Verdedigingsgordel tegen het Kremlin Een vader da ad voor zijn kind 25Atlantische divisies atoombom Sovjet- Rusland Inzèt der Y.S. indrukwekkend Pastorale", een liefdesidylle in oorlogstijd h a m 'te Ziekenhuis ter herinnering aan gestorven dochtertje Van Nevil Shutede meester der Engelse vertellers mijmeringen v. Ex-koning Peter biedt een divisie aan ZATERDAG 3 FEBRUARI Ï951 PAGINA S De bewapening van West-Europa begint steeds vaster vormei. ;i aan te nemen. Nog zo pas heeft de Franse minister-presiden Ij Pleven te Washington verklaard, dat op elke 5 Atlantische divisies er één een Duitse zal zijn. Later liet hij dit verduide- i lijken door de mededeling: op elke vijf soldaten der Westj Europese landen zal één Duitse soldaat komen. Immersj vooralsnog wenst Frankrijk geen Duitse divisies. Inmiddels is men in Italië reeds met man en macht begonnen, om zijn eigen bijdrage te organiseren. Volgens de voorlopige plannen zal het twaalf divisies leveren. Algemeen echter wordt veron dersteld, dat er reeds een beveili gingsgordel van radar bestaat, zich uitstrekkend van Engeland tot aan Tripolitanië in Noord-Afrika, welke het aanvoeren van atoombommen door de sovjet-Russen zo ze die voldoende hebben naar West- Europa ernstig zou belemmeren, terwijl bovendien in diezelfde gor del verschillende bases voor atoom bommen zijn ingericht, van waar uit het hart van sovjet-Rusland bedreigd kan worden. Reeds nu zouden daardoor de in West-Euro pa aanwezige, zij het spaarzame •strijdkrachten voldoende zijn, om een sovjet-Russische aanval tot een groot waagstuk te maken, yandaar, zo redeneert men, de aarzeling wan het Kremlin.. Washingtons grote verdedigingsplan Waarom uiteindelijk die zestig divisies, waaronder tien Amerikaanse? Ze vormen een onderdeel van het grote verdedigings plan van Washington. Daar zijn de mili taire leiders van mening, met name Brad ley en Eisenhower, dat in de toekomst een bevrijding van Europa tot de onmoge lijkheden zal behoren. In de Tweede We reldoorlog was deze nog mogelijk, door dat de Duitsers in Rusland een tweede front hadden en dus niet al hun krach ten op het Westen concentreren konden, teneinde een invasie te verhinderen. In een eventuele Derde spreekt de atoom bom een woordje mede en men neemt aan, alsdan geen vloot meer voor de kust van Europa te kunnen concentreren, aan gezien door atoombommen in één slag •heel deze vloot met alle transportschepen vernietigd zou kunnen worden. Een Duin kerken is óók niet meer mogelijk. De Verenigde Staten hebben zich dus voor het vraagstuk ge steld gezien: Europa voorgoed prijsgeven of Europa te verdedigen en wel in Europa zelf. En ze kwa- - Een kijkje op een „superbombardementsvliegtuig de R-36. Dit vliegtuig heeft tien motoren en kan een snelheid van 700 kilometer per uur bereiken De vleugels zijn tachtig meter in totaal. Het is vijftig meter lang en elf meter hoog. Dergelijke vliegtuigen vormen de „atoombom-luchtmacht". men tot de conclusie, dat hun eigen verdediging militaire steun aan West-Europa tot een gebiedende eis maakte. Daarom wordt thans het Atlantische verdedigingsstelsel opgebouwd en men krijgt onwille keurig de indruk, dat hierover lang niet alles gezegd wordt, zodat het waarschijnlijk reeds sterker is, dan men zo op het eerste gezicht, met al die papieren divisies, zou geloven. Onderschat ons niet, Oom Joe Deze instituten staan weer onder de Economie Stabilization Agency, het instituut voor de economise e stabilisatie, dat de taak heee economisch evenwicht te handha- van, wel de zwaarste taak. Het heeft op het ogenblik ongeveer 500 empoyë's, maar men rekent er op, dat het er in Juni a.s. 15.000 zullen zijn en het jaar daarop 52.000. Charles Edward Wilson Het is gemakkelijk genoeg, je geld na te laten, als je dood bent Maar je moet de moed hebben, het weg te geven, als je nog leeft Deze uitspraak is afkomstig van een vader, die zo pas al zijn bezittingen en hij was vele malen millionnair in een fonds heeft samengebracht, dat de naam draagt van zijn elf jaar oud gestorven dochtertje. ivïï Een milliard voor de „atoomgordel" De voornaamste bases van de gordel bevinden zich in Engeland en Noord-Afrika. Ter ondersteu ning er van zullen twee grote vliegkampschepen, geschikt voor 't vervoeren en bergen van atoom bommen, in de Middellandse Zee gestationneerd worden. Alle lucht strijdkrachten van de Verenigde Staten in de Europese gebieden zijn voorts onder oppergezag van generaal Lauris Norstadt geplaatst. In Engeland is een aantal grote bommenwerpers gestationneerd, die van Texas uit in de vlucht zonder onderbreking naar hun ba sis gevlogen zijn. De vliegtuigen behoren tot de z.g. strategische atoombom-luchtmacht, welke on der commando van generaal Le May staat en thans ongeveer twee duizend zware bombardements vliegtuigen, groter dan superfor ten, telt, welk aantal zeer snel tot drie duizend zal worden opge voerd. Nog zes vliegkampschepen zullen voor de atoombomgordel in Europa gereed worden gemaakt en als reserve zal dienen het 57.000 ton grote, reusachtige vliegkamp schip „James Forrestal", waaraan thans hard gewerkt wordt. De veiligheidsgordel voor West- Europa is er reeds en Amerika mo biliseert zijn economische hulp bronnen, voert zijn productie op en brengt een reusachtig leger op de been. Deze krachtsontplooiing lijkt wel de enige taal, welke het impe rialistische Kremlin zal blijken te verstaan DE l ADER HET KIND..... DURE HARING Harry Prikker öiuiotöe van oorlogsmateriaal op te voe- aas ■ren. Volgens de plannen, weike hij aan j j r~-1 1 ftelll iiilMri|'iiiiiiii Maar, zo vraagt menigeen zich af, wat hebben we eigenlijk aan al die divisies op papier, gezien het feit, dat volgens Amerikaanse militaire deskundigen in "West-Duitsland de sovjet-Russen meer dan genoeg manschappen en materiaal in Oost-Duitsland hebben geconcentreerd om onmiddellijk tot in het hart van W- Europa te kunnen doorstoten. Inderdaad, deze vraag is alleszins klem mend en voor velen is het dan ook een puzzle, waarom de sovjet-Russen al niet reeds land de koene sprong naar de At lantische Oceaan hebben gemaakt. Dat de sovjet-Russen niet eerder zijn losge broken, is in belangrijke mate het gevolg van hun verzwakking tn de Tweede We reldoorlog en momenteel worden ze hoogst waarschijnlijk tegengehouden dooi de wetenschap of het vermoeden, dat bij een inval in West-Europa hun aanvoer- wegen door atoombommen geblokkeerd zouden worden. Dit is, laten we eerlijk zeggen, een veronderstelling. En deze veronderstelling is gebaseerd op enkele feiten, waarover in Amerikaanse en En gelse politieke kringen druk gefluisterd wordt, al weet men ook daar niet het fijne van de zaak. En zodra de Atlantische staten de als nodig geoordeelde 25 divisies op de been heeft gebracht, zou de veiligheid van West-Europa een kwestie van.een rekep- ITho Vim nl- 25 divisies plus'de sommetje zijn, n.i Die 25 di- atoombom is s°v- tomen, om daar- visies moeten er dit jaai worden na tot een totaal van zestig worden opgevoerd, waarbij zich da - rikaanse zouden bevinden- i BMHUIBIIIIwHB En achter deze eerste verdedigingslinie van West Europa, hetwelk de mogelijk heid heeft verkregen, zich tegenover een sovjet-Russische bedreiging te handha ven, voltrekt zich in de Verenigde Stated een enorme, economische mobilisatie, waarop de militaire steunen moet. De te genslagen in Korea hebben het Ameri kaanse volk wakker gemaakten de Ame rikaanse volksvertegenwoordiging doen toestemmen in maatregelen, welke'vroe ger in vredestijd ongehoord zouden heb ben geleken. Met nog groter energie dan tijdens de Tweede Wereldoorlog is theh in de Verenigde Staten thans begonnen met een weerbaarmaking, die president Truman het volste recht geeft, vast te stellen, hoe belachelijk de sovjet-Russi sche propaganda is, welke voor het eigen volk het Amerikaanse voorstelt als zwak en decadent. „Onderschat ons niet, oom Joe, waarschuwde Truman dezer dagen in een rede, welke hij voor studenten hield- Zoals bekend, is in de Verenigde Staten de z.g. Defense Mobilization afgekondigd, de defensieve mobilisatie. Deze omvat de organisatie van alle belangrijke indu«- trte4n ten behoeve van de landsverdedi ging Het hoofd er van is practisch dic tator van de economische hulpbronnen van het land en hij heeft zeggenschap ten aanzien van de prijzen en van de Ionen. Natuuriiik wordt hij ten deze bijgestaan aaiuuruji van zlJn organisa tiebreder de Prize Stabilization, dus het instituut, dat salarissen geregeld zal wora En onderlusrén zal het tal van, deskundigen op elk gebied tot zien moeten trekken. Zo zal b.v. de man, lie het levensmiddelenpakket moet behandelen, volkomen op de hoogte moeten zijn van de problemen der le- vensmdddeCenindiustrie. Het spreekt vanzelf, dat de defensieve mobilisatie niet zo gemakkelijk gaat. als op papier lijkt. Een der kopstukken, mr Valentine, heeft reeds zijn ontslag geno men. omdat een ander kopstuk het niet eens was met zijn zienswijze ten aanzien van het bevriezen van de prijzen. En terwijl aan Eisenhower een der be langrijkste sleutelposities van het Ame rikaanse verdedigingssysteem werd toe vertrouwd, zag een minder bekende, doch niet minder bekwame persoonlijk heid zich belast met een bijzonder ge wichtige taak, nJL de organisatie van de oorlogsproductie, terwijl hij tevens aan gesteld werd tot hoofd van heel de De fense Mobilization. Deze persoonlijkheid is Charles Edward Wilson, president van het enorme con cern van de General Electric. Truman droeg hem een taak op, waarvan de be voegdheden de grootste in het land zijn. op die van de president zelf na. Er wordt aldus een traditie gehandhaafd. In de Tweede Wereldoorlog werd Knudsen, president van de General Motors, tot dic tator van de oorlogsproductie aangesteld, iemand dus zó uit het bedrijfsleven, een industrieel met grote capaciteiten, die als organisator bewezen had, enorme op drachten te kunnen uitvoeren. Wilton liet zijn funotfe, die hém 175.000 dollar par jai3r op,' evert, in de steek, om zich te Washinj.'Oin te installeren. Daar stelde hij zich als eerute taaik, de pro ductie van oorlogsmateriaal op te voe ren- Volgens de plannen, welke hij aan hot bersmen is, zal de Defence Mobiliza tion 'niet als een ambtelijke instantie wer ken, maar als een particuliere maat schappij, met een directeur en veramt- woo.n lelijke onderdirecteuren. Wil son zelf is alleen tegenover president Truman verair! woordlmg verschuldigd!. Een van zijn voornaamste assistenten is die be kende genei-aal Liuciai Clay, tot vooir kort commandant der Amerikaanse troe pen in Duiteland. In zijn eerste mededeling aan het con gres, nadat hij een voorlopige studie van de situatie had gemaakt, zei Wilson, er van overtuigd te zijn, dat de Amerikaan se industrie hiat volgend jaar 50 tot 100% meer zal kunnen produceren dan in het eerste jaar na Pearl Harbor. In de Amerikaanse b aden is de benoe ming van Wilson ten zeerste toegejuicht. Ze wezen er 'hierbij op, dat de Am© d- kaanse regering uit die ervaringen van de 1 vorige oorlog blijkbaar het een en ander geleerd 'heeft, haar oorlogsmachine op zuiver zakelijke grondslag organiseren j wil en alle ambtelijke sleur of eveOi'Juele onbekwaamheid wem it te voorkomen. Zij wijizen er op, hoezeer de industriële mo bilisatie tussen 1940 en 1943 moeilijkhe den heeft ondervonüen, tot ook toen een man uit de praciijk a! is opganiisaiiar en coöndinster wend benoemd, die even-wel nooit d!e volledige voimacbJen heeft ge kregen, waarover Wilsen thans beschikt. Deze zal ten nauwste moeien samenwer ken mot de minis.er van landisverdedi- igimg, generaal Marshall, wiens taak het is, d'e 'behoeften van leger, vlooit en lucht macht vast te stellen en ds industrie dienovereeokomi 'tig van orders te voor zien en dan zó.dlait die orders goed kun nen worden uitgevoerd. Het is reeds meermalen gebleken, dat militaire lei ders. weinig begrip toonden voor de practiische 'mogelijkheden en de ene tak van industrie overbelastten, die andere van opdi achten verstoken lieten. Er was zelfs een blad,, dat Marshall verweet, Jjzten wat er in Korea gebeurd is, te weini.ig organisatietalent te hebben getoond inzake de fabricage en aanvoer van het hard mei Uiige materiaal. Het is trouwens bekend, hoe de Amerikaanse soldaten in hot begin van die veldtocht In Kei ©a, toen ze voor de eerste tnaal moesten terugtrekken en het leek, al of de Amerikanen uit Korea geworpen zou den worden, bitter klaagden over het gebrek aan 'behöorl ijke wapenen. „G4ve us the stuff", riepen ze in die dnaen vol ergernis. We hebban toenmaals in een artikel over die situatie in Korea op gewezen. Het blad stelde vast, dait Marshall thans zal moeten bewijzen, sne] en beleidvol te kunnen optreden. Anders deed bij beter, zei het, direct af te treden Men ziet, toet gaat in Washington hard tegen hord. Hen be>gi 'ijpt daar heel goed dat foggnover Sovjet-Rusland geen poli tiek van zachte broodjes baat. Derhalve wondt er hard gewerkt aam een econo misch en militair zo sterk moge) Ijk Ame rika, dat niet alleen voor West-Europa Wilson, president van de General Electric, die Amerika's economische mobilisatie ter hand genomen heeft. een uitwijkmogelijkheid is, maar een a'.uit, waarop het volkomen vertrouwen 'kan. Wes'-Europa zal de geestelijke vast beradenheid, die wil tot zelfverdediging, zo realiseert men zich in de Verenigde Staten, niet kramen opbrengen, indien 'het er niet van overtuigd is, dat het een eun me wereldmaohi achter zich heeft, welke bereid is, het uiterste te doem, om het communisme eem hailt toe te roepen. Vandaar, dat er geen protesten van be tekenis loskwamen, toen voor de ato- misctoe verdedigingsgordel van West- Europa direct een milliard dollar bescihik- ■basr werd gesteld- Zoal; gezegd, loopt deze gordel van Entgieikind tot Ncwrd- Afri-ka. Den plannen er voor zijn door de staf van Bradley uitgewerkt en goedge keurd door dte commissie voor militaire aangelegenheden uit de senaat, waarvan senator Riuissell voorzitter is. Het meisje is reeds in 1917 gestorven. De vader is echter nooit over zijn ver lies been kunnen komen, vooral ook, omdat hij van het be-gin af aan geloofd heelt, dat goede med'sche hulp haar in het leven had kunnen houden. In die dagen kende men evenwel in Italië nog geen speciale behandeling voor de ziekte, waaraan zijn dochtertje leed. Evenmin een speciaal kinderziekenhuis. Welnu. Gerolamo Gaslini heef* alles, wat hij bezat, in een fonds verenigd, dat te Genua een groot kinderziekenhuis zal bekostigen. „Ouders hebben er recht op. dat ze hun kinderen, indien ze ziek zijn. goed kunnen laten verzorgen. Dit recto fc heb ik hun verschaft", zei hij. toen men hem naar aanleiding van zijn niet bepaald alledaagse ges'.e kwam interviewen. Hij ds nu administrateur van deze stichting ,die naar zijn dochtertje ,.G.an- nina Gaslini" is genoemd. Hij krijgt als zodanig een salaris, waarvan hij, de meer dan zestigjarige, eenvoudvg leven Reeds waren er enkele planner, in zijn geest gerijpt, toen zijn broer zwaar ziek werd. Tegen wil en dank moest hij zic.i weer aan de zaken wijden. Het legde hem geen windeieren. Zijn lortuln groei de steeds meer aan. Hij kon o.a. de zaak van zijn vader overnemen, die door deze aan een concurrentverkocht was. ui spijt, dat zijn oudste zoon geen opvolger was geworden. Alles, wat zijn. vader be zat, liet hij op naam van een oude dienstbode zettén. De tweede wereldoorlog kwam. Gero lamo Gaslini had inmiddels èen kinder ziekenhuis laten bouwen. Hiertoe had bi' eerst een drietal doktoren op zijn kos ten naar bet buitenland gestuurd, om daar met de nieuwste geneeswijzen ver trouwd te raken. Helaas werd dit kin derziekenhuis door bommen getroffen. Enkele jaren geleden kocht Gerolamo Gaslini een grote 'villa- aan ea kort daar na liet hij de plannen voor de stichting nader uitwerken. Thans funcicon-néeit het ziekenhuis, en' ouders met zieke kindetent kunnen er gratis advies bekomen. Indien nodig, worden de kinderen er beh^nd-te „Nu hoop ik slechts", zei Gerolamo Gaslini tevreden, ..dat qok, dood ben. de mensen nog met liefde zui len .denken aan mijn kind. dat ik slechts zo kórt mijn liefde en genegenheid heb kunnen schenken...." Eindelijk is dan van een der romans van Nevil Shute een Neder- ■and se vertaling in boekvorm verschenen. In de Engelssprekende landen is Shute al enkele jaren de meest gelezen schrijver. Is de smaak van het grote publiek meestal een weinig betromvbare artis tieke barometer, in het geval Shute hebben de lezers het gelijk aan hun kant. Nevil Shute is zonder twijfel de meester onder de huidige Enge se verteller s. Zonder enige pretentie vertelt hij een onder lou end verhaal, dat knap bedacht is en bewonderenswaardig geschreven, maar waarvan de aantrekkelijkheid toch in de eerste jdauts te danken is. aan een ontwapenende eenvoud. Maar zou Oom foe rustig blijven zitten en afwachten? Dit vragen velen in Europa zich af. Amerika levert West-Europa echter niet alleen wapenen en troepen, het bouwt zelf een enorme verdediging op, die Oom Joe en zijn adviseurs in het Kremlin lot nadenken zal stemmen. Deze tekening is aan $en Amerikaans blad ontleend. Nevil Shute wil niets anders dan ziin lezers aangenaam bezighouden en hij heeft daarvoor geen trucs nodig, geen geheim zinnigheden of pikante situaties. Hij ver telt losjesweg en gebruikt slechts héél zelden maar dan als een meester de verrassing in zijn verhaal. Hoe het komt dat hij toch de aandacht zo geboeid weet'te houden? Vermoedelijk omdat hij •t altiid heeft over de grote en kleine be levenissen van heel gewone mensen, ge beurtenissen die ons interesseren omdat ze ons zelf overkomen zouden kunnen ^Nevil Shute gebruikt voor zijn romans oude. beproefde recepten met omdat hij niet origineel zou zijn. maar omdat ze, met de nieuwe glans, die hij er aan geeft, pak- kender zijn dan elk experiment. Dikwijls laat hij het verhaal vertellen door een oude. levenswijze man „Pied piper en „A town like Alice"), waardoor het. met een tikje weemoed en wijsheid, een bij zonder karakter krijgt. JONGENSACHTIGE HOOFDFIGUUR In „Pastorale", dat in uitstekende ver taling van Co Kars b\j de Zuidhollandse Uitgeversmaatschappij Ad. M. Stok te 's Gravenhage verscheen, is de hoo'd- ficuur een jonge vliegenier. Peter Mar shall, de piloot van een bommenwerper. Een gezonde, frisse jonge kerel, die on danks ziin spannend en grimmig beroep toch iets jongensachtigs bewaard heeft. Een merkwaardige en weldadige trek is het trouwens in alle boeken van Shute. dat zijn figuren onder de druk van span ning en dreigend doodsgevaar niet los geslagen raken, maar de mooie opvattin gen van hun jeugd weten te bewaren. Peter en de bemanning van zijn vlieg- in gaan om in een hel van vuur en met de steeds aanwezige bedreiging van aan vallen door vijandelijke jagers een bom bardement te gaan uitvoeren. Maar als van vliegtuigmotoren. Eén liefdesromannetje dus? Neen, dat is dit boek niet, maar wèl de roman van een prille en mooie jonge 'liefde tussen twee Peter een meisje van .de seinafdeling gevoelige, eerlijke mensen. Een boek. dat ontmoet, prompt zijn hart aan haar ver- verkwikt en dat we van ganser harte aan- liest, doch een blauwtje loopt, raakt hij bevelen als ontspanningslectuur van net zijn zekerheid kwijt. Hij wordt nors en allerbeste gehalte. nukkig, eenmaal verliest hij zelfs de voor- Het boek is fraai uitgegeven en bevat zichtigheid uit het oog en kan maar opillustraties van Alfred Mazure, waarvan het nippertje zijn toestel in veiligheid we er hierbij een afdrukken. kan. De voormalige millionnair leeft een voudig, hij heeft altijd eenvoudig ge leefd. Hij gaat er groot op, nooit in de bioscoop te zijn geweest, in zijn hele leven slechts zes concerten 'te hebben bijgewoond en wat dat voor een Italiaan betekent nimmer een opera heeft gezien, ofschoon hij wel van mu ziek houdt, Gerolamo Gaslini heeft zijn ganse le ven gewerkt, hard gewerkt. Als vijftien jarige jongen is hij met .werken begon- ,nen .alhoewel zijn vader rijk. was. Maar d'e vader wilde, dat hij ging studeren, en dit wilde Gerolamo niet. Hij voelde niets voor de studie. En hij liep van de kostschool, waar zijn vader hem veilig meende te hebben opgeborgen, weg, en trok van Milaan naar Genua. Daar kreeg hij een baantje bij een handelaar in par fums en andere toilet-artikelen. Zijn va der kwam te weten, waar hij was,-doch Gerolamo wilde niet naar huis terug. Enkele jaren later vroeg deze zyn baas hem te w'llen ontslaan. „Waarom?" vroeg déze, we. te uitstekend en heeft een goede handels- aanleg". ,Wel", antwoordde vader Gaslini, „dan kan ik hem des te beter gebruiken. En Gerolamo werd.in .de zaak van .zun va der opgenomen- een groothandel in olijfolie. Maar vader en zoon moeten, wat men noemt, harde koppen hebben gehad, want na enkele jaren on'.stopd er onenigheid en Gerolamo. zei opnieuw adieu. Zijn vader waarschuwde hem. dat hij met goede schoenen het huis verliet, maar met stukke terug zou komen „Neen. vader", antwoordde Gerolamo. "ik weet toevallig iemand, die ze voor me kan maken". En hij keerde naar Genua terug, waar hij eerst een expe- ditiefirma oprichtte, vervolgens een zak- kenhandel en daarna allerlei andere on dernemingen, die hem in enkele tien. tallen jaren tot een rijk man maakten. Maar Gerolamo Gaslini verloor het dochtertje, waarvan hij zoveel hield en na de eerste wereldoorlog trók hij zich geheel uit de zaken terug, die aan een broer overlatend. Hij treurde nog steeds om de kleine Giannina en begon toen al op middelen te zinnen, om de her innering aan het lieve kind levendig te doen houden. Het kon er bij hem., niet in. j dat de kleine, wanneer hij en zijn .vrouw dood waren, totaal vergeten zou worden. brengen. Het meisje^ Geryase. begrijpt de oor zaak van de verandering, die Peter heeft ondergaan. Daar ze niet helemaal zeker is van haar gevoelens en eerlijk genoeg is om hem dat te zeggen spreken ze af. dat' ze één maand lang dikwijls samen zullen zijn om elkaar beter te leren ken nen. En als Peter dan in een meester lijk beschreven) dramatische tocht maar net het eigen leven en dat van zijn ka meraden redden kan. dan wordt het het meisje aan het seintoestel duidelijk, dat ze zielsveel van hem houdt. KINDEREN VAN HET LAND Dat is in het kort de Inhoud van deze idylle in oorlogstijd, een inhoud, die de titel „Pastorale" moeilijk schijnt te kun nen dekken. Maar Shute is er in geslaagd een gedeelte van deze liefdesidylle te la ten spelen op het land. ver van het vlieg veld. HUMOR EN SPANNING IN SPIONNAGEROMAN Bij dezelfde uitgeefster verscheen een roman, die van een geheel ander karak ter en gehalte is, maar evenzeer in zijn soort een meesterwerk genoemd moet worden. In „Gevaarlijke wittebroodsda- gen" vertelt 'de Zweedse schrijver Axel Kieland een uiterst boeiende spionnage- geschiedenis. Bovendien kent deze schrij ver het geheim van de echte humor en zo nu en dan moet de lezer hartelijk lachen om een dwaze situatie of een ver rassende wending. Van een boek als dit mag een recensent maar weinig vertellen, omdat hij anders zo gauw iets van het verloop van het ver haal verraadt. De avonturen, die de Ame rikaanse journaliste Ann Dickson op haar vlucht uit Berlijn samen met haar Zweed se „echtgenoot" beleeft, volgen elkaar snel op. Telkens schijnt de redding nabij te En telkens als Peter en Gervase na een zijn, maar op het allerlaatste nippertje fietstocht of vispartij tje weer terugkeren loopt alles weer mis. naar het vliegveld, neinen ze iets van de j „Gevaarlijke wittebroodsdagen" is niet landelijke sfeer met zich mee. Ja, hoewel een boek, dat men, zoals bij de meeste ztj zich uit plichtsbesef geheel aan hun i avonturenromans het geval is, na het ge- werk geven, zijn zij to-h kindereii van iezen te hebben nooit meer zal opnemen, het land, met een grote gemeenschappe-Een ernstige waarschuwing, voor ieder, lijke liefde voor de natuur. En daarom die dit boek koopt: leen het niet uit, want tuig vormen een prachtig team. De jon- heeft dit boek werkelijk iets van een u loopt alle kans, het nooit meer terug te gen» vertrouwen op hem, als zij de lucht1 vredige pastorale, ondanks het geronk i krijgen Ex-lcondng Peter van Joeto-Siavië aèeft aangeboden ,,'ten minste een divisie" te Le voren voor een Amerikaans „vreemde- linigeintegioen" in Euro.ps. Het aanbod is ontvangen door de democratische senator Edwin Johnson, die heeft voorgesteld, dat het émeriikaamse leger een rrisllioen bui tenlandse anti-communisten zal aanwer ven voor het NoordaiMamtische leg©.". Volgens Johnson zou de organisatie van een vreemdelingenlc gioen door de V .S. bet oproepen van 18-jarj?e Amerikanen of jonge Amerikaanse vaders en ook d'e herbewapening van DniteJandi onnodig maken. Een chauffeur van een vrachtwagen, die bijzonder veel trek in een haring scheen te hebben, parkeerde gisteravond zijn auto op de afrit van de Rotterdam mer brug in Amsterdam West. Hij was in de overtuigmg de handrem te hebben aangetrokken, maar terwijl hjj rustig een harinkje stond te eten, begon de auto te rijden en het vel) kei kwam pas tot stilstand, nadat het zijn bumper door de etalageruit van een sigarenwinkel had geboord. Schade ruim honderd gulden. NIEUW LAND'in zicht, HenkHet to taalbedrag dat volgens de Echo's de France" gestoken werd in werken die momehteel in Frans-W est- Ajrika onder nomen wordenbedraagt 50 milliard Franse francs, waarvan er 8 milliard be stemd zijn voor de ontwikkeling van de productie. Een evengroot crediet werd verleend voor de uitrustingen van soCiüal belang ziekenhuizen, poliklinieken, scho len, verhoging van' de levensstandaard). Voor de onderbouw, de transporten en verbindingen .werden 22 milliard ver strekt, waarvan 6 milliard bestemd zijn voor aanleg van spoorwegen, 8 milliard voor wegenbouw en 7 milliard voor ha venwerken. Zo moet het gaan. Ruimte maken voor milliöenen jonge mensen. Dat geeft hoop. En hoop doet leven. NOG EEN ander goed bericht. Sedert het einde van de oorlog hebben de bis schoppelijke bouwcommissies in West- Duitsland in totaal 22.000 woningen ge bouwd, waarvan 14.000 huizen alleen in het jaar 1950. Een des te grotere prestatie, daar i'an overheidswege hiertoe niet werd bijgedragen 4'A Mülioen Mark werden bijeengebracht door middel van collecten en vrijwillige bijdragen, l'i millioen dour leningen en meer dan 8 millioen door de bevoordeelden zelf. Huizen, huizen en nog eens 'huizen. Ze zijn nodig als eten en drinken. VOT.GENS DE statistiek van godsdien sten, die in het maandblad van de Broe ders der Christelijke Scholen te Monaco is gepubliceerd, is de verhouding der godsdiensten op de wereld percentsge wijze als volgt: Katholieken 19 Confu- ciaren' 18,4 Mohammedanen 13 In dische. godsdiensten 12.1 Boeddhisten 10,8%, Protestanten 8,8%, Orthodoxen 7.1%, Heidenen 6,8%, Godsdienstlozen 3,1%, Joden 0:9%. In Europa is 0° houding als volgt: Katholieken 42.9 Orthodoxen 25,8%. Protestanten 2*3 C-, Overige godsdiensten en godsdienstlozen Zowel over de wereld als iu Europa zijn wij de grootste groep O.L. Heer zon tevreden kunnen zijn. Of Hij het inder daad door onze daden is. Wat dunkt van uw eigen houding TOCH GEBEURT er heel wat, want be halve hetgeen hierboven werd nieege- deeld inzake woningbouw iv. Wesi-Dmlis land valt ook nog een V.S.stunt te ver melden. De Amerikaanse katholieken hebben besloten van 25 Februari tot 4 Maart een wéék voor de slachtoffers van de oorlog te organiseren. In deze weel: hopen zij een bedrag van niét minder dan vijf millioen dollar bijeen te brengen voor al diegenen, die zwaar door de oorlog zijn. getroffen. Dit bedrag zal ten goede komen aan vluchtelingen, ontheemden, daklozen en verweesde kinderen en al diegenen. vooral in Europa, die van huis en haard zijn verdreven, of op welke Wijze dan.oot zwaar van het oorlogsgeweld te lijden hebben gehad Een initiatief, dat de bur ger moed geeft voor de toekomst. MEER EN BETER dan een Parijs 'In richt over toekomstaangelegenheden. de Franse hoofdstad heeft men vastqest dat zich daar niet minder dan 37.60, wo zegaers en waarzegsters hebben P"_' tigd. Dagelijks zouden ongeveer Parijzenaars hun toekomst laten voors, len. HEBT U nu al een kaart voor het E> cliekfeest in het Feyenoord-stapwr j Zaterdag 26 Mei U weet net denes. JJ." uit het Bisdom Haarlem. MORGEN IS het weer Zondag. Eer te collecte voor het fcerketr-fonds, - wanneer uw geestelijkheid vtch aan h t. voorschrift houdt. Ik heb seintjes gehad, dat niet overal de eerste schaal voor de bouwerij is bestemd. daag aan bod in het Epistel met dat stra lende stuk over de liefde. Nop snappen velen er niets van. Ze zyn als dielieaen uit het Evangelie van vandaag De ene hlinde zag het goed tn H}JbleeJ vragen. E„? Zijn geloof bracht redding: m dit ge val genezing. Volharden en volhouden; voor de rest plezierige Zondag met zonnig gelaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3