-SPEL-S Acht internationaals in één competitie-match RAI Toekomst van de middenstand ABDÜSÏROOP Regering wil gedistilleerdaccijns verhogen van f320 tot f475 p. hl. Levensvreugde voor door de oorlog getroffen kinderen AUTO srsaa: •ars»» srtvS-jiT? 'Hl r Franse Sportbrief Aanhoudende Doen zonder wat te zeggen De Zilveren Vier Fransen gaven defensie-,,show", Rijvers de beste buitenlander Keeper nummer 11 gebouw otorrij wielen scooter» bromfietsen motorcarriers Mohammedaanse landen waarschuwen: Aanwijzingen van economische verzwakking Unificatie voor gedistilleerdbier en mineraal water uit te stellen tot 1 Januari 1953 *S por t-*S patten Poging tot moord op vrouw en kind De actie „Klaver vier" van „Het Vierde Prinsenkind" Resultaten van de Missie-Zondag WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 PAGINA 4 PARIJS, Februari. Defensie-show Fatale rust OM DE WEST-EUROPA-CUP AmsterdamTilburg 68 AMSTERDAM TENTOONSTELLING 9-18 FEBR. OPEN „Aanval op één is aanval op allen" Om de „coupe" RINKEL NAAR ENGELAND NED. ELFTAL CLUB 1 GEEN GEDWONGEN STAATS- LENING VERKEERSBRUG GING VANZELF OMHOOG HOGERE PRODUCTIE „WILLEM BARENDSZ" OP ZOEK NAAR AARDOLIE Exploratieboring bij Tubbergen DIAMANTEN KLOOSTER- JUBILé Garagehouder aangehouden worden aan Internuntius aangeboden ZEER HOGE RUBBERPRIJS Door A. HRUSCHKA (Van onze s port-correspondent) Acht internationaals stonden in de wedstrijd tussen de twee candidaten voor het Franse kampioenschap Saint Etienne én Reims in het veld: vier Fransen, te weten Huguet (rechtsback) en Cuissard (spil, maar in het nationale elftal rechtshalf) bij St. Etienne, en Jonquet (spil) en Marche (linksback en aanvoerder) bij Reims: vier buitenlanders van wie twee Nederlanders namelijk Kees Rijvers bij St. Etienne (met de Zwitserse mid- voor Tamini) en Bram Appel bij Reims (met de Chileense rechtsbinnen Riera) Twee sterke verdedigingen maar ook twee voorhoeden die het deze verdedigin gen bar moeilijk maakten. De beste man van de acht was Cuissard en hij was het die de gevaarlijke middenvoor Appel on danks diens hevige verweer volledig in bedwang hield; Appel, in elke wedstrijd goed voor minstens één doelpunt, is de schrik van elke verdediging en heeft bij de Fransen een beste naam, maar Cuis sard had er niet de minste moeite mee ■Tonquet had heel wat meer moeite met Tamini en de soepele Fransman moest meer vechten dan hij ooit in deze compe titie heeft gedaan om de baas te blijven. En ook de backs Marche en Huguet kon don hun prestige van internationaal volle dig handhaven; het publiek was inderdaad opgetogen over de „show" van interland voetbal die de vier heren in Saint Etienne (voor het zeer hoge aantal van 16.000 toe schouwers) opvoerden. Het was dat trouwens ook over het spel van Rflvers, die weer tn grote vorm was en file men og> het ogenblik de bes te blnnenspeier noemt welke er In heel Frankrijk (cracks als Flaralon en Vaast van Franse zowel als Gudmundsson en Aznalfi van buitenlandse zijde meegere kend!) rondloopt, beter ook don de drie andere internationaals die er In dit treffen nog meededen: Appel, Tamini, Riera, Inderdaad, Kees heeft tn Frank rijk véél succes. De wedstrijd eindigde in een 1—1 gelijk spel door doelpunten van Huguet uit een penalty en van Pierre Sinlbaldi. Beide ploegen verspeelden daardoor een kost baar punt, temeer omdat Le Havre weer won en wel van Strasbourg met 14 (en bij Le Havre stond De Vroet wéér langs den kant) en ook R.C. Paris de door 24.000 toeschouwers bezochte Parijse derby te' gen Stade Francais met 0—3 tot een goed einde bracht (Stoffelen heeft blijkbaar verleden week in de beker-wedstrijd zó goed voldaan, dat trainer Paul Baron tóch zijn standpunt om zijn winnende com petitie-ploeg niet te veranderen heeft ge wijzigd en de Amsterdammer op de rechtshalfplaatg bij de Racing beeft opge steld). Na deze derby en de wedstrijd Nice Marseille, die men ook maar een derby noemt omdat beide Zuldfr3nse ploegen „slechts" 200 kilometer (Inderdaad voor Franse begrippen een peuleschilletje van elkaar wonen en Nice dus een groot aantal supporters uit Marseille over zag komen: 18.000 toeschouwers en een eer lijk 2—2 gelijk spel, kwam de match van St. Etlanne op de 3e plaats. Van der Hart, de eminente spU van Lille, kreeg een weekje rust en prompt kreeg de elnb van het 8tade dooris een hoogst onverwachte 12 nederlaag van de bQna 1000 (duizendkilometers ver gekomen staartelub Toulouse te slikken!, waardoor Lille van do vierde naar de achtste plaats sakte. De Rubber als uitblinker en Do Harder vierden de 4—0 zege van Bordeaux op Sète mee; Theo Timmermans was bij Ni- mes een der besten en scoorde het tweede doelpunt tegen Roubaix (Darul!) dat met 2—1 verloor. Ook Henk den Boer behoorde bij Nan als middenvoor tot de uitblinkers, ook h: scoorde een doelpunt, maar toch verloor zijn ploeg met 34 van de „gentlemen van Sochaux (waardoor laatstgenoemde het exempel ven sportiviteit en wellicht nog bekend uit een onzer vorige brieven, voorlopig geen gevaar meer loopt voor degradatie); Var Lent speelde een goede rechtsbuiten-partij al verloor Troyes met 0—1 van Monaco; Ten Berge speelde als linksbinnen en scoorde het enige doelpunt voor C. A. Paris in de 31 nederlaag te- ge- (VI on f priller. T'-> tenslotte waren bij Nantes alle drie ney h« Dat zelfs rugnummers wel eens tot een totaal verkeerde kennis omtrent de Identiteit van de spe lers kunnen lelden, is bij de wed strijd tussen de C-elftallen van Frankrijk en Joego Slavië te Bé- zlers gebleken. Men moet weten dat in Béziera rugby veel popu lairder is dan voetbal (waarom dan daar een semi-interland ge geven?). Het was dus wel zaak om het publiek even de opstelling van de elftallen met voor het gemak de aanduiding welke speler welk rugnummer droeg te geven. En daar ging de „speaker" dus van start. Eerst de gasten de Joego- Slaven „Doelman Zebec nummer 11, rechtsachter Mihailovitcb num mer 10, middenachter Zivanovitch nummer 9Toen werd de „speaker" de mond gesnoerd: de „voorlichter" wist er zelf ook niets van Het zou ook inderdaad wel een heel raar elftal zijn, waarin de keeper naar de naam „linksbuiten" luisterde en diens rugnummer droeg. De (jshockey-wedstrljd Amsterdam-Til- burg voor de West-Europa-Cup die in verband met het ontbreken van een ijs baan te Amsterdam In Tilburg werd ge speeld, had weinig om het lijf. Beide ploegen verschenen met enige Invallers, in de Tilburgse ploeg waren Cremers en Henry vervangen, terwijl Amsterdam Overakker miste alsmede doelman Van Os. Voor laatstgenoemde viel Van Tien hoven in, die en voor zichzelf en voor Amsterdam een zeer gevaarlijke partij speelde. In dee eerste periode kon Tilburg door doelpunten van Leynen (2x) en Van Hae- ren een 3-0 voorsprong nemen, die op het moment wel verdiend was. In de tweede speeltijd kwam Amsterdam er beter in. Nadat De Laat de stand op 4-0 voor Til burg had gebracht, profiteerden Loek en De Jongb van fouten in de Tilburgse de fensie, waarmede zij de achterstand ver kleinden. Aan de andere kant liet ook doelman Van Tienhoven wel eens een steek vallen en zo kon Hutten tot twee maal toe fouten van de Amsterdamse keeper afstraffen, Amsterdam zette In de laatste periode alles op alles om de achterstand in te ha len. Bij dit offensief blonk Brouck uit en wist hij driemaal te scoren. Hutten en Leynen maakten de Tilburgse goals in deze speeltijd waarna de Amsterdammer Vaal met een ver schot de eindstand op 6-8 bracht. Advertent!* Zondag Op de Mohammedaanse wereldcon ferentie te Karatsji Is een verklaring aangenomen, waarin wordt bepaald, dat een daad van agressie jegens enig Mohammedaans land beschouwd moet worden ais een daad van agressie je gens alle Mohammedaanse landen. De conferentie, welke geen officieel karakter draagt, werd bijgewoond door bijna veertig delegaties van Mohamme daanse gemeenschappen in de gehele we reld. Zij deden 'n beroep op alle Moham medaanse regeringen om elke mogelijke stap te nemen om te voorkomen, dat enig Mohammedaans land zou wprden aange vallen, zeggend, dat, dit verplicht was „volgens de leerstellingen van de Islam en het handvest van de Ver. Naties". De conferentie steunde ook de eis tot „eenheid" van het Njjldal en tot terug trekking van de Britse troepen. Zij ver oordeelde de aanvallen op de godsdienst vrijheid der Mohammedanen in Joego slavië. Hagenaars van de partij: Van Geen als rechtsbuiten, Vreken als rechtsbinnen en Bouman (eindelijk, maar kortstondig? terug) als spil, doch helaas, Nantes kreeg met 5—0 van Rouen zwaar klop.... Zonder opstelling moesten het doen: Steenbergen, De Vroet, Van der Hart en Brandes. De loting voor de achtste finales om de .Coupe" op neutraal terrein voor over twee weken luidt, eerste klas tegen eerste klas Le Havre—Marseille; eerste klas te gen tweede klas R. C. Paris—Besancon, Lille—Valenciennes, Nice—Montpeller Nancy—Alès, Stade Francais—Troyes; ter wijl de twee enige amateursploegen die tot In deze achtste finales zijn doorge drongen thans wel gewipt zullen worden, want Sedan moet tegen Saint Etienne en Annecy tegen Strasbourg (een ongeluk kige loting....) Onze internationale speler Rinkel, kam pioen herendubbel en gemengd dubbel zal zich in Engeland gaan vestigen. Er bestonden reeds plannen dienaangaande: hij heeft nu voor het aanvaarden van «en werkkring aldaar een werkvergunning gekregen. Hij zal dus voor competitie en toumoolen niet meer In ons tennis kun nen uitkomen, doch voor enkele interna tionale kampioenschappen blijft h(j be schikbaar, daar hjj gelegenheid heeft daarvoor over te komen. Zo b.v. voor de Davls beker en voor de Nationale kam pioenschappen. Ook zal Hij ons land in het tournool van Wimbledon kunnen ver tegenwoordigen. Van der Weerd (Wagenlngen) en Oden- thal (Haarlem) hebben een uitnodiging ontvangen aan de centrale training van de Nederlandse Elftal Club in het Olym pisch Stadion deel te nemen. Advertentie. Ge heb» kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn be klemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaar lijke en prikkelende slijm met Tijdens schaatswedstrijden te Alma Ata in Kazakstan (ttuslana) veröeterae' de Russin Tatyana Karelina het wereldre cord op de 3.000 meter en bracht het op 5 min. 26.7 sec.; het oude record stond met 3.29.1 sinds 30-l-'49 op naam van Zoya Chotsjavniko -a (Rusland). Te Berlijn woonden 90.000 toeschouwers de voetbal-stedenwedstrijd Berlijn—Zu rich hij: de strijd eindigde in een 22 ge lijk spel. Dr V/11 fried Jansseneen Nederlander van origine maar reeds lange tijd in Zwit serland wonend is Zwitsers kampioen in het hardrijden op de schaats geworden. Naar het wereldkampioenschap judo, zomer te Parijs, zullen vier Nederlanders worden/afgevaardigd m m Baar ends. De Jong, Wijnen. Van Leur, StormVos en Wijdeveld schreven in voor het kampioenschap hoofdklasse klein biljart 37/2 van 29 Maart tm. 1 April te Apeldoorn. Aan het hoofdklasse-kampioenschap groot biljart libre van 15 tm. IS Maart te Haarlem zullen deelnemen: Beekman. Eiehelsheim Kobus, Kruythof, Mol, De Ruyter, Sweering en^ Tegelaar. Overwinningen van Zweden met 10—1 en 51 en van Finland met 83 wijzen er op, dat de Amerikaanse leger-ploeg die dit jaar de Verenigde Staten op de wereldkampioenschappen te Parijs zal vertegenwoordigen, geen schijn van kans sal maken. Nog meer wereldrecords schaatsen voor dames te Alama Ata. De Russin Mana Isakova verbeterde de '300 meter tot 2 min. 29.5 sec (oud record sinds 18-3- 50 op naam van de Russin Rima Zhukova) sn Tatyana Karelina Ruslandbracht t «eord 5000 meter (sinds 18-3-'50 op naam rit Rima Zhokoua met 9.22.4) thans op 8»'». J0.7 sec, D« Memorie van Antwoord op het voor lopig verslag van de Tweede Kamer inzake het ontwerp van wet tot goedkeuring van het met België en Luxemburg gesloten ver drag tot unifleatie van accijnzen en van het waarborgrecht is verschenen. Het verdrag houdt in een unificatie van accijnzen op gedistilleerd, wijn, bier. zout, suiker, tabaksfabrikaten, benzine alsmede een unificatie van het waarborgrecht op platina, gouden en zilveren werken. In gevolge dit verdrag moet de accijns op gedistilleerd worden verhoogd, de accijns op bier «n suiker verlaagd en de accijns op zout afgeschaft. De uit het verdrag voortvloeiende heffing op tabaksfabrikaten en benzine is gelijk aan de heffingen die thans reeds in Nederland plaats vinden. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer is vooral eritiek tot uiting gekomen op de verhoging van de gedistilleerdaccijns van 320 per hl. ad 50 pet. tot 590.50 Bil het contact, dat naar aanleiding van deze eritiek nader met Belgische autoriteiten is opgenomen, is gebleken, dat van een op nieuw openen van het overleg met de Belgisehe regering ter zake geen heil is te verwaehten. In België bestaat immers reeds een zeer sterke oppositie tegen een verlaging van dé gedistilleerdacciins tot het in het verdrag neergelegde unificatie- peil, zulks mede in verband met de wijzi gingen van de bieraccijns en het vervallen van de accijns op mineraalwater en limo- nade-gazeuse. De regering houdt derhalve vast aan de verhoging van gedistilleerdacciins tot f 596,50 per hl. ad 50 pet. De tegen die ver hoging ingebraehie bezwaren dienen naar de mening van de regering in de tegen woordige tijdsomstandigheden niet te wor den overschat en zij zijn stellig niet van zodanig gewicht,; dat de aceijnsunificatie daarop zou moetén afstuiten. Niettemin zal deze verhoging niet direct worden gerealiseerd. Mede in verband met bezwaren, welke in België tegen een spoe dige inwerkingtreding van het verdrag in zijn geheel bestaan, zijn de regeringen het er na onderling overleg over eens gewor den, dat het de voorkeur verdient de in het verdrag vervette walgingen van gedistil leerdaccijns, de bieraccijns en de accijns op mineraalwater en llmonade-gazeuse bij aanvaarding door de volksvertegenwoor digingen niet voor 1 Januari 1953 In wer king te doen treden. Hoewel de regeringen dit uitstel betreuren, Is daaraan toch het voordeel verbonden, dat het bedrijfsleven en voor zoveel nodig ook de belasting administratie in de gelegenheid zal zijn zich beter op de wijzigingen voor te berei den. Dit' laatste geldt voor Nederland in het bijzonder voor de overeengekomen ver hoging van de gedistilleerdaccijns. De regering acht het echter In de tegen- woordlge tijdsomstandigheden niet verant woord de gedistilleerdaccijns zolang te handhaven op het zeer lage bedrag van f 320, welk bedrag sterk achterblijft bij de ingetreden prijsverhogingen. By neta van wijzigingen wordt mitsdien voorgesteld het bedrag van de gedistilleerdaccijns voor lopig té' stellen op 475. Wat de bieraccijns betreft ligt het in het voornemen de uit het verdrag voort vloeiende verlaging uit te stellen tot 1 Januari 1953. Tussentijdse maatregelen acht de regering in deze niet noodzakelijk. Naar aanleiding van de gisterenmiddag ter beurze van Amsterdam circulerende geruchten over een te verwachten gedwon gen grote Nederlandse staatslening ver nemen wij in bevoegde kringen te 's-Gra- venhage, dat al dergelijke geruchten vol komen uit de lucht zijn gegrepen. Onder auspiciën van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling is een boek werk verschenen getiteld: „Herkomst en Toekomst" van de Middenstander. Ge noemd instituut is de onderwijsinstelling van de Kon. Ned, Middenstandsbond. In een persconferentie heeft dr E. J/ Tobi, die het boek tezamen met drs A. W. Luyckx schreef, het een en ander verteld over het ontstaan van het boek en de Inhoud. Dr Tobi, wetenschappelijk advi seur van het instituut, verklaarde dat het ontstaan van het boek is te danken aan de zorg, waarmede de leidende organisatoren van na de bevrijding een zekere achter uitgang bij de middenstand hebben gecon stateerd. Dit deed verschillende vragen opkomen, vragen, welke men niet con creet kon beantwoorden. Daarom is het Instituut overgegaan tot het Instellen van een veelomvattend onderzoek. Men wenste o.m. een onderzoek In te stellen naar de stijging of daling van de maatschappelijke ladder. Aan de hand van 100 enquêteformulieren is een rang schikking verkregen in van nature negen verschillende groepen, welke weer in drie hoofdgroepen kunnen worden samengevat n.l. arbeiders en daarmede gelijkgestelden, middenstanders en daarmede gelijkgestel den en intellectuelen en daarmede gelijk gestelden. Toen de indeling van de maatschappe lijke ladder gereed was kon het,eigenlijke onderzoek beginnen. Bij 1776 middenstan ders is een mondelinge enquête gehouden. De personen werden op aanwijzing van het C.B.S, zodanig uitgezocht, dat de geo grafische spreiding en de spreiding over de verschillende branches overeenkwam met de spreiding van de gehele midden stand over het land en over de branches. Bij de bewerking van de resultaten van het onderzoek zijn verschillende kernpun ten naar voren gekomen. Dr Tobi noemde twee symptomen zeer belangrijk: ten eerste de geconstateerde diepgaande ver schillen tussen detailhandel en ambacht; ten tweede de economische verzwakking van de middenstand, welke valt te con- stateren Over het inkomen uit de zaak geeft het boek ook cijfers. Men heeft uiteraard niet direct bij de enquête nbar het inkomen gevraagd, doeh heeft zich beholpen met een indirecte methode. Aan de hand van gegevens welke bekend waren over om- zetopgaven heeft men het Inkomen uit de zaak benaderd. De cijfers zijn niet opwek kend. De percentages voor 8c »erschitl«ide groepen inkomens zijn: ™nderdanl sovu ver iaar 38 pet.; f 25005000 40 pet.; f 5000—f 7500 16 pet.; f 7500—f 10.000 4 pet.; boven f 10.000 slechts 2 pet. Dit cijfermateriaal Is een duidelijk symptoom van de econ. verzwakking van de midden stand. Interessante gegevens zijn die betref fende de continuïteit. Een hoge 'directe continuïteit, opvolging van kinderen in de zaak van de ouders, is waar te nemen bi) de bakkers, smeden en slagers. Belangrijk is de constatering dat 52 pet. van de 1776 geënquêteerden afkomstig is uit niet-middenstanders milieu, terwijl van' deze 52 pet. weer de helft afkomstig is uit lagere rangstanden dan de midden stand. Ook dit is een symptoom van ver zwakking van de middenstand, aldus dr Tobi. Het boek. dat veel arbeid heeft gevergd, zal ongetwijfeld de belangstelling hebben van allen die in de problemen van de middenstand belang stellen. Uitgever is A. J. G. Strengholt's Uitgevers Mij. DAT IS HET DEVIES VAN EEN ou8e club Evenals talrijke andere, thans Engelse familie. Faire sans dire. En beroemde Lorriense Clubs, zoals b.v. de tot deze familie behoort de Honou- Jockey Club. heeft White's Club ettelijke rable John Fox-Strangways. Deze gentle- eeuwen achter zich en ontstond ze als man heeft op zijn wijze het devies ge- speelhol of plaats van bijeenkomst voor handhaafd en wel in White's Club, een gokkende P33™!*}, hou gentlemen, dier oude, deftige clubs, waaraan het Kort na de oprichting in 1693 brak er in Londen van een Labour-Engeland nog Whites Club brand uit. Er werd toen be- steeds zo rijk is. weerd, dat de spelers dusdanig in het spel tt« verdiept waren, dat ze de vlammen pas op H(j handhaafde het devies met een aixerlaatste moment ontdekten en bals schop. En deze schop kwam tegen een over i-on moesten vluchten ministeriële body terecht. Het is een ver- ovar Kop moesten vluchten haal waarvan reeds in het kort melding Een halve eeuw geleden behoorde ko- werd gemaakt, maar dat door een „close ntag Edward VU tot de vaste bezoeken op" in een verrassend en verhelderend van s }UJ?' 5 s onSetwyfeld licht komt te sta&n eei* deftige club. En een conservatieve. Minister Bevan, van. rijn voornaam Nye BeV8a een zeer bemmneUjk mens, indien hu f**, Z^^ö0Cn°™ een minister, zelf. nnmiek Til te Dakken kriist verliest al is r00d of r02a' ZOU men z0 zeSSen' politiek hem te p -ken krijgt, verliest jjaar jjye Bevan heeft niet zo heel lang dit uiterst lmkse Ud an de Labour-rege- geleden de Engelse conservatieven, da ring al zijn hon e en maakt hu zijn Tor;es, voor „vermint" ofwel tuig uitge- tegenstanders uit r alles, wat lelijk ia. SCh0lden. En op Churchills aanbod van Hij heeft zich naam verworven als or- samenwerking tussen conservatieven en ganisator van de socialisatie van de Britse labours heeft hij geantwoord, er niets an- medische stand. Velen betwisten, dat het eters in te zien dan de noodsprong van een goede naam is. Onder de belangheb- een oude man. die alleen nog maar verder benden heeft hij zich m ieder geval heel kan f£aan, steunend op een jongere, veel wat vijanden gemaakt. krachtiger man: labour. Kort geleden heeft Attlee hem van zijn Een der leden van de club, dc genoemde post ontheven Niet als een uiting van John Fox-Strangways, kreeg hem in do eritiek op zijn beleid. Integendeel. De gaten. Hij verwonderde zich er over, Be- premier vertrouwde hem de veel belang- van tussen het „tuig" aan te treffen. HU rijker post van organisator der Engelse maakte zich kwaad. En hij dacht aan het arbeidskrachten toe als minister van ar- devies van zijn geslacht: faire sans dire, beid. En Nye Bevan moet nu proberen, doen zonder iets te zeggen. alle werkkrachten van bet latld ten be- Toen Bevan zich met de luchtmaar- Verscheidene Bosschenaren hebben gis teren een ongewone gebeurtenis kannen aanschouwen, die, hoeveel gevaren rii ook met zich bracht, gelukkig geen slachtoffers heeft geëist. Door een tot nu toe onbekende oorzaak ging namelijk een gedeelte van de „Die- zebrug" tengevolge van een storing (p de electrlsche hef-lnstallatle, op een gegeven moment plotseling vanzelf omhoog. Natuurlijk waren de afsluitbomen niet neergelaten, zodat naderende weggebrui kers In een gevaarlijke positie kwamen. Maar op de rijbaan van de brug bevond zich toevallig niemand en een wielrijd- ster, die zich met een kind achter op de fiets op de zuidelijke oprit naar de brug bevond, zag gelukkig kans nog bijtijds af te stappen. Ingenieurs van de Rijkswaterstaat heb ben de zaak in onderzoek. De brugwach ter. die tot zijn grote verbazing de brug Ineens in de hoogte zag gaan, maakte on middellijk een einde aan de gevaarlijke situatie door de afsluitbomen neer te laten. Op 5 Februari j.L had de „Willem Ba- rendsz" geproduceerd 49.907 barrels (8.318 ton) traan; in de overeenkomstige vangstperiode van het vorig jaar bedroeg de productie 47.807 barrels (7.96# ton) Voor spermolie luiden de cijfers resp. 12.191 barrels (2.032 ton) en 4.957 barrels (826 ton) De transporttanker „Barerdrecht" is weer op thuisreis naar Nederland, waar het schip omstreeks medio Maart kan worden verwacht. hoeve van Engelands weerstandskracht te schalk verwijderde, liep hij hem achterna :hop. Bev In zijn nieuwe functie heeft de linkse torug, zodat het incide verenigen en te organiseren. Labour-man veel met vooraanstaande fi- Vil en gaf hem een schop. Bevan schopte niet terug, zodat het incident direct gesloten kon worden. guren van leger en vloot te doen. De" ene De kranten vernamen er slechts weinig conferentie volgt op de andere. Blijkbaar over. Sir John Slessor ging met griep acht Bevan zijn ministerie niet altijd de naa«" .bed. Zijn echtgenote verklaarde, dat geschiktste plaats voor een dieper gaande de ministei zich na de schop heel waardig gedachtenwisseüng. En daarom kwam het gedragen had. onlangs voor, dat bij samen met lucht- En dezer dagen maakte White's Club maarschalk Sir John Slessor naar diens het bedanken als lid door de Hon. John club ging, White's Club Fox-Strangways bekend, zonder nadere White's Club is zoals gezegd een heel verklaring. De Nederlandse Aardolie-Maatschappij bereidt een exploratie-boring naar olie en aardgas voor in de gemeente Tubber gen, Deze boring zal vrij dicht onder de Duitse grens geschieden. Bij het dorpje Halle. dat vlak over de grens ligt, heeft een Duitse maatschappij een aardgasbron aangeboord. Onderzocht zal nu worden of deze gasbron zich ook onder Nederlands gebied uitstrekt, alsook of uit deze lagen, die meer dan 1000 meter diep liggen, op rendabele wijze aardolie te winnen is. Zware machines verlaten Haas trecht, daar de Neder la-nd-se Aardolie Maatschappij te Oldenzaal de boring In de Vlist bij Haastrecht heeft stopgezet, Er werden geen aardolie en aardgas eau- gietrofen. Zeer zeker een teleurstelling voor de gemeente. Zuster Coleta (Johanna Vesters) van de congregatie van J. M. J. in Den Bosch hoopt Maandag haar diamanten klooster- feest te vieren. Wegens de Vastentijd zal het evenwel gevierd worden op Zondag 15 April, De jubilaresse werd in 1870 in Geertruidenberg geboren en trad op 21- jarige leeftijd in het klooster. Zij was o.a. werkzaam in Drunen, Rotterdam en Den Bosch. De garagehouder M. K. te Nieuw en St. Joosland is door de rijkspolitie aan gehouden onder verdenking van poging tot moord op zijn vrouw en dochtertje. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Op 31 Januari werden K.'s nroutu en zijn jarig dochtertje bedwelmd i« de slaapkamer van de woning gevon den. Het bleek, dat zij bewusteloos waren geraakt door gas. dat via een speciaal geconstrueerde leiding van een draaiende motor van een auto, naar de slaapkamer werd gevoerd. Deze leiding was door K. gefabriceerd. Op de bewuste ochtend is hij vroeg op gestaan om een klant te helpen. Tegen over de politie verklaarde hij aanvanke lijk enige tijd buiten bewustzijn bij de benzinepomp te hebben gelegen, naar hij dacht tengevolge van een griepaanval. Later bleek echter, dat hij naar de ga rage is gegaan en de motor van de auto heeft aangeslagen, waarna hij het gas van de uitlaat door de leiding naar boven leidde. Het kind herstelde spoedig, maar de vrouw ligt nog steeds in het ziekenhuis. Over de motieven van K. wenste de po litie geen mededelingen te doen. (Van onze Haagse redactie) Zondag 18 Februari ia Prinses Ma rijke jarig. Uc Stichting „Het Vierde Prinsenkind", die haar naam aan het straks jarige Prinsesje ontleent, beeft deze gelegenheid aangegrepen om nog eens de aandacht te vragen voor haar doelstelling: bet verzorgen van een pret tig vacantiekamp voor door de oorlog getroffen kinderen, wier verzorgers niet in staat lijn zelf een vacantic-ontspan- ning voor deze kinderen te bekostigen. De eerste uitzending met vacantia van meer dun 5000 valide oorlogsslachtoffer tjes tn 1947 werd een overweldigend succes. In de zomer var 1948 werden bo-vendien, bij wijze van proef, ook 120 oorlogsinvalide kinderen uitgezonden en ook deze proefneming slaagde vol ledig. Ook bleek uit deze proef van hoe groot belaag zo'n 14 dagen kampleven voor lichamelijk gebrekkigen is. Zij le ren dan tn veel opzichten zichzelf te helpen en leggen daardoor het minder waardigheidsgevoel af, dat hen a-nders altjjd zo beklemt. In totaal heeft d-e stichting in dc vier jaar van haar bestaan 17.021 kinderen kosteloos uitgezonden naar vacantie- oorden. die hiervoor door het Ministerie van Wederopbouw gratis beschikbaa-r werden gesteld. De invalide kinderen worden d-oor Kruis naar de kampen gebracht en na afloop weer terug naar huis vervoerd Op 15 Maart a.s. zal Z.H. Exc. Mgr Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius voor Nederland, namens de H. Vader al d« brieven in ontvangst nemen, waarin zo vele katholieken van Nederland hun lid maatschap van het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting van het Geloof persoon- hik aan de Plaatsbekleder van Christus hebben bekend gemaakt. Tegelijk met deze „Pausbrieven" zal een oorkonde wor den aangeboden, waarin staan vermeld de statistieken van dit Pauselijk Missie genootschap in Nederland en de vorm van bijzondere activiteit, welke de vele paro chiële directeuren en zelatricen, alsmede de katholieke pers en radio hebben ont wikkeld ter gelegenheid van Missie-Zon dag in het Heilige Jaar om het ledental te verdubbelen en waarvan deze Paus- brieven de tastbare resultaten zijn. Overeenkomstig het advies van Z.H. Exc. mgr L>. Nigris te Rome, generaal- secretaris van dit Pauselijk Genootschap, heeft mgr Giobbe zich bereid verklaard deze brieven namens de H. Vader in ont vangst te nemen en Zijne Heiligheid per soonlijk daarover verslag uit te brengen. De prijzen op de Londense rub-bermarkt bereikten gisteren een nieuwe record hoogte. Gedurende de- namiddag werden de verkopers zeer terughoudend en kleine loco-orders brachten het tot een prijs van. 73 d per pond. Dit is nog 2% d hoger dan 39-Jaar record, dat op 9 November ge maakt werd. Hetgeen de Stichting „Het Vterd-- Prinsenkind" doet, kan worden be schouwd als een belangrijke morele suppletie op een materiële hulp, welke dr overheid voor deze door de oorlog getroffen kinderen verleent. De film ,De fluistering aer gevallenen", vervaar digd door d-e bekende cineast Du Parant te Dordrecht, brengt op pakkende wijze in beeld, wat het werk der stichting voor de vele oorto-gssiaohtoff-ertjes ba- tekent Om voor 1951 weer de kamp-cn van ..Het Vierde Prinsenkind" te bekostigen is f 125.000 nodig. Schoolkinderen offeren Evenals in 1950 heeft het bestuur met volledige Instemming van de minster van O K. en W. een beroep gedaan op de schoolgaande jeugd om voor de verjaar dag van prinses Marijke een stuiver te offeren uit eigen spaarpot, van zakgeld of zelf verdiend geld. Voorts doet het bestuur door middel van de actie „Klaver Vier" een appel op kinderloze echtparen, bedrijven, or ganisaties en verenigingen om de oo-r- logsslachtoffertjes voor zijn vacantie te adopteren door storting van f 25.. Wie zijn medewerking aan het werk jjk invang Kiuucic. wil geven. late dat weten aan het secre- het Nederlandse Rode tariaat der stichting ..Het Vtórde Prin senkind" Hof 13 zw te Dordrecht. Het .gironummer der stichting is: 477800. 6) Maar Hempel's gedachten keerden steeds terug tot dat zo bits afgebroken gesprek. Een stem in zijn binnenste zei hem, dat juist datgene, wat mevrouw Ven Turnwald wilde verzwijgen, voor hem van groet belang zou zijn, ja, hem missehien de sleutel tot de geheimzinnige en verschrikkelijke gebeurtenissen van de laatste tijd zou kunnen geven. Intussen verzuimde hij niets te doen, dat hem dichter b\j zijn doel kon te doen brengen: =F lingen maakte hij overal kennissen en hoorde de mensen tilt, zonder dat zij het zelf wisten. Na het avondmaal op het kasteel reeds om half acht sleet hij altijd nog een paar uren in de „Blauwe Dreef" de enige herberg van betekenis te Sichel- feld. Deze herberg was ook ingericht voor de weinige logeergasten, die in Sichelfeld de nacht wilden doorbrengen. Voorts zag mén er de notabelen van de gemeente, de jagers uit de omtrek, de beambten van het station, de distnets- rechter, de dokter van het plaatsje en enige rijke boeren. Hempel bezocht eveneens de andere herbergen van 't dorp, waar de kleine boeren en 't werkvolk hun glas kwamen drinken. Zo kende h(j al spoedig al de mensen, die in Sichelfeld of in de om trek woonden. Met de voorname families der omlig gende landgo'ederen had hij reeds kennis 7.i j \77ir» Tlirnwftl4,B rl 1 a stonden. Hempel werd op Sperber-Eck als een lid der familie behandeld en zjjn sympathieke persoonlijkheid en onbe rispelijke manieren verwierven hem ie ders gunst. Weldra stond hij niet minder hoog aangeschreven dan wjjlen Gottfried Kluge. Tot nu toe had rijn speuren echter nog geen resultaat van betekenis opge leverd. In de „Blauwe Druif" had sinds maan den geen vreemdeling rijn intrek geno men. Evenmin was er, buiten Hempel zelf de laatste tijd aan het station van Kluge vermoord, en op mevrouw Von Turnwald een moordaanslag gepleegd had H(j was toch een mens van vlees en bloed, die niet door de lueht gekomen en gegaan kan zijn, dacht Hempel. Vooral in een streek als deze, waar iedere vreemdeling in het oog viel, moest toch iemand hem gezien hebben. En dien overeenkomstig regelde hy nu zyn leven op Sperber-Eck. Hy werkte Iedere dag enige uren in de bibliotheek en besteedde riln vrije tyd aan gesperkken met de familie Von Turnwald of aan wandelingen in de verre omtrek van het kasteel Op die wande- Sichelfeld een vreemdeling uitgestapt! Sichelfeld was geen station voor vreem de reizigers. Uitsluitend mensen van het dorp of uit de omtrèk, die er familie wilden bezoeken of zaken te regelen hadden, maakten gebFUik van de lokaal- treinen. Men zag er ook weinig auto's buiten die van de eigenaars der omliggende landgoederen. Het viel Silas Hempel dan ook Sterk op, dat er in de „Blauwe Druif" nog veel werd gesproken over een „zilveren auto", welke in de avond van 29 Maart door Sichèlfald kwam en, tengevolge v,an een defect, zelfs een half uur in het plaatsje had moeten biyven. De auto moest helemaal „van zilver" zyn geweest, maar de districtsreahter Dandier verklaarde: „Gekheid, verbeel ding! Waarschijnlijk alluminlum of nik kel. Evenmin ais de andera personen, had hy de fameuze auto gezien, want zy had stilgehouden aan het eind van liet dorp. De vele nieuwsgierigen, die ter plaatse waren samengestroomd, vertelden later, dat het een grote, ongeloofiyk prachtige touristenauto was, geheel gemaakt uit een metaal dat glinsterde als gepoiyst zilver. De chauffeur, die zonder vreemde hulp het defect aan de motor her stelde en zeer gebrekkig Duits sprak, antwoordde op de vragen van een nieuwsgierige, dat de auto en de persoon, die erin zat, uit Amerika kwamen. De auto was veruit het nieuwste en beste model. Daarom had men haar meegeno men naar Europa. Uit de praatjes in de Biauwe D kwam Hempel nog te weten, dat de auto van binnen met bruin-grbs leder was be kleed; dat de enige pers00", d'e erin zat, een buitengewoon schone dame was, dat die dame gedurende het oponthoud in een boek las. Maar toen de eerste nieuwsgierigen zich om de auto verzamelden werd het licht uitgeknipt en werden de gordyn- tjes neergelaten, zodat men van de dame niets meer te zien kreeg. 't Moest zo wait tien minuten voor neigen zijn geweest, toen da ..zilveren auto" stil hield aan het einde van 't dorp en büna half tien, toén zij haar weg voortzette. Juist tal die tijd moest Gottfried Kluge zijn venrnoord en vender moesten de Amerikaanse datnê en haar chauffeur op dat ogenblik de enigf te Sichelfeld aan wezige vne-eimdelingen geweest zijn. Dit alles had bij Hempel zekere vermoedens gewekt. Maar hy verwierp ze al spoed';:. N-een, tussen dat a-lles kon geen verband staan. Er zaait in.de auto niemand anders dan de dame en deze was niet uitgestapt; de chauffeur had zich niet verwijderd van de auto dus bon geen van beiden 'ets met de o-p SperbeavEcb gepleegde nis- daad uit te srtaan hebben. Hempel had de zaak bijna vergieten, toen de negende diaig van z(jn verblijf op het kasteel bij een door mevrouw Vo-n Turnwald gegeven avondpartijtje de historie van de auto ter sprake kwam. De Lansbeng's hadden zich •ea ateuwo auto aangeschaft en Erich Lansberg schilderde met geestdrift de voortreffelijke hoedanigheden van de wa gen Welke kleur heeft ze? vroeg Vera von Turnwa-lid. Dondergroen, en van binnen is ze met parelgrijs tryp bekleed. Het effect is prachtig, Vera, dat zal je moeten beken nen. Sn' volkomen t geruisloos. Mevrouw Von Myror op „Bürenklauheeft juist dezelfde auto. Ook donkergroen met pa relgrijze bekleding. Zij heeft my gehol pen bij het kiezen. Dat juist van mevrouw Von Myror .ge wag gemaakt werd, scheen Vera in een slecht humeur te brengen. Mevrouw Von Myror, een jonge weduwe met talloze aanbidders, woonde sinds enige tijd weer by haar vader op het landgoed Barenklau. Ik moet je ronduit zeggen, spotte Vera, dat ik die kleurencombinatie een voudig afschuweiyk vind. Donkergroen kan ik helemaal niet uitstaan. Ik dacht, dat je bij de aankoop van een nieuwe auto ten minste iets bijzonders zou kiezen, iets, dat aan je eigensmaak beantwoordde, en niet een auto, zoals de eerste de beste er een kan hebben. Je zult zien. O, ik ben niet in het minst nieuws gierig naar je donkergroene vehikel.... dat mevrouw Von Myror voor je gekozen heeft! Maar wat had ik dan moeten kopen? 't Was het beste model. (Wordt vervolgd) DONDERDAG 15 FEBRUARI HILVERSUM I (402 m.) 7.00 AVRO. 7.00 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 0.15 Gram. 0.35 Gram, J0.3o De Antwoordman. 10 45 Gram. 10,50 Voor de kleuters, 11.00 Orgelconc 11 45 ..Van de hak op de tak. in en om de tuin", (Caus.). 12.00 Gram. 12.33 .Ju 't spionnetje". 12.38 Piano.. 13.00 Nieuws. 13.20 Hawaiianmuz 13.40 „U kunt het geloven of met" 13 la Gram. 14.00 Voor de vrouw. 11.30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 1750 Rege- ringsuitz.; Jeugduitzending. K. Smit: „Wat wil je weten". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor burger en militair. 19.10 Orkestconc. 19.4a „Hoe nu verder?" (caus.). 20.00 Nieuws 20.03 „De groeten (ran Nuchteren". 20.20 Omroep- ork. en solisten. 21.20 „Schipper naast God", (hoorspel) 22,40 Orgei. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactua'l. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) 7.00 K.R.O. 10.0!) N.C.R.V. 11.00 K.R.O. 14.00-21.0) N CRV. 7.00 Nieuws. 715 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 040 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst,. 10,45 Gruip. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Luncheona. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Gram. 13.40 Zang en piano. 14.00 Gram. 15 00 Voor de vrouw, 15 30 Instr. .trio. 16.00 Bijbellezing 16.45 Vocaal ensemble en solisten. 17.00 Voor de jeugd. 17 30 Licht ensemble. 18.00 Amusem.- muz. 18.30 „C.W.V.-kwartier" 1.845 Gram. 19.00 Nieuws. 19.15 „Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord 19.30 „In dienst van het Vaderland", (caus.l 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20 05 Gevar progr. 22 10 Gram. 22.15 Bulten! over- 22 35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI Br,: Nws. 7 95 Gram. 7.30 Kron 7.40 Gymn 7 5(1 Gram. 8.00 Nws. 8.05 Conc. 9 00 Nws 9 05 Syinuh. gram. 10 00 Eng L.P.; Nws. 10 10 V d. huisvr. 11.00 Bobbv Pagan (org.) U.30 Leon en- ork. 12 00 VI Br.: Muz. u. Ned. nrov 12 15 Trio Lamote 12 30 Weer. 12.40 Verv. trio 13 00 Nws 13 15 VI pr. 14.00 Operacone 15.00 Lux PI. V. d. jeugd. 15.30 V.G.O Maurice Cheva lier 15.40 Harmonlearecii. 15 50 Soeurs Etienne. IS 00 Amus. ork. 16 30 Fr Br.: Z-ma. 16 50 Keulen: Bunte Welt der Musik. 17 30 Melod Tanzweisen. 18.00 Fr. Br; V. d sold. 1830 VI. Br.: V. d. sold 18 45 Lond. Call. Eur Engelse les (verz.). 19 00 VI. Br.: Nws. 19.20 Keulen: Die tonende Palette 20.00 VI. Br: Verz nr. 2100 Keulen: L. muz. 2130 VI Br.; The two Planobrothers. 21 45 Act. 22.00 Nws 2~ 15 Kamermuz. 23.00 Nws. 2JJ.0." Rumba's, 23 3024.00 Conc. RAmODIRTRIRTTTIE IV: 7 00 Lux.: Nws. 7.15 Boniour le Monde! 7 25 Les nlus jolles valses. 7 30 Eng. HS: Gram. 8.00 Fr Br.: Nws 8 10 Conc. 9 00 Eng. HS.: Nws. 9.15 BBC Midi L Orch loon r.ux- Le Mónage en Musiaue (VI.). 10 30 NWDR (ook Keulen): Bunte melod. 11.00 Denher en o'*k 11 30 Kölner Rundfunk ork CVTozart)12 00 Keu len (ook NWDR): Nwnu Svmoh ork. 12 30 VGO- Gram 13 00 Eng HS: G'-=m 13 20 Eng L.P Gold 1-n pieces of Ftght. 13 45 BBr Midi L. Orch 14 45 V d, kfnrl. 15 0(1 Er Br: Werken v Ts-hqitnwaky. 18 15 Eng T, p.L. strttkens. 18 30 V. d. soM 16.45 Simnson en sent 17 15 Fr. Br.: Bogart en Continental kwint. 17 45 Eng LP: Geraldo en dan«nrk 18 15 Sandy Mncphet-con for**'. 1330 BBC Schots Var ork. 19 15 Fr. Er: Omr. ork 19 45 Nws. 20 00 Kalunrlh.Svmtil. orok m. altvloolsol 21 50 Eng. LP.: Verzot 22 15 Gav's the word 22 30 Fr Br Tlansmul 22 55 Nws. 23 00 Eng. L.P.: Nws. 23 20—24.00 BBC Dancing Club o.l.v. V. Silvester.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4