Cor v. d. Eist kampioen, hoewel vierde in de eindstand! I NATIONALE 1 De 4e September C. Heus kampioen van Gelderland Kortebaan-devies: Smeed het ijzer als het heet is. Geld vöor sport J' Broekman trainde V Brabander Verhoeven won Zuidlaarder T. T. Schaats-kalender De eerste grote stap vooruit IJszeilen in Wormer Roosenburg en Stoffelen F! NI MOUSE Euwe leidt in Tnzmi VRIJDAG 29 DECEMBER 1950 PAGTNA S Nieuwe Zuidholla?idse schaatstitelhouder leed geen schade meer bij -valpartij; 62 rijders Van der Eist 500 meter Ook de 1500 meter Verloren tijd Zijn maat vroeg 500. Maar G. Maarsse eerste in het eindklassement fD0orydTe"ht)(ZWijndreCht): 3" S1°tb00m TAFELTENNIS-INTERLAND NEDERLAND—BELGIE OM DE WEST-EUROPA-CUP AntwerpenTilburg Toeren in Friesland Ronde van Loosdrecht Uw gezondheidstoestand elke drie jaar gecontroleerd! U heeft recht op dit onderzoek wanneer U bijt ons een verzekering met overlijdensrisico sluit M of heeft lopen, waarvoor een jaarpremie van 1J0,of meer wordt betaald. De kosten van het onderzoek zijn voor onze re- 1"r 55 se kening; het resultaat daarvan blijft voor ons geheim. 3 Dit is de eerste grote stap, binnenkort volgt de i|| tweede grote stap vooruit. Vraagt onze brochure, waarin onze stappen f§ H uitvoerig worden belicht. LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. g ROTTERDAM M -Jz De grootste in Nederland KAREL LOTSY OVER TWEE WEKEN WEER IN FUNCTIE krijgen géén wachttijd H.F.C.—OUD-INTERNATIONAALS VERDELGT MUIZEN „HOE DE MEESTE GULDENS WINNEN ZONDER STRIJD" A vo/u urenreman door PETER BARON De uitslagen (Van onze speciale verslaggever) Kralingen, Donderdagavond. Tweemaal een rigoureuze inkrimping van het aanfa.1 deelnemers hebben de p-ovinciale schaatskampioenschappen op de lange baan van Zuid-Holland voor een grandioze organisatorische debacle behoed. Eerst werden, nadat alle 62 in geschrevenen hun 500 meter hadden ge reden, er zonder meer. 4Z d) van verdere deelneming uitgesloten (en het was slechts aan een vergissing en later een milde inval van de wedstrijdleiding te danken, d it het aantal van 20 rijders voor de 1500 meter nog met 4 werd ver meerderd), later hield men van deze 24 er voor de 5000 meter nog maar.... 10 over en toen bovendien een van die 10 aan de start verstek liet gaan, kon men tegen 6 uur ln de avond een eindklassement opmaken van.... 9 rijders. Zo op het eerste gezicht had de organi satie dus nogal met moeilijkheden te kam pen. Dat begon trouwens al aanstonds, toen zich het gerucht verspreidde dat Kees Broekman in weerwil van zijn toezegging niet aan de start zou verschijnen. Wed strijdleider ir. Dolt van der Scheer, onze groote schaats-coryphee uit de vooroor logse jaren, bevestigde ons die geruchten. Ir was 's morgens een anoniem telefoontje gekomen. dat Broekman slechts aan de start zou komen a raison van vijfhonderd goede Hollandse guldens; en vermits de IJsclub Kralingen daar niets, maar dan ook helemaal niets, voor voelde, bleet Broekman weg, wat men hem in Rotter dam heel kwalijk heeft genomen. Daar wachtte men dus niet meer op. Want al wist de familie Broekman van niets en al stapte Kees' vader tóch maar in de auto bus naar Rotterdam, al wist men in Delft bij Kees' vriend en Hamar-gezel Bram Chardon al even weinig als in De Lier zelf. de Rotterdammers hadden op hun intuïtie Broekman meteen al afgeschreven. En men wachtte nu alleen maar op het startsein voor de eerste series. Niet om 10 uur (in. theorie) en niet om 11 uur (in de practijk), maar om kwart voor 12 (en men bleef op kwade voet met de tijd), was het dan eindelijk zo ver. Prachtig helder vriesweer met een vrien delijk zonnetje in een strak-blauwe lucht, een prima in conditie gebrachte maar vol gens sommige rijders hier en daar wat zware baan en een vinnig briesje in de lengte van de 400 meter lange ovaal. Deze felle Noordoostenwind heeft de tijden wel beïnvloed. En op de middag, toen het zon netje na zijn werking wel te hebben ge daan. was verdwenen, werd de baan ge leidelijk stroever en kloegen vooral de tussen middag en avond startende rijders over ijs dat „trok"- Slechts één rijder kwam op de 500 me ter beneden de 50 seconden (Ned. record 46.6) en dat was de Rotterdammer C. v. d. Eist met 49.8, al zaten aanvankelijk de 40-jarige Zeeuwse veteraan J. G. de Jager lO» bekende familie uit Wolphaartsdijk was weer met 4 man vertegenwoordigd) met 51.-, Van 't Oever en De Boom met 51.2 en Wervers met 51.4 na de eerste helft van de maar liefst 31 series er dichtbij en later Jo v. d. Hoorn met 50.6, Olsthoorn met 50.8, v. Amen en v. Herk met 51.2 en J. Breed met 51.3 ook. Cor van der Eist won na de 500 ook de 1500 meter en wel na prachtige race teger. zijn grootste concurrent Jo v. d. Hoorn (die later in het klassement afzakte). Ook hier was Van der Eist weer de enige die bene den een bepaalde grens kwam en wel be neden die van 2 min. 40.- sec.; hij noteerde 2.39.9 (Ned. record 2.31.-). gen andere Rotterdammer, de pas 19-jarige W. de Graaff, zat hem echter met 2.40.6 dicht op de hielen. Met twee gewonnen nummers van <lc drie was Van der Eist dus kampl°en va" Zuid-Holland. Merkwaardigerwijs bezet hü in het eindklassement echter slechts de vierde plaats; ernstig gehandicapt door een val maakte hi) op de 5000 me ter de slechtste tijd (10.09.2 tegen de winnaar Olsthoorn 9.26.3), maar al kost te hem dit de ereplaats op de eindstand, de kampioenstitel kon hem niet meer ontgaan. Gehandicapt was ook de Rotterdamse School-maker Piet Zwanenburg, een van de ouderen, maar nog altijd een zeer sterke rijder, van wie alle thans in opkomst zijn de jonge Rotterdamse schaatsers leerlin gen zijn; zijn tegenstander Rozendaal kwam bij de 5000 meter niet meer aan de start en zo moest Zwanenburg mede ten gevolge van een „zondetje" tegen het re glement van de wedstrijdleiding dit num mer alleen rijden, hetgeen zijn tijd van 10.05 sterk beïnvloedde (Vgl. Olsthoorn met 9.26.3 de enige beneden de 9.30.-, terwijl het Ned. record op 9.04.8 staat). Bestond er van de zijde der rijders (die overigens veel tijd verknoeiden alvorens zij zich klaarmaakten voor de start, waar door steeds grote hiaten ontstonden) zéér grote belangstelling en niet alléén uit Zuid- Holland (zoals men weet zijn de provin ciale kampioenschappen ook open voor rij ders uit andere streken, met het oog op de vaak ■onzekere kans dat hun eigen pro vinciale titel betwist zal kunnen worden, waarbij echter de restrictie is gemaakt, dat een rijder die -in een seizoen reeds een pro vinciale titel won, niet meer aan andere provinciale kampioenschappen mag deelne men (zoals nu bijv. Van der Eist als Zuid- hollands kampioen en waarom bijv. ook de Amsterdammer Luc de Goede hier in Rot terdam ontbrak omdat hij in het Kerst- weekend" te Veendam reeds de provin ciale Groningse titel had gewonnen), de be langstelling van het publiek was ook niet gering- Een berekening is onmogelijk, om dat behalve de toeschouwers langs de hoofdbaan (en op de kosteloze en dus po pulaire aangrenzende straattrottoirs!) nog zeer velen cp de bijbanen 'n rondje trekken, terwijl ae recette wel de niet-leden maar niet de abonné's geeft, maar naar schat ting waren er aiies by elkaar op en rond de IJsclub Kralingen wel zo'n 1500 a 2000 schaatsliefhebbers present, hetgeen voor oen gewone werkdag midden in de week wei bevredigend is. weshalve Rotterdam, 'V' r;„men ïeert meer op tfjd te werken stenig vertrouwt ook wedstrijden te krij gen ais er Noren en Zweden naar ons land komenj 't Oever 2.43,3; Jo v. d. Hoorn 2.44.4; P. Zwanenburg (Rotterdam) 2.45,9; T. Ro zendaal (Warmenhuizen) 2.46.8; A. v. Herk 2.47.1; N. Olsthoorn 2.47.2: J. Wer vers 2.47.3; Jan v- d. Hoorn 2.47,8. 5000 meter: N. Olsthoorn 9 26,3; W. de Graaff 9.38,2; E. van 't Oever 9.42,9; A. v. Herk 9.44; Jan v. d. Hoorn 9.52; Jo v. d. Hoorn 9.52.7; P. Zwanenburg 10.05; J- Wervers 10.05,2; C. v. d. Eist (gevallen) 10.09,2. Eindklassement: 1 N. Olsthoorn 163.163 ptn; 2 W. de Graaff 163,387 ptn; 3 E. van 't Oever 163,923 ptn; 4 en kampioen C. van der Eist 164,020 ptn; 5 Jo v. d. Hoorn 164,670 ptn; 6 A. v. Herk 165,280 ptn; 7 J. Wervers 167,687 ptn; 8 Jan v. d. Hoorn 167,733 ptn; 9 P. Zwanenburg 168.000 ptn. Het zou ons uiteraard te ver voeren om alle uitslagen te publiceren. Gezien het grote aantal rijders uit onze eigen provin cie, ja, uit eigen stad en land en naaste omtrek, zal een kleine aanvulling op bo venstaande uitslagen welkom zijn. De 500 meter. Na de bovenstaande 12 eersten publiceren wij nog de nos. 13 t.m 30 (rijders die beneden de 55,. sec. ble ven) uit deze 30 rijders werden de 24 voor de 1500 meter geselecteerd: J. v. d. Schee (Poortugaal) 51.8, L. Dijkstra (Amster dam) 51.8, T. Rozendaal (Warmenhuizen) 51.9, 'W. de Graaff (Rotterdam) 52.1, P. Zwanenburg (Rotterdam) 52.2, C. Dussel- dorp (Rijpwetering) 52.2. G. Belt (Zoeter- woude) 52.6, Jan v. d. Hoorn (Ter Aar) 52.6, A. C. Mooijman (Nootdorp) 52.6, G. Blok (Oud-Beijerland) 52.8 (geen 1500 meter), a. Veldhuizen (Rotterdam) 53.-, C. Verduyn (Nieuwkoop) 53.2 (de vier laatstgenoemden: Mooijman, Blok, Veld huizen, Verduijn, werden niet voor de 1500 meter gelesecteerd, hoewel er nog vier rijders met mindere tijden onder hen kwa men en1 die wel verder mochten), C. Gra- veland (Rotterdam) 53.2, P. Breed (Am sterdam) 53.6, J- K. de Jager (Wolphaarts dijk) 54.-, G. Bestebreurtje (Barendrecht) 54.4, J. Pronk (Warmenhuizen) 54.6, j. Kerklaan (Pijnacker) 54.9 (de laatste twee: Pronk, Kerklaan, werden niet voor de I500 meter geplaatst). Genoemde 30 rijders (minus de 6 als niet-geplaatst aangeduiden) reden dus de series 1500 meter, waarvan de uitslagen luiden: W, de Graaff 2.40.6, T. Rozendaal 2.46.6, H. J. Vermeulen (Z.H. kampioen 1949-1950) 2.49.1, W. L Mooijman 2 48 4 A. de Boom 2.55.9, A. v. Herk 2.47.1, N Nadat wij gisteren reeds konden melden, dat Kees Broekman niet in de Zuid Hollandse kampioenschap pen startte en dat, daarnaast, Don derdagochtend vroeg het bestuur van de IJsclub Kralingen belaagd werd met een anoniem telefoontje (dat later van Broekmans vriend en trainingsmaat Chardon afkom stig bleek te zijn!) waarin kort, doch krachtig werd medegedeeld, dat Broekman voor zijn start in Kralingen niet minder dan 500 vroeg en dat hij, zo Kralingen niet bereid was, deze „reisvergoeding" te betalen, de Z. Hollandse kam pioenschappen niet met zijn be zoek zou vereren, heeft het A.N.P. dit bericht bevestigd, er aan toe voegend, dat Broekman naar Ne derland is komen vliegen op ver zoek van de IJsclub Wateringen- Kwintsheul die hem vergoeding van zijn reiskosten Hamar-Nederland- Hamar had toegezegd. „Kralingen", dat het op prijs stelde, Broekman in de Z. Hollandse kampioenschap pen aan de start te zien, was be reid gebleken, eveneens een deel van deze reiskosten te betalen, doch het bedrag van 500, dat de heer Chardon telefonisch eiste, vond men (uiteraard) aan de hoge kant. Kees Broekman heeft, zoals wij gisteren reeds veronderstelden, verklaard, dat hij niets afweet van het telefonisch onderhoud, dat zijn vriend Chardon met het bestuur van- „Kralingen" had. Hij heeft Donderdag, naar hij meldde, de ge hele dag trainend op het ijs gestaan ergens tussen Vlaardingen en Maas land. Waarom hij. tegen zijn oor spronkelijke voornemens in, aan deze training de voorkeur gaf bo ven het Z. Hollandse kampioen schap, is niet bekend. Olsthoorn (ondanks een val) 2.47.2, J. G. de Jager 2.48.8, C. Graveland 2.56.9, P. Breed 2.58.3, G. Belt 2.48.4, Jan v. d. Hoorn 2.47.8, P. Zwanenburg 2.45.9, C Dusseldorp 2.51.0, C. v. d. Eist 2.39.9, Jo v. d. Hoorn 2.44.4, J. v. d. Schee 2.51.7, L. Dijkstra 2.52.5, J. Breed 2.48.4, J. Wervers 2.47.3, E. van 't bever 2.43.3, S. v. Amen (vlak voor finish gevallen, waarvan meni ge stopwatch „schrok") 2.53.7, J. L. de Ja ger 2.51.2, G. Bestebreurtje 3.12.9. Tot slot dan de series 5000 meter, waar voor nog maar 10 rijders aan de start mochten komen; P. Zwanenburg alleen 10.05.0, T. Rozendaal niet aan start ver schenen, A. v. Herk 9.44.0, N. Olsthoorn 9.26.3, C. v. d. Eist (gevallen) 10.09.2. W. de Graaff 9.38.2, J. Wervers 10.05.2, Jan v. d. Hoorn 9.52.0. E. van 't Oever 9.42.9, Jo v. d. Hoorn 9.52.7. (Van onze correspondent) Op een soortgelijke wijze als te Rot terdam C. v. d. Eist kampioen van Zuid-Holland werd, behaalde op de Nieuwe Ijsbaan te Apeldoorn de Breu- kelenaar C. Heus de provinciale titel van Gelderland door de 1500 en de 5000 meter te winnen, huewe! hij in het eindklassement de eerste plaats moest afstaan aan de Aalsmeerder G. Maars se. De baan was stroef en er stond een flinke wind, op de 500 meter hadden de 33 deelnemers tweemaal de snijdende bries tegen, maar desondanks reed Maars se er een tijd van 50 sec uit. Opmerke lijk was de prestatie van de Enschedese rijder J. Roos (in 1937 te Davos de snel ste Nederlander) die in vier jaar niet op de schaatsen had gestaan maar toch op de 500 meter met 52 sec. een tweede plaats veroverde. De 20-jarige A. Siebers uit Zutphen en de 18-jarige H. Wilbrink bleken iets voor de toekomst te beloven (al ondervond Wilbrink moeilijkheden met zijn Friese schaatsen waarmee de bochten niet goed te nemen zijn). De uitslagen; 500 meter: G Maarsse (Aalsmeer) 50. J. Roos (Enschedé) 52. C. Heus (Breuke- len) 53.4. 1500 meter: C. Heus 2.45.2, G. Maarsse 2.45.4, J. Vermeulen (Breukelen) 2.50.8. 5000 meter: C. Heus 9 43.4 G. Maarsse 9.50. A. Siebers (Zutphen) 10.05.7. Eindklassement; 1. G. Maarsse 164.133 p., 2 en kampioen C. Heus 166.873, 3. J. Vermeulen 172.470 De temperatuur was 5 graden onder 0, 's middags was de publieke belangstelling vrij groot. Zuidhollandse schaatskampioenschappen: De Rotterdamse nieuwkomer J. Wervers rechtstijdens zijn overwinning op de 500 meter op Blijlesen. ZUIDHOLLANDSE KAMPIOEN SCHAPPEN SCHOONRIJDEN Te Dordrecht werden gisteren wed strijden gehouden om het kampioenschap van Zuid-Holland schoonrijden. He uitslagen waren: Senioren: .dames; 1 mevr. De Jager-Wartenhorst ineuo); 2. mej. Schipper (Zaandam); 3. mej. Molenaar (Hoofddorp). Heren: 1. Wesselo (Bussum); 2. De Kuyter (Zaandam); 3. Valk (Rotterdam), «r 1- me^ Molenaar en de heer essei0. 2. mej. Schipper en de heer De Ruyter; 3 mevr. De Jager en de heer Boontjes (Heilo). Juniores. Dames: 1. mej. C. Bouma (Dordrecht): it mej|' Klootwijk (Rotterdam); 3. mevr. van der Wal-Bouma (Dordrecht). Heren; i. Van der Bam (Hoofddorp); 2. /Tfar,en: T mevr. Van Wijngaarden (Dordrecht) en Van der Bam Hoofd dorp); 2. mej_ Loman en Mook (Breda)- (DordjreehD.an Zaterdagmiddag 30 December wordt in in? een tafeltennis-wedstrijd Neder- land-Belgie gehouden. Voor België komen -j i Helabarre, kampioen, Paul Be- Pierró nU|;dkamPioen, Georges Roland en Pierre Dekemper. De Nederlandse spelers fjJD V,or He.lser, kampioen, H. Gry zenhout jeugdkampioen, Cor du Buy en Wil van Zoden. De wedstrijd wordt gehouden in „Ons Huis aan de Gedempte Gracht. De wedstrijd Antwerpen—Tilburg gaf 3°ed ijshockey te zien. De Tilburgenaren begonnen in hoog tempo en reeds 42 se conden na de begin-bully iag de puck achter die Belgische doelman. Langza merhand werkte Antwerpen zich los en na een kwartier was de stand gelijk. In de tweede periode gaven beide partijen elkaar weinig toe ;een schot van Lead- beater was de Tilburgse doelman te machtig (2—1). Fel kwam de Neder landse ploeg nu opzetten en nog geen drie minuten later zorgde Kremers voor de gelijkmaker (22). In de laatste periode werd het tempo opgevoerd en het spel kreeg een bard karakter; de strafbank was vrijwel voort durend bezet. Goed werk van Leadbea- ter, de uitblinker van Antwerpen, werd door Morris afgewerkt en Antwerpen had opnieuw de leiding (3—2) maar het vaak fantastische doelverdedigen van Van Rijswijck stond elk verder Belgisch succes in de weg. Cha-monix en Luik deelden, 22. H.H.IJ.C- voert nog steeds de ranglijst aan. Er is i,beweging" in de Amsterdamse voetbalwereld. Met Bergman vroeg ook Van Wijngaarden overschrijving van Blauw Wit naar de Zaandamse derde klas- sfr Z.V.V., terwijl overschrijving naar Ajax hebben aangevraagd de Blauw Wit ter Tjepkema (rechtsbinnen) en de twee Volewijckers-spelers Bakker (linksbin nen) en Hagenaars (keeper) (Van onze correspondent) Blijkbaar geïnspireerd door de Drentse naotor-T. T. op het Asser circuit, was men het vorig, seizoen in Zuidlaren (Dr.) op de gedachte gekomen, o,p het Zuidlaar- dermeer een ijs-T. T., t. w. een schaats- race op de lange baan, te houden. Men bepaalde de afstand op 75 km., een tra ject, dat voor Elfstedenrijders de moge lijkheid van een goede training inhield. De dooi heeft de plannen-1949 destijds in het honderd gegooid, doch men is er, toen vorige week de vorst inviel, op terug gekomen en na een duchtige voorbereiding is deze wedstrijd over 75 km. dan giste ren voor de eerste maal op de uitnemen de banen van het Noordelijkste meer in Drente gehouden. Er was een vrij hin derlijke en koude Oostenwind, doch voor het overige kon men vrijwel van ideale omstandigheden spreken. De aangifte heeft volkomen aan de op zet van de organisatoren beantwoord. Naast tal van locale krachten immers waren talrijke min of meer bekende lange- afstandrijders en Elfsteden-schaatsers ko men opdagen, niet alleen uit het Noor den, doch ook uit. het Oosten en het Zui den. In totaal waren er rond 130 deel nemers van de partij, w. o. enkele rijd sters, en een ferme afvaardiging van het militaire garnizoen van Zuidlaren. Men startte op een baan ter lengte van 3000 meter, die dus in totaal 25 maal moest worden afgelegd. Het veld viel al heel gauw uiteen en toen zagen de talrijke toeschouwers langs de Oost zijde van het meer, dat een groep van 13 rijders zich geleidelijk van het grote veld losmaakte. Onder hen bevonden zich cracks als Verhoeven, De Jonge, Kremer, De Vries, Van der Vinden, Wiechertjes en anderen. Deze kopgroep hield er, bij een gemid delde uursnelheid van ca 25 km., een zo danige gang in, dat er voor de rest van het veld geen mogelijkheid meer over bleef de achterstand in te lopen. En op 15 km. van de start kwam er in deze kop groep meer tekening, doordat Verhoeven, Van der Vinden en De Vries zich opnieuw loswerkten. Over de laatste tientallen km. was er weinig wijziging meer in de race, die ten slotte gewonnen werd door de Braban der Verhoeven (Dussen) in 2 uur 56 min. Een tijd, die doet zien, dat deze winnaar, die zich de laatste jaren al in tal van lange-afstand-wedstrijden onderscheidde, de hoge aanvangssnelheid keurig heeft volgehouden. Tweede werd A. de Vries (Franeker) in 2 uur 58 min., derde v. d. Vinden (Amsterdam) in 2 uur 58,1 en vierde Schipper (Steenwijkerwolde) in 3 uur 1 min. Eerst aankomende rijdster was mej. Lubberts (Noordsleen) in 3 uur 4 min. De volgende aanvragen voor het hou den van wedstrijden op de schaats zijn bij het bondsbureau van de K.N.S.B. binnen gekomen; Lange baan: 30 December: langebaan- wedstrijden voor dames over 500 en 1000 meter, voor heren over 500 en 1500 meter, georganiseerd door de afd. Haarlem voor leden van de N.V.B.H.S.. aanvang 11 uur, baan uitgezet tussen eremonument en boulevard. 1 Januari: nationale wedstrij den lange baan te Middenbeemster, geor ganiseerd door IJsvereniging Beemster. voor mannen over 500, 1500 en 3000 meter aanvang 11 uur. 1 Januari: nationale wed strijden lange baan. 500. 1500 en 3000 m. te De Lier, georganiseerd door vereniging „Hard-gaat-ie". 2 Januari- nationale wed strijden te Sint Pancras over 500, 1500 en 3000, meter, georganiseerd door de IJsclub Sint Pancras. 4 Januari nationale wed strijden lange baan te Wieringerwaard over 500, 1500 en 3000 meter, aanvang 11 uur, georganiseerd door Wierlngerwaardse IJsclub Korte baan: 2 Januari: provinciaal kam pioenschap Noord-Holland korte baan voor mannen te Anna Paulowna. aanvang 14 uur. georganiseerd door vereniging ..Eendracht Maakt Macht". 3 Januari: Ne derlands kampioenschap korte baan voor mannen te Kampen, vereniging TOG. aanvang 13 uur. 6 Januari: Nederlands kampioenschap voor vrouwen kortebaan te Appingedam, IJsvereniging Twelgo, aanvang 11 uur. Naar wij van de zijde van de Friese Ijsbond vernemen, zal vandaag beslist worden, welke toertochten bij doorgaand vriezend weer in de komende dagen ln Friesland zullen worden uitgeschreven. De mogelijkheid, dat de bekende Elfme- rentocht ook op het programma zal ko men te staan, schijnt niet te zijn uitge sloten. Van de Elfstedentocht en -wedstrijd Is voorlopig echter geen sprake, daar het ijs hiervoor op vele plaatsen nog geen vol doende dikte heeft. Bovendien is er in en bij Harlingen in het geheel nog geen ijs, dit in verband met de bij Harlingen aanwezige sluis. Tenslotte kan nog worden meegedeeld, dat de Fonejacht in de gemeente Idaarde- radeel tot bij Grouw voor de scheepvaart open wordt gehouden, zodat het rijden op deze vaart zeer gevaarlijk moet wor den geacht. Ook het ijs van de Loosdrechtse plas sen is thans geheel dichtgevroren en bleek sterk genoeg om te worden bere den. Zaterdag a.s. zal de vermaarde Ron de van Loosdrecht, welke leidt over een traject van 120 km., worden verreden, start om 11.30 uur bij de Driesprong. Voorts heeft men voorbereidingen ge troffen voor de Gooise dorpentocht, de zogenaamde „Rande Gooi", welke volgen de week zal worden gehouden. Advertentie 1 5 I i j rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrii- rrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrr Krl rrrrrrrrrrr r crr-c-rcv-rur.n.f-.rcTu De gezondheidstoestand van de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de KNVB is de laatste weken uitstekend vooruitge gaan. Hij zal „ergens in Nederland" nog een tweetal weken een rustkuur onder gaan, waarna hij ongeveer half Januari zijn werkzaamheden zal hervatten. Het ligt in de bedoeling, dat hij op 13 Januari wederom de bestuursvergadering van de K.N.V.B. zal voorzitten. De ijszeilwedstrijden, die a.s. Zaterdag 30 December op het Zwet te Wormer worden gehouden, zijn voor mannen De rijders zijn voorzien van een drienoekig zeil met de punt naar beneden ter groot te van 4 Va meter, dat met de handen wordt vastgehouden. Er zal tegen ue wind in gelaveerd moeten worden. Met een matige wind zou een snelheid behaald kunnen worden van 40 50 Km Bij flinke wind heeft men zelfs niet een snelheid van 100 km. gereden. Hei wed strijdvoorschrift is ongeveer gelijkluidend aan dat van het gewone zeilen Waar schijnlijk zal een rechte baan worden uitgezet en zal op tijd worden gereden. De wedstrijden worden georgan seerd door de sectie sport van de Wormer Ge meenschap, een overkoepelend orgaan van alle verenigingen ter plaatse. Het bestuur van de K.N.V.B. heejt be sloten, dat de wachttijd van drie maanden vastgesteld voor Nederlandse spelers, die overschrijving vragen naar een buiten landse profclub, nog niet geldt voor Roo senburg (naar Florentine) en Stoffelen (naar R.C. de Paris) omdat een nauw gezet onderzoek en overgelegde bewijs stukken hebben aangetoond, dat de onder handelingen betreffende deze twee spelers reeds waren geopend en daaruit voort vloeiende morele verplichtingen waren ontstaan op een tijdstip, waarop de nieu we bepaling nog niet was gepubliceerd. De K.N.V.B. heeft merkwaardigerwijs toestemming gegeven aan de dezer dagen professional geworden Ajacied Stoffelen om op Nieuwjaarsdag (in de plaats van Schijvenaar) mee te spelen in de tradi tionele wedstrijd van H.F.C. tegen de oud-internationaals te Haarlem. Het elftal van de oude garde ziet er als volgt uit: Halle; Caldenhove en Stoffelen; Paau- we, Fellikaan en Stijger; Wels, Schaap, Roozen, Kick Smit en Drager. (Het H.F.C.-bestuur deelt mede, dat de wedstrijd in ieder geval doorgaat; het veld wordt door een sneeuwlaag tegen de vorst beschermd, de sneeuw wordt pas op Nieuwjaarsmorgen verwijderd en het veld zal dus niet hard zijn, hóópt men). Advertenue (Van onze correspondent) Op de Noordelijke korte banen mogen thans de Startkaarten rigoureus zijn in gevoerd en de band tussen de clubs moge hechter zijn dan ooit te voren, de tegenstelling geld-sport blijft voort bestaan. En de consequenties van deze controverse geven de officials ook in deze organisatorisch zo gunstige tijd nog heel wat hoofdbrekens. Neem het geval-Termunten: Een rijderij met een hoofdprijs van 100 en dus een eerste klasse wedstrijd voor de sterkste cracks. Maar wat gebeurde: De organi satoren, die tevoren gelukkig waren ge maakt met een ruime inschrijving van de prominenten, moesten op het laatste ogenblik bemerken, dat liefst 8 van de aangemelde sterren verstek hadden laten gaan. Waarom? Omdat deze heren had den door-gekregen, dat het daar in Ter- munten hard werken zou worden om de beslissende omlopen te bereiken. En dus koos men ter elfder ure een andere van de vele. te zelfder tijd gehouden, rijde- rijen, waar de spoeling even goed of mo gelijk slechts iets minder dik zou zijn, en de concurrentie beduidend geringer. Want de prof op de kortebaan rijdt met één oog op z'n tegenstander en met één oog op de volgende dag gericht. Knapen als Rot gans. Pomper, v. d. Ploeg. Trompetter en Janmaat en in iets mindere mate Warta, Scheper e.a., hebben tot nu toe al een heel aardig kapitaaltje bij elkaar gereden, doch zij hebben dat mede hierdoor slechts kunnen bereiken door elkaar zoveel het kon uit de weg t« blijven. Men zal deze moeilijkheid een moei lijkheid. die voornamelijk gezien van spor tief standpunt bestaat nooit geheel kunnen voorkomen, doordat er dagelijks al te veel rijderijen worden gehouden. Doch vast staat ook. dat men er de rijders tegenwoordig wel toe kan dwingen, niet zo royaa] met hu.n inschrijving-en om te springen en die aanmelding, welke zij eenmaal deden, ook werkelijk gestand te d-oen. Zij, die hier de sportieve regelen overtraden, kunnen binnenkort op uit sluiting voor kortere of langere termijn rekenen. Holland1" nog vooraan, De „Hollanders" liggen voor zover men dat aan de hand vao de niet zo tal rijke directe ontmoetingen tussen de ster ren kan beoordelen, nog vooraan. Doch hun superioriteit is niet meer zo uit gesproken als de laatste winters: Knapen als Jan Pomper, de sterke sportinstruc- teur Van Haulerwijk en Egbert van der Ploeg, een adspirant-turnleraar. hebben zich dermate voor dit seizoen voorbereid, dat zij maar weinig meer voor kampioe- 29) 506 meter: C. v. d. Eist (Rotterdam) 49,Jo V. d. Hoorn (Ter Aar) 50,6; N. Olsthoorn (Maasdijk) 50.8: J. G. de Jager (Wolphaartsdijk) 51; E. van 't Oever (Lisse); s. v. Amen (Rotterdam, 17 jaar); v v. Herk (Berkel) en A. de Boom 'nPen a. d. Lek) allen 51,2; J. Breed ■""-terda-m) 51.3: J. Wervers (Rotter- 51.4; H. J. Vermeulen (Ter Aar) en L. Mooijman (Nootdorp) beiden 51,6. 15«« meter: C. v. d. Eist 2.39.9; W. de t raaff (Rotterdam, 19 jaar) 2.40,6; E, vaa De dikke Fransman die juist deed als of hij Wally nu eerst opmerkte, kwam met een stralend gezicht naar hem toe. Hij schudde hem hartelijk de hand. Goede avond, mijnheer Chatterton, zei Jacques met zijn Frans accent, ik meen, dat men U zoekt. Dat was ook zo, maar Wally had ern stiger zaken te bespreken. Die vent daar aan dat tafeltje in de hoek kijk niet zo plotseling om langs de muur rechts, die met dat meisje met dat helgele japonnetje zit te spre ken, gezien? Wie i - dat? Jacques keerde zich op zijn dooie ge mak om, en motiveerde die beweging met een wenk aan het orkest om de oren van de gasten met meer muziek te stre len en keek onderwijl naar Myra's tafel genoot. Ha, ik weet het al. Dat is, en zijn stem slonk tot een vertrouwelijk gefluis ter, mijnheer Medway. Hij komt nog niet lang naar de club, is het wel? Ik heb waarachtig nog helemaal vergeten hem aan te bevelen, maar hij heeft heel goede relaties, begrijpt u. Tot uw dienst. Ze zeggen, dat hü een lid i« van het l Van ter zijde had hü gezien, dat Ge- Hogerhuis. Maar ik weet niet of het waar is. H'm, bronmde Wally. Schitterend. Wat is het voor iemand? Hij is juist als zovele van die dolle Ik wil zeggen van die Engelsen. Altijd de grote mijnheer uithangen met heel veel hoe noemt u dat allures niet? Wally knikte: Dank je, Jacques, zei hij. ken je die dame ook? Het spijt me, zuchtte Jacques, ik ken zijn vriendinnetje niet. Is mijnheer Medway misschien een vriend van u? Vriend? Ja eh we hebben sa men nog met modderkluiten gespeeld. Ha, knikte Jacques begrijpend, die Engelsen hebben leuke spelletjes, niet? Was zijn buurman beter in z'n humeur geweest, dan zou hij z'n praatje nog wat gerekt hebben. Maar Wally scheen hier weinig lust toe te gevoelen. Met een uitdrukking van spijt op z'n gelaat, boog Jacques hoffelijk en verwij derde zich- Terwijl hü broeder en zuster gade sloeg, viel het Wally op, dat Gerald her haaldelijk zijn vingers naar z'n lippen bracht ,als beet hij op z'n nagels en on middellijk herinnerde hij zich de toe speling van Guest, maar nu begreep hij ze. Dat klopte. Nu had hij z'n mannetje. Hij glimlachte, met zichzelf ingenomen, en stond op raid met de kellner afrekende. Broeder en zuster verlieten de club op een veilige afstand gevolgd door Wally. Buiten na-men zij afscheid en Myra nam een taxi, en gaf het adres van haar huis op, hetgeen Wally kon opvangen. Gerald nam de richting van Leicester Square, en stapte stevig door en schijn baar onbewust van de schaduw, die hem volgde- De achtervolging duurde zo lang, dat Wally's geduld danig op de proef werd gesteld. Daar hij nooit veel gelopen had, was hij niet weinig vermoeid toen hij de moordenaar langs Piccadilly, Water loo Place, Trafalgar Square en North umberland Avenue gevolgd was. Steeds voorwaarts ging het door het Charing- Cross-Sta-tion van de ondergrondse spoorweg. De trappen op naai de Hun- gerford Bridge aan c.e overkant, de brug over en in de richting van Waterloo- Station. De 'moordenaar, nu iets vlugger, haastte zich de grote ijzeren poorten door en de helling op, terwijl hij de hoofdingang rechts liet liggen, en wendde zich naar de met glas bedenkte afsluiting boven op de helling, waar hij een korte draai naar rechts nam en verdween Wally die een meter of ■■"tig ach ter hem liep, zette het nu oi -en lopen en belandde in 't station. Vat ae moor denaar was geen spoor meer te beken nen. Hij was verdwenen als had de aarde hem verzwolgen. Wally beet op zijn lip van ergernis. Dat was een onverwachte tegenvaller. Hier kon hij in drie richtingen gaan. De moor denaar was óf het station dwars overge stoken naar de ondergrondse spoorweg, óf naar een van de perrons gegaan, óf wel door perron 1 naar het uiterste zuidelijke gedeelte van het station gewandeld en dit verlaten door de Westminster-uitgang. Wally kon kiezen uit drie. Hij koos geen enkele. Verduiveld! Wally fronste de wenkbrau wen. Hij wendde zich tot een onverschil lig uitziend kruier en wenkte hem kortaf. De man kwam op z'n dooie gemak naar hem toe. Het was een gedrongen figuurtje, maar hij had zo'n vervaarlijke knevel, dat z'n hele gelaat er bijkans achter schuil ging. Z'n neus was bolvormig en donker rood; z'n ogen hadden hun glans verloren. Heb je hier zo even een flinke heer in avondcostuum voorbij zien gaan? vroeg Wally ongeduldig. De kruier keek hem wantrouwig aan, draaide vervolgens z'n snor op, bromde iets. dat weinig vriendelijks betekende, en wendde zich om zonder een antwoord te geven. Hier zat geen fooi aan vast Die vent was niet recht „snik". Of hij een flinke heer had gezien? Potdorie! Wally greep hem bij zijn arm en hield hem tegen. Hoorde je, wat ik zei? snauwde hij. De kruier snoof strijdlustig, overwoog de mogelijkheden van een succesvol of fensief, liet na rijp beraad zijn plan va ren en begon te spreken. Of ik een grote heer in avondcus- tuum gezien heb? vroeg hij op kalme toon. Nea, dat heb ik niet. Denk je soms, dat ik van de Daily Mail ben? Ik heb geen grote heer in avondcostuum ge zien, ik heb er honderden gezien! Het is Zaterdagavond. Je ziet niets dan flinke heren in avondcostuum hollen, die uit de theaters en danszalen komen. Daar gaan er weer drie! Hij wees met zijn duim in de richting van drie zwierbollen, die allen aan Wal ly's vage beschrijving beantwoordden, en die, aardig boven hun theewater, een geanimeerd, zij het dan ook onsamenhan gend, dispuut hadden met een kaartjes knipper, die zijn best deed hun beneveld verstand de onmogelijkheid bij te bren gen, om Aldershut met de trein voor Mortlake te bereiken. Uit z'n humeur geraakt, verliet Wally het station. Hij kwam thuis in "en norse bui. Je een ongeluk lopen en nog niets. Nadat hij alles, van de moordenaar tot zijn sleutel, die maar r'et in het slot wilde, toe, naar de duivel gewenst had. sloeg hij de voordeur als eer bezetene dicht en struikelde dan over de mat. Met 'n hartelijke verwensing van alle deurmatten stond hij op en wilde juist de salon binnengaan, toen een vierkante, witte envelop, die op de mat lag, zijn aandacht trok. Hij raapte ze op en stak ze boos ;n z'n zak. Wordt vervolgd. nen als Rotgans. Trompetter en Janmaat onder doen. Men vergete evenwel niet, dat deze ver gelijking noodzakelijkerwijs mank moet gaan. Al te veel rijderijen zijn en worden gehouden, zonder dat de chronometer er aan te pas komt, en zo zullen eerst de provinciale kampioenschappen, die dit week-end in het Noorden worden gehou den, eigenlijk pas een duidelijk beeld kunnen geven van de krachtsverhoudin gen in elke provincie. En daarop volgt dan Woensdag a.s. in Kampen, de grote beslissing, als daar het nationale kam pioenschap door Nan Rotgans zal moeten worden verdedigd. En intussen gingen de dagelijkse rijde rijen ononderbroken voort. Fraaie Friese zege Een van de meest opmerkelijke uitsla gen viel wel in Sneek, waar Donderdag de Heerenvener v. d. Ploeg het in de be slissende ronden moest opnemen tegen „Hollandse'' cracks als Nan Rotgans (Wie- ringen). v. d. Nagel (Zwammerdam) en Jongert (Enkhuizen). En wat deze spor tieve Fries dit seizoen nog nauwelijks eerder gelukte, gelukte hem thans: Tn twee ritten, die beide met uiterst gering verschil eindigden, werd de nationale kampioen van het vorige seizoen gesla gen. Friesland had eindelijk weer eens van het Westen gewonnen. Jan Pomper zocht het herinnert U zich het bovengenoemde devies! elders en won eveneens f 100.—, Evenwel met veel minder moeite, omdat hij het in de finale alleen maar te stellen had met de locale crack van Hamweg: J. Huttinga. Deze was tegen de Friese sportleraar niet opgewassen, en werd tweede. Voorts boekten de beide schaatsknnin- ginnen van dit seizoen naar dagelijkse overwinningen: Riena Kooy ging in Hee renveen met de 100 naar huis, er in Roden, waar Aaltje Terpi"- a voor de ster ter verscheen won deze Friezin f 80. Bij afwezigheid van beide i.ic-sterret'es kon de Groninger mej. Schuur in Rlochtéren met de hoofdprijs van f 80 gaan strijken. De uitslagen van de partijen van de tweede ronde luiden: Euwe (Ned.)Kupper (Zwits.) 10, Gro-b (Zwits Giustolisi <lt.) V» 1*>. Christoffel (Zwits.)— Pilnik (Arg 01. Blau (Zwits.)Kaliwoda (Oost afgt'br De afgebroken partijen uit de eerr e ronde werden uitgespeeld Christofel won van Grob en de partij Pilnik B au werd remise. In zijn partij van de tweede ronde te gen Euwe koos Kuppei de iVimzo-Ind'- sche verdediging. De jonge Luzerner kwam zeer goed uit de opening maar drong toen met een van zijn torens te ver op. een staaltje var overmoed dat noodlottige gevolgen hr-d want Euwe wist door een fijne combinatie 'wee stukken te winnen voor een pion Kjp- per verdedigde zich daarna mei veel talent, doch kon nied verhinderen da; hij kort voor het verscryken van de speeltijd mat gezet werd. De uitslagen van de derde ronde luiden: Kupper—Blau Giustolisi—Euwe 01, PilnikGrob afgebr.; Kaliwoda Christoffel afgebr.. Afgebroken partij tweede ronde: Blau —Kaliwoda 10. In zijn partij tegen de Italiaan Giusto lisi behandelde dr Euwe de Nimzo- Indische verdediging niet zeer voor zichtig, doch de wit-speler vond het juiste tegenspel niet en ondanks stuk winst geraakte hij weldra in mogilijkne- den. die hem na 32 zetten tot opgeven dwongen. De stand luidt na de derde ronde; 1. Euwe 3 pnt.. 2 Blau 2 pnt 3 Pilnik 1% pnt. plus 1 afgebr., 4 Christoffei 1 pnt plus 1 afgebr., 5. en 6. Kupper en Giustolisi 1 pr.t. 7 Grob pnt., plus 1 afgebr., 8. Kaliwoda 0 pnt plus 1 afgebr. De Belgen hebben hun derde man voor het Europees kampioenschap biljarten ka der 47/2 moeten laten vallen, zodat de definitieve deelnemerslijst is samenaesteld zoals in onze Sport-Spatten van 27 dezer werd gepubliceerd minus dan bedoelde Wafflard. Het foumooi zal nu een dog langer duren en wel van Donderdag 11 tot en met Maandag 15 Januari, zoals bekend te Waalwijk. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5