Levens van grote componisten Schietschijf van bommenwerpers Officieel nog „Sperrgebiet" J Als er stevig wordt aangepakt srr ïs! Offerende moederliefdt Fransen willen Europees leger Engeland voelt er niets voor I ^Zaterdagse mijmeringen De atoombom Sonatine-reeks op dreef Werkgelegenheid in Oostelijk Friesland steeg met 40 procent Zestien doden bij vlieg rampen m Benelux ook min of meer afkerig Harry PriHer België neemt wel koeUmisboter af ZATERDAG 13 JANUARI 1951 PAGINA 3 -,Wie spreekt er nog van de rechten van de mens, wanneer vier jaar na de afloop van de oorlog de bevolking van Helgoland nog steeds niet naar haar geboortegrond mag terugkeren? Wie spreekt er nog over volkenrecht, mi nog immer de, bommen op Helgoland vallen? Ik weet niet, hoe de militairen en de politici er over denken. Maar één ding is zeker, Wat met Helgoland gebeurt, is iets unieks in de wereldgeschiedenis. Gedurende de laatste maanden is het eiland met bommen van 2000 kü0 gebombardeerd en hoe bet er onder lijdt, behoeft men niet eens te vragen. Maar alles duidt er op, dat het de bedoeling is, Helgoland te vernietigen. De zowat drieduizend Helgolanders, eenvoudige, op het eiland geboren en getogen mensen, zijn arm en niet in staat, protestbetogingen te organiseren. Ze wonen in meer dan honderd plaatsen verspreid, als ballingen. Van Helgo- landse vissers, die het eiland wel eens aandoen, horen ze, dat er van hun woonplaatsen al Zowat niets meer over is. Ik richt hiermede een smeekbede tot de regering te Bonn, om te zorgen, dat Helgoland niet voorgoed verloren gaat In 1890 geruild Er is intussen reeds een jonge gene ratie van Helgolanders, maar de jongens en meisjes van veertien, vijftien jaar, die nu op het eiland Sylt wonen, kunnen zich nog nauwe lijks herinneren, hoe het rode eiland er uitzag. En de jongeren weten er helemaal niets meer van, want direct na de oorlog hebben de Engelsen Helgoland volkomen laten ont ruimen. Ausradiert ■y- Een overzicht van het gedeelte, waar eene de ttrandhotels stonden NIEUWE PROEVEN IN V. S. Voorlopig 500 ton Tl- T-r :-'v Zo was eertiids HELGOLAND Er is intussen reeds een jonge gen Aldus schreef ongeveer een jaar Releden de rondzwervende Helgo- 'ander Peter Dreyer aan een krant in Bremen. Zijn stem weerklonk toen als die van een roepende in oR Woestijn. Want Duitsland had andere zorgen aan het hoofd. Bovendien, de Helgolanders waren arm, ze bezaten Seen invloedrijke vrienden. Maar in de afgelopen weken heeft, na een actie van studenten en enkele be kende pérsoonlijkheden, de publieke belangstelling zich op de kwestie Helgoland gericht en door de ge voerde agitatie is ze zowel voor Bonn als voor Engeland een prestige- kwestie geworden. De Duitsers eisen Helgoland terug. De Führer had Helgoland ondanks de bepalingen van het verdrag van Versailles in een bolwerk veranderd en de Engelsen besloten na deze oor log, het voorgoed onbruikbaar te maken. Er waren zelfs plannen, om het onder de zee te doen zinken, maar de kosten daarvan waren te enorm. Toen besloot men, bet tot schietschijf te gebruiken. En alles, wat op Helgoland overeind staat, werd „ausradiert Men voer vroeger tn twee uur van Bremen met snelle passagiersschepen naar Helgoland. Duizenden en duizenden maakten uitstapjes nar het eiland, dat als devies voerde: Rot ist der Sand, grün ist das Land". Een langs de kust liggend eilandje. Die Düne geheten, was het strand van Helgoland Voor vogellief hebbers was Helgoland een waar para dijs. De beroemde vogelwacht heeft er jarenlang de bewegingen der trekvogels geregistreerd. Ook deze is verplaatst. Zij be- vindt zich nu bij de voormalige oorlogs- I haven Wilhelmshafen. Het werk kan daar even goed gedaan worden als op Helgo land. In de kwestie-Helgoland spelen natuur lijk vooral gevoelsargumenten een rol. Jarenlang lieten de Duitsers de bombar dementen rustig toe. Maar toen Helgo- landse vissers met het bericht kwamen, dat ook het kerkhof door bommen ge troffen was en de beenderen der dode Helgolanders naar alle kanten verspreid werden, begon zich een verontwaardiging te manifesteren, die tot de huidige actie leidde En toen nam men tn Duitsland ook meer notitie van de activiteit van de Engelse afgevaardigde Savory, die in het 'Lagerhuis al herhaaldelijk tegen het „ausradieren" van Helgoland geprotes teerd had. Maar zodra het rode eiland Ongeveer een jaar geleden ontvingen wij de twee eerste delen van De Sonatine Reeks, waarin onder redactie van Wouter Paap een aantal boe ken over het leven en werk van beroemde componisten zal verschijnen. De kennis making was een verrassing, die direct aan deze reeks een bijzonder cachet gaf, maar haar tevens grote verplich tingen oplegde. De vraag scheen gerechtvaardigd, of dit hoge peil ook in de vol gende delen gehandhaafd zou kunnen blijven. Moest niet noodzakelijkerwijs een zij het nog zo geringe inzin king volgen? Het eerste deel, dat gewijd was aan Ludwig van Beetho ven en geschreven door de bekende en bekwame musi cologe dr. Helene Nolthenius, was een toetssteen van het hoogste karaat; een voortref felijke start, maar tegelijker tijd een gevaarlijke. Doch de redacteur heeft zijn schrijvers met de groot ste zorg uitgekozen; De vijf volgende delen (waarvan het boek van Kortekaas over Mo zart reeds besproken is) zijn zonder uitzondering waard om in deze serie te zijn op genomen, al is dan het ene wel iets overtuigender dan 't andere. De boeken zijn in de eerste plaats bedoeld voor jonge mensen. De auteurs hebben kennelijk opdracht gehad het nuttige met het aangename Zij wil naar Helgoland terug, al is het verwoest f 50 millioen. Dit ligt dan ook nog in het verre verschiet, zulks te meer, omdat er reeds een Nieuw Helgoland is Dit Nieuwe Helgoland is het vissers dorp Hörnum op het eiland Sylt langs de Duitse Noordzeekust. Vandaar varen thans talrijke Helgolandse vissers met jn het centrum der belangstelling kwam hun eigen Helgolandboten ter visvangst uit. Inderdaad, het aantal bewoners van dit Nieuw Helgoland is niet groot, slechts enkele honderden, maar he zijn de eerst- aangewezenen, om te zijner tijd naar het rode eiland terug te keren, want ze zul len daar tenminste in hun eigen onder houd kunnen voorzien, wat van vele andere geïmporteerde Helgolanders, die Een der merkwaardige aspecten van van de badgasten of de bezetting leefden, Helgoland is, dat het eeuwenlang in niet gezegd kan worden. handen van 'de Engelsen is geweest en pas in 1890 door Bismarck tegen Zanzi bar in Oost-Afrika werd ingeruild Duits- Het nationaleeergevoel geprikkeld^n l^gZnd elnXotbAsfte "maken 'en Verstevigd tegelijkertijd door het - P Engeland heeft er in twee wereldoorlo- van Washington en Londen op Duitslanüs er in vwee Van Washington en Londen op ï*i-eidheid. met de wapenen in de nana communisme te weerstaan, heeft van ;JPlgoiand een nationaal probleem Se" «■aakt Dit stuk Duitse bodem is nog lAeds in handen der Engelsen. De Duitse „fering kan er geen gezag uitoefenen, °k niet In het kader van het bezettingf** instituut en de Royal Air Force gebruikt jWlgoland als schietschijf, met de ken nelijke bedoeling het "eiland totaal on bruikbaar te maken. Het dorp zelf met ,e badhotels, het meteorologisch insti- «fut, de vogelwacht het Noordzee mu- um zijn volkomen „ausradiert". Yan Helgoland is in a"e verschrikking "et lot voltrokken, d°or Hitier aan de ?den van zijn vijanden toegedacht. Hij l' ''de ze met Goerings luchtwapen „aus radieren", zoala hij zeide, uitstuffen. Wel nu. Helgoland is uitgestuft, al js het dan 8 niet van de kaart verdwenen. Er T)p ,..n°g nauwelijks een muur overeind. die van het boven- tiaar het be- gen danig tast van gehad. En nu wil het weder bewapend wor dende Duitsland Helgoland terug. Hier voor worden allerlei redenen aangevoerd. De minst klemmende is wel de mogelijk- heid van de terugkeer der Helgolanders naar hun eiland. Want de bouw van een nieuw dorp, van nieuwe hotels etc. die de dorpelingen naast de visvangst, een bestaansmogelijkheid zouden moeten ver schaffen. is een onderneming, die grote financiële offers zou eisen naar schatting De bewoners van Nieuw Helgoland zijn merendeels oudere vissers, ver weerde kerels van vijftig en zestig jaar. Wanneer ze in de wateren van Helgoland vissen, stappen ze af en toe op het eiland aan wal, maar dat is altijd een gevaarlijke onderneming, want elk ogenblik kunnen aan de horizon de Engelse bombardements vliegtuigen verschijnen. Ze bleven dan ook altijd met aangeslagen mo toren langs de aanlegplaats liggen. nedengedeeite voerde. 's Y?rdwenen, ook 0vpr„iu,er is zelfs nauwelijks een helling vonrh^ieVT?n' want de rode rotswand, die Helgoland beroemde, markan_ te silhouet vormde, is bJJna weg Er is scheer geen boven- en benedengedeelte alles is overwoei door onkruid. Overal liggen bomscherven, soms neie stuurstukken van hommen. Helgo land is oefenterrein van de R.a.F. en die oefent geducht. Telkens verschijnen er bombardementseskaders en dan wordt de stilte rond Helgoland vervuld met het helse lawaai van het „ausradieren" en zoeken de laatste, overgebleven vogels en dieren hun heil in de vlucht. Bit ondervonden verleden jaar enkele studenten, die niet een motor boot een tochtje in c'c Bocht van Helgoland maakten. Motorpech of., nieuwsgierigheid dwong hen, voet aan wal te zetten op Helgoland en ze brachten de eerste berichten naar Duitsland over de desolate toestand, waarin thans Hitlers „grootste duik- bootbunker ter wereld verkeerde. Op een te Olterterp gehouden jaar verga- welke gezamenlijk vullen heeft de riustrialisatie te bevorderen) neen de austriaiisane ie ae begeven van de voorzitter een overzicht g dustriesch werkzaamheden van an 1 gedurende het eerste jaar van zijn be- staan. Het ontwikkelingsplan voor Friesland, dat voorziet m de van van industrieterreinen door de a wegen en waterleiding is bij "C g. in vergevorderd stadium. Spr legde er werkgelegenheid met 40 pet gestegen, ter wijl dit percentage over geheel Friesland 20 is. Op deze bijeenkomst werd tevens een orgaan voor bestudering van de sociale gevolgen van de industrialisatie geïnstal leerd. Dit zal de structuurwijziging, wel ke verwacht wordt, onder ogen zien en zich op de te nemen maatregelen bera den. te verenigen, d.w.z., een boeiend levensverhaal te schrijven, dat historisch ver antwoord is en de werken van de behandelde compo nist voor zover mogelijk recht doet wedervaren. Dat de resultaten zo zijn gewor den, dat de boeken ook voor oudere belangstellenden iets te betekenen hebben, wil heel wat zeggen. Wat de vier nieuwe delen betreft, komt de erepalm on getwijfeld toe aan J. Kuin, die in „De zanger van de Italiaanse revolutie" het le ven van Verdi beschreef. Een boeiend en levendig boek, dat eqp diepe belangstelling voor en kennis van de opera en van die van Verdi iq. het bij zonder verraadt. Het is met grote bewondering voor de mens en componist Verdi geschreven en heeft daardoor iets verkwikkend warms en hartelijks gekregen. Vlot en prettig vertelt de heer Kuin ons over het le ven van „de beer van San Agata" en over het ontstaan van zijn grote opera's. Niet alleen aan de componist, maar ook aan de nobele mens schenkt hij zijn aandacht Een goede gedachte was het van de schrijver om in het hoofdstuk „Landelijk inter mezzo" iets te vertellen over zijn bezoek aan het geboorte huis van Verdi en aar. enkele andere plaatsen, waar de be roemde Italiaan geleefd en gewerkt heeft. Rosey E. Pool schreef „Een handvol Poolse aarde", het leven van Fréderic Chopin, de Poolse componist van on sterfelijke pianomuziek. Een tragisch leven, dat van Cho pin, en het is dan ook geen wonder dat er heel wat om hem heen is gefantaseerd. Maar Rosey Pool heeft zich met goede smaak aan de twee belangrijkste bronnen gehouden: de werkelijk be trouwbare gegevens over het leven van de componist en zijn muziek. Zij heeft Cho pin's leven in prettige vertel trant opgebouwd. „De cantor van de Thomas- kerk", het deel over Johann Sebastiaan Bach, is van de hand van Erik Uyldert. Het is geen geringe prestatie om een zo boeiend boek over de grote Bach te schrijven, want zijn leven is allesbehalve stormachtig geweest of rijk aan uiterlijke gebeurtenissen. Hij was een eenvoudig man, vader van een groot gezin en een harde werker, die zich niet liet afleiden van zijn verheven taak, al was hij zelf zich dan niet geheel be wust van de grootsheid zij ner scheppingen. Een klein en bekrompen mens was hij allerminst en hierop heeft Uyldert in zijn boek terecht sterk de nadruk gelegd. Romantisch was het leven van Tsjaikowski en Carel Beke heeft in „De symphonie van het noodlot" alle hem geboden kansen goed genut. De Russische meester heeft dat blijkt o.m. uit zijn brieven altijd het gevoel gehad te leven onder de doem van het noodlot en Beke heeft dit tot het „Leit motiv" van zijn boek ge maakt. Hij geeft ons en pas sant een interessant beeld van het bloeiende muzikale leven in het Rusland van de tweede helft der vorige eeuw hetgeen zijn boek nog waar devoller maakt. Alle delen van De Sonatine Reeks zijn goed uitgegeven en geïllustreerd door E r. Lammers, terwijl de meeste delen nog enkele reproduc ties van foto's bevatten. Een voudige bewerkingen van fragmenten uit het werk van de behandelende componisten zijn achterin opgenomen. De Sonatine Reeks is een uit gave van Nederlands Boek huis te Tilburg. te staan en de leden der Europese bewe ging het voor zich opeisten en er de vlag van het Verenigd Europa gehesen werd, kwamen de Duitse nationalisten in bewe ging. Want er zou op Helgoland, wan neer de Engelsen het weder aan Duitsland zouden teruggeven en het is nu wel zeker, dat ze dit zullen doen geen an dere dan de Duitpe vlag moeen wappe ren. Vandaar, dat Prins Hubertus zu Loewenstein. de leider van de hyper- nationalistische „Deutsche Aktion", zich aan het hoofd van een groep Heidelbergse studenten stelde om een symbolische be zetting te organiseren. Indien de Engelsen nietonverbiddelijk waren opgetreden, zou er misschien nog op Helgoland slag ge leverd zijn tussen Europese federalisten en Duitse nationalisten Maar nu zijn de laatste „bezetters" door de Engelsen verwijderd. Eén Hel- golander, die geen onderdak had, zou zijn tenten hebben opgeslagen in de als een toren gebouwde, grote schuilbunker, blijkbaar vertrouwend op Engelands be lofte, dat er niet meer gebombardeerd zal worden. Prins zu Loewenstein heeft echter meer dan detig protestbetogingen door heel Duitsland aangekondigd Ten slotte is Helgoland éen kwestie, waaruit politieke munt valt te slaanWant Helgoland, Duitse bodem, is nog steeds „Sperrgebiet"! In de omgeving van Seguin (Texas) is een Supenfort neergestort en verbrand. Zes personen liéten het leven. Vijf in zittenden brachten zich met een para chute in veiligheid. Boven Natal (Zuid-Afrika) is een vliegtuig in de lucht ontploft. Alle tien passagiers en de bemanning van twee kwamen om het leven. Het toestel ver voerde vacantiegangers, die van de kust naar Johannesburg terugkeerden. HM Het is een modern sprookje, waarin de zelfopofferende moederliefde de hoofdrol speelt. Prinses d' Anjou-Duras- sof woonde te Nizza, de luxueuze bad plaats aan de Riviéra, in kommervolle omstandigheden. Met slechts een heel kleine lijfrente moest ze zich vergenoe gen. Ze was er niet mede in staat, haar zoon Alexis en haar twee kleinkinderen, Michel en Simone, een behoorlijkeop voeding te geven. De ouders dezer kin deren stierven enkele jaren geleden en lieten niets achter. Op zékere dag hoor de de prinses, dat er in de Verenigde Staten een instituut bestondwaaraan men zijn ogen verkopen kon. Rijke men sen daar,, die hun gezichtsvermogen had den verloren, bleken bereid, grote som- sen gelds te betalen, indien iemand zijn ogen wilde afstaan. Met een zeer moei lijke operatie werden die dan „overge plant". Slechts millionvairs kunnen zich zoiets'veroorloven en dan blijft het nog moeilijk, mensen te vinden, bereid reeds tijdens hun leven hun ogen af te staan. Prinses d' Anjou-Durassof stalde zich met een vertegenwoordiger van het in stituut in verbinding, natuurlijk zonder de kind-eren. er iets over te vertellen. Na enkele maand.en kwam een dokter zich er van -overtuigen, of haar ogen voor een operatie geschikt waren. Ze te kende een voorlopig contract en kort daarop kwam de mededeling, dat een rijke Amerikaan bereid was, haar ogen te kopen. De prinses schreef terug, dat ze haar aanbod gestanddeed. Kort ge leden gewerd haar een verbazingwek kende médedeling. De rijke man, die haar ogen wilde kopen, was gestorven en de operatie kon dus niet meer plaats vinden. Doch uit erkentelijkheid voor haar grote offervaardigheid had hij haar een deel van zijn vermogen nagelaten, enkele millioenen dollarsHier ziet men prinses d' Anjou-Durassof met haar zoon Alexis en haar kleinkinderen Mi chel en Simone, kort voor haar vertrek naar de Verenigde Staten, waar ze de erfenis in ontvangst ging nemen. voorts de nadruk op, dat het md schap rekening wil houden met het lijk karakter van Oost-Friesland en om bepaalde centra als geschikt voor tiging van nieuwe industrieën heen gewezen. Wat de scholing van de arbeiders oe- treft: de mogelijkheid van stichting van een uitgebreide technische school is m studie. Het aantal In de industrie werkzame personen bedroeg in 1930 in dit gebied 2272. Thans is het 4826, een stijging dus van 112 pet. Deze stijging is vooral te danken aan toenemende werkgelegenheid ill de metaalnijverheid, de voedingsmidde lenbedrijven en de houtbewerking. I)e ianlste drie jaren is in Oost-Friesland de Er is in deze dagen van de verken ningstocht van generaal Eisenhower door de landen van de Noord-Atlantische ge meenschap sprake van het Atlantische leger en van nationale legers. Bij elk be zoek aan een hoofdstad vernemen we, hoeveel divisies van zijn nationale leger het betreffende land ter besch kking van de gemeenschappelijke verdediging van het Westen wil en kan stellen, natuurlijk onder voorwaarde, dat een min of meer aanzienlijk deel van de bewapening van elders kan komen. Bij Frankrijk is het duidelijk, dat een onderscheid moet worden gemaakt. Het heeft een aantal divisies nodig voor de strijd in Indo-China en voor het hand haven van orde en rust in andere ge biedsdelen, maar of al wat dan nog aan weerbare manschappen overblijft, onder commando van E.senhower wordt ge steld, is zeker niet voldoende duidelijk om het als een vaststaand feit aan te nemen. De zaak wordt nog verwarder, doordat generaal de GauÜe, die, al is hij bij regering en partijen allerminst persona grata, in militaire aangelegenheden als een bijzonder gezag geldt en als zodanig grote inyloedheeft, sterk geporteerd is voor nationale legers. Dezer dagen nog heeft hij met grote nadruk betoogd, dat de enige 'wijze om West-Duitsland effec tief in de verdediging van,Europa in te schakelen is, het een volwaardig natio naal leger toe te staan, dat dan in het kader van het Europese of Atlantische leger aan eventuele oorlogsoperaties zal deelnemen Daarmede is de echt Franse gedachte van een Europees leger, systeem-Pleven, met een Europese minister van oorlog, weer even naar voren gekomen, al wordt zij momenteel door het Atlantisch leger (in spe of in wording) onder commando van generaal Eisenhower geheel op de achtergrond gedrongen. Maar voor de hoeft er niet aan te twijfelen, dat zij haar op een passend moment weer zui len opwerpen Trouwens, zij hebben in je opbouw van het Atlantische leger slechts, en met tegenzin, ingestemd, onder voor waarde, dat straks in dat Atlantische leger een Europees leger zal worden ge vormd. Hoe dit mogelijk zal zijn, is voorlopig nog een geheim. Wel kan men de psycho logische kant van het probleem in ogen schouw nemen. Waarbij men moet be- gnnen met de vraag, welke landen in di Europese leger een plaats zullen krijgen; want het verschilt weer grondig van de militaire organisatie op de basis van het pact van Brussel, d.w.z. van de Westerse Unie, het verbond van Frankrijk, Enge land en de Benelux. Het Europese leger volgens Franse op vatting zou niet omvatten Engeland, wel echter de Benelux-landen, en daarnaast nog Italië en Duitsland. En in deze com binatie ligt nu juist het element, dat heel velen sceptisch doet staan tegenover waar de en betekenis van een dergelijk Euro pees leger. Op de eerste plaats is er de niet-deel- neming van Engeland. We weten, dat Londen er niets voor voelt zich aan dit continentale.complex,zeker zo lang het nog slechts op papier bestaat, te binden. En het heeft ook bitter weinig waardering voor de neutralistische achtergrond van dit Franse plan. Want in Engeland en ook elders is men er diep van over tuigd, dat Rusland, in geval van een derde wereldoorlog, zelfs een neutraal West-Europa niet terzijde kan laten lig gen. Daarvoor is dat, met het oog op de einduitslag van de strijd, industrieel en strategisch te belangrijk. Londen is met Washington van oordeel, dat'West-Europa slechts effectief in het grote Noord- Atlantische verband kan worden verde digd, en dat uit dit gegeven nu reeds de verste consequenties moeten worden getrokken; nl. de intiemste militaire sa- achtergrond gedrongen. Maar voor ae getroKKen: ni. ae intiemste militaire sa- Fransen blijft die idee leven, en men be-j men werking van alle vrije volken, in de hoop dat aldus de grote ramp zal kunnen worden vermeden. Londen voelt niets voor deelneming van I Engeland aan het door Frankrijk uitge- dachte Europese leger. Daarnaast krijgt men heel sterk de agn zekerheid, gren zende indruk, dat Frankrijk evenmin iets voor de Britse deelneming voelt. Hët acht zich nog steeds de leidende mogendheid op het West-Europese vasteland, en wil daarom ook in volle werkelijkheid de leiding nemen. Wat uitgesloten is, als Engeland meedoet, of ook in het kader van een Atlantisch leger. Men zou. die Franse leiding tenslotte aanvaarden, als Frankrijk inderdaad een geweldige militaire macht was, zoals bijv Hitler-Duitsland vóór 1939 Maar Frank rijk wordt 'door heel velen zelfs in een Atlantische gemeenschap als een zwakke stee beschouwd. Het ral zijn militaire prestige moeten herstellen, vóór de an dere landen het vertrouwen in zijn leger kunnen herkrijgen. En daar ziet het er op dit ogenblik zeker nog niet naar uit Wat Italië betreft, is de situatie niet veel gunstiger, mede wijl daar. evenals in Frankrijk, een sterke vijfde colonne is, die het moreel en de strijdkracht der legers niet verhoogt Boven dit alles uit gaat dan nog de zeer gespannen verhouding Frankrijk Duitsland. Duldt Frankrijk geen werke lijk Duits nationaal leger, dan valt de gehele defensieve kracht van het Euro pese leger hopeloos ineen. Zou Parijs ge dwongen worden de militaire suprematie van Bonn te erkennen, dan zijn de on- heilen, welke daaruit zouden voortvloeien, niet te overzien. Een werkelijk Europees leger is slechts mogelijk, als er psycho logisch heel wat verbeterde relaties tus sen Frankrijk en Duitsland zijn tot stand gebracht. Het valt dan ook allerminst te verwon deren, dat Nederland, en naar we menen te weten, ook België eer afwijzend tegen over de Franse gedachte van een Euro pees leger staan. De grondslagen, waarop het zot» moeten worden georganiseerd, ontbreken nog geheel. IN EEN nummer van Jiet Vrije Volk" heeft een reportage gestaan inzake waar zeggerij. Verteld wordt, dat Maurits Dek ker en een paar collega's een eigen „teut" hadden ingericht.. Hij ervoer het volgen de: Vrouu-en komen meest met liefdes aangelegenheden. Verbijsterend groot is het aantal getrouwde vrouwen, die hurt mannen dood willen hebben. Ze zijn diep teleurgesteld, als ze niets te horen krijgen over een spoedige dood van hun man Als dat de vrijgezellen aan de weet ko men, zou de actie van Van der Maze om- ze in de huwelijksboot te krijgen wel eens een falikante terugslag kunnen hebben. DE KATHOLIEKEN van Nederland gaan met recht trots op het belangrijke aandeel, dat zij hebben in het missiewerk over de gehele wereld. Het is echter niet een Nederlands bisdom, dat relatief het grootste aantal missionarissen oplevert, maar het Belgische bisdom Brugge. Dit kleine diocees telt niet minder dan 2075 missionarissen, onder wie 16 bisschoppen. Op iedere 483 katholieken in dit bisdom komt een missionaris. Men moet toch maar nooit te vlug zijn met zijn duimen achter het vest te steken en met opgehe ven hoofd rond. te lopen. IN 1900 bedroeg do gemiddelde lengte van de Franse miliciens 1 M. 65 Op het ogenblik is deze 1 M. 70. Hoe zou dit ko men? Zou die regelmatige leitetevermeer- dering aan een verre evolutie te danken zijn? Volgens de legende moeten de Fran- sèn machtige voorouders gehad hebben. Toch moet deze legende weerlegd wor den en daarvoor is het al voldoende om eens twee honderd wapenrustingen van ridders en groten van het koninkrijk te bekijken, die zich in de Invalides in Pa ijs bevinden. Het experiment is beslisse -cl. De huidige Fransman met een gemiddel de lengte kan in de grootste helft van de harnassen onmogelijk inkomen. De Fransen zijn op weg een reuze geslacht te worden. Maar niet alleen de Fransen hoor. Wc zeggen, het maar bij voorbaat. Want spoedig zullen de Russen wel weer komen met een, groei van 10 c.M. in een vijfjaren-plan. „ST. PAULUS zou journalist zijn ge worden als hij in onze tijd had geleefd: is een nog al eens gebruikte tirade in propaganda.redevoeringen. Nu de Paters Pauüsten doen het ook goed. De overste van deze Congregatie in Tokio heeft ver klaard. dat het in zijn bedoeling ligt tien Katholieke radiostations op te richten in de dichtstbevolkte streken van Japan. Aangewezen plaatsen zijn o.a. Osaka,, Fu- kvoka, Hiroshima, Sapporo en Nagasaki, De Congregatie van de Paters Paulisten, die dis specifiek doel heeft de publiciteit met. de modernste middelen uit te ocfe- nen, heeft reeds enige tijd een zendstc- tion in werking te Tokio, dat. met. een actieradius van ruim 100 K.M. 15 millioen mensen kan bereiken. Dagelijks wordt cr gemiddeld 16 uur uitgezonden, voorname lijk nieuws, lezingen, debatten, kateche- tisch onderrri-cht. ev hoorspelen. De be doeling van deze Katholieke zender is niet direct religieuze propaganda, doch meer een verspreiding van de Christelijke levensopvatting. MORGEN IS het weer Zondag. U denkt er wel weer aan, dat de eerste collecte weer voor de Kerkbouw is gereserveerd. S. Paulus dringt opnieuw aan op vurig heid van geest. Terwijl de liefde moet zijn zonder huichelarij. Het evangelie gaat over de bruiloft van Carta. Het huwelijk is ook een sacrament, vrijgezellen! Er zullen in de V. S. weer proeven met atoomwapens worden genomen, al dus heeft de Amerikaanse Commis' ie voor atoomenergie bekend gemaakt. De laatste maal. dat in de V. S. dergelijke proeven zijn genomen, was in 1945, teen in Nieuw Mexico atoombommen tot ont ploffing werden gebracht. Thans heeft president Truman de Com missie gemachtigd om voor de proeven gebruik te maken van een streng be waakt terrein van 12.950 vierkante kilo meter in de buurt van Las Vagas (Ne vada). Deskundigen geloven, dat nieuwe t- vindingen zijn gedaan op het gebied materialen, die bij het vervaardigen de atoombom worden gebruikt. A) ren zijn van mening, dat geen ge nieuwe samenstelling van de atoom zal worden beproefd, doch eerder nieuw mechanisme om de uitwerking de bom te verhogen. In tegenstelling tot andersluidende be richten als zou België hebben geweigerd koeihuisboter uit Nederland te betrek ken, deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, aat met het oog op de grote vraag naar boter op de Belgische markt, enkele dagen ge leden tussen de beide regeringen is over eengekomen. dat een hoeveelheid koei huisboter van voorlopig 500 ton uit de voorraden van het in- en verkoopbureau voor zuivel voor levering naar België beschikbaar wordt gesteld. Met deze uit voer is intusen reeds een aanvang ge maakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3