Om liet bezit van N.-Guinea Diplomatieke bedrijvigheid i Djakarta DE STRIJD LAAIT WEER OP IN KOREA Kard. Von Prey sing ten grave gedragen Richt datum 1 militairen April voor onze in Indonesië De afvloeiing van de Ambonese militairen GoNGr Over het dieptepunt heen Strijd om Guinea en Korea neemt toe maar de vorst neemt af J De kroningssteen ontdekt? f n Uit Indonesië gerepatrieerde vrouw zat in financiële moeilijkheden CïLAGEM De vorst gaat afnemen Vrijdag 29 December 1950 V.. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Regeringsverklaring van Natsir te verwachten Immigranten in Australië onder de wapenen „Bezetting" van Helgo land groeit aan JVt.L.D.-vliegtuigen gaan oefenen in Engeland Tito raagt meer geld voor het leger Geallieerde Oostflank ingedrukt ISSt Opnieuw een geval van vogelpest Oostduitse regering was vertegenwoordigd Vriendinivist raad Een der laatste grens posten in Indo-China ontruimd Plan-Schuman voor ondertekening gereed WEERBERICHT Detachering van 20 machines cn 175 man personeel Omdat er te veel koniinfornr soldaten langs zijn grenzen staan Nederland Zeshonderdduizend Chinezen in Korea Bedrijf te Den lip voor de tweede maal getroffen INTERPELLATIE OVER KAMERHUREN VLSE SCHULDBEKENTENIS ZOU UITKOMST BRENGEN Zending Laatste vermaning van de Kardinaal LATEN WE OOGSTEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting, geldig vran hedenavond Dot morgenavond, luidt: Nu en dan overblijvende wolkenvelden en kier en daar tijdelijk mist, maar bijna overal droog weer. Weinig wind. In de Noord-Weste» ratuur cwn het vriespunt. Elders in het land lij'ke helft van het land lichte vorst tot tempe- gedurende de nacht en ochtend plaatselijk strenge, overigen-s matige tot lichte vorst. Zaterdag 30 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.37 uur. Maan op 23.27 uur. onder 11.47 uur. j Van welingelichte zijde verneemt Aneta rtaf «resident Sukarno het Nieuw Gui- nca-vraagstuk zal aanroeren in dc rede /lie hij morgen in het Faieis-Rijswijfe te Djakarta zal houden Ier gelegenheid van dé herdenking van Mohammed's geboorte- ,,aS- Premier Natsir ontving Donderdag te zijnen huize de Amerikaanse ambassadeur Merle Cochran en besprak met hem ge durende een half uur het mislukken der Nieuw-Guinea-conferenlie. Daarop be raadslaagde Natsir met Palaupessy en Ab- «loel Gani. Na afloop werden geen mede delingen gedaan. Vervolgens had Natsir een onderhoud van ruim een uur met Sukarno. Nadat liet rapport van de minister van Buiten landse Zaken, Roem, zal zijn ontvangen, lal Natsir een openbare verklaring afleg gen. Demonstratie in Malcassar Uit Makassar wordt gemeld, dat vele duizenden uit alle groeperingen en par tijen, die zich achter het strijdcomité Irian stelden, Donderdagochtend te Makassar «en demonstratie hebben gehouden. De •toet marcheerde naar het gouverneurs- kantoor, waar een verklaring werd aan- geiboden. In deze verklaring werd o.m. uitdrukking gegeven aan de teleurstelling van het Indonesische volk over het feit, dat Irian niet binnen het jaar tot Indo nesië behoort en er werd medegedeeld, dat de demonstranten besloten de over- De Condense politie heeft gisteravond met behulp van schijnwerpers In het Serpentine-meer van Hydepark een voor werp ontdekt, dat de nit Westminster Abdey vermiste kroningssteen zou kun nen zfln- Ns vruchteloos pogen om ket tingen om het onder water liggend voor werp te bevestigen, heeft men het werk voor de nacht onderbroken en ter plaatse een boei en een wachtpost achtergelaten. Intussen heeft miss Wendy Wood, de militante leidster van de nationalistisch gezinde Schotten, heel wat dreigementen ontvangen Zij zeide, dat haar beweging niets met de verdwijning van de kronings steen te maken had, maar ze voelde zich „zeer vereerd" met de beschuldigingen „arfijn revolver ligt klaar", antwoordde ze op de bedreigingen: ,Wie zin heeft om me te na te komen zal warm worden ontvangen". De Australische minister van Defen- sic McBride, heeft gisteren verklaard dat de Australische regering op het ogenblik met een aantal Europese landen, waaronder Nederland, onder handelt over een machtiging om onderdanen van deze landen in Aus tralië onder de wapenen te kunnen roepen. Australië hoopt, dat ook bepaalde immigranten bij het geregelde leger zullen kunnen worden ingelijfd, zo voegde de minister hieraan toe. De twee Duitse studenten, die naar Helgoland zijn getogen om te' protesteren tegen het feit, dat het eiland kort na de oorlog moest worden ontruimd omdat de Britten het als doel voor luchtoefeningen wilden gebruiken, hebben gezelschap ge kregen. Thans bevinden zich zes Duitsers op Helgoland, o.w. prins Hubertus von Loewenstein, leider van de rechtse Duitse actiepartij. Ook is er een Amerikaans journalist. Verwacht wordt, dat binnenkort nog ongeveer dertig jongelieden o.w, Duit sers. Amerikanen. Italianen en Engel sen naar het eiland zullen gaan. Er is een actie-comité gevormd om de „bezetters van leeftocht etl dekens te voorzien. De gehele actie zou" gefinan cierd worden door Hamburgse instanties en de steun hebben van de Duitse afde ling van de Europese beweging. eenkomst van de R. t. C. op te zeggen, de Unieverhouding te beëindigen en de Indonesische revolutie niet als geëindigd te beschouwen, voordat West-Irian bij de Republiek Indonesia is gevoegd. De demonstratie verliep zonder inci denten. De redevoeringen, die gehouden werden, en de spandoeken, die men had aangebracht, hadden dezelfde inhoud als bovengenoemde verklaring. Te Makassar werd met uitzondering van die vitale bedrijven overal gestaakt. I nci-bemiddeling moeilijk aanvaardbaar Zoals wij gisteren al berichtten heeft men in Indonesische regeringskringen verklaard, dat het mislukken van de con ferentie voor de regering te Djakarta geen verrassnig betekende. Men verklaarde voorts, dat het Indonesische volk dient te blijven volharden in de strijd om de overdracht van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Alle diplomatieke wegen om dat te bereiken zullen bewandeld worden, aldus de woordvoerders, die er aan toevoegden, dat er geen reden was om het hoofd te verliezen. .Een UNCI-bemiddeling, in, zoals die door Nederland is voorgesteld, is voor ons moeiiyk aanvaardbaar", zo zei men. „Het einde van de Unie Volgens Reuter heeft een hoge Indone sische autoriteit het einde van de N>ed. Indonesische Unie voorspeld vanwege de Nederlandse weigering cm de souvereini teit over Westelijk Niewv-Guinea aan Indonesië over te dragen. Indonesië zal zijn aanspraak echter niet opgeven „zelfs indien er twee, vijf oi tien jaar nodig zouden zijn om westelijk Nieuw-Guinea te krijgen". Het Indonesische kabinet heeft intussen via de radio een beroep op het volk gedaan, waarin verzocht werd zich van anti-Europese activiteit te ont- houden en geen anti-Nederlandse boycot j i in te stellen. Minister-president Natsir, zeide: „Ik ben niet verbaasd over het negatieve re-i sultaat van dc conferentie te Den Haag. j Wij zullen van alle diplomatieke midde- i len gebruik maken om ons doel te be reiken". In Djakarta viel gisteren geen spoor van enige boycot-actie te bespeuren. Er wa ren geen stakingen en evenmin werden in enig deel van dc stad demonstraties j gehouden lot boycot van Nederlanders of Nederlandse goederen. Het stadsbeeld, al dus Aneta, was volkomen normaal. Vol- gens Reuter stond gewapende politie op post bij Nederlandse zaken cn bedrijven, j Twee squadrons van de Marine- Luchtvaartdienst, in totaal omvattende twintig vliegtuigen en 175 man vlie gend personeel en grondpersoneel, zul len in Januari naar Groot Brittannië vertrekken voor een oefenperiode in het verband van de Britse marine. Het doel van deze detachering op grote schaal is in de eerste plaats het zo hoog mogelijk opvoeren van de integratie bij het vliegkampwezcn der Atlantische zeestrijdkrachten, zodat een tiauwe samenwerking mogeljjk zal zijn. De eenheden, die hieraan deelnemen, zijn uit het acht seafuries bestaande 860 squadron, dat in Noord-Ierland gesta- tionneerd zal worden, en het uit twaalf fireflies bestaande squadron no. IV, dat in Cornwall geplaatst wordt. De vliegtuigen zullen op 17 Januari van het marinevliegkamp Valkenburg naar hun plaats van detachering worden overgevlogen. Het grondpersoneel ver trekt met deHarwich-boot en zal in Engeland door de zorgen van de Britse marine zijn plaats van bestemming be reiken. De beide M.L.D.-squadrons zullen eerst enkele maanden oefenen op de Britse vliegbases en daarna geplaatst worden op Britse vliegkampschepen, waarmee zij de zomeroefeningen zullen meemaken. ,-..y v? Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft bij het begrotingsdebat in het narlement I verklaard dat in dc aan Joegoslavië j grenzende Kominform-landen bijna 700 000 man eenheden van he' rode leger niet I I meegerekend onder de wapenen zijn. j Hongarije. Roemenië en Bulgarije hebben volgens Tito de bepalingen van de vredes verdragen overtreden door hun gewapen- i de macht te vergroten tot respectievelijk 165.000. 300 000 en 195.000 man. De bij de i verdragen toegestane sterkte is resp. 170 000 138.000 en 65.000 man Ook Albanië heeft zijn strijdkrachten uitgebreid. Advertentie. Zij hunnen niet meer varen. De strenge vorst heeft van de Gouwzee een groot ijsveld gemaakt, waardoor de Volendamse vissers, die nog varen, niet meer ter visvangst, kunnen gaan. De vloot sneeuwt onder en stil staan de wijdgebroekte mannen over de nee te turen. Gezien deze feiten zag Joegoslavië zich gedwongen zijn militaire uitgaven voor 1951 te verhogen tot ruim 29 milliard dinar (ongeveer twee milliard gulden), hetgeen *een verhoging van 300 millioen dinar ten opzichte van dit jaar betekent Bij Heiloo is een nieuw soort afsluitboom van Amerikaans model in gebruik genomen. Ze sluiten alleen het rechter-weggedeelte af, zodat men, indien de bomen gesloten worden, altijd nog de spoorbaan kan verlaten. Zware communistische druk heeft de strijdkrachten van de V. N. op de Ooste lijke flank van het front in Korea terrein doen verliezen, aldus heeft het Ameri kaanse achtste leger medegedeeld Sommige legerafdelingen moesten zich gisteren ongeveer 16 k.m. terugtrekken, toen na een lange pauze. eindelijk 'le 150.000 bij de 38ste breedtegraad gelegerde Chinezen zich weer begonnen te roeren. Verder werden grotere troepenconcen traties in de centrale sector gemeld. Kleine Chinese eenheden bewogen zich van Kaesong, 55 k.m. ten N.W. van Seoel, naar Korangpo, 50 k.m. ten N.O. van de Zuid- koreaanse hoofdstad. Aan het Westfront peilden de Chinezen terzelfdertijd de kracht van de verbonden leger, door kleine schermutselingen. Hei gevaar voor aanvallen in de rug door ge organiseerde guerilla-benden, ten Zuiden van de breedtegraad is nog steeds acuut. Ondanks de voorspellingen van bewol king, regen en mogelijk sneeuw stegen de vliegtuigen der verbonden troepen in Korea hedenmorgen op voor de ononder broken aanvallen ?p de communistische troepen in Noord- en Centraal-Korea. Amerikaanse ..Invaders" hebben Donder dag drie vliegvelden in de streek van Pjongjan aangevallen en beschadigd Su- perforten lieten bijna tweehonderd ton bommen vallen op verbindingscentra der communisten Uit gegevens, gepubliceerd door het hoofdkwartier van generaal MacArthur. blijkt dat twee vijfde gedeelte van de ge hele militaire macht van het communis tische China, namelijk hel derde en vier de veldleger, tegen de verbonden troepen zijn ingezet of in gereedheid worden ge houden om ook in de strijd te worden geworpen Volgens het hoofdkwartier be vinden zich thans zes honderd duizend man Chinese communistische troepen in Korea. Het was bekend dat ln eerste instantie 277.000 man over de Jaloe Noord-Korea waren binnengetrokken terwijl zich langs de Mandsjoerijs-Koreaanse grens nog een 350 000 man bevonden Men kan niet met zekerheid zeggen hoeveel van deze laat- sten zich thans ook in Korea bevinden In de gegevens van MacArthurs hoofd kwartier werd geen melding gemaakt van de naar schatting 150 000 man Noord- koreaanse troepen die, blijkens vroegere officiële geallieerde berichten, opnieuw werden gegroepeerd en in legerverband opgenomen, nadat zij aanvankelijk door de verbonden troepen uiteen waren ge slagen, 6432 gesneuvelden, 5571 vermisten en 27 012 gewonden. De cijfers werden Donderdag door het Amerikaanse ministerie van landsverde diging gepubliceerd. Zij hebben betrek king op de tot genoemde datum aan verwanten gezonden officiële mededelin gen, doch zij omvatten niet het totale aantal slachtoffers. De pseudo-vogelpest in Den lip be noorden Amsterdam breidt zich uit. Voor de tweede maal binnen een week is er een geval van deze vogelziekte gecon stateerd. Thans zijn 500 kippen van de Gebr. H. gedood en vernietigd. Dit be- De Amerikaanse verliezen m de Ko- i dryf was in de eerste periode van de reaanse oorlog bedroegen op 22 Decmber vogelpest ook besmet geweest en na de middernacht 38 325, hetgeen 1904 meer I vernietiging van het pluimvee werd toen is dan een week tevoren. Hiervan zijn het gehele erf grondig ontsmet. Het stoffelijk overschot van kardinaal i Na de teraardebestelling werd op het Konrad graaf von Preysing, de bisschop graf van de kardinaa' een eenvoudig van Berlijn, is gistermiddag op een Berlijnse begraafplaats ter aarde besteld, op eigen wens naast het graf van een katholieke geesleliike. die in 1943. na in 1941 door de Gestapo gearresteerd te zijn, op weg naar hei concentratiekamp Dachau om het leven is gekomen De Uitvaartmis werd in een kerk in de Sovjet-sector van Berlijn opgedragen door kardinaal Frings aartsbisschop van Keulen en bijgewoond door functionarissen van zowel de Oost als Westduitse regering Ook afgevaardig den van de hezettings-autoriteiten en van de protestantse kerken in Duitsland waren vertegenwoordigd. Duizenden Berlijners stonden langs de weg, die de stoet volgde van de St Sebastiaankerk naar de begraafplaats welke gelegen is in de Franse sector van de stad. ■s-GRAVENHAGE, 28 Dec. 1950. Dc behandeling van de wetsontwerpen betreffende het onder de wapenen bleven van dienstplichtigen en het uitzenden van dienstplichtigen was voor de heer Wende- laar (V.V.D.) aanleiding om in de Eerste Kamer een verlengstuk te zetten op de Interpellatic-Gerbrandy. welke de vorige week aan de overzQde van het Binnen- Feu wel heel trieste ervaring heeft een 40-jarige Jndo-Europesc vrouw die sinds kort met haar kinderen naar Nederland was gerepatrieerd in Amsterdam opge daan met een vroegere vriendin uit Indo nesië die ook naar Nederland was geko men. Deze laatste heeft n.l. getracht haar op minder fraaie wijze voor 5000 op te lichten, hetgeen echter dank zij het ingrijpen van de politie niet is gelukt De „vriendin" schroomde niet om het geld door middel van een rleurwaardersex- ploït in handen te krijgen. De beide vriendinnen bezochten elkaar weer geregeld in Amsterdam en eens vertelde de eerste, dat zij in financiële moeilijkheden verkeerde omdat de nala tenschap van haar overleden echtgenoot geblokkeerd was en omdat bovendien verscheidene vorderingen, die zij in In donesië had, niet konden worden uitbe taald in verband met deviezenbepalin- gen. Haar vriendin wist hier wel raad op. „Als je maar een grote, oude schuld had zou je zien, dat je best het geld los kan krijgen", r.o zei ze. En om zo'n oude schuld te maken stelde zij voor, dat de vrouw haar een schuitbekentenis zou geven (voor een niet bestaande schuld), van 5000,— en geantidateerd. De vrouw liet zich bepraten. De schuldbekentenis werd gemaakt en ondertekend. Enkele dagen later kreeg de vrouw spijt en zij verzocht het papiertje terug, maar haar vriendin had het „ongeluk" gehad, dat haar tas was gestolen en de schuldbe kentenis was verdwenen. Zo vertelde zij tenminste. Enkele dagen geleden bleek wel anders Toen verscheen namelijk een deurwaarder om de geringe bezittingen van de vrouw, die de schuldbekentenis had getekend, in beslag te nemen en tevens beslag te leggen op enkele aan delen. die nog bij een bankinstelling be rusten en op haar verdere vorderingen. In arren moede wendde de vrouw zich toen tot de politie en na enige moeite kreeg deze een volledige bekentenis te horen. De „vriendin" zal zich wegens oplich ting voor de rechtbank te verantwoorden hebben. hof Is gehouden over de afvloeiing van de Ambonese KNIL-militairen. De heer Wendelaar was over het resul taat van deze interpellatie in de Tweede Kamer niet bevredigd. De zaak was hem nog niet geheel duidelijk Hij meende dat de regering niet voldoende in het oog hield, dat deze afvloeiing niet tegen de zin der betrokkenen mag plaats vinden Nadat de heer Kerstens (K V.P.) de heer Wendelaar had gewaarschuwd zich niet te laten leiden door tendentieuze berichten en hem er op had gewezen, dat hij vertrouwen kan stellen in de deskun dige adviseurs der regering, die mensen en toestanden in Indonesië kennen, heeft minister s'Jacob de zaak van de Ambo nese militairen nog eens uitvoerig be handeld. De bewindsman verzekerde dat de regering evengoed de belangen van de Ambonese oud-KNIL-militairen als die van de Nederlandse militairen, die nog niet naar huis kunnen, omdat zij de kampen, waarin de oud-KNIL-ers zijn ondergebracht, moeten bewaken, in het oog houdt. Richtdatum Op een vraag van de heren Jonkman (P.v.d.A.) en Van Santen (C P N.) of onze jongens met 1 April naar huis kunnen, kon de minister geen absoluut zeker ja zeggen, maar als richtdatum wilde de bewindsman toch wel aan dat tijdstip vasthouden Voor een vlotte repatriëring van de Ambonese militairen naar verschillende eilanden in de Zuid-Moluaken is aldus de minister, een grote tegenvaller gekomen door het hier te lande gevoerde proces Niet, dat de regering de basis der vrij willigheid zou willen verlaten, maar er kan een tijd komen dat wij niet langer kunnen wachten totdat de Ambonese militairen hun keuze hebben bepaald, waarheen zij willen gaan Het Haagse vonnis Bij bestudering van het vonnis van dè Haagse rechter, waartoe hij tijdens de interpellatie ln de Tweede Kamer nog geen gelegenheid had gehad, was de minister gebleken, dat dat vonnis was uitgegaan van een verouderd exemplaar van het Reglement. In 1935 is dat Regle ment veranderd en is bepaald dat de minister de bevoegdheid heeft om oud gedienden te laten afvloeien ter plaatse en dat zij kunnen worden opgezonden naar de plaats, welke zij wensen. De minister zal zich dan ook tegen het vonnis verzetten om de mogelijk heid van afvloeiing ter plaatse open te houden, als hij genoodzaakt zou zijn van die mogelijkheid gebruik te maken Geen plaats in Nederland Blijkens éen officieel regerings-telegram willen de Ambonese militairen afvloeien naar Nederland Irian of Suriname Het gaat om 4500 gezinnen of 12.500 personen Waar zouden we ze ln Nederland moeten huisvesten, vroeg de mfrister. De kam pen te Vught en Westerbork tezamen zouden ze nog niet eens onderdak kun nen verschaffen. Bovendien is ons klimaat voor deze mensen, waaronder veel jonge kinderen zijn, niet geschikt. En hoe zou den deze mensen hier aan de kost moe ten komen? In Irian is ook geen huis vesting, er heerst daar veel malaria en de voedingstoestand laat er te wensen over. Voor Suriname zijn slechts enkele honderden gegadigden. Dc enig goede oplossing achtte de minister de Ambonese militairen naar Zuid-Molukse eilanden te zenden. Met repatriëring naar deze eilanden is een proef genomen en blijkens ontvangen berichten zo juist was nog een tele gram daarover binnengekomen is deze proef wel geslaagd. Van de zending van de heer Sahetapy die het vertrouwen geniet van de Ambo nezen, om de mensen te bewegen zich >p de Zuid-Molukken te vestigen, verwacht te de minister goede resultaten Het Is het beste voor hen zieb daar te vestigen waar zij thuis behoren Aan degenen onder hen. wier namen op de zwarte lijst van de Republiek Indor.esië voorkomen wilde hij hier te lande asylrecht ver lenen. Dc beide wetsontwerpen warden hier na zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Alleen de communisten vroe gen aantekening van bun tegenstem. Een aantal andere wetsontwerpen ging zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming onder de hamer. door. Hiertoe bohoorde de intrekking van liet Besluit regelende de gevolgen van het huwelijk met vijandelijke onderdanen. Een afscheid Aan de heer G. J. van Heuven Goed hart (Pvd.A.), van wien een schrijven was binnengekomen, dat hij wegens zijn benoeming tot Hoge Commissaris voor het vluchtelingen-vraagstuk van de Ver Naties met ingang vap 1 Januari ontslag neemt als lid van de Eerste Kamer wijd de de voorzitter enige waarderende woor den van afscheid. Interpellatie In de avondvergadering hield de heer Van Santen (C.P.N.) een interpellatie, waarin hij de regering om maatregelen vroeg tegen de woekerprijzen, welke vaak als huur voor kamers worden ge vraagd Minister Van den Brink, die de inter- pellant beantwoordde, erkende, dat er op dit gebied misbruiken voorkomen. De be langrijkste oorzaak hiervan is, naar de minister meende, dat de huurder vaak rancune-maatregelen van de zijde van de verhuurder vreest, bestaande in allerlei kleine plagerijen, wanneer hij langs de door de wet aangegeven weg tracht recht te verkrijgen. Collectieve activiteit is het beste middel hiertegen, zoals o.a. ln Voorburg, Utrecht, Tilburg en Maastricht geschiedt, waar plaatselijke prijzen-com- missies enquêtes instellen en bij te hoge huren bemiddelend optreden. Richtlijnen voor het publiek om te weten, welke de maximum toelaatbare huurprijs is, vindt men in het Prijzen- boekje. dat op de postkantoren voor 10 cent verkrijgbaar is. Zender hoofdelijke stemming werd ten slotte nog door de Kamer goedgekeurd de wijziging en aanvulling Noodwet Ouderdomsvoorziening. De voorzitter, dc heer Kranenburg, heeft daarna de vergadering gesloten met allen een goed en voorspoedig Nieuwjaar toe te wensen. De Kamer komt in de tweede helft van Januari weer bijeen. AD I£LT. De Franse troepen in Indo-China heb ben, na een hevig en ongelijk gevecht" mef guerillastrijders van de Vietminh. Binhlieu ontruimd, een van de laatste posten bj) de Chinese grens, 20 km. ten Noorden van de Franse vesting Tienjeu Het grwotste deel van het garnizoen van Binhlieu js er in geslaagd zich te voegen bij een ;|j£ hulp gezonden colonne. De Franse strijdkrachten hebben ook Chau- sön ontruimd, een post in de Noord oostelijke sector van het Tonkin-front. kruis van witte steen geplaatst Met grote ontroering hebben de Katho lieken van Berlin tijdens de Kerstdagen geluisterd naar de speciale Kerst-bood schap, die hun overleden opperherder kardinaal von Preysing nog juist voor zijn dood tot hen heeft gericht. Dit laatste woord van de ontslapen kerkvorst bevat een ernstige waarschuwing voor de verderfelijke politiek der tegen woordige machthebbers in Oost-Duitsland en hun verradeiljjke propaganda voor de vrede. Kardinaal von Preysing ontzegde deze lieden het recht om in naam van de vrede te spreken. De communistische regeerders zouden volgens hem eerst eeD bewijs van hun vredelievende gezindheid moeten brengen door hun gevangenissen en concentratiekampen te openen en de talloze gevangenen vrij te laten, die ter wille van hun geloof of van hnn politieke gezindheid door hen zo meedogenloos en wreed worden vervolgd. In overeenstemming met de bepalingen van het kerkelijk recht heeft bet dom kapittel van Berlijn na de dood van kardinaal von Preysing mgr dr Maximilian Prange. vicaris-generaal van het bisdom Berlijn, tot vicaris-capitularis gekozen Mgr Prange zal dus de gewone jurisdictie uitoefenen in het bisdom Berlijn, totdat de nieuwe bisschop zal zijn benoemd. Mgr Prange, een Berlijner van geboorte, is 57 jaar oud en sedert 1938 vicaris- generaal. In 1942 benoemde Paus Pius XII hem tot Zijn Huisprelaat. De overeenkomst inzake het plan-Schu- man is thans voor ondertekening gereed. Er moeten alleen nog enkele politieke kwesties worden geregeld, namelijk het aantal afgevaardigden, dat de deelnemen de landen zullen hebben in de assemblee van het plan-Schuman, waaraan het Hoge Gezagsorgaan verantwoording verschul digd zal zijn. en het aantal leden van laatstgenoemd lichaam. Men hoopt, dat de ondertekening van de overeenkomst de volgende maand zal kunnen veschieden. Naar aanleiding van onze bijdrage over de vrijgezellen is nog al een stijve bries opgestoken. Telefonisch, mondeling en schriftelijk zijn we uitgedaagd om op verscheidene vragen antwoord te geven. Bovendien kregen we van Analyst nog een por. Als antwoord dan het volgende: Sommige vrijgezellen hebben zoveel capsones, willen de zaak van het huwe lijk zodanig wiskunstig voor elkaar bren gen, dat we wensen, ""at zij nooit een vrouw krijgen.... want de laatste Staat van een dergelijke levensgezellin zou erger zijn dan die van ongehuwd blijven. Die kerels hebben helemaal geen inzicht in het huwelijk. Er zijn andere „mannen", die verklaar den aan het huwelijk geen behoefte te hebben Alsof trouwen een kwestie is van wijn drinken, sigaren roken of het dragen van een jas of windjack Bij weer anderen ligt het geval zo, dat zij konden mededelen, door ongehuwde engehuwde vrouweh eenvoudig achterna gezeten te worden. Een huwelijk stuit hun tegen de borst, daar zij het vertrouwen in de vrouwen hebben ver loren. Vrouwen zijn volgens hen op voor waarden van een verzetje en een pretje overal voor te krijgen. Een felle aanklacht, die met ver scheidene bewijzen werd gestaafd. Een briefschrijver weet die houding aan de naoorlogse mentaliteit van onverant woordelijkheid en genotzucht. Nog een andere schrijver verklaaide verkering te hebben gehad. Hij kwam tot de volgende conclusie: „Het draalt in deze gekke wereld alleen om geld Kan u sparen? Weet u een meisje dat financieel tobben wil. als ze getrouwd* is?". Neen, zo'n meisje kennen we niet. want het lijkt ons een allesbehalve plezierig vooruitzicht. De vraag is echter o.i. niet juist gesteld. Het gaaf er om, of een meisje een huwelijk aandurft met een man, die in zijn milieu over een normaal inkomen beschikt. Daarop een antwoord te geven is aan de vrouwen. Maar daarmee raken we ook een teer punt. waartegenover inzenders en ook wij zelf in vele gevallen huiverig staan. Gezien de ondertrouwlijsten van de Burgerlijke Stand, zou men kunnen con cluderen: Nou, er zijn nog al durvers. Er zijn er. die ln verband met de woning nood, niet zoveel kosten voor „uitrusting" hebben te maken. Velen vagen echter de consequentie weg dat, als ze over drie vier jaar een eigen woning kunnen krijgen, die woning behoorlijk gestoffeerd moet worden. De terughoudendheid van vele nog vrij gezellen blijkt inderdaad te zijn gebaseerd op de veeleisendheid der jonge vrouwen. Verscheidenen van haar hebben ruime maand- of weeksalarissen, kunnen zich nog al wat permitteren en dat doen ze dan ook. Dergelijke vrouwen voelen voor een min of meer uitgerekend huishouden niets. En jagen liever op een vent met een slee dan op een gem ddelde kantoor bediende of een goed vakman. Heel veel meisjes hebben het veel te hoog in hun hoofd. Dezulken bezorgen zich echter automatisch op een of andere wijze een strop. We zijn echter na dit alles nog van mening, dat men te veel generaliseert. Honderden huwelijken worden toch nog tussen normale mensen gesloten. Men zij niet te berekend noch te hoog in eisen. We schreven reeds de vorige maal: er kan in een huwelijk van alles gebeuren. Maar O. L. Heer waakt en regeert. Durf en moed blijven bij de mannen en de vrouwen onmisbare voorwaarden Bezit een man of vrouw echter geen offervaardigheid, dan is het slecht met hem of haar gesteld. Want al is er r og zoveel liefde en zelfs nog zoveel geld. zonder offervaardigheid gaat het z.g. allerbest begonnen huwelijk onherroepe lijk kapot Al zal de buitenwereld daarvan misschien niets horen en zien. Durft te leven. Durft samen een Christe lijk huwelijk aan. Er is zoveel schoons m. Eigen huis, eigen tehuis met eigen sfeer. Vaderschap, moederschap. Kinderen van jezelf. Welke werkelijke vieve man kan dan nog zitten prevelen, welke echte vrouw zeurt dan nog om een knul met een aulo? Komt op. De velden staan wit. Laten we oogsten. HENK VAN DER MAZE. (Van onze weerkundige medewerker) Het bekende gezegde: Als de dagen len gen. begint de vorst te strengen, heeft de laatste dagen opgeld gedaan. Gisteren vroor het in het hele land de hele dag door en vannacht daalde het kwik in Gilze-Rijen tot 15 en in Eindhoven tot 14 graden onder nul, terwijl het in Twenthe 12 en te De Bilt en op Schiphol 11 graden vroor. Den Helder had daarentegen niet meer dan 3 en Terschelling 2 graden vorst Vele plaatsen hebben in de afgelopen nacht dus de laagste temperatuur tot nu toe in deze winter gehad. Er kan echter bij worden verteld, dat dit voorlopig weer het dieptepunt is geweest; ln de komende nachten zal het minder vriezen en in de komende dagen is het zelfs lang niet uit gesloten, dat het overdag tot dooi komt. Wat toch is het geval? Dn luchtdruk is in Scandinavië, Denemarken en op de Britse eilanden gedaald. De befaamde moeten ruimen voor een depressie, dia naar de Finse Golf is getrokken. Door deze dalingen van de barometers in het hoge Noorden werd de rug van hoge druk. die gisteren van Schotland naar Denemarken reikte, naar het Zuiden gedrukt en van morgen had deze rug het Noorden van ons land bereikt. Daardoor nam de wind al' en in de droge, heldere lucht kon de tempe ratuur in de afgelopen nacht flink dalen, zoals reeds is gemeld. Vandaag zal deze rug zich verdei over ons land Verplaatsen, waardoor de wind zal omlopen naar West of Zuid, zodat de invloed van de zee merk baar zal worden. Aangezien op de oceaan de depressie- activiteit begint toe te nemen moet er mee worden gerekend, dat deze verande ringen in de luchtdrukverdeling de inlei ding vormen tot een invallen van de dooi, waarbij het wel eens opnieuw tot sneeuw zou kunnen komen, 's Nachts blijft het nóg wel vriezen, behalve aan de kust, maar overdag zal het kwik op de meeste plaatsen hoger komen en daarbij het vriespunt pas seren. De toenemende bewolking zal cr evenwel voor zorgen dat het weer niet verbetert, want wij zullen nu ons winter- Scandinavische hoge druk heeft liet veld 1 zonnetje herhaaldelijk moeten missen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1