HET WAARACHTIGE LICHT, DAT ALLE MENSEN VERLICHT. KWAM IN DE WERELD uoannes Over de voorwaarden voor de inwendige en uitwendige vrede Technische besprekingen over militaire deelneming BOUWSTOP VERLENGD TOT 1 FEBRUARI Bereid tot „overleg over mogelijkheid van bijeenkomst Grote Vier" Luister vanavond 9.53 u. naar de K.R.O. Peking weigert vuren te staken De H. Vader over de resultaten van het H. Jaar en vrede „Zalig Kerstfeest" r wmm BmmmB De Kerstboodschap van de H. Vader De extra kinder- bij slug Zaterdag 23 December 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K. Kerst gave van H. Vader aan Nederland m mm Oostduitse industrie gecentraliseerd Herhalingsoefeningen in 1951 Ondanks Koreahandhaviug woning- bouwprograin, Maar niet alleen over Duitsland Het laat „de drie99 nog op antivoord wachten Van Zeeland dient productieplan in BERICHT "N Z. H. de Paus heeft ook dit jaar wederom bij gelegenheid van het Kerstfeest een belang rijke som gelds in Nederlandse valuta aan de Apostolische In ternuntius in Den Haag ter be- achikking gesteld, om deze te verdelen onder de verschillen de katholieke instellingen van weldadigheid en sociale bij stand. De verdeling van dit be drag over de verschillende cha ritatieve instellingen is inmid dels geschied. l'tl tk >ill. HELpr oe b/sschop Over alle Vaticaanse zenders lieeft de H. Vader een Kerstbood- contort "?n ^eSonide scliap tot de wereld gericht, waarin Hij o.ni. een overzicht gaf van de verstandhoudingen, gebeurtenissen en zegeningen van het H. Jaar en God dankte voor|wg ^enS de*o^lo? op'ïet^t^stonS alle genaden. De H. Vader zeide, dat Hij, als Hij morgen de H. Deur zal sluiten, Hij alle gebeurtenissen en liturgische functies van 't afge lopen jaar zal herdenken, van de heiligverklaring, van Maria Goretti tot de afkondiging van het dogma van de Tenhemelopneming van de H. Maagd. Voorts alle encyclieken, vooral „Humani Generis". Ook zal Hij denken aan alle pelgrims en alle volkeren, die gekomen zijn van heinde en ver, zodat de basiliek van Sint Pieter ze dikwijls niet kon bevatten. „Nog zie Ik hen in mijn herinnering tussen de wijde armen van de colonnaden van Bernini op het St. Pietersplein. Nooit zal Ik deze aanblik vergeten". Bouwkosten drukken Prijsvraag Waarschijnlijk iets minder dan dertig cent per tveek De weerverwachting, geldig tot Zondagavond, Nu en dan opklaringen, voornamelijk in de Zuidelijke provincies met in de nacht en och tend plaatselijk matige vorst. Overigens zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer, met lichte vorst. Langs de Waddenkust temperatu ren om het vriespunt. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Zondag 24 December: Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur; Maan op 15.57 uur, onder 9.30 uur. Maandag 25 December: Zon op 8.43 uur, onder 16.32 uur; Maan op 17.02 uur, onder 10.13 uur. Dinsdag 26 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.33 uur; Maan op 18.15 uur, onder 10.44 uur. Woensdag 27 December: Zon op 8.48 uur on der 16.34 uur; Maan op 19.32 uur, onder 11.06 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Kerstfeest, vredesfeest Het is een koppeling van woorden, welke snijdend gaat door 't hart bij zo veel dreigend krijgsrumoer in onze da gen. Voor vreugde immers wordt schier geen plaatsje in het hart ingeruimd, want men ziet geen reden tot verheuge nis in deze bange dagen. En toch klinkt het Engelenlied van Bethlehem ook nu, want de boodschap van Kerstmis is geen actuele gebeurtenis gebonden aan het heden; neen, de mens wording van Gods Zoon is van eeuwige betekenis: over alle tijden heen een feest voor aller mensen hart en ziel. Immers, het kind, Hetwelk geboren werd is Christus, de God van de vrede, Die door Zijn geboorte in de kribbe van Bethle hem vrede op de wereld bracht. Met de vrede van Kerstmis wordt be doeld de vrede des harten en deze vrede kan bestaan bij alle oorlogsdreiging, zo als het hart in opstand kan zijn door haat en onrust te midden van alle uiterlijke frede. Vrede, deze Is de rust en kalmte In eigen hart; de eensgezindheid en een dracht met onze evenmens; het zwijgen van de hartstochten en het dienstbaar maken van al onze krachten en vermo gens aan het doel, waartoe wij op aarde ïfln en dat door de Engelen in de Kerst nacht verkondigd werd: „Ere zij God". Wanneer de mensen dit richtsnoer vol gen, als zt) eer geven aan God, gelijk het behoort, dan dan wordt de eensge zindheid niet gestoord; er ontstaat geen wrijving, geen botsing, geen strijd, maar heersen er tevredenheid en vrede. WtJ behoeven voor de vrede, welke de Stagelen beloofden aan de mensen van goede wil, niet op de vrede der volkeren ta wachten. Wij vinden deze vrede in de stilte van een nederig en zachtmoedig hart, zoals Christus Zelf het had. En dan kan ook de vrede, waarnaar allen smachten, de ware wereldvrede, «an de hemel worden afgesmeekt ANALYST. '''-V,-vS'v' 'i&l KEKKEN BOUWEN/ KERSTPLAAT VAN KO SARNEEL De Oostduitse regering heeft Vrijdag een decreet uitgevaardigd tot centra lisatie van het beheer der genationa liseerde industrieën. Fritz Selbmann, de minister voor zware industrie? verklaarde, dat de ver bonden genationaliseerde fabrieken, die totdusver zijn beheerd door de provin ciale regeringen, aan dit beheer worden onttrokken. Fabrieken van meer dan plaatselijk belang zullen thans worden verenigd onder beheer van de Oostduitse regering en fabrieken van buitengewoon belang, zoals staal-kunstzüdefabrieken, zullen direct onder ministerieel beheer worden gesteld, aldus Selbmann. Kleinere indu strieën zullen worden beheerd door de plaatselijke autoriteiten. Door.de reorga nisatie zal het aantal „overbodige ge- zagslichamen" worden verminderd, waar door de bureaucratie doeltreffender be streden i.an worden, zo zeide Selbmann. Naar uit het jaaroverzicht van de Le- gervoorlichtingsdienst bljjkt, zullen in 1951 herhalingsoefeningen worden gehou den voor bet reserve-personeel van de le en 2e divisie dat dit jaar voor één dag is opgeroepen voor registratie en herin deling. Op 8 Januari zullen tussen Duitse en Geallieerde militaire experts ,Ye" sprekingen beginnen over de Duitse deelneming aan de Atlantische defen sie zo wordt van bevoegde Duitse zijde te Bonn vernomen. Dit tijdstip valt eerder dan men aanvankelijk m West-Duitsland had verwacht. De Duitse delegatie zal bestaan uit Theodor Blank, Duits verhindmgsfunc- tionaris bij de geallieerden voor zaken betreffende vorderingen en inkwartie ring, als hoofd der delegatie en dR ge wezen generaals Spoide! en Heusinger Ook de geallieerde delegatie zal onder leiding van een burger staan. Beide 'delegaties zouden op voet van gelijkheid besprekingen voeren. Het is niet de taak der commissie om PjP'J116" ke voorwaarden te bespreken. Alleen de voorstellen om Duitse eenheden Voorts kondgide de H. Vader een pn-1 ge regeringen staan vijandig tegenover blicatie aan over de onderzoekingen j de Kerk en de Christenheid, maar de onder de St. rieter. „De vraag, anen H. Vader blijft vertrouwen in Zijn kin- deren. Harmonie tussen de plichten jegens God en de staat is absoluut moge lijk. Verder besprak de H. Vader de moei lijkheden, die tussen kalhoieken onder ling bestaan en 'herinnerde aan die lan den, waar mensen van hun persoonlijke vrijheid zijn beroofd en de gelovigen contact meer 'hebben met het centrum van de christenheid. Hij herinnerde aan de belijders en martelaren, die nu nog in concentratie- en dwangarbeiderskam pen zuchten en groette hen allen vader lijk, in naam van Jesus. „Als wij dan Onze blikken naar de toekomst richten", aldus vervolgde de H. Vader: „vervullen Ons zware zorgen. De verwezenlijking van de sociale rechtvaardigheid is een gebiedende eis. De arbeiders moeten niet langer object der economie zijn. maai subject. Inten sieve strijd moet worden gevoerd tegen de werkloosheid Dit is de zedelijke plicht van overheid en werkgevers. Maar ook het egoïsme der sociale organisaties, die slechts voor de belangen der eigen leden opkomen' dient te wijken voor de plicht jegens de medeburgers en de gemeen schap, Aldus is een inwendige vrede absoluut mogelijk". De Paus sprak dan over de sociale wij zigingen: dat het kapitalistische systeem in de laatste tijd heeft moeten plaat» maken voor essentiële veranderingen in de sociale structuur. Ook de belangen van de landbouwbevolking dienen tegenover de belangen van de industrie niet te wor den gecoördineerd. Mannen, die de geest van het christendom niet in zich dragen, bedreigen deze belangen en aldus vormen zij een gevaar, niet slechts voor de inwen dige vrede, maar ook voor de vrede daar buiten. Helaas werd de wereldvrede In de laat ste weken steeds meer bedreigd. De H. Vader ging uitvoerig in op de vreselijke mdoeme wapens, die alles, wat opge- bouw is door de mens, met algehele ver nietiging bedreigen. De volkeren echter bijzonder interesseert, is of hef graf van St. Petrus nu inderdaad gevonden is", aldus Z. H„ Die hierop met overtuiging het antwoord gaf: „De resultaten hebben uitgewezen, dat inderdaad het graf van de Prins der Apostelen is ontdekt. Dit is de definitieve conclusie, waartoe nadere onderzoekingen hebben gevoerd. Een andere vraag is echter, of ook de relieken van de H. Petrus zijn gevon den Ons antwoord moet luiden: wel degelijk zijn menselijke beenderen terug gevonden, doch het is moeilijk nU te be wijzen, dat zc inderdaad die van de apostel zijn". De H Vader richtte vervolgens zijn aandacht op de toestand in de wereld en zeide, dat het voor de pelgrims niet vol doende was, om geladen met indrukken uit Rome terug te keren naar hun vader land, waar problemen wachten, die opgelost dienen te worden. „De gevaren van het communisme bedreigen de we reld als een werkende vulkaan. Sommi- in de Westeuropese strijdmacht op te nemen op basis van- gevechtsgroepen, en voorts de administratie en de voor ziening van de voorgestelde Duitse strijdmacht zouden besproken worden. De gedelegeerden zullen niet ^nnnen beslissen over de vraag of West-Duits- land al dan niet zou toetreden tot het Atlantische defensiestelsel. Zulks zou geschieden bij voorbereidende besprekin gen, waarna de zaak aan het parlement zou worden voorgelegd. Indien nodig zouden aan de boven ge noemde Besprekingen ook experts op ge bied van luchtvaart e.d. kunnen deelne men. uit te breken en hoe Hij toen de wereld heeft bezworen de vrede te bewaren. Hij hoopte, dat deze keer naar Zijn woorden zal worden geluisterd. Niets is verloren, als de vrede blijft bewaard; alles is ver loren, als dc oorlog uitbreekt. De H. Vader deed een beroep op de wereld en haar regeerders, om alles te doen, om de ramp van een nieuwe oorlog alsnog af te wenden. „Onze handen ver heffen zich biddend tot God, Die de macht heeft de harten van de machtigen der aarde te bewegen. Wij bidden, dat Onze Heer Jesus Christus aan de wilde golven eindelijk rust moge gebieden, opdat de vredesduif over de rustige wa teren moge kunnen vliegen", zo besloot de Paus. Ongewoon vol was het gisterenmiddag in het Bouwcentrum te Rotterdam. Honderden vooraanstaande personen uit het bouwbedrijf, architecten, bouwers, overheidsvertegenwoordigers, waren bijeengekomen om een rede van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld te aanhoren, tijdens welke hij enkele bijzonderheden mededeelde over een door hem uit te schrijven internationale woninghouwprijsvraag. Verder onthulde de minister, dat hij besloten had de kort geleden afgekondigde bouwstop (met enkele uitzonderingen) te laten voortduren tot 1 Febuari a.s. het vervolg van zjjn rede, dat «Tj weer zullen moeten terugkomen op het vrfl- laten van de scholenbouw; hetzelfde zal moeten geschieden bij de bouw van kleu terscholen en gymnastieklokalen. Ook by de openbare werken zal stringent bezui nigd moeten worden. En toch, aldus de minister, zullen we moeten trachten voor hetzelfde geld even veel woningen te bouwen, zoals in onze plannen voorzien werd. Eén uitweg is er: de bouwkosten drukken, zoveel als ver antwoord is. Langs verschillende wegen zal dit dienen te geschieden en in de eerste plaats door een grotere differen tiëring in de woningen. Er wordt nog dikwijls te groot gebouwd, aldus meen de de minister- Men dient er rekening mee te houden, dat 50 pet van de Neder landse gezinnen bestaat uit 2 of 3 per sonen. Niet altijd is de medewerking, om tot differentiëring te komen, groot, vooral niet bij de middelgrote gemeenten. Spr. merkte op, dat een van deze gemeenten bij bouwverordening had vastgesteld, dat woningen niet minder dan drie slaap kamers mochten hebben. De minister had het plan om deze gemeente te laten we ten, indien men deze verordening hand haafde, deze gemeente van zijn kant niet meer op medewerking bij de bouw kon rekenen. Ten aanzien van de bovenvermelde bouwstop tot 1 Februari deelde de minis ter nog mee, dat deze niet gold voor her. bouwgevailen bij oorlogsschade, bij wo ningen met verminderde rijksbijdrage, bij woningtoewijzingen voor gerepatrieerden en voor woningen, bestemd voor de de partementen van Oorlog en Marine. Verder deed spr. nog een beroep op de architecten om hun medewerking te ver lenen: tracht te komen uit de simpele grondvormen tot nieuwe schoonheid, al dus was zijn betoog. Tenslotte bracht de minister enkele bij zonderheden naar voren betreffende de internationale prijsvraag inzake woning bouw. Het is zijn bedoeling een ideale woning te laten ontwerpen met een redelijke huur, aan welke prijsvraag zowel door Nederlandse als buitenlandse architecten kan worden deelgenomen; een woning, zoals de minister het uitdrukte, met een maximum aan gerief en een minimum aan kosten, waarin de uitkomsten van de mo derne techniek op het gebied van de verwarming, verlichting, ventilatie etc. verwerkt zijn. Het ligt verder in het voornemen, de pryswinnaars in de gelegenheid te stel- leD de bekroonde ontwerpen uit te voe ren, waartoe de medewerking is gevraagd van de gemeenten Amsterdam. Rotter dam, Den Haag en Eindhoven. De bedoe ling is, dat ieder gemeentebestuur een bebouwingsplan za! ontwerpen voor on geveer duizend woningen, terwijl de jury zal samengesteld zijn uit alle kringen, die met de woningvoorziening te maken heb ben, waarbij niet in de laatste plaats de huisvrouwen zullen komen. Na de rede van de minister bezichtig den de honderden de exposities in het Bouwcentrum. Het was een belangwekkende uiteen zetting, die minister In 't Veld gaf over het probleem der volkshuisvesting. Sinds de Marshall-hulp begon toe te stromen, aldus d,e minister, scheen alles goed te gaan. De woningbouw kon zich gaan ontwikkelen. De laatste maanden echter beginnen de moeilijkheden op ons los te stormen. Verschillende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen, die eerner alle voortkomen uit het Koreaanse con- flict. Primair blijft echter: alles op alles zet ten om het woningbouwprogram ten ui voer te brengen. Wij zullen echter gaan krijgen stijgende prijzen en stijgende lonen, dus stijgende bouwkosten en ver moedelijk ook schaarste aan bouwmate rialen. Wat de bakstenen betreft, behofeven we echter nog niet pessimistisch te zijn; ondanks pessimistische berichten dien aangaande kunnen we rekenen op een nog iets hogere productie in het vol gende jaar. Op het gebied van hout zuJlen we echter grote moeilijkheden krijgen. Het is mogelijk, aldus de minister In Advertentl» Groot-Brittannlë, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Sovjet- Unie' heden meegedeeld, dat zij bereid zijn samen met haar de mogelijkheid van het vinden van een aanvaardbare basis voor een conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken te on derzoeken. Zij voegen hieraan evenwel direct toe, dat de „nauwe basis" van een con ferentie over een eventuele de-milita risering van Duitsland, zoals In de Russische nota van S November is voorgesteld, géén uitzicht biedt op een welkelijke regeling van de be staande gesehiilen. De drie Westelijke regeringen ver klaren zieli bereid om te dien 'inde vertegenwoordigers aan te wijzen. Het hoofdkwartier der Verenigde Naties te Lake Success stellen zij voor als de geschiktste plaats om deze voorberei dende besprekingen te voeren. De Westelijke voorstellen, zUn door de Westelijke diplomaten aan het Sovjetrussische departement van bui tenlandse zaken overhandigd. De Westelijke mogendheden verklaren in hun antwoordnota's, die gelijkluidend zijn, dat zij oprecht wensen een einde te maken aan de huidige internationale spanning en geen moeite zullen sparen om dit zo zeer gewenste doel te berei ken. Een bespreking van Duitslands de- militarisatie is daartoe niet voldoende. Opgemerkt wordt, dat overigens „de enige Duitse militaire macht, die op het ogenblik bestaat, degene is, die maanden geleden in de Sovjet-zóne is gevormd en op militaire wijze met artillerie en tanks wordt opgeleid". I* d* Westelijke not»'» komt met zo veel woorden tot uiting, dat de eigenlijke moeilijkheid niet het Duitse probleem is, doch „de algemene houding, die de rege- ring van de Sovjet-unie sinds het einde van de oorlog heeft aangenomen". De Westelijke nota's verwerpen cate gorisch de voorstellen van Praag als een basis voor de regeling van het Duitse vraagstuk. Zij vestigen de aandacht van de Russische regering op het feit, dat de Westelijke Hoge Commissarissen in de hoop een einde te maken aan de verde ling van Duitsland dit jaar twee maal aan de Sovjet-Russische bestuurscom missie in Duitsland plannen hebben voor gelegd voor vrije verkiezingen onder in ternationaal toezicht. De voorstellen, die op 25 Mei en 9 Oc tober aan de Sovjetcommissie zijn voor gelegd, zijn tot dusver onbeantwoord ge bleven, aldus de nota's. „De vraagstukken met betrekking tot Duitsland en Oostenrijk dienen uiteraard onderwerpen van bespreking te zijn, maar deze besprekingen moe ten ook de voornaamste problemen omvatten, waarvan de oplossing een werkelijke en duurzame Verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjet unie en de Westelijken mogelijk zou maken". Tenslotte vragen de Westelijke mo gendheden de mening van de Sovjet-re- gering over haar voorstellen. Hoewel te Lake Success door de „commissie van drie" nog geen enkele reactie van de Chinese communistische regering is ontvangen op haar tele grammen inzake, het zoeken naar voorwaarden voor een staken van het vuren, meldt een bericht uit Hongkong de verwerping door Peking van de V.N.-resolutie, die een staken van het vuren gelast. Dit bericht is door radio- Peking omgeroepen. De Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjou En-Lai, noemde het voor stel onwettig, omdat de Chinese commu nistische delegatie naar de V. N. niet bij de opstelling ervan betrokken Is ge weest, zo deelde radio-Peking mede. China kan het voorstel slechts aan vaarden als 4jn voorwaarden „strikt wor-agressie overgaat. den nagekomen". Deze voorwaarden zijn, zoals bekend, het terugtrekken van de buitenlandse troepen uit Korea en van de Amerikaanse vloot uit de wateren van Formosa, en toelating van het commu nistische China tot de V. N. Tsjou En-Lai verklaarde, dat het Chi nese volk vurig naar een vreedzame re geling van de Koreaanse kwestie ver langde, maar niet tot elke prijs. De minister vroeg zich af, waarom de resolutie tot het staken van het vuren niet was aanvaard, toen de Amerikaan se troepen de 38ste breedtegraad over schreden. De reden, zo zeide hjj, is, dat de bedoeling voorzit de „Amerikaanse agressiestrijdmacht" een adempauze te verschaffen alvorens zjj tot verdere Op een mededeling van de heer Van der Born (P.v.d.A.), gisteren in de Twee de Kamer gedaan, dat de kinderbijslag vanaf het vierde kind als compensatie voor de huurverhoging voor de minst draagkrachtigen (in feite dus voor da grotere gezinnen) dertig cent per weck zal bedragen, heeft minister Joekes ge antwoord, dat deze verhoging van af 'nat vierde kind „waarschijnlijk iets minder'' zou zijn. Het beraad hierover met da Stichting van de Arbeid en met de Lonen- en Prijzencommissie was nog gaande. In antwoord op de bemerkingen, waar bij deze compensatie onbevredigend werd genoemd, deelde de minister voorts med^ dat de regering eerst een verhoging hJid overwogen, welke gebonden was aan de loongrens. Het leggen van een welstands- grens was echter niet mogelijk gebleken en administratief ook niet uitvoerbaar. Deze regeling kon dus niet over de hele linie worden doorgevoerd. Voor ouden van dagen en steuntrekkenden was het gemeentebestuur in deze zaak de aange wezen instantie. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul van Zeeland, heeft, naar verluidt, aan de 12 naties ,die lid zijn van de Noordatlantische Raad, een pro ductieplan ter overweging aangeboden, dat voorziet in behoeften, door dc defne- sie geschapen. Dit „Van Zeeland-plan" behelst o.a., dat elke Atlantische natei het nadelig verschil tussen haar eigen bijdrage (in wapens en militaire voorraden) en goe deren voor de defensie, uit _pactlanöen ontvangen, door de Ver. Staten zal uit betaald krijgen. Van Zeeland stelt voor .dat 1. Een aanzienlijk deel van de win sten, bij de fabricage van artikelen voor de defensie gemaakt, aan de gemeen schap zal ten goede komen. 2. Een soort productie-premie *an de arbeiders zal worden betaald. 3. De belastingen voor de arbeiders zullen worden verminderd. 4. Een zeker percentage van de win sten zal worden gestort in een „Atlan tisch compensatie-fonds". Wegens 't hoogfeest van Kerstmis zal ons blad op Maandag en Dinsdag a.s. niet verschijnen. Het eerstvolgend nummer ver schijnt derhalve op W oensdag 2 December. DIRECTIE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1