De toestand in de Tuinbouw Een schip in de branding, varend in de mist Nederland moet ook maar betalen, denkt Duitsland Driekoningen Mijn mannen leeuwen" vochten als I NATIONALE Werknemers in de Kamer van Koophandel v> r AKKERTJE Turkse brigade in Korea oogstte grote roem I Buitenlandse vermogens de dupe door nieuive belasting Avifauna wordt mtg De tweede grote stap vooruit LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. ROTTERDAM De grootste in Nederland K.A.B. gepasseerd in het Noorden Schaats-interiand tegen de Zweden? Dico van der Meer leu grave gedragen VRIJDwfe fy JANUARI 1951 PAGINA S In de Donderdag j.l. te Utrecht gehouden algemene vergadering van de tuinhouwvakbond van de K. N. B. T. B. wijdde de voorzitter, de heer Jae. Groen, enige belangrijke beschouwingen aan de huidige toestand van de Nederlandse Tuinbouw. Een schip in de branding Volgend seizocH internationale autobusdiensten UITZONDERING VOOR L'ASTENAUSGLEICH NODIG Er is al genoeg schade toegebracht Slechte reclame voor aantrekken van kapitaal Op Kerstmis werd er een Kind geboren in de stal van Bethlehem. Dit Kind was God. De engelen en dc Vader, Maria cn Jozef, wisten het. Maar aan de herders en de wijzen moest het nog worden gezegd, zoals tevoren aan Sint Jozef. Want het is de mens niet gegeven, om door de zichtbare realiteiten heen de Werkelijkheid van het ongeschapen Dicht te schouwen. Aan de mensen moest het Kind bewijzen, dat Het God was. Al de wonderen en de voorspellingen van Zijn aards bestaan hebben het bewezen. Drie feiten echter koos de Kerk, om ze op het feest van Open baring in het bijsonder te vieren: dat op de bruiloft van Cana water in wijn werd veranderd, dat Christus Zich door Joannes liet dopen in de Jordaan, en dat de ster de Wijzen naar de kribbe leidde. Spit. rheumaiiek? Neem j Hulp by Ziekenhuis- en Sanatoriumkosten t Onze eerste grote stap het periodiek genees kundig onderzoek kent U reeds; nu komt onze tweede grote stap! |E De verzekeringen met o verlij densrisico, die thans worden gesloten, geven recht op een rente loze lening (tot het bedrag van maximaal de premievrije poliswaarde!) niet alleen voor ope ratiekosten doch nu ook voor de onkosten voortvloeiende uit opneming in een ziekenhuis of sanatorium, noodzakelijk ter observatie o£ behandeling van interne ziekten. Vraagt onze brochure waarin onze stappen uitvoerig worden toegelicht. 311! Aanval met de bajonet Chinezen komen tentg Eindelijk Koenoero bereikt KOLENWAGONS DRAGEN VIJF TON MEER Er wordt nog onderhandeld Ruwe lippen ?P|JR0L MARKEN EN BOTER OP DE LOCOMOTIEF Horloges BRITS SCHIP IN NOOD Ned. vrachtvaarder redt bemanning 70.000 FLESSEN MELK VERDUISTERD De tuinbouw aldus spr. heeft voor een deel een moeilijk en in het algemeen een minder gunstig jaar 1950 gehad, voor al voor wat de fruitteelt betreft. Do volle- grondsteelt Is gebleken niet in verhouding te staan tot de grote productie. Andere producten ondervonden nadeel door de geringere export; het buitenland nam niet, ■wat wij hadden aan te bieden. Er is alles zins aanleiding om t.a.y de productie en export de situatie degelijk te bezien en bij voorbaat geen enkel middel, ook niet sa nering van de teelt, te verwerpen. Maar men moge daarbij bedenken, dat geen tak van bedrijf zo van allerlei om standigheden, met name van de weersge steldheid in eigen land afhankelijk is als de tuinbouw, hetgeen dit bedrijf stempelt tot een speculatief bedrijf. Een bedrijf, dat altijd wat de uitkomsten betreft met grote schommelingen in de uiteindelijke opbrengst van de producten en de gelde lijke opbrengst daarvan te maken heeft gehad. Met recht mogen wij aandringen op het nemen van maatregel011 waarmede de on dergang van onze bedrijven kan worden voorkomen. De oorzaken van de moeilijkheden in het bedrijf zijn vooral gelegen in de naar verhouding veel te dure productiemiddelen en de vaste lasten, die een niet voldoende reservering ovcrlatcu. Waar men nog wel kan reserveren w u'den de reserves afge roomd door exorbitante belastingen, die de laatste tijd wel iets verminderd zijn, doch waarvan de resultaten, met name de ondernemingsbelasting, geen effect kon den hebben. Daarom kan met recht voor de economisch wel verantwoord, doch te zwakke bedrijven e°n beroep op de Over heid worden gedaan om de behulpzame hand te bieden en ze voor ondergang te behoeden. Gelet op de grote betekenis van de tuin bouw voor onze deviezenpositie en het feit, «af dit bedrijf circa tien millioen Neder landers van groenten en fruit voorziet, welke wij anders tegen veel hogere prij zen uit het buitenland zouden moeten be trekken, pleitte dhr Groen niet alleen in het tuinbouwbelang, doch ook in 't lands belang, voor maatregelen, die enerzijds 't bestaan van het tuinbouwbedrijf bevorde ren en anderzijds al het mogelijke doen om de tuinbouwexport te stimuleren. Sprekend over de verhouding tot de technisch organisaties, zeide heer Groen: „Er bestaan zo hier en daar op het gebied van de verkoop der producten katholieke veilingen. De meeste veilingen tellen ech ter als leden alle plaats- of streekgenoten. Ik geloof uit een recent schrijven van het Hoogwaardig Episcopaat niet uit de school te klappen, wanneer ik zeg, dat katholieke veilingen niet geëist worden". Het stand punt van de Bond is, dat de veilingen autonoom zijn op het door haar bestreken technische gebied van de rechtstreekse gezamenlijke veel oop van het product aan de handel en wat da»™00 samenhangt. Over de komende publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zei spr. o.m.: „Wij staan op het standpunt, dat er een publiekrech telijk horizontaal orgaan voor de hele land- en tuinbouw moet komen. Daarin zal de tuinbouw een eigen plaats moeten innemen. De raamwet van de P.B.O. insti geert voor de betreffende organen een sa menstelling op de maatschappelijke groe pen naar de geestelijke stromingen. Wordt dit voor een eventueel landbouwschap ge- eist, dan eisen wij dit niet minder voor de in dit landbouwschap opgenomen belan gengroepen. Om zeer duidelijk te zijn: een hoofdafdeling tuinbouw zal ook gebouwd moeten worden op de geestelijke stromin gen ieder (en hier denken wij aan de drie grote stromingen) in gelijke verhouding. Ook dit zal in de eventuele maatregel van het bestuur evenzeer moeten worden be paald als voor het landbouwschap zelf." Over de huidige toestand in de Neder landse Tuinbouw hield vervolgens dhr W. M. Driessen, voorzitter van de bedrijf schap Groenten en Eruit, een uitvoerige inleiding, welke de door de voorzitter ge schetste noodstand in verschillend opzicht onderlijnde. Spr. ving aan met de verklaring, dat bij zich niet aan overdrijving schuldig maakte, wanneer hij zeide, dat het scheep je van de tuinbouw zich op het ogenblik volop in de branding bevindt en vaart in de mist. De situatie in ons bedrijf aldus spr. vertoont zeer veel overeenkomst met de huidige wereldsituatie in het alge meen: chaotisch Yn zeer moeilijk. Wij staan in ons bedrijf op het moment op een keerpunt en zullen ons ernstig moeten be zinnen op de mogelijkheden om uit de impasse te geraken. De tuinbouw heeft in de laatste tien jaren vóór de oorlog en ook nog wel ge durende de oorlog goede tijden doorge maakt met vlotte afzet en daardoor zijn wij enigszins verwend geraakt. Na de oor log kwamen er grote moeilijkheden op dagen door 't uitvagen van onze grootste afnemer Duitsland tengevolge van de uitermate bekommerende exportbepalin gen van de Geallieerden in het bezet ge bied. In de laatste jaren is daarin weer enige verbetering opgetreden tengevolge van het afsluiten van nieuwe handelsover eenkomsten, maar het van tijd tot tijd plotseling stopzetten van de invoer, het overvoeren van de markt met producten, die men in Duitsland niet wilde, zoals b.v. andijvie, en het opkomen van de Duitse tuinbouw zelf, hebben de aanvankelijk gunstige resultaten van de liberalisatie van de handel voor een groot deel teniet gedaan. Ook België en Engeland bleken voor onze afzet van groenten en fruit ver re van gunstig te zijn, ook al wegens de daar opkomende tuinbouw en de tegen stand van boeren en tuinders tegen de Nederlandse producten. Vervolgens merkte spr. nog op, dat ver schillende motieven zijn aangegeven voor het ontstaan van de huidige noodstand in de Ned. Land- en Tuinbouw, o.a. de clan destiene teelt. Hoewel spr. de verkeerde dingen, die in het bedrijf zijn geschied, niet wil goedkeuren, meent hij toch dat niet daarin de oorzaak van de huidige ma laise is te zoeken. Naar zijn mening heb ben daartoe voornamelijk twee grote fac toren meegewerkt: ten eerste onze over vloedige productie e: onze onvoldoende export. De productie in 1949 b.v. was van dien aard, dat niet minder dan 17 millioen kilo groenten moest worden doorgedraaid; in 1950 bedroeg dit kwantum (in de perio de JanuariDecember) liefst 20 millioen kilo. Er is iels, wat wij ons voor de volle honderd procent zullen moeten realiseren, vervolgde spr. nj. dat het nutteloos is uit gebreide oppervlakten van ons tuinbouw» areaal te bestemmen voor de teelt van bloemkool, andijvie, princessebonen e.a. producten, wanneer wij niet van te voren voldoende zekerheid hebben deze produc ten ook hier of in het buitenland te kun nen afzetten. Het is gewoon economische waanzin maar volop te telen zonder re kening te houden met de afzetmogelijk heden. Willen wij de diepte te boven komen, dan zullen wij er o.m. ook rekening mee moeten houden, dat er teelten zijn, die haar tijd gehad hebben, zo b.v. groenten voor de inmaak. Dan zullen wij ons voorts moeten wachten om onze teelt af te stem men op die van andere bedrijfsgenoten. Niemand, zelfs de grootste deskundige niet, kan ons een recept geven van wat wij precies moeten telen. Maar het is zaak vooraleer men gaat werken, het hart tot God te verheffen en dan goed te beden ken wat men doet. Slechts hij, die zo werkt, kan iets van zijn bedrijf maken. Wij staan er met onze onderhandelingen met Duitsland en ook met België en En geland moeilijk voor, omdat daarginds de boeren als het ware druipen van protec tionisme. Wij zullen dus de tanden op el kaar moeten zetten en ieder zal In zijn be drijf een zo goed mogelijke cultuursprei ding over het gehele jaar moeten toepas sen, opdat er het gehele jaar door groen ten aan de veiling gebracht kunnen wor den en wij niet meer afhankelijk zijn van enige hausse-periodes. :enslotte aldus spreker dient iede re tuinder een specialist te zijn in zijn eigen bedrijf; alleen de man, die zelfstan dig kan denken en zelfstandig kan han delen Is gerechtigd een zelfstandig bedrijf uit te oefenen. De ochtendvergadering werd besloten met de afdoening van enkele zaken van huishoudelijke aard, zoals het vaststellen van de begroting 1951, herziening van het huishoudelijk reglement en bestuursver kiezing. Wat dit laatste betreft zij vermeld, dat op één na met algemene stemmen dhr Jae. Groen Azn. uit Haarlem tot voorzit ter werd gekozen. Diverse voorstellen De middagvergadering was geheel ge wijd aan de behandeling van ingekomen voorstellen. Naar aanleiding van een voorstel van de Tuinbouworganisatie van de A.B.T.B. om de minimumprijzen van groenten te brengen op 80 pet. van het I.E.I., werd het afwijzend praeadvies van het hoofd bestuur aanvaard, ofschoon het bestuur als zijn mening te kennen gaf, dat een kleine verhoging van verschillende mi nimumprijzen geen nadelige invloed zal uitoefenen op de export Het genoemde percentage van 80 achtte het bestuur echter te hoog om niet teelt-stimulerend te werken. Of het voorstel van de A. B. T. B., om een nabetaling te geven op princessebonen, te verwezenlijken is, zal het bestuur noig nader onderzoeken. Inzake de teeltvergunningen en fruit- aanplant werd hot praeadvies van het hoofdbestuur op de desljctreffende voor stellen van de A-B-T-B aanvaard. Aan de orde was vervolgens het tref- den van steunmaatregelen voor de in nood verkerende bedrijfsgenoten. De A. B. T. B. had te dien aanzien voorgesteld, een toeslag te verlenen op de producten, die ver beneden de kostprijs zijn ver kocht, aan die bedrijven, welke in hoofdzaak de bovengenoemde producten hebben geteeld. Voorts had de L.T.B- te dier zake aangedrongen op het met spoed uitwerken in de hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw van een concreet plan inzake steunverlening door de Overheid aan de noodlijdende tuindersbedrijven. Ook op deze punten werd het prae advies van het hoofdbestuur aanvaard, waarin het bestuur te kennen geeft een toeslagregeling als hierboven bedoeld, steeds te hebben voorgestaan. Door de hoofdafdeling Tuinbouw wordt reeds ge ruime tijd gewerkt aan het ontwerpen van een doeltreffende regeling. ,,Wij zul len er aan doen, wat wij kunnen", be loofde de voorzitter naar aanleiding van de besprekingen over deze kwestie. Ver meld dient nog in dit vrband. dat de noodregeling uit de crisisjaren nog niet is opgeheven, zodat de met verlies wer kende bedrijfsgenoten zich tot hun res pectieve gemeentebesturen om steun kunnen wenden, zodat zij als loonarbei der in hun eigen bedrijf te werk gesteld kunnen worden, dan wel een toeslag op de door hen verkochte producten kun nen ontvangen. Voor wat betreft de subsidie- en cre- dietverlening werden ook de praeadvie- zen van het hoofdbestuur op de desbe treffende voorstellen van de A-B.T.B. en van cle L.T.B. aanvaard. De A.B.T.B. had voorgesteld dat met spoed het in het vooruitzicht gestelde borgstellingsfonds van 5 millioen gulden aan de tuinbouw ter beschikking zou worden gesteld en voorts, dat een subsidie zou worden ver strekt aan kleine koudegronds tuinders voor de aanschaffing van platglas. D» L.T.B. had voorgesteld e# bij de Over heid op aan te dringen op vergroting van de mogelijkheden tot subsidiëring bij het aanbrengen van bedrijfsverbete- ringen om tot een rationeler bedrijfs voering te geraken. Ten aanzien van het genoemde bedrag van vijf millioen gulden voor de vorming van een fonds voor de verlening van investeringscredieten in do tuinbuw, deelde het bestuur mede. dat momen teel met de Amerikaanse autoriteitenter zake overleg wordt gepleegd en dat het zal blijven aandringen op verwezenlij king hiervan. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van de A.B.T.B. om nogmaals met kracht te protesteren tegen het ver vreemden van cultuurgronden, over wel ke aangelegenheid door de L.T.B. een soortgelijk voorstel was ingediend. Het praeadvies va nhet hoofdbestuur op deze voorstellen, luidde gunstig en verklaarde, dat dit onderwerp de volle aandacht heeft van het bestuur. De grote voor de land- en tuinbouw op het spel staande belangen in verband met Nieuwjaarsdag hc°ft „Avifauna'' zijn poorten gesloten en het zal tot Paaszater dag. 24 Maart, duren eer zij voor het pu bliek weer opengaaP- Hiermede is ook ceii einde gekomen a»11 het eerste seizoen van dit fantastische vogelpark in de Al- Phcnse polder. Op 18 van het vorige jaar werd liet geopend en sedertdien passeerden bijna een rollUoej) bezoekers de hekken daar aan de Win om de 5000 exotische vogels, welke het park her bergt, te bewonderen. Thans, in deze drie maanden van rust, wordt er hard gewerkt *an de uitbreiding van het park; het cafe restaurant wordt vergroot tm ook het parkeerterrein, waar verleden jaar slechts de helft van de hon derdduizend auto's van bezoekers een plaats kon vinden, wordt uitgebreid. Dat er dit jaar weer op veel bezoekers ook uit het buitenland wordt gerekend moge o.m. blijken uit het feit. dat er dagelijk se busdiensten zullen worden geopend tussen de Avifauna en Brussel en Gent. In het komende seizoen zullen o.a. de orkesten Victor Silvester, Geraldo en Boyd Bachman in Avifauna spelen, doch in dit opzicht voelt men het gemeente- li)ke dansverbod op Zondag als een han- A!^ met al meent de eigenaar van het park de heer G, v. d. Brink, dat zijn experiment voor wat het eerste jaar be treft geslaagd mag heten en in het rus- tip-» Aiohen hebben velen er mede van "Porofiteerd. Niet alleen de 200 inwo ners die er werk vonden, maar ook de middenstand, die zijn omzet met twee ton zae stijgen, zodat verscheidene leve ranciers hun zaak konden uitbreiden. De, twee bustónstcn, die samen 400000 be zoekers vervoerden werden bloeiende innen Vn ook de gemeente zelf voer er met de 98.000, die zij aan vermakelijk heidsbelasting incasseerde, wel bij. Kort geleden heeft de Westduitsc rege ring een wetsontwerp inzake de „Lgsten- ausgleicih" gepubliceerd, dat reeds gerui me tijd verwacht werd. In wezen is deze „Lastenausgleich" een vermogensheffing, waartoe, in principe reeds bij cle geld- sanering in 1948 was besloten. Het doel van het wetsontwerp is een zekere mate van schadeloosstelling te geven aan Duit se ingezetenen waaronder ook de mil- lioenen vluchtelingen uit de Oost-Zóne die grote verliezen hebben geleden door de oorlog en de muntsanering. De heffing is niet mis. Immers zij be draagt 50 pet van alle per 21 Juni 1948 in Duitsland aanwezige vermogens. Een betaling op korte termijn van een der gelijke fantastische heffing is uiteraard niet mogelijk. Daarom is een termijn van 30 jaar voorgesteld in het ontwerp, maar een zekere rente zal in verband hiermede op de jaarlijkse tranches worden gelegd. Hoewel de „Lastenapsgleich" op zich geen verrassing vormt, is voor ons het feit dat wordt voorgesteld om deze hef fing ook te doen legigen op het zich in West-Duitsland bevindende vermogen van onderdanen van landen, die met Duits land in oorlog zijn geweest, een zeer on aangename verrassing. Nederland immers heeft de grootste kapitaalbelangen in Duitsland van alle geallieerden. Deze beleggingen zijn het natuurlijk gevolg geweest van onze economische relaties, welke wij in de loop der tijden steeds mei Duitsland hebben gehad- Na de gewel dige schade welke Duitsland ons in de oorlog heeft toegebracht kunnen wij een belangrijke aderlating van wellicht 600 millioen van Duitse zijde niet meer ver dragen. Met verwondering zullen alle geallieer den, die vermogen in Wést-Duitsland hebben, er van kennis genomen hebben, dat er in het wetsontwerp geen uitzonde ringsbepaling voor onderdanen van de Verenigde Naties is opgenomen. Deze on derdanen hebben immers toch al heel weinig plezier van hun bezit beleefd- Gedurende de oorlog kregen zij een slech tere behandeling dan de Duitsers. Zij konden het beheer over hun eigendom men niet uitoefenen en konden niet tot investering van hun liquide middelen Overgaan. Na de oorlog kwam hierin ge durende veel jaren eerst nog geen ver andering. De onderdanen van de Ver. Naties waren aan allerlei beperkingen onderhevig, die niet voor de Duitsers zelf golden. Het gevolg was, dat zij jn veie gevallen ernstig getroffen werden door dc geldsancring, omdat hun niet toege staan was een belegging te kopen voo: hun banksaldi. Ook op andere wijze war den onderdanen van de Ver. Naties na de oorlog benadeeld. Te wijzen valt bijv. op de vaststelling van de kolenppijs, wel ke voor de betreffende productie-maat schappijen belangrijke verliezen en- grote schulden tot gevolg had. Het heffen van de „Lastenausgleich' ook van vermogens van onderdanen der Ver. Naties zou een wel buitengewoon slechte reclame zijn voor investering in West-Duits-land. Degenen die dit in het verleden gedaan hebben, hebben, zoals gezien, hiervan wel zeer ongunstige er varingen gehad. Transfer van rente of dividend zien zij nog steeds niet. Men heeft van Duitse zijde herhaalde malen verkondigd dat men grote bedra gen aan buitenlands kapitaal zou moeten aantrekken om geld te verkrijgen voor allerlei dringende investeringen. Maar in dien het buitenlands vermogen niet in zekere zin wordt vrijgesteld van de „Las tenausglcich", zal iedereen zich nog wel eens bedenken, alvorens nog ooit tot nieu we investering in Duiteland over te gaan. Men kan nu wel van Duitse zijde stel len, dat iemand die in het buitenland zijn aanvaarden en dus ook de lasten van zijn geld belegt ook bepaalde risico's moet daden moet dragen, maar dan zou Duits land toch zeker zelf de lasten van de door hem ontketende oorlog moeten dragen Duitsland zou blij moeten zijn dat het praktisch niets heeft te vergoeden voor alle door zijn toedoen toegebrachte scha de. Uit Duitse publicaties is bekend ge worden, dat de Duitse regering het geal lieerde verzoek, om de vermogens van onderdanen der Ver. Naties niet door de „Lastenausgleich" te doen treffen, van de hand heeft gewezen. Men kan er van ver zekerd zijn dat de geallieerden het hierbij niet zullen laten. Strikt genomen hebben de autoriteiten het recht om een eventuele wet, waarin is bepaald dat ook de buiten landse vermogens de belasting zouden moeten betalen, te vetoën. Maar het zo-u juister zijn indien overleg tussen de geal lieerde autoriteiten en de Duitse regering tot een compromis zou leiden. Men behoeft er hierbij zeker niet op tc rekenen dat de geallieerden zullen stre ven naar een volledige vrijstelling van de vermogens van onderdanen der Ver Naties t. a. v. de bewuste belasting. Zij zullen hierbij ongetwijfeld een belangrijke veer moeten laten. Maar dit is dan al erg genoeg. In het geheel geen preferentie t. o. v. van dc vermogens van Duitse on derdanen zou echter al te mal zijn. de diverse uitbreidings- en onteigenings- projecten genieten thans ook in de Stichting van de Landbouw ruime be langstelling, waarvan oen. getuigt het plan om te komen op korte termijn een Onteigeningscommissie in te stellen on der leiding van een vooraanstaand des kundige op dit gebied. Het bestuur ver trouwt, dat deze commissie, welke coör dinerend en adviserend zal optreden, t.a.v. de onteigeningsproblcmen, de be langen van de met onteigening bedreigde tuinders afdoende zal behartigen. Dit praeadvies werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Ten slotte kwam nog aan d eorde een voorstel van de Tumbouwbond N. C. B., waarbij wordt aangedrongen op 'n fust regeling, waarbij de handel meer even redig wordt belast bij langdurig gebruik van fust. De Tuinbouwbond adviseert om ter zake in overleg te treden met het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen. Het praeadvies van het bestuur, waar in het zich voornemens verklaart ter zake in overleg te treden met de ter zake verantwoordelijke instantie, werd na enige bespreking ongewijzigd goed gekeurd. Bij de rondvraag kwamen nog ver schillende voorstellen ter tafel, o.a. over de kinderbijslag, pensioenregeling, peen- teeltregeling, verlaging van de arbeids lonen enz., die echter niet meer in be handeling konden worden genomen- De voorzitter zegde de voorstellers een nauwkeurige verweging van hun wensen in de e.v. bestuursvergadering toe. Rond vijf uur werd de geanimeerde en goed geslaagde vergadering gesloten, welke o.m. werd bijgewoond door de heer G. W. Kampechoër, voorzitter van de K.N.B.T.B., A. J. de Goey, onder voorzitter van dezelfde organisatie, ir F. W. Honig, namens het ministerie van Landbouw, a£d. Tuinbouw, ir Boon, na mens de Belgische Boerenbond, mr V. Marijnen, secretaris van de hoofdafde ling Tuinbouw van de Stichting van de Landbouw, W. 3. van Kampen, namens het K.N-L.C. tevens voorzitter van de afd. Tuinbouw van deze organisatie, v. Rhenen en Nijssen, van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen; ir A. Groodt, van de Ned. Fruitcentrale en W. M- Driessen, voorzitter van het Be drijfschap Groenten en Fruit. Advertentie Van deze drie feiten is ons de wonder bare ster het meest nabij. Wij, mensen van het Westen, zijn niet aangelegd op hoge contemplatie. Het mysterie van de Godheid, die Zich aan de mensen open baart, brengt het in dit rationalistische Westen doorgaans niet veel verder dan de moeizame abstractie. Maar de drie koningen en hun lichte ster zijn ons zeer Hei. Want zij komen uit het vreemde, verre, onbegrijpelijke Oosten. Zij brengen de glans mee van hun goud, de geur van hun wierook, en de geheimzinnige soberheid van hun myrrhe. Zij komen van Tharsis, en Saba, en Arabië. Zij hebben hun verre, moei lijke reis gemaakt, door de woestijnen en over de bergen, door gloeiend zand en langs hoge palmen. Zij hebben de wrede, koperen gloed van de zon getrotseerd en de koude wind van dc woestijnnacht. En zij vertegenwoordigden ook ons ook u en ook mij, die nauwelijks weten dat er woestijnen en palmbomen zijn, toen zij gehoor gaven aan Gods uitnodiging, toen zij de onaanzienlijke koning der Joden verheerlijkten. Over de eeuwen heen zijn zij ons na bij in de gelijkenis van dezelfde mense lijkheid. Zij hadden hetzelfde verlangen naar waarheid en geluk als wij. Zij had den dezelfde gehechtheid aan de aarde, aan haar beloften en zekerheden. Zij naa- den dezelfde ervaring van het leed en dc teleurstellingen, die op dit ondermaanse geen sterveling worden bespaard Zij hadden dezelfde grootheid van het voor God geschapen zijn. En hierin verschi.len Advertentie zij misschien van ons, dat zij met die grootheid accoord gingen en het mys terie van de genade zijn onbelemmerde kansen gaven Zij stonden klaar, toen het teken van God verscheen. Zij rekenden op Hem, die de ster had doen opgaan, maar Die ze niet kenden. Zonder meer zetten zij alies op één kaart: hun zekerheid, hun repu tatie, hun geluk. Zij durfden het aan, roekeloos en vertrouwend. Zij rekenden op Hem die de sterren regeert. Zij rekenden ook op Henf. tqen de ster verdween. Zij rekenden op Hem, toen de openbare mening in Jeruzalem hun vertrouwen scheen te logenstraffen Zij rekenden op Hem, toen het spitse in tellect van de schriftgeleerden zich niet blij en volkomen gewonnen gaf. Zij re kenden op Hem, toen de kleine Koning toch wel anders bleek dan Oosterse vorsten cn wijzen het zich waarschijn lijk hadden voorgesteld Heilige Drie Koningen. De wereld is in onze dagen wel niet zo groot meer als zij was In de Uwe en Uet reizen is niet meer zo moeilijk. Maar wel is liet voor ons moeilijk om zo volkomen zeker .,e zijn van een vreemde ster. Er is niet veel zekerheid meer in onze dagen die alle verhoudingen zien verschuiven. Gij weet echter, dat ook voor ons dc ster is opge gaan cn dat ons maar een kort mensen leven gegeven is om tc geraken tot waar zij zal blijven staan. Bidt dan om moed cn trouw voor de mensen van deze tijd. voor de tobbers en de zwervers en dc twijfelaars Bidt voor hen om roekeloze moed in het beslissende ogenblik cn om trouw en vertrouwen. Bidt voor ze, nu in dit eigen ogenblik, dat voor velen de laatste kans is! Voor velen zal de ster niet opnieuw verschijnen, als ze eenmaal is ondergegaan.! In Te (Van onze correspondent) Het hoofdbestuur van de K. A. B. zal een ernstig onderzoek Instellen naar de wijze van benoeming van de leden der Kamers van Koophandel t.e Leeuwarden, Meppel en de Veenkoloniale Gebieden (Veendam). Want er heerst grote teleur stelling' bij de betrokken distrlctsbestu- ren omdat in deze gebieden de K. A. B. gepasseerd Is. Zoals bekend, zijn nu ook werknemers in de besturen van de Kamers van Koop handel vertegenwoordigd, een en ander via de organisaties. In Groningen kre gen de Kath. arbeiders hun vertegen woordiger, doch in Leeuwarden heeft het zittend bestuur botweg geweigerd meer dan twee candidaten voor te dra gen, waarbij de K. A. B. als kleinste van de drie vakcentrales werd gepasseerd, zo werd ons van de zijde van de K. A. B. medegedeeld. In Assen en Veendam is geen enkele stap gedaan om de K. A. B. bij deze be noeming te kennen, hoewel ook in deze gebieden de K. A. B. grote activiteit ont plooit. (Door oorlogscorrespondent Léon l'ron) TOKIO, Januari 1951 „Wij helibeu gevochten dat. is alles", Met deze eenvoudige bewoordingen karakteriseerde generaal Tahsixi Yaziei, commandant van de Turkse troepen in Korea, dc erwocdc strijd, welke zijn manschappen tegen de Chinezen gevoerd hebben die hel Koreaanse schiereiland zijn binnen gedrongen. Generaal Yuziei, van wie men verteld had, dat hij zelfmoord gepleegd had, uit wanhoop over de bloedige verliezen, door zijn brigade geleden, wees zelf alle lof voor zijn dapper beleid af. Maar hij putte zich uit in loftuitingen over zijn manschappen, die door hun heldhaftig gedrag, de ontsnapping hadden mogelijk gemaakt van verscheidene in het nauw f'cdrcven V.N.-eenliedcn. O „Vier dagen en nachten lang hebben wij onafgebroken gevochten", vertelde hij ons. „Men had ons naar de eerste linies gezonden, teneinde de communisten te beletten, de V. N.-troepen te omsingelen. De vijand beschikte over een aanzien lijke vuursterkte en onze vooruitgescho ven elementen moesten de eerste schok opvangen in nachtelijke gevechten. Mijn manschappen vochten als leeu wen. maar, toen de morgen aanbral za gen zij, dat ze een omsingeling onmoge lijk konden ontlopen. Desondanks slaag den enigen hunner erin, onze linies weer te bereiken. De anderen vochten door tot ze tenslotte het leven lieten" De generaal vervolgde: „De communis ten slaagden er intussen in, één van onze „veiligheidseenheden" te naderen. Wij stelden onze troepen in slagorde, waarbij wij zoveel mogelijk rekening hielden met dc bergaehtigheid van het terrein. Wij waren echter in een ongunstige positie, want wij bevonden ons. zonder dekking, in een dal, terwijl de Chinezen, profite rend van de dekking, die de bosachtige hellingen hun boden, steeds meer naar ons opdrongen. Tegen de middag stond de vijand op sommige punten op een vijf tigtal meters van het front onzer brigade Er kon voor ons geen sprake zijn van terugwijken, want elke terugtochtbewe ging zou de flank der V. N.-troepen zon der dekking hebben gelaten. Er bleef ons dus slechts één ding over: de bajonetten op de geweren zetten en aanvallen. Wij deden een flankaanval in de richting van de heuvels. De Chinezen zetten 't op een lopen. Verscheidenen hun ner, misschien wel een duizendtal, vielen aan onze bajonetaanval en onze geweer- en mortierschoten ten offer. De vijand week drie kilometer terug. Het was die dag een dag van overwinning. Maar laat in de namiddag aldus ging generaal Ta'hsin Yazici voort kwamen i de Chinezen weer opduiken om ons te bestoken. Zij telden bijna vier divisies. In de nacht trokken wij zeven kilometer I terug, terwijl onze artillerie voortging met schieten, teneinde de vijand te mis leiden. Na middernacht kregen de Chinezen weer contact met ons en begonnen ons te omsingelen. Er moesten dus guerilla- troepen in het achter ons gelegen dorp zijn. Maar wij baanden ons een weg en z°'- ten onze terugtocht voort, waarbij wij an derhalf bataljon achterlieten, om de vijand bezig te houden, terwijl het gros der troe pen terugtrok. Heel de nacht vochten wij door. De volgende dag viel onze achterhoede de Chinezen aan, teneinde onze omsingelde kameraden te ontzetten. Wij wisten een soort corridor te maken, waarlangs zij konden ontsnappen. De Turken zetten hun terugtocht voort, daar zij zich tegenover een steeds sterker wordende vijand bevonden- Toen de nacht eindelijk viel, zagen zij aan hun linkerzijde een Amerikaans regiment. De Amerikanen trokken nu samen met de Turken terug. De vijand won onophoude lijk terrein op onze beide flanaen en dreigde ons weer geheel in te sluiten. Nogmaals moesten wij een aanval on dernemen, om ons een uitweg te verschaf fen. Wij bevonden ons nabij Koenoero, maar vóór wij deze plaats bereikten, de den de Chinezen opnieuw een aanval en sloten ons in een ring van troepen op. Om ujt deze omsingeling te geraken, moesten wij in verschillende richtingen aanvallen. Tenslotte slaagden wij erin, Koenoero te bereiken, maar tot welk een prijs!" besloot de generaal. „Mijn mannen waren niet te houden geweest. Zij hadden van geen terugtrekken willen weten. Zij ken den geen vrees en hadden de strijd niet willen opgeven. Zij begrepen maar niet, waarom zij noodzakelijkerwijze hadden moeten terugwijken, daar het anders een nodeloos opofferen van mensenlevens zou zijn geworden". De Ned. Spoorwegen z(jn druk doende hun wagenpark in te richten voor een belangrijk groter kolenvervoer. Voor dit vervoer beschikken zij over 1746 open wagons van de hier te lande sinds 12 jaar gebruikelijke stalen constructie. Sinds enige maanden is men nu 'in de Centrale werkplaats van de N. S. in Amersfoort bezig deze wagens zo te ver anderen, dat zij 25 ton kunnen dragen in plaats van 20 ton. In iets minder dan een uur komt telkens een wagon ge reed en in een 48-urige werkweek wor den 49 wagons met vergroot laadvermo gen afgeleverd. Gistermorgen werd in een der hallen van de Centrale werkplaats de 1000ste gereedgemaakte wagon overgedragen. Het personeel en tal van functionaris sen van de N. S. waren hierbij tegen woordig. De chef van de centrale werk plaats, ir. W. de Bruyn Kops en de adj. chef van de dienst Tractie en Materieel, ir. M. Langelaan (namens de directie) hielden toespraken. Advertentie Naar wfl vernemen staat het. nog iet vast, dat de schaats-interiand tussen Zweden en Nederland, die eind van rif-zo maand direct na de Europese kanipic n- schappen te Oslo, gehouden zou worden, inderdaad zal doorgaan. De Koiiin) 'i ke Nederlandse Schaatsenrljdersbond o -.i er- handelt, zo vernemen wij, nog steeds nu t de Zweedse organisatoren en op 't jong ste voorstel van Nederlandse zijde heeft men tot nu toe nog geen antwoord uit Stockholm ontvangen. Dhr Schenk, me Zaterdag met dc Nederlandse rijders ua :r Noorwegen vertrekt, heeft nu van de KNSB volmacht ontvangen 0111 in Scan dinavië zelf verder met de Zweden te onderhandelen en men acht de mogelijk heid groot, dat hij er in zal slagen, een eecoord tot stand te brengen. Intussen twijfelen dc Zweden nog waar zij even tueel de Nederlandse ploeg zuilen oni- v-mgei). Nadat men oorspronkelijk van plan was, de interland in Stockholm te houden, schijnen de Zweden nu weer meer te voelen voor Esidsltuna, waar verleden jaar de wereldkampioenschap pen werden gehouden. O)) het spoorlijntje Simpelveld-Akeit hadden de hoofdmachinist H.. de stoker W. met de conducteur cn een losarbeider, allen wonende te Aken, gedurende een jaar geregeld smokkelwaar als Duitse marken, sigarettenpapier, pijpen, mecano- dozen, boter en koffie gesmokkeld. De locomotief was de bergplaats voor al deze artikelen. Op 20 December j.l. werden zij betrapt en nu moesten zij zich voor de rechtbank te Maastricht verantwoorden. De officier van Justitie zeide met de benarde familie-omstandigheden der be trokkenen rekening te zullen houden bij zijn eis en vroeg voor H. één maand voor waardelijk plus 50 boete, voor W. één maand voorwaardelijk plus f 40 boete en voor de conducteur en de losarbeider resp. 100 en 50 boete, met verbeurd verklaring der goederen. Voor dezelfde rechtbank stond terecht de 38-jarige horloge-smokkelaar A. K. vertegenwoordiger in bakkerij-grondstof fen, wonende te Ossendrecht. Toen hij op de Heerlerbaan te Eijgelshoven werd aan gehouden, bleek hij 160 horloges ter waarde van 7 a 8000 gulden achter het dashbord van zijn auto verborgen te heb ben, alsmede 1800 B. frs. Volgens zijn ver. klaring werden deze via Antwerpen in gevoerd, waar hij ze in het beursgebouw kocht. Hij zelf bracht ze in Nederland. Dit bedrijf oefende hij ongeveer 2 jaar uit voor een niet te schatten bedrag. In verband met zijn niet-blanco straf register eiste de officier 12 maanden ge vangenisstraf De uitspraak luidde 6 maanden gevangenisstraf met verbeurd verklaring van francs en horloges. Vele bekende radiofiguren en artisten uit geheel Nederland hebben gisteren de begrafenis van de op Nieuwjaarsdag over leden K.R.O.-medewerker en tekstdichter, Dico van der Meer, bijgewoond. In de St. Vituskerk te Hilversum werd een plechtige requiemmis opgedragen door de voorzitter der K.R.O.. prof J. B. Kors O P. Het stoffelijk overschot werd op de R-K. begraafplaats aan de Bosdrift te Hilver sum ter aarde besteld. In de kerk zong een versterkt koor de driestemmige Re quiemmis van Perosi, waarna Henk Dorel als solist het „Dies Irae" vertolkte. De absoute werd verricht door kapelaan San ders. Tientallen bloemstukken bedekten de groeve. De baar werd gedragen door acht K.R.O. personeelsleden, die nauw met de overledene hadden samengewerkt. Bij het vertrek van de studio waren vier bloemstukken aan de baar gehecht. De 11.063 ton metende Britse vracht vaarder „Palgpa" van de „P. and O. line (Peninsular and Oriental Steam Ship Company) is in de nacht van Woensdag op Ponderdas ter hoogte van Noord- Oost. Australië op een rif gelopen Alle opvarenden bestaande uit de zagvoerder, de scheepsofficieren, een 69 man sterke bemanning en de echtgenote van do eerste stuurman, werden door het Nederlandse vrachtschip „Singkep" over genomen. Op het ogenblik dat de „Palana'der tien uur na het aan de grond lopen, vera verlaten, maakte het schip water en he vige slagzij. De fraude bij de C.A.M.I.Z. te Ar- is gisteren door het gerechtshot in hoger beroep behandeld. Bw de/ moesten zich de 34-jarige melkrii. v P. te Velp en de 23-jarige arbeider J v. Z. uit Driei verantw- Deze laatste heeft in de. periodt Januari tot October 1950 bij de CA-; een grotere hoeveelheid flessen melk et- gegeven aan de slijters, dan waarop '.-ze laatsten volgens hun bennen reeht - den Verdachte Van Z. had schuld bij ne melksliiter H. en had geen andere k; ;s gezien 'dan deze af te lossen met melk. In totaal zijn bij de Arnhemse melkfa briek 70.000 flessen melk verduisterd. De procureur generaal eiste 'egen beide verdachten een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 2 maanden voorwaar- de lijk met een proeftijd van 3 jaar. Ten- slotte werd tegen de 28-jarige melkshjter H H. uit Arnhem wegens heling een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden geëist met een proeftijd van 1 jaar. n Z.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3