Nieuws uit STAD en OMTREK (Eeuw-oude entrepot moet nodig eens verbeterd loscopen Kruiswoord - Puzzle Hij leek een Cerberusmaar diende de hondenbelasting Janitor in het huis der zuchten I10UTMAH De oom uit Madagascar of Calcutta of. Kent U de voordelen als Lid grsss ff SUS'tóS Een fondsje en een aanvraag Jacht op erfenis van Bonnet of Bonnetti Sparen bij de bron door inhouding op het loon SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK n.v. van het Wit Gele Kruis De politieke crisis in Suriname Pakistan alsnog naar Gemenebest-conferentie TTOSIS&.'t- Merkwaardige genezing te Lourdes Morgen slechts drie voetbalwedstrijden ZATERDAG 6 JANUARI 1951 PAGINA 2 'i Schaduw ovèr Los Angeles (Passage) Zamba en de Jungle Prins (Monopole) PAARD OP HOL EN GEDOOD MEDISCHE ZONDAGSDIENST SCHIEVEEM BIJ NIEUWE MATEX INENTING HAVEN-ONGEVAL BURGERLIJKE STAND RUIM 150 SCHIEDAMMERS MEER DUIVENSPORT DE LEESZAAL GEOPEND Ook in 1951 staan wij U gaarne met raad en daad ter zijde. WALDO LAATSTE BERICHTEN Wijziging Kiesreglement RADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 2100 Honden opgespoord AANVARING OP DE NOORDZEE Advertentie HOOFDKANTOOR: LANGE HAVEN 80 TELEFOON 68240 Gisteren stuurden alle klanten hun visitekaartje in de vorm van een fles Oude Jenever. Wat de aula als burgerzaal en officiële ontvangstruimte kan betekenen, werd gisteren prachtig bewezen tijdens de re ceptie van de Commissie voor het Entre pot tér gelegenheid van het 100 jarig be staan van deze- Gemeentelijke instelling. Rond de tafeltjes waren de eenvoudige, maar goed gemodelleerde stoelen ge plaatst; dé velé bloemstukken doorbra ken fleurige de anders te gereserveerde stemming en langs de wanden hingen enkele grote, stukken uit het onlangs ver worven museum-bezit. Als wij ons niet vergissen, is de be langstelling v.oór dit gebeuren Reiner gebleven dan 'verwacht .had mogen wor den. Wel js' er een aantal van de vaste gebruikers'v'an opslagruimte komen ge lukwensen, maar een massaal bezoch.e receptie was 'dit biet. Onder diegenen, die van hun medele ven blijk gaven, waren de wethouder Mr. p v Bochove, de Gemeente Secretaris Mr. N. J. Post, de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden Maas, de heer E. Buschmann en voorts relaties uit de industriële en de nscaie wcröld Na de sluiting van het receptie-gedeel te nam de heer H. Sabel het woord. Hu verontschuldigde de burgemeester, d e noodzakelijk elders moest zijn en natuur lijk ook wethouder Kramers, wiens taak hij had overgenomen. „Als we den ken aan het 100 jarig bestaan, dan vra gen we ons af, hoe het m die afgelopen eeuw geweest is. Heeft het entrepo' er altijd goed voor gestaan? Het tegendeel is waar. Er waren nogal wat kinderziek.cn. Aanvankelijk zeiden er wel raadsleoen, dat men het entrepot in het geheei niet nodig had De voornaamste gebruikers ervan waren dan ook in die tijd niet tie branders, zoals verwacht zou worden, maar de Ned. Handel Maatschappij, die er suiker opsloeg. Er zijn voor de gemeen te jaren van verlies geweest tot n 18(6 de gemeente meer faciliteiten kreeg en' kon vertrekken, waardoor het georuik van het entrepot attractief werd. Momen teel neemt het een belangrijke plaa's in in het Schiedamse bedrijfsleven en veie distillateurs hebben er het gemak van ondervonden Niet als lid van de commissie maar als een van de „klanten" sprak de heer Mak, Hij roemde het en'irepot om de deugden van de ouderdom, n.l. de soliditeit, maar hij laakte het om de primitiviteit. Van de commissie zijn voorstellen tot enkele eenvoudige verbeteringen naar het Col lege gegaan en spr. hoopte, dat zij bin nen dit jaar tot stand zouden komen. De gebruikers van het entrepot hadden Van hun kant pogingen gedaan om een be scheiden fondsje bijeen te brengen, waar mee een verbeterde accommodatie voor de administrateur en de fiscale beambten aangevuld kan worden met het scheppen van een prettige werkomgeving. Dagelijks gaan in het entrepot niet al leen grote waarden aan goederen, maar vooral aan fiscale aansprakelijkheid om. Dat dit zq vlot gebeurt en de heer Mak legde hier zeer de nadruk op is op de eerste plaats te danken aan de voortreffelijke medewerking vain de ambtenaren, die 'met volledige inacht neming van hun fiscale verantwoorder lijkheid alles doen om het de gebruikers, van het entrepot- gemakkelijk te maken. Twintig jaar geleden, scheen het ernaar uit te zien, dat het entrepot ten dode ge doemd was, maar als ooit de waarde van een entrepot is gebleken dan in deze tijd. De afgelopen dagen hebben het nog eens extra bewezen, nu de aanvoer van spiii- tus door de dichtvriezing gevaar liep. Komend aan de verstoffelijking van de waardering-voor enkele werkers bood de heer Mak aaü de" administrateur, de heer de Vries, een stoel aan; aan de heer Smit een vulpen en een flinke kist sigaren; aan de heer J. v. d. Graaf, de secr. van de commissie een zilveren vier-kleuren pot lood en eveneens eën kist sigaren, ter wijl de oud-gediende van 18 jaar en trepot-arbeid. de heer Geilvoet, die op 74 jarige leeftijd ook nog aanwezig wes, eveneens een kist sigaren aangeboden kr€6§ Het gezelschap bleef hierna, nog ge ruime tijd gezéllig bijeen. Robert Siodmak gebruikt zijn talenten om spanning te wekken om de heren van de onderwereld tegen elkaar uit te spelert. JHet is een van die films, welke in -Ame rika enige tijd opgang maakten, omdat zy binnen de perxen van de eerbaar heids-code zover mogelijk glngert in bruutheid en „fUnke-kerel-achtigheid", Omdat het zwaai geaccentueerde, leven van misdadigers en hun vriendinnetjes onder elkaar ook in de .handen vah een kenner yari het filmmiddel geen kunst werk behoeft te worden en het hier zeker niet geworden is, zal de zoeker naar een goede film niets gemist hebben, als hij niet gaat kijken. De routine zal. aan da behandeling van gegeven en de uitwer king in beelden geen aandacht besteden. CVolw.). Wat gebeurt er als u weet, dat er een gorilla in een film optreedt. Hè dat is niet aardig. Nu gaat u juist de grote ver rassing verklappen. En de behandeling was juist zo uitzonderlijk. Er vloog n.l. een vliegtuig met beschaafde mensen bo ven ecln oerwoud. En plotseling kwam er motorpech dat is nieuw dus moesten ze er allemaal, uitspringen. Ze- dat zijn een jongetje en zijn moeder. En daaronder allemaal wilde beesten, die wel nooit mensenvlees gegeten hebben, maar die een biefstuk kennen als ze er êën zien. Maar er is ook nog een jager op groot wild en circus-dieren. Die trekt de jungle In. Intussen is er alsmaar spanning om leeuwen, die kinderen bedreigen en om gorii;a's die met leeuwen vechten. In het voorprogramma kunt u zien hoe die piloot, die gisteren uit zijn straalja ger moest springen en uitgeschoten is. Zeer actueel. Het journaal is goed. 14 jr. Op de Harreweg in Kethel sloeg een paard van de landbouwer O. op hol. Het liep op de kruising van de Schiedamse Weg, de Vlaardingerweg en de Kerkweg de etalage van de manufaeturenhandel van V. in. Bloedend bleef het dier liggen. Hoewel dr. v. d. Ent gewaarschuwd werd en hij na enige tijd ter plaatse kwam, kon niet voorkomen worden, dat het dier dood bloedde. De ruit was 1.15 x 2.70. De schade was groot. L H. Geerdes, Veenlantstr. 2, Telef. 68357; Hoogenhyse, Nieuwe, Haven 147, Tel 68067: W, A. de Ridder, Stadhou derslaan 46, Tel. 67590. Apotheek het Centrum, Hoogstraat 118. Advertentie kantoor Schiedam LANGE HAVEN 90 De heer Ted. van Gent wenst wethouder Sabel van Schiedam geluk met het 100-jarig bestaan van het Entrepot. Advertentie WU geven gaarne GRATIS inlichtingen: bureau Niéuwe Havèn, Telefoon 66822^ Onlangs is de tankinstallatie Schieveem te Schiedam in eigendom en beheer van de N.V. Ph's van Ommeren overgegaan, yii maakt deel uit van de Nieuwe Matex- groej^ waarin de tankopslagbelangen Z^De0h<eer°F0rWeiiand. die op een bijna 38-jarig dienstverhand bij de Nieuwe Matex N.V. kan terugzien, heeft per he den zijn functie als directeur der tank installatie van dit bedrijf neergelegd. Als opvolger van de heer Weiland is benoemd Ir. H. H. Buss, thans directeur der installatie van de B.P.M. te Pernis. De beer Buss zal de werkzaamheden vertoon den aan zijn nieuwe functie na zijn pen sionnering door de B.P.M- in de loop van dit jaar aanvangen. Als bedrijfsleider van de installatie der Nieuwe Matex te Vlaardingen is aange steld de heer P. Kuijper. Aan laatst?®' noemde alsmede aan de heer J. van Lin- donk is procuratie met betrekking tot zaken dezer installatie verleend. De heer W. van der Linden reeds vele jaren directeur van de installatie Scnie- veen blijft als zodanig werkzaam. Aan de heer K. Kammerman is proeuratie met betrekking tot de zaken van laatstee noemde installatie verleend. Tot algemeen gevolmachtigde dezer vennootschap met de titel van directeur is benoemd de heer C. D. Matthijssen, die naast Ir. J. S. Pel belast zal worden met de leiding van ons tanklichterbedri.) e heer Matthijssen zal de werkzaamheden verbonden aan zijn nieuwe functie per Maart a.s. aanvangen- Op Dinsdag, 9 Januari 1951,-des namid dags van 4 tot 4.30 uur, bestaat voor in woners van v-m. Kethel, de gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken, ten huize van Dr. P. v. d. Kuy, Noordeinde 5: De 40-jarige havenarbeider W. R. uit de Kreupelstraat te Schiedam is gister avond aan boord van het s.s. „Stanpark in de Merwehaven te Rotterdam d°?r vallende planken getroffen, toen hij in het ruim stond en een hijs planken klem liep ten gevolge waarvan de stalen strop brak en de planken naar beneden kwamen. Hij liep een hersenschudding op en werd in 't Schiedamse Gemeente ziekenhuis ter verpleging opgenomen. GEBOREN: Johannes J. z. v. J. C. Kol ling en J. A. den Hartog. nuize van ur. r. v. u. u-u,, OVERLEDEN. C. °I?' j j' m C Geboortebewijzen der kinderen of trouw- v. D. Staal; A. van Hoek 82 j J. M. C boekjes der ouders medebrengen. Berten 71 j., echtg. v. H. J. Bast aanse. Schiedam heeft in November weer een groot aantal inwoners erbij gekregen. Het geboorteoverschot bedroeg 43 jongens en 43 meisjes ten gevolge van de geboorte van 69 meisjes en 65 jongens en het over leden van 26 mannen en 22 vrouwen. Door vestiging kwamen er 133 mannen en 169 vrouwen bij, terwijl er door ver trek 107 mannen en 125 vrouwen af gin gen. Hierdoor had de stad een vestigings overschot van 70, wat de totale vermeer dering op 150, n.l- 69 mannen en 87 vrou wen brengt. De samenstelling van de bevolking was op het einde van de maand 36.523 mannen en 36.864 vrouwen in totaal 73.387 inwo ners. Op Zondag 7 Januari a.s. organiseert de P.V. „De BlauWe Doffer" alhier een lezing over hokopnfieting bij wedvluchten Als spreker zal optreden de heer L. Baks uit Amsterdam. De lezing wordt gehouden in de bovenzaal van de R.K. Volksbond alhier, en is toegankelijk voor alle Schie damse poostduivenhouders. Aanvang 3 uur. Toegang vrij. De R. K. Leeszaal en Bibliotheek zal in het vervolg ook op Makndagavond ge opend zijn. Advertentie. GEHOOR De Regeringsraad van Suriname heeft een communiqué uitgegeven, waarin 'n motivering wordt gegeven van de be reidheid der ministers Zaal, Currie en Brakke om het besluit tot een even tuele ontbinding der Staten te tekenen. In het communiqué wordt echter niet vermeld wanneer de Staten zullen wor den ontbonden en wordt sléchts mede gedeeld, dat op 3 Januari j, l. de lands regering besloten heeft, dat de Staten zo spoedig mogelijk ontbonden zullen worden. In het communiqué wordt er' voorts op gewezen, dat Op 16 November de coalitie in de Staten te kennen hééft gegeven, vastbesloten te zijn, wegéns het orde- verstorende optreden van de oppositie, niet meer deel te zullen nemen aan de vergaderingen der Staten én wordt ver der verklaard; „Ware het niet, dat de termijn tussen 16 November en 1 Januari te kort wag voor het houden van alge mene verkiezingen, het bijeenroepen" der nieuwe Staten, het samenstellen van een nieuwe Regeringsraad en het behandelen van urgente onderwerpen, dan zou de re gering onverwijld zijn overgegaan tot de enig mogelijke oplossing: de ontbinding der Staten". De regeringsraad deelt Verder mede, dat dadelijk nadat artikel 174 zal zijn toegepast (waarbij een ander lichaam dan de Staten zou kunnen worden inge schakeld in het bestuur) en nadat het dan aangewezen gezag zijn taak zal hebben volbracht, verkiezingen zullen worden gehouden. Met betrekking tot de toezegging dér regering, dat de Staten niét zouden wor den ontbonden alvorens het kiesregle ment zou zijn gewijzigd, verwijst het communiqué naar de door de delegaties der coalitie en oppositie in Nederland ge voerde besprekingen, bij wélke bespre kingen is gebleken, dat dé Nederlandse regering niet bereid is, deze wijziging van het kiesreglement in te sluiten in een toepassing van artikel 174, onmiddellijk gevolgd door een ontbinding dér Staten. Het door de delegaties getroffen verge lijk aldus het communiqué dient in dit licht te worden bezien, en op het be sluit om de ontbinding te contrasigneren, zijn bij vorengenoemde minister ook van invloed geweest, ten eerste de verklaring, door minister Lichtveld op 27 December afgelegd tegenover een redacteur van het A.N.P. te Amsterdam; ten tweede de wan kele positie van de coalitie die van 13 tot 11 leden is geslonken; ten derde het Horizontaal: 1 kleur, 6 klaaglied, 11 iets kostbaars, 13 kortschrift, 14 schuur middel, 16 kuren, 17 mens, 19 riviertje in Noord-Brabant, 20 gesprek, 21 rijst brandewijn, 23 de dato, 24 doch, 26 wat gegroeid is, 28 verstand, 30 schade, 32 vlug, 33 priester, 34 duivel, 36 haven in West-Afnka, 37 sein, 38 vervoermiddel, 40 haven in Estland, 43 stad in Noord- Brabant, 44 paard, 46 wand- of vloer bekleding 48 vreemde, 49 Indonesisch staatsman, 51 entstoffen, 52 titel (afk.), 53 verdriet, 55 geneesmiddel, 57 eerstko mend, 58 huid, 60 kaas, 61 dorpsweide, 62 meer dan erg, 64 dorp in Drente, 66 vogel, 67 dalen van een vliegtuig. Verticaal: 1 uit Vlaanderen afkomstig, 2 familielid, 3 bergplaats, 4 dus, bijge volg, 5 naar het uitgangspunt, 6 gasten, 7 rivier in Siberië. 8 voegwoord, 9 plak middel, 10 hetzelfde, 12 inhoudsmaat, 13 rust, 15 punt van een tol. 18 slang, 20 slechte woning, 22 krakend geluid, 25 Aziaat, 27 vrucht, 29 uitstalkast, 31 zalf, 33 schildergerei, 35 holte, 36 insect, 38 deel van een fiets, 39 nobel, 41 kleding stuk, 42 wijzer worden, 43 diploma, 44 communicatiemiddel, 45 bot, 47 verven, 49 vandaag, 50 populier, 54 echtgenote, 56 lied, 59 riviertje bij Almelo. 61 belofte, 63 godsdiénst, 65 nieuwjaarswens. Oplossingen inzenden tot Donderdag- middag. f* Over de puzzle-rubriek kan niet wor den gecorrespondeerd. De oplossing van de zigzag-puzzle van verleden week is: Spreekwoord gevormd door de beginletters: Kleine potjes heb ben ook oren. Spreekwoord gevormd op de zigzaglijn: Met eens anders veren pronken. 1. klimaat, 2 leenman. 3 eta lage. 4 inenten, 5 noteren, 6 ellende, 7. protest, 8 onthaal, 9 toendra, 10 jodelen, 11 eetlust, 12 streven, 13 herstel, 14 even- - ver. 15 bedelen, 16 bekoren, 17 enkelen, 18 Nanking, 19 opening, 20 oorzaak, 2) kalotje, 22 ondanks, 23 respekt, 44 Elspeet, 25 nuancen (s) Het lot was deze week gunstig voort Zr Fr. Putters, Frans Halsplein 31a, Schiedam. plotselinge aftreden zonder opgaaf van redenen van de minister-president De Miranda.'om wiens behoud in de'lands regering de coalitie destijds in hoofdzaak tot stand is gekomen" en tenslotte de ge dachte, die: in Nederland wordt voorge staan om het kiesstelsel een punt te la ten uitmaken van de agenda op de te houden Ronde-Tafel-conlerentie met de Wést. Uit Karachi wórdt gemeld, dat verwacht wordt, dat. de premier van Pakistan ge volg zal geven aan de dringende oproep van de te Londen vergaderende leden van het Britse Gemenebest om de conferentie, die eergisteren geopend is en nog onge veer een week zal duren, alsnog bij te wonen; Vermoedelijk zal de premier hedenavond per vliegtuig naar de Britse hoofdstad vertrekken. Advertentie SINGEL, 114—11S Wij hadden het niet verwacht en toch hadden we het kunnen weten. Wie de trap van het Bureau Huisvesting opkwam en daar boven de lange gestalte van de heer Gerlings ontmoette, kon aan zijn optreden zien, dat hij meer van de wereld had gezien dan de verveloze deuren van het Bureau Huisvesting; dat hij ander werk had gedaan dan het uitdelen van nummer tjes aan de eindeloze stroom van mensen gemiddeld 5 a 600 in de week gedurende drie en half jaar die het wonder verwachtten. Maar meen niet, dat een wereld, die van globetrottersomvang geslonken is tot de gezellige kamer in het huisje aan de Groenelaan te klein is om tevreden te zijn. Zeker, afscheid nemen van goed werk als niets in je vraagt om die volledige rust, kost moeite. Dat weet ieder gepensionneerde. Maar er komt 'n leeftijd, dat aanpassen over moet gaan in berusten. oêoêtMD *ooe ich'fOA* in oMsr*r*t* 73ste Jaargang No. 21432 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond Lange Haven 71 Schiedam. Telefoon Administratie 6615-, Telefoon Redactie 67423. Advertentie-prijs op S^°ne kolombreedte f 0.13 per mil"^rteHn«en op redactionele Ingezonden Mededeling Umeter hoogte. kolombreedte f 0.3U per welke Bij contract gelden lager* b« erkende bij de administratie of bq ae "KenQ woorden 50 ct. ï.ik „««ïuttend Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsiui bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden J^esloten en geo'aatst overeenkomstig de Kegelen het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet Koningin doordrong om er de zakelijke sfeer te bederven. Zo ging het door. Natuurlijk, de ellende is groot voor wie dagelijks langs de weg is. Gerlings is ook ambtenaar voor de hondenbelasting In de buitendienst ge weest daarover zo aanstonds meer. In die functie kom je aan elk Schiedams huis en je kent de nood. maar de druk van valse beschuldigingen kan hierin gefen oplossing brengen. Men kan er al leen een groep Integere en hard-werkende ambtenaren zenuwziek mee maken. Dan komen er anderen, die kei-hard moeten worden om het te redden. Dat het zover nog niet is, komt door de goede onder linge verstandhouding van de mensen op het bureau. Dat komt ook, omdat alles gedaan wordt om begrip te tonen voor de moeilijkheden van de mensen. Op de Don derdag. de dag van het spreekuur van de heer v. d. Grient stonden ze al om 6 uur 's morgens voor de deur. En om half 9 ging 't bureau pas open. Uit eigen bewe ging ging de nu verdwenen rust-bewaar der" dan om 7 uur reeds naar de Nieuw- straat om de mensen nummertjes en een beschutte zitplaats te geven. Toen kwam de tijd, dat er maar een bepaald aantal nummertjes beschikbaar 1U. er w». gesteld werd „Hij weiSe7?e zij zich niet meer verschuilen achter van nummertje, maar de man ach er j, horen zeggen, want ze had het zelf mee- I een handvol sigaren gaf „kreeg er wel gemaakt, had ze aanvankelijk beweerd. een". Dat was de beschuldiging, die ae En niet ieder is commissaris en onbe scheiden genoeg om met zijn memoires de tijd te korten en het pensioen aan te vul len. Nu hadden wij eerlijk gezegd toch wel wat op dat laatste gespeculeerd. Want er hangt een beklemmende sfeer van ver dachtmaking rond dat vervallen Diaconie huis aan de Nieuwstraat Daar wordt zo veel over verteld, dat men het in een droom ziet verschijnen als een afzichtelij.r museum van goede naam-moordenaars. van kwasi-verdrukte onschuld, van laster- telers en roddelaarsters, als een spook huis vol zuchten. Gerlings stond hier midden in en nu zou er zijn mémoires over kunnen schrij ven, maar hij heeft dit allemaal zo snel mogelijk achter zich moeten laten, omdat besmetting met dit geestelijke leprozen- dom een oude dag kan vergallen. „Als je maar een lap stof meebrengt en een kist sigaren, zit je zo in een huis' Dat wa3 de eerste opmerking, die hu hoorde in zijn baan van rustbewaarder. Dat was drie-en-half jaar geleden, toen de huisvesting nog beneden zat in het kantoortje achter het opstapje. Er zaten zo'n veertig, vijftig mensen bij, die deze beschuldiging van een dame aanhoorden. Zij was pertinent genoeg om haar te her halen Vóór de politie er was Toen kon Het aantal bezoeken op Donderdag Is nu teruggelopen tot „maar" 250 a 300, omdat het puntensysteem is ingesteld en men binnen drie maanden na het laatste bezoek van de heer v. d. Grient geen nieuw kan afleggen, maar bij de huidige nood is het puntensysteem maar een tijdelijke oplossing, omdat er te weinig ruimte is voor oplossingen. Maar is 't kwaad van de woningnood er, het behoeft niet te ontaarden in een ander kwaad, nl. dat van de eer-roof. En zonder aarzelen koestert men dit adderen gebroed alsof de hatelijke bevrediging ervan één huis aan de voorraad kan toevoegen. Prettiger werk was voor de heer Ger lings het opsporen van niet-aangegeven honden. In ruim twee jaar tijd waren het er een kleine 2100. Het is nu eenmaal gelijke monniken gelijke kftpsien en daar om moet iedere houder van een hond zijn 10 betalen, 's Middags ging de ambte naar van de hondenbelasting eróp uit en het was alsof zijn intuïtie het zei, maar hij wist bij het naderen al of de belasting betaald was of niet. Nooit kwam demon stratief het boekje voor de dag. Er was even een bekendmaking tegenover de Het Panamese s. „Mary", groot 5841 br. reg. ton, óp reis van Makassar naar Amsterdam te gisteravond op 14 mijl ten Westen van Hoek van Holland in aan varing geweest met het Griekse s. ,,Ar- mathia". Eerst genoemd schip, dat schade heeft aan bakboordzij, maakt water en heeft om sleepboothulp gevraagd- Ver scheidene sleepboten, waaronder de „Maas", „Schelde" en het bergingsvaar- tuig „Ram" van L. Smit Co.'s Interna tionale sleepdienst zijn van Hoek van Holland naar de „Mary" vertrokken om hulp te bieden De „Armathla" is voor anker gegaan. Volgens een later bericht heeft de „Mary", welke water maakt in ruim no. 2 op eigen kracht koers gezet naar Hoek van Holland met behulp van door Scheveningen radio verstrekte radio peilingen, hetgeen noodzakelijk is, we gens de buitengaats heersende dikke mist. Met sleepboothulp is het schip in de ochtend de Nieuwe Waterweg binnen gelopen, waar het in de IJsselhaven lig plaats heeft genomen. De aartsbisschop van Rennes in Frank rijk, kardinaal Roques, heeft, volgens een K.N.P.-bericht officieel uitspraak gedaan omtrent het'bovennatuurlijk karakter van de genezing te Lourdes van zekere Jeanne Tretel, die op 4 October 1948 in bewusteloze toestand naar Lourdes werd gebracht, lijdende aan tuberculeuze buik- vliesontsteking. Op 8 October, dus 4 dagen na haar aan komst in Maria's bedevaartsoord, ont ving zij de H. Communie. Op het ogen blik. dat zij communiceerde, voelde zij zich onmiddellijk veel beter en kon weer overeind zitten. Haar lichaam, dat tot nu toe door de kwaal, waaraan zij leed, op vallend sterk was opgezet, had weer nor male vormen aangenomen. Zij kon ook weer lopen en reisde op eigen gelegen heid naar huis terug. Zij-nam in gewicht toe en haar genezing handhaafde zich volkomen. In verband met de gesteldheid van de terreinen zijn de voetbalwedstrijden, vastgesteld voor Zondag 7 Januari, door de K.N.V.B. in alle districten afgelast, aldus een officieel bericht. In overleg met de K. N. V. B. gaan met wederzijds goedvinden onder voor behoud van goedkeuring der terreinen door consul resp. scheidsrechter, de wed strijden FeijenoordSnarta, Eindhoven- P.S.V. en HerculesElinckwjjk door. Voor het overige worden de pro gramma's van 7 Januari versohoven naar Zondag 14 Januari. In de afgelopen nacht is de kustvaar der „Hollandia" bij Monster (Z.-H.) op het strand gelooen. Het schip zit hoog op het zand, zodat men om het vaartuig heen kan lopen. Met de openlijke beschuldigingen is het toen snel afgelopen, maar de voortkrui- pende besmetting met de melaatsheid van de verdachtmakerij ging door. „Als je maar van het Roomse geloof was" dan werd je we) geholpen. Een beschuldiging, die tot het kabinet van de van niets wetende Gerlings op zekere dag te beantwoorden kreeg. Het geluk was met hem, want onomstotelijk kon de leugenachtigheid van dit verhaal aan de kaak worden gesteld, maar het werd dan toch maar als absolute waarheid aan de wethouder voorgedragen. „baas" van de hond; een informeren naar naam en adres en een groet. Later in een zijstraat Of onopvallend werden de ge gevens in een boekje geschreven om ze op het kantoor belastingen te kunnen nazoeken. Het is maar één keer gebeurd, dat deze noodzakelijke contröle tot handtastelijk- heden van de zijde van de gecontroleerde aanleiding heeft gegeven. In een hier ter stede verschijnend advertentie-pamflet is een volkomen verwrongen lezing van deze historie gegeven. Maar voor de heer Ger lings kan het een troost zijn. dat hoe wel als zodanig aangediend dit vod met een verantwoordelijk dagblad even weinig heeft uit te staan als laster met de waar. heid. Dat is later voor de rechtbank wel gebleken. Misschien was er nog een mogelijkheid geweest in de middaguren het werk voor de hondenbelasting voort te zetten, maar als dit op een provisie-basis moet ge beuren heeft het meer van een zaakje dan van een contróle ten algemene nulte. Daarom is er een einde gekomen aan alle werk tenzij Er Is weer sprake van een luchtbescher- mlngs-organisatie. De heer Gerlings ts oorspronkelijk uit deze organisatie over gekomen naar de gemeente. Mochten weer oproepen tot aanmelding van werkers hiervoor verschijnen, dan zal hij zich ondanks zijn 67 jaar melden, want niets doen ls ook niet alles. In België, Frankrijk en Italië maken tientallen mensen zich weer eens druk om een fabelachtige erfenis, die in de achttiende eeuw zou zijn nagelaten door een zekere Francois Claude Bonnet, ex-koning van Mada gascar, oud piraat en voormalig schatrijk koopman te Calcutta. De be faamde oom uit Amerika heeft naar het schijnt, zon beetje afgedaan en men zoekt het nu meer in de bewogen tijden van de achttiende eeuw. Zo pas heeft de Parijse pers sensationele artikelen over de z.g. erfenis- Thierry gegeven, een reusachtig vermogen van 31 milliard francs, in het bezit van de Franse Staat, dat eigenlijk aan enkele Franse en Belgische families zou toebehoren. Een burgemeester in Henegouwen heeft er zelfs zijn stamboom voor laten uitzoeken, tot in de zestiende eeuw toe. 'Maar toen bleek, dat hij geen familie van de betrokken Thierry was. SHoii™'0*8 v,adar besloot, hem eens ge- 1 affen en beloofde hem een ontnaal op een dracht slagen met een dik touw, vol zware knopen. Claudio of L-iaude al naar u wilt besloot, deze k- j g, die in het openbaar zou ge schieden, vanwege de belediging, de pastoor aangedaan, niet af te wachten. Hy liep van huis weg. Zijn Italiaanse en Franse erfgenamen zijn het er over eens, dat hij na een lange zwerftocht in Vene tië terecht kwam. Dat moet ook wel, want anders had hij zijn schatten nooit bijeengekregen. Hü ontmoette er immers een zeerover en trok er mee het zeegat uit. De zeerover benoemde hem tot zijn luitenant en op den duur werkte hy voor eigen rekening. Op een zijner strooptochten deed hij Madagascar aan. De daar heersende, bruine koningin werd verliefd op hem. Ze trouwden en Claude werd koning. Maar Ranavalo had spoedig spijt, haar macht aan hem overgedragen te hebben. Ze probeerde, hem te laten vermoorden. Da zeerover vond het toen maar geraden zo gauw mogelijk te verdwijnen. Hy deed dit, met medeneming van een groot ge deelte van de schatten van het konings huis van Madagascar. Heimwee dreef hem naar zyn geboortedorp. Hy reisde er heen, niet echter als een ryk man, zoals hy had kunnen doen. Neen, hy kwam er aan als een arme zwerver. Hy wenste niet, dat men hem om zyn rijkdommen met open armen zou ontvangen. Toen bekend werd, wie hij was, werd hy door groot en klein uitgejouwd. Men had hem zyn jeugdzonde nog steeds niet vergeven. Zyn broers en zusters sloten hun hui- Nu deze zaak zo'n beetje van de baan is, al biyven de véle „erfgenamen hopen is daar de erfenis van Francois Claude Bonnet. In Frankryk en Rabe zun er Bonnets, die beweren, rechtstreeks van hem af te stammen. In Italië heten de Bonnets Bonetti's en ze zeggen, dat hun naam ver-franst werd, omdat Claudio Bonettl uit het een of andere dorp in de provincie Venetië, die koning van Ma dagascar werd onder Frans protectoraat heeft gestaan. Maar nu de geschiedenis van de schat, die onvindbaar is, doch tóch moet be staan. Of liever, de geschiedenis van Claudio Bonetti of Claude Bonnet. Deze geschiedenis had een begin, dat in alle families, die de naam Bonetti of Bon net dragen, als een waar gebeurd ver haal verteld wordt. Volgens de Italiaan se afstammelingen gebeurde het in Italië, volgens de Franse in Frankryk. Welnu, als jongen van vyftien jaar be viel het Claudio of Claude in zyn ge boortedorpje niet erg. In onze ty'd zou hy vliegenier zyn geworden, beroepsvoet baller of wielrenner. Maar in dat een tonige dorp, waar nooit iets gebeurde en dat verafgelegen lag, haaide hij allerlei kattekwaad uit. Zulks zelfs in de letter- lyke zin van het woord. Want op een erg vervelende dag greep hy de dikke kat van de pastoor, waaraan hy een bijzon dere hekel had, omdat die altyd zo ge- noegelyk in de zon te luieren lag en nau welijks een poot verzette. En met zijn zakmes sneed hy die kat de dikke, zwaar behaarde staart af. De arme kat stierf aan de gevolgen. Het hele dorp was verontwaardigd en zen voor hem en weigerden zelfs, hem het graf van vader en moeder te wy- zen. Verbitterd verliet hy zijn geboorte dorp. Hij keerde naar Venetië terug en ging vervolgens naar Calcutta. Daar maakte hij zyn testament, waarin hij bepaalde, dat zijn fabelachtig fortuin pas na honderd vyftig jaren onder zijn erf genamen zou worden verdeeld. Zijn broers en zusters en hun kinderen moch ten er niet van profiteren. Maar waar is nu dat fortuin gebleven? Bonetti of Bonnet is later uit Calcutta vertrokken, vermoedelijk met medene ming van al zijn schatten. Volgens ge ruchten zou hy die op het eiland Guade loupe in West Indië begraven hebben. Maar men heeft nooit enige aanwijzing gevonden, of dit werkelijk gebeurd is. Hy zelf is, nadat hy Calcutta verlaten had, spoorloos verdwenen. Toen de honderd vyftig jaren verstre ken waren, doemden van alle kanten de erfgenamen op. Om de een of andere onnaspeurlyke reden wendden ze zich tot de Franse staat, om de milliarden uitbe taald te krijgen. En in het jaar 1874 moest het ministerie van binnenlandse zaken zelfs een circulaire laten drukken, waarin werd medegedeeld, dat het niets van de milliarden van Bonetti of Bon net afwist. Elke erfgenaam, die kwam informeren of een brief schreef om in lichtingen, kreeg deze circulaire thuis. Maar de meesten lieten zich niet over tuigen. En er zijn zelfs procedures ge voerd tussen de erfgenamen onderling over de vraag, wie de meeste rechten had. De zaak van de oom uit Madagascar of Calcutta of....!, uit het land, waar hy voorgoed verdwenen is, werd onlangs weer eens opgerakeld. Aldus kwam te Milaan de werkster Rosa Bonetti in het centrum der belangstelling te staan. Ook zy behoort tot de erfgenamen Maar ze bezit geen papieren, die als bewijs zou den kunnen diprwn Alle n herinnert ze zich nog heel goed. dat haar grootvader altijd met veel plezier dat verhaal van die kat vertelde en dan doorschemeren liet, dat er misschien nog wel eens een grote erfenis zou komen. Rosa Bonetti rekent er niet op Ze blijft de vloeren vegen en boenen. Want, zelfs al zou de schat Ooit te voorschyn komen, zo redeneert ze, dan zal er voor haar misschien toch niet veel overbiy- ven. Want er zijn zoveel erfgenamey en... zegt ze, voordat de advocaten klaar ziln en wanneer die hun rekeningen heb ben ingediendZe houdt een advoca tenkantoor schoon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2