vevoMydeH, Naar „nationale noodtoestand in de Verenigde Staten Koreaterugkeer van Bertha en de melkprijs brandende kwesties Andriessen legt functies neer MacArthur over terugtocht in Korea: PLEVEN NAAR WASHINGTON Dinsdag 12 December 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Truman vraagt steun en treft voorbereidingen WKEKHEKICHT HULDE VOOR ARBEID V, N.-troepen „betrekkelijk veilig" President Truman heeft gisteravond zijn voornaamste economische adviseurs bijeengeroepen voor een bespreking in verband met zijn plannen om de nationale noodtoestand in de V. S. uit te roepen, die met ingrijpende economische maat regelen gepaard zou gaan. Voorts heeft hij de democratische en republikeinse congresleiders tegen a.s. Woensdag uit genodigd om lien over deze kwestie te raadplegen. Daarna zal Truman zich via de radio tot het Amerikaanse volk richten. Maar eerst „zaken afdoen De weerverwechttng, geMlf ven hedenavond tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk op vele plaatsen opklaringen, later half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen- of sneeuwbuien. Zwakke tot matige verander lijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen overdag tem peraturen om het vriespunt tot lichte dool. Woensdag 13 December: Zon op 8.40 uur; on der 16 28 uur. Maan op 12.19 uur; onder 21.24 uur Advertentie De heer W. J. Andriesssen heeft per 1 December J.l. ontslag genomen als be stuurder van de K.A.B. en van de Kath. Bouwvakarbeiders Bond. De aanleiding daartoe was het steeds meer tijd vragen de werk, verbonden aan het lidmaat schap van de Tweede Kamer en het voor zitterschap van de K.V.P. Gisteren heeft het Verbondsbestuur in een speciale zitting afscheid van de heer Andriessen genomen. Op de zitting waren tevens aanwezig de voorzitter van de Kath. Bouwvakarbeiders Bond, de heer G. Collignon, en de wetenschappelijke adviseurs van het Verbond. De heer Andriessen werd toegesproken door de Verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn en door de Verbondsadviseur, mgr." J. G. van Schaik, die hem huldig den voor zijn grote verdiensten voor de arbeidersbeweging en voor liet landsbe lang. De heer Andriessen, aan wie tevens enige geschenken waren overhandigd, dankte in een korte rede. Op de Verbondsvergadering zullen de besturen van de vakbonden in de vaca- ture-Andrlessen voorzien. De heer A. van der Veldt, de sedert kort benoemde voorzitter van de K.A.B. in het bisdom Haarlem en door zijn dio cesaan bestuur inmiddels benoemd tot Verbondsbestuurder, werd gekozen tot lid van het dagelijks Verbondsbestuur. MacArthur heeft bij zijn terugkeer te Tokio verklaard, dat de terugtocht aan de gevechtskracht van de verbonden troepen „over het algemeen weinig af breuk" had gedaan. De troepen der Ver enigde Naties waren nog betrekkei ijk veilig". Ondanks de zware gevechten waren zij dn buitengewoon goede vorm". „Hun moreel is zeer goed en hun zelfvertrouwen opmerkelijk", aldus de generaal. De verliezen van de communisten noemde MacArthur ..overweldigend" Zij verloren tien man tegen de verbonden troepen één. Tot zover MacArthur .Wat de verlie zen der Amerikanen betreft, wordt uit Washington bevestigd, dat de eerste di visie mariniers meer dan 30 pet. aan doden en gewonden heelt verloren bij de uitbraak in Korea. Wat de operaties der Noord-Koreanen aangaat, deze melden in hun jongste legerberichten, dat hun troepen en Chi nese „vrijwilligers" in verschillende sec toren ten Zuiden en Zuid-Oosten van Pjongjang 50 k 70 K M. zijn gevorderd. Vcnvacht ivordt, dat Truman nog deze week de nationale nood toestand zal afkondigen, waarbij de economie op semi-oorlogs-basis wordt gebracht. De president zal door de maatregel weliswaar niet veel extra-bevoegdheden krijgen, maar zij zal het volk van de ernst van de toestand en de noodzakelijkheid van het brengen van offers doordringen. Truman zal op die wijze het volk opwekken hem de steun te geven, die hij nodig heeft om een loon- en prijsbeheersing en mogelijk ook een beperkte rantsoenering in te stellen. De Amerikaanse regering ivil door drastische economische maat regelen de wapenproductie vergroten en een ruimere beschikking krijgen over bepaalde strategische grondstoffen. Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Het staat nu wel vast, dat de Franse minister-president binnenkort zich toch naar Washington zal begeven. Het is ech- ter bekend geworden, dat heer Pleven de mening is toegedaan, niet met „ledige handen" te Washington te willen aanko men, maar dat eerst de begroting voor de defensie, incluis de nieuwe belastingen, door het parlement moeten zijn goedge keurd, door welke goedkeuring Frankrijk moet tonen voor de Europese verdediging de nodige offers te willen brengen en waardoor tevens een meer stabiele meer derheid voor het Franse beleid moet wor den verzekerd. Daarnaast wenst hij ook, dat de Indo- China-kwestie een zekere opklaring zal hebben ondergaan, waarvoor de aan komst in Indo-China van generaal de Lattre de Tassigny en minister Letour- neau, die op het punt staan naar Indo- China te vertrekken, moet worden af gewacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1