Nieuws uit STAD en OMTREK Onenigheid begon bij Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap e Haven wordt verbreed! Ben van Hest bracht Judas Iskarioth Binnenlands prijsniveau zal omhoog moeten LAATSTE BERICHTEN Twee legers opereren op de Yeluwe Reclame Benelux Hotel-, Café- en Restaurant houders bijeen Verhoging varkensprijs? Maakt voor Uw zaak Drie exponenten ervan in de Julianakerk VLAARDINGEN Op Passieavond van de KathKring IVest-Duitsland zoekt een uitweg Oefening Crescendobegonnfri „Oorlog" tussen „Oostland" en „Westland" Nieuwe gezaghebber van Curagao M. P. Gorsira benoemd De Gasperi en Sforza te Londen aangekomen De verboging van de suikerprijs DINSDAG 13 MAART 1951 PAGINA 2 FILMKADER-CURSUS IN SCHIEDAM onderscheiding DAMCLUB SCHIEDAM het goede boek ST. FRANCISCUS XAVERIUS TREINSTAGNATIE AMSTERDAM—ZAANDAM BURGERLIJKE STAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Adenauer voor grote beslis- In sommige kringen acht men devaluatie noodzakelijk Koopkracht ongelijk verdeeld Overleg in afzondering smgen Devaluatie nodig? ZILVEREN PRIESTERFEEST IN OUDEWATER Grensincident Bonaire DE „WELTEVREDEN" IS VIGO BINNENGELOPEN HAAGS MATROZENKOOR NAAR ROME COMMUNISTISCHE REL IN ESSEN Bijdrage in kosten van subsidiëring van eerste levensbehoeften JEEP OPENDE NIEUWE WEG VEEMARKT TE ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT Wagner, Chopin en Brahms in een pro gramma. Drie tijdgenoten. Drie werel den. Mocht men ooit nog zeggen, dat dit een verscheurde wereld is; men zij voor zichtig met hier tegenover die goede oude tijd. die heerlijk gelijkgestemde 19de eeuw te plaatsen. Men komt er dichterbij daar de wortel van alle kwaad te z»i- ken. Men zal dan als teelaarde de Fran se revolutie ontdekken. Een hoogmoedig-menselijke wereld wier religiositeit de mens tot middelpunt heeft, zoals bij Wagner; een wereld, die nu eens de werkelijkheid wil ontvluch ten in een gevoelige lyriek, dan weer tegen die kei-harde realiteit onstuimig ten velde trekt; die er nu eens' met een glimlach afstand van neemt, dan weer verzinkt in droefheid over het onvermij delijke, zoals bij Chopin, een wereld, die op de machtige traditie van het verleden toch nog rijke muzikale bouwsels weet te zet en. die eigenlijk niet voor mogelijk waren gehouden, zoals Brahms. En de luisteraars, die gisterenavond in de Julianakerk bijeen waren om het Re sidentie-Orkest deze drie werelden te horen oproepen hebben zij als verscheur de mensen de concertzaal verlaten? Geenszins. Verscheurde mensen veren niet op van hun plaatsen om met een nadrukkelijke ovatie tot drie maal toe een vermoeide dirigent terug te roepen en hem en zijn orkest te denken voor die Brahms-zonder-reserve, die Van Otter- loo's specialiteit is. Waarom ook reserve, als er een maxi mum aan muzikale waarde is, die een minimum aan verklarende tekst behoeft als men genegen is met musische en niet met biografische oren te luisteren. Ongetwijfeld is deze muziek niet zo doorzichtig, dat men er snel in thuisraakt maar de beloning hiervoor is de ontdek king van kostbare verborgen schatten. Van Otterloo heeft gisterenavond een pleidooi gehouden voor Brahms, dat niet alle kanten van zijn kunstenaarschap be lichtte, maar dat de zekere weg was om een mild oordeel te krijgen. Hij heeft de contrasten sterk benadrukt; maar bracht hierbij vooral in het slot de openbloeien- de variaties in de verdrukking, omdat het hierin meer gaat om de detailwerking dan om de totaal-indruk. Een Chopin mét reserve was die, waarin Jan de Man ons wilde doen geloven. De solist scheen op de allereerste plaats de pianist Clm- pin te willen laten horen en bang te zijn voor de franje van ..Dichtung und Wahr- heit", welke om zijn persoon geweven is. Maar in die muziek liggen het martiale en het gevoelige, het precieuse en het soldateske, het ironische en het patheti sche, het lyrische en het epische naast Door de werk-commissie „Film en Jeugd" zal binnenkort ook in Schiedam een z.g. film-kadercursus gehouden wor den. Deelneming aan de cursus staat open voor al degenen, die uit hoofde van hun arbeid of beroep voorlichting moeten ge ven aan de jeugd, zoals geestelijken, on derwijzers, jeugdleid(st)ers, enz. Enige ontwikkeling is voor het volgen van de cursus wel vereist. De lessen worden gegeven door des kundige krachten. De volgende docenten zullen op vier achtereenvolgende Maan dagavonden (zie hieronder) optreden: Dr J. Peters, directeur van het Lan delijk Bureau van de K. F. A. en van de K. F. C.; Drs A. Briels, adj.-dir. idem; Pater Jac. Dirkse, red. secr. van Film- front-Filmstudiën; Drs C. Souren, hoofd afd. paedagogie R. K. Centr. Bureau van Onderwijs en Opvoeding. De lessen worden gegeven op Maandag avond 16, 23, 30 April en 7 Mei, te be ginnen des avonds half 8 (einde half 10), in het klooster van de Eerw. Broe ders aan de Warande. De prijs voor de deelname aan de ge hele cursus is 6 te voldoen vóór of zo spoedig mogelijk na het begin van de cursus. Bij Rector B. J. van Houten, S. Li- duinastraat 20, 'telef. 68262, die voor dit geval als contact-persoon optreedt, kan men zich voor deelname opgeven. Leden van de St. Awgustinus-vereni- ging kunnen zich opgeven bij de secre taresse der vereniging, mej. C. van Riet, Flat Nieuwlaud 12. elkaar. Wie deze grilligheid schuwt, om dat hét woord romantiek er aan verbon den is, schuwt Chopin's wezen. Bij alle gevoeligheid, waarmee men dan de muziek, de pure muziek, de mu ziek zonder meer, tot klinken wil bren gen, ontbreekt dan toch uiteindelijk dat gene wat aan het ontstaan van de muziek ten grondslag lag. Wij misten de tegenstellingen, de uit- gesnroken tegenstellingen, 't meest in het „Allegro maestoso" van dit Pianoconcert in e kl. t. Op. if? Vergisten wij ons en koesterde de inzet van het orkest andere plannen met Chopin, dan de solist later bleek te hebben en paste het zich voor beeldige leiding van v. Otterloo! on- middelijk bij diens tendenz aan? Meer in onze lijn lagen de Romance en het Rondo. Jan de Man is een pianist, die niet van flauwe kul houdt. Hij wil spelen wat er staat en het goed spelen. Hij doet het dan ook uitstekend. Maar niet alle muziek i? vrij van wat hij en vele anderen „flauwe kul" zouden willen noemen. Dat is een kwestie van geestelij ke en „eigenaard"-ige affiniteit tot de voortbrenger van het te spelen werk. De solist gaf zowaar nog een extraatje, waar in hij veel meer Chopin-plastiek legde, dan in het pianoconcert. De avond was geopend met de prélude tot de le en tot de 3e acte van de Opera „Lohengrin" van Richard Wagner. Beiden bewezen de volstrekte heerschappij van de dirigent over het prachtige instru ment, dat R.O. heet. Een onzuivere inzet van de eerste violen aan het begin van het slot-piamssimo van het eerp'e deel, zij daarom graag vergeven. Voor deze toch niet speciale ge legenheid waren de beide eerste concert meesters van het Residentie Orkest, Krebbers en Oloff meegekomen. Bij Kon. Besluit is de gouden ere medaille, varbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend aan A. Bakker, alhier, secretaris van de Zuidhollandse provinciale propagandacommissie van de Nederlandse vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. De uitslagen van de borden wedstrijden luiden: M. v. NoordennenD. Zonneveld 2—; M. Veldt—M. Coté 2—0; A. Verberk J. Levering 2J. de WildeV. Ver meulen 20; M. den HoutingA. v. d. Moer 20; A. VerkerkJ. de Wilde 11: P v. NoordennenA. Blokland 0—2; D. v. d. Spek—J. Onink 02; J. Versnel— A Etruik 02. Namens de R.K Nederlandse Boek handelaren en Uitgeversveren-glng „St. Jan" had de boeknandel A. Rrodbol te Schiedam Zondag in het Bernadette-kwar- tier onder de R. K. Kerk een tentoon stelling georganiseerd „Het Goede Boek". Deze tentoonstelling keurig verzorgd in het daartoe bij uits.ek gesch'kte Berna- dette-kwartier gaf wel een duidelijk over zicht van hetgeen de Boekenmarkt thans biedt aan goede .ectnur. Gelukkig neemt het goede boek een voorname plaats in. Voor hen die uit de hedendaagse litera tuur iets goeds willen kiezen, was deze expositie een betrouwbare gids. De tentoonstelling mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. RKWIK—AVS 1—0 Na een uiterst spannende wedstrijd is het RKWIK gelukt teide punten op AVS te veroveren. RKWIK heeft nu nog 2 wed strijden te spelen en leidt nog steeds. H. v. d. Knaap nam de plaats in van de nog geblesseerde J. Groet:. Voor de rust was het een gelijk opgaande stnjd, met aan beide zijden gelijke kansen. Be.de doelen waren beurtelings in gevaar. De rust brak aan zonder dat er doelpunten gevallen waren. Na de rust viel WIK verwoed aan, met het gevolg, dat de gisten geheel op eigen helft werden teruggedrongen. Het over wicht der Vlaardingers werd s'eeds groter en ten slotte wist B. Groen na een keurige voorzet van H. v. d. Knaap te doelpunten. Ook de andere elftallen van RKWIK hadden suues. Het le elfta. won met 21, terwijl het 4e elftal me: niet min der dan 15—0 zegevierde. HERDENKINGSTENTOONSTELLING WERKEN FRITS WEILAND Door een comité, bestaande uit de heren ir W. A. de Backer, C. H. Buschmann, notaris H. P. Dolk, Is na de dood van de vorig jaar overleden Vlaardingse kunst schilder Frits Weiland, besloten diens werk te exposeren. Vrijdagmiddag is deze herdenkings tentoonstelling, welke wordt gehouden in de expositiezaal van de v.m. Visbank, in tegenwoordigheid van de echtgenote, kin deren, familieleden van de overleden schilder, het comité: C. H. Schwagermann, conservator van het Stedelijk Museum te Schiedam e.a., officieel door burgemeester Heusdens geopend. De burgemeester zag in deze tentoon stelling een posthume hulde aan de over leden kunstschilder Weiland, die is voort gekomen uit een Vlaardings geslacht, dat vele kunstenaars in zijn midden heeft. De tentoonstelling is geopend tot en met Zaterdag 17 Maart a.s. Geëxposeerd zijn een 30-tal tekeningen en schilderijen, w.o. stillevens en zee- en riviergezichten. EMIGRATIE. De directeur van de Katholieke Cen trale Emigratiestichting te Den Haag, drs Jos. van Campen heeft Vrijdagavond in het R.K. Verenigingsgebouw een boeiend betoog gehouden over het vraagstuk emigratie. Naast de eisen, die er aan de emigrant gesteld worden, heeft hij o.a. de mogelijkheden opgesomd, die de verschil lende voor immigratie in aanmerking ko mende landen de Nederlander te bieden hebben. De aanwezigen hebben de voor dracht met grote belangstelling gevolgd. WEER WIEKEN AAN DE MOLEN. Circa 40 jaar reeds staat de vroegere korenmolen aan de Kortedijik als een kale steenklomp, zonder wieken. Naar wij vernemen, bestaan er plannen met behr.lp van de vereniging „De Hollandse Molen" de molen weer in zijn vroegere glorie te herstellen en van wieken te voorzien. ZANDBAK VOOR DE JEUGD. B. en W. vragen de Raad een crediet groot 1800 voor het aanleggen van een zandbak voor de jeugd op het driehoekige stuk grond, hoek HolywegWilhelmina- singel. AANLEG PLANTSOEN. B. en W. stellen de Raad vooir een cre diet toe te staan, groot f 2400 voor het aanleggen van een plantsoen tussen de westelijke oprit van de Bung. Pruissin&el en de Curacaolaan. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in open bare vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 15 Maact a.s., des avonds om half acht. De agenda vermeldt o.m. voor stel tot medewerking aan industrievesti ging in de Grote Vettenoordse polder. ONTEIGENING. B. en W. stellen de Raad voor, te be sluiten tot onteigening ten name van de gemeente Vlaardingen van een aantal percelen, groot tezamen 400 M2., gelegen achter de Kortedijk. Voor de grond, waar toe deze percelen behoren, is een bouw plan vastgesteld, omvattende pijn. 120 etagewoningen. GESLAAGD. Voor het te Leiden gehouden examen voor medisch-analyste slaagde onze stad genote mej. J. S. den Boer. Het bestuur van de Kath. Studenten vereniging „Sint Franciscus Xaverius te Wageningen heeft zich. na wisseling, als volgt samengesteld: F. M. A. Geurts. voor zitter, J. J. P. van Rooij, vice-voorzitter, B. W. Smits, secretaris. J. G. van Kooy, penningmeester, W. J. M. Joosten, 2e secretaris. Tengevolge van een verzakking in de Oostelijke baan van het traject Amster damZaandam, ontstond gisteravond om streeks 8 uur een treinstagnatie. Twet treinen uit de richting Amsterdam, n.l die van 20.16 en 20.46 vielen hierdoor uit. De treinen van Zaandam naar Amsterdam konden normaal doorlopen over het weste lijke spoor. De toestand op de Lange Haven is al lange tfjd onhoudbaar. Als er wagens staan te lossen voor de distilleerderijen en dat is practisch de gehele dag zit het verkeer op de Lange Haven potdicht en kan het tientallen minuten duren, eer er verlichting komt. Het is on mogelijk hierin verbetering te brengen met bepalingen, die hét lossen en laden hier zouden verbieden. Vandaar, dat men bij Gemeente Werken de enige oplossing heeft gekozen, die nog overbleef, n.l. plannen beramen om de kade te ver breden. Met het oog op deze belangrijke verbreding zijn de belanghebbenden gepolst omtrent hun bereidheid om bij te dragen in de kosten, welke het slaan en metselen van een nieuwe kademuur met zich zouden brengen. Over het algemeen is de reactie hierop gunstig geweest. Het gevolg hiervan is, dat er tekeningen gemaakt zijn, welke voorzien in een verbreding op de smalste stukken met ongeveer twee en halve meter. De ver breding en rechjtrekking van de kade muur zou beginnen bij de Koemarkt en zich voortzetten tot in de buurt van de Taansteeg. Met deze verbreding zal een zeer belangrijke bottleneck in het Schiedamse verkeer zijn opgeruimd. Het schijnt, dat men deze verbreding met enige spoed wil verwezenlijken. GEBOREN: Mildred I., d. v. G. Ver biest en C. van Bommel; Maria, d. v. P. H. van Gent en J. A. Kot; Jacobus z v. D. Meerkerk en C. v. d. Meulen; Willem L. J. z. v. B. Vogel en I. A. M. v. d. Touw; Albert J., z. v. P. L. Lie- brechts en C. E. van Dijk;" Johannes Th., z. v. Th. Wijzenbroek en G. A. P. v Leeuwen: Hendrika A. M. z. v. F. Li Geerdes en A. A. Jonker Roelants. OVERLEDEN: H. W. Saleminig 77 j.; J AL Kreuger 78 j. gehuwd geweest met A. Falk. O"6"'O 'Oom SCHHDAM 73ste Jaargang No. 21488 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In he' gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam. Telefoon Administratie 66152: Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs t 4.95 per kwartaal f 170 per maand, 0.40 per week. Advertentie-prt)» op gewone kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bil de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meet S et. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bi) vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Knijpers Hoof redacteur: Leo J. M. Hazelzet Uitgaande van de idee, dat de aposte len op het ogenblik dat zij apostel wer den de draagwijdte van hun roeping nog niet geheel omvatten en mens bleven vóór geroepene, heeft de schrijver Andre- jeff een Judas Iskarioth gegeven geheel los van de ons zo vertrouwde bijbelse sfeer. De hoogmoedige en jaloerse mens Judas, die zijn meester verkoopt kennen wij onafscheidelijk verbonden met en ondergeschikt aan het lijdensverhaal. Ahdrejeff toont ons de Judas gezien door diens eigen oog. Een Judas, die, ondanks zijn wroeging en zijn innerlijke strijd, de verpersoonlijkte hoogmoed blijft en de schuld van Jesus' lijden en dood tenslot:e schuift op de andere apostelen, die dit alles niet hebben verhinderd. De wan hoop van de verrader is dan niet meer die van iemand die voor zijn eigen wan daden geen vergeving ziet, maar wordt eerder een mede-lijden met het slacht offer, dat zijns ondanks werd doodgemar teld. En zo komt Andrejeff's Judas er toe kort voor zijn zelfmoord zijn ogen ten hemel te slaan en de gestorven Chris tus zijn broeder te noemen. De anigst om toch verworpen te worden doet hem ten slotte hoe dicht liggen haat en liefde bij elkaar? dreigen vanu.it de hel de hemel te zullen vernietigen. Men ziet het, het gegeven is ons niet vertrouwd en wij zijn geneigd te geloven, dat wij hierin de eerste oorzaak moeten zoeken van het feit, dat het geheel ons niet heeft ontroerd. Want hoewel de declamator Ben van Hest, die mimiek en gebaar wel zeer uitdrukkelijk gebruikt om het woord te accentueren, eerder acteerde dan declameerde, mag men n;et ontkennen dat zijn voordracht bezield was. Terecht echter merkte de heer van Hest, die wij na afloop even spraken, op, dat het niet mogelijk was de figuur Judas, zoals Andrejeff ons die geeft, te schil- derer louter door het gesproken woord En inderdaad, de overgang van het goede naar het perverse, van de verhevenheid nsar het demonische is in de mens Judas zo plotseling en zo contrasterend, dat het speculatieve element, zo niet noodzake lijk, het auditieve toch wel zeer te hulp komt. Mogen wij tenslotte opmerken, dat wij de door de Katholieke Kring gegeven aankondiging „Passieavond" ietwat mis leidend achten, als alleen het venraad van Judas ons er op wijst, dat het gegeven zich afspeelt rond het lijden van Jesus Christus. H. W. Dit huisje, dat op het Koemarktplein verrijst is niet het kantoor van de nog op te richten V. V. V.; evenmin is het een plaatskaartenbureau voor de Voor verkoop van plaatsen der uitvoeringen in de Vacantieweek. Het is een noodwinkel van een zaak op de Hoogstraat, die geheel vernieuwd gaat worden, een nieuwe gevel en een nieuw interieur krijgt en dus de verkoop zou moeten stop zetten, als deze mogelijkheid niet geboden was. Het schijnt, dat de verlenging van de vergunning nogal erg vlot verlopen is. Het opzetten van de nood-winkel heeft een dag of twee gekost. Over ongeveer zes weken hoopt men het pand op de Hoogstraat weer te kun nen betrekken. (Van onze bijzondere correspondent) BONN, begin Maart 1931. Men is in Bonn en in Frankrurt met een koortsachtige bedrijvigheid in de weer om een dam op te werpen tegen een overwoekering van West-Duitsland door een economische wanorde. Deze kritieke perioden treden in de Duitse huishouding met een zodanige regelmaat op, dat men er een zekere golfbeweging in meent te herkennen. Het merkwaardige is, dat des ondanks de moeilijkheden telkens bij ver rassing schijnen te komen. De ijver, die alle economen van Bonn nu aan de dag leggen om een economische basis te scheppen, waarin het system: der liberalisering beter kan gedijen, toont intussen wel aan, dat men heeft ingezien, dat men niet langer met overmatig opti misme de dingen hun loop kan laten ne men. Professor Erhard heeft nu, naar de over tuiging van zijn critici wat laat, de hand ook in eigen boezem gestoken. Hij heeft erkend, dat de wortel der moeilijkheden gelegen is in de omstandigheid, dat de koopkracht in Duitsland niet meer gelijk matig is verdeeld, niet meer als een eco nomische bloedstroom door het gehele volk en het gehele economische apparaat vloeit. De koopkracht is opgehoopt bij bepaalde categorieën en richt zich daar door voor een belangrijk deel op luxe goederen, die met kostbare deviezen wor den ingevoerd. Wat er aan kapitaal is ge ïnvesteerd in de afgelopen jaren is een zijdig langs de weg van de minste weer stand gevloeid naar de productie van ge bruiksgoederen, die in de vele „ausradier- te" steden zwik een willige markt hebben gevonden. De basis-industrieën, waarop de nieuwe opbouw gegrondvest moest worden, zijn achter gebleven. Staal- en kolenproductie zijn stiefmoederlijk be deeld met investeringsgelderi en hebben de algemene productie-uitbreiding niet kunnen bijhouden. De producenten hebben in het algemeen niet de verleiding kunnen weerstaan hun goederen af te zetten op de binnenlandse markt waar het hoge orijs- niveau hun betere winstkansen bezorgde dan men op de omstreden buitenlandse markt kon behalen. Ondanks export premies in harde valuta en andere maat regelen is de regering er niet in voldoen de mate in geslaagd de producenten aan de zuigkracht van de binnenlandse kopers te onttrekken. De politieke opp<>sitie ziet nu geen an- dere uitweg dan een dirigeren van koop kracht. prijzen en investeringen van ho gerhand. In regeringskringen denkt men er echter niet aan deze weg in te slaan Het argument luidt kortweg: het volk is te weinig gedisciplineerd om dit te verdra gen en het enige, wat men zoti kunnen bereiken, is dat de zwarte markt in ere hersteld zou worden. De economen der regeringspartijen heb ben zich enige tijd afgezonderd in het vredige dorpje Niederbreisig aan de Rijn om te beraden wat er> bij behoud van de economische vrijheid, gedaan zou kunnen worden om de vloed te keren. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dat er dit jaar drie milliard moet worden gestoken in de uit breiding van de productie van staal en energiebronnen, benevens van de export- industrie. Daar men bovendien de vier milliard niet gaarne wil aantasten, die nodig zijn voor behoud van het huidige tempo van woningbouw, is de eerste vraag waar het geld vandaan moet komen. Tenslotte moet de minister van financiën er ook op rekenen, dat de bezetting ofwel beveiliging ook een slordige drie tot vier milliard meer zal gaan kosten. Men heeft nogal verwachtingen van het zogenaamde Erhard-plan, dat bij elke luxe consumptie spaarbonnen wil uitgeven. Sommigen zijn van mening, dat daardoor twee tot drie milliard per jaar bijeen gespaard zou kun nen worden. Anderen achten echter deze schatting fantastisch en vrezen, dat het spaarzegelplan meer bureaucratie zou vergen dan een terugkeer tot rantsoene ring. Erhard zelf heeft zijn plan slechts ingediend bij gebrek aan beter. Men is voorts tot de conclusie geko men dat de laatste resten van de vroe gere gebonden economie terzjjde, moeten worden geschoven om gelden vrij te ma ken. Zo wil men de oude huurprijzen verhoogd zien en met de opbrengst dezer verhoging de nieuwbouw gaan financier ren. Het belangrijkste restant der vroe- gere binding zijn evenwel de prijzen der levensmiddelen die door middel van toeslagen op een draaglijk niveau zon gehouden. Die toeslagen moeten nu vol gens de adviseurs der regering vervallen, de Duitse landbouwprijzen moeten aan de markt worden aangepast en daardoor moeten tegelijk de voorwaarden worden geschapen voor een intensivering van de eigen landbouw. De Duitse boeren hadden sedert lang aangedrongen op een aanpassing van hun prijzen aan het in dustriële niveau. De regering bestudeert thans deze adviezen en het is nog niet zeker welke zjj tenslotte zal aanvaarden. Reeds heeft zij aangekondigd, dat zij de richtprijzen der levensmiddelen „achterhaald" acht en deze zal wijzigen en alleen reeds die aankondiging heeft een vrij sterke ver ontrusting teweeg gebracht. Het is dui delijk dat de aanbevolen maatregelen het peil der levenskosten aanzienlijk zullen doen stijgen. Sommigen vrezen niet, min der dan tien proeent, doch een lid van het gesloten kringetje van Niederbreisig sprak van zes procent. Het kringetje heeft een aanpassing der lonen aan dit nieuwe niveau aanbevo len, maar heeft daarbij bepaalde veilig heidsmaatregelen tegen de bekende spi raalwerking in uitzicht gesteld. De regering heeft bovendien aange kondigd, dat zij bij al haar maatregelen speciaal zal overwegen hoe deze zullen uitwerken voor de „vijfde stand", die der geruïneerde oorlogsgetroffenen. Alen denkt aan een verstrekking van reduc- tiebonnen aan enkele millioenen gezin nen, wat in feite zou neerkomen op een gecamoufleerde en gedeeltelijke rantsoe nering. Daar de Federatie der vakbonden reeds stellingen heeft betrokken tegen de adviezen, die nu bij de regering in stu die zijn, staat kanselier Adenauer in het binnenland andermaal voor beslissin gen van grote draagwijdte. Het is niet aan twijfel onderhevig of de in uitzicht gestelde verhoging van het prijsniveau der eerste levensbehoeften zal uiterst scherpe reacties wekken indien het niet gelukt wat de regering kennelijk wil voordien met de vakbonden over eenstemming over een algemene loons verhoging te bereiken. Met welke ernst de door het deviezen- tekort en door de toegenomen wanver houding tussen binnen- en buitenlandse markt ontstane situatie hier wordt be schouwd blijkt wel duidelijk uit het feit, dat in de economische beschouwingen de mogelijkheid van een toekomstige ver dere devaluatie van de Duitse mark aan de orde gesteld is. Sommige deskundigen in West-Duits land zijn van mening, dat de oorzaak der huidige moeilijkheden in wezen terug gaat naar September 1949, toen Duits land zijn devaluatie beperkt zag tot twintig procent en daarmee dus de sterlingval niet geheel meemaakte. Of schoon de verantwoordelijkheid voor de beperking der devaluatie toen door de Duitsers op de rug der geallieerden werd geschoven dezen hadden inderdaad nog het laatste woord was men toch ook aan Duitse zijde wel overtuigd, dat de middenpositie van de mark gunstige kansen bood. In „Der Industriekurier", het blad der Ruhr-industriëlen wordt voorspeld, dat het met het behoud van de huidige wis selkoers niet wel mogelijk zal blijken het Duitse prijsniveau zodanig te doen zin ken, dat automatisch een zuiging naar de export zal ontstaan, en het blad voor ziet daarom „dat aan het einde van alle pogingen tenslotte vermoedelijk toch nog een devaluatie zal staan". Te Oudewater, waar hij pastoor is, Viert de zeereerw pater Benvenutus van Genuchten O.F.M. morgen zijn zil veren priesterfeest. Toen pastoor Van Genuchten tijdens de oorlog kapelaan aan de Boschkan kerk te Den Haag was, werd hu gens illegale activiteiten door sers gevangen genomen en "Tr" enkele jaren in het concentratiekamp van Dachau moeten doorbrensen. aar- uit hij tenslotte door de ,a.nen werd bevrijd. Tijdens zijn verbhjf aldaar was hij in alle opzichten een steun voor zijp omgeving. Na zijn terugkeer In het vaderland is hij gedurende e^iige jaren kapelaan ge weest te Gorinehem, totdat hij verleden jaar tot pastoor van Oudewater werd benoemd. we de Duit- heeft hij Vanochtend is op de Veluwe de leger- oefening „Crescendo" begonnen. Geduren de drie dagen en drie nachten zal de uit de lichting 1949-11 gevormde gevechts groep, in oorlogsencadrering 6200 man omvattend, onder het wakend oog van gen.-majoor A. T. C. Opsomer. opereren tegen een voor dit doel geformeerde tegen partij. De oefening zal de training van bovengenoemde lichting afsluiten. Er zijn dus twee legers, het „Blauwe" van Oost- land en het „Rode" van Westland. Het hoofdkwartier van de Commandant Strijdkrachten te velde meldde van ochtend, dat de deelnemende troepen thans uit hun garnizoenen worden over gebracht naar de rayons, welke hun als legeringsgebied worden aangewezen om daar de orders te ontvangen voor ver plaatsing naar het operatie-terrein. Om alles zo realistisch mogelijk te doen verlopen, zullen vliegtuigen van de Neder landse luchtmacht aan de oefening deel- nmen. De „Rode" luchtstrijdkrachten be schikken over „Spitfires", .Dakota's" en „Lockheeds", welke als nachtbommen werpers zullen fungeren. In plaats van bommen zullen ze lichtkogels uitwerpen. De luchtstrijdkrachten van de „Blauwe" partij zullen opereren met Gloster .Meteor" straaljagers en met foto-ver kenningsvliegtuigen. Tussen Oostland en Westland bestond reeds geruime tijd een gespannen toe stand, die er toe leidde, dat in begin Maart de mobilisatie werd afgekondigd. De „Blauwen" hadden hun mobilisatie op 10 Maart j.l. voltooid Het Westland, de „Roden" dus, heeft zijn versterkte grens- detachementen hun stellingen volledig doen innemen. De toestand langs de grens is zeer gespannen, mede door een grens incident bij het „Kasteel Staverden". waar een „Blauwe" patrouille door de agressieve „Roden" is beschoten. Gespan nen wachten de troepen aan beide kanten op de verdere gang van de gebeurtenis sen. Luchtverkenningen hebben uitge wezen, dat beide legers zich gereed maken voor de aanval. By K. B. van 12 dezer Is met ingang van 15 April a.s. benoemd tot gezagheb ber van het eiland Curacao (Ned. An tillen) de heer M. P. Gorsira, thans ver- egenwoordiger van de Ned. Antillen bjj de Nederlandse regering. Bij het zelfde besluit is benoemd tot gezaghebber van Bonaire de heer H. C. M. Kruger, met de bepaling, dat de heer Kruger deze functie zal vervullen tot bet bereiken van zijn 55ste levensjaar, dat valt in December 1951. Premier de Gasperi en minister van buitenlandse zaken van Italië graaf Sforza, zijn gisteren te Londen aangeko men voor besprekingen met de Britse regering. Zij werden op het perron verwelkomd door staatssecretaris Lord Henderson. Over de aard van het Italiaanse be zoek aan Londen werd nog meegedeeld, dat de besprekingen van de Gasperi en graaf Sforza met Attlee en Morrison niet tot besluiten zullen leiden. Zowel van de zijde van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken, als van de zijde van de Italiaanse ambassade is er op gewezen, dat het geen conferentie betreft maar slechts besprekingen van algemene aard. Zij zullen hedenochtend beginnen en Woensdag voortgezet worden. Op de eer ste dag zal de internationale toestand besproken worden. De vraagstukken, die in het bijzonder de Brits-Italiaanse be trekkingen ra-ken, zullen op de tweede dag aan de orde zijn. De „Weltevreden" van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd, op weg van Rotter dam naar Djakarta, heeft n-a het passe ren van de Golf van Biscaye 'n scheur tje opgelopen in de cylinder. Met t oog op de zware deining o P"e Oceaan, is bet schip gisteren Vig° "i- r engelopen, teneinde aldaar in de net euvel te kunnen herstellen. Eind dezer maand zul1®" j^Paus^aan uit 30 landen in Rome voor dzljde wordt zingen. Van Nederla?°nr hpt Matrozen. koora^H*deDenenHaa^n °nder leiding van de heer Theo van' Elferen vertrekken Eerste Paasdag ongeveer 10 jongens met ru narhttrein naar ^ariJs;. ANa een dag oponthoud aldaar zuillen zij de reis naar Rome voortzetten Het matrozenkoor is aangesloten ba d„e,."Pu,er' Cantores", „Federation internationale des petits chanteurs". Het Haags Matrozenkoor is voorts uit- genodigd in de grote vacantie in Brazilië te komen zingen, o.a. in Rio de Janeiro en voor de radio. rien politiemannen en een onbekend aantal communisten werden hier giste renavond ge-wond tijdens botsingen die ontstonden toen de politie een bijeen komst van ongeveer 600 leden van „Vrije Duitse jeugd" sloot. De bijeenkomst moest worden gesloten toen de deelnemers trachtten ongeveer 30.000 communistische propagandapam- fletten uit het gebouw te brengen om die op straat uit te delen. De communisten gooiden stoelen naar de politie, die van huni gummisdokken gebruik maakten. De pamfletten werden in beslag genomen. Te Luxemburg vergaderde het hoofd bestuur van de Hocarest-Benelux, een organisatie waarin de nationale federaties van hotel- café- en restauranthouders van de drie Beneluxlanden zijn opgenomen. Besloten werd van 7 tot 28 Juli te Luxemburg een tentoonstelling te houden betreffende het tourisme en het hotel wezen in België, Nederland en het Groot- Hertogdom. Verder werd door de Nederlandse dele gatie een uiteenzetting gegeven over de kwestie der éénmaking van de accijns- rechten. Belgische woordvoerders spraken ver volgens over de maatschappelijke .wet geving in de betrokken takken van nijver heid. Van Luxemburgse zijde werden sugges ties gedaan om het tourisme in de drie Beneluxlanden te bevorderen. Bij verdere gedachtenwisseling vestig den Nederlandse afgevaardigden de aan dacht op moeilijkheden, die ontstaan uit een te groot verschil der regelingen van het hotelwezen in Nederland, België en Luxemburg In het kader van de bovengenoemde expositie, zal op 11 Juli te Luxemburg een grote bijeenkomst worden gehouden van hotel-, café- en restauranthouders der Beneluxlanden. Hierop zullen referaten worden uitgebracht door o.m. de heren G. Staalman (Nederland) en J. Boon (België), die vooral zullen handelen over de rol van het hotelwezen In het raam van het tourisme. (Van onze Haagse redactie). Indertijd heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de prijs, welke de boeren voor bacon ont vingen „op basis van de geldende om standigheden" bepaald op 2.06 per kg. Nu de veevoederprijzen stijgen, zijn de omstandigheden veranderd en is het niet uitgesloten, dat ook de baconprijs zal worden herzien. Men weet echter nog niet wat de nieuwe regering zal doen. t.a.v. de subsidieregeling voor de eerste levensbehoeften. Wordt een deel van die subsidie bestemd om de veevoederprijzen te drukken, dan zal een verhoging van de varkensprijs wellicht niet nodig zijn. t „"i verhoging van de suikerprijs van k f 0-91 Per kK. is niet alleen het .i verdisconteerd dat de regering op de suiker bijbetaalde, maar daarin ligt ook een marge, welke gestort zal worden in het Landbouw Egalisatiefonds en bedoeld is als bijdrage in de kosten van subsidiering van eerste levensbe hoeften als brood, melk en vetten. Men is nl. van de gedachte uitgegaan, dat ener zijds suiker voor huishoudelijk gebruik weliswaar niet als een luxe artikel is te beschouwen, maar dat anderzijds het gebruik van suiker vergeleken met voor de oorlog met sprongen is gestegen, voor al verwerkt in inderdaad luxe artikelen zoals koek, banket en suikerwerken. Men verwacht nu. dat door de prijsverhoging de suikerconsumptie, vooral in de luxe sector, iets naar beneden zal gaan. wat i.v.m. noodzakelijk versobering niet on gewenst wordt geacht. Wanneer de suikerconsumptie daalt en daarnaast, zoals in de bedoeling ligt, de suikerproductie hier te lande wordt op gevoerd, zal geen import van suiker meer nodig zijn, hetgeen een belangrijke de- viezenbesparing zal betekenen. De ver hoging van de suikerprijs tot het huidige niveau heeft de regering düs zo gezien, dat daardoor iets de subsidiepotj» komt, zodat een algehele afschaffing van subsidies op eerste levensbehoeften kan worden voorkomen en dat daarnaast 'n deviezenbesparing wordt verkregen. Een landbouwjee-p, „bemand" met de Commissaris der Koningin in Utrecht, M. A. Reinalda, en de 8-jarige „chauffeur" Jp-han de Haas uit Benschop, reed gisteren het lint, dat over de nieuwe provinciale weg BenschopLopik was gespannen, stuk, waarmee de ingebruikneming van dit onderdeel van het wegenplan een feit was geworden. Diep weggescholen in hun kragen luisterden de burgemeesters van Benschop en Lopik, de heren L. Schreu- derJ «5 t ®chuman, enkele leden van Ged. staten en andere autoriteiten naar het woord van de heer Reinalda, die het maar heel kort maakte, omdat de stro mende regen de plechtigheid in de open lucht niet veraangenaamde. Tijdens het gezellig samenzijn in het dijkhuis van het hoogheemraadschap te Jaarsveld kwamen de tongen echter beter los en hebben de verscheidene autoriteiten het hunne ge zegd over de betekenis van de nieuwe weg en over net grote ontwerp voor het provinciale wegennet, dat wegens de fmancie e toestand van ons land helaas den geheel verwezenlijkt kan wor- •letwet tegen oorlogspropaganda. De opperste Sovjet van de U.S.S.R. heeft Maandag een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij oorlogspropaganda als „een ern stige misdaad tegen de mensheid" wordt verboden en een ieder, die er zich aan schuldig maakt, als een gewone misda diger wordt behandeld. ROTTERDAM, 13 Maart. Aanvoer in totaal 6638 dieren. Vette koeien en ossen 1046, ge- bruiksvee 1420, vette kalveren 25, graskalve ren 194. nuchtere kalveren 2570, varkens 403, biggen 248, veulens 2, schapen of lammeren 143, weide-zuig lammeren 17, bokken of geiten 87. De weedaanvoer bedroeg 8038 st Vette koeien le kw. ƒ2.45—2.65 2e kw' ƒ2.152.45, 3e kw ƒ2.002,15, vette kalveren 2.60-2.90 I 2.30-2.50, 2.10-2 30? slacht- paarden 2.00, f 1.90, 1.80, graskalveren le kw. ƒ325 2e kw ƒ225, 3e kw. 150, nuch- t®r„en, balveren 50 45, 40: biggen i 38. ViJ schapen i 160, 125, 85, kalfkoeien i iS5°' f 80°' f 70°. melkkoeien 1000, J 800, 1122' vare koeien ƒ620, 550, 500, vaa> zen J ®75. f 60, 500 pinken I 475, 400. 325. Vette koeien: aanvoer: ruim aanbod, han del; tamelijk, prijzen: stijgende prijzen: vette kalveren resp. gewoon, willig, onveranderd; graskaalvereinals vorige week, kalm, iets hoger> nuchtere kalveren: zeer ruim, goed, iets hoger; biggen: als vorige week, redelijk, iets stijver: slachtpaarden: iets groter, stroef, iets hoger- schapen: iets ruimer, willig, sta biel- kalf-' en melkkoeien; als vorige week, kalm, constant- vare koeien: gewoon rede lijk, iets hoger; vaarzen en pinken: matig, fiauw, onveranderd. De veemarkt werd mede door de 82st,e Paasveetentoonstelling zeer druk bezocht. ROTERDAM, 10 Maart. 1200 en 800 ton copra 1 /varen- 175 ton machinerieën Geer- truidenberg- 80 ton machineriën Lekkerkerk; 200 ton haver Zaanstreek; 200 ton haver Wormerveer- 115 ton betonijzer Almelo; 200 ton betonijzer Amsterdam; 450 ton stukg. Amsterdam- 100 ton fosfaat Steenbergen; 104 ton cellulose Arnhem; 450 ton kolen Vlissin- gen- 350 ton papier Maastricht; 385 ton tarwe 1 /varen- 100 ton schilfers Amsterdam: 160 ton schilfers Veghel- 625 en 525 ton mats Zaanstreek- 150 ton talkpoeder Kenkum: 73 ton veevoeder Hardenberg; 55 ton stammen Eindhoven: 20 ton kurkafval Beekbergen; 9 vletreizen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2