Truman legt het Congres veiligheidsprogram voor Om oorlog te voorkomen óf te winnen Kirkpatrick laakt s dubbelzinnige Centrale groep te Washington opgericht „Sea-fury bij Noordwijk in zee gestort Minister Lieftinck wenst staatssecretaris Plaag der belastingaanslagen wordt verzacht geen COMMUNISTEN TRACHTEN DOOR TE STOTEN Extra GRAFDELVERS in dienst De Russische dreiging kost zeer zeker nog veel zweetdruppels MEER arbeid en LANGER arbeid m Het moet kiezen tussen Oost en West Gratie voor Christiansen Zaterdag 13 Januari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN j V erdeling van belangrijke grondstoffen Minister Stikker tot contactman gekozen Koninklijke Familie weer op Soestdijk Niet meer dan drie per jaar In gebied ten Oosten van Won joe Griep maakt veel slacht offers in N.-Engeland "ÏK.S.S «r "M ""N WEERBERICHT Aanpassing van intern, handelspolitiek Grotere krachtsinspanning van West-Europa DE OUDERDAG Positie der kleine landen PILOOT KON ZICH NIET REDDEN Bonn verrast door de scherpe critiek Kirkpatrick's onverbloemde Indirect antwoord aan Grotewohl Ingeleverde bankbiljetten Materiële oorlogsschade „Wij komen vast terug" Straf met vier jaar verminderd Poesan door vluchtelingen overstroomd t'V De weei-verwachting, geldig van hedien- tot miorgenavond luidit: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en nu dan opklaringen- Matige, tijcteUjlc krach tige wind tussen Zuid-West en West. Haer en diaar lichte nachtvorst, overigens weinig ver andering in temperatuur. Zondag 14 Januari: Zon op 8.43 uur; onder 16.55 uur Maan op 11.22 uur, onder O.ly uux. Maandag 15 Januari: Zon op 8.42 uur, onder 16.57 uur. Maan op 11.33 hut, onder 1.34 uur. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN President Triitn»11 beeft gigteren zijn jaarlijkse economische boodschap aan liet Amerikaanse Congres uitgesproken. Gezien de huidige wereld situatie en de vetffD^kkende maatregelen, die de V.S. moeten nemen om aan de bedreigingen ',ct hoofd te kunnen bieden, werd de boodschap dit jaar met grote spa»"'11!? tegemoet gezien. In een programma van punten ontvouwde de president een plan, dat de V.S. de middelen moet verschaf fen om tezamen ®et ahe andere vrije naties der wereld een kracht te ont plooien, die kan worden gebruikt ter „ondersteuning van iedere militaire krachtinspanning? noodzakelijk ter vermijding van een algemene oorlog of voor liet winnen van een dergelijke oorlog, indien deze toch mocht uit breken". 1. Volmacht voor h®t 0pnemen en ujt. geven van in totaal i-tu milliard dollars voor het lopende en net Volgende fiscale jaar. 2. Een verhoging der belastingen met „aanzienlijk meer dan de in totaa, g mn. liard dollars der ee laatste belasting verhogingen. 3. Een algemene trerhoging van de ca paciteit van de ver. staten voor het pro duceren van staal. aiurmnjum) electrische kracht en andere basisproducten in het kader van de herbewapening. 4. Een verhoging der algehele produc tieve kracht van de V. s. in 5 jaar met minstens 25 procent 5" Ycr.sterkinf, Van de prodnctleve capaciteit van alle vrije landen. 6. Uitoefening van toezicht op de uit voer en toewijzingen, teneinde de V. S. tn staat te stellen hun aandeel te leveren in de overeenkomsten voor internationale toewijzingen betreffende doelmatige ver deling van schaarse producten. 7. Een vermindering in het Ameri kaanse verbruik, teneinde de defensie inspanning te steunen en het prijsgeven van verbeteringen op het gebied van landbouw-, bedrjjfs- en huishoudelijke installaties. 3. Een doeltreffende loon- en prijssta- bilisatie. 9. Een uitbreiding van de gewapende strijdkrachten met bijna 1 millioen man nen en vrouwen en van het aantal arbei ders werkzaam in industrieën voor de defensie met vermoedelijk niet minder dan 4 millloen mannen en vrouwen. Dit ■al betekenen, dat ook vrouwen en oudere arbeiders aan het werk zullen moeten gaan. Uitgaven voor defensie verd ub beid Wat het in punt 1 genoemde bedrag van 140 milliard dollar betreft, wees Truman er op, dat dit niet noodzakelijk betekent, dat de regering het gehele bedrag wil uit geven in de twee jaar, sluitend 30 Juni 3 952. Van de aangevraagde bedragen zal verdeeld over verscheidene jaren, gebruik kunnen worden gemaakt. De Pres'f®?' wees er echter op, dat tegen het ei van 1951 de uitgaven voor defensie en steunverlening aan het buitenland ee drag van 45 tot 55 milliard dollars per jaar moeten bereiken, of ongeveer dubbele van de huidige uitgaven. Truman wees er met nadruk op,dat de militaire aaneensluiting van de vrije lan den noodzakelijkerwijs op de voet gevolgd moet worden door een economische samenwerking. Waarschijnlijk zal voor de primaire vei ligheidsprogramma s van de Ver Staten (voor de strijdkrachten, voor de econo mische en militaire huJp aan de andere vrije landen, voor atoomenergie en voor- raadvorming en voor aanverwante doel einden) in de belastingjaren 1951 en 1952 tezamen in totaal meer dan 140 milliard dollar nodig zijn, zo zeide Truman. Op het ogenblik bedragen de uitgaven circa 7 pet van de nationale productie der Ver. Staten, doch aan het einde van dit jaar zal dit percentage gestegen zijn tot 18 pet. Het hoogste percentage, dat deze uitgaven in de afgelopen wereld oorlog hebben bereikt, was 45 pet. Truman merkte voorts op, dat de inter nationale handelspolitiek dient te worden aangepast aan de gemeenschappelijke be hoeften der vrije landen. Hoewel de defensie-inspanningen eeri belangrijke verscherping van de controle op de han del noodzakelijk zullen maken, zal een groot deel van de wereldhandel, op ge bruikeljjke wijze blijven geschieden. Het gemeenschappelijk defensledoel kan bevorderd worden door verlaging van de douanetarieven, contingenten en an dere handelsbelemmeringen. De Ameri kaanse wetgeving met betrekking tot de internationale handelsverdragen dient hiervoor te worden uitgebreid en verder moeten de Amerikaanse douanewetten en -procedures worden vereenvi udigd en moet het invoerrecht op koper worden afgeschaft. West-Europa heeft na de V. St. het grootste industriële potentieel van de we reld en beschikt over meer geschoolde arbeidskrachten dan de Ver. Staten of de Sovjet-Unie- Doch met name in West- Duitsland en Italië worden de beschikbare arbeidskrachten en industriële capaciteit niet ten volle benut. Evenals in de V. St. zullen ta West- Europa de werktijden moeten worden verlengd en zullen er meer arbeiders in het productieproces moeten worden inge schakeld, doch wederom evenals in de St. zullen In de West-Europese tanden de hulpbronnen, benodigd voor de defen sieproductie, moeten worden verschaft door beperking van het verbruik en van de normale verbetering der kapitaalsin vesteringen- De raad van economische adviseurs van president Truman geeft als zijn mening te kennen, dat de West-Europese landen thans meer moeten uitvoeren om eenzelf de gedeelte van hun import te kunnen financieren als voorheen, daar de prijzen van de grondstoffen, die zij moeten in voeren, sneller zijn gestegen dan hun exportprijzen, en dat daarenboven de uitbreiding van hun strijdkrachten en hun eigen wapenproductie hun capaciteit voor het produceren van exportgoederen en van goederen voor de binnenlandse consumptie en de investering zullen ver minderen. Truman eindigde zijn boodschap met te verklaren, dat de Amerikaanse eco nomie gezond is, en dat zij het vermo gen heeft nog krachtiger te worden. Ter staving van deze bewering noemde hij de volgende cijfers: De Amerikaanse productie is thans ruim 50 pet hoger dan 10 jaar geleden. De agrarische pro ductie is met 25 pet. gestegen. Er be staat thans werkgelegenheid voor 13 millioen mensen meer dan 10 jaar gele den. De' productiecapaciteit is 20 pet. groter geworden, de capaciteit van de olieraffinage-industrie 40 pet. en de capaciteit van de electriciteitsindustrie 70 pet. In de vijf jaar sedert de oor logsproductie werd gestaakt, heeft het Amerikaanse bedrijfsleven ruim 90 milliard dollars geïnvesteerd in fabrie ken en installaties. Op grond van deze factoren zeide Tru man te kunnen verklaren, dat er geen twijfel aan kan bestaan, dat de Ameri kaanse economie de vereiste grote inspan ningen zal kunnen verdragen en daarbij krachtig zal kunnen blijven en zelfs krachtiger kunnen worden. ÖOUU/E/V.' Onder de duizenden vluchtelingen die in Korea voor de oprukkende com munistische troepen naar het Zuiden trekken, bevinden zich di icij s, a s burger geklede, Noordkoreaanse soldaten, die op deze wijze achter de linies van de Verbonden troepen trachten te komen. In de bagage en onder de kleren vervoeren zij allerlei wapens. Om nu zulke wapens of andere contrabande bij de vluchtelingen te ontdekkenmaken soldaten van de verbonden troepen gebruik van „mijn-detectors Op de Zaterdag voor Kerstmis zijn bij Van Eijk in Kethel 2 lammetjes geworpen en op Tweede Kerstdag kwamen er van een andere ooi nog twee. Een van de diertjes werd ver stoten, zodat Dik Trom het met de fles moet groot brengen. Wat toonder wel schijnt te lukken. Aan de ministers van buitenlandse za ken en van financiën der 18 landen van het plan Marshall van West-Europa zjjn gisteren op een bijeenkomst van de be stuursraad van de O.E E.S. de bijzonder heden medegedeeld over de tussen de grote mogendheden bereikte over eenstemming inzake de verdeling van de grondstoffen, welke in de vrjje wereld beschikbaar ztfn. De overeenstem- bissen de grote mogendheden houdt tw f de onmiddellijke oprich- Centrale <£oe£ n?t<m Van Cen tÜdC'Uke n iet? cteA stikker, de president van de j5 de besprekingen der bij- «ranrin L jn(i met een memorandum. J av nadruk wordt gelegd op de noodzaak van een speciaal orgaan voor de grondstoffenverdeling. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman. heeft nog ver- klaard, dat over "et algemeen de ont- vangst van het accoord door de leden van de O.E ES gunstig ts geweest Er be staan noa onzekerheden, maar er werd geen enkel fundamenteel bezwaar ge maakt De minister maakte in dit verband nog gewag van het voorbehoud, dat on langs enkele kleine landen van de O.E E.S hebben gemaakt, omdat deze vreesden, dat hun belangen ten achter zouden wor den gesteld bjj die van Frankrijk, Groot- Brittannië en de Ver. Staten. Volgens minister Schuman hebben de besprekingen de onzekerheid op dit pu„t uit de weg geruimd en z«n de_ delegaties van Nederland en Zwitserland er thans van overtuigd, dat er een nauwe samen werking zal komen tussen de „b. en het nieuw op te richten orgaan te Washington en dat de kleine landen bij de toekomstige verdeling van gronds o - fen niet zuilen worden vergeten. Boyen dien zal er onderscheid blijven bestaan tussen de O.E.E.S. en de reeds bestaande militaire organen Zweden, Zwitserland en Portugal, die niet in de Noord-Atlantische organisatie vertegenwoordigd zijn, hebben deze over eenkomst eveneens aanvaard. Volgens deskundigen zullen de volgende produc ten waarschijnlijk voor de voorgeno men vrijwillige verdeling in aanmerking Opnieuw heeft komen: papier, zwavel, wol, koper, zink lood, nikkel, kobalt magnesium, chroom, tin, rubber en katoen. Om te doen dtkomen, dat de toezeggin gen van de Grote Drie geen holle frazen zQn. ts men er toe gekomen een contact- man aan te stellen tussen de O.E E.S en de z.g. C- ntrale Groep. Met algemene stemmen is gisteren te Parijs minister Stikker als contactman gekozen. De Britse hoge commissaris in Duits land, Sir Ivone Kirkpatrick. heeft Vrij dagavond West-Duitsland in scherpe bewoordingen gewaarschuwd voor de politieke instelling, die tracht Oost te gen West uit te spelen om ogenblikke lijke voordelen voor Duitsland te be reiken. Neutraliteit in hel huidige con flict was volgens Kirkpatrick niet aan vaardbaar. Duitsland moet zelf beslis sen, of het met de Westelijke mogend heden wenst samen te gaan, doch neemt het die beslissing dan moet het zich ook dienovereenkomstig ge dragen. Kirkpatrick sprak de overtui ging uit, dat de Atlantische gemeen schap Europa een solide basis geeft voor hoop op de toekomst, „onafhanke lijk van hetgeen Duitsland zal beslui ten". Een man van Mars, die Duitse kran ten zou lezen, zou dé indruk krijgen, dat het Duitse volk bij iedere gelegenheid een graantje wenst te pikken, zowel bij Rusland als bij de Westelijke geallieer den en dat het Duitse volk geen behoefte heeft aan bijzonder vriendschappelijke betrekkingen met wie dan ook", zeide Kirkpatrick. Op bittere toon vervolgde hij: „Op het ogenblik heeft het Duitse volk weinig begrip voor de opofferingen, die een bondgenootschap met zich brengt. Ik heb maar weinig tekenen gezien van openlijk verlangen om het standpunt van anderen te begrijpen, of om de Duitse politiek af te stemmen op de politiek van enige an dere mogendheid. Men schenkt alleen aandacht aan het Duitse gezichtspunt. De Duitse regering ontmoet nooit binnen landse critiek wanneer zij de Duitse be langen zo verdedigt, dat daardoor de be trekkingen met Amerika, Engeland of Frankrijk worden geschaad. Wel wordt haar door de bevolking voortdurend ver weten, dat zij de Westelijke mogendhe den niet afvalt". De populairste redevoeringen in Duits land zijn volgens Kirkpatrick die, welke juist de landen treffen, waarvan Duits- land's veiligheid en voorspoed het meest afhankelijk zijn Kirkpatrick vervolgde: .Tweemaal in deze eeuw heeft Duitsland er de voorkeur aan gegeven zich tot vijand van de gehele wereld te maken en het kan zich niet permitteren een derde maal een dergelijke fout te maken. Het moet inzien waar zijn belangen liggen" Adenauer heeft besloten geen direct antwoord te geven aan dr. Grotewohl, doch Maandag in een verklaring van de pers het standpunt van zijn rege ring bekend te maken. Wat de inhoud van de verklaring betreft wordt ver wacht, dat deze mogelijkheden van toekomstig overleg zal open laten en gericht zal zijn op uitstel van contact tot een conferentie „der grote vier" tot stand zal zijn gebracht Gistermiddag zijn n. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en Prinses Beatrix van hun vacantie in hel Tirooisc wintersportcentrum Saust Anten in ons tand teruggekeerd De reis werd gemaakt met de Dakota van de Prins, die zelf aan het stuur zat Om 14.05 aur ver trokken de vorstelijke personen van hel vliegveld Innsbruck, waar hun o a uitge leide werd gedaan door kolonel Nadau, namens de schuwing 'heeft WÏSSTTSfT'opschud- j Com^sarisTn Oostenrijk ding gewekt en wordt gezien als dr We?s™Xr gouverneur van Tirol en om 5 uur landden zij op Soester- berg. Onmiddellijk begaven zij zich naar het Paleis Soestdijk. reactie op de toenemende afkeer van de Westduitse militaire bijdrage die in de Duitse publiciteit is waar te nemen. Daarnaast is de belangstelling in West- Duitsland voor de Russische sugnestie van neutralisering sterk toegenomen. zich gisteren een ongeval ®et een militair vliegtuig voorgedaan, dat hoogstwaarschijnlijk ae piloot, de ongehuwde luitenant ter zee 2e klasse F. Langenbach, die op het vliegkamp Valkenburg woonde, het leven heeft gekost. Gistermiddag om streeks 3.45 uur is hij ni. in zijn „Seafury" van de Marine Luchtvaart dienst op Valkenburg ongeveer 500 M. ujt de kust voor Noordwijk aan Zee in de Noordzee gestort. De veronge lukte vlieger is nog niet gevonden. Van het toestel zijn een vleugel, een vleuge l - tank en andere brokstukken ontdekt, terwijl door reddingboten en vlieg tuigen die ter opsporing uitgingen, ook olievlekken op het water werden waar genomen. Volgens ooggetuigen heeft het ongeval ri' h als volgt toegedragen: Twee ..Seafuries" kwamen uit Zuide lijke richting evenwijdig aan de kust aan vliegen. Ter hoogte van Noordwijk zwenk ten zij in de richting van de zee op een hoogte van ongeveer 100 M. Boven de zee maakten zij een Noordelijke bocht, kwamen laag boven het water en daarbij zou de vleugel van de verongelukte „Seafury" het water hebben geraakt. Het toestel wipte nog even op en verdween toen in de golven tussen de eerste en tweede bank. De roeireddingboot van Noordwijk aan en de reddingboot „Arthur" uit hcheyeningen voeren onmiddellijk naar Plaats van de ramp. Ai spoedig zoch ten ook enige „Fireflies", een „Oseford" ivr n "Alr~s,et rescue"-dienst van de M.L.D en een lesvliegtuig van de K.L.M. het water af Zij allen konden door de gevonden brokken met vrij grote zeker heid de plaats waar hei wrak van het toestel. een éénmotorige éénpersoons schroefjager, moest liggen, vaststeken Daar werd een markeerboei neergelaten In verband met de invallende duisternis moesten zowel de vliegtuigen als de reddingboten hun basis weer opzoeken, zonder iets van de piloot ontdekt te heb ben. Voor zover men meent te mogen aannemen is aan boord van het vlieg tuig bij het verongelukken geen brand uitgebroken. Voor de kust stond een sterk tij In Noordelijke richting. „Ik acht mij persoonlijk verantwoordelijk voor het algemeen financieel beleid van mijn departement en om die reden acht ik mij verplicht alle voorstellen en maatregelen, die hierop van invloed zijn, uiteindelijk zelf te beoordelen. Het aanstellen van een staatssecretaris bij mijn departement zal naar mijn mening dan ook niet tot belangrijke werkhesparing leiden en ligt daarom niet in het voornemen. Een sterke bezetting van de top functies is in deze opvatting echter onontbeerlijk," Dit zegt minister Lieftinck in het verslag van de begrotingscommissie van de Tweede Kamer inzake het hoofdstuk „Financiën". Over de belastingaanslagen deelt de minister mede dat volgens een in 1948 vastgesteld tijdschema de definitieve aan slagregeling Inkomstenbelasting 1946 en 1947 en Vermogens- en Ondernemingsbe lasting 1947 en 1948 voor 1 Juli 1950 moest zijn beëindigd. Deze planning was op zich zelf juist. Niettemin kon met de aanslag- regeling over de daarop volgende twee jaren niet voor 1 October worden begon nen omdat de afwikkeling van de aan slagregeling over de jaren 1941 tot en met 1945 meer tijd heeft gevergd dan was voorzien. verband hiermede werd In Juni een gewijzigd tijdschema opge steld. waaruit blijkt, dat de aanslag regeling over 1948 en 1949 op I October j.l. ter hand is genomen. Deze planning voor de aanslagregeling zal er toe lei den, dat de belastingplichtigen in de eerstkomende jaren doorgaans zullen komen te staan voor de betaling van drie aanslagen per jaar. t.w. één voor lopige aanslag en twee definitieve aan slagen. Het kan voorkomen dat in enig Jaar niet drie, doch vier aanslagen worden op gelegd. Ei kan dan echter op worden ge rekend dat in het volgende jaar het aan tal aanslagen tot twee beperkt zal blij ven. Voor deze gevallen zal de minister van Financiën tot de ontvangers een al gemene aanschrijving richten om. tenzij bepaalde redenen dit onmogelijk maken, op verzoek van de belanghebbende de regelmaat te herstellen door in het eer ste jaar voor een der vier aanslagen uit stel te verlenen Dit uitstel zal dan echter niet langer dan tot het einde van het volgende jaar mogen duren, omdat anders in het weer daarop volgende jaar vier aanslagen moeten wórden betaald. In het hoofdstuk over de Generale The- In 1950 saurle deelt de minister mede. dat op 25 November j.l wat de ingeleverde bank biljetten van f 500 betreft, verzoeken wa ren toegewezen tot een bedrag van ruim 25 millioen. Voor de biljetten van 1000 bedroeg dit totaal bijna f 26 millioen Voor beide categorieën moest toen nog over ruim 1000 verzoeken tot een bedrag van ca. 9 millloen beslist worden. Verwacht mag worden, dat op deze verzoeken nog voor het einde van 1951 een beslissing zal zijn verkregen. Voor de f 100 biljetten en kleiner wer den In totaal 111.500 aanvragen ingediend tot een bedrag van omstreeks 33 mil lioen. Tot uit November j.l. waren hier van ongeveer 93.000 aanvragen behan deld. waarna een bedrag van bijna 7,5 millioen werd toegewezen en ruim 10 millioen werd afgewezen. Nog te behandelen zijn derhalve circa 18,000 aanvragen tot een bedrag van rond 16 millioen. Naar het zich Iaat aanzien mag verwacht worden, dat in Mei 1951 ook op deze aanvragen door de Nederlandsche Bank een beslissing zal zijn genomen. Per 1 November 1950 was in 99.2 pro cent van het aantal gevallen van schade aan huisraad de eerste bijdrage vastge steld zodat nog 0.8 pet. moet worden af gewikkeld. Voor de schade aan roerende bedrijfsgoederen was de toestand op voor meld tijdstip aldus dat 97,7 pet der ge vallen war afgewikkeld terwijl nog 2.3 pet. in behandeling was De zaken zullen zo spoedig mogelijk worden afgewerkt. Aangezien de aanvullende bijdragen huisraadschade in 4 termijnen worden beschikbaar gesteld, betekent dit, dat het laatste gedeelte van het in totaal hier voor op de begroting uit te trekken be drag in de loop van 1956 zal worden uit betaald. In de afgelopen maanden ls terzake van aanvulling voor schade aan huisraad in totaal ongeveer 38,5 millioen vastge steld en terzake van aanvullingen voor schade aan bedrijfsuitrustingen 1 mil lioen uitbetaald. Ten aanzien van de molestverzekering merkt de minister op dat nu de wet op de Materiële Oorlogsschaden in Februari van dit jaar tot stand is gekomen niets een snelle afwikkeling van de uitkerin gen door de onderlinge molestverzeke- ringsorganisaties meer in de weg staat. Van de zijde van het departement van Financiën wordt een wijziging in artikel 93 van de wet op de materiële oorlogs schaden voorbereid, welke beoogt het de onderlinge molestverzekeringsorganisaties mogelijk te maken bij kleine schaden, on der goedkeuring van de minister van de minister van Financiën, met de betrok kenen tot een vergelijk te komen. De vraag of er reeds een regeling tot stand is gekomen tav de oorlogsschade- afwikkeling met België en Frankrijk dient helaas vooralsnog ontkennend te worden beantwoord. Bij het afscheid van Sankt Anton ver klaarde het Koninklijk Paar dat het zeer van zijn vacantie had genoten en Prins Bernhard voegde hier aan toe „Wij voe len ons hier thuis en ongetwijfeld komen wij het volgend jaar weer terug." De skileraren Johann Fahrner, Ludwig Tscholl en Josef Gabl ontvingen bij het afscheid foto's die van handtekeningen waren voorzien. Rudi Matt, de skileraar van Prinses Beatrix heeft Sankt Anton reeds enige dagen geleden verlaten, om de skischool te Sun Valley -in de Verenigde Staten over te nemen. Aan Christiansen, de vroegere bevel hebber van de Duitse weermacht in ons land die op 12 Augustus 1948 veroordeeld werd tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek tot begin 1946, is gratie verleend, oa. in verband met zijn gezondheids toestand en zijn hoge leeftijd. Zijn straf is thans met vier jaren verminderd, zodat Christiansen nu nog drie jaar ge vangen zal bljjven. Vier communistische divisies dreigden vanochtend de verdedigings-linies der V N-troepen te omsingelen ten Oosten van Wonjoe. Amerikaanse, Franse en Neder landse troepen hielden stand in hun posi ties 2 km. ten Zuiden van de stad. De communisten namen de 30 k.m. Zuid oostelijk van Wonjoe gelegen stad Ma- cari en sneden daardoor de hoofdweg van Tsjotsjon naar de Oostkust af. Ver volgens zwenkten zij naar het Zuiden, waar zij het knoopnunt Tanjang. 130 k.m. ten Noorden van Taegoe, bedreigen. Minstens acht andere communistische divisies, verzameld ten Noorden van Won joe, zullen, naar wordt verwacht, een frontaanval ondernemen op de, in hoofd zaak Amerikaanse, verdedigingslinies ten Zuiden van de stad In de afgelopen drie dagen zouden bij de in hevigheid toene mende gevechten, naar schatting, 3500 communisten gedood zijn. Aan het Westelijke front is alles rustig. Communistische vliegtuigen zijn over het gebied van Osang gevlogen, zonder bom men te hebben uitgeworpen. De luchtmacht der verbondenen voerde Vrijdag krachtiger aanvallen uit op de communistische strijdkrachten in het ge bied van Wonjoe. Als gevolg van het in zetten van „B-29"-bommenwerpers en het onderhouden van een hevig vuur door de geallieerde artillerie kon het gevaar voor het saillant van Wonjoe voorlopig bezwo ren worden twee Noordikoreaansc regi menten, die van - het Noord-Oosten uit in Zuidwestelijke richting doorstoot ten, klaarblijkelijk met de bedoeling het saillant af te snijden, werden door gra naten en bommen uiteengeslagen. „In Poesan bevindt zich reeds een kwart millioen vluchtelingen en hun aantal neemt per dag met vijftig duizend toe", verklaarde een hoge Amerikaanse officier die hieraan toevoegde dat het probleem hem veet zorg baarde. Zoals bekend, is Poesan de voornaamste aanvoerhaven van de strijdkrachten der verbondenen. EZER dagen op een Ouderdag ge weest. Niets bijzonder zal men wel licht zeggen, want door jeugdorga nisaties en de school worden geregeld ouderdagen georganiseerd en dat ook wij deze bezoeken is niet meer dan natuur lijk. Immers, als men altijd zo voorbeel dig wil schrijven, moet men ook een voorbeeldig voorbeeld geven. Toch was het ditmaal wel iets bijzonders nL een ouderdag in een kazerne. Een jongeman n.l., die door zeer nauwe familiebanden ons zeer na verwant is. heeft zijn bur gerpakje tijdelijk aan de wilgen moeten hangen om zich te steken in een battle- dress. Vroeger heette dat plechtig: „:s Ko- nings wapenrok gaan dragen". Zulks is nu niet meer toepasselijk; op de eerste plaats hebben wij geen Koning en ver der is het huidige soldatenpak niet van een dusdanige snit, dat men kan zeggen, dat onze soldaten „in rok" gaan. Als wij over militaire zaken schrijven, mogen wij uiteraard geen bijzonderhe den vermelden. Wij volstaan dus met de mededeling, dat wij op een koude och tend met aanvankelijk regen ergens in Nederland stonden op een exercitie-ter rein van 'n zeker Regiment in gezelschap van een groot aantal ouders, dat moedig als de zonen op het veld, langs de lijnen storm en regen trotseerde. De comman dant vertelde, dat nu de elementaire op leiding van de aangetreden dienstplich tigen was beëindigd, zij van recrulen bevorderd waren tot soldaat. Even schrok ken wij; we hadden altijd reeds geschre ven op zijn adres: „Dpi. soldaat". Dat was dus te hoog gemikt geweest. Toen ons vermoeide lichaam echter des avonds weer thuis was gearriveerd, keken wij er een officieel schrijven van de eom- pagnie's commandant op na en die gaf ook als titulatuur op: „Dpi. soldaat". En aangezien die het kon weten, zal het wel goed geweest zijn. Zeker zoiets als hono rair soldaat, evenals doctor honoris causa. Enfin, nu is hij soldaat! Hij mag nu ook op zijn mouw een bandje dragen met de korps-distinctieven. Laat ie fijn zijn! In die kazerne en op het terrein zag men wat od veler uniformen! Strepen bv. niet zo mis! Toch schijnetj zij daar niet zo gauw een streep door een rekening te halen. "En nog mthder loopt er een streep door heen. Wel bleek ons, dat de dragers van strepen een streepje voor hebben, hetgeen vanzelf spreekt, want zij staan zeer nauw onder de officieren, zo als hun naam aangeeft Een bijzonder soort gestreepte is .Pa de sergeant-majoor", de hoogste onder-offi cier, die een kroontje draagt op zijn mouw, blijkbaar ten teken, dat hij de kroon óp zijn werk heeft gezet met het bereiken van die rang. Het eigenlijke aanknopingspunt tussen officieren en manschappen schijnen de vaandrigs te zijn; daarom dragen die jon ge officieren een knoop op hun kraag. Ja en dan ziet men er aldoor sterretjes bij zijn volle bewustzijn. Do dragers daarvan zijn allemaal „sterren" in. hun vak. Velen van dat gesternte dragen nog balken op hun kraag; als men daar dan ook een streepje ziet als een balkje, hoeft men heus geen streep aan de balk te zetten. Nu alles bijeen was het een gezellige dag. Alleen de inrichting van de kazerne die vonden wij niet bepaald „bie". Neen. men kan niet beweren, dat onze belasting centen daaraan heen gaan. Op de jongste expositie van het Hotelbedrijf zagen wij destijds heel wat anders. En bepaald weelderig waren de tafels op de solda- tenkamers niet gedekt. Onze maag vraagt nu nog om extra stutten, als wij aan het verorberde zware brood en donkere kof fie alleen maar denken. Wij hebben destijds niet „gediend"; onze broer was militair geweest en dus mochten wij niet, hetgeen ons natuurlijk erg speet. Echter zijn wij vroeger meer malen als kind in kazernes geweest in gezelschap van mensen, die er commer ciële besognes hadden. Dan schrokken wij ons telkens een hoedje, wanneer de soldaten aanhoudend voor elke streep in de houding vlogen en salueerden. Nu ging het er heel wat gemoedelijker toe. Door de strepen is blijkbaar een streep ge haald, want die loopt men gewoon voor bij en de sterrendragers worden volgens voorschrift wel gegroet, doch er schijnt, zo was tenminste over het algemeen onze indruk, een meer democratische geest te heersen; wat nodig was en hetgeen ye!1 van een leger, hetwelk in stand gehou den wordt ter verdediging van de demo cratie, mag verwachten. De grote moeilijkheid is natuurlijk om discipline te koppelen aan democratische leiding; wij bedoelen een leiding, welke steeds redelijk olijft. Vooral van de com mandanten eist zulks een scherp inzicht en een juist psychologisch optreden. Intussen, wij als ouders schieten door omstandigheden nu en dan ook wei eens tekort in redelijkheid en paedagogtsch handelen. En onze zonen zullen het later waar schijnlijk ook wel doen Wie is volmaakt! Wij b.v niet. Toen wij naar de soldaten- ouderdag gingen hadden wij vergeten onze haren te laten knippen, terwijl g - neraai Kruis toch zo'n hekel heeft aan lange haren. Gelukkig was deze er ec ter niet.... ANALYST De in Noord-Engeland heersende griep epidemie maakt zoveel slachtoffers dat op sommige begraafplaatsen grafdelvers in dienst genomen moesten worden. In Liver pool is het sterftecijfer van de laatste week drie-en-een-half maal zo groot als normaal. De epidemie is de ergste sinds 1918 Huwelijksplechtigheden moesten in enkele gevallen worden uitgesteld, omdat de priesters schier onafgebroken bezig z!ln met het bijstaan van stervèrrden en met het verrichten van kerkelijke plechtighe den op de kerkhoven. j„ iaat. De kranten in Liverpool hebben de laat ste dagen hele kolommen doodsaankondi gingen' dit zijn geen doodsannonces. zoaL wy die kennen doch mededelingen van slechts enkele regels Op een avond was een gehele nagina aan deze droeve tal absenten ernstig belemmerd. Van de 57 000 mijnwerkers in het Noordwesten zün er ruim elfduizend ziek gemeld Vele busdiensten moeten uitvallen wegens ge brek aan personeel. In Brighton aan de Zuidkust van Enge land Zijn gevallen van pokken geconsta teerd: tof nu" toé hadden zes gévallen een dodelijke afloop.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1