Geestdrift bij een benoeming Maar Eisenhower staat voor een moeilijke taak EISENHOWER STELT ZIJN STAF REEDS SAMEN Levenseisen in de landbouw Minister Mansholt: „De boer is geen pakezel" Als 't hier te benauwd wordt De duif, die,, boem"doet W.-EUROPESE UNIE WORDT GEREORGANISEERD Tasmanië vraagt katholieke immigranten Nieuwe koffiebonnen Tasmanië schijnt een goed land te zijn voor emigranten De wacht aan de grenzen Mijn gezondheid staat dienst van de Kerk" H 1 Donderdag 21 December 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Frankrijk gaf toedoch ivat doet Bonn Tedder plaatsvervangend opper bevelhebber? Tegemoetkoming ten aanzien van de gerstprijs Maar melkprijs blijft 17cent ÏMÊÊÈvê W ederzijdse verplichtingen echter ten volle gehandhaafd „Stuk Nederland met bergenmeren en volop werkgelegenheid99 Paus droeg zwaarste lasten van H. Jaar Na 50 jaar gevangenis... V, Bestelauto door trein gegrepen WEERBERICHT j PERZIE NIET GERUST OP DE SITUATIE Bemoedigende ivoorden WEDDEN OM Katholieken zeer welkom Veroordeelde bij Paus en President V' isiis®® Twee gewonden op onbewaakte overweg De weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond, luidt: Zwaar bewolkt en nevelig, weer met plaatselijk enige sneeuw of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuidoost en Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Vrijdag 22 December: Zon op 8.46 uur, onder 16.31 uur; maan op 14.28. onder 7.27 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ÏJe gehele Westeurapese pers blijkt •nthousiast over de benoeming van gene raal Eisenhower tot opperbevelhebber van «le Noordatlantische legermacht. De man, die enkele jaren geleden, een van de grote bewerkers was van de overwin ning, keert nu terug om de vrede, welke hij hielp verwerven, legen nieuwe drei gende gevaren te beschermen. Echter voelt men levens een algemene opvatting, dat de moeilijkheden, welke hij thans zal moeten oplossen, in zekere zin groter zijn dan tijdens zijn „kruistocht in Europa". Toen was er als uitermate belangrijke psychologische factor voor een overwinning de vastberaden, onwankel bare wil om de vijand te verslaan; nu zijn er vele, en enkele heel zwakke plek ken in de muur van ijzer en staal, welke men overigens nog weerbaar en sterk moet maken, tegen het opdringende com munisme. Het is ongetwijfeld volkomen juist, waf de Amerikaanse minister van defensie, generaal Marshall in het jongste nummer van „This week" schreef; „men kan geen tactische vraagstukken oplossen door een voudig op een knopje te drukken; men moet over manschappen beschikken, en die moeten eerst worden opgeleid". Maar anderzijds blijft het feit bestaan, dat men aan die opleiding pas thans, dus rijkelijk laat. begonnen is; en dat derhalve de hoogste en uiterste krachtsinspanning ver eist zal worden, niet alleen van de Ver enigde Staten, die daartoe door de afkon diging van de noodtoestand reeds hebben besloten, maar ook en vooral van de nog steeds aarzelende Atlantische gemeen- achap aan deze zijde van de Oceaan. Niet zonder bepaalde bedoelingen heeft Acheson te Brussel gezegd; er is genoeg gepraat, thans aan het werk. Wat opvalt is, dat de Engelse pers zonder overigens de moeilijkheden, welke bij de opbouw van het apparaat voor de verdediging van het Westen zullen wor den ondervonden, te onderschatten, naast een gevoel van opluchting een bemoedi gend optimisme weet op te brengen, en daardoor de toekomst met meer vertrou wen tegemoet meent te mogen zien dan lange tijd het geval is geweest. Op de conferentie van Brussel van Maandag en Dinsdag heeft de Franse re gering een brede geste gedaan, welke on getwijfeld ook in de Verenigde Staten ge waardeerd zal worden. Maar de Franse pers, tenminste een deel er van, blijft in haar scepticisme, en bijgevolg haar defai tisme volharden. Het kan zelfs voorkomen, dat in een en hetzelfde blad het hoofd artikel tamelijk geestdriftig is, terwijl men elders in het blad beschouwingen van een medewerker vindt, welke precies in de tegenovergestelde richting gaan. Nu is het ongetwijfeld zuiver momenteel ge zien belangrijker wat de Franse regering doet dan wat de Franse pers schrijft. Het heeft echter heel lang geduurd, vóór het officiële Frankrijk een deel van zijn tra ditionele bezwaren opgaf (en dan is het nog slechts onder de zwaarste druk van buiten gebeurd), en het zal waarschijnlijk nog aanzienlijk meer tijd vergen, vóór de Franse ppenbare mening in overeenstem ming met de harde noodzakelijkheden van het huidige tijdsbestek is gebracht. In Frankrijk is er nog steeds een min of meer invloedrijke groep, die de politiek van een derde macht (vrij en los van de twee kolossen; de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie), d.w.z. een neutraliteitspoli tiek voorstaat Deze groep heeft de warme instemming van de Franse communisten; en, wat niet te verwonderen valt, de ar tikelen van deze schrijvers worden achter het ijzeren gordijn gretig geciteerd en door Radio-Moskou met voorliefde aangehaald. De grote mannen van deze beweging zijn de uit zijn priesterlijke functie, gezette abbé Boulier; Etienne Gilson, die heel vaak in de „Monde" zijn spreekgestoelte vindt; de opvolger van de onlangs over leden Mounier van de „Esprit"; en Pierre Dabray, een gewezen redacteur van „Té- moignage chrétien". Dat Moskou deze z.g. derde-machtpoli- tiek toejuicht, is begrijpelijk. Zonder dat al deze mannen communist zijn, voelen zij veel voor de doeleinden van deze leer. voor zover ze niet ideologisch zijn. Maar vooral ziet het Kremlin in dergelijke figuren de splijters van het westelijke blok. Het is het politbureau heel wat waard, dat er verdeeldheid en onenigheid in 't Westen worden gekweekt; wijl aldus het Westen verzwakt, en daardoor in automatische reactie het Oosten versterkt wordt. We kunnen met zekerheid zeggen, dat ook in het Oostblok grote meningsver schillen en zelfs conflicten optreden, de gebeurtenissen in Joego-Slavië zijn er slechts een openbaring van, nadat de zaak op de spits was gedreven, en mogelijk was gemaakt, doordat Tito een tamelijk zelfstandige macht vormde. De dictatuur van Moskou onderdrukt echter met ijzeren hand alles wat van „de rechte lijn" afwijkt. Bij de vrije volken kunnen geschillen slechts in vrijheid worden bij gelegd. Dat maakt de zaak zeker moeilij ker; maar als de eenheid eenmaal tot stand is gekomen, Is zij hechter dan in het Oostblok, wijl zij vrijwillig ls. Het propageren van de idee van een overigens onmogelijke neutraliteit is een zeer zwakke stee in de Atlantische verde diging. Maar de Franse regering heeft, mede door veel water in haar wat zwaar alcoh olistische Duitse wijn te -doen, een belangrijke stap vooruit gezet. Moge Bonn dit begrijpen, en niet tot eigen nadeel - weer vernietigen, wat te Brussel moei zaam werd opgebouwd. Pereië heeft de wacht aan zijn gren zen, in het bijzonder aan die met de Sovjet-Unie, versterkt. De feestelijk heden voor het huwelijk van de sjah, die de volgende week zouden worden gehou den, zijn afgelast. Een regeringswoordvoerder weet deze maatregelen aan de „buitengewoon ern stige" internationale toestand. Hij ver klaarde, dat de grenzen in geval van agressie zouden worden verdedigd en deed een beroep op het Perzische volk om eenheid. Generaal Elsenhower, de opper bevelhebber van het nieuwe Noord atlantische leger, is reeds begonnen met de samenstelling van een Inter nationale generale staf, zo wordt in kringen, «lie in nauw conta«rt staan met de Atlantische organisatie tz Brus sel meegedeeld. Men voorspelde, dat generaal Eisen hower volgende maand, als de Atlanti sche raad te Parijs opnieuw bijeenkomt, reeds zal zijn begonnen met de plannen Juristen voor het leger. In de nieuwe Alexanderkazerne te Den Haag heeft generaal Kruis gisteren 35 reserve-officieren van de militair Juridische dienst beëdigd. c**--' r V voor de verdediging van West-Europa. De opperbevelhebber, die vrij is om zonder op de nationaliteit te letten de beste mensen te kiezen, is reeds begon nen met het consulteren van verschillen de militaire persoonlijkheden. De Britse luchtmaarschalk Tedder acht men de meest waarschijnlijke can- didaat voor de post van plaatsvervan gend opperbevelhebber, omdat Eisen hower, zelf legeraanvoerder, bü voorkeur een expert op het belangrijke terrein der luchtmacht, naast zich zou willen hebben. Tedder was ook Eisenhowers plaatsvervanger In de tweede wereld oorlog. Generaal Eisenhower, die op het ogen blik te Denver vertoeft voor het door brengen van de Kerstdagen, is van plan komende Dinsdag naar Washington te vertrekken. Op een persconferentie ver klaarde de generaal geen reden te. zien voor de V. S. om te handelen in een sfeer van hysterische vrees. Het is dom zowel om te bang als om te oorlogszuchtig te zijn. Een kalm, vastbesloten Amerika krijgt deze zaak onder de knie. I Zonder namen te noemen voegde hij er aan toe: het land dat een wereldoorlog kiest neemt een niet te onderschatten verantwoordelijkheid op zich, en toont daarbij niet de wijsheid, waarvan het eerder blijk gaf. Minister Mansholt blijft nog steeds op pad. Gisteren was hij in Middelburg op een vergadering yan de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij- Oude dingen heeft hij er verteld, die niettemin hun betekenis blijven behou den. Zoals, dat export steeds hogere eisen stelt aan de landbouw, maar dat vergroting van de uitvoer zo belangrijk is voor onze betalingsbalans. En ook dat op eigen bedrijf zovéél mogelijk veevoe der moet worden geproduceerd (ter be sparing van dollars) en dat in dat opzicht zeer goede vorderingen reeds zijn ge- tnsskt. Bij de landbouwpolitiek, zo betoogde ds minister ook. moet voorop staan, dat de bestaanszekerheid van de boer verzekerd is. De overheid kan deze voor de toe komst niet zonder meer garanderen. Het bedrijfsleven zelf dient daarvoor door hech'tc Samenwerking, .nsn basis te schep pen. Dé'P3tO*-«al straks de mogelijk heid geven, die maatregelen te treffen, die in heit belang zijn van de boer en zijn arbeiders. Momenteel wordt deze be staanszekerheid gevonden door het ver lenen van garanties, maar hierdoor is uiteraard de stabiliteit in de landbouw 'niet voor eeuwig verzekerd. Uitvoerig behandelde de minister in verband daarmede de verplichte gedeelte, lijike inneming van gerst in 1951 tegen 22 per ton en de vermindering van de melk prijs met een halve cent. Wat de gerstprijs betreft, verklaarde hü zich bereid te garanderen, dat de boeren de kostprijs plus 30 procent on dernemerswinst ontvangen. Voor de verplicht In te leveren 2500 kilogram ls een richtprijs vastgesteld, maar wan neer mocht blijken, dat de gerstver bouwers tegenvallers hebben. Is de regering bereid een wijziging ln dit plan aan te brengen. En later, bij de gedachtenwisseling, zeide Z. Exc. nog te zullen overwegen tot een procentuele inleveringsplicht over te gaan. Sprekend over de melkprijs merkte de minister op, dat de regering onver antwoordelijk zou handelen, indien zij de garantie op 18 cent zou handhaven, terwijl zij er van overtuigd is. dat 17 li cent voldoende is om een behoorlijke bestaanszekerheid voor de boer te ga randeren. Nadrukkelijk betoogde hij, dat dit laat ste het geval is. Hij voegde er aan toe, dat, indien de prijsontwikkeling normaal blijft, geen enkel bezwaar bestaat om de heffingen voor het Zuivelfonds te bestem men. Ook verklaarde hij, dat de boer, de tuinder cn de landarbeider zeer tevre den kunnen zijn over het peil, waarop hun inkomen thans staat. Dat de landbouw in Beneluxvertoand nog steeds aanleiding geeft tot moeilijk heden, is volgens de heer Mansholt het gevolg van wanbegrip. Wanneer wij het streven van de Belgen naar prijzen- vrijheid respecteren, zo zeide hij, mogen wij op onze beurt verlangen dat zij ook ons streven om een bestaanszekerheid voor onze boeren op te bouwen zullen eerbiedigen. Hij was er overigens van overtuigd, dat bij een ernstig willen en pogen een unie tussen de Beneluxpart- ners tot stand zal worden gebracht, welke zeer bevredigende resultaten zal afwer pen. Voorts deelde de minister nog mede, dat niet gevreesd behoeft te worden voor een te lage aardappelprijs of voor een aard- eppeltekort. In samenwerking met de ge organiseerde landbouw worden de mini mumprijzen voor de eerstkomende jaren vastgesteld, teneinde te voorkomen, dat een situatie ontstaat zoals in 1948. De minister zeide geen voorstander te zijn van maximum telerspnizen. Ook verklaar de hij, dat het niet de bedoeling is in 1951 vastgestelde prijzen voor mais in te voe ren. Tenslotte zeide hij met grote na druk, dat de boer zich zelf niet als een pakezel behoeft te beschouwen. De regering staat pal voor een be hoorlijk prijspeil ln de landbouw. Zon er echter geen beheersing van lonen en prijzen zijn, dan zou een complete chaos ontstaan. Er is mo menteel geen sprake van een nood toestand onder de landbouw, maar het valt niet te ontkennen, dat er onrust bestaat. In verband hiermede vroeg hij tenslotte aan de boeren hem hun volle vertrouwen te schenken. Toen dezer dagen onze jongste twee spruiten, leerlingen van de kleuterschool, een dispuut hadden, stelde de benjamin aan zijn zusje voor; „wedden om een gulden?" Wij wisten werkelijk niet, wat wü hoorden. Bij ons thuis is het heus geen speelhol en hoewel wij niet afkerig zijn van een lotje in een of andere loterij, kan hier ook geen sprake zijn van „erfe lijk belast". Wij wedden n.1. uit principo niet; wij vinden het sneu, als een ander moet betalen en dokken zelf natuurlijk nog minder graag. Toen iema-dezer dagen dan ook voorstelde: „wedden om een tientje", was ons antwoord „accoord" eerlijk uit onze mond, voordat wij het wisten. Nu was de bekoring wel heel sterk; wij hadden de absolute zekerheid, gelijk te hebben. Doch alle principes daar gelaten, von den wij het niet eerlijk, dat die persoon toen niet wilde betalen. Enfin, wij zullen maar geen namen noemen; men zou soms gaan denken, dat wij iets hebben tegen de vrijgezellen onder onze vrienden. In de huiselijke kring werd uiteraard nog even nagepraat over de „goklust" van de kleinste. Wij meenden echter de on- gerusten gerust te kunnen stellen met de opmerking, dat gokken de Nederlanders ln het bloed zit. Onze voorvaders, de Ger manen, verdobbelden zelfs hun vrouw en kinderen en zo lang dit niet gebeurt, loopt het wel los, meende de minister van Jus titie in de Kamer. Nu, wat kinderen betreft, schijnen velen geen Germaans bloed meer in de aderen te hebben, want de animo om eigen kin deren te krijgen ls vaak helemaal niet groot, laat staan, dat men zich interes seert voor een andermans jonge kinderen. Dat doen de kinderen zelf later wel, als de betrokkenen n.1. de huwbare leeftyd bereikt hebben. En dan pleegt..men er trouwens niet om te dobbelen; bij uitzon dering vecht de een of ander er om. En om zijn vrouw kwijt te raken biedt onze wetgeving blijkbaar wel andere mo gelijkheden, gezien het groot aantal echt scheidingen. Doch om op het gokken terug te ko men. Ons hele leven is als wij het zo mogen noemen tenslotte een „gokje en wel op een gelukkig hiernamaals. Of men hier de begeerde prijs zal verwer ven, hangt van ons zelf af. De prijs neD- ben wij voor het grijpen; alleen vinden velen de prijs voor deze prils te hoog Die spelen echter heel dom en verspe len aldus alles.... ANALYST. De Parijzenaars kijken thans met een glimlach naar de merkwaardige variatie van Picasso's vermaarde vre desduif, waarmede de communisten zoveel reclame maken, sinds het con gres te Stockholm en dat van War schau. Het is een prachtige vondst De man, die op het idee kwam, pres teerde meer dan honderden sprekers met lange redevoeringen. Hij tekende n.1, evenals Picasso, een duif, maar in de vorm van.... een tank. En er onder liet hij met grote letters schil deren „la colombe, qui fait BOUM", de duif. die „boem" doet Zelden zal er een treffender en ge nadelozer karakteristiek van de com munistische huichelarij geleverd zijn dan met deze vondst. De sovjets pre diken de vrede, maar tegelijkertijd houden ze hun tanks klaar voor hen, die niet van een communistische vre de gediend zijn. Het is een variatie op het devies van de Duitse militai- risten van voorheen: Willst du nicht mein Bruder sein, zo schlage ich dir den Schadel ein Men moet Franse „esprit" bezitten, om een dergelijk antwoord uit t« denken.... De Amerikaanse luchtstrijdkrachten hebben boven het Koreaanse front een nieuw type jachtvliegtuig ingezet, dat superieur is aan de nieuwe Russische typen. Het is de North American „Sabre" een straaljager niet pijlvleugels, die een snelheid van 1000 kilometer per uur ontwikkelt, ff/jj zicn hier een formatie op weg naar het front. (Van onze Brusselse correspondent.) De gisteren te Brussel gehouden tiende zitting van de C onsultatieve raad van het pact van Brussel werd gepresideerd door de Belgische minister van buitenlandse zaken, Van Zeeland, en bijgewoond door de her«n Bcvin (Eng.), Stikker (Ned.), Beeh (Lux.), en de ambassadeur van Frankrijk te Brussel, dic minister Schu- m»n verving. De raad besprak de resul taten. die door de verdedigingsorganisa tie sedert de vergadering van Augustus j.l. werden bereikt. Hij onderzocht voorts de toekomst van deze organisatie in het licht van de door het Noordaüantisch pact genomen maatregelen. Men kwam lot het besluit, dat de defensieorganisatie van de Westerse Unie moet gereorgani seerd worden, doch dat dit in geen geval zou raken aan de verplichtingen, welke de vijf landen ingevolge het part van Brussel hebben aangegaan. De samenwerking op politiek, sociaal en cultureel gebied wordt voortgezet. De permanente eommisie en de defensiepom- missie van het pact van Bru.ssel blijven bestaan. De raad bekrachtigde vervolgens de op de Noordatlantische conferentie ge troffen beslissingen, die meer speciaal betrekking hebben op de vijf landen van de Westerse Unie en de drie Beneluxlan- den. Hij onderzocht ook wat reeds op militair sebied gepresteerd werd. vooral de materiële basis van het militaire plan: installatie der hoofdkwartieren, aanpas sing of aanleg van vliegvelden, de in richting van alles wat een defensieplan inhoudt. Alle desbetreffende credieten werden reeds verdeeld en de contracten afgesloten. Het militaire comité heeft naar het oordeel der vijf gedelegeerden zal worden gegeven. Dc sedert jaren be staande planninggroepen zullen in de planninggroepen van het Atlantische pact worden ingeschakeld. Over de duur van de diensttijd werd niet gesproken; die wordt aan de deel nemende landen overgelaten. Hetzelfde geschiedt voor de financiering yan de legers, die de ministers van financiën van elk land afzonderlijk aangaat. Zoals men weet, werd de duur van het pact van Brussel vastgesteld op vijftig jaar, van het Atlantische pact op twintig jaar. De aartsbisschop van Hobart in Tas manië, mgr Ernest Tweedy, heeft ge durende enkele dagen in ons land ver toefd met kennelijk geen andere bedoeling dan om le zien of er onder de vele katho lieke emigranten geen waren, die in Tasmanië een zekerder toekomst zouden willen gaan zoeken. Tasmanië is een eiland zo groot als Nederland, ten Zuiden van Australië ge legen, het is een van dc staten van Australië en heeft slechts 218.000 in woners, dat is dus slechts weinig meer dan b.v. de stad Utrecht. De bevolking is geheel Europees, daar de oorspronkelijke bevolking in de negentiende eeuw door de kolonisten is uitgeroeid. „Ik voel mij hier best thuis", zeide mgr Tweedy aan de verslaggever van het K.N.P., „het regent, hier al even veel als ln Tasmanië en de temperatuur is zowat hetzelfde. Mi) dunkt, dat Nederlanders zich andersom gauw thuis zullen voelen in Tasmanië". Als men dan inderdaad hoort, dat de voornaamste uitvoerproducten van Tas manië zijn; aardappelen, peren, appels; dat de veeteelt er groot ls, met uitvoer van boter, kaas, wol enz., dan voelt men De laatste algemene audiëntie van het H. Jaar zal worden verleend Za terdag a.s. in de basiliek van St. Pieter. Des och tends zal de H. Vader het H. College van Kardina len in audiëntie ontvan gen en Zijn Kerstbood schap aan de wereld uit spreken. Aanvankelijk vreesde men, dat de. zware last der ceremoniën en audiën- tien gedurende het H. Jaar te zwaar zou zijn voor de gezondheid van de H. Vader, maar nu het H. Jaar ten einde loopt, goed werk verricht. Eisenhower zal uitmaken, welke post js z jj n0g even actief als aim m«arseba'k Montgomery tot nog j ooit ondanks het feit. dat toe opperbevelhebber van de defensie- j Hij gedurende het gehele organisatie van het pact vu Brussel H. Jaar zich geen rust heeft gegund, zelfs niet in de warmste maanden. De meeste mensen in Ro me voelen zich vermoeid tengevolge van de grote serie plichten en werk zaamheden, die geen res pijt duldden. De H. Va der echter, die zonder twijfel de zwaarste last heeft gedragen, schijnt thans nog jonger dan toen Hij vprig jaar Kerstmis de H. Deuren opende. Toen de artsen Hem enige tijd geleden advi seerden meer rust te ne men en aan Zijn gezond heid te denken, antwoord de Z.H.: „Maar ook mijn gezondheid staat in dienst van de Kerk en van de gelovigen". Alle Romeinen zijn er getuigen van hoe de Paus volgens dit ideaal heeft geleefd. Niemand immers liet de gelegenheid voor bij gaan om al was het maar even de H. Vader te zien. De grote basiliek van St. Pieter was soms te klein om de grote mas sa te omvatten, die in de drukke dagen soms zestig duizend mensen tellend, naar het hart der Chris tenheid stroomden. De H. Vader aarzelde dan ook nimmer Zich naar het St. Pietersplein te begeven, teneinde hen te begroeten en hun Zijn zegen te ge ven. „v- zich inderdaad niet zo ver van huis. al leen is het land wat meer bergachtig en overal heeft men meren, zeide mgr Tweedy. Wat de mogelijkheden voor emigranten betreft, die zijn er vele en er zijn niet alleen goede vooruitzichten voor boeren, maar misschien nog meer voor goede vak lieden. Aan bouwvakarbeiders is er groot gebrek, evenals aan electro-technische arbeidskrachten vanwege de grote hydrau lische centrales, die daar ondanks de meren en de regen nodig zijn voor de watervoorziening. Verdere mogelijkheden bieden de papier- en de mijn-industrie. De enige moeilijkheid is daar, hoe kom lk aan een huis. Er is ruimte genoeg slechts een derde is bewoond en ook materiaal is er in overvloed, maar het korps bouwvakarbeiders is te klein. Bouw een eigen huis zo groot als Je zelf wilt niemand zal je hinderen. Om deze moeilijkheid te ondervangen ia er een transitkamp voor emigranten families. Mgr Tweedy begreep niet goed. waarom Tasmanië eigenlijk nog buiten het emigratie-schema van Nederland lag Bij nader onderzoek bleek de oorzaak hiervan te liggen in het feit, dat Tasmanië zich te weinig op de emigrantenmarkt vertoonde, wat andere staten van Australië wel doen en ook omdat nog geen over eenkomsten tussen Nederland en Australië dienaangaande werden gesloten. „De Nederlanders zullen niet de enige immigranten zijn, wij hebben bij ons reeds een groot aantal Polen, Litauers, Tsjechen en Hongaren, verplaatste per sonen van achter het IJzeren Gordijn, verder hebben Engelsen wel enige voor keur, vooral omdat door de overeenkomst tussen Engeland en Australië de condities voor hun overtocht en eerste verblijf goed geregeld zijn; maar wij, en nu spreek ik als katholiek bisschop, zouden toch wel heel graag katholieke Nederlan ders hebben". Het aantal katholieken is er niet groot, slechts 40.000 op de 218 000 inwoners; er zijn 53 priesters met de zielzorg belast. Alle katholieke kinderen gaan naar katho lieke scholen en voor degenen, die te ver af wonen, trekken Zusters het land rond om overal lessen te geven. Ouders, die hun kinderen op niet-katholieke scholen doen, zijn ipso facto uitgesloten van de H.H. Sacramenten; alleen de bisschop ken toestemming geven om niet-katholieke scholen te bezoeken. Er zijn twee middel bare scholen, een huishoudschool voor maiajw m m» imhThtoschnol r<m tan gens. Het katholieke leven ls er goed ge organiseerd, er zijn verenigingen voor arbeiders, jongens, meisjes, studenten enz. De Australische bisschoppen besteuen veel aandacht en ook veel geld aan het werk der immigratie. Minstens eenmaal per jaar houden wij een vergadering over dit onderwerp en jaarlijks ook wordt een bedrag van 20.000 pond uitgetrokken om de immigranten in hun eerste moeilijk heden te steunen. „De regering", zeide mgr Tweedy, „wil een blok Europese productiviteit bouwen aan de Oceaan, die Australië van het machtige en dreigende Azië scheidt; wij willen er een krachtige katholieke kern overbrengen". Enige moeilijkheid vormt wel het feit. dat de neutrale vakbonden een soort monopolie uitoefenen, zodat strikt katho lieke vakbonden nog niet mogelijk zijn. doch gedeeltelijk wordt dit reeds onder vangen door de katholieken, die er voor worden opgeleid om een hoge functie in die vakbonden te bekleden en velen heb ben reeds een voorname post bezet. De levensstandaard in Tasmanië U vrij hoog en de lonen zijn goed. Al met al is Tasmanië een land, waar katholieke emigranten zeer welkom zijn waar zij ook zeker een bestaan zullen vinden en waar zij zich niet behoeven over te plaatsen ln een onwennig klimaat of een geheel andere samenleving. Dit was de conclusie van mgr Tweedy. Antonio Mazza, een tot levens lang veroordeelde Italiaan, die dank zij de amnestie ter gelegenheid van het H. Jaar, na vijftig jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht, in vrijheid werd gesteld en onder dak vond in een tehuis voor ouden van dagen, gaf als zijn wens te ken nen, dat hij gaarne eens door de Paus zou worden ontvangen en een onderhoud zou willen hebben met de president van Italië, Luigi Einau- di.. Beide wensen zijn in vervulling gegaan. Dezer dagen kwam de oude man in Rome aan, waar Mazza, onkundig van de wonderen van een moderne stad, zijn ogen uit keek. Zijn verblijf in de Eeuwige Stad werd echter een feest, toen de president v--> de Italiaanse re publiek hem voor een lunch uit nodigde. De bekr-"'"" vpr dit alles kwam evenwel nas. toen hl; na hel iuv.uo,lmbezoek aan de vier aarts basilieken van Rome, door de Paus ■yprH rmtvanoeo De H. Vader gaf hem Ziin zegen en «noorde hem aan altijd een groot vertrou— ^phben in God en in de goed'eid -'t mensen. .V-- - I ;vf §És V-J T 1 Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 487 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 495 Algemeen (D-kaart) aangewe zen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 22 December 1950 worden ge bruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 6 Januari 1951. Het rantsoen moet dienen voor 6 we ken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 1 Februari 1951 plaats hebben. Van 31 Maart t.m. 15 April .951 zal te Wenen het 4e internationale muziekfeest gehouden worden, dat vooral aan de mo derne muziek gewijd is. Er staan wereld premières van werken van Theodor Ber ger. Johan Nepomuk David, Gottfried von Éinem, Paul Hindemith, Richard Strauss. Friedrich Wildgans ««a. op't programma. Gisteren is op een onbewaakte over weg in de Zevenaarpolder te Terneuzen een bestelauto van de meubelhandel Haeye aldaar in botsing gekomen met een motortrein, die te 11.34 uur uit Ter- neuzen naar België was vertrokken. Door de botsing werd de auto in de naast de spoorlijn lopende sloot geslingerd. Het voertuig en de zieh daarin bevindende meubelen werden grotendeels vernield. Van de twee inzittenden werd de 34- jarige A. S. zwaar aan het hoofd gewond, en liep de 21 jarige'C. S. een beenbreuk op; beiden werden naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. De toestand van beiden was gisteravond redelijk wel. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan slecht zicht tengevolge van de mist. De dieseltrein geeft bij nadering van de overweg niei alleen geregeld fluitsignalen, maar mindert ook vaart. Vandaar dat het ongeluk nog betrekkelijk goed is afgelopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1