Bij het afscheid van 1950 Facetten van 't gevarieerde leven! 66i52— ZIG-ZAG Puzzle Bioscopen deze week LANGS DE IJN MUZIEK Januari Beleefd verzoek Juni October Augustus Februari April WALDO September Juli November Mei Maart Berg Uw waardevolle stukken in een SAFE-LOKET bij de HOUTMAN December ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 PAGINA 8 Uet is raoehjk om op gang te komen bij de bespreking van het ring Ze j^'gen Wat ze wilden", een Oude Jaar, want als er iets bewijst, dat er in Schiedam gelukkig aan schokkende gebeurtenissen gebrek is, dan is dat wel het door- Werken van het jaar 1950 in kranten. SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Odette (Passage) Montana (Monopole) KATH. ARBEIDERS BEWEGING MEN IS VERPLICHT AS TE STROOIEN BURGERLIJKE STAND MEDISCHE ZONDAGSDIENST AFSCHEID KAPITEIN W. LORIé Advertentie I onder het getrek van een slopers-auto, I hetgeen weer een stap was op weg naar J groter Schiedam. Dat het Hoofdplantsoen klaar kwam, werd tijd, maar nu is het tt.- 1..1 i"ii_ i- ij. bilzonder mooi Heerlijk was de opvoe- Wij hebben Viktoria en haar huzaar gezien met de Kunstkring en van de Broeders kregen wij gelegenheid een kijkje te nemen in een gezin, waar de Katechismus op de schoorsteen ligt. Mr Cos deed het zijne om de jeugd meer belangstelling voor onze democratische bestuursvormen bij te brengen door ge woon Kantonrechter te zijn, terwijl leer lingen van de H.B.S. hem op de vingers keken om te zien, hoe in Nederland de onafhankelijke rechtspraak werkt. Jon gere scholieren kregen weer een rietje in de melkfles. Jan Koetsier mende het Rot terdams Philharmonisch; Toos Onderden Minister In 't Veld tiet zich door de hoge kosten van de flats Nieuwland niet l\it het veld slaan en kwam ze openen. O.B.K. opende 50 volgende jaren, na een halve eeuw te hebben volgemaakt. De heer v. d- Drift was zo gelukkig Pro Ecclesia et Pontifice te ontvangen. Wie herinnert zich niet Jaap en Haa kon Stotijn, die met het Residentie orkest in de Juliana-kerk concerteerden. (Al degenen, die er niet waren, zult U zeggen. Jammer voor hen). Tumult om van te smullen over de weekmarkt. Voor de liefhebbers dan. Omdat het zo koud was, kwam er ook nog een rijdende wagen met ijskasten. De heer H. M. Willemse werd begiftigd met te mams fhiiharmoniscn: loos wnaeraen-1 het êrekruis Pro Ecclesia et Pontifice". wijngaard sloeg een snaar kapot op reke- Hermes_DVS 'zag kampioenskansen ver- mng van het pianoconcert no 3 van Saint ]oren gaan ;n een Strijd tegen Blauw Wit. Qlt nu ui ge instituut, ue n.rv. ruuueounu Saens. Een beetje dikker draadje werd Maart was verder de maand van de her- st. Michael maakte er in de bovenzaal door de heiers op de oude begraafplaats denking van het 675 Jaïig bestaan van van Musis Sacrum een waar feest van, j,Ze kregen wat stunt van de Kunstkring met een gran dioze Louis Saalborn. Het zwembad werd opgeknapt; voorlopigSt. Caecilia en het Gemengd Koor gaven resp. onder leiding van Wim de Rooy en Jan Rem merswaal een uitvoering in de Juliana- kerk. De M.A. nam afscheid van het eer ste cursus-jaar met een geestige bonte avond. Honkballers en cricketers zochten de palen, slaghouten, korven, handschoe nen, legguards enz. op om de zomersport te gaan beoefenen. Het St. Willibrordus- patronaat vierde feest. In deze maand maakten we de balans op van de grote verhuizings-iepidemie, die er in April geheerst had. „Bus voor meneer", zeiden de kappers bedienden, toen hun organisatie ter spra ke kwam. Alleen de vrije organisaties zouden erkend zijn. Brederode gaf een ontrcreinende opvoering van Maria Go- retti. In de hal van de Huishoudschool werd een herdenkingsplaquette, ontwor pen door Frits Henderlckx onthuld bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dit nuttige instituut. De R.K. Politiebond Verander ln uw "telefoongids het nummer van de NIEUWE SCfflEDAMSCHE COURANT het eerste lustrum gevierd. Wij waren niet bij de gelukkigen, die veel geld op de Hoogstraat wonnen. Zo gek waren die woonwagenbewoners nog niet, toen ze niet van de Oude Dijk weg wilden gaan. Dat vond mr Cos ook. De Noletstichting kreeg een nieuwe keukeninstallatie. Het werd tijd. „Leer om Leer" was een geslaagde opening van het Kunstkring-seizoen. Die Shakespeare doet het altijd nog wel. Er vond een bedrijf stelling in Schiedam plaats. doorgeslagen. Vier telefoonkabels en de leiding van de radiodistributie werden vaneen gereten. Door alles op haren en snaren te zetten, kwam het weer goed. Et kwam weer eens een monument voor gevalleneh uit de bus. Het ging daarna in de doofpot. De Begroting-1950 werd be handeld; v. d. Berg ruiste pen kolossale spraakwaterval; Gusto maakte een nieu we kraan voor de haven van Antwerpen, maar dat ding was niet geschikt om de uit de rails gelopen lijn 8 op het Koemarkt plein weer in het gareel te helpen. Drs Jean Eyckeler kwam zijn Bijbelse geschie denis-incarnaties voor de Mannencongre- gatie van de Singel geven. Voor het eerst kreeg een dronkaard in Schiedam veertien dagen principaal. De Singeljeugd gaf een zang- en toneelavond, terwijl het buiten zo koud was, dat er een kort maar hevig ijspretje me.t schaatsenrijden is geweest. Over de Poldervaart werden de buizen naar het rioolgemaal gelegd. Er was een extra brug voor nodig. De Credo Pugno- «nannen kregen hun diploma: 23 strijders tiit het Geloof erbij. Wij hebben U in Ja nuari iets meer van de gemeentelijke be lastingen verteld. Excelsior bracht de ouders van de leden in verrukking met een grote uitvoering in de Passage; het waren er zelfs twee op één avond. Chns- toffêl, een der actiefste vakorganisaties m Schiedam, hield jaarvergadering. Bij Wil ton was er brand in het grote dok, maar het viel weer mee. Het toen nog bestaande Katholiek Genootschap gaf Wouter Paap gelegenheid ons iets meer over Mozart te vertellen. In Kethel was de heer A. Lans bergen 60 jaar organist van de Jecoious- kerk. Flipse, het R. Ph. Orkest en Bruck ner smeten de Grote Kerk vol pure mu ziek. mddi b w ua vtiuti denking van het 675 jaHg bestaan van Schiedam. Daarom waren er sportgebeur tenissen en kwam zelfs het camera-team van de journaalfilms om de plechtighe den vast te leggen. Heeft de belangstelling, die gevraagd werd voor het werk der Marijkes wer kelijk vruchten afgeworpen? Het Passie-gebeuren werd op Initiatief van het Comité Katholiek Schiedam op geroepen door Katholieke Schiedamse acteurs in de Passage Voor baby was de opening van het nieuwe consultatiebureau van het Wit- Gele Kruis erg li/Iangrijk ook al scheen alleen mama geïnteresseerd. Naar Amsterdam trokken véle Schie damse mannen ter H. Stede. Het Evangelie tn Steen zouden wij het volgend jaar weer terug willen zien, maar er is geen K.C.G. meer om het te zamen met andere Franse documentaires te vertonen. Voor de Katholieke Kring kwam Paul de Waart over Rome spreken. Bij Wil ton brak brand uit in een tanker. Geluk kig kregen we ook dit jaar in de Grote Kerk de Matthaus-Passion van J. S. Bach te horen en even gelukkig waren er velen, die er na-ar kwamen luisteren. De lentemaand werd nog gebruikt om over één meer ambachtsscholen in de raad te praten. van Musis Sacrum een waar feest van, toen het 30-jarig bestaan gevierd werd. Als afsluiting van het toneelseizoen bracht de Katholieke Kring De Winslow Jongen" onder de leden, die in de Pas sage bijeen waren. Tweede Pinksterdag danste Schiedam naar het pijpen van de corpsen uit het hele land. dwijnen De raadsleden van de commis sie voor Gem. Werken, Grondbedrijf en alles wat deze commissies aangaat. Het werd een tocht van vele uren. Omdat men wist, dat Schiedam eens toch groot zal worden, werd toch maar besloten toestemming te geven voor de bouw van een cultureel centrum, namens de raad; werd een proef-weekmarkt aan vaard en kon men er over gaan denken het Singelplantsoen tot gemeenschaps- terretn te maken. 260 Kinderen kregen het Veilig Ver- keer-diploma uit handen van de burge meester. Voor veilig verkeer in de Volks gezondheid zorgen de Wijkverpleegsters. Van de Zuid-Hollandse Bond waren ze met zijn allen in Schiedam, in het nieuwe Wit-Gele Kruis-geboüw. In de stad wer den gaspenningen-automaten geïnstal leerd. Het Singelkwartier kreeg op een flink stuk van het Singelplantsoen een kinderspeelplaats. Dat het een feestelijke zomer zou wor den, bleek al uit de eerste berichten over de vacantieweek. Hiervan trokken zich de Verkenners en Padvinders nog weinig aan, want zij hadden het te druk met het spel van Ippacaquana. het grote opper hoofd. Onder het geknetter van donder bussen, de angst van opeengepakte toe schouwers en de verontwaardiging van velen, hield de Nationale Reserve een oefening, waar parachutisten het Westen van de stad bezet zouden hebbers Het was nogal komiek. Het kon nu weer lijen; dat de leien Onder hypnose bracht de inmiddels doctor geworden heer Peters de Katho lieke onderwijzers toen hij over film sprak. En voorzitter Boudens wilde, da., pa en ma meer invloed zouden hebben op de scholen, Zr dr Mechtildes bracht Goethe dichter bij de leden van het K.L- G. (Hoe is het mogelijk, dat dit was?). De Hollandse vioolbouwers lieten hun kunnen zien in het Sted. Museum. Als „de opgaande zo-n" door de mist heen kreeg het stuk van Heijermans pas op het -laatst kracht. Dc Kunstkring weet nu onderhand wel wat het van het Rotter dams Toneel niet mag verwachten. De Nationale Reserve blijft vooralsnog op de eerste plaats reserve, van de kant van de burgerij dan wel te verstaan. Prof. Veraart kon ongereserveerd trots lijn op het succes van zijn schepping, de PBO Daarover sprak hij voor midden standers en arbeiders tezamen. Sindsdien werd het weer rustig als in een dode stad in ons sociale organisatieleven. Stuijven- berg maakte een oorlogsmonument- ontwerp: verworpen. Diep in onze kragen stonden we te kijken, hoe de eerste paal van de flat aan de Rott. Dijk er niet helemaal in wil de Het was geen slecht voorteken. Nel Oosthout droeg „Iphigeneia" op voor wij- Jen het K C.G. Het Orkest zonder Naam maakte een beurt, die een naam mocht hebben. Het Roentgenkwartet speelde m de Aula. Schiedam wist niets van het R^ntgen- kwartet en kwam er bij de doorlichting op muzikale liefde erg slecht af. De klokken uit de toren van de Grote Kerk kwamen van een kuur bu de Rott. Droogdok terug. Hoe ze klinken, ^te we niet. Het nieuwe carillon is er voor lopig nog niet. Vlaardingen. waar is uw overwinning? j. t Het nieuwe Kajotters-huis op de Lange Haven werd geopend. Wij hoorden, dat wij van vuil compost gaan maken. Zo kort na de kersdagens het moeilijk om geen compote te schrij ven Eet smakelijk. Homo Ludens kwam voor de St. Vincentiusveremging optre- dCHet St. Liduinagesticht kreeg een nieu we jas door het met de zandzuiger van de oude. Katholiek Thuisfront, Nieu we Haven, trok de winnaars van de lote rij Geen'lootje uit de lotert, was het geval v. d- Ent, dat de Raad en d huisvesting in beroering bracht. In Kettu schoten Fundo-woningen .ult Jc 8.r j; die nu nog niet bewoond zijn. Twee tf®"ls zijn op de Koemarkt op elkaar gereden. Advertentie De Palmpass-optocht was dit jaar weer langer en nog mooier dan anders. Het koperen feest van de Priester Stu dentenclub werd een groot succes, dat bewees hoe Sterk de onderlinge band is. De Liduina-maand bracht een bijzon der hoogtepunt door de aanbieding aan de St. Liduinakerk van de nieuwe St. Liduina-schrijn. De Politie Sport Vereni ging kon rapporteren, dat alle goede re laties in 30 jaar behouden waren geble ven. Het herstel van Wilton's grootste dok was tegelijkertijd het sluiten Van dé deur achter alle oorlogsschade bij Wilton. Met de sloping van de panden in de Ooievaarssteeg werd begonnen. De ge meente-ontvanger was 40 jaar in dienst van de gemeente. De heer Meijer vertel de uit zijn rijke ervaring met zijn fabel achtig geheugen. Hoe levend het Don Bosco Patronaat is, bewees het „mirabili- ter dictu" met ..De schone- slaapster" De Katholieke Fabrieksarbeidersbond vierde het 7de lustrum erg feestelijk, gedurende verscheidene dagen. Dat kan gebeuren bii een goede voorzitter als Verdpes. Dank zij de Katholieke Kring gingen we in April naar Zomer in December, m.H Cor Ruys en de zijnen. Het laatste con cert van het Residentie Orkest bracht in de Grote Kerk Jo Vincent. Prachtige muziek die niet vermocht de kerk vol te doen lópen. De Katholieke Middenstan ders kwamen op hun jaarvergadering tot de conclusie, dat er bij vele winkeliers een dorpsgeest heerst. Als ze het nou zelf zeggen De held van het Westen kwam naar Schiedam met Comedia. De Kunst kring vermaakte zich er mee. Met voldoening constateerde men, dat de Schiedamse arbeidsmarkt er gunstig voorstond. Het Schiedamse Tulpen Ral- lye-team had meer last van een ver moeide Citroen dan van vermoeide leden. Ter stembus gaan voor de Provinciale Staten-verkiezingen was tot daar aan toe, maar door de regen naar uitslagen gaan kijken, was er niet bij. Het was een sof. Een reuze contrast met de geslaagde mode-show in het Stedelijk Museum. Op de laatste Vrijdag van deze maand werden de verzoeken om een R.K. en Prot Chr. Ambachtsschool aangenomen. 1400 Rotterdammers kwamen ter bede vaart naar Schiedam. van het stadhuis-dak vernieuwd werden. Van Stolk's bat kwam weer centuries. De restauratie van de Beurs bracht vele verrassingen. Meestal minder aangename voor de toestand van dit gebouw. De dennebomen geurden en de oudjes kleurden bij de tocht door de Stichtsee bossen. Wij waren zo gelukkig met de C.A.B. uit te zijn Wij boften trouwens toch in deze maand, want ook de Mid denstand nodigde ons voor een tochtje uit. Nog wel met de Lierenaars. Gek; dat zo'n ontvangst beperkt kan blijven tot goede vriendschap op de dag zelf en men later nooit meer iets verneemt. Lier bleef verder onbereikbaar. Daar weet de. penningmeester van. De Beurssluizen kregen nieuwe deuren. In het water van de Noordvest verdronk een spelend knaapje- De onderwijzers dachten, dat Juni niet mocht hinderen om een caba ret-voorstelling te geven. Zij deden het in een eoort groot gezinsverband, In een paar uur liepen athletén uit Nederland rondjes door Schiedam om er bij elkaar 30 KM van te maken. Het was een oefe ning voor de Marathon. SVV-er De Groot was derde. In de raad werd weer een Vrij dagavond gebruikt om gemeentebelangen te belich ten. Het was allemaal zo duister als X- stralen met al die röntgeninstallaties. De Koningin en Prins Bernhard zijn haastig door Schiedam gekomen óm naar Vlaardingen te gaan. We hebben gewuifd en zijn naar de Vijfsluizcn getrokken om Hare Majesteit vah .dichtbij te zien. De verkennersgroepen zijn: op kamp ge gaan. Voor minvermogenden werd de ziekenfondspremie gehalveerd. Dat mochten de kranten bekend fnaketi. Toen er later advertenties te plaatsen Vielen, werd dat gedaan in een advertentie- pamflet. Pater DItters Ts naar ZWolle vertrokken Toon Oosterftolt slaat- er 107 (n.o.) bij elkaar,' maar er kwam geen overwinning tegen Sparta Uit voort. Excelsior stak in de .draW. Voogdijkin deren gingen naar Brabant om er teza men een prachtige vacantieweek te heb ben. Daarvoor heeft de R.K. Vereniging voor kinderverpleging en kinderbescher ming gezorgd. Aan hei eind van de maand was er een vacantieweek. Dank zij onze Schiedamse Gemeenschap. Moeten we allgs nog een keer ophalen? De Mari nierskapel, de Kikvorsen, het hossen op de Broersvest, de. Kindervoorstellingen, de bijzondere verkenningstochten? En dan de Kermis wat een. plezier'. De West-Nederland-rit van de R.A.C.- West startte in Schiedam. Er was een Beierse Kapel en Boeren-dansers kwa men uit Schiedam et) van de Veluwe. Circus Elleboog bracht honderden kin deren in verrukking en. de groten raak ten dit bij de wedstrijden voor transport en bakfietsen. En het Spul van Joncker Franssen Oörlqgh Was een reuze spul. De O.V. organiseerde -Florania, een ten toonstelling van middenstanders in de bloemetjes met ln het bijzonder verwerkt de plantjes door-de schoolkinderen opge kweekt. De kinderen van de weeshulzen hebben een heerlijke middag op de ker mis gehad. De Plechtige H. Jaarviering op het SVV-terrein, georganiseerd door het Co mité Katholiek Schiedam uitte op Schie damse wijze de verbondenheid met de grote gebeurtenissen in Rome. De trams en bussen werden duurder. In het Balkengat verdronk een knaap je. De SBLO bestond 20 jaar. Het was heerlijk om de Kindsheid-processie te zien trekken. Een Noorse tanker brand de 3 uur lang, maar het was gelukkig niet gevaarlijk. We hadden last van „vredesoproepen". O.B.K. ging naar De nemarken voor een grote concertreis, waarbij ook Zweden werd aangedaan. Op de hoek van de L. Nieuwstraat en Oranjestraat gaat het St. Jozefhuis ver- Nou, de weekmarkt ts er dan toch ge komen. In Kethel begon men met de Oranjefeesten, dia met behulp Van de Schiedamse gymnasten een rëuze succes werden. Het competitierad ging Wéér draaien, zoals dat heet. Dé Schiedamse Sociale Schóól kostte Pater Roghmans heel wat moeite-. Zij had móéite ©tri op gang te Komen, maar er waS' geestdrift bij. de juiste.-mensesi.. gethbèg 'en daarom kwam zij en draait nu prachtig. De heer Voqgt heeft 56. jaar voor de Heer gezon gen. Hij kreeg „Pro Ecclesiae et Ponti fice". Het regende. Wrtjwel de gehele dag toen dé C.A.G. naar Schiphol ging, maar in het restaurant daar hebben ze veel schik gehad. De. Maria-Congregatie no digde pater Pauiussen S.J. uit om eens iets over het wezen er van te vertellen, opviat men er meer van zou weten. Het bleek allemaal nogal anders. De burgemeester is naar Italië geweest en heeft daar een ingeving gekregen voor een oorlogsmonument; een obelisk. Die is in studie. Als opening van het seizoen liet dé Katholieke Kring twee harten in vierkwartsmaat slaan en men kon „stolz" zijn op de introductie van Robert Stolz in Schiedam. He.t was erg vriendelijk de kransen en prettige woorden te zien uit wisselen. Want de Hoofdstad Operette en de K.K. bestonden allebei 5 jaar Dit is de maand van de laatste „machtige" poging van de K.C.G. om de geest niet te hoeven geven. Het moest toch. Bij Gusto zijn we door te kijken gaan helpen bij het te water laten van twee coasters. Het Korte Havenklooster is ver dwenen. De St. Christophorusgroep heeft Met „Kleine kinderen worden groot" zitten we al weer midden in het rumoer van het toneelseizoen 1950'51 en Brede rode zorgde er voor, dat we zagen, hoe de kleine kinderen als groten waren. Bij Kethel deed een overwegwachter raar, waardoor hij bijna „dood door schuld" veroorzaakte, terwijl een paard op de Vlaardingerdijk op hol sloeg. Op de B.K.- laan verdwenen de kinderhoofdjes voor een paar honderd njeter. Het was er maandenlang een keet, maar nu is er asfalt. De Katholieke Kring vond het plesant weer eens een echt gezellige avond onder ons in Musis Sacrum te hebben De Roomse blijdschap vierde hoogtij dank zij een goed cabaret-pro gramma. Ondanks alle leven zelfs van een ge luidswagen waren er weinig mensen in Schiedam, die nu wel eens wilden weten wat leven is. Jammer voor de weg blijvers, want „Dit is leven" is een Stuk uitstekend Katholiek cabaret. Er werd op twee plaatsen, nl. op de Lange Niéuw- straat en op de, B.K.-laan ingebroken. De laatste inbraak werd opgehelderd. Het bleken leerlingen van de Machinis- tenschool in Amsterdam te zijn. Het was van alle kanten: „Wie het breed heeft, iaat het breed hangen". Het Rotterdams Philharmonisch Orkest liet zich niet af schrikken door een niet daverend be zoek. Het kwam weer naar Schiedam met Cor de Groot in het 5e Pianoconcert van Beethoven nog wel. S. '45 zette een tamme lustrum-tentoonstelling in elkaar, hij de opening waarvan mr. P. Nölet piano speelde op een Wijze, die het deed betreuren, dat hij er zo laat mee ln de Schiedamse openbaarheid trad. De eerste permanente school van Schiedam kwam klaar. Dr. Ormel was 25 jaar huisarts met humor en bekende tas. Men wilde Schiedam Oost via bus R. naar Rotter dam pompen, maar de pers was er ook nog en begon een druk in de andere richting, nl. op het College. Toen werd bus R. naar de Broersvest geleid. Kethel- se thoraxen Waren de eerste, die te be zichtigen waren Alleen voor die doktoren van het Tuberova-team dan. „Lang zal ze leven", zongen Ze in Huize Llcluina, alsof 100 jaar voor mej. Lourens al niet genoeg was geweest. Enfin, zo is dat nu eenmaal. Het Gilde van de Kath. Vrou wen Beweging was zeer actief. Er is indertijd een scheiding geweest tussen K.A.V. en Gilde, maar van de eerste af deling hoort men weinig. Zou het dan achteraf toch niet zo nodig zijn geweest? Met „De Verrader" bracht de Katholieke Kring een tijdsstuk op het Passage To neel. De K/A.B. volhardde in een héérlijk optimisme door tijdens een van de cul turele avonden door „Magna Pete" „Blij de dagen" te laten opvoeren. Verrukke lijk die onverstoorbaarheid Met zijn allen t.w. commissies, hoofden van dienst en voorop natuurlijk de burgemeester gingen we naar Tuindorp Kethel om daar de zaak te openen. Het was het begin van het einde van de woningnood-misère werd er gezegd. Op de horizontale regels woorden in vullen van 7 letters, met de volgende be tekenis: 1 weersgesteldheid, 2 iemand die een goed in leen had, 3 uitstalkast. 4 on vatbaar maken voor ziekte. 5 opschrijven, 6 narigheid, 7 tegenspraak, 8 tractatie, 9 mosvlakte langs de ijs2ee, 10 zingen van bergbewoners, 11 honger, 12 zich in spannen, 13 terugkeer tot vroegere toe stand, 14 op gelijke afstand, 15 aalmoes vragen. 16 behagen, 17 weinigen, 18 stad in China, 19 gat, 20 aanleiding, 21 plat mutsje, 22 niettegenstaande, 23 ontzag, 24 dorp op de Veluwe, 25 schakeringen. Bij juiste invulling ontstaan er twee spreekwoorden, één op de zigzaglijn (vierkantjes) en één, gevormd door de beginletters van de gevraagde woorden. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. Over de puzzle-rubriek kan geen brief wisseling worden gevoerd. De oplossing van het kruiswoordraad sel van de vorige keer is: HORIZONTAAL: 1 kraal, 6 prins, 11 gaarne. 12 lokaal, 14 gram, 15 ovaal, 16 trap, 18 Rus, 19 Ada, 20 Ado, 21 Abo, 22 it, 24 engte, 27 Ir., 28 etter, 31 tas, 32 snoet, 84 toeter. 36 Apollo, 37 kanarie, 38 kluwen, 41 rebels, 45 regel, 46 mes. 48 kanon, 49 on, 50 basta, 52 Ee, 53 ega, 55 pan, 56 ulo. 57 Ade, 58 sten, 60 linde, 61 oker, 62 erosie, 64 iemker, 66 Ariër, 67 erger. VERTICAAL: 1 kaas, 2 ram, 3 ar, 4 anode, 5 Levant, 6 plaats, 7 Rolde, 8 ik, 9 nat, 10 Sara, 11 grutto, J3 labiel, 14 griet, 17 porto, 23 wet, 25 garages, 26 Uno. 29 terug, 30 rekel, 32 ">eek, 33 oliën, 35 r.an, 36 air, 38 kroes, 39 lengte, 40 wel, 42 bar, 43 loeder, 44 sneer, 46 manier, 47 studie, 50 balie, 51 aleer, 54 aera, 57 aker. 59 nor, 61 oké, 63 si, 65 M.G. Prijs viel ten deel aan: Mej. v. Kemenade, Jac. v. Lennepstraat 26b, Schiedam. Advertentie Wat een heerlijke zonnige opening, die Koninginnedag van 1 Mei. Vol zon, en vol jeugd. Alberdingk Thijm voerde een herdenkingsspel op. dat succes had. Des te bitterder was het, dat de bevrijdings dag droop van de regen. Extra naargees tig was hierin het zwaaien van de natte vendels, want die hebben zon nodig. De Oranje Vereniging had pech. „Ik houd van jedat is alles" liet de K A B. door Magna Pete aan haar leden weten, maar door het jaar heen was deze ver klaring van het jaarfeest toch bijzonder platonisch. De oude Ooievaarsbrug viei HOOFDKANTOOR: LANGE HAVEN 80 TELEFOON 68240 5000 Schoolkinderen keken in een fil misch veenplasje en werden er stil van. De Schiedamse Toneelkring bracht ons met Tramlijn Begeerte naar een stukje menselijk leven en naar toneelspel, o. wij niet hadden willen missen. Advertentie SINGEL 114-116 natiêiAD voon Ics'fOMM rn 72ste Jaargang No. 21427 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 66152. Giro nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam f 4-30 per kwartaa f 0.35 per week. Abonnementsprijs f 1.45 per maand. Kolombreedte Advertentie-prijs op gewone f 0.15 per millimeier hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bi] de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 ct Elk woord meer 3 ct Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en piaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. Een uit gedramatiseerde flitsen opge bouwde filmreportage over het werk van de vrouwelijke agente van de Britse Ge heime Dienst, Odette Churchill tn Frank rijk tiidens de laatste oorlog. De poging om naar waarheid te vertel len heeft di waarheid geweld aangedaan. Dit op te merken brengt on/ op een pro bleem dat ten nauwste samenhangt met het realisme" in elke kunstvorm. Voor eeó' kunstwerk is de waarheid van rip werkelijkheid slechts uitgangspunt. Het fs immers nooit in staat de vluchtige wer kelijkheid volkomen gelijk *e ren De kunstenaar moet de bouwstoiien van deze werkelijkheid her°rd®ne" et_ daardoor voor de toeschouwer °f kunst ervarer een nieuwe werkelijkheid schep p7n, die hem in staat stelt deze te bele ven als echt bestaand. Het eigenaardige geval doet zich nu voor dat menig film-sprookje aan deze opgave beter beantwoordt, dan films naar een ge- geven, dat echt gebeurd is. Want het gaat er niet om, of de toe schouwer bij het kijken naar een film steeds kan zeggen: „En-dat-is-nou-echt- gebeurd", want dan wil hij eigenlijk zeg gen: „Dat-bestaat-niet", maar hij moet los van iedere reclame-campagne het hem voorgezette gebeuren in het bijzonder als het film is lijfelijk, of als toeschou wer of als slachtoffer, ondergaan. En het is niet onbestaanbaar, dat een groot cine ast ons een filmgebeuren doet ondergaan als de barste werkelijkheid, terwijl hij het van begin tot het eind uit zijn duim gezo gen heeft. Vandaar, dat „Odette" ons vrij onge roerd laat, ook al hebben wij bewondering voor de dappere vrouw over wie het gaat, want wij kunnen ons er niet van los ma ken, dat dit alles geen als betrapt herscha- Ipen werkelijkheid is, maar impersonatie, nl. het imiteren van personen en gebeur tenissen uit het leven, met de nadruk op imiteren. Op de ogenblikken, dat de film dit zeer consequent doet en gaat drama tiseren zoals in de delen, waarin Marius Goering als chef van de contra-spionnage optreedt ontstaan dramatische momen ten en climaxen, maar zij hangen in de lucht en bouwen geen geheel op. Zoals meestal waren de Britten uitstekend in de keuze van hun typen, zoals de reeds genoemde Marius Goering, verder de Ges- tapo-ondervrager prachtig die kleine trekjes van psychopatische hoogmoed uit minderwaardigheid: het sluiten van het venster, het drukken op de bel, het onder vragen de chef van het kamp en de vrouwelijke bewakers. Maar ondanks dit bijzonder goede betrappings- en observe- ringswerk in de détails blijft men onbe wogen toezien, hoe een moeder van drie kinderen Engeland verruilt voor het be zette Frankrijk-, hoe zij daar Peter Chur chill ontmoet en opdrachten uitvoert, maar tenslotte in de handen van de Duit se contra-spionnage en van de Gestapo valt waarbij zij verklaart de hoofdfiguur te zijn in het wlrk van de Inlichtingen dienst, terwijl zij d®.11eigen1^® hescher6 figuur, Peter Churchill, weet te bescher men door te vertellen, dat hij de zoon is van Winston Churchill. De stap, die zij hiermee zet: het overnemen van de volle dige last van marteling en ondervraging van de schouders van de man op de hare is een machtig stuk heroiek, maar het Is in de film zo weinig tot een dramatisch gebeuren gemaakt, dat men zich achteraf goed duidelijk moet maken, dat in deze list haar hele grootheid en haar vrouwe lijke opofferingszin uit li' "de blijkt. Want voor de rest gaat alles van 'n leien dakje. De spoeling aan Films van de Maand is wel dun, dat men een zo weinig aan de opgave beantwo rdende film-inhoud om de nobelheid van er achter en buiten de film-blijvende motieven het toch altijd nog 'izondere praedicaat heetf verleend. Want er zijn bovendien ernstige bezwa ren te maken tegen de montage, die vaak z- weinig het begrip van de paralleliteit van de gebeurtenissen weet te suggereren, dat men eerder de idee heeft, dat men de tijd heeft stil gezet om op zijn gemak de een na de ander gelegenheid te geven zijn werk te doen inplaats van dat men ge spannen het simultane, het gelijktijdige ondergaat. Wat Polygoon-Profilti van het Oude- jaarsjournaal hebben gemaakt, is koste lijk en wij zie., zelfs Schiedam er nog in terug. Men had zoveel schik in het doen slag-n van woord- en beeldspelingen, dat men op een gegeven ogenblik zelfs de kans liep onder de Kerstboom vandaan te raken. Jungle, Wild-West en Show is het rhythme der programmering van dit thea ter en voor de overgang 1950 naar 1951 krijgen we ons rantsoen hoefgekletter, zesschiettirades en vrouwelijk schoon als zachte bolster om een ruwe pit. Errol Flynn trekt er met een paar dui zend schapen op uit om weidegrond in Montana te vinden. Anderen voor hem hebben dit proberen te doen, maar zij zijn ondergegaan in de strijd tegen de veeboe ren monopolisten in dit rijke gebied. Als Flynn het gaat proberen, blijkt zijn groot ste tegenspeelster de roodharige, hel- blauw-ogige Alexis Smith, wier spiegel 'n lijstkramp moet hebben gekregen van haar kaakoefeningen om flink en potig te doen. Natuurlijk houdt ze van hem, maar ze laat zich alleen bij maanlicht en voor prachti ge panorama's kennen. Overigens geeft ze niet thuis. Totdat ze zelfs op het laatst midden op de weg staande de schaapkud de-leider probeert te beletten de weide grond op te zoeken. Dan is het juist zo laat geworden, dat de nieuwe groep be zoekers wil zien, hoe ze elkander krij gen. Het St. Liduinagesticht bestond 100 jaar. Voor de president Mr. Jac WiK- kampf betekende het „Pro Ecclesia en Pontifice". Wat zeggu? Hermes-DVSSVV? Nau welijks het vermelden waard. Niet eens een storm in een glas water. Maar Her mes-DVS won toch maar Dr. Teunissen had de leden van de Kath. Kring in de ban van zijn voor dracht over het Christelijk Oosten. Er dook een auto in het water van de Lange Haven. Brederode trad op voor de dames van het Vrouwengilde, die toch heus wel weten, dat kleine kinderen groot worden. We hebben gehoord, dat Wilton-Fijen- oord het Sterrebos wil kopen. B. er W. gaven de indruk, dat het allemaal nogal haast had, maar bij Wilton waren ze er als de kippen bij, om dat af te twakken. Die 21 h.a. waren maar voor het geval dat Scapino kwam dansen. Dat wil zeggen, dat de leden van de Kath. Kring met een bijzondere kunstuiting kennis maakten. Voor die 21 h.a. Sterrebos voor we het vergeten krijgt de gemeeite in drie termijnen drie en half millioen van W.F. Daar moeten dan drie dingen van gedaan worden. Weet u het nog? Juist, de Mqésboulevard op het Hoofd. een nieuw volkstuincomplex en het recreatie oord Kethel. In het Sted. Museum was een tentoon stelling van reproducties van F ranse meesters. Er zijn ruim 600 mensen ge weest. Wat zouden we graag een opinie onderzoek hebben gehouden. Menig Singel-trouw gezin werd ge schokt bij de mededeling, dgt er nieuwe parochiegrenzen waren vastgesteld Een hele hap uit Schiedam mag in de grote stads-verdrinking van Rotterdam gaan delen. Leuk was het, dat men de Twentena ren naar Schiedam had laten komen om de doop van de Oótmarsum mee te be leven. De Kajotters van de Frankelnnd be gonnen de waarde van de publiciteit te ontdekken en deden ons weten, dat ach ter de wolken toch de zon schijnt. Di' stuk van Kees Spierings werd door de Gouden Korenaar opgevoerd. Echt' een stuk voor deze sombere tijd. Schiedam krijgt de modernste BLO school van Nederland vertelde ons een primeur. Katholiek, Prót.-Christ, en Openbaar Bijzonder Lager Onaerwijs gaat samenwerken. O.B.K. gaf het jaarlijkse Pas®a|e"®°^." cert met een film toe. Haal eerst dc uit uw eigen schoorsteen en zeg dar uc de kachel van de buren te hard dachten de mensen in de Jacobistraat een bijna onvindbaar gangetje öu net Wilhelminaplein. Het 70 jarig Toonkunst toonde z>cn zo jong als de'lente door de uitvoering van „Die Jahreszeiten onder Hendrik B. v. SijU. Een beetje kil was dat voorjaar Wij mochten iets van de Stadhuisprijs vraag weten. Er stond iets in van siopen en van behouden en voor de rest was het echt modern. Dulce". Wanneer komt er nu eens een prettige revanche op dit afsaierige „Cirkel"-geval en op al die half-gare stukken van de laatste tijd? Die Caven dish, dat was nog zo n gek genre niet. Wij werden mobiel om de politie aan een mobilofoon te helpen, maar er kwam gêen aansluiting. Dr Peters kwam nog eens voor ae On derwijzers over film praten. Er kwamen weer kerstbomen, omdat datgene, waarover we nu schrijven nog maar veertien dagen achter ons ligt. Op de onderlinge wedstrijden vah Ex celsior was het erg druk en heel gezellig, ook vanwege de prestaties. „Start" ging naar Den Haag om er te zwemmen en te laten zien, dat het Weer „pico bello met de duim op is. We kwamen nog even kijken in de Em- mastraat om het Kerstblok van liefde met wollen kleertjes in de figuurlijke haard te zien branden. Bij de St. Lodewijkgroep gingen we op dezelfde dag naar het eigen werk kijken. Toen de winter de barre en vroege winter al lang Was ingegaan, gingen we kijken, hoe de Rijndam van stapel liep bij W.F. Voor de Kath. Kring kwam het Rot terdams Toneel „Het laatste bedrijf" op voeren, hetgeen naar wij hopen niet het laatste bedrijf van de actie K.K. zal zijn. maar wel van de permanente hittrior.i- séhe impotentie, waarmee het Rort. Toneel worstelt. Een prettige verrassing was de ten toonstelling van werk van de HBS en Gymnasium-jeugd, die momenteel nog in het Sted. Museum te zien is. In de Marconistraat begon het Gem. Eieclrisch Bedrijf met de installatie van T.L -buizen. Orpheus Zorgde voor een mooi Kerstcon cert. Wat de laatste dagen van het jaar nog zullen brengen, is nu nog niet be kend, maar wij weten zo zeker als de Bilt, dat het nog lang flink koud blijft. Niet prettig voor alle uitgevrorenen, maar Kerstvacantievermaak voo.- velen. En bij het rioolgemaal Marconiplein is er een dot van een baantje bij gekomen. Door allerlei omstandigheden is de bezorging van de circulaire betreffende de uitvoering van de kinder-operette „Goudinuiltje" niet zo vlot verlopen ais wel wenselijk is. Elk lid dat, om welke reden dan ook, geen circulaire ontvangen, heeft, is alsnog in de gelegenheid kaar- ten af te halen en wel hedenavond, Za terdag 30 December, van 67 uur. Volg nummers half zeven voor de uitvoering van Dinsdag'2 Jahv.ari, 's avonds te 8 uur; Woensdag 3 Januari 's avonds van half acht tot half negen. Volgnummers 7 uur voor Donderdagavond 4 Januari. Op Dinsdag- en Woensdagavond zijn tevens nog kaarten verkrijgbaar voor de kindervoorstelling van Dinsdag 2 Januari' en Donderdag 4 Januari 's middags te 2 uur. De kinderkaarteh zijn gratis. Waar gebleken is, dat niet voldoende de hand wordt gehouden aan het bepaal- de in de Algemene Politieverordening, dat men bij gladheid verplicht is het .zich voor of langs zijn gebouw of terrein be vindende trottoir ter breedte vanmin stens' 1 m. mat zand. as of andere; daar-; voor bruikbare stoffen te bestrooien, wor den belanghebbenden met nadruk ge wezen op het nakomen van deze plicht, GEBOREN: Christina M. dr van A. G. van Puffelen en A. M. Alsemgeest; Cor nells D. zn van C. Grootjans en M. F. Smit; Janna dr van L. van Marion en J. A. van Bode gom; Geert zn van J. Spits en W. N. TimmeFs; Hendrik J. zn vah M. L. Magrijn en A. G. Vogel; Karei M. zn van K. M. van Buur en A. J. Neus; Felix J. zn van H. H. Gundlach en J- van Oeveren OVERLEDEN: M. Voogd 70 jr, vr. var, C. Setnetjn; C. J. Wernke 31 jr, vr. van A. J. Konings. Zondag 31 December: Mevr. C. Puyster-Jamin, Burg. Knap- pertlaan 156, Telef. 69991; C. L. J. Kunze, Singel 70, Telef. 67760; G. In 't Veld, W. de Zwijgerlaan 23, Telef. 68599. Maandag 1 Januari: A. D. de Leeuw, Westvest 12, Telef. 67628; W. H. T. Meyer, Swammerdam- singel 43, Telef. 69696; F. Jungerius, Burg. Knapipertlaan 269, Telef. 67355; P. J. W. Beukers, Burg. Knappertlaan 76, Telef. 68004. Apotheek: A. Gouka, Hoogstraat 29. Kapitein W. Lorié, het hoofd van de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog, gewestelijk kantoor Rotterdam, die naar het particuliere bedrijf in Den Haag terugkeert, heeft hedenmorgen de dienst verlaten. Een hartelijk woord van afscheid werd gesproken door de heer P. Knap, de di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Rotterdam, waar de Sociale Dienst is gevestigd, welke sinds Mei 1948 onder de bekwame leiding van kapitein Lorlé heeft gestaan. L De tandendokter op de scholen blijkt goede clandizie te hebben. „De fluwelen handschoen" was voor de Kunstkring een stuk, dat grote bijval ondervond dank zij het goede spel van de acteurs van „De Haagse Comedie". Op de B.K.-laan werd een nieuw soort strepen voor Veilig Verkeer gezet. Geen strepen door de ongevallen, maar over de straat. Het was iets Engels, waarvan Schiedam de première had. De Begroting werd op tafel gesmet met het verzoek aan de Raadsieden verstandige opmerkingen bij te maken. Die zijn eerst in het Voorlopig Verslag en later nog eens in de Raad gemaakt Er moest een extra vergadering bijko men, maar omdat Th J. L. v. a Berg boos wegliep, waren we toch niet zc erg laat thuis. Met Jean Louis Barrault worstelden we door het leven van Berlioz op een film, welke de Kath. Kring in Musis Sacrum vertoonde. Helemaal niet leuk, dat stuk van „utile Zaterdagavond 23 December was een avond van gezellige drukte. Er werd met kerstbomen gesleept, er werden konij nen geslacht, sinaasappelen en noten ge kocht, stalletjes neergezet, kruidkoeken besteld, gebroken herders aan elkaar ge lijmd, kaarsjes en vers mos gehaald, schone zakdoeken klaargelegd en ontbijt- iakens gestreken. Om tien uur konden .wij over lijn drie van het radio-distrlibutie-net de Wokken van de vrije wereld horen. Ensse kinderstemmen kondigden het ge lui aan van de Sefanskerk in Wenen, van de St.Patricks-kathedraal in New York, de Notre Dame te Parijs, klok ken van Vlaanderen van Rome, van Triest en de vrijheidsklok van Berlijn.. En tot slot werden al die klokkegal- men verenigd to-t een machtig bronzen lied. Zondag 24 December: Wie morgen naar de Nachtmis wil moet vandaag vroeg naar bed. Maandag 25 December: Zaliig Kerst feest. Het verlangen naar Vrede dwingt ons de handen samen te vouwen en de ogen te richten naar de kribbe var. Hem, die op aarde gekomen is om Zijn t rede te brengen aan alle mensen van goede wil. Het is een „ouderwetse Kerstmis" met sneeuw en Ijs. Dinsdag 26 December: Tweede Kerst dag is voor vele jonge paartjes een dag om ringen te gaan dragengladde gouden ringen.verlovingsringen" Woensdag 27 December: ....Er is fa milie uit Tilburg over.... En als je iemand uit Tilburg hoort dan is er maar één stad op de hele wereld, die de moeite waard isen dat is Tilburg, Er zijn nergens mooiere torens, nergens leukere huizen, nergens prettiger men sen grappiger buurtjes nergens is de hemel zo blauw, zijn de bomen zo groen, is de sneeuw zo wit.... Misschien, lieve lezer, voelt u neiging om te lachen.... maar ik zeig u: die mensen zijn blijze zien het mooie van hun stadje.... alleen maar het mooie.... omdat ze dat willen zien! En toevallig hoorde ik; vandaag ook een Schiedammer over onze stad.... zo sarcastisch, zo kleinerend, zo ontevre den En toen dacht ik: Als wij, Schie dammers, nu eens begonnen ons stadje mooi te vinden.... het is mooi, met zijn stoere St. Janstoren, zijn schilder achtige grachen, zijn aardige brugge- jes, het stadhuis, het Julianapark, het Hoofd, het voormalig Hofje van Belois. ....dat prachtige polder-panorama vanaf de Vlaardingse dijkhet bonte ge wriemel van de Vrijdagse markt.... de Hoogstraat en" de Dam met zijn vlijtige winkeltjes, de Stadhouderslaan met zijn deftige vijver, de Gorzen met zijn eer lijke eenvoud Donderdag 28 December: We gooien nog maar een paar extra blokkies op de kachelhet kwik staat stijf in de thermometer.... een heel eind bene den nui! De kranten zeggen dat er een griep-epidemietje verwacht wordt! Vrijdag 29 December: Hoe dom van de kranten om dat te zéggen over een griep-epidemietje.... Een heleboel man nen voelen zich al bij voorbaat rillerig, nemen zich de temperatuur op. tell/m de slagen van hun pols.... slikken aspi rine, kruipdn vroeg onder de wol en....' zijn lastig! Een vriend van mij had zes en dertig zeven.... met een pols van vijl en zestig en de eetlust van een schaatsenrijder „En toch" zei hij „voel ik me niet helemaal lekker Over een paar dagen sluiten wij dit jaar met een zucht Eerlijk gezegd, lieve liezer1950 was maar matigjesslecnte zomer, slechte berichten, slechte vooruitzich ten,.... ofschoon.... ik heb nt» een dochterwe hadden een geslaagde vacantieweek, we hebben verschillende eeuwfeesten gevierd, er zijn otienoen gekomen, bontjasjes. solex-rij wieien, huizen. vee! huizen zelfs, jongens kwamen terug uit Ind bijna kregen we een schouwourg, er zijn buslijnen bij, er zijn rioolbuizen in de grond gegraven, we hebben een stuk van het Sterrenbos profijtelijk verkocht, we hebben winkelweken georganiseerd en er ligt een hele stapel nieuwe ka lenders te wachten op 1951. Mogen die kalenders getuigen zijo van veel goede dagen van "eel geluk kige dagen, van. veel blijde dagen... mogen zij ons dichter bij de vrede brengen!!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2