Weinig beloften voor de toekomst MODEPRAATJE De loon- en Ons Het gouden waagstuk i r Toch wetenszvaardi „The Third Man", film van het jaar Voor zware figuren HOE BESTEL IK MIJN PATROON? -J Door J. S. FLETCHER ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 PAGINA 4 „De Dijk is dicht", beste Neder landse film sinds de bevrijding PRIJSVERHOGINGEN DE REGERING EN DE ORKESTEN SUIKERCAMPAGNE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERMISTE MARINIER KWAM terecht KARDINAAL SCHRIJFT ROMAN Voeding en inwoning Afdracht door werkgevers Voorts wordt terzake van de afdracht van loonbelasting en vereveningsbeffing door werkgevers het volgende bepaald: J (wordt vervolgd' gelegenheid met zijn „Macbeth" uitkwam. Tenslotte nog iets over de Nederlandse producties. Verreweg de beste is de Poly- goon-Profilti-film „De Dijk is dicht" naar een scénario van A. Koolhaas. De overige films: „Myrte en de demonen", een Ger maans demonen verhaal van Paul Bruno Schreiber. „De Club van de Zwarte Pan ter", een jeugdfilm van Raymond van Sasse van Ysselt en „Kruisig Hem", een kleurenfilm van het Tegelse Passiespel, noem n we slechts, omdat het Nederland se films zijn, of althans in Nederland wer den vervaardigd. Zarah Leander die bijna acht jaar lang niet meer voor een camera heeft gestaan, is weer voor een film opgetreden en wel voor „Gabriela" onder regie van de Hon gaarse regisseur Geza von Cziffra In deze film speelt zij de rol van een caba retzangeres, die haar artistencarrière laat varen om zich geheel te kunnen wijden aan haar dochter, die van haar is ver vreemd. Rond deze Zweedse actrice, die zich tn de jaren vóór de oorlog met haar don kere altstem een buitengewoon grote po pulariteit had verworven heeft altijd, net als om haar landgenote Greta Ga "bo, een zeker waas van geheimzinnigheid ge hangen, een waas, dat haar gedurende de laatste oorlogsjaren nog dichter om hulde, toen tal van geruchten over haar lot de ronde deden. Er werd toen zelfs beweerd, dat zij door de nazies was ge dood. De waarheid is. dat zij begin 1943. nadat zij ..Damals". haar laatste film on der het Hltler-regime. had voltooid, naar Zweden terugkeerde, omdat Goebbels wilds, dat zij de Duitse nationaliteit zou aannemen Zij wilde Zweedseblijven en setti voor het scherpste contrast van bet daarom vertrok zij naar haar vaderland jaar met zijn films „Een dag in bet leven". I Na de capitulatie van Duitsland trad zij Het laatste Jaar in de eerste helft van deze eeuw, dat vandaag aan zijn laatste kalenderblad toe is, heeft weinig beloften ingehouden voor de ontwikkeling van de film,zoals b.v. wél het geval was, toen enkele jaren geleden de eerste Italiaanse films tn naturalistische stijl de Italia nen zelf spreken van „verisme" de filmliefhebbers in vervoering en de Holly- woodse producenten tot navolging brach ten met een nieuwe filmdramatiek. Inte gendeel, het grote aantal „veristische" films, dat ons dit jaar bereikte, deed vrees voor verstarring rijzen, voor een trtereotype herhaling van wat een succes Was gebleken. Toch kan niet worden ontkend, dat Italië dit jaar percentsgewijze een groot aantal films heeft geleverd, die terecht de belangstelling en de bewondering trokken van de filmkenners. Men denke slechts Ban juweeltjes als „Molti sogni per te strade" (Kleine mensen langs de grote weg), die met algemene stemmen het prae- dicaat Film van de Maand verwierf en „Moeder Augustina", twee diep-menselij- fce tragicomedies en aatr een ontroerende film als „Maria Goretti". Bovendien zorg de de Italiaanse regisseur Alessandro Bla- welke de dramatische gebeurtenissen be handelt rond 'een Italiaans nonnenkloos ter, dat kort vóór de bevrijding in de vuurlinie komt te liggen en het banale spektakelstuk „Fabiola", dat ontleend heet te zijn aan de roman van kardinaal New- man. De bijdrage van de Engels- producenten Is dit jaar niet zo Indrukwekkend als ten tijde van mr Rank's financiële voorspoed. Toch heeft Engeland met „The Third Man" èen film geleverd, die we de Film van het Jaar zouden willen noemen, niet alleen om het overweldigende succes, dat zij heeft gehad bij het grote publiek, maar vooral omdat de regisseur, Carol Reed, er «en heldere en scherpe filmtaal in sprak, die door de kenners wordt gewaardeerd. Daarnaast vielen Engelse films op ais „The Blue Lamp", „State Secret" en Odette Churchill", maar vooral „Whisky Galore", een verrukkelijke filmcomedie. Dit brengt ons op het gebied van de eothische film, waarvan we nöertten „Mr Belvedere loopt collége" en „Francis" (Amerika), „Les Casse-pieds" (Frankrijk) en tenslotte „Stage Fright", een comische „thriller" van Alfred Hitchcock met Alas- tair Sim tn een meesterlijke bijrol. Nair verhouding tot hetaantal films, dat zij aan de markt brachten, hebben de Amerikanen slechts weinig opvallende films geleverd. Vier daarvan: „Bastogne", „Opmars zonder genade",, „The Big Lift" en „The Purple Heart" behandelden een onderwerp, dat Is ontleend aan de jong ste oorlog, terwijl „Give us this day", „All the King's Men" en „Pinky" sociale en politieke problemen en het rassen vraagstuk aan de orde stelden. Uit Frankrijk kwam geen enkele film. die onvoorwaardelijke bljvai verdiende. „Au Grand Balcon", „Orphée" en „La Beauté du Diable" bleven als film onder de maat en „Manon" van Clouzot werd een ethische en aesthetische mislukking. Duitsland verraste op het Holland Fes tival met „Berliner Ballade" terwijl Or son Welles, een wereld op zichzelf, bij die op voor de Geneefse radio en maakte vervolgens éen tournee door Italië en België. In 1949 roerde deze tournee haar naar West-Duitsland, waar zij in contact kwam met Walter Koppel, de directeur van de Real-film te Hamburg, de grootste Westdultse productie-onderneming Kop pel een Joodse Duitser, die de verschrik kingen var. één van Hitiers concentratie kampen bad overleefd, engageerde haar voor de titelrol in de film „Gabriela" waarmee zij thans op het witte doek te rugkeert. Als men Zarah Leander persoonlijk ge loven mag voelt zij niets voor de geheim zinnigheid welke er steeds rondom haar heeft gehangen „Ik houd niet van ge heimzinnigheid, maar ik ben een beetje bang voor de pers", zei ze onlangs bij een Interview tijdens de opnamen voor haar nieuwe film. Haar angst voor de pers belette haar intussen niet, de journalis ten, die haar ondervroegen, uitvoerig van repliek te dienen. „Waarom zou ik geheimzinnig doen?", luidde één van haar wedervragen. „Ik heb er geen enkel bezwaar tegen, u te zeggen, dat ik 43 jaar ben en hier klonk er een zekere trots in haar stem dat Ik sinds korte tijd grootmoeder ben". De trots op het grootmoederschap - tegenwoordig, anders dan vroeger zelfs een tikje mode in de filmwereld heeft ze gemeen met Marlène Dietrich met wie ze ook, evenals Greta Garbo. het dragen van een donkere bril gemeen heeft. Pose? Neen, bittere noodzaak „Iedereen, die een donkere bril draagt" aldus Zarab Leander, „wordt beklaagd Maar bij mij baart zo'n bril opzien Slechts weinige mensen weten, dat ik ai sinds mijn twaalfde jaar slecht van ge zicht ben en da' ik zelfs bij een opname in de sneeuw voor de film „Der Blau- fuchs" helemaaj blind ben geworden. Dat was op 15 Maart 1938 precies op mijn verjaardag. Drie weken lang zijn vijf I specialisten met mijn ogen bezig geweest Verscheidene malen moesten ze opera tief Ingrijpen. Het resultaat was. dat ik weer kon zien, maar mijn ogen zijn nog altijd heel gevoelig voor licht, zodat ik erg gesteld ben op een bril, die dat Ucht verzacht". a Zarah is in Karlstadt in Zweden gebo ren als vierde kind van het echtpaar H"d- berg. Omdat haar muzikale aanleg op zeer jeugdige leeftijd bleek, kreeg zij reeds pianoles, toen ze vier jaar was Later leerde zij ook orgel spelen Toen zij echter een voorstelling van Ibsens „Peer Gynt" had bijgewoond, besloot ze actrice te worden. Op 16-jarige leeftild trouwde ze met de acteur Leander. uit welk huwelijk twee kinderen werden ge boren. Tijdens haar verblijf in Riga trad de bekende Ernst Rolf met zijn gezelschap In de omgeving op. Zij zong voor hem en werd meteen door hem geëngageerd. Eerst trad zij op in revues en vervolgens ln operettes. Een jaar lang zong zij in Lehar's „Lustige Witwe" die met toe stemming van de componist voor haar altstem was getransponeerd. Dit was haar eerste grote succes. Via de operette kwam zij bij de film en in 1937 maakte zij haar debuut met „Première" bij de Weense Sasche-Film. Later sloot de Berlijnse UFA een contract met haar en tot 1943 bleef zij in Berlijn, waar zij in tien films optrad. De meeste „schlagers" die zij in deze films zong en die zoveel hebben bijgedra gen tot haar faam. zijn gecomponeerd door Michael Jary. Ook voor de film „Gabriela". die begin volgend iaar in ons land zal worden vertoond heeft hij de, muziek gecomponeerd In deze film zingt Zarah Leander verscheidene „songs", o a „Es gibt keine Frau die nicht iügt". Laat ons hopen dat zij de wijsheid die zij in deze „schlager" verkondigt, tijdens het Interview, dat zij met de pers had. heeft vergeten.... zijn studio's heeftMaarten Toonder, de geestelijke vader van Tom Poes en Ollif Bommel, aan de pers enige van zijn laa' ste producten getoond Na de bevrijrjïn heeft Toonder zich behalve op het teke nen van couranten-strips toegelegd op d tekenfilm en de laatste tijd ook op het vervaardigen van televisie-strips. In twee van zijn getekende reclame filmpjes, „Magie Music" en „Aetherland' geheten, spelen Tom Poes en Heer Bom mel de hoofdrollen Een andere bekende uit de Tom Poes-verhaten. Panda heeft de hoofdrol in de televisie-strip „Pluckv Panda's Penny" en Tom Poes en Heer Bommel bestrijden *t monster van Loch- ness". Televisiestrips zijn niet zoals de heer Toonder vertelde, gewone tekenfilmpjes De strips hebben een veel langzamer tempo dan de gewone tekenfilms, omdat het televisiebeeld veel kleiner is dan dat op het filmdoek. Een normaal tempo zal de toeschouwer teveel vermoeien Boven dien kan men niét het felle zwart en wit gebruiken, omdat zich bi] tëlevisie-uitzen dingen nog te vaak storingen voordoen. die J» geval het beeld zouden doen D& Nieuw.Guinea.conferentie is geëindigd en het grootste deel van de Indonesische delegatie keerde naar Djakarta terug. I rijdagavond ver trokken de Indonesiërs van Schiphol. Van links naar rechts: minister Van Maarseveen, mr. Moh. Roem, leider der Indonesische delegatie, dr. H. Plesman, president-directeur der K.L.M. en mr. /V- S. Blom, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. vervagen. Tenslotte werd nog een trucfilm-docu mentaire vertoond, die vervaardigd is voor propaganda-doeleinden in opdracht van de „Stichting Persdienst voor We reldbestuur". Deze film is samengesteld uit stukken van oude journaals, teken films. Bovendien Hèeft men een ruim gebruik gemaakt van de trucs, die de te genwoordige filmtechniek biedt. In de Staatscourant van gisteren is af gekondigd de tweede.wijziging van de prijzenbeschikking pensions 1949. Hier door worden ingaande 6 Januari 1951 de pensiontarieven aan het huidige kostenpeil van deze bedrijven aangepast Met ingang van 1 Januari 1951 zullen de prijzen van industriekölen worden verhoogd in verband met stijging van de prijzen van geïmporteerde kolen Aan de gasbedrijven is toegestaan dé Kolenprijzenverhoging door te berekenen tot ten hoogste een halve cent per ku bieke meter gas. In de memorie van antwoord op de begroting van O., K. en W komt de vol gende passage voor met betrekking tot de orkesten-politiek. Het vraagstuk van mogelijke wijziging van de door de regering te volgen or- kestpolitiek is nog in een zodanig sta dium van beraad en overleg, dat de mi nister hieromtrent geen mededelingen kan doen. Wel kan hij verklaren, dat aan de daarmede samenhangende so ciale problemen volle aandacht wordt gegeven. De echtgenote van Al Jolson, de on langs overleden jazz-zanger, krijgt vol gens het door haar maa nagelaten tes tament, 'n inkomen van minstens 11.900 per maand. Rudy Mathé, weleer een bekend came raman en thans ook regisseur, zal samen met George Pal. die medewerkte aan de film „Destination Moon", een nieuwe, op wetenschappelijke feiten gebaseerde fjlm- fantasie maken, welke „When worlds collide" (Als werelden In botsing komen) zal heten. Voor de eerste maal tn het bestaan van Zarah Leander keert in de Duitse film „Gabriela\ weer op het witte doek terug. Om aan het verzoek van verscheidene dames te voldoen, plaatsen wij nu weer eens een model, wat zich bijzonder goed leent voor grotere maten. Omdat dit model geen taillenaad heeft, kleedt deze japon buitengewoon goed af. Men kan er elke gewenste stof voor nemen. Wel dient de stof soepel te zijn. Voor zwaardere figuren is het altijd zeer moeilijk in stug materiaal een goede pasvorm te brengen. Model C 570 heeft in het voorpand van de rok vier, iets klokkende banen, welke hoog opgeknipt zijn. Het lijfje is glad aan de schouders, maar is ruim aan de rok gezet. De hals is opgeknipt en valt van achteren met een smal boordje tegen de hals op. Op de voormiddennaad wordt een lange rij kleine knoopjes gezet. De rug heeft een verlengde taille en wordt breed op de rok gestikt, welke uit drie klokkende banen bestaat. De geslóten mouw wordt glad ingezet, maar er wordt wel een vulling in aangebracht. Patroon verkrijgbaar in maat 42; 44, 46; 48, SO, 52. De prU S is 0,75. Benodigde stof van 90 cm. breed van 4 tot 5 meter q Plak aan de ADRESZlJüE van een briefkaart naast en behalve de FRAN KEERZEGEL het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zendt deze aan: ATELIER CROON BEAT R1JSSTRAAT 4 - ROTTERDAM Schrijf aan de andere zijde duidelijk naam adres woonplaats - nummer (staal onder de afbeelding) en maat van net gewenste model Plak hooit meer dan f 1.— op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. De patronen kunnen ook per giro worden besteld en betaald, n.l op giro nummer 2 7 1 2 9 1 eveneens ten name van Atelier Croon te Rotterdam. Bij de twee suikerfabrieken te Sas van Gent, de N.V. „Centrale Suikermij" en „De Eerste Ned CoSp. Beetwortelsuiker fabriek" is men deze week met de ver werking der suikerbieten gereed gekomen waardoor tevens de campagne voor dit jaar in Zeeuwscb-Vlaanderen werd be ëindigd. Elk der beide fabrieken beeft omstreeks honderd-veertig millioen kg. bieten verwerkt Het suikergehalte, dat in ongunstige zin beïnvloea werd door de overvloedige regenval tijdens de campagne bedroeg 16,2 tot 16,7 procent, of ongeveer een half procent beneden het normale gemiddelde. De 22-jarige marinier Harmen van Beek uit Hilversum, die zoals wij meld den, sinds 21 December werd vermist, is opgespoord Hij bleek de Kerstdagen bij een vriend te Waddinxveen te hebben doorgebracht zonder zijn ouders' hiervan ln kennis te stellen. In de Staatscourant van Vrijdag is ln verband met de totstandkoming van de wet tot verlaging van de Inkomsten belasting en de loonbelasting een aantal beschikkingen van de minister van Finan ciën gepubliceerd ter invoering van nieuwe loonbelastingtabellen, o.m. de maandtabel en de tabel voor losse arbeiders. De eveneens ln de Staatscourant opge nomen beschikking tot wijziging per 1 Januari 1951 van de Beschikking Loon belasting Zeevarenden 1947 behelst be halve de Invoering vön een nieuwe loon- belastingtabei voor de hierbednclde cate gorie van werknemers nog enkele adml- nistratief-techni-che wij'.gingen alsmede wijzigingen ten aanzien van de waardering in geld en vrije voeding en vrije huis vesting De geldswaarde van vrije voeding wordt thans onafhankelijk van het bedrag van de gage gesteld óp I 20 per dag; de geldswaarde van vrij» hutsvesting van ongehuwde zeevarender wordt thans ongeacht het bedrag van de gaae gebon den aan dé door bA'aoghsbbenden bekte je rang: voor ongehuwde Kapitein/ en' nffl cjeren wo'dt zij gesteld, op f 050 per daa en voor de óverige ongehuwde zeevtaren den op f 0 25 per dag Voorts bevat de Staatscourant eem be schikking tot vaststelHt.g van een aan vullingstahe) voor de inkomstenbelasting Als het loon in geld bedraagt: kost en inw. per maand 0 t/m 340 f 50.— 340 01 en hoger 72.— per week 0 t/m f 78 12 78.01 en huger f 1650 per dag 0 t/m f 13 2.— 13.01 en huger f 2.75 De Katholieke pers in de Verenigd» Staten heeft gemeld, dat in het komenue voorjaar van de hand van Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New-York, een roman zal verschijnen, getiteld „The Foundling" („De Vondeling") Dat kerke lijk hoogwaardigheidsbekleders romans schrijven is geen alledaags verschijnsel; onder de levende Kardinalen is deze Amerikaanse Kardinaal wel de enig^, die als Kardinaal een roman schreef. Deze roman van de Kardinaal volgt die van de Apostolisch Delegaaf vai Engels Oost en West-Afrika, Mgr. David Mathew, titulair aartsbisschop van Apamea in Bithvnië op. Mgr. Matbew's roman „The Mango on the Mango Tree" („De Mango aan de Mango boom") heeft zeer goede recensies in Engeland.. Prins Hans von Liechtenstein is ge arresteerd omdat hij meer dan twintig duizend Zwitserse uurwerken uit Liech tenstein (Oostenrijk) naar Duitsland zou hebben gebracht in auto's van het prinse lijk huis. die diplomatieke privileges heb ben De prins ontkent alle medeplichtig heid aan de smokkel, die volgens hem georganiseerd was door een zijner chauf feurs. Aan president Truman is de Woodrow Wilson-prtjs toegekend voor zijn „wijs heid, moed en beleid op 25 Juni van dit jaar betoond", toen hij besloot tot steun aan Zuid-Korea De prijs zal op 10 Jan. aangeboden worden. Truman is de eerste Amerikaanse président, die de prijs ont vangt sedert deze. 25 jaar geleden werd ingesteld. De „bezetting" van Helgoland. _De Britse autoriteiten hebben de Sleeswijk- Holsteinse minister-president schriftelijk last gegeven er voor te zorgen, dat de „bezetters van Helgoland" van het eiland teruggehaald worden. Volgens de Britse instanties is het de zaak van de Duitse autoriteiten en niet van de Britten om op te treden tegen de demonstranten,, die zich een onderkomen hebben ingericht in een gedeeltelijk, vernielde grote schuil kelder van acht verdiepingen. De Joegoslavische minister van bulten landse zaken heeft Vrijdag in de nationale vergadering medegedeeld, dat „Joego slavië" heeft besloten de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen hetgeen ook voor Oostenrijk geldt De regering van India heeft eenzelfde besluit -genomen, dat oer Januari 1951 ingaat- verschuldigd door personen met 'n zuiver tnkomen ■'ussen 15000 en 51.000. die ln tariefgroep 3 (gehuwden met kinderen) vallen, Tenslotte is opgenomen een beschikking tot wijziging van de uitvoeringsrasolutle Loonbelas'ing 1947 O m zijn de loon grenzen voor-de- waardering in geld van het genot uit dienstbetrekking van kost en Inwoning óf van maa'tijden gewijzigd. De hiervoor .geldende tabel wordt thans* De inspecteur kan de werkgever de ver plichting opleggen de belasting maande lijks af te dragen uiterlijk op de tiende dag van de 'maand, volgende op die waarin de belasting Is ingehouden of ver schuldigd gewórden Tenzij de inspecteur hem deze bevoegdheid ontzegd neeft staat het de werkgever die maandelijks moet afdragen, vrij pa afloop van de eerste en dó" twééde maand van elk kwartaal tel kens één; Voorlopig bedrag -af te dragen er) pas na afloop van net kwartaal nauw keurig af te rekenen. De voorlopige af dracht bedraagt dertig ten honderd van de belasting over het voorafgaande kwartaal. dan bedraagt de geldwaarde van: volle warme koffie- kost maaltijd maaltijd ontbijt 36.- 18.- ƒ9.- ƒ9 - 52 w 26.- ƒ.13.- ƒ13- 8.40 4 20 2.10 210 12.- 6.- ƒ3.- ƒ3- 140 0.70 0 35 0 35 2.- 1.- 0.50 0.50 ROMANBIJVOEGSEL 1 Laurence Workman heeft een be langrijke uitvinding gedaan op het gebied van vliegtuigmotoren Een aantal samenzweerders met John het leven, en waarin men zich afvraagt: —Wat moet ik nu doen? Er zjjn mensen, die het antwoord op die vraag heel gemakkelijk kunnen vin- Bedford aan het hoofd tracht hem den: anderen hebben er meer moeite echter bij het uitwerken van de uit vinding voor te zijn. Bedford wordt tegengewerkt door Lilian Delomosne, een nicht van de groot-industrieel Armadale, bij wie Laurence enig- tiid heeft gelogeerd Bedford weet bin- f nen te dringen in het laboratorium van Workman, hetgeen door Charity, een meisje, dat bij Armadale werkt en liefde voor hem heeft apg-vat voor Laurence, viordt gezien. Her man Groot Laurence's helper. die aan de zijde van Bedtord staat, krijgt een ongeluk en wordt ernstig ge wond naar een ziekenhuis gebracht. 16) M hoe moeten wii hem ber/lken t hij de hele nacht in zijn werkplaats blijft Wij krijgen nu natuurlijk geen toegang tot het tem t, "ij is vannacht «t in zijn rk- plaats, vertelde Dickie haar. Hij is e 'g tene geslagen c verte.d me. dat hij een -aar dagen niets zal kunnen doen Hij moet eciot een andere mechanicien gevonoen heboen en daar hy toci, mets belar.-rijks xan n blij.*; hij des nachts niet meer in werkplaat -ripen ook Hij is naar huls gegaan dan is hij tevens dichter bij het ..enhuis, ais er iels met Groot sleurt. De dokters vrezen het ergste. Góed, Dickie, dan zulle- we eerst even een kop 'hee drink, n en gaan dan naar mijnheer Workman. Hij mag niet langer in on we. iKtheid ver „„ren en moet weten. wc. er tijdens zyn afw-ztg- heid gebeurd ir Moor zq wt: .n niet t.i staat, iets te gebruiken c al heel spoedig waren 'j op w* t naar 'e kamer van Laurence. De hospita van Laurence bleek niet thuis te zijn. Het meisje, dat de deur opende en wie zy vroegen naar mijnheer Workman, wist geen ander antwoord te gev-n, dan met een smoezelig handje naar de trap te wyzen. Charity ging haar broer voor naar boven en in haar ongeduld klopte zq maar eenmaal op de deur. opende die en stond tegen wer tuffrouw Delomosne HOOFDSTUK 22 Nadat John Bedford haar verlaten had, bevond Lilian Delomosne zich in een toestand, welke Jieel dikwijls voorkomt in mee. Lilian Delomosne bleek tot de laatste groep te behoren en daar ze eigenlpk helemaal geen antwoord kon vinden op haar vraag, deed zl), wat vele vrouwen in zo 'n geval gedaan zouden hebben: zy wendde zich tot iemand om raad. En daar zy een vrouw was, ging zy om die raad tot de man, die zy wilde waarschu wen tegen de hem dreigende gevaren. Van het eerste ogenblik af dat ze hem had leren kennen, had zi1 veel belang gesteld in Laurence Workman. In hem had zy een man gezien, zoals er nog maar weinigen waren geweest in haar leven. Voor zover zy had kunnen zien, waren er maar enkele fouten aan zjjn karakter, als men die tenminste als fou ten wilde aanrekenen... en dat was zUn al te grote openhartigheid en zyn won derlijke onschuld. En juist die fouten schenen een grote bekoring voor Lilian Delomosne te hebben en wel om de een voudige reden, dat zy van haar prilste jeugd al geleefd had ir een sfeer van bi driegerij en verraad. En daarom had zy het besluit genomen, al het mogeiyke te doen, om hem te beschermen tegen de samenzweringen van John Bedford en zyn bondgenoten. En bli vrouwen, als Lilian Delomosne, laat de raad zich niet lang wachten, als het besluit eenmaal genomen is. Zü wist Laurences adres en besloot onmiddellijk daarheen te gaan, in de hoop, hem diezelfde avond nog te spreken te krygen. Herbert Armendale die, als hij in Londen waSj heel dikwijls naar zyn club ging en daar dineerde, zou dat ook die dag weer doen en thans had zij haar plannen gemaakt. Tegen zes uur verliet zy haar woning en gehuld in een wilde mantel, haar ge laat bedekt door een dichte sluier, riep zy een taxi aan en liet zich ryden naar de wyk, waar de schoorstenen van de firma Armendale zich ten hemel ver hieven. Aan de rivierover passeerde ztj de wa gen van John Bedford. Zy bemerkte, dat de man in haar wagen keek, zonder haar evenwel te herkennen Het wilde haar voorkomen, dat Bedford erg onrustig was en zy vroeg zich af, of zich die mid dag misschien dingen hadden afgespeeld, van belang voor zijn complot. Laur ence had z'n kamers bereikt, vóór dat Lilian Delomosne daar arriveerde en was ten prooi aan een grote neerslach tigheid. Dat ongeluk van Groot was een leiyke streep door zyn rekening. Hy wist nog wel een mecanicien, die hy uit Servië kon laten overkomen, maar in die man kon hy niet dat volle vertrouwen stel len, dat hij Groot aityd geschonken had En dan moest hy altijd nog denken aan die zonderlinge anonieme brief: hy had geprobeerd alle gedachten aan dat schrtj- ven van zich af te zetten, maar had on dervonden, dat zo iets heel moeilyk is. Hy had het gevoel, alsof hy in een dicht woud liep; hy voelde dan ook de geva ren, welke hem van alle kanten bedreig den, maar zien kon hy ze niet. Zyn hospita bracht hem verse thee en raadde hem aan deze op te drinken, voor ze koud geworden was. Hij scheen haar woorden zelfs niet te horen en bleef lange tyd naar het theeblad staren, zon der er aan te denken een kop thee te schenken. Na Men minuten hoorde hy haar weer naar boven komen en aan zyn deur kloppen. Er is een dame, die tl graag even zou willen spreken, mynheer, vertelde zij hem. Laurence keek haar verwonderd aan. Een dame? Om my te spreken? Ja, een lange dame, mynheer, met een sluier voor haar gezicht. Laat haar maar boven komen. Zyn eerste gedachten gingen onmid- dellyk naar Charity Wraye. Er zou toch niets met Dickie gebeurd zyn? Maar dan werd de deur geopend en trad Lilian Delomosne het vertrek bin nen. Laurence heette haar rustig wel kom, niet vergetende, dat zijn hospita nog in de kamer was. U zult wel heel erg verwonderd zijn, my hier te zien, zei het meisje, zodra de andere vrouw de Hamer had verlaten. Er gebeuren de laatste tijd -zoveel vreemde dingen, antwoordde Laurence dat ik me eigenlijk over niets meer verwonder Ik ben blij u weer te zien en hoop, dat u een kop thee gebruiken zult. Ik vrees, dat ik u niet veel anders kan aanbieden, maar O neen. ik zal alleen maar een kop thee gebruiken, viel zy hem vlug in de re(je. Mynheer Workman, ging zy voort, ik ben u komer opzoeken, om dat ik me daartoe genoodzaakt gevoelde Zo? U heeft volkomen gelijk als i zegt. dat er tégen woordig allerlei vreem de dingen gebeuren, ging zy voort En het spyt me erg, da* ik het zeggen moet. maar ik heb ook de band genad in één van die vreemde dingen- Ik oen nameiyk de persoon, tie u die anonieme brief geschreven heeft. Tot haar veroazing scheen die beken tenis Laurence niet in verwundenng te brengen Rustig schonk hy een kop thee voor haar in. Ja, antwoordde ny eindelyk, ik wist dat die brief geschreven moest zijn door iemand die in verband stond met de firma Waarom dacht U dat? vroeg zy verwonderd. Omdat 't papiér, dat voor die brief gebruikt werd. het soort papier is. dat voor de firma wordt vervaardigd en de machine één van de machines is ge weest. die sinds kort door de firma in gebruik zijn genomen. Bewonderend' keek Lilian Delomosne hem aan. Dat is heel knap gededuceerd, merkte zij op Ja. maar ik heb tjiet niet alléén ge daan. Een kennis van me heeft me er attent op gemaakt Dan zeker een kennis, die heel goed op de hoogte is van jde toestanden bij de firma. Inderdaad. Lilian üelomosn,e speelde even met haar lepeltje, maar sloeg eindelyk haar ogen weer op. Heeft u zich niet afgevraagd, waar om ik u die brief gezonden heb? Neen. ik weet nameiyk zeker, dat u het deed in de veronderstelling mij daardoor een dienst te bewijzen., en.. Ja, gaat u verder.... Waarom heeft het mij niet per soonlijk verteld, in plaats van die brief te sturen? Ja, misschien had ik dat beter kun nen doen. Wat ik vragen wil. heeft u enig vermoeden betreffende de identi teit van uw vijanden? Neen, nog niet. Dan zai ik u alles vertellen onverschillig wat me da* ook zou kun nen kosten. U moet weten..,. Stop! Ik hoor u daar zeggen; On verschillig wat me dat ook zou kunnen kosten Moet ik daaruit afleiden, dat er voor u gevaar kan ontstaan als u mij vertelt, wie myn vyanden zyn? Laurence stond op en liep met grote stappen in zijn kamer op en neer Dan heb ik liever dat u rpü biets vertelt, zei hij. Neen ik moet het u vertellen, viel zij hem vlug in de rede- En als u niet wilt luisteren. zaJ ik tie zaak aan de politie in handen geven I Laurence sloeg haar enige ogenblik ken scherp gade. Goed dan 4 u heeft zich natuurlijk al afge. vraagd wur uw vyanden zyn. zei ze en u heeft hun identiteit nog met kun nen vaststellen Dan zai ik hun namen noemen. In de allereerste plaats John Bedford. Laurence liet door mets blyken, dat hy geschrokken was. Hy bleef rustig tegen de tafel runen en keex haar vra gend aan. En Francis Armandale. Watl riep Laurence uit. Neen toch 1 Hy heeft het hele plan ontworpen Hy heeft u van het eerste begm af gadegeslagen en zag iets in uw uitvin ding Ga verder, zei Laurence. Ten derde Brémonrt Och wat. Een geestelyke Neen dat is hy met. Brémond ls ee «geldschieter, die op het ogenblik in moeilijkheden verkeert en om geen argwaan te wekken, di et hy zich, als hij tiaar Engeland komt ,als een geestelijke voor. Laurence keek haar aan, alsof hy zyn eren diet kon geloven. Nog iemand anders? vroee hij. Ja. een Fransman, Paul Sabatier! Laurence gaf uiting aan zyn gevoelens door èen schel gefluit Ah! Nu begin ik er iets van te begrij pen! Paul Sabatier De grootste scheikun dige van deze tijd. Nu begrijp ik. waarom men mij tweemaal mijn tekeningen ont stolen heeft Wat duivels geslepen! -- Men wilde proberen of Sabatier myn ge heim zou kunnen vinden uit die tekenin gen. Maar wat zijn zy eigenlijk van plan. Wat willen zij? Zij willen uw uitvinding verkopen aan de Servische regering. En die tekeningen, heeft c.abatier die? Heeft hij de formule gevonden. Heeft hij het geheim ontdekt? Lilian Delomosne schudde het hoofd. Dat weet ik niet. antwoorde zy. Laurence sloes van woede met zyn vuist op tafel. En* welke rol heeft um dat dra ma gespeeld? U heeft natuurlijk geweten wat er gaande was Misschien j? "et wel geweten van het eerste ogenblik af' Nu begrijp ik alles Daar op (j|e':>O0t 'n het Kanaal bespiedde u triü al! En Bré mond ook natuurlijk Toe vertel dan toch alles Sabatier in het bezit van mijn teke ningen! Wie zou ooit geloven, dat die uitvinding van mij is. als Sabatier -er het eerst mee voor de dag komt! Hij was nu zó zenuwachtig geworden, dat Lilian Delomosne hem by de arm greep. Toe mijnheer Workman, geloof me, ik wist niet alles. Vanmorgen heb ik alles eigenlijk pas vernomen. Ik wist eigenlijk niets. En zodra ik iets ontdekt had. ben ik naar u toegekomen om het u te vertel len. Ik hoop alleen maar. dat het nog niet te laat zal zyn. Laurence staarde haar aan en vroeg zich af, of er op de wereld nog wel iemand zou" zijn. die hij kon vertrouwen. Waarom meent u, dat het nog niet t-e laat is? vroeg hij. Omdat John Bedford mij vanmorgen trachtte over te halen u zover te brengen dat u uw uitvinding aan hem zou verko pen. Dat toont toch duidelijk aan. dat Sabatier het geneim aog niet gevonden heeft. Laurence had zich nu in een stoel laten vallen en keek haar onderzoekend aan. Waarom is u naar me toegekomen, om me alles te vertellenwaarom nu pas? Neem me niet kwalijk, ais ik mis schien een beetje ruw schijn, maar men heeft my op een schandelijke manier be drogen en ik weet niet waarom. Ik begryp er niets van. Hy sloeg zich met gebalde vuisten op de knieën. U heeft enige tijd geweten, wat die mannen van plan waren. Waarom is u nu pas naar me toegekomen! Dat moet ik weten! Als hy niet zo opgewonden was ge weest, zou hy gezien hebben, dat het meisje heel erg bleek geworden was. maar nu ontging hem iat geheel. Mynheer Workman, antwoordde zij zo rustig mogelijk. ik heb het u niet eerder kunnen vertellen, omdat ik tot vóór enige dagen geheel in de macht was van John Bedford. U? In zijn macht? Ja, Ik zal u alles vertellen. John Bedford tg een schoft Hij had mij geheel in zijn macht en van die macht heeft hy een schandelyk misbruik gemaakt en my gedwongen allerlei dingen te doen, die rnü tegen de borst stuiten. Laurence zag nu pas. dat een uitdruk king van grote smart over haar gezicht gekomen was en het speet hem thans wel een beetje, dat hij haar tot die bekente nis had gedwongen. Luister, dan za] ik u alles vertellen. Myn vader was de beste vriend, die Her- bert Armadale ooit gehad heeft en toen hij stierf, liet hij mij achter in de hoede van Herbert Armadale, die mijn wettige voogd is én van wie ik veel ben gaan houden Toen ik achttien jaar geworden was. wilde John Bedford met me trouwen en hy trachtte op alle mogelijke manieren my daartoe te dwingen. Ik hield evenwel niet van hem en wees zijn aanzoeker van de hand Ik hield toen van een andere manmaar ben nu gaan inzien, dat het een dwaze jeugdliefde waseen man, die Edward Penrose heet en als aange nomen kind bij Herbert Armadale in huis was. Het was een buitengewoon knappe fascinerende man. en zoals ik al zei. ik was toen nog maar achttien jaar en erg romantisch Die man had een geweldige invloed op my en te laat bemerkte ik, dat hij een dubbel leven had geleid en al lange tijd getrouwd was Kor' nadat tk deze ontdekking deed werd hij gearres teerd wegens valsheid in geschrifte en voor lange tyd naar de gevangenis ge- stuurd. Dat betekende bijna de dood voor Herbert Armadale en mor my beteken de het de dood van een dwaas gevoel, dat ik voor liefde had gehouden Maai de man had brieven van my en deze kwamen op de een of andere manier in het bezit van John Bedford Met die brieven heeft Bed ford me altyd in zyn macht gehouden, mij bedreigend, dat hy bekendheid zou geven aan myn vruegerè verhouding met Penrose. En daar ik wist dat dit Herbert Armadale ontzaglyk veel verdriet zou doen, deed ik alles, wat bij van mij ver langde. Maar sinds enkele dagen zyn die brieven in mijn bezit gekomen én ik ben niet langer in d<? macht van Bedford En begrijpt u nu mijnheer Workman, waar om ik niet eerder heb kunnen spreken en wilt u mij nu geloven, als ik zeg. dat de man, met wie u te doen hebt. een schurk is? Laurence, die stom van verbazing naar haar verhaal had geluisterd sprong overeind en stak zijn amen hoog boven zijn hóófd, ais wilde hy onderduiken in diep water. Ja, hij is een schavuit, zei hy. en ik ben u zeer daucbaar. dat u me is komen waarschuwen Ik het nog één kans. om hen vóór te zlic als Sabatier het geheim tenminste nog niet ontdekt heeft. Sabatier! Dat is het nu juist! Maar wacht.. daar krijg ik een idee! Wilt u hier even op me wachten, ter- wyl ik een telegram ga verzenden? Bel nog madr om wat thee. Maak het u zo gemakkeiyk mogelijk. Ik kom dadelijk terug: het is niet ver weg Met die woorden rende Laurence de kamer uit en de trap af Lilian Delo mosne in een verwarde gemoedstoestand achterlatend En met lang daarna klopte Charity aan de deur en vond haar al leen in die kamer. HOOFDSTUK 23. Wanneer mensen die elkaar niet ken nen. elkaar ontmoeten tn de kamer van een wederzyds vriend,- l'e op dal ogen blik niet aanwezig is >m hen aan elkaar voor te stellen, zullen zuike mensen zich veelal overgeven aai aile mogelijke veronderstellingen betrnfiende de verhou ding tussen die andere tersoon en de wederzijdse vriend En dat proces begon onmiddellijk toen Charity de deur ge opend had. Lilian had er geen flauw begrip van wie die twee mensen waren Dat zy intieme vrienden van Laurence moesten zyn, meende zy te moeten afleiden uit het feit. dat zij zich met handen laten aandienen Met een enkele bbk nam zy de vrouweiyke charme van Charity in zich op en diep in haar hart voelde zy een steek van pyn, die zy niet nader 'definieerde, maar wat ar geooorte was van zuivere ialoezie. Wie was die aan trekkelijke jonge vrouw die zonder aan gediend te worden, de kamer van Lau rence Workman -binnentrad? Plotseling kreeg zy een ingeving. Zou dit mis schien het meisje kunnen zijn. dat hy ginds in Canterbury tad leren kennen? Er was iets. dat haar Scheen te vertel len dat zij goed geraden had Charity had Lilian Delomosne onmid dellijk herkend wel qie als Lilian Delomosne, maar als de damt, met wie zy Laurence in Canterbury tad gezien- En evenals Lilian Deiomrsne zich af vroeg wat dat meisje daar kwam doen. zou Charity graag Willen weien, welk recht die vrouw had, oir. zich op de kamer van Laurence *e bevinden. Zij zag twee theekopjes op tafei staan, zü schenen dus gezellig thee gedronken te hebben En waarom ->ok eigeniyk me'? Maar ondanks de moed weike Charity anders altijd ten toon spreidde, voelde zij diep in haar hart een piin, welke zij voor geen geid ter wereld een naai° zou hebben willen geven Dickie staarde Lilian Delomqsne me' grote ogen aan. Charity, die gezien had, dat Workm»" met in de kamer was. scheen op het pum te staan, ae wijk te nemen naai een veili ger oord maar Dickie scheen er ander5 over te denken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4