Mogelijkheden tot ontwikkeling van meer activiteit I Grootheid ligt niet in het aantal, maar in de taak BELGIE dankt Willemstad Engeland heeft veel te weinig mijnwerkers Kolenland voor een nieuwe kolencrisis I RHEUMATIEK R 12 EUROPESE TEKENWEDSTRIJD VOOR KINDEREN Christelijke gedachte moet ook op internationaal terrein worden uitgedragen PARTIJRAAD VAN DE K.V.P. m- -m L.T.J. van Bisdom Haarlem vergader» Yoor hulp aan krijgs gevangenen in doods nood Ook Togliatti naar Rüsland Grote sommen nodig voor delving van het zwarte goud in diepere lagen Karei Doormanen De Bitter" naar huis Alleen margarine met vitamine Import-sigaretten WORDEN VEEL DUURDER Blokkering van Chinese en Noordkoreaanse activa in de V. S. MAANDAG 18 DECEMBER 1950 PAGINA 3 Misverstand opgehelderd Meer deskundigheid op het gebied van de buitenlandset politiek Zij vonden in het algemeen grote in stemming en werden o.a. gesteund door dr. Jos. de Boer namens de Rijkskies kring Den Haag, omdat de belangstelling voor de politiek kan toenemen, wanneer onze invloed op buitenlands terrein wordt uitgebreid. Men heeft thans vaak een gevoel van machteloosheid, omdat de beslissingen over Nederland op in ternationaal terrein geschieden. Verder 5s het dringend nodig by de ontwikkeling van het federalisme, dat wy waken'voor het behoud van onze verworvenheden, vooral op cultureel gebied, waarbij spr. in het byzonder dacht aan de pacificatie van het onderwys. Doeltreffends bestrijding van DE „CYRENIA" TE MARSEILLE Aanwerving van buitenlandse arbeiders Export wordt ingekrompen Grote investeringen nodig DE „KONINGSHAVEN" TE BREST BINNENGESLEEPT Drie kopstukken in gesprek. V.l.n.r.: pater mag. S. Stokman, voorzitter Aruiriessen en prof. mr. C. P. M. Romme. (Van onze Utrechtse redacteur). De vlammende kleuren van de herfstbloemen langs de wanden en voor het podium in het J aarbeurs-restaurant waren Zaterdag het enige uiterlijke feestvertoon op de buitengewone Partijraadsvergadering te Utrecht, waar het eerste lustrum van de K.V.P. werd herdacht. De her denking bestond uit de rede van de partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen, welke wij Zaterdag reeds weergaven en waaraan pater magister dr. S. Stokman O.F.M. als vice-voorzitter van het Centrum voor Staatkundige vorming enige woorden van gelukwens verbond, daarbij wijzend op de buitengewone verantwoordelijheid, die de KV.P. in de afgelopen periode heeft moeten dragen. Men behoeft maar te denken aal de Indonesische kwestie, de oorlogsschade-regeling, de P.B.O. en belasting-aangelegenheden, waarbij de uitslag van de te nemen beslissingen afhing van de houding van de K.V.P. Zij had het niet altijd even ge makkelijk. Haar taak was, vast te houden aan de oude katholieke begin selen, zonder reactionnair te zijn; progressief te zijn zonder te vervallen of verstrikt te raken in een socialistische ideologie. Geen wonder, dat de houding van de partij aanleiding tot veel deining en critiek heeft gegeven. Ondanks alles echter is de partij blijven wortelen in het katholieke volk en heeft zij de juiste koers welen te houden. De toestand in Nederland zou er geheel anders hebben uitgezien, indien er geen homogene, krach tige katholieke partij was geweest. schriftelijk in te dienen, teneinde dit by een volgende bespreking van het pro gram der Partij te behandelen en conclu deerde met de heer Andriessen, dat de vergadering overtuigd was van de nood zaak van een betere vertegenwoordiging voor de buitenlandse politiek in de fracties en de partij ten aanzien daar van leiding heeft te geven. Er is al eens eerder gezegd, dat Dy een uitbreiding van de Tweede Kamer tot 150 leden, de fractie bij het delen in de winst minstens acht buitenlandse des kundigen moet hebben. Onder practische politiek dient ver staan te worden voldoende invloed in de verschillende sectoren van het staatkun dige leven. De christelijke gedachte moet door bundeling van krachten, ook in het bui tenlands gebeuren, zoveel mogelijk tot uitdrukking gebracht worden en met de suggesties van de heer Houben zal het Partijbestuur zeker rekening hou den. De. suggesties van drs. G. Horbach ondervonden van meer dan een zijde nogal critiek ten aanzien van het punt, waar gezegd wordt, dat leden van de K.A.B. en andere sociale organisaties groepsbelangen nastreven. De heer Horbach verduidelijkte nog eens, het geen hij destijds ook in Weert heeft ge zegd, n.l. dat er leden zijn van deze organisaties, die niet 't algemeen be lang nastreven, maar groepsbelangen en dat hij geen blaam op de organisa ties zelve heeft willen werpen. De rangorde, waarin het Partijbe stuur adviseerde op de suggesties in te gaan, te weten: het aanstellen van een functionaris voor de buitendienst- 15.000 extra beschikbaar stellen voor de activi teit op het gebied van de buitenlandse politiek, een persfunctionaris aan te stel len en een jaarlijks congres te houden, zagen verscheidene afgevaardigden graag anders, doch de heer Alberts wees erop, dat voor alles naar geldmiddelen moet worden gezocht om de verschillende voorgestelde activiteiten mogelijk te ma ken. Ook in het partijbestuur voelt men veel voor een jaarlijks congres. De heer De Jong (Den Helder) vrees de, dat door het aanstellen van een functionaris voor de buitendienst de par tij topzwaar zou worden. Liever dan een combinatie van de grote steden, die door deze functionaris tot grotere activiteit zouden moeten worden gebracht, wenste hij decentralisatie en de heer Hoonhout zag de hiervoor uitgetrokken 15.000 liever over de afdelingen verdeeld, die zodoende meer zouden kunnen doen. De heer Van Haaren (Gelderland) wens te meer financiële armslag voor de afde lingen. De heer Van Dijk (Den Haag) zag in het voorstel een onverdiend verwijt aan de grote steden over gebrek aan activi teit. De heer Ponsin meende, dat een pers- functionaris er ook niet in zou slagen het materiaal, dat ter voorlichting wordt uitgegeven, beter te verspreiden. LieVer zag hij werkgroepen, die niet alleen de politieke organisatie bestuderen, maar zelf ook activiteit ontplooien om leden te werven en brochures te verkopen. Waar de bedoeling voorzit het. partij leven, vooral in de grote steden op te voeren, maakten de heren Van Breuke- len en mr. De Vrieze enige opmerkin gen over idealen van de partij, die bij de practische politiek te weinig naar voren zouden komen. Mr. de Vrieze sprak er vooral zijn te leurstelling over uit, dat Sommige wer kers het beginsel, dat aan de partij ten grondslag ligt, niet voldoende beleven en de heer Van Breukelen vond, dat het fractie-element in de werkzaamheden der partij te veel overheerst. Tegen deze laatste voorstelling van za ken maakte de heer Andriessen ernstig bezwaar. Men moet tussen fractie en partij geen schotje zetten, als het erom gaat het volk meer bewust te maken van de idealen van de partij. Hoe zou men ook een aantal programmapunten kun nen verwezenlijken, als men niet het be ginsel hanteert, waaruit die punten zijn voortgekomen. De functionaris voor de buitendienst zal zijn werk verrichten in nauw contact met de Kringbesturen en de persfunctio naris zal mede op gezette tijden voor lichting geven om de juiste verhouding, waarin de partij staat, ook naar buiten kenbaar te maken. De heer Alberts hield een hartstoch- Na deze twee speeches sprak de voor zitter nog een bijzonder woord van wel kom tot prof. mr. C. P. M. Romme, voor zitter van de Kath. Twaede-Kamerfrac- tie die door een „ondoordachte stap bui ten de Kamer" zijn werkzaamheden enige tijd niet heeft kunnen vervullen en kweet zich van een ereplicht door met 'n treffend „in memoriam" de verdien sten van onze overleden collega Wim Snitker te schetsen. Dan leidde de heer Andriessen de be- gprekingen in over het rapport der Com missie ter uitwerking van de wensen, céuit op de Kaderdagen in Weert, sug gesties, die daar door verschillende spre kers zijn gedaan en alle bedoelen de outillage van de party naar binnen en naar buiten te versterken. Ter sprake kwamen allereerst de sug gesties/die door prof. dr. L. Beaufort zijn gegeven ten aanzien van de buiten landse politiek. Mr. Houben (Tilburg) deelde de vrees niet, dat Nederland toch niets vermag en zag juist vele mogeiykheden voor samenwerking op internationaal terrein, vooral van een geesteiyk contact met landen als Frankrijk en België, waarby het echter wel nodig is, dat de betrok ken personen goed op de hoogte zyn van de literatuur, geschiedenis en geest van die landen. Deskundigheid op buiten lands gebied in de fractie is dus alles zins nodig. Spr. waarschuwde evenwel tegen het voeren van een practische buitenlandse politiek, Mr. Van Vlijmen (Eindhoven) pleitte voor het opnemen in de fracties van personen uit de diplomatieke wereld of die ervaringen hebben op het gebied van de buitenlandse handel. Geen volken rechtskundigen, die uitsluitend theoreti seren. De heer Dehey (Jongerenraad) stelde voor ernaar te streven, dat in de Grond wet expliciet wordt opgenomen, dat ons land bereid is zo nodig een deel van de souvereiniteit over te dragen aan een super-nationaal gezag. De heer P. B. M. Alberts, die als voor zitter van de Commissie de opmerkingen beantwoordde, verzocht dit voorstel nr V) Advertentie teiyk betoog dm de noodzaak të beplei ten, dat iets gedaan wordt om tot een betere contributie-inning te komen. Kun. nen de kringbesturen het zelf in handen nemen, dan is dit zeker te verkiezen bo ven het aanstellen van een functionaris, die ook met dit werk belast zal worden. Voor bepaalde kringen is het harde noodzaak de contributie-inning in han den van de hoogste top te leggen. Er zal dit jaar een ton minder aan contributie binnenkomen dan in 1948. Er zouden veel meer geldmiddelen kunnen toevloeien, indien er maar achterheen gezeten werd. Het partybestuur zal overwegen met een ander voorstel te komen, waarbij met de thans geuite wensen wordt re kening gehouden. De party heeft nog belangrijke activiteiten te ontwikkelen en de heer Alberts heeft vertrouwen in de kringbesturen en het katholieke volk, dat hiervoor de nodige medewer king wordt gegeven. Er werd een commissie benoemd, met als leden de heren Horbach, Kut- schenruiter, Panken, Bax, Drost, v. d. Wetering, Bastiaansen, Smits, Edel man en een nog aan te wyzen persoon uit een der kringen Zeeland, Leiden of Dordrecht, met als adviseurs de heren Alberts en dr. L. A. H. Albering, die gehoord de discussies met nader uitgewerkte voorstellen zal komen. Naar aanleding van een vraag zette de partyvoorzitter aan de hand van de Handelingen nog uiteen, dat van een verdeeld optreden van de fractie by de besprekingen over de melkprijs in de Tweede Kamer geen sprake is ge weest en met een opwekking tot deel neming aan de gebedsactie voor de vrede, sloot de heer Andriessen de ver gadering. Tegen spier-, zenuw- en gewrichts- rheumatiek, ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen kan R 12 ten zeerste aanbevolen worden. Dit preparaat bestrijdt rheumatische ont stekingen, werkt gunstig op de af scheiding van het urinezuur en oefent een spoedige pijnstillende werking uit Bijzonder aangenaam Is het feit, dat de tabletten practtsch smakeloos en derhalve gemakkelijk in te nemen zijn. De doeltreffendheid - zonder onaan gename of schadelijke nevenverschijn selen - werd door onderzoekingen be- Als blijk van dank voor het werk tot redding van de Belgische krijgsgevange nen, die op 30 Mei 1940 door een myn- expiosie op het Hollandsch Diep dreigden te verdrinken, heeft de Belgische am bassadeur, dc heer P. Graeffe, Zaterdag middag te Den Haag namens zyn rege ring een chèque van honderdduizend Bel gische francs aangeboden aan de burge meester van Willemstad, de heer C. v. d. Hooft, ten behoeve van de opbouw van zyn gemeente, die deze zomer door een windhoos werd geteisterd. Verder reikte hij een negental onderscheidingen uit. Op 30 Mei 1940 werd de „Rhenus 127". waarop 1400 Belgische militairen door de Duitsers in krijgsgevangenschap werden weggevoerd, getroffen door een magneti sche myn. Men slaagde er in Willemstad in 400 drenkelingen aan land te brengen, waarvan er echter 180 zyn overleden. 800 Militairen werden op andere wyze ge red. Een 200-tal werd vermist. Door veien uit Willemstad en door de ziekenhuizen in Breda werd de militairen grote hulp geboden. Het kruis van de Belgische Kroonorde werd uitgereikt aan dr. M. Schiphorst te Leeuwarden, destijds arts te Willemstad; aan pastoor A. Jansen te Riel, die destyds ln Willemstad werkzaam was, aan rector Corsmit van het St. Ignatiusziekenhuis te Breda en aan de heer C. v. d. Hooft, bur gemeester van Willemstad. Tot ridder in de orde van Leopold II werden benoemd: dr. van Hilten, chirurg aan het Diaconessenhuis, Zuster Brore, directrice van het Diaconessenhuis, Zus ter Obrada, overste van het St. Ignatius ziekenhuis, allen te Breda en kapelaan C. Knipscheer te Glnneken, die destyds in Fijnaart stond en vele militairen heeft geholpen. De heer K. Dane, gemeente-secretaris van Willemstad, werd de gouden medaille van de Kroonorde uitgereikt. De plechtigheid werd bygewoond door mr. L. Kesper, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, gen.-maj. mr. W. v. Dijk van het Ministerie van Oorlog, mr. F. Schokking, burgemeester van Den Haag en de heer Th- Tiebackx, consul van België te Roosendaal. In zyn rede bracht de ambassadeur de dank over van België voor de liefde en de toewijding, waarmee velen hulp heb ben verleend. De burgemeester van Wil lemstad dankte op zyn beurt voor de on derscheidingen en hij aanvaardde namens zyn gemeente de bijdrage voor het her stel van Willemstad. In het bijzonder be trok hij de heer Tiebackx in zyn dank wegens diens grote medewerking bü de plaatsing van "iet monument, dat dit jaar te Willemstad onthuld werd. in kaarverpakking, inh. 45 tabtetten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apachekers en drogisten. Op geestdriftige wijze hebben de katho lieke jongen boeren, tuinders en kwekers Zaterdag het eerste lustrum van de L.T.J gevierd. Bij dit eerste lustrum kan de' L.T.J. nqg niet bogen op een groot aan tal leden, maar wel kan zij er trots op gaan, dat het idealisme van het eerste uur nog niet verflauwd is. Haar grootheid is niet gelegen in het aantal, maar in de taak. die de L.T.J. zich gesteld heeft. De lustrumviering werd ingezet met een plechtige H. Mis in de Sint Josephkerk, die werd opgedragen door de oud-moderator, pastoor L. A. J. M. Beune uit Bloemen- daal, die tevens de predikatie hield. De diocesaan-voorzitter Theo Mourits opende om elf uur de buitenkerkelijke bij eenkomst in restaurant Brinkmann met een welkomstgroet aan de afgevaardig den van de afdelingen, de geestelijke ver zorgers, de vertegenwoordigers van de LTB en de jeugdorganisaties. Wijzend op het grote belang van dit eerste lustrum, zei hy o.m.: „By deze terugblik op vijf jaar diocesaan werk, denken wy niet zozeer aan de bereikte resultaten, als wel aan de taak van de L.T.J. Onze taak is immers het belangrykste. Ook al waren er helemaal geen resultaten bereikt, dan zouden wij nog verplicht zyn deze taak te volteen - ken." Het werk van de L.T.J. heeft echter wel vrucht gedragen. Het bereikte resul- taak kan niet in een balans weergegeven worden. De verdienste van de vereniging kan men vinden in de persoon van iedere L.T.J.-er, die bezield is met een groot- idealisme, om de maatschappy beter te maken, aldus de voorzitter. Theo Mourits drong tenslotte aan op een nauwere samenwerking tussen L.TJ. en L.T.B. en richtte een byzonder woord van dank tot rector H. Brans, die als aalmoe zenier „zoveel persooniykheden gekweekt had." In zyn gloedvolle feestrede, wees pas toor H. A J. Drost, uit Schoorl op de geesteiyke reserve, die er voor kerk en vaderland in de boerenstand gelegen is. Het feit, dat de L.T.J.-geest langzamer hand op het platteland is doorgedrongen, noemde spreker de onschatbare waarde van deze vereniging.. De L.T.J. heeft de jonge boeren weer standbewustzijn en onafhankeiykheidszin bijgebracht, waar- dooor de boerenstand in de ogen van an deren is gestegen. De boeren zyn van het grootste belang voor het behoud van de echt-christelyke geest in deze tijd van steeds toenemend materialisme. „Wanneer er één stand is, die de bedoe lingen van God 't dichtst benadert, dan is het wel de boerenstand. Zoals Z.H. de Paus De 'leider der Italiaanse communisti-, sche party, Palmiro Togliatti, gaat, in na volging van zyn Franse collega Thorez. in de-Sovjet-Unie een rustkuur doorma ken. Hij is Zondag, vergezeld door de Italiaanse communistische vrouweiyke afgevaai digde Jotti en zijn aangenomen achtjarig dochtertje, per trein uit Rome naar Warschau, op doorreis naar Rusland, vertrokken. Zondagmiddag werd in Utrecht het verbouwde „Eigen Huisder Kath. Studentenvereniging „Veritas" officieel in gebruik genomen, nadat Kardinaal De Jong het had ingezegend. Hierboven: de Kardinaal spreekt studenten en oud-studenten toe. m haar Hip ttt hpKhpn c*PWPfTr+ pti Dinsdag worden van het Nederlandse smaldeeldat in de Middellandse Zee ge durende zes weken oefende, Nr. Ms v heg- kampschip „Karei Doorman" en Nr. Ms. fregat .-Ne Bitter? in Nederland terug verwacht. In de loop van 18 December, als het smaldeel zich in het Kahaal bevindt, zul len de vliegtuigen van de „Karei Door man", welke behoren bij het 4e en 860ste ■squadron, overvliegen naar het marine vliegkamp Valkenburg. De „Karei Door man" zal in de loop van de ochtend van de 19e December in de Rotterdamse haven ligplaats nemen, terwijl de „De Bitter" naar Nieuwediep doorvaart Hi Ms on derzeeboten „Zwaardvis en „Tygerhaai worden later verwacht. De „Zwaardvis" is thans onderweg naar een zieke van boord gaat. U aaischijnlyk zullen beide onderzeeboten eerst daarna gezamenlijk thuisvaren. De Griekse pakketboot „Cyrenin", die door de Nederlandse regering is gsbuurd, is Zaterdagmiddag om zes uur Ned. tya te Marseille aangekomen met marine personeel en gezinsleden, in totaal bill personen die repatriëren uit Indonesië, De Nederlanders werden begroet door het spelen van het Nederlandse en het Franse volkslied en zij beantwoordden dit met veelvuldig herhaald hoera-geroep. De kolonel der cavalerie, 1. L. D. baron Sirtema van Grovestins, militair attaché bij de Ned. ambassade te Parijs, begaf zich aan boord met de Ned. consul te Marseille en een vertegenwoordiger van de bevelhebber van het negende militaire 'be repatriërende opvarenden van de Cyrenia" zijn Zondagmorgen te b™ uur per speciale' trein uit Marseille naar Ne derland vertrokken en werden vanmiddag ba Rotterdam verwacht Het was een goede gedachte van het Engelse ministerie van Buitenlandse Za ken enkele financieel-economische jour nalisten in de gelegenheid te stellen zich gedurende een kort verblijf in Engeland te oriënteren aangaande enkele financieel- economische problemen, waarvoor Enge land zich gesteld ziet. Het bezoek kwam ongetwyield op een gunstig ogenblik. Im mers enkele problemen zyn zeker acuut geworden, zoals een dreigende schaarste aan steenkolen en verschillende belang- ryke grondstoffen. In het lopende jaar is de Engelse kolen- positie geleidelijk aan verslechterd, nadat in de eerste jaran na de jongste oorlog een behoorlijke verbetering was ingetre den. ^Wel kon de ondergrondse productie nog iets worden opgevoerd, maar de ver wachtingen t. a. v. de productie werden niet bewaarheid. Vermoedelyk zal de productie in 1950 slechts 1 millioen ton hoger zijn dan in het voorafgaande jaar. terwijl in 1949 een vooruitgang van 5,2 millioen ton was geboekt. Ernstige moei lijkheden doen zich voor, omdat sinds September jl. de productie ten achter is gebleven by de cijfers van het vooraf gaande jaar. Het verbruik is in het lopende jaar in veel sterkere mate gestegen dan de pro ductie Verwacht wordt dat het verbruik in het gehele jaar 1950 circa 6 millioen tón boven dat van 1949 zal komen te lig gen. In feite is er dus een tekort van 5 millioen ton. Dit heeft tot gevolg gehad dat op de voorraden moet worden inge- teerd. Sommigen zyn t. a. v. de toekom stige kolenpositie somber gestemd en ach ten het wuarschyniyk dat er in dc komen de maanden een kolencrisis zou kunnen ontstaan evenals in 1946/1947 het geval is geweest. De voornaamste oorzaak van de teleur stellende ontwikkeling van de Engelse kolenproductie is gelegen in de vermin dering van het aantal mijnwerkers. Wa ren er in 1938 in totaal nog 781.700 perso nen aan het werk in de kolenindustrie, in 1946 werd een dieptepunt bereikt van 696 700. In de volgende twee jaren trad een geleidelijke toeneming van het aan tal arbeiders in, maar in 1949 was er weer een lichte achteruitgang tot gemid deld 719.000 (v.j. 724.000). In het lopende jaar is het aantal arbeiders sterk terug gelopen en wel met 22.000. Een ongun stige omstandigheid is ook, dat het ver zuim zeer groot is en op 'ongeveer het dubbele ligt van het niveau van voor de oorlog. Dat het aantal arbeiders iu de kolen- industrie zo'n sterke vermindering on dergaat, is toe te schryven aan de full employment, welke er in Engeland be staat. Overal elders zyn in de industriële centra, waar de mynen gelegen zijn, an dere baantjes te krygen, welke de arbei ders aantrekkelijker vinden. Het voor naamste probleem is, dat de mijnwerkers hun baan vrywillig opgeven. De toevloed van jonge mynarbeiders schijnt op zichzelf niet onbevredigend te zijn, al blyft hy belangryk ten achter by die 'in Nederland. Dat zij uit de mynen afvloeien, is vermoedelyk te wijten aan het feit, dat de kans op verbetering van positie niet groot is voor dat deel der arbeiders dat niet aan het kolenfront zelf werkt. De arbeiders, die ondergronds aan het kolenfront werken, verdienen een veel hoger loon dan de andere ar beiders. Een Nederlands deskundige ver klaarde ons, dat de verhoudingen in dit opzicht scheef getrokken zyn in die zin, dat de arbeiders, welke niet aan het ko lenfront werken relatief te weinig ver dienen. Er is dientengevolge wemig kans voor deze groep om zich op te werken. De enige manier om uit de kolenim- passe te geraken is een verhoging van de productie en dat is alleen mogeiyk door het aantal arbeiders in de kolen- industrie op te voeren. Men behoeft er zich dan ook niet over te verwonderen, dat getracht wordt om buitenlandse ar beiders aan te trekken. Het ministerie van arbeid en de National Coal Board, dir de directie voert over de sinds 1 Januari 1947 genationaliseerde kolenindustrie, stellen krachtige pogingen in het werk om goede Ierse mijnwerkers aan te trek ken. Gehoopt wordt, dat vóór het einde van de winter een belangrijk aanta) Ierse arbeiders in Engeland aan het werk zal zijn. Ook op Italiaanse arbeiders houdt men het oog gevestigd. Maar de National Union of Mine Workers maakt bezwaren tegen ongeschoolde Italiaanse arbeidp-® Er is echter ook een groot aantal ge- cchoolde Italiaanse mijnwerkers beschik baar, die in België hebben gewerkt en thans werkloos zyn. Indien de Coal Board en de Nat. Union of Mine Workers het over deze kwestie eens zouden worden, zou een zeker tegenwicht tegen de ver mindering van het aantal arbeiders in de mijnen kunnen worden gevonden. Men tracht thans als tijdelijke maatregel de productie op te voeren door werken op Zaterdag, een actie voor minder ver zuim, verhoging van de productie van zg. open cast-mynen (productie boven de grond door afgraven van kolen met draglines, waardoor in feite de bouw- nyverheid de positie helpt verlichten). Ook streeft men naar een vermindering van het verbuik. Uiteraard hebben de moeiUjkheden in Engeland's kolenvoorziening niet nage laten haar invloed uit te oefenen op de Engelse kolenexport. Tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog was Enge land verreweg de grootste exporteur van kolen van de gehele wereld- In de jaren tussen de twee wereldoorlogen werd het hoogtepunt bereikt in 1923 met 98 mil lioen ton. Scherpe fluctuaties waren in die jaren waar te nemen. Zo was de export in 1921 36 millioen ton, 1929 77 millioen ton, 1936 46 milloen ton, 1937 52 millioen ton, 1933 46,3 millioen ton. In de eerste jaren na de tweede we reldoorlog was dc uitvoer slechts gering, doch in 1949 werd reeds weer 19 millioen ton geëxporteerd. Voor het jaar 1950 werd ongeveer 12 maanden geleden een uitvoer van 22 millioen ton verwacht. Als gevolg van de verslechtering van positie heeft men de export in de helft van dit jaar op zeker ogenblik belangryk moeten gaan verminderen. Per saldo zal vermoedelyk in het lopende jaar niet meer dan 17 a 17% millioen ton worden nitgevoerd, of belangryk minder dan in 1949. Met Nederland werd overeengekomen circa 900.000 a 950.000 ton te leveren in 1950. In de eerste 6 maanden van dit jaar is er inderdaad op deze basis geëxpor teerd. Maar omstreeks Juni jl. meende Nederland in andere landen, in het by zonder Duitsland, tegen goedkopere pry- zen te kunnen kopen en werd aan Enge land verzocht de uitvoer te reduceren. Dit was iets dat de Engelsen zeer van pas kwam, omdat men zich toen reeds van een verslechtering van de kolenpositie bewust was. Het verbruik nam immers sterk toe, terwyi de productie er geen gelijke tred med" hield. Overeengekomen werd, dat de leveranties aan Nederland belangryk zouden worden gereduceerd in het tweede halfjaar. Het is niet alleen Nederland dat zich in de wereldkolenpositie heeft misrekend. In landen als Frankryk en België namen byv. de kolenvoorraden tot omstreeks September toe en moest zelfs de produc tie worden beperkt, omdat men te grote onverkoopbare voorraden kreeg. Ver moedelijk hebben de discussies over de mogelijkheid van afschaffing van het zg. dubbeiepryzen-systeem van sommige lan den, waarby de by export berekende prys hoger is dan de prys, welke aan binnen landse afnemers wordt berekend, de ver wachting van lagere exportprijzen doen ontstaan. Daarom was er bij de handel en consumenten weinig neiging om voor raden te vormen. Zou deze neiging niet hebben bestaan, dan zouden er grotere voorraden buiten de kolenindustrie zeif zyn gevormd. De productie zou dan im mers niet beperkt zyh geworden. Een iets minder gespannen kolenpositie in Europa zou het gevolg zyn geweest. Wij krygen nu het zonderlinge ver schijnsel dat Engeland kolen moet gaan importeren, teneinde zijn positie te red den. Hoeveel de import zal bedragen is niet bekend, geworden. Men hoort ramin gen van 3 a 4 millioen ton. Dit is voor Engeland een onvoordelige transactie. Alle kinderen van acht tot en met vfff- tien jaar uit de Marshall-landen zullen kunnen meedoen aan een teken- en klcnr- wedstrijd, welke door de F,CA, het ad ministratieve orgaan voor de uitvoering van hét plan Marshall te Parys, wordt georganiseerd. Het doel van de wedstrijd is, by dc jeugd de gedachte van de Euro pesc samenwerking levendig te maken. In elk land zal eerst een voorwedstrijd worden gehouden. Aan ieder kind zal een boekje worden uitgereikt, waarin op eenvoudige wijze wordt verteld, wat met Europese samen werking wordt beoogd. Aan de hand van dit verhaal kunnen do kinderen hun eigen voorstelling van de Europese economische samenwerking in beeld brengen. De ECA- missie in Nederland echter heeft in overleg met het ministerie van O., K. en W be sloten twee boekjes uit te reiken. De kin deren van acht tot en niet elf jaar name- lijk ontvangen een geïllustreerd boekje met „Het verhaal over de wUze dieren", de jongens es meisjes van twaalf tot en met vyftlen jaar ontvangen het ver haal: „Amerika gaf de wielen". In de loop van de maand Januari zullen de boekjes op school worden uitgereikt. Ook de kin deren die in ziekenhuizen, sanatoria en opvoedingsgestichten verbiyven, kunnen aan de wedstrijd meedoen. .De eerste vyf pryzen van deze voorwedstryd bestaan uit Rykspostspaarbankboekjes met een be drag van resp. f 500, f 350. f 250, f 150 en f 100. De inzendingen van de eerste vijf tien prijswinnaars worden naar Parys ge zonden, waar ze worden gevoegd by de beste inzendingen van de kinderen uit andere Marshall-landen Een internationale jury zai de Europese prijswinnaars aan wijzen. De drie hoofdprijzen bestaan uit een bezoek aan Rome, Parijs of Londen van resp. drie. twee of een week De reizen worden gemaakt in gezelschap van een der ouders of van iemand door hen aan te wijzen. Het is ook mogeiyk dat de reis kosten worden uitgekeerd op een spaar bankboekje. De inzending sluit op 1 Maart 18SL Voor de uitgevoerde kolen wordt immers by levering aan Europese afnemers plm. 4 per tob gemaakt, terwyi de Ameri kaanse kolen, inclusief vracht, op zekc 6 per ton komen. Een moeilijkheid, die zich hierby voordoet is, dat niet voldoen de schepen op korte termyn beschikbaar zijn, hetgeen de vrachten doet stijgen De vooruitgang van dc 'beidsprodne- tiviteit van de Engelse kolenmijnen is veel geringer geweest dan in andere lan den. Dit wil echter niet zeggen dat de mechanisatie van de Engelse mynen in de jaren tussen de oorlogen heeft stil gestaan. Integendeel, de mechanisatie van de kolenwinning zelf is in Engeland ver- der voortgeschreden dan elders, aldus werd ons verzekerd. Indien men de veel hogere arbeidspro ductiviteit in de Nederlandse kolenmy-nen wil vergelyken met de Engelse, dan moet men het verschil in de historische ont wikkeling van de kolenindustrie in En geland en Nederland in aanmerking ne men. In Engeland waren de kolen ge- makkelyk bereikbaar, zodat er een klein kapitaal vereist was om een mijn te ex ploiteren. Aanvankelyk konden steen kolen er goedkoop geproduceerd worden. In Nederland en andere gebieden van liet continent moest men veel dieper gaan dan in Engeland om de kolen te be reiken. Dientengevolge vereiste de pro ductie in ons land veel grotere kapitalen. In Nederland had men bovendien het voordeel dat men later begon en van de ervaring van anderen kon profiteren. Ook de kolenrykdom in een bepaalde opper vlakte is in Nederland veel groter dan in Engeland. Als gevolg van de bovenge schetste ontwikkeling werden ln Enge land aanvankelyk de beste lagen afge werkt en geleidelijk aan werden de om standigheden ongunstiger. Het was ook moeilyk inde jaren 1921-1926 en in de cri sis van de dertiger jaren kapitaal aan te trekken. Zodoende zit de Nat. Coal Board thans met de moeiiykheden. De moder nisering en rationalisatie moeten thans op een zeer hoog prijsniveau plaats vinden. Het kolenplan van de Nat. Coal Board raamt dat in de komende 15 jaren 350 millioen investeringen nodig zullen zyn om een daling van de productie te voor komen en 170 millioen voor het ver hogen van de productie, welke in 1949 202,7 millioen ton beliep, tot 240 millioen ton per jaar voor de ondergrondse mij nen. Achter is Engeland t. o. v. het conti nent wat betreft het gemechaniseerd transport ondergronds. Modernisering in dit opzicht zal enorme kosten met zich brengen. Belangrijke inkomsten uit verwerking van bijproducten, zoals in Nederland, hebben de Engelse mynen niet. Het ziet er ook niet naar uit dat men zich in En geland op die gebied zal begeven. Aan de taak, zoveel mogelijk en zo goédkoop mogelijk kolen te produceren, heeft de Coal Board zijn handen reeds vol. De kolenmijnen behoren tot de Engelse sleu telindustrieën. Meer dan ne|entienden van de primaire krachtbronnen zijn afhanke lijk van de Engelse kolenproductie. Iedere ton kolen opent de mogeiykheid op 50 a 60 goede-en te fabriceren of diensten te presteren. Het is dan ook oen lands belang van de eerste orde, dat de Coal Board er in slaagt de productie op te voeren. ons heeft voorgehouden, moeten wy harmonie der waarden herstellen. God ga? de mens de natuur om die aan zich dienst baar te maken en dit is by uitstek hel werk van de boer." Pastoor Drost noemde de boerengezin nen als onafhankelijke productie-gemeen schappen, de kiemcellen van een gezonde samenleving. De jongeren moeten hu* krachten aanwenden, om de geestelijke vooruitgang gelijke tred te doen houden met de stoffelijke. Zij moeten vooral de christelijke soberheid betrachten tegen over de overal om zich heengrijpende on tevredenheid. Met het oog op de trek naar de stad en de emigratie wekte spreker de jonge boeren op tot een diepere geloofs beleving, opdat zij in de vreemde hun ge loof niet zullen verloochenen. Hy waar schuwde tegen de opvatting, die ook bij de jonge plattelanders heeft postgevat, om het geloof hoogstens te beschouwen als een „familie-kwaal die men van-huis-uit heeft meegekregen." Sprekend over de verhouding van de boer tot de arbeider, verklaarde pastoor Drost, dat de arbeiders op het platteland dikwyls al te liberaal behandeld worden. Ook op het plattenland moet men de per- soonlyke waardigheid van de boerenar beider erkennen en daar ontbreekt het nog wel eens aan, aldus besloot spreker. De oud-L.T.B. afgevaardigde, de heer H A. Giesen, prees vervolgens iy een kort overzicht de idealistische sfeer in deze vereniging. In een korte maar krachtige speech drong Piet Verhoef van de kring Gouda krachtig aan op het behoud van de zelfstandigheid der L.TJ. Hy waar schuwde het bestuur er voor, dat de L.T.J. onafhankelijk moet blyven en niet mag vervliegen in de N.K.J.B., die alleen een overkoepelende taak heeft. Namens vele afdelingen bood hy het bestuur een bedrag van 544 aan, be doeld als basis-bedrag voor een fonds, ■tot aanschaffing van een filmappa ratuur, dat gebruikt zal worden by voor lichtingsavonden. Tydens een maaltijd voerden nog verschillende sprekers het woord. Na een opwekkend woord van aal moezenier A. H. Huyboom, wees de heer Verkley uit Amsterdam op de mistoestand, dat een groot aantal leraren in hofland en tuinbouwonderwiis niet afkomstig is van het platteland. Hier liggen nog be- langrijke studie-mogeiykheden voor de komende generatie. Onder de titel „Bonte Parade" verwis selde men 's middags de ernst voor da luim. Het knapenkoor van de St. Liduina kerk uit Haarlem, de conferencier J. Schrama en de L.T.J. afdeling Alkmaar presenteerden een afwisselend programma. Pater van Aken, Norbertijn, sprak even als op de bondsvergadering van de L.TJ3. over de steun van de L.T.B. en L.T.J. aan de „Actie Oost priesterhulp". Deze actie zal dóór de L.TJ. gevoerd worden tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Op het einde van de lustrumviering belichtte rector H. Bians op heldere wijze de taak van de L. T. J. Spreker legde er de nadruk op, dat de grondslag van het werk de katho liciteit moet zyn, want alle hedendaagse problemen zyn terug te brengen tot pro blemen van de geloofsbeleving. De taak van de L.TJ. is en blyft: de vorming van een kern. De leden moeten meewerken aan de verspreiding van het idee, dat de jeugd reeds vroeg hun levensrichting moeten bepalen, aldus spreker. Tenslotte deed rector Brans een beroep op alle ouders, om bun kinderen naar ka tholieke land- en tuinbouwscholen te zen- den. Wanneer de ouders hierby in ge breke blijven, zal de regering de noodzaak van byzonder onderwys in twyfel trekken. Met ingang van gisteren is het aan mar garine-fabrikanten verboden margarine voor binnenlands gebruik af te leveren, welke niet tenminste 20 internationale eenheden vitamine A per gram bevat. Met dit besluit maakt het bedryfschap voor margarine, vetteD en oliën een eind aan de mogelijkheid van misleiding van het publiek, waartoe het verplichte opschrift tot vermelding van het vitamine-gehalte niet voldoende is. Binnenkort zal er dus uitsluitend gevitamineerde margarine in de handel zyn. zulks mede met het oog op de volksgezondheid. Daar tengevolge van de concurrentie gevitamineerde margarine reeds verkocht wordt tegen de eerst voor ongevitamineer- de margarine geldende prijs, behoeft der a maatregel thans geen invloed op de prijs der margarine te hebben, zo deelt men ons van de zyde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. De Nederlandse sigaretten van meer dan 90 cent per 20 stuks zullen binnen zeer afzienbare tijd wel op haar prysban- derolle de gevolgen vertonen van het feit, dat de fabrikanten sedert 1 Decem ber 6 procent omzetbelasting daarvoor moeten betalen in plaats van 3 procent. Voor de importsigaretten ziet het er evenwel by die prijsverhoging heel wat erger uit. Betaalden de importeurs tot dusverre procent omzetbelasting thans is dat ook 6 procent geworden. En als gevolg daarvan verwacht men, dat een doosje importsigaretten, dat nu nog f 1.50 kost, waarschijnlijk tot 1.90 a 2 zal worden verhoogd. In verband hiermee vestigt men in de kringen van de importeurs er de aan dacht, op, dat de totale consumptie van sigaretten in de eerste 10 maanden van dat jaar 6977 millioen stuks bedroeg. Het aantal geïmporteerde sigaretten be droeg in dat tydvak 465,8 millioen, het geen 6,6 procent van deze consumptie uitmaakt. Dc regering van de Verenigde Staten heeft alle activa in de V. S. van com munistisch China en Noord-Korea ge blokkeerd en de schepen onder Ameri kaanse vlag verboden havens ln commu nistisch China aan te doen. Dit is meegedeeld door de minister van financiën, John Snyder. Hy zei dat de maatregel ten doel heeft transacties te voorkomen, die de Amerikaanse belangen zouden kunnen schaden. Het ministerie van buitenlandse zaken verklaart evenwel, dat de regering bereid is deze beperkingen op te beffen en dé normale handelsbetrekkingen te herstel len als de Chinese communisten „hun aanvalstroepen uit Korea terugtrekken en handelen overeenkomstig de principes van de Verenigde Naties". Het Nederlandse motorschip „Konings haven", dat zich tengevolge van het stormweer in moeilijkheden heeft bevon den, is Zaterdagmiddag door de Franse sleepboot „Implacable" de haven van Brest binnengebracht. De Koningsha ven" heeft slagzy over bakboord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3