Cliurcllill-torpedo op nationalisatie Staalindustrie-plan werd door labour uit het vuur gesleept Russische klachten verworpen ATLANTISCHE ZEEMACHT IN OPRICHTING EXPORT van de producten van land- en tuinbouw Frankrijk wil op Russische nota ingaan mm Kind werd in het huisvestings bureau achtergelaten Clementis in J Communisme hier mag nu politiek wel doen testen op Moskou-ijk Laserhuis geleek op ziekenhuiszaal X Een nauwere samenwerking tussen Nederland en West-Duitsland bepleit „Voorbereidende conferentie kan onduidelijkheden ophelderen" Donderdag 8 Februari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Strompelend en kuchend.... Frankrijk krijgt Amer. vliegdekschip Voor de strijd in Indo-China Kolen voor Engeland worden in Rotterdam gelost Er werden geen bewijzen geleverd Moeder was onwel geworden België betaalt minder voor Ned. boter Aandeel van Nederland nog niet bekend Sabotage oorzaak van treinramp nabij New York? SOLEX RIJDEN RIJDEN Amerika eist de schepen terug Mgr Van Lierde legt eed van trouw af Daad van een wanhopige vader "N WEERBERICHT Churchill in de aanval „Dit is maar pas het beginF' Tweede ronde Daar overladen in kleinere schepen BABY VAN DRIE MAANDEN VERDRONKEN mmmsm RECHERCHE STELT EEN ONDERZOEK IN Die het in de oorlog aan Rusland leende NU DINGESNOG! JJ et DING is doodl Aandrang van Praag QUERULANTISME OF WANHOOP DAMSCHE COURANT De weerverwachttng, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien Matige tot krachtige en in de kustgebieden al en toe harde wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht minder koud; morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Vrijdag 9 Februari: Zon op 8.08 uur, onder 17.41 uur. Maan op 9.18 uur, onder 21.57 uur. J De „whips", die er voor moeten zorgen, dat de Britse lagerhuisleden present zijn als er een belangrijke stemming zal worden gehouden, hebben gisteren hun werk voortreffelijk gedaan! En dat was ook wel non1?' want de labourpartij kon met haar kleine meerderheid geen enkel risico 'oP®n' nu Winston Churchill het voortbestaan van de regering bedreigde met e indienen van een motie van wantrouwen. Dit was een laatste P0?11'^ va" de conservatieven om te verhinderen, dat de staalindustrie op 15 Februari door de staat zal worden overgenomen, een poging, die mislukt is. steunen En daar was het per slot van Het Lagerhuis had wei iets van een Ziekenhuis, behalve dan dat het er verre van stil was! Strompelend en kuchend kwamen verschillende leden, die eigen lijk in bed hoorden maar er door de „whips" letterlijk uitgewipt waren, de zaal binnen. Een moest zelfs gedeeltelijk Bedragen worden. Hij kwam uit York en had zich vóór de stemming in een Lon- dens ziekenhuis een beetje laten oplap pen En hij had kennelijk maar één ver langen: zo gauw mogelijk terug te gaan jisar zijn ziekenkamer! Een socialistisch Lagerhuislid uit Wales, nog niet hersteld van een ziekte, «tengevolge waarvan hij enkele weken geleden geruime tijd bewusteloos was geweest, was door zijn vrouw over een afstand van drie honderd kilometers naar Londen gebracht. Bleekjes en stil zaten de zieken op hun plaats en lieten onaangedaan de stroom van woorden, in terrupties en verwijten over zich heen gaan. Maar toen het ogenblik van stem men was aangebroken, hadden ze nog voldoende kracht om hun regering te De Franse premier, Pleven, heeft in de nationale vergadering verslag uitgebracht van zijn besprekingen met president Truman, welke o.m. tot resultaat hebben gehad, dat de Ver. Staten spoedig een vliegdekschip aan Frankrijk suilen over dragen, dat naar de Indochinese wateren Ba! worden gezonden. Pleven had, zo verklaarde hij, president Truman het belang duidelijk gemaakt van snellere en omvangrijker militaire hulp met het oog op de steeds toenemende hulp. die communistisch China aan de Indo- Chinese opstandelingen j „De president heeft mij beloofd, dat al t door mii Bevraagde materiaal, dat p het door mij gevraagde het ogenblik in de V.L onverwijld zal worden gezonden verklaarde de Franse premier. Hij hieraan toe, dat hij niet de hulp va Amerikaanse troepen in Indo-China nao Ingeroepen. Pleven's verklaring, die een lula 8P' plaus oogstte, waaraan door de commu nisten niet werd deelgenomen, werd met 401 tegen 182 stemmen door de nationale vergadering goedgekeurd. rekening om begonnen! Ook de publieke tribunes "v31-®" Sc heel bezet toen Winston Churchill de aanval opende. HU vergeleek de plannen tct nationalisatie van de staalindustrie met een man „die in de richting van een afgrond loopt, gedreven door een of ander diep en donker motief Hij noem de het besluit van de regering „een daad van partij-agressie en een grote struikel blok voor de nationale eenheid Hy waarschuwde, dat de wet grote schade zou toebrengen aan het gehele herbewa- TSuTwerd van het begin tot het einde van zijn rede geïnterrumpeerd Strauss, de minister van bevoorrading, bestreed de zienswijze van Churchill. Hij meende dat een verder uitstellen van de nationalisatie ernstige gevolgen zou hebben voor de staalindustrie, maar voeg- Se hier voorzichtigheidshalve aan toe, dat de grondstoffen-positie in de laatste maanden zich zodanig heeft ontwikkeld, dat het twijfelachtig is of voorlopig voortdurende vergroting van de «taal productie mogelijk zal zijn". Indien Churchill's motie van wan trouwen was aangenomen, zou de na tionalisatie zijn stop gezet en de re gering afgetreden, terwijl nieuwe ver kiezingen nodig zouden zijn geweest. Dank zij de labourwhips is het echter niet zover gekomen, want de motie van wantrouwen werd met 308 tegen 298 stemmen verworpen. Van de negen liberalen stemden er zeven tegen de regering. De twee andere waren ziek. Na de stemming ging er een gejuich op van de labours die premier Attlee een ware ovatie brachten. Churchill stond daar grimmig naar te kijken en toen hy de zaal verbet, mompelde hij zoiets van: „Dit is maar pas het begin!" En de zieken onder de lagerhuis leden hebben het hem ongetwijfeld met een zucht nagezegd, want van avond moeten ze wederom present zyn, daar Churchill dan zijn tweede ronde opent met een nieuwe motie van wantrouwen. Deze heeft betrekking op het beleid van de regering t.a.v. de vleesvoorziening. Zoals bekend, zijn de toch al geringe Engelse vlees rantsoenen verleden week tot minimale porties verkleind. Zij vormen het ge sprek van de Britse hulsvrouw en me- nige afgevaardigde zal vandaag van zijn eega de nodige instructies mee krijgen! Hoewel ook van labourzijde veel cri- tiek is geoefend op de vleesvoorz ening, ls he! yrijwel uitgesloten dat Churchill socialistische stemmen op zich zal vereni gen. Maar., het vlees is niet alleen schaars doch ook zwak, en wie weet of er vanavond niet enkelen van de zieken zullen ontbreken na de emoties van gis teravond! Hoewel die „whips" ongelofe lijk vasthoudende mannen zijn! De Engelse havens zijn zeer goed uit gerust voor het laden van exportkolen in zeeschepen maar veel minder goed voor het lossen van importkolen uit zee schepen. Zo doende is Engeland niet in staat alle schepen met Amerikaanse kolen zelf te lossen. Daarom komen er nu enkele grote schepen met Amerikaanse steenkool naar Botterdam, welke haven over puike In stallaties voor dit doel beschikt De kolen zullen hier worden overge laden in kleinere vaartuigen, welke de kolen zullen brengen naar de Engelse havens, waar zij het hardst nod.g zijn. De kolen worden zo wel duurder, maar Engeland schijnt er zeer om verlegen te zitten. De politieke commissie der V.N. heeft zich gisteren bezig gehouden met twee resoluties van de Sovjet-Unie welke beide met een overgrote meerderheid van stemmen werden verworpen. In de eerste werd beweerd, dat de V. S. Formosa zijn binnengevallen en het eiland blokkeren, waartegen de Veiligheidsraad maatrege len zou moeten nemen. Met 49 tegen 5 stemmen (Sovjet-blok) bij 3 onthoudin gen (o.m. van Indonesië) wees de com missie deze aanklacht van de hand. De tweede Russische resolutie gold de beweerde aanvallen van Amerikaanse vliegtuigen op Chinees grondgebied in Mandsjoerije. Er waren, evenals bij de vorige resolutie, slechts weinig Leden van de commissie, die zich de moeite gaven om hun mening oveir de Russische be schuldiging uit te spreken. De vertegen woordigers van Egypte en Syrië kondig den aan, tegen te zullen stemmen omdat „de Russische delegatie geen enkel be wijs aanvoert, dat deze buitengewoon ern stige aanklacht waar maakt". Een ver oordeling kan slechts geschieden na een door neutralen ingesteld onderzoek naar de juistheid van de beschuldigingen, en zulk een onderzoek heeft In dit gevaü niet plaats gehad. Deze resolutie werd met 50 tegen de gebruikelijke 5 stemmen bij 2 onthou dingen verworpen. Debat over toekomst van Formosa uitgesteld Nadat de Russische resoluties waren verworpen, bevatte de agenda van de politieke commissie nog slechts één punt, maar een uiterst belangrijk, n.l. een be spreking van de toekomst van Formosa. Gistermorgen is op de Baarsjesweg te Amsterdam een tragisch ongeluk gebeurd Een dame, die bij de Wiegebrug liep met een kinderwagen, werd onwel en kwam te vallen. De kinderwagen, waarin een baby van drie maanden, geraakte daardoor te water. Onmiddellijk sprong een voorbijganger in het water. Hij slaagde er snel in de baby op de wal te brengen. Inmiddels was de G. G. D. gealarmeerd, doch dr Sajet kon slechts constateren, dat de baby reeds was overleden.^ De moeder, die natuurlijk zeer overstuur was en het lijkje van het kind zijn naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd. In bevoegde kringen verneemt men, dat Ingevolge besprekingen tussen de Neder landse en de Belgische regering de prijs van Nederlandse verse boter zal worden verlaagd van 76 tot 74 ?.®r kilo gram. Deze maatregel wordt Vrydag a.s. vermoedelijk reeds van kracni. De landen van het Atlantische pact zjjn bezig de laatste hand te leggen aan plan nen voor de vorming van een verenigde zeemacht. Naar uit doorgaans welinge lichte zijde in Den Haag '™®eD wo^'. moet deze echter niethf worden L zelf staande zeemacht AmiiS" schouwd. De bedoeling is. dat de Ameri kaanse admiraal Fechteler in geval van oorlog het commando zal v groepen van zeestrydkrachte Benelux-commando), die op d en op de Atlantische Oceaan va» "e Azo ren tot Spitsbergen zullen worden g bruikt voor het openhouden vani de verbindingen. De landstrijdkrachten riniers) en de marineluchtstrijdkrachten benodigd voor deze taak, zullen onder de bevelen van admiraal Fechteie komen. Hieruit volgt, dat de admiraal niet alle zeestrijdkrachten van de landen van nei Noordatlantische pact op de Noordzee en de Atlantische Oceaan zal comman deren. Er zullen in geval van oorlog ook zeestrijdkrachten onder generaal Eisen hower worden gesteld, ter ondersteuning van diens operaties. Op papier is reeds uitgemaakt, welke zeemacht nodig is om deze verbindin gen te beveiligen. Over deze plannen worden echter geen mededelingen ge daan, zodat 't onmogelijk was inlichtin gen te krijgen over de omvang van de Nederlandse zeestrijdkrachten, die, in geval van oorlog, deel uit zullen maken van de verenigde Noordatlantische zee macht. Gezien echter het feit, dat Nederland slechts op bescheiden schaal zal deelnemen aan de verdediging van de verbindingslijnen ter zee, ligt het in de verwachting, dat het Nederlandse aandeel niet groot zal zijn. De regionale groep, die plannen voor de verdediging ter zee heeft opgesteld, heeft een permanent bureau te Washing ton. Tot deze groep benoren vertegen woordigers van België, Canada, Dene marken. Frankrijk, IJsland. Nederland. Noorwegen Portugal, het Verenigd Ko ninkrijk en de V. S. De Britse afgevaardigde meende, dat de toestand in het Veare Oosten dermate on stabiel is. dat „het aan/snijden van dit onderwerp otp dit ogenfolik slechts aanlei ding zou kunnen geven tot misverstan den". Hij stelde daarom voor, dat de be spreking over deze kwestie voor onbe paalde tijd zo«u worden uitgesteld. Ook de Amerikaan Anstin verwachtte onder de huidige omstandigheden weinig heil van een debat over het vraagstuk- Formosa. Met 38 tegen 5 stemmen (Sovjet unie en haar satellieten) bij 8 onthoudin gen werd het Britse voorstel aangenomen. De Amerikaanse federale recherche (F.BJ.) onderzoekt de mogelijkheid, dat sabotage de oorzaak zon zijn geweest van de treinramp nabij New Tork. waarbij volgens de laatste gegevens min stens 82 personen om het leven zijn ge komen en 500 gewond. Hedenmorgen is te New York een diepgaand onderzoek naar de omstandigheden en de oorzaak van de ramp begonnen. Volgens regeringsfunctionarissen Is deze spoorwegramp de ergste, die de .S. sedert 32 jaar gekend hebben. Men vreest, dat er nog meer lijken onder de wrakstukken liggen. Advertentie Dit lijkt een soort reclame-pagode, doch het is de Amsterdamse Munt toren, die nog steeds in de steigers staat. Ook de torenspits is nu van het gebouw verdwenen. Na langdurige, vruchteloze besprekin gen heeft Amerika de Sovjet-Unie offi cieel verzocht, de 672 schepen van de vloot en de koopvaardij, die ha:p- in de vorige oorlog op grond van de leen- en pacht-overeenkomst waren afgestaan, onmiddellijk terug te geven. Bovendien wordt om betaling van de 800 millioen dollar verzocht, die de Sovjet-Unie op grond van dezelfde overeenkomst nog aan de V. S. verschuldigd is. Naar verluidt, hebben de Sovjetrussi- sche autoriteiten als .Jaatste aarl ie- ding" 240 millioen dollar beloofd en ge weigerd over het teruggeven van de 672 schepen besprekingen te voeren. De Sovjet-Unie wil de schepen kopen, doch de Amerikaanse regering wil hierop niet ingaan, zolang de rekening niet is ver effend. (Van onze correspondent! De West-Duitse minister van Land bouw en professor in de agrarische economie te München, prof. dr W. Niklas, die op het ogenblik op uitnodi ging van de Ned. Kamer van Koophan del voor Duitsland een bezoek brengt aan ons land heeft gisteren speciaal Groningen bezocht om zoals gezegd werd in het „landbouwmetropool" van het Noorden, van gedachten te wisselen over de Duitse landbouwpolitiek en de handel met Nederland, waarvan de export van landbouw-artikelen voor ons land van grote betekenis is. In de loop van de morgen maakte de West-Duitse minister een tocht door de provincie en bezocht hij de Coöperatieve Zuivelfabriek te Bedum. Des middags werden hfl en het gezel schap bestuursleden van de Kamer van Koophandel en officiële persoonlijkheden uit de kringen van landbouw, nijverheid en handel officieel ontvangen in de daar toe feestelijk met bloemen en palmen versierde raadszaal van het Groningse raadhuis. De burgemeester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden beklem toonde de noodzaak van het verstevigen van de banden tussen de beide nabuur- staten en wees er op dat de verbetering in de verhoudingen tussen de beide lan den gedragen dient te worden door twee factoren, een sterk besef van de realiteit en een groot idealisme. Wel stipte de bur gemeester de wrok en argwaan aan, die was ontstaan door de bezetting en de moeilijk te begrijpen stemmingen over en weer, doch hij was van mening, dat onze generatie de moeilijke taak heeft de fun damenten te leggen voor herstel van onze West-Europese beschaving. Maar on danks alles steken wij een vriendschaps hand uit, zo zei de burgemeester en dit moet Duitsland ook wat waard zijn, om de oude vriendschappelijke relatie te herwinnen. Prof. Niklas dankte uit het diepst van zijn hart voor deze woorden waarin geen verwijten spraken. Hij uitte rijn bewon dering voor de krachtige herbouw en heropbloei van dit land. In een onderhoud, dat wij daarna met de Duitse minister mochten hebben, bleek, dat het de bedoeling van de Kamer van Koophandel voor Duitsland was, te weten hoe de binnenlandse landbouwpo- litick van West-Duitsland is, zulks In ver band met de export van Nederlandse landbouwproducten. De Ned. boterexp...t naar Duitsland heeft op dit ogenblik geen grote mogelijkheden, doch de Hollandse boter heeft een zeer goede naam en zal in de toekomst stellig een stijgende aftrek vinden. De export van groente en fruit is een uiterst moeilijk probleem. De in vloed van het protest van de Duitse Boe renbond achtte de Minister niet zo groot maar het conservatisme van de Duitse boer t.a.v. het Europese geheel is niet zo gemakkelijk te verdrijven. In de namiddag arriveerde ook de mi nister S. L. Mansholt in Groningen. In de avondvergadering, die in restaurant Riche werd gehouden waren vele promi nente figuren uit landbouw, handel en ntjverheidskringen aanwezig. Prof. Niklas gaf op deze vergadering een overzicht van de stand van zaken bij de West-Duitse landbouw, waarvoor hö de toestand zeer somber inzag, wanneer de West-Europese landen niet zouden besluiten samen te gaan op landbouwgebied. Verschillende proble men werden door de West-Duitse mi nister aangesneden o.a. dat een herver kavelingsplan voor Duitsland op korte termijn tot stand moet worden ge bracht. Leve Dinges! Liever hadden wij geschreven, dat Dinges dood was en dan had, wat ons be treft, het Ding kunnen blijven, wat het steeds geweest is n.l. niets! Want Dinges vinden wij veel gevaarlij ker dan het Ding. Het Ding moge dan de mensen, die het niet „door" hadden, her- sens-pijnigende momenten hebben ge bracht en enkelen zo kwaad gemaakt hebben, dat zij bedankten als abonné van de K.R.O.; gevaarlijk was het niet, juist omdat het niets was. Maar neem nu eens Dinges en dan mo ge het mijnheer of mevrouw of mejuf frouw Dinges zijn; die zijn wel gevaarlijk omdat die dames-en-heren-zonder-naam ongecontroleerd veel kwaad kunnen doen. Zij zijn de grote en kleine „men", die dit en dat over de medemensen beweren. En dat dit en dat plegen altijd lelijke dingen te zijn. Zo worden er heel wat mensen slacht offer van de familie Dinges, waarvan niet beweerd kan worden, dat zij een hele avond zitten te piet-lutten en dat zij als tutten veel praten, doch feitelijk niets zeg gen. Was het maar waar; zij zeggen heel wat, maar weinig goeds, tenminste over een ander. Doch helaas is op Vastenavond alleen het Ding de weg van alle dingen gegaan. Dinges is nog springlevend. Het komt ons voor, dat de Vastentijd, de tijd van versterving, een bijzondere ge legenheid is om door beheersing van onze tong, thans de familie Dinges de weg van alle vlees te doen gaan....! ANALYST Gisteren heeft mgr Canisius van Lier- de, de pas benoemde Nederlandse vicaris generaal van Vaticaanstad en Sacrista van Z.H. de Paus, in de handen van de Regent van de Apostolische Kanselarij, Kardinaal Nicola Canali, de eed van trouw aan de H. Stoei afgelegd. Dit zijn enigen van de Ned. vliegers in Ulster om wie zoveel rumoer in Ierland is ontstaan. Vice-admiraal Graaf Granville de gouverneur van Noord-Ierland (geheel links) praat hier met officieren van het 4de squadron van de M.L.D., dat nu traint op de marinebasis Eglinton in N. Ierland. Direct naast de gouverneur staat de com mandant van het squadron, Itn. P. F. Lee- derkerken. Cf fJl -1.1nniirAmAtl VÜl Een radiografisch overgebrachte foto van t spoorwegongeluk hij New-York dat volgens de laatste gegevens aan 82 personen het leven kostte, terwijl punttens vijfhonderd weiden gewond. Hoewel de Franse regering evenals de Engelse en Amerikaanse van mening is; dat de jongste Sovjet-nota over het houden van een conferentie der „grote vier" enkele „onduidelijkheden" bevat, wenst zij, dat de Weste lijken op Eet Russische voorste] ingaan en dat de plaatsvervangers van de vier ministers van buitenlandse zaken spoedig te Parijs bijeenkomen om te praten over de agenda. De Franse regering meent, dat tijdens deze voor bereidende vergadering de onduidelijke punten kunnen worden opge helderd, zodat het niet nodig is de gang van zaken met het uitwisselen van nieuwe nota s te vei tragen. Aanvankelijk deelde het Franse minis terie van buitenlandse zaken mede, dat een „Doedige conferentie der plaatsver- vingers „waarschijnlijk" was, doch later wijzigde het deze verklaring en legde er od. dat ZU slechts „de wens de nadruk op, dat zij sieimis „uc vvtna vin Frankrijk uitdrukte en dat nog defi nitieve overeenstemming tussen de drie Westelijke mogendheden moet worden bereikt". Te Washington is de Sovjet-nota met onverdeeld gunstig ontvangen Acheson oefende er scherpe critiek op. Zij bevatte volgens hem niets nieuws en was weinig meer dan „propaganda van de gebrui kelijke soort, waarin de Sovjet-Ume an deren beschuldigt van wat het zelf doet Volgens Acheson was met de Duitse herbewapening, doch het handhaven en de opbouw van dc legers van Rusland en zijn satellieten de oorzaak van de in ternationale spanningen. Adenauer wil op de hoogte worden gehouden De Westduitse kanselier, dr Adenauer, heeft i» «*n radiotoespraak geseed, dat rijn regering iedere poging om tot een vreedzame oplossing te geraken toe juicht. Waar het hoofdaccent van de eventuele conferentie op de toekomst van Duitsland zou vallen, hoopte hij op de hoogte te worden gehouden en in de ge legenheid te worden gesteld het standpunt non Bonn betreffende zaken van Duits belang bijtijds kenbaar te maken. Nu er kans bestaat op een conferentie van de „grote vier" kan er helemaal geen sprake zijn van enig overleg tussen Oost en West-Duitsland over de hereniging aldus Adenauer, omdat men daarmede de Sovjet-Unie slechts in de kaart zou spelen. Neutralisering van Duitsland acht Adenauer wel verleidelijk doch op het ogenblik absoluut onmogelijk. „Een land kan te midden van een strijd gebied alleen neutraal blijven, als het militair en economisch zo sterk is, dat het zijn eigen grenzen kan verdedi gen"; aldus de bondskanselier: „Heeft een land deze kracht niet, dan kan het slechts veiligheid vinden door zich te voegen in een. verdedigingsstelsel van bevriende staten". Het opwerpen van „een sterk Westelijk vredesfront" acht Adenauer het beste en het enige mid del ter verzekering van de vrede. De Tsjechoslowaakse regering heeft de diplomatieke vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk en de V. S. gisteren een nota overhandigd, waarin zij „met het oog op het belang van de jongste Sovjet-nota" wijst op de grote interesse, die zy voor de oplossing van het Duitse vraagstuk heeft. Gezegd wordt o.m., dat de Tsjechoslo waakse regering In de eerste plaats de nadruk wil leggen op „haar bezorgdheid over de loop der gebeurtenissen in West- Duitsland, welke het directe resultaat zijn van de politiek der Westelijke bezettings- mogendheden." „De veiligheid van Tsjechoslowakije hangt af van de uitsluiting van elke mo gelijkheid van Duitse agressie. Het Tsje choslowaakse volk is daarom van mening, dat niet alleen zijn eigen veiligheid, maar ook die van alle Europese landen afhangt van een oplossing van de Duitse kwestie aldus de nota. Voor het Haags Gerechtshof stond gisteren in hoger beroep terecht de sigarenmaker K. uit Dordrecht, die door de rechtbank aldaar was veroordeeld tol een week gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaren en 20 boete subs, tien dagen hechtenis, wegens het opzettelijk iemand in hulpeloze toe stand brengen, tot wiens onderhoud en verzorging dé betrokkene krachtens de wet verplicht is. Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph' is Clementis, de voormalige Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, inderdaad zijn land ontvlucht. Hij zou per vliegtuig via Muen- chen in Joego-Slavië zij naangekomen en Tito telegrafisch om asyl hebben gevraagd. Reeds dagenlang doen berichten over de vlucht van Clementis, die een van de oprichters van de huidige communistische regering was, doch verleden jaar op be vel van Moskou werd afgezet als minister, de ronde. Hij heeft zyn communistische ideeën echter nog steeds niet verloochend en heeft daarom Joego-Slavië als toe vluchtsoord gekozen, nadat hij door Gott- wald, de Tsjechoslowaakse président, zou -?—f ,n gewaarschuwd, dat de politieke politie mel verhoging van de geldo subs. 20 dagen hechtenis. „Niet terug in... zwijncnstaV' De verdediger betoogde dat zijn cliënt geen querulant is maat' een diep wan hopige vader, die wegens de toestand, waarin hij verkeerde, niet strafbaar ig. Het was onverantwoordelijk het kind weer in de zwijnenstal te brengen, waar het volgens medische verklaring ten dode was opgeschreven Pleiter vroeg vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak op 21 Februari. Uit de behandeling bleek dat K. mei twee dames en zijn kind van vier maan den aan het loket van het huisvestings bureau te Dordrecht was gekomen, waar de ambtenaar hem mededeelde dat hö niet voor een woning in aanmerking kwam omdat hif een onderkomen had. K. verklaarde dat hy aan dat onderkomen niets had omdat zijn vrouw en kind daar niet werden toegelaten.Het onderkomen was voorts zo slecht, dat volgens dokiers- attest het kind daar dood zou gaan, K. en zijn vrouw hadden toen het kind in het loket van het huisvestingsbureau neergelegd en waren heengegaan. Het kind werd daarop naar een ziekenhuis overgebracht. De procureur-generaal bij het hof noem de de daad van K. querulantisme ais beste manier om een woning af te dwin gen en eiste bevestiging van het vonnis zyn hem wilde arresteren. De geruchten dat de zaken in de Tsjechoslowaakse regering niet naar de wens van Moskou gaan blijven aanhou den. Behalve Gottwald zouden minstens drie andere Tsjechoslowaakse ministers als gevaarlijk beschouwd worden wegens „Titoïstische" inzichten, nl. Gregor, mi nister voor de buitenlandse handel Dolansky, hoofd van het vijfjarenplan, Nosek, minister van binnenlandse zaken Men gelooft, dat Dolansky reeds is ge arresteerd en dat Nosek een zelfde lot wacht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1