Nieuws uit ST.AD en OMTREK De Beroepskeuze mag geen liet duister slag in Psyclio-techniscli onderzoek de zekerste weg zl]n mm 50 JAAR DEN DOOLAARD KWAM NAAR SCHIEDAM VIRGINIA- TRADITIE IN Principiële voorlichting onmisbaar Proteststakingen in Australië Paasviering in de nacht VRIJDAG 2 MAART 1951 PAGINA 2 Roepingen verloren - - 11 5 LUST U NOG PEULTJES? AFSCHEID VAN DE HEER STEINDER VUILNISWAGEN SMEULT VIRGINIA BURGERLIJKE STAND JUBILEUM VINK EN CO. ZO OUD EN ZO ONVOORZICHTIG SCHRIJFMACHINE GESTOLEN R.K.S.V. EXCELSIOR Uitbeurt tegen Ammerstol LAATSTE BERICHTEN Australië neemt geen risico VIER SPELENK AMP 25-JARIG JUBILEUM OFFICIëLE PUBLICATIE HOGERE AUTOPRIJZEN DE V. S. IN URSUS—LENIG EN SNEL Als proefneming voorgehouden in pauselijk decreet AFVOER K.L.-MtLITAIREN UIT INDONESIË COR v. d. LUGT MFXSERT IN ZIEKENHUIS 2.3071 NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT VOOR HET FEEST VAN HET BOEK Kousen - CORSETTEN - Tricotages Opgericht 1886 30 filialen w* CONSUMPTIE-TNDEX IN DECEMBER Prijsindexcijfer bleef onveranderd Blijkens hét Statistische bulletin van het C.B.S. bleef het prijsindexcijfer van de consumptieve uitgaven van de Ne derlandse bevolking in December t.o.v. November onveranderd op 122. Het hoe- veelheidscüfer steeg echter van 102 in November tot 110 in December. Bustehouder WATERPOLO S. Z. C. Bustehouder Y Ziisluit'rng-Corsef Zijs'u'ting- Corset Onderjurken mooie kwaliteit Zijsluiting-Corset f Wat heeft „de angst" met de beroepskeuze te maken? Wat heeft de beroepskeuze met de principiële overtuiging van de ouders te maken? Wij zouden nog met de heer Breve kunnen vragen: „Wat heeft een zo betrekkelijk kleine opkomst met de belangrijkheid van het onderwerp te maken?". Prof. Chorus uit Leiden heeft in een rustige uiteenzetting zoveel direct aan het nuchtere verstand apellerende dingen gezegd, dat men in ieder geval geen angst behoeft te hebben, dat de aanwezigen niet overtuigd zijn van het nut en de noodzaak van verantwoorde voorlichting inzake de beroepskeuze. Het Comité Katholiek Schiedam mag er zeker voor worden bedankt, dat het hem de gelegenheid bood zijn gefundeerde meningen in Schiedam naar voren te brengen. Roepingen verloren De huidige wereld is een wereld, die beheerst wordt door de angst. Het kleine kind maakt kennis met die angst, als het zich van zichzelf bewust wordt; als het een eigen individualiteit krijgt en be merkt, dat het in wezen alleen staat in de wereld; dat het zelf zijn zaken op moet knanpen. Deze angst van het kind is een nor maal bewust-wordings-verechijnsel. Erger is de angst van de volwassene. Zij komt in wezen uit dezelfde verlatenheid voort, maar heeft, nu abnormale oorzaken en erger gevolgen. Er is er maar één, die de verlatenheid van de mens kan wegnemen: God. Maar aangezien ook vele katholie ken hun bewuste verbondenheid met Hem verloren hebben, voelen zij zich verlaten in een wereld, die getracht heeft door de techniek de angst te boven te komen en juist deze techniek tot de bron van de grootste angst heeft gemaakt. De techniek wordt ook te hulp geroepen bij de verlossing uit de angst voor de onze kere toekom:*. Men wil zich voorzien van kennis voor die toekomst in datgene wat drie kwart van een mensenleven uitmaakt: zijn be roep. Maar ook hierin kan de techniek alleen geen oplossing brengen. Want de beroepskeuze is geen louter technische kwestie. Als een jongen van 12 jaar zijn richting moet bepalen en hij is geschikt voor het priesterschap, kan katholieke beroeps keuze hem deze mogelijkheid tonen; neu trale beroepskeuze denkt er niet eens aan. Zeker, het zal een klein percentage zijn, dat hieraan ten offer zou vallen, maar is dit kleine percentage daarom zo onbelangrijk? Prof. Choëus illustreerde het belang van principiële voorlichting inzake de beroepskeuze met een geval, waarin een jonge student van beroep wilde verande ren. Het bleek, dat hij veel voor de stu die voelde en dat hij er uitermate ge schikt vocrr was, maar hij vond het zin loos. Het bleek al spoedig, dat de moei lijkheden veel dieper zaten, nl. in een sterk verminderd «ociaal bewustzijn. Dit leidde niet alleen tot een isolatie, die een gevoel van verlatenheid met zich bracht maar ook tot 'n foutieve gesteltenis op sexueel gebied. Hierbij gevoegd een ver minderd godsdienstig leven en alle voor waarden voor een volledige ontsporing waren aanwezig. Wat had hier neutrale voorlichting anders moeten doen, dan het advies geven doorwerken zonder voor de centrale moeilijkheid een oplos sing te kunnen geven? Ts beroepskeuze bij oudere mensen vaak een technische kwestie, voor de jonge mens is het steeds een levensvraag de beoaling van ziin roeping. Daarom is katholieke beroepskeuze-voorlichting even belangrijk als katholiek onderwijs. Toeval bepaalt beroep Toch is helaas nog maar al te waar wat Pascal heeft gezegd: „Het beroep bepaalt het leven en het toeval bepaalt het be roep". Maar mag de mens als redelijk wezen zich er bij neerleggen, dat het toe val, een samenspel van omstandigheden, ziin.leven zal bepalen? Vervolgens behan delde spr. enkele factoren, welke de be- roeoskeuze konden beïnvloeden. Tyrannieke vaders of moeders, die voor hun kinderen in de wieg de levensweg al hebben uitgestippeld. Gevallen als dat van een Brabantse jongen, die priester moest worden, maar er in geen enkel op- .zich dé capaciteiten voor had, maar begrepen uiteenzetting niettemin van de waarvan de moeder na een door en door professor afscheid nam met de woorden: „De steek gaat toch op, al moet de kop er af!" Invloed wordt onderdaan van de.wijze waarop, de vader eteefls over ziin werk spreekt Is het steeds afkeurend en schimpend, dan moeten de kinderen wel denken, dat. het niet veel zaaks is, Is het prijzend, dan wordt hun belangstelling gewekt. Irreële invloeden spelen een rol. De vader - wil zijn kinderen doen bereiken wat 'hij zelf niet halen kon. Hoe fel dit door kan werken, tekende spr. in de his torie van Sören Kierkegaard, de zoon van een rj.ikgeworden schaanherderszóon uit Jutland, d'e on 11-jarige leeftijd God ver vloekt had om de barre omstandigheden, waarin Hij hém had genlaatst en die de vrees voor deze vervloeking als een ver schrikkelijk testament in zich omdroeg Ziin zoon Sören. die hij er deelgenoot van maakte, werd er zo door aangegre pen, dat zijn hele leven in het teken van de angst gestaan heeft. Hij is de ontwer per van het denksysteem van de angst dat wij in zijn moderne vorm, losgemaakt van zijn verbinding met God, door Kier kegaard vastgehouden, kennen als het „Existentialisme". Traditie is in vele gevallen bepalend voor de beroepskeuze. Vooral in de hand- werksgroepen is de z.g. traditie-coëffi ciënt zeer groot. Bij loogieters zelfs 72,2 pet. Moeilijkheden Een van de grootste bezwaren bij de beroepskeuze op jonge leeftijd is het fait, dat de kinderen in het geheel niet weten, wat hun te wachten staat. Hun keuze wordt vaak bepaald door volko men bi'/omstige factoren. De aaviezen, die mensen uit het on derwijs geven zijn wel waardevol, maar ook eenzijdig. Men kent in de school het kind slechts beperkt. Wat weet men van de handvaardigheid; wat kent men van het kind buiten de school? De mislukkingen bij de keuze van het beroep zijn legio en oorzaak van veel leed. Sommigen weten een verkeerde keuze te dragen; anderen veranderen en worden de mensen van 12 ambachten en 13 ongelukken. Bij een onderzoek onder 1000 kinderen op een tuchtschool bleek, dat 80 pet. op 15 jarige leeftijd al 5 tot 6 baantjes in zeer uiteenlopende richtingen had ge had. Het onbevredigd zijn en het steeds zoeken naar wat anders voert gemakke lijk tot criminaliteit. Ook onder de N.S.B.-ers vond men vele mensen, die het avontuur zochten, om dat zij geen rust en bevrediging vonden in hun werk. Synthese De synthese moet gevonden worden tussen de capaciteiten van de betrokkene en de mogelijkheden, welke zijn maat schappelijke omstandigheden hem bieden. De psychologie maakt het mogelijk zijn capaciteiten te toetsen. De waarde van de toegepaste psycho logie is in de psychotechniek reeds lang onomstotelijk bewezen. Niet alleen bij de organisatie van de overwinning in twee oorlogen, maar ook in de be drijven, waar uitkomsten van 80, 85 en 95 pet. goede resultaten voor zichzelf spreken. De adviseur kan nooit voor 100 pet zeker zijn van zijn zaak maar zijn raad is wel de zekerste, welke men in de ge geven omstandigheden kan krijgen. Ze kerder dan die van vrienden en geburen, van ouders of onderwijzers. Dat be roepskeuze aan de hand van een psycho technisch onderzoek iets nieuws is, pleit er niet tegen. Zuigelingenhygiëne is ook iets nieuws. Men kan er niet aan doen omdat het vroeger niet plaats vond. Dan sterft er 30 petzoals vroeger. Nu sterft er 3 pet. Er is ook een aantal gevallen, waarin voorlichting inzake beroepskeuze door verstandige leiding van de ouders en een zeer uitgesproken aanleg overbodig is maar men kan in dezen niet al te snel te zeker zijn. Het gaat niet alleen om een goede studierichting, maar het gaat ook om de destructieve kracht voor de zich ont wikkelende persoonlijkheid van verloren idealen en vergane illusies. Ais een jon gen een studierichting heeft gevolgd waarvoor hij uiteindelijk niet geschikt blijkt, zal hij niet zelden zijn leven lang op deze mislukking terugzien als iets beschamends; en datgene, waarvoor hij werkte als een ideaal, dat bereikbaar ware geweest als.... Vernietigde illusies en fervent min derwaardigheidsgevoel gaan hand in hand. Men heeft het gevoel eigenlijk niets te kennen. Juist omdat bij de beroepskeuze de doelstelling, welke aan de totale mens gegeven wordt om de hoek komt kijken: omdat het zijn karakter is, dat bij dit alles de belangrijkste rol speelt daar om is principiële beroepskeuze-voorlich ting noodzakelijk. Het is daarom geen kwestie van een schuwen van samenwerking met anderen. Wij doen dit, waar wij kunnen, maar het is verraad aan die anderen, als wij hier bij die dingen opofferen, welke wezen lijk voor ons zijn. Spr. wenste de toehoorders geluk met de mogelijkheid, welke in Schiedam ge boden werd om katholieke beroepskeuze voorlichting te ontvangen. De heer v. Wassenaar, directeur van het Haagse bureau hield nog een korte inleiding, waarin "hij er vooral op wees, hoe belangrijk de beroepskeuze is voor de economische herrijzenis van ons land. Opvoering van de arbeidsproductivi teit met 1 pet. biedt de mogelijkheid om de consumptie, zowel van bevolking als overheid met 1 pet. op te voeren, of de investering met 5 pet. Dat zijn de laat ste cijfers. Verhoogde arbeidsproductiviteit is echter niet alleen te bereiken met lan gere werktijden, maar ook met betere arbeiders; met arbeiders, die met meer plezier hun. werk verrechten en met een grotere teamgeest. Op een veertien-wielige carrier ston den gisterenmiddag voor de chauffeur R. de bocht van de B.K.-laan naar de Pen ninglaan opdraaide nog 500 pakken met blikken sperciebonen. Toen hij eenmaal de bocht door was, waren er 250 blijven staan. De helft was op de straat gespron gen en had over een afstand van 20 me ter conservenballet gehouden. Bussen waren opgesprongen en snijbonen lagen op straat. Het waren er honderden. Het verkeer moest vanwege deze voorstelling worden omgeleid gedurende een uur en de Gem. Reiniging moest de rommel op ruimen. De chauffeur zegt, dat hij maar met 10 km snelheid door de bocht ging. Gisteren heeft de directeur van de Rot terdamse Bank, bijkantoor Schiedam, af scheid genomen van zijn relaties. Met in gang van 1 Maart is hem de rust toebe dacht, die hij na ruim veertig jaar werk in het bankbedrijf wel vergund is. Op de vooravond van dit afscheid zegde het per soneel vaarwel bij monde van de procu ratiehouder de heer Vermeulen. Hij bood de scheidende directeur de IVe, Ve en VI, Symfonie van Tsjaikofsky op gramo- Deze betere teamgeest is alleen moge lijk bij volledige geschiktheid van alle deelnemers. Goed vakmanschap vraagt echter weer de juiste aanleg. Het is het onderzoek naar deze aanleg, da;t het beroepskeuze-bureau verricht. Daarom is het een kwestie van het gehele bedrijfs leven om de beroepskeuze te onderzoe ken. Daarom is het een eminent Katho liek belang er bij te zijn. In Schiedam en omgeving wonen zeker 100.000 mensen. Het initiatief, dat geboren werd in het Comité Katholiek Schiedam kan niet anders dan heilzaam zijn. Medewerking van geestelijke en wereldlijke .autoritei ten, van ouders en onderwijzers, van het bedrijfsleven en van de standen is on ontbeerlijk. Niet alleen voor het geluk van de kinderen, maar voor het heil van ons zo zwaar beproefd vaderland, aldus de heer v. Wassenaar. De heer Breve, Voorz. van het Comité Katholiek Schiedam had de avond ge opend en de sprekers ingeleid. Hij maak te zich tot tolk van de aanwezigen in de grote zaal van de R. K. Volksbond m de sprekers te bedanken. Er werd gebruik gemaakt van de ge legenheid om vragen te stellen. De avond werd bijgewoond door de Hoogeerw. Deken R. Reynen, door de leden van het bestuur, door de leden van de commissie van advies, door deeerw. broeders en zusters, door onderwijs krachten en door een veel te klein aan tal ouders. foonplaten aan. Tijdens de officiële af scheidsreceptie voerde namens de cliën ten de heer Buschman het woord. Hij bood een zilveren tabakss'el aan. Wij za gen ter receptie nog de burgemeester van Schiedam, mr J. W. Peek. Mr N. J. Post, de gemeente-secretaris en tal van bekende figuren uit het Schiedamse bedrijfs- en zakenleven. De heer Steinder zal zich over enige maanden in Velp (Gelderland) vestigen. Na zijn regiem, dat in Schiedam 23 jaar geduurd heeft, volgt de heer drs Kamstra de heer Steinder als directeur van hét bijkantoor op. Een agent van politie bemerkte giste ren, dat er uit een vuilniswagen rook kwam. Dit is zelfs voor een Schiedamse vuilniswagen iets ongewoons, zodat hij vermoedde, dat er iets loos was. Men begon emmers' water via de bovenklep in het vuil te gooien, waardoor de rook minder werd. Men wist evenwel niet ze ker of alles nu ook gedoofd was. Daarom reed de chauffeur naar de stortplaats, gevolgd door de brandweer o.l.v. hóofd- brandmees.ter De Jager. Het vuur is uit geraakt en dé brandweer behoefde zich niet te weren. op- te ."O g De. Advertentie GEHUWD: N. A. Vader 35 j. en W. H. P; Bastiaansë, 41 j.; H. Kuijer 20 j, en C. Koning 18 j.; J. J. van Roóïjén 22 j. en C M. Chatelain 20 j.; A. v. d. Berg'30 j. én C W. Lagendijk 25 j.; A. J. Carree 24 j. en A. Kulik 30 j.; B. M. van Gerven 26 j. en P. M. J. Meijssens 26'j.; A. v. d. Heide 27 j. en M. G. v. d. Moer 24 j.; C. H. G. v. Rooijen 27 j. en J. Ph. Westhuis, 20 j.; C. L. Van Oosta 45 j. en E. van Es 37 j.; J. Sjoerdsma 20 j. en C. P. Asmus 20 j.; P. C. v. d. Heiden 24 j. en J. van Es 24 j. GEBOREN: Catharina M, A. d. v. P. v. d. Velde en C. M. Brökiing; Emile J. z. v. W. B. Mandemaker en E. W. Visser; Elza A. d. v. A. W. van Elswijk en E. M.'W. Koers; Jannetje M. d. v. W. Clausing en J. M. v. d. Velden; Johan z. v. J. C. Kö- nings en G. B. Schilten; Agatha B. d, v. F. M. Middendorp en J. B. Backhoven OVERLEDEN: K. v. d. Most 77 j. ONDERTROUWD: H. L. M. Le Blansch 25 j. en G. E. v. Leiden 19 j.; W. Bper- dam 27 j. en A. J. de Borst 24 j.; K. F. van Eijk 21 j. en M. H. v. d. Haar 21 J. A. de Jong 23 j. en E. Knoop 20 j.; F. C. Kastelic 26 j. en C. L. Engels 24 j.; J. H. A. v. d. Meer 38 j. en C. J. v. Don gen 36 j.; J, D. v. Noort 25 j. en A. Smits 23 j; M. P. Rebers 24 j. en F. J. de Koning 23 j.; M. Sehell 29 j. en J, P. Klepke 22 j.; T. v. d. Stel 29 j. en H. Daalmeijer 24 j.; G. J. Stil 24 j. en H. C. v. d. Meer 29 j., A A. Strutz 21 j. en J. J. H. van Oost ende 19 j.; J. de Viet 25 j. en H. A. Tak 2C j.; P. J. Waftena 25 j. en S. Grandia 24 j.; J. Zuidgeest 23 j. en A. C. Mets 27 j. Gisteren vierde de Auto Mij Vinke en Co. in Schiedam het 25-jarig bestaan van het bedrijf, terwijl tegelijkertijd op Ford-manier het zilveren dealerschap werd herdacht. Namens de Ford-organisatie bood de heer J. F. Maarsman aan de eigenaar, de heer Vinke een bronzen plaquette met inscriptie aan. Hij herinnerde er in het bijzonder aan, hoe de heer Vink in de tijd, dat hij nog employé was van Ford Motor Cy. te Rotterdam vooral er op uittrok om landbouwtractoren te demon streren. Hij was toen de voorloper van de grote actie, welke momenteel gevoerd wordt door Ford om een aandeel te ne men in de mechanisatie van de Neder landse landbouw. Namens de Nederlandse Forddealer- club sprak Re heer Boissevain uit Am sterdam. Deze bood een cassette tafelzil ver aan. De directeur van de Caltex in Neder land, de heer Waisvisz wenste de jubile rende eigenaar geluk met de wijze, waar op hij rustig en onopvallend, zijn zaak groot had gemaakt. De burgemeester van Schiedam, mr J. W. Peek, had dierbare herinneringen aan de Ford, want in een Model T. had hij het rijden nog geleerd. Namens het personeel sprak de heer Ruseler. Hij bood een schilderij, een ge zicht op de Rotterdamse haven. aan. Voorts kwamen tal van relaties en klanten hun gelukwensen aanbieden. De 71-jarige van L. stak gisteren de Rotterdamse Dijk over in de buurt van de tramhalte zonder gebruik te maken van de oversteekplaats. Hij moest over een opgebroken stuk straat stappen, maar struikelde hierbij. Per ambulance van de G.G. en G D. moest hij naar het zieken huis worden overgebracht om verbonden te worden, want hij had zijn neus ge schonden. Daarna is hij naar huis kunnen gaan. Gisteravond bemerkte een waker van de ESB, dat op de Noordvest bij I een ruit was ingeslagen. Hij alarmeerde de politie, die constateerde, dat er een schijfmachine was ontvreemd. Het eerste elftal van Excelsior '20 speelt a.s Zondag de reeds verscheiden» malen afgelaste uitwedstrijd te,gen de Amerstolse S.V. De wedstrijd wordt om 2 uur gespeeld en de bus naar AnVner- stol vertrekt om kwart over 12 van de Koemarkt. De. verdere elftallen: Thuis: het derde om 2 uur tegen RDM 2, het vierde om 2 uur tegen SMV 3. het zesde op het SW-bijveld om half 3 te gen MOV 9 en het achtste dito tegen DHZ 11. Uit: het tweede in Maassluis om half 3 tegen VDL 2 en het zevende om 12 uur te Rotterdam (LaagZestienhoven) te rgen, RCR 3. De premiers van de staten van Aus tralië zijn te Camberra bijeen om mili taire en economische maatregelen te be spreken, welke nodig zijn om het land in een „semi-staat van oorlog" te bren gen. Bq de opening van de conferentie beeft de federale premier, Mcnzies, ver klaard, dat de mogelijkheden van het uitbreken van een oorlog z i. „zo wer kelijk en ernstig zijn, dat Australië niet gerechtigd is zich zelf een dag meer dan drie jaar te gunnen om een staat van paraatheid te bereiken". De regerinigsplannen beogen o.m. korte termijn 90.000 man in het lage krijgen, 7000 man bij dé marine e vele duizenden bij de fl'Uphtmach; huidige sterkte van 65.000 man bij hu-d- lucht- en zeemacht zou vóór het einde» van 1953 op 183.000 man worden ge bracht. Het program, dat een tijdvak van drie, jaar bèslaat, zou alleen voor de. aan schaffing van- materieel al Van 84 mil-, hoen tot 300 millioen pond worden ver hoogd. Meer dan 5000 havenarbeiders en mijn werkers te Sydney zijn in staking gegaan als protest tegen de veroordeling van de tweede secretaris van hun vakvereniging. Ook in andere Australische haven ligt 't vVerk stil. Militairen staan gereed om zonodig iri de mijnen en óp de schepen te werken. Naar verluidt overweegt" de regering om' de wet toe te passeri. op grond waai» an uit het buitenland afkomstige stakers tot gevangenisstraffen en deportatie'kunnen worden veroordeeld. Vanavond eerste wedstrijden in finale Gisterenavond zijn W. Barvoets en C Könemari- uit de strijd gekomen als de tweede laatste finalisten- yam de vier groepen, welke tot nu toe. aan bod ge-, weest zijn. De partij van. W. Barvoets .ging niet alleen tegen M. Kooy, maar ook tegen C. Rivjgenberg, die de partijen cadre 35/2 en libre voor- zijn rekening nam. De uitslagen zijn als volgt; W. Barvoets—C. Ruggen-berg: cadre 35/2 100 17 29 100 5.88 TOO 17 19 100 5.33 libre 150 14 28 150 10.71 150 14 32 125 8.29 W. Barvoets—M. Kooy: 1 band "30 22 4 30 1.163 30 22 8 22 1.00 3 band 20 44 3 14 0.313 20 44 3 20 0.454 W. Barvoets 7—C. Ruggen-berg 3. F. GoukaC. Köneman: Gisteren herdacht de heer J. Ham de dag, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de N.V. De Landbouw. Om half elf werd de jubilaris met echtgenote aan de zaak ontvangen door bestuur, directie en personeel, terwijl ook een afgevaardig de van de melkslijters aanwezig was. De directeur, de heer Popma, sprak de jubi laris toe en overhandigde hem een enve loppe met inhoud. De gezamenlijke melk slijters en het personeel lieten zich niet onbetuigd en gaven passende cadeaux. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 37 der Woning wet bekend, dat ingevolge bovengenoemd wetsartikel heden voor de tijd van vier weken ter gemeente-secretarie (Afd. Alge mene Zaken. Stadhuis) voor een ieder ter inzage is nedergelegd het ontwerp van een plan tot gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan „Klein-Babberspol- der", vastgesteld bij raadsbesluit van i7 December 1948, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten der Provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 22 Maart 1949, met een ontwerp tot aanvulling van de Bebou wing verorden Inc. behorende bij het uit breidingsplan „Klein-Babberspolder" der Gemeente Schiedam. Schiedam, 2 Maart 1951. De Amerikaanse regering heeft de autofabrikanten toegestaan hun prijzen met 3% pet. te verhogen. Het bureau voor de prijsstaibilisatie verklaarde, dat deze maatregel werd genomen ,als ge deeltelijke compensatie voor de hogere productiekosten". Men schrijft ons: Zondag a.s. speelt Ursus om 2.30 u. op het terrein Havendijk tegen Eënig en Snel. Dezê' ploeg die er niet al te best op staat, zal voor de over winning haar uiterste best doen. De Schiedammers kunnen deze wedstrijd win nen, zij doen er echter goed aan de tegen stander niet te onderschatten. Vólgens een Reuterberieht uit Roma van gisteren,, zou heden een decreet voor publicatie vrij'.gegeven .worden (tot nu tóe mag niét door ons ontvangen) waar- biUde H. Vader, de katholieke bisschap pen van de wereld zou doen kennis ne-'-; men van het denkbeeld om bijwijze van proef dit.jaar met Pasen teruig te kerm tot de practijk, welke tot .de 13de eeuw in ere was, nl. om Christus' Verrijzenis te vieren in de nacht tussen Paas-Zater- dag en Paas-Zondag. Sinds 1200 is dit geschied in de morgen van Paas-Zater- dag. Naar verluidt, zal de Paus de bisschap- Pen in de 1500 katholieke, diocesen der. wereld vragen, rapport uit te brenger* ever de resultaten van het invoeren der oude practijk. Van het rapport der bisschoppen zïl het riemen van een definitief besluit over de tijd der Paasviering in de toe komst afhangen. Advertentie Vrijdag heeft op het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken te Djakaita een bespreking plaats gehad over de afvoer van K.L.-militairen, waaraan werd deelgenomen door minister Moh. Roem. de Ned. Hoge Commissaris de heer Lamping en de kolonels Simatupang en Van Zan ten. Onderwerp der bespreking waren technische bijzonderheden over de afvoer en versnelling van de afvoer der K.L.- militairen. De acteur-regisseur Cor van der Luet Melsert is van-daag 'Ti het Rode-Kruis- Ziekenhuis te Den Haag opgenomen voor het ondergaan van een operatie. Een plot selinge gólaanval maakte zijn opneming noodzakelijk. WlBtiiltllM 200 cm breed per meter caidre 35/2 libre 1 band 3 band 100 100 150 150 30 30 20 20 23 23 24 24 13 13 39 39 12 26 31 25 6 3 5 2 81 100 123 150 30 7 20 16 3.52 4.34 5.12 6.25 0.538 0.512 0.410 DAGPtAO t'OOR SCHttDAM fN OVSHfCKM 73e Jaargang No. 21479 Be kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in he' gebouw R.K Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 66152: Telefoon Eiedactie 67423 Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs t 4.95 per kwartaal 1 70 per maand f 0.40 per week. /Vavt'itt-olie-prns op gewone Kolombreedte f n 15 pei millimeter hoogte. tn»ezonaen Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bil contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erken advertentie-bureanx verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentien tot 20 woorden 50 ct Elk vrj>or.f1!neeI_13 c'. Maximum 80 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden geplaatst overeenkomstig de Regelen het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kutjpers Hoof'redacteur: Leo J. M. Hazelzet „Kleine Mensen in een Grote Wereld" is de titel van het binnenkort te verschij nen nieuwe boek van A. den Doolaard. In de drie delen van dit boek geeft Den Doolaard de mensen en hun conflicten in het D«it>and, het Frankrijk en het Amerika van 1948. Mensen in hun om standigheden en met hjin conflicten, die de conflicten en de moeilijkheden van ons. allen zijn en die tezamen de tragiek zjjn van het leven van nu. En het is niet sil Georghiu, 'die het - verschrikkeLj x. adembenemend boek „Het Vijf en Twin- ttigste Uur" schreef,, dat hij de moderne staatsburger een gaatje in een ponskaart noemt, door de Hollerith-machme ge rangschikt en passend gemaakt voor het. een of ander systeem. Den Doolaard s boek moet nog verschijnen, maar dit 1» de materiè, die er in behandtld wordt. En inderdaad, na tweeduizend jaren Christendom en na idem zoveel duizend iaren menselijke ontwikkeling is dit het resultaat, dat de mens op het punt staat zijn persoonlijkheid te verliezen en het. gevaar loopt een horige te worden en een slaaf van de lopende band. Dit ge vaar is groot en het leidt tot een leven als dat van Anne Marie, de Duitse vrouw uit het eerste deel van „Kleine Mensen in een grote wereld", die niet meer in wonderen gelooft. Niettemin is het gelo ven in en het hopen op een wonder de enige redding. En voor wie een Voorzie nigheid iets onaanvaardbaars of onbegrij pelijks is, is daar altijd nog het telken- Tre terugkerend wonder van het ontlui kende nieuwe leven, ook in deze tijd, ook tussen de puinhopen van een beschaving. En dit wonder, deze schoonheid en teder heid is er om de mens er op te wijzen, dat niet hij de heerser van de schepping Is Waar blijft de schrijver, die zijn men sen dit zal leren? Door Europa en Amerika Het is de levendige verteltrant van de heer Den Doolaard, die hem in staat Stelt een talrijk gehoor te blijven boeien. Zijn In deze barragepartij werd dus uitge maakt, dat C. Köneman finalist Wtwd. Dé j uitslag- was F. Gouda 5C. Köneman 5. Vanavond vinden de eerste wedstrijden, in de finale plaats tussen v. Du ijl en Vo- .gelezang en tussen Barvoets en Köne man. Zoals bekend wordt gespeeld ui Café PleLnzicht. .=...- gesproken woord en de fotografieën op het witte doek brachten de Balkan dich terbij, deden het land leven, waarin de „Oriënt-Express" ontstaan is. De Alba nese bevolking, zoals die in „De Herberg met het Hoefijzer" voorkomt, werd ge toond en het Zwitsers Alpenlandschap, met overal de dominerende Mont Blanc uit de „Grote Verwildering". Dan ging het naar Amerika, waar het derde deel van „De Kleine Mensen in de Grote We reld" zich afspeelt. De verstommende schoonheid van dit land in tegenstelling tot de menselijke constructies van een „technisch minded"-volk. Het Rotsge bergte constrasterend met de luxe hotel- stadjes in Nevada, die als huwelijks- en eehtscheki-ingsfabrieken ook -een voort brengsel zijn van de moderne mens. De uitgestrekte vlakten, de ruimte en de rust, waarin de Indianen leven, die mis schien Amerika's enige aristocraten zijn. zijn het land van mensen, die een atoom bom uitvonden en die met een waterstof bom al in wie weet welk stadium zijn. Heel dit land, dit werelddeel, werd door Den Doolaard weergegeven op een wijze, die de toehoorder stil maakte. Boekenweek Den Doolaard geeft dit alles weer in zijn boeken. En voor boeken was hij naar Schiedam gekomen. Op uitnodiging van de Gezamenlijke Schiedamse Boekhande laren. Voor degenen, die hier sceptisch tegenover staan en die de Boekenweek zonder meer vereenzelvigen met een commercieel handigheidje, halen wij de woorden aan, die de heer mr Van der Kinderen in zijn openingswoord sprak. Het boek speelt zo'n belangrijke rol in ons leven, dat het goed is, dat het eens een jaar e<in wee£ lang de aandacht op zich gevestigd houdt. Denkt U zich de wereld in zonder boeken. En als het boek nog niet uitgevonden zou zijn, dan zou het beslist nog uitgevonden worden. A. den Doolaard was er om eens te meer het boek op de voorgrond te doen treden. Dat zijn aanwszigheld op Prijs werd gesteld, bewees wel het enthou- saimst applaus van zijn auditorium. De stijging van het hoeveelheidsindex- cijfer komt vooral tot uiting bij de groep voedings- en genotmiddelen waar het van 97 in November steeg tot 114 im De cember. Onderstaand staatje geeft van het ver- loop van de prijsindexcijfers en de hoe- veelheidsindexeijfers een overzicht. Dec. Oct. Nov. Dec. 1949 Voed en genotmidd. Prijsindexcijfer 119 Hoev. indexeijfef 115 Duurz. cons.goed. Prijsindexcijfer 110 Hoe. indexcijfer 129 Ov. goed. en diensten Prijsindexcijfer 106 Hoev. indexcijfer 103 Totaal Prijsindexcijfer l13 Hoev. indexcijfer zalmkleur. broché, keurige pasvorm, jeugdvorm- A 95 rrnrlél 114 1950 127 127 123 96 97 114 123 124 125 117 115 117 114 114 114 93 96 99 121 122 122 100 102 110 Vanavond om kwart voor tien speelt SZC 1 tegen'Rotterdam in het Sportfond- senbad alhier. De SZC-er die nu getraaind wordt voor het Nederlands zevental speelt ook mee, dus men kan aantrekkelijk spel verwachten. Zaterdagavond 7 uur begint de wed strijd vanhet Schiedamse derde tegen. Wilton. Wil SZC zijn kampioenskansen behouden dan moet nok hier gewonnen worden. Ame'A draad-model De geer bijzondere met pluche omgeven draadcirkel en de keurige pasvorm ver zekeren een uitpiun- lende steun en een gemakkelijke vorm geving. In satijn met kant, A-cup, 095 reclame prijs O. van extra stevige stol, een flink versterkt mo del, goed ins'uitend, prima gebaleineerd rugvetersluiting, 4 jarretelles Q95 17 50,14.50, V» fraaie broché voor- oand dr,e baleinen, keurig halfhoog model 75 charmeuse-zijde met fraaie appliQue ^95 schouderbandjes o» 'onde n3k ROTTERDAM: W.-Kruiskade 67, BeiJerUaan uiterst fraaie broché, extra versterkt voor pand, prima insluitend mod^l, veter in de rug 4 jarretelles 14?0 UlllUllilllllilinUlilllillUI:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2