Attlee's reis en lachend Kremlin CHURCHILL TEVREDEN NOCH OPTIMISTISCH Chinees luchtoffensief in Korea Nederlanders gaan woningen bouwen in Australië Een opdracht van 26 millioen Bertha Hertogh eindelijk thuis Gong Familie Hertogh won en heeft vrede maar de wereld vecht nog Rode Kersmis Auto botste op trailer 1 TOTALE UITPLUNDERING DER HONGAARSE KLOOSTERS Grote belangstelling op Schiphol en Bergen op Zoom J Vrijdag 15 December 1950 DAÓÈLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN Be vin gelooft (nog) niet in een oorlog V.N.-Assemblée 1951 in Europa Assemblee keurt voorstel der „dertien goed Twee doden, drie gewonden 10 mille verduisterd Al het materiaal uit ons land mm Gezichtsvermogen Prinses Marijke beter LAGEN WEERBERICHT Churchill veroorzaakt tumult Bevin: Moskou wil lachende derde zijn Cease fire-commissiè reeds benoemd Druk nabij Hoengnam neemt toe NEDERLANDSE KOLEN- PRODUCTIE - Politie en partij varen er wel bij (Van onze Amsterdamse redactie) De mist en de kou, die over het vriezige Schiphol hingen, schenen als ineens doorbroken en verwarmd toen mevrouw Hertogh gister avond kwart voor negen als laatste inzittende van de „Maastricht" haar dochtertje aan de hand langs de vliegtrap omlaag leidde en in de armen van haar man voerde.. In één groots intiem gebaar heeft vader Hertogh toen kind en vrouw gezamenlijk welkom geheten. Bertha Hertogh ontmoette na jarenlange scheiding haar vader weer: zij is eindelijk thuis. En nu rust Belangstelling In Bergen op Zoom RODE VOORPROEFJES De weel-verwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met nu en d)an sneeuw buien. In 'het Zuiden van het land aanvankelijk zwakke tot matige veranderlijke wind. overigens matige tot krachtige en in de kuststreken tijde lijk wellicht harde Westelijke wind. Tempera turen om het vriespunt, in het binnenland tij dens plaatselijke opklaringen in de nacht en ochtend lichte vorst. Zaterdag 16 December: Zon op 8.42 uur. onder 16.29 uur; Maan op 12.56 uur. onder 0.07 uur. j NIEUWESCHIEDAMSCHE COURANT Tour een overvol Lagerhuis heeft Attlee, de Britse premier, gisteren liet debat over zijn besprekingen met president Truman ingezet met 't afleggen van een verklaring. Hierin zeide liij o.m., dat de militaire toestand in Korea inderdaad precair was, maar dat McArtliur er op blijft vertrouwen, een. sterke positie op liet schiereiland te kunnen handhaven. Over de kwestie van de atoomhom wilde Attlee. niet meer zeggen dan dat hij van'Truman ..een verzekering had gekregen, die hij volkomen bevredigend achtte". Onder hevig rumoer opperden Silver man en aanhangers bezwaren tegen deze opmerking, doch de voorzitter bepaalde, dat Churchill het recht had dit te zeg gen. Na nog te hebben betoogd, dat het ver keerd was te veel nadruk te leggen op de in het te Washington na de bespre kingen uitgegeven communiqué blijkende verschillen van mening over de toestand in het Verre Oosten (bijv betreffende de kwestie van de Chinese vertegenwoordi ging in de V.N.), besloot Attlee met de 'woorden: „Er staan twee wegen voor ons open. Wij moeten door onderhandelingen een regeling trachten te bereiken, of wij zullen onvermijdelijk afglijden naar een oorlog. Een derde weg is er niet". Churchill antwoordde namens de op positie. Hij begon met zijn teleurstelling uit te spreken over de „betreurenswaar dige traagheid" van de vooruitgang der "Europese verdediging. Na het Kerstreces zal hij een volledig debat over de defensie eisen, dat gedeeltelijk met gesloten deuren Bioet worden gevoerd. Hij zeide te geloven, dat het bezoek van Attlee aan Washington „niets dan goed" had gedaan, maar het was de vraag hoeveel Attlee had trouwens wel eens eerder naar Truman mogen gaan, meende Churchill. Het was toch duidelijk, dat er tets mis dreigde te gaan en waarom vvas de regering de gebeurtenissen dan niet voor geweest? Wat Attlee over de atoombom gezegd hart, kon Churchill niet bevredigen. Hij had graag gezien, dat Truman waarborgen liad gegeven, dat de V.S. de atoombom niet zullen gebruiken alvorens hun bond genoten te hebben geraadpleegd Churchill hoopte, dat Attlee t.z.t. vollediger ver klaringen omtrent deze kwestie zal af leggen. Over de onderhandelingen om een eind te maken aan de strijd in Korea is Churchill niet erg optimistisch gestemd. „Voor zover ik het zien kan, mogen we geen voorbarige hoop koesteren", aldus de leider van de oppositie. Toen Churchill zijn rede vervolgde met een hernieuwd beroep op de socialistische regering, niet over te gaan tot een natio nalisering van de Britse ijzer- en staal industrie. ontstond er rumoer. De labours interrumpeerden en jouwden de spreker uit. Churchill bleef pogen zlcH verstaan baar te maken. Toen het rumoer hem te machtig werd, riep hij: „Ik zal mijn laat ste zin uitspreken, al zou ik hier een half uur moeten blijven staan". Toen ook het socialistische lagerhulslid Silverman interrumpeerde, riep Churchill uit: „Indien er één lid van het huis is, dat zijn hoofd in schaamte zou moeten buigen is het wel de heer Silverman, die de Amerikanen ervan beschuldigde „ver achtelijke geldschieters te zijn Wanneer het er om gaat het toetreden van gelovige christenen tot een socians- tische organisatie aan te preken, kan men vaak vernemen, dat men aan die zuae toch zoveel respect heeft voor de gods dienst en de hoge waarde daarvan voor de samenleving volop wil erkennen. Ai ware het slechts als een beau geste te beschouwen tegenover diegenen onder de leden wier goed vertrouwen ten deze op honorering aanspraak mag maken, zou men kunnen verwachten dat de praktijk enig blijk gaf zich bij het respectueuse gebaar te willen aanpassen. Hoe zal het intussen deze medeleden te moede zijn wanneer zij zich in hun lijfblad zien uitgenodigd op de hoogtij dagen van het naderend Kerstfeest deel te nemen aan een buitenlands snoepreisje per luxe-touringcar De organisatoren van de tocht hebben het nl. aldus uitge kiend, dat de reis op Zaterdagmiddag 23 December zal aanvangen en men na een prettige avond in de Belgische hoofd stad te 2 uur in de nacht vandaar weer huiswaarts zal keren Wat nog erger is: dit experiment wil men op de Zondag vóór Kerstmis herhalen, zodat men de Kerstnacht zelve voor een goed deel lussen de wielen hoopt door te brengen! Van enig begrip voor de betekenis der Christelijke feestdagen valt hier niets te hespeuren. Wel van een onbegrijpelijke veronachtzaming tegenover de gevoelens van een aanzienlijk percentage onzer be volking- inlichtingen tamelijk 5oe^'.„ ^a' China werkelijk deze strijd wil beëindigen". Bevin geloofde, dat Stalin China wil gebruiken om hét Westen tot de strijd te dwingen. „Het zou het Kremlin gelegen komen, indien het Chinese manschappen zou kunnen gebruiken om de V.S. bezig te houden, zonder dat één enkele Russische soldaat op het slagveld wordt ingezet". Heel de Russische militaire macht wil het aldus voor Europa „en de 'rest van ons" reserveren. In de V.N., aldus vervolgde Bevin, blijft de Sovjet-Unie China als lid voorstellen, er van uitgaande, dat de andere landen 4 het voorstel zouden verwerpen en er aldus animositeit zou ontstaan. In feite wenst het de toelating van Peking niet. Na de rede van Bevin werd het debat, zonder dat een stemming werd gevraagd, gesloten. Engeland's gewezen oorlogsleidcr be sloot met de woorden: „Ik betreur het te" zeerste, dat de minister-president zich niet heeft kunnen opwerken tot de hoogte van zjjn verantwoordelijk ambt en ik voorspel hem, dat hij ongeluk en ver waten zal oogsten bij het volgen van zijn onsamenhangende politieke koers". Hierop werd wederom hevig geïnterrum peerd en gejouwd, doch de voorzitter greep in. Als derde spreker kwam minister Bevin aan het woord. Hij zeide niet tc geloven, dat de huidige „grimmige tijden" tot oorlog zouden leiden. „Ik betwijfel zeer, of Rusland zich in een oorlog zal storten. Het laat liever de Chinezen in Korea vechten. Wij weten op grond van al onze De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren besloten, haar zitting van 1951 in Europa te houden. Al gemeen wotdt aangenomen, dat Parijs de vergaderplaats zal zijn, zoals in 1948. Ook Geneve wordt genoemd. De Franse afgevaardigde Devinat acht het besluit tot het houden van een zitting in Europa „onder de huidige omstandighe den een politieke beslissing van bijzonder psychologisch belang, omdat de Europea nen het als een boodschap van vertrouwen en solidariteit zullen beschouwen." De extra kosten, die het houden een vergadering in Europa met brengt, belopen volgens Trygve minstens 1.750.000 dollar. van zich Lie De Alg. Vergadering der Ver. Naties heeft met 52 tegen 5 stemmen (Sovjet- groep) bij 1 onthouding (nation. China) het voorstel der dertien landen voor een staken van het vuren in Korea goedge keurd. Gezien het Russische standpunt in deze kwestie verwacht men niet veel succes van de poging om op deze wtjze tot stopzetting van de vijandelijkheden te komen. Zoals gemeld, houdt het voorstel in de benoeming van een commissie van drie om een basis vast te stellen, waarop een bevre digend bestand in Korea kan worden be reikt. Sir Benegal Rau (India) en Lester Pearson (Canada) zijn gekozen om samen met de voorzitter van de Assemblée, de Pers Nastrollah Entezam de commissie van drie te vormen. De eerste vergadering van de commissie van drie zal hedenavond worden gehou den. Daarna zullen vermoedelijk bespre kingen worden gevoerd met de Chinese communistische delegatie en met vertegen woordigers van het opperbevel der V.N.- troepeu jn Korea. Peking heeft het nodig gevonden om juist nu nog eens te laten weten, dat van de zijde van Woe weinig plooibaarheid verwacht mag worden. Het te Peking verschijnende „Volksdagblad" noemde gisteren de volgende reeds bij voor baat verworpen vredesvoorwaarden voor het Stilie-Oceaangebied: 1. Terugtrekking van de .Amerikaanse agressieve troepen" uit Korea en Taiwan (Formosa). 2. Beëindiging van „de omsingeling van China". 3. „Stopzetting van alle oorlogsvoorbe reidingen en elke militaire expansie". Ken woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heelt te Washing ton verklaatd, dat er aanwijzingen zijn, dat de Chinese luchtmacht een luchtoorlog op grote schaal gaat voeren. Van het Noordoostelijke front wordt gemeld, dat het afgesneden tiende Ame rikaanse legerkorps, dat het bruggen hoofd van Hoengnam, waar de insche ping der geallieerde troepen plaats vindt, verdedigt, een communistische strijd macht, die door de geallieerde stellingen was gedrongen heeft teruggeworpen. Het in Noord-West-Korea opererende achtste Amerikaanse leger is, in de nabij heid yan de 38ste breedtegraad, drie tot vijf kilometer gevorderd, waarbij krach tige tegenstand vermoedelijk van Noord-Koreanen werd ondervonden. De geallieerde luchtmacht was giste ren ondanks de bewolking en regens als gewoónlijk in actie. Van kust tot kust werden concentraties van communistische troepen, bevoorradingscentra en con- vooien aangevallen. Een tragisch auto-ongeval in de gemeente Barnevehl, waarbij een personenauto in volle vaart op een stilstaande trailer reed, heeft gister avond twee doden^ een ernstige en twee licht gewonden gekost. Alle slachtoffers woonden in Barneveld. De auto werd volkomen vernield. Het gezelschap y voor bezoek op weg naar het zieken uis „Salem" te Er- melo toen de aanrjjn ng in de Baron van Nagelstraat plaats h j. De verloofde van de chauffeur V., de -jarige mej. H. van der K., die voorin zét werd op slag ge dood. Van de drie personen die achterin zaten, werden mevr. A. P., die gisteren juist 60 jaar werd, en haar 16-jarige dochter zeer ernstig gewond. Een andere inzittende en de chauffeur werden licht gewond. Mevr. P. stierf tijdens het ver voer naar het ziekenhuis Salem. Een afdelingspenningmeester van het Groene Kruis te Lochem, de fabrikant A. L., heeft sedert Juli j.j. belangrijke be dragen van de vereniging tot een totaal van ruim tien mille verduisterd. Het frau duleus beheer kwam aan het licht, toen be kend werd, dat voor het bedrijf van L. surséance van betaling was verleend en een controle op de boekhouding van het Groene Kruis werd ingesteld. Het bedrijf van de heer A. L. is inmid dels failliet verklaard. L. is onder verden king van verduistering ingesloten in het Huis van Bewaring te Zutphen. De gelden waren door de fabrikant ten eigen bate aangewend. De kolenproductie van Nederland be liep in November in totaal 1.048.500 ton (v.m. 1.062.200). Het aantal werkdagen was echter een minder dan dat van de vorige maand n.l. 25, zodat de gemiddel de productie per werkdag steeg van 40.900 tot 41.900 ton. Incl. de invoer van totaal 467.000 378.000) ton kwam voor binnenlands gebruik beschikbaar 1.172.100 (1.152.300) ton. Bertha is weer thuis. Rechts: Na aankomst op Schiphol verlaat het meisje met vader en moeder het platform. Links: Een hele bent persfotografen en journalisten „verwelkomde'' moeder en dochter en in het Schiphol' restaurant had de familie Hertogh een waar „kruisvuur van blitzlicht te doorstaan fmrq Na haar aankomst te Bergen op Zoom, verscheen Bertha tussen haar zusjes en broertje voor het open raam van de bovenverdieping van het ouderlijk huis, waar zij de luide toejuichingen van het publiek, dat bij duizenden was samengestroomd, beantwoordde met een hartelijke Inch. De Australische regering heeft een grote bouwopdracht voor betonnen mon tage-woningen verstrekt aan een Austra lische en een Ned. firma, t.w. de „Pal- grave Corporation Ltd" te Sydney en de C.V. Aannemersbedrijf v.h. J, Krap te Utrecht. De plannen voor 300 huizén te Brisbane, van een soort zoals er thans 1200 a 1400 in Nederland in verschillende gemeenten gebouwd worden, zijn reeds vastgelegd, maar er künnen ook direct nog 1000 woningen nadr vrije keuze wor den gebouwd Het gaat hier om een pro ject tot een waarde vin 26 millioen gul den. Als speciale conditie is overeen gekomen, dat de huizén die van het bungalow-type zullen zijn voor Neder landers gereserveerd worden. Het is de bedoeling een eigen beton- fabriek (verplaatsbare montagebouw) te stichten en in het Australische bedrijf 200 Nederlanders te werk te stellen, van wie 70 a 80 pet. ongeschoold zullen zijn. Het bedrijf zal voor de helft Nederlands en voor de helft Australisch zijn. De directie zal geheel Nederlands worden en In de buitenlandse pers, vooral de Amerikaanse, doen berichten de ronde, dat het gezichtsvermogen van prinses Marijke achteruit zou gaan. In verband hiermede heeft prof. dr. H. J. M. Weve te Utrecht een verklaring afgegeven, zo bericht het „Parool". „Met grote voldoening kan worden vastgesteld", aldus prof. Weve, „dat het niet slechter is geworden, doch eerder beter en dat er geen gronden zijn, noch geweest zijn, om achteruitgang te vre zen". De professor voegde hier nog aan toe: „Verwacht mag worden, dat het ge zichtsvermogen voldoende is om prinses Marijke in staat te stellen het gewone schoolonderwijs te volgen en ook in andere opzichten een normaal leven te leiden". verder krijgt het bedrijf 2 Nederlandse en 2 Australische commissarissen. Het kapitaal van 1 millioen pond wordt van Australische zijde gefourneerd. Het ligt in de bedoeling zo snel moge lijk met de bouw te starten en behalve het beton, zal al het materiaal voor de huizen uit Nederland worden geïmpor teerd De hogere staf zullen Nederlanders zijn. Volgens de directeur bestaat er goede hoop, dat. nog verschillende andere objecten worden uitgevoerd. Verder is de kans niet uitgesloten, dat men er in kan slagen ook Nederlandse industrieën in Australië te stichten. Ook houten huizen Drie andere firma's, de H.A.H.B.O. te Hardinxveld, de firma A. van *t Verlaat te Giessendam en De Groot's Houtbouw te Vroomshoop, hebben een exportcómbina- tié gevormd onder de naam Verenigde Houtfabrieken V.H.G., met het doel spe ciaal samengestelde houten woningen voor emigranten naar Australië te expor teren. Het jaarlijks tekort in dit wereld deel waar het houten huis zeer in trek is, wordt op 35.000 woningen geschat. De combinatie heeft nu studie gemaakt van de Australische woningtoestanden, voorschriften en bouwwijze en wil nu trachten om zowel op de Australische markt met bepaalde woningtypen te con curreren als meer service en deskundige voorlichting te verschaffen aan emigran ten. De drie fabrieken die zich speciaal bewegen op het gebied van houten woningen, gaan gezamenlijk produceren, waarbij ieder bedrijf bepaalde onder delen vervaardigt. Deze werkwijze drukt de prijs en maakt concurrentie op de wereldmarkt mogelijk. Een viertal typen van „wooden prefabs" is ontworpen, geheel aangepast aan de Australische eisen. In de omgeving van Melbourne zal een prtiefwoning verrijzen, compleet met een moderne en comfor tabele inrichting, die de V.H.G. er bij kan leveren-. Een vertegenwoordiger van de V.H.G. zal daarin vier maanden zijn in trek nemen en van voorlichting dienen met demonstraties etc. Verloopt deze verkenning naar wens, December De- zevende was de uiterste termijn, „JU waarop de kloosterlinge" deling der CommumsÏÏsche in Hongarije hun kloosters Partij v°ornameiijk de on tehuizen moesten heb- arme gezinnen en, belooft ben verlaten. Het decreet bun, dat zij vooral zullen van het presidium van de profiteren van de bedden, volksdemocratische Hon- de tafels en stoelen der gaarse republiek had zulks kloosterlingen, wier onnut- bevolen. Dit beve. bete- te en passieve leven kende echter niet, dat de 2>oais wordt opgemerkt kloosterlingen inderdaad een voortdurer.de belecïi- tot 7 December tijd heb- ging ;s voor de ellende van ben gehad de nodige voor- het proletariaat bereidingen te treffen. jje., voorbeeld van Szeged men het vooral gemunt op den er toch voornamelijk het meubilair, het bedde- regeringsbureaux en kazer- goed, het persoonlijke boe- nes van gemaakt. Vooral kenbezit der religieuzen en langs de Oostenrijkse en de bibliotheken der kloos- Joegoslavische grens wer- ters en tehuizen Te Szeged den de kloosters omge- bewerkt de propaganda-af- bouwd tot kazernes. Het linnengoed der kloos ters kwam voornamelijk in het bezit van de autoritei ten van politie en partij, die in sporadische gevallen het linnengoed in een openbare verkoping ver kochten. Reeds in September, enke le dagen nadat het decreet in het Staatsblad was ge publiceerd, ging de politie op bevel van het Ministe rie van Binnenlandse Za ken over tot de uitplunde ring van de kloosters, waaruit de religieuzen reeds in de eerste ..Bartlio- lomeusnachten" van 9 op in en 19 op 20 Jum en van half Juli- waxen verdreven. Op het. ogenblik heeft werd onmiddellijk nage volgd door de communis- ten in andere steden, zoals delijke, Zala, Pècs, Kaposvaar genloze Ketskemèt, Tatabanya, Debreczen enz. Een groot deel der goederen ver dween echter naar de paf- tijgebouwen en naar de clubhuizen van de jeugd- en sportorganisaties. Hoe wel de kloosters en tehui zen ook wél voor bewoning werden vrijgegeven, wer- Szent Gotthard, Borzavar. Nagytevel, Sppron, Köszeg, Lökut, Hercegfalva, Ma- gyarpolany en vele andere plaatsen zijn even zovele etappes van een onverb d- harde en meedo- plunderipg der kloosters door de commu nisten. Thans beroemt de communistische partij van Hongarije zich in haar pro paganda erop, dat „de re gering er eindelijk in is geslaagd de parasieten, die probeerden te leven ten koste van staat en volk, uit te roeien"- De luchthaven was gisteravond hele maal uit zijn gewone doen. Om een uur of zes al begon de grote invasie van journalisten en persfotografen. Buiten op het platform en binnen in het res- staurant voor passagiers werden grote filmcamera's en schijnwerpers opgesteld evenals toestellen voor telefoto,grafie. De persfotografen in volle uitrusting kon men bij tientallen tellen en de jour nalistieke belangstelling strekte zich uit tot ver ovör de grenzen. .Amerikanen, Zwitsers, Zweden, Fransen, Belgen en Engelsen waren met hun collega s uit alle delen van Nederland hier bijeen in afwachting van het goede einde vaiii een behouden reis. De bewaking van Schip hol was versterkt met een peloton van de Rijkspolitie en een extra groot aan tal rechercheurs. Als een leger in slagorde stonden de fotografen en journalisten op het voor hen gereserveerde gedeelte opgesteld en boven op het dakterras van het restau rant verdr ongen de honderdep belang stellenden zich in zes rijen dik over een lengte van wel zeker 100 meter voor de grote glazen .wand toen het Djakarta- toestel over liet platform werd geleid. Eindelijk stapten Bertha en haar moeder uit het vliegtuig. Het meisje droeg een dikke bruine winterjas, waaronder een rose Jurkje achtbaar was en op de lange zwarte haren stond de bruine baret haar best. Zij keek wat schuw om zich heen en leek enigszins bedremmeld. Bertha hield haar moeder, die er blootshoofds in haar zwarte mantel met witte schou dertas, zielsgelukkig maar zeer ver moeid uitzag, bij de hand vast. In de kleine ontvangkamer bleven va- dar, moeder en kind enige ogenblikken bijeen met enkele leden van het Comité „Bertha Hertogh" dat zoveel voor de terugkeer van het meisje heeft gedaan eri van wie o.a. aanwezig waren mr. J Bervoots, kantonrechter van Borgen op Zoom, en de heren Houtman en v. d. Linde. Vader Hertogh hield latei- in het grote restaurant voor pers en radio een korte toespraak. „Ik ben erg blij", zo begon hij, „dat alles nu achter de rug is en dat mijn kind, van wie ik zolang ge scheiden ben geweest, bij mij is terug gekeerd. Niemand kan zich voorstellen hoeveel speciaal mijn vrouw en ook ik en de kinderen hebben geleden' in de afgelopen jaren, de laatste maanden en de slachtoffers, hun nagelaten betrek kingen, naar de gewonden en naar hen die schade hebben geleden. Mijn dank gaat uit naar allen, die pogingen in het werk hebben gesteld om mijn dochter terug te brengen". In het bijzonder betrok de heer Her togh in zijn dank de minister van Bui tenlandse Zaken en hogere ambtenaren, de consul-generaal in Singapore en me vrouw Kooy, die tijdens het proces voor Bertha zong heeft gedragen. Ook het Ned. Rode Kruis, mevrouw Houtman en het Comité te Bergen op Zoom weiden dooi- de heer Hertogh in zijn dank be trokken, evenals de Britse regering en de Engelse advocaat van de familie Her togh, mr. Sheara, „en verder iedereen in mijn omgeving en overal ter wereld, die mij geholpen hebben met hun mede leven en die getoond hebben dat zij mijn gevoelens delen. Iedereen zal kunnen begrijpen, dat mijn vrouw en ik het zeer op prijs zullen stellen in de kring van ons gezin en in stilte van ons herwonnen geluk te genieten". Nadat ook mevr. Hertogh die een grote bos fleurige bloemen in haar armen droeg, met zachte stem had verklaard een pret tige reis te hebben gehad en onderweg nergens moeilijkheden te hebben onder vonden, begaf de familie zich naar een wachtende auto en om kwart over negen begon de laatste etappe van deze lange reis. Gedurende het gehele gesprek in bet restaurant zat de kleine Bertha, die eerder de indruis maakte jonger dan ouder dan 13 jaar te zijn, stilletjes op de bank naast haar moeder, nauwelijks reagerend op het onophoudelijk flitsende blitzlicht. bleef het grote restaurant van Schiphol achter als het toonbeeld van een opstand. Tafels en stoelen stonden schots en scheef door elkaar, asbakken en schoteltjes waren met de tafelkleedjes op de grond terecht gekomen, en- de hulzen van fotoplaten en hele collecties gebruikte blitzlampen lagen over. de- vloer verspreid. Het leek een 'ravage. ..This was one of the craziest jobs 'I ever did", merkte een Engelse journalist op. (Van onze correspondent) Donderdag de gehele dag, tot laat in de nacht toe, gaven ook op het Emmaplein te Bergen op Zoom tientallen journalisten uit binnen- en buitenland acte de présence om getuige te zijn van de langverbeide aankomst van Bertha Hertogh thuis. In verband met de ongelukkige samenloop van omstandigheden te Singapore werden samenscholingen rondom de woning voor komen en de vlaggen, die reeds uithingen, werden op nadrukkelijk verzoek ingehaald. Aan de erepoort, waar op des avonds in het Nederlands en in het Maleis („Slamat datang di roemah") het „Welkom Thuis" prijkte, werden enkele lampions gehangen. Verder bleef alles stil rond de ouderlijke woning van Bertha, waar niemand toege laten werd en de camera's opgeborgen bleven, tot het moment van aankomst. Alleen politie-agenten surveilleerden en stonden journalisten te woord. Behalve dat w'erd ook de overvalwagen voor enkele haastige fotografen beschikbaar gesteld, want eerst bij do aankomst zouden nl. de blitzlichten vrij spel krijgen. Doch tegen de tijd, dat de auto van Schiphol arriveerde, waren duizenden be woners rond het Emmaplein samenge stroomd. Er klonk een luid hoera op uit de menigte, die de afzetting had doorbro ken en slechts met grote moeite op een afstand van de woning kon worden gehou den. Aan vader Hertogh werd overgelaten wie bij te woord wilde staan. Blitzlampen flitsten toen Bertha uit de auto sprong en door haar zusje Corry in de armen werd opgevangen om dan springende tussen broers en zusters in het huis te verdwijnen Even voor twaalf verscheen het meisje tussen de andere kinderen voor het raam om de toejuchingen van het publiek met een lach en 'n armzwaai te beantwoorden. Bertha is weer thuis en dat weet Bergen Zelfs de oudste Schipholverslaggever kan zich niet herinneren, dat er ooit voor de aankomst van enig passagier zo'n belang stelling heeft bestaan als gisteravond het geval was. Zeker honderd joïirnalisten en persfotografen verdrongen zich rond deop Zoom naar waarde te schatten. D bank, waarop vader, moeder en dochter J burgerij Heed dit. o.a. ook door de massale speciaal de laatste dagen. De getoeurte-tegenover een viertal microfoons gezeten aanbieding van aller!e. -honken, terwyl nissen in Singapore hebben mij diep ge-1 waren. ook van andere zijde .1 c cadeaux voor schokt en mij® gevoelens «aan uit naar1Na het vertrek van de familie Hertogin liet meisje bezorgd werden. dan zal getracht worden In Melbourne een filiaal van de V.H.G. te stichten, waardoor ook transport en montage van de emigrantenwoningen kan worden ver zorgd. Ten gerieve van de landverhuizers zal ook in ons land een der model woningen worden opgebouwd. s Telkenmale wanneer het dagelijks be stuur van de communistische partij Neder land bijeen is gewfest, komt van de be raadslagingen een „kort verslag" in de krant. We hebben altijd opnieuw plezier in die „korte verslagen" niet vanwege hun lengte somtijds, maar om de toon, die er in wordt aangeslagen. Meningen, zegs wijzen en conclusies wekken immer de idee of de aandeelhouders der wereld bijeen zijn geweest. De heren keuren goed en keuren af, slaan er op los of grommen goedkeurend, alsof alle werelddelen inclu sief Nederland reeds nu onder leiding stond van Paul de Groot en zijn vrienden. Zo hebben de rode broeders de confe rentie TrumanAttlee eens zitten be kijken, hun communiqué en het commen taar van de Russische „Prawda". De zienswijze van de „Prawda" wordt 'bejuibeld, want Harry en Clement zijn er natuurlijk op gespitst om de agressie- politiek in Azië voort te zetten. Voor de rest wordt betoogd, dat de Amerikanep en hun satellieten „er uit moeten" en zelfs het Nederlandse imperialisme in Indonesië wordt er nog eens „met de haren" bijgesleept Een halve kolom ge bral over Korea en China, China en Korea. En klaar. En op een toon alsof zie boven. En daarvoor kwam het dagelijks be stuur van de C.P. in Nederland bij een. Althans over geen enkel ander onder werp wordt in het „korte verslag" gerept. Er zijn nog wel andere dingen te be spreken. Waarom snijdt dat wereldbestuur de pijnlijke kwestie der krijgsgevangenen in Rusland niet aan tot bevrediging van de ganse mensheid. Vaststaat, dat er nog honderdduizenden worden vast gehouden, maar Moskou heeft er niet van terug om een commissie van onderzoek der Ver enigde Naties achter het ijzeren gordijn te ontvangen. „D'r bennen er niet meer", zegt het Kremlin, maar dan in het Russisch. Waar om praat het bestuur niet over de pro blemen vrijheid of cultuur. Als aanloopje voor gedachtenwisseling kunnen dienen de passages uit een correspondentie in d* „N.R.C.". Het blad schrijft o.a. over Hongarije: Twee Jaar geleden was hij nog direc teur-generaal van de Staatsbibliotheek in Boedapest en nu heeft hij een baantje als concierge in het kleine Oostenrijkse universiteitsstadje Graz. Het gehele onderwijs is gelijkgescha keld. Van het oude universitelts-ideaal, bestaande in vrij wetenschappelijk on derzoek en persoonlijkheidsvorming, is niets overgebleven. Wie zijn kennis wil verdiepen of verbreden moet zich grotendeels met Russische literatuur (90 pet. van alle leerboeken) tevreden stellen. Russisch Is dan ook verplicht leervak voor alle universiteitsstudenten. Hetzelfde beeld vertonen de handels hogescholen, waar alles naar 't schema „plan" en „record" volgens da leer van Stachanow wordt behandeld. En wie de kunstacademie bezoekt of kunstgeschie denis studeert moet zich houden aan het aesthetische partijprogramma; ook de uitvoerende kunstenaars zijn daar aan gehouden, ze krijgen hun opdrach ten met nauwkeurige opgaven omtrent thema, vorm. tendentie en uitvoering. Hier worden gee'n persoonlijkheden meer gekweekt, doch 'n nieuw mensen slag. waarvan de een op de ander gelijkt. Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht. Wat daar gebeurt zijn de rode voorproefjes voor ons volk, als het insluimert Het ging zo juist ook over de Russische boeken. F.r is pas nog een nieuw woor denboek verschenen. Weet u, wat de Russen voor geleerdheid te slikken krij gen, wanneer zij b.v. willen weten wat een missionaris is. Een missionaris is een eerste klas spion van imperialistische agressors. Dat is Russische voorlichting. En het bestuur van de C..P.N. maar vergaderen over China. Korea. Houdt de rode broeders in de gaten, mensen. HENK VAN DER MA/,*. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1