Ordening van maatscliappeli gezondheidszorg BESPREKINGEN DER „DERTIEN IN IMPASSE? 'ti van Toch wetenswaardig De Zuid-Molukken tegen de Staat Hoeradit is het laatste J" Interessante dissertatie in Tilburg patten PAGINA 5 De afvloeiing der oud-KNIL- militairen BAARLO BOUWT EEN NIEUWE KERK leder gezin schonk. f 100 FORD VERWACHT DALING AUTOPRODUCTIE JOHAN SCHMTTZ WEER „GIJSBRECHT" „SPOORKAARTJES MET AFLATEN" Protestantse misgreep inzake Rome-bedevaarten MIN. M4NSHOT.T GAAT MET ZEEUWSE VLASSERS PRATEN MTSHANDELING MET DODELIJKE AFLOOP Vooraf pensoep Als dessert BROEKMAN RIJDT WEER SNELLE 500 METER OM DE WEST-EUROPA-CUP Voor Uw eigen gebak: Honics Cake-of Bakmeel Avrmt u ren roman door PETER BARON De juridische adviseur van het bureau Zuid-Molukken deelt mede. dat de zaak van de Ambonese militairen die gistermid dag voor de voorzitter van het militairen- ambtenarengereöht zou dienen, niet is doorgegaan. De behandeling is voor onbe paalde tijd aangehouden. Ten aanzien van het afvoeren van voor malige K.NI.L.-militairen naar de Zuid Molukken wordt nog het volgende aan Aneta medegedeeld: Bedoelde afvoer, die een uitvloeisel van de bepalingen der Itonde-Tafel-Conferentn is. werd door de leiding van de APK1 (Indonesische, strijdkrachten) en het Ned afwikkelmgscommando in gemeenschappe lijk overleg geregeld Tot het ogenblik van de debarkatie in bet tand van her komst draagt het Ned afwikkelingscom mando de. verantwoordelijkheid voor de repartriërénde militairen en hun gezinnen Van het moment der iebarkatie af worden zij, Indonesische staatburgers zijnde, ver der verzorgd door de civiele gouverneui van de Zuid-Molukxen Het totaal aantal mannen, vrouwen en kinderen, die de Z-Mol ukken tot bestem ming hebben, bedraagt ongeveer 12.600 van wie 3.600 militairen. Advertentie Een te Baarlo in Limburg gehouden huis-aan-huis collecte voor een nieuw te bouwen kerk, ter vervanging van de oude, welke door de Duitsers werd opgeblazen, leverde het bedrag van 40.000 op. Baar lo heeft ongeveer 400 bewoonde wonin gen, zodat de inzameling per huis gemid deld 100.— bedraagt. De automobielproductie in de Ver. Sta ten zal in 1951 waarschijnlijk met 50 pet. verminderd worden in vergelijking met de productie van 1950. aldus verklaarde Henri Ford II op een persconferentie- Ford verwacht, dat de omstandigheden op de grondstoffenmarkt het komende jaar zodanig zullen zijn, dat de productie zeker met 35 pet. en misschien met 50 pet. zal .moeten verminderd worden. (Van onze Amsterdamse redactie) By de aanstaande opvoeringen van Vondels „Gysbrecht van Aemstel" zullen Elise Hoomans en Johan Schmit2 evenals vorig jaar weer de Badeloch en de Gijs- brecht vertolken. Albert van Dalsum 'voert eveneens weer de regie. Het grootse gebeuren van het Heilig Jaar schijnt sommige niet-Katholieke kringen nog steeds op de zenuwen te werken. Zoals reeds Luther in zijn tijd, heeft men het nu vooral op de aflaten gemunt. In de „Kirchenbote" van het kanton Zurich gaf de redactie het vol gende antwoord aan een vragensteller: „Bij de Rome-bedevaarten, die in „Kraft durch Freude"-stül zijn opgezet, waren in de prijs voor de derde-klas-rei zigers vijf aflaten inbegrepen". De redactie van de „Kirchenbote" geeft echter blijk van onderscheidings vermogen, waar zij" beweert, dat niet alle Katholieken over eenzelfde kam mogen worden geschoren; er zijn ook redelijke mensen onder hen als bijvoorbeeld de Katholieken van Grellingen, die een groot bedrag schonken voor de herbouw van de Protestantse kerk aldaar. Het is hoogstwaarschijnlijk niet tot de redactie doorgedrongen, dat, als men Katholieken verwijt geld te verdienen aan aflaten, het een Christelijke ge meente eigenlijk niet past dusdanig ver diend geld voor herbouw van haar kerk te aanvaarden. (Van onze Amsterdamse redacteur) In de bioscoop worden wekelijks recla meplaatjes vertoond en 25 pet van de cinema's draaien reclamefilms. Dit wordt al heel gewoon gevonden en men accep teert de antipathie van de meeste bezoe kers voor de reclameprojectie al. zodat het mogelijk is dat in Utrecht op een gegeven moment een plaatje wordt ver toond, dat de veelzeggende tekst draagt: „Hoera, dit is het laatste". Dat dit ook wel anders kan is ons gis teren duidelijk geworden. Het Genoot schap voor Reclame heeft gisteren een fi'mdag gehouden in de studio's in Dui- vendreeht en daar heeft de secretaris van de Ned. Bond van Bioscoopreclame exploitanten. de heer Hagenberg, aan de hand van voorbeelden getoond, dat er toch wel waardevolle elementen schuilen in deze vorm van reclame. In tegenstelling tot het dagblad, wordt de bioscoopreclame gezien door veel vrou wen en jonge mensen en deze categorieën geven het meeste uit voor merkartikelen, meubilair, kleding enz. Wil men echter het gewenste resultaat verkrijgen en dus de toeschouwer stimvJeren om een be paald product bij een bepaalde firma te heb- elling 0 een ange- ging jk in i aan voor Het genis- r ge- evan- t van le di- over n les voor taand evan- lemie ange- evan- gees- ieten, aftijd rhoud Naar wij van bevoegde aijde vernemen, heeft minister Mansholt ten overstaan van het Zeeuwse Tweede- Kamerlid Van der Feltz verklaard, bereid te zijn een deputatie van de Zeeuwsch-Vlaamse vlassersorganisatie te ontvangen teneinde met hem de in 1945 opgelegde heffings maatregel te oespreken. Dit besluit is in de bestuurskringen van de vlassersorganisatip zeer gunstig ont vangen. omdat hierdoor de vlassers in staat gesteld worden de minister persoon lijk hur bezwaren tegen deze maatregel kenbaar te maken. Naar uit Stockholm gemeld wordt, is de S.K.F. (Zweedse Kogellager Fabriek) van plan een fabriek te bouwen in Nederland en aldaar in 1952 met de pro ductie te beginnen. Aanvankelijk zal het personeel slechts een paar honderd man groot zijn. Er zullen voornamelijk rol lagers geproduceerd worden, grotendeels voor de export. De maatschappij wil 100 Nederlandse werklieden overbrengen naar haar hoofdfabriek in Gothenburg, om daar de techniek te leren. Naar aanleiding van dit telegram heb ben wij ons gewend tot de directie van de S.K.F. te Amsterdam, de N V Neder- landsche Mij van Kogellagers, die ons de inhoud van het bericht bevestigde. De fabriek zal gebouwd worden in de pro vincie Utrecht. Begin volgend iaar wordt met de bouw begonnen en in de eerste maanden van 1952 hoopt men de pro- ductie ter hand te kunnen nemen. Voor- In de nacht van 2 op 3 Juli j 1 waehfte de 25-jarige kellner A D te Leeuwarden de ober J F op bij het café ,.Lido", waar ze beiden werkzaam waren De ober had verdachte die onder Invl -ed verkeerde de toegang ontzegd De ionge man ging verschillende cafe's bezoeken en keerde tegen sluttingstiid naar „Lldo" terug. Toen de ober per fiets naar huis zou gaan. werd hij van zijn rijwiel ge trokken en dermate geschopt en geslagen, dat de dood spoedig intrad De recht bank veroordeelde de dader gisteren tot 5 jaar en drie maanden met aftrek. Advertentie I Tsjechoslo waakse leger in Russische uniformen. Van 7 Januari 1951 al zullen da Tsjechoslowaakse divisies gekleed gaan in Russische uniformen. Het daarop be trekking hebbende besluit werd op 7 December j.l. door president Gottwald en door de Tsjechoslowaakse minister van de fensie ondertekend. Stalin's zoon overleden? N a.v een pers bericht, dat Stalin een beloning van een millioen roebel zou hebben uitgeloofd voor mededelingen omtrent het lot van zijn in Duitse krijgsgevangenschap geraakte zoon, heeft een voormalige Belgische krijgsge vangene op de Russische ambassade te Brussel verklaard, dat Stalin s zoon bij zijn weten in het kamp voor Duitse krijgs gevangenen te Schweinfurt (Beieren) aan een ziekte is overleden. R(jst In Rotterdam. Op 18 December a.s. wordt in Rotterdam het Engelse s.s. „Saint Gregory" verwacht met een voor Nederland bestemde lading rijst uit Siam. Deze lading. 8450 ton. is de grootste charterlading rijst, die sinds de oorlog naar Nederland wordt gebracht. Grensovergang ZevenaarEmmerik. Af gevaardigden der liberale partij in West- Duitsland hebben bij de bondsdag een voorstel ingediend, waarin de regering wordt gevraagd stappen te doen om te komen tot een spoedige openstelling van grensovergang ZevenaarEmmerik. 80.000 man per maand. In Januari en Februari 1951 zullen in de Ver. Staten 80000 man per maand worden ingelijfd hetgeen over beide maanden 70 000 me*r ia. dan aanvankelijk werd beoogd. In Februari zullen, sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog, bii het Amerikaans» leger 370 000 man buiten de bestaande sterkte zijn ingelijfd. Kaasfabriek in Boekei. De Zuid Ned Zuivelcentrale heeft de Coöp. stoom- zuivelcentrale „De Boterbloem" in Boe kei vergunning verleend tot dé produc tie van kaas. Er zal een nieuwe fabriek worden gebouwd, grenzende aan de be staande. De plaatselijke landbouwers hebben gemiddeld per jaar een over schot van 2% a 3 millioen liter melk waarvan dan plm. 900 kilo kaas per dag kan worden gemaakt. Geen gratificatie. In antwoord op een desbetreffende vraag delen Ged. Staten van Zuid-Holland mee dat, zolang de re gering aan het rijkspersoneel geen Kerst- of Nieuwjaars-gratificatie toe kent, zij niet bereid zijn de toekenning Kees Broekman heeft Woensdagavond bij wedstrijden te Hamar wederom een zeer goede prestatie op de 500 meter ge leverd. Hij won dit nummer in 45.4 sec., wat een verbetering van 0.3 sec. bete kent op de tijd waarin hij 29 Nov. j.l. de 500 meter won, eveneens te Hamar. Ook de 1500 meter werd verreden, maar zonder dat sterke rijders aan de start kwamen. De Brit Stevens won in 2.38.1 met onze landgenoot Chardon, die destijds met Broekman nanr Noorwegen is gefietst, als tweede in 2 41.1. De ijshockeywcdstrijd tussen HHYC en Chamonix welke Woensdagavond op de Hokij te Den Haag in het kader van de competitie om de West-Europa-bek^r werd gespeeld, eindigde in een geluk spel: 1—1. De tussenstanden waren O -0, 1—1, 00 De verdedigingen domineer den aan bc'de zijden, de Hagenaars wa ren gehandicapt door onbeschikbare en geblesseerde spelers, de strijd stond niet op zeer hoog peil, Carey scoorde de ge lijkmaker. erachter? Waarom nam Naisuki geen be tere voorzorgen? K Dat klinkt heel mooi uit jouw mond, wierp Wally tegen, ik doe het vuile werk en jij zit lekker achteraf in de buit te graaien. Als 't soms voor je van belang is te wetenhelers ontvangen evenveel als makelaars! Die leugen werd geloofd en z'n vaders schrik was voor Wally een grote voldoe ning. Je moet je dadelijk met Naisuki in verbinding stellen, zei de oude man. Goed, bromde Wally, vanmiddag nog ga ik naar zijn huis om te horen, wat er gebeurd is. 't Is voor mi) toch even erg als voor jou. Ik zal deze even wegleggen, duidde hij, op z'n sigaret wijzend, die een bijzonder aroma verspreidde. Feitelijk waren het waarschijnlijk deze dingen, waardoor Guest ons in de gaten kreeg. Die avond, dat hij hier geweest was, ont dekte ik 'n „Turf'-sigaret onder het haardkleedje, en er waren nog maar elf van die doksterssigaretten in de doos, ter wijl ik er twaalf inliet. rookt ze niet, en Guest rookte „Turf". Eenvoudig genoeg mijn beste Watson. Wacht je voor Guest. Die is 'n graadje te sluw. Wally keek ontstemd naar de spiraal tjes van de blauw-grijze rook. die lang zaam opkringelde naar het plafond. Als hij een van die dingen te pak ken krijgt, dan kun je je leven er onder verwedden, dat hij ze scheikundig laat onderzoeken. Jarenlang heb je onder ver denking gegtaan en dit zou juist de door slag geven. Goemóge, mr Massey, groette hij hem. Ah-um goede morgen mijn beste mijnheer, piepte Massey met een schriel stemmetje. Kan ik-e-u met iets van dienst zijn? Zeker, m'n waarde, antwoordde Guest bedaard, laat uwe gezichtsorganen speuren op deze kleine reliquie. Gezichtsorganen ah-um. Goed mijn beste mijnheer, zeer goed hum waarlijk! Het manneke tuurde naar de sigaret als een vogel naar een worm, en op min der dan een duim afstands gluurde hij er enige tijd naar. Wonderbaar; um mijn beste mijnheer, zei hij en hield het tipje van zijn tong er aan. Verbazend-e-mijn beste mijnheer. Hij snoof er behoedzaam aan. Ontzet tend, Mijn beste mijnheer, vulde Guest met een stalen izezicht aan. Mr FaiTel Massey keek hem achter docht i? aan. maar zei aren woord We'nu hr>= luidt het vonnis, mr Masspv? vroes Guest. Mas=ev snoof. Geduld.. mijn beste mijnheer um - geduld. Zorgvuldig stak hij de sigaret in zijn binnenzak en snoof weer opnieuw. 7", Pat zu^en we wel eens vaststellen, zei hij zachtjes, na rijper onderzoek. Ja ja, na rijper onderzoek. Hij schommelde naar. de deur, z'n voor hoofd geladen met gedachten. IWordt vervolgd) Het Franse B-elftal won de semi-roet- bal interland tegen Griekenland te Athe ne met 10. Te Glasgow werd de voetbal-interland Schotland—Oostenrijk gespeeld Na 25 mtnu'en scoorde de Oostenrijkse mi ivoor i Melchinr het enine dnelvunt Het tras een frette w*'''ttijri. trrnri-n de Oosten rijkers hun kleine zege wel verdienden. De Deense internationale mldvoor Erik Kuld Jensen heeft een contract ge tekend met de Franse club F. C. Lille. De Ned. amateurboksers op de tweede dag van hun tournee in Zweden: v. d. Zee won evenals Angel en Linneman op puntenweer drie goede successen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5