Door arbeiders in topleiding medezeggenschap geëist Kalm aan wat met die dikke woorden West-Duitsland sluit de grens voor alle invoer Enorme strop voor de Nederlandse handel m Romme aanvaardt opdracht tot informeren Hij zal mogelijkheden hebben gezien G Als Rusland maar geen spanning verwekte ONG In Den Haag slaat nu Rommedetromme. Een Rad van Tonge-bloem? ï^m3 V ertrouwensvotmu voor Pleven Woensdag 28 Februari 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN y J Observator Pas aan de grens kregen verladers de fraaie mededeling Kabinet met vele „oude mannen" De laatste hoop LAGEN Voor vredesbehoud moet nog heel wat geregeld worden Damstadt krijgt uitstel van betaling ""N WEERBERICHT J ul» Grens reeds potdicht Ehrhard wil Amerikaanse lening Positie van Rotterdam Er is weer een nieuwe fase in de kabinetscrisis ingetreden. Tegen het middernachtelijke uur gisterenavond kwam namelijk het bericht, dat H. M. de Koningin des avonds op het paleis Soestdijk prof. mr C. P. M. Romme had ontvangen. De Koningin heeft daarbij aan de heer Romme opgedragen „te informeren, welke mogelijkheden er zijn tot de vorming van een kabinet1 In deze opdracht, aldus de officiële mededeling van liet Kabinet der Koningin, is derhalve niet vervat de vorming ze ve van een kabinet, doch aan de informatie stelt zij geen grenzen. De heer Romme heeft deze opdracht tot informatie aanvaard. Ziet Romme mogelijkheden? Oordeel van mr Marius VOLGENS 'T SPOORBOEKJE De weersverwachting geldig tot hedenavond luidt: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer met weinig wind. In de nacht en ochtend hier en daar lichte vorst en plaatselijk mist. Midden op de dag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Donderdag 1 Maart: Zon op 7.28 uur, onder 18.18 uur; Maan op 3.34 uur, onder 10.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Economische mobilisatie van Amerika in opbouw Cliarles E. Wilson, president van de General Electric, liet enorme Amerikaanse electriciteits-concern, is thans bezig, hiertoe door president Truman aangezocht, met de organisatie voor Amerika s economische mobilisatie op te bouwen. Hij kreeg daarvoor volmachten, zoals geen enkele functionaris sinds de wereldoorlog, die in 194o eindigde, op welk gebied dan ook bezeten heeft. We hebben over Amerika's economische mobilisatie enkele weken geleden het een en ander medegedeeld, o.a., dat het bij de opbouw er van niet bepaald van een leien dakje ging. Een der voornaamste assistenten van Wilson, dr Valentine, bedankte spoedig voor zijn baantje, o.m. in verhand met een diepgaand meningsverschil inzake het bevriezen van de lonen en het tijdstip, waarop dit moest ingaan. Nu er hier te lawdte geruchten gaan, dat er van een volgende loonronde geen spra ke meer kan zijn en men ook weer spreekt over de noodzakelijkheid van een zaken kabinet", dat ons land vooral zakelijk zal besturen, is het dubbel interessant, eens na te gaan. wat er zich thans in de ver enigde Staten afspeelt. Ten onzent heeft mr Steenberghe, de zakenman, in zekere zin moeten wijken voor de eisen, die mza.ee de sociale politiek nog steeds worden ge steld. In de Verenigde Staten hebben de grote arbeidersorganisaties haar verzet tegen een lichaam, dat het economische leven, pro ductie en consumptie incluis, zal moeten gaan beheersen, voorlopig nog voorname lijk tot uiting gebracht in een protest tegen het feit, dat die arbeiders in het nieuwe apparaat van de economische mo bilisatie zo goed «Is geen zeggenschap hebben, in zoverre de sleutelposities daar in door „businessmen" bezet rijn of door personen, die men geestelijk nauw aan de „big business" verbonden mag achten. President Wilson heeft als zijn naaste medewerkers gekozen generaal Lucius Clay, de voormalige commandant van het Amerikaanse bezettingsleger in Duits land die thans o.a. een post bij een con cern' van Ingeblikte levensmiddelen be kleedt Sidney Weinberg, een bankier uit Walkt/reet en Eric Johnston, de voorma- Eütats^ uit Hollywood eveneens gers in de topleiding. De benwamntw» de minister voor arbeidsaangelegenhed Tobln, in een functie en die van G Harrison, voorzitter van de ®°n klerken bij spoorwegen en scheepvaart maatschappijen, tot assistent van Johnsi werd als een te geringe concessie be schouwd. De twee grote organisaties had den Tobin liever gezien op de plaats wel ke thans wordt ingenomen door dr Arthur Klemming, president van een universiteit, op wiens schouders de zware taak Is ge legd van voorzitter van het Manpower Policy Committee, dus het ambtelijke ap paraat, dat zich direct met het probleem der arbeidskrachten bezig zal houden en uiteraard voor de arbeiders van het hoog ste belang is. Minister Tobin oefende tot dusver practised toezicht uit op de ver deling der arbeidskrachten, welke op basis van vrywilligheid en individuele vrijheid plaats vond pe arbeidersorgani saties vrezen nu, dat onder Flemming deze vrijwilligheid en deze vrijheid, de elementaire rediten van elke arbeidende mens, zullen worden aangetast in «en soort arbeidsdienst of arbeidsplicht. Wilson, de ex-president van de General Electric, die door president Truman tot hoojd van de economi sche mobilisatie werd benoemd, heeft er, naar wij zo juist vernemen, na lange onderhandelingen in toe gestemd, een persoonlijkheid uit de kringen der Amerikaanse vakbewe ging tot zijn assistent te benoemen en in een schrijven aan William Green, de bekende leider van de American Federation of Labor, deze verzocht, naar een geschikte man hiervoor te zoeken. De benoeming van de vakvereni gingsman Harrison in een functie van het tweede plan was niet in staat geweest, de vakverenigingen te verzoenen met bet feit, dat de topleiding van de economische mobilisatie uitsluitend uit „busi nessmenbestond. Nevenstaand artikel geeft de lezer een inzicht in de interessante kwestie, welke in arbeiderskringen in Amerika grote belangstelling trekt. Uit protest teigen het overwicht van de „businessmen" in de topposities van de economische leiding heeft reeds een drie tal arbeidersleiders ontslag genomen uit de „Wage Board", het instituut, dat zich speciaal met de lonen bezighoudt. De kwestie der lonen en het bevriezen er van tegelijk met de prijzen, waar over tussen twee haakjes dr Valentine eveneens ernstig van mening verschilde met de economische dictator Wilson der moeilijkste van het ogenblik, i. ,nt d,er arbeidersorganisaties «i;£wL ni?en «egeven, dat men de Inschaal en de jaarlijkse vet- hogingen in verband met de stiigin? der den toegepast, onder geen voorwaarde zal prijsgeven. De „Wage Board" bestaat uit neen leden: drie vertegenwoordigers van de arbeiders, drie van de werkgevers en drie van de regering. Welnu, de eerste drie hebben verklaard met te zullen mee werken aan een situatie, waarin door zwarte handel en ged-wongen imkrim- ning der consumptie de prijzen vermoe delijk zullen stijgen, terwijl anderzijds een loonstop gehandhaafd zou blijven. Een der vertegenwoordigers van de re gering, Ching, een bekend arbeids bemiddelaar, heeft reeds voorgesteld, de glijdende Loonschaal onder toezicht te handhaven en loonsverhogingen van minder dan acht procent toe te staar. Hierover heeft men echter tot dusver geen overeenstemming weten te ver krijgen. Emil Rieve, van het C. I. O., een der drie, die hun ontslag namen, verklaarde dezer dagen,' dat er feitelijk geen pro gramma voor economische stabilisatie is. uitgezonderd dan een loonstop. Een an dere anbeidersleider verklaarde, dat ie prijsstop een mislukking is gebleken. Van arbeiderszijde wordt er inmiddels op gewezen, dat het niet de eerste maal zou zijn, indien een organisatieman in de topleiding van de economische mobilisatie werd gekozen. Tijdens de Tweedie Wereld oorlog bekleedde Sidney Hiliman van het C. I. O. een sleutelpositie in de War Pro duction Board, het apparaat voor de oor logsproductie, hetwelk als een voorloper van de huidige economische mobilisatie kan worden aangemerkt. Een sterk argument voor de benoeming van arbeidersleiders in sleutelposities van de economische mobilisatie is het feit. dat ze daarin bij machte zullen zijn, hoogst nadelige stakingen als die van de ran geerders bij de spoorwegen te voorkomen. De langzaam-aan-actde van deze groep en de staking bracht president Truman er toe, hun taak door militairen te doen overnemen. Maar de chaos op verkeers gebied bleef, wat begrijpelijk is en zelfs het transport van wapenen naar Korea kwam in gevaar. Arbeidersleiders, in verantwoorde lijke sleutelposities en met hun invloed op de massa der arbeiders, zouden conflicten als het onder- havise kunnen voorkomen, zo meent men. Dan zal een businessman als Wilson wellicht goede raad aanvaar den en niet meer, zoals pas gebeurd is, de rangeerders voor „commu nisten" uitkrijten en evenmin presi dent Truman de arbeidersleiders voor „een stelletje sovjet-Russen uitmaken. De psychologische reactie van de arbeiders op de uitlatingen van mensen, die de hoogste posities in het land hekleden, mag niet wor den onderschat, zo redeneert men. Ze kunnen voor de arbeidsproduc tiviteit schadelijker zijn dan welke staking ook. Deze reactie vajn de gemiddelde arbei der werd gekenmerkt door het volgende voorval. Op het rangeerterrein van een New-Yorks station riep de ene rangeerder de ander toe: hé, je moet me geen George meer noemen, maar kameraad! De gemiddelde Amerikaanse arbeider is goed geïnformeerd, om al te vlug onder communistische invloed te komen. Daar om verlangt hij van de grote mannen, die over zijn economische positie moeten be slissen. dat ze dergelijke dikke woorden zo maar zonder meer niet gebruiken. Inmiddels is er een aspect, dat de moeilijkheden inzake de uitvoering van het programma der economische mobilisatie ten zeerste bemoeilijkt. Er zijn honderdduizend baantjes te vergeven en de huidige, democrati sche regering wil volgens gewoonte in de eerste plaats democraten be noemen. Hiertegen verzet zich uiter aard dat deel der arbeiders, hetwelk volgens traditie republikeins of socialistisch stemt (het laatste aantal is niet groot). De gespannen verhouding tussen arbeid en „business", zoals deze in het kader der economische mobilisatie tot uiting komt, legt een zware taak op de schouders der Amerikaanse an'oeidsleiding. m Terzijde van het Groothandelsgebouw, dat nabij het D. P.-station aanbouw is en snel vordert, is gisteren in Rotterdam de eerste paal geslagen voor de We'ena-tunnel. De Westduitse regering heeft Dinsdagavond een tijdelijk verbod afge kondigd op de invoer van alle goederen uit Westeuropese landen, zo werd door een woordvoerder der regering te Bonn medegedeeld. De Westduitse regering heeft verleden week de opschorting bevolen van invoer uit landen aangesloten bij de Europese Betalings Unie voor die goederen, die voorkomen op de lijsten van goederen, die zonder beperking mogen worden ingevoerd. De maatregel van Dinsdag breidt het verbod uit tot de goederen, waarvoor quota waren vastgesteld. De woordvoerder voegde aan zijn mede deling nog toe, dat de regering geduren de de komende dagen de invoerbepaiin- gen wil herzien, overeenkomstig de op handen zijnde herziening van de gehele economische politiek van het land. Bij wijze van voorzorg heeft zij daarom de invoer uit de landen van de Europese Betalings Unie, waarmede de betalings positie van West-Duitsland de laatste tijd slechter geworden is, opgeschort totdat de nieuwe bepalingen gepubliceerd kun nen worden. Het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen kreeg gisterenmiddag van de grens bericht, dat reeds verladen wa gons groenten bestemd voor Duitsland aan de grens door de Duitse douane ge weigerd zijn. Later is uit Bonn bevestigd, dat de Duitse regering order heeft gegeven om de import van groenten totaal stop te zetten. In Nederlandse handelskringen verluidt echter dat de Duitse grens op het ogen blik blijkbaar voor alle import, dus niet alleen voedingsmiddelen, doch ook voor industriële producten, dicht zit. Men krijgt geen „uitschrijvingen" binnen het kader van de gemaakte handelsafspra ken, hoewel de daartoe gereserveerde contingenten nog niet zijn uitgeput. Voor zover op het ogenblik bekend is, heeft de Nederlandse regering nog geen officiële mededelingen over enige stop zetting van import /an producten door Duitsland gekregen. Wel schijnt de Duitse douane op alle grensposten uitvoe rige instructies te hebben ontvangen. Volgens niet-officiële informaties te Bonn zouden heden officiële mededelin gen aan de landen van de Europese Be talings Unie worden gedaan. Voorts wordt vernomen, dat de Duitse minister van economische zaken prof. Ehrhard van plan is dezer dagen naar Washington te vliegen. Hij zou dan po gen een grote Amerikaanse lening te krijgen, teneinde Duitsland voorlopig uit zijn betalingsmoeilijkheden binnen de werkingssfeer van de Europese Beta lingsunie te redden. In Nederlandse handelskringen was men bij het vernemen van het bericht over stopzetting van Duitse importen zeer pessimistisch gestemd over de duur van deze maatregelen. Men verwacht, dat deze voor diverse producten waarschijn lijk minstens enige weken zullen gelden. In gezaghebbende Rotterdamse han delskringen is men niet al te verwonderd over Duitse maatregelen om de import uit, de landen van de Europese Betalings Unie stil te leggen. Directe gevolgen ten nadele van de Rotterdamse haven ver wacht men daarvan echter niet, aan- George Af. Harrison, voorzitter van de bond van klerken vangen, een gesprek met H. M. had ge- hadf dat meer dan twee uren had ge duurd En nog meer opvallend was het geweest, dat hij deze keer in afwijking van de gebruikelijke volgorde bij de con sultaties, als laatste was ontvangen. Hieruit had men in politieke kringen reeds geconcludeerd, dat de mening juist was, dat prof. Romme eigenlijk nog slechts de enige was, die voor de vorming van een kabinet in aanmer king kon komen, nadat alle andere reële mogelijkheden waren beproefd en uitgeput. Van de andere kant wer den tegen een aanwijzing van Romme als kabinetsformateur allerlei bezwa ren ingebracht. Ook het bezwaar dat hij als fractieleider van de K.V.P. moei. lijk zou kunnen worden gemist. Daarnaast wees men echter op het voorbeeld van Nolens, die ook al (Van onze parlementaire redacteur) De opdracht aan prof. Romme komt met. onverwachts. Daclh men in politieke kringen Dinsdagmorgen eerst nog aan de mogelijkheid van een nader gesprek tus sen de laatste formateur en de fractie leider van de P.v.d.A., omdat men, gezien ue verbazing in P.v.d A.-kringen, de teruggave van de opdracht door mr steenberghe alleen maar als een kwalijk misverstand meende te kunnen kwalifi- cer®?' deze gedachte moest aanstonds worden opgegeven, toen men vernam, dat de heer Steenberghe reeds naar Parps was vertrokken om van daaruit naar Amerika te reizen. Het leek opvallend, dat prof. Romme, die als laatste door de Koningin was ont- had geformeerd zonder zelf in het ka binet, dat hij vormde, zitting te nemen. Men was er in ieder geval van over tuigd, dat de aanwijzing van een forma teur nog wel even op zich zou laten wachten, nu dit na de consultatieve be sprekingen van de Koningin, volgende op de teruggave van zijn opdracht door de heer Steenberghe, niet direct was ge schied. Aan de informatieve opdracht, welke prof. Romme nu heeft gekregen, is in ieder geval het een en ander vooraf gegaan. Er is immers meer dan een dag verlopen tussen de besprekingen, welke H. M. de Koningin voerde en deze aanwijzing. Speurt men naar de reden hiervan, dan komt men tot de conclusie, dat er eerst getracht moet zün een bepaalde overeenstemming te bereiken tussen de verschillende par tijen, welker fractieleiders gistermor gen drukke besprekingen voerden in het gebouw der Tweede Kamer. Daar na heeft blijkbaar prof. Romme een memorandum opgesteld, waarin hij verslag daarvan aan H. 31. de Konin gin uitbracht. Zijn aanwijzing is dan de uitslag ge weest van het beraad, dat H. M. de Ko ningin na alle pogingen noodzakelijk heeft geacht. Het ligt ook voor de hand, dat het niet raadzaam was direct weer een nieuwe formateur aan te wijzen zonder te weten of déze een overeenstemming tussen de verschillende partijen zou weten te be werken. Interessant is het hierbij te ver melden, dat in een vergadering van de P.v.d.A., welke gisteravond in Dordrecht werd gehouden, de heer Burger, de frac tieleider van deze partij in de Tweede Kamer, heeft gezegd dat zijn partij bereid was met de A.R. samen te werken, indien er voor deze samenwerking voldoende waarborgen worden gegeven. Vriendelijk ten opzichte van de A.R. klinkt dit niet. In ieder geval niet vriendelijk genoeg om de samenwerking te animeren. Maar in de politiek moet men een stootje kun nen verdragen. Een andere uitlating van de heer Bur ger bewjjst, dat ondanks de langdurige crisis de tijd toch nog niet alle wonden heeft geheeld. Hij zeide immers, dat deze crisis niet mocht eindigen met winst of verlies voor een der partijen. Voor een deel is dit blijkbaar bedoeld aan het adres van de V.V.D., daar het er geruime tijd naar uitzag, dat de partij van de heer Oud de beste troeven in handen had en ook met de winst zou gaan strijken. Toch moet na een dag van beraad want deze dag zal men toch niet als een vacantiedag mogen bezien prof. Romme de mogelijkheid van een forma tie hebben gezien. Zou hij anders immers na deze dag deze informatieve opdracht wel hebben aanvaard zoals nu? Dat de opdracht informatief is, moet alleen worden toegeschreven aan het feit, dat prof. Romme zichzelf voor het kabi net niet beschikbaar meende te mogen stellen. Indien hi) kans ziet een kabinet te for meren en hij is vrij in de keuze van welk kabinet dan ook dan lijkt het ons met het oog op het jongste verleden, dat het oude voor een zeer groot deel wel zal terugkeren. Nog pas toch heeft prof. Romme voor de partijraad van de K.V.P. in Utrecht een rede gehouden, waarin hij de moeilijkheden schetste van een kabinet, dat bij de komende zware be slissingen niet zou kunnen bouwen op de ervaringen van het oude. Mannen als Lieftinck, Van den Brink, Mansholt zal men namelijk bij het komende beleid niet kunnen missen en zijn liefde voor de brede basis is onverflauwd. Maar hoe dan te doen inzake Nieuw- Guinea indien de Anti-Revolutionairen zouden willen meedoen; en het is be kend, dat zij de verantwoordelijkheid niet wensen te ontlopen. Zullen zij dan ten slotte accoord gaan met de ijskast- theorie Zal de P.v.d.A. inzake de investeringen met contröle tot zelfs op 't particuliere kapitaal, water in de wijn hebben ge daan? Prof. Romme moet hieromtrent toch minstens iets hebben geweten, voor dat hij deze informatieve opdracht aan vaardde. Men kan zelfs zeggen, dat hij de mo gelijkheid van een oplossing meet heb ben gez:« n en zelfs de komende forma tie in het oog moet hebben gehad. Heeft hij dit, dan zal het snel gebeurd zyn en dan zullen wü de kern van het oude kabinet zeker en het grootste deel waarschijnlijk zien terugkeren. Zo niet, dan zal er ongeveer niets anders meer resten dan opheffing van de echtschei ding en hereniging van de gehele familie. s gezien aan- en afvoer van graan, ertsen en kolen toch zullen moeten blijven door gaan. Wellicht kan de doorvoer van stuk goed naar Duitsland iets verminderen doch daar tegenover staat, dat Duitsland, naar verwacht wordt, al het mogelijke zal doen om de uitvoer van bijvoorbeeld machines te vergroten. Men acht de gevolgen van de import- stop vooral ernstig voor Nederlandse land- en tuinbouwproducten. Alhoewel het hier ten dele doorgaans niet snel be derfelijke waren betreft, is de houdbaar heid er van tegen het voorjaar toch in ieder geval beperkt. Geopperd werd, dat het enige middel om aanzienlüke verliezen op dit gebied te voorkomen, het openen van een nieuw crediet ten behoeve van de export dezer waren naar Duitsland zou zün. Mr R. H. Marius, directeur van de Ne derlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland verklaarde te verwachten, dat West Duitsland voorshands de bestaande liberalisatielijsten van 60 pet, op 30 pet. zal terugbrengen. Zoals men weet zün deze lijsten de vorige week tijdelijk bui ten werking gesteld. Het halveren dezer lijsten zou voor ons land niet zo'n grote strop zijn als voor andere landen van de E. B. U. omdat zulks voor ons land slechts 15 pet. van onze totale handels op West-Duitsland zou betekenen. Wegvallen van de contingentenlüs- ten echter zou voor ons land rampzalig zün, aldus mr Marius. Hij verwacht zulks echter niet, omdat een dergelij ke maatregel als een boemerang op Duitsland zou terugslaan. Indien West-Duitsland onverhoopt geen extra dollarlening van de V. S. zou krijgen deze lening ligt anders wel in de lün der verwachtingen dan is er volgens mr. Marius maar één gunstige oplossing voor Nederland en voor Duits land, om het handelsverkeer, dat voor heide landen even belangrijk is, weer op gang te brengen en op peil te houden. I Die oplossing is een, van het oogpunt van liberalisatie uit, betreurenswaardige, doch onder omstandigheden dwingende teruggang tot de situatie van September 1949: het bilaterale handelsverkeer. Herhaaldelijk zijn in de kranten uit voerige verslagen verschenen, waarin tot grote vreugde van de reizigers en ook van de directie de „Spoorwegen" verbete ringen van materieel en tijdsduur konden aankondigen, 't Was ook zo'n failliete in boedel geworden onder de oorlog. Het mensdom wenst echter voortdurend vooruitgang en zo moesten de Spoorwegen wel eens tot kaï'mte manen, wanneer nieu we plannen niet zo snel doorgang konden vinden of zelfs door de ongunst des tijds verslechteringen moesten worden door gevoerd. Van het befaamde spoorboekje als richtsnoer moet derhalve wél eens worden afgeweken, ofschoon de leiding zakelijk genoeg is. om. teneinde haar re putatie te handhaven, voor extra gebeur tenissen extra maatregelen te nemen, al kon daarvan zoals ten gunste van de Stille Omgang volgens de eerste berichten niets komen. Aan dit spoorwegbeleid moeten we ge- rege'd denken, nu het met de kabinets crisis alsmede met de financieel-economi- sche maatregelen en sociale politiek maar niet wil vlotten. Eerst waren we blij, al was het in een goederenwagen, te kunnen meerijden. Nu eisen we een fraaie coupé mét zitplaats. Eerst waren we verheugd over een paar Zweedse boterhammen. Tegenwoordig eisen we een belegging, alsof we million- naiirs zijn. We zullen moeten inbinden. Doch „men" zit met de kwestie: wie zal de kat de bel aanbinden. Geen enkele partij neemt gaar ne de maatregelen voor haar rekening. Want alles bij elkaar komt het na de jongste verklaringen van Lieftinck, Rom me en Oud en andere kopstukken wel daarop neer, dat we ons moeten voor bereiden op een tijdperk va.n hairder wer ken en toch minder aankopen, voor werk gever en arbeider. En dat is een alles behalve aangename boodschap. De man in de straat is tegen nog langer lopen met een afgedraeen eostuum. Ir Keus van de „Heemiaf" klaagt, dat de belastingen in tijd van drie jaar het hele aandelenkapitaal als bijdrage aan de fis cus hebben geëist. Toch zal iedereen zich met de gedachte vertrouwd moeten maken, dat het levens peil van vóór Korea niet meer te hand haven is. Aldus minister Lieftinck in zün brochure. We worden derhalve allemaal Zuid- Koreanen. want we zakken onder de 38e breedtegraad. De grote vraag is hoe ver en wie. Offers zullen we allemaal moeten bren gen. Alleen de rechtvaardigheid, door liefde getemperd, zal moeten voorkomen, dat er groepen sneven. Nu ij niet elk ge schreeuw een reële wanhoopskreet, want er zün ook handige schreeuwers. „Men" neme nu echteT maatregelen overeenkom stig het voorbeeld der spoorwegen. Dia hebben een spoorboekje doch zij durven er van af te wijken. Liever den. al maar pratepd. zo lang te wachten, tot de hele dienst derailleert. Het volk van Nederland wordt de pre- ken moe. Moet het mes er in, welnu het zü zo Of zaneken we zo lang, dat een openlijke of gecamoufleerde dictatuur de teugels in handen neemt? De democratie wordt tot een „onding" gemaakt. Vroeger was het „De Spoorwegen spre ken". Dat nu de hoogsten in dien lande spreken. HENK VAN DER MAZE. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Pleven heeft gisteren bü de stemming over de kwestie van vertrouwen, ver bonden aan het regeringsvoorstel inzake de hervorming van het Franse kiesstel sel. met 243 tegen 216 stemmen de meer derheid behaald. Niettemin heeft hü de verklaring, dat dc M.R.P, onder geen enkele omstandigheid de mogelijkheid van herstemmingen zou goedkeuren, van zodanige politieke b tekenis geacht, dat hij schorsing van de zitting vroeg om een kabinetsraad te houden. Deze leidde er toe, dat de heer Pleven naar het Elysée ging om de president van de re publiek te raadplegen. Deze heeft hem aangeraden de behandeling voort te zet ten, zoals in de ministerraad afgespro ken Vrijdag hoopt mevr. de wed. C. Krouwels te Haarlem 100 jaar te worden. Dagelijks maakt zij nog haar wandelingetje. De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken, Edward Kardelj, ver klaarde in een rede voor de Joegoslavische nationale vergadering, niet van mening te zün, dat het land zich in onmiddel lijk oorlogsgevaar bevindt. De activiteit van dc satellietlanden langs de Joego slavische grenzen noopte echter tot grote waakzaamheid. .Wij zün er verre van te zeggen dat oorlog onvermüdelük is", zei- de Kardelj. Het Joegoslavische volk heeft een grote beschermer, namelük de opinie van de vredelievende wereld, vervolg de de minister. De vrede kan het best gediend worden door de Verenigde Na ties te steunen. „Als de Sovjet-Unie spanning wenst te verwekken, valt zij de V. N. aan" Met de val van de V. N. zou de mensheid zich op de drem pel van een nieuwe oorlog bevinden. Kardelj zeide een eventueel te houden viermogendheden-conferentie zeer toe te juichen. Reeds bij een gedeeltelijk suc ces zou de hoop der mensen op het be houd van de vrede weer herleven. Een dergelijke bijeenkomst zou moeten lei den tot het laten varen van propaganda- tactiek en tot een daadwerkelüke behan deling der huidige geschilpunten. Kar delj betoogde dat de vrede ondeelbaar is. De vraag dei Duitse herbewapening staat niet op zich zelf, maar hangt met de gehele internationale toestand samen. Joego-Slavië is voorstander van een ver enigde en onbewapend Duitsland, inaar tevens dient de beperking van de bewa pening der satellietlanden op een even tuele viermogendheden-conferentie be handeld te woraen. De spanning, door hun bewapening veroorzaakt, is van de zelfde aard, als die. waardoor 't Duitse vraagstuk wordt opgeroepen, aldus de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken. De Civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag de sureéanee van betaling voor de stichting „Vüf eeuwen Kalverstraat" (Damstadt) met een jaar zoals gevraagd was verlengd. Op 2 Augustus van het vorig jaar kreeg de stichting uitstel van betaling voor een half Jaar. Het uitstel loopt nu tot 2 Februari 1952.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1