Ontsluiering van het geheim in Zandvoort ging niet door Stoet der dwaasheid trok door Oeteldonk Actieve strijd tegen tbc Roodgroene coalitie in Finland m Het Rusland heden van gisteren, en morgen Ballingen in tweeërlei opzicht ZllET DING" blijft naamloós~) TAAL DER VOETEN Ger de Roos kreeg microfoonkoorts FORMATEURS PRATEN OVER REGERINGSPROGRAM Verlaging der Duitse f' kolenexport Avonturen op de woeste baren Angstige spanning Hoogtepunt van het Bossche Carnaval Meer dan 600.000 personen in één jaar onderzocht Kekkonen is geen harde valuta voor Moskou meer Nieuw kabinet nog niet in sic kt DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 PAGINA Wel schudden kende" kracht vnn 15 N0V1C„nti:;Jrif:; fee valüfes sovjetregenng niet meer 5 precentsverlioging van I» H?' (Van onze parlementaire redacteur) Dat de kabinetscrisis een uitnemende gelegenheid is geworden tot hét tussentijds vaststellen van een nieuw regeringsprogram op grond van de harde realiteit, slaat reeds lang vast. Het schijnt echter, dat er binnen het demissiounaire kabinet nog geen besluit dienaangaande' is genomen, ondanks de dagenlange vergaderingen van de Raad van Economische Aangelegenheden, welke mede door zo SoefJ als alle andere ministers werden bijgewoond. Indien nu de twee formateurs het eerst nog met het demissionnaixe kabinet eens moeten worden over dit program, alvorens tot recoustructie over te gaan, kan het nog wel deze week duren, voordat de kabinetscrisis is opgelost. II (slot) Als halve kinderen of nauwelijks volwassenen, losgerukt van alle handen met hare dierbaren, hebben de uit Rusland gevluchte of verdreven Slavische mensen in Duitsland temidden van de nood der oorlogsjaren een Nederlandse jongen ontmoet. In de grauwe ellende van gebombardeerde steden en schamele barakkenkampen hebben zij elkander gevonden, allen met eenzelfde lot, zich eenzaam voelend en verlaten, verlangend naar iets dat een arm hart ver warmen kon. Zo hebben zij troost en hulp gezocht bij elkaar en na de oorlog verkozen de man te volgen naar een onbekend land en een vreemd milieu- Sommige van deze huwelijken hebben achteraf schipbreuk geleden, toen de verschillen aan het licht traden tussen de nuchtere, haast onverschillige aard van een Hollandse arbeider en het zoveel bewogener gemoedsleven van een Slavische vrouw, die zich eenzaam en onbegrepen ging voelen. Ontzagwekkend gebeuren Wat opvalt, is het onophoudelijk bid Hulp nodig ECON. COÖRDINATOR IN BELGIE Benoeming spoedig te verwachten BREMEN JUICHT OPRICHTING „HANSA-BOND" TOE ENGELSE LENING VOOR DE BOUW VAN NOORSE SCHEPEN hem riep om zjjn moeder. Dit konden wij, de kapitein kennende, nauwelijks geloven. Wij troffen hem op het strand, terwijl hjj bezig was zijn natte schoe nen uit te trekken, aan en interpelleer den hem om zijn moedeloos gedrag. Ook enkele van zijn termen zullen wij U besparen, maar de kern van de zaak ligt hierin, dat hij steeds de krachtige term „Loeder" had gebezigd, waar mede hij een zekere depreciatie voor 's qians stuurmanskunst wilde aandui den. en steeds weer werd het water in de zee lager en in de boot hoger. Wij zagen hoe de kapitein enkele woorden uitsprak. Wat hij zei konden wij echter niet ver staan. Het grote ogenblik was aange broken! De persfotografen gingen alle maal aan bakboord van onze schuit staan, hetgeen het evenwicht van de boot niet ten goede kwam. Ger de Koos nam de kist in handen, keek om zich heen of de toni. torn.aanwezig was en op het moment dat hij de laatste blik op de kist wierp, Het internationale gezagsorgaan voor het Roergebied heeft toegestaan dat het Westduitse exportquotum voor kolen voor het eerste kwartaal van dit jaar, dat 6.830.000 ton bedraagt, met 550.000 ton verminderd zal worden. Verder werd toegezegd dat het export- werd het hem te machtig. Nog voordat i tum voor djt kwartaal nogmaals ver- vooreen omen ^g(^al worden indien de gemiddelde dagproductie van de mijnen in het Roer gebied beneden de geraamde hoeveelheid van 380.000 ton zou blijven. Deze toezeggingen zijn het gevolg van de scherpe Duitse protesten, daar door de Duitsers gevreesd werd, dat de hoge kolenuitvoer de industriële productie in Duitsland zou aantasten. Dr. Pothoff, een van de Duitse afge vaardigden bij het gezagsorgaan, deelde mede, dat de gemiddelde dagproductie thans 375.000 ton bedraagt. Hij is daarom van mening, dat het exportquotum voor dit kwartaal verder met 60.000 ton zal worden verminderd. een geweldige golf zijn voorgenomen speech in het water had doen vallen, gooide hij met schorre kreten de kist in zee. Het geheim werd aan de golven voor eeuwig prijsgegeven. „HET DING" zal naamloos blijven. Wij twijfelen er aan of Pi Scheffer, de leider van liet, orkest „De Skymasters" die het „DING"-lied ook al op zün reper toire heeft staan er in zal slagen de iden titeit van „HET DING" op te lossen. Aan een Parool-verslaggever heeft hij gezegd, dat hjj door zal gaan met het spelen van het lied, zonder tam-tam. Op de vraag, wat „HET DING nu eigenlijk is, vertelde hij, dat er in een Engels muziekblad gestaan had, dat het een soldatenliedje uit de Boerenoorlog was. In plaats van te vertellen wat „HEI DING" was, stampten de soldaten bö het Wij keren terug naar de duck in de I zingen van de diverse coupletten met golven. Iedere golf beukte tegen de boot hun voeten op de grond. Het hele uitvoerqnotum zal dus waar schijnlijk met 610.000 ton verminderd worden, hetgeen belangrijk meer is dan de vermindering met 500.000 ton, die de Duitsers oorspronkelijk vroegen. Het historische ogenblikGer de Roos laat „HET DING" te water, onmachtig om te uiten wat de kist nu wel verbergt. (Van onze speciale verslaggever voor kolderzaken) Het mysterieuse JD1NG" berust bij Neptunus. In een nog nakolkende tee is gisteren de kist met de schat van Ger de Roos vroegtijdig verloren gegaan. De moordende onzekerheid heeft geen plaats gemaakt voor de rust van het zekere weten. Integendeel. ,.I1ET DING"' heeft zijn mysterieus be- Ctaau in lengte van dagen weten te handhaven. Vi ij weten nog niet welke tvoorden achter het: d'ompompomverborgen gaan. Wie hieraan schuld is? Dat is moeilijk te zeggen. De elementen zaten Ger de Roos niet mee. Toen hij op het punt stond om mee te delen wat er in de kist zat, werd hij door een grootse ontroering gegrepen en omdat de micro foon, die de hunkerende luisteraars eindelijk zou meedelen wat er aan gespoeld was, steeds dichter bij zijn mond werd gehouden, kreeg deze ras- artist microfoonkoorts en in zijn radeloosheid souffleurs bestaan in de radiowereld niet wierp liij de kist met de kostbare lading in zee. van hun schat Wat de duck aan buis water over bakboord binnenkreeg, kan geen volksstam in honderd jaar opdrin ken. Water en nog eens water gutste in de boot Wij, die een beetje achter waren gebleven, werden er haast dorstig van. De kapitein had angst Hoe gevaarlijk de situatie was, blijkt wel uit het ooggetuigeverslag wat wij r.a onze wonderlijke redding, op het strand uit de mond van de dodelijk ver moeide schipper van de duck met de kostbare lading vernamen. Wij bespa ren U alle termen, die in rondborstige zeemanstaal over ons nat hoofd wer den uitgegoten, maar de schipper zei o.a. dat de kapitein steeds maar tegen Reeds uren voor de historische ont hulling was het Raadhuisplein in Zand voort omgeschapen in een drukke Am sterdamse Dam. In angstige spanning wachtte de menigte op de K.R.O.- wagen. waarin de geheimzinnige la ding, die de vorige dag nog urt oe klauwen van de Berg op Zoem se Prins Carnaval was gered, aangevoerd zou worden. Tegen half één was het zo ver en in optocht toog de menigte, waar onder een zwerm kinderen, naar het strand. Daar lagen de twee ducks klaar, die onder commando van een stoere schipper, ook in Amsterdam een bekende figuur, het kokende zeesop kozen. In een van de boten nam het orkest met. de kostbare lading plaats, in de an ti er kropen vol moed de verslaggevers en een 'eger van persfotografen. Even voor dat de heroïsche tocht een aanvang zou nemen, trad een heer naar voren, die namens Touring Zandvoort aan de be- manning het gebruikelijke geschenk aan (Van onze correspondent), Carnaval-Maandag brengt een der hoogtepunten van de Oeteldonkse Vas tenavondviering. Dan toch trekt door de stad de grote gecostumeerde en gemas kerde optocht, waaraan weken van voor bereiding zijn besteed en waarbij de on derscheiden carnavalsverenigingen in een edele en dol-komische wedstrijd elkaar de loef trachten af te steken. Tegen het uur dat deze stoet der dwaas heid door Den Bosch trekt staan dui zenden kijkers ,.op de stuupkes" der bin nenstad verzameld. Het lijkt een gonzende bieënkorf. doorzongen van allerlei me lodieën Boven de hoofden der wachten den zwieren de vlaggen en guirlandes in de gure Februariwind, maar de koude ten spijt gonst de feestvreugde der ge duldige menigte door de straten. Dan klinkt een langgerekte kreet van blijdschap: „d'n optocht komt". En gelijk bij kinderen, groeit de nieuwsgierigheid tot een stille, gespannen verwachting, die plotseling omslaat tot een uitbupdige pret, wanneer de carnavaleske stoet in al zijn bonte verscheidenheid aan kleur en dwaasheid voorbijtrekt. Veredeling De Oeteldonkers hadden er ook dit jaar weer veel werk van gemaakt. Er waren diverse groepen, die het devies van de veredeling der carnaval op waarlijk schone wijze tot uitdrukking wisten te brengen, door het brengen van wapens of taferelen in dé optocht, die van een uitstekend inzicht, be schaafde geestigheid en artistieke smaak getuigenis aflegden. Zo noemen wij „Al in die bergen" van de vereniging „De Peer", de muzikale .Spaanse peper" van „De Spanjolen". Het spreekt vanzelf dat ook de gemeentepo litiek gehekeld werd. En zo kree^dan o.a. ,,'t Honderd-duizendste koeibeest" een beurt, de ratten van de Oeteldonkse wateren, de krotten in Oeteldonk en het Brabants Orkest. Er reden ook enkele als reclame be doelde wagens van bekende firma's mee in de optocht, die echter evenzeer een verzorging m stijl met het festijn hadden. En natuurlijk waren daar ook de vorste lijke „biezepèrdjes", stamboekspul uit de hofstoeterij van Prins Amadeiro, die het toch altijd weer prima blijven doen. In eigen gerei En de burgervaoder van Oeteldonk. Peer van den Muggenheuvel reed mee in zijn eigen „gerei", begeleid door Driek Pakaon, de Oeteldonkse veldwachter. Z. K. Hoogheid Prins Amadeiro XVI sloot de stoet met zijn staatsiegondel „De azuurblauwe Schuyt", extra mooi ver sierd van wege het 2 x 11-jarig jubilé van de vorst der Oeteldonkse zotheid. Carnaval-Maandag heeft Den Bosch weer gevierd met een optocht, die er In ieder opzicht zijn mocht. De Prins heeft er dan ook zijn volle tevredenheid over geuit, toen hij 's avonds, „mee adjedaant en gevolg" een aparte rijtoer door Oetel donk deed om z'n traditionele bezoeken bij de „differente danszulders" af te leggen. In Venray Wuivende serpentines en vlaggen en met de wind meedrijvende confetti ver gezelden de bonte stoet, welke gister middag door Venray trok met als middel punt Zijne Koninklijke Dwaasheid Cas I. Sprookjes in carnavalsgeest trokken voorbij de duizenden toeschouwers, die volop genoten van allerlei geestige cri- tiek op het overheidsbeleid. De Raad van Elf zetelde op een hoge boom en elke lid had de beschikking over een hobbelpaard. Vdte losse groepen, getooid met grote maskers, en zelfs honden met broek en vest aan, alsmede een hoed op veroor zaakten daverend gelach. De Bredase binnenstad was gistermid dag voor het moterverkeer afgesloten. De carnavalsoptocht trok uit en alles wat benen had ging naar het stadsgedeelte binnen de singels om te zien wat de stoet deze keer aan vrolijkheid en originele vondsten zou opleveren. Een stierengevecht, een complete apen- tuin met vader aap in een boom, een aan tal baby's, die met de melkfles speelden en alles deden wat baby's plegen te doen, de nodige rose varkens, struisvogels met klepperende kaken en meer grappige en niet alle dagen te bewonderen wezens sjouwden achter en tussen de vijf mu ziekkorpsen, die aan de stoet nog meer vrolijkheid gaven. De meïkdistrïbutie is afgewend. De kleine Erik drinkt dus onbekommerd zijn fles. Hij, het vijf maanden oude mensje, omklemt zijn bezit reeds met stevige kanden. En het wollen jasje van de fles geeft zijn al stevige vingertjes een flinke houvast. Erik heeft zijn moeder niet meer nodig. Als de fles ledig is, speelt hij er mee ofgooit haar weg, al naar zijn stamming. Zó zijn babies. En die stemming valt af te lezen in het stille spel der voetjes. Elke moeder ver staat dit spel en de taaldie het spreekt. We behoeven waarlijk niet onder elke foto van dia voetentaai een verklaring te zetten. De voetjes spreken voor zich zelf en... duidelijk. (Van onze medische medewerker). Meer dan 600.000 mensen zijn in een jaar tijds door het Centraal Bureau voor Keuringen op medisch-hygiënisch gebied onderzocht op tuberculose; want al staat het er niet bij: het zwaartepunt van het onderzoek is gericht naar de opsporing van deze ernstige kwaaldie onder de Nederlandse bevolking blijft voortwoekeren. Daar zoveel personen met dit bureau in aanraking komen mag daarover wel eens iets verteld worden. Herhaaldelijk komt het voor, dat iemand er enigszins slecht uitziet, wat ver magert. lichte bezwaren heeft en voor al deze dingen in „drukke werkzaamheden" e.d. er zelf een verklaring voor weet. Bij Röntgenologisch onderzoek wordt dan een beginnende tuberculose geconstateerd. Deze kan soms dan reeds weer een persoon in de omgeving hebben besmet. Daardoor is de wens ontstaan om ge hele bevolkingsgroepen systematisch te onderzoeken of zij deze ziekte bij zich dragen. Zo schrijft een wet voor, dat on derwijzers geen les mogen geven of zij moeten een bewijs overleggen, dat zij uit het oogpunt van tmberoulose niet besmet telijk zijn. Dit onderzoek kan door het Centraal Bureau voor Keuringen worden ng her gcux*jr bood. In een kist waarop ..tRNG No. TWEE" stond, was da traditionele oor lam verborgen. De mannen met de zikale zeemansbenen kozen het sop e voor de laatste maai weerklonken de to nen van het lied, waaromheen heel nie- derland zijn persoonlijke oplossing nau gesponnen. De tuba was droevig gestemd en de hete tranen van de bespeler, die maar niet kon geloven dat hg nu nooit meer „HET DING"-partjj zou blazen, hadden diepe deuken in het kostbare instrument gebracht. De zee en wij kookten. Wat zou de onthulling brengen? Op de geheimzinnige kist stond met liuidelyke letters aange bracht: „Droog houden" en „Niet in de zon plaatsen". Het laatste was geen pro bleem. maar het eerste.Met be vreemding misten wij het „Ding boven houden" en dat bracht ons van de wijs. de kon „HET DING" dus blijkbaar wel schudden voor het gebruik. Alsmaar water Bö de nieuwe watertoren, dicht bjj Paal 67, de geografisch juiste plaats waar Ger de Roos het mysterieuse „DING had gevonden, zou de plechtige omhul ling plaatsvinden. Een radioverslaggever had zich aan boord van bet-Schip-Zonder- Naam begeven, maar de elementen va ren nog niet van de stormachtige Zondag uitgewoed. De schipper koerste op hot kompas naar de aangegeven plaats, maar de branding overviel hem en de duck kwam dwars voor de woeste' golven te liggen. Als waren het levende wezens, die vochten voor liet behoud van hun ge heim. zo vochten zeewater en schuim, - veel schuim— voor het voortbestaan (Van Het onze correspondent). HELSINKI. Februari 1951. roodgroene blok van socialisten hoofdzakelijk tegen de socialistische mi nisters zeven stuks die nu rnet de zeven agrariërs de verantwoordelijkheid dragen. Het een en ander kan aanleiding en agrariërs, waarop de nieuwe Finse geven tot internationaal-politieke compli- regerlng steunt, kan met een beetje caties. want de Finse socialisten zijn al- wil de rijksdagverkiezingen in lerminst populair in Moskou Dat de prt- Minister-president Krtto lmi<?r er uiet toe «verging om „zwarte gull halen. 1 o schapen» zoals Fagerholm in de regering nen heeft de medewerking van rijn 0p te nemen, wijst er op, dat de zeven prnotcte politieke tegenstanders gekocht. socialistische ministers met zorg zijn uit- T,. twee eisen om loonsver-1 gekozen, ongetwijfeld met de bedoeling Hij heeft aan i alecmene ver. iom Moskou niet te veel op stoom te ja- hoglng toegegeven. iSen- In politieke kringen in Helsinki ho"ln"- van 5 percent m t tor gtver- meent men evenwel te weten, dat Kek- Dit betekent, dat de lonen in l30* met circa 40 percent zip* ges egen Ondertussen is bepaald, ^l^kader loonsverhogingen slechts m t., „reikt van de ecconomische stabilisatie h kunnen worden. Na een jaar van exp roenteren met vrije lonen is Finland nu overgegaan tot een door de staat ge controleerd systeem. Of de regering 111 staat zal zijn om de opwaartse loon- en prijsbewegingen onder de knie te houden, staat nog te bezien. Kekkonen zelf twij felt er aan. De reactie van de communis ten is even scherp als onredelijk. Ze ke ren zich heftig tegen de tegenwoordige verbrede regering, ondanks het feit dat ze de loonpolitiek van het socialistische vakverbond die onherroepelijk op de huidige situatie moest uitlopen ijverig hebben gesteund. De communistische critiek richt zich Oeteldonk staat op zijn kop. Drie groteske figuren uit de optocht. uitgevoerd. Zo komt er «en bedrijf, ja een gehele gemeente er toe om zoveel mo gelijk verrassingen te voorkomen het gehele personeel (bij voorkeur met de gezinnen) of de gehele bevolking te on- derzoeken. Hoe eerder de ziekte herkend is hoe sneller de genezing en hoe minder de invaliditeit. De tuberculosebestrijding is in ons land vrijwel geheel geconcentreerd op de con- sultatlebureaux en deze zijn door allerlei omstandigheden niet Ingericht voor dit massa- of bevolkingsonderzoek. Thans is er een wetsontwerp bij de Kamer inge diend om het bevolkingsonderzoek aan regels te binden, omdat er op dit gebied een chaos dreigt te ontstaan, doordat al lerlei instanties, met de beste bedoelingen overigens, door elkaar heen willen wer ken. Het Centraal Bureau voor Keuringen, waairvan het bestuur is samengesteld uit vertegenwoordigers van die Stichting van d*e Arbeid, werkgevers, en werknemers organisaties, Kruisverenigingen, sociale verzekeringsinstellingen enz., geeft in een zo juist verschenen lle jaarverslag inte ressante cijfers over recente waarnemin gen in ons land. De belangrijke invloed van het beroep kwam nog eens in de cijfers tot uitdruk- king- Bij de industrie wenden relatief d« hoogste cijfers aan tuberculose geconsta teerd en bij het overheidspersoneel oc laagste. De groep handel en verkeer schommelt er tui-sen in. Per 100.000 on derzochte personen in die industrie bleken 37 open of gesloten actieve processen mee gevonden te zijn dan bij' eenzelfde aantal personen in overheidsdienst. De relatieve tuiberaiiosefrequentae in Gisteren hebben de dent en minister Van Schalk dit pro gram de gehele dag in de ministerraad kunnen bespreken en Vandaag zal cni overleg worden voortgezet. Ook mee leiders der verschillende fracties moe ten deze zaken worden besproken. Daartoe ontving dr. Drees gisteravond nog mr J. Burger, fractieleider van de P. v. d. A. Is men het eenmaal over het pro- worden al wil dit nog niet zeggen, dat de formateurs' dienaangaande nog niet geïnformeerd zouden zijn. Deze gang van zaken verklaart van de andere kant wel, dat de besprekingen van dr Drees tot nu toe tot de verschillende fractie leiders beperkt zijn gebleven. Vanmorgen hebben de heren Drees en Van Schaik een onderhoud van on geveer vijf kwartier gehad met minis ter Van den Brink. Het lag toen niet in gramma eens geworden, dan zal het j de bedoeling van de formateurs heden- aantrekken van eventueel nieuwe figu- i voormiddag nog meer personen te ont ren het sluitstuk der formatie moeten j vangen. Verschillen ook in levensomstandighe den, gewoonten, beschaving, ontwikke lingspeil. En ook waar het goed gaat, knaagt toch het heimwee naar het oude land, naar de eigen familie waarvan ze soms brieven ontvangen, die tussen de regels door te verstaan geven, dat het hun slecht gaat, dat 'n vader in het con centratiekamp zit of dat er geen bericht meer komt van een broer, dat moeder op haar oude dag zich zo moet afbeulen en dan nog gebrek lijdt. Zij uHen niet terng onder het juk, maar daarom ver langen Zij wel naar het geboorteland, naar de dierbaren die achterbleven en die zij niet helpen kunnen. Ballingen zijn veel van deze mannen en vrouwen ook nog in ander opzicht, omdat zij niet katholiek maar orthodox zijn. En de arthodoxe patriarch van Moskou en aan hem onderworpen orthodoxe priesler in Nederland hebben zich verbonden met het Sovjetregiem. Het is niet zo gemak- JFÏÏVS? bet oppervlakkig gezien wel licht ïyKt, om over deze tragische situatie een oordeel te vellen, maar één ding is zeker: een groot deel der emigranten kan dit met begrijpen en staat er zeer wan trouwend tegenover, zodat het niet meer naar de orthodoxe liturgie gaat, tenzij de enkele maal dat er een niet aan Moskou onderworpen priester uit Parijs komt Daarom komen zij hier. Zij kunnen dan niet communiceren, maar zfin al big dat ZÜ de Heilige Liturgie kunnen bijwonen en er kunnen bidden„Ook voor het diepbeproefde Russische rijk en al zijn gelovige kinderen, bidden wij: Heer wees barmhartig". Het Evangelie van deze Zondag is dat van de farizeeër en de tollenaar. Er is geen zuiverder karakteristiek voor de Russische gelovige dan deze deemoedige mens. Het „Góspodie pomieloej" heeft in de „dringende" litanie een andere klank gekregen; het gaat de hemel bestormen: „Heer, wees barmhartig!" den om vrede. Dan knielen allen neer en klinkt de Cherubijnenzang. De intocht met de offergave begint. Het is niet lan ger een zolder; het is het voorportaal van de hemeL Voor ons knielt een vrouw op jaren en buigt zich tot haar voorhoofd de vloer raakt. De vredeskus, het. overtuigende „Vjèroejoe" de geloofs belijdenis. En dan, overrompelend snel na liet driewerf jubelende „Svjat, svjat, svjat" (ons Sanctus), het verschrikkelijke ogenblik der consecratie. Verschrikkelijk, ja, huiveringwekkend. Er klinkt zo'n die pe deernis in de stem van de priester, die de consecratiewoorden zingt, een menge ling van liefde en smart welke de gelo vige aangrijpt tot in de ziel. Het moment van het Goddelijk Offer is van een schier ondraaglijke spanning. offeren wij U het Uwe, opgenomen uit het Uwe, in alles en voor alles". Maar dan, terwijl de tranen in de ogen branden, valt juichend het koor in, over vol van vreugde om onze redding in dit offer. „Wij loven U, prijzen U, danken U, Heer, en bidden U, onze God". De wie rook geurt en het koor zingt het „Otsje nasj" (Onze Vader). Is het gebeuren te groots geweest voor 'ir kleine mens? Opeens is daar de klein moedige gedachte: Maar wat is dit helemaal? Deze weinigen tegenover zo vele millioenen die onbereikbaar zijn En dan valt het oog op 'n regel: „Geze gend zij de vurigheid van uw heiligen..." Deze Nederlandse Capucijnen begonnen in 1932 hun missiewerk in Oost-Europa. In 1939 ging al wat zij daar hadden op gebouwd in Estland, in Polen, waar zij zelfs al 'n kloostertje met 'n klein-semi- narie voor ca. 30 studenten bezaten, ten gronde. Het werd verspreid, vernield, vermoord; de.paters moesten de een na de ander het veld ruimen om in hét eigen land deze nieuwe taak te vinden, welke zij met onverflauwde moed ter hand genomen hebben. Dit werk vraagt om re serveloos vertrouwen. De Communie„Zoon van God, neem mij vandaag op als deelgenoot van Uw geheimenisvolle maaltijd, want ik zal voorwaar het geheim niet aan Uw vij anden zeggen; ik zal U geen kus geven zoals Judas maar zoals de moordenaar be lijd ik mijn geloof in U: Gedenk mij, o Heer, in Uw Koninkrijk". De Liturgie loopt ten einde. Daarna zingen koor en gelovigen tezamen het bekende: „Onder Uwe bescherming ne men w|j onze toevlucht, heilige Moeder Gods". Er klinkt waarlijk het vertrouwen in van het kind dat grijpt naar de moe derhand. Na afloop van deze plechtigheid vin den celebrant, koorleden en gelovigen elkaar in een klaslokaal. Er wordt thee geschonken en velen eten er hun boter ham op. De Capucijn met lachende ogen in de vriendelijke patriarchenkop schuift nu eens hier, dan weer daar bg in een bank, praat luistert, noteert. De slaven zijn broederlijke mensen, hartelijk en me dedeelzaam; zij hebben een grote waar dering voor al hetgeen voor hen gedaan wordt. Hier is iets groeiende, klein, zeker, maar met grootse perspectieven. Den Haag en Rotterdam hebben reeds een kapel, te Amsterdam komt zij dezer da- i gen gereed. Vanuit deze plaatsen wor den andere steden als Haarlem, Leiden, Dordrecht en 's Hertogenbosch bewerkt. Doch er kan nog veel meer gedaan wor den en niet alleen in ons land. In België, Frankrijk en Duitsland verblijven grote groepen slaven, die geen of zeer onvol doende godsdienstige verzorging genie ten. Er is een ontzaglijke behoefte aan geestelijke lectuur. Hier moet geholpen worden door alle Nederlandse katholieken met gebed, met warme belangstelling, met steun aan het Apostolaat der Her eniging. Deze mensen zelf moeten er nog wel wat meer voor offeren. Niet zeldzaam zijn de gevallen, dat er geen correspon dentie van thuis meer doorkomt, sinds zij met katholieken contact hebben gezocht. Van communistische zijde wordt alles gedaan om hen tot zich te trekken. Zij echter geven blijk van een godsdienstzin, die soms beschamend is voor ons. In de Paasnacht van vorig jaar werd de Litur gie bijgewoond door een oude, orthodoxe Rus, een voormalige zeeman, die nu als 'n eenzame ziel ergens in een grauwe armoebuurt woonde. De plechtigheid duurde van half twaalf tot half vier; daarna was er een enigszins feestelijk ontbijt. De oude man werd uitgenodigd: „Zit aan en tast toe." Hij had het wel graag gedaan, maar hij wilde om tien uur zijn Pasen gaan houden bij de orthodoxe priester. En daar ging hij, zon der gegeten te hebben, door de nacht van het éne eind van de stad naar het andere. Het stortregende en er reed na tuurlijk geen tram Dat was zijn laatste Pasen hier op aarde. Zulke ervaringen geven schoonheid aan dit moeilijke werk, waarachter het wijde perspectief ligt, waarvan Paus Pius xn gezegd heeft: „Ik zie voor mij 't Rusland van gisteren, van heden en van morgen, dat Rusland waarvoor wij niet opgehouden hebben te bidden en gebeden te vragen en waarin w\j een vurig ge loof stellen". die tabaks- en slgarenindustrie is t o. de andere industrieën vrij hoog en een afdoende verklaring hiervoor is not steeds niet bekend. De mogelijkheid, dat grensarbeiders uit België waar meer tuberculose dan in ons land voorkomt diaar debet aan zouden zijn, werd onder zoek t. Btf het onderzoek van 46.718 Haagse schoolkinderen kreeg men de indruk dat er invloed bestaat van het samenwonen op de frequentie van tuberculose, hoewel een onderzoek naar de betrouwbaarheid door het weinig omvangrijke materiaal, ais men het naaa de wijken en de welstand verdeelt, voorlopig achterwege moest blijven. De resultaten van het onderzoek van de leef tijds- en geslachte-verdeling van de Umgüuberculose onder schijnbaar gezon den zijn verschillend voor de tuberculeuze processen, welke nog aan de gang zijn en welke tot rust zijn gekomen. De nog aan de gang zijnde tuberculose vertoont een ingewikkelde curve, waarvan het geen zin heeft bp de bijzonderheden in te gaan. Slechte met inspanning van alle krach ten en met medewerking van een ied-r kan de tuberculose, die zoveel gezinnen treft, doelmaitig bestreden wonden. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen zal de Belgische regering een „eco nomisch coördinator" aanstellen, die tot taak zal hebben de werkzaamheden van alle Belgische ministeries te controleren, voor zover deze betrekking hebben op het economische leven van België. De nieuwe functionaris zal rechtstreek verantwoording schuldig zijn aan de premier Fholien. Hét instellen van b nieuwe functie vormt ,naar verluidt, eeil onderdeel van de politiek der „strategi sche economie" ,die blijkens mededelin. gen van regeringszijde zal worden ge volgd in het kader van België's bijdrage aan het verdedigingsprogramma der Noordatlantische mogendheden. Dr Hermann Apelt, een autoriteit crp het gebied van scheepvaart- en haven zaken. verklaarde, dat Bremen in het al gemeen het Nederlandse voorstel inzake internationale samenwerking tussen ere Westeqropese havens toejuicht. Naar zijn oordeel dient men echter bij de onderhandelingen over de voorgestel de nieuwe Hansa-bond ook controle op het scheepvaartverkeer via de havens aan de monding van de Rijn te overwe gen. ROGIER VAN AERDE. De president van Hambro's Bank heeft bekend gemaakt dat men gereed is geko men met de voorbereidingen voor het overnemen van een lening van 5 mil- lioen aan d'e Noorse regering, die 4 !4 pc., rente za] dragen en in 1961/66 aflosbaar zal zijn. De lening zal gebruikt worden voor de financiering van de bouw van Noorse schepen op Britse werven. Zij zal worden afgelost uit de inkomsten van de Noorse koopvaardijvloot, Veerdienst EnkhuizenStavoren her vat. Met ingang van Woensdag a.s. zal de veerdienst van de Ned. Spoorwe gen tussen Enkhuizen en Stavoren wor den hervat. Te Stavoren geven de bus sen naar en van Leeuwarden, in Enk. buizen de treinen naar en van Amster dam aansluiting op de veerdienst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3