Eenheid van mohammedaanse Cong chap gemeens res van Karachi was een waarschuwing voor Rusland Vondsten bij lenteverkenning Bitter gevecht over de Duitse kolenuitvoer 1I n Handhaving Avondmis bepleit N.-Guinea moet voor Nederland behouden blijven a r~ Ons volk heeft de morele verplichting de Papoea's naar een nieuwe toekomst te leiden SR «frt «XSS&.VS Derde macht in de iveegschaal De export van Europa ..Wij missen Den Ouden node" In Indonesië werd ook gestudeerd Binnenlands verbruik moet sterk worden beperkt iiii J. P. K. VAN EECHOUD VERKLAART: De electrificatie in het Noorden VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 PAGINA Dollarinkomsten aanzienlijk verhoogd MacArthur en Acheson over Ned. commandant AMERIKAANSE TARWE- UITVOER Y erkoop tijdelijk stopgezet Honderden militairen behaalden "N diploma's UNILEVER EN LOTERIJWET Geen overtreding door Blueband-prijsvraag KLEUTERS NAMEN FLES CHLOORMETHYL MEE OOSTPRIESTERHULP H. Vader schenkt Apostoli sche zegen AUSTRALIË KOOPT EEN REMBRANDT Verzoek Duitse Arbeidersjeugd aan Episcopaat Een onderhoud met de directeur Binnenlands Bestuur Geen conflict in eigen boezem i - Godsdienst is gouvernementszaak Geschikte ambtenaren Uit het stenen tijdperk Eerst in Mei 1952 voltooid KUNSTSCHAT ONTDEKT IN KATHEDRAAL VAN SIENA Maarschalk Stalin heeft aan de bruid De verklaring van Karachi wijst voorts van de Sjah,van Verzie, de koning der op de rol welke de Arabische gemeen- koningen'Monammed Kiza op haai schap in het Internationaal concert wil huwelijksdag ceii uiterst kostbaar ge- spelen. Onlangs hebben wij reeds uitvoe- schenk, een bontmantel tilt de zeld-riger uiteengezet, dat het allerminst met zaamste vellen vervaardigd, aangeboden, de internationale realiteit overeenstemt Het was één^ der^vele cadeaux van ko- om de wereld eenvoudig in twee bloes: pingen en staatshoofden; één ook van de vele betuigingen, waarmede men hart en hoofd van de gemaal wilde veroveren Men zegt, dat het geschenk van president Truman nauwelijks minder kostbaar wgs dan dat van Stalin. Toch is er juist op de trouwdag een gift geweest (welke overigens helemaal niet als een speciale gift was bedoeld), waar over het Perzische hof en het Perzische volk meer voldaan zullen zijn dan over welk ander bruidsgeschenk ook. Want op de conferentie van de mohammedaanse wereldgemeenschap te Karachi werd een resolutie aangenomen, waarin werd ver klaard, dat een daad van aggressie jegens enig mohammedaans land als een daad van aggressie jegens alle mohammedaanse landen zou worden beschouwd. M.a.\v. een aanval op één is een aanval op allen. Voor een land als Per zie, dat een zeer lange grens met de Sovjet unie heeft; dat slechts over een leger van 120.000 slecht uitgeruste manschappen kan beschikken; dat door Rusland fel begeerde grondstof fen (olie) heeft; dat sociaal en economisch tot de pauperstaten moet worden gere kend; dat bovendien een allerminst stabiel bewind heeft, moet een verklaring als boven weergegeven, theoretisch tenmin ste grote waarde hebben. Een Engels blad „typeerde dezer dagen de situatie in Perzie m enkele schrijnende lijnen: „De begrotingstekorten stapelen zich op; hervormingen kunnen niet wor den doorgevoerd; de rijken zenden hun kapitalen om veiligheidsredenen naar het buitenland; de corruptie bloeit welig; de boeren lijden; het volk sterft in de stra ten. En bij deze chaotische toestanden trekken de volijverige sovjet-agenten door steden en dorpen om de mensen wijs te maken, dat dat alles te wijten is aan het Anglo-Amerikaanse imperialisme en dat de redding alleen uit het Noorden kan komen". Wat die „redding" betekent, hebben de Tolken, die tot dusverre door Moskou „ge red" zijn aan den lijve ervaren; en of schoon de communistische propaganda on getwijfeld in vfcle gevallen suggestief werkt en ook verleidelijk kan zijn, staat daar toch tegenover de wetenschap van wat het communisme werkelijk is. Waar bij wij echter ook niet uit het oog kunnen verliezen, dat in vele Aziatische Ancien wel de propaganda, niet echter de weien schap tot de breedste massa is doorge drongen, terwijl die volken veelal °P,®®n dergelijk laag levenspeil, vaok de on- gerdood nabij staan, dat zij m niets te verliezen hebben, h°°Sst®"f hopen te winnen, als zij 7AQ aan communisme overgeven. Een winstpunt in dit gehele complex is. dat de mohammedaanse wereld in wezen nog altijd diep religieus is. en haar gods dienst in de practijk tot beschaming vaak van het z.g. Christelijke Westen ook in het openbaar van ganser harte beleeft. Daarom staat zij scherp tegenover het communisme en deszelfs atheïstische levensbeschouwing. De verklaring van Karachi Is dan ook ongetwijfeld recht streeks tegen het communisme en tegen het land. dat er de drager en verspreider van is: Rusland gericht In dit opzicht kan Perzië ei een bemoediging in vinden om zijn onafhankelijkheid tegenover Mos kou krachtig te verdedigen, ook in de koude oorlog, welke het Kremlin tegen dit land voert. Volgens een overzicht in het Econo misch Bulletin voor Europa dat werd ge publiceerd onder auspiciën van de Ver. Naties, bereikte de export van de Euro pese landen in het derde kwartaal van 1950 een recordniveau. Daar deze grotere uitvoer voornamelijk naar de Ver. Staten ging, hebben de Euro pese landen hun dollarinkomsten aanzien lijk verhoogd. Tegelijkertijd is de Euro pese invoer scherp gedaald wmrdoor het dollartekort op de internationale beta lingsbalans kleiner werd. De van September 1949 in de ™e«^ Ewope- te en vele overzeese ®®n keerpunt in de Europese buitenandse be- talingsbalans te betekenen. De waarde van de uitvoer naar de Ver. Staten steeg met bijna 50 in vergelij king met het tweede kwartaal van Engeland, de grootste Europese leveian- cier aan de Ver. Staten verhoogde de waarde van zijn uitvoer tot 91,7 miliioen tegen 5 oi,3 miliioen in het voorafgaande kwartaal van 1950. De waarde van de Duitse en de Neder landse exvort verdubbelde in vergelij king met het voorafgaande kwartaal. De Franse uitvoer naar de Ver. Staten vertoonde een stijgmg met ongeveer 50 terwijl ook de uitvoer van Italië, Noor wegen en Zwitserland aanzienlijk toenam. Tegenover een scherpe reductie van de Invoer door Frankrijk. Engeland en vele kleinere landen staat een grotere invoer door enkele andeie landen, in het.bijzon- der door Duitsland en Zwitserland, West en Oost te verdelen. Naast of tussen deze twee fronten staan andere gemeen schappen, die hoezeer zij tegen het Oos ten in dit verband het communistische Rusland zijn gekant, daarom nog niet zon der meer bij het Westen ingedeeld kun nen of willen worden. Zou het ooit tot een wereldstrijd komen, dan staan zij veel en veel dichter bij het Westen dan bij het Oosten; en velen, zo niet de meesten van hen zullen zich ook effectief bij het Wes ten aansluiten om de strijd tegen Rusland te winnen. Maar essentieel vormen zij een eigen gemeenschap, welke momenteel mmtair zeker geen wereldmacht is, al hebben Turkije en Jordanië legers, welke wei ontzag inboezemen; die echter in eenA®':" dere toekomst een eigeu woord zal kun nen spreken, zowel in Azië als m juist de twee werelddelen, welke in op gang zijn en hun plaats in d® lanM tiid tiek opeisen of binnen met al te lange tjjet zullen opeisen. f Overigens zie men niet voor^'J\ "e mohammedaanse landen nog andere te genstanders hebben dan a1 eji A? 13 tisch Rusland. Pakistan staat bijv. tegen over India, Egypte tegenover Engeland en Israël, Marokko tegenover Frankrijk. Ook in die richtingen is de verklaring van Karachi ongetwijfeld een waarschuwing en is zij als zodanig bedoeld ook al behoeft men er niet aan te twijfelen dat op de allereerste PlaaXf.a£ bedril1S gedacht- Want een werkelijke bedreiging van de mohammedaanse staten gaat alleen van het Kremlin uit. Generaal MacArthur beeft Donderdag een verklaring uitgegeven over de dood van kolonel Den Ouden. „Met diep leed- wezen heb ik het bericht over dc dood op het slagveld van Overste Den Ouden vernomen. Deze dappere oificier hield de hoogste militaire traditi van zijn tand hoog en zijn moed en werkkracht zullen node gemist worden", aldus MacArthur. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, noemde Overste Den Ouden een dapper officier. De Verenigde Staten betreuren zjjn dood zeer, zo zei hij. Amerikaanse regering heeft vandaag tijdelijk de verkoop van tarwe voor export in het kader van de internationale tarwe- overeenkomst stopgezet, teneinde eerst na te gaan welke behoeften nog niet be vredigd zijn. Het departement van landbouw zal voor lopig geen exportsubsidie-tarieven meer publiceren, zoals het tot dusverre dage lijks deed, behalve voor tarwebloem, zodat de exporteurs alleen kunnen verkopen met het risico dat zij geen subsidie zullen ontvangen. De Ver. Staten hebben zich krachtens de overeenkomst verbonden 248.164.000 bushels tarwe te verkopen tegen prijzen, die 76 cents per bushel beneden het binnenlandse prijspeil Uggen. Dit prijs verschil wordt door de regering aas; de exporteurs vergoed. Tot 6 Februari had den de exporteurs 172 miliioen bushels verkocht en nadien vermoedelijk nog 12 miliioen bushels. Het departement van landbouw gaf te kennen, dat Amerika zijn leveringsverplichtingen in het kader van de internationale tarwe-overeenkomst ten volle zal nakomen. In de afgelopen jaren heblieii onge veer 2.200 militairen in Indonesië door /.elfstudio liet middenstandsdiploma be haald terwijl bovendien 1.200 militai ren slaagden voor het praetijkdiploma boekhouden. Verder wisten 600 mili tairen door zelfstudie het einddiploma H.B.S. te verwerven. Tal van andere j militairen ontwikkelden zich door mid del van schriftelijke cursussen; enke- j len van hen behaalden zelfs het eind diploma gymnasium. De dienst Re creatie en Algemene Ontwikkeling (R. A. O.) in Nederland stuurde deze schriftelijke cursussen naar Indonesië. Er waren maanden, dat er 110.000 les sen werden verzonden. De steenkool-positie van W.-Duitsland is uitermate critiek en men zal de toe wijzingen voor 't binnenlandse verbruik drastisch moeten beperken gedurende de komende zes weken, aldus heeft de Duitse regering bekend gemaakt. Woensdag begonnen de besprekingen met het internationale Ruhr-Gezagsor- gaan. waar Duitsland ook lid van is, ter vaststelling van de export-quota voor. het tweede kwartaal van dit jaar Duits land heeft een verlaging gevraagd van 6.830.000 tot 4.900.000 ton. De minister van econ. zaken heeft ver klaard, dat de schaarste wordt veroor zaakt door het hoge cijfer, dat voor de export is vastgesteld, door het tekort schieten van de Duitse mijnen, de pro ductie uit te breiden en door het uitblij ven van de Tsjechische kolen. De kolentoewijzingen voor het binnen land moesten daardoor gebracht worden op 74 pet. van die van October van bet vorige jaar. Daardoor zou W..Duitsland dan een miliioen ton minder tot zijn beschikking hebben dan in October het geval was. Het antwoord, dat de zes geallieerde landen, die met Duitsland in het Ruhr- Gezagsorgaan zitten, op de Duitse klach ten geven, houdt in, dat 't Ruhr-statuut. dat door Duitsland word't erkend, In het leven Is geroepen om te zorgen, dat an dere landen t.a.v. de Ruhr-producten niet in een nadelige positie komen en dat aan eerlijke verdeling ervan zal plaats vinden Dit betekent, dat in tijden van kolenschaarste de Ruhr zal moeten exporteren naar landen, die zelf niet vol doende kolen hebben, zodat deze niet in 'n ongunstiger positie komen dan Duits land. Van geallieerde zijde wordt; er nog op gewezen, dat Duitsland de vorige zo mer. toen er een overvloed aan kolen was. erg blij was vee) meer te kunnen exporteren dan thans het geval is. Een bitter gevecht over deze kwestie In de vergadering van het Ruhr-Gezags- orgaan kan verwacht worden. Dr Franz Blücher, de vice-kanselier heeft nog meegedeeld, dat er onderhan delingen worden gevoerd over de invoer van Amerikaanse kolen, maar hiermee gaan zeer grote moeilijkheden gepaard wat betreft scheepsruimte en buiten landse valuta. Tot nu toe zijn deviezen voor invoer van 200.000 ton beschikbaar gesteld. In Industriële kringen te Dusseldorp word't veel ophef gemaakt van het feit. dat een Duits consortium van staalfa brieken 1,4 miliioen ton Amerikaanse kolen heeft besteld in ruil voor staal- nroriucten Dit kwantum zal in een jaar worden geïmporteerd, grotendeels recht S3L naar het Ruhrgebied. Opgemerkt dat deze transactie de Duitse staalindustrie verder In haar concurren tie capaeitelt zal benadelen, daar de prijs der Amerikaanse kolen de dubbele is van de Duitse binnenlandse kolenprljs. In economische kringen wordt er op gewezen, dat Duitsland genoodzaakt is zijn eigen goedkope kolen te exporteren en dure Amerikaanse te kopen. Men leidt uit de door de algemene kolen- schaarste ontstane situatie af, dat het dt hoogste tijd is, dat de door het Ge zagsorgaan vastgestelde exportprijzen van Ruhrkolen worden aangepast aan de wereldmarktprijzen. In leder geval houdt de Industrie in West-Duitsland er rekening mede, dat zij wegens onvoldoende koienleveranties binnen de komende zes weken gedwon gen zal zijn tot het sluiten van bedrij ven over te gaan, welke sluitingen tot veertien dagen zullen kunnen duren. Dit werd door het Bundesverband der Deutschen Industrie aan de West-Duitse minister van economische zaken en de vice-kanselier telegrafisch medegedeeld. Wanneer het niet gelukt, om in de ko mende maanden meer kolen voor bin nenlands verbruik beschikbaar te stel len, is het te vrezen, dat dergelijke pe riodes van sluiting der bedrijven zich voortdurend zullen herhalen. Gisteren heeft de kantonrechter te Rotterdam uitspraak gedaan in de prin cipieel aanhangig gemaakte zaak tegen de 50-jarige directeur van verkoopafde ling van de Unilever P. J. M., uit Rot terdam. Deze was gedagvaard, omdat de Blueband-fabriek de Loterij wet zou heb ben overtreden met het organiseren van de prijsvraag, die het vorige jaar was uitgeschreven. Aan de hand van gepu bliceerde afbeeldingen moesten de deel nemers een slagzin bedenken waarin de kwaliteit en eigenschappen van de Blue- bandmargarine tot uiting moesten komen. De ambtenaar van het O. M. Ahad in dit proefproces wegens overtreding van de loterijwet een boete van 6.— geëist, subs, een dag hechtenis. De kantonrechter achtte gistermorgen in zijn schriftelijk vonnis overtreding van de Loterijwet niet bewezen en sprak dedirecteur vrij. In dit vonnis meent hij, dat de deel nemers wel een overwegende invloed op de kansbepaling konden uitoefenen o.a. door hun algemene ontwikkeling Verder was de kantonrechter van oor deel dat hulp van derden mogelijk was en dat er een ruime tijd gegeven was om de inzending te overdenken. De deelnemers waren onderworpen aan het subjectieve inzicht van de jury. aldus besloot dit vonnis. De verdwijning van de cylinder met chloormethyl te Bussum, waarvan wij dezer dagen melding maakten, is opge helderd. De oproep tot ouders en opvoe ders is niet tevergeefs geweest. De dadertjes van de „diefstal" zijn twee kleuters van vier en vijf jaar, die een bewaarschool In de omgeving bezochten. Zij zagen de cylinder op het trottoir op de hoek van Laarderweg en Singel staan en vonden het leuk speelgoed. Om beurten torsten de jongens de cy linders naar een erf aan de Voormeulen- weg, waar zij hem verborgen in een oude. sinds jaren niet gebruikte handkar. Een buurvrouw zag de knapen rondscharrelen en toen zij de berichten in de kranten en over de radio hoorde, heeft zij de politie van het door haar geziene in kennis ge steld. Gelukkig bleken de kleuters de cylinder in ongeschonden staat te hebben achtergelaten en kon hij, zonder onge lukken veroorzaakt te hebben, aan de eigenaar worden teruggegeven. Advertentie Gancia Wie op een prille lentedag op verkenning trekt om het voorjaar te zien oprukken, kan in het grensgebied van Rotterdam, Schiedam en Delft stoten op deze pittoreske oude watermolen, die in de gemeente Rotterdam tassen de Kandelaarweg en de Poldervaart ligt. Maar, zoals het wel eens meer gaat in deze tijd; de landelijkheid en deze moderne eeuw liggen zij aan zij, zodat wij achter de oude molen verrast werden door een woning, dia eerder als bus gefabriceerd is geweest. Een regelrechte „prefabricated dus. Dat autobus vrouwelijk is, behoeft bij al dit gespiegel en deze pronte opschik zie foto hieronder geen betoog. Als antwoord op het huldigingstelegram aan Z.H. de Paus. dat op de laatste dag van het congres ..Kerk in Nood" werd verzonden, heeft de H. Vader het vol gende telegram terug gezonden: „Hartelijk dankend voor uw groet geeft de H. Vader in vaderlijke liefde Zijn Apostolische Zegen aan Oostpriesterhulp en zijn belangrijke taak". De inzamelingsactie, welke op het ogen blik voor dit werk wordt gevoerd, heeft bij de leden van de Noordbrabantse Chr. Boerenbond prachtig succes. Ongeveer 115 afdelingen van de N.C.B hebben tot dus ver bijna 57.000 bij elkaar gebracht. Van ongeveer 160 afdelingen moeten de resul taten nog op het hoofdkantoor te Tilburg binnenkomen. Door de „National Gallery" van Victo ria in Australië is in Londen voor 46.000 pond Rembrandt's „Portret van een man" gekocht. Dit is het hoogste bedrag, dat ooit door een museum in Australië werd betaald voor een schilderij. Het overtreft met 13.000 pond het bedrag, dat door de zelfde instelling werd betaald voor van Eijk's „Madonna en kind", welks waarde thans op 80.000 pond wordt geschat. De thans gekochte Rembrandt zal over drie maanden naar Melbourne worden gezon den. De Nederlandse schilders zijn goed ver tegenwoordigd in de „Victoria Gallery". Er is daar een zelfportret van Rembrandt (1666) en twee andere Rembrandt's; voorts werken van Terborgh, Jan Steen en van Ruysdael. - Tsflglg ->Jt „Wij weten, dat het Episcopaat in tijden van nood, zoals in de oorlog, toestaat, dat des avonds H.H. Missen worden opgedra gen en ook. dat het voor het ontvangen van de H. Eucharistie dispensatie heeft verleend voor wat betreft het gebod van het nuchter zijn. Wij willen niet eisen Acht maanden lang heeft J. P. K. van Eechond, directeur van Binnen lands Bestuur en Justitie van Nederlands Nienw-Guinea, bij de Wissel- nieren rondgezworven, waar hij als Commissaris van Politie in nauwe samenwerking o.a. met pater Tillemans M.S.C., die tegenwoordig Aposto- iS^ ^*caris van Merauke is, belangrijke pioniersarbeid heeft verricht. 1 oen de oorlog met Japan uitbrak, bevond hij zich onder de Papoea's, ergens in het binnenland. Amerikanen, die met een militaire vliegboot op e Idenburgrivier landden, namen hem mee. Later kwam hij bij een topping weer uit de lucht gevallen. Met liet invalsleger der Amerikanen trok hij Hollandia binnen. F. Ti vtie"ende vlammenwerper op een der Koreaanse vliegvelden, gereed voor de 'start. Deze Lockheed Shooting Star" is uitgerust met 6 Napalm bommen elk gevuld met 480 liter benzine-gelei. De bommen worden van Iwe hoogte af op de doelen worpen, die op hetzelfde moment geheel in vlammen ehuld zijn. Napalm-bommen zijn een van de meest effectieve ui«£ë/« uiaarorn 4* Verenigde Luchtnwht in Korea dg beschikking heeft. uiP het'''heum»*8 enikele markante grepen hoogte van de problemen waarvoor dit land zien op politiek, sociaal cc^misch en niet te vergeten: godsdlen^gebtd gesteld ziet als deze geboren Limburger die gedurende een verolijf van meer dan veertien jaar aan Nieuw-Guinea me' hart en ziel verknocht is geraakt. 1 hait Momenteel vertoeft hij met verlof in Den Haag. Wtj hebben hem dezer dagen in zijn woning opgezocht. Openharti" heeft hij ons zijn standpunt over Nieuw'- G-uinea uiteengezet. „Met alle middelen die ons ter beschik king staan moeten w\j trachten Nieuw- Gnlnea voor Nederland te behonden". verklaart hij ons met klem. „Ons volk is daartoe moreel verdicht. WU alleen beschikken over de ervaren mensen die deze verantwoordelilke taak naar beho ren kunnen vervullen. Meer dan een eeuw maakt t Nieuw- Guinea deel uit van ons Koninkrijk. Zen ding en Missie hebben op het volk der Papoea's een christelijk cachet gelegd. Vergeet echter niet dat de kerstening der inlanders.nog slechts in het beginstadium verkeert. Slechts in bepaalde streken heeft de invloed van het Christendom ge durende drie generaties kunnen doorwer ken. Wij zijn In geweten verplicht de christelijke opvoeding der Papoea's, waar aan wjj begonnen zijn, voort te zetten. Atogoa wij uit aoominmiscd*. mwrantiltg- tische en financiële overwegingen van deze zware verplichting zonder meer af stand doen? Neen, dat zou in de gegeven omstandigheden een wandaad zijn. Door overdracht aan Indonesië een in wezen mohammedaanse staat zou het christelijk karakter van het volk der Papoea's vernietigd kunnen worden. Over het algemeen word't de inheemse bevolking van Australisch Nieuw-Guinea westers-christelijk opgevoed; wordt Ne derlands Nieuw-Guinea onder Indonesisch bestuur geplaatst, dan is het allerminst uitgesloten, dat de verdere ontwikkeling van dit gebied zich in oosters-mohammf.- daanse richting zal bewegen Verdeelt men Nieuw-Guinea op deze wijze in tweeën, dan ontstaat daardoor een con flict in de boezem van het eigen volk. De volkerenkunde leert bovendien, dat Nederlands Nieuw-Guinea polynesisch- melanesisoh georiënteerd is en derhalve in het South Pacific-blok thuis behoort, waar de christelijke godsdiensten over wegend in de meerderheid zijn. Deze lijn mag niet verbroken worden, ddch moet' worden voortgezet. Weet u wat er in Samos gebeurd is? Dit gebied is in West- en Oost-Samoa ver deeld. Het ene stuk behoort tot Nieuw- Zeeland, het andere tot de Verenigde Stateh van Amerika. De gevolgen van deze politieke zowel als culturele schei ding zijn zodanig, dat de bevolking van beide delen thans alle moeite doet om harettigd t« wocdan. De Hoogedelgestrenge Heer J. P. K. van Eechoud, Directeur van Binnen lands Bestuur van Nederlands Nieuw-Guinea. In To go land (Afrika) doet zich iets der gelijks voor. Door een volkomen artifi ciële scheiding is dat gebied in een Brits en Frans Togoland uiteengevallen. De in heemse bevolking van deze gesepareerde gebiedsdelen verlangt eveneens met el kander verenigd te worden en heeft daar toe stappen bij de Uno ondernomen Deze voorbeelden houden voor ons een waar schuwing in. Wij moeten ons hoeden voor de fouten die elders zijn begaan". „Naar ik uit dit onderhoud meen te mogen opmaken, gebruikt U bij voorkeur het woord „opvoeden", Zoudt U „besturen" in dit verband niet juister vinden?" .,Dit bedoel ik daarmede", zegt de di recteur „Opvoeden en besturen hangen ten nauw3te samen met het acculturatie- probleem. Dit vraagstuk is op Nieuw- Guinea aanmerkelijk gecompliceerder dan het op Java ooit is geweest. Want de Javaan bezat een eeuwenoude cultuur, die door de Nederlanders beschermd is De cultuur der Papoea's, die nog groten deels primitieve bosbewoners zijn. moet daarentegen kapot worden gemaakt, want daarin schuilen evwal elementen welke in een beschaafde maatschappij onmoge lijk gehandhaafd kunnen worden. Aan gezien deze cultuur een organisch geheel vormt, desintegreert ze deardoor volko men, met het gevolg, dat de Papoea zijn morele normen verliest. Alleen de gods dienst kan hem daarvoor in de plaats nieuwe normen geven. Op Nieuw-Guinea is godsdienst dan ook voorlopig gouvernementszaak. Neutraal onderwijs b.v. is daar uit den boze. Er mpeten confessionele scholen worden op gericht, die ten volle gesubsidieerd wor den. Indonesië beschikt niet over een vol doend aantal ervaren ambtenaren, die in staat zijn het volk van Nieuw-Guinea te besturen, want het heeft er voor eigen binnenland zelfs niet genoeg. Het valt te verwachten, dat het de minst bekwame ambtenaren voor de buitendienst bestem men zal. Jaren geleden betekende Nieuw-Guinea voor ons land niet veel meer dan een aan hangsel In de ambtenarenwereld gold overplaatsing naar dit gebied destijds als een strafmaatregel De goede uitzonderin gen niet te na gesproken, toonden deze mensen over het algemeen weinig animo voor hun werk te bezitten, vervulden hun opdrachten met tegenzin en misten het juiste gevoel voor hun werk. Voor de jon ge staat Indonesië die zoals bekend met talrijke interne moeilijkheden te kampen heeft zou Nieuw-Guinea nog meer dan vroeger voor Nederland het ge val was een te verwaarlozen aanhang sel worden. Momenteel beschikt ons volk daarente gen over een ruim aantal knappe ambte naren, die gaarne ln Nieuw-Guinea aan het werk zouden gaan, wanneer de poli tieke status daarvan maar vaststond. Laat ons niet vergeten, dat Nieuw- Guinea thans zijn eerste schreden zet op de weg, die door Java reeds drie eeuwen lang werd afgelegd. Indonesië heeft zicb autonomie verworven. Nieuw-Guinea, dat grotendeels uit het stenen tijdperk te voorschijn treedt, is voor politieke zelf standigheid nog niet rijp en het zal nog heel lang duren vooraleer Nederland zicb ontslagen mag achten van zijn zedelijke plieht tot leiding en opvoeding van de Papoea's. De intellectuelen bestaan daar uit een gering aantal onderwflzers. be stuursambtenaren van de laagste rangen en ziekenverplegers. Laten wij de Papoea's los nu zij de eer ste vruchten der beschaving proeven en hun heil van ons verwachten, dan zullen zij ons voor de toekomstige ontwikkeling aansprakelijk blijven stellen. Ook wan neer het daar misloopt. Wij genieten hun vertrouwen en dit mag niet geschokt of beschaamd worden. De uitstekende brochure „De Papoea's roepen Nederland", waarin de Nieuw- Guinea-delegatie die kort geleden ons land heeft bezocht, op een heldere manier uiteenzet wat zij van ons volk verwacht is -voor mij een aangename verrassing ge weest Dit betoog onderstreept wat ik u reeds zeide: Nederland heeft ten opzichte van Nieuw-Guinea een morele plicht te vervullen. De Papoea's zien naar ons op als naar het volk dat hen naar een nieu we toekomst moet leiden,". maar verzoeken. Wij geloven, dat wij door de enquête onder de Kajotters met be trekking tot de Avondmis gehandeld heb ben volgens de eis van de H. Vader, toen Deze zeide: „Wie thans de leiding heeft is verplicht om in de goede zin van het woord in het volle leven te staan Met deze woorden richtte de Katholieke arbeidersjeugd aan het Duitse episcopaat het verzoek om de avondmissen te hand haven. Uit een enquête onder de Kajotters in bijna alle Westduitse steden, waarop 753 antwoorden binnenkwamen, bleek, dat meer dan de helft, 52,3 van alle ge- vraagden reeds vóór 6 uur moet opstaan om tijdig op het werk te kunnen zijn. Daar 30,2 van de eerste H.H. Missen tussen 6 en 6,15 uur beginnen, 31,3 tussen 6.30 en 6.45 uur en 29,7 tussen 7 en 7.15 uur, kunnen ongeveer 84 van alle Bevraagden nimmer door de week een H. Mis bijwo ïen. Van de betrokkenen gaven 98 aan, dat zü des avonds beter in de gelegenheid waren om de H. Mis bij te wonen. De gunstigste tijd voor een Avondmis is vol gens de enquête om half acht. omdat bijna alle jonge arbeiders vóór -ven uur des avonds van hun werk zijn teruggekeerd. Op de vraag hoe dikwijls zij des avonds de H. Mis dachten bij te wonen, antwoord den 9,8 met „soms", 57,1 met „dik wijls" en 30,1 met „geregeld". „Het feit. dat dus 87,2 der onder vraagde jonge arbeiders en arbeidsters verklaren, dat zij de avondmis „dikwijls" of „geregeld" zouden bijwonen aldus de brochure der K.A.J. kan voor velen een verrassing zijn. Er blijkt echter uit, hoe groot nog de echte godsdienstige be reidheid is van onze jeugd, die zich in generlei opzicht, zoals vele oppervlakkige oordelen luiden, heeft overgeleverd aan de louter materiële waarden van amuse ment en sport. Het betreft hier weliswaar slechts een kleine elite binnen de arbei dersjeugd, een elite echter, die het ernstig meent". Na. r wij van de zijde der Ned. Spoor wegen vernemen, zullen de lijnen Zwolle Leeuwarden en ZwolleGroningen met ingang van de nieuwe dienstregeling in Mei 1952 electriscb geëxploiteerd worden. Zulks in tegenstelling met andersluiden de berichten, waarin sprake is van de datum 1 Januari 1952. Wel zal met ingang van deze laatste datum het baanvak AmersfoortZwolle geëlectrificeerd zijn. Gediurendte de restauratie werkzaam heden aan de kathedraal van Siena t beroemd is om baar mozaïekvloer, ws in de voornaamste feiten van het Ou -e en Nieuwe Testament zijn afgebeeld, em documenten van zeer grote geschiedkun dige waarde gevonden. Tijdens het af breken van een muur heeft men een me talen doos gevonden, die op haar beurt twee cartonnen dozen bevatte, waarin tekeningen van de hand van Donatelli, die de bronzen deuren van de kathedraal heeft vervaardigd. Behalve deze tekenin gen bevond zich in de dozen notg een honderdtal andere handschriften en teke ningen van Jacopo della Querela. Ber nini en andere kunstenaars. Daarenboven is nog een register aan de dag gekomen, dat de onkosten verrekening van de bouv; van de kathedraal bevat met de bark ..Monte dei Paschi uit de twaalfde eeuw. Deze bank bestaat nog steed*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5