Jean du Pare, nieuwe naam in de Vlaamse letteren Overtuigende kennismaking met drie zijner romans ■wBi 2 Begroting Justitie afgehandeld s vermaan tot en „Moge deze waarschuwing door allen verstaan worden" Totalitair paard van Troje bestemd voor W esterse citadel Verdachte wilde met alle geweld zevende veroordeling „uitzitten" Grotewohrs manoeuvres tot „herstel der Duitse eenheid" Snelle expansie bij de D.A.F. mm Red de Ambonezen De Encycliek Mirabile illud Een niet alledaags geval Ned. Vereniging van Modelbouwers fn PM VRIJDAG 15 DECEMBER 1950 PAGINA 4 De geschiedenis van het menselijke hart Loutering van een meisjesziel Beperkte bescherming wel besteed wlwir IN- EN UITVOER VAN SURINAME MOLENS IN GELDERLAND Onbillijkheden viert lustrum met tentoonstelling HU KREEG ECHTER EEN MAAND VOORWAARDELIJK GELOOFSVERKONDIGING UIT DE LUCHT Priesters helpen bij volkstelling Rechtsherstel Aart gehouden Ook naar huis In eigen belang SPOEDIG VERHOGING VAN SCHEEPSVRACHT- TARIEVEN? VERLIES BRITSE KOLEN- INDUSTRIE Er beeft zich bij de Nederlandse lezers een nieuwe Vlaamse romanschrijver aangediend. Jean du Pare is zijn naam en ter kennismaking biedt hij ons drie forse, romans, die cr ons direct van hebben overtuigd met een zuiver en ontwikkeld talent te doen te hebben. De drie boeken hebben in zoverre er maar weinig. Wij wensen de boeken van Jean du Pare dan ook in valer han den, waarbij dient te worden aange tekend. dat ..Marilou" alleen voor vol wassenen is bestemd. Do uitgave is keurig verzorgd. De boeken zijn royaal van formaat, gedrukt met mooie, flinke letter en fraai gebon den. Zij zijn verschenen bij de Uitgeverij Vink te Antwerpen, vertegenw. voor Nederland N. de Vries, Amsterdam. De schrijver komt zich in verschillende Nederlandse steden persoonlijk aan zijn lezers voorstellen. Als eerste is Rotter- waar hij a.s. Maan- R. i, i dam aan de beurt, onderlinge samenhang, dat m elk n bepaald conllict in een vrouwenleven dagavond in het Beursgebouw spreekt. wordt behandeld. In ..Mevrouw Pilatus" is het dat van de gerechtigheid; in „Christine Lafontaine" dat van de trouw en in „Marilou" dat van een eenzaam, naar het leven hunkerend meis je. Drie vrouwen, geheel verschil lend vau karakter en levend in sterk afwijkende milieus en omstandigheden, maar elk worstelend met een probleem, dat haar tot op de rand van de ondergang brengt, dat bittere strijd en intens lijden veroorzaakt. Gevaarlijke onderwerpen, die slechts een romanschrijver van formaat aankan! Want hoe gemakkelijk doen zulke drama tische gegevens de auteur afglijden naar de goedkope romantiek, naar de valse ont roering! Als de schrijver van dit soort boeken een stevig fundament, een scherp psychologisch ontledingsvermogen en een grote beheersing van zijn stof ontbreken, is zijn werk tot mislukking gedoemd. Jean du Pare bezit deze gaven. Daarbij is hij een geboren romanschrijver, gevoe lig doch niet sentimenteel. Zijn taal is weelderig en rijk. Wat vooral opvalt in zijn boeken is de sterke compositie, feil loos bouwt hij ze op en een detail in he: begin, dat de aandachtige lezer bevreem den kan, blijkt later een prachtige vondst in de compositie t« zijn. In „Martiou" laat de schrijver eeri van zijn hoofdpersonen, kapelaan Godfried Bonte, zeggen: „Ik zou de geschieden::; willen schrijven van het menselijk hart." Welnu, dat is wat du Pare gedaan heeft; niet een, maar drie maal heeft hij de geschiedenis geschreven van een hart Dat is wat zijn boeken, afgezien van de litteraire kwaliteiten, zo aangrijpend en boeiend maakt. „Het leven is een vreem de reis, ons hart een donker ding", zeide de dichter Nljhoff en de romanschrijver du Pare beaamt dit: duistere gedachten jn het hart van Christine Lafontaine, een duistere, roekeloze drang naar leven in dat van Marilou. Maar du Pc -c kent ook het licht: dat van het geloof. Christine Lafontaine klampt er zich aan vast, Marilou laat het los om het na een diepe val en onmen selijk lijden schitterender dan ooit terug te vinden. „Het lijden heeft ons verrijkt dit woord van Christine kan als motto van al de drie boeken gelden. Het is onmogelijk op elk der romans dieper in te gaan. „Mevrouw Pilatusde krachtige verbeelding van wat de vrovfw van Pilatus doormaakt nadat de land voogd zjjn handen heeft gewassen om zich onschuldig te verklaren aan de onge rechtigheid die hij begaat, is wellicht het knapste van de drie; „Christine Lafon taine" mogelijk het gaafste, maar persoon lijk is ons toch „Marilou" het liefst. Omdat het zo menselijk is, zo zuiver en ontroerend menselijk. MarfloU, een weeskind, een Jong en beeldschoon meisje, dat een instinctieve drang naar leven heeft, welke maar dat blijkt pas later terug te krengen Is tot een gevoel van eenzaam heid. De oorlog breekt uit, ze ontmoet een jonge Duitser en kiest wat ze do liefde en het leven meent. Kapelaan Bonte, die altijd bizondere zorg voor het meisje gekoesterd heeft, ziet onafwendbaar het drama nader- bljkomen. Dank zij de weloverwogen doch onopzettelijk aandoende bouw van het verhaal, is dit drama voor een groot deel gezien door de ogen van de dorps kapelaan, een nobele priester en ge voelig mens. En zo kan ons later veel van de daden en drijfveren van Marilou ont huld worden. Ze verlaat het huis van haar tante. Haar leven lijkt een opgaan in de liefde, maar onverwachte, schok kende gebeurtenissen veroorzaken een duizelingwekkende val voor het jonge meisje. Er volgen afschuwelijke maan den en Marilou schijnt voorgoed verloren te zijn. Schijntwant het meisje blijkt nog iets te hebben gered van de zuiverheid, waar zelfs de kapelaan intussen (hoe zou het anders hebben gekund) aan getwijfeld heeft. En langzaam, heel langzaam begint de terugweg. Het lijden is nog niet voor bij, want als dc oorlog is afgelopen krijgt Marilou de haat te verduren van dc „goede vaderlanders", die er veelal op uit zijn om met de vervolging van (al dan niet) vermeende schuldigen eigen fouten te verdoezelen. Maar het meisje vindt onderkomen bij de kapelaan en diens moeder. Het lijden heeft haar ge louterd, het besef van schuld rijpt en ze wil boetenMoedig meldt ze zich en wordt in een kamp opgesloten, doch spoedig komt ze vrij en kapelaan Bonte kan gerust zijn als hij haar overgeeft aan de hoede van een jongeman, die geen ogenblik opgehouden heeft van haar te houden. Marilou heeft nu pas geleerd wat het leven werkelijk is Maar wat dit haar gekost heeft I Het zou niet moeilijk zijn, een aan tal aangrijpende passages te signaleren: gedachten aan te halen, die een wijs en rijp en diep-menseljjk gemoed verraden: bladzijden te wijzen, die een verrukke lijk kleurrijk proza te genieten geven. Maar dit zou niet anders zijn dan het verminken van een gaaf geheel. Men moet het hele boek lezen en op zich laten inwerken. Wij zijn er ons van bewust, de twee andere romans te korf te hebben gedaan door het hoofdaccent van deze bespre king te laten vallen op „Marilou", maar dit boek heeft ons dermate geboeid et) ontroerd, dat het ons nog steeds bezig houdt. Nogmaals, deze voorkeur Is louter persoonlijk. Grote weerklank Jean du Pare heeft in Vlaanderen grote weerklank gevonden, niet alleen hij on telbare lezers, maar ook bij de critiek, die hem verwelkomde als een groot talent. In Nederland zijn de herdrukken van z'n romans pas sinds kort verkrijgbaar, maar zij vinden steeds groter verspreiding. Hetgeen ons slechts kan verheugen. Katholieke romans als deze verschijnen Tijdens een lunch, die door de DAF- dealers ter gelegenheid van de opening van van Doorne's Automobielfabriek aan de directie van het DAF-bedrijf werd aangeboden, heeft dc heer 'V. v. Doorne min of meer in antwoord op zekere uit latingen in de pers dat regeringsbescher ming voor deze nieuwe industrie niet geheel verantwoord zou zijn, een aantal zeer belangrijke mededelingen gedaan. Uit het feit, dat de exportcijfers van de DAF in enkele maanden tijds het millioen ver hebben overschreden, meende de heer v Doorne te mogen afleiden, dat de be scherming, die dit jonge bedrijf geniet, zeer wel is besteed. Overigens merkte hij op, dat deze bescherming slechts enkele producten betreft (drie- en zes-topners) en dat ook in andere landen de eigen auto-indu-strie een grote protectie geniet. Als voorbeelden noemde hij Enigeland en Zwitserland, waar sommige DAF-pro- ducten niet kunnen worden geïmporteerd ofschoon er veel belangstelling voor is en de DAF bovendien goedkoper kan le veren- In Engeland b.v. zou men graag de fameuze DAF-tankers kopen, waar mede straaljagers in twee-en-een-halve minuut vol benzine kunnen worden ge pompt eu die tüdens de Juchtoefening Cupola huu deugdelijkheid hebben be wezen. De invoer van deze tankers wordt echter niet toegestaan, al wordt licentie- bouw voor de Britse regering overwogen. Aan de snelle uitbreiding van de DAF- autofabriek is de bewapeningsnoodzaak natuwiïjk niet vreemd. Vrees voor een algehele inschakeling voor de militaire productie, waardoor particuliere opdrach ten in het gedrang zouden komen, is voorlopig echter ongewettigd. Hoe snel deze uitbreidiug wei in zfjn werk gaat, moge blijken uit het feit, dat de thans bestaande plannen reeds voor zien in een viermaal zo grote fabriek tegen het einde van 1951. De heer van Doorne noemde dc totstandkoming van de autofabriek de verwezenlijking van een droom; de bewapeningsnoodzaak gaf dc fabriek een grote kans, die met beide handen werd aangegrepen. Een buitenaanzicht op het nieuwe fraaie stationsgebouw te lissingen, dat Maandag officieel wordt geopend. Suriname's uitvoer over het 1ste tot en met 't 3de kwartaal bedroeg f 22.332 185. Het grootste deel hiervan ging naar de Ver. Staten, n.l. 18.416.545 waarvan 18.305.366 aan bauxiet. Naar Nederland werd uitgevoerd voor f 1.728 628. Van het 1ste tot eq met het 3de kwar taal werd voor 39 036 577 in Suriname ingevoerd met een bruto-gewicht van 90.40.203 kg. Het grootste deei van de invoer kwam van de Ver. Staten, n.l. 12.597-557. Nederlands aandeel in deze Invoer was f 7.899.625. De grootste invoerpo.it is die van ma chines, motoven, werktuigen en gereed schappen. Hiervoor betaalde Suriname 3-717.439 aan het buitenland, waarvan 2.691.457 aan de Ver- Staten. Om verschillende molens in Gelder land van de ondergang te redden, zal zo spoedig mogelijk tot herstel moeten worden overgegaan. Verschillende ge meentebesturen hebben zich tot de pro vincie gewend om financiële steun. Het betreft hier de standaard-windmolen te Beur.ingen. de windkorenmolen te Neede, de molen „De Vlüt" 'e Wageningen. de windmolen te Dichteren, de „Wilhelmi- na" te Horssen. „De Kroon" te Arnhem en de molen te Elden. Ged. Staten van Gelderland stellen thans de Prov. Staten voor steun aan die molens te verlenen, waarvan rap port is uitgebracht van de Ver. tot be houd van molens in Nederland, tenzij het een molen betreft, welke is geplaatst op de lijst van Monumenten, in welk geval het advies wordt ingewonnen van de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg. 's Gravenhage, 14 December De Tweede Kamer heeft deze middag zowaar de beraadslagingen over dc begro ting van Justitie beëindigd. En niet alléén de behandeling van de begroting van Justi tie, maar ook nog het wetsontwerp op het Verkeersfonds en de beide wetsontwerpen omtrent Uitzending van dienstplichtigen en het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen. Het eerste kwam de rest van de be groting van Justitie aan de beurt. De avond te voren was er nog het een en ander gezegd over het politie-vraagstuk en het gevangeniswezen. Freule Wttewaal van .Stoetwegen (C.H.) had daarbij het verhaal verteld van een gedetineerde, die in de gevangenis arriveerde en ziek was. Een simulant noemde de bewaker hem Het resultaat was, dat de man zonder medische en geestelijke bijstand de geest gaf. Minister Struycken erkende dit geval, dat nog in onderzoek was, hij zou het er zeker niet bij laten zitten. Freule Wtte waal vond alleen maar, dat aan het ge vangenispersoneel de hoogste eisen moes ten worden gesteld. Een ander punt bij de afdelingen was de bijzondere rechtspleging. Er waren on billijkheden in de strafmaat. De een had 20 jaar gevangenisstraf gekregen en de ander voor dezelfde misdraging, vier of vijf jaar later, 2 jaar. Het was goed dat de minister dit wilde recht trekken. Volgens de haer Rooi vink (KVP) hield dit een ernstige waarschuwing in. Deze had ook nog bezwaren tegen het gratiebeleid, dit moest een uitzondering blijven en dat was bet niet meer, het was een gewoonte ge worden. Minister Struycken meende inderdaad dat deze groep van politieke delinquenten een afzonderlijke groep was, maar een groep, welke veel meer voor reclassering in aanmerking kwam. Men had in het begin naar de juiste normen moeten zoe ken, de persoonlijke reacties waren in hel begin veel sterker geweest dan thans. De willekeurige straftoemeting had echter spoedig normering gekregen. Later had ïhen dit andere bezien, maar de teleurstel ling was geen reden om het beleid te ver anderen en de zaak man voor maft te gaan bezien. Een van de zalen van het Maritiem Museum „Prins Hendrik" te Botterdam Is een spoorweghal eu oplegplaats van schepen ln het klein geworden. TaJryke scheeps-, trein- en andere modellen. Waarvan er sommige ware kunststul van precisiewerk zijn, worden hier ten toongesteld. En vaak komt men onder de indruk van de door de makers opge brachte vlijt, doorzetting- en uithoudings vermogen. Aan materiaal zijn vele mo dellen niet meer waard dan enkele gul dens, doch als gereed werkstuk vertegen woordigen zij een hoge waarde. De expositie is georganiseerd door de Nederlandse vereniging van Modelbou wers, die haar lustrum viert. De direc teur van het museum heeft hiervoor een zaal beschikbaar gesteld. De heer J. Taconis, vice-voorzitter van de vereni ging, verklaarde, hoe men een tweetal jaren geleden tekeningen voor de ,eden beschikbaar heeft gesteld Aan de ten toonstelling is namelijk een wedstrijd verbonden voor bet beste scheepsmodel (verplicht type „Willem Rqys") er, het beste locomotiefmodel (type 4000 der N.S.), dat door de leden wordt ingezon den. De werkstukken zijn door de leden ge heel of bijna geheel uit afvalmaterialen gebouwd Verschillende modellen zijn werkelijk bewonderenswaardig „echt". Behalve de genoemde twee wedslrijdmo- dellen ziet men op de tentoonstelling, die Zaterdag door wethouder A. J v d. Vlerk geopend zal worden, talrijke andere typen schepen, treinen, motormodellen en machines. O.a. is er een onafgewerkt model van de „Willem Ruys" op grotere f dnat. dat radiografische besturing krijgt. Van de ingezonden spoormodellen op schaal O met spoorbreedte 32 mm is de eirsie prijsv; nnaar de heer P. L. Strous u Haarlem geworden. De tweede prijs is voor de heer A. v. d. Hout uit Utrecht. De eerste prijs in de klasse HO scoor- breedte 16 mm.) is gewonnen door de heer J. van Essen uit Haarlem. Tweeie-prijs- winnaar werd hier de heer R. Meijer uit Amsterdam. De hoofdprijs vau dc tentoonstelling, bestaande uit een gratis zeereis aangebo den door de Kon Rott. Lloyd, werd ge wonnen door de heer P. Wilton uit Den Haag. Deze heeft tevens de eerste prijs voor de scheepsmodellen op schaal 1:200 gewonnen. De tweede prijs verwierf J. Hellenaar uit 'Wormerveer. In de groep Waieriijn- modellen werd alleen een tweede prijs toegekend en wel aan de heer B Tun- derman in Den Haag. De heer H. Groen uit Naarden kreeg de eerste prijs van de groep onafgewerkte modellen. (Van onze correspondent). Een niet alledaags geval deed zich Donderdag bli de Zutphense politie rechter voor. De verdachte, de bejaarde j„ uit Voorst, die reeds zesmaal eer der met dc strafrechter in aanaking was geweest, zorgde namelijk bfj liet zevende vonnis voor 'n verrassing. De verdachte wilde met alle geweld de gevangenis in en de rechterlijke macht probeerde hem met evenveel enthousiasme hier buiten te houden. Verdachte had op 2 Mei in Zutphen twee tientjes weggenomen, hetgeen hij onomwonden toegaf. De officier van justitie wilde de oude man niet meer in de gevangenis zetten. Geld voor een boete was er niet te halen, zodat de eis een maand voorwaardelijk luidde met 1 jaar proeftijd. „Dat wil ik niet", re: de verdachte be slist, ..ik wil die maand uitzitten „Ja. maar", viel de officier hem in de rede, „dit is toch veel beter. Als je u een jaar lang behoorlijk gedraagt, gebeurt er niets. Dan krijg je geen dag straf. „Man", zei de verdachte met een gebaar van afschuw, „praat me d r niet van. Ik wil de kast in. en daarmee ui- Laat me de tijd nou maar uitzitten, ■want ik wil geen toezicht". „Maar er is geen sprake van toe zicht", zei de officier weer, „alleen De tekst van 's Pausen Encycliek „Mirabile illud" aan alle Patriarchen, Primaten, Aartsbisschoppen en Bisschoppen, die in vrede en vereniging met de Heilige Stoel leven, luidt als volgt: maar een maand voorwaardelijk, en als je een jaar niets verkeerds hebt gedaan, gebeurt er niets". „Hoor nou", begon de verdachte weer, „ik erken, dat ik iets verkeerds heb ge daan. Ik wil de bak in. en daarmee uil De rechter achtte de eis van de offi cier van justitie echter juist en ver oordeelde de man overeenkomstig de eis tot een maand voorwaardelijk. En ook toen nog bleef verdachte sputteren, dat hij achter de tralies wenste te zitten. Veertien dagep tijd voor hoger beroep", zei de rechter nog. ..Dan zoek ik bet hoger op. Want ik wii die maand uit zitten". mopperde de oude man nog tegen Eerbiedwaardige Broeders, Het wonderbaarlijke schouwspel van broederlijke eendracht der ontelbare scharen van gelovigen, gedurende het Heilig Jaar ln vrome Bedevaart in Rome samengekomen, houdt naar het Ons toe schijnt een vermanende stem jn en vormt in het aanschijn vap de wereld een plech tig getuigenis, dat ai die volkeren noch oorlog, noch tweedracht, noch haat wij len, maar innig de vrede, de vereniging van gemoederen en de Christelijke liefde verlangen, die alleen een voorspoedige en betere tijd kunnen voortbrengen. TerwüJ WU met huivering toezien, hoe de volkeren zich door de angst ige bedrei gingen van conflicten verontrusten, en hoe door het aanrichten van verschrikke lijke hloedbaden in enkele landen bloeien de jeugdige levens worden weggemaaid, verlangen Wij vurig, dat deze waarschu wing uiteindelijk door allen verstaan worde. Wie ziet niet in, dat de bloedige strijd ruines, uitmoording en alle soort van ellende brengt? Het. menselijk vernuft, voor een heel ander doel bestemd, heeft in deze tijd oorlogsmiddelen uitgedacht en in gebruik genomen, van zulk een kracht, dat zij in het gemoed van alle eerlijke mensen afschuw verwekken, om dat zij niet alleen de legers, maar dikwyls ook nog borgers, kinderen, vrouwen, ouden van dagen, zieken en met dezen, gewade gebouwen en voorname kunst- monumenten treffen. Wie wordt niet met schrik vervuld bfj de gedachte, dat nieu we kerkhoven hij de Zo talrijke van het laatste conflict zullen worden gevoegd en nieuwe rokende puinhopen van dorpen en steden zich met andere ruïnes zullen opstapelen? Wje siddert niet de ge dachte, dat U6 vernietiging van nieuwe rijkdommen als onvermijdbaar gevolg van de oorlog de economische crisis, waaronder b\jna alle volkeren en vooral de lagere klassen daarvan gebukt gaan, nog zal verergeren? Wij, Die Onze geest boven het getij van de menselhke hartstochten verheffen, en Die vaderlijke gevoelens jegens volkeren en naties van welke oorsprong ook koes teren, wensen geep schending, maar rus tige zekerheid en een dagelijkse vermeer dering van voorspoed; telkens als Wij de heldere hemel met dreigende wolken donker zien worden en nieuwe gevaren voor conflicten op de mensheid zien neer vallen, kunnen W\j niet nalaten, Eer biedwaardige Broeders, Onze stem te ver heffen om allen op te wekken de twee dracht uit te roeien, de onenigheden op te lossen en die ware vrede te herstellen, die de rechten van de godsdienst, van de volkeren en van de burgers, algemeen en eerlijk als noodzakelijk erkend, ver zekert, wy weten echter zeer wel, dat, de menselijke middelen voor een zq hoog verheven taak niet toereikend zijn; voor alles moet men de geesten hernieuwen, de hartstochten onderdrukken, de haat Stillen, de normen van rechtvaardigheid waarlijk in practijk brengen, tot een rechtvaardige verdeling van de rijkdom men komen, de onderlinge liefde beoefe nen en allen tot de deugden aanmanen. Om zulk een groot doel te bereiken kan zonder twijfel niets méér helpen dan de Christelijke godsdienst. Zijn goddelijke leer onderwijs'dat alle mensen broeders zijn en eenzelfde familie vormen, waarvan God de Vader is, Christus de Verlosser, Die door Zijn hemelse genaden het leven geeft en waarvan de lièmel het onsterfe lijke Vaderland is. Indien deze goddelijke leringen werkelijk in practjik zouden worden gebracht, dan zouden geen oor logen, noch tweedracht, nóch wanorde, noch gewelddaden tegen de burgerlijke vrijheid en de godsdienstvrijheid, het openbare en particuliere laven pijnigen, maar een rustige kalmte, gegrond op de rechtvaardigheid, zou de harten vervul len; en de weg zou openstaan voor het bereiken van een steeds grotere voor spoed. Dit is weliswaar moeilijk, maar nood zakelijk. En indien het noodzakelijk is, mag er geen uitstel worden geduld, maar moet het terstond worden verwezenlijkt. Indien het moeilijk is en de menselijke krachten er niet tegen zijn opgewassen, moet men zich met gebeden en smekin- en tot de Hemelse Vader wenden, zoals de loop der eeuwen bü alle voor- De regering van Ecuador heeft een beroep gedaan op de Katholieke geeste lijkheid om te komen tot een volkstel ling onder de Indianenstammen, die in de bergen leven. Tot op heden zijn alle pogingen van de regering tevergeefs ge weest, omdat de nomaden zeer vijandig staan tegenover de blanken. Zij vrezen, dat de volkstelling een truc is van de regering om de mannen te dwingen iri militaire dienst te treden en hun bezit tingen, voedselvoorraden of kinderen te confisceren. De Katholieke priesters zijn de enige blanken, die voor enige tijd Contact kre gen met deze stammen. Het, is opi die reden, dat de regering op hen als laatste kans een beroep heeft gedaan. Er is echter één stam. de Auca's. waar ook de priesters nog geen toegang heb ben. Deze Auca's schieten iedere blanke, die zij te zien krijgen, neer. De missio narissen doen pogingen om ook hen m hun geloofsverkondiging te betrekken. Zij volgen daarbij een geheel nieuwe methode, In vliegtuigen vliegen zij boven de Auca-gebieden en werpen daar pak ken platen af, die de Indianen vertrouwd moeten maken met de Christelijke gods dienst. Zij zullen nu bil hun vluchten het aantal hutten proberen te tellen en aan de hand daarvan een ruwe schatting maken van het aantal Auca-Indianen. lot nu toe heeft men nog nooit juiste gegevens gehad, maar men meent, dat ('e Indianen minstens de helft van de gehele bevolking van Ecuador uitmaken. De volkstelling in Ecuador staat in ver band met de volkstelling in geheel Zuid- Amerika, waar nog veel ontoegankelijke gebieden zijn met een nog nooit geregi streerde bevolking. (Van een bijzondere medewerker) BERLIJN, 11 December 1950 De westelijke geallieerden hebben nog altijd niet ofticieel kennis gekregen van de voorstellen, welke rechtstreeks door Otto Grotewohl, premier van de „democratische republiek" der govjet-zóne van Duitsland, aan de we st il uit se bondskanselier, Konrad Adenauer, zijn ge,daan nopens herstel dei- eenheid van Duitsland. De Russische hoge commissaris in Oost-Duitsland, generaal lsjoekof, heelt ook nog steeds niet geantwoord op de mededeling der westelijke hoge commissarissen in Duitsland van de voorstellen, door Adenauer over dezelfde aangelegenheid ingediend. Zolang de westelijke geallieerdeu geen mededeling hebben ontvangen van het voorstel-Grotewohl, zullen de geallieerde autoriteiten in Duitsland zich er zeker van onthouden, om officieel daartegenover stelling te nemen. dezer dagen een officieel op de hoogte zijn "gesteld, ken nen zij natuurlijk de voorstellen van Gro, tewohl, die door de pers zijn gepubliceerd. Zij hebben er dc aandacht op gevestigd. jcwo—wat cr een fundamenteel verschil bestaat bereid was. „Meni tussen zijn voorstellen en die'van de West- 1 _i - In. I- ,3 k_v - „1 .-.>*#1 n e t c f Zi Over het rechtsherstel werd ook nog het een en ander gezegd. Hierbij verde digde de minister, zo ver als dat moge lijk was, het beheersinstituut. Dit had een onmogelijke taak gehad, men had nu eenmaal in die tijd risico's moeten nemen. Verkoop van in beslag genomen goederen, bleek na een jaar een vol komen absurditeit, maar direct na de bevrijding was dat volkomen logisch. Daar hingen costuums, die ergens anders broodnodig waren. Trek maar aan, werd er toen gezegd. Dat was niet juist, maar het lag in de sfeer van die tijd. En dan moest men ook bedenken, dat die mensen het toch ook aan zichzelf te wijten hadden. Een zwak argument, ofH- dat men daarmee op zich aanvechtbare handelingen niet kan goedpraten. De klachtencommissie die dit had on derzocht. had 80 pet van de klachten als ongegrond afgewezen. Van de overige klachten werd 90 pet geschikt en de rest werd alsnog onderzocht. Het moeilijkste in deze aangelegenheid was, dat men de situatie niet meer kon reconstrueren en de verantwoordelijkheid niet meer kon vaststellen. De begroting werd tenslotte aangehou den zoals de andere begrotingen totdat.de kwestie der topsalarissen was geregeld. Minister Struycken vond het nodig de Kamer te bedanken voor de prettige be handeling van zijn begroting. Men had het hem dan ook niet lastig gemaakt. Maar de werklieden in de tuin van Justitia waren dan ook iets bijzonders, vond de minister. Met deze mensen was het een lust te wer ken. Bij het wetsontwerp Onder de wape nen blijven van dienstplichtigen, waren niet zo heel veel moeilijkhedenHet kwam er op neer, dat het verblijf van onze militairen in Indonesië met drie maanden moest worden verlengd, omdat de regering door de omstandigheden geen. kans had gezien alle militairen nog dit ■jaar terug te halen. De begwarep, dje men had, gingen da» ook hoofdzakelijk over de geïnterneerde Ambonezen, welker rechten en lot men gewaarborgd wenste te zien. Minister s'Jacob vond, dat de laatste loodjes het zwaarst wogen. Ook voor hem was het een teleursteling geweest, dat men niet dit jaar alle militairen had kun nen repatriëren. Omdat hij de verwach ting had gehad, dat dit mogelijk was, had hij juist tot het laatste gewacht. Daarom ook had hij pas nog in de Eerste Kamer de hoop uitgesproken dat het dit jaar nog joü geschieden. Het zou nu in ieder geval voor 1 April zijn beslag hebben ge kregen. Wat de Ambonese militairen be treft, verteide minister s'Jaeob, dat er vier kampen op Java waren met 3600 militairen en 9000 gezinsleden In overleg met de vertrouwensmen sen van deze Ambonezen zouden er 15 en 17 December telkens 500 per schjp naar de Kei-eilanden, waar zij thuis hoorden, worden overgebracht. Op 2) December zou de eerste groep naar Ambon terugkeren. Zijn informaties luidden, dat deze men sen in ieder geval naar Ambon terug wilden. Op aanhouden van dq heer Wei ter verklaarde de minister, dat hij zich moreel voor deze mensen verantwoorde lijk voelde, pok nadgt zij naar Ambon waren gerepatrieerd. Intussen heeft zich nieuw feit voorgedaan. In een rede name- Üjk vaor de arbeiders van de scheepsver ven te Warnemuende uitpsproken. heeft Grotewohl mot nadruk betoogd, dat hij to- een eervol compromis bereid was. „Men heeft te Bonn gevraagd aldus G™^woh „waarom ik niet geantwoord heb 9P initiatief door de bondsregering geno men, welke, laatste als middel tot herstti van de eenheid, algemene verkiezingen voor heel Duitsland had voorgesteld, ik ben daar niet op ingegaan." zo zeide Gro tewohl, „omdat het voorstel niet aan mij. maar aan de hoge commissie der gealli eerden was geadresseerd. Kanselier Adenauer kan zijn voorstellen indienen tijdens de besprekingen, welke voorzien zijn voor de oprichting van een constitu tionele raad voor heel Duitsland. Men kan ze dan zorgvuldig onderzoeken en zien, in welke mate zij dienstig kunnen zijn voor de vrede en zich keren tegen de hermi- litarisering. Wat ops betreft, wij zijn be sloten, deze kwestie zonder vooringeno menheid te behandelen en met welke Duitser ook aan een conferentietafel te gaan zitten." Een fundamenteel verschil Ofschoon de Westelijke geallieerden noch door de Westduttse bondsregering, noch door de Russische hoge-commissaris, duitso bondsregering. Volgens deze laatste zou men. om de eenheid van Duitsland m kunnen bereiken, eerst vrije algemene verkiezingen in heel Duitsland moeten doen houden, teneinde tc komen tot de samenstelling van een nationale vergade ring, welke een regering zou benoemen voortgekomen uit de wil van het vojk- Dl» is de strikt democratische formulering de enige, die gehandhaafd kan worden In de hierboven aangeduide precise ringen welke Grotewohl (leeft gegeven schakelt hij deze formulering niet 5 priori uit maar hij poogt ze in evenwicht met ziin idee te brengen. Ook hij oppert hei denkbeeld van in een later stadium te houden algemene verkiezingen voor een nationale vergadering en maar dil wordt niet uitdrukkkelijk gepreciseerd van een regering voor heel Duitsland. Een „constituerende raad Maar vóór deze verkiezingen voorziet Grotewohl en dit is het essentiële van zijn plan een tussenperiode gedurende welke het bewind over heel Duitsland toe vertrouwd zou worden aan een orgaan, dat hij „constituerende raad" noemt. Dit or- Maart 1948 werd verlaten gaan van twaalf leden zou gevormd wor den op basis van gelijkheid. Het zou van de ene kant zes gedelegeerden van de regering van Oost-Duitsland omvatten (voortgekomen uit verkiezingen, waarvan door de geallieerden en de West-Duitsers de grondwettelijkheid wordt betwist) en van "de andere kant zes gedelegeerdeu van de Westduitse bondsregering (voortge komen uit vrije verkiezingen, waarvan he' democratisch karakter onbetwistbaar vast staat). Deze „constituerende raad", maakt hei voornaamste punt uit van het plan-Grote- wohl. De raad zou „een voorlopige souve- reine, democratische en vredelievende regering moeten vormen voor heel Dui - land." Gedurende de overgangsperiode zou de totalitaire communistische rafJW# - Oost-Duitsland dan zich een belangrijke invloed verzekeren op de pohtiek West-Duitsland. Al met,.?Lkf.l Aiders Grotewohl's voorstel moellilk iets anders 7ien dan een poging om aan de west- te Oost-Duitsers een dosis chloroform toe te dieti Seid door het nationale com munistische front, met het oog op een „nieuwe uitgave" van de „krachtzet, van Praag." Om in de geest van Schumacher, de socialistenleider ln West-Duitsland, ta «preken: het is een totalitair paard van Troje, dat Grotewohl in de Westerse cita del zou willen binnenloodsen. Bedenkelijk voorbehoud Om alle verdenking van zioh af te schud den, wil Grotewohlzijn voorlopige rege ring doen goedkeuren door de vier bezet tende mogendheden. Bovendien zou heï ontwerp betreffende een „constituerende raad" en een voorlopige regering voorat kunnen wordtin onderworpen aan een Duitse volksraadpleging. Doch Grotewohl maakt daarbij een bedenkelijk voorbehoud1 „Unter Umstaenden". zegt hij. Deze uit drukking vloeit niet over van duidelijkheid en eist nadere precisering. In Westduitse en geallieerde kringen kent men geen andere basis voor herste van de eenheid van Duitsland en van eep wettige Duitse regering dan een vrije volksraadpleging volgens de daarvoor vastgestelde regelen. Als Grotewohl dit be doeld zou hebben, wat onmogelijk lijkt zou zijn voorstel zin kunnen hebber De verdere uitwerking ervan zou dan nog kunnen geschieden op geallieerd plan Hier komt de conferentie van vier aan de horizon opdoemen. En hierdoor wordt op nieuw de kwestie der Duitse eenheid ge steld op haar werkelijke terrein: dat der viermogendheden-betrekkingen, welk ter rein door maarschalk Sokoiowski op 20 komende moeilijkheden onze voorouders met gelukkig en heilzaam resultaat steeds deden. Daarom sporen wy U, Eer biedwaardige Broeders, opnieuw levendig aan oni met de afkondiging van publieke gebeden de kudde, aan Uw zorgen toe vertrouwd, uit te nodigen om van God de vrede en de eendracht tussen de volkeren te verkrijgen, zodat onder de bescher ming van de godsdienst een heilige kruis tocht worde ondernomen, die zich tegen over de ongeregelde strijd stelt, waaruit zoveel onheilen voor de menselijke samertleving voortvloeien, Gij weet zeker, dat Wij te middernacht, aan het feest van de Onbevlekte Ontvan genis van de Maagd Maria voorafgaande, het Eucharistisch Offer celebreren en door de radio zal Onze smekende stem alle luisteraars bereiken. WU verlangen, dat op bijzondere wijze in die heilige nacht alle gelovigen, verenigd met de plaatsbekleder van Christus, door de zeer krachtige bemiddeling van de Allerheilig ste Onbevlekte Maagd, de Vader van de barmhartigheden smeken, opdat het be ëindigen van de haat en de regeling van alle zaken volgens rechtvaardigheid en billijkheid Uiteindelijk over elk volk en elke natie de volle en zekere vrede schit tert. Het is daarenboven Onze wens, dat gedurende de noveen van het Heilig Kerstfeest tot dit, doel met hetzelfde vuur tet het. Goddelijk Kind wordt gebeden om te verkrijgen, dat de vrede, door de engelen aan de mensen van goede wil (Luc. 2, 14) boven de heilige kribbe aan gekondigd, over de gehele aarde sterk worde gevestigd. Men vergete niet tot de geboren Verlosser en de Moeder Gods te Bidden, opdat de Katholieke godsdienst, nie het zekerste fundament van de men selijke en burgerlijke samenleving vormt, de verschuldigde vrijheid by alle volke ren moge genieten en zij, die „vervolging lUden om wille van de rechtvaardigheid" (Malt. 5, 10), die in de gevangenis ver toeven omdat ztl de heiligste rechten van de Kerk flapper hebben verdedigd, of van hun zetels zijn weggerukt en daaren boven zij, die in ellende ver van hun vaderland en van hun familie leven of nog krijgsgevangenen zyn, de hemelse vertroostingen mogen verkrijgen en uit eindelijk mogen bekomen hetgeen het voorwerp van hun vurigste wensen en verlangens vormt. Wij ziln cr verzekerd van, Eerbied waardige Broeders, dat gjj niet die ijver en herderlijke zorg. die tot. Uw gewoon ten behoren, aan Uw geestelijkheid en Uw volk op de wijze, die gü het. meest ge schikt acht, Onze vaderlijke aansporin gen zult mededelen; Wy zijn er ook ver zekerd van, dat Al Onze dierbare kinde ren in Christus, over de gehele wereld verspreid, spontaan Onze uitnodiging zul len beantwoorden. De Apostolische Zegen, die Wij ujt de volheid van Ons hart ln de Heer aan allen en aan eenleder van U, Eerbied waardige Broeders, aan Uw gelovigen en op buzundere wyze aan hen, die volgens Onze intentie zullen bidden, geven, moge een onderpand van de goddeiyke genaden en een bewys van Onze vaderlijke ge negenheid zijn. Gegeven te Rome, bü de Sint Fieter, 6 December van het jaar 1950, twaalfde jaar van Ons Pontificaat. PIUS XII. Hoe meer er terugkeerden, digér kon men de bewaking mkrimpep, In December zouden nog 2054. ex-KNlL-leden naar Nederland vertrek ken en er zou slechts een klein detache ment voor afwikkeling overblijven. Van het K.L. waren er op 1 December op Jgva nog 5708; 258 daarvan zouden in Indone sië demobiliseren. Daarna zou er op 9 December een aantal met de „Zuider kruis" terugkeren en 400 nog met een ander schip in December. Er zouden dan pér 1 Januari nog 4000 overblijven, waar van 3000 dienstplichtigen en deze zouden binnen drie maanden terugkeren. De rest van de Ambonezen zou in Januarj en Februari naar Ambon terug gaan en daar in kampen én opvangcentra komen. By de eerste groep, bestaande uit ongehuwde», zouden vertrouwens mannen meegaan om te zien of het leven van deze mensen gewaarborgd wgs. In ieder geval moesten zü terug in hun eigen belang. Langer wachten kon niet en de minister wenste nu na verkregen inlichtingen de knoop door te hakken. Het wetsontwerp Onder de wapenen blijven van dienstplichtigen wat be trof de lichting 1949 II werd z.h.st. aanvaard. Bij beide wilden de commu nisten geacht worden te hebben tegen Tenslotte was er nog het wetsontwerp betreffende het Verkeersfonds. In 1946 was dit, speciale fonds by de wet opge heven tot 1930 en werden de gelden ondergebracht in de gewone Rijksmid delen, waaruit daarna net verkeersfonds werd voorzien. Nu wilde de minister dit verlengen tot 1953. Hiertegen rezen be zwaren, De heer Schijthuis (P. v. d. A.) wilde het nog wel een keer verlengen, maar eigenlijk niet langer dan voor 2 jaar. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) en Verkerk (A.R.) waren echter tegen deze verlenging, ondanks de verdediging van minister Lieftinck. Het resultaat was, dat het wetsontwerp z.h.st. werd aanvaard, met aantekening van tegenstemmen door de V.V.D. en A.R. De volgende week zullen de begrotin gen van Verkeer en Waterstaat en van Sociale Zaken aan de orde komen. F. S. Op de jaarlijkse büeenkomst voor da afdeling voor de korte routevaart van de Britse Chamber of Shipping verklaarde de voorzitter, dat r kans bestaat op een algemene verhoging van de scheeps- vrachttarieven. Hfj zeide, dat de kosten voor de scheepvaart., zowel in Engeland als op het Continent, het afgelopen jaar zeer aanzienlijk zijn gestegen. De vracht.» tarieven zyn echter met enkele uitzonde ringen niet verhoogd sedert 1946. „Uit de aard der zaak is een algemene ver hoging van de vrachttarieven overwo gen en men is van mening dat de tijd spoedig zal aanbreken, dat men ge dwongen zal zyn er iets aan te doen". De Britse Nationale Kolenraad, welke de kolenindustrie beheert, heeft mede gedeeld, dat men wederom met verjie» werkt. Na'een groot verlies in het eerste jaar van de nationalisatie meldde de raad winsten in 1948 en 1949 en in de eerste delft van 1950. Uit het thans ge publiceerde rapport blijkt, dat in het derde kwartaal van 1950 een verlies werd geleden van 460.524. De industrie had op ongeveer 4 mil lioen na haar verlies weer ingehald voor dat zij het nieuwe verlies bekend maakte. De raad schrijft het verlies rechtstreeks toe aan het feit, dat vele arbeiders de mijnen verlaten, hetgeen de oorzaak is van alle huidige moeiiykheden in de industrie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4