Russische hongerzweep geselt Tsjechoslowakije Clementis moest als zondebok fung eren van Paus Pius X MORGEN Sfess" De bevolkingsconcentratie in het Westen van ons land Enorme schade door stakingen in Indonesië Misdadigersfront in Amerika A Nederlands vliegtuig neergestort Lichting 1949II een eenheidwaarop best te vertrouwen valt Vastgesteld op 3 Juni, zijn doopdag tirxu,i.g»a^ De kabinets formatie Donderdag 1 Maart 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het lot van Moskou 9s werktuigen ff,': V., Een werkcommissie gaat de vraagstukken onderzoeken De Duitse invoerstop Regering eist hervatting van arbeid Gangsterbenden vormen ernstige bedreiging w Stalin zingt voor: Joego-Slavië dringt aan op spoed WEERBERICHT (TTEerste Vrijdag j) GIJ, DIE LIJDT tVaar wij voor bidden Als een donderslag Mr J. J. OYEVAAR OP 1/3 GRONDGEBIED WOONT DE HELFT DER 10 MILLIOEN LOZE VERZEKERING ADMIRAAL SHERMAN NAAR EUROPA Senaatsrapport over Amerika's criminaliteit /e komen er wel, al zijn we er nog niet Buitenlandse leningen komen niet zo vlot BESTUURDER GEDOOD De verwachting geldigvan heden- tot mor genavond luidt: Droog weer met nu en dan overdrijvende wol kenvelden en weinig wind. Vannacht en mor genochtend op verschillende plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Midden op de dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Vrijdag 2 Maart: Zon op 7.26 uur. onder 18.20 uur; maan op 4.48 uur, onder 11.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De officiële mededeling van de rode Tsjechische regering, die, zoals wij reeds meldden, Dinsdag de arrestatie van haar vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Clementis, door dc communistische staatspolitie bekend maakte, heeft het gordijn opgelicht van een ontwikkeling, die door de Tsjechische bevolking wordt aangevoeld als een nieuwe staatsgreep, ingrijperider nog dan de eerste, drie jaar geleden, toen de communist Gottwald zich met behulp van de achter hem staande Sovjet-Unie wist meester te maken van de macht in de Staat. Morgen, 2 Maart, herdenkt onze roemrijk regerende H. Vader, Z.H. Paus Pius XII, Zijn vijf-en-zevcntigste verjaardag. ogen op c e*e ag alle gelovigen dc hemel smeken9 dat God deze verheven Vader der Christen- Jteid kracht en ster te en ge~om ieid schenke9 opdat Hij Zijn zware taakwelke door de nood der tijden bijna ondraaglijk is geworden, tot meer ere eer Van q0(} f ot geestelijk heil van al Zijn kinderen, tot welzijn van de gehele wereld nog velc jnrpn J kuJen vervuüe1u Met zekerheid kan worden meegedeeld jt Z. H. de Paus heeft bepaald, de Plechtige zaligverklaring van de Dienaar Jf.ods Paus Pius x, op 3 Juni a.s. in de sint Pieter te doen plaats vinden, aldus ï?Pi -_iK'N'P' nit Vaticaanstad. De plech- ugneid zal bestaan in het voorlezen van het decreet van zaligverklaring voor de Pontificale Mis in de St. Pieter, welke door een bisschop-kanunnik van de St. Waarom toch iedere maand in de krant een opwekkend woord met betrekking tot de H. Hart-devotie Omdat de redac tie in een vurige verering van diit Hart de bron van troost en sterkte ziet voor allen, bij de talloze moeilijkheden van het particuliere en openbare leven. Hoe dikwijls zijn we niet vermoeid van een strijd naar lichaam en ziel. Het H. Hart zal zijn dienaren en dienaressen verkwikken. Dat Hart is volgens de H. Margareta immers niets dan liefde en barmhartigheid. Hebben we eigenlijk ergons meer behoefte aan Een diepe devotie tot het H. Hart werkt, doordat zij navolging van het Goddelijk Model betekent, naar twee 'kanten. Ener zijds schept die verering een liefijessfeer voor de omgeving, anderzijds doet ze, gezien het Hoge Voorbeeld, dat zich tor de dood des Kruiees uitputte in liefdes daden, de veelvuldig lijdende mens ge makkelijker zijn vaak zware lot aan vaar;", en. We weten allemaal, dat we de Christus moeten navolgen, maar ons hart huivert w2ndanks VT'J spoedig voor zelfs, geringe *ln®«V Toch moet begrip, van Gol- beheersen het eigen Getiiscmane te n™ TTom an,vaarden dus en offeren. ,r A* en als vergoeding de oriemende h ^dankbaarheid Door ons leven op hoog nlan zullen we ook zielen naar dat H. Ha t brengen. Ir, ruil voor onze offers zal Het ons barm hartig zijn en troost verschaffen. Er zijn heVigen geweest, die" lijden vroegen. Het Kruis of de dood. Ze zijn figuren van het eerste plan. Doch ons kruis aanvaarden uit wederliefde en i_-.it herstel voor. de zondaars is al een zeer wiize levenshouding. OH die ïiidt en misschien tot werkloos- hefd 'zm Gedoemd, kunt met Uw doornig Pieter zal worden opgedragen. in (le namiddag van die dag zal de H. Vader in de basiliek afdalen om gedurende een Pontificaal Lof de relieken van de nieu we zalige te vereren. is de dag, waarop ^erk Van Riese wera geadoopt.UDeze uitzonderiijke pJechtigheid van de zaligverklaring vaneen Paus zal niet alleen op de dag nzkel' worden gevierd, maar zal ook t, den voorafgegaan door dage over bed, waarbij gesproken zal wo QVer de persoon van déze grote Paus zijn zeer bijzondere devotie tol Eucharistie. In deze dagen van .o - reiding zullen Kardinaal Adeodato za, alsook de patriarch van Venetie. m. Carlo Agostini, een opvolger van I a Pius X in deze waardigheid, en m0r Lercaro, de bisschop van Ravenna, cu> deelnemers aan deze dhgen van voorbe reiding toespreken. Prof. mr C. P. M. Romme, die van Hare Majesteit de Koningin de opdracht heeft ontvangen te informeren welke mogelijkheden er zijn tot de vorming van een kabinet, heeft de dag van gisteren besteed aan het bestuderen van stukken. Hjj heeft daarin aanleiding gevonden de ministers Drees, Lieftinck, Van den Brink en Mansholt uit te nodigen voor een informatieve bespreking over ver schillende zakelijke punten, welke be spreking gisteravond plaats vond. Zoals bekend heeft het Aposto laat des Gebeds ook voor dit jaar rvraan.d~intent*es vastgesteld. In voor- Wordt gevraagd te bidden intpr,tiDe aI§emene en bijzondere intenties van Z. H. de Paus. Jaoan ^atholie5ce opvoeding in de1" M^nd ?et deze laatste - de. Missie-intentie, publiceren rWapporteover Wad e=" actueel rapport over de situatie van on derwijs en opvoeding in Japan Op het Wencislac-plein te Praag staat een pronkerig warenhuis. Zijn schitte rende facade en de rijkdom van de hier „vrijelijk" ten verkoop uitgestalde wa ren zijn voor de Tsjechische burgerij het symbool van de achter valse schijn ver borgen armoede en slavernij van het vroeger zo trotse Boheemse volk. Be halve de élite der communistische maat schappij kan slechts hij hier terecht, die in staat is zijn inkopen met bepaalde buitenlandse valuta liefst met Ameri kaanse dollars, te betalen. Slechts wei nigen zijn. zo gelukkig van vrienden of familieleden in de U.S.A. een bedrag in dollars te ontvangen. Dit gaat uiteraard naar de Nationale Bank, maar zij ont vangen een bewijs, op vertoon waarvan zij in de staatswinkel hun „vrije" inko pen mogen doen. De bank geeft hun evenwel slechts 40 kronen voor elke dol lar, terwijl de officiële koers 53 kronen bedraagt, hetgeen dus neerkomt op een extra heffing van 13 Tsjechische kronen per dollar Voor de overige bevolking is er niets te koop en heerst er een bittere armoede; een armoede, die nog sterker wordt geaccentueerd door de zo juist weer ingevoerde distributie van brood. Toen de brood-distributie in October 1949 met veel ophef en propagandistisch vuurwerk werd opgeheven hield de volksdemocratische regering niet op te wijzen op de „edelmoedige hulp van de grote Russische broer", aan wie deze vooruitgang volgens haar was te dan ken. Thans spreekt niemand van de invloed der Sovjet-Unie, maar iedereen voelt, dat hier de oorzaak voor de nieu we ontberingen is te zoeken, die 't volk nu weer worden opgr!;.gd. ,Het is de wil van het Kremlin, die naar nieuwe mid delen zoekt teneinde de nationalistische trots van het Tsjechische volk te buigen. Moskou, dat vast besloten is, elke mo gelijkheid tot een autochtoon communis me, dat wil zeggen tot een nationalisti sche ontwikkeling van de bolschewisti- sche leer in de richting van het Titoïs- me, reeds in de kiem te smoren, heeft de laatste tijd in stijgende mate moeten ondervinden, hoe moeilijk het is, een land met een economische structuur en het Westerse verleden, als Tsjechoslowa kije afdoende te bolsjewiseren. De welvarende en intelligente Bo heemse landbouwstand laat zich niet zonder meer in het keurslijf van Sovjet- Russische kolchose persen. Dit heeft ook Beria moeten inzien, toen hg, vergezeld van drie Tsjechische specialisten als adviseurs, in Praag arriveerde. Gottwald zelf weet maar al te goed, dat het gebruik van de hongerzweep het eventueel nog aanwezige crediet van het communisme nog verder moest onder mijnen. Volgens het zo vaak beproefde bolsjewistische recept was hier een zon debok nodig. Zo komt Gottwald er toe, zijn vroegere intieme vriend en ver trouwde medewerker Clementis open lijk te beschuldigen en te liquideren. De aanklacht tegen de ongelukkige minister, die drie jaren geleden nog een aanhan ger was van Jan Masaryk en zich daar na ter beschikking stelde van 't nieuwe communistische bewind, luidt: „sabotage en spionnage". Met name wordt hem ver weten, belangrijke staatsgeheimen aan imperialistische mogendheden te hebben verraden. Teneinde een grotere schijn van waarheid aan deze beschuldigingen te geven, zijn tegelijk met Clementis ook nog twee leden van de regionale rege ring van Slowakije gearresteerd, die medeplichting zouden zijn geweest. Wan neer en in welke vorm de gearresteer den zullen worden berecht, maakt op het ogenblik nog een punt van overwe ging voor de rode heren van het Hradsjin uit. Gottwald's mededeling in de ochtend van Dinsdag werkte op de bevolking van Tsjechoslowakije als een donderslag. De president moest zijn beste vriend in het publiek aanvallen, klaarblijkelijk op be vel van Moskou! Deze openlijke verne dering, tegelijk met de zojuist weer aan gekondigde Sovjet-Russische honger zweep, illustreren maar al te duidelijk, hoezeer dit ongelukkge land in de worg greep van het Kremlin is afgezakt tot het peil van een machteloze satelliet van Moskou. Ziedaar de tweede staatsgreep, die in zijn gevolgen wellicht nog grotere uit werking zal hebben dan de eerste. Bo vendien heeft Moskou opnieuw getoond, dat 't koud en berekenend gebruik weet te maken van hen, die zich als zijn werktuig komen aanbieden. Zodra het Kremlin echter het ogenblik gekomen acht zich van zijn werktuigen te ontdoen dan gelden noch vriendschap noch bond genootschap meer. Gottwald, die zelf zwaar belast is in Sovjet-Russische ogen, heeft thans nog eens de gelegenheid, door zijn vroegere vrienden meedogen loos te 'liquideren, zijn eigen „trouw" en vooral zijh (tijdelijke) bruikbaarheid te bewijzen. Bij K B is mr J. J. Oyevaar benoemd tot vertegenwoordiger van Nederland bij de scheepvaartorganen van de organisatie van het Noord-Atlantisch pact en tot directeur-generaal van scheepvaart in oorlogstijd hoofd van de bewindvoering koopvaardij. Hedenmorgen heeft de minister van Wederopbouw en Volksbv'svesting een Werkcommissie uit de Vaste Commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan geïnstalleerd, welke tot taak heeft de vraagstukken, welke zich voordoen in verband inet de steeds toenemende bevo'kingsconcentratie in het Westen van het land te onderzoeken en hem tot oplossing van deze vraagstukken voor stellen te doen. De bevolkingsconcentratie in het Wes ten van Nederland is thans reeds zeer groot.. In de drie Westelijke provincies, welke minder dan 1/3 van ons grondgebied omvatten, woont en werkt bijna de helft van onze totale bevolking, n.l. 48%, en naar raming zal die bevolking van 4.8 millioen in de komende 20 jaar nog met ongeveer 2,5 millioen toenemen, zoals mr J. Vink. di recteur van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan. ons op een persbijeenkomst mededeelde. Deze sterke ontwikkeling in het Westen veroorzaakt in allerlei opzicht bezorgd heid. De heer Vink noemde in dit verband vooreerst, het bodemrelief in het Westen, dat voor het overgrote deel beneden de zeespiegel ligt. De gevaren hiervan zijn in de afgelopen oorlog met zijn inundaties duidelijk gebleken. Vervolgens noodzaakt de bodemgesteld heid op vele plaatsen tot extra hoge kos ten voor ophoging van bouw- en indus trieterreinen. paalfunderingen enz. alsook voor de aanleg van wegen, spoorwegen en kunstwerken. Voorts gaan door de uitbreiding van de steden, de aanleg van wegen, havens en vliegvelden veel goede land- en tuin- bouwgronden voor het agrarische gebruik verloren Ook de waterhuishouding vraagt de aandacht, zowel de toenemende ver zilting van de bodem als de drinkwater voorziening, nu de watervoorraad in de duinen reeds over de grens van het toe laatbare wordt aangesproken. De uitbreiding van de bebouwingsker nen der steden, de toenemende verkeers intensiteit en het tekort aan recreatie ruimte zijn problemen welke eveneens on der de ogen moeten worden gezien en tenslotte is er nog de vraag, waar het zand vandaan moet worden gehaald, dat voor ophoging, voor wegenaanleg enz. nodig zal zijn. In verband met de bevolkingsconcen tratie in het Westen zal de commissie zich in tweeërlei opzicht moeten bezin nen n.1. op de mogelijkheid van een be te- evenwicht tussen het Wette» "n de rest van Nederland (spreiding van be staansmiddelen en wel in hoofdzaak van de industrie) en het aangeven van richtlijnen om leiding te kunnen geven aan de verdere ontwikkeling van het Westen zelf. Blijkens zijn installatierede verwacht de minister, dat de commissie zich allereerst zal bezighouden met een drietal urgente problemen n.l. met het conflict, dat is ontstaan tussen de Haagse stadsuitbrei ding en de belangen van de tuinbouw, met de industrie- en bevolkingsuitbrei ding aan de IJmond in verband met de uitbreiding van de hoogovens en met het Rotterdamse Botlek-plan, dat voor het nieuwe havengebied ongeveer 1000 ha landbouwgrond nodig heeft. Vooral wat de eerstgenoemde twee vraagstukken betreft, is grote spoed ge wenst, zodat verwacht mag worden, dat de commissie binnen enige maanden daar over reeds een interim-rapport zal uit brengen. /N de Delftse gemeenteraad heeft het communistische lid de heer Heiligers gezegd, dat iedere aanvaller van Ne derland de communisten tegen zich zou vindenzelfs wanneer deze aanvaller Rus land zou zijn. Wanneer men deze verklaring opmer kelijk noemt, zouden wij toch willen op merken, dat het hier een „curieus'" geval betreft zonder enige werkelijke waarde. Immers, er werd nadrukkelijk verklaard, dat de communisten zich zouden teweer stellen tegen een „aanvaller". En nu staat het bij iedere communist bij voorbaat vast, dat Rusland nooit de aanvaller zal zijn. Zodat deze verklaring, wat Rusland betreft, slechts academische waarde heeft en in dit geval zelfs geen enkele waarde, aangezien het voor de communisten een redenering uit het ongerijmde is. Uiteraard klonk bedoelde verzekering uit de mond van een communist ietwat sensationeel, maar meer dan een waarde loze sensatie is het geval o.i. verder niet en dat de Titoïsme-bacil zou woekeren onder de Delftse communisten, zouden wij uit dit incident niet durven concluderen. Van Stalin tot de minste communisti sche voorman, in welk land ook, wordt beweerd, dat de Sovjet-Unie vredelievend is, maar dat de democratische landen, met aan het hoofd Amerika, de agressors zijn. Vooral het 'Atlantische pact betekent vol gens de communisten één bonk agressie. En aangezien Nederland bij het Atlan tische Pact is aangesloten, behoort Ne derland eo ipso tot de agressors en niet Rusland. Wanneer Nederland dus door Rusland wordt aangepakt, dan zal zulks geoorloof de zelfverdediging zijn, want niet Rusland maar Nederland moet als agressor ge brandmerkt worden. En dus behoeven de communisten zich niet teweer te stellen tegen Rusland, omdat dit land niet de aanvaller is. Aangezien de communisten bij voorbaat staande houden, dat Rusland nooit de aan valler zal zijn, kunnen zij gemakkelijk verklaren, dat zij zich zullen, verzetten tegen een aanvallend Rusland. Het. i» voor hen een redenering uit het ongerijm de Wij, Westerlingen en met name Neder landers. weten beter uit welke hoek het. gevaar dreigt en dat dit daagt uit het Oosten. Geen verklaring als in boven aange duide zin van welke communist ook zal ons doen verslappen in waakzaamheid, want als het communisten betreft behoe ven wij zelfs geen half woord om een goede verstaander te zijn. ANALYST In economische kringen te Frankfort heeft men met betrekking tot de tijde lijke stopzetting van de Wcstduitse in voer uit de lauden van de Europese Be- talings Unie de hoop uitgesproken, dat deze stopzetting slechts van korte duuc zal zijn. In die kringen wenst men, dat het ministerie van economische zaken op 10 Maart a.s., de dag, waarop de nieuwe vrije lijst voor de invoer zal worden gepubliceerd, ook het invoer verbod zal opheffen, aangezien een lan gere duur van het invoerverbod zich ook bij de export zou kunnen doen gevoelen. De Amerikaanse chef van die marine- operaties, admiraal Forrest Sherman, ver trekt vandaag naar Parijs voor een con ferentie met generaal Eisenhower. Sherman zal tevens een bezoek aan Londen brengen om te confereren met de hevelhebber van die Amerikaanse marine strijdkrachten in het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee. lof ten zijn loon niet missen, productiviteit van de allerhele so A&IATOR. Want dat Een uit vijf leden bestaande Ameri kaanse senaatscommissie, onder leiding van de democratische senator Estes Ke- fauver, heeft een voorlopig rapport uit gebracht over haar onderzoek naar de stand der criminaliteit in de V. S. Met onwettig hazardspel wordt per jaar twintig milliard dollar verspeeld, aldus het rapport. Dit cijfer is dan nog eerder aan de lage kant gehouden. Uit de verklaringen van vijfhonderd getuigen, kan de „onontkoombare con clusie" worden getrokken, dat er zoiets als een tweede regering in de V. S. >s. namelijk „een regering door dc onder wereld". „Deze geheime regering van misdadigers is een ernstige bedreiging, die. zo niet aan banden gelegd, de basis zou kunnen worden voor een beweging die de grondvesten van dit land aan het wankelen zou kunnen brengen". De com missie twijfelt niet aan bet bestaan van "minstens twee grote misdaadbonden". Van één dezer ligt de spil tussen Miami j?a' Pn de Capone-groep te Chica go, „die thans geleid wordt door Tony Accardo. de gebroeders Fischetti en Jaho Uuzik De as van de andere bond ligt tussen New-York en Miami met Frank ostello en loc Adonis ais leiders, aldus het rapport. Adonis had zijn hoofdkwar- tier in het gebied van New-York. Cos- ieiio wordt in dit rapport „de vooraan staande leider van de onderwereld in het stadsgebied van New-York" genoemd. Volgens de commissie hebben deze bonden vertakkingen" in veel steden en streken Er heerst blijkbaar 'n over eenkomst tussen deze benden, om niet in eikaars vaarwater te komen. Radio Moskou kondigde prijsverlaging aan op een lange lijist van consumptie goederen, ingaandd op 1 Maart. De prijzen voor brood, meel, andere graanproducten, vetten, kaas, vlees en zeep, gaan vijftien procent omlaag, die voor benzine, bouwmaterialen en meube len twinitig procent, die voor melk, eieren, thee, koffie, radiotoestellen, fietsen, wod ka, likeuren, tabak tien procent en voor zout een-en-twintig procent. Radio Moskou verkjaart dat die verla gingen mogelijk zijn gemaakt door succes sen, die in 1950 bij de ontwikkeling van industrie en landbouw waren bereikt, Dit is de vierde grootscheepse verlaging van kleinhandelsprijzen in de Sovjet-Unie. Het prijsniveau blijft overigens nog zeer vur boven het Westerse prijspeil, Vrijdagavond kwam de centrale com missie ter oplossing van arbeidsgeschillen in het gebouw van de ministerraad voor de eerste maal in vergadering bijeen. De commissie staat onder voorzitterschap van de minister van arbeid, R. p. Suroso, en heeft als leden de ministers van financiën, openbare werken, verbindingen en handel en industrie. Het onderwerp van de ver gadering was hei vinden van een oplos sing in het geschil tussen de Sarbupri Perbupri enerzijds en Deli Plantersver- eniging/Avtras anderzijds. Aan de leiders van de Sarbupri en Perbupri van Oost-Sumatra en hunne ver tegenwoordigers te Djakarta is door de regering een boodschap gezonden, waarin opdracht wordt gegeven aan de arbeiders om hun werkzaamheden te hervatten. Het Daeraih-hoofd van Bogor heeft aan de Serekat Buruh Goodyear eveneens op dracht gegeven de werkzaamheden te her vatten. Het geschil tussen arbeiders en ondernemers is thans in behandeling oij de centrale commissie. Schade als gevolg van stakingen De schalde, die Indonesië lijdt tengevolge van de stakingen in de cultures ter S. O. K., is op dit tijdstip nog moeilijk te berekenen. Voor een product als de tabak kan zelfs niet bij benadering worden ge schat hoe groot de yerliezen zullen zijn. DU zal pas blijken na afloop van de ooigst. Thans weet niemand nog wat daarvan te recht zal komen. In elk geval ve "keren de tabaksplanters in tijdnood. Op sommige kebons is men nog niet eens begonnen met de aanleg der zaadbedden, terwijl op hoger gelegen ondernemingen het uitplan- ten reeds weken geleden had moeten ge schieden. Bovendien zijp de voor de staking aangelegde zaadbedden voor een belangrijk deel ernstig verwaarloosd, al dus een beschouwing in ..Het Nieuwsblad voor Sumatra". Voor wat betreft overjarige cultures als rubber, oliepalm en thee is echter wel een ruwe berekening te maken vau de ver» liezen, die door de stakingsacties aan pro ducten en aan het land worden berok kend. Naar van de zijde der Avros werd medegedeeld is het productieverlies alleen voor deze drie cultures (berekend op basis van het stakingsbeeld van de afgelopen week) ruim vijftig millioen Nederlandse guldens per maand. Dit -betekent, dat Indonesië door het grotendeels stilliggen van de rubber-, palmolie,- palmpitten- en thee-productie ter Oostkust alleen al maandelijks 50 millioen aan deviezen en nog eens r. 50 millioen aan deviezencertifioaten derft. Het verlies in de rubberproductie be draagt op grond van het recente stakings beeld (berekend naar de c.i.f.-Nederland- prijzen) oa 35 millioen per maand. Voor wat betreft de palmolie is het maandelijks verlies 14 millioen. palmpitten 2 mil lioen en thee 1,4 millioen. Tezamen bete kent dit een maandelijks p rod u c t ie verlies van 52,4 millioen Nederlandse guldens. De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat ie onderhandelingen over leningen met Groot-Britannië en Amerika niet zo vlot verlopen als met het oog op de behoef ten van Joego-Slavië gewenst zou zijn. De twee genoemde mogendheden toon den wel alle begrip doch er deden zich zekere moeilijkheden voor in verband met de politieke positie van Joego-Sla vië in de wereld en speciaal in Oost- Europa. waardoor het geen lid kan wor den van enige regionale economiscne organisatie. De onderhandelingen met Frankrijk vonden voortgang, doch er was nog niets definitiefs over te zeggen. Na Koningin Juliana was H. K. H. Prinses Wilhelmina de eerste van de aanwezige Ridders Militaire Willemsorde, die mevrouw FickGemmeke gisteren de ridderslag gaf. In het dorpje Boven-Leeuwen (gem. YVainel) tussen Nijmegen en Druten is gistermiddag omstreeks twee uur een Meteorstraal jager van de Nederlandse luchtmacht neergestort. Het toestel, dat deelnam aan een lucht- verdedigings-oefening, geraakte in een vrille, kwam precies op de rand van de slotgracht van een oud kasteeltje terecht en sloeg daar een trechter van vijf tot acht meter diep, die onmiddellijk vol water stroomde. Enorme massa's klei werden de lucht ingeslingerd en vielen neer op een boer derij. die slechts een vijftal meters van de gracht af staat. Behalve de woning liepen ook de schuren en stallen flinke schade op i De eigenaar, de weduwnaar Jeuken, en zijn huishoudster waren thuis, toen het toestel omlaag kwam. Zij schrokken geweldig. Aanvankelijk dachten zij dat het huis door bommen getroffen wer" Zij kregen echter geen letsel. ,De klei is als met bakken over de boer derij uitgestort. Vele ruiten zijn gespron gen, muren werden ontzet, het dak is .ontwricht. Acht perebomen, die naast de boerderij stonden, werden met wortel en al uit de grond gescheurd, meters verder kwamen ze, vreemd genoeg, weer rechtop neer. Het vee heeft niets geie- den, alleen tien kippen gingen verloren. Ook het kasteeltje liep nog enige schade op, toen de straaljager bij zijn val nel gebouw nog even raakte. De bestuurder van het vliegtuig kwam bjj het ongeluk om het leven. Het slacht offer is de sergeant-vlieger t. B. Kraayo. Hij werd 24 October 1929 in Botterdam geboren Op 5 October 1948 kwam hij bij de luchtstrijdkrachten in dienst en behaalde in Maart 1950 rijn m lltaire brevet, Op 3 April 1950 werd hij over- geplaatst naar de jachtvliegschoo! op I „Twente" en in October van dat jaar ge- I detaeheerd bij bet 323c squadron op het zelfde vliegveld. HO was ongehuwd. De berging van het verongelukte toe stel zal naar men schat, zeker een week ;n beslag nemen. Om het wrak moet eerst een beschoeiing geslagen worden, zndat het grachtwater kan worden weg- eeDompt Dan zullen van de zware klei grond nog ettelijke kubieke meters ver zet moeten worden, voor de Meteor vcit zal k«- nen te liggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1