Weinig samenwerking de Turkse politici Nederlaag heeft republikeinen wakker geschud onder DE BEPERKING VAN HET BLIKVERBRUIK Superieure vloot en luchtmacht niet voldoendë Brandende auto's in Jeruzalem MiWoenen dreigen de eeuwigheid te verliezen Als de Satan slim is en de tijd heeft geen Kerkvervolging nodig DEMOSTHENES IN ANKARA Kj> v Democraten nemennu wraak DE LES VAN KOREA Collins over moderne oorlogvoering Toch redelijk kwantum voor conserven-industrie de Datum zaligverklaring Pius X staat nog niet vast Locale Franse successen in Indo-China Scherper optreden tegen communisten in Zuid-Af rika Agrarische uitvoer naar West-D uitstand Sabbath-fanatici nemen toevlucht tot terreur KERK IN NOOD" herbegrafenis bastiaan BLOK TE STELLENDAM "WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 fT - I V- CS»»» lü* V.J zetfuVkt" UH de V g der kamer" Ontevredenen Machteloze oppositie Nuttige nederlaag ZONDER BENZINE BOVEN AMSTERDAM Tiger Moth maakte noodlanding Eerst nog decreet „de tuto vereist KAPITEm TER ZEE DOBBENGA Hoofd bureau Handels- bescherming COMMUNISTISCH RAADSLID STAL METAAL Protesten tegen te hoge contingenten uit Nederland VEERDIENST VLISSINGEN— BRESKENS GESTAAKT Behoud van het Christendom wonder der genade Het werk van Oost-Priester hulp Rede van minister dr. Lukaschek Gezamenlijk risico voor Europa COMMANDO-OVERDRACHT ZEEMACHT SCHIP MET SPEELGOED VOOR EUROPA HET EERSTE KAMP TN DE ZUIDOOSTPOLDER lïet Turkse leger 's sfer^ era enthousiast. In Korea bewijst de Turkse brigade dat duidelijk. Elke aanvaller zal een zuiare taak hebben, de grenzen te overschrijden. (Van onze speciale verslaggever) ANKARA, Februari 1951. Het was aan de vooravond van verkiezingen in het oude Athene. De orator Demosthenes was een van de candidaten. Vele malen was hij reeds neUnzen. Ook nu leek zijn plaats weer zeker. Maar een gesprek met een oude herder bracht hem aan het twijfelen. „Je weet, dat er weer verkiezingen komen2ej hij 0p een wandeling door de stad tot de man. „Jagaf deze toe. „En stem je weer op mij „Zeker nietwas het vastbesloten antwoord. Demosthenes keek de man verwonderd aan. „Waarom niet....?" De herder haalde onverschillig ae schouders op. „Wel.... omdat ik er ziek van wor steeds weer diezelfde naam te horen!" r~ In Ankara heeft onze speciale ver slaggever met vertegenwoordigers van de oude Republikeinse Volks partij (van Ismet Inonu) en de nieuwe Democratische Partij (van Celal Bayar) gesproken. In bij gaand artikel geeft hij de opvattin gen van de republikeinen weer. In een volgend artikel zal hij de de mocraten aan het woord laten. het Latijnse schrift te gebruiken. Andere Partijen dan de onze waren verboden. De staat was almachtig. Het was echter allemaal voor het welzijn van het volk. En ondanks alles kunnen we trots zijn °P de resultaten van het regiem. Maar we hebben altijd het plan gehad om Turkije een werkelijk democratisch be stuur te geven, zodra men er rijp voor was. We hebben tenslotte zeil de op ^ohting van de democratische partij mo gelijk gemaakt en aangemoedigdwe hebben alles gedaan om vrije en eerlijke verkiezingen te garanderen. Welnu we hebben verloren al is fje neciel-laag m werkelijkheid heel wat minder over- Dat is zo.'In stemmenaantal hebbende democraten 4.510.000 stemmen weten te veroveren en de republikeinen 3 165 000 In het P&rlement beschikken de demo craten echter over 417 zetels en de repu blikeinen slechts over 69. ae rePu' „Dat komt door het kiesstelsel licht Kasim Gülek toe. Maar het is de republikeinse volkspartij geweest. die dit stelsel ingevoerd heeft. Ze is er ten slotte zelf het slachtoffer van geworden. Er was veel ontevredenheid in Turkije. In de eerste plaats de arme boeren bevolking. Dan de militairen, die drie tot vier jaar onder de wapenen gehou den worden. Verder arbeiders en amb tenaren. En tenslotte de fabrikanten en zakenmensen, die door de vele en mach tige staatsmonopolies belemmerd wer den. En toen de democraten met de verkiezingsslogan „Ben je tevreden met je lot ga dan naar de republikeinse volkspartij, zo niet, stem dan voor de democratische partij en zij zal trachten je lot te verbeteren" verschenen, hebben velen besloten maar eens met nieuwe partij in zee te gaan. „Het kan natuurlijk niet uitblijven, dat je over zo'n lange machtsperiode veel mensen moet teleurstellenveel ver zoeken moet weigerenvertelt Ka sim Gülek verder, „die mensen keren zich natuurlijk tegen je. Verder was er het algemene en menselijke verlangen naar verandering. En wat ook een rol gespeeld heeft.... men wilde eens de eigenschappen van de democratie op de proef stellen.... eens proberen of men werkelijk invloed op de regering kon uitoefenen door zijn stem". .En waren de democraten zelf ver rast. „Zeer zeker.ze hadden niet eens een program. En hals over kop moest men naar ministers gaan zoeken. Dat wasen is eigenlijk nog steeds.. een grote moeilijkheid. Men beschikt nu eenmaal niet over veel mensen met ervaring". Dat blijkt dagelijks. Steeds worden weer ministers vervan gen. Het regeren wordt daar niet door bevorderd. Tot nu toe heeft men eigen lijk niet veel meer gedaan dan door pro cessen, ontslagen en onteigeningen wraak te nemen op de vroegere tegen standers. Kasim Gülik staat op. „Men kan tenslotte elke wet doorvoe renklaagt hij, „wij als oppositie kunnen er niets tegen doen". Het is niet zijn enige grief. Hij verwijt de nieuwe regeerders ook gebrek aan parlementair begrip. In zijn sfeervolle blbUotheek met boe- ken in vele talen tot aan helPja kn0dni Gusfatf8 gedraaf MacArthur en Pandit Nehru op zijn schrijftafel vertelt Kasim Gülek de secretaris-generaal van de republikeinse volkspartij, me deze anec dote om de verrassende nederlaag van zijn partij in de laatste verkiezingen te illustreren. „Het was net als met Demosthenes..." verduidelijkte hij, „de mensen namelijk •wilden eens iets anders. We waren zeven-en-twintig jaar onafgebroken en onbedreigd aan de macht geweest. Het was nu tijd om eens nieuwe gezichten 16Kasim' Gülek ijsbeert door de ruime -R-asim souvenirs herlnne- studeerkamer. n en werkzaamheden ren aan zijn Waaiers niet Chinese in het buitenland waaie b Columbia karakters. Een wimp®L;."paarlmoer in- Universiteit. En prachtig Paai" de'verkiezingsuitslag »"*- "iCasim' Gülek Bast tegenover me j.en- „Tot op zekere hoogte. We eigenlijk "nooit concurrentie dic- geven toe.... tot 1945 hebben we^al^^ Deuuc» - *nen- Tators geregeerd.... we hebben de en sen eenvoudig gedwongen de Siw« de fez af te leggen.op te houden het hebben van meer dan eén vrouw „De oppositie is een essentieel deel van de democratie, nietwaar. De democraten worden echter boos, als we dat wapen volgens de regels van de kunst hante ren. Het is tenslotte onze plicht om op positie te voeren". Evenmin is men te spreken over het feit, dat de nieuwe regering weigert de oppositie te consulteren bij het nemen van belangrijke beslissingen. „We willen geraadpleegd worden, als het gaat om de nationale defensie en het buitenlands beleid. Daar hebben we recht op. Men vergeet dat we tenslotte 45 pro cent van het Turkse volk vertegenwoor digen. Het gaat niet aan, dat we bijvoor beeld 's morgens in de krant moeten lezen, dat Turkije besloten heeft een brigade naar Korea te sturen". De stemming onderling is dan ook scherp en bitter. Men beschouwt elkaar bijna als vijanden. Juist in deze tijd heeft men echter behoefte aan samen werking. En zeker met partijen, die het zelfde beginsel hebben: de democrati sche ontwikkeling van Turkije langs Westerse lijnen. Maar Kasim Gülek heeft goede hoop op de toekomst. „Het was nuttig, dat we gewipt zijn., geeft hij toe, „een partij, die zeven en- twintig jaar achtereen aan de macht is, verliest veel van haar vitaliteit. De meer derheid van onze parlementsleden was over de zestig. Ze zaten er maar een beetje bij. Er was tenslotte geen nood zaak om te vechten. Nu zijn we wakker geschud. Jonge mensen zijn op verant woordelijke posten geplaatst. We span nen ons in om het verloren terrein terug te winnen". „En zal dat lukken....?" „Ongetwijfeld!" gelooft Kasim Gülek. Het duurt nog drie-en-een-half jaar, vóór men weer ter stembus trekt. Er kan in die tijd nog veel gebeuren. Maar als de democratische partij dan even weinig bereikt heeft als in de eerste zeven maanden van haar optreden, dan is de kans inderdaad groot, dat de republikei nen weer aan de macht zullen komen. Een Tiger-Moth van de Nationale Lucht- vaartschool te Hilversum heeft gistermid dag omstreeks kwart voor zes een ge slaagde noodlanding gemaakt op een wei land achter het Nationaal Luchtvaartlabo ratorium aan de Sloterweg te Amsterdam De piloot, de heer G. v. d. Elstpuit te Hilversum, die met het lesvliegtuigje een rondje Hilversum-Amsterdam-Hilversum vloog, had boven de hoofdstad niet vol doende benzine meer en besloot, om het luchtverkeer op Schiphol niet te stagne ren, een noodlanding te maken. De piloot bleef ongedeerd en het toestel onbescha digd. Generaal Lawton Collins, de chef van de generale staf van het Amerikaanse leger, heeft op een bijeenkomst van de „nationale persclub" mededelingen gedaan en op vragen geantwoord in zake de problemen der moderne oorlogvoering, speciaal naar aanleiding van de in Korea opgedane ervaring. „Korea heeft aangetoond", zo zeide de generaal, „dat, Indien men wil beletten dat een bepaald gebied door de vijand wordt bezet, dit alléén kan worden ver hinderd als de verdedigers ook voldoende landstrijdkrachten Inzetten. Zwakte van deze laatste kan niet worden goedgemaakt door een overwicht In de lucht en ter zee. Vloot- en luchtmaeht hebben in de strijd in Korea aan de troepen uitstekende hulp verleend, doch de vijand was in staat, onder dekking van de duisternis, aanval*- stellingen in te nemen. Overwicht ter zee cn in de lucht der verbondenen bleek niet voldoende om de opmars der communisten legen te houden". Deze mededeling van de chef van de generale staf van het Amerikaanse leger werd door de luisteraars uitgelegd als een weerlegging van het door ex-presi dent Hoover naar voren gebrachte denk- Wij hebben verleden week gemeld, dat de Nederlandse regering drastische be perkingen heeft opgelegd aan het blik- verbruik voor het binnenland. Deze maat regel heeft hier en daar nogal bezorgd heid veroorzaakt. In verband daarmede ontvingen wij van de directie der Blik- emballagefabriek Thomassen Drijver N V. te Deventer de volgende uiteenzetting om trent de juiste stand van zaken. „Door het Koreaanse conflict werd Amerika in het derde kwartaal van 195" gedwongen zijn bewapening energiek ter aand te nemen. Het gevolg hiervan was, dat de Amerikaanse staalindustrie in haar walsprogramma urgente bewapeningsor ders moest inlassen. Teneinde het bedrijfs leven niet te veel te ontwrichten wilde men de staalfabrieken vrijlaten haar werkprogramma zelf zo in te delen, dat èn de legeropdrachten zo snel mogelijk konden worden uitgevoerd, èn toch ook de civiele sector de minste stoornis onder vond. Op deze basis van vrijwilligheid zijn leveringen naar het buitenland be perkt. Voor Nederland kwam deze be perking nejr op een hoeveelheid, die on geveer gelijk staat met het kwanturri dat ons land in één kwartaal van Amerika ge leverd kreeg. Aangezien echter het conflict op Korea de vraag naar conserven sterk heeft doen toenemen, de voorraden blik dientenge volge sterk terugliepen en de afleverin gen van Amerika in het vierde kwartaal van 1950 niet zo vlot verliepen als ver wacht werd, hebben de Nederlandse auto riteiten het nodig geoordeeld beperkingen af te kondigen. Teneinde de uitvoer van conserven, die nog steeds toeneemt, zo min mogelijk.te belemmeren, gelden de thans afgekondig de beperkingen uitsluitend voor bepaalde voor het binnenland bestemde producten. Gedeeltelijk kunnen de hierdoor getrof fen fabrikanten overgaan op cartonnage- verpakking. Dit zal bijv mogelijk en noodzakelijk zijn voor suikerstroop, bis cuit, chocolade, olie, verf en pharmaceuti- sche artikelen. Hoeveel door Amerika voor 1951 aan Nederland zal worden toegewezen is thans nog niet bekend. Hoewel dollarverdienen- de exportorders het mogelijk zouden ma ken een grotere hoeveelheid blik dan in 1950 te verwerken, moet wel worden ge vreesd, dat deze uitbreiding niet mogelijk beeld, dat de V.S. zich vooral moeten toeleggen op het opbouwen van een uiterst sterke vloot en luchtmacht, in de plaats van legers, hetgeen volgens hem voldoende zou zijn om de Sovjet-Unie van een aanval in Europa te weerhouden. Generaal Collins deelde verder nog mede, dat de V.S. nieuwe lichte, middelzware en zware, met kanonnen uitgeruste gevechts wagens hebben vervaardigd, die in hun klasse „volkomen onvergelijkbaar" zijn. Op desbetreffende vragen antwoordde Collins nog. dat in de strijd in Korea vier honderd „T-35" gevechtswagens van Rus sische makelij vernietigd zijn, tegen een verlies van slechts vijf Amerikaanse tanks van gemiddelde grootte. Het leger beschikt bovendien thans over het proto-type van een vliegtuig, waarmede lichte gevechts wagens naar het slagveld kunnen worden vervoerd. Tenslotte zeide hij nog, dat er enige waarheid schuilt in de critische opmerking, dat de Amerikaanse troepen in Korea te gemechaniseerd zijn. Het ministerie voor het leger bestudeert thans echter plannen om „lichte divisies" naar Korea te zenden, die speciaal zijn ingesteld op de strijd in het ruwe Koreaanse terrein. Zoals gemeld, is tijdens een plenaire zitting van de Ritencongregatie een de- creet voorgelezen, waarbij wordt beves- tigd en vastgesteld, dat de wonderbare genezingen, die voor de zaligverklaring van Paus Pius X zijn onderzocht als wonderen erkend moeten worden. In deze zelfde vergadering, werd nog een tweede decreet openbaar gemaakt betreffende de wonderdadige genezingen, verkregen op voorspraak van pater Julien Mannoir van de Sociëteit van Jesus. terwijl een derde decreet het martelaarschap vaststelt van Joseph Maria Diaz Sanjurjo en Melchior Gracia Sampedro en van hun 23 geloofs genoten, die in 1860 in het Verre Oosten de marteldood zijn gestorven. Met de voorlezing en de afkondiging van het decreet van de wonderen van de Eerbiedwaardige Dienaar Gods Pius X is het proces van de zaligverklaring van deze Paus ver gevorderd. Voordat de Paus echter tot de zaligverklaring zal overgaan, wordt nog een laatste decreet, zogenaamd „de tuto", vereist, waarin wordt vastge steld, dat op grond van de zekerheid t.a.v. de beoefening der deugden in graad van heldhaftigheid en van het bestaan van de twee wonderen veilig tot de zaligverkla ring kan worden overgegaan. Voor de voorlezing van dit decreet wordt een voltallige bijeenkomst van de Kardi nalen, prelaten en Consultoren van de Congregatie van de Riten in tegenwoor digheid van de Paus geëist. Hieruit blijkt, dat over de datum, waar op de zaligverklaring van Pius X zal ge schieden, nog niets met zekerheid gemeld kan worden, voordat dit laatste decreet „de tuto" zal zijn voorgelezen en afge kondigd. zal zijn. Thans bekende gegevens doen het zelfs waarschijnlijk lijken, dat in 1951 minder blik voor de conservenindustrie beschikbaar zal zijn dan in het afgelopen jaar. Een hoeveelheid als ons land in 1940 verwerkte, lijkt echter zeker mogelijk. Hierbij is dan geen rekening gehouden met de productie voor defensiedoeleinden. Ons land leent zich bij uitstek om op dit gebied belangrijke opdrachten uit te voe ren. De producten en de industrie om die producten te verwerken, zijn aanwezig, zodat wij in staat zijn aan de Westeuro- pese landen en aan Amerika belangrijke leveranties te doen. Daarvoor zal het ech- ter noodzakelijk zijn over een voorraad te beschikken, waardoor de leveranties snel kunnen geschieden". De directie hoopt, dat Amerika hiervoor een open oog zal hebben Zij verwacht, dat speciaal aan de uitvoer van zuivel, en vleesproducten, alsmede van zacht fruit zoveel mogelijk voorrang zal worden verleend met het oog op de deviezen die deze export op levert. Hoewel het inblikken van tuinbouw producten sterk zal worden beperkt, lijkt iet wel waarschijnlijk, in verband met de agrarische politiek van de regering, dat voor belangrijke producten als erwten, bonen, champignons, enz. een toewijzing zal worden verstrekt, ook indien dit afzet in het binnenland tengevolge zou hebben. Uiteraard moeten er dan echter geen te genvallers komen". Resumerende meent de directie ae veJ* wachting te mogen uitspreken, 9at ae Nederlandse conservenindustrie alt jaar van een redelijk kwantum bussen voor export zal kunnen worden voorzien. Kapitein ter Zee S. Dobbenga. de com mandant van het Marine Opleidingskamp te Hilversum, is benoemd tot hoofd van het bureau''Handelsbescherming van het ministerie van Oorlog en Marine. Hij zal deze functie per 22 Maart aanvaarden. Kapitein Dobbenga was tot 1938 koop- vaardijofficier, na welke datum hij zijn intrede deed bij de Marine. Als luitenant ter zee eerste klasse maakte hij de oorlog mee in de Pacific. Hij was commandant op verschillende oorlogsbodems en ver bleef na de oorlog geruime tijd ln Singa pore als oudste aanwezige Nederlandse officier. Nadien keerde hij via Surabaja terug naar Nederland, waar hij belgst werd met het commando van het Marine Opleidingskamp te Hilversum. In zijn nieuwe functie zal hij nauw samenwerken met de geallieerde Marine. (Van onze correspondent). Het communistisch raadslid T. Nap van Finsterwolde heeft bedankt als lid van de gemeenteraad. In de raadsvergadering gaf h(J hiervan een nadere motivering. Van de C.P.N. zeide hjj niets dan goeds, doch „het gedrag van mijn persoon was niet zoals het behoorde te zijn cn daarom heb ik gemeend^ mijn plaats aan een ander te moeten overlaten". Tegen Nap is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van metaal Het communiqué van de Franse gene rale staf vermeldde gisteren o.m., dat M een amphibische operatie in het gebied ten Noorden van Binhbinh verscheidene verzetsnesten van de Vietminh opgeruimd werden. De vijand liet tachtig doden ach" ter. Bovendien werden meer dan honderd gevangenen gemaakt en ongeveer twee honderd jonken tot zinken gebracht. Bij een plaatselijke operatie in de buurt van Phoelangthoeong en Haiphong maaic- ten Franse troepen drie en dertig gevan genen. Vijf tegenstanders sneuvelden. Ten slotte wordt in het communiqué gezegd, dat de uitwisseling van gewonden afge lopen is en dat zes en veertig zwaarge wonden naar Hanoi zijn overgebracht. De Zuidafrikaanse minister van justitie, dr Swart. heeft bij de wetgevende ver gadering van het Zuidafrikaanse parle ment 'n wetsontwerp ingediend, dat voor ziet in drastische verscherping van de bepalingen der in Juni J.l. goedgekeurde wet. waarbij de communistische partij en alle werkzaamheden voor het communis me in de Zuidafrikaanse Unie worden verboden. Aan het begrip „communisme is een uitgebreidere betekenis gegeven. De Centrumfractie van de West-Duitse Bondsdag heeft sich tot de regering ln Bonn gewend met een protest tegen de naar haar mening te grote invoeren van groenten en fruit, die in de lopende han delsovereenkomsten zijn toegestaan. De fractie herinnert eraan, dat de Bonds dag destijds eenstemmig besloten heeft, dat de invoeren van agrarische producten zouden moeten worden afgestemd op de werkelijke behoefte. Deze behoefte is vol gens de fractie door het ministerie van Landbouw vastgesteld op 190.000 ton groenten en 275.000 ton fruit per jaar. De thans geldende handelsverdragen laten echter volgens het Centrum veel hoger» invoeren toe. De fractie heeft daarom aan de regering de vraag gesteld of „in het komende jaar weer de eigen Duitse oogst aan bederf zal worden prijsgegeven en waardevolle deviezen verbruikt zullen worden voor invoer van buitenlands fruit en groente". Voorts heeft zij de regering verzocht haar eigen door de Bondsdag goedgekeurde in voer- en verzorgingsprogram na te komen. Ook de centrale organisatie der Duitse boeren heeft een protest tegen de jongste handelsovereenkomst met Nederland bij de minister van landbouw ingediend. Zij pro testeert eveneens tegen de volgens haar mening te hoge importen, die uit Neder land worden toegelaten. De veerboot „Koningin Juliana", die de dienst Vlissingen-Breskens onder houdt. is hedenmorgen om 9 uur door machinestoring uitgevallen. De veerdienst is thans gestaakt. Men kon ons van de zijde der Provinciale Bootdiensten net mededelen, hoe laat de dienst hSrvat zal worden. Over Jeruzalem gaat van tjjd tot tijd een golf van godsdienstig fanatisme, dat reeds grote schade en stoornissen heeft teweeg gebracht. Orthodoxe Joden, die hartstochtelijk een algehele Sabbath- heiliging propageren, hebben reeds ze- van geparkeerde auto's en een autobus in brand gestoken, omdat deze op de Sabbath-dag waren gebruikt. In de buurt van de brandende auto's vond men telkens vlugschriften, afkomstig van de „Brith hakanaim" de „Bond van IJveraars", terwijl ook leuzen op de muren en op de straten worden gevon den als „Oorlog aan de Sabbath-schen- ders". Aan een autobusb-es tu urder richtte de- 3? 33 .33 De secretaris-generaal van de repu blikeinse volkspartij, Kasim Gülek, een van de kundigste leiders van de jonge generatie en de enige Turk, die Koreaans spreekt. m^^begrlafplaa^0 aldaa£kh| stoffelijk derr?ehd°dVgasbooteS!!Konin.rinWilheTS" - riaar weer uit ter assistentie van v6f 7 Jeedse Stoomschip „Aslog", dat ln rnnpiHikhed cn verkeerde. Deze tocht ein- Zdo fataal voor de „Kinrngm Wilhelmi- Dnor een g-ondzee sloegen twee man Svp' £o-d De stellendammers Grotenboer »n Plok ve-d onken. Geru.me tijd later l'e het stoffelijk overscnot van Bas- a-n op het e land Sylt, waar «,-jJ begraven,' in afwachting van de b DeX^ur^aflc N ZaH-R-M., de heer vere'nigfng de reddingsmedai e, de beman- nfng van de „Koningin Wilhelmma en veil andere autoriteiten waren bij de plechtigheid aanwezig. Er waren vele bloemstukken, onder meer van het Zweed- Gezantschap ia Netland. (Van onze redacteur De tweede dag van het congres „Kerk in nood" op „Drakenburgh kenmerkte zich door de zeer bijzondere belangrijke inleidingen over de Duitse verjaagden, van twee sprekers, aan wie ten aanzien van dit gewich tige Europese probleem grote autoriteit moet toegekend worden. Het waren prof dr Muller, die de algemene toestand van de Kerk in Midden- Europa besprak en de Bondsminister voor vluchtelingen-aangelegenbeden, dr H. Lukaschek, van wie wij een uitvoerige en bij alle documentatie toch zeer menselijke voordracht hoorden over „het centrale probleem" van Duitsland. Twee Duitsers, die aan den lijve onderdrukking hebben meegemaakt en met een grote liefde voor ons land, dat de priester in zijn jeugd na de eerste wereldoorlog liefderijk had opgenomen en voor de minister een toevluchtsoord is geweest, toen vrienden hem in de jaren 19291930 in veiligheid brachten, nadat hij te Kattowitz in Opper-Silezië gepoogd had een Duitse minderheid te vormen. Wel kon de voorzitter prelaat dr Stalmans O. Praem. die Zaterdagmiddag ook de minister van Justitie, mr A Struycken en de bekende Oostenrijkse theoloog en schrijver prof. dr' Michaël Pflieger mocht verwelkomen minister Lukaschek, die in 1933 onder het nationaal-socialistische bewind als regeringspresident ver bannen werd, „de eerste vluchteling" Van zijn land noemen. Beide voordrachten waren aangrijpend schikbaar stellen. Het Is moeilijk onder en prof. Müller, die slechts over de t.Kerk in nood" sprak en niet over al het leed in de „aardse sector", maakte ontstellend duidelijk, hoe millioenen dreigen de eeuwigheid te verliezen. Dan mag een priester niet zwijgen, ook al viel spreken dr Müller hier moeilijk, omdat nog velen over de houding van de Duitse priesters tijdens de oorlog ln twijfel verkeren Het L3atste'Oordeel zal de waar heid aan het licht brengen. Voor de Kerk behoeft geen angst te be staan. omdat Zij in Gods hand is, maar wel voor de zielen: die Haar vormen. Zes mil- lioen katholieken hebben hun vaderland verloren en 3H millioen van hen leven in de diaspora, voornamelijk midden-Duitse gebieden, die geen katholiek leven gekend hebben. Kerken of kapellen zijn er bijna niet en dankbaar is spr. de protestantse medebroeders, die hun kerkgebouwen en pastorieën voor katholieke erediensten be- deze omstandigheden het katholicisme te bewaren. De katholieken raken vervreemd en missen de bekende omgeving van een eigen kerk. Huwelijken met een Evange lische komen herhaaldelijk voor, waarbij men ternauwernood beseft niet kerkelijk gehuwd te zijn. De 2800 priesters, die zijn overgebleven, kunnen bij gebrek aan ver voermiddelen onmogelijk allen bezoeken en zijn voor het merendeel oud en ziek Grote afstanden moeten de gelovigen afleggen om een priester te bereiken en vaak kan men dit ook niet van hen verlangen, omdat zij zelf zwak zijn en het noodzakelijkste als kleding missen. Daarbij is er een a-katholieke, ja anti katholieke geest in de diaspora, waarbij de verjaagden wordt voorgehouden, dat ijj bjj een gebrek aan alles, toch onmogelijk In een God van liefde kunnen geloven en prof. Müller durft het niet meer te wagen de staf te breken over Iemand, die van het geloof is afgedwaald. De verhoudingen in de Russische zéne z(jn nog verschrikkelijker. Wie er niet ge weest zijn, kunnen niet beseffen hoe stum perig het nalionaal-socialisme op alle ge bied geweest is, bR de propaganda en in de behandeling van mensen, vergeleken bij wat nu in de Russische zone gebeurt. Wie heden nog religieus is, wordt als reaction- nair beschouwd en wordt niet om zijn religie vervolgd, maar omdat hij de voor uitgang tegenhoudt. De katholieken wordt alles voorgespiegeld, wat zij weer aan levenscomfort kunnen bezitten, als z(J maar leren Inzien, dat dit alles niet van God kan komen. Als daar nog het chris tendom blijft, ls het wonder der ge nade. Als de Satan slim ls en de tijd heeft, Is voor hem, aldus prof. Müller, geen kerk vervolging nodig. Toch heeft de zielzorg, die voor zover zij in de Oost-zóne nog bestaat, aan het Wes ten te danken is, wel degelijk zin en ver troostend is het te ervaren, hoe de jeugd liever de studie dan het geloof verzaakt en de deelneming aan processies en bede vaarten, in plaatsen als Leipzig en Chem nitz, waar zulk vroeger niet mogelijk was overweldigend groot is. Bij de gedachtenwisseling gaf Père Guèr- vel, een Frans priester, die vluchteling met de vluchtelingen is geweest en daarover 's avonds in een causerie vertelde, de sug gestie. uit Zuid-Duitsland en andere landen priesters voor de diaspora te recruteren. Eenvoudig is dit niet, maar er is al in die richting gewerkt. De Pauselijke gevol machtigde, mgr Hertz, dëelde daarover een en ander mede. In het Westen zelf is ook priesternood en dankbaar was mgr voor de hulp van Nederlandse priesters, die in de afgelopen zomer de afgeleefde en vermoeide pries ters in de diaspora enige tijd vervangen hebben. Over deze „rugzakpriesters" heeft de bekende Vlaamse pater Werenfridus van Straaten, de ziel van Oost-Priesterhulp, die de congressisten een applausje ontlokte voor de leider van de Nederlandse afdeling, pater Van Aken O. Praem. van de abdij Heeswijk, waarvan prelaat dr M. Onder- steyn Zaterdag ook aanwezig was, een navrant beeld opgehangen. Onze lezer* weten uit verhalen, die wij vroeger over de Oost-Priesterhulp" schreven, hoe meester- lijk pater Van Straaten daarvan weet te vertellen en betoogt, dat de frontlinie van de Kerk in Duitsland ligt en versterkt moet worden door de innerlijke verbonden heid van alle in Christus gedoopten. Alle West-Europese landen moeten dus aan „Oostpriesterhulp" meewerken en de oplossing van het vraagstuk, zoals père Guervel dit stelde, zal eerder zo moeten zijn, dat van overal, van verschillende orden en congregaties, priesters voor de Kapelwagens beschikbaar gesteld worden Daartoe hielden de aanwezige priesters af zonderlijk een bijeenkomst en dit kan als een der practische resultaten van het goed geslaagde congres beschouwd worden. Na de groeten van de Bondskanselier aan het congres te hebben overgebracht, hield minister dr Hans Lukaschek zijn rede. Ongeveer 4,5 millioen verdrevenen leef den in 1949 in de Sovjet-zóne, terwijl tot heden 7,8 millioen in de tegenwoordige bondsrepubliek van Duitsland zijn opgeno men. Deze samenpersing van mensen levert onoverkomelijke moeilijkheden op. Voor dé laatste wereldoorlog leefden in het gebied van de bondsrepubliek 39.350.000 inwoners, thans 47.559 000. Een van de zwaarste problemen is hel onder dak brengen van deze millioenen. Ondanks alle genomen maatregelen zijn er nog 5 millioen woningen te weinig en als gevolg van de natuurlijke aanwas, zijn er jaarlijks 200.000 woningen meer nodig. Alle zorgen ten spijt om de bodem zo intensief mogelijk te bewerken, zou het in de eerste jaren na de ineenstorting van het Duitse rijk zonder buitenlandse hulp niet mogelijk geweest zijn honderdduizen den voor de hongerdood te bewaren. Het is gelukt voor ongeveer 3,5 millioen personen meer arbeidsgelegenheid te schep pen, maar ongeveer 1,5 millioen werklozen moeten door de overheid gesteund worden. In Westfalen kunnen 400.000 arbeids krachten voor de industrie ingeschakeld worden, maar er zijn geen woningen. De woningen liggen juist niet, waar werk is en moeten dus gebouwd worden. Omvangrijke wettelijke maatregelen moesten genomen worden om de rechts positie van de verjaagden le verzekeren. De verschillende landen hebben dit volgens zeer uiteenlopende methoden gedaan, doch om uniformiteit in het gehele gebied van de bondsrepubliek te krijgen, staat een bondswet op stapel, die spoedig bekrachtigd zal worden. In ieder land van de bondsrepubliek zul len de verjaagden volgens dezelfde richt lijnen behandeld worden, terwijl de wet ook de rechten voor de afzonderlijk ver jaagden zal regelen. Dit ls van groot be lang, omdat nog dagelijks honderden uit de Sovjet-söne. die meestal onbemiddeld en zelfde geheime organisatie een ultimatum, waarin de man werd bedreigd met repre- sailtemaatre-gele-n tegen vrouw en kin deren, wanneer hij nog 'anger des Zater dags zou blijven rijden of zelfs maar thuis zijn radio zou waigen aan te zetten. De toenemende activiteit van deze goiR- dienstige extremisten wordt in verband gebracht met de verkiezing van een Orthodoxe Jood tot burgemeester van Jeruzalem. Deze benoeming geschiedde na- langdurige onder-handelingen. of schoon de Orthodoxe richting slechts een. derde deel der zetels in die gemeenteraad bezet. Ofschoon niet met zekerheid is te zeg gen, of burgemeester Shl-omo Shagrai in contact staat met de ..Bond van IJve raars", is het een feit, dat deze organi satie door dit ver-ki-ezlngssucces zieh ver sterkt voelt in ha-ar st-reven. Dit blijk-t\Ook uit het voorstel van de Orthodoxe fractie in de gemeenteraad, waarin van Vrijdagavond tot Zaterdag avond een algeheel verkeersverbod in Jeruzalem word-t geëist, waarvan sler-h's de opperrabbijn in dringende gevallen ontheffing zou kunnen verlen-en. Boven dien zouden da-n ook alle restaurants, café's, bioscopen enz. gtesloten moeten zijn. De gehele Orthodoxe veldtocht staat onder de leuze: „Maakt de Heilige Stad werkelijk heilig'" De politie heeft met haar tegenmaatregelen, ondanks enkele arrestaties, nog geen succes geboekt. hulpbehoevend *tjn, een toevlucht in de bondsrepubliek soeken. Men kan zich een voorstelling van de moeilijkheden maken, als men weet, dat het aantal verjaagden de bevolking van Nederland nadert en een geheel nieuw volksvermogen gevormd moet worden, om dat deze mensen alles verloren hadden. Alleen reeds in de laatste drie jaar ls ongeveer 6,5 milliard D.M. uit de openbare kas voor de verjaagden uitgegeven, waarbij nóg komen de voorzieningen, die getroffen moesten worden in de jaren 1045/46 en zeker niet minder dan een bedrag van 1,5 milliard D.M. belopen. Tenslotte zijn er de hoge kosten van het transport der ver- drevenen. Uitvoerig ging Z. Exc. ook op het boeren probleem in. Voor de boeren onder de vluchtelingen is geen grond en wie, zo zei de minister, in vijf jaar niet meer op een akker gewerkt heeft, kan niet meer als boer beschouwd worden. Deze onmogelijke toestand duurt te lang. Dankbaar ging Z. Exc. de hulpverlening van het buitenland na, om daarna als zijn mening uit te spreken, dat in Europa ge zamenlijk het risico genomen moet worden om Duitsland weer op te bouwen. Wanneer het ons niet lukt ons volk gees telijk weer op de been te brengen, is het met Duitsland, mei Europa, met het avond land gedaan. De grote verbondenheid van de katholieken in Duitsland is hoopgevend en een grote troost voor* de zielzorg. Als het niet gelukt de jeugd arbeid te verschaffen, is het hopeloos en in samen werking met de Westerse machten moeten wegen gezocht worden om Duitsland weer zekerheid te geven. In het buitenland heeft men de bonds republiek wel verweten, dat zij niet mee werkt om de verjaagden door emigratie te helpen, doch zulks moet financieel moge lijk zijn. Eerder acht de minister het een dringen de taak dat alles gedaan wordt om de positie van de bondsrepubliek te verster ken door de verjaagden in de West-Duitse economie in te schakelen. Het Duitse volk, zo besloot spr., heeft de eerlijke wil een bouwsteen te zijn in een nieuw vrij democratisch Europa. Dr Kindermann heeft nog de vraag be antwoord: „Wat heeft de Kerk gedaan?" Zij heeft het onrecht van de uitdrijving direct gebrandmerkt en legt grote zorgen voor het zieleheil der vluchtelingen aan de dag. De heer Richard Hackenberg heeft met het werk onder de jeugd, waarvan hij een der leiders is, nadat hij uit Joegoslavische krijgsgevangenschap was teruggekeerd, een speciaal aspect belicht en korte referaten der Het is een voorlopik kamp. waar zijn tenslotte gehouden over de Hongaarse i voor 130 arbeiders plaats zal zijn Voor vluchtelingen, de in Oostenrijk verblijven- de electriciteitsyoorziemrrg zal men de de verjaagden, katholieke woningbouw beschikking hebben over accu s, die met voor vluchtelingen en cultureel-paedagogi- behulp van benzinemotoren geladen sche ontwikkeling. worden. Zoals bekend, zou Hr Ms luchtverdedi gingskruiser „Jacob van Heemskerek' aan het einde van deze maand in Vlissingen worden gestationneerd ten behoeve van. de daar t-e vestigen marine-opleiding. De komst van de Van Heemskerek in Vlis- sin-gen is nu echter uitgesteld tot begin Maart, naar we van de Marine vernemen omdat men daar aan de wal nog niet ge heel klaar is om het schip te ontvangen. No de kruiser op 1 Maart zodoende nog te Nieuwediep zal liggen heeft men be sloten de overdracht van het commando over de zeemacht Nederland op die bo dem te doen geschiedep. Op 1 Maart zal vice-admiraal J. Willinghe n.l. zijn func tie van commandant Zeemacht Nederiand overdragen aan schout bij nacht C. W. Slot. Het Deense schip „Jessie Maersk" is uit Philadelphia vertrokken met twee millioen stuiks speelgoed die door Ameri kaanse kinderen aan kinderen in Europa zijn gegeven. Acht ton van het speelgoed gaan naar Nederland, drie naar Luxemburg, zes naar België, 50 naar de Amerikaanse en 25 naar de Franse zóne van Duits land. Het ligt in het voornemen volgende week te beginnen met het eerste kamp in de (in aanleg zijnde) Oosterpolder, het eerste gedeelte van de Zuid-Oostpol der Het is een voorlopik kamp.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5