Aigevaardigden op stokpaarden Opnieuw de zaak Scliallenberg «•Srtsrsrsr-N.,r, Smokkelaar las noch schreef maar kon goed rekenen Tapijten in pantserauto's over de grens ,.1 Grootst aantal slachtoffers (5000) Guerillastrijd duurt voort Sneltrein Bazel-Amsterdam in België ontspoord Bonn's bijdrage aan W.-Europees leger op papier geregeld Franco wil nu wel eens over Gibraltar de a frekening zien onder burgei Roem nog niet naar Indonesië Op breedtegraad Donderdag 14 December 1950 V DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Pornografie en hazardspel Ooggetuigeverslag van strijd op Ambon Publicatie trekking Staatsloterij Truman Zaterdag morgen voor de radio Wat doen de Chinezen? Twee doden en 24 gewonden «s SSS: Trein reed over draad Vliegtuig met twintig personen vermist Maar het verset der Duitsers groeit WEERBERICHT r.cS„a," Grote macht Op een afstand De zweep van de muur Zolang er leven is, is er hoop" In verband met de wereldcrisis GETEMD! LOCOMOTIEF EN DRIE WAGONS VIELEN IN DIEPTE VAN 7 METER De heer Maurice Muir, Australisch functionaris van de oorlogs gravendienst, heeft gisteren te Djakarta medegedeeld, dat de stad Ambon, met uitzondering van vier gebouwen, waaronder een moskee en een electrische centrale, bij Indonesische acties, verdween. De heer Muir, die zich op het eiland bevond, toen de Indonesische troepen daar aan land gingen, zeide, dat de guerilla-strijd nog voortduurde. veer 20.000 ongeveer 4000 man aan verliezen. Naar schatting verloren de Ambonezen, wier aantal onge veer 1000 man bedroeg in hoofd zaak bestaande uit gewapende jon gens en studenten en. een klein aan tal groene baretten" een 500 man. Onder de burgerij bedroeg het aantal doden en gewonden vol gens schatting ongeveer 5000. Vqlgens een mededeling van de heer Muir telden de land-, zee- en luchtmacht der R.L, met een aantal manschappen ten totale van onge- Explosie volgde TV weer verwachting, geldig van heden- tot morgeoasivand, luidt: Over het algemeen veel. bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte sneeuwval. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtin gen. Vannacht en morgenochtend lichte vorst, in de middag temperaturen om het vriespunt. Vrijdag 15 December: Zon op 8.41 uur, onder 16.28 uur: Maan op 16.46 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN 's GRAVENHAGE, 13 December 1950 Moeizaam trekt de karavaan van rijksbegrotingen door de woestijn van welsprekendheid in het parlement. Moeizaam gaat t en langzaam, ondanks de pogingen van de karavaanleider, dr. Kortenhorst, otrt wat meer vaart in het geval te krijgen. Verleden jaar gelukte hem dit gedeeltelijk door er -— figuurlijk natuurlijk de zweep over te leggen. Voor dit jaar had dr. Kortenhorst eert andere methode bedacht, de methode van vóór-overleg met de minister, dat het omvangrijke werk in de afdelingen zou moeten vervangen en tevens de behandeling in de Kamer zou bekorten. Dr. Kortenhorst heeft de zweep aan de muur gehangen en moet gelaten toezien, dat de Memories Antwoord achter de karavaan aanzeulen en daardoor kostbare van dagen verloren gaan. Verleden jaar kwam de karavaan op drie begrotingen na vóór Kerstmis dooi de woestijn, dit jaar zal meer dan de helft in het zand der welsprekendheid blijven steken. Alleen Algemene Zaken, Landbouw, Economische Zaken en Binnenlandse Zaken zijn klaar. En deze week is Justitie aan de orde. En dan komt een hele serie afgevaardig den weer op hun stokpaardjes binnen- eedraafd. Maximum-leeftijd voor het notarisambt van de heer Terpstra (A.R.). In studie-nemen van het adoptierecht en bescherming van werkwilligen bij poli tieke stakingen. Een fulminant betoog van ds Zandt, in zoverre ds Zandt dan fulmi neert tegen de vivisectie, d.i. dieren mishandeling, tegen Zondagsarbeid. gok ken, zedenverwildering enz. De heer Terpstra vroeg verbod van de speelholen in Den Haag, nu er sprakeits van wetswijziging. Er was in een der bladen de suggestie gedaan van verbod van het hazardspel met de mogelijkheid dit toe te staan uit hoofde van het alge meen belang. Dit vind hij onjuist. Hazard spel was altijd een zedelijk en maat schappelijk kwaad, dat dus geheel ver boden diende te worden. Het algemeen belang moest dan maar op andere wijze worden gediend. T erlrouwen Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) had wel ver trouwen in minister Struycken. Zij wil de na de zeer algemene Justitiële be- schpuwingen in de Troonrede alleen graag weten in welke richting de rechts vorming in ons land zou moeten gaan. Voorts verlangde zij ordening in de administratieve rechtspraak en codificatie van het arbeidsrecht. Voorts had zij het over verbetering van het procesrecht. Zo huppelden de stokpaardjes vrolijk V°De' heer Vonk (V.V.D.) wilde maar liever even wachten op de daden van deze minister alvorens een oordeel Uit ta spre ken en hij wilde dit oordeel afwegen met -de balans der rechtgevende en recht ver schaffende taak van de minister, duide lijker gezegd met de balans tussen recht en macht. Scliallenberg en Menten Dah was er de zaak Schallenberg en de zaak Menten. Dc heer Burger (P.v.d.A.) vond net met onze rechtspraak nogal o.k., waarvoor hij als voorbeeld „de zaak Beukenoot" aan haalde om te „bewlfzen", welk een ge middelde samenloop van omstandigheden er nodig was O» Iemand onrecht vaardig te beoordelen. Met de barmhartigheid stond hij op meer gespannen voet -- de objectiviteit van het reebt opnarn kan alleen maar gezien ^orden m het raam van de communistische methode harts tochtelijk te pleiten voor verwoivenheden, die in het communistische regiem lang verloren zijn gegaan. Er zat in leder geval geen grote lijn in al deze debatten en het zag er na uit, dat minister Struycken straks niet anders te doen zou hebben dan aue individuele punten te beantwoorden. De heer N. van den Heuvel (K.v.r.i zag een berg van arbeid voor de ministei op legislatief gebied. Hij herinnerde aan het wachtend werk op het gebied der bedrijfsorganisatie en de administratieve rechtsspraak (commissie-Monchy). Verder was er het stakingsrecht waarover ook al de heren Stokvis en Van der Feltz, maar in geheel tegen gestelde zin, hadden gesproken. Dat de minister tegenover dit stakingsrecht niets stelde, was de heer stokvis wel naar de zin. maar de heren v d Feltz (C.H.) en Van den Heuvel (K.V.P.) niet. De laat ste vroeg maatregelen ter bescherming van Vitale bedrijven en overleg hierover mTt de betreffende organisaties, voorts wilde hij het fiscale nieuwe om- strafprocesrecht meer aan e standigheden van Benelux a P De heer Roolvink (K.V.P.) nam als uit gangspunt voor zijn gesprek met at nist'er de passage over Justitie u» Troonrede. Hij merkt op, dat de ov heldsorganen in en na de oorlog met grote macht bekleed zijn geweest, som' zelfs met dictatoriale macht. De bevol king heeft daarentegen de gevolgen van de oorlog geestelijk sterk ondergaan, wat natuurlijk tot spanningen aanleiding heeft gegeven. De minister moest nu de knoop maar eens doorhakken en eenheid bren gen in het systeem van de administratieve rechtsspraak. Naar Rusland Voorts vroeg hij icls, me®r duidelijk heid in de nationaliteitswetgeving met het voorbeeld van twee jongens m het grensgebied van wie men dacht dat zij Duitsers waren. Toen ble.' niet het geval was, waren zij reeds naai Rusland weggevoerd. Tot JLJoffa leidde het systeem van de Staatloosl d. Vreemdelingen in ons land warei™j voldoende beschermd, maar in vermom 'het de dreiging van vijfde colonnesi wa 'iet niet dienstig nu in deze wetgeving Verandering aan te brengen. Tenslotte sprak de derde afgevaardigd van de K.V.P., de heer De Haas, over de adoptie De heer De Haas meende in tegenstelling met de minister, dat de rechten van pleegouders en van kinde ren niet voldoende was beschermd. Het kind mocht geen speelbal worden. Laat de minister de adopties dus niet. zonder meer van de hand wijzen. Pornografie Over de zinueprikkelende lectuur spre kend, meende spi\. verwijzend naar de uitspraak van de Hoge Raad over de politieverordeningen1 van Tilburg en Sit- tard, dat sr in ©ns land meer aandacht werd besteed aan de lichamelijke dan aan de geestelijke volksgezondheid. Men ziet duizend en éétl losstaande onderwerpen waarin niet, de beste wil van de wereld (teen lijn en geen eenheid te ontdekken viel. Minister Struycken kon in de avond vergadering dan ook niet veel anders doen dan dank zeggen voor het vertrou wen in hem gesteld en de voornaamste punten uit het debat te voorschijn halen. Dat was vooral de rechtszekerheid voor het individu. Daarvoor was nodig unifor miteit in de administratieve rechtspraak welke door allerlei overheidsbemoeiing zozeer was uitgebreid. De minister wilde graag tot een administratieve rechtspraak komen van een breder allure, maar men moest deze ook weer niet overschatten. Hij hoopte deze eenheid nog binnen deze parlementaire periode tot stand te bren gen. Minister Struycken verstaat intus sen de kunst om de geachte afgevaar digden voorlopig op een afstand te houden. Hij doet. dat sportief, met een vloed van woorden, vriendelijk en he lemaal niet als de deskundige, die het alleen weet, maar die met ai zijn vriendelijkheid, welke het karakter heeft van een prettige omgang, niet meer zegt dan hij kwijt wil zijn. Zo moet men wat het Vennootschaps recht betreft de maatschappelijke krach ten tot ontwikkeling laten komen. Dat was wel erg teleurstellend, begreep hij zelf. De codificatie van het arbeidsrecht. van het zelfde laken een pak. Mej. Ten deloo moest maar eens zeggen hoe het recht van de kleine vervoerders, die toch eigenlijk ook loontrekkenden waren, daaronder moest worden gebracht Hij wilde daarom voorlopig maar liever hel Den het arbeidsrecht te doen rij pon Voor de versnelling van de recht spraak waren phenomenen nodig, al was ook hier versnelling waar te nemen. In 't algemeen wilde men w-1 tot strafbepalingen komen ten opzichte van hen die aanzetten tot staking om het nationale leven te ontwrichten. Hij wilde gaarne onder, het oog zien op wel ke wijze men daaraan vorm zou kunnen geven. Wat hel hazardspel betreft, had de mi nister de indruk, dat het O.M. te weinig de mogelijkheden in deze benut. Dobbelen Als men nn maar niet zoals in de Ger maanse tijd zijn vrouw en kinderen ver speelt, zag de minister het niet zo erg in. Met winstkansen op bescheiden schaal bleef het toch hetzelfde of men z"n geld daar verspeelde of aan sigaretten. Met dc dierenmishandeling was het ook al een moeilijke zaak. Het moest niet zo worden, dat men strafbaar kan zijn, als men een kip had overreden. Tegen de zedenverwildering ook tegen pornografische lectuur werd heel wat gedaan. Niet alle mogelijkheden werden hier uitgebuit. De moeilijkheid lag in de vrijheid van drukpers. Tegen over het buitenland sloegen wij geen slecht figuur. Een wetsontwerp op het notariaat zou met voorkeur worden behandeld. De minister hoopte nog in zijn ministeriële periode met dit wetsontwerp te kunnen komen. De affaire Schallenberg besprekend zeide minister Struycken, dat hierover niet altijd met kennis van zaken is ge sproken. Een persverklaring heeft reeds gezegd, dat hier geen oplossing in dit geval was gevonden. Als een journalist meer weet, zou hij naar de procureur-generaal moeten gaan om de oplossing te helpen bevorderen. In ied-er geval is de zaak nog niet afge sloten en er zijn zoveel namen in deze zaak genoemd, dat men het dossier nog niet openbaar kan maken. Die typische aanwijzingen zijn alle op niets uitgelopen. Tot nu toe staat men nog op hetzelfde punt als bij de persverkla ring. De Velseraffaire had nog steeds geen bewijs, dat er niet inzat. Het geval was met zovele visies vermengd, dat er voor een strafzaak geen plaats was. Er werd nog wat gerepliceerd, waarna nog begonnen werd met de behandeling der artikelen. De heer De Haas (K.V.P.) kwam nog eens terug op de belangen van het kind bij zijn aandrang op adoptie. Het grote gevaar is dit, dat het kind later door de moeder wordt teruggeëist Dc behandeling van de afdelingen po litie, gevangeniswezen enz. wordt mor gen voortgezet. Wij komen er dan nader op terug. Voordat met de begroting van Justitie I werd begonnen, werden een aantal wets ontwerpen z. h. st. aangenomen. Over een enkel wetsontwerp ontstonden moei lijkheden, toen de heer C. v. d. Heuvel (K.V.P.) bij het wetsontwerp Planten- ziektenwet met een amendement kwam om een betere formulering van de be- voogdheid van de minister. Dat deze in dringende gevallen direct zou kunnen in- grijpen, soit, maar dan moest daaraan een termijn worden gesteld. Minister Mansholt vroeg hierop res pijt. Hij wilde eerst nog eens overleg plegen en daartoe de behandeling van dit ontwerp liever schorsen tot volgende week Dinsdag. Daarna haalde de voorzitter de zweep van de muur. De volgende week moeten de begrotingen van Verkeer en Water staat en van Sociale Zaken worden afge daan. Misschien zullen daarvoor drie avondvergaderingen nodig zijn. Het wets ontwerp Uitzending van dienstplichtigen zal waarschijnlijk reeds Donderdagavond aan dc orde komen. In de loop van gisteren zijn op het IJmuidensc strand vijftig kisten met noodsignaalpatronen aangespoeld. Dit zijn zogenaamde blauwkruisers, die door vele schepen in geval van nood worden gebruikt en een fel blauw licht verspreiden als zij worden afgeschoten of aangestoken. De kisten moeten kort geleden overboord geslagen zijn, want zij hadden kennelijk nog niet lang in het water gelegen. Een agent onderzoekt een aangespoelde kist. Met grote spanning verbeidt de familie Hertogh de thuiskomst van moeder en dochter in Bergen op Zoom. Het gezin, geschaard om de radio, luistert naar de nieuwsberichten. „U bent de grootste smokkelaar van het Belgisch-Nederlandse gebied, die er ooit is geweest". Met deze benaming karak teriseerde de advocaat-generaal van het Bossche gerechtshof, de Antwerpenaar H de S., die wegens tapijtsmokkel op grote schaal in April J.L door de bij zondere politierechter in Breda veroor deeld was tot een gevangenisstraf van 16 maanden en een geldboete van ƒ50.000 en nu in hoger beroep terecht stond. „V hebt getracht ambtenaren van het O. M. voor een bedrag van ,f 100.000 om te kopen. Dit blijkt uit het dossier van de Officier van Justitie dat een verklaring over deze poging tot pmkoping bevat. Dit is voor mij het motief om in eerste aan leg een boete van een ton te eisen. Ver der Zag ik gaarne een bevestiging van het Bredase vonnis, met uitzondering van de gevangenisstraf, die ik op 2!-£■ jaar met aftrek zon willen bepalen", aldus de advocaat-generaal. Verdachte, die lezen noch schrijven kan, begon zijn carrière met de verkoop langs de deur van vloerkleden. Hij hield er later een tweetal tapijtweverijen op na een in België en een in Nederland. De Belgische onderneming was in St. Niklaas gevestigd en de Nederlandse in Breda onder de naam N.V. Moderne Tapijt weverij. De smokkelkoning verklaarde voor het hof, dat hij geheel onschuldig is aan het hem ten laste gelegde en dat hij nooit gehoord had, dat de door zijn weverijen vervaardigde tapijten over de grens zou den zijn gebracht. Met een pantserauto Er werd een groot aantal getuigen gehoord onder wie de wielrenner Bras- penninx, die voor het hof bevestigde 'n partij tapijten van de S. naar Nederland te hebben overgebracht. De broer van deze getuige, die dienst deed in het smokkelcomplot als chauffeur van een pantserauto, verklaarde zeker twaalf maal gereden te hebben in opdracht van zijn broer Johnny. De bedrijfsleider van de Bredase weve- rij de Belg C, J. werd dienaangaande aan de tand gevoeld en er kwam vast te staan, dat eT ook nog met valuta en coupons stof op ongeoorloofde wijze is gemanipu leerd. Het Bredase bedrijf werkte met twee kassen, een „witte" en een „zwarte" kas Uit de „zwarte" kas werden om. gel den geput, die nodig waren voor de uit betaling van het loon voor de arbeiders van het Belgische bedrijf. Uitspraak op 20 December. Na afloop van fle gistermiddag ge houden informele vertrouwelijke be spreking van de ministers van beide delegaties ter Nieuw-Guinea-confe- rentie werd medegedeeld, dat de besprekingen vanmiddag om 17 uur zouden worden voortgezet. Op een vraag naar de gang van zaken ter conferentie zeide minister Mob. Roem tot de wachtende journalisten: „Zolang er leven is, is er hoop". De minister zal vandaag nog niet naar Djakarta terugkeren. Wanneer dat vertrek wel plaats zal vinden kon hij nog niet zeggen. Minister Roem verklaarde dit naar aanleiding van een Aneta-bericht uit Djakarta volgens hetwelk de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken naar Indonesië zou vertrekken voor overleg met de Indonesische regering omtrent de besprekingen te Den Haag inzake Nieuw- Guinea. Het overige deel der Indonesi sche delegatie zou in Den Haag blijven. De komst van minister Roem naar Indonesië zou een besluit zijn van de Indonesische delegatie, zo zei men voorts. Het verloop der besprekingen in Den Haag zou afhangen van het rapport dat minister Roem aan zijn regering in Dja karta zou uitbrengen. President Truman zal Zaterdag morgen om 4 uur oj 4,30 uur Ned. tijd zijn aangekondigde radiorede over de wereldcrisis houden. Men verwacht, dat deze rede een uitroeping van de noodtoestand in de V.S. zal bevatten. Voorts zal Truman over enkele op offeringen spreken, die de Amerika nen zich zullen moeten getroosten, en over de stappen, die de regering wil nemen met het oog op de dreiging van een algehele oorlog. Gezamenlijk met alle Amerikaanse zen ders, zal ook „The voice of America" de toespraak uitzenden. Truman heeft vandaag evenals Acheson zijn gebruikelijke persconfe rentie afgelast wegens dringende werk zaamheden en de voorbereiding van de toespraak. Hij heeft gisteren o.m. bespre kingen gevoerd met congresleiders van beide richtingen. Aanwezig waren ook de ministers van buitenlandse zaken, defen sie en financiën. Na de conferentie hebben de republi keinse leiders van het Congres verklaard, dgt zij van mening waren, dat er inder daad „een gevaarlijke noodtoestand be staat". Zij zeiden, de herbewapeningsplan- rym van de regering volledig te steunen. Op het Witte Huis werd medegedeeld, dat de p'resident tijdens de conferentie de opvattingen der congresleiders wilde peilen over de omvang en spoed, waar mee men in de richting van algehele mo bilisatie zal gaan. Op St. Nicolaasavond werd ons jongste zoontje, zoals elke avond, door zijn moe der naar bed gebracht. Terwij] hij langs de trap naar boven klauterde, babbelde het mannetje, dat hij zoveel van Sinterklaas gehad had. En nu was hij nog wel stout geweest en ook een paar maal „nat". Jtfou. je behoeft helemaal niet zoet te zijn van Sinterklaas." concludeerde de peuter. Toen onze echtgenote dit oververtelde in de huiselijke kring, nadat zij, die in St. Nicolaas geloven, naar bed waren, is er natuurlijk onbedaarlijk gelachen. Maar daar zaten wij als vader toch even met een probleem. Alle Sinterklaas-pae- dagogie had finaal gefaald niet alleen, doch zelfs een uitwerking gehad, welke niet beoogd was. „Je behoeft helemaal niet zoet te zijn", had de kleuter ervaren en eeti volgende bedreiging zal weer minder uithalen dan de vorige. Ja en nu zal wellicht, menigeen klaar staan met goede adviezen en wijzen op boekjes en artikelen over opvoedkunde, doch hoe nuttig het ook is om zich op het terrein van de paedagogie te oriënteren en hoe nodig tevens, dat de vaders en moe ders niet onvoorbereid staan voor hun zware taak. wij geloven, dat vooral de moeder ontzettend veel ten goede kan uit richten wanneer zij bij alle verstand voor al het hart, verstandig laat meespreken. En wel op die wijze, dat bij de peuter mede het hart gaat spreken Wij ervoeren zulks dezelfde avond nog. Toen wij boven kwamen om naar bed te "aan en de kleine nog even geholpen werd om hopelijk een watersnood de volgende ochtend te ontgaan, was de kleuter zo x ol van Klazen cn Pieten, dat hi.i werkelijk baldadig werd. En op alle dreigementen kraaide hij: „Ik krijg toch wel veel van Sinterklaas". Op dit kritieke moment greep dc inee- der in met de eenvoudige opmerking: „Maar dan is Moesie heel boos op je". De kleuter keek terstond beteuterd, leg de zijn hoofdje op het kussen en beloofde, dat hij zoet zou gaan slapen. Onze echtgenote keek tnomphantelijk, waarna wij slechts wisten op te merken, dat ons zoontje niet het eerste mannetje was, hetwelk zij getemd had sinds wij getrouwd waren ANALYST De evacuatie van de Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen, die in Noord- Oost Korea waren afgesloten, verloopt gunstig. De haven van Hoengham is het toneel van de iiuKslieping der 60.000 man schappen. De Chinezen deden gisteren aanvallen op het inkrimpende bruggen hoofd en op de stad, maar ztf werden 11a een strijd van drie uur afgeslagen. Dit was ongeveer de enige belangrijke ontmoeting met de vijand. De rust, die sinds twee dagen in de overige sectoren heerste, duurde ook de derde dag voort. De V. N.-troepen, beneden de 38ste breedtegraad hebben het contact met de Chinezen verloren. Men wacht met span ning af, of de Chinezen, die zich thans hoofdzakelijk tussen Pjongjang en de breedtegraad bevinden een nadere plaatsbepaling kan niet gegeven wor gen nu werkelijk aanstalten maken om Zuid-Korea eveneens binnen te val len Achter de fronten weren zich de gue- rilla-strijders. Een ernstig spoorwegongeval met de sneltrein BazelAmsterdam in de Bel gische provincie Luxemburg kostte gister middag aan twee personen de machi nist en de stoker het leven! 24 passagiers werden gewond, van wie 15 omjaa». zeer zwaar. De trein, die om 19.45 uur in snelheid toch nog te groot was en zwaai den met een gele vlag, omdat slechts een snelheid van 20 km. geoorloofd was. Het was echter al te laat. De trein derailleerde toen hij weer op dubbel spoor kwam. De rails werden letterlijk weggerukt. De vier metalen rijtuigen boden een maximum van weer stand aan de schok, doch de bagagewagen werd vergruizeld en viel met de locomo tief en de twee volgende wagon» naar Volgens mededelingen van de heer Muir waren ongeveer 17.000 Ambonese burgers ondergebracht in huizen aan de zeekant, die aan de vernieling ontkomen waren. Men schatte, dat tachtig procent van hen aan óndervoeding leed. Listige aanval Hij vertelde voorts, dat. de Ambon e- zen een groot aantal Indonesische mill- tairen naar een kamp, datop de resten van een zeventiende eeuw» Portugees ling hebben gebombardeerd doch Jat de verwoesting voor oen g gevolg is van brandstichting. Ju zijn vertrek op 1 December zag hij de m stallatie op het vliegveld Lafaa in bran staan. Het was voor vliegtuigen gevaariijK, van het vliegveld gebruik te maken, doen een rode kruis-vliegtuig is veilig gelan„. Indonesiërs verloren 4000, Ambbnezen 500 man De troepen van de R.I. waren bij zijn vertrek in het bezit van de gehele noor delijke helft van het eiland Ambon, doen hun tegenstanders voerden een guerila strijd in de buitenwijken van de stad Ambon en nabij het vliegveld Laha. fort was opgezet, hadden gelokt. Een aantal Ambonezen hield zich echter in de onderaardse gangen verborgen en deed plotseling een aanval, waarbij enige honderden militairen, onder wie de 24- jarige chef-staf luitenant-kolonel Slamet Rijardi, om het leven werden gebracht De heer Mutr, die aan bert-beri Hjdt. 1» afgelopen weekeinde in Djakarta aangeko men. Hij is gisteren per vliegtuig naar Australië vertrokken. Gistermiddag zag de bestuurder van een electrische trein ,die van Utrecht naar Arnhem reed, tussen Ede en Wolfheze een draad over de lijn liggen. Toen de trein er over heen reed volgde een explo sie terzijde van de spoorbaan. Er waren in de omgeving militairen, aan het oefe nen. De commandant wist niets van de aanwezigheid van de draad, zo zeide hij en kon daarover geen opheldering geven. Er is een onderzoek ingesteld. De trein reed met zeer geringe vertraging door. Een vliegtuig van de „Air India", dat 16 passagiers en 4 man equipage aan boord had, wordt als vermist gerappor teerd tijdens een vlucht van Madras naar Trivandroem, aan de Z.-W.-kust van India. Opsporingsvliegtuigen berichten dat het zicht zeer slecht t w ,w TVrci* Haag moest aankomen, derailleerde In het eindv g 14.45 uur tussen Hatrival en Poix-St. over het ontwerp van wet tot wijzigingp,.i_ r»e van de loterijwet 1905 en vaststelling van Hubert nabij het station van Pol^. i enige met het loterijwezen verband hou- ^"e-èoupé - en twee wagons stort-! dende bepaiir^en brachten "onL veT i ^nTe^poorbaan in een diepte van lagS van de commissie van rapporteurs bc hagagewagen werd^ge- uit de Tweede Kamer èn bij de openbare heeI vermeld, doch de loco.notief 1kwam beraadslaging over dit wetsontwerp - Kerfde en z-le dat staatscollege met klem was aange- l ™f,® s Kin je M,t belangstelling hndden ,11 k.nnl. OnmUn genomen van het bescheid der regering ^Vr}enmSS^,tn^" P hierop in haar Memorie van en bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer. Zij spraken de hoop uit, dat deze aangelegenheid de aandacht der regering inderdaad zou behouden en dat eerlang weder zou worden overgegaan tot herstel van hetgeen op dit »tuk vóór 1940 gebruikelijk wa». De Belgische stoker werd onmiddel lijk gedood. De machinist, ook een Belg. raakte tussen de locomotief en de ten der bekneld. Na twee uur werken, waarbij ijzeren platen met 'n acetyleen brander moesten worden doorgesneden, kon men de man uit de wrakstukken bevrijden. Het slachtoffer overleed later in het ziekenhuis. Wonder boven won der kwamen de hoofdconducteur en een conducteur, die zich in de bagagewagen bevonden, er vrijwel ongedeerd van af. Het bleek al dadelijk, dat de passa giers van de naar beneden gestorte rijtui gen er het ergste aan toe waren. Door Het ongeluk gebeurde op een deel van het stukslaan van de ruiten slaagden de de spoorbaan, waar men bezig was met leden van de hulpploegen er in de passa- reparaties. Óver een korte afstand was Antwoord van het ongeval gedirigeerd. er daarom éénrichtingverkeer. De trein reed op dit traject langzaam (ongeveer 40 km.), doch de arbeiders, die *an de lijn werkten, realiseerden zich, dat de Nadat het militaire comité van het Atlantisch pact volledige overeenstemming had bereikt over de politieke en militaire aanbevelingen voor het deelnemen van Duitsland aan een gecombineerde West- europese strijdmacht, heeft het gisteren deze aanbevelingen voorgelegd aan de plaatsvervangers der ministers van bui tenlandse zaken van de pactlanden. die haar eveneens eenstemmig goedkeurden. De aanbevelingen zullen volgende week te Brussel aan de ministers van defensie en buitenlandse zaken worden voorgelegd Intussen wordt de toon van de artike len, waarin de Westduitsc pers volko men militaire geJijkgerechtlfeheid blijf eisen steed? scherper. Het liberale Had ..Frankfurter AUgel'neVn'e ZettunJ krijgt te kiezen tussen het stellen van vertrouwen in de Duitsers en het mis- o lukken van hun politiek. Alle bladenovergebracht naar Namen. gier* uit d« verwrongen wagenj te halen. Dikke sneeuwlaag De gewonden, onder wie zich een Ned. dame, de 56-jarige mevr. de weduwe Pex-geb. Van Straten uit Den Haag, die op familie-bezoek in Zürich was geweest en een heel Belgisch gezin bevonden, werden naar ziekenhuizen te Libramont en Rochefort overgebracht. Dertien Bel gen, een Luxemburger en een Italiaans priester, waren verder min of meer ernstig gewond. De reddingswerken werden zeer bemoeilijkt door een 15 20 c.M. dikke sneeuwlaag, die de plaats van het ongeval bedekte. Een hijskraan van 68 ton werd van Scbaer- beek (Brussel) gecharterd om het op- ruimingswerk te verrichten. Alle reizi gers, die niet gewond werden, werden beklemtonen, dat Bonn op het punt van de militaire gelijkgerechtigheid niet van toegeven zal willen horen, ook niet al zouden daardoor de defensieplannen der pactlanden bemoeilijkt, vertraagd of zelfs gedeeltelijk onmogelijk gemaakt worden. Parijs blijft blijkbaar hopen, iets meer van zijn éigen plannen m.b.t. de opbouw van het West-Europese leger te kunnen redden. Een woordvoerder van 't Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Frankrijk voornemens is in-Januari 135' een conferentie ie be leggen pver zijn desbetreffende voorstel len. Aan deze conferentie kunnen „alle schrijft om: „De conferentie te Brussel I belanghebbende landen" deelnemen. Het parket zal vandaag een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval instel len. Een van de reizigers, die slechts een lichte schram heeft opgelopen aan het oog, was in Libramont ingestapt omdat cr ijzel op de wegen lag en hij meende, dat het veiliger zou zijn de refs voort te zetten per treifi dan per auto.... De toestand van dc zwaargewonden is, naar men van medische zijde verneemt, niet zeer ernstig. Een Belg verkeert ech ter in levensgevaar. Het treinverkeer tussen Brussel en Am sterdam ondervond door bet ongeval gern Ujetstraging daar eèn r\ira-lrelri tussen i deze stations werd ingelegd. Het verkeer i lussen Namen en Arlon werd omgeleid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1