Nederlanders hielden 5 dagen stand bij Won ju Terugtocht van Amerikanen werd gedekt «ft Britse regering overleeft ook tweede aanval Zuinig zijn en daarom... Te hoge prijzen oorzaak van vleesgebrek Arrestatie golf in Praag blijft aanh Spanning in Tsjecho-Slowakije SEOEL BEDREIGD DOOR drie COLONNES Loonbelasting voor huispersoneel verlaagd Gongc OM STERK TE STAAN Vleesraadsel: minder en te koop of meer maar niet te betalen »P 18 *m'te" Z' Minder formulieren voor werkgevers Vrijdag 9 Februari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dit is een heel vreemde oorlof' „Is er nog nieuws?" SOLEX RIJDEN RIJDEN Geringer gebruik van grondstoffen Westerling toch in Tanger? Chinezen moeten met overschat ivoidcn loonbelastingkaart Regeling is 1 Januari 1951 ingegaan Hogere steenkool- productie in Januari Schip op ijsberg gelopen LAGEN Spoedig gedeeltelijke noodtoestand in Engeland Gezinstoeslag in Frankrijk WEERBERICHT Met handhaving van volledige werkgelegenheid PATER G. LAMPE O.F.M. f Nieuwe onderhandelingen met Argentinië Voor wie de regeling geldt Tabel voor maandloon Belgrado zwijgt over Clementis RECHTERLIJKE uitspraak NIEUW HIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Langs de kust aanvankelijk nog krach tige, overigens tot matig of zwak afnemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Lagere temperaturen, vooral des nachts. Zaterdag 10 Februari: Zon op 8.07 uur; onder 17.43 uur. Maan op 9.28 uur; onder 23.14 uur. J tegen negenen begaven we ons op weg, naar het Zuiden natuurlijk... Misschien anderhalve mijl verder moesten we langs de weg blijven staan en werden diverse pelotons het züter rein ingestuurd, teneinde flankbeveili ging te geven voor de uit Wonju weg trekkende Amerikaanse troepen. En wederom dekte het Nederlandse detachement met zijn vrijwilligers de terugtocht van de tweede divisie. De laat ste, maar dan ook de laatste man, die die avond tegen negenen de heuvels langs de weg af kwam dalen om zich bU «le colonne te voegen was een Nederlandse soldaat. Het was allang donker toen wij ons in bewering konden zetten om na een mill of tien rijden de pas te kunnen over riden Het laatste dat we konden zien was het brandende Wonju, „dat vyf da- een lang verdedigd was", zoals het com munique van het 8ste leger later zei. En met een zucht' van verlichting legden we ons in een kampong ter ruste, een kampong midden op de pas gelegen. BIJ HET ACHTSTE LEGER IN KOREA, Januari 1951. De eerste-luitenant Vt - Dussel schrijft uit Korea: Ge zult in de kranten in het vaderland wel gelezen hebben over \V onju, dat „behouden inoest blijven'Wel, stel u gerust: het is behouden. Het is even kapot, even vernield, even verbrand en even vlak geschoten als zo menige andere plaats hier in Korea, die nu reeds enkele maanden van be zitter verwisselde. Toen wij 's morgens zo ongeveer weer bij elkaar waren na de terugtocht uit Hoengsong, kregen wij de opdracht het vliegveld te bewaken, dat mis schien twee mijl buiten Wonju ligt. En dus herhaalde zich het bekende spelletje: Alles inpakken, zo weinig mogelijk meenemen en zoveel mogelijk mensen en materiaal op één truck: de rest nfoest lopen. Alles wees erop, dat ook Wonjiu spoe dig verlaten zou worden; hoofdkwartieren waren aan het verhuizen en die bijna ein deloos lijkende stroom soldaten, vluchte lingen en voertuigen bewoog zich nog immer voort Zuidelijke richting. Maar wij gingen naar ons vliegveld, alsof er niets aan de hand was Op hot veld stonden een paar Pi>per- cups" en een enkele „Dakota" en de be manning en het grondpersoneel waren kennelijk verheugd, dat wij hen kwamen beschermer,- Ze vroeigfen onmiddellijk B>aar nieuws ofschoon ze toch zelf radio fcadden. Toen we vertelden, dat Hoeng song inmiddels al in communistische han den moest zijn. boden onze beschermelin gen onmiddellijk hele dozen C-6 rant soenen aan, die in eon hoek van het vlieg veld lagen en due kennelijk pas „gedirop- ped" waren, want de parachutes zaten er nog aan. Nu, dat konden we goed ge bruiken, want we hadden de laatste dagen nu niet bepaald overvloedig eten gehad. Voor de rest installeerde een ieder zmn in de gebouwen op het vliegveld eri^ wachten was op nadere orders. Die men: „Moven" in Zuidelijke richtlij on geve er twee mijl hiervandaan in een kampong". Het was een „linke" kampong, waar we terecht kwamen. Ze lag rechts van de weg, vlak achter een vrij hoge heiwei. een „tjot" zoals we hier, nog immer op z'n Maleis, zeggen. Wat het was weet waarscbytilijk niemand, maar geen voelde zich hier op z'n gemak. Ik geloof, dat velen het gevoel hadden in een muizen val te zitten. De schuld van Morpheus Er werden natuurlijk wachtposten uit gezet en een patrouille liep regelmatig om het kampementDe wagens wenden nel b. nm te voorkomen, dat ze elk uur gestart, om te vw, anders de volgende morgen orders tde loop te krijgen zouden Gp_ voor die nacht iluidden net als anA toleed slapen, onder geen voorwaarde schoenen uit, om hailf vier revenue Later vernamen we, dat deze maatregel genomen was, omdat een compagi Amerikanen enkele dagen tevoren 8 mor gens heel vroeg in haar slaap was verrast door een ovegval van Noord-Koreanen. Tachtig procent van haar verliezen kwam op rekening van Morpheus Toen we opstonden werd er ln de verte geschoten. Eerst een enkel schot, daarna steeds meer en meer. Het kwam dichter bij ook en we kozen alvast stelling in de bermen langs de weg en achter de wit besneeuwde sawahdijkjes. Het schie ten kwam kennelijk uit de stad en wel dra hoorden we, dat infiltranten des nachts kans hadden gezien met de vele vluchtelingen binnen te diuppelen, waar na ze vroeg in de morgen paniek zaaiden door links en rechts handgranaten in de huizen te gooien en in het wilde weg te schieten. Het kwam zelfs zo ver, dat. een ln de stad gelegerd bataljon in de rug werd aangevallen. Zenuwachtige Amerikaan Het schieten werd steeds heviger. Auto's raasden ons voorbij, waarbij jeeps met de eerste gewonden. Even werd het kritiek, toen een point-50, ge monteerd op een passerende weapon carrier kennelijk op ons begon te vuren. Iedereen zocht dekking, maar niemand werd geraakt en blijkbaar was hei de ietwat losse en zenuwachtige hand van de bedienende Amerikaan geweest We moesten ons klaar maken voor as sistentie Blijkbaar kon men de schutters in de stad niet baas. Maar naarmate het ifchter werd nam het schieten af en we zouden juist naar de ^"ï^chetfn' toen de opdracht werd ingetrokken. Het schieten was nu spoedig afgelopen en Wonju moet heroverd worden!" Twee dagen hebben we daar gezeten, twee dagen, waarin onze compagnieën opnieuw erop uittrokken om te pa trouilleren „in de buurt". „In de buurt" dat betekent dagmarsen maken van tien, twintig en meer mijlen en dat m de bergen. Sawah op sawah af, gladde bevroren wegen en kou altijd weer: kou. Na die tweede dag kwam het bevel: „onmiddellijk klaar maken voor afmars naar het Noorden, Wonju moet her overd worden". Het sneeuwde die morgen hevig, „alleen je wapen en wat je aan hebt meenemen" was de order en dus gooiden we alles plete chaos. Tientallen packs, dekens, maar langs de weg neer. Het was een com- koffers, 'handtassen, kistjes, dozen lagen kris kras door elkaar. Tentzeilen en stok' ken touwen, jerrycans met benzine, zak' lantaarns, fototoestellen, schrijfmachines, veldflessen en bontjassen lagen daar in de sneeuw, die binnen weinige minuten alles bedekte. Die weg terug zullen we nooit ver geten. Overal brandde het nog vanwege de uittocht twee dagen geleden. Overal langs de weg was het een troosteloze aanblik. Mensen zag je niet meer, slechts hier en daar stond nog een huis en slechts hier en daar dwaalde een stuk vee buiten rond. Voor de rest brandde het, of rookte het. We moesten een paar mijl ten Zuiden van Wonju zijn, in een kampong. Hoe dichter we haar naderden, des te luider werd het lawaai van het schieten. Blijk baar was de vijand al dichtbij. En dat was ook zo. Grote benden, waarschijnlijk Noord-Koreanen zaten bijna op de laatste heuvelrij links van de weg. Onze wagens reden de kampong binnen. Een paar honderd meter verderop zagen we iedereen in dekking vliegen voor mitrailleurvuur. De colonne stopte en veiligheidshalve zochten ook wij dekking achter onze wagens en achter die, welke langs de weg stonden in de sawahs. Zij zaten op de top We zagen de „roks", de Zuidkoreaanse soldaten de heuvels langs de weg bestor men, de vijand tegemoet. Zij slaagden erin tegen de avond de heuveltop te bezetten, wellicht ten koste van meer dan honderd gesneuvelden, maar zij zaten op de top. Een van onze compagnieën volgde. Alles ging zeer snel in zijn werk, want de com pagnie was eigenlijk in opmars naar de haar toegewezen posities, waardoor zij tussen de hiervoorgenoemde roks verzeild raakte. Vijf dagen Wonju Over het verdere verloop van de „strijd! om Wonju" kunnen we kort zijn. Vijf dagen en vijf nachten hebben we daar gelegen. Vijf dagen, waarvan er drie waren met sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw. Al die tijd buiten, zo goed als geen mogelijkheid tot aflossing, wachtend op een vijand die maar niet kwam, ten minste niet bij dergelijke grote horden als de krantenberichten u willen doen gelo ven. Men vecht hier tegen guerilla's, wel iswaar bij grotere benden dan vroeger in Indonesië, maar zeker niet tegen een „overweldigende overmacht". Maar intussen ligt de infanterie daal- maar, in de felle koude van deze Januari dagen. Lager daalde het kwik, tot het 24, 25 en zelfs 28 graden onder nul wees. Weinig eten, weinig drinken, weinig slaap. Aan het einde van de zesde dag komt het gerucht: We gaan hier weer weg. Wonju wordt prijsgegeven. Ze zeggen, dat we weer gaan „moven"drie, vier keer komen er orders, telkens weer andere. Maar de volgende morgen gaan we. Weer de pas over, weer naar het Zuiden, weer Eerste luitenant W. Dussel, tijdens de opname van een dagelijks door hem gemaakt rapport betreffende de situatie van de Nederlandse vrijwilligers in Korea. „Brieven aan allernaar heeft hij ze genoemd. Rechts van hem de naar „ergens anders" voor goed? Dat weet bei(]e assistenten: korporaal P. G. Kruit uit Den Haag en sergeant R. Wewer niemand. Ik heb al eens meer gezegd: diti 7 is een vreemde oorlog, een heel vreemde. u" ^eisu Advertentie Bij de Grote Bitter-Meren in Egypte, is men thans bezig met het graven van het nieuweSuez Kanaal, waaraan ook Hollandse baggeraars een groot aandeel hebben. Links: het nieuwe Suez-Kanaal in wording met op de achtergrond een Hollandse baggermolen. Rechts: het oude kanaal. Gok Je tweede ronde in de strijd, die Winston Churchill als leider van de conservatieve oppositie in het Lagerhuis heeft ingezet om te trachten de socialistische Britse regering ten val te brengen, heeft hij verloren. De labourpartij was, na de stemming van Donderdag, zo zeker van haar zaak, dat zij dc twee ergste zieken toestemming had gegeven niet naar het dehat over de vleesvoorziening te komen. Haar berekeningen klopten precies, hetgeen wil zeggen, dat de meerderheid van tien stemmen van Donderdag er gisteravond een van acht is geworden. De zeven aanwezige liberalen steunden wederom de oppositie. De uitslag was 306 tegen 298 stemmen. De huidige grondstoffenpositie maakt lemzich dl grootsthegrW». voorheen, moet trachten do houde efficiency de productie OP Pf ,ik uit bij geringer grondstoffengebrmk uu deze overweging heeft het m;nis_ merlid Koersen (KVP) zich tot de minis ter van Econ. Zaken gewend met "e gestie stappen te ondernemen by ae voor in aanmerking komende organe bedrijfsinstanties, waardoor in n schappelijk overleg tussen werkgevers werknemers maatregelen worden raamd om door doelmatiger en zuiniger gebruik van grondstoffen de volledige werkgelegenheid zo goed mogelijk in stand te houden. Voorts vraagt de heer Koersen of door regelmatige inzameling van niet meer in gebruik zijnde of oude materialen nog een belangrijke hoeveelheid grondstoffen zou kunnen vrijkomen. Zo ja, is de ininis- ter dan bereid om in overleg met het bedrijfsleven doeltreffende maatregelen te nemen hetzij door inzameling, hetzij door inleveringsplicht van oud materiaal bij de aanschaffing van nieuwe artikelen waardoor het gehele Nederlandse volk kan medewerken aan de handhaving van een zo goed mogelijke grondstoffen- positie? Gisteren is te Boekei in Asten op 54- jarige leeftijd overleden pater Guntherus Lampe O.F.M. Pater Lampe werd in 1923 priester gewijd. Toen de lagerhuisleden zich naar het parlementsgebouw begaven, werden zij opgewacht door een groep huisvrouwen, die luid haar m snoegen over de vlees- schaarste kenbaar maakten. Even later deed het conservatieve lagerhuislid Crookshank hetzelfde in de zaal. Hij zeide o.m., dat het „aan het knoeibeleid" van de regering te danken was, dat het toch reeds karige vleesrantsoen opnieuw moest worden verlaagd. Webb, de minister van voedselvoor ziening, antwoordde hierop dat de enige fout als het er een was van de regering haar overtuiging was geweest, dat dit „grote en trotse land" bereid moest zijn zich te weer te stellen tegen zijn voornaamste vleesleverancier Ar gentinië, dat veel te hoge prijzen eist Zou de regering deze prijzen accepte ren dan zou het vlees zó duur worden, dat' de meeste huisgezinnen er toch weinig of niet van zouden kunnen kopen Uiteindelijk was de gehele re- geringspolitiek ta.v. de vleesvoorzie ning dus toch een strijd ten behoeve van de Britse huisvrouw, zo meende de minister. Als laatste spreker namens de rege ring kwam Gaitskell, de minister van financiën, aan het woord. Tijdens zijn rede ontstond rumoer. De minister bleef doorspreken, soms zijn stem verheffend om boven het rumoer uit te schreeuwen Gaitskell zeide, dat de regering vol komen bereid is om verder met de Ar gentijnse autoriteiten met wie zij zich trouwens inmiddels al opnieuw in ver binding heeft gesteld te onderhande len. Hij verdedigde het regeringsstelsel om aankopen in het groot te verrichten ,daar anders een vrije markt zou ont staan en de producten bij de hoogste bie der zouden komen". Om de practiscne waarde hiervan te demonstreren, ver klaarde de minister dat Engeland over eenkomsten met Australië en Nieuw- Zeeland heeft gesloten, waarbij het engros vlees krijgt tegen prijzen van zeventig tot tachtig pd. st. per ton, het geen zeer laag is. warit dezelfde domi nions verkopen vlees in kleinere hoeveel heden aan de Ver. Staten en krijgen daarvoor ongeveer het viervoudige. Aanstaande Maandag zal het Lagerhuis bijeenkomen om een debat over de bui tenlandse politiek te houden. Minister Bevin, die herstellende is van een long ontsteking, zal het niet kunnen bijwonen. De geruchten dat hij spoedig als minis ter van buitenlandse zaken zal aftreden, werden gisteren officieel tegengesproken. Hij zal, zo werd verzekerd, zijn taak zo spoedig mogelijk weer op zich nemen. Volgens niet-bevestigde geruchten zou Westerling zich op het ogenblik in Tanger bevinden, aldus meldt A. F. P. Reuter bericht uit Brussel, dai di auto riteiten van de Belgische veiligheids' dienst blij zijn, dat Westerling in Tanger is. Zij zeiden het bewijs te hebben, dat Westerling een week geleden Brussel zonder paspoort verliet aan boord van een particulier vliegtuig, dat door een Belgisch industrieel daartoe werd uitge leend Volgens de eigenares van het pension, waar Westerling verblijf hield, mevrouw Hermans, ontving Westerling kort voor zijn vertrek uit België van een Ameri kaans persbureau 100.000 Belgische francs voor zijn memoires. „De zulveringsgoif in de boezem van de" Tsjecho-SIowaakse communistische partij is voornamelijk gericht tegen de voorz. van de ministerraad, Zapotocky aldus heeft een geheime koerier van de „Tsieehosiowaakse nationale beweging" na terugkeer uit Praag te Muenchen ver klaard. De arrestaties in de hogere regionen van de Tsjech-oslowaakse communistische partij blijven aanhouden. Volgens de „Wiener Kurier" zijn gisteren generaal Sirica, commandant van Bratislava, Hor- Een overmacht van geallieerde artil lerie en luchtmacht bereiden de weg voor de verbonden !eg®r p.jl colonnes Seoel bedreigen. Elk un drae colonnes maakt vorderingen, ondanks de heftige communistische tegenstand. In het Westen ligt de Noordelijke oever van dc Han, de laatste verdedigings linie vóór Seoel onder liet voortdurend vuur der houwitsers. Een vooruitge schoven tank-afdeling is tydelyk zover opgerukt, dat Seoel binnen het bereik van het geschut kwam te liggen. De infanterie zuiverde liet terrein aan weerskanten van de grote weg naar de hoofdstad en veroverde hoog gelegen terrein. Iets naar het Oosten wordt op beide oevers van de rivier de Han gevochten. De communisten zitten daar goed inge graven en bieden vanuit hun stellmgen krachtig verzet. Sommige afdelingen van Kracnug v Zuid-Koreanen en deze uit G gestelde krijgsmacht van Seoel. dip in het centrale De derde afdeling, diegeoel door bergmassief vecht en t n staat op •en flankbeweging af te s J bl.ee(jte- nog geen 40 km, va» d« 38ste Dreeutc graad. Hier trachten de communisten in „woedende tegenaanvallen" ten Oosten en ten Westen van Hoengson, het uit- gangspunt van het offensief m deze sectSA de geallieerden tevergeefs tot staan te brengen. In die sector aan de Oostkust van Korea zijn drie Noord-Koreaanse batal jons die om Kangimoeng hevige tegen stand hebben geboden aan een Zu'd- Koreaati'se oipmairs, „gedurende de nacht verdwenen", ten gevolge waarvan de Zuid-Koreanen naar believen 'runnen oprukken, aldus een communiqué van het achtste leger. Correspondenten aan het Koreaanse front signaleren een opleving van het geallieerde moreel. De Amerikanen heo- ben voor de komst van de hulpbrigades uit andere landen een prikkel gekregen om mie<t nieuw enthousiasme in de stiijd te gaan Bepaalde gevechtsmethoden van de Turken, de Grieken, Fransen en Nederlanders, die onbevreesd voor man tegen man gevechten, herhaaldelijk de Chinezen op de vlucht joegen, dwingen grote bewondering af en hebben voor een groot deel de faam van onoverwinnelijk heid, die rond da Ciiincsoii hing, vernie- i tigd. De Staatscourant van Donderdag be at een beschikking van de frkgevers Financiën, welke voor de werkgevers van huispersoneel een bela g H tot eenvoudiging betekent met bel de heffing van loonbelasting personeel. Tot dusver waren ,er_ gevers in het algemeen aan dezelf plichtingen onderworpen als de gevers van bedrijfspersoneel. Op voorstel van de tommissie ter vereenvoudiging de belastingwetgeving is hierin thans doo de minister van Financiën verandering gebracht. Het voornaamste voordeel van de nieuwe regeling is dat aan de werkgevers van huispersoneel voortaan niet meer zo veie en omvangrijke formulieren zullen wor den verstrekt als tot dusver. In plaats van de vroegere formulieren komt thans nl. één loonbelastingkaart met bijbehorende korte tabel. De kaart bevat een overzichtelijke i toelichting. Vergeleken bij de vroeger aan werkgever in dienst zijn en het loon meer dan 3.50 per dag bedraagt. De nieuwe regeling is van foeP»s" sing met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1951. Op maandloon is de onderstaande tabel In verband met de onlangs ingegane belastingverlaging is ook de loon belasting voor huispersoneel belangrijk verlaagd. Het nieuwe tarief is zo danig ingericht, dat naast bet loon in geld direct de verschuldigde belasting op de tabel kan worden afgelezen. Het loon in geld behoeft dus niet meer, zoals tot dusver, te worden verhoogd met een bedrag voor kost en inwoning of voor maaltijden; de waarde daarvan is reeds in de tabel verwerkt. Ook is voor het huispersoneel niet meer vaii toepassing bet voorschrift, dat een hoger bedrag aan belasting moet worden betaald als de werkgever de be lasting afdraagt. de werkgevers verstrekte handleiding ls de omvang van deze toelichting tot onge veer een tiende teruggebracht. De regeling geldt voor werknemers zoals een dienstbode, werkster huis houdster, kinderjuffrouw, kok, huis knecht e.d. Zij geldt echter niet voor personen, die over het algemeen een hoger loon ontvangen, zoals rentmees ters. secretarissen gouvernantes, chauf feurs, tuin.''eden stalknechten, boswach ters, jachtopzieners e.d. Voor deze categorie van werknemers moeten de g' wone loonbelastingformulieren wor den gebruikt. De nieuwe kaarten zullen binnen enkele weken aan de werkgevers worden toege zonden. Werkgevers die nog niet bij do Inspecteur bekend zijn en personeel in dienst hebben met een loon in geld boven 58.50 per maand 13.50 per week) voor inwonend personeel, resp. boven 91 per maand 21 per week) voor uitwonend personeel, zijn verplicht een kaart bij de inspecteur aan te vragen Voor werksters moet een kaart worden gevraagd als zij op meer dan twee dagen per week bij da van toepassing: Loonbelasting voor: Maandloon In Uitwonend Inwonend geld huis huis personeel personeel 58.51— 65.00 1.30 65.01— 71.50 2.60 71.51— 78.00 3.90 78.01— 84.50 5.20 84 51- 91.00 6.50 91.01— 97.50 1.30 7.80 97.51—104.00 2.60 9.10 104.01—110.50 3.90 10.40 110.51—117.00 5.20 11.70 117.01—123.50 6.50 13.00 123.51—130.00 7.80 14.56 130.01—136.50 9.10 16.12 136.54—143.00 10.40 17.68 143.01—149.50 11.70 19.24 140.51—156.00 13.00 20.80 De totale steenkoolproductie in de maand Januari bedroeg volgens voor lopige cijfers 1.079.700 ton, tegenover 928.000 ton in December. Het aantal werk dagen was in Januari 26 Cv. m. 23), zodat de gemiddelde productie per werkdag dus 41.500 (v. m. 40.400) ton beliep. De totale verzending van de mijnen af bedroeg 852.000 ton (v. m. 732.400 ton), waarvan 782.000 ton (v. m. 651.000) ton bestemd was voor de binnenlandse be hoefte De voorraden van de mijnen be droegen aan het einde van de maand Januari 15.600 ton (v. m. 25.600 ton) Ingevoerd werd voor m totaal ZfZ.uuu ton (v m 363.800 ton), zodat dus in Ja nuari 1.055.000 ton beschikbaar was voor binnenlands gebruik, tegenover 1.015.300 ton in December. vat, gewezen ambassadeur van Tsjeoho Slowakije te Boedapest, en mevr Patko- va, afgevaardigde in de nationale verga dering, door de Tsjechoslo waakse geheime politie aangehouden. Margolias. Tsjechoslo waakse minister van buitenlandse handel, en Hrubis. hoofd van de afdeling handel met de Westerse landen, zijn geschorst. Deze lijst zou met vele andere namen uitgebreid kunnen worden. Vrienden van Clementis, due Tsjeeho- slowakije ontvlucht zijn, verklaren, dat de voormalige minister van buitenlandse zaken, op het station van Brno gezien is. Hij was toen op weg naar Bratislava. In Joegoslavië zafl hij, zo menen zij, een „nationale communistische beweging willen stichten, die oppositie zal voeren tegen de politiek der Kominform in Ts j ech oslo wakije. Op het congres van de pairtij van de arbeid te Rotterdam heeft Milosj Vanek, afgevaardigde van die „Vrije Tsjechoslo- waken", verklaard te weten, dat Clemen tis zich op het ogenblik in Belgrado be vindt. Hij wilde echter geen bron noemen. Het officiële Joegoslavische persbureau wilde de berichten over de aankomst in Belgrado van de Tsjechische oud-minis ter Clementis bevestigen noch ontken den en weigerde elke commentaar. Officiële kringen te Belgrado sloten de mogelijkheid van een verzoek om asyl van de zijde van Clementis niet uit. Het zou hem ongetwijfeld worden ver leend, meende men. Het kapitalistische Westen is voor de communistische oud minister waarschijnlijk minder aantrek kelijk, dan het Joego-Slavië van Tito, tegen wie Clementis zich in het verle den, ondanks Kominform-druk nooit on welw-llend heeft betoond, zó voegde men er aan toe. Met dat al, is de huidige verblijfplaats van Clementis nog steeds onzeker. Hier en daar wordt zelfs het vermoeden uit gesproken, dat hij dood zou zijn en dat de geruchten rond zijn vlucht opzettelijk worden rondgestrooid, om de Tsjechische regering de gelegenheid te verschaffen de zaak zo voor te stellen, als zou Cle mentis op de vlucht zijn neergeschoten. Het 490 brt metende Nederlandse schip „Merak—N." van de rederij Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotterdam is Don derdagochtend vroeg, ten Noord-Oosten van de Fa Iklandsei landen (ten Oosten van de Zuidpunt van Zuid-Amerika, Brits be zit), op een ijsberg gelopen. Het schip was echter in staat zijn reis met een beschadig de neus te vervolgen. Er waren in deze wateren veertien ijsbergen gesignaleerd De „MerakN" was Dinsdag, met een lading wol, uit Port Stanley naar Londen vertrokken. De rederij heeft nog geen bericht omtrent het schip ontvangen, E R IS prijzenswaardige bezorgdheid onder de ouders voor het geestelijk en lichamelijk welzijn der kinderen, maar ook nog een abnormaal grote dosis onverschilligheid zonder enige offer bereidheid voor een opgang van de aan hen toevertrouwde levens. Meer dan 330.000 jongemannen van 20 jaar en jonger oefenen een beroep uit en van hen verdienen ruim 300.000 hun brood met handenarbeid. Van hen zijn er 125.000 werkzaam in de industrie, 17.000 in het bouwbedrijf en 80.000 in land- en tuinbouw. Men kent het verhaal. Neder land moet industrialiseren. Daarvoor is nodig kapitaal, daarvoor zijn ook nood zakelijk geschoolde krachten. Volop zijn de instanties bezig aan de aanpassingen bij het onderwijs van ambachtsschool, uitgebreid nijverheidsonderwijs en M. T S. Ook op de ouders rust in dit opzicht een taak. Zij moeten belangstelling tonen ten aanzien van de mogelijkheden van hun kinderen, niet alleen wat betreft het geldelijk gewin, maar ook voor ho ger niveau in hun geestelijk groeiproces. De groep der massa-jeugd moet voor wat haar vreesaanjagende sterkte be treft met man en macht worden terug gedrongen. Onder de jeugd zijn zovele figuren die op benauwende wijze da lychologie van de massa-mens ver tonen. Mr Semeyns de Vries van Does burg, rechter te Rotterdam, heeft nog zo sas aan de hand van zijn practijk in een ezing een schril beeld over die tot zelf- critiek stemmende situatie opgehangen. Als een der oorzaken zag spr. 't uitermate slappe gezinsverband, dat vooral na da oorlog is opgetreden. En voorts: De ouders in zulke gezinnen helden over tot uitersten; van verwennen tot verwaarlozen. Is het wonder dat er bij deze kinderen geen diepere belangr stelling voor de ouders bestaat? Er is verder het geestdodende van het fabriekswerk, dat duizenden in- pakstertjes vraagt en andere vrouwe lijke krachten, vooral die werken aan de lopende band. Ook de vreselijke woningtoestanden werken mee aan da vorming van de asphaltjeugd. Komt een meisje van 15, 16 jaar uit de fa briek „naar huis", waar elke sfeer ont breekt, aan trekt het zo gauw moge lijk naar de straat, waar de verlokking van lichtreclames, de ijssalon en de bioscoop uitkomst bieden. Door de oorlog is vooral veel van het kader in verschillende landen weg gevallen. De massa bleef over. Zij groeit. Boodschappenjongens, fietsers, inpaksters in de fabrieken, hun naam is legio. Zij wijzen alle vormen van geordend jeugdwerk af. Het minder waardigheidsgevoel onder deze kinde ren is groot en demonstreert zich zelfs tijdens vacantietochtjes. Er bestaat een ontzettend gebrek aan belangstelling op ieder gebied en een afwezigheid van persoonlijke smaak. Ze kunnen in niets kiezen. De massa is veel groter dan we denken. Met honderden spannen leiders en leidsters zich in om de jeugd op te van gen, in het goede spoor te brengen of te houden. Maar tja, wanneer de ouders zelf in onverschilligheid Gods water over Gods akker laten lopen! Welk een verantwoordelijkheid. En wat een rekenschap zal moeten worden afgelegd. Mr De Vries deed als aards rechter hierboven een boekje open. Doch wan neer de Goddelijke 5echter de boeken zal openslaan: Het „bergen valt op ons, heuvelen bedekt ons" zal dan weinig baten. HENK VAN DER MAZE. Te Londen is gisteren bekend gemaakt, dat de Britse regering spoedig het parle ment om speciale bevoegdheden, te ont lenen aan het uitroepen van de nood toestand, zal vragen, zoals Attlee twee weken geleden heeft aangekondigd. Do bedoeling is niet, dat de regering alle bij zondere rechten tot zich trekt, welke zij in de vorige oorlog bezat, doch zij acht irëpaalde bevoegdheden tot het opleggen van beperkingen en tot bet uitoefenen van controle in de huidige „koude oor log" beslist onontbeerlijk. De regering zal thans b.v. niet de be voegdheid vragen om dagbladen, boeken of andere schrifturen een verschijnings verbod te mogen opleggen. Het is haar op het ogenblik voornamelijk te doen om het recht om personen, die ondergrondse acties voeren, te doen aanhouden en ar beiders, werkzaam in bedrijven, die niet- noodzakelijke artikelen vervaardigen, over te hevelen naar industrieën van vitaal belang. De Franse nationale vergadering heeft gisteren opnieuw haar vertrouwen in de regering-Pleven uitgesproken, toen zij met 293 tegen 245 stemmen besloot het wetsontwerp om de gezinsloeslagen met twintig proeent te verhogen „m overwe- ?ingr te nemen". Zoals gemeld, kreet* Bleven Donderdag een vertrouwensvotum n.a.v. het rapport betreffende zqn bespre kingen met president Truman. Er zal thans een commissie worden In gesteld, waarin vertegenwoordigers van de regering en het parlement zitting zul len hebben en die tot taak zal krijgen het gehele stelsel der gezinstoelagen te bestuderen en wijzigingen voor te stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1