Kabinetsformatie nog steeds niet in zicht Eerst overeenstemming over het program hij oude regering Op elke 1000 man zijn er 36 zonder arbeid H. VADER BEZORGD VOOR DE WERELDVREDE Moskou wil haast maken met conferentie der „grote vier Om te pogen herbewapening van W.-Duitsland te voorkomen GoNOc GROTE TREINRAMP BIJ NEW-YORK Amerikaanse diplomaten tot voorzichtigheid manen De Chinezen blazen de aftocht ten Zuiden van Seoel Verzoekplaten voor een guldenMogelijk iets voor Dr Drees „Werkelijk neutraal Duitsland vrijwel onmogelijk" HEVIGE EXPLOSIE BESLUIT DE EXPERIMENTEN IN NEVADA Ned. straaljager verongelukt Woensdag 7 Februari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Merkwaardig omkeren van volgorde m Werkloosheidscijfers lopen op Toespraak tot Romeinse pastoors en vastenpredikers Washington acht nota „nog enigszins onduidelijk" Attlee niet naar Moskou OLAGEN Honderden slachtoffers en ontzettende paniek Binnen het jaar proef met waterstofbom? Piloot gedood Italië geteisterd door noodweer Nieuwe lawines in de Alpen Het vervoer der Stille-Omgangers Belangrijke vorderingen der geallieerden WEERBERICHT "N v-7 - De jongste Russische nota over de voorgestelde conferentie der „grote vier" is gisteren te Parijs gepubliceerd. Zoals men in politieke kringen verwacht had, verklaart Moskou zich zij het in voorzich tige termen accoord met enkele door de Westelijke landen ge stelde eisen, o.m. dat in Parijs een voorbereidende conferentie van de plaatsvervangers der vier ministers van buitenlandse zaken zal worden gehouden en dat op de agenda niet alleen de Duitse kwestie zal worden geplaatst Zoals bekend, is het Moskou eigenlijk uitsluitend te doen geweest om bespreking van wat het „de West- Duitse herbewapening" noemde. PSEUDO-VOGELPEST BREIDT ZICH UIT Het Westen speelt Duitse militaristen in de kaart SPAAR DE BOETVAARDIGEN De Nederlandse militaire lucht macht heeft gisteren weer een slachtoffer aan haar dodenlijst toegevoegd. Des middags om half vier is op het vliegveld Leeuwar den n.l. de 23-jarige ongehuwde 2e luitenant J. van Leeuwen uit Delft, van het 325ste squadron met zijn vliegtuig, een Meteor- straaljager die op de vliegbasis Leeuwarden gestationneerd was, omlaag gestort en gedood. De weerverwacht.ing, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Aanvankelijk enkele opklaringen. Later over- wegend swaar bewolkt met enige regen of natte sneeuw. Matige tot krachtige, la"Ss de kust later wellicht harde wind tussen Zuid West en Zuid Oost. Vannacht iets minder koud morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Donderdag 8 Februari: Zon op 8.i0 uur, onder 17.39 uur. Maan op 9.03 uur, onder 20.38 uur. NIEUWE SCH SCHE COURANT De minister-president dr Lrees en de vice-minister-president mr Van Schaik, de twee formateurs hebben het haast ongelofelijke feit bestaan om tijdens hun kabinetsformatie of wat daar dan op lijkt een confe rentie te beleggen met een aantal journalisten over de stand van zaken in de kabinetsformatie. Dit is wel zo ongeveer een novum in de geschiedenis, een novum, dat wij natuurlijk op hoge prijs stellen en waarvan het nu nog niet met zekerheid is te zeggen of de beide formateurs dit deden omdat zij de belangen van het land daarmee gediend achtten. Ten dele hangt dit ook af van hetgeen er op deze conferentie werd medegedeeld: namelijk of dit zaken waren, die feitelijk al bekend waren óf zaken, die zij meenden in alle gerustheid aan deze kring van journalisten als een soort van back ground in vertrouwen te kunnen mede delen in de overtuiging, dat de gevol gen van dit vertrouwen zich daarna zouden weerspiegelen in de artikelen in de pers ten profijte van een juiste for matie. Laten wij er direct aan toevoegen, dat dit laatste niet helemaal het geval is geweest. In feite heeft de minister president daar niet zo heel veel nieuws verteld. Wat hij vertelde hadden de journalisten, hier en daar wel na enige gissingen envergissingen, die had den kunnen worden voorkomen, ais deze voorlichting eerder ware gegeven, zelf reeds eerder achterhaald en ge publiceerd. Toch is deze conferentie intussen geheel zonder nut geweest. De Drees heeft daar namelijk eengezet het verloop van deze matie, welke van meer dan één zijde reeds met het woord „eigenaardig gekarakteriseerd. En dat zou nu volgens dr Drees ver oorzaakt zijn, doordat vóór de kabinets crisis reeds de discussie was aange vangen over een aantal uiterst belang rijke vraagstukken, waarvoor ons land was komen te staan en welke discussie door deze kabinetscrisis werd door kruist Welke deze vraagstukken waren, is langzamerhand al voldoende uit de doeken gedaan; men kan ze in het kort samenvatten als de militaire inspan ning de wijze van dekking van de be grotingstekorten 1951 en het even wicht brengen van de zeer ongunstige betalingsbalans. De minister-president heeft op deze conferentie werkelijk zijn bes1 s daan om uit te leggen, dat met discussie over deze hoogst belangrijke vraagstukken, welke discussie Jufs* voor de boeg stond, de formatie niet anders kon geschieden dan zij nu ge beurt Hij herinnerde aan zijn rede in de Tweede Kamer rond half Januari, waar in hfl de zorgelijke situatie van het land schetste en mededeelde, dat er een welke aan de 'hoogst ernstige ngen. de en parlement ingelicht. En commissie, bestaande uit topfunctiona rissen van verschillende departemen ten, was samengesteld, regering over deze - zaken rapport had uit te brengen. Na bestudering van dat rapport door regering zouden volk dienaangaande worden dan vertelde dr Drees verder, dat deze opdracht aan de commissie op 5 Dec was gegeven, dat het advies op 22 Januari bij de regering binnenkwam en dat de regering toen besloot dit rapport op 25 Januari in behandeling te nemen en in de Raad voor Econo mische Aangelegenheden te bespreken. Toen kwam de kabinetscrisis ertussen en nu heeft de regering gemeend de behandeling van deze problemen te moeten voortzetten ondanks de kabi netscrisis. Zij heeft dit gemeend in de overweging, dat deze problemen, voor wélke regering dan ook, primair zouden zijn en dus het eerst moesten worden opgelost. En zo werden in de broeikas atmosfeer van deze crisis problemen besproken als bezuinigingen op het staatsbudget, beperkingen op publieke en semi-publieke investeringen, op in vesteringen rakende de particuliere bedrijfssfeer, beperkingen op de con sumptie en fiscale maatregelen. De vraag rijst nu of het wel juist is, dat een demissionnair kabinet een programma gaat opstellen, waarover dit kabinet het eens is, maar zon der te weten of het wel hetzelfde kabinet zal zijn, dat dit programma zal krijgen uit te voeren. En als er een nieuw kabinet zou komen, zou dit zich toch op eigen wijze moeten beraden over de problemen, die dan hangende zijn en waarmee het te maken zal krijgen. Nu kan de heer Drees het wel zo voorstellen, dat het met deze be sprekingen voor het nieuwe kabinet de weg bereidt, omdat ieder kabinet, welk dan ook, met deze problemen allereerst te maken zal hebben, het ligt toch voor de hand, dat het nieuwe kabinet ook in deze problemen zijn eigen koers zal hebben te bepalen en zelf zal moeten beoordelen hoe zij zullen moeten wor den opgelost. Nu zou men hieruit de conclusie kun nen trekken, dat het oude kabinet van plan is zo ongeveer ongewijzigd terug te keren. Er zullen echter wel enkele nieuwe figuren verschijnen, die van al deze problemen tevoren niet zodanig kennis hebben genomen als voor 'n juis te uitoefening van hun functie is vereist en dezen zullen dan in korte tijd, in te korte tijd om dat alles te overzien en te beoordelen, moeten beslissen of zij deze verantwoordelijkheid zullen aan vaarden of niet. En hebben zij deze eenmaal aanvaard, dan zullen zij ook aan dat programma, dat zonder hen tot stand is gekomen, gebonden zijn. Bovendien heeft de formateur dr Drees de zaak aldus gesteld, dat de formatie nog niet aan de orde was, zolang er in het kabinet (let wel een demissionnair kabinet!) geen overeenstemming over dit nieuwe program zou zijn verkregen. Is dat nu wel constitutioneel? Of is dit een poging om het beleid van het nieuwe kabinet van te voren te be palen? Wij kunnen dat toch moeilijk aannemen. Maar in dat geval hadden de heren Drees en Van Schaik, die hun standpunt op deze conferentie zo over tuigend trachtten te rechtvaardigen, beter kunnen beginnen met het recon strueren van hun kabinet, indien zij daartoe het plan hadden, om daarna het nieuwe program te bespreken. Per slot van rekening heeft een demission nair kabinet alleen maar de lopende zaken af te doen, totdat er een nieuw ministerie is gevormd. Het is niet zijn taak op het program van dat nieuwe ministerie vooruit te lopen. Er zijn verschillende manieren om vooruit te komen, zo dacht een Nederlandse soldaat in Korea en hij gooide zijn zware bepakking in een vrachtivagen en liet zich op een karretje heerlijk door de sneeuw voortslepen. Soldaat Th. A. Langenberg uit Breda schijnt helemaal niet afgunstig te zijn op zijn maat. Vrolijk lachend en zwaar bepakt ging hij te voet op stap. De werkloosheid in ons land Is de laat ste twee maanden erg gestegen en bereik te eind Januari het cijfer van U0.905, t-w. 77.430 (75.537) geheel werklozen, 31.754 (35.216) D.U.W.-arbeiders en 1.731 (2.135) wachtgelders. Er werd een stij- gingscfjfer genoteerd van 30.460 tn De- cemebr en 8.017 in Januari, tezamen dus 38.477. De oorzaak van de toeneming moet vooral gezocht worden in het feit, dat in December reeds de vorst inviel. Naast het winterweer oefenden ook de zeer hoge waterstanden in enkele delen van ons land een ongunstige invloed uit. Door de grote vraag over de gehele we reld naar grondstoffen ondervonden en kele bedrijfstakken moeilijkheden met de materiaalvoorziening. Tengevolge van de sterke stijging van de wolprijzen zag de textielindustrie zich genoodzaakt tot ont slag van personeel over te gaan. De werkloosheid steeg eveneens door het geen bureaucratische ^stellingen ^fr^de maken, want de vaderlijke Z. H. de Paus heeft gistermorgen alle Romeinse pastoors en vastenpredikers n speciale audiëntie ontvangen. In een korte toespraak getuigde de H. Vader van Ann grote bezorgdheid over de huidige situatie in de wereld, die bedreigd wordt door een nieuwe oorlog, terwijl de mensheid nog gebukt gaat onder de gruwelijke gevolgen van de vorige wereldramp. Z. H. herinnerde aan het beroep, dat Hij in Zijn laatste kerstboodschap op de wereld had gedaan en dankte voor de vele bewijzen van ijverige inspanning, die Hij overal mocht zien. Aan de pastoors beval Hij uitdrukkelijk de zorg voor de zwakke zielen aan, ten einde hen te leiden op de weg der waar heid. De gelovigen moeten in hun pries ters altijd de minzame goedheid en be reidheid van de Goede Herder terugvin den, zo zeido Hij en waarschuwde hen nadrukkelijk, dat iü van de parochie» 1 nnrACC lOTtO ATI tmr\Ario zielen moet de gehele aandacht van priesters opeisen. .„..jprs De H. Vader spoorde zijn toeho vervolgens aan om de Katholieke ac»c bij hun arbeid tn te schakelen; deze in stelling heeft reeds vele vruchtbare initiatieven ontwikkeld en uitgewerkt en heeft reeds zeer vele en goede diensten aan de zielzorg bewezen. Ook het godsdienstonderricht en de morele opvoeding van de jeugd bracht de H. Vader nadrukkelijk naar voren als een dwingende eis van deze ont wrichte tijd. Hij vroeg de predikanten bij hun vastenmeditaties speciale aan dacht te wijden aan de jeugd en de ge varen, die haar bedreigen. Met nog maals een beroep op de geestelijkheid om zich geheel te geven aan haar ver heven taak. besloot de H. Vader deze •peclale audiëntie. Te Den Hp (N.H.) zijn Maandag en Dinsdag twee nieuwe gevallen van pseudo- vogelpest geconstateerd. Van de bedrijven j van B. van Heeringen en J. Edel zijn res- I pectievelijk 106 en 68 kippen in de des tructor te Purmerend vernietigd. toenemend aantal gerepatrieerden uit Indonesië. Het aantal werkloze bouwvakarbei ders steeg van 18.757 tot 20.390, metaal arbeiders van 5.520 tot 5.936, landarbei ders van 20.896 tot 22.601 en losse arbei ders van 15.248 tot 16577. Het aantal bij arbeidsbureaux inge schreven gedemobiliseerden daalde van 2.577 tot 2.300. Zfj genieten prioriteit bij de arbeidsbemiddeling. Het aantal deel nemers aan de cursussen op de rijkswerk, plaatsen voor vakontwikkeling daalde van 3.840 op 3.491, waaronder 2.092 ge demobiliseerde militairen. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 13.431 tot 15.140. Friesland en Noord-Brabant De werkloosheid blijkt in alle provin cies te z(jn toegenomen (uitgezonderd Overijssel), maar relatief wel het sterkst ln Friesland en Noord-Brabant. Op het ogenblik zijn er in Nederland 36 werklozen per 1000 mannelijke „be roepsbeoefenaren" tegen 35 op 31 Ja nuari 1950. Onder „beroepsbeoefena ren" dient men de mannelijke bevol king te verstaan van 14 tot 65 jaar, in aanmerking komend en geschikt voor arbeid. De werkloosheid is het grootst in Drente met 101 en het geringst in Overijssel met 17 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Voor de andere provincies gelden de volgende cijfers: Groningen 66, Friesland wAn -?-r,!and 36> Utrecht 27, Noord- 32 Zuid-Holiand 31, Zeeland 39, Noord-Brabant 44 en Limburg 20. Jr,oSn. werkloze vrouwen steeg 5.820. De vraag naar vrou- 15837 p soneel nam van 14.932 toe tot De Sovjet-regering vindt, dat er thans geen enkele reden meer is om de con ferentie nog langer uit te stellen. Maar uit de eerste reacties van Washington blijkt, dat men er daar anders over denkt. Welingelichte functionarissen waren van mening, dat het nieuwe Sovjet-antwoord „nog enigszins onduidelijk" is en dat er nog verdere nota's zullen moeten worden uitgewisseld. Wat voor Washington onduidelijk moge zijn, in geen geval kan dat slaan op wat er in de nota gezegd wordt over het plan tot inschakeling van West-Duitsland in de Noordatlantische verdediging. Uit alles blijkt, dat deze kwestie Moskou erg hoog zit en de desbetreffende bewoordingen in de overigens niet onwelwillende nota zijn dan ook tamelijk fel. Gezegd wordt o.m.: „Terwijl de voor gestelde besprekingen om de een of an dere reden voortdurend worden uitge steld, wordt Duitsland niet alleen niet ontwapend, maar daarentegen worden zelfs maatregelen in practtjk gebracht voor het herstel van een staand Duits leger en van de oorlogsindustrie, welke maatregelen gericht zijn op de haastige voorbereiding van een nieuwe oorlog." „De Sovjet-regering kan niet nalaten de aandacht te vestigen op het onduld bare karakter van de aldus geschapen toestand", aldus vervolgt de nota: „In dien deze voortduurt, zal de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken zich natuurlijk geplaatst zien voor vol dongen feiten. Dit mag dan tegemoet komen aan het verlangen van sommige agressieve kringen, maar de Sovjet-Unie moet er haar stem tegen verheffen". De nota waarschuwt Frankrijk, En geland en de V.S., dat zij zich vergis sen als zij menen, dat zij de te vormen strijdkrachten .Als een gedwee instru ment" zouden kunnen gebruiken. On der de dekmantel van de huidige West- duitse „revanche-regering", zo meent Moskou, werken mannen, die zuivere militaristen zijn, verbitterd door mis lukkingen en vastbesloten om de nieu we toestand te gebruiken voor hun I de „grote vie,r". eigen agressieve en imperialistische doeleinden. Deze mannen versterken elke dag hun invloed en met de her bewapening van West-Duitsland gra ven de Westelijken daarom hun eigen graf. Er zijn thans reeds drie nota's van Moskou en twee van de Westelijke grote mogendheden over de onderhavige kwes tie uitgewisseld en het ziet er naar uit, dat nog meerdere nota's zullen volgen vóór er iets kan komen van een voor bereidende conferentie. Niet alleen Washington, maar ook Parijs en Londen zijn deze mening toegedaan. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken zeide. dat Rusland met zijn jongste nota „de deur op een kier heeft laten staan, maar haar nog niet wijder heeft geopend". Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, bestudeert thans met zijn adviseur de jongste Sov jet-nota. Spoedig, zo verwacht men, zul len tussen vertegenwoordigers der drie Westelijke mogendheden besprekingen worden gehouden over een gemeenschap pelijk antwoord. Attlee, de Britse premier, heeft giste ren de suggestie van een conservatief lagerhuislid, dat hij een bezoek aan Mos kou zou .brengen om de „dreiging van een oorlpg" te verminderen door het voeren van besprekingen metmaar schalk Stalin, van de hand gewezen. Attlee zeide een dergelijk bezoek op dit ogenblik niet nuttig te achten in ver band met eventuele besprekingen tussen Een goed begin is het halve werk. Duizenden zijn daarom hedenmorgen kerkwaarts getrokken om een askruisje te halen. Op de eerste dag der vasten immers strooit de Kerk as over de hoof den der gelovigen om hen te herinneren aan de vergankelijkheid der aardse aan gelegenheden en door een uiterlijke vorm tot boetvaardigheid aan te sporen. Natuurlijk valt of staat het geloof niet zonder of met 't askruisje, zonder of met de Blasiuszegen. Doch neemt men kepnis van de liturgie bij dergelijke plechtig heden, dan zal men niet licht geneigd zijn het halen van een askruisje onverschillig achterwege te laten of min of meer meewarig te laten voorbijgaan. Ook uit deze daad van het „doen" kan men de geest aanvoelen, welke ons eigen lijk toch moet bezielen. Met millioenen en millloenen verkeren we in uiterst moeilijke omstandigheden, grotendeels naar het lichaam, grotendeels ook naar de ziel. Kom op zegt de Kerk, verzamel u. En uit naam van de verzamelde menigte, -ondig. zwak, lijdend en radeloos bidt de Kerk: Red ons, want de wateren zijn binnen gedrongen tot aan mijn ziel. Spaar de boetvaardigen, wees genadig, die u smeken. Moge de as een zalig genees middel worden voor hen, die zich in alle oprechtheid beschuldigen, of uw hoogste goedertierenheid ootmoedig af smeken. Stort uw zegen uit over hen, die zich met as bestrooien, opdat zij gezondheid van lichaam en bescherming der ziel mogen ontvangen. Wanneer we na deze en dergelijke smekingen der Kerk onder de Indruk naar voren treden, krijgt dat eenvoudig cere monieel van het askruisje toch wel een andere en diepere betekenis dan die van simplistisch vrome geste. Het askruisje is de inzet van een vaste wil tot versterving, wat extra inge togenheid, 'n zekere ingekeerdheid. Maar in alle eerlijkheid en zonder opzichtigheid. Want daarvoor waarschuwt vandaag het Evangelie ook. Toon. wanneer ge vast, geen droevig gelaat, dat is huichelaarswerk. Vast ge, was uw gelaat, opdat uw vasten aan de mensen niet opvalle. Wanneer we zo serieus aanpakken, mogen we alsnog op de redding der we reld hopen, dan mogen we ons wellicht verheugen, omdat we zijn opgebeurd, dan mogen we misschien roepen: Wij zijn genezen. Schatten verzamelen voor de hemel, waar roest noch mot ze verteren. Dat is een schoon bedrijf volgens het Epistel van heden. De rest is niet zó belangrijk. Werp toch ook uw zorgen op d6 Heer. zo begint het Misofficie van morgen en Hij zal in alles voorzien. Vastentijd: voor de hoogmoedige waan zin, voor de nederige een rijkdom, voor de boetvaardige een kans. Grijp die kans. HENK VAN DER MAZE. Minstens 75 personen zijn gedood en ongeveer 500 gewond, toen de passvriers- trein nabij Woodbridge, dat een kleine vijftig kilometers ten Zuid-Westen van New York ligt, van een dijk omlaag stortte. De trein reed op volle snelheid en was overvol mensen, die van hun werk naar huis keerden. Het spoorwegverkeer op de plaats van de ramp werd tijdelijk onderhouden ovei een hulpdijk, omdat een nieuw viaduct in aanbouw was. De dienst op dit traject had de laatste dagen geen hinder onder vonden van de spoorwegstaking en was normaal onderhouden Doordat echter op 'optimistisch gestemd, „_j-re aandacht is 't Sovjet-Rus- K Antwoord bestudeerd door alle in sische ant _,tationneerde Amerikaan- Wcst-Enropa gestaoon se ,Hplomaten_dieMort om dachtente wisselen overje teerst van ?aUan'amoef4i worden om elke kans op Ook in Parijs is Carnaval gevierd en twee zottenmaakten hun wensen inzake de toekomst van de wereld teel heel duidelijk kenbaar door zich te vermommen als Stalin en Iruman: twee opperbeste vrienden. De Rus kykt nog wel een beetje somber Gistermorgen, kort voor de dageraad, heeft op het proefterrein in de Ameri kaanse staat Nevada wederom een atoom- ontploffing plaats gehad Twee afzonder lijke schokken deden ruiten in Las Vegas (op 50 km. afstand) springen. Op een afstand van ongeveer 700 km. zag men een „verblindend wit licht". De commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat zij „volkomen tevreden" is over het resultaat van de atoomproe- von te Las Vegas. De proefnemingen zullen voorlopig worden gestaakt. Volgens een deskundige waren de ont ploffingen bedoeld om proeven te nemen met „slaghoedjes" voor de waterst Het werk aan deze bom, die duizend maal krachtiger zou zijn dan de gewone atoombom, begon meer dan een jaar ge leden, doch sindsdien is niets over de vooruitgang bekend gemaakt. Naar de zegsman berekent, zal binnen 9 5 !0 maanden in do Stille Oceaan een proef met de waterstofbom genomen hun nen worden. Evenals andere deskundigen is hij van mening, dat de waterstofhom zelf slechts door middel van een atoom ontploffing in werking kan worden ge- vruchtbaar overleg met Moskou te benut ten, maar dat de houding van de drie Westelijke mogendheden daarbij van een absolute eenstemmigheid moet zijn, ovdat Moskon er niet in slaagt een tweespalt ln het Westen te bewerkstelligen. Mocht het tot een conferentie van de „grote vier" komen, dan moet het Wes ten niet ingaan op Russische voorstellen voor een hereniging van Duitsland, in dien dit tevens op een neutralisering van het land zou neerkomen, aldus menen de diplomaten, want bij de huidige wereld situatie achten zij een werkelijk neutraal Duitsland „vrijwel onmogelijk". De diplomaten spraken zich eenstem mig uit voor tenminste indirecte inschakeling van de Westduitse industrie voor de herbewapening van het Westen. Hiervoor, alsmede voor de eventuele in lijving van Duitse eenheden in een Europees leger is het nodig, dat verschil lende maatregelen in versneld tempo worden genomen, o.m. een geleidelijke opheffing van het bezettingsstatuut, het beëindigen van de staat van oorlog en het herzien van de aan de Westduitse indus trie opgelegde beperkingen. In de eerste plaats moet het maximum voor de staal- productie worden verhoogd, liefst tot on geveer vijftien millloen ton per jaar. Wat betreft de mogelijkheid om de Westduitse industrie in te schakelen, is ma te Amerikaanse kringen te Frankfort andere trajecten de staking wel haar ,n- vloed deed gelden, maakten vete reizi gers tijdelijk van deze lijn gebruik, met het gevolg dat de wagons abnormaal vol waren. Onder de zware druk van deze afgeladen trein heeft de hulpdijk het be geven en de wagons stortten naar bene den op straat Er brak een ontzettende paniek uit. Ge wonden riepen om hulp en anderen deden wanhopige pogingen om zich uit de ver wrongen wrakstukken te bevrijden. Ogen blikkelijk werden ambulances met dok toren en verpleegsters naar de plaats van de ramp gezonden en werden hulpploegen samengesteld. Deze werden gehinderd zowel door de inmiddels toegestroomde nieuwsgierigen, die de weg versperden, als door de modderige omgeving. Ladders moesten tegen de weke dijkhelling worden geplaatst om de ingeslotenen een voor een te kunnen bevrijden uit de ravage. De reddingsploegen bleven urenlang onafge broken bezig met hun trieste taak om dan een dode. dan een zwaar gewonde vla de ladders naar de ambulances te brengen. Verschillende doden waren onherkenbaar verminkt onder de geweldige last van het scherpe, verbogen metaal. In het huls van de burgemeester van Woodbridge werden de lijken tijdelijk ondergebracht. Dit is de derde ernstige treinramp, wel ke binnen een jaar tijds in New York en Van onze correspondent) De straaljager, die op zijn basis terug keerde, verongelukte in de landing. Het toestel gleed af in de bocht voor de zgn. „final approach", stortte naar beneden en boorde zich in een sloot. Het vliegtuig werd geheel vernield, doch het vloog niet in brand. Onmiddellijk snelden reddings ploegen toe, doch vannacht had men het wrak van het toestel nog niet geborgen. Ook de verongelukte piloot was toen nog niet gevonden. Men meent, dat de eerste practische maatregelen hiervoor reeds binnen twee maanden kunnen wor den genomen. Daarentegen gelooft men in dezelfde kringen, dat het nog minstens een half Jaar zal duren voordat tot een - - eventuele opleiding van Westduitse mill- directe omgeving ls voorgevallen. tal re eenheden zal kunnen worden over gegaan. Italië is de afgelopen drie dagen geteis terd door sneeuw, regen en storm. Uit verschillende plaatsen komen berichten over slachtoffers en schade. Nabij Floren ce stortte een brug in, waarbij twee per sonen om het leven kwamen. Elders wer den van een boerengezin de ouders en een van de tien kinderen gedood, toen een grote rots, die door het regenwater was losgewoeld, langs een berghelling omlaag stortte en de boerderij verpletterde. In vele gedeelten van de Italiaanse Al pen zijn wegen en spoorwegverbindingen door lawines onbruikbaar gemaakt. Vlak bij de grens met Zwitserland ligt de sneeuw elf meter hoog. Ook in de Oostenrijkse en Zwitserse Alpen zijn gisteren lawines omlaag geko men. Het beroemde klooster van St. Ber nard op de Simplon-pas is van de buiten wereld afgesloten. Er zijn, voor zover be kend, bij deze lawines geen slachtoffers te betreuren. Naaar gemeld wordt, bestaat in geen van de bekende toeristenoorden voor wintersport enig gevaar voor lawi nes. Naar wij vernemen, hebben de bespre kingen van het bestuur van de Stille Omgang met regering en Nederlandse Spoorwegen tot resultaat gehad, dat, waar dat nodig is, normaal stoomtreinen te»- beschikking zullen worden gesteld voor het vervoer van de bedevaart gangers. Na een 14-daags offensief der verbon den legers in West-Korea, zijn de Chi nezen thans teruggeslagen uit hun voor naamste verdedingslinie voor Seoel, aldus een woordvoerder van het achtste leger. De terugtocht bedroeg meer dan 8 km. De vijand heeft zich thans genesteld in een berglinie, minder dan 10 km. bene den de rivier de Han. Door de val van een belangrijke heuveltop „heuvel 431" gelegen op een punt 19 km. Z.-Z.-West van Seoel, vanwaar uitstekend ingegraven communisten de geallieerden in hun op mars hinderden, werd de gehele vijande lijke verdediging onhoudbaar. De terugtocht begon eergisteren. De communisten leverden verbitterde ach terhoede-gevechten om de geallieerde opmars te vartaagsn. terwyi oom troepen voorzichtig eerst alle verzetscentra op ruimden, addius de zegsman. Het schijnt dat de communisten die Han. linie thans koortsachtig aan het verster ken zijn, teneinde Seoel te kunnen hou den. Vannacht wais het rustig aan net front. Br werd enige patrouillegang ge meld De' luchtmacht voerde gisteren actu- honderd vluchten uit, en vielen de terug trekkende vijand en zijn toevoerwegen aan. In d«e centrale sector wierpen de com munisten nieuwe troepen in ce s.rijd, om de geallieerde aanvall in deze sector, ten Noorden varn Hoengsan tot Siaan te De 'laatste berichten mielden, dat in het Westen voorbereidingen worden ge troffen, door de uit Amerikanen, Brit ten Turken en Zuid-Koreanen samen gestelde legermacht van generaal Ridg- way. om een krachtige aanval op de laatste veidedigtagalini» van SeoaL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1