Per motorfiets van Brussel naar Congo ROND DE GEZINSRAAD De Kerk als Mysterie Heeft het zin er over na te denken of er over te schrijven? Stadsnieuws 1 DE KWESTIE: DUITSLANDS EENMAKING GRONINGER BEDRIJFSLEVEN FLOREERDE IN 1950 Indonesië profiteerde van de hoge grond- stoffenprijzen Een uitstapje van 12*000 km. Diefstal van 1000.- in postagentschap Woningbouwverenigingen in Groningen voerden „extra huurverhoging" in Democratie" in Nepal Pater J. M. Wijsen S. J. t Engelse verzekering maatschappijen deden goede zaken Minister Joekes al even gereservèërd als minister Drees GOD EN ZIJN WERELD Kartonindustrie werkte op topcapaciteit DINSDAG 9 JANUARI 1951 PAGINA 2 DEZE MILITAIREN KOMEN THUIS DAMCLUB SCHIEDAM CONCERT ST. CAECILIA PROCES-VERBAAL TEGEN TANDTECHNICUS GEVONDEN VOORWERPEN PRODUCTIE IN 1950 SLECHTS WEINIG GESTEGEN BURGEMEESTER VAN DUISBURG BEZOEKT AMSTERDAM H. VON FREITAG DRABBE NEEMT ONTSLAG als voorzitter der centrale filmkeuring BONN VOORWAARDELIJK BEREID TOT OVERLEG MET O .-DUITSLAND VERLATE POSTBESTELLINGEN IN ROTTERDAM W.-DUITSE KOLENEXPORT Vermindering met 1 millioen ton verzocht Een lialve „volksregering" wordt benoemd Op alles voorbereid Voor vele was 1950 een recordjaar BURGERLIJKE STAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT S. JELSMA M.S.C. Aan boord van het troepentransport schip .Volendam" vermoedelijke aan komst te Rotterdam 17 Jan a.s., bevinden zich de volgende Schiedamse militairen: mej. D A. Tjia, van Swindensingel 60a; M. A. v. d. Ree, Zuidlandsestraat 11. Schiedam 2 won haar 2e competitie wedstrijd met 16—4 van Ons Genoegen 2. De persoonlijke uitslagen luiden: P. v. Noordennen.M. Vrolijk 20; A. Verberk C. Bode 1—1; M. Coté—Chr. Bode 2—0: J. LeeningL. Brand 11; D. Zonneveld A. Groenendijk 11; A. BloklandJ. Audijn 20; M. d. Houting—G. v. Ee 20; V VermeulenL. Snijders 11; D. RambatA. Audijn 20; C. v. Leeuwen L. Wingelaar 20. De uitslagen van de bordenwedstrijden luiden: J. OnvinkM. v. Noordennen 20: J. Versnel—J. v. d. Sloot 11: J. LeveringW. Verhaal 02; L. Schuitman J de Wilde 02; D. MastA. v. d. Moer 02; M. d. HoutingP. v. Noordennen 0—2. Er wordt nog even herinnerd aan het concert, dat St. Caecilia het R. K. Man nenkoor, morgenavond in de R. K. Volks bond zal geven. De uitvoering begint om 8 uur. De Schiedamse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen de Rotterdamse ♦andtechnicus A. S., die in Schiedam zijn practijk heeft aan de Rotterdamse Dijk Hij zou zich hebben schuldig gemaakt aan het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. Gedeponeerd aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam: 3 huissleutels w.d., 2 koperen, 1 lipssleutel, huissleutel, ring met 4 sleutels, ring met 2 sleutels, rij wielsleuteltje, bruin wollen kindermuts, rode dames sjaal, diverse dames-, kinder en herenwanten en handschoenen, stu dieboek (Scheepvaartwetten), rechter kinderlaars (bruin), 2 jute zakken, hon- denriem, staaf ijzer, handbeschermer, duimstok, bruine kinderportemonnaie inh. lipssleutel, 1 zilverbon van 1, bruin lederen damesportem., bruin lederen ac- tetas (Politiepost Kethel), bruine kinder portemonn., broche, bruin-rode ball point, rozenkrans, enveloppen inh. 2 rijks daalders en een ziekenbriefje. Te bevragen bij de vinders: verm. gou den hanger van horlogeketting I.d. v. v. een kraan. Van Kempen, B. K.laan 216a; stoffen damesportemonnaie m. inh., „Nij verheid", Nieuwe Haven 241; bruine por- temon met inh., P. Plooy, Vlaardinger dijk 23a; 1 bankbiljet van 25, Blom- mendaal, Hoogstraat 55; bruin lederen actetas inh. broodtrommel, Theunissen, Bilderdijkstraat 24 Rotterdam; nikkelen zakhorloge, Van Rest, Hoogstraat 164; en veloppe inh, 5, De Haan, Landzochtstr 38 (Overschie); zilveren schakelarmband Ozingam, Boeierstraat 10a Rotterdam; da mesportem. m. inh.. Hermse, Éngelsestr. 32a Rotterdam; damestasje, Van Dulle- man, Strijensestraat 31; damesboodschap pentas, Van Haaften, Heenvlietsestr. 35b; zilvergrijs gevlamde vulpen, Van Put Broersveld 60; rozenkrans, Meijers, Ru bensplein 19c; 1 mud steenkolen, Wasse naar, Eendrachtstraat 12b; 1 overschoen De Groot, Ph. van Bourgondiëstraat 19: 1 paar lage bruine schoenen, Daalmeijer, Nw. Naasstraat 76; 1 linkerschaats. Van Reden, Boylerstraat 80; slede. Van Pop- Delen. Simon Stevinstraat 69; fietspomp, Steensma, Burg. Verkadesingel 9 Vlaar- dingen; schaats, Fries model, linker. Po litiepost Marconiplein Rotterdam; sport riem Snijders, Schietbaanstraat 9 Kethel 1 fietspomp, Krone, Wilhelminastraat 10 zw. glacé dameshandschoen, Scheper, v d. Elststraat 14a; geel wollen want. Mak, Gassfraat 37; dameshoed (vierkant mode) Olsthoorn Oosterstraat 55; blauw kinder wantje, 'Hamerslag, Stadhouderslaan 4; 1 paar wollen handschoenen, Klijn, Ru bensplein 9c; lichte dames gl. handschoen, Van Schaik, Stationsplein 9a; damescein tuur, Barnouw, W. de Zwijgerlaan 29, gr. wollen herenhandschoen, Klemer, Strijen sestraat 35; willen dameshandschoen Den Brinker, Van 'sGravesandenstraat 32b, br. met w. handschoen, v. d. Wel, Warande 20b; verschillende wanten en handschoe nen, gevonden op de ijsbaan, Krone, Wil helminastraat 10; zwarte herenhoed, De Reet Th. Kempisstraat 8; rode want, Van Barneveldt, Tuinstraat 7, paar ny lons en een paar voetjes van kousen v. Achteren, Korte Haven 38; een wit ge breide want. Witzenburg, Vlaardingerdyk 157; huissleutel, v. d. Vlugt, Boersvest 68; bril met donker montuur, Scheper Ro- zenburgsestraat 28a; zwarte hond (bou vier), Van Leeuwen, Burg Verveenstr. 6 (Kethel); ring met sleutel, de Roo. Rid- derkerksestraat 41; 12 verschillende s eu tels, Krone, Wilhelminastraat 10; lipsslea tel tie en een klein sleuteltje, De Neef Rotterdamsedijk; blauw angora kat van ongeveer 8 weken, De Bruin, B. K. laan 204b. Voorwerpen gedeponeerd aan 't hoofd bureau van politie, kunnen iedere werk dag tussen 2 en 4 uur aldaar worden al- gehaald. Na afhaling van voorwerpen bij de vinders gelieve men het hoofdbureau van politie hiervan in kennis te stellen (tel. 68333). In de morgenuren kan niet over gevon den voorwerpen worden getelefoneerd. De Indonesische minister van handel en industrie, dr. Soemitro, heeft op de laat-, ste dag van 1950 de volgende verklaring afgelegd betreffende de economische situ atie, waarin Indonesië zich op het moment, van de jaarwisseling bevond. „Als wü de balans eens opmaken, dan zien wij dat wij in eind 1949 een groot invoeroverschot hadden, en aan het eind van 1950 een exportoverschot.. In 1950 was dus een verruiming van de invoer mogelijk en we konden een groot deel van onze aankopen uit eigen midde len financieren. De verbetering van onze handelsbalans, die thans positief is, had ook een gunstige Invloed op onze beta lingsbalans, en deze is dan ook veel beter dan over 1949. Ondanks deze verbeteringen kunnen wij toch niet zeggen, dat de algemene econo mische toestand rooskleurig is", aldus dr. Soemitro. Er zijn teveel ongunstige aspec ten. die we bij het beschouwen van de economische toestand niet mogen verge ten. Wij moeten ons realiseren, dat wij in het afgelopen jaar de wind mee gehad hebben. De steeds groter wordende in ternationale spanningen veroorzaakten over vrijwel de gehele linie een sterke en voortdurende stijging van de grondstof- fenprijzen. Indonesië als een der belang rijkste leveranciers van grondstoffen heeft van deze stijging op de wereldmarkt ruim schoots geprofiteerd. Wij maakten goede prijzen voor onze producten en door ee sterk gestegen vraag leverde de afzet geen moeilijkheden. Een zo gunstige situatie zal echter niat blijven voortduren. Na verloop van tijd zal er een kentering komen en wij zullen weer moeten vechten om een markt voor onze goederen te vinden. Dit kan nog lang duren, het kan echter ook op korte termijn zijn. Zodra er een prijsval komt door ver mindering van vraag of door andere oor zaken, dan komt direct onze zwakheid naar voren. Hedenmorgen is met enige feestelijkheid onder grote belangstelling de nieuwe meubelfabriek van P. v. d. Meer aan de Kleiweg onder v.m. Overschie in gebruik genomen, welk bedrijf na in 1940 in Rotterdam te zijn verwoest, thans geheel herrezen is. Een fraai glas-tableau, in de hal aangebracht, is als herinnering aan deze dag door het personeel geschonken Productie kan veel groter worden De productie van grondstoffen uitge drukt'in hoeveelheid heeft n.l. in het afge lopen jaar geen sprong gemaakt ten op zichte van 1949. Het zou mogelijk geweest zijn om een veel grotere productie te halen. Allerlei oorzaken hebben de productie en het transport van de goederen echter belemmerd. Een van de grote bottlenecks is nog steeds de situatie op het gebied van de arbeid. De arbeidsprestatie is nog steeds slechts een fractie van de vooroorlogse. Het aantal stakingen heeft de productie ongunstig beïnvloed. Het moet mogelijk zijn om door verhoging van arbeidspresta tie en vermindering van het aantal stakin gen te komen tot een productie, die het totaal van 1950 verre overtreft. Om tot een betere verdeling van de wel stand te komen is het een vereiste, dat de productie wordt opgevoerd. Dit geldt voor alle sectoren van het economische leven." Productie, dus arbeid, intense arbeid, is het enige middel tegen de kwalen, waar aan Indonesië op het ogenblik lijdt", zo besloot dr. Soemitro zijn verklaring. Gisteren is Herr Oberburgermeister August Seeling, burgemeester van Duis burg, met een klein gezelschap voor een tweedaags bezoek aan de hoofdstad in Am sterdam aangekomen. Het bezoek moet beschouwd worden ais een poging van toenadering tussen Duisburg en Amster dam. welke beide steden, wanneer in 1952 het AmsterdamRijnkanaal een feit zal zijn veel dichter bfj elkaar zullen zijn ge komen en zonder twijfel ook nauwere handelsbetrekkingen zuilen aanknopen. Des ochtends bezochten de Duitse gas ten Schiphol en des middags waren zij op de Markthallen en bezichtigden zij de enorme koelkelders aldaar. In de grote vergaderzaal van de K. v. K. In 't Beurs gebouw werden de Duitsers daarna ont vangen door talrijke vooraanstaanden uit handel,'industrie en scheepvaart. Vandaag zouden zij de gasten zijn van de haven autoriteiten en dan in de loop van de middag door een rondtocht een indruk krijgen van de woning- en scholenbouw in Amsterdam. Vanavond verlaten zij de hoofdstad weer. Niet lang geleden hebben de gemeente lijke autoriteiten van Amsterdam een be zoek aan Duisburg gebracht. (Van onze Brusselse correspondent) Zonder veel vertoon hebben zeven Bel gische officieren vam de parachutisten per motorfiets Brussel verlaten met be stemming naar de 12.000 K.M. verder ge legen militaire basis van Kamlna, In Belgisch Congo. Deze trip heeft een sportief en tevens ook een militair karakter. Dit laatste bestaat in het bestuderen van een even tuele verbiniling tussen beide deze ste den voor transport over land van troe pen en oorlogsmateriaal. De reis wordt gedaan met motorfiet sen van Belgisch fabrikaat, type F.N. 450 cc- Geen enkel ander voertuig zal deze karavaan vergezellen, wat wil zeggen, dat alles wat deze mannen nodig hebben of kunnen hebben, op de moto ren moet wordep meegenomen, dus o.m. gereedschappen. onderdelen, reserve bussen voor olie en benzine, camping materiaal, enz. Er gaan ook twee val schermen mede .want het is de bedoe ling van deze heren tijdens hun verblijf in Congo demonstraties van parachute springen te geven. Na zo lang gezeten te hebben, mogen wij ook wel eens „han gen", zullen zij gedacht hebben. Aan het hoofd van de karavaan staat majoor Cassart. die een ware waaghals schijnt te zijn, maar misschien daarom op de handen wordt gedragen door de afdeling parachutisten, waar hij hier er gens in België het bevel over voert en die, als echte held van buitengewone avonturen, een haast legendarische faam in het leger heeft. Zo vertelt men van hem o.m., dat hij gedurende de oorlog te Berlijn tijdens een krijgsraad, die hem tot de doodstraf ging veroordelen, uit het praetorium wist te ontsnappen. Hij geraakte daarna zelfs buiten Duitsland en bereikte En geland, van waaruit hij later naar Duits land terugkeerde in de rangen der al daar zegevierend oprukkende geallieer de legers. De andere officieren zijn drie kapi teins en drie luitenants. Onder deze laat ste bevindt zich de marathonloper Gailly, bekend om zijn prestaties bij de Olym pische spelen van Londen. Men melot ons uit Rotterdam: Gistermiddag om kwart over vier vroeg een man in het postagentschap aan de Putseboeht een postzegel. Terwijl de as sistente zich even van het loket afwend de om de postzegelmap te pakken, stan de man zijn arm door het loket en greep een stapeltje van 40 bankbiljetten van 25.Met zijn buit ging hij er vandoor via de Boudewijnstraat en de Heer Ni- colaasstraat in de richting van de Oda- straat. Een wielrijder poogde hem nog te achterhalen. Hij raakte het spoor even wel bijster. Het signalement van de dief luidt: Ongeveer 30 jaar oud, 1.75 a 1.80 lang, donkerblond achterovergekamd haar en een puisterig gezicht. Hij droeg een don kerblauwe jas en was blootshoofds. De recthei-che verzoekt allen, die inlichtingen kunnen verschaffen, zich in verbinding te stellen met het bureau Sandelingpiein In Europa denkt men 70 K.M. per uur te rijden, en in Afrika „wat men kan". Als alles naar wens gaat, hoopt de kara vaan half Februari 1951 te Kamina aan te komen. De reisroute gaat onder meer over Dijon, Avignon, Marseille, Argiers. de Hoggarwoestijn. Ghardaia. Insulah, Ta- manrasset, Agades, Zinder. Kano, Maï- doegoeri, Boeta, Stanleijstad, Coster- mansstad, Elizabethstad. Kamina. Het belangrijkste donkere punt In deze reis Is begrijpelijkerwijze de woestijn. Sommigen beweren, dat men met mo torfietsen onmogelijk door haar z.g. golf platen zal komen. „WIJ zullen zien", zel den de officieren op het ogenblik van hun vertrek, die niet voornemens zijn zich voor de woestijn gewonnen te ge ven. Wordt de eindbestemming bereikt, dan is het de bedoeling dat manschappen en materieel eind Februari per vliegtuig zullen gerepatriëerd worden. Op het ogenblik dat de zeven brom mende monsters te Brussel startten, brulden de parachutisten hun vertrek de chefs een driewerf hoera toe en wierpen hun wijnrode mutsen in de lucht. In 'de eerste meters was het, alsof de machines èn haar chauffeurs dronken waren, zó gingen zij in zig-zag en schom melden van links naar rechts, wegens de hoge en zware vrachten. Doch het duurde niet lang en het was in een mooie formatie, de majoor voorop, dat zij langs de opgestelde en steeds juichen de manschappen defileerden en de avon tuurlijke reis naar het twaalfduizend kilometer verre Kamina begonnen. In verband met zijn gezondheidstoe stand zal, naar wij vernemen, de heer H. F. J. M. A. von Freitag Drabbe waar schijnlijk binnenkort zijn ontslag nemen als voorzitter van de Centrale Commissie voor de keuring van films. In kringen van de Centrale Filmkeuring zou zijn heengaan ten zeerste worden betreurd, daar de heer Von Freitag Drabbe zich spoedig na zijn benoeming geheel had ingewerkt in zijn functie van voorzitter en zijn gezond oordeel en altijd recht door zee gaan algemene waardering ondervond. Volgens de Frankfortse correspon dent van de „New York Times" hebben de Westduitse kanselier, dr. Adenauer, en zijn kabinet Maandag besloten, het Oostduitse voorstel tot het houden van gemeenschappelijke besprekingen over de eenmaking van Duitsland voor waardelijk aan te nemen. Adenauer zou duidelijk hebben doen uitkomen, dat hij zich voor het programma ter Binnen de veertien dagen zullen ook de posterijen In Rotterdam overgaan tot het sorteren van de brieven en het uitvoeren van de bestellingen met minder personeel. Daardoor zullen de bestellingen van post stukken aan einde van een bepaalde route één tot twee uur later plaats vinden. De eerste proef met deze verlate be stellingen zal in de omgeving van Char- lois worden genomen. De Westduitse regering zal wegens de moeilijkheden in de Duitse kolenvoor ziening aan de geallieerden verzoeken het exportcontingent voor kolen, dat voor het lopende kwartaal 6 830.000 ton be draagt met een millioen ton te vermin deren, zo werd te Bonn van officiële zijde medegedeeld. (Van onze correspondent). Verschillende woningbouwverenigin gen in Groningen hebben boven de toegestane huurverhoging van 15 pet een extra verhoging ingevoerd als bij drage in de kosten van geyser-aanleg, hekkenonderhoud e.d. Hierdoor is grote ongerustheid bij de bevolking ontstaan. In antwoord op een tweetal interpel laties in de raad deelde de wethouder van Financiën van Groningen gister avond mede, dat voor deze extra-ver goeding geen voorschriften door de ge meente waren verstrekt en dat het college met spoed redelijke naleving van de wet op dit punt zal nastreven. In zijn Nieuwjaarsrede die hij voor de interpellaties hield sprak de Groningse burgemeester mr. P C. Cort van der Linden ernstige woorden, daar de ge spannen toestand in de wereld ook zijn weerklank heeft op het gemeentelijk erf. De financiële positie van Groningen was verhoudingsgewijs evenwel gunstig te noemen. Door de ontwikkeling van de algemene situatie moet echter overwogen worden, wat In het kader van het mo gelijke het meest urgent moet worden geacht. Leniging van het woningtekort door nieuwbouw blijft daarbij boven aan de lijst staan. De burgemeester verwachtte, dat 1951 een moeilijk jaar zou worden. Door de Groningse raad zullen belang rijke beslissingen moeten worden geno men ten aanzien van de plaats en de structuur van de stadhuisuitbreiding en ten aanzien van de oplossing, die moet worden gegeven voor het nog niet goed gekeurde gedeelte van het wederopbouw- plan. De burgemeester hoopte, dat de we deropbouw zelve door belanghebbenden met kracht ter hand zal worden geno men. Binnenkort, zo deelde de burger vader mede, zal een nieuw uitbreidings plan bekend gemaakt worden. De voordracht van B. en W. om de bus- en trolley-tarieven te verhogen, werd voorlopig teruggenomen, omdat hiertegen veel verzet was bij de raads- verdediglng tegen elke militaire drei ging uit het Oosten aan de zijde van. het Westen schaart. De Amerikaanse hoge commissaris, McCloy, had hem doen weten, dat de Duitsers duidelijk uiting moeten geven aan hun vastbeslotenheid, de vrije v e- reld te helpen verdedigen met het o-u op het toenemend isolationisme in d, Y. S., aldus had Adenauer volgens deze cor respondent verklaard. Als voorwaarde zou Adenauer gesteld hebben, dat in de Oostduitse uitnodiging voor besprekin gen „de sovjet-zone het houden van vrije verkiezingen kan verzekeren, die vooral- gegaan moeten worden door een verkie zingsactie, waarin de Westduitse politici hun meningen aan de bevolking van de sovjet-zone kunnen kenbaar maken". West-Duitsland is intussen bezig aan de voorbereiding van de burgerverdedi ging, aldus heeft het Westduitse ministe rie van binnenlandse zaken bekend ge maakt. Men overweegt het instellen van „veiligheidszones" en een desbetreffend rapport is aan de geallieerden gezonden. Het parlement van Nepal heeft zich voor de handhaving van koning Tribhoe- vani uitgesproken, terwijl de premier verklaard heeft, dat zo spoedig mogelijk doch niet later dan 1952, een nieuw par lement zal worden gevormd. Er zal een voorlopig kabinet van 14 minister be noemd worden. Zeven daarvan zullen de mening van het volk vertegenwoordigen, aldus de premier. De vorming van poli tieke partijen wordt toegestaan en een ongehinderde terugkeer van Nepalese onderdanen, die voor politieke werk zaamheden in het. buitenland vertoeven, in uitzicht gesteld. Maandagmiddag is op 78-jarige leeftijd pater J. M. Wijsen S.J. na een korte ziekte in het Aloysius-college te Nij megen overleden. Pater Wijsen was 21 October 1872 te Maastricht geboren. Op 26 September 1893 trad hij in het noviciaat der Jezuïeten te Mariëndaal. Hij werd priester gewijd op 26 Maart 1907. Van 1908 tot nu toe verbleef hij in het Canisius-college te Nijmegen, waar hij dertig jaar lang Latijn en Grieks doceerde. In 1938 verkreeg hij zijn emeritaat, maar bleef toch aan het Canisius-college verbonden, waar hij thans leden. Deze tariefsverhoging zal door roch nörbeUeVelyk önverwacht is öv.£ de commissie nogmaals in studie wor- j„n den genomen. Elk der motorfietsen ls zodanig gela den dat zij, zonder berijder, 250 kg. we gen. Zij zagen er onder al die pakken en andere uitwassen eerder uit als apo calyptische gedrochten. Aan de beide zij den van het stuur bevinden zich bussen met water, in isolatiemateriaal verwerkt om het in Europa tegen de vorst en in de Sahara tegen de hitte te beschermen. De inhoud van deze bussen, tien liter in het geheel, zal zo mogelijk elke dag ver verst worden. De benzine-reservoirs hebben elk een extra capaciteit van 40 liters. Men verwacht, dat voor dertig duizend Belgische francs benzine zal verbruikt worden. Op elk der carriers is een zó hoge vracht opgestapeld, dat zij tot aan het hoofd de chauffeurs reikt. Daaronder bevinden zich o.m. ook nog: drie geweren, drie revolvers, 'n blikken trommel met reserve-levensmiddelen voor drie dagen in geval van nood, een pomp voor de banden, eleetrische lam pen, emmers in linnen en twee reserve wielen. De Engelse levensverzekeringmaat schappijen hadden het in 1950 zeer druk. Van de 44 maatschappijen die cijfers aan gaande de nieuw afgesloten levensverze keringen bekend gemaakt hebben zegt bijna de helft dat in het afgelopen jaar nieuwe records bereikt werden. Het totaal van de nieuw afgesloten con tracten van al de maatschappijen was 9 pet hoger dan dat van 1949. In 1950 werd namelijk voor 555 millioen afgesloten tegenover 507 millioen in het vorige jaar. Het schijnt dat het bedrag van de groep „gemengde verzekeringen", zoals de verzekeringen waarbij de werkgevers hun werknemers verzekeren, sneller stijgen dan de individuele verzekeringen. Ook nemen steeds meer kopers van huizen maatregelen, dat na hun dood de nog niet aan de bouwmaatschappijen afgeloste be dragen terugbetaald worden. Het bedrag van de nieuw afgesloten levensverzekeringen van alle maatschap pijen in Groot-Brittannië steeg van onge geveer 530 millioen in 1948 tot meer dan 540 millioen in 1949. Het cijfer voor 1950 zal nog hoger zijn. In het laat ste volledige jaar vóór de oorlog werd voor 253,8 millioen nieuwe verzekerin gen afgesloten; de waarde van het geld is echter sinds 1938 aanmerkelijk veran derd. In het Verslag van de Begrotingscom missie over Hoofdstuk XII (Soc. Zaken) der Rijksbegroting voor 1951 wezen vele leden op een maatschappelijk noodver- schijnsel van elementaire betekenis voor ons volk, te weten de onhoudbare toe stand, waarin het grote gezin met kleine niet verdienende kinderen verkeert. Het etiket „maatschappelljk-niet-welvarend- büiten-eigen-schuld" treft men, naar hun mening, tegenwoordig vrijwel algemeen en voornamelijk aan in deze gezinnen. Zij dachten daarbij aan de gezinnen met b.v. 5 of meer niet verdienende kinderen, waarin volgens recente publicaties In het „Dagblad van Noord-Limburg" 1/3 deel der Nederlandse jeugd leeft. Deze gezinnen zijn doorgaans niet wei end, ja hun behoeftebevrediging ligt veelal verre beneden het algemene Neder landse peil. Is een dergelijk vraagstuk niet tekenend en belangrijk genoeg om één der punten van het hoofdbeleid van de minister van Sociale Zaken uit te maken, zo vroegen deze leden, en wijst het feit, dat zulke vermolding onder de hoofdpun ten van dit beleid ontbreekt, niet op een ongewenste verstarring? Zij achtten het de taak van dit departement de hier heer sende materiële omstandigheden te onder zoeken en de oplossing van tekorten op een centrale wijze te bevorderen. Zij hebben dan ook de instelling bepleit van een gezinsraad, waartoe het initiatief kan worden genomen door de minister van Sociale Zaken en waarin bij voortduring tal worden nagegaan, ln hoeverre be staande maatregelen voldoende kunnen worden geacht en in hoeverre verbeterin gen noodzakelijk of gewenst zijn. In zulk een raad zou het maatschappelijk leven worden verenigd in de vorm van afge vaardigden van nationale verenigingen GEBOREN: Christina M„ d. van H. J. Schrijver en A. J. M. Beining - Fredenk z. van J. J. Post en A. v d. Graaf Gerrit J. H. z. van J. v. d Slot en W. Lambrechts Johanna F. d. J. W. den Hoed en A. van Dijk Jeannette E. d. J Hoogenboezem en E. Surentu Annette E d. v. A. P. v. Mastngt en N. van Felt Johanna A. d. van J. W. v. d Hoek en Th C. R. v. d. Graaff Jo hanna A. W. M. z. v. J. A. Scholte en M A ter Braak Sophia J. J. van P. L. Koot en A M. M. Hoefsmit. OVERLEDEN: C. C. van Bree. 73 J„ »eh geweest met M. de Roo B. Zwam- born 54 j. F. Calicher 3 jaar. AO yon* sc.htroAf* tN 73ste Jaargang No. 21434 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 66152- Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs f 4.95 per kwartaal. 170 per maand, 0.40 per week. Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte i 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte^ Bil contract gelden lagere tarieven, welke bil de administratie of Bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar z«n Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 et Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bü vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kutjpers Hooft. redacteur: Leo J* M. Hazelzet Men heeft gevraagd, of het zin had na te denken en te schrijven over de Kerk wanneer het diepste wezen van deze Kerk toch voor ons begrip verborgen blijft; wanneer wij toch niet kunnen begrijpen wat deze Kerk eigenlijk is. Waarom zouden wij ons bezighou den met allerlei geheimzinnige raadsels, wanneer wij uiteindelijk deze raadsels toch niet kunnen oplossen? Op deze vraag zou men met Augustinus kunnen antwoorden, dat het altijd zin heeft grote geheimen te overwegen, zolang uit deze overweging eerbied en liefde voor het goddelijke opbloeien en zolang deze overweging in de menselijke geest, zij het nog onbe stemde maar toch lichte en warme vermoedens doet rijzen omtrent de grootheid en de schoonheid van God en van Gods werken. Indien God dit gewild had was het allemaal heel anders gegaan. Dan zou Hij b.v. voor elk individueel mens afzonderlijk de mogelijkheid geschapen hebben, persoonlijk met zijn God in contact te treden, zonder dat daarbij een menselijke gemeenschap nodig zou zijn geweest. Er had dan geen mysterieuze gemeen schap bestaan, welke wij het Mystieke Lichaam of de Kerk van Christus noemen. In feite is God echter fijn zinniger te werk gegaan en met meer gevoel voor menselijke verhoudingen. „Eén is uw Vader in de hemel", leert Christus, „en gij allen zijt broeders". Hier begint dat geheimzinnige christelijke „wij" en ons", dat wij terugvinden in het Onze Vader en dat alle dingen schijnt te omvatten; zowel God, Die wij onze Vader" noemen, als het voedsel voor elke dag, dat wü betitelen als ons dagelijks brood. Hier raken wij het mysterie van de Kerk. het onbegrijpelijke, dat ontstijgt, aan het verstandelijk vermogen en dat nog slechts gegrepen kan worden door het geloof. Het geheim is niet. dat de Kerk uit mensen bestaat; het eigenlijke en diepste geheim is telfs niet de aan wezigheids Gods: want deze is ook eigen aan elk ander mysterie. Het eigen geheim van de Kerk is dit: dat het goddelijke en het menselijke er elkaar ontmoeten; dat in Eén, die de „Eerstgeborene onder vele broeders" wordt genoemd, het raakpunt gevonden wordt tussen God en mens; en dat deze ontmoeting zich voortplant i door tijd en ruimte in allen die zich voor dit mysterie openstellen. Deze heilige verbondenheid werd in het Onze Vader, een gebed, in de Bergrede, een nieuwe wet, bij de kooplui in de tempel een stuk heilig ge weld. En overal waar deze godmenselijke levens kracht oversloeg in mensen, ontstond en groeide de Kerk van Christus Een nieuw uitverkoren volk werd historische werkelijkheid. Door de apostelen wordt het genoemd: een uitverkoren geslacht, een koninklijk priesterdom, een heilige natie. Men omschrijft de Kerk wel eens als „het gezin Gods". We moeten echter opletten, dat we dit be grip van gezin niet te klein en te eng verstaan. Deze Kerk moest in de menselijke geschiedenis verschijnen, uitstralend dwars door alle groeperingen heen, zoals deze bepaald worden door bloed en ras. door noodlot en klimaat, door tijd en milieu. Door geen enkele bij komstigheid zou deze Kerk zich laten tegenhouden; het nieuwe volk zou voortkomen uit de Geest en de geestelijke ontvankelijkheid van de mens zou het eer ste menselijke gebaar zijn om deze nieuwe goddelijke werkelijkheid op te vangen. Het eerste contact met deze goddelijke werkelijkheid in de bewust levende mens noemen wij geloof; wanneer onze geest ervan vervuld is, spreken wij van genade of heiligmakende genade of bovennatuurlijk leven- Dit alles niet in één afzonderlijke mens of in een menigte van afzonder lijke mensen of in een onbepaalde mensengroep; maar in een gemeenschap, in een volk. een volk van vele volkeren; een volk. waarmee alle mensen één moeten worden, zodat heel de mensheid dient te worden op geheven en opgenomen in deze nieuwe verloste men sengemeenschap. Zo werkt de Kerk hier op aarde aan de eenheid van een heilig mensdom; zo wil de Kerk van dê wereld één heilige stad maken, een nieuw Jerusalem, met vrije bewoners, kinderen van één Vader, vrij door hun verlost-zijn uit het louter menselijke en één door hun gebondenheid aan hetzelfde goddelijke. Op deze wijze is de Kerk geworden met een woord van Guardlni: „de volheid van de in de historie werkende genade. Het mysterie van de eenheid waarin God door Chris tus de schepping opneemt. Het gezin van de kinderen Gods. Het gezin van het nieuwe heilige volk. Het fun dament van de heilige stad, die eens openbaar zal worden". („De Heer", Ned. vert. pag. 196). „Want wat thans levend en groeiend is in de Kerk, is voorbereiding van iets dat nog komen gaat: de vol einding, de voltooiing, waar bij God, „ajles in allen" is. Het nieuwe volk is op weg naar wat St- Pauius noemt „ons vaderland in de hemel"; „vandaar ver wachten wij de Verlosser Jesus Christus de Heer; Hij zal ons vernederd lichaam herscheppen aan Zijn ver heerlijkt lichaam gelijk, door de kracht, waarmee Hij allen aan zich onderwerpen kan". (Fil. 3:20, 21). Hoeveel beelden zijn er al gebruikt, om duidelijk te maken wat wij onder de Kerk verstaan: een Rijk, een volk, een natie, een bouwwerk opgetrokken op de rots, een wijnstok met ranken, een menselijk lichaam met veel ledematen, een stad met vele bewoners. En nog doet men niets anders dan ronddwalen om het diepste mysterie heen; men kan er niet in binnen- dringen; he-t beperkte menselijke inzicht heeft hier geen toegang. Maar welk een geheim van allerdiepste en puurste schoonheid en liefde er ln de Kerk voor ons verborgen ligt, gaan wij enigszins vermoeden, wanneer af deze beeldspraak plotseling verdwijnt voor een heel ander diepzinnig beeld: de Kerk Gods als stralende Bruid die neerdaalt en haar Bruidegom te gemoet treedt. Hoezeer deze gedachte met het volle leven te maken heeft, blijkt wel uit het feit, dat Pauius haar onmid dellijk verbindt met iets zeer concreets, dat altijd actueel en als een der hoogste uitingen van het volle leven bedoeld is; het huwelijk. „Gij mannen, hebt Uw vrouwen lief, zoals ook Christus de Kerk heeft be mindDaarom zal de man vader en moeten verla ten en zich héchten aan zijn vrouw; en die twee zullen één vlees worden. Dit geheim is groot; Ik bedoel: zijn verhouding tot Christus en de Kerk". (Ef. 5:25, 31-33). Overal, waar het mysterie der Kerk in aanraking komt met mensen, met de wereld, met het leven, met menselijke problemen, met menselijke verhoudingen en vooral ook met menselijke liefde, bloeien nieuwe geheimen open en wordt een nieuwe goddelijke lente geboren. voor het gezin en de Overheid deelnemen door vertegenwoordigers df- Departemen ten van Sociale Zaken, Economische Za ken, Wederopbouw, Binnenlandse Zaken en Financiën. Bij deze begroting wordt dus aange drongen op een gezinsraad, geheel in de geest, waarin Romme dit reeds heeft ge daan bij de openbare beraadslagingen in de Tweede Kamer, ten overstaan van mi nister Drees. Men zal zich herinneren, dat deze zich helac ten aanzien van dit desideratum van de K.V.P., zeer schroom vallig heeft uitgelaten. Wij kunnen dit Slechts betreuren, want het behoeft nau welijks betoog dat deze houding bij de katholieken die indertijd zeer nadrukke lijk onder de leuze „k.V.P. gezinspartij" naar de Stembus zijn getogen, ongetwij feld diepe teleursieiling zal wekken. Hoe heeft nu minister Joekes in zijn schriftelijke antwoord op deze suggestie ger-eageerd? Z. Exc. begon zijn antwoord met de volgende, op zich voldoening ge vende, verklaritw: „Het lijdt bij de ondergetekende niet de minste twijfel, dat het gezin een zo danig primaire plaats in ons volksleven inneemt en behoort in te nemen, dat van particuliere, zowel als van Overheids- zijde bij voortduring er naar gestreefd dient te worden zo gunstig mogelijke oorwaarden te scheppen voor de op bouw van een innerlijk krachtig gezins leven, waarbij aan de noden van het grote gezin bijzondere aandacht moet worden geschonken". Maar dan komen ogenblikkelijk de reserves van de minister. Hij vraagt zich af, of een gezinsraad het beoogde doel wel wezenlijk zal dienen. In de eerste plaats constateert hij, dat de bonden van de (grote) gezinnen hier niet de plaats schenen in te nemen, welke zij ln sommige landen vervullen. Dit is Inderdaad het geval, omdat er in ons land nu eenmaal enkele denkrichtin gen leven, welke de taak der grote gezin nen in onze gemeenschap niet zien, zoals de minister zelf blijkens bovenstaande aanhaling, wèl blijkt te zien. Men kan dit slechts betreuren, ook ln het belang van het algemeen welzijn des lands. Deed Gen, De Gaulle indertijd niet de belangrijke uitspraak: „Geef mij een millioen gezonde kinderen en ik zal Frank rijk herbouwen"? en het Franse volk, dat hiervoor zolang blind was, blijkt de goede weg hervonden te hebben. Het geboorte^ cijfer klimt, de aandacht voor het gezin groeit, merkwaardigerwijze met de toene mende invloed van Frankrijk in de wereld. Wanneer in ons land het georganiseerde gezinsleven misschien minder op de voor grond treedt, dan in andere landen het ge val is, betekent dit echter niet. dat hier geringere belangstelling voor het gezin zou bestaan. De minister meent zelfs te kunnen constateren, dat bij verschillende Instellingen de waardering voor het gezin toeneemt. Wanneer de minister meent dat de be langstelling voor 't gezin waarlijk toeneemt, kunnen wij hem dit toestemmen, maar wanneer hij zou menen dat deze toeneming alzijdig is, in die zin dat hier te lande van een toenemende belangstelling voor een intense gezinspolitiek zou kunnen worden gesproken, dan moeten wij zeggen, dat wij hiervan niet zo heel veel kunnen merken. Als de minister zijn oor eens te luisteren legt in de kring van zijn eigen p u-tijgenoten, moet zich in dit opzicht toch wel teleurgesteld gevoelen. Maar ook bulten die engere kring zal hij, meerma len een gemis aan voldoende waardering ontdekken. Indien het dan juist mocht zijn, dat hier te lande de organisatie voor de gezinnen minder intensief zou zijn dan in andere landen, mag de vraag worden gesteld of de oprichting van een gezinsraad geen doeltreffend middel zou zijn om die orga nisatie te bevorderen. Maar neen, dat behoort niet tot de overwegingen van deze minister. Ook hij klampt zich, als minister Drees in de Tweede Kamer, vast aan de vrees voor te veel adviesorganen. De argumenten, welke de minister daarvoor aanvoert, zijn voor ons niet over tuigend. Zij zijn afwijzend of uitstellend van aard, daarom draagt zijn antwoord op de uitgesproken wensen van vele leden, tenslotte een negatief karakter. Wanneer wij in andere landen ministens aantreffen, die enthousiaste medestanders zijn in de strijd voor de (grote) gezinnen, i reten wij tot ons leedwezen tot de con clusie komen, dat wij in dit opzicht minis ter Joekes met deze ambtgenoten voor lopig nog niet op één lijn kunnen stellen. Het ls daarom te wensen, dat de katho lieke afgevaardigden in de Kamer het hierbij niet zullen laten en zelfs niet maar zonder meer zullen wachten tot de vol gende Rijksbegroting, om dan bij de Alge mene Beschouwingen of bij de begroting van Sociale Zaken dit desideratum op nieuw aan de orde te stellen. Het parle ment bezit ook nog andere- middelen om een zaak als deze zelfs bij herhaling onder de aandacht van 'e regering te brengen. Voor ons katholieke volkt ligt er mis schien de les in opgesloten, dat algemene steun aan de R.K. Bond voor het Gezin van groot belang is. A. B. MICHIELSEN. De Groninger Kamer van Koophandel kwam voor het eerst in haar nieuwe samenstelling bijeen. Tot voorzitter van de kamer werd gekozen de heer C. A Woldringh. In 'n inleiding over de gang van zaken in verschillende, in het district der kamer gevestigde takken van nijver heid en handel, deelde de voorzitter het volgende mede: In de Groninger kartonindustrie heb ben alle fabrieken gedurende 1950 op topcapaciteit kunnen werken. Aanvankelijk waren er bij de afzet van aardappelmeel moeilijkheden, welke evenwel later opgelost werden. De export hiervan verliep goed. De zuivelproductie was in 1950 in Groningen 10 pet. hoger dan ln 1949. De totale productie bedroeg 250 millioen kilogram, met een bruto- waarde van 58 millioen Na Korea was de afzet in de tabaks industrie buitengewoon goed. De laatste drie maanden van het jaar was er echter een belangrijke terugslag te constateren, die wel op 40 pet is te stellen. De productiecapaciteit in de gezamen lijke Groninger steenfabrieken nam in het afgelopen jaar toe. Het vochtige weer hield evenwel een belangrijke productie verhoging tegen. Door de strenge vorst zijn bovendien enkele millioenen stenen bevroren. Aan de scheepsbouw werden in Gro ningen in 1950 67 bouwvergunningen ver trekt, omvattende 83 vaartuigen, waarvan 54 motorkustvaartuigen met gezsm nlijk 33.265 bruto register ton De Grm;n°er Scheepswerven zijn practisch t.ot mudden 1951 volgeboekt met opdrachten. Bij de Groninger confectie-industrie bleek het financieringssysteem zeer be langrijk. daar de wollen stoffen sinds het begin van het jaar met. 50 70 pet. in prijs gestegen zijn. De Groninger kust vaart floreerde ook dit jaar. De voorzitter besloot zijn rede met er op te wijzen, <jat het voor het bedrijfs leven van het grootste belang is dat de wederopbouwpiannen van de stad Gro ningen met spoed worden vastgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2