Het zal stil worden in Rome... Na de sluiting van het H. Jaar Fransen op expeditie Aardappelmoeheid bedreigt onze aardappelcultuur Een Europees verkeersorgaan Vrijheid maar onder de wet Dekkingspercentage gestegen tot tachtig lüfi Toch wetenswaardig Meer dan drie millioen pelgrims Kerguelen-eilanden in exploitatie Onschuldig begin met ernstige gevolgen Een laak voor Straatsburg? In- en uitvoer in November VRIJDAG 29 DECEMBER 1950 PAGINA 4 Overweldigende wereld processie WANDKAART VAN NOORD EN ZUID-ATLANTISCHE OCEAAN NEDERLANDSE PIANISTE IN V.S. GEWOND „RU RUSTIG" L. SMIT EN CO. BESTELT EEN NIEUWE SLEEPBOOT DE „MALOJA" GEDEBAR- KEERD Bestaan aardappeltelers Reeds na één jaar misoogst ■- gere Alléén indirecte bestrijding mogelijk Beroep op verantwoordelijk heidsgevoel UITSLAGEN RADEN VOOR „KONING VOETBAL" Sportwereld contra Sport SUBSIDIëRING HERBOUW KERKEN Geen provinciaal of gemeentelijk subsidie HOGERE TARIEVEN VOOR AUTOSTALLING DE NIEUWËIÏUÜRWET GROTE EXPORT VAN SUIKER WERKEN EN AARDAPPELEN (Van onze Romeinse correspondent) Mgr. Sergio Pignedóli, de Algemeen Secretaris van het Centraal Comité voor het H. Jaar, heeft dezer dagen een icerkje gepubliceerd, dat een terug blik bedoelt te zijn op het afgelopen Heilig Jaar en een slotbalans geeft van alle rekeningen, die in verband met dit Anno Santo 1950 maar konden ivonlen opgemaakt. Hij heeft dit boekje de veelzeggende titel gegeven: „Ho visto la Chicsu „Ik heb de Kerk gezien en hij kon dit terecht doen want alleen de cijfers al, die hij op deze bladzijden vermeldt, zijn soms duizelingivekkend, en altijd imponerend. De schrijver heeft zich er wel voor gewacht, deze cijfers mee te delen in de enigszins triomfantelijke recordstemming, die u geredelijk bij het lezen van deze statistiek zou kunnen overvallenhij heeft integendeel de grootste nadruk gelegd op de spirituele achtergronden, die deze getallen te ver moeden geven, en op het bijzondere licht, dat zij werpen op de werkzaam heden van aden, die tot het welslagen van dit H. Jaar hebben bijgedragen. „De voornaamste wezenlijke realiteit", schrijft hij ergens, „die onder het node uiterlijk van cijfers schuil gaat, is het bestaan van een krachtig en bloeiend geloof in een schijnbaar sceptische en onverschillige wereld. Iedere pelgrim is vooral een bidder geweest: een mystieke golf van gebeden lieeft de Basilieken, het St. Pietersplein en de straten maandenlang gevuld. Heel de stad was één gebed". Hoeveel pelgrims zijn dit jaar Har. naar Home gekomen? Op 6 November jl. wa ren 1.162.632 gereduceerde treinbiljetten afgestempeld en waren er 572 speciale pelgrimstreinen binnengekomen. Het aan tal pelgrims, dat aanwezig is geweest bij de grote algemene audiënties, bedraagt 2.700.000. Maar in deze cijfers zijn niet meegeteld de talloze pelgrimerenden, die op eigen gelegenheid zijn gekomen, en evenmin degenen, die de ontelbare min of meer particuliere audiënties hebben meegemaakt. Het is niet overdreven te denken, concludeert Mgr. Pignedcli. dat het totaal aantal pelgrims van dit H. Jaar de drie millioen overschrijdt. Onder deze meer dan 3.000.000 pelgrims vallen bijna 2 000.000 Italianen. 230.000 Fransen, 150.000 Duitsers, 100.000 Ameri kanen en 30.000 Hollanders. Vijftiendui zend pelgrims kwamen naar Rome te voet, van wie 9000 Italianen en 6000 bui tenlanders waren: Fransen, Oostenrijkers, Hollanders, Engelsen, Duitsers en zelfs Nieuw Zeelanders De vergelijking met de 350000 deelnemers aan het Jubileum van 1900 en de 582.000 aan dat van 1925 is bijna verbijsterend. Van deze drie mil lioen pelgrims hebben 42.444 deelgenomen aan de 34 Internationale Congressen die onder auspiciën van het H. Jaarcomité in Rome zijn gehouden en bezochten 203.000 de H. Jaartentoonstellingen De cijfers van de audiënties, die de H. Vader in de loop van dit Anno Santo heeft verleend, zijn nog indrukwekken der. Vanaf 26 December 1949 tot 10 Nov. assistentie van de H. Goede vangst. In een tuin in de ge meente Oirschot heeft men een moeras bever van 92 cm lengte en een gewicht van ruim 9 pond gevangen. In de ge meente Schijndel werden zeven grote bunzings gevangen. „Gorinchem 5" vaart weer. De „Gorin- chem 5" de grote veerboot in de veer dienst GorinchemSleeuwijk is van van daag af weer in de vaart genomen. Legervoorltchttogsdlenst. Officieel wordt thans megedeeld dat de heer F. E. Hol lander op 31 December zijn functie van hoofd van de legervoorlichtingsdienst zal neerleggen. Hij wordt opgevolgd door mr. G. P. Klés, thans waarnemend hoofd bij de L.V.D. Ved. consulaten In Duitsland. Bij K.E. is hd; Ned. consulaat in Frankfort a. M. vefneven tot consulaat-generaal; mr A. Furnée is belast met de leiding. In Mannheim Is een vice-consulaat opge richt onder leiding van de heer W. J. van Bulren. Urk geïsoleerd. Het Ijs voor de haven van Urk is zo dik dat het voormalige eiland aan de zeezijde geïsoleerd is. Politieke cantate. Radio-Moskou deelt mede, dat een cantate van een Letse com ponist, Jakov Medinoz, getiteld: „Weg met de atoombom" in het arbeidershuis te Riga voor de eerste maal ten gehore werd gebracht. Dit werk, waarvan de tekst geschreven is door een andere Let, Valdis Luks geheten, heeft volgens het Sovjet-nieuwsbureau Tass een greot sue ces geoogst. Amerika's uitgaven. Men verwacht, dat de jaarlijkse boodschap van president Truman aan liet Congres over de toe stand in de Ver. St. zal worden gevolgd door een begroting, welke voorziet in een totaalbedrag aan regeringsuitgaven voor het jaar, beginnende 1 Juli 1951 van on geveer 75 milliard dollar Reusachtig hamsterplan Volgens de „Daily Mail" onderzoeken de deskundi gen van het Britse ministerie van defen sie een plan voor het inrichten van een reusachtig depot van levensmiddelen, dat ondergebracht zou worden in bomvrije kelders. De OosUluitse politie heeft twaalf Westberlijnse studenten, die door Oost- Duitsland reisden om ouders of verwan ten te bezoeken, gearresteerd. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden reeds meer Westberlijnse studenten in de Soyjet-zone van 'Duitsland worden vastgehouden. Men schat het aantal op zestig. Grotewohl, do Oostduitse premier, heeft de Westduitse bondskanselier dr Adenauer ten tweede male gevraagd met hem te komen spreken over de eenwor ding van Duitsland. Adenauer heeft nog geen beslissing genomen. Beide politici, geduchte tegenstanders, zjjn thans door de Duitse evangelische kringen uitgeno digd om elkaar te ontmoeten bü dr Otto Dibelius, hoofd van de Duitse protestant se kerk en protestants bisschop van Ber lijn en Brandenburg. Ook Oslo herstelt contact met 'Spanje. Lit Oslo wordt gemeld, dat de Noorse gezant te Bern, Roll Andersén, spoedig tot gezant, van Noorwegen te Madrid zal worden benoemd. 1950 telt men een totaal van: 646 private audiënties (waarbij niet zijn inbegrepen de gewone dagelijkse audinties van de Kardinalen en dienstdoende Monsignori van de H. Congregaties); 4792 speciale audiënties, die varieerden van 1 of 2 personen tot 15 of 20 tezamen; 236 spe ciale audiënties aan bijzonder belang rijke pelgrimages zoals de Tweede Ne derlandse Nationale Bedevaart, die de nieuwe zender aan de Paus kwam aan bieden; 102 algemene audiënties, groten deels verleend in de S Pieter aan 40 000 tot 50.000 pelgrims tegelijk; 56 algemene audiënties op de zomerresidentie te Cas- tel Gandolfo, die zich soms driemaal op één namiddag herhaalden; 47 audiënties waarbij de H Vader een bijzondere toe spraak hield tot de pelgrims, merendeelc verleend aan de deelnemers aan re In ternationale Congressen; 36 audiënties aan Souvereme Vorsten, Staatshoofden, Hoofden van Regeringen, Buitengewone Diplomatieke Missies, Ministers enz,, in het totaal dus 5915 audiënties in neg geen e *?.aaprïen. *n alle algemene of speciale audiënties heeft de H. Vader Zijn woor den tot de pelgrims gericht, successieve lijk sprekend in zeven talen. I-Iet is zeker *r °'nvanfriik^e gesprek, concludeert Mgr. I ïgnedoli, dat het Pausschap ooit met de wereld heeft gehad. v°orbereidingswerkzaamheden van hst Centraal Comité deelt de schrij- ver mede, da*t dit Comité in totaal onge- veer -.000.0000 pelgrims-enveloppen neeft uitgereikt, die in 120.900 pakketten uver land, over zee of door de lucht naar hun respectievelijke bestemmingen zijn ver voerd. Het propaganda-materiaal, d3t bij gelegenheid van dit H. Jaar over de ge- wereld is verspreid, zou tezamen 1500 ton wegen. Het Officiële Bulletin van het Anno Santo, gedrukt in vijf talen, beleefde een oplage van 240.000 exem plaren. Voorts heeft het Comité nog uit gegeven: 373.000 buitengewone publica ties, 550.000 exemplaren van het Gebed van Z. H. de Paus voor het H. Jaar in ,talen; "35.000 H. Jaaraffiches; 100.000 foto's; 1.200.000 propaganda- 300.000 exemplaren met het Gebed en de ceremonie van de Dogma verklaring van Maria's Ten Hemelopne ming. Tenslotte verzorgde het Comité meer dan 300 speciale radio-uitzendingen. Het aantal bijzondere plechtigheden, die gedurende de afgelopen maanden zijn gehouden, is groter dan in enig vooraf gaand H. Jaar is te zien gegeven. In het geheel heeft Z. H, de Paus zestien Eer- biedwaardigen tot de eer der altaren verheven: acht Zaligen en acht Heiligen. Onder hen bevonden zich acht Italianen, drie Spanjaarden, drie Fransen, één uit Canada, en eén uit Equador. Er waren tien kloosterzusters bij, twee bisschop pen, een priester, één koningin, een jon gen van 15 en een meisje van elf jaar. Tot de belanpijkste plechtigheden van het H. Jaar behoorden voorts nog: de Nachtmis op Kerstmis 1949 in de S. Pie ter, de plechtige Cappella Papalis bij de verjaardag van de Pauskroning, de Paas- mis met de Zegen Urbi et Orbi, de Sa cramentsprocessie op het S. Pietersplein, de Dogmaverklaring van Maria's Ten Hemelopneming en de Griekse-Byzan- tijnse Mis met Vader. Deze cijfers zijn merendeels nog niet compleet te noemen, want Mgr. Pignedóli heeft zijn naspeuringen afgesloten op 15 November. Desondanks geven zij hem nu reeds het volste recht tot de conclu sie, dat dit H. Jaar in meer dan één op zicht volkomen heeft beantwoord aan de intenties en de verwachtingen van de H Vader, en dat in bijzondere mate de katholieke eenheid van de Kerk is ver sterkt en gedemonstreerd. De Romeinen zelf zijn van deze we reldbeweging der catholica het diepst onder de indruk gekomen. Zij hebben van de morgen tot de avond hun svraten en pleinen vol gezien van vertegenwoor digers uit alle streken van de wereld: de schilderachtige processie uit Spanje en de zuidelijke landen: de waardige pel grims, altoos een tikje critisch, uit de Franse; gedegen, gedisciplineerde en nauwgezette groepen uit de landen ten Noorden van de Alpen; ministers uit Oeganda in interlock en veelkleurige mantels; groepen uit Siam, India, Ceylon en Nieuw-Zeeland; klederdrachten uiit Oostenrijk, Stiermarken, Tirol, Volendam en Zwitserland en het meest ontroerend de Italianen zelf uit de ontelbare dorpen, vlekken, gaten, nesten, gehuchten, buur ten en krochten, die Italië rijk is: de mannen in hun Zondagse pakken, en de vrouwen met haar lange rokken, de kleu rige hoofddoek over het sluike haar, en op haar arm het kleinste snotneusje, meegenomen om hoe problematisch ook mede aanwezig te zijn bij het Jubileum De Romeinen hebben deze we reldprocessie aangezien, en zijn tot het inzicht gekomen, dat ook van hen iets kon worden verwacht. Gezamenlijk heb ben zij allen dan ook, ingedeeld naar parochies, Zondag jl rondom hun Bis schop en Paus het jubilé-bezoek gebracht aan de S. Pieter, en voor deze gelegen heid had de H. Vader in het bezoek aan de overige basilieken gedispenseerd. Over enkele dagen zullen de laatste pelgrims Rome verlaten hebben en het stadsbeeld zal zijn vroegere rust herkrij gen Men zal op straat niet meer worden overvallen door opgewonden of radeloze pelgrims, die hun groep, de weg, hun paspoort of hun geld kwijt zijn; men zal niet meer in zeven talen inlichtingen behoeven te verstrekken aan pe'grime- renden, die u verzoeken te bemiddelen bij de aankoop van prentbriefkaarten, broches, vulpennen en hoofddoeken, of aan hen, die u onverhoeds op het lijf vallen met de vraag, waar zij de com mentaar op de Metaphysica van St. Thomas van Aquino zouden kunnen krij gen (zoals ons eens is overkomen) en zelfs niet aan degenen, die u midden in de Sixtijnse kapel voor het Laatste Oor- dèel van Michelangelo welgemoed vra gen, of gij een zuurtje wilt Dit alles zal behoren tot het verleden. De sampieü'ini zullen de S. Pieter ontdoen van zijn kar mozijnen en kristallen luister, en het ge meentebestuur heeft reeds besloten, de nu vrijkomende pelgrimshuizen en -cen tra om te bouwen voor de talloze onbe- huisden, die Rome kent. De H. J'iai ten toonstellingen zullen „improrogabilmen- te", zonder enig uitstel op 31 December worden gesloten, en met weemoea zul len de venters op het S. Pietersplein hun mappen met foto's en prentbriefkaarten, hun kisten met cameeën en kostbaarhe den, en hun nooit stilstaande monden sluiten, en het zal stil worden in Rome, maar vol van herinneringen. Herinnerin gen aan luisterrijke ceremoniën, onge kunstelde en soms uitbundige vroomheid, maar bovenal: aan een manifestatie van geloof en eenheid, als nooit te voren in de geschiedenis der Kerk is te zien ge geven Van „Van Nievelt, Goudriaan Co's Stoomvaart Maatschappij N.V." te Rotter dam, de rederij van de bekende „Rotter damZuid-Amerika Lijn'ontvingen wij een wandkaart van de Noord- en Zuid- Atlantische Oceaan met de omringende Continenten. Deze kaart, welke zeer fraai is uitgevoerd, laat op duidelijke en over zichtelijke wijze zien, welke diensten door bovengenoemde lijn tussen Noord-West Europa en de Oostkust van Zuid-Amerika worden geboden. De jonge Nederlandse pianiste Fania Chapiro, die de laatste tijd met groot succes in de Verenigde Staten is opge treden, is tijdens het Kerst-weekeinde bij een auto-ongeluk in de buurt van Sharon (Connecticut) gewond. Zij Is in 't zieken huis te Sharon opgenomen. Haar toestand is bevredigend, doch het zal enige weken duren voordat zij het ziekenhuis kan ver laten. Haar plannen om in de maanden Januari en Februari in Nederland con certen te komen geven zullen niet kun nen doorgaan. Fania Chapiro Is verbonden aan de muziekfaculteit van het Bennington col lege te Vermont Dezer dagen heeft de ANWB aan alle gemeentebesturen in ons land een bil jet gezonden in de vorm van de borden waarop de cijfers der maximum snelheid staan aangegeven. Deze biljetten, die op de bestaande borden kunnen worden ge plakt, dragen als opschrift: „Maximum snelheid opgeheven. Rij rustig, toon u het vertrouwen waardig". Door de opheffing van de maximum snelheidsbepalingen in bebouwde kom men wordt het na 1 Januari aan de ver antwoordelijkheid van de weggebruiker overgelaten hoe snel hij in bepaalde si tuaties moet rijden. Door L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rotterdam is aan de Werf Gusto, firma A. F. Smulders, te Schiedam de opdracht verstrekt tot de bouw Van een Motorzeesleepboot van 1300 I.P.K., welk schip de naam „Loire" zal dragen. De afmetingen zijn: lente 40 M„ bretedte 8.20 M„ holte 4.55 M„ terwijl de vo\rt- stuwingsinstallatie zal bestaan uit een 8 cylinder 4-tact Werkspoor-Diesel- Motor. De bij J. K. Smit's Scheepswerven N. V. te Kinderdijk in aanbouw zijnde motorzeesleepboot .Oceaan", sterk 2000 IPK, zal in Maart e.k. te water worden gelaten. Daar de resultaten van Het centrum van de intercontinentale de eerste Franse onderzoe- nederzetting, die 'n opper- bindingen, nog luchtver- afgezien kings-expeditie naar de vlakte van 1700 M2 beslaat, van hun strategisch belang. Kerguelen-eilanden zeer be- is een weerkundig- en een Dat de laatste jaren de vredigend waren, is er, radio-station. Er zullen aandacht opnieuw op de Kerguelen-eilanden werd gericht, is te danken aan het feit, dat de luchtlijn: De Kaap-Australië inder daad over deze eilanden archipel gaat, die hier in 't midden van de onmete- naar „Echos de France" allerlei gebouwen zijn om meldt, een tweede expe- de verschillende weten- ditie scheepgegaan in Le schappelijke onderzoekin- Havre om een permanente gen met vrucht te kunnen nederzetting te gaan vesti- doen: op het gebied van gen op deze eenzame eilan- oceanographie, aardphysica, den, Frans grondgebied fn biologiebroeikaskweke- JIH I het Zuiden van de Indische rijen, teelt van schapen, lijke oceaan van het Zuide Oceaan, gelegen juist hal- geiten, gevogelte en ren- üjk halfrond een zeer verwege op de lijn Zuid- dieren, enzHierdoor waardevolle lucht- en Afrika Australië. Eind wordt een doeltreffende meteorologische basis is en December bereikt de expe- exploitatie van de natuur.- des te belangrijker, omdat ditie deze eilanden-groep, lijke bronnen mogelijk. het aantal landingen hier Zij zal er voor één jaar Er is een studie-program- uiteraard zeer beperkt is. bezit nemen van de instal- ma opgemaakt voor het ogt Zodoende heeft de Fransa laties en toestellen die de grote schaal gebruiken van regering besloten om hier eerste expeditie, die In windkracht; ook hoopt men een permanente nederzet- Juni 1.1. in Frankrijk is de dQOr watervallen opge- teruggekeerd, daar had wekte energie productief te aangebracht. maken. Er zullen twee De nieuwe ploeg, die tot ultra-moderne fabrieken taak heeft een ultra-mo- gebouwd worden om de ting te vestigen. Op 2 Januari 1950 werd de haven „Port-aux-Fran- gais" ingewijd. Het is dq taan neen ecu unra-uiu- gcuuuwu wuiuen uüi uc h rl dat dee neder_ derne basis te stichten, be- natuurlijke hulpbronnen Ln besUmr - zetting een klein bestuurs centrum zal worden. Hier zal ook de tweede Fransa Het troepentransportschip, m.s. „Ma- loja" is Donderdag aan de kade van de M(i. „Nederland" te Amsterdam ont scheept. Aan boord bevonden zich in hoofdzaak militairen van het voormalige K.N.I.L. met hun gezinnen, in totaal ruim 1000 passagiers. De C.O.T., luit.-kol. H. L. van Linden van den Heuvell, deelde ons mede, dat het een voorspoedige reis is geweest. Onderweg zijn vier babies geboren. Een vrouwelijke passagier is tijdens de reis overleden. Aardappeimoeheid is momenteel de gevaarlijkste eu meest hardnekkige plaag van de aardappelteelt. De ziekte werd voor het eerst in Dnitsland ontdekt, n.l. in 1913 bij Rostock. Sindsdien werd zij achtereenvolgens ge constateerd in Engeland, Zweden, Denemarken en op een eiland voor de kust van New-York. In Nederland werd de aantasting voor het eerst in 1941 geconstateerd. De ernst van deze aardappelziekte blijkt wel uit het feit, dat zij door het voortdurend veroorzaken van misgewas sen in veel buitenlandse aardappeldis tricten de intensieve teelt van aardappe len onmogelijk heeft gemaakt. Vóór het optreden van deze ziekte kon men zon der bezwaar om het andere jaar of zelfs elk jaar aardappelen verbouwen op het zelfde perceel. Thans is dit in bepaalde landen nog slechts ééns in de vier of vijf jaren mogelijk en ook dan nog is de op brengst minder dan normaal en treden nog herhaaldelijk misgewassen op. Aardappelmoeheid is veel erger dan de andere tot nu toe bekende aardappel ziekten: door het voortdurend veroorza ken van misoogst bedreigt ze het bestaan van vele aardappeltelers. Voor Neder land komt daar nog het grote gevaar voor exportbelemmeringen bij, daar geen enkel land gesteld is op landbouw producten, die met de aanhangende grond de ziekte kunnen overbrengen. De ziekte wordt veroorzaakt, doordat ongeveer Vx mm grote larven van het zg. aardappelaaltje de jonge aardappel- wortels binnendringen en deze vernieti gen of buiten werking stellen. Afhanke lijk van het aantal van deze aaltjes kan het gewas meer of minder in zijn groei worden geremd of zelfs geheel ten gronde gaan. De verschijnselen van deze gevreesde ziekte beginnen als regel met enkele on schuldig uitziende slechtgroeiende plek jes in het gewas. Reeds het volgende jaar kan het aardappelgewas op zo'n per ceel een volledig misgewas zijn met een opbrengst, die soms niet groter is dan de hoeveelheid pootgoed, die is gebruikt. De financiële schade is dan ook, vooral wanneer het om grote percelen gaat, aanzienlijk. Een ziek gewas bestaat uit kleine, ar moedig ontwikkelde plantjes, die ver hongeren en verdrogen. De wortels Zijn n.l. buiten werking gesteld door de aalt- Jesaantagting. in het loof kunnen daarbij staat uit twee-en-twiptig van deze archipel te exploi- leden, o.w vier weerkun- teren: één voor olie en bij- digen, vier militaire marco- producten, de andere zal exDeditie die 0D bet ogen_ nisten. vier biologen, o.w. aan de zeer overvloedig gPea'"** o» zich in- een dokter specialisten op aanwezige algen een massa S ef, '®*t na,an„ het gebied van ionospherie producten onttrekken die krm ®l heeinnen met het tén en oceanographie, werk- geschikt zijn voor het be- S n het tuigkundigen. De expeditie reiden van parfums, in de Gebreide werkmogram- heeft honderd ton aan verfstoffen- en textiel-tn- ma dat ook de eilandM materialen bij zich: vlot. dustrieën medicunen enz Salnt.paul en Nleuw-Am- sterdam omvat. Deze grondgebieden zul ten, verschillende vaartui- Een belangrijk deel van gen. vrachtwagens, kraan- de expeditie is ook een ge wagen, compressors, lan- schikt terrein te vinden dingsaak en honderd M2 voor het aanleggen van een len binnenkort met Terre- houten montagewoningen, vliegveld en een basis voor Adélie en de Drozot-archl- Er zal alle mogelijke com- watervliegtuigen opdat pel een nieuwe groep vor- fort zijn om het leven van reeds het volgend jaar de men. dio direct verbonden deze mannen zo aangenaam toestellen er kunnen lan- is aan de Franse Unie. die mogelijk te maken, die de den. Inderdaad vormen de hiermede het begin van 'n drie zomermaanden aan de Kerguelen - eilanden door nieuwe politiek aanduidt Zuidpool willen besteden hun ligging halverwege die Frankrijk wil volgen om deze streek te verken- Australië en Zuid-Afrika ten behoeve van de wel- nen. 'n ideale landingsplaats voor vaart in de Zuidpoolzeeën. I raag, de man, die tientallen „spionnen en saboteurs" voor vele jaren naar de spechoslowaakse gevangenissen heeft gezonden, is gisteren door zijn eigen hof tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hU op grond van een hem over gelegd medisch certificaat, waarvan hij wist, dat het vals was, een voormalige collega uitstel had verleend voor het ondergaan van een gevangenisstraf van twee jaar. Brand te Canberra. In het regerings centrum vqp Austrulië's hoofdstad Can berra heeft heden (Donderdag) een ern stige brand gewoed. Belangrijke rege- ringshureaux zijn uitgebrand en het bureau van de Zuid-Afrikaanse hoge commissaris werd vernield. De schade wordt op ongeveer 300.000 gulden ge raamd. De oorzaak van de brand Is nog onbekend. Dr kusten van de V.N, Zes en dertl; van de zestig leden-stalen van de V hebben hun aandeel in de kosten van de Verenigde Naties voor het aanstaande jaar, in totaal 37.170.000 dollar, betaald. Onder andere de Sovjet-Unie heeft haar aandeel ten volle gestort. De regering van Tsjajlfc Kai-S.jek heeft nog pas ruim 21 000 dollar betaald en Is nog ruim twee juillioen dollar schuldig, De directeur-generaal van Scheepvaart, mr. J. J. Oyevaar, heeft In de „Ecano- mlsch-Statistische Berichten" van 15 No vember 1950 een Interessant artikel ge publiceerd, getiteld „Een Europees ge zagsorgaan voor het verkeerswezen". Dit ls het vraagstuk* dat de laatste tijd van meerdere kanten de aandacht vraagt en dat zowel in internationale vergaderingen als in verschillende disputen wordt aan geroerd. Het is dus de moeite waard daar aan hier een beschouwing te wijden. De schrijver vermeldt, dat onze zee gaande vloot 31/» millioen bruto ton be draagt, onze Uijnvloot 3 millioen ton, nog bulten beschouwing gelaten onze verdere binnenlandse vloot, terwijl onze lucht vaart ook van internationale betekenis is- In verband met de vele geruchten, die de laatste tijd omtrent de K.L.M. de ronde hebben gedaan, is het goed er hier even melding van te maken, dat de k.L.M steeds zonder verlies heeft gewerkt tot het ogenblik van de omlegging van de Indlë-routé vla Mauritius iii 1947. Deze omlegging geschied in opdracht van de Nederlandse regering heeft 2744 millioen gulden gekost. Het betreft hier geen subsidie maar eer, schuld van de regering aan de K-L-M. Het is goed, dat dit eens duidelijk gezegd wordt. De ver schillende economische moeilijkheden na de oorlog, o.a. de overdracht van de sou- vereiniteit in Nederlandsch-Indië deva luatie e.a. hebben het nodig gemaakt, dat t.a.v. de K.L.M. enige financiële regelin gen van geringe betekenis moesten wor den getroffen. Het laat zich echter aan zien, dat de K.L.M. binnen afztenbase rijd geheel haar financieel evenwicht zal heb ben herwonnen wat bij luchtvaartmaat schappijen van het karakter van de KLM nagenoeg een unicum is Zulk een finan cieel evenwicht bestaat in Nederland eveneens t.a.v. de spoorwegen. Nederland als typisch vervoersland staat de vrijheid van verkeer voor, zulks past in het kader van de ganfcare economtsche opvattingen en In het bijzonder In het kader van de ECA (Economie Corporation Administration) en de O E.E.S. (Organisa tie voor Europese Economische Samen werking). De vervoersfunctie, waarop Ne derland zich sinds eeuwen krachtens «I1n aard en 2ljn ligging heeft toegelegd ls voor ons land te beschouwen als een be drijfstak, een industrie, welke In het aL geheel economisch bestel als een export artikel wordt ingebracht. Voor de op het gebied van het verkeer door Nederland te leveren prestaties moeten tegenpres taties geleverd worden. Mr, Oyevaar beklaagt zich erover, dat men ln het algemeen het Internationaal verkeer niet kan zien ais een internatio nale uitwisseling van diensten, als een onderdeel van internationale economische verhoudingen, terwijl men het vraagstuk evenmin primair als dienstverlening aan de klant ziet. Oplossing van het verkeersvraagstuk in het kader van het Inland Transport Com mittee te Genève dan wel tn het kader van het Inland Transpor' Committee van de O.E.E.S. te Parijs acht mr. Oyevaar uitgesloten. Zowel te Genève als te Parijs zijn op internationaal gebied gespeciali seerde technici aan het woord die van wege de bomen het boa niet meer zien. Schrijver komt tot de slotsom, of het niet mogelük ware een Europese econo mische autoriteit In het leven te roepen met adviserende alsook met uitvoerende bevoegdheden. De schrijver bekent zich als onverdeeld voorstander van de vrij heid van verkeer met dien verstande, dat hij uitgaat van het beginsel: „de ware vrijheid luistert naar de wetten". Een ongebonden vrijheid zou tot een chaos leiden. In dit verband doet schrtjvar zelfs een captatio benevolenttae op het parle ment, waar hij Nederland gelukkig prijst dat, zo het parlement zulks wil. binnen kort zal beschikken over minister Splt- zen's drie zullen waarop de Nederlandse vervoerscomblnatle zal komen te rusten, t.w de reeds bestaande spoorwegwet van 9 April 1875, de wet autovervoer perso nen, de wet autovervoer goederen en de wet goederenvervoer te water, waarvoor ontwerpen zijn Ingediend Wij constateren met blijdschap, dat de directeur-generaal multilateraal overlag tussen de bij het verkeer betrokken lan den voorstaat: immers, wanneer alle lan den unilaterale voorschriften zouden ge ven op internationaal verkeersgebied zou zulks z.l. tot een chaos lelden. De verdedigde thesis is dus: absolute integrale vrijheid bestaat niet; wij gaan uit van vrijheid onder de wet, doch voor grensoverschrijdende maatregelen is mul tilateraal overleg nodig Met de hier ver dedigde thesis kunnen wij ons geheel ver enigen. Deze theses schijnen ook die van bet ministerie van Verkeer en Waterstaat als zodanig te gijn- De hier ontwikkelde Ideeën vinden wij terug in de begroting van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, pag. 28, waar wij het volgende lezen: „De kwestie van de nieuwe organisatie vormen houdt hiermede ten nauwste ver band. Resultaten in dit opzicht kunnen slechts door overeenstemming met het buitenland worden geboekt; een eenzij dige bereidheid van Nederland kan die resultaten niet tot stand brengen. Wan neer ln de Memorie van Toelichting van nieuwe organisatievormen werd gespro ken, dan werden daarbij bedoeld voor de zeehavens een zeehavenwerkgemeenschap tussen de Duitse-, Belgische en Neder landse havens, waarover vóóroverleg nog gaande is,\ en voor het binnen-Europese verkeer een centrale vervoercommlssie ln het kader van de O.E.E.S., ter ver vanging van de bestaande technische ver- voercommissiea. Aan de bestaande tech nische vervoercomthissie van de O.E.E S. kleeft het bezwaar, dat zij ls samenge steld uit vaklieden uit de verschillende vervoerbranches. waarbij wel de belan gen van het afzonderlijke vervoermiddel tot gelding komen, maar ln mindere mate het vervoer wordt gezien als een factor ln het algemeen economisch bestel. Of 'n dergelijke centrale vervoercommlssie bin nen het kader van de O E.E.S., wanneer zij tot stand zal zijn gekomen waar toe de nodige stappen worden gedaan te zijner tijd plaats zal kunnen of moeten maliën voor een Europees verkeersorgaan, het zij van consultatie! karakter, hetzij van (beperkte) uitvoerende aard. kan thans nog niet worden beoordeeld, hoe wel een dergelijke orgat lsatie wel In de lijn der ontwikkeling ligt. Al deze stap pen en denkbeelden hebben tot doel een meerdere integratie van het Europees vervoer". De minister houdt daar dus rekening met de mogelijkheid, dat een verkeers orgaan in het kader van de O E.E.S. te Parijs t.z.t. zal worden vervangen door een Europees vervoerso'gaan, hetzij van raadgevend karakter, hei zij van een (be perkt) uitvoerende aard De schrijver van het hier bedoelde artikel spreekt van een een vast supra-nationaal forum met uit voerende bevoegdheid om internationaal te regelen, wat slechts internationaal ge regeld kan worden, mits op de basis van vrijheid van het internationaal verkeer. Naar aanleiding van de vraag, waar dit verkeersorgaan gevestigd zou moeten zijn, merkt schrijver op, dat zulks te Parijs voorshands niet mogelijk zou kunnen zijn, omdat dit zichzelf Incompetent heeft ver klaard- Genève is slechts „consultative and advisory". Bovendien bevat Genève een aantal landen waarvan medewerking niet bij voorbaa' vaststaat. Schrijver e n- digt met de naam Straatsburg te noemen met een vraagieken. Hier wordt ntet be doeld de Centrale Commissie voor -je Rijnvaart in het voorbijgaan gij opge merkt, dat de Centrale Cómmïsslè in West-Europa hat enige lichaam 's dat op het haar eigene terrein een bindende be voegdheid heeft voor zover het o a. be treft het vaststellen van reglementen - doch hier is natuurlijk bedoeld de „Con- sril dc TEurope". verschillende gebreksverschijnselen op treden, die alle het gevolg zijn van de slechte werking van het wortelstelsel. Het ls nog niet mogelijk om de aardap pelmoeheid op dezelfde wijze te bestrij den als andere aardappelziekten. Een goed werkend chemisch of ander bestrijdingsmiddel is n.l. nog niet gevon den. Ook ontbreken onvatbare rassen, zoals dat bijv. bij de wratziekte het ge val is. Omdat het aaltje dus niet rechtstreeks kan worden bestreden, wanneer het één maal in een gebied vaste voet heeft ge kregen, moet al liet mogelijke gedaan worden, om het indirect aan te vallen. Dit kan met succes geschieden, door het aaltje op de reeds besmette terreinen volledig uit te hongeren. Het middel hier toe ligt in de verbouw van gewassen, die niet kunnen worden aangetast. Gezien het noodlottige karakter van de ziekte zal men dit middel met kracht moeten aangrijpen. Een groot voordeel bij de bestrijding van de aardappelmoeheid is, dat er, be halve aardappel en tomaat, geen voor deze ziekte vatbare gewasseD en zelfs ook gêën vatbare inhèemse onkruiden zijn. Het is dus mogelijk de grond weer gezond te maken door de verbouw van aardappelen en tomaten na te laten. De besmetting van gezonde grond door verspreiding der aaltjes moet tot elke prijs worden voorkomen, want na de ge ringste besmetting kan men er zeker van zijn, dat de ziekte met elk nieuw aard appelgewas toeneemt. Het is gebleken, dat deze toename vrijwel ongedaan kan worden gemaakt, indien in de twee a drie volgende jaren geen aardappelen worden verbouwd. Op elk onbesmet ter rein moet daarom ter voorkoming van de ziekte een vruchtwisseling met hoog stens ééns in de drie jaren aardappelen, gehandhaafd worden, hetgeen dan ook bij_ de Wet Bestrijding Aardappelmoe heid is voorgeschreven. Elke verbouwer van aardappelen, op hoe geringe opper vlakte ook, en daarbij niet in het minst de volkstuinder en de amateur-tuinder, die verantwoordelijkheidsgevoel voor de toekomst heeft, diént het optreden van de aardappelmoeheid op zijn bedrijf te voorkomen door het handhaven van een fezonde bedrijfsvoering met hoogstens én keer in dc drie jaar aardappelen op hetzelfde terrein. Ook zij, die na ons komen, moeten aardappelen kunnen ver bouwen; de aardappelmoeheid is een ziekte, die de voeding van het volk ern stig in gevaar brengt en die daarom de aandacht eist van allen, die hetzij be roepshalve, hetzij uit liefhebberij, aard appelen telen. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr C. W. Thöne, heeft gister morgen voor zich doen verschijnen de procureurs van het weekblad „Sport wereld". mr. P- G. Vos en van de N.V. Uitgevers Mij. Sportweekbladen (week blad „Sport") mr. W. Russel. Het betrof het korte geding, aanhangig gemaakt door „Sportwereld". De eis was. dat aan het weekblad „Sport" verboden zou worden: de verdere opneming van onjuiste berichten ovèr de gang van za ken bij het weekblad „Koning Voetbal" alsmede opgedragen zou worden rectifi catie te geven van de reeds gedane on juiste publicaties. Mr. Vos lichtte deze eis toe in een pleidooi, waarin hij o-m zeide. dat de publicaties in „Sport" op onwaarheid be rustten en ingegeven waren door con- currentienijd. Dat er onregelmatigheden bij „Koning Voetbal" waren voorgeko men, gaf de pleiter toe, doch sinds het blad „Koning Voetbal" was overgenomen door „Sportwereld", is alles gedaan om de gevolgen van deze knoeierijen onge daan te maken. De publicaties van „Sport" hadden „Sportwereld" ernstig benadeeld, door dé geweldige teruggang van de verkoop van „Koning Voetbal". Mr. Russel voerde in zijn gontraplei- dooi aan, dat de publicaties in „Sport" pas waren begonnen na overleg met commissaris Dijkstra van de Amsterdamse politie. En niet alleen „Sport", maar tal van andere thans niet gedagvaarde kranten hadden be richten over het gebeurde bij „Koning Voetbal" gepubliceerd. Van concurrentie- nijd was gcéu sprake; slechts had dc be doeling voorgezeten misleiding aan de kaak te stellen, het publiek te waar schuwen en aldus een algemeen belang te dienen. De president bepaalde de uitspraak op 4 Januari a s. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een rondschrijven tot Ged. Staten gericht, waarin hij waar schuwt tegen het verlenen van subsidie door provincie of gemeente aan besturen van door oorlogsgeweld verwoeste kerken of kerkelijke gebouwen. Deze subsidies immers, aldus de minis ter zullen de betrokken kerkbesturen geen voordeel brengen- Artikel 7, lid 2 sub c en d, van de Wet op de materiële oorlogsschaden bepaalt nl dat „geen bij drage wordt verleend, voorzo.ver de scha de op andere wijze is goed gemaakt of voorzover voor de schade op andere wiize vergoeding is verkregen, kan worden ver kregen of had kunnen worden verkre gen". Wordt de subsidie vastgesteld na- clat de bedoelde rijksbijdrage is bepaald, dan is er sprake van een feit. waarmede bij de vaststelling der bijdrage geen reke ning ls gehouden (art. 97 der wet), zodat gelet op die bepaling juncto het genoemde artikel 7, de bijdrage moet worden her zien en het teveel betaalde zal moeten worden teruggevorderd. In dc Staatscourant van gisteren is een wijziging van de pryzenbesehikking stalling automobielen 1949 afgekondigd. Deze staat een verhoging van de tarie ven toe in verband met cle kostenstijgin gen in de betrokken bedrijven. De wflziging treedt 1 Januari 1951 in werking. Hedenavond zal in de radiorubriek „Verklaring en toelichting" via de zender Hilversum I van 19.15 tol 19.35 uur een vraaggesprek worden uitgezonden mot de heer J. Bommer van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, over do nieuwe huurwet. Terwijl onze invoer ln November vergeleken met de vorige maand met 39 millioen verminderde, kon onze uit voer zich vrijwel volledig op het hoge peil van October handhaven. Als gevolg hiervan steeg het dekkingspercentage Van 76 in October tot 80 in November. Vorig jaar bedroeg het dekkingspercen tage in November 88. Volgens de voorlopige cijfers van het C.B.S. bedroeg nl. de waarde van onze invoer in November 1950 ƒ700 millioen (v.m. ƒ739 millioen) en van de uitvoer 558 millioen (v.m. ƒ562 miliioen). Enkele vergelijkende cijfers zijn opge nomen in onderstaand overzichtje (in Dekk. Invoer Uitvoer perc. Maandgemidd. Jan.-Nóv. 1938 11S.0 87,0 74 Idem 1949 431,1 305,5 71 Idem 1950 641,2 431,9 67 November 1949 451,7 399,1 88 October 1950 739,2 562,2 76 November 1950 700,2 558,3 SO Na de belangrijke stijging van de in voer van oliën en vetten en oliehoudende zaden in October volgde in November wederom een aanzienlijke daling. Ook granen en koffie en thee werden in ge ringere mate geïmporteerd. De post ruwe wol en katoen gejft echter een belang rijke vermeerdering te zien. BU de uitvoer valt vooral de sterk toe genomen export van suiker en suiker werken en aardappelen op, terwijl ook het vervoermatenaal (schepen) weder om een belangrijke uitvoerpost vormt. De bloembollenexport, die in de vorige maand haar hoogtepunt reeds had over schreden, daalde in deze maand in nog aanzienlijker mate, De voornaamste posten bij de in- cn uitvoer ln November waren (zonder pak- ketpost en diamant in 1.000.000): Maand- gem. Jan.- INVOER Totaal waarvan: Granen Oliehoudende zaden Oliën en vetten Minerale oliën Ertsen IJzer (incl.' blik) Fabrikaten van ijzer en staal Non-ferro metalen Electr. machines And machines Vervoermat (w.o. banden) 26.7 Hout 26,6 Katoen 40,2 Garens, weefsels, stoffen Nov. 700,2 33,5 27.8 19.4 49,7 18.5 27.9 22,3 23.6 18,3 42,9 Nov. 641,2 39.3 24.0 15,8 41.1 16,6 25.2 23.0 18.6 17.4 46.1 27,4 26.7 33.8 Oct. 739,9 42,9 35 0 31.2 49.3 18.7 34.1 21.8 23,5 19.2 41.9 29.2 32,5 29.7 en touw UITVOER: waarvan: Totaal Vlees Melk, zuivelprod. en eieren Aardappelen Suiker en suikerwerken Bloembollen, planten e.d Minerale oliën ïin in blokken Fabrikaten van ijzer en staal Electr. machines And machines Vaartuigen Garens, weefsels, stoffen en touw 76,3 64,1 75,6 558,3 21.3 73,5 26,0 22,8 12,0 28.5 14.6 14.4 29.5 13.3 17.4 431,9 17,0 I 66,4 7.5 9,3 12,2 23.7 10,6 10.6 23.8 10,6 13,2 562.2 15,9 87.4 12.5 7.8 30.9 20.3 14.6 16,5 30.4 11.2 7.8 55,9 40,4 57,5 ZATERDAG, 20 DECEMBER HILVFRSCM I (402 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed. 7.30 Zen- dersluittng; 9.00 Nieuws; 9.10 V. cl. huis vrouw. 9.35 Amusementsorkest; 10.o» V d. kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 V. cl. zieken: II.M Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amuse- mentsork.: H.OO Piano en orgel; 14.20 Grsm.: 14.40 Amateursuitz.: 15.15 Kron. v. tetteren cn kunsten; 15.50 vocaal ens.; 10.10 Metro- pole-ork.; 16.30 „De schoonheid van liet Gregoriaans", 17.00 V. d. jeugd; 13.00 Film- progr.; 13.15 „Nederland industrialiseert" (klankbeeld); 18.25 Orgelcone.; 18.40 Iiege- ringsultz.: „Zoeklicht op de Westerse defen sie"; 19.00 Nieuws; 19.15 „Dit is leven Actual., sport; 19.27 Promenade-ork. en sol.: 19.52 Joiu-n. wegkoverz.; 20.0Q Nieuws: 20.05 Radioschaakwedstr. Noorwegen—Nederland 20.06 De gewone man; 20.12 Gram., 20.13 „Lichtbaken"; 20.40 „Steek eens op. heren!"; 2100 Gevar. pro er.; 22.00 Pop. conc.; 22.;io „Wij luiden de Zondag in!*': 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws is Esperanto; 23.25—24.00 2e CaruavalszlUing. HILVERSUM IX (203 M.) 7.00 VARA, 1U.1K1 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00 -24.00 VARA. 7.0U Nieuws; 7.13 Gram.; 7.15 Ochtendgyin., 7.3U Zendersluiting; 0.00 Nieuws; 9.10 Gram.; 10.00 Med. causerie; lo.o» Morgenwijding; 10 20 V d. arbeiders; 11.35 Fluit en piano; 12.00 Gram.; 12.33 Dansmuz.; 13.00 Nieuws; 13*13 Piomenade-ork.13.45 Gram.; 14-Oü V. tl jeugd; 14.30 Gram.; 15.00 Boekbespr15.15 Hawaiian muziek; 15.45 „Van de wieg tot het graf" (caus.): 18.00 Gram.: 16.30 Spott- praatie; 10.45 Kamerork. en solist: 17.30 V d. Jeugd; 18.00 Nieuws: 18 20 Oansmuz.; l»oo Artistieke staalkaart; 19,30 „Passepartout (caus.); 19.40 Caus.: 19-55 „Deze week (caus); 20.00 Nieuws: 20.05 Radloschaakwed- st.rijd Noorwegen—Nederland; 20.00 Actual.; 20.15 Geval', progv.; 21.43 Soc. comments.; 22 00 Tirolermuziek: 22.25 „Onder do pannen (hoorspel); 22 45 Instrumentaal kwartet. Nieuws; 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. RADIODISTRIBUTIE Til: 7.00 VI Br. Nws. 7.05 Verz. pr 7.30 Pauze. 19.00 V Br. Nws. 9.05 Symph. cas. conc 10 00 Img. LP Nws. 10.10 V d. huisvr. 10.55 He.'S. causerie. 11.00 Porter Brown (org.), n 30 Leon en ork. 12.00 VI. Br. Volkskoren uit alle landen. 12.30 Weer 12.32 Kwart. Hernould. 13.00 Nws. 13.15 Pop. grarm 13.30 Amus. ork. 14.00 Causerie. H10 Conc. v. Grieg. 14.40 En saga v. Sibebus. 15 00 Conc. v Künneke. 15.30 Twe Melo- diana 16.00 VI. gr. 16.30 Kaïwermuz. 17-00 Nws. Nws. 17.10 Snoeck. 17-25 Hawayan- muz. 17.40 Snoeck (verv.L 17,55 Leen, overz, 18.00 Jazz. 18.30 V. d. sold, lü 0» Nws. 19.30 Pop. lied- 19.50 Feuill. 20.00 Omr. ork m.m.v. de Distelvinken. Act. 21.15 Fr. Br. Gram. 21.30 Jazz. 22.00 22.00 VI. Br Nws. 23.05 Gev. muz. 23.30— 24.00 Stem, grant. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br. Nws. 7.10 Gram. 7.30 Pauze. 9.00 Eng- H.S Nws. 915 BBC Revue ork. 1000 Rabin on ork. 10.30 Lux Ménagé eri Mu- slque. 11-00 NWDR Symph.- en Hambur ger Omr. ork. 11.30 V.G.O. Conc d. d. Muz. acad, v. Borgerhout. 11.55 Lied v. Ravel. 12.00'Eng. H.S. BBC Welsh Orch. m. sol. 13.00 Gram. 13.25 Fr. Br. Causerie. 13.30 Verz. pr. 13.56. Weer. 14.00 Belcanto. 15.15 Klass. verz. pr 16.15 Voordr. 16 30 Ork. Hengenmolen. 17.00 Eng. L.P. Verz. pr. 17.30 BBC North. Ireland L. Orch. 18.00 Fr. Br. V. d. sold. 18.30 Logist (ace.), 18.45 Béromünster Causerie. 19 05 Mars. 19.15 Eng L.P, Jazz. 19.45 Pauze. '150 Béromünster. 4 componisten schrllvn chansons op hetzelfde thema. 20.05 W muz. 20.30 Eng L.P. Macpherson O! 21.00 Boekbespr. 21.15 Highl of 'klankbeeld). 22.00 Ork. conc. 23.00 Nws 23.00 Nws. 23.15—24.00 Stone en or!.. Rumba-ork., Paradise orch. m.m.v. df Mermaids. 23.00

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4