Filmfestivals een probleem KINDERBESCHERMING1 in de voeding MODEPRAATJE Ons Het gouden waagstuk r Winterweer met Kerstmis Vrouwen! heer de jeugd drinken maar dan melk De kinderen mogen niet te kort komen C. 567 Va HOE BESTEL IK MIJN PATROON? Korea-det achemen t maakt het goed -J Door J. S. FLETCHER ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 PAGINA 4 FILMBEOORDELING IN AMERIKA KORTE INHOUD VAN HET VOORAF GAANDE. J5>. De Filmvestivals xijn de laatste ja ren een probleem geworden. Eén der vele. die de „moderne beschaving" zelf schept om er daarna geen raad meer mee te weten. Men beweert, dat er. vooral in Europa, veel te veel van die Festivals worden gehouden Niemand minder dan Pierre Vermey- len .minister van binnenlandse zaken in België, heeft in 't Gulden Boek van het Tweede Belgische Filmfestival waar van we reeds melding hebben gemaakt dit probleem aangesneden en enkele argumenten ten gunste van de Festivals aangevoerd, die we dezer dagen met in stemming ln de „Osservatore Romano" geciteerd vonden. De Filmfestivals, aldus betoogde mi nister Vermeylen o.a., hebben de laatste tijd nogal entiek ondervonden. En het is nodig dit even vast te stellen ze leiden een moeizaam bestaan. De pro ducenten loipen er niet warm voor. Ze wensen zo weinig mogelijk Festivals, om niet het gevaar te lopen, hun films op dit of dat Festival niet te kunnen ver tonen. omdat ze elders moeten zijn- Maar deze zelfde producenten lokken op hun beurt critiek uit. doordat ze de Festivals vullen met het lawaai rond hun „sterren". Ware filmliefhebbers en filmkenners hebben geen behoefte aan «1 dit mondaine gedoe, dat te veel naar het commerciële riekt. En juist'dit com merciële wordt als een groot bezwaar beschouwd, omdat de filmprijzen op de- xelfde grondslag en .met dezelfde bedoe lingen worden toegekend als de letter kundige prijzen elders. Hiertegenover staat. dat. méér dan bij boeken, een ver leende prijs voor een film een grote commerciële waarde heeft, aangezien de verwerving van ruik een prijs meestal bijzonder handig wordt uitgebuit. Toch kan niet worden ontkend, dat een be kroonde film zich meestal slechts tot het kleine percentage van de film- enthousiasten rioht, omdat de bekroning gewoonlijk wordt toegekend op grond van kwaliteiten, die door de massa meestal niet worden gewaardeerd. De film wordt Immers gezien als een uit drukking van een bepaalde gedachte, waaraan op artistieke wijze vorm is ge geven. Intussen staat het vast, dat een be kroonde film vanzelf een groter debiet krijgt, evenals het bekroonde boek. Er wordt immers op uitzonderlijke wijze de aandacht op gevestigd, hoewel de be kroonde films geen bedreiging vormen voor de meer populaire. Niemand zal ook maar een ogenblik durven aanne men, dat bijv. de Italiaanse film „Ladri dl biciclete" (Fietsendieven), die in de Verenigde Staten geestdriftig werd ont vangen ,een bedreiging voor de Wild West-films zou kunnen vormen. De vrienden van de film moeten be langstelling blijven koesteren voor de bekroningen op de Festivals, zoals uitge vers. schrijvers en lezers dit doen ten aanzien van bekroonde boeken. Terwijl een bekroond boek voor schrijver en uit gever nieuwe mogelijkheden opent, kan een bekroonde film, die immers om haar kunstwaarde een prijs verwierf, of in elk geval op die grónd een prijs be hoorde te behalen, aanleiding worden en tevens de middelen verstrekken tot een nieuw experiment, zowel van produ cent als regisseur. Wat de laatste be treft, de poorten van alle filmmaatschap pijen staan voor hem open, wanneer een zijner films een Festival-prijs heeft ver worven.. Clifton Webb, dc onovertrefbare baby-oppas, gaat onder regie van Henry Koster een oude vagebond in de film „The Silver Whistle" spelen. Hier ziet men hem als voorzitter van de familieraad in „Voordeliger bij dozijn", welke thans in ons land draait. Bovendien kan de internationale be kroning van een film de Filmfestivals dragen meestal een internationaal ka rakter in tegenstelling tot de letterkun dige pryzen, die over het algemeen na tionaal zijn leiden tot een nationaal succes De film ..Fietsendieven" b.v. be leefde haar grootste triomfen in Italië na haar bekroning, welke haar ook voor de Verenigde Staten als introductie diende. De critici, die de Filmfestivals zon der meer veroordelen, hebben ongelijk. Ook al omdat deze internationale ver spreiding van de films bevorderen, ter wijl ze tevens telkens de aandacht vra gen voor dat, wat in het commerciële filmbedrijf zo vaak in het gedrang komt: de vrijheid van gedachte, de zuivere kunstuiting en het filmieke experiment. Clifton Webb, de onnavolgbare baby- oppas in ..Sitting Pretty", die intussen in „Cheaper by the dozen" een huishou ding voor zichzelf is begonnen, is kort geleden met de „Queen Mary" In Enge land aangekomen, waar hij enkele we ken zal verblijven, om met de regisseur, Henry Koster, de rol van oude vagebond te bespreken, die hij te vertolken zal krijgen Ln zijn volgende film „The Sil ver Whistle". Op die manier kan Henry Koster, na in de Denham-studio's de film „No Highway" met James Stewart. Marlène Dietrich, Glynis Johns en Jack Hawkins te hebben voltooid, zodra hij in Hollywood terug is, beginnen met „The Silver Whistle". De Engelse regisseur Carol Reed heeft de hele wereld rondgereisd om de ideale vertolkster te vinden voor de vrouwe lijke hoofdrol in zijn nieuwe film „The Outcast of the Isles", naar het boek van Conrad. In deze film zal, naar wij reeds hebben gemeld, ooik de bekende Engelse acteur Trevor Howard optreden. Reed's ontdekking is 'n jonge Arabische schone van 32 jaar. Ze heet Karima en is nog nooit voor de filmcamera of op het to- neel opgetreden. Walt Disney, die de Nederlandse bio scoopbezoekers zijn sprookjesfilm „As sepoester" als Kerstverrassing aanbiedt, gaat een nieuwe tekenfilm van normale vertoningsduur maken, welke „Alice in i Wonderland" zal heten. Bovendien heeft het succes van zijn verleden jaar in Engeland gemaakte „Treasure Island", zijn eerste film, waar- in uitsluitend levende acteurs optreden, hem doen besluiten, een tweede derge- j lijke film te vervaardigen, onder de titel „The Story of Robin Hood". Begin van het volgende jaar worden vertegenwoor- 1 digers van Disney in Engeland verwacht, om er met de voorbereidende werk zaamheden te beginnen. Evenals ..Trea sure Island" zal ook „The Story of Robin Hood" in technicolor worden op genomen. Ruim een halve eeuw geleden was de naam Giuseppe Musolino berucht in Ca- labrië. Ten tijde van Mussolini doemde die naam nog wel eens op. Musolino werd, na een aantal afgrijselijke misda den te hebben bedreven, gevangen ge nomen en tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Kort geleden is hij begena digd. maar moest direct jn een krank zinnigengesticht worden opgesloten. Bij na tegelijkertijd kwam er een film uit, getiteld „Musolino. il Brigante" (Muso lino, de Roverhoofdman). Thans hebben nabestaanden van de krankzinnige rover, die reeds met één been in het graf staat, een eis tot scha devergoeding ingediend tegen de produ cent van de film, omdat daarin hun bloedverwant ergere misdaden worden toegeschreven dan hij in werkelijkheid heeft begaan. Zij vragen schadevergoe ding wegens aantasting van de goede naam en de eer van Musolino. Bh het voorlopig onderzoek in deze affaire heeft de rechter van instructie reeds te kennen gegeven, dat de film aantoont, hoezeer talrijke filmproducen ten er op uit zijn, de hartstochten van het publiek te prikkelen, liever dan zich van artistieke middelen te bedienen. De goede naam en de eer van Musolino achtte hij echter niet aangetast, ofschoon deze ln de film inderdaad misdaden be gaat, die hij nooit heeft bedreven. Intussen is nog gebleken, dat de film maatschappij aan een familielid van de rover 200.000 lire heeft betaald voor het recht, de naam van Musolino te gebrui ken, alsmede diens foto Het is niet onmogelijk, dat de Engelse regering het volgende jaar in de Britse filmstudio's ruimte zal huren ten be hoeve van jonge film-producenten an -regisseurs. Zij zouden in groepsverband samenwerken onder leiding van John Grierson, een expert op het gebied van documentaire films, niet het doel goed kope speelfilms te maken. De kosten zouden worden bestreden uit de zestig millloen gulden van de Film Finance Corporation ,een regeringslichaam. De vorming van deze groep van jonge filmers is een onderdeel van een plan tot steun aan de filmindustrie, dat de directeur van de Film Finance Corpora tion het volgende jaar hoopt uit te voeren. Volgens dit plan zullen jonge produ centen in de Pinewood- of Elstree-stu- dio's worden ondergebracht. Er is reeds met elf filmers contact gezocht om ze tot de Pinewood-groep te doen toetre den. Vele producenten hebben evenwel verklaard, dat ze niet aan dit plan wen sen mee te werken en zullen trachten, op eigen gelegenheid geld bijeen te bren gen voor hun films. De Sjljtköe Filmmaatschappij in To kio, een der twee grootste filmonderne mingen van Japan, heeft het door pro fessor Petrus Takasji Nagai geschreven boek: „De klokken v^n Nagasaki", ver filmd, dat al sinds twee jaar in Japan een „bestseller" is. Professor Nagai was één der honderdduizenden slachtoffers van de atoombom, die boven Nagasaki werd geworpen. Hij wist, dat hij ten dode was opgeschreven en beschreef de uitwerking van de atoombom op zijn eigen lichaam op wetenschappelijke i wijze. In de film wordt aan dq hand van het j boek, waarin de cat-astrofe van de atoom bom wordt beschreven, zijn leven uitge beeld. Eerst ziet men hem als student. Dan volgt zijn bekering tot hét katholi cisme en vervolgens geeft' de film een beeld van zijn leven als geleerde en schrijver. Hollywood's eerste „ster" is onder de wapenen geroepen. Het is Richard Long. en voordat hij aan de oproep gevolg geeft, moet hij met de grootste spoed de laatste scène spelen voor de film. dieAir Cadet" heet. Dat onze gezondheid wel zéér afhan kelijk is van de aard van o»s voedsel, Dat ls wèl het geval met eiwit uit melk, dat zelfs van zeer hoge waarde geacht wordt. Daarbij is melk niet alleen een goedkope eiwitbron. maar bovendien zo rijk aan verschillende vitamines en voedingszouten. dat het één van de beste -SX 'uauuaii fuw pap uaiappiuisSutpaoA hebben we ln de oorlog ondervonden, i korten aan alierlel beschermende stoffen Het feit dat bijvoorbeeld de tuberculose kunnen met melk (en groenten) worden gedurende die jaren sterk is toegenomen wijt men in de eerste plaats aan de slech te voeding, die het weerstandsvermogen verminderd had. Het is begrijpelijk, dat hinderen extra let Nederl. detache ment in Korea. Met het drinken von water moet men in alle Oosterse landen voorzichtig zijn', zo ook in Korea. Daar om zijn op verschil lende punten zak ken opgehangen met chemisch gezuiverd drinkwater. Gretig wordt gebruik ge maakt van de moge lijkheid om een frisse dronk te be- machtigen. (Van onze weerkundige medewerker). Sedert de eerste Advents-Zondag heeft het weer nu een Winters karakter gehad. Herhaaldelijk kwam het tot sneeuwen en even vaak kwam Tblalf er aan te pas, om dit sneeuwdek zorgvuldig te conserveren, waardoor de natuur nu al heel wat dagen ln een smetteloos en sprookjesachtig wit aangevuld 6 dl melk bevat ongeveel evenveel eiwit als 100 gr. vlees of vis (zonder gra ten! en levert meer dan de helft van de VH - kaik20uten, die wil dagelijks nodig heb- gevoeiig zijn voor een goede of slechte >.ben (voor de andere helft, zorgen de voeding. Meer nog dan de volwassene groenten). Kinderen van 1—9 jaar moe- heet immers het kind voor zijii groei en j ten per dag ongeveer Mi liter melk (of we stand behoefte aan voedingsmidde- j karnemelk of yoghurt) gebruiken: kin- is getooid. Het was net alsof overal voor- ien die rijk zijn aan „beschermende" deren van 9—21 jaar hebben dagelijks bereidingen werden getroffen voor het stoffen, dat zijn eiwitten, voedingszouten plm- 6 dl nodig. feest van Kerstmis, dat naar het zich en vitamines. j Wie melk duur vindt, vergelijke de vanmorgen liet aanzien, op heel wat Tot deze voedingsmiddelen behoren:prijs eens goed met die van andere voe- plaatsen een witte Kerstmis belooft te melk, melkproducten, kaas, eieren, Vlees, dlngsmiddelen met beschermende waar- j worden, al zal zeker niet iedereen ge- vis groenten en fruit. de en bedenke verder dat weinig dingen j lukkig zijn met dit winterse weer. Het Wanneer een moeder het niet zo erg 1 ons zo duur komen te staan als een slech-zal velen ln de gezonde verleid.ng bren- vindt als haar kind veel snoept en daar- jte .gezondheid! Igen er eens op uit te trekken om zo te door aan tafel te weinig eet, omdat hetV toch hetzelfde blijft of het nu het één of /f? ™-c::ï5n het ander krijgt, dan is dat onjuist. Sni- ker en zoetigheden zoals koekjes, gebak, snoepjes en zoete broodbeleggingen, heb ben nl. in het geheel geen beschermende waarde. Zij verzadigen het kind, maai' geven het niet, wat het 't meest nodig heeft. In verschillende gemeenten wordt de voedingstoestand der schoolkinderen door schoolartsen gecontroleerd. Daarbij blijkt soms, dat de voedings- en gezondheids toestand van de kinderen nog veel te wensen overlaat en dat zij met name van de voedingsmiddelen met beschermende waarde niet steeds voldoende krijgen. De oorzaak van deze dikwijls onvolle dige voeding moet helaas niet alleen worden gezocht iri onwetendheid, maar ook in de omstandigheid, dat de voe dingsmiddelen met beschermende waarde over het algemeen vrij duur zijn. Wie met weinig huishoudgeld moet rondko men. zal meestal het eerst bezuinigen op j voedingsmiddelen zoals vlees, vis, kaas, eieren en fruit. Daarmee loopt men het gevaar, dat de voeding prm zal worden aan eiwit, vitamines en voedingszouten. met alle gevolgen van dien. Er zijn ech ter gelukkig! ook nog minder dure voedingsmiddelen met beschermende waarde. Dat zijn behalve de goedkopere vissoorten (haring, stokvis, wijting) de GROENTEN, die vooral als zij rauw gegeten worden fruit kunnen vervan gen; de PEULVRUCHTEN en de MELK. Vroeger noemde men peulvruchten ..het vlees der armen". Zij bevatten inderdaad veel eiwit, evenais vlees. Het peulvruch- I teneiwit is echter niet geheel volwaardig en mag dus niet op één lijn worden ge steld met hef eiwit uit vlees, vis, kaap en eieren. Advertentie. Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal i» onschadelijk voor hart, nieren en maag Bij apotli. en drogist f 0.83, f 2.08, f 7.04. Niet alleen buitenlandse mode-ontwerpers, worden geïnspireerd door een bezoek aan Volendam, het zien van onze molens of van de kleurige bollenvelden, ook onze tekenaar ontwierp een leuk model blousje, waarvan de zakjes in tulpvorrn zijn Opgezet. Het is een o.i. buitengewoon geslaagd model, een voudig, jeugdig' en zeer apart. De rug is geheel glad, het voorpand even zo, maar op het voorpand zijn twee biezen gezet, welke van onderen smal zijn, en naar boven uitlopen in het zakje dat het model van een tulp heeft. De rechte bies stelt de steel voor. Midden in de steel is een binnen waarts naadje gestikt, dat aan de onder kant van de bloem eindigt en daardoor een beetje ruimte aan het zakje geeft. Ter opfieurlng van de kleur wordt er aan een kant een kleurig pochetje in gedragen. De hals is met een sjaalkraag afgewerkt en het blousje sluit van voren met twee of drie knopen. Het korte mouwtje is met een man chet afgewerkt. Dit. patroon !s verkrijgbaar in maat 40, 42, 44, 46, 48 a 0.50. Benodigde stof van 90 cm breed 1.50 a 2 m. Plak aan de ADRKSZUDE van een briefkaart naast en behalve de PK AA). KEER2EGEL bet verschuldigde bedrag aan geldige pdstzegéis en zendt deze aan: ATELIER CROON - BEATRIJSSTRAAT 4 - ROTTERDAM Schrijf aan de andere zijde, duidelijk naam - adres - woonplaats - nummer (staat onder de afbeelding) en maat van het gewénste modél. Plak nooit meer dan f 1.— op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. De patronen kunnen ook per giro worden besteld en betaald, n.l op giro nummer 2 7 12 0 1 eveneens ten name van Atelier Cróón te Rotieraam. genieten van bet vele moois dat een echt winterlandschap te zien geeft. Ook vanmorgen vroor het overal ln ons land, ditmaal in het Zuiden aanzienlijk meer dan ln hel Noorden en Midden, waar het kwik over het algemeen niet meer dan twee graden vorst aanwees Daaren tegen werd uit Gilze-Rijen 10 en uit Eindhoven en Zuid-Limburg 6 graden vorst gemeld. Het grote verschil is uit sluitend een gevolg van de opklaringen die in het Zuiden veel talrijker waren dan in het Noorden. Zoals gezegd, ziet ook de toekomst er nog winters uit hoewel het tijdelijk min der zal vriezen en de kans op neerslag, die naar alle waarschijnlijkheid ln de vorm van sneeuw zal vallen tamelijk groot is- De depressie, die vanmorgen Halië be gon te naderen, stuwt namelijk ln de hoge nivoaux van d«- dampkring grote hoeveelheden warme lucht uit het ZuMen ln de richting van Duitsland en van onze omgeving Dit zal tijdelijk minder aan gename gevolgerr hebben voor ons Kerst- weer, maar aan de andere kant betekent dit ook dat een toeneming van de vorst onwaarschijnlijk is Voor het ten Zuiden van de grote rjvieron gelegen gebied ls de kans zelfs groot dat het de komende nachten minder zal vriezen. Naar dc Legervborlichtingsdicnst me dedeelt, wordt er bij het Ned. detache ment Ver. Naties nog steeds zeer druk getraind. De gezondheidstoestand van en de stemming onder de militairen van het detachement laten niets te wensen Over. Er heerst in Korea een strenge koude .maar de kleding ls daarop be rekend- De Italiaanse film „De Reus" ij door de Amerikaanse commissie voor de be oordeling van films aangewezen als de beste buitenlandse film van het jaar. Nummer twee werd „Whisky Galore" en Hummer drie „The Third Man". Vier was „Kind Hearts and Coronets" en vijf „Paris 1000". Als de beste Amerikaanse film werd tangewezen: .„Sunset Boulevard'' AIS- I bwta lOfcO rtr- missie Gloria Svvanson aan. De bests acteur, van het jaarwèrtD: gekozen in Alec Guinness. Andere Amerikaanse films, die een vermelding kregen, waren „AIJ about Eve", „Thé Asphalt Jungle „The Men", •.Edge-qf Dopm", Twelve o'clock high", PAnié in the Streets-" „Cyrano de Ber gerac", „No way out" en .Stage .Fright". Industriehallen te Den Bosch. Gister morgen is te 's-Hertogenboseh de bouw van een complex van twee Industriehal len en een van drie industriehallen aan besteed. De laagste ïnschryfetér was de fa. G. Zeebregt.s te Tilburg met 411.000 en de hoogste de fn. TH hou V, eveneens te Tilburg, met $70.000. ROMANBUVOEGSHL Laurence Workman heeft een be langrijke uitvinding gedaan op het ge bied van vliegtuigmotoren. Een aantal samenzweerders met John Bedford aan het hoofd tracht hem echter bij het uitwerken van de uitvinding op alle manieren voor te zijn. Bedford's huisknecht, Shepheard, ontsteelt zijn patroon enige brieven, die compromit terend zijn voor Lilian Delomosne, een nicht van de grootindustrieel Arma dale, bij wie Laurence enige tijd heeft gelogeerd. Shepheard verkoopt dezp brieven aan Lilian, waarna hij naar Frankrijk vlucht. Het meisje besluit, nu Bedford geen macht meer over haar heeft, hem bij de uitvoering van zijn plannen ten opzichte van Work man's uitvinding, te dwarsbomen. Zij schrijft Laurence een anonieme brief, waarin zij hem voor zijn vijanden waar schuwt, Maar men zou hem toch herkennen, als hij op straat kwam? Mogelijk wel. Als ik me goed herin ner, was het nogal een nette kerel, met een innemend uiterlijk, een gladgeschoren g-iaat, zoals er duizenden loper in de skaten van Londen. Zo iemand is wel een p-ar dagen veilig voor de ogen van onze mannen, als hij er maar voor zorgt, niet te aandacht te trekken. Herinnert u zich die hele zaak nog? Ja, heel goed. Ook de getuigenverklaringen van Shepheard? Natuurlijk. Was dat niet een bedien de van hem? Neen, Shepheard was in dienst van de firma en deed dikwijls boodschappen voor Penrosé. Shepheard was daarvóór bediende geweest bij Herbert Armadale thuis. En nadat hij was ontslagen, heb ik hem tot mij genomen. Het was een schran dere kerel en zo'n man kan ik altijd ge bruiken. Juist. Negen dagen geleden, ging Bedford verder is Shepheard verdwenen, zon der mij ook maar met een enke! woord te waarschuwen. Ik wist niet, wat ik.er van denken moest, daar de man altijd heel tevreden bij me was geweest en ik me bijzonder aan hem had gehecht. Op een avond gihg ik naar mijn club en toen ik thuis kwam, was hij verdwenen. Sinds dien heb ik hem niet meer gezien. Negen dagen geleden? Dus onmid dellijk, nadat bekend geworden was, dat Penrose ontvlucht was? Dat is eigenaar dig. Heeft hij iets meegenomen? In het eerst meende ik van niet, maar vandaag ben ik tot de ontdekking gekomen dat hij enige papieren van mij gestolen heeft. Die kan ik wel als verloren beschouwen. Ik weet namelijk, wie ze in handen heeft gekregen en daar krijg ik ze niet meer uit. Maar als ik u was, zou ik maar een signalement van Shepheard noteren. Als u naar hem gaat zoeken, ga dan maar eens kijken in een klein hotel in Parijs, dat pas van eigenaar verwisseld heeft. Ik heb er zo'n flauw vermoeden van. dat hij daar te vinden zal zijn. in gezelschap van een Franse vrouw. Leonie genaamd. Na een signalement te hebben opgege ven van Shepheard en Leönie verliet John Bedford het gebouw, om zich naar het huis van Herbert Armadale te laten rij den, waar hij Lilian Delomosne te spreken vroeg. Dat verwonderde het meisje in het geheel niet. want reeds de vorige avond had zij gevoeld .dat zij binnen korte tijd een bezoek van Bedford kon verwachten. Zij kwam naar beneden en trad de wachtkamer binnen. Een groet werd door hen niet gewisseld. Zij deed de deur ach ter zich dicht en keek hem aan. Wel? vroeg zij en er lag een bittere klank in haar stem. Langzaam trok John Bedford zijn hand schoenen uit. Luister eens, Lilian, begon hij. Neen, viel ze hem vlug in de rede. Zeg wat u te zeggen hebt en noem me alsjeblieft niet bij mijn naam! Er is een. tijd geweest, dat u daar tegen geen bezwaren had, bracht hij haar in herinnering.'— Maar wat doet het er eigenlijk toe. Ik wilde alleen maar even van u weten, wat u van plan bent te doen. Doen? Laten wij er alstublieft niet omheen draa en. U heeft u.e anonieme bric. ge schreven aan Workman. Iemand anders kan het trouwens niet gedaan hebben Niemand weet er iets van. En nu je toch al zoveel weet, kan het geen kwaad meer. om je alles te verteller;. We zijn met vier man in het complot betrokken en dan nog een paar handlangers, die zich laten jetalen en met wie we verder geen rekening behoeven te houden Wij zijn vast besloten om Workman zijn uitvinding afhandig te maken. Jij v>_>: ,:eel goed Lilian da je niet zo rijs bent, als de mensen wel veronderstellen En de fina.n zaken van Herbert Ar madale laten dc laatste t"d ook veel te wensen over. De zaken gaan die laatste jaren niet zo goed meer, Hij kan je nle. zoveel geld meer geven als vroeger en. Waar wilt u eigenlijk heen? Ik wilde Je voorstellen met ons mede te doen en in de buit te delen. Lilian Delomosne keek hem een ogen blik onderzoekend aan. Wie zijn de vier personen, die in die zaak betrokken :ijn? vroeg zij. John Bedford fronste de wenkbrau wen. Nu, goed, zei hij dun. Als ik a ge zegd heb, moet Ut ook wel 'o zeggen. Ik ben dan, één va.i de '.er.. Fram.s Ar madale is de tweede., hij is eigenlijk de man, die met het idee voor de dag is ge komen. Hij schijnt de laatste tijd zeer veel geld verspeeld te hebben en ziet in Workman een ware goudmijn. De der ie is Paul Sabatier, een beroemd Frans scheikundige, en de vierde abbé Bró- mond. Wat! Een geestelijke? Ach wat! Brémond is evenmin een geestelijke als ik. Hij is een deskundige op het gebied van motoren en dergelijke dingen en alleen om geen argwaan ss wekken kleedt lij zich als een priester als hij naar Engeland komt. En u heDL Brém ad zelf als gees telijke aan mijnheer Herbert voorgesteld. Ja. natuurlijk. Waarom niet? Zij bleef hem strak in de ogen staren Een achtenswaardig stelletje zei ze eindelijk. Eu welke rol zou ik dan moeten spelen? John B- -ford ging op -te rand van de tafel zitten en kruiste zijn armen over de barst. Er valt niet aan te twijfelen, of jij kunt een geweldige invloed uitoefenen op die Workman, Ik ben er van over tuigd, diat hij verliefd op je is. En mach: dat .iet zo zijn dan kan jij er heel ge makkelijk voor zorgen, dat hij het wel wordt. Er jij zou hem bijvoorbeeld aa a het verstand kunnen brengen, nat een uitvinding altijd een heel riskant ding is en dat hc. hem wel eens heel lelys zou kunnen tegenvallen. Hij is ef van overtuigd, een fortuin te kunnen ver dienen aan zijn uitvinding maar dat zou wel eens een grote teleurstelling voor hem kunnen worden. Tra'ht hem aan te tonen, dat hij er veel verstandiger aan zal doen, als hy zijn itv ndinf aan de een of andere firma verkoopt, die er een redelijk bedrag voor over heefu Wijs hem op de grote massa uitvinders, die allemaal gedroomd hebben van grote rijkdommen en 1 le in het armenhuis ge storven zijn. Wijs hem er op, dat één vogel in de hand beter is, dan tien in de lucht en dat een chéque van honderd duizend pond meer waarde voor hen- heeft dan millioenen, die nog in de luch: hangen. Ik ben oud en wijs genoeg om te begrijpen, antwoordde het meisje nu. dat hij heel onverstandig zou doen, als hij op je voorstel in ging. Én ik weiger dan ook. daaraan mijn medewerking op enige wijze te verlenen. John Bedford trok zijn handschoenen aan. Je meent natuurlijk dat je erg sterk staat, nu je je brieven terug hebt, is hét niet! Ik weet alleen "maar, dat ik niet langer in uw macht ben. Och, dat weet ik nog niet, ant woordde John Bedford, dia aandachtig zijn hoed bekeek. Er staat Vanochtend- een beriehtip i- de k mt dat misschien betekenis voor u-kan-hebben. Kijk" maar. Hij vouwde een krant open en liet haar het laatste bericht over Penrose lezen. Hij sloeg haai- aandachtig gade en zag dat zij doodsbleek werd. Dat is niet zulk erg góed niéuws vindt u wel. Lilian Delomosne legde de krant met een lusteloos gebaar op tafel neer. Het kan me niet scholen, zei ze dof en moedeloos lk heb er nu meer daft genoeg van. Ik heb vertrouwd en U gesmeekt mij te willen helpen en u is ruw tegen me geweest en onmenselijk wreed. Er mag van komen wat er van komen wil, maar ik weiger beslist me nogmaals te lenen voor uw smerige practijken! Dat is mijn laatste woord. Met die woorden wendde zij zich om en liet hem alleen. HOOFDSTUK 21. Toen hij het Eatonplein verliet,, zag John Bedford in dat het tijd ging worden naar de fabriek te gaan. Doorgaans kwam hü tegen tien uur op het kantoor en hij was nu ai een uur over tijd: Op weg naar de fabriek dacht hij ernstig na over dat laatste onderhoud met Lilian Delomosne. Het was natuurlijk mogelijk dat zij Werk man op de hoogte zou brengen met de stand van zaken, maar erg waarschijnlijk achtte hij dit toch hiet. In de eerste plaats zal dit bericht van Penrose haar wel enige tijd voorzich tig doen zijn In de tweede plaats zal zij wel wachten, iets te doen, waaruit Herbert Armandale nadeel zou ondervinden. Als Sabatier nu maar een beetje opschoot en die machine naar Servië transporteerde dan zouden wij veel verder zijn. Ik zal hem vandaag nog een telegram sturen en Brémond ook. workman werkt als een bezetene en wij schieten niet op. Toen hü evenwel zijn kantoor bereikt had werd hem daar door de portier een pakje overhandigd. Iïet was aan Bedford geadresseerd in een hem onbekend hand schrift. Aan de vorm van de letters zag hij bovendien dat dit het handschrift van een vreemdeling moest zijn. Heel voorzichtig en langzaam maakte hij het pakje open zodra nij even alleen was, bemerkte hij tot zijn blijdschap dat het twee heel dui delijke wasafdrukken bevatte van Lau rence's sleutels. Dat is het werk van Groot, mom pelde hij bewonderend, terwijl hi) de af drukken aandachtig bestudeerde, zonder ze evenwel aan te raken- Die afdruk ken z\jn buitengewoon goed. Ik zal die sleutels zo gauw mogelijk laten maken. Misschien dat ik de afdrukken zelf wel kan wegbrengen als lk hier klaar ben. Maar daar er op dat ogenblik juist enige bijzonderheden waren voorgevallen met een grote buitenlandse firma, moest John Bedford zijn aandacht schenken aan din gen, welke met onmiddellijk in verband stonden met Workman en enige ogenblik ken later verliet hy zijn kantoor. De twee wasafdrukken liet hy op tafel liggen. Hü bracht een bezoek aan de verschillen de kantoorlokalen en kwam ook in de afdeling waar de secretaris van Herbert. Armendale en Charity aan het weik waren. Is mijnheer Herbert nog niet hier? Vroeg hy. Neen. mijnheer Bedford en hij komt vandaag ook niet. Juffrouw Delomosne heeft zoeven opgebeld. Mynheer Herbert schijnt zich vandaag niet erg goed te gevoelen en bleef "maar liever thuis. Hel zal die oude hartkwaal wel weer zijn: Enfin, We hebben hem nu niet zo hard nodig. Ik blyf de hele dag op het kantoor dus als u me nodig heeft, weet u waar u me kunt vinden. De secretaris nam vlug een aantal pu pleren van zijn lessenaar en stak die Bed ford toe. Nu u tóch hier is, zoudt u die papie ren dan willen doorlezen en mij vertellen wat daarop moet worden geantwoord. Het zijn wel geen heel bijzondere kwes ties, maar ik zou toch graag willen dat u uw goedkeuring hechtte aan hetgeen lk daarop wilde antwoorden. Bedford zette zich voor een der lesse naars en las de brieven door. Op een ge geven ogenblik keek hij op en zich tot Charity wendend, zei hij Och, juffrouw Wraye, ik meen dat ik over deze zaak op mijn bureau nog een brief heb liggen. Zoudt u die even voor my willen halen. Ik geloof dat de brief onder een koperen presse-papier ligt. KUkt u anders maar eens rond of u hem niet ziet. Charity begaf zich naar het kantoor van John Bedford en daar deze zeer or- delUk was. vond zij onmiddellijk wat zij zocht. I oen zij zich over de lessenaar heenboog zag zy de wasafdrukken en zich afvragend wat dat nu wel voor dingen konden zijn, boog zij zich er over heen om ze eens wat nader te bekijken. Doch verder sloeg zy er geen acht meer op. Toen Bedford zich de volgende mor gen naar zijn kantoor begaf overhan digde de portier hem een pakje met de twee gevraagde sleutels en de wasaf drukken. De laatste wierp hij in het vuur maar borg de sleutels met zorg in zyn safe op Laurence verorberde die middag in zyn primitief ingericht kantoor met smaak een ootelet. Onder het eten door dicteerde liij enige brieven aan Dickie Wraye, die, voor zyn hoge lessenaar ■gezeten zioh de belangrijkheid van zijn ambt bijzonder bewust scheen. Het was thans stil in de werkplaats. Tijdens de afwezigheid van Groot, die was heengegaan om te eten en zijn tra ditionele püp te roken, Werden de zware hamerslagen niet meer gehoord. Plotse ling trof hun oor een luid kloppen op de kleinste der twee del ren; welke toe gang gaven tot de werkplaas. Wat. kan dat-betékenen? zei Lau rence. Want tot beden was hem hier nog door niemand'een bezoek gebracht, ter wijl voorts buiten de werkplaats een kennisgeving was aangebracht dat nie mand onder geen enkele voorwendsel kon worden toegelaten. Toen het kloppen voor de derde maal herhaald werd, stond Laurence lang zaam op, haalde de sleutel voor de dag en open-de behoedzaam de deur. Een agent, die naar het scheen zich in grote haast hierheen begeven had, stond voor hem. Mijnheer Workman? vroeg hij. ter- wyi hy aandachtig een klein stukje pa pier bekeek. Ja, antwoordde Laurence. In dë Atlasstreet is een man zo even eert ernstig ongeluk overkomen Naar het uiterlijk te oordelen schijnt hij een vreemdeling, flink van' postuur en niet blonde-snor. Wij vonden op hem uw adres. Dat klopt antwoordde Laurence Dat moet Herman Groot zijn Is zijn toe stand érnstig. De agent kuchte even. Hij ia er nog al ernstig aan toe. vrees ik, mijnheer. Bij het oversteken van de straat wilde hy voor een tramwagen uitwijken, maar werd daarbij door e«tl andere wagen ggrepen. Hy is geheel buiten kennis, mynheer. Waar is hij nu? Wij hebben hem naar het ziekenhuis laten brengen, mijnheer, antwoordde de man. Laurence verzocht de agent even te wil- len wachten en keerde naar Dickie terug Er is een ongeluk met Groot gebeurd Dickie, zei hy - Een vrij ernstig ongeluk vrees ik. Ik moet even naar hem gaan kij ken. Vind je het erg dat lk je enige tijd hier opsluit. Ik kom zo spoedig mogelijk en laat je er dan weer uit, hoor. Och neen, gaat u maar gerust, mijn heer Workman Ik heb werk genoeg Ik hoop maar dat het niet ernstig is, mijn heer. Ik ben bang van wel, Dickie, zei Laurence, die vlug een jas aanschoot Hij is in elk geval bewusteloos. Ik kom zo spoedig mogelijk terug hoor! Hij liep naar buiten en deed de deur aan de buitenkant op slot. Met de agent spoedde hy zich over het terrein, maar by de uitgang ontmoette luj John Bedford die hem staande hield. Er is toch niets gebeurd, Workman Groot heeft een ongeluk gekregen, antwoorde Laurence. Ik moest even komen kijken. HU ls bulten kennis. Lieve hemel! mompelde Bedford Verte] me even hoe het er mee is als je terugkomt. Ligt hy in het ziekenhuis? Ja, in het Malach-ziekenhuis mijn heer antwoordde de agent. Hier neem mijn wagen maar, bood Bedford aan Dan kan je binnen een paar minuten by hem zyn. Laurence bedankte hem en stapte met de agent in de auto. Bedford keek hem enige tijd na. haast- te zich naar zijn privé-kantoor, nam uit zyn brandkast de sleutels, welke hij die morgen had ontvangen en liep dan met een grote omweg naar de werkplaats van Laurence Workman. Nu wildé het toeval dat het enige ven ster Van waaruit men de deur van de Werkplaats zien kou, het venster van de garderobe der typisten van de firma Ar madale was. En juist op. het ogenblik dat Bedford voor die deur bleef staan, kwam Charity Wraye de garderobe binnen en keek door het vénsler naar buiten. Toen Charity zag dat Bedford een sleutel in het slot stak, voelde zy een grote angst over zich komen, wabt zij ist hoe ba«_. Laurence was, dat lema d tijd zijn afwezigheid zijn werkpiaits zou binnengaan. Zij kon zich niet voor stellen, wat John Eed ford daar in aio werkplaats te doen kon hebben., en zy bic geduldig staan wachten. No ver loop vari vijftien minuten kwam hij weer naar buiten ca verdween even later ach ter een schuur uit het gezicht. Daarna keerde Charithy Wraye naar haar eigen ka;..oor terug. Onder haar werk scheen zij plotseling te begrijpen wat de betek n:s was geweest van ui» ••vair'drukken, wei'-- zij vorigs op het bureau van John Bedford had zien Uggen en 'aar ongerustheid werd gro' ,r dan c -t. Zij ze'f was al lang ove - tui;-;' dat haar gevoelens voor Lanwe Workman meer waren dan vriendschap all; en zij bevo"i rh nu in een posi tie van lemend die een medemens dol graag zot).willen helpen, maar aar. han den en voeten gcoonden is Vroeger dm gewoonlijk ging zü die avond naar n>' en vond Dickie gehéél terneer geslagen iil een hoek van de kamer zitten met zim hoofd in ziii, handen. Hü had het etui niet klaar en toen zij hem aa-keek, bp- .vp zó- dat er die middag iets gebeurd moest zijn. Dickie, vroeg zij op de man af. was jy in de wer' ml., toen Bedford binnen kwam.' Dickie, knikte met het hoofd. Ja? En heelt hij je gezien? Neen. Ik hield me verborgen, eerst acht:;- de deur i daarna onder het bed van mijnheer Workman. Wat heeft hij daar gedaan! HIJ heeft e-n naar ond-err'e'on van het vliegtuig bekeken en maakte er een paar foto's van. «Was je daar helemaal alleen? - Jli. Hoe kwam dat da Waar was Groot? Die heeft een nngehik gekregen en toen men mijn.,eer Workman kwam we -r se hu wen is hü in het ziekenhuis gaan kijken. Hy sloot mij in de werk plaats op. Dickie heb je alles mgen munh ;r Workman gezegd, toen hij terug kwam. Neen. Waarom niet? Ik wos t.o bang. Charity. Bang? Waarvoor? Als alk ritkomt en John R=d'or1 hooi dat ik al verraden hoi. zal hij er natuurlijk voor zorgen dat jij oo'sla- gen wordt. Charity sloeg de armen om de hals van haar broer. Wat dc gevolgen ook mogen zi-'n. Dickie, wij. moe! n het hem vertéllen. Hü moet het weten. Bedford is een aDeht mens en hij probeert de uitvinding vat' mijnheer Work-man te stelen. Wil moe ten het hem vanavond pog vertellen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4