Evelyn Waughs eigen historie verbeelding Zijn nieuwste boek: Helena Tassen van Ria Viale Een bevredigend jaar voor de N.S. Het mensenrecht in Polen vertrapt! Zes en negentig jarige in de cel Hoe ex-maarschalk Pétain zijn dagen slijt Elke vogel een gedich t Zij nemen een eerste plaats in Moedige Open Brief van de Kardinaal Vier aanmoedigings- prijzen „In financieel-economisch opzicht nemen zij unieke plaats in West-Europa in" Urndeksel was niet verdwenen Testament en regeringsbesluit inzake begraafplaats De 21ste Cypria-show in de Rivièra-hal MM*, JANUARI 1951 PAGWA Ironie Regeringsopdrachten voor acht l componisten Eigen tijdsverbeelding DE OLIE- EN VETMARKT mmm&. mmm Ook in 1951 nog beperkt reizigersmaterieel In 1952 weer stopplaatsen tussen Amersfoort en Zwolle? geheim. N 1 Eli WE AMBASSADEUR IN AUSTRALIË 5 I I DIEBEURZEN 1951—1952 Betere huisvesting Petains zorgzame gade Fiere geste van de ex-maarschalk INTERN. KATOEN SITUATIE Verbruik sterk gestegen Patriotten-priesters DE EXECUTIE IN HET. STAPHORSTERBOS I <4a ii-iifl tfnn «Ia r% t Urt1 ftf Het is merkwaardig, dat dc Engelse katholieke schrijver Evelyn Waugh - die een typisch representant is van dc Engelse schrijfkunst minder in trek schijnt te zijn, ook bij het katholieke publiek hier te laude, dan zijn tand- en geloofsgenoot Graham Greene. Is Greene een soort modebegrip gewórden, dat zal bij Waugh wel nimmer het geval zijn: daarvoor is zijn knust, zeil- in zijn meesterlijke, meedogenloze kleine roman „The loved c;i te weinig sensationeel. de tijd van Constantijn de Grote (Helena is de moeder van Constanten, de H. Helena), precies die tijd is; dat is nooit i te beoordelen, hoogstens kan men soms i zeggen dat bepaalde dingen wetenschap- I peltjk niet helemaal kloppen. I De schrijver diemt echter de historie als wetenschap achter zich te laten en een eigen tijdsverbeelding te scheppen, en dat doet Waugh in „Helena" op voor treffelijke wijze. Sommigen bereiken dat door het schrijven van vele pagina's met een overvloed aan tekening van milieu en gewoonte, Waugh bereikt het met een lichte arcering hier en daar. maar op de enig juiste plek aangebracht. Dit veron derstelt een literair vakmanschap als slechts weinigen bezitten. c i Hier'komt bij, dat het boek ook inner- Met lijkt er dikwijls op alsot bij velen het sensationele m een roman lijk een grote betekenis heeft. Bij opper- palend is voor het voortreffelijke. Men wil als het ware overbluft worden: hetzij doordat men men een vaart door een boek gevoerd wordt, w Tkr een adempauze vrijwel uitsluit, hetzij doordat meu. verplaatst wordt in ecu wereld, waartegenover men zich in het burgerlijk geweten een weinig kopschuw voelt, maar welker draaiing toch ergens in de diepte van hel hart een sentiment van medeplichtigheid en mede-leven in beweging brengt. Dit heeft zeer stellig met litteratuur te maken, namelijk in zoverre een schrij ver er metterdaad in slaagt zulk een vaart aan zijn boek mee te geven ofwel er in slaagt in zijn boek het burgerlijk gemoed voldoende te compromitteren zó dat het. de mens in z|jn lezer wederom moed geeft. Het eerste behoort niet tot de gaven van Evelyn Waugh. Integendeel zelfs. HU sclunjft een vrij bedachtzame en wel overwogen stijl, doch met een ironische, dikwijls zelfs naar Het sarcastische door slaande, toon; deze ironie behoedt Waugh er voor. dat hij zou afzakken tot een stijl van verzadigde. burgerlUkheid, de stijl ongeveer van de schilder Charles Hyder uit „Brideshoad revisited", wiens kunst door Apthony Blanche werd ge karakteriseerd als „de dochter van de dominee, in een gebloemd mousselientje". Gelukkig bezit Waugh evenwel zijn naar sarcasme zwemende ironie en die helpt hem ook er bij, voortdurend, ten gunste van de mens in de mens, de burger in rijn figuren te compromit teren. Daar dat. evénwel gedaan wordt in een stijl, welke we in bepaalde zin archaïsch kunnen noemen, wekt Waugh bfl velen wel respect, maar weinig liefde. Men durft hem niet te verwerpen, omdat men onbewust be- no slmlssf rrrfnriri van O., K. en W. heeft aan een aantal Nederlandse com ponisten als blijk van waardering voor hun werk en ter aanmoediging daarvan, prijzen toegekend. Het betreft de vol gende componisten en werken: K. van Baaren („Tha hollow men"). Ir H. Ba- ding* (go Symphonic), H. Strategier („Mustque pour faire plalsir") en H. 7-agwtfn („Ode aan Sappho"). Voorla rijn aan do volgende eoraponJs- ten opdrachten verleend tot het compo neren van do achter bun naam vermel de werken: H. Andriesaea (eon 8-tal werken voor gemengd koor a eaippella van niet te grote moeilijkheid)G- H. Boedijn (een suite voor harmonie-orkest, uitvoerbaar voor normaal bezette amateurcorpsen en van niet te grote moeilijkheid); A. de Braai (een werk voor gemengd koor van niet te grote omvang, met begeleiding van enkele instrumenten, waaronder b.v. piano al dan niet 4 4 mains of or gel, het aantal solisten mag niet groter zijn dan twee en de duur ongeveer drie kwartier)dr R. Mengelberg (een 3-tal liederen voor een zangstem op religieuze tekst, met begeleiding van orgel, ge schikt om op het programma van een kerkconcert to worden geplaatst); M. Monnikendam (een 3-tal werken voor mannenkoor a cappella van niet te grote moeilijkheid); B. van den Sig-tenhorst Meijer (een 3-tal werken voor koor, bij voorkeur mannenkoor, a cappella, van niet te grote moeilijkheid)A. Verhaar een werk voor gemengd koor van niet te grote omvang, met begeleiding van enkele instrumenten, waaronder, bijv. piano al dan niet a 4 mains of orgel, het aantal solisten mag niet gro ter zijn dan twee en de duur ongeveer drie kwartier) en A. Voormolen (twee of meer stukken voor een blaasinstru ment (met uitzondering van de fluit), met begeleiding van piano of klein or kest). seft, dat hij de gekende en gewende maten doorbreekt; zijn geestelijke be langstelling werkt op een niveau, waar de gemiddelde mens. zich liever niet waagt tenzij hjj naar dat be langwekkende avontuur in een 'adem loze vaart wordt meegesleept (zoals bjj Greene het geval is). Maar Waugh laat het, met een zekere hooghartig heid, als het. ware doelbewust na om de gemiddelde lezer mee te slepen. Koel en zelfbewust ontwikkelt hjj zijn thema, wie er kennis van wil nemen, die neme er kennis van, en wie niet, die hoort waarschijnlijk tot de niet- capabelen. Het is wellicht de beste houding, welke een schrijver kan aannemen. Omdat geen enkele schrijver enige zekerheid of zelfs maar waarschijnlijkheid bezit, dat zijn intenties begrepen, laat staan gewaar deerd zullen worden het komt er niet op aan welke wijze van schrijven hij ook kiest. Zo is b.v. Graham Greene het slachtoffer van een populaire vergissing: men handelt vaak alsof Greene er in zijn boeken op uit is om te epateren, of hij in rijn werk opzettelijk het scandalum zoekt velen genieten hem ook ge schandaliseerd en vergeten, zich ook maar enigermate de waarheden, welke Greene al schrijvende trachtte op te del ven, eigen te maken. Door Waughs koeler en ironlscher hou ding is men zich er waarschijnlijk meer van bewust, dat men niet alleen maar met een, met, vaart vertelde, min of meer schandalige geschiedenis te maken heeft. Zo ook in zijn jongste werk He lena (Chapman Hall, London). Van zuiver li terair-technisch stand punt uit, gesproken kan men het boek reeds zijn bewondering niet onthouden. De roman is klein, is gebaseerd op een uitermate gering aantal feiten, beperkt zich tot zeer sobere, haast laconieke be schrijvingen en niet, alleen slaagt Waugh er in zijn gestalten een persoonlijk maar tevens een bijzonder historisch relief te geven. Het is niet meer van belang of de tijd, welke Waugh beschrijft, namelijk vlokkige beschouwing van het werk zal men misschien denken, dat Waugh te kort doet aan de luister van de overwin ning," welke via Constantijn, het chris tendom op het heidendom behaald heeft. We zijn er, door middel van vele „histo rische romans" reeds aan gewend re geerders godsdienst als politiek te zien bedrijven; dat gebeurt dan echter meestal op een dergelijke opzettelijke en listige" manier, dat een verstandig lezer bij zulk een onnozelheid de schouders ophaalt. Waugh verviel gelukkig niet tot deze onnozelheid, hij heeft begrepen op welk een typische wijze heidendom en chris tendom zich in die dagen moeten hebben ontwikkeld, zodat Constantijn een ge stalte werd, die normaliter leefde, dacht en voelde in een mengsel van diverse christelijke en heidense begrippen. Zou het christendom dan ook niet meer ge weest zijn dan een nieuw gevonden, na tuurlijke filosofie, dan zou waarschijn lijk het compromis-leven van Constantijn voor enkele eeuwen het gemiddelde le ven van de nieuw-gelovigen zijn gewor den. Het christendom is echter meer dan een nieuwe, filosofische vondst en ook meer dan een andere nuance van het onsterfelijke rellgieuse verlangen van de mens: het Is een zelfstandige godsdienst, de énige ware godsdienst. Daarom veipnderde het de mens to taal, terwijl het menselijk toonaange vende de schijn behield van een com promis tussen heidendom en christen dom te zijn. Die totale verandering van de geeste lijk levende mens binnen die schijn van de toonaangevende wereld verbeeldt Waugh in de gestalte van Constantjjns moeder, de H. Helena Haar overgang van verlichte heidin tot verstandige christin geschiedt geleidelijk, onder de Invloed van haar leven zelf: Waugh ver mijdt alle mogelijke extra genadeschok- ken, maar hij weet het leven van de vrouw zo te beschrijven, dat de vol tooiing van het natuurlijke door het bo vennatuurlijke in dit geval geen ver wondering wekt. De bekende geschiede nis van de Kruisvinding wordt dan ook geen sensationeel geval, maar een door God gezegend vroom sluitstuk van een deugdzaam leven. Op deze wijze hééft Waugh de vraag of de Kruisvinding door Helena legende is danwel historie, voor zover het de materiële kruisvinding be treft. tot een onbelangrijke gemaakt: hoofdzaak is de geestelijke Kruisvinding. DICK OUWENDIJK. In de afgelopen berichtperiode waren, de feestdagen in aanmerking genomen, de zaken toch niet onbevredigend, aldus een bericht van de makelaars Bessen: De Schepper te Rotterdam. Er kwamen enige flinke partijen Su matra palmolie ter beschikking, juist aan gekomen of spoedig verwacht, zowel voor margarine als voor zeep: deze partijen werden voor beide doeleinden wederom zeer vlot opgenomen. De achterstand in de verscheping van palmolie uit Indonesië blijft aanzienlijk- Tevens betrok de mar garine-industrie natuurlijk de gebruike lijke andere grondstoffen, waarbij ook liet restant loco waltraan van de markt verdween. De partij grondnotenolie. die hier al enige maanden lag, werd thans door het Rijksbureau vrij gegeven en door de daar voor aangewezen kopers gaarne aanvaard. De industrie van overige eetbare oliën gaf nog steeds van weinig belangstelling blijk. De zeepfabrieken toonden, behalve vmor palmolie als bovengenoemd, alleen koop lust voor vetzuren. Er werden was cocos- vetzuren verdeeld en ook gingen er en kele partijtjes palmolie- en zachte vet zuren van de hand. Hoewel de prijs voor Riciniusolie weke lijks sterk blijft stijgen, wordt er hier en daar toch iets in gedaan. Ook de stijging van de prijzen onzer artikelen in de landen van aflading blijft aanhouden. Als er geen omkeer komt, zullen t. z. t. de gevolgen daarvan natuur lijk ook hier te lande merkbaar worden. Ontploffing in Peru. Bij een ontplof fing op een scheepswerf in de buurt van Chimbote (Peru) zijn minstens 60 ar beiders om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde toen men bezig was de schade te herstellen, die eerder was aan gericht door een steenstorting, waarbij al 23 personen de dood hadden gevonden Men had vijf springstofpatronen geplaatst, dis gelijktijdig moesten ontploffen. Toen na de eerste ontploffing de arbeiders hun schuilplaatsen reeds verlaten hadden, volgde een tweede. De opwinding, die veroorzaakt Ie over de verdwijing van het deksel van de urn-Limburg in het Nationale Monu ment op de Dam in Amsterdam, blijkt nodeloos te zijn geweest. Er is n.l. niets bijzonders aan de hand met deze deksel, ten dronken buitenlandse zeeman was ongeveer drie maanden geleden het plant soen voor het monument binnengestapt en had per ongeluk het deksel vernield. Daarop was de beeldhouwer, die des tijds de urnen vervaardigde, opdracht ge geven een nieuw deksel te maken. Deze beeldhouwer vertoefde in het buitenland en daardoor is de opdracht nog altijd niet volvoerd. De politie is Dinsdag de gehele dag bezig geweest naar het „verdwenen deksel te zoeken. Van enig misdrijf is dus geen sprake. vr ji-st - (Van onze Utrechtse redacteur). „Terugblikkend op 1950, mogen wij tevreden zijn en die tevredenheid sVrljy voor een groot deel voort uit bet geduld, dat reizigers en verladers getoond heb ben, want ons bedrijf is op vele plnat- sen nog moeilijk. Het personeel heeft zich kranig gehouden, speciaal de laat- ste 14 dagen onder de moeilijke weers omstandigheden, waarin wij weer eons hebben kunnen laten zien, dat de spoor wegen in de samenleving noodzakelijk zijn en een integrerende plaats innemen. De voorlopige ontvangsten van het reu- zigersvervoer tussen Kerstmis en Nieuw jaar liggen aanzienlijk hoger dan in de zelfde periode van vorig jaar, ondanks de tariefsverhoging". Dit optimistische geluid liet ir. V. Q. den Hollander, president-directeur van de N. S. gisteren horen in de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst met de journalis ten, voor wie hij de voornaamste gebeur tenissen op spoorweggebied in ons land van het afgelopen jaar de revue liet pas seren, daarbij gesecundeerd door zijn me de-directeur, drs. D. J. Wansink. Boven dien recapituleerde hij nog eens het pro gramma, dat voor de komende jaren is uitgestippeld en bij verschillende gele genheden reeds ter kennis van het pu bliek is gebracht. Het bouwprogramma van het rollend materieel wordt nog steeds met bekwame spoed uitgevoerd, omdat de N. S. ook thans nog met een enorm tekort zitten. Het bedrijf ging het jaar uit met 90.000 zitplaatsen, terwijl in September 1944, een week voor de staking, 160.000 zitplaatsen aanwezig waren. De gelden om dit tekort op te heffen en het bedrijf modern in stand te hou den, komen vrij, doordat behoorlijk wordt afgeschreven en dan nóg, mede gerekend de interesten van de geïnvesteerde ka pitalen, kan 1950 ook financieel-econo misch voor de N. S. een zeer bevredi gend jaar genoemd worden. Ook in 1951 zal de toestand van het reizigersmaterieel nog zeer spannend zijn, omdat de grote leveringen van het nieuwe materieèl eerst in 1952 zullen geschieden. Wel zullen April a.s. de 70 nieuwe rijtuigen voor de lange afstanden, waar over wij onlangs bij gelegenheid van een groefrit schreven, voiledig geleverd zijn. r komen voorts nog enkele electrische twee-wagenstellen, in de zomer 16 vier- wagenstelleii en een paar wagenstellen in het najaar. De Diesel-electrische treinen, die nu op Enschedé gebruikt worden en op 20 Mei a.s., wanneer met de nieuwe dienstrege ling op dat traject electrisch gereden wordt, vrij komen, zullen goede diensten gaan bewijzen op de lijnen Kampen Zwolle en Arnhem—Winterswijk, terwijl er ook een Diesel-electrische treinver binding RoosendaalAntwerpen komt. Vooral voor het goederenvervoer zal de electrificatie van de lijn Barneveld TerschuurEde/Wageningen, die met genoemde datum eveneens een feit wordt belangrijk zijn, waarmee dan echter te vens ook liet reizigersverkeer daar wordt hersteld. Op de nieuwe electrische Lijnen zullen toch ook nog stoomtreinen en wel stop treinen blijven rijden. De electrische verbinding Amersfoort Apeldoorn is inmiddels al tot stand gekomen en sedert 1 Januari j.L in ge bruik, In het komende jaar wordt voortge bouwd aan de electrificatie van de Ujn Amersfoort Zwolle— Groningen/ Leeu warden, welk werk. zoals men weet, eerst in Mei 1952 voltooid zal zijn. Te verwachten is wel, dat dan aan de tussenstations op het traject Amersfoort —Zwolle weer gestopt zal worden, voor namelijk om de daar wonenden goede verbindingen met de grote steden in het Westen te geven. Tot de grote uit te voeren werken be horen nog steeds stations in Rotterdam, Leiden, Eindhoven en Zutphen. Een datum, waarop het nieuwe station in Rotterdam gereed zal zijn, kon de heer Den Hollander ons niet noemen, omdat dit werk ook al wegens de financiering, in étappes moet uitgevoerd worden. Dan zijn er nog altijd negen grote bruggen, die volledig hersteld moeten worden, doch het zal wel Mei 1952 wor den eer die bij Zaltbommel en Ooster beek weer dubbelsporig zijn. Een gelukkige omstandigheid met het oog op een tijdig gereed komen van een en ander, is, dat de N. S. op de nodige materialen al beslag hebben weten te leggen. De positie van staal en hout is zeer moeilijk geworden en sommige ma terialen zijn nu nauwelijks te verkrijgen. De directie blijft ernaar streven de forensen een zo goed mogelijke service te geven, voor wie zij extra-treinen inlegt, maar zij erkent, dat het niet voldoende is. Voor de tienduizend houders van algemene abonnementskaarten is het on mogelijk iets speciaals te doen. Uitbreiding van speciale tarieven mag men niet verwachten omdat zulks een bevoordeling zou zijn van een kleine groep boven een grote algemene groep. Het toepassen van meer speciale tarie ven zou ook noodzakelijk tot verhoging van de algemene tarieven moeten lei den. De N. S hebben de laagste tarieven van geheel West-Europa, evenals zij ook in financieel-economisch opzicht een unieke plaats innemen. Het is wonderlijk, dat in Parijs, waar de kunst van etaleren een elders ongeken de hoogte heeft bereikt, dc vrouwen bij voorkeur haar inkopen doen bij de zaken, die „en appartement" zijn. Dat. is wat we bij ons een „gesloten huis" noemen. Schoenen, hoeden, hand schoenen, corsetten, ja. al wat maar bil dameskleding te pas.komt., wordt „en ap partement" verkocht. Afkeer van seriegoe.d en een wei mg snobisme zijn hier de oor zaken van. Nagenoeg alle za ken, die modellen creeren. onverschilig van wat. zijn dus ook „en appartement, gevestigd. De ontwerpers van dames tassen doen dit natuurlijk ook. Onder hen neemt nia Viale eeu eerste plaats in. Deze Weense, door haar hu welijk Frangaise geworden, was eigenlijk modiste. Vier keer in een jaar ontwierp ze een collectie en paste op ontelbare hoofden ontelbare hoeden. Maar geen koopster, of zo wilde iets aan het model veranderd hebben om de hoed dat persoonlijk cachet te geven, dat hem tot haar hoed bestempelde. Na ettelijke jaren had ma dame Viale nog maar één verlangen: iets maken wat niet gepast hoefde te wor den Zo kwam ze op het idee tassen te ontwerpen en ze slaagde hier volkomen in. Haar modellen, uiterst sober van lijn, zijn dikwijls zeer origineel. Vooral Jacques Fath, Balmain en Schiapa- relli zoeken dergelijke mo dellen die goed komen bij de wat ex travagante toiletten, die ze lanceren, ter wijl ze aan een klassiek mantelpak wat fantasie geven. Doordat ze bijna altijd zwart van kleur zijn, trekken ze niet de aandacht. Boxcalf voor de morgen en antiloop voor 's middags zijn de meest gebruikte leersoorten; de sluitingen blij- Middagtas van zwart antiloop, door Ria Viale ontworpen voor Balmain. Tas van zwart antiloop, ontworpen door Ria Viale voor Jacques Fath. Boven gesloten model; onder geopende tas. ven altijd heel klein. Voor middag- en avondtassen worden de sluitingen dik wijls fijn geciseleerd, zodat ze wel bijoux lijken. Het is niet makkelijk tassen te ontwer pen, die tegelijkertijd origineel en onop vallend zijn, maar Ria Viale lukt dit heel goed en dat is stellig de reden van haar succes. Onder de middagtassen viel vooral een model op, waarbij de tas aan beide kan ten bijna schuil ging onder stukken, ge drapeerde antiloop, dia met franje is af gezet. Ook de klassieke modellen zijn goed en wat van belang is: alle tassen van Ria Viale bieden veel ruimte, die practisch is ingedeeld. Zelfs de avond tasjes zijn niet van die kleine prulletjes, waar nauwelijks een zakdoekje en een portemonnaie in kunnen. Ze zijn dikwijls met kralen bestikt; in dat geval neemt ze er brocaat en zware zijde voor. Een voudiger zijn de zwartfluwelen tasjes. Kleur wordt hier aangebracht door een flonkerende steen op de sluiting of door spaarzaam aangebracht uiterst kleine strasskraaltjes over het fluweel uitge strooid. Alle tassen zijn normaal van grootte en eerder breed dan hoog. Voor middagtas sen wordt uitsluitend antiloop gebruikt. DINY K.—W. De Kerk in Polen is tot uiterste welwillendheid gegaan om een modus vivendi met de regering te vinden. Na vele besprekingen werd er een „overeenkomst' gesloten, waardoor op papier althans de Kerk- en geloofs vervolging werd gestaakt, en het Episcopaat grote tegemoetkoming be toonde. Papier en documenten schijnen echter bij de communistische Poolse regering nog minder te zeggen dan bij de Hitieriaanse. In versneld tempo setten de bolsjewieken de likwidatic van het Kerkelijk „leven" door, ofschoon de regering teel nog financiële steun verleent aan het herstel van enkele kerkgebouwen. Daarom beweren de communisten dan ook, dat er in Polen geen sprake is van een „kerk"-vervolging. Na Goehbels klinkt dit echter niet meer erg origineel! Feit is, dat dc geraffineerde oorlog tegen liet katholieke leven in Polen zulke vormen heeft aangenomen, dat de Kardinaal en de Primaat zich met een uitvoerige „Open Brief' tot president Bierut hebben gewend. Een opvolger van de „Meteor"? De Engelse Gloster vliegtuigfabrieken experimenteren momenteel met een nieuw type straaljagerHet is een machine met slechts één straalmotor. Het enige dat gelijk gebleven is aan de Meteor, is de staart. Prestaties van dit nieuwe product zijn voorlopig nog 1 11 i i i i 1 Bij K. B. is j'hr. mr. P. D. E. Teixeira de Mat tos benoemd tot. Hr. Ms. buitenge- ,;i en gevolmachtigd ambassadeur in is! ralië. Bij beschikking van de minis- van Buitenlandse Zaken is aan mr. W. A. van Hattum met ingang van 16 /ember 1950 eervol ontslag verleend consul der Nederlanden te Johan- h'irg onder gelijktijdige benoeming «'onsul aan het consulaat-generaal r Nederlanden te New York. Zij, die over een goede studie-aanleg beschikken en zelf niet'in staat zijn de studie te bekostigen, hebben wederom de mogelijkheid om voor het studiejaar 1931-1952 met behulp van een rijksstu dietoelage (renteloos voorschot) te stu deren. Het Bureau Rijksstudietoelagen, Princessegracht 19, Dep Haag, geeft hier omtrent nadere inlichtingen. Vervolgens worden voor het komende studiejaar weer rijksbeurzen of toelagen voor een buitenlandse studiereis er- strekt, alsmede toelagen uit het Lipkens- fonds, Baehrfonds, W. G. v. d. Boor's fonds en 's Jaeobfonds. De laatste fondsen betreffen de studie technische Hogeechool te Delft Van een bijzondere medewerker) PORT JOIN'VILLE (eiland Yeu), Januari 1951. De toestand van de hoogbejaarde ex-maarschalk Pétain, die in bet fort Pierre-Levée op het eiland Yeu, gevangen zit wegens collaboratie met de Duitsers in de jongste wereldoorlog, blijft nog steeds velen belang inboezemen. Rond Nieuwjaar hebben de rechtskundige raadslieden van de ex-maarschalk, de advocaten Isorni en Lemaire, zich naar hun cliënt begeven, teneinde zich op de hoogte te stellen van zijn gezondheidstoestand en tevens in verband met de indiening van een verzoekschrift voor een herziening van bet indertijd tegen hem gevoerde proces, dat tot zijn gevangenzetting leidde. Volgens de beide advocaten maakt dus niet meer de steile trap te beklimmen vier aan de Pétain het zo goed, als het maar zijn kan voor iemand als hij, die weldra zijn 96ste levensjaar in zal gaan. Hij lijdt nog aan geen énkele ernstige ouderdomsziekte in zo verre men althans een sterke slijtage van zijn geheugen niet daaronder zou kunnen rangschikken. Door dit geheugen verlies kan hij verschillende personen niet goed uit elkaar houden, zelfs vaak niet herkennen. Dit geldt niet alleen voor mevrouw Pétain, maar ook voor de ge vangenisdirecteur, de aalmoezenier der gevangenis, de dokter, de drie verplegers en de religieuzen, die hem ten dienste staan. De meest markante feiten van zijn langdurige carrière, met name Verdun en Vichy, wekken bij hem slechts uitermate verwarde herinneringsbeelden. Intussen zijn er aanmerkelijke verbete ringen aangebracht in de huisvesting van de ex-maarschalk. Hij verblijft thans, sinds enkele maanden, in één der beneden verdiepingen van de citadel, die gelijk vloers is gelegen, waar hij mag wandelen, wanneer hij daartoe lust heelt. Hij hoeft die naar zijn vroegere cel op de eerste verdieping leidt. De hevige koude, die op het ogenblik op het eiland Yeu heerst, doet de grijs aard in zijn kamer blijven, bij de gezel lige kachel, welke de temperatuur op een behoorlijk peil houdt. In een fauteuil ge zeten, rust Pétain daar het grootste deel van de dag. Zijn blikken opslaande, kan hij door het enige /kleine venster, dat het vertrek bezit, uitzien naar de laag over drijvende wolken, die door de over de Atlantische Oceaan aanstormende winden worden voortgejaagd naar 't 30 kilometer verder gelegen Franse vasteland. Een comfortabel bed vervangt sinds enige tijd het ledikant, dat hem vijf jaar geleden werd toegewezen. Een toilettafel, een kleedje en gordijnen completeren de meubilering van de cel, in de nabijheid waarvan dag en nacht de drie militaire verplegers van de ex-maarschalk, alsmede een religieuze, waken. Elke dag begeeft mevrouw Pétain zich naar de citadel. Zij brengt daar, van het hotel uit, waar zij woont, de gamelle met eten naar haar man en gebruikt met hem het middagmaal. Verleden jaar nog speel de Pétain kaart met zijn vrouw, doch het echtpaar heeft van deze ontspanning sinds enige tijd afgezien. Tegenover elkaar ge zeten, wisselen de ernstig gestemde echte lieden slechts weinige woorden met el kaar, totdat het einde van de dag weer het afscheid betekent tot morgen. Pétain luistert af en toe naar de voorlezing van de krant, die zijn vrouw, met verlof van de autoriteiten, dagelijks voor hem mee brengt. Soms leest hij zelf in zijn dagblad en dat nog zonder bril. Mevrouw Pétain ontvangt elke dag een uitgebreide correspondentie en talrijke pakketten voor de gevangene, die uit alle streken van Frankrijk, zowel als uit den vreemde, binnenkomen. Onder de cadeaux die op het eiland Yeu ontvangen werden ter gelegenheid van het Kerstfeest, be vonden zich een kerstboom, geschonken door een groep oud-strijders uit de Voge zen, een kist met flessen fijne Bordeaux, een prachtige bloemenmand, geschonken door een onbekende Parijse dame, en een cheque ten bedrage van 500.000 francs, opbrengst van een collecte, door een po litiek weekblad ten behoeve van de ex- maarschalk georganiseerd. Pétain heeft echter deze som niet willen aanvaarden, maar aan zijn advocaten ge waagd, dat zij tor beschikking zal worden gesteld van politieke veroordeelden en van behoeftige oud-strijders van lndo- China. Ondanks zijn hoge leeftijd, schij'nt de ex-maarschalk niet aan de mogelijk heid van een naderende dood te denken. Hij spreekt er tenminste nooit over... Men weet alleen uit zijn testament, opgesteld in 1942, en dat hij altijd op zak draagt, cfat hij te Verdun wenst begraven te'worden „temidden" van zijn soldaten". Het - komt ons echter weinig waarschijnlijk voor, dat die wens wordt ingewilligd, daar de re gering naar men meent te weten besloten zou hebben, dat de tot levens lange detentie veroordeelde ex-maarschalk begraven zal worden op de binnenplaats van de citadel, waarin hij zijn straf uit boet Deze brief is een heldhaftig getuigenis van de lafhartige verkrachting van er kende rechten, een zeer droevig relaas van de ontkerstening van onderwijs en opvoeding, van het bespionneren en hei melijk wegvoeren van priesters, van de vernietiging van het Caritas-werk, het worgen der kloosters en van de lage hetze tegen het Vaticaan. De volledige tekst van dit indrukwek kende schrijven is, niettegenstaande de pogingen van de Poolse regering om dit „document humain" binnen en buiten Polen monddood te maken, openbaar ge worden. Deze brief moet de vrije wereld door, in brochure-vorm worden verspreid en in de U.N.O. ter tafel worden ge bracht. De bolsjewieken volgen ongeveer de zelfde methode als de nazis: Eerst het publieke leven zoveel mogelijk ontkerste nen, te beginnen met het opvoedings- en schoolwezen. Er is „een systeem en een program van opvoeding voor de jeugd ontworpen en vastgelegd, die niet kun nen worden toegepast zonder een volle dige breuk met de beginselen van de Heilige Schrift". Een z.g. „Bond van de Vrienden van de Jeugd" tracht listig het oiiderwijs-nionopolie aan zich te trekken en een „antigodsdienstig schoolprogram" op te dringen. De jeugd mag geen lid meer zjjn van godsdienstige verenigingen maar moet lid worden van het antichristelijke „Ge nootschap der Poolse Jeugd". Aan het heidens offensief tegen de christelijke jeugd combineren de communisten over vallen op priesters en kloosters. Vijf honderd priesters werden uit hun functie ontslagen als „vijanden van de vrede", omdat ze rich niet lieten dwingen een z.g. vrijwillige ondertekening onder de vredespetitie van Stockholm te plaatsen! De Internationale Adviescommissie voor Katoen raamt, dat er in het seizoen 1950-'51 over de gehele wereld in totaal 43,7 millioen balen ruwe katoen beschik baar zullen zijn, vergeleken met 46,1 millioen balen in ,het vorige seizoen. Zij raamt de wereldproductie óp.. 27,2 mil lioen balen(31,3 millioen in 1949-'50). waarbij gevoegd moet worden 't restant van het vorige seizoen,- dat op 1 -Augus tus j.L* 16.5 millioen balen bedroeg (v.j. 14,7 millioen). Uit de recente- gegevens van verschei dene landen blijkt, dat het verbruik dit seizoen aanzienlijk hoger is dan in 1.949- 1950, in welk seizoen het 29,3 millioen balen bedroeg. In de eerste drie maan den van het lopende seizoen was het katoenverbrulk in West-Duitsland 32 pet. en in Frankrijk 15 pet. hoger dan In de overeenkomstige periode van 1949- 1950. Sarrend en laaghartig werkt een uitge breid spionnage- en controle-systeem tegen priesters en bisschoppen. Priesters worden zelfs gedwongen om spionnage tegen medebroeders en bisschoppen te verrichten. „Een groot aantal priesters staat onder bewaking, terwijl vele ande ren zjjn gearresteerd, zonder proces wor den vastgehouden of veroordeeld tot een lange gevangenschapVele priesters werden uit de biechtstoel, waar zij kin deren biechthoorden, direct naar de ge vangenis gesleept". Eén soort „priesters" wordt echter door de regering bijzonder bevoorrecht en ge steund, de z.g. „Patriotten-priesters". Deze droevige personen rijn „ontrouw geworden aan hun zedelijke en cano nieke plichten, en velen van hen hebben kerkelijke straffen opgelopen". Zij geven zonder kerkelijke goedkeuring een blad uit voor heel de clerus, met aanvallen zelfs op de Heilige Stoel, verkondigen „dwaalbegrippen over religie en moraal, trachten de kerkelijke discipline te onder mijnen en schisma en ketterij onder de clerus te verspreiden". Van deze verraders bedient zich de re gering gretig. Dc Kardinaal legt de re gering in begrijpelijke bewoording deze schandalige subordinatie onder ogen: „Moet men een soldaat, die zUn chef be ledigt, respecteren?" Op het gebied der caritatieve werk zaamheden had het Episcopaat goedge vonden samen te werken met de rege- ringsinstantie, maar deze instantie ge bruikt die tegemoetkoming enkel om de goederen van de Caritas te naasten en d« kerkelijke instelling volkomen te ver nietigen! Met furieus geweld moeten de kloos ters het ontgelden: „De toestand der kloosters is één van de meest onrustba rende problemen van hét ogenblik in de geschiedenis van Polen. Beroofd van de middelen om de liefdadigheid te be oefenen, beroofd van wat nog was over gebleven van hun oude bezittingen, ge kweld door vervolgingen en arrestaties en door de activiteit van talrijke com missies van onderzoek, bevinden de kloosters van Polen zich in een buiten gewoon moeilijke situatie". De Kardinaal zegt tenslotte: „De ka tholieken van Polen zijn bewogen en ver ontrust. Het gehele volk, verlangend om in eensgezindheid te leven en in vrede te werken, is diep gekwetst in rijn gods dienstige gevoelens". Zal de Poolse regering nog tot bezin ning komen, of zullen ook de Kardinaal en de Primaat van Polen, de twee on dertekenaars van de „Open Brief" het lot van een Mindszenty delen Dr. A. v. d. WEY, O. Carm. De krijgsraad te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in het proces tegen drie van de vier oud-illegale werkers, beschul digd van doodslag op vier NSB-ers, ge pleegd in 1945 in het Staatsbos te Stap horst. De krijgsraad sprak drie verdach ten vrij, te weten de Commandant B. en zijn twee ondergeschikten v. d. L. en K. De vierde verdachte was niet verschenen. Zijn vonnis zal derhalve latér worden uitgesproken. De auditeur-militair had tegen de commandant zes maanden-geëist; tegen de overige verdachten twee maan den. Eigenlijk is een siefvogélhouder een dichter ih de ruime'zin van het woord. Hij zoekt naar de poëzie in het leven en vindt diein de liefde voor de wónderen in de vogelwereld. Mét 'n grenzeloze toe wijding verzorgt hij de meestal exotische dieren en élke vogel in de mime volière of de kunstig „gestoffeerde" kooi is voor hem éea gedicht, een levend gedicht of zó men wil een levend schilderij van de wonderlijkste kleuren en lijden. Tégen zulke liefhebbers behoeft men de dieren niét in bescherming te nemen en bij hén léven de vogels zeker niet in een beklagenswaardige gevangenschap, het geen ook wel blijkt uit hét féit, dat de soms losgelaten vogels uit eigen beweging terug kéren. Helaas is de vogelwet altijd nog zo geredigeerd, dat déZe liefhebbers, wier activiteit de vogelstand niét de min ste schade doet, wel worden belemmerd maar de 'niet-bonaf iden, zoals de ordi naire nestuithalèrs tot de in:, verzorging zeer nonchalante handelaars toe, rustig hun gang gaan. Deze liefde voor de vogel (voor wie de ware liefhebber ook in de schaarse tijd zijn banaan en sinaasappel uit spaarde) blijkt op de tentoonstelling, welke de vereniging„Cypria" heeft ingericht in de Rivièra-hal te Rotter dam en welke op 5 en 6 Januari van 10 tot 10 uur en op 7 Januari van 10 tot 6 uur geopend zal zijn. En wat voor de exotische vogels geldt, gaat ook voor de duiven op. Deze tentoonstelling, isde' 21ste die „Cypria" houdt. Ten gevolge van de pseudo-vogelpest washelaas het inzen- den van pluimvee verboden, zodat man er ditmaal geeii grote hoenders, kleine hoenders én waterhoenders kón zien, ter wijl op last van de regering ook buiten landse inzendingen- moesten worden ge weerd. Van de 70 verschillende rassen sierduiven komen meer dan 17Ó0 inzen dingen (een Nederlands record) van prima geselecteerde kwaliteit; de groot ste inzending is die van het eigen. Neder landse krópper-ras: 220 duiven ingestuurd door de Hollands^ Krouper Club. Ër is ook een afdeling van'70 postduiven en een kleine keurcollectie konijnen. Voop de eerste maal zullen voor de sierduiven kampioenscertificaten worden uitgereikt i'zuinig-aan: 13 certificaten op, dé ruim 1700 dieren); de duif die driemaal en onder verschillende keurmeesters zo'n certificaat wint zal de. naam kampioen mogen dragen. Ter opluistering van deze ton toonstel ling is ér dan'een keurcollectie exotische vogels .(die eerlijk geZegd ons .hart- heeft gestolen): Senegal-vogeltjes 'lilt Afrika (kleine fazantjes) Australische zebrn- vinken, Zuid-Amënkaanse tagara-sóor- ten, Chinese zilvernachtegalen', verder bulbuis, merel- en lijstersoorten en nog veel meer- van de fraaiste buitenlandse vogels. De wijze waarop zij zijn' geëxpo seerd en de artisticiteit waarmee de gla zen kooien zijn „aangekleed", dwingen onmiddellijk bewondering af. Wie van de schoonheid der natuur houdt, mag een bezoek aan de Rotterdamse Rivièra-hal deze dagen niet -.verzuimen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4