Duitsland is tevreden over Eisenhowers bezoek haalde de zaken weer uit het Hij slop Tuin- en kamerplanten Schiphol krijgt landingsradar m m Sluier opgelicht over komende kunstmanifestaties geen zekerheid omtrent Nog balletvoorstellingen In Parijs heerst een yoghurt- epidemie AUTO HOLLAND-FESTIVAL 1951 De Zilveren Beduchtheid voor Russische acties diefstal bij Vuurpijlen Elke drie minu ten zal vliegtuig kunnen landen Belangrijke plaats voor muziek Amerikaanse slogan beïnvloedt het menu Om slank te worden of blijven DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 HOOFDPIJN! 4- Duitsera wat opgelucht PURMERENDSE AFSLAG Acht groentehandelaren als heler NIEUWE AARTSPRIESTER VAN ST. JAN v. LATERANEN LETTERKUNDIGEN BEBOET EIRE-NEDERLAND- ULSTER Parlementair contact via Raad van Europa DUITSE BEZITTINGEN IN HET BUITENLAND Multilaterale overeenkomst eindelijk van kracht SOCIALISTEN DISTANCIëREN ZICH van Adenauers buitenlandse politiek RAAD VAN EUROPA EN O. E. E. S. PAGINA 5 DUITSE INDUSTRIE IN 1950 Omzet sterk gestegen Naar het Westduitse Bureau voor de Statistiek bekend maakt bedroeg de to tale omzet van de Westduitse Industrie in het afgelopen jaar 80,4 milliard Deut sche marken tegen 64,9 milliard D.M. In 1949. HONGARIJE TREEDT UIT DE F.A.O. Door A. HRUSCHKA Advertentie Mijnharde'* Hoofd pij n porder*. Doos 45 c«nt (Van onze bijzondere correspondent) BONN, Februari 1951. Generaal Eisenhowers visie op het vraagstuk van de herbewapening van Westduitsland heeft hier veel opluchting teweeg gebracht. Niet alleen omdat men vooreerst de dreiging ziet afgewend een taak op zich te moeten nemen, voor welks vervulling in de meerderheid van het volk nog de psychologische gesteldheid ontbreekt; doch vooral ook omdat men ver wacht, dat de ervaring van de bevelhebber er toe kan bijdragen de verhouding tussen de Bondsrepubliek en de Westelijke geallieerden uit de verstarring te bevrijden, waarin zij onmiskenbaar sedert enige maanden geraakt is. Velen hier zijn geneigd het rapport van Eisenhower op te vatten als een openlijke blamage voor de politici, in wier handen de oplossing van het Westduitse vraagstuk tot dusverre gelegen heeft, en als de sleutel van het souvereine huis, dat Duitsland alles brengen zal, waarvoor het in de laatste paar jaren zo hardnekkig gestreden heefthet einde van het be zettingsregiem, het einde van de opgelegde beperkingen, van de geallieerde controle, kortom de vrijheid van handelen op politiek, economisch, sociaal en administratief gebied. al is men nog zozeer van de Moskouse inspiratie overtuigd, af te maken met een hoogmoedig „neen". Dr Adenauer heeft herhaaldelijk na druk gelegd op het feit, dat ook inzake de eenheid de verdienste van het initia tief in Bonn ligt en niet in Pankow. Dr Schumacher komt juist dezer dagen na lange tijd weer eens met de kanselier samen om een effectieve tegenactie te beraden, die wel op een nieuw appèl aan de geallieerden zal uitlopen om de voor waarden voor een democratische hereni ging te scheppen. Maar in regeringskringen in Bonn leeft het gevoel, dat vroegere acties in dezelfde geest te zeer verwaterd zijn door het gebrek aan ernst, waarmee zij in Westduitsland in pers en openbare me ning zijn bejegend. Hier duikt weer een der gevaren op van de politieke leegte, die gaapt tussen „Bonn" en de brede massa van het volk in Westduitsland. In elk geval heeft men zich in Bonn al wel gerealiseerd, dat men ten aanzien van Grotewohls offensief niet stil kan blijven zitten en dat men op even luidruchtige wijze de al-Duitse trommel zal moeten gaan roeren. De Duitsers zijn generaal Eisenhower bij zijn jongste bezoek aan West-Duits- land niet met veel vertrouwen tegemoet getreden. Zijn naam was tot dusverre voor hen verbonden aan de moeilijkste periode van het bezettingsregiem, toen men als overwinnaar en overwonnene tegenover elkaar stond. Men heeft ken nelijk een ogenblik gevreesd, dat Eisen hower te zeer aan deze verhoudingen zou gehecht zijn om te kunnen gelden als exponent van de nieuwe verhouding, waarin de bondsrepubliek reeds lang als de potentiële bondgenoot van het Westen te boek staat. Het heeft de Duitsers merkbaar ver rast, dat de Amerikaanse generaal zich psychologisch gemakkelijker en volledi ger op de nieuwe verhouding heeft om geschakeld, dan zovele Europese politici. Hij heeft, zo hoort men hier, de dingen in Duitsland in een paar uren beter door zien dan de voorzichtige diplomaten, die maandenlang over de stapels van hun acten heen niet meer de kern van de kwestie hebben kunnen ontdekken. Toch is die kern hier zo gemakkelijk te herkennen, zodra men de zaken zon der psychologische vooringenomenheid beziet: een volk laat zich niet als militair bondgenoot werven, zo lang het de laatste zeggenschap over zichzelf niet heeft en zo lang het daardoor twijfel koestert aan de mogelijkheid van gelijke reenten en gelijke kansen voor zijn soldaten. Om deze kern der zaak heeft men l^nge tijd hier en in Parijs en vooral ook in Straatsburg heen gepraat. Wat er aan bereidheid onder de Duitsers daar grondig kapot gepraat en kapot geaarzeld, totdat het vraagstuk van de Duitse militaire bijdrage volkomen in een slop was geraakt. Elsenhower, zo voelt men het hier, heeft de zaken daar weer uit getrokken. Hij heeft de kans geboden haar op nieu we basia aan te pakken en vooruit te brengen. Daarmee valt een last, ook van de schonden der Duitsers, die uiteinde lijk ook wel inzien, dat ai) niet op een duurzame beveiliging van hun gebied kunnen rekenen, indien zQ niet bereid zHn de lasten daarvan tenvoile mede te dragen. Daarvoor is tenslotte In de grote nolitieke bewegingen in Duitsland nooit verschil van mening geweest en met zeliik recht konden dan ook zowel kan- felier Adenauer als opponent dr Schuma^ier van Eisenhowers rapport getuigen, dat het hun eigen visie haar fijn onder woorden had gebracht. Er ls een reden temeer, waarom de Duitsers wat opgeluohter ademen na dit Amerikaanse Salomonsoordeel over hun militaire rol. De discussies over net thema zijn namelijk doorkruist door de verscherpte Russische activiteit tegen zulk een rol. Men is in Bonn noch in Berlijn geneigd geweest deze actie als een loos dreigement ean te zien. Welis waar sluit men zich aan bij Eisenhowers opvatting, dat niet gevreesd behoeft te worden voor een gewelddadige interven tie der Russen tegen een versterking der bewapening in West-Europa, maar men meent daarbij toch wel een uitzondering te moeten maken voor Westduitsland. Bij velen hier overheerst de overtui ging, dat de Sovjet-Unie het met haar dreigementen tegen een herbewapening van Duitsers in Westduitsland ernstig meent. Er bestaat een ongeveinsde vrees, dat de Russen daartegen eventueel een actie zouden ondernemen met andere middelen dan de propagandistische, welke zij tot dusverre hebben gebruikt. Dat Eisenhower de zaken nu wi uitstellen tot een periode, waarin wellicht een nieuwe conferentie van vier wat meer licht op de Russische bedoelingen heeft geworpen, kan hier alleen maar worden toegejuicht. Dit temeer omdat Eisenho wer bij het opsommen van zijn redenen voor uitstel geen ruimte heeft gelaten Acht groentehandelaren zijn in Pur- merend gearresteerd wegens heling van ruim 3.000 gonjezakken van de afslag- vereniging Beemster-- ui merend en om- streken. De hoofddader, de loswerkman J. K„ had sinds 1949 oir. de twee weken in de zgn. augurkenloods een aantal zakken gestolen. Hij verkocht ze dan voor ongeveer 0.75, de helft van de toenmalige waarde aan groentehandela ren in Purmerend, die de zakken weer voor de volle prijs bij de afslagvereniging inleverden. Deze groentehandelaren heb ben evenals K. een volledige bekentenis afgelegd. Z.H. de Paus heeft kardinaal Benedetto Masella benoemd tot aartspriester van de basiliek van Sint Jan van Lateranen, het geen enige verwondering «eeft gewekt, daar dit indruist tegen de traditie, volgens welke de kardinaal-vicaris tevens aarts priester van Sint Jan van Lateranen moest zijn. Zoals gemeld, is deze functie twee weken geleden toegewezen aan kardinaal Micara. In de staatscourant is bekend gemaakt, dat de centrale ereraad voor de kunste naars de schrijver Mi Antonlus Martinus Hendrikus Roothaert, letterkundige te Deurne-Antwerpen. heeft veroordeeld tot een geldboete van f 500,- waarbij tevens de door Roothaert in de bezetting aange nomen houding werd afgekeurd. Hoewel de centrale ereraad krachtens haar bevoegdheden gerechtigd is om geld boetes op te leggen, is dit in de practijk bijna niet voorgekomen. Voor zover bekend is ook aan Jo van Ammers Küller naast uitsluiting een geld boete opgelegd en wel van l 2.000. voor de verdenking van v.rees ^?.n" keimoedigheid en omdat hij geen twijfel heeft laten bestaan aan de Amerikaanse wil om het verdedigingswerk te voltooien. Het uitstel der zaken komt tenslotte de politici te Bonn ook te stade daar zij vrezen door de versterkte propagandis tische actie van dr Grotewohl zij„ rege ring en zijn „parlement in het defen sief te worden gedrongen. Waar het gaat om een alle Duitsers zo na aan het hart liggende inzet als de laatste kansen om de beide helften van het land weer bij elkaar te brengen kunnen zij zich niet veroorloven zich van die propaganda, ook Senator Joihn Finan, Ierse afgevaar digde in de Raad van Europa, had zijn Nederlandse collega's 17 Januari een telegram gestuurd, waarin hij hun ver zocht zich te verzetten togen het zen den van een Nederlands escadrille naar Ulster. Mej. M. Klompé heeft hem thans per brief een door dr L. Beaufort, Neder lands lid van de Raad van Europa, goed gekeurd antwoord gestuurd, waarin zij „haar oprechte spijt en die van «e meer derheid van de Nederlandse bevolking betuig! voor de situatie, waarin hij is geraakt" Doch, zo voegt zij er aan toe, daar de Engelse regering bad verzekerd, dat geen ander oefencentruim beschik baar was, zou een weigering kunnen zijn uitgelegd alsof de Nederlandse rege ring ten aanzien van het geschil tussen Ierland en Engeland haar standpunt wil de bepalen. Tenslotte verzoekt mej. Klompé ,.dat men zal ophouden Neder land In deze zaak verwijten te maken, daar de bevolking geenszins de gevoe lens van haar Ier.se vrienden wil kwet sen". De regering van de Ver. Staten heeft medegedeeld, dat de overeenkomst met vijf andere landen (n.l. tussen de Ver. Staten, België, Canada, Denemarken, Luxemburg en Nederland) t.a-v. Duitse bezittingen in het buitenland met In gang van 1 Februari j.L van kracht is geworden. Heit berteft hier de overeenkomst van Brussel van 5 Dec. 1947 betreffende strij dige aanspraken op Duits vijandelijk be zit. De in werklmgtrediing van de overeen komst heeft grote vertraging ondervonden omdat het Amerikaanse Congres eerst in September j-1. zijn goedkeuring eraan hechtte. In de overeenkomst zijn procedu res vastgelegd t.a.v. het beschikken over effecten, onroerende goederen, valuta, celen, buitenlandse bankdeposito's, trus- ten en bezittingen in een van de onder tekenende landen van ondernemingen in een van de andere odiertekenende landen of Duitsland. Binnen afzienbare tijd zal Schiphol als een der eerste vliegvelden in Europa zijn uitgerust met landingsradar. De instal latie, die in Frankrijk is besteld, wordt In Mei of Juni van dit jaar op de lucht haven verwacht. De capaciteit van het binnenloodsen der vliegtuigen bi) minder gunstige weersomstandigheden zal dan aanzienlijk vergroot kunnen worden. Uit gerust met dit moderne hulpmiddel zal zelfs bQ vrjj slecht zicht elke drie minuten een toestel een landing kunnen uitvoeren. De aanschaffingskosten van deze landingsradar bedragen een half millioen gulden. De installatie ervan op Schiphol zal nog ruim een ton vergen. Binnen enkele weken zal definitief be slist worden, waar precies het radar apparaat zal worden opgesteld. Dan zal begonnen werden met de bouw van het betonnen gebouwtje, waarin de appara tuur zal worden geplaatst. Gevoegelijk De Westduitse sociaaldemocratische partij die in de oppositie is, heeft in een gisteren uitgegeven, verklaring, sugges ties in de christendemocratische pers, dat de weg thans open stond voor samenwer king der twee partijen op het gebied der buitenlandse politiek, van de hand ge wezen. De verklaring waarschuwt tegen het trekken van voorbarige conclusies uit het feit, dat twee sociaal-democraten vertegenwoordigd zijn in een Duitse dele gatie, die Donderdag op uitnodiging van president Truman naar de V. S. vertrekt of uit het feit, dat spoedig besprekingen zullen worden gevoerd tussen de leiders van beide partijen. Deze besprekingen zouden hoofdzakelijk Duitslands aandeel in de Westerse defensie betreffen. mag worden aangenomen, dat als een maal de landingsradar in de aanstaande herfst in werking is de onderscheiden luchtvaartmaatschappijen haar minima voor zicht en hoogte van wolkendek btj het landen zullen verlagen, omdat Schip hol andermaal een hogere graad van technische volkomenheid zal hebben be reikt. Tweede apparaat op komst Het ligt in de bedoeling het betonnen huisje draaiend te maken, zodat beide mistbanen al naar wenselijkheid, door de landingsradar kunnen worden bestreken. Bij „matig" luchtverkeer op Schiphol, kan de radar-apparatuur do<)r één man be diend worden. Op topuren zullen twee man nodig zijn in het acht meter brede en 7% meter hoge betonnen huisje. Verwacht mag worden, dat In de loep van het volgend jaar een tweede radar- apparatuur, bestemd om de bewegingen van de toestellen op de luchthaven zelf te kunnen waarnemen, zal worden aan geschaft. Maandag zullen commissies van de raad van Europa en van de Organisatie voor Europese Econ. Samenwerking, waarin achttien landen zijn vertegenwoordigd, te Parijs gezamenlijk vergaderen ter bestu dering van de mogelijkheid van een nau were samenwerking tussen beide organi saties. Er bestond reeds verscheidene maanden contact tussen de Raad van Europa en de O.E.E.S. Beide organisaties hadden ver bindingscommissies ingesteld. Amper kon ik mij voorstel len tegenspraak te zullen ontmoeten, als ik verklaar, dat de vuurpijlen, die in zo mer en najaar zowel aan het genoeglijke tuintje van keu ter en daggelder als aan de weloverwogen aangelegde villatmn, het stadspark en het statige landgoed zo'n vu rige en vlammende luister verlenen, aangemerkt kun nen worden als vertegen woordigers van de nogal def tige leliefamilie (maar ook de ui hoort daartoe!), die de beschouwer op staande voet in verrukking brengen. Nau welijks zou iets anders kun nen worden verwacht. Stevig is de stengel, die opschiet uit een menigte, men mag wel zeggen: een bundel van rechtopstaande z.a. grondstandige bladeren, die er lederachtig uitzien, grijsgroen van kleur zijn en vaak meer dan een meter lang worden. Aan de top draagt diezelfde steel een ge weldige, dikke en kleurige bloemtros; de lengte hiervan blijft dikwijls niet ver ver wijderd van twee decimeter. Wie de schoonheid lief heeft, zal er onmiddellijk zijn be wondering naar laten uitgaan. Aardig is het te zien hoe de bloei zich van onderen af geleidelijk voltrekt: van de aars- of kolfsgewijze gerang schikte bloempjes, die dicht op elkaar staan en die zeer talrijk zijn, ontplooien die aan de top zich dus het Hun kleuren zijn, wat men zou kun nen noemen, zeer nadrukkelijk en da delijk kunnen wij eraan toevoegen, dat de kwekers, wier kunst bij wijze van spreken voor niets staat, er in de loop van de tijden door kruisingen van aller lei soorten in zijn geslaagd het aanzijn te geven aan de meest uiteenlopende verscheidenheden, zodat men tegen woordig een keuze kan doen uit vuur pijlen, waarvan de bloemtros hetzij v- Vuurpijlen (Kniphofia corallina) Foto: Van Xubergen. maïs- of boterbloemgeei, hetzij oranje of oranjerood is. Maar tevens kan men genieten van scharlakenrode, vermil joen- perzik-, zalm- en geelgroene kleu ren. Ook zijn er aardige combinaties, zodat een en dezelfde tros gele en rode bloemen vertoont. Intussen zal bij een aandachtige beschouwing van de bloemp jes ook niemand de lange buis van het rolronde en zesstandige bloemdek, dat een knotsvormig voorkomen heeft, kun nen ontgaan. Het is él blijheid en zonnigheid, kracht en levensdrang, die de gracieuze bloe- safl men uitstralen. Zodoende passen dl planten, die zo'n sierlijke gazon- of boordbed-„aankleding" vormen, wonder- goed zowel in het kader van een uitbun dige, stralende zomerdag als in het raam van de bonte herfst. Dit neemt inmid dels niet weg, dat de vuurpijlen even eens in de plantlore een niet dadelijk bevroede rol spelen. Zo behoren zij tot het speciale huisraad van de duivel. Ten bewijze halen wij enkele regels aan uit Is. Teirlinck's Flora Diabolica: „Hij (de vermenselijkte duivel) pookt zijn helsch vuur aan met d® gloeiende druiflelie (vuurpijlen): naar den koterhaakvormigen stengel en bloemstand, in Engeland, Devil's Poker (duivelskoterhaak) genoemd". Persoonlijk breng ik de bekoorlijke vuurpijlen niet graag met de satan in verband en zo denken ongetwijfeld de lezers er eveneens over: wij schakelen ze liever in bij de weergaloze kleuren- symphonie van rijpe zomer en zondoor- stoofde herfst. De vuurpijlen maken niet deel uit van de inlandse flora: van Zuid-Afrika uit zijn zij naar deze contreien over gebracht en hier aarden zij zeer goed. De veelvuldig zachte winters zijn een kolfje naar hun hand. Ook de strengere winters kunnen zij wel verdragen, maar men moet er wel tijdig voor zorgen, dat een ferme dekkende laag van loof, stro of turfmolm de bevriezingskansen ver mindert. De vuurpijlensoort, die in ons land het meest wordt gekweekt, staat weten schappelijk te boek als Kniphofia Uvaria, vroeger K. aloides genoemd. Een synoniem van Kniphofia is Xritoma. In sommige geschriften worden de vuur pijlen aangediend met de naam Tritonia, doch dit is niet juist, omdat Tritonia da geslachtsnaam is van onze montbretia's, die een onderdeel vormen van de fami lie der iridaceeën. De prachtige vaste plant, die wij be spraken en die een korte, gedrongen wortelstok bezit, kan zowel langs de weg van scheuren als zaaien worden vermenigvuldigd Zij verlangt een plaatsje in de tuin, waar het niet te vochtig is en de zon volop kan door dringen. Bovendien prefereert zij een goed doorluchte, flink diep gespitte bo dem met veel voedselbestanddelen. U zult er onnoemelijk veel plezier van beleven, als u de „voorname" plant, dia tevens fijne snijbloemen voor uw huls kamer kan leveren, bij de kweker be stelt RINKE TOLMAN. Het aantal arbeiders ln de Westduitse industrie steeg in 1950 met 530.000 of 11,7 pet tot 5.100.000 per uit. Dec. Tot November nam het aantal industriear beiders gestadig toe, doch gedurende December deed zich een daling voor van 42.000. Door de directeur van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver. Naties Norris Podd, is medegedeeld, dat Hon garije uit deze organisatie is getreden. Polen en Tsjecho-Slowaküe zijn het vorig jaar uit de F.A.O. getreden. Het uittreden van Hongarije gaat in Januari a.s. officieel in. (Van onze Amsterdamse redactie) Ondanks de onzekerheden, voortspruitend uit de gespannen internatio nale toestand, waarbij et nog onmogelijk is om een definitief programma op te stellen, heeft de leiding van het Holland Festival toch een sluier opgelicht van de plannen die dit jaar van 15 Juni tot 15 Juli gerealiseerd zullen worden. In Amsterdam, Den Haag, Scheveningen, Delft en Naarden zullen wederom kunstmanifestaties worden georganiseerd waarbij zowel Nederlandse als buitenlandse kunstenaars naar voren zullen treden. brengen. Onder directie van Zeil zal als solist optreden A. Schnabel. Residentie-orkest zal worden gedi rigeerd door A. Dorati met werken van K°daly, Solisten zijn Casade- °lof. Stokowski brengt in Den m waarschijnlijk ook een Amerikaanse componist terwijl Ch. Munch Franse mu- nfL,i. dirigeren, o.a. van Marcel ««n Ottork sï is JaaP stotijn. Willem ^nnr ziin u Z- een Ravelprogramma voor zijn rekening nemen met o.a. L' En fant et les Sortilèges. Hierbij zal mede werking worden verleend door het Om roepkoor van de Radio Unie en Franse solisten. Na de pauze brengt Van Otterloo Daphnes et Chloe. Ook Van Otterloo zal het Residentie-orkest dirigeren en wel met een Mozartprogramma, o.a. diens Re quiem, met als solisten Sporenberg, Woud en Bogtman. Xn Scheveningen zullen zes concerten De muziek neemt een grote Het Concertgebouworkest (welk.) e" Residentie-orkest zullen daarbij op o voorgrond treden. Aan een vijftal dirigen ten is gevraagd enkele uitvoeringen te wi- len leiden. Op de eerste plaats zal Eduaro van Beinum, als zijn gezondheid het ten minste toelaat, enkele concerten dirigeren. Naast hem zullen Klemperer, Kubelik. Stokowski en Zeil de leiding van de orkes ten op zich nemen. Klemperer zal o.a. de tweede symphonie van Mahler en diens Kindertotenlieder uitvoeren. Solist is Kathleen Ferrier. Kubelik zal Mahlers vijfde symphonie dirigeren terwijl Sto kowski een modern Amerikaans werk zal worden gegeven. Het Ravelprogramma zal ook in Amsterdam ten gehore worden gebracht onder auspiciën van de „Kunst kring Voor Allen". Opera en toneel De opera's zullen worden verzorgd door de Nederlandse Opera en The English Opera Group. Dirigenten zijn P. Pella, Vittorio Gui, J. Cripps en G. Brück ter wijl de regie wordt gevoerd door A. van der Vies en Miss Jloan Cross. Solisten zijn o.a. Martha Lipton van de New York Metropolitan, K. Ferrier, Joan Cross, Nan cy Evans, Peter Pears, Bruce Boyce en Flora Nielsen. Meer nog dan het vorige Jaar zal het Nederlandse toneel bij de kunstmanifes taties worden betrokken. De Nederlandse Comedie zal een Griekse tragedie opvoe ren In zo authentiek mogelifke vorm. Gekozen is door Johan de Meester „Iphi- geneia" van Euripides in de vertaling van Nfjhoff. De titelrol zal worden gespeeld door Ank van der Moer. De regie berust bij Johan de Meester. De opvoering zal waarschijnlijk plaats vinden in Theater Carré, de toeschouwers zullen rondom de plaats waar de spelers zullen optreden zitten, waardoor de authenticiteit goed wordt benadrukt, maar waardoor de toeschouwers ook meer bij de tragedie betrokken zullen worden. Voor deze opvoering zal door een Nederlandse componist nieuwe muziek worden gecom poneerd. De Ned. Comedie zal ook Shakespeare's „Leer om Leer" weer opvoeren, als volks voorstelling in Carré, terwijl in Delft tegen de muren van het Prinsenhof een reprise wordt gegeven van Elckerlyc, in dezelfde rolbezetting als het vorige jaar. Over het algemeen wordt in Frankrijk enorm veel tijd besteed aan het eten. Gerechten, die uren lang op het vuur staan, worden nog nagenoeg in alle families klaargemaakt. Een biefstuk af een karbonade met wat groente, een stukje brood en een vrucht na, geldt voor een maaltijd, die al bitter weinig zorg vereist. De Fram-aise is over het algemeen dol op schotels, waar in de oven een lekker bruin korstje opgebakken wordt. Belegde boterhammen beschouwt men niet als een „trompe-gueule", iets wat de honger even verdrijft. Het Amsterdams Toneel Gezelschap zal onder regie van Albert van Dalsum hoogstwaarschijnlijk ook met een Shakes- pearestuk komen en wel Julius Ceasar. Franse en Engelse gezelschappen Een Franse troep, Compagnie Marie Bell, zal van Paul Claudel „Le Soulier de Satin" opvoeren, waarschijnlijk in de ver korting die Jean Louis Barrault heeft aan gebracht. Deze troep is voor het meren deel samengesteld uit leden van de Comé- die frangaise en wordt uitgezonden door de Quai d' Orsay, het Ministerie van Bui tenlandse Zaken. In Bloemendaal zal de Young Vic wederom optreden; ofwel met Shakespea re's „The Merchant of Venice" ofwel met „The Knight of the Burning Pestle van Beaumont en Fletcher. Wat het ballet betreft, verkeert men nog in het onzekere. Balanchine's troep uit New York komt niet in Europa op tour nee, zodat men nu nog met een andere ballettroep moet onderhandelen. Wel staat vast dat ook een exotisch dansgezelschap zal optreden, hoogstwaarschijnlijk die van de Hindoedanseres Hitna Kesarcodi. T entoonstellingen Tentoonstellingen worden verder nog georganiseerd. Dit treft goed, omdat tijdens het Holland Festival ook het In ternationale Congres van museumdirec teuren en kunstcritici in ons land wordt gehouden. De opening van het festival zal in Den Haag geschieden op de vooravond van de kunstmaand. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft deze avond geheel voor zijn rekening genomen De costuumcollee- tie van Cruys Voorbergh zal worden ten toongesteld en er zal toepasselijke muziek ten gehore worden gebracht. Waardige traditie Het koor van de Ned. Bachvereniging zal in de Grote Kerk in Naarden weder om de Hohe Messe van Bach uitvoeren dit zal een waardige traditie worden terwijl ook de ochtendconcerten zullen worden gehouden. Daarbij zullen o.a. ook Schubert's pianowerken voor vier handen worden uitgevoerd. De Wereldomroep zal verschillende manifestaties evenals vorig jaar, op de begint de dag met een grape-fruit en een plaat vastleggen. levertraankapsule. Bovendien roert hij Hier wil men steeds twee volslagen maaltijden. Restjes van het déjeuner eet men 's avonds niet, ze worden in de regel in een voorschoteltje voor de volgende dag verwerkt. 's Avonds eet men een ei, weinig warm vlees, eerder een plak ham, wat groente, verder sla (die niet als groente wordt beschouwd) kaas en een vrucht. De groen tesoepen, die tot voor enkele jaren 'savonds bij iedere burger op tafel kwamen, beginnen langzamerhand te ver dwijnen, sinds men weet dat zo'n plas nal in de maag dik maakt. „Dik wordenAngst en schrik van iedere vrouw en van verscheidene man nen, al willen ze het niet bekennen. Veel meer mensen dan men oppervlakkig den ken zou doen wanhopige pogingen de slan ke lijn krampachtig te bewaren. En de menu's worden door die angst beïnvloed Dat is in Parijs gebleken sinds „Look younger, live longer" van Gayelord Hau- ser in het Frans vertaald is. Deze Amerikaan heeft een buitengewoon goede job gevonden door zijn landgenoten bij te brengen, hoe ze moeten eten om de 100 jaar te halen en als het kan te over schrijden. In Amerika heeft hij een gewel dig succes. Vrouwen als de hertogin van Windsor, lady Mendl, een internationaal fenomeen, volgen zijn wenken. De herto gin van Windsor blijft altijd even slank en lady Mendl is sinds kort op zeer hoge leeftijd gestorven. Parjjs is op zijn beurt door de Hausei epidemie aangetast en slikt zonder blik ken of blozen de allerellendigste dingen, die tegen aiie begrip van wat een maai tijd behoort te zijn, indruisen. Die epidemie werd merkbaar door hei plotseling schaars worden van de yoghurt, een gerecht algemeen beschouwd als een allereenvoudigst toetje, dat slechts spaar zaam op tafel komt. Sinds Hauser's boek in kranten en damestjjdschriften bespro ken is, gaat ledereen zich aan yoghurt te buiten, omdat Hauser dit gerecht als zeer voedzaam en gezond aanprijst enhet tenminste te eten is. Want graankiemen, biergist en derge lijke worden door de Fransen rare kost gevonden. Uitgeperst groentenat is ook iets, dat hun beslist tegenstaat, dan slik ken ze liever levertraankapsules en vita- mmentabletten, ook door de Amerikaan aanbevolen. Hoe het ook zij: in heel wat gezinnen woedt het Hauserdieet min of meer ge volgd. Al wie niet van snobisme vrij is, Een zoele avond was op een prachtige lentedag gevolgd. Silas Hempel, de ver maarde Weense particuliere detective, be vond zich bij uitzondering in zijn woning Bernardgasse 7, efi verzorgde zijn lieve lingen, een groot aantal vogels van diver se pluimage. Aan die waarlijk schone, niet alledaagse verzameling, wijdde hij bij voorkeur de hem karig toegemeten vrije ogenblikken. Silas was dermate in zijn bezigheid ver diept dat hij de bel aan de voordeur zelfs niet noorde. Doch Kata, zijn oude huis houdster kwam hem storen. Kata, van Kroatische afkomst, heeft van haar jeugd af het Duits op de zonderlingste wijze geradbraakt. Zij heeft een niet bijstel vriendelijk voorkomen bromt ook gaarne over alles en op iedereen, maar is niet temin een brave, trouwe ziel, die voor haar meester door het vuur zou gaan. Zij reikte Hempel een telegram over en zei met nors gezicht: Zeker weer een karweitje! De detective maakte het telegram open. Het kwam uit een plaatsje in Midden- Stiermarken en luidde als volgt: Verzoek onmiddellijk overkomst voor dringende bespreking, maar onder strikte geheimhouding van uw beroep. Wacht u uiterlijk morgenvroeg. SIBYLLE VON TURNWALD Kasteel „Sperber-Eck" bij Sichefeld cnas fronste het voorhoofd. De naam Turnwald zei hem niets. Kasteel Sper- uvk? Vaag herinnerde hg zich die naam Jaren gelede",_had_hij_ op reis in de bergen van Stiermarken een oude burcht"*opgemerkt, een somber kolossaal gebouw met plompe torens. Dat was Snerber-Eck", had iemand van het reis- gShap dié met een Baedeker gewa- PNaarWadateZoeude rovershol wordt Silas ontboden Hij keek op de klok. Acht uur. Om 11 uur vertrok een trein, waarmede hij tegen 5 uur in de morgen Sichefeld kon bereiken. Dus tijd genoeg om op zijn gemak het avondmaal te gebruiken, zijn valies te pakken en een onlangs versche nen werk over de oude burchten van Stiermarken te rardplegen Dat werk verschate hem Inderdaad Isio'rische en andere Inlichtingen aangaande ,Spei ber- Eck" dat sind. het begin der XlXe eeuw in het bezit der adellijke famili» Von Turnwald is. Met welk doel riep men Silas daar heen? Was er op Sperber-Eck een mis daad gepleegd? Waarschijnlijk. Waarvoor zou men anders een detective nodig heb ben? Misschien een moord of ren ernstige diefstal Silas nam de kranten der laatst* dagen en bestudeerde de inhoud. Niets over „Sperber-Eck" of „Turn wald". Trouwens in de laatste dagen ner gens een geruchtmakende misdaad. Dus afwachten! Om elf uur nam hij plaats in die tirein, en am 5 uur 10 stapte hij uit aain het station Siechelfeld. Achter het dorpje zag hij op een niet zeer hoge heuvel het oude kasteel, dait nog vele kenmerken vatn de miiddielieeuwsie ridderburcht bezit Hij beklom de heuvel, volgde een prach tige kastanjelaam en stond weldra vóór de intgang van 't slot, waar iedereen nog scheen te slapen. Hij zette zioh neer o>p een stenen bank en genoot van de schoon heid van de zonnige lentemorgen. Op de eerste verdieping ging een ven ster open en enige minuten later kwam de voordeur aan de beurt. Een bejaarde bediende tirad naar buiten, ging zonder te aarzelen op Hempel toe, als had hij hem verwacht. Heb ik de eer, de beer HempeH, onze nieuwe bibliothecaris voor mij te zien? Ja mijn naam i® Htmpel. Wees zo goed, mij te volgen. Uw kamer is gereed en het ontbijt zal onmid dellijk opgediend worden. Mevrouw ver zoek; u. haar te komen opzoeken zodra u gegeten beeft- Mevrouw is die reedis op Ja, mevrouw is aan vroeg opstaan gewoon Ik zal de vrijheid nemen, u over een half uur te komen halen en naar mevrouw te brengen. II Mevrouw Von Turnwald. ontving Solas Hempel in een achitboekiiigie, zeer behaige- lijik gemeubileerde torenkamer, dlie naast baar slaapvertrek lag. 't Moest baai.- zit kamer zijn: diat bleek uit de met aristo cratische rmasik gekozen inrichting. Mevrouw Von Turnwald zelf was een dame van ongeveer 30 jaar, met grijs haar, fijne, regelmatige, zeer koele trek ken, donkere ogen en een trejtse houding. Zij bood de detective een 'stoel aan en begon: Laten wij onmiddellijk ter zake ko men, mijnheer Hempel- Ik heb uw raad en hulp nodig, maar het moet zó worden geregeld, dat niemand noch buiten het kasteel, noch in mijn onmiddellijke om geving Iets vermoedt aangaande het doel van uw verblijf op Sperber-Eck. Daarom heb ik de vrijheid genomen, u aan te duiden als de opvolger van onze bibliothecaris, die onlangs overleden is. Dat had ik reeds uit de woorden van uw bediende opgemaakt en ik vind het verstandig en slim Slechts deze opmer king: u had ook de naam moeten ver anderen. De mijne is zeer bekend al te bekend in dit geval. Dat weet ik. Maar ik wilde mij niet blootstellen aan een al te scherp con flict met de overheid, want ik ben ver plicht kennis van uw verblijf te geven en men zou u later naar uw papieren kunnen vragen. Ik overwoog tevens, dat de naam Hempel te Stiermarken nogal veelvuldig voorkomt, 't Was dus vol doende uw voornaam te veranderen, bij voorbeeld in Karl; dan ko niemand ver denking tegen u opvatten. Ik zal het aan giftebiljet zelf invullen. Mocht er later de een of andere moeilijkheid rijzen, dan zeg ik eenvoudig, dat ik mij ten aanzien van de voornaam heb vergiet. Wat u be treft, onderteken alleen met Hempel. Goed, dat kan zo geregeld worden. Trouwens, ik draag ook de voornaam Karl, zodat we eigenlek geen bedrog ple gen. Uitstekend! Hier zal wel niemand op het idee komen, dat ik onder het masker van de bibliothecaris een detective heb kunnen binnensmokkelen. Trouwens men heeft geen aanleiding om lets van die aard ie vermoeden. Waat gaat het over? Over de dood van uw voorganger de bibliothecaris Gottfried Kluge. Men heeft hem acht dager gelden in de bibliotheek doodgeschoten gevonden. De Justitie en iedereen nam zelfmoord aan, maar ik weet, dat men hier niet met een zelf moord, doch met een moord heeft te doen. Waaruit maakte u dat op, mevrouw? Uit mijn grondige kennis van zijn aard en karakter. Ik ben diep overtuigd dat Gottgried Kluge niet in staat was. de hand aan zichzelf te slaan. Daarvoor was hij een veel te christelijk, te edel, in intellectueel opzicht te hoogstaand mens Neen, debejaarde man heeft geen zelf moord gepleegd! Steeds heeft hij zelf moordenaars als lafaards gebrandmerkt, en wanneer men 80 jaar oud is geworden, maakt men zich niet schuldig aan dat gene wat men altijd uit diepe overtui ging streng veroordeeld heeft. (Wondt vervolgd) melanchoniek de klontjes uit z'n afgeroom de melkpoeder, iets wat we ons'in 1945 stellig voornamen nooit meer te doen! De Hauser epidemie duurt nog te kort om te zeggen of haar kuur werkelijk re sultaat heeft. Weinig Fransen bezitten da moed die kuur geheel te volgen omdat de gerechten te Amerikaans zijn. ledereen schippert maar zo'n beetje naar eigen voorkeur en heeft dan altijd neiging ge rechten toe te voegen die juist niet goed zijn! Het wachten ls dan ook op een Franse dokter die een dergelijke levenswijze en dieet samenstelt, maar aanvaardbaar voor Franse smaak. Zijn succes zal stellig overweldigend zijn, want Hauser heeft met „Look younger, live longer" de weg daarvoor geopend. DINY K.—W. VRIJDAG S FEBRUARI. HILVERSUM II (298 M.) 7.00—24.90 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.39 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws: 8.15 Gew. muz.; 8.46 Gram.; 9.15 V. d. jonge zieken; 9.30 Lichte muz.; 10.10 Gram.; 1030 Morgendienst; 11.00 Alt en piano; 11.30 Lichte muz.; 11.55 Clavecimbel- concert; 12.33 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.1» Harpmuz.; 13.45 Gram.; 14.00 Tuinbouw- praatje; 14.15 Gram.; 14.40 Voordracht; 15.09 Strijkkwartet: 15.40 Voordracht; 16.00 Zigeu nerkwintet; 16.20 Gram.; 16.40 Harprecital; 17.00 Verzoekprogr. v. d. jeugd; 17.30 Friea program.; 17.45 Pianoduo; 18.00 ,,ln dienst van het vaderland" (caus.), 18.10 Vocaal kwartet; 18 30 „Het Evangelie in Esperarito" (caus.); 18 45 Geestelijke liederen: 19 00 Nws.; 19.15 Regeringsuitz.: „Verklaring en toelich ting"; 19 35 Een goed woord voor een goed# zaak; 19 40 Ratyokrant: 20.00 Nieuws; 20 05 .Langs we-en van kunst en schoonheid" (caus.); 20.15 Radio Phiih. Orkest, groot koor en so'isten; 21 55 „Levensbeschouwing en techniek" (cans 22.15 G-am.: 22.30 „De levende kerk" (caus); 22.45 Avondoverden king: 23.00 Nieuws: 23 15—24 00 Gram. HILVERSUM T (402 M) 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10 20 VARA, 11.00 AVRO, 10 00 VARA, 19.30 VPRO, 21 00 VARA, 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.; 8.18 Orgel; 8.50 V. cl. huisvrouw; 9.00 Gram.; 10.00 „Kinderen en mensen" (caus.); 10.05 Mo-genwUding: 10.50 V. d. vrouw: 10.35 Pianorecital: 11 00 Cowboymuz.; 11.20 Piano, orgel en zangsolisten: 12.00 Walsmuz.12.25 Gram.; 12.S3 Sport: 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muz.; 14.00 V. d. vrouw: 14.20 Kamerork.; 15.00 Voordracht: 15 20 Orgel: 15 3fi Hersen gymnastiek: 16 00 Gram.: 16 30 V. d Jeugd; 17.00 Filmprogr.; 17.20 Muz. cans.; 18.00 Nws: 18.15 Felicitaties: 18.35 Het eerste lustrum van de P. v. d. A.: 19.15 Meisieskoor: 19 30 „De roep om geloof in deze ttld" (caus.): 20.90 Nieuws: 20 05 Roekborrire'r'ni»; 19 Pianorecital "0 ia .Nentraltte't tn het Open haar Gnde-wfls" (caus.): 2) 00 Het e-rst# 'ustnim van de v d. A.: R) .Ae'her- fn-um"' V 00 Ruiten! overz 22 1* "on mu- z'ek: 23 40 „Vandaag" 'en"S>' Avnd- 23 00 N'euWS* 53 15 Causerie: 23 20-* 21.00 Het ee-ste lustrum van de P v. d A. RADIODTSTRTBUTIE ITI: 7 00 VI. Br.: nws; 7.06 gram 7.30 kron.; 7.40 gymn.: 7.59 gram.; 8.00 nws. 8.05 conc.; 9.00 nwi: 9.06 vrol. gram,: 10 00 Lux; Le Ménage en Mu- sique (VI:); 11.00 V.G.O.: Forellenkwint. V. Schubert: 11.40 gram.; 12.00 ons refreintjes- album; 12.30 VI. Br.: weer; 12.32 ork. Evans; 13.00 nws; 13.15 Gerd Menens (org.) m. zang; 14.00 werk v. altviool en piano; 14.45 Fr. Br.: 1. gram.; 15.00 werk. v. Strawinsky; 16.15 VI. Br.: Ross en Rumba ork.; 16.30 Europa treedt aan (1. muz.): 17.00 nws: 17.10 Fr. Br.: v. d. zieken: 18.00 v. d. sold.: 18.30 VI. Br.: v. d. sold.' 19.00 nws: 19 30 filmmuz.; 19.50 feulll.; 20.00 filmrevue; 20.15 omr. symph. ork. (in de pauze kunstkaleid.). 2..90 nws: 22.15 opera- en belcantoconc.. zj.w nws: 23.05—24 00 verv. opera- en belcanto. RADJODISTRTBUTIE IV: 7 00 Lux.: nws; 7.15 Bonjour le Mondei; 7.25 Est ce vrai. Est ce faux?; 7 30 Eng HS.: Hay Ba|nes„ terorg.); 8.00 Fr Br; nws: 8 10 conc.; 9 00 kunstoven 9 10 Eng muz.: 10J» U B.t nws- 10 10 v. d. hutsvr.; 11 "0 Rob. n-ch- mond (org); 1130 Tate en ork.: 12.90 NhWR (onk Ken'enu mVDR-ork. v Hannover; 12 30 Fr Br Delhez en sol.: '3 O1 Eng H.S.: ReV. gram.; 13 30 V. d. arb.: 14 00 nws: 14.10 nws gram.; 15 00 Lux: Fmiss'5 30 Kalundborg: amus ork.: 5 T' p-: Dean en ork.: 16 30 v d. smd Kursaal ork., 17.15 Keulen: vrol. muz., 17.30 volk liederen: 18 00 BeromïJnster: ork. ..Radiosa"; 18 30 Eng. L,.P.: BBC var. ork.; 19.15 Keulen: ,,Gut pelaunt".. 10.45 koormuz.; 2C.OO Lux.: Le Pa3rs du Sourfre operette de Léhar: 20 so Eng. T«.P verz pr.: tt.00 Beromftnster: volkslied, en dan^n: 21.4n F,nj?. L.P ffev. nr 32 30 Kalundborf?: dancork. Peters-rr 23.00 Eng. L.P.: nws; 23.20-34.00 Geraldo en orkttt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5