Het vraagstuk der landbouw- emigratie Een belangrijke taak voor de maatschappelij ke organisaties Nieuwe regeling inzake rijks bijdrage voor woningbouw -•>* l HA RMONIE in het UITERLIJK Nederlandse vinding op gebied van ontsteking New-York schept een eigen stijl r tÈm A Engels bisschop hekelt eigen gereidheid hij katholieken m Commissie-SchiIthuis rapporteert „Oom Louis" gehuldigd Amerikaans zaken-doen Prijsvraag voor de Ideale Woning Sü Fernand Aubry toont zijn créaties Welkom voor Danielle Geen bougie-perikelen meer Speel zelf geen Paus'' V: -J MODE IN AMERIKA tU 1 Aalmoezenier kreeg een idee DECEMBER 1950 PAGINA Samenwerking lussen over heid en particulier Taak van Gemengd Orgaan Voorlichiing op Kerkelijk gebied „Ik ben altijd een kwajongen geweest Rechttrekken van huurverschil In de achterhoede De ontstemming in K.A.B. -kringen En record-gage voor Danny Kaye BELEDIGING VAN PAUS STRAFBAAR LAAGSPANNING BIEDT GROTE VOORDELEN CENTRAAL DEPOT VAN INDO NESISCHE STAATSLENING - ISP Romantiek en kleur en gevangenen werden schilders DAMRUBRIEK 33 IB j|Pr m W4 m. Vewlienrfn' is thans het rapport van de door de minister van Sociale -.ken S beschikking van 16 Maart 1949 ingestelde commissie, welke onder voor/111ersehap van het I weede Kamerlid de heer Jan Schilthuis tot taak had aan de munster advies uit te brengen omtrent het vraagstuk der lain,houw-enngrat,e en de daarvoor benodigde organisatie. i-ivilo 'nnn' èo aalV' ,f'(' iaai'l'jkse behoefte aan agrarische emigratie op in ui'i C a'')ei<Lkracliten met hun gezinnen, totaal omvattende 40.000 personen. Wat de organisatie van de emigratie betreft, heeft de commissie een belang rijke taak toegedacht aan de maatschap pelijke organisaties die zich reeds op het terrein der emigratie bewegen, om dat de werkzaamheden, die eoor uit de maatschappij opgekomen organisaties, op bevredigende en doeltreffende wijze kunnen worden verricht, ook aan die organisaties dienen te worden overge laten. De werkzaamheden van de overheid en van de particuliere organisaties op het terrein van de agrarische emigratie, zijn zodanig verweven, dat een goede uitvoering daarvan slechts kan verwe zenlijkt worden, indien op een centraal punt beide groepen elkaar ontmoeten, teneinde omtrent.de uitvoering van het 1 andbou w-emigratie-beleid eenstemmig heid en uniformiteit te verkrijgen. Daarom stelt de commissie voor de j oprichting van een Gemengd Orgaan, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministeries van Buitenlandse Za ken, Economische Zaken. Financiën, f.andbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning, Sociale Zaken, Verkeer en Wa terstaat en van de Kath. Ncd. Boeren- en Tuindcrsbond, de B. K. Ned, band- arbeidersbond „St. Deus Dedit", de Ncd. Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Ncd, Chr. Landarbeidersboud, het Kon. Ned. Landbouw Comité en de Algem. Ned. Landarbeidersbond, welke te ta rnen gevormd hebben de Centrale Stichting Landbouw Emigratie. Elk der genoemde ministeries en elk der gemelde verenigingen wijzen één vertegenwoordiger en één plv- vertegen woordiger in het Gemengd Orgaan aan; bovendien kunnen de organisaties ook nog drie vrouwen in het bestuur aan wijzen. De uitvoering van bet emigratic-beleid zal geconcentreerd worden bij het mi nisterie van Sociale Zaken, waar een afzonderlijke afdeling, resp. directoraat wordt gevormd, werkende in direct con tact met de minister. Het Gemeng Orgaan heeft een advise rende en voorlichtende taak zowel naar boven als naar beneden en een uitvoeren de taak voor wat betreft centraal te ver richten werkzaamheden Rechtstreekse onderhandelingen met vreemde landen over het emigratiebeleid blijven in han den van de organen van het ministerie van Buitenlandse Zaken Inzake de verdeling der verder te ver richten werkzaamheden over de verschil lende daarvoor in aanmerking Komende organen heeft de commissie zich bij haar overwegingen laten leiden door ae ge dachte, dat de werkzaamheden op het gebied voor voorlichting, voorbereiding en selectie, die nu door de maatschappe lijke organisaties worden verricht, ook verder aan haar kunnen worden overge laten, zij het dat zij deze arbeid verrich ten naar de aanwijzingen, welke he-t Ge mengd Orgaan haar verschaft oo grond van de aan dit Orgaan voorgelegde wen sen der Regering De roi van de Geweste lijke Arbeidsbureaux kan zich in de ge- De voorlichting op kerkelijk en geeste lijk gebied dient naar de mening der commissie te worden overgelaten san de verschillende georiënteerde maatschap pelijke groepen, opdat deze in eigen kring die voorlichting over deze onder werpen kunnen verschaffen, welxe met haar inzichten strookt. De kosten van het Gemengd Orgaan en van de emigratie-centrales der maat schappelijke organen worden geschat op 414.500 per jaar. Aan het rapport zijn toegevoegd een nota van het commissielid, de heer A. N. van Mill, waarin een afwijkend stand punt wordt verdedigd, en enige opmer kingen van de .vertegenwoordiger van het Ministerie van Financiën, drs W. B. Boer. De oudste nog actief werkzaam zijnde journalist in ons land, de heer. L. Schot- ting („Oom Louis") vierde gisteren zijn 80ste verjaardag, in verband waarmee hij door tal van autoriteiten tijdens een receptie in de lokaliteiten van de A.B.C.- club in Amsterdam gehuldigd werd. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam met vier van de zes wethouders van de hoofdstad, vele collega's en andere afge vaardigden, boden de nestor der Amster damse journalistiek hun gelukwensen aan, die van geschenken vergezeld gin gen. In zijn dankwoord haalde „Oom Louis" enige herinneringen op en verklaarde zijn goede gezondheid en onverflauwde belangstelling voor al wat zijn vak en zijn liefhebberij raakt uit het feit, dat hij „altijd een kwajongen is geweest en dit nog is". Uit een stratocruiser van de Pan American World Airways, die van de Vt S. op weg was naar Frankfort, stapte op Londen's vlieg veld de Amerikaanse zakenman Martin Caine uit. „Of mijnheer op zijn tijd wilde letten", zeiden de mensen van het vliegveld, want het tcestel bleef maar twintig minuten staan. Caine keek op zijn horloge, knikte, holde naar een taxi, reed vijf kilometer ver naar een legerdump, kocht daar in een ommezien 76 tien-wiels legerwagens voor een bedrag van een half millioen gulden en kwam daar na juist op tijd terug, met een zeer tevre den uitdrukking op zijn gezicht als van een man, die weet zijn tijd goed besteed te heb ben, Hij had namelijk gehoord, dat er in Europa grote belangstelling voor dit soort wagens bestond en daarom had hij ze in het voorbijgaan gauw even gekocht. Een voorbeeld van goede ivoningbouw te Veendam. Een complex middenstandswoningen. (Van onze speciale verslaggever) Een jaar geleden stelde het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting de mogelijkheid voor gemeenten open om het toegestane bouwvolume met de helft tc vergroten, wanneer plannen van een goedkopere woningbouw werden voor gelegd, waarvoor de rijksbijdrage dan ook verminderd zou worden. Sindsdien zijn in den lande, voorname lijk in de Noordelijke en Zuidelijke pro vincies tal van woningen met een ver minderde rijksbijdrage (z.g. Bouma - 'j niut-iuauuicdUA Kan zien ui uc riachtengang eer commissie beperken tot f „«-eest dat dit voorlopige Inlichtingen-en verWijztog van ^AJj, ..^eest,« dat^dit jaar ongeveer degenen, die hun om inlichtingen verzoe ken. naar de maatschappelijke organisa ties en tot het verschaffen aan die otga nisat.es van de emigratie-rapporten, welke de organisaties voor de selectie nodig hebben Het is niet de bedoeling der comijiissie, da', aan de bestaande organisaties een blijvend monopolie moet worden ver leend voor de aan die organist/ toe te vertrouwen werkzaamheden, lnd'fin ook andere organisaties worden opgericht, die over voldoende deskundigheid beschik ken en voldoende geoutilleerd zijr. zullen ook zij tot dé werkzaamheden kunnen worden toegelaten met in achtneming van de bepalingen der Landverhuizers- wet 1.936 59 000 nieuwe woningen zijn gebouwd, een aantal, dat anders zeker beneden de 45.000 had gelegen. Een ander groot voordeel was het door breken van de verstarring, die geleidelijk in de woningbouw, met name in de bouw kosten was opgetreden, zodat het prijs peil over de gehele linie is gedaald. Dit verklaarde minister mr J. in 't Veld gisteren te Leeuwarden tegenover journalisten aan een lunch, waarmee een tweedaagse tocht lanigs bedoelde goedkope woningen in Drenthe, Groningen en Friesland werd besloten. Het was ons tijdens brize reis opgeval len, dat er op sommige plaatsen een be langrijk huurverschil bestond lussen de goedkopere woningen en de normale (Van onze mode-medewerkster) De bekende Franse visagisteFernand j Aubry gaat van het principe uit, dat de make up der vrouw in de eerste plaats, t"ipersoonlijks moet hebben. Haar maquillage moet natuurlijk zijn en het i eigen type accentueren. Hoe deze specia- i list ia de regionen der „esthéiiQue femi nine dit bij zijn créaties bereikt, werd ors door hem met Franse geestdrift in de mi-tns van Martin Leijger te Den Haag 'jc.temonstreerd. De ogen vormen steeds net middelpunt van zijnmake up, die uiterst verfijnd natuurlijk en artistiek verantwoord is. De door hem ontworpen coiffures vormen een treffende eenheid met. de maquillage. Daar haar-ornamenten rdeeJs in deze harmonie moeten worden opgenomen, ontwerpt Fernand Aubry ook "te persoonlijk. In zijn levendige en artistieke decora- voor coiffures brengt hij een einde- ze variatie. Parures voor cocktail diner ■water en grand-gala behoren daartoe, i vederlicht paardenhaar met goud- 1 i'aart doorweven en met glinsterende •ir.mantjeg belegd of van ijle, exotisch P" vnte veren, die als een vibrerend aure- 1 o"1 het gezicht omlijsten. Ook de ornamenten, van taupée of zacht glanzend zijden pluche vervaardigd mar keren het kapsel met een dynamisch accent. Zijn nieuwste coiffures anno 1951 heb ben een sterk naar achteren wijkende lijn. Het haar is iets langer geworden, zodat er voor de avond makkelijk een chignon in te verwerken is. Ook zijn ..coiffures de neig?". bontmutsjes, die de kapsels harmonieus completeren, hebben een eigen stijl. Fernand Aubry is in zijn vak een veel zijdig kunstenaar. Voor de bekendste Parijse couturiers ontwerpt hij elk seizoen de make up en de coiffures der manne quins. Voor de Franse radio-omroep houdt Ui voortdurend lezingen over de Een „coiffure de neigevan Fernand Aubry. Kapje van zwart apenhaar, dat fraai harmonieert met de coif fure en de maquillage. esthetiek en ook de film heeft op hem beslag gelegd. De artistieke maskers, die Fernand Aubry voor de nieuwste films van Jean Locteau ontwierp, werden op deze show, die ten bate van het Rode Kruis onder auspiciën van madame Dupuy, ambassa- „,r,'„ce„ van 9anacia was georganiseerd, eveneens getoond. Maskers, die geheel ?lSwr' r'P de, feeëT^ke sfeer van Coc- teau s filmische poezie en op de dieren wereld zijn geïnspireerd Franse verfijning, 'originaliteit en kunstzinnigheid spraken uit elk* creatie. woningwetwoningen, terwijl in alle ge vallen, ook bij gelijke huren, het kwali teitsverschil in het voordeel van de laat ste categorie uitviel. Met name bedraagt in Drachten de huur voor de goedkopere woningen en de gewone woningwetwo ningen respectievelijk 6 en 4.80 per week. Een dergelijk verschil is niet overeen komstig de bedoeling geweest en minis ter In 't Veld zei, dat hier scherp op toe gezien zal worden. Er moet naar gestreefd worden om in de toekomst de verhoudin gen weer recht te trekken, waartoe zich misschien bij een nieuwe huurverhoging een mogelijkheid voordoet. De minister achtte het ook mogelijk, dat de gemeente besturen zelf met een voorstel tot egali satie komen, waarbij men toch dezelfde rijksbijdrage wenst te houden. Het ligt in het voornemen van de mi nister om binnenkort de twee bestaande regelingen door een nieuwe te vervangen, waarbij de nieuwe rijksbijdrage het mid den zal houden tussen de normale en de verminderde van nu. De minister meende, dat men in tal van gemeenten wel met de nieuwe bijdrage zal kunnen uitkomen. De bijdrage voor normale woningen bedraagt thans gemid deld 225, die voor goedkopere wonin gen 120. Gebleken is, dat sommige ge meenten door een verhoging van die ver minderde bijdrage met 50 behoorlijk uitkomen. Waarschijnlijk zal de oplossing aldus gevonden moeten worden, dat de basis- i bijdrage zo laag mogelijk wordt gehouden en daarboven differentiatie wordt toege past om met bijzondere moelijkheden re- i kening te houden. j Het is nog niet mogelijk om een rijks- j woningbouwprogramma op te stellen, om. j dat men moet beginnen met een behoor- lijk gemeentelijk program en zeker eerst een goede woningstatistiek dient te be- staan. Wel is het duidelijk, dat de verhoudin gen in Brabant, gezien de gezinssamen- stelling, anders liggen dan in Zeeland en het percentage middenstandswonimgen in j een gemeente als Den Haag groter moet zijn dan in gemeenten met een overwe gend industrieel karakter. Een geruetstel- I ling is, dat er op het ogenblik nog een groot tekort aan alle soorten woningen is. Met een zekere hartstocht verdedigde de minister zijn standpunt, dat getracht moet wordefi ook in de arbeiderswonin gen zoveel mogelijk moderne gemakken aan te brengen, ook al kost het iets meer- In het buitenland wordt bijna overal centrale verwarming toegepast en Ne derland raakt langzamerhand in een uit zonderingspositie. Vroeger zijn we er trots op geweest, dat wij met de woningbouw pioniers waren, maar nu dreigen we in de achterhoede te geraken. We moeten volgens de minister beginnen met het probleem te zien. In Amsterdam worden woningen gebouwd met een huurprijs van 4.50 per week, die centrale warmte- en watervoorziening krijgen. Er is uitgere kend, dat de kosten hiervan individueel 1 per week zijn, zodat men het wel mag wagen. Binnenkort zal het departement een prijsvraag uitschrijven voor de bouw van een ideale woning, die dergelijke gemak ken kent, waarbij vooral gedacht is aan woningen voor kleine middenstanders en goedgesitueerde arbeiden. Zijn teleurstelling moest minister In 't Veld uitspreken over de ontstemming in de kringen van K.A.B. en C.N.V., naar aanleiding van hetgeen hij in de Tweede Kamer over de woningbouwverenigingen had gezegd. Z'. Exc. merkte op, dat men niet begrepen heeft wat hij gezegd heeft en men beter eerst de Handelingen had kunnen afwachten. De minister zei thans zich niet gekeerd te hebben tegen kath. woningbouwverenigingen, maar dat hij juist verklaard had te begrijpen, dat men zich bij de verschillende confessies moet aanpassen. Het ging er om, aldus Z. Exc., of we binnen de confessionele groepen nog ver dere splitsingen moesten hebben. Dus of wij een kath. arbeiderswoningbouwver eniging moesten hebben en een kath. bouwvereniging voor niet-arbeiderswo- ningen. „Dat gaat iets te ver", heb ik gezegd. In ons land moeten we oppassen, dat we met de splitsing niet te ver gaan, omdat dit tot schade zou leiden van de expoitatie-mogelijkheid. Z. Exc. wil zelfs met de organisaties overleg plegen en hij begreep niet, waarom men zegt, dat de minister de K.A.B. heeft beledigd. Na tien jaar afwezigheid liet de Franse filmspeelster Danielle Darrieux zich weer eens in Hollywood zien. Ze werd er onmid dellijk verwelkomd door vertegenwoordigers van het Amerikaanse gouvernement, echter van de afdeling belastingen: men had nog 'n navordering voor haar van vijftienduizend dollar. Nog een nieuwtje uit het Film-Mekka. Danny Kaye gaat in het voorjaar optreden in het Londense Palladium-theater. Hij krijgt hiervoor het lieve sommetje van 20.000 dollar per week, hetgeen door insiders het hoogste bedrag genoemd wordt, dat ooit voor een dergelijk engagement is betaald. Voor lopig heeft men hem acht weken aan één stuk van zijn médewerking verzekerd. Het Hof van Appèl te Rome heeft tijdens een dezer dagen gehouden pro ces beslist, dat de wet evenzeer het openbaar beledigen van de Paus verbiedt als van een staatshoofd der Italiaanse Republiek. De straffen kunnen varieren van een tot vijf jaar. Elke autobestuurder zit zo nu en dan met de bougies van zijn motor te tobben Vocht en vuil zijn even grote vijanden van deze apparaten als het ladderduiveltje van de dameskous. De hoogspannings ontsteking stelt zeer hoge eisen aan de vonkopwekkende apparatuur en zeer spe ciaal aan de bougie, die a an allerlei In vloeden wordt blootgesteld. Menigmaal heeft men ook de verzuchting geslaakt, dat men hierop eens iets anders moest vinden. Dit andere is er nu! De heer W. Beye Smits van de Smitsvonk N.V. te Rijswijk heeft een „laagspanningscapaciteitsontste- king" ontwikkeld, die vele voordelen bo ven het thans gebruikte systeem heeft. Deze uitvinding wordt door vaktechnici als zeer belangrijk beoordeeld en uit vele landen toont men er dan ook belangstel ling voor. Binnenkort zal op uitnodiging van 't Koninklijk Instituut van Ingenieurs een voordracht worden gehouden, terwijl men tevens een invitatie heeft geaccep teerd om in begin Januari a.s. tijdens bet jaarlijkse congres van de „Society of Au tomotive Engineers (S.A.K.)" in Detroit over het nieuwe systeem een uiteenzetting te geven. De ontsteking berust bij het thans in gebruik zijnde systeem op een vonk, die een open brug, gevormd door twee polen (electroden) van een bougie, moet over springen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een hoge spanning, variërende van 8 tot 20.000 volt.. Zoals boven gezegd biedt speciaal dc isolatie van de bougie hierbij grote moeilijkheden. Verder heeft men zeer sterk uiteenlopende bougietypen overeenkomende met. de verschillende soorten motoren. Vervuiling gewenst! Bij het nieuwe ontstcktngssysteem is men uitgegaan van de eigenschap van een condensator, die een bepaalde hoeveelheid energie kan opzamelen. Een plotse linge kortsluiting maakt, dat de tijd van de ontlading kort Is. De spanning van de electrische stroom ls dan slechts laag, terwijl de stroomsterkte zeer groot is. Dit laatste is Juist gewenst in verband met de verbranding van het brandstofmengsel. Hier bij werd een bougie ontworpen, waarbij de polen zijn verbonden door een speciale laag met lage weerstand, waarover de condensa tor zich zou kunnen ontladen. Er ontstaat dan een z.g. krulpvonk. De afstand tussen de polen werd laag gehouden, terwijl ver ontreiniging In plaats van gemeden nu juist wenselijk zijn. Dezehouden de weerstand van de isolatie' immers laag. De isolatie-eisen zijn veel minder hoog. Om bepaalde redenen werd de spanning vastgesteld op ongeveer 1500 volt.. In bedrijf zakt deze spanning echter door de lage weerstand van de vonk- brug. Zelfs onder water kon men met een dergelijke bougie een vonk ontwikkelen. Ook met een koude motor kan gemakkelijk gestart worden. Door de betere werking bij verontreiniging zijn er ook nieuwe mo gelijkheden voor andere brandstoffen. Tot op heden moest men bij de samenstelling daarvan steeds rekening houden met de vervuiling van.de bougie, die vermeden moest worden. In verband met de hogere stroomsterkte beeft men een lange „af-' brandweg" bij de vonkbrug nodig. Daar om is het werkdeel van de bougie uitge voerd in de vorm van twee concentrische ringen. Men neeft hiervan een universeel vonkelement geconstrueerd, dat in ver schillende typen bougies kan worden ge plaatst en uitwisselbaar is. Een complete ombouwset bevat behalve bougies een 'spoelaggregagt en ook een „timende" verdeeikap. Deze laatste wordt op de onderste helft van de bestaande verdelers bevestigd. Daardoor bepaalt de onderbreker niet langer het tijdstip van de ontlading, doch een gekoppelde verdeler tn dekap Zodoende kan met grote nauwkeurigheid „getimed" worden. Ook voor vliegtuigen Ruim vijftien jaar is de uitvinder bezig geweest met de ontwikkeling' van het sys teem, dat ook van zeer veel belang voor „Het is gemakkelijk voor de katholiek zichzelf rustig te gaan zit ten bewonderen om zijn toegewijdheid aan de levende stem van Petrus, in de verbeelding, dat hij ziel) geheef overgeeft aan het levende gezag der Kerk, terwijl hij al die tijd zijn eigen pausje speelt". Met deze kernachtige uitspraak, vervat iu zijn Adventsbrief, heeft een Engels bisschop willen wijzen op de eigengereidheid, die z.i. bij Vele katholieken te vinden is. „De katholiek", aldus mgr Murphy, bisschop van Shrewsbury, „houdt er in zijn gezinsleven methoden op na, die door de levende stem van Petrus zijn veroordeld. Hij beeldt zich in, dat de hele Zichtbare Kerk om hem heen verkeerd is, zijn pastoor, zijn biecht vader, zijn bisschop. Hij luistert naar preken, maar laat zich niets leren. Hij krijgt adviezen in de biechtstoel, maar hij gaat zijn eigen gang. De Zichtbare Kerk om hem heen is ouderwets, ziju geval wordt niet begrepen, omdat dat zo heel anders is dan de andereu. Hij stelt zijn eigen devoties, zijn eigen boetedoeningen cii zijn eigen scheve methoden van deugdbeoefening vast. Ondertussen vordert bij niet in geestelijk leven, omdat hij niet gehoorzaamt. Van de on gehoorzaamheid is hij zich overigens niet bewust. Hij zou eerlijk verrast zijn, als men hem beschuldigde van koppigheid of verzet. Als hij die woorden hoort, denkt hij met oprechte bezorgdheid aan anderen". „De levende stem van Petrus", zo besluit de bisschop, „komt tot ons van de preekstoel en uit de biechtstoel. Zet die niet terzijde, dat is alleen maar een beleefde manier om zich niet te onderwerpen". vliegtuigmotoren is. Op grote hoogte moet men namelijk de achterzijde van de bougie onder druk houden, daar de vonk anders aan de verkeerde kant van de bougie overspringt. Bij de laagspan- ningsmethode is dit niet nodig. Voor jet- motoren is een speciale uitvoering ge bouwd. Het ligt in de bedoeling een gedeelte van de productie van de sets in Nederland te doen plaats vinden. Wanneer de instal laties echter voor de normale verkoop beschikbaar zullen komen, is nog niet met zekerheid bekend. Ook over de kostprijs kunnen nog geen definitieve mededelingen worden gedaan. Lang voor de oorlog bezat de heer Beye Smits een soldeerboutenfabriek In Duits land, In dit land wilde liij zijn uitvinding laten patenteren, doch hij kreeg als ant woord „Unsinn, wird nicht paten tiert". In Amerika werd zijn aanvrage om patent weg gesmeten. In de oorlog kwamen onze nabu ren op de gedachte, dat er toch wel Iets in die- uitvinding stak, doch de heer Beye Smits ontweek toen de „samenwerking". Ook de Amerikanen tn Duitsland probeerden in 1845 de vinding in handen te krijgen. De uitvinder wilde deze echter voor Nederland behouden. Met behulp van de Nederlandse regering en de directie van de H.erstelbank was hij In staat het systeem hier te ver volmaken, Op grond van de overweging dat rege len dienen te worden gesteld betreffende het toezicht op de aanmaak en het compta bel beheer van de 3 pet. obligaties staats lening 1950, heeft de Indonesische minis ter van financiën besloten dat wordt In gesteld een „Centraal Depót van 3 pet. Obligaties Staatslening 1950", dat tijde lijk wordt ondergebracht bij het Centrale Remisekantoor te Djakarta. (Van onze mode-medewerkster) Meer en meer doet. Netv-York als mode-centrum van zich spreken. Jonge en begaafde couturiers slaagden er in slechts enkele jaren in tot een voor Amerika karakteristieke kledingsstijl te komen, die met enthousiasme iverd ontvangen. Het levenstempo is in de Nieuwe Wereld heel wat sneller dan in het oude Europa, wat onmiskenbaar een stempel op de garderobe van de Amerikaanse heeft gedrukt. Zij stelt het op prijs er charmant uit te zien, maar kan doorgaans niet veel tijd aan haar kleding besteden zodat zij daaraan vooral practische eisen stelt. De mode-ontwerpers houden met deze verschijn selen rekening en passen hun creaties aan bij de wensen van hun clientele. Nog vóór Parijs de nieuwe wintercollecties toonde, lan ceerden de Amerikaanse couturiers hun créaties voor dit seizoen. Hoewel deze, wat de nieuwe lijn betreft, in hoofd zaak waren afgestemd op de tijdens de demi-skisons shows te Parijs gebrachte nouveauté's, kon men er toch menig nieuw en typisch Amerikaans accent ontdekken. De mode experts in de Nieuwe Wereld zijn knap in het op eigen wijze interpreteren van de Parijse mode. Zij passen de nieuwste Franse snufjes op een gematigde en eigen manier toe, waardoor hun créaties een Amerikaans accent krijgen. De modellen zijn doorgaans minder fantastisch, minder harmonieus en minder vrouwelijk dan de befaamde Parijse mode-creaties. Daar staat echter tegenover, dat zij bij zender practisch en draagbaar zijn. De vaardigheid in het op eigen wijze verwerken van wat Parijs, het modecentrum bij uitstek, brengt, is zeker een verdienste. Jammer is echter, dat de Amerikaanse „vertaling" van de Parijse mode omge keerd ook langzamerhand invloed op de couture in de Lichtstad gdat krijgen, die na de oorlog practisch op haar Amerikaanse cliënten is aangewezen. Dit verschijnsel zou het artistieke cachet van de Parijse creativiteit op dit terrein in gevaar kunnen brengen. N f Drie jasjes in dezelfde stijl en 'och drie geheel ver schillende combinaties! De Amerikaanse vrouw verstaat de kunst met kleinigheden een persoonlijke noot aan haar kleding te geven. Een en hetzelfde pakje in sportieve en geklede uitvoe ring. Bij vele tailleurs worden twee verschillende rokjes gebracht, en met de nodige fantasie geeft dat een einde loos aantal mogelijkheden voor de garderobe. Namen van toonaangevende ontwerpers als Mainbocher, Hettie Carnegie en Rosenfeld hebben in het Amerikaanse mode-domein een fascinerende klank. Hettie Carnegie lan ceert voor deze winter een voor Amerika opmerkelijke romantische mode. Stoffen in prachtige diepe tinten ge bruikt zij voor haar sierlijke, vrouwelijke creaties met gracieuse, in plooien of draperieën uitgolvende rokken. Adèle Simpson brengt een Spaans geïnspireerde mode en ook in de collectie van Mainbocher komen kleurige elemen ten voor, die aan de nationale drachten in de Latijnse landen herinneren. De Amerikaanse couturiers beroemen er zich op, dat hun creaties lang „modern" blijven. Vooral Mainbocher specia liseert zich in z.g. Everlasting fashions". Zijn modellen zijn zo eenvoudig van lijn, dat zij verschillende seizoenen volkomen en vogue blijven. Een slank afkledendevrij rechte lijn, geldt dit seizoen als toonaangevend in New-York. Donkergroene tinten steken het ook in Parijs zo gewilde zwart naar de kroon. Het wordt gecombineerd met oranje, frambozen-rose, geel, wijn- of steenrood, wit en zelfs zwart, waardoor men aardige effecten bereikt. Over het algemeen zijn de kleurencombinaties levendig en gedurfd, wat het soms wat fantasieloze vaii de modellen camoufleert. Efficiënte confectie Is er in de Amerikaanse couture nog wel plaats voor tomantiek, de Amerikaanse confectie is er in de eerste plaats op ingesteld, efficiënte kleding te brengen, aangepast aan de levensstijl binnen haar afzetgebied. Weefsels van pnma kwaliteit worden voor haar collecties gebruikt, die vooral in de hogere prijsklasse, meestal door bekende Ame rikaanse of Europese couturiers worden ontworpen. Henry Rosenfeld ontwerpt in New-York b.v. elk seizoen een uitgebreide serie modellen, die in confectie worden gecopieerd en, voorzien van het bekende rozenknop-etiket, in de handel worden gebracht. Jacques lath creëert sinds de oorlog tweemaal per jaar een collectie van twintig creaties voor een grote Ameri kaanse confectie-industrie, waarvan de copieën bij „Lord Tailor" worden uitgebracht. De Amerikaanse cohfectie kan het zich permitteren, kost bare Franse modellen aan te kopen, want door haar enorm afzetgebied kan elke creatie in een grote „oplaag" worden vferspreid. Bovendien: de Amerikaanse vrouw heeft er geen bezwaar tegen, een jurk of jasje van hetzelfde model als haar vriendin of collega te dragen en in dit opzicht is zij dus zelfs minder veeleisend dan haar Europese zusters! Toch kleedt zij zich allerminst eentonig. Met goede smaak weet zij door accessoires en andere bijkomstigheden steeds een persoonlijke noot to geven aan wat zij draagt. Harmonie is dan ook het geheim van de kunst, die zij zo goed verstaat, om er juist met heel eenvoudige kleding charmant uit te zien. De inwoners van San Francisco heb ben op een schilderiien-tentoonstelling de werken kunnen bewonderen van een aantal gevangenen uit de stadsgevange nis. Een deel van deze schilderijen ging tegen hoge prijzen weg. Reeds twee jaren wordt namelijk in de gevangenis van San Francisco aan degenen, die daar lust en talent voor hebben, los gegeven in schilderen. Het plan daartoe ging uit van de gevangenis aalmoezenier. Hij kwam drie jaar ge leden op dat idee, toen hij enige gevan genen bezig zag met het natekenen van foto's uit tijdschriften. Hjj haalde de di recteur van de gevangenis er toe over een kunstenaar aan de gevangenen les te laten geven. De belangstelling voor deze lessen nam van maand tot maand toe, met als gevolg, dat thans de gevan genis van San Francisco een academie voor schilderkunst rijk is. De gevange nis-directie is van mening, dat de gevan genen daardoor niet alleen grote gees telijke en materiële voordelen genieten, maar dat zij bovendien na hun straftijd als illustratoren in hup levensonderhoud kunnen voorzien. Alle correspondentie te richten aan H. J. v. d. BROEK, Nwe. Binnenweg 46 Rotterdam C. PROBLEEM No. 3329. JOH, V. D. BOOGAARD, Nuland. Ie Plaatsing. Zwart 12 schijven op: 3, 7, 9, 10, 11, 14, 17, 21, 26, 31, 35 en 40. Wit 13 schijven op: 18/9, 22'3, 29, 33/4, 37/9, 42, 45 en 48. PROBLEEM No. 2330. A. F. HOOGVELT, Eindhoven. Ie Plaatsing. Zwart 11 schijven op: 8, 10/1, 16, 18, 22'3, 25, 28/9, 40. Wit 12 schijven op: 27, 31/2, 35, 37 9, 41/2, 44, 47, 49. PROBLEEM No. 2331. A. F. HOOGVELT, Eindhoven, le Plaatsing. Miniatuur. Zwart 7 schijven op: 9, 10, 18/20, 25 en 26. Wit 7 schijven op: 30/1, 33/5 en 42/3. PROBLEEM No. 2332. D. VUURBOOM, Glanerbrug (O-) le Plaatsing. Zwart 10 schijven op: 2, 7, 10/1, 13/4, 18/20 en 23. Wit 11 schijven op: 16, 22, 28, 32, 34/5. 37, 39, 40, 46 en 49. Oplossingen binnen drie weken in te zenden, OPLOSSINGEN. Probleem No. 2309. (A. F. Hoogvelt.) Zwart: 6. 8, 9, 16 9, 21, 23-4, 29 en 40.. Wit: 26/8, 32, 36 9, 42, 48/50. Wit: 27—22, 36—31, 32—27 (zw. 21 of 23:34), 37—31, 50—15, 42—38, 48:30, 4532 Stand: zw. 6, 16 en 35; wit 26, 32 en 49. Op 35—40, wit 49—44, 32—27 en 26 :17. Op 1621, wit 2617, zw. 35—40, wit 32—27, zw. 40—45, wit 27—21, wint. Op zw. 6—11, wit 49—44, zw. 11—17, wit 32—27, zw. 16—21, wit 2716, zw. 1722, wit 1611, zw. 2228, wit 117, zw. 2832, wit 7—1, zw. 3238 gedw, wit 123, zw. 3540 gedw., wit 44: 35, zw. 3843 en wit 2328 wint. Probleem No. 2310. (A. F. Hoogvelt.) Zwart: 8/10, 19. 20, 22 24, 32. Wit: 26, 29, 33, 35. 39, 40, 42 en 45. Wit: 29—23, 42—38, 40 29, 45—40, 40—34 en 352. Stand: zw. 22 en 33. Wit 26, dam op 2. Op zw. 3339. wit 211, wint. Op zw.: 2228. wit 211, zw. 2832, wit 1139, zw. 3237, wit 39—28, wint. Op 2227, wit 216, zw. 27—31, wit 26:37, zw. 3339 en wit 1649. Op zw. 3338, wit 216, zw. 3842 en wit 16—27. Probleem No. 2312 (A F. Hoogvelt) Zwart: 2, 7, 10, 13, 20'1, 24, 27, 31 en 35. Wit: 23, 28, 32/3. 38'40. 42, 45 en 50. Wit; 28—22, 32—27 (zw. 21:3'4), 42—38, 50:8, 33:4 (zw. 31—36 gedw.), 4:1, (36—41), 1—23. Op 4147, wit 23—34; op 41—46 wit 23—5. Probleem No. 2312 (A F. Hoogvelt) Zwart: 7/9, 11, 13. 18.9, 21, 23 en 25. Wit: 22, 28, 30, 32'4, 36, 38, 40, 41 en 43. Wit: 33—29, 29 13, 43—39, 39—33. 34 1, (zw. 25-45), 41—37, 36:7 (zw. 45—50), 1—6, (50—45) 7—1. OPLOSSERS. De oplossers van de eerste serie hebben ook die van de tweede opgelost.. Er waren geen bijoplossingen. L. P. de Caluwe miste de oplossing van no. 2309 en J. Pennings en H. M. Kipping, den Bosch de Nos 2309 en 2312. CORRESPONDENTIE. D. K. te H. Plaatsing volgt half December.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4