LAATSTE BERICHTEN Wie „Jan Scholte" zegt. en deze week S-PUZZLE De vogels hebben zware tijd achter de rug Vele landen steiujen cease fire-resolutie Schip met 1200 man in nood Spaarzin der jeugd kweekt blijvende deugd Kramsvogels waren goed te bekijken PAGINA 2 SPAARBANK ANNO 1820 STA-ÏN-DE-WEG VERDWIJNT Van Monte Carlo naar At on te Carlo NEKKRAMP IN GEREPATRIEERDEN-KAMP WALDO STILLE OMGANG 1951 SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM BURGERLIJKE STAND Keukenmeester PIANO'S In de maand December werd een bedrag van 124.062.89 meer terugbetaald dan ingelegd- Einde. December bedroeg het inleggers tegoed, exclusief de bijgeschreven rente 12.452.141.56, verdeeld over 36515 reke ningen (het jaar 1949 sloot met een tegoed van 12.468.619 op 34637 reke ningen.) In deze Gijfers is begrepen een tegoed bij de jeugdspaarbank groot ƒ44.749.54 van 4695 jeugds-paarders (einde 1949 ƒ33.043.93 van 3736 jeugdspaarders.) Over het jaar 1950 'steeg het aantal inleggers met 1905, waaronder 962 jeug dige spaarders: het totaal tegoed daalde van einde 1949 pp einde 1950 met f 16.477.44, hetgeen dus de tendens ener daling van het gemiddeld saldo per inlegger weergeeft. Op de hoek van de Oranjestraat en de Lange Nieuwstraat stond een verkeers- zuil maar in plaats van het verkeer in goede banen te leiden stónd het geyal daar als een lastige belemmering, voor1 al voor lange vrachtwagens, die de bocht nu niet behoorlijk konden nemen. Eerst is d8 zuil verdwenen en nu is men ook overgegaan tot verwijdering van het verhoogde voetstuk, zqdat óp dit punt het verkeer weer soepel zal kunnen ver lopen. Qisteren heeft Z. Exc. prof. dr. F. J. Th. Hutten zijn oude liefde opgezocht. Hij kwam naar de IFilhatminfihaven om er te zien, hoe men er geprofiteerd heeft van zijn rapport over de vakopleiding in de haven. Aan boord van 4e „Veteraan", het opleidingsschip voor havenarbeiders van de Scheepvaart Vereniging Zuid, hoorde de minister van de bootwerkers zelf, hoe zij over deze opleiding dftehtgn. In het D U W.-kamp Klundert te Klun- dert heeft zich een dodelijk geval van nekkramp voorgedaan. In verband hier mede is het kamp geïsoleerd. In dit kamp zijn gerepatrieerde marine-mensen met hun gezinnen gehuisvest. Het slachtoffer was een kind van een hun ner. begint te snorren en uit de kar ha?K er in zit.... Bij lange na nieter zijn voor verschillende trajecten vastgestelde tijden.... Hpe het nou helemaal precies zit, hebbeni wij ook niet tot in fte laatste trucjes begrepen, mgar geloof maar dat het ..har moeilijk" is.... Jan Scholte rijdt nu voor de derde keer mee.Hij is vol goede moed. Wij hopen van harte dat hij dgze keer een prijsje haaltal is het maar ze'n klein sne rt- bekertje..., alleen maar vpor de aardig heid.... voor de eer van Schiedam.... Zou dat even gezellig zijn! Jan en Jan, kerels, duimpje op! SEBASTIAAN En vertel me nu nooit meer dat er in Schiedam alleen maar dooie dien ders wonen! - Z We hebben een .Sint Cecilia-koor, waar menig zanger, zijn vinger Van af kan lik ken. We hebben twee eerste klas voetbal clubs, we hebben. een H.B.S, en een Gym- nasitim vol schilders-in-de-dóp. en iéder, jaar opnieuw rijdt een rasechte,onver valste Schiedapnrper 4e Rallye van Mpnte Carlo mee. - Vrijdag 19 Januari a.s. stapt Jan Scholte met de Rotterdammer'Jan Hamel in een Cijroën 11 Sport, en „scheurt" naar het Zuiden. Twee-jaar geleden is hij in Glasgow gestart, een afschuwelijke rit .door sneeuw en dikke mist, over beijzelde wegen met een schaamteloos lu>gg aantal straf- pugfg£v{.' -'of schéén: schaamteloos, de winnaar van toen had bok ruim drie honderd strafpunten, dus wat dat be treft...; Maar dit jaar hoppt hij het er beter af te brengen; hij start nu in Mönte Carlo Het wórdt een tocht' van 3250 kilólneter, te rijden Tn 65 uur.... even de reken- liniaal er hijprecies: dat is een ge middelde van 50 kilometer per wur. Dat lijkt nie; eens zo heel erg verschrikke lijk.... Vergis U'niet! Er konjeP Stukjes Alp in met haarspeldbochten en vee] sneeuw, er moet 's' nachts doodgereden worden; enfin: van Hofwjjk'a vorige ftallye-repprtages z4d zich stellig nog v/el een paar verschrikkingen herinneren. Maar laten we niet voor orjze beurt praten: voorlopig zijn we bij de pantoffel tjes en de sous-piefts"schoenen zijn nuttige dingen, maar probeer ze niet drie dagen achtereen aan je voeten te hebben, danlijken het "hete strijkijzers, knellende dan'lijken'het hete strijkijzers, knellende" Een heel rek thermosflessen-met-koffie, een mud appelen, een slof of wat sigaret ten en dan voor als-het beslist heel hard nodig is een paar tubetjes per- vitine-tablatten. Natuurlijk ook twee reservebanden en sneeuwkettingen, rubberlaarzen voor „als er gebaggerd moet worden'' en,,., de vechtpet! Voor allen is 3250 km uitgestippeld en allemaal zullen ze hun portie berg krij gen. De vijftig besten móeten de z.g. „Re- selmatigheidsproef' afleggen, zes maal door een serie straatjes met in totaal 3 8 kilometer, ZÓ dat'ze er alle zes keer pre cies even jshg over rij dep, Jan hoopt dat hij voor deze zes keer 3,8 km in aanmerking komt. Hij heeft er- een speciaal macbien voor- uitgedacht. een klok.,,, één wijzer wijst de minuten gewoon, zoals elke grote wijzer van iedere klok behoort te doen. de andere wijzer telt de kilometers.Als hij zestig kilo meter per uur wil rijden.... en pat wil hij heeft hij ops gezegd, dan hoeft hij niets anders te doen, dan te zorgen dat de twee wijzers potvast op elkaar blijven plakken.Je moet maar op het idee ko men! Als ze a.s. Vrijdag van de Rrpersvest vertrokken zijn, gaan zét naar Brpssel en rijden het traject van Noord naar Zuid langs dezelfde wég die ze straks, in de Rallye, van Zuid naar Noord te rijden krijgendan houden ze „generale re petitie", kienen nauwkeurig de tijden uit en weten hoe hun. kansen ongeveer staan. Behalve een buitengewoon behendig chpuffeur moet je voor zo'n rallye opk een bijzondere „uit-het-hoofd-rekenaar" zijn..,; want het is niet zo dat je maar Advertentie BIJ GEEN GEHOOR IEL 69915 De politieke commissie van de V. N.- Assemblée heeft gisteren de bespreking van de Donderdag door de „commissie van drie" ingediende resolutie intake Korea voortgezet. De afgevaardigden van Nederland en van Australië spraken zich voor de reso lutie uit. Ook Zuid-Afrika, Griekenland, El Salvador, Perp, Egypte, Ecuador, Haiti, Irak. Syrië en Israël zegden toe, haar te zullensteunen. Dè commissie ging daarop tot heden avond uiteen. Dan zal vermoedelijk over het plan worden gestemd." Het onder Panamese vlag varende schip ..Liguria'1 verkeert in moeilijkheden ten N.W. van Fremar.tle. Het heeft 950 ver plaatste personen en een bemanning van 250 koppen aan boord. De „Liguria", die 7472 ton meet, ver voert de verplaatste personen van Bre- merhaven naar Australië. Te Dover heeft het tw^e dagen oponthoud gehad omdat er reparaties moesten worden verricht. Door Schiedam zal dit jaar de Stille Omgang wórden gehouden op -de eerste van de drié vastgestelde Zondagen en wel op 25 Eébiruari a.s. Ofschoon diverse détails van hét'programma nóg niét defi nitief zjjjv geregeld, -kan er wel rekening mee worden gehouden, dat dé organisatie ongeveer dezelfde zal zijn als verleden jaar. Gébruik zal worden gemaakt van de St. Dominicuskerk aan ae Spuistraat; eerst naar de kerk en daarna de Om gang. Er wórdt Uitsluitend pér trein ge reisd; voor vervoer pér autobussen wordt door de Rijksverkeersinspectie geen ver gunning gegeven. Trouwebs, gezien de er varing in vroegere jaren, mede in ver band met de ongedurigheid van de weers gesteldheid, lijkt het bes-tuur het beter dit risico toch niet op zich te nemen. Er worden weer programma's uitgege ven, welke met het spoorkaartje en een missaaltje op nader aan te kondigen da tum verkrijgbaar zullen zijn- De prijs van de spoorkaartjes zal wederom 4,70 zijn. Toegang tot de kerk alleen op vertoon van het programma; zij die dus per eigen gelegenheid komen zijn verplicht een pro gramma ad 5Q cents te kopen, anders worden zij niet toegelaten. Zij, die per trein reizen, ontvangen bij hun spoor kaartje het programma grat'3. Verdere bijzonderheden zullen in de loop van deze maand nog gepubliceerd worden. Het beotuur vertrouwt er op, dat veie Schiedammers ook dit jaar ter IJ. Stede zpjlen gaan. Advertentie HOOFDKANTOOR: LANGE HAVEN 8Q TELEFOON 6824Q goed begin toen op de eerste dag van he1! Nieuwe Jaar de dooi intrad Nu kunnen ze weer wat op verhaal komen in afwach ting van een eventueel volgende vorst periode Evenals in de vorige winter zijn er ook nu weer verschillende ransuilen in het bos gesignaleerd Ik zag er verleden week zelfs acht bij elkaar Een interessant ge zicht, zo'n achttal symbolen der wijsheid bij elkaar. Onder de bomen vopd ik de gebruikelijke onverteerbare delen van hun menue in de vorm van de békende ujlenballen- Mpizehaar en -bptjes et: warempel ook een snaveltjg van een doodgewone huismus. Toch zuilen de pilen het ook in de sneeuwijsperipde niet breed gehad hebben, omdat de muizen toen node hun warm6 holletjes (voor zo ver deze niet dichtgesneeuwd .waren) zullen hebben verlate11. Vandaar waar schijnlijk, dat enze mus toen het gglag heeft moeten betglen. Uilen moeten toch Pp't ?'en, dat ze aan de kost komen. Behalve de uilen, die echte naphtrpof- vogels zijn, hebben we tevgns enkele dag roofvogels kunnen waarnemen. Allereerst egn torenvalk, pok al een vogel, die in hoofdzaak op muizen jacht maakt en voorts eon sperwer, een onbesuisde wilde vlieger, die het uUgjyitend op vogels heeft begrepen en die een eenmaal uitgekozen slachtoffer .door dik ep dun achieryplgi Hij vliegt zijn slachtoffer na dwars door het dichtste struikgewas heen en geeft de achtervolging niet'PP, voordat hij deze in zijn scherpe klauw heeft. Het einde (Staltijd, dat de veel kleinere vogel het tegen de snelle sperwer moet afleggen. Gok de niet minder felle slechtvalk heeft zieh in het laatst van de vorige en het begin van deze maand enige malen boven het bOB vertoond. Hij is wat spor tiever van aard dan de sperwer en aeh- •ervolgt zijn slachtoffers niet door hees ters en heggen. Hij tracht de vogels steeds in de vlucht te grijpen en zulks gaat met zs'n snelheid gepaard, waardoor het de meeste vogels onmogelijk is om tijdig een veilig heen komen te zoeken. In dit geval zijn de spreeuwen meestal het kind van de reke ning en" wij allen weten bij ondervinding dat de spreeuw toch behoprlijlt zijn vleugels'weet te gebruiken, A, DE JO.NG. GEBOREN Jacobus zoon van M. Roo- denbuig en D Bnschman; Leopold M., zoon van J. B. Mous en H. J. L. Vis; Cornelia F., dochter van J. van Lieshout en L A. Ooms; Nicolaas P., zoon van D. J. Schriek en A. Bas; Maartje M., dochter van P. Bezemer en C. Wiegel; Teunis, zoon van J. Roos en M. C v. d. Steen hoven; Arendje, dochter van W. Oost veen en A. v. d- Berg; Arnoldus F J., zoon van A. J van Kleef en A. Klotzek; Michiel, zoon van M M. Beeker en J. Visser. OVERLEDEN: M. J. Huijgens, 61 jaar, vrouw van W. P. de Beer. Het is voer onze vogels in de laatste twee weken van het afgelopen jaar een uitermate zware tijd geweest. Om te be ginnen waren, toen de eerste sneeuw ge vallen was, de kieviten hals ovgr kop naar het Zuiden vertrokken, aangezien hun voedselbron, het weiland, voor hen dreigde verloren te gaan. Enkele dagen later bleek, dat ze „goed gezien" hadden, want zoals men weet, was na enkele dagen de sneeuwmassa zo hard bevroren, dat er voor een vogel snavel geen doorkomen aan was. Dat hebben onze bos- en parkvogels, zoals rperels. lijsters, koperwieken, win terkoninkjes en roodborstjes, wel in het bijzonder tot hun schade moeten onder vinden. Hef was derhalve hard nodig, dat de vogels bijgevoerd werden. Het was overigens biet eenvoudig om een kaal plekje onder wat heesters te vinden, waar het merelvoer gedeponeerd kon worden. Voor de zaadeters was de toestand iets minder ongunstig, omdat zij dqpr ver schillende vogelvrienden goed verzorgd werden. In de bekende yoederhuisjes was steeds volop zaad te vinden, waar van een heel druk gebruik werd gemaakt. Een van deze huisjes stond wel iB de bij zondere belangstelling van de hongerige vogels en meer dan eens heb ik gezien, dat er enkele tientallen vogels in en onder deze voederplaats zaten. Voor het merendeel waren het vinken en groen- lingen, die zich daar ophielden, maar ook spreeuwen en roodborstjes waren dikwijls van de partij. Ook een enkele mees liet zieh af en toe daar zien, doch deze werd dan aangelokt door een stuk spekzwaerd at pinda's, die in af aan het huis te vinden waren. De mezen hebben zich aver het alge meen aardig kunnen redden, omdat zij niet, zoals de lijsterachtigen, op de bo dem zijn aangewezen. Alleen toen het zwaar had geijzeld en bomen ep takken in ware ijsbanen -waren- -veranderd, was ook voor hen schraalhans. Gelukkig ia dit euvel niet van lange duur geweest en zo doende was het leed weer spoedig gele den. Dat de vogels de kwade tijd dan weer spoedig vergeten zijn bleek wel hieruit, dat ik op de ijskoude Eerste Kerstdag een koolmees hoorde zingen alsof het al volop voorjaar was. Een aardige bijzonderheid was, toen ik op een van mijn wandelingen door het bos, enkele kramsvogels opmerkte, die normaal zo gqed als niet in ons bos voor komen en zeker niet zo dicht te benade ren zijn als ditmaal. Ik had niet eens de kijker nodig om ze goed te observeren en dat zegt wat, want krarpsvogels zijn zeer sehuw. Hun eigeniijk domein zijn de weilanden, waar ze zich onledig houden met het opsporen van velerlei inseeten- gedoe. Vaak komen ze daar in aanzien- 'ijke troepen var. vele tientaliep exemplaren voor. Zoals altijd, hebben de spreeuwen zich weer aardig kunnen behelpen, hetgeen zij te danken hebben aan enorm aanpas singsvermogen en aan het feit, dat zij niet erg kieskeurig zijn. Ze eten inderdaad alles en het was steeds zeer interessant om ze vlak bij huis gade te slaap bij het verorberen van vrijwel alles wat we voor ze neerzetten. Veeris zijn de spreeuwen ontzettend vindingrijk. Een voorbeeld: Kort geleden meldde een lezer mij -dat elke dsg tegen dep avond een groot aantal spreeuwen Haar de overzijde van de Maas trek; en zieh neerzetten in de nabijheid van „de eeuwige vlam" bij een der oliebedrijven Hun aantal wordt geschat op enkele duizepden vogels en zij koesteren zich gedurende de hele nacht aan de welda dige warpKe, die van deze vlam uit straalt Alles bij alkaar genomen hebben de voggjs gefturende .de tweede helft van 'December heel w'gt narigheid gehad en zodoende was het voor de dieren een heel Advertentie SINGEL il4118 ntr.si,n ";<i; te.ham r« naM/w/n'*» 73ste Jaargang No, 21438 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 66152: Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs f 4.95 per kwartaal, 1 70 per maand, 0.40 per week. Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte f Ó.15 pei millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie ol bij de erkende gdvertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 et- Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig (je Regelen voor bet Advertentie-wezen, Directeur: J KuÖPers Hoofi-redacteur: Leo J. M. Hazelzet middag. Over de puzzle-rubriek kan niet worden gecorrespondeerd. De oplossing van de kruiswoardpuzzle van verleden week is; Horizontaal: i vio let; 6 elegie; 11 parel; 13 steno; 14 ata; 16 grillen; 17 man; 1® Aa 20 kout; 21 Arak: 23 d.d.; 24 maar: 26 gewas 28 rede: 80 strop; 32 rap. 33 ia'81" 34 saijn: 36 Dakar; 37 signaal. 38 fié'si 4fc R val. 43 Breda; 44 ros; 46 tegel: 48 rare. 49 Hatta. 51 52 em. 53 eed. 55 obat, 57 e k 18 vei; 60 Edammer; 61 epk, 62 erger 6' P '.e; 66 toekan; 67 landen Verticaal: i Vlaams; 2 opa; 3 la; 4 ergo 5 teiug. 6 eter?; 7 Lena; 8 en: 9 gom; 10 eender; 12 litep; 13 slaap. 15 taats, 18 adder, 20 krot; 22 krak; 25 Arabier; 27 walnoot; 29 etalage; 31 pasta; 33 palet; 35 nis- 36 dar; 38 frame; 39 edel: 41 vest; 42 leren; 43 brevet; 44 radar; 45 stomp; 47 lakken; 49 heden; 50 abeel; 54 eega; 56 aria; 59 Lee; 61 eed; 63 R. K.; 65 z. n. Deze week viel de prijs ten deel aan hj. J. Djjkstal, Broersvest 135 Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2