Blauwen vijfde speurden colonne naar de van flessen gemaakt sa> LVAV.V-J.V.V. ?.miwm wmmMMËÈËtm G c foor do ministers dit paMe MJ Uw stag dat pakje Kamp Vught woonplaats voor Ambonezen Schippers DUPE van oorlogje Moskou BLIJFT eisen stellen Maar satellieten zijn oncler de indruk van Westers ongeduld LAGEN OPERATIE CR 11 PAS OP UW KEEL ABDIJSIROOP ONG<_ BARCELONA IS WEER RUSTIG grens tussen Aan weerszijden van de West en Oost prepareerde men zich op de oorlog LMJLM 7#Y»Y#» 8» oi m£ Een leger rukt op Spoedig uitbreken van „vij andelij kliedeiv De Brits-Italiaanse besprekingen Ruimte voor 850 gezinnen België ontwerpt wet voor noodtoestand Amerikaanse troepen in Duitsland leren lessen uit Korea Berlijns Oost- en West zones blokkeren elkaar Labour slaat weer twee aanvallen af Houtman-Bank failliet Elbe-grens en Gromyko 's spel Israël eist schadever goeding van Duitsland Regering neemt strenge maatregelen TOENSDAO 14 MAART 1951 PAGINA I Het zakboekje Realiteit Doden spreken Kwestie Triest ter tafel i met Mascotte gaat-ie goed! akker-s °°Van inS^ptembefr939 tot22Juni 1941, de dag waarop nazi-Duiteland nistisch Rusland onverhoeds overviel hebben de Russische pers en welke BRUG DER SAMENWERKING yy (Van onze verslaggever) ERGENS IN HET OOSTLAND, Dinsdag. Het wachtwoord w as „Concertgebouw Dat was, deze Dinsdagmiddag, bij bet 445e bataljon van bet regiment Oranje-Gelderland en op de commandopost in het knusse feestzaaltje van het gastvrije „Wapen van RaaRe"' hing een voorbeeldig-onbegrijpebjke stafkaart met niets dan melodieuze code-namen tegen de muur. De zon stoiid vredig en vriendelijk boven het land rondom en de fictieve diplo maten van Oostland liepen nog altijd rond met gezichten alsof zij, alle grensincidenten ten spijt, de oorlog, die enige uren later zou» losbarsten, nog wel kondeu verhinderen: en de commandant-operaties van het 445e at juist in alle gemoedsrust iu de gelagkamer een uitsmijter Toen viel, in de donkere garage achter het „Wapen van Kaalte waar Eet 445e druk bezig was, een uitvoerige collectie van leden der vijandelijke vijfde colonne aan te leggen, het eerste blauwe oog van deze oorlog! voorzien (er zat bovendien een verbandje om des boksers rechterhand) en zij wa ren nogal opgewonden en bovendien wensten zij vóór alles een scheidsrechter te ontmoeten. Vós niet", zei een verontwaardigde dienstplichtige soldaat van het blauwe le ger „voor jou hale-me _Luuk van Dam. Maggie jou sonder scheisrechter tege de aarde knokke! „Kerst een scheidsrechter!", zei de bob ser-saboteur opnieuw, toen men hem per jeep voor de tweede maal naar zijn ge vangenis voerde. „Hou je mond", zei een sergeant-majoor", jy kèn niet eens meer prate. Ze hebbe jou 'n half uurtje geleje al twee keer doodgeschote Een oefening slechts, deze „operatie Zoals gezegd: het blauwe oog ging, plichtsgetrouw, in het journaal van het 445e vele uren vóór Oostland tenslotte besloot zijn (blauwe) troepen te doen. op rukken in vijandelijk gebied teneinde zich meester te maken van de hoge rand van dé lijn Naarden—Hilversum—De Bilt— DriebergenAmerongen. Deze vijande- lijkheden-op-grote-schaal hadden zich niet zonder nadruk aangekondigd. Zowel in Oost- als In Westland had men er zich fcet koortsachtige ijver op geprepareerd, fci Westland lagen de Rode troepen Dins dagmiddag om twee uur reeds in hun stel lingen met de kille opdracht, tot het uiter ste stand te houden bij eeri vijandelijke aanval. In Oostland verplaatste men met het oog op het komende offensief het (denkbeeldige) le legercorps naar de sec tor DeventerArnhemHengelo en de operatie „Crescendo" was nog geen twee uren oud of in Oostland had men al er varen, dat de Rode vijand deze troepen beweging waarachtig niet was ontgaan. Het wemelde tussen Zwolle en Almelo, waar het 445e bataljon de spoorlijn en de kunstweg diende te bewaken ten behoeve van het daar doortrekkende le leger, van de saboteurs en geen brug in de wijde omgeving leek nog veilig. De saboteurs (van de commandotroepen) speelden het stuk met ijver, list, durf en overtuiging. Hoewel het kón ln deze fictieve oorlog nu eenmaal niet anders herkenbaar aan een groene pet, die zo wel hun identiteit als hun minder vrien delijke bedoelingen verraadde, slopen en reden zij soms tot dicht bij hun doelen en het sterke staaltje van de dag leverde wel een commando-luitenant die met een 3-tons-truck vol handgranaten en soort gelijk speeltuig doodnuchter al enige tijd door het gebied van de vijand aan het rondrijden was vóór hij tenslotte door een blauwe patrouille in de kraak gegrepen werd. De luitenant had een sléchte dag! Men liet hem onmiddellijk schuil gaan achter een bovennmatse blinddoek, maar men kon dwars door die blinddoek heen met het blote oog wel zien. dat de luitenant dat ganse blauwe leger naar de weerlicht wenste. Want hoewel hy tijdens het ver- hoor door de off icier, van Inlichtingen, lt De Lange, bleef zwijgen met een ver béten hardnekkigheid, alsof hij besloten had zijn leven lang met meer, het woord te voeren, kon hij weten, dat zijn zakboek dat het 445e grijnzend had buit gemaakt, zoveel kostbare gegevens bevatte, dat de vijand geen moeite z°u hebben te ver- hinderen, dat er gedurende de eerstvol gende uren op de Wn Almelo-Zwolle wat bruggen of wat spoorweg-knooppun ten in de lucht zouden knallen. De luitenant kwam bi) de verzameling tn de garage van ,Met Wapen van Raal- te". De verzameling bestond intussen al uit vier koppen en zij was nog altijd zorgvuldig geblinddoekt en zij muntte door, een stugge sprakeloosheid, die net tafereel in de garage akelig realis tisch, maakte: vier mannen.zwijgend en met gebogen hoofd.roerloos leu nend tegen een pilaarwachtend op de droeve dingen, die komen zouden Die dingen kwamen overigens spoe dig. Juist toen de commandopost van het 445e vernam, dat men elders in zijn settor alweer twee nieuwe saboterende exemplaren aan de Rode collectie had toegevoegd, ontstond er in die donkere garage enig beweeg en nadat het be weeg geëinöïud was, telde het ,e taljon twee krijgsgevangenen minder en dat ene blauwe oog méér! Het blauwe oog behoorde toe aan een der bewakers en het was zó realistisch, dat de blauwe soldaat enige minder wel levende phrasen declameerde uit zUn vocabularium. „Theoretisch", zei majoor Jansen, de commandant van de serie operaties, „is dit niet mogelijk. In de practijk zou de wacht onmiddellijk geschoten hebben". „Practisch", zei de wacht terwijl hij voorzichtig langs zün oog tastte „zou ik dat heerschap nog wel eens willen spre ken Onder vier ogen..." En waarachtig: hii 'kreeg geen kwartier later zowel de boksende saboteur als diens mede-vluch teling opnieuw te zien. Een patrouille van het 445e haalde hen uit een huls. Zij hadden zich daar al van burgerkleding Berichten uit „Oostland" en „Westland" wijzen uit, dat het Blauwe leger van „Oostland" zijn mobilisatie in de loop van Dinsdag heeft voltooid. „Westland" is ech ter met zijn mobilisatie ten achter. Ver wacht wordt dat het Blauwe leger Woens dag tot het offensief zal overgaan om de Roden een slag voor te zijn. Prins Bernhard zal een deel van de oe fening „Crescendo" meemaken. De Prins arriveert Donderdagmorgen om half zeven in de Harskamp en zal van daar uit de legeronderdelen, die by de oefening be trokken zijn, bezoeken. Zoals bekend, zullen de tot de lichting 1949-11 behorende troepen, welke deel nemen aan de oefening „Crescendo", op 16 Maart in de omgeving van Amersfoort defileren. Thans kan worden medegedeeld, dat dit defile zal geschieden voor H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen, de minister van oorlog, de chef van de generale staf en de commandant strijd krachten te velde. Ook zuilen aan het défilé in totaal 100 vliegtuigen van de luchtmacht deelnemen. Crescendo". Maar wie deze Dinsdag tus sen Zwolle en Almelo het 445e tegen de vijfde colonne aan 't werk zag of wie zich op de Vèluwe tussen massale troepencon centraties doorworstelde, hij ontkwam niet aan de indruk, dat men bij deze oefe ning ondanks alle handicaps, welke men daarhjj nu eenmaal tegenkomt, de reali teit bijzonder dicht benaderde nog vóór de strijd tussen Rood en Blauw in de nacht van Dinsdag op Woensdag in volle hevig heid losbarstte. Toen regende het al en dat maakte het er voor de soldaat niet gemakkelijker en niet vriendelijker op. Maar Dinsdag de dag A-l waarop men aan weerszijden voorbereidingen trof voor de grote slag hielp de zon de soldaat een handje en wellicht droeg dat er toe bij, dat hij over duidelijk in deze operatie „Crescendo" 'n uitbundig pleizier had. „Echt fijn spelletje", zei een soldaat uit Oosterhout. Hij stónd boven op een brug die in de code van de stafkaart raadselachtig de ren hun tweedaagse besprekingen met brug „Sol" heette; en als die brug de lucht Attlee en Morrison. Op verzoek van De inging, dan mocht het le leger, om zo te zeggen, wel thuis blijven. De soldaat uit Gasperl "erd besonnen ™et de behande- Oosterhout w-as kennelijk een centimeter "u£ van de kwestie-Triest. Daarby ga- of wat gegroeid in het besef van zijn ver- ven de Britten de verzekering, nog steeds antwoordelijkheid en het enige dat zijn staan achter de drielanden-verkiaring geestdrift iets bekoelde, was het feit, dat hij „er nog geen gevangen had". „Waarvoor staan jullie hier?" vroeg zijn majoor. De Gasperi en Sforza begonnen giste- ÜI i is1 m m van 20 Maart 1948, die zich uitsprak voor teruggave van de stad aan Italië, maar zy drongen daarby krachtig aan op een verzoening van Italië en Joegoslavië in deze zaak. Volgens een Britse woordvoerder, ziet de Britse regering, zonder overigens haar verklaring van 1948 terug te nemen, lie- „Tege de kommeniste, majoor", ze de soldaat „En om te zien zei zijn collega, „as- datte zé geen chantage plege". Woensdagochtend stond die soldaat al lang niet meer op de brug „Sol". De brug „Sol" 'behoort dan al tot de krijgsgeschie-j ver dat Italië en Joegoslavië de kwestie denis. Het 445e is dan elders aan de slag,in onderling overleg zelf regelen. De om- met een andere taak. In een oefening op standigtoeden daarvoor schijnen gunstig, grotere schaal waarvan men verwacht, dal, j Vervolgens behandelden de staatslieden zij getuigen zal van de steeds groeiende de communistische dreiging in Europa, paraatheid van ons leger. Een oefening, de kwestie der Italiaanse konotiën en de die, naar het zich laat aanzien, niet alleen verdediging van het MiddeUandse-Zee- als oefening voor de manschappen doch gebied. ook als training voor vruchten zal afwerpen. de staven, vele De besprekingen worden heden voort gezet. Het plaatje is natuurlijk uit Amerika. Dat is nu eenmaal een land, waar de zonderlingste dingen gebeuren, nog steeds. Maa.r het is ook een groot land .met bijna honderd vijftig millioen inwoners, die stuik voor stuk graag doen, wat ze willen en zich daarbij niet bekommeren, om wat ib.v. de buren zullen zeggen. Mr Troxler in de stad Raleigh in de staat Noord Carolina kon maar geen huis krijgen. Ook in de Verenigde Staten is tijdens de oor log zo goed als niets gebouwd en tot op de dag van heden is men er niet in geslaagd, het tekort aan woningen in te halen. Wat Mr Troxler betreft, die zag op een goede dag, toen hij weer eens op zoek was naar een woning, in een bergplaats voor oude rommel een enorme stapel flessen. Hij kreeg een helder ogenblik, bedacht, dat je van flessen net als van stenen een muur zou kunnen metselen en kocht de flessen, die toevallig allemaal van dezelfde fabriek waren en dus dezelfde afmetingen hadden. Hij maakte eerst een tekening van zijn droomhuisje en ging toen aan het werk. Het resultaat ziet u hier. Hij had in to taal drie duizend flessen en wat hout nodig, plus een betonnen skelet, dat hij pasklaar gieten liet Zijn huis is bijzon der luchtig en er is lucht te over in. Koud? Och, in Noord Carolina heerst gewoonlijk zacht weer. Enals men dit glazen huis vergelijkt met sommige woningen hier ter lande, die voor de helft uit glazen wanden bestaan, die men dan ramen noemt, nu dan kan men zich voorstellen, dat het met de luchtig heid nogal mee zal vallen. In ieder ge val, mr Troxler heeft een huis en mevr. Troxler óók. M-32-M Op 21 en 23 Maart a-s. worden met de schepen „Kota Inten" en „Atlantis" 480 Amboni-sie gezinnen in Nederland ver wacht. Deze gezinnen zullen voor medisch onderzoek naar Amersfoort gaan, van waar zy vertrekken zullen naar de woon- centra. die inmiddels voor hen in gereed heid zyn gebracht. In het wooncentrum in het voormalige concentratiekamp te Vught komen daarvan 75 gezinnen, in Huizen 60 gezinnen en in Schattenberg de overige. In het kamp Vught worden thans met bekwame spoed 21 barakken voor huis vesting der Ambonezen klaar gemaakt. Het is het barakkencomplex tegenover het vroegere administratiegebouw van het concentraiekamp. In dit oude ad ministratiegebouw zijn thans 30 gezinnen ondergebracht van Indische Nederlan- derse, die momenteel in K. L.-verband worden herschoold. Medio Juli zullen alle barakken, waar- in eertijds de gedetineerden werden on dergebracht, zodanig Zjjn verbouwd, dat ze voor huisvestinggeschikt zijn. In elke barak nullen veertig gezinnen worden ondergebracht. Elk gezin krijgt de be schikking over een kamer, die in een zit- en slaapgelegenheid^ is gesplitst. De slaap- gelegenheid is verdeeld m een gedeelte voor de ouders en een voor de kinderen. Er zijn wasgelegenheden bagageruimtei, en toiletten in elke barak, benevens een recreatiekamer voor ^^frz^va^1"11 gebruik. Elke kamer Is voorzien van een kleine vulkachel, een voor de toekom stige bewoners vreeïusoortige instrument. Het wooncentrum zal, wan"®enrn1,®th?®" heel gereed Is, 850 gezinnen k"""™ bergeu. Het zal een zelfstandig dorp zqn •net naar schatting 3200 inwoners. De inhlt desbetreffende kampgedeelte aanwezige school- kerk- en on scannings gebouwen zullen in orde wo. ien gemaakt en wederom als zodanig dienst gaan d0®n: De kampkeuken, die zich eveneens m dlt kampgedeelte bevindt en waar 36 kook- ketels in staan, zal als oentrale keuken in gebruik worden genomen. De leiding van het wooncentrum ral waarschijnlijk in handen worden gelegd van een oud-ambtenaar van het Neder lands-Indisch gouvernement. Aan de stat zullen geestelijken en sociale werkers worden toegevoegd. De dienst voor maatschappelijke zorg van het departement van Binnenlandse Zaken zal de zorg op zich nemen voor voeding en kleding der Ambonezen en zal hen tevens werkelijks van zakgeld voorzien. De Dienst voor Uitvoering van Werken zal onder supervisie van de dienst voor maatschappelijke zórg de gang van zaken in het wooncentrum be- hartigen. Wat de arbeidsverschaffing aan de Ambonezen betreft, die direct bij het betreden van het kamp hun militaire status kwijt zijn, denkt men aan werk zaamheden in DUW-verband, indien dit althans uitvoerbaar blijkt, en aan vak ontwikkeling. De Belgische regering bereidt een wetsontwerp voor op grond waarvan de koning „in geval van oorlog en inter nationale spanning" buitengewone vol machten worden verleend, zodat prac- tische beschikkingen door middel van koninklijke besluiten getroffen zullen kunnen worden. Het begrip „internationale spanning" is in het wetsontwerp niet nader om schreven. Wel wordt gezegt, dat de Ka mers door stemming zullen moeten uit maken of een dergelijke toestand bestaat. Onder buitengewone volmachten wor den in 't wetsontwerp o.a. verstaan: die, welke noodzakelijk zijn voor de hand having van orde en rust, voor het ver groten van de militaire contingenten, voor het goed functionneren van de voed selvoorziening, voor vorderingen en voor de bescherming van de openbare gezond heid. De in Duitsland gestationneerde Ame rikaanse divisies moeten thans opge bouwd worden in overeenstemming met de in Korea opgedane gevechtservarin gen. In het bijzonder moeten zq zich oefenen in de bestrijding van vijandelijke troepeninfiltraties aldus heeft generaal Handy, opperbevelhebber van de Ame rikaan^ strijdkrachten in Europa, Dins dag te Frankfort verklaard. Hij voegde er aan toe, dat binnen af zienbare tijd vier nieuwe Amerikaanse divisies in Europa, in het bijzonder in Duitsland, gestationneerd zullen wor den. Kleinere troepeneenheden, zoals tech nisch personeel en luchtafweerpersoneel, zijn reeds in Duitsland aangekomen. De generaal gaf te kennen dat het mogelijk is, dat Amerikaanse troepen ook in het Britse bezettingsgebied zullen worden gelegerd. In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossenae, snelwerkende De Westeiyke geallieerde autoriteiten hebben de vertegenwoordiger van de Sovjetrussische controlecommissie te Ber- Hjn Dinsdagavond uitgenodigd tot het houden van een ronde-tafelconferentie ter beëindiging van de „kleine blokkade" van Westduitse schuiten in de Sovjet- zóne en Oostduitse schuiten in - West- Berlyu. De Britse Labour-regering heeft Dins dag twee aanvallen van de oppositie in het Lagerhuis afgeslagen. Eerst werd critiek op een van de Afrikaanse ontgln- ningsplaimen der regering met een meer derheid van acht stemmen afgewezen. De stemverhouding was 299 tegen 291. Daarna werd een tweede motie met 298 tegen 283 stemmen verworpen. Deze veroordeelde een besluit van de door de socialisten beheerste graafschapsraad van Durham, waariu bq alle leden van het personeel er op werd aangedrongen dat zq zich zouden aansluiten bq een vakvereniging of beroepsvereniging. De aanvraag om surseance van be taling van de heer L. A, Houtman, di recteur van een bank-assurantie- en administratiekantoor te Weesp, ingediend bq de Amsterdamse rechtbank is af gewezen. In haar vonnis overwoog de rechtbank, dat het duidelqk gebleken is, dat er voor de schuldeisers geen ooruitzichten zijn op betaling. De uitnodiging werd gedaan in ant woord op een protest van de Sovjet vertegenwoordiger, Dengin, tegen het op houden van Oostduitse schuiten bij de sluizen in West-Berlijn. Dengin zei, dat het tegenhouden der schuiten een „op zettelijke schending is van de te New York en Parijs genomen besluiten", waar. ibij een einde werd gemaakt aan de ver- keersbelemmeringen te Berlijn. Op 6 Maart bezette Britse en Duitse politie de drie Westberlijnse sluizen (in de Britse sector) om Oostduitse schu:- ten te controleren, ter voorkoming van „illegale Oost-West-handel". Het Britse optreden geschiedde na het besluit van de Oostduitse autoritei ten op 12 Januari om de sluizen van Maagdenburg-Rothensee voor repara ties te sluiten, waardoor het Mittelland- kanaal, dat de Westberlijnse water wegen met West-Duitsland verbindt, werd geblokkeerd. Voor de sluizen van Rothensee liggen thans tweehonderd schuiten vooi Berlijn: bij de Westberlijnse sluizen bevinden zich, tengevolge van de Britse maatregel, negen sleepboten en drie en vijftig schui ten. De eerste gevangenen worden binnengebracht- Het verhaal van de conferenties tussen het Westen en Rusland is_ eentonig, bijna vervelend eentonig. Er zijn al heel wat „besprekingen' op hoog^ niveau tussen West en Oost gehouden, te beginnen met die van de laatste vooroorlogse zomei 1939, welke evenmin wilden vlotten als j, fairiike latere, en die tenslotte eindig- dln^hetbtina verraderiyke bont rronnnicfhin tllRSGIl StflllQ cLl -Fllll0r, d&t re?°de faa?ste nmgelük maakte wereld- uitsluitend op officiële inspiratie werken, aan één stuk door gescholden p de „kapitalistische imperialisten .zonder ooit ook maar één woord van sympathie met het toen geheel alleen standhoudend Ehgelind te lanceren. Nauwelijks een -r was ook de Sovjet-Unie in de strijd op leven en dood met Duitsland bet^oK^m of er vloeide een stroom van formidabele Russische eisen naar Londen: hulp in alle vormen, maar vooral een tweede front in het Westen, waarbij Stalin zelf te kennen gaf, dat de Britse regering niet zuiniger mocht zijn met mensenlevens dan de Rus sische het was. En die zag heus niet op die levens. Uit de memoires zowel van Amerikaan se als van Engelse zijde, niet het minst uit die van Churchill, blijkt met onmis kenbare duidelijkheid dat bij alle onder handelingen tussen „de bondgenoten" Rusland nooit iets anders heeft gedaan dan eisen stellen. Welke helaas maar al te vaak, vooral onder de druk van Roose velt en diens raadgevers, tegen het verzet vin Churchill en de Brit staatslieden in, werden ingewilligd, ten eerste wijl de Amerikanen een onbesuisd vertrouwen hadden, dat met het na-oorlogse Rusland wel zou zijn te praten; en vervolgens omdat er toch altijd een zekere angst be stond, dat het Kremlin de strijd zou opge ven, of zelfs zich wederom aan de zijde van Hitier zou scharen; in dictaturen zijn de meest fantastische waanzinnigheden mogelijk. De winsten, welke de Russen zich on der dergelijke omstandigheden te Tehei ran en Yalta hadden weten te verwerven, werden te Potsdam, dus onmiddellijk na de overwinning, geconsolideerd, ofschoon het Westen toen reeds een meer dan vaag ^rmoeden had van hetgeen het. van het politbureau te wachten stond. Maar het Westen was nog te gedemoraliseerd om krachtige tegens ind tegen het opdrin gende communisme te bieden. En het Kremlin eiste, eiste steeds meer; en bo vendien handelde het. Het overweldigde na de Baltische staten. Polen, Bulgarije, Roemenië en Tsjechoslowakije. ,Toen was de maat vol. Misschien dat West-Europa in zijn somber fatalisme zijn verder lot gedwee zou hebben afgewacht, maar Amerika kwam in volle actie. Mos kou bleef wel eisen stellen, maar Wash ington ging vastgeraden „neen" zeggen. Dat is de onmiddellijke redding van West Europa geweest; het verder liggende ge vaar bleef echter bestaan: de mogelijk heid n.l., als Rusland niet van binnen uit de landen zelf zijn zin zou krijgen, het tot gewapend geweld zou ov argaan. Welke dreiging de Verenigde Staten door de vorming van een gemeenschappelijke Noordatlantische strijdmacht te lana, te water en in de lucht willen keren. Op dat ogenblik rees 4e waarschijnlijk het Westen niet zonder deelneming en derhalve herbewapening van West-Duits land effectief zou kunnen verdedigen. Een eventuele Russische aanval moest niet aan de Pyreneeën (zoals aanvankelijk we] eens werd gezegd), noch aan de RjJn worden weerstaan, maar aan de Elbe, d.w.z. op de grens zelf van de vrije we reld; en daarvoor zou men de actieve medewerking van Bonn nodig hebben. Aan beide zijden van het ijzeren scherm werd men met schrik vervuld, toen Wash ington met de - desbetreffende voorstel len kwam. In het Westen scheen men zich zij het met wat tegenzin in het toch onvermijdelijke te schikken; alleen zocht men (bijv door het plan-Pleven) een methode om wat men als de gevaarlijke kant zag zoveel mogelijk onschadelijk te maken. Aan de andere zijde van het ijze ren scherm echter nam die schrik pani sche afmetingen aan, waarschijnlijk niet zozeer bij Rusland zelf, alswel bij de aan Duitsland grenzende satellietstaten, voor al Polen en Tsjechoslowakije, met wie een herlevend Duitsland een heel grote en zeer zure appel zal willen schillen. Maar Moskou of Warschau en Praag, het maakt weinig verschil uit; want Moskou moet, graag of niet, voor de anderen de kastanjes uit het vuur halen. Dat is ove rigens een levensbelang voor Rusland, want het kan geen verdere desertie van satellieten, na die van Joego-Slavie ver dragen. Daarom moet Gromyko op de Paryse conferentie van de plaatsvervangers maar steeds op het probleem van de Duitse i erbewapening blijven hameren; er is voor hem eenvoudig geen ontkomen aan. En de Amerikanen, die heel goed weten, waar de schoen wringt, houden het been stijf, in de hoop de satellieten aldus tot het bewustzijn te brengen, dat de tijd, waarin de Russen konden doorzetten, wat zij wilden, absoluut en voorgoed voorbij is Dat verkleint, zelfs in de ogen van dé gehoorzaamste Poolse en Tsjechoslo- waakse communisten, het prestige van de Sovjet-Unie. Dat is een der .acetten, en zeker niet de onbelangrijkste, van het diplomatieke spel, dat momenteel op de Parijse conferentie wordt gespeeld. En de Amerikanen hebben een sterke troef, hun Als alle mensen slechts spraken over dipgen, waarvan ze verstand hadden, zou er een vrij diepe stilte vallen op aarde. En als alle mensen handelden volgens het woord van Christus en Zijn Kerk, zou de wereld in vrede en in geluk kunnen le ven. Maar dat wil niet zeggen, dat er das geen moeilijkheden zouden zijn. Want bijv. de economische ongelijkheid bron van te begrijpen wrijvingen, doch ook van veel onnodig rumoer zou zich tel kens demonstreren. Dan werken nyd en afgunst zich naar het eerste plan. Men vergeet wat men wej heeft in godsdienst en gezin en geeft de jaloersheid kans aan het hart te knagen, omdat hogeren dan wij en zelfs onze gelijken wat royaler in blinkende guldens zitten. Men kan dit minachtend de theorie van een idealist noemen; als we niet zo vast aan de materie vastzaten en onze eisen niet zo hoog stelden, zouden velen onzer een heel wat lichtere levensgang hebben. Dit neemt niet weg, dat mensen met groot bezit en ook lieden met zelfs klein bezit zo ontzettend stom en in min achting voor „lagere bevolkingsgroepen" kunnen paraderen. Men moet tegenover poeha nuchter kunnen staan. Echter wil dat ook weer niet zeggen, dat men onrecht onrecht moet laten en de rechtvaardigheid alleen aan O. L. Heer voorbehouden. Christus en de Kerk spreken tot alle mensen en daarom dient voortdurend door de leidende figuren, naar ge lang de omstandigheden in een bepaalde periode zijn, gewerkt te worden aan een draaglijk bestaan voor een iedar. Zondag heeft de H. Vader zulks nog zo duidelijk tot de Spaanse werknemers ge zegd. „Zonder de Katholieke Kerk zijn de sociale vraagstukken niet op te lossen, doch de Kerk alleen kan hen evenmin oplossen. Zij heeft daarvoor de mede werking nodig van de intellectuele, economische en technische krachten van de wereldlijke macht. In haar tweeduizendjarige geschiede nis heeft de Kerk onder telc verschil lende economische omstandigheden moeten leven. Steeds, hoe de situatie ook was, heeft zij het particuliere bezit verdedigd, maar tevens zich opgewor pen als de voorvechtster van een recht vaardige verdeling der goederen. De Kerk staat op de erkenning van de na tuurlijke rechten van de mens. De Kerk heeft nooit de sociale revo lutie gepreekt, doch zij heeft altijd en bovenal getracht de mens boven de techniek te plaatsen. Zij heeft steeds verklaard, dat een toestand, waarin een kleine groep rijken en bevoorrechten tegenover een enorme massa verarmde mensen staat, in strijd is met de natuur". Aldus de Paus. Omdat alles „leengoed" is, rust op bezit ook een zware hypotheek, al denkt men aan dit feit te weinig. De omstandigheden van vandaag ver gen uitermate veel van zelfs gezond den kende en eerlijk handelende mensen van welke groepering ook. Een tijd als nu vraagt offers van rijkdom en bezitlozen. Het is meer geven dan normaal en met minder tevreden zyn dan normaal. Van de huidige periode worden we allemaal minder.. Niemand komt daar onder uit. Wie zulks probeert, bedriegt zich zelf. Met elkaar moeten we pogen dit tijdsgewricht ordentelijk door te komen. Dat velen nog heel wat moeten leren in dit opzicht is niet aan de Kerk te wijten. Noch de hogen, noch de lagen onzer christenheid zijn altijd voorbeelden. Helaas, hoa lang nog? HENK VAN DER MAZE. Met het vliegtuig uit New-York arriveerde gisteren op Schiphol op doorreis naar Parijs, Dixie Lee, de echtgenote van de bekende zanger Bing Crosby. Israël heeft Maandag te Parijs, Londen en Washington en aan d« Russische ge zant te Tel Aviv nota's doen overhandi gen, waarin het aanspraak maakt op her telbetaling ten bedrage van 1.500 millioen dollar door Duitsland. Dit was gebaseerd op de materiële verliezen, die door Joden in het door de nazi's bezette Europa wa ren geleden, en eveneens op de bedragen, die Israël had uitgegeven voor schade- herstel aan slachtoffers van de nazi vervolging. Gevraagd wordt de kwestie op te nemen op de agenda voor de minis tersconferentie. pénibelste kwestie uit Ie na-oorlogse pe- i-inde op. Washington verklaarde, dat menvoorraad atoomnommen, ia handen. De toestand in Barcelona is rustiger geworden. Incidenten zyn niet gemeld. De staking is evenwel nog niet geëindigd. Gisteren weigerde nog ongeveer 50 pet. van de stakers het werk te hervatten. openbare diensten fimctionneerden ech ter weer normaal. De Spaanse regering heeft Dinsdag, avond medegedeeld, dat alle arbeiders, die in verband met de staking gearres teerd zyn, onmiddellqk ontslagen moeten worden en dat tegen alle werkgevers, d;e hun arbeiders voor de tyd gedurende de staking betalen, strenge maatregelen re- nomen zullen worden. Inmiddels stoomden gisteren de Spaanse iruisa" „Mennes Numez"' en drie torpedo- bootjagers de haven van Barcelona bin nen. Ook arriveerde een speciale trein met politie uit Madrid om de plaatselyke politiemacht te versterken. De Spaanse bladen maken tnans uit- V'oerig melding van de gebeurtenissen in Barcelona. Over het algemeen menen zij, dat de plaatselijke economische moeilijk heden voor ie arbeidende be vol sing door ervaren opruiers zijn uitgebuit. Buiten landss hulpbronnen zouden de Stakingen gevoed hebben. Dit was ook de mening van toeristen, die uit Barcelona n Frank rijk arriveerden. 2ij meenden, dat de staking spontaan was opgekomen door de verbittering over die hoge kosten var levensonderhoud, maar dat zij vervoLgem; <1 r een geheime organisatie was opgc- vangen en verder geleid-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3