Maar het bouwt in stilte een weermacht van een millioen man op Nog vorst met kansen op sneeuw Arbitrage-regeling geldt voor lopig niet Belgische boeren hebben bun zin r Ook elke vrouw is l>i j een of ander corps ingedeeld Zaterdagse mijmeringen I J Winden waaien om de posten Amer. regering als rubberinkoper Dodelijk auto-ongeval te Wogmeer Nieuwe regeling voor minimum prijzen Dienstplichtigen in Australië Harry Prikker ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 West-Europa wordt bewapend. Er wordt druk geconfereerd en soms heeft men de indruk, dat de verantwoordelijke figuren meer praten dan wel goed is voor een snelle afdoening van alles, wat met het grote probleem samenhangt. Maar volgens #de laatste berichten komt er schot in en zal W est-Europa een stevige linie tegen het opdringende communisme kunnen vor men. Velen zullen dit met enige opluchting vernemen, ook al hebben ze wellicht even het voorhoofd gefronst bij het lezen van die verklaringen van een in West-Europa gedetacheerd Amerikaans hoofdofficier. Deze wees er op, niet te twijfelen aan de dapperheid van de Duitse en Nederlandse troepen, die in het West-Europese leger stoot-contingenten moeten worden, maar enige vreés te koesteren ten aanzien van hun geoefend heid en bewapening. Volgens hem zouden bij de huidige stand van zaken de sovjet-Russen van achter Berlijn uit rustig door half Europa kunnen trekken, zonder op noemenswaardige tegenstand te stuiten. Ze beschikken immers over een over macht aan manschappen en materiaal. •>- Blijkens pas ontvangen mede delingen zijn de Sovjet-Russen echter bezig, in Oost-Pruisen hun winterkwartieren te betrekken en duidt niets daar op een komende militaire achtie. In de winter kwartieren waren tot dusver de manschappen van de Volkspolitie gelegerd, maar ze werden er uit gezet en naar de steden gestuurd. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat deze Volkspolitie in staat zou sijn, iets tegen de geallieerde be zettingstroepen van West-Duits- land te ondernemen. Geen ledige whisky flessen Nadere verklaring wordt verwacht Ned. regering bepaalt haar standpunt MASSA-ONTSLAG IN AMERIKA MEVROUW URSULA KARDOS, West- Svenska Tiger: Zweden zwijgt West-Europa maakt, dat van onschatbare waarde zal blijken. Zweden vormt een buitengewoon sterke dekking van het ta melijk weerloze Denemarken en een on waardeerbare bondgenoot van het zich eveneens in staat van verdediging bren gende Noorwegen, welks taak inmiddels, evenals die van Nederland, in belangrijke mate ter zee ligt. Het heeft echter ook Dat in het a.s. voorjaar een weerbaar West-Europees leger de wacht aan Rijn en Elbe zal kunnen betrekken, moge voor velen hier te lande een opluchting zijn. in Zweden heeft men de berichten hierover met voldoening, doch tevens met een glimlach ontvangen. Want daar is men reeds lang bezig met de organisatie van de landsverdediging en op een wijze. ■waarvan wij hier in Nederland ons nau welijks een voorstelling kunnen vormen. Iedere weerbare man en vrouw is daar reeds in militair verband opgenomen. Wat de vrou wen betreft, volgen de Zweden het voorbeeld van hun voorvaderen, de koene Noormannen, wier vrou wen eveneens duchtig in de wa penhandel bedreven waren. En Zweden, dat Sovjet-Rusland als buur heeft en er totaal niets voor voelt, onder communistische heer schappij te geraken, kan er groot op gaan, een goed geoefend leger van een millioen man op de been te hebben gebracht, dat In belang rijke mate door de eigen wapenfa brieken (o.a. de „Bofors") van munitie en materiaal voorzien wordt. De verdediging van Zweden is een uiterst moeilijk probleem, omdat het zulk een langgerekte kustlijn heeft, die in to taal 7624 kilometer lang is. Een dergelijke kust te bewaken, is practisch onmogelijk. Vandaar, dat Zweden zijn verdediging op de gueriilakrijg gebaseerd heeft. Militaire acties op grote schaal en strategische ope raties zijn er zo goed als onmogelijk, we gens de gesteldheid van de bodem, die vooral in bet Noorden uit door dichte bossen bedekte bergen bestaat. Maar de vijand, die Zweden mocht aanvallen, zou tegenover zich een millioen goed uitge ruste, uitstekend geoefende scherpschut ters zien, gehard in de strijd van man tegen man. Toen Churchill na Duinkerken in het Lagerhuis betoogde, dat bij een invasie elke Engelsman zich achter elk hute zou verschansen, moest hij erkennen, dat ze dan niet over behoorlijke wapenen zou den beschikken. „We kunnen ons slechts met ledige whiskyflessen verdedigen", fluisterde hij een partijgenoot naast hem toe. De Zweedse leiders kunnen een an der geluid doen horen. Elke Zweedse sol daat heeft zijn geweer, waarmede hij uit stekend kan omgaan en.... elke Zweed is soldaat. De doelmatigheid van het Zweedse ver dedigingssysteem is afdoende bewezen gedurende de manoeuvres, welke enkele maanden geleden werden gehouden. Toen kwam ook tot uiting, welk een goed idee het vormen van z.g. Trangregimenten is geweest Dit zijn eenheden, welke uitslui tend uit deskundigen van allerlei wapens bestaan een soort technisch kader, waar van de'leden direct, waar het nodig is, als instructeurs en bevelvoerende officie ren en onderofficieren kunnen optreden. Eventuele verliezen bij de gewone troe- pen kunnen systematisch uit de Trangre- gimenten worden aangevuld Deze regi menten leveren ook hospitaalsoldaten en verpleegsters, alsmede de verbandmidde len etc. De verzorging der soldaten wordt aldus van een centraal punt uit geregeld. Gewonden worden door de betreffende afdeling van een „Trangregiment in ont vangst genomen en naar veiliger puMtsen overgebracht. Er wordt dus zoveel moge lijk vermeden, dat vermoeide, uit de ge- vechtslinies terugkerende soldaten nun gewonden moeten meezeulen, zoals au thans nog bij de Amerikanen in Korea moet gebeuren. De manschappen van Zwedens guerilla- leger zijn gekleed in uniformen, die hen in de dichte bossen bijna onzichtbaar ma ken, ondanks hun grote gestalten. Evenals de Noormannen zijn de Zweden mensen van flink postuur, ook de vrouwen. E,n ofschoon de oude. vaak wrede gewoonten, der Noormannen verdwenen zijn, is hun fiere geest en onverschrokken moed ge bleven Zweden is buiten twee wereld oorlogen gebleven, maar de Zweden zien met felle vastberadenheid elke aanval te gemoet Het is juist bun grote geesteluke weerbaarheid welke hun lecormacht tot De overige regelmeen van het protocol «en onderdeel van de verdediging van 1 van Luxemburg sullen aangevuld met een grens tegen Sovjet-Rusland te ver dedigen. En Moskou ziet begerig naaf Noorwegens ijsvrije, Atlantische havens. De militaire organisaties voor vrouwen "We hebben reeds gewezen op de belangrijke rol, welke de vrou wen in het Zweedse leger spelen. De militaire organisaties voor vrouwen zijn het Vrouwelijke Hulp Korps, meer bekend als de Lotte, die geïnspireerd zijn op de Finse Lotta's, wier rol in Finlands strijd tegen de overmachtige Sov jet-Russen overbekend is, het SLK, dan het SKBK, dat motor rijdsters en automobilisten omvat en „De Blauwe Ster", waarin o.a. de dierenartsen zijn samenge bracht. In de keukens der kazer nes werken slechts vrouwelijke soldaten. Maar alles gebeurt daar electrisch en machinaal. Bijna elke dienstbode, elk win kelmeisje, elke typiste in Zweden behoort tot een dier korpsen en allemaal hebben ze een grondige training ondergaan, zodat ze, in dien hef nodig is, direct als vol ledig geoefend kunnen worden 'opgeroepen. Vele Zweedse vrouwen werken, «ven- als hun mannen. Het levenspeil is in Zweden hoog, maar het leven is er duur, Het salaris of het loon van de man is meestal niet voldoende. Aldus zijn de Zweedse vrouwen gewend, zelfstandig op te treden en daardoor is haar rol in de landsverdediging groter dan in de meeste andere landen. Ze zijn bovendien bijzon der sportief aangelegd, goed in de natuur Zal de vier-jarige kroonprins Gustav van Zweden eens over een vrij land regerenDe Zweden zijn vastbesloten, hiervoor zorg te dragen. Hier ziet men Gustav met z'n lievelingszuster, prinses Margaretha. thuis en schrikken evenmin als de man nen voor lange marsen terug Men kan gerust zeggen, dat in Zweden man en vrouw zich tegen een Sovjet-Russische overval zullen verdedigen. Zweden ver dedigt zich dus niet alleen tot de laatste man, maar ook tot de laatste vrouw. De Zweedse vrouwen weten van nabij, wat hun te wachten zou staan, indien Stalins Kozakken, Kirgiezen en Kalmukken en andere Mongoolse troepen de lieflijke Zweedse landouen zouden binnenzwer- en. Er heerst in Zweden niet de geest, wel ke de leiders van het Atlantisch Pact ten aanzien van sommige landen van West- Europa heel wat zorgen baart. De West- Berlijners hebben tijdens de jongste ver kiezingen aan de communisten een zware nederlaag toegebracht. Maar tekenend is het antwoord, dat een chauffeur gaf. toen hem gevraagd werd, of West-Berlijn nu aan de bewapening van West-Europa zou deelnemen: Waarom zou ik vechten? vroeg hij. Wat moet ik verdedigen? Ik heb niets.... De Zweden weten,dat ze hun eigen levensopvattingen, hun vrijheid, hun eeuwenoude democratie en.... uiteinde lijk hun leven zullen moeten verdedigen, indien Stalin het sein tot de aanval geven zou. En ze zijn bereid dit te doen met in zet van al hun krachten. Ze praatten niet, maar deden, ook al, omdat voor hen het gevaar zoveel dreigender lijkt. Dat de Zweden uitstekende militairen zijn en hun gemis aan eigenlijke oorlogs ervaring rijkelijk door hun lichamelijke fitheid en persoonlijke dapperheid ver goed wordt, toont hun geschiedenis aan. Twee Zweedse koningen hebben zich als militaire genieën een wereldnaam ver worven. De grote emancipater van het land was Gustav Vasa, die de Zweden van de Deense overheersing bevrijdde en hen in 1520, nadat de Denen zeventig vooraanstaande burgers van Stockholm hadden vermoord, tot opstand aanspoorde. Nadien werd hij Zwedens grote leider. Gustav Adolphus en Karei XII behoren tot de beroemde strategen der geschiede nis. De laatste heeft de Russen vele ne derlagen toegebracht. Hij was de bittere tegenstander van Tsaar Peter de Grote, wiens leger hij herhaaldelijk versloeg. Ten slotte waagde hij zich in het oneindi ge Russische rijk. Hij vertrouwde op een belofte van hulp, hem gedaan door de man van de Oekraïne, de vermaarde Ma- zeppa, die hem echter in de steek liet. Bij Poltawa werd het Zweedse leger ver slagen en Karei XII moest naar Turkije vluchten. Vandaar slaagde hij er in Zwe den te bereiken, om dan bij de verdedi ging van het land in de slag van Frede- rikshald te sneuvelen. De Zweedse regimenten hadden zich overal als geduchte tegenstanders doen gelden. Door de dapperheid van zijn troe pen had Karei XII Zweden tot een we- reldmogendheld kunnen maken, doch hij was te weinig politicus. Het lijdt geen twijfel, dat de Zweden die ook grote, organisatorische talenten en een bijzondere technische begaafd heid bezitten, van hun land een hoek steen voor de verdediging van West Europa tegen het imperialistische com munisme van Sovjet-Rusland hebben gemaakt Terwijl in Frankrijk het kabinet de portefeuillekwestie moet stellen, teneinde de oorlogsbegroting voor vijftien divisies er door te krijgen, in Italië zwaar gede libereerd wordt hoe de kosten van de bij dragen tot de strijdmacht der Atlantische staten bestreden moeten worden en elders de ene conferentie na de andere wordt gehouden, ons land nog volop bezig is met de voorbereidende organisatie, werk te Zweden in stilte. De manoeuvres van de afgelopen herfst hebben bewezen, hoe efficiënt het al zijn hulpbronnen en men- senmateriaal in dienst van de landsver dediging heeft gesteld, die in tweede in stantie een verdediging van West Euro pa is. Zweden heeft geen Maginotlinie van beton en staal. Maar deze kon door Hit ler's pantserdivisies doorbroken worden, omdat Frankrijk toenmaals de geest van een vastbesloten verzet tegen de vijand Iniet kon leveren. Zweden zal geen ogenblik aarzelen zich te verdedigen. Het doet dit met alle middelen, waarover het beschikt, zonder veel opfcef daardoor zonder het gevaar te lopen zijn machtige buurman te prik kelen, of hem aanleiding te geven tot boze verwijten en bedekte bedreigingen. Het zorgt, dat de Vijfde Colonne der com munisten in toom wordt gehouden en verweert zich door een voorzichtig zwij gen tegen de talrijke Sovjet-Russische spionnen. Dat Sovjet-Russische diplomaten in Zweden zo nieuwsgierig zijn of dikwijls verdwalen, vooral als ze militair attaché zijn, krijgt een bijzondere betekenis, als men Zwedens zwijgende bewapening in aanmerking neemt. Stalin zou daarover graag wat meer weten, maar.... Svenska Tiger, Zweden zwijgt, ziet men overal tegen de wanden staan, met een grijn zende tijgerkop er boven of er achter. Zweden zwijgt en is waakzaam. De grote koning der Zweden, Karei XII, sneuvelde in de slag van Frederikshald. Zijn soldaten voerden hem op hun schouders naar huis (Van onze weerkundige medewerker) De koude is in de Noordelijke helft van het land in de afgelopen nacht minder ge weest dan gisternacht, ...maar in het Zuiden is het nog iets kouder geworden Zowel in Zuid-Limburg als op Gilze-Rijen vroor het 16 graden, terwijl in Eindhoven 15 graden vorst voorkwam. Deze koude was een ge volg van het heldere en windstille weer van gisteravond. Doordat het ook in België en Frankrijk in de afgelopen nacht wind stil was, daalde de temperatuur daar even hard als bij ons; nu deed zich vanmorgen het minder prettige geval voor, dat deze zeer koude lucht naar ons land stroomde, zodat de temperatuur vandaag in heel wat plaatsen lager dan tien graden onder nul zal blijven, temeer daar nu het zonnetje ontbreekt. In het Noorden van het land vroor het vannacht veel minder dan in het Zuiden. Leeuwarden meldde vanmorgen een minimum van —2 en Groningen van 5 graden, terwijl Den Helder zelfs een laagste temperatuur van plus 1 graad had, evenals Terschelling. Maar ook daar zal het kwik in de loop van de dag flink om laag gaan. De verdere vooruitzichten zijn zodanig, dat voorlopig nog op vorst moet worden gerekend, terwijl er veel kans is op sneeuw. Gisteravond begon de sneeuwval in het Noorden van het land, terwijl van morgen ook uit de Westelijke provincies sneeuw werd gemeld. Dit hangt samen met een depressie, die zich vanmorgen boven Ierland bevond en die ons land op korte afstand zou passeren. Ook verder Noorde lijk daalde de luchtdruk vrij snel, zodat er in deze grote veranderingen in de lucht drukverdeling zeker een bedreiging van de vorstperiode zit. Het gaat er nu maar om, hoe actief de nieuwe depressie zal blijven en waar deze uiteindelijk terecht zal ko men. Vermoedelijk zal dit in België of Frankrijk zijn, waardoor de wind bij ons uit richtingen tussen Zuid en Oost zal bljjven waaien en de aanvoer van koude lucht nog enkele dagen bestendigd blijft Overigens zal de sneeuw weer een nieuwe misère toevoegen aan de vele moeilijk heden, waarmee het verkeer heeft te kam pen. Veel automobilisten zullen er naar verlangen, dat Thialf nu maar de benen neemt en dat het warm water gaat rege nen; zover is het echter nog lang niet. De Amerikaanse regering heeft giste ren bekend gemaaktMat zij de gehele In voer en distributie van natuurrubber in handen zal nemen. De National ProduC' tion Authority verklaarde, dat met in gang van vandaag slechts de General Services Administrator gerechtigd was natuurrubber en natuurrubberlatex in t voeren. De regering heeft reeds de controle over synthetische rubber daar zij deze fabrieken bezit De laatste tijd heeft de Amerikaanse regering steeds get-acht de rubberverbruik voor civiele doeleinden te verminderen. Tegen welke prijs de rubber aange kocht zal worden en wat voor regelingen er met de rubberproducenten getroffen zullen worden is nog niet bekend. Nog deze week wordt echter een vaiklarmg van de General Services Administrator verwacht. Vrijdagmiddag is hij een auto-onge val te Wogmeer de 56-jarige G. S. uit Sijberkarspel om het leven gekomen. De luxe auto, bestuurd door de heer S. waarin nog twee personen uit Sijber karspel zaten, had een erf te Wogmeer verlaten, toen de heer S voor een wiel rijder moest uitwijken. De auto slipte en geraakte in een vrij diepe sloot. Binnen enkele minuten konden de drie inzitten den uit hun benarde positie worden be vrijd De heer S. had zich blijkbaar bet gebeurde zo sterk aangetrokken, dat hij een shock kreeg en enkele uren later overleed. bepaalde wijzigingen, 'waarop wij hier onder terugkomen, op 1 Januari 1951 in werking treden. De minimumprijs-regeling Na een twee-daagse ministeriële be spreking op het Ministerie van Buiten landse Zaken, zijn de delegaties van Bel gië. Nederland en Luxemburg tot over eenstemming gekomen met betrekking tot het in October te Luxemburg gesloten Landbouwprotocol. De conclusies, waartoe de conferentie is gekomen, kan men de betekenis geven van een nieuwe interpretatie van het protocol van Luxemburg van October 1950 en wel in hoofdzaak van art. 4, het welk handelde over de minimumprijzen- regeling en arbitrage. Van grote betekenis is, dat de regeling t.a.v. de arbitrage inzake geschillen over de minimumprüsregeling nog niet van kracht zal worden, zolang deze regeling nog niet door de parlementen van België en Luxemburg zyn goedgekeurd. Om grondwettelijke redenen behoeft een dergelijke arbitrageclausule de goed keuring van het parlement in deze beide landen De Belgisch-Luxemburgse stel ling was dat een dergelijke goedkeuring vóór 1 Januari niet meer tot stand kon komen. Zodra de parlementen van België en Luxemburg de arbitrageregeling zul len hebben goedgekeurd, treedt deze in werking Voor Nederland ligt de zaak in dit op zicht anders. De overeenkomst van Lu xemburg is niet een internationale over eenkomst, welke in de vorm van een verdrag is vastgesteld, zodat vooraf geen ratificatie van het parlement in Neder land vereist was. Men kon deze overeen komst van het landbouwprotocol van Lu xemburg met arbitrageclausule zonder m°er aangaan. In de regeling t.a.v. de minimumprij zen voor een bepaalde vastgestelde lijst van producten is een wijziging aange bracht. De Belgen hebben hun standpunt gehandhaafd, dat zij onder bepaalde om standigheden de import van Nederlandse agrarische producten mogen stop zetten of contigenteren, zodra blijkt dat de prij zen van deze producten op hun binnen landse markt de minimumprijzen niet meer halen Op grond hiervan is Neder land gedwongen geweest inderdaad een nadere interpretatie op dit punt te aan vaarden, waardoor het protocol een tech nische wijziging heeft ondergaan. De Commissie voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin de onder linge afspraken t.a.v. de minimumprijzen tot stand komen, zal een speciale prij- zendelegatie instellen. Deze prijzendele- gatie heeft tot taak het prijsverloop van de producten, waarvoor de minimumprij- zenregeling geldt, geregeld te volgen. Zodra de prijzendelegatie eenstemmig constateert, dat de prijs van een bepaald landbouwproduct in België beneden de minimumprijs is gedaald, is de Belgische regering gerechtigd die maatregelen te nemen welke zij voor de bescherming van het product noodzakeliik acht D5* kan neerkomen ot> een volledige stopzet ting van de import van het product of een contigentering van de Invoer. Komt de prijzendelegatie echter niet eenstemmig tot die beslissing, dan wordt de zaak overgelaten aan de Commissie voor Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, een commissie die reeds jaren bestaat Komt ook deze commissie niet tot een bepaalde conclusie t.a.v de nieu we minimumprijs, dan geldt de procedure van appèl. Dit betekent dat het geschil ons echter geen grote practlsche be tekenis. Wanneer een arbitrageregeling De conclusie, welke men uit de bekend geworden resultaten van de jongste be sprekingen kan trekken, is dat Nederland weer eens terrein heeft moeten prijs geven. In feite heeft Nederland moeten buigen voor de wil van de Belgische boeren, die in de senaat via hun ver tegenwoordigers een actie tot wijziging van het protocol hebben gevoerd. Dat valt zeer te betreuren. Niemand kan zeggen wanneer eindelijk de arbitrage-regeling wei in werking zal treden. Voorlopig zal er wel weinig kans zijn op een aanneming door het Belgische parlement. Mogelijk liggen de kansen echter over enkele maanden gunstiger. Maar in ieder geval staat vast dat indien op zekere datum het verdrag van de economische unie in werking zal treden, een arbitrage-clausule in werking zal moeten treden. In de economische unie zal er voor het gehele economische ter rein een arbitrage-clausule gelden. En Nederland zal dan toch zeker moeten staan op een arbitrage-clausule voor het agra risch verkeer, gelijk aan die vervat in het Luxemburgse landbouwprotocol van Oct. j.l. De Belgische ministers zelf hebben, naar de jongste besprekingen hebben aan getoond niet zoveel be/ waar tegen de arbitrage-clausule op zich gehad, maar wel tegen het moment waarop zij in wer king zou treden. Een in werking treden van de clausule bij het in werking treden van het unie-verdrag wensten zij wel te accepteren Later zijn zü verder gegaan en hebben de concessie gedaan dat de wordt voorgelegd aan een vergadering van ministers der drie landen. Indien deze ministers ook niet tot overeenstem ming kunnen komen, dan is België ge rechtigd om die maatregelen te nemen, welke het ter bescherming van het pro duct op de binnenlandse markt noodzake lijk acht. Maar België moet in verband met deze maatregelen, evenals bepaald was in 't landbouwprotocol van October jl„ reke ning houden met de noodzaak dat het niet op onrechtmatige wijze de belangen van het exporterende land aantast. In het protocol van October jl. was be paald, dat indien het exporterende land van mening was dat zijn belangen door de getroffen maatregelen ernstig werden geschaad, het een beroep kon doen op een arbitragecollege van drie personen, waar van een te benoemen door het exporte rende land. een door het importerende land en een derde in gemeen overleg. Binnen twee maanden zou dit arbitrage college dan tot een beslissing moeten ko men. Om de boven reeds aangegeven re den zal echter deze arbitragemogelijk heid voorlopig niet van kracht zijn, doch eerst van kracht worden, nadat de ar bitrageclausule door de parlementen van België en Luxemburg is aangenomen. Als de prijs zich herstelt Dit betekent echter niet dat de in het boven aangegeven geval door België ge troffen maatregelen onbeperkt gehand haafd zouden kunnen worden. De prijzen delegatie uit de Commissie voor Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening arbitrage-clausule in werking zou treden, blijft in dat geval het prijsverloop van1 zodra zij door het Belgische parlement het betreffende product volgen. Indienzou zijn aanvaard. Maar dit heeft de zou blijken dat op zeker moment de prijs regering zelf niet in de hand. Zij is af- van dat product weer de minimumpriis hankelijk vau de macht van de Belgische In aansluiting op het bericht, dat de Australische regering met een aantal Europese landen onderhandelt ten einde onderdanen dezer landen in Australië onder de wapenen te kunnen roepen wordt vernomen, dat een wetsontwerp dienaangaande reeds bij het Australische parlement is ingediend. In afwachting van het verloop der behandeling van dit ontwerp zal de Nederlandse regering bin nenkort haar standpunt hieromtrent be palen. Bijna 6000 arbeiders in de Ameri kaanse auto-industrie zullen de volgende maand worden ontslagen. Men verwacht dan een golf van ontslagen in de in dustrie. Vrijdag werden drie productiebeper kingen bekend gemaakt in verband met de regeringsmaatregelen ten aanzien van essentiële grondstoffen. Men verwacht overeenkomstige beperkingen in de ge hele industrie naarmate deze wordt over geschakeld op de defensieproductie. Deskundigen voorspelden, dat de ont slagen van tijdelijke aard zouden zijn. Zijschatten, dat de reeds gesloten mili taire contracten meer dan een milliard dollar omvatten. BIJ HET EINDE van het jaar worM nog al gemijmerd over leven en dood Twee dames deden een uitspraak ovvr lang leven: „Eet meer vis", zei opoe Kon* ving uit Scheveningen. Zij is 90 jaar en 70 jaar getrouwd. Mevr. May Place uit Syracuse in de Amerikaanse staat New York, 102 jaar oud, gaf het volgende ad vies: Sta nooit 's nachts op, om je kind te helpen, maar laat hei je man doen". De heer Place is 4S jaar geleden, op 55-jarige leeftijd overleden. Als dit bericht nu. maar niet door vrijgezellen wordt ge lezen, Henk! IN EEN ENGELS dokterstijdschrift medegedeeld, dat sherry de eet- en werklust vergroot en dat bier de zorgen verlicht en een sfeer van verdraagzaam heid en warmte geeft. Misschien weet mi nister Stikker raad met dat advies bij de Verenigde Naties, EDOUARD HERRIOT de oude bekende Franse staatsman en burgemeester van Lyon, heeft zijn beruchte pijp (bij hem even „onafscheidelijk" als de sigaar bij Churchill) cadeau gezonden aan een stu dent die hem gevraagd had: „stuur mij uw pijp a.u.b. als Kerstgeschenk". „Zie hier mijn pijp'i, schreef Herriot, „maar stuur nu niet al uw verzamelzieke itrien- - den op mij af. De vaders mochten willen, dat dë vrijgezellen hen zo vriendelijk van hun dochters afhielpen, HET PRESIDIUM van de Opperste Sovjet heeft een internationale Stalin- prijs ingesteld, die zal worden verleend „voor het versterken van de vrede onder de volken", zo meldt het Sovjet-Russische persbureau Toss. Een internationaal co mité, dat de prijs jaarlijks zal uitreiken, is samengesteld uit prominente leden vim de wereldvredesraad, die de beweging der vredespartisanen leidt, 't Zal me be nieuwen of in 1951 een Chinees of een Roemeen daarvoor in aanmerking zal ko men. Berlijns kristalkijkster met vergunning heeft voor 1951 voorspeld: Geen oorlog, wel natuurrampen en er zal iets uit de hemel vallen. Wat? Dat heeft zij niet voorspeld. Maar het zal allicht regen of natte sneeuw zijn. „SUGAR" RAY ROBINSON, de Ame rikaanse bokser, die op het ogenblik in Europa furore maakt, heeft zijn diensten aangeboden aan generaal Eisenhower. Hij wil helpen bij de lichamelijke opvoe ding van het nieuwe Europese leger. Hij zei: zoals elke Amerikaan hier in Euro pa, ben ik bezorgd over de toekomst en ik vraag mij af, of wij onszelf zullen kunnen verdedigen. Bij het vormen van het Europese leger is de lichamelijke, op voeding van het gróótste belang nou, jonge militairen, daar kunnen jullie lol mee beleven. DE WOLHANDELAREN van de New- Yorkse textielbeurs hebben soberheids maatregelen ten aanzien van het Wolver- bruik voorspeld. Deze maatregelen zullen waarschijnlijk inhouden, dat herencos- tuums het volgend jaar zullen worden vervaardigd met broekspijpen zonder om slagen, colberts met slechts één. buiten zak en zonder vest. Deze en andere mate riaalbesparingen zullen nodig zijn van wege de toenemende militaire behoeften. Mannen worden goedkoop. Alleen zullen ze extra tassen nodig hebben bij gebrek aan zakken. MORGEN IS het weer Zondag en Oude jaarsdag. Overmorgen wederom Zondag en Nieuwjaarsdag. Plezierige dagen. Moge het gewetensonderzoek over 1950 tot vreugde stemmen. Zo niet helemaal, dan maar goede voornemens voor 1951. Ooi dan is O. L. nog barmhartig. zou hebben bereikt, zou de export van Nederland naar België weer normaal kun nen doorgaan. Wat betreft de bijzondere positie van Luxemburg is men overeengekomen, dat men art. 8. alinea 1 van het protocol van October in die zin zal Interpreteren, dat zo spoedig mogelijk en in elk geval voor de ondertekening van het definitieve verdrag voor de economische unie een lijst wordt vastgesteld van de producten waarvoor Luxemburg de bevoegdheid boeren. De ministers van landbouw van België en Nederland, resp de heren Heger en Mansholt. hebben na afioop der bespre kingen meegedeeld, dat zij zeer verheugd waren over de resultaten der besprekin gen. Deze werden in constructieve geest gehouden en met vol begrip voor de be tekenis van de internationale weerslag, die deze zouden hebben Zij deeiden -mee zich er van bewust te zijn een bijdrage te hebben geleverd om- de bestaanszeljer- heeft autonoom maatregelen voor de heid van de landbouwers en de werkers reglementering te nemen. Dit heeft voor!in de landbouw te vergroten, Kardinaal von Prey sing, bisschop van Berlijn, die Donderdag j.l. overleed) ligt opgebaard, gekleed in rode bisschopsmantel met mijter en sta/.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3