Mr Oud verheugd over nieuwe formateur de MACARTHUR GEEFT BEVEL TOT OFFENSIEF Centrale sector der Chinezen ingestort Overste Den Ouden: „Korea is bitter tegengevallen Westelijken willen met Moskou praten Over agenda van een eventuele viermogendheden-conferentie Stakingen ontwrichten Britse spoorwegen West-Europa moet vrij blijven Nederlanders leverden bewijs van hun vaste wil Onweer in het Hoesten van het land ,A KM Op de fronten nieuwe offensieven van MacArthuren mr Oud Mr Steenberghe geen voorstander van politiek van potverteren Vrijwillig aanvaarde taak is zeer zwaar Dinsdag 20 Februari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Realist pur sang" „Zij menen het echt" Bevin heeft ziekenhuis verlaten Actie breidt zich over het gehele land uit Eisenhower's hoofd kwartier in Mei gereed Collins bepleit het zenden van troepen naar West-Europa Vreemd verschijnsel maar geen lente-tip WEERBERICHT J De V.S.'-hegemonie •dk juich het zeer toe dat op de heer Steenberghe dé keus is gevallen." Deze woorden sprak mr Oud gisteravond te Amsterdam tijdens een vergadering van de V. V. D. waarbij uiteraard de kabinetscrisis de hoofdschotel vormde van het besprokene. .ik acht het een voordeel, dat hij de laatste jaren niet actief aan het politieke leven heeft deelgenomen en daardoor niet in de onvermijdelijke sfeer der politieke gevoeligheden is geraakt aldus de fractieleider der V. V. p. <]e Tweede Kamer. Ondankbare taak Geen medewerking Onbevredigend Zonder overleg Het verzet van de communisten aan het centrale front hij Tsjetsjon is ineengeschrompeld en naar verluidt trekken de Noord- Koreanen zicli van een 16 km. ten Noorden van deze stad gelegen punt terug. MacArthur heeft zich inmiddels naar het front begeven, en heeft tijdens een bezoek aan de sector Wondjoe de „hervatting van het initiatief" door de strijdkrachten der V. N. bevolen. Hij voegde daar overigens geruststellend bij: „Ik zal niet willekeurig van mijn bevoegdheid, de 38ste breedtegraad te overschrijden, gebruik maken". De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben gistermiddag te Moskou de Russische minister van buiten landse zaken, Visjinsky, het antwoord van hun regeringen over- handigd op het Sovjet-plan tot het houden van een viermogendheden- coh erentie. In dit antwoord wordt voorgesteld, dat de plaats vervangers der vier munsters van buitenlandse zaken op 5 Maart a.s. te Parijs zullen bijeenkomen om een agenda te ontwerpen. Voorts wordt aan de Sovjet-Unie nogmaals gevraagd, alle kwesties, die spanning m de wereld veroorzaken, aan de orde te laten komen en niet alleen zoals Moskou aanvankelijk wenste de Duitse kwestie. Washington sceptisch gestemd Wonju. Gratificatie wel gewenst OUDE EN NIEUWE JONGENS Primair blijft: voorkomen van agressie De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Winden hoofdzakelijk tussen Zuiden Zuld- W^L Aanvankelijk nog krachtig, later tijdelijk matig tot zwak. Zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sn«uw en verspreide opklaringen. Weinig verandering fa» temperatuur. Woensdag 21 Februari: Zon op 7.45 uur, onder 18.03 uur: Maan op 17.40 uur, onder 7451 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN Redering moet t durven zeggen „Ook in 1913 is aan een niet meer actief politicus de taak tot vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Na 12 jaar als politicus „met emeriaat" te zijn geweest, werd de heer Cort van der Linde forma teur en zijn kabinet is een van de voor treffelijkste geweest die wij hebben ge kend. Het is best mogelijk", aldus de heer Oud, „dat de nieuwe formateur zal slagen in de samenstelling van een kabinet op brede basis. Daarbij komt nog dat mr Steenberg"® een realist pur sang is. De heer Oud nee een jaar met hem als collega werkt onder Colijn en toen bleek dat mr Steenberghe geen voorstander was „politiek van potverteren", z°a18 bog toe Is gebeurd en welke P° P. v. d. A. bij monde van het N.V.V. wil continueren". „We zijn straatarm, berooid uit de oorlog gekomen", aldus mr Oud „en onze na-oorlogse leefwijze 1* niet in overeenstemming geweest met deze harde realiteit. Het ls de ondankbare taak van een nationaal kabinet om deze waarheid onder ogen van de Ne derlanders te brengen. Vooral van socialistische zijde wordt deze realiteit verdoezeld. Zij zien legen deze waarheid op. Als het huidige levenspeil niet ge handhaafd kan blijven, aldus het N.V.V.- Men zou kunnen denken dat onder- staande foto een beeld geeft van het front in Korea na een zwaar bombardement. Het plaatje geeft echter een indruk van de vernielingen, die de uitbarsting van de vulkaan Lamington op Australisch Nieuw-Guinea, heeft aangericht. Door de geweldige kracht van de lava werd een jeep in afgeknapte bomen geslingerd. Ruim 4000 inboorlingen en 35 Europeanen werden gedood. manifest, dan moet er maar bij het bui tenland geleend worden of anders de reserves worden aangesproken. Ik zie het buitenland al komen" riep de heer Oud uit. Reeds eerder is van socialistische zijde bezwaar gemaakt tegen een realistische politiek. Toen bleek dat de heer Stikker bij zijn pogingen een kabinet samen te stellen, deze werkelijkheid wilde poneren, kon hij geen samenwerking van de P. v. d. A. krijgen met het bekende resul taat. Ook de heren Drees en Van Schaik zijn, volgens de fractievoorzitter van de V.V.D. gestrand op deze realiteit. „Hopelijk zal mr Steenberghe de kracht en de moed hebben, om een impopulair kabinet samen te stellen. Later zal dan blijken, dat de impopulariteit verdwijnt, al is het pas bij de historieschrijver, maar de taak van de staatsman is te letten op volgende geslachten". Deze uitspraak had mr Oud ook verle den, week in Dordrecht gemaakt. Maar hij herhaalde het nog eens uitdrukkelijk om dat daarin de kern van de zaak schuilt. De V.V.D.aldus mr Oud was er vol daan over dat er in het kabinet in de heer Stikker een vertegenwoordiger van de partij zat en dat er ook een C. H.-minister was aangesteld. De partij meende dat het beleid van een aldus samengestelde rege ring bevredigend zou zijn. Dit was het echter niet. Steeds veranderde de regering haar standpunt en zo kwam de V.V.D. voor haar moeilijke beslissing inzake de kwestie-Nieuw Guinea. Bij de souverei- niteitsoverdracht aan Indonesië heeft de partij, aldus mr Oud haar verantwoorde lijkheid duidelijk gevoeld en daarom niet gestemd tegen deze overdracht, die een grote teleurstelling is geworden, omdat in strijd met de resultaten van de R.T.C. het zelfbeschikkingsrecht nooit aan het Indo nesische volk gekomen is. Had de V.V.D. dat niet gedaan, dan zou er op dat kritieke moment een kabinetscrisis zijn ontstaan. Bij onze strijd voor vrijheid en demo cratie, zo zeide mr Oud, prijzen wfl ons gelukkig dat wij de Verenigde Staten aan onze zijde hebben. Dit heeft echter een schaduwzijde. Het zou nl. niet goed zijn als wU permanent onder de hegemonie van de V. S. zouden moeten blijven. Een eensgezind Europa zou in staat zijn zichzelf te blijven ondanks de dreiging van achter het IJzeren Gordijn en de in vloed van de V. S." Voor mr Oud had gesproken mr Vonk, die de heersende kabinetscrisis „een sluit stuk van de ellende der afgelopen vijf jaren" noemde. De beruchte motie-Oud heeft zware gevolgen gehad en zo blijkt, dat een minderheidsmotie een heel kabi net naar huis kan sturen, omdat het kabi net „moe is en vermolmd". De feiten,, aldus mr Vonk, stellen ons reeds in het gelijk dat de motie gewichtig is geweest. Ten aanïien van de kwestie-Indonesië gaf mr Vonk te kennen dat de V.V.D. moeilijk anders kon dan bij de souverel- niteitsoverdracht met de regering mee gaan; de partij kon echter niet accoord gaan met de integrale overdracht van de souvereiniteit van Nieuw-Guinea aan Indonesië. In het bijzonder verweet mr Vonk de regering dat zij op haar eerst gegeven verzekering Nieuw-Guinea nooit aan Indonesië af te staan, in prin cipe was teruggekomen zonder overleg met het parlement. Er was voor deze vergadering van de V.V.D. zeer grote belangstelling van de zijde der Amsterdamse bevolking. v. v';: j":v"'' gfy' X Prinses Marijke bekijkt met plezier het electrisch fornuisje, dat haar door een deputatie v-n het Regiment Verbindingstroepen ter gelegenheid van haar vierde ve dag gisteren op Paleis Soestdijk werd aangeboden. Volgiet een communiqué van het acht- heerst slechts hier en daar ac- uvwelt aan het front, dat tiiaos vrijwel van West naar in een rechte lijn Oost. Een Amerikaanse patrouille stak 32 k.m. ten Oosten van Seoel de Han over en stuitte op een kleine communistische con centratie. Noordwestelijk van de Zuidikoreaanse hoofdstad doorkruisten geallieerde pa trouilles het schiereiland Kimpo zonder in aanraking te komen met de tegen stander. Uit Seoel zelf kwam zo nu en dan artillerie- en mortiervuur. In het gebied van de stad zouden de commu nisten meer pantservoertuigen samen trekken. Ten Noord-Oosten van Tsjipjong werden twee ingegraven communistische batal jons gedwongen zich terug te trekken, terwijl gisteren de gehele dag gevechten geleverd werden onmiddellijk ten Zuiden van Hoengsomg en ten Noorden van Tsjetsjon. De Britse .kruiser Belfast en de Australische torpedoboot jager Warra- munga hebben zich bij de geallieerde vloot gevoegd, die de haven Wonsan aan de Oostkust de afgelopen dagen zes dagen heeft beschoten. Aan de Westkust neemt de Ameri kaanse zware kruiser Saint Paul, ter hoogte van Irutsjon, doelen ten Noorden van de Han onder vuur. Men vermoedt, dat de communisten zullen trachten in de buurt van Hoeng- son stand te houden; iin de omgeving van d;ie plaats werd een concentratie van troepen waargenomen. Uit een officieel rapport van de op het slagveld gesneuvelde commahdant van het Ned. detachement Verenigde Naties, overste Den Ouden aan de chef van de Generale Staf, d.d. 25 Januari, blijkt dat Korea de vrijwilligers bitter tegengevallen is. De commandant zeide dit woordelijk en hij ver volgde: „Niet de vijand, doch het klimaat en de te verduren ontberingen werken slopend en uitputtend. Slechts de bezieling die van de officieren uitgaat en het besef, dat men als vrijwilliger deze consequenties te aan vaarden heeft, hos'dj dc soldaten op hun plaats. Vooral de laatste weken hebben het uiterste van "het moreel gevergd. Terwij] ik reeds verscheidene malen mijn waardering hierover heb geuit, hebben de Amerikanen niets dan de grootste bewondering voor ons", aldus de overste. Wat niet in het rapport was beschreven, waren de bezieling, die van overste Den Ouden zelf uitging, de zorg, die hij aan zijn mannen gaf, het voorbeeld van toe wijding en standvastigheid dat hij hun gaf. Naar van betrouwbare zijde te Parijs vernomen wordt, verwerpt de Franse nota die ongeveer gelijkluidend is aan die van Engeland en de V. b. de Russische beschuldigingen over een her bewapening van Duitsland. West-Duits- land heeft geen leger en geen oorlogs industrie; Oost-Duitsland daarentegen wel, aldus wordt gezegd. De problemen, die de spanning tussen net Oosten en Westen veroorzaken, moe ten ernstig bestudeerd worden. Indien de Plaatsvervangers van de „grote vier" er jn mochten slagen een agenda op te stel len, die voor alle partijen aanvaardbaar is, dan zouden zij een datum moeten bepalen voor een bijeenkomst van de vier minister» van buitenlandse zaken. Deze conferentie zou te Washington moeten plaats vinden. Vermoedelijk zal Moskou zich tegen deze laatste voor waarde sterk verzetten. Op de agenda zullen o.m. moeten voor komen: een onderzoek naar de oorzaak van de spanning in Europa en naar het huidige peil van de bewapening, terwijl voorts de problemen met betrekking tot Duitsland en het Oostenrijkse vredesver drag besproken zullen moeten worden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de nota met allesbehalve hooggespannen verwach tingen aan Vinsjinsky laten overhandi gen. Het sprak er gisteravond zijn twij fel over uit, of het Kremlin wel inder daad een viermogendheden-conferentie wenst. „Was dit wel het geval", aldus een woordvoerder: „dan zou Moskou toch niet telkens nota's vol lasterlijke beschuldigingen en kwaadwillig ver draaide feiten versturen Elke uitnodi ging tot het voeren van besprekingen om te komen tot een teniet doen van de bestaande spanningen ging tot dus verre vergezeld van dergelijke aantij gingen, die eerder de spanningen kun nen doen toenemen dan dat zij geschikt geacht kunnen worden als gunstige inleiding tot gemeenschappelijk over leg". Over de opdrachten, welke door de Amerikanen aan het detachement werden gegeven, zegt Den Ouden: „Wij hebben heel goed de Amerikaanse tactische voor schriften bekeken. Misschien kennen wij ze beter dan de Amerikanen zelf Maar onze eerste opdracht luidde: Stellingen voorbereiden en vuurplan indienen van een defensieve opstelling achter de Han met een frontbreedte van. schrik niet 8 km. De tweede opdracht was een hoofd- aanvoerweg beveiligen over een afstand van 100 km. en dat alles met een bataljon minus 1 geweercompagnie (ca 650 man) Het gekke is dat de Amerikanen het allemaal even mooi vinden, wat we doen Telkens heb ik het gevoel dat ze ons wat op zitten te poetsen. Maar zij menen het echt". Op 16 Januari schreef hij: „Ik geloof dat we de 6 zwaarste dagen van ons leven achter de rug hebben In de Wonju-sector. Tot tweemaal toe hebben we de terugtocht van de 2e divisie ge dekt als achterhoede en toen moesten wij plotseling Wonju weer gaan heroveren; 3 dagen heeft dat geduurd, maar het is niet gelukt. Het kon ook niet lukken, want de hele divisie was van de kaart door oververmoeidheid. Ik heb het aan onze eigen mensen gemerkt wat het zeggen wil met oververmoeidheid te doen te hebben Wij waren reeds 4 dagen en 4 nachten in touw. steeds verplaatsen, ingraven, nieuwe posities verkennen, „moven" ingraven geen eten geen slaap, ontzettend koud en toen ze moesten gaan vechten was ieder een kapot. En zo heb tk een hele divisie zonder enige stootkracht gezien. De Fran sen en Hollanders hebben het spits afge beten en worden door de Amerikanen ge weldig geprezen Maar hecht niet te veel waarde aan de kranten- en radio-berich ten. Het is alles overdreven. De koude en vermoeidheid zijn heel wat ernstiger dan de vijand. Wij beschikken over betere wapens en onze vrijwilligers willen vech ten. In geen brief 11e' overste Den Ouden na zfln mannen en ztJn officieren te prijzen om hun bewonderenswaardig moreel, hun kracht om de ergste ontberingen te dra gen, hun moedig en karaktervol gedrag Sterk drong hQ aan, zijn mensen een ontberingstoelage of een bonus of gratifi catie nü toe te kennen en andere maat regelen voor hen te treffen, waaruit Nederland's begrip en erkentelijkheid zou den blijken voor de voorbeeldige wijze, waarop z|j hun vrijwillig aanvaarde taak volbrachten. Aan deze maatregelen wordt nu op het ministerie van Oorlog hard gewerkt Overste Den Ouden verlangde niet de hem overdadig voorkomende loftuitingen, zoals die in de gehele wereld over het Nederlandse detachement klonken, hij wenste slechts erkenning van goede plichtsvervulling door zijn mannen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernst Bevin, is gisteren uit een Londen's ziekenhuis naar Eastbourne, aan de Britse Zuidkust, vertrokken om geheel van zijn longontsteking te her stellen. OM NOG EENS inzake de Kabinets crisis bij heit „ei" te beginnen, Minister Stikker kon hef ding met uitbroeden; het was ditmaal niet: weer best! Toen probeerden Drees en v. Schaik het samen, maar ofschoon zij het eitje j lang warm hielden, bfeek de schaal toch te hand en een nieuw kabinet kwam es- niet uitgekropen. Nu zal Steenberghe er ap gaan zitten. Natuurlijk staat of beter in de trant van de beeldspraak: zit Mr. Steen berghe voor een beng van moeilijkheden, doch als nomen omen is, houdt zijn naam stevige beloften in, want „steen" en „berg", hé, dat klinkt nogal massief, zo dat wij mogen vertrouwen, hier met een „kei" te doen te hebben en hij mogelijk met een kei de schaal van het kabinetsei zal weten te breken. Hopelijk vindt hij i dan tevens het ei van Columbus om een nieuw kabinet even ingenieus achter de tafel te zetten als de ontdekker van Amerika het historische ei op tafel. Maar afgezien van de naam. weten wij uit ervaring, dat Mr. Steenberghe een mannetjesputter is, die zijn mannetje wel staat, zelfs als dat mannetje oud is. Dus zijn wij vol vertrouwen op een vervroegd keurig opgetuigd Paasei. De animo om minister te worden schijnt In sommige kringen niet groot te zijn; Drees en Van Schaik hebben tenminste hun mannetjes niet kunnen vinden. Na tuurlijk hebben zij niet goed gezocht, want er zijn vast liefhebbers genoeg voor een witte pantalon en steek. Doch hen, die wilden, wensten de formateurs niet. Maar, je moet dan ook zoeken, waar wat ligt. Dat deden de formateurs echter niet in de overtuiging, dat die mensen een porte feuille niiet li®t. Em op die manier hebben z|j het zaakje laten liggen. Nu moet Mr. Steenberghe op onderzoek uit, niet om te proberen, zijn ei kwijt te raken, dch om het uit te broeden. Als het intussen maar geen stinfcei is gewor den Tenslotte zat er aan het ont staan van de crisis ad een oud luchtje Thans zal men rustig moeten afwach ten, daarbij het aan onze parlementaire redacteur overlatende om het broedproces van nabij in zijn verschillende stadia te volgen. Onze interesse is ndet zo bijs-ter groot, aangezien evenmin als Stikker, Drees en Van Schaik, ook Van Steen berghe geen bijzondere connectie van ons is, zodat wij maar niet zullen reageren op advertenties, waarbij tweedehands mi- nésterpakjes worden aangeboden En als U nu zegt, dat wij slechts een tweedehands n nister zouden zijn, dan antwoorden wij, dat een „oude" kennis het demiissionnaire kabinet ook allerminst „oude jongens" vond'. Intussen zullen wij het,maar bij ons colbertje houden en de Loupe straks rich ten op de nieuwe jongens! ANALYST. Vermoedelijk zal binnen twee weken begonnen worden met de bouw van het hoofdkwartier van generaal Eisenhower, de opperbevelhebber van het Europese leger. Het zal komen op een stuk grond van de Franse regering, dat ongeveer 25 hectare groot is en gelegen ten Noord- Westen van Rocqencourt, aan de hoofd- v eg VersaillesSt. Germain. Men hoopt het gebouw tegen het einde van Mei ge reed te hebben. De aanleg zal zo zijn, dat uitbreiding, indien nodig, mogelijk is. Duizenden spoorwegarbeiders over geheel Groot-Brittannië zijn in staking gegaan, terwijl anderen een langzaaxn-aan-actie zijn begonnen of met staking dreigen. De vakverenigingen zijn onderhandelingen begonnen met Bevan, de minister van Arbeid, en zo deze geen resultaat boeken, dreigt zowel bet personen- als 't goederenvervoer in 't gehele land ernstige hinder te zullen ondervinden, terwijl het in sommige streken zelfs tot stilstand kan komen. De vakverenigingen hebben aange drongen op loonsverhogingen van zeven tot vijftien pet, terwijl de regering slechts v|jf pet wil toestaan. De secretaris van de grootste vakvereniging heeft voor speld, dat een half millioen spoorweg arbeiders in staking zal gaan, als de werkgevers niet met „een behoorlijk loonvoorstel" komen. Zoals bekend, zijn de Britse spoorwegen enkele jaren gele den genationaliseerd. In Manchester hebben bijna spoorwegarbeiders het werk neergelegd, terwijl 11.000 collega's aangekondigd heb ben hedenavond hun voorbeeld te zullen volgen. In Liverpool voeren 3.000 spoor wegmannen een langzaam-aan-actie, in Sheffield ongeveer 10.000. Machinisten en stokers in Londen, Bristol, Birmingham en New Castle heb ben besloten, van het volgende weeJtein- de af symbolische stakingen te houden. Spoorweglieden te .Southampton willen van Woensdag af alleen tussen 8 u. 's morgens en 5 u. 's middags werken, zodat de schepen, die buiten die uren meren, opgehouden zullen worden. De tien dagen geleden genationaliseer de metaalindustrie heeft gisteren haar Tnnr*?erste staking geboekt -n wel in de Mid a.oiJUTiands. Twee honderd monteurs legden daar het werk neer, dm te protesteren tegen het ontslag van een vakbonds functionaris. Inmiddels is de staking op geheven, maar zij zal worden hervat als de betrokkene binnen zeven dagen niet weer is aangenomen. De betrokken commissies van de Amerikaanse Senaat gaan voort, met grote openhartigheid defensie-proble men te bespreken. Vele republikeinse Amsterdam is gisteravond flink ge schrokkenvan een onweersbui, die zo hevig was, dat de zware slagen op verscheidene plaatsen in de stad de rui ten deden rinkelen. Mede door het on gewone tijdstip er is in Februari zel den onweer geloofden velen, dat er zich een zware ontploffing had voorge daan. Het was echter de staart van een on weersbui, die van de Noordzee land waarts was gewaaid en die met dreunen de donderslagen gepaard ging. De kran- tenbureaux in de hoofdstad kregen heel wat telefoontjes van ongeruste burgers, die maar niet konden geloven, dat een natuurverschijnsel oorzaak van de harde klappen was. De bewoners van IJmuiden wisten echter wel beter. Boven hun hoofden had het centrum van de buien zich ont last. Het was er bar weer. De bliksem schichten verlichtten de haven, terwijl hagel en regen bij stromen naar beneden viel. Na een kwartiertje trok de bui naar Noordelijke richting om daarna, vermoedelijk naar zee, weer te verdwij nen. De buien waren tevoren reeds door vliegtuigen boven de Noordzee gemeld Hagelbuien deden zich omstreeks 8 uur op verscheidene plaatsen langs de kust voor. Ook boven Den Haag en omgeving ontlastte zich een kort onweer. Of deze bui een lentebui is? Op deze vraag kon zelfs het K.N.M.I. geen ant woord geven. senatoren willen vooral uitvoerig in gelicht worden over de vraag, of het wel nodig is meer Amerikaanse troepen naar Europa te zenden. Zij menen, dat een sterke luchtmacht het alleen wei af kan om eventueel de eerste stoot af te slaan en het Sovjetrusslsche oorlogspotentieel te verpulveren", zoals senator Kenneth Wherry het gisteren nitdrnkte. Generaal Lawton Collins, de stafchef van het Amerikaanse leger, antwoordde hierop, dat een aanval door de luchtmacht alleen niet zou kunnen verhinderen, dat Europa onder de voet zou worden ge lopen. Dit zou misschien het verlies van een eventuele oorlog betekenen of hem op zijn minst verlengen. De luchtmacht moet sterk zijn en krachtdadig en tijdig kunnen toeslaan maar naar het Inzicht van de generaal zou de Infanterie toch de beslissende factor in een eventuele oor log zijn. Ook de chef van de luchtmacht, gen. Vandenberg, is deze mening toegedaan. Hij zeide, dat het in geval van oorlog enige tijd zou duren, alvorens de lucht macht het industriële potentieel van een vijandig land zou kunnen uitschakelen: zonder een vertragende strijdmacht op het land zou het mogelijk zijn, dat de vijand zou kunnen oprukken tot de West- europese kust. Indien de Westelijke troe pen van het Europese vasteland verjaagd zouden worden, zou het bijna onmogelijk zijn daar weer terug te komen, aldus meendo Vandenberg. Wherry vroeg vervolgens, of de atoom bom dan niet voldoende was om de Sovjet-Unie van agressie te weerhouden. „De atoombom alleen niet", antwoordde Collins: „Een gecombineerde land-, lucht en zeemacht is belangrijker". Wherry betwijfelde, of West-Europa zelf wel voldoende manschappen op de been zou kunnen brengen om samen met de Amerikanen een eventuele aanval tot staan te brengen. Collins was overtuigd van het tegendeel. „Als stafchef van het leger zou ik er immers nooit tn toestem men Amerikanen naar Europa te zenden, als ik er niet van overtuigd was dat Europa zijn deel zou bijdragen". Collins prees de Westeuropese soldaten o.m. de Nederlanders die in Korea vechten. „Hun prestaties daar zijn het beste bewijs, dat West-Europa de wil heeft zich tegen agressie te verzetten", zo zeide hij. Op de vraag, of er voldoende manschap pen zouden zijn „om het rodp leger naar Moskou terug te drijven", antwoordde Collins, dat dat niet bet doel was. Het eerste doel van de Europese defensie is immers: agressie te voorkomen; het tweede is, bij eventuele agressie West- Europa te behouden. De democraat Connolly zal spoedig in de senaat een resolutie indienen, welke het zenden van troepen naar Europa goedkeurt. De president zou een desbe treffend beslui; kunnen nemen na over leg met de stafchefs en de minister van defensie en zo mogelijk met de militaire commissies van het Congres, aldus wil de resolutie. De republikein Lodge heeft een voorste] ingediend, waairim het zenden van troepen wordt goedgekeurd „mite de stafchefs met zekerheid kunnen verkla ren, dat zulks van essentieel belang ia voor de veiligheid van de V. S".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1