Het heengaan van Ernest Bevin Wat zal t experiment-Morrison opleveren? De liturgie voor de nachtelijke viering van Paas-Zaterdag „Jaarbeurstoren" als uitbreiding van bestaand complex sz Voorjaarsvermoeidheid Filmster groet Eucharistisch Congres v Italianen gingen naar Londen Betere sfeer dan in 1939 DE BROMFIETS IN VREEMDE POSITIE Tin-aankopen der Ver. Staten m. De vervanging van de K. L. in de West Bijzondere veranderingen A.N.W.B. vraagt wetsivijziging Toekomstige gedaante van Utrecht s voornaamste plein wm Willem Barendsz" B Heeft Vitamine C invloed op arbeidsprestatie J) At TT MAART 1951 PAGINA (Door DOUGLAS HYDE) WIMBLEDON, 10 Maart 1951. Politieke schrijvers in dit land hadden reeds maandenlang zich min of meer druk gemaakt over dc vraag: of mr Ernest Bevin, die «inds 1945 minister van buitenlandse zaken was, zou aftreden en wch bezig gehouden met gissingen over de tweede vraag, n.l. wie zijn opvolger zou zijn. Maar ook het publiek was zich met de kwestie gaan bemoeien en deze was een onderwerp van algemene discussie geworden. Want mr Bevin was niet alleen oud en „moe hij was duidelijk een zieke man, die maar al te zeer de indruk maakte, dat hij ongeschikt was om zijn belangrijke en verantwoordelijke taak aan het Foreign Office te vervullen. Zal Morrison Bevin evenaren of overtreffen? Hoe hij politiek groeide Proces tegen de Staat Het secretariaatsgebouw Zakenplein had gunstig seizoen wSt# I f? IftfT^THTT^Tl 'mm* Amerikaanse regering voortaan de enige importeur A rbeidsphysiologie MT Algemeen werd erkend, dat Engeland, in een periode van aanzienlijke inter- n .ionale spanning, in een zwakke positie verkeerde wegens het feit, dat er geen •s erke man aan het roer stond van het schip der buitenlandse politiek. Onder rlie omstandigheden was de kwestie- Sevin niet een kwestie van alleen maar Brits belang, maar raakte zij alle landen, die betrokken zijn bij de verdediging van het Westen. In de boezem van Bevin's partij, de iabour-partij, werd daarom openlijk de vraag gesteld of hij niet.beter deed, te hetzelfde formaat die Bevin kon ver vangen, zoals men zelde. Thans is deze man door Morrison op gevolgd, die tot nu toe plaatsvervangend premier was en leider van 't Lagerhuis. Mr Morrison heeft nooit tevoren enige bijzondere belangstelling getoond voor buitenlandse zaken en geen notoire ge schiktheid getoond voor het voeren van besprekingen met politici van andere lan den. Hij is echter, zoal men zou kunnen van nature diplomaat, daar hij zeggen, z«n leven lang doende geweest is met erkennen, dat hu met meer tegen zijn het scheppen van politieke compromissen. Taak opgewassen was en voor een ander piaats diende te maken- Zijn starheid, zijn neiging om zich door anderen niet te laten beïnvloeden, 7-ijn „weerspannigheid waren alle eigen schappen, die van nut gebleken zijn, toen ■hij de zonderlinge ,,open diplomatie" leidde van de na-oorlogse jarert, vooral wat betreft zijn optreden tegenover de Bussen. Dezelfde kwaliteiten, die hem toen zo uitmuntend te stade kwamen, speelden hem thans parten, toen hij met taaiheid zich vastklampte aan een positie, die hij Physiek niet meer in staat was te bekleden. Hij had de sympathie van mensen van allerlei richting, behalve de communisten, maar de harde politieke werkelijkheid van het ogenblik deed desondanks sommigen ongeduldig naar zijn aftreden verlangen. Dit verlangen is thans bevredigd. Mr Bevin trad aanvankelijk op de voorgrond als vakverenigingsleider als leider der havenarbeiders en niet als politicus Hij kwam pas in het parle ment tijdens de oorlog, toen de noodzaak om de volle stun te hebben van de industriearbeiders het van belang deed .schijnen, dat een man als hij minister van arbeid zou worden. Hij bekleedde die post, zolang de coalitie in oorlogstijd bestond. Toen Attlee, na de verkiezing van de eerste labour-regering in 1945, hem als zijn minister van buitenlandse zaken aan wees, werd dit als een soort experiment beschouwd. Velen betwijfelden, of de recht van de lever sprekende en als woordvoerder flink er op los slaande proletariër een „succes" zou worden hetzij bij zijn contact met de ministers van buitenlandse zaken van andere lan den, hetzij bij zijn omgang met de geslepen diplomaten van zijn eigen departement. Hij slaagde echter in belde taken en oogstte dan ook het respect van beide groepen van „vakmensen". Alleen de com munisten die hij een kwarteeuw lang bestreden had klaagden er over. dat hij. als hij het woord tot Molotof en Visiinskv richtte, zulks deed op een wijze alsof hij te doen had met de „stomme" communisten, die lid waren van zijn eigen transpo-t arbeidersbond, Men weet. hoe Attl» niimster Bevin, ondanks diens ziekte. .0 lang mogelijk nog gehandhaafd heeft, deels tutaa"" hankelijkheid jegens een trouwe vriend, maar ook, omdat er niemand was van Hij is in wezen een politicus, die „langs de weg timmert", een succesvol parlemen tariër, een goede partijleider en politieke organisator. Hij heeft van tijd tot tijd een belangrijke politiek gevoerd, waarbij hij redevoeringen hield, die voor een groot deel hebben bijgedragen tot d*gematigde politiek van het Britse socialisme. Hij heeft niets over zich van een marx ist en de man, die er prat op gaat, de zoon van een politieman te zijn, is altijd een strikt consequente constitutionalist geweest. Hij verschilt zeer veel van de rondbor stige, bewust „ongepolijste" heer Bevin, maar zijn benoeming tot minister van buitenlandse zaken is, evengoed als dit indertijd bij Bevin het geval was, een experiment. Bevin, de man, wiens erva ring grotendeels had bestaan in het on derhandelen met de „rebellen" in zijn eigen vakvereniging, heeft blijk gegeven, zich tot de hoogte van de hem opgelegde ministeriële taak te kunnen verheffen. Het zal thans moeten blijken, of Mor rison, die ook, gelijk eertijds Bevin, een „amateur" is in buitenlande zaken, zich zelf kan opwerken tot het niveau, waarop de leider van de buitenlandse politiek van een grote mogendheid in onze dagen dient te staan, nu het maken van de geringste „verkeerde beweging" de ernstigste ge volgen kan hebben. Een op Curacao verblijf houdende mili tair van de Koninklijke Landmacht, de adjudant-onderofficier J. J. van Os, heeft bil de rechtbank te 's-Gravenhage een kort geding aanhangig gemaakt tegen de Staat der Nederlanden Zoals bekend, wordt de Koninklijke Landmacht In de West vervangen door mariniers. Genoem de militair Is van mening, dat de Staat de verbintenis ten onrechte zou hebben verbroken. De zaak zal 11 Maart voor de president van de Haagse rechtbank dienen. Aan het decreet over de plechtige vie ring van de Paas-Vigilie, waarvan wij dezer dagen uitvoerig melding maakten, zijn nog de volgende bijzonderheden ont leend: Een afwijking van de tot nu toe ge bruikte liturgie is: Bij het eerste „Lumen Christi" wordt de kaars van de celebrant aangestoken. Bij het tweede ontsteekt de geestelijkheid die zich in de processie bevindt, haar kaarsen, die zij in de hand heeft en bij het derde steken alle gelovigen de kaar sen aan, die ook zij in de hand houden, terwijl op hetzelfde ogenblik ook het kerkgebouw geheel wordt verlicht. De Paaskaars wordt dan niet als voorheen, terzijde van het altaar geplaatst, doch midden op het priesterkoor. Daarna volgt de zang „Exsultet", die een verheerlij king is van Christus, gesymboliseerd in de Paaskaars. In de zang van het „Exsultet" zelf is ook een wijziging aangebracht. Vroeger kwam in deze zang een oud ge bed voor, waarin gebeden werd voor de Romeinse keizer. Dit gebed werd sedert 1815 niet meer gebruikt. Nu zal dat gebed weer terugkomen, doch in veranderde vorm en wel als volgt: „Sla Uw blik ook op degenen, die ons besturen, en vestig bij de grote gaven van Uw goedheid en Uw barmhartigheid hun gedachten op rechtvaardigheid en vrede opdat zij na hun werkzaamheid en vrede met geheel hun volk tot het hemelse va derland mogen opklimmen". Het decreet bepaalt dan verder, dat na de zang van de „Exsultet" niet, zoals tot nu toe gebruikelijk, twaalf profetieën wor- Het aantal bromfietsen op de Neder landse wegen heeft reeds de 100.000 over schreden. Zolas bekend, is nog geen enkele brom- nets met een gewoon rijwiel gelijkgesteld, Z H - f°rmeel-juridisch gesproken, deze ultralichte motorrijtuigjes nog niet op het rijwielpad, maar op de verkeersweg thuis behoren. In verband met het gevaar, dat zij daar voor het snelverkeer opleveren, zo meldt de A.N.W.B., ziet de politie echter wat door de vingers en gaat zij in verschillen de gevallen zelfs zo ver, dat zij de brom fietser in zijn eigen belang naar het rij wielpad verwijst. In dit verband wijst de A.N.W.B. er echter op, dat de bromfietser, die betrok ken raakt bij een ongeval, zal ervaren, dat de wetgever, die hem slechts formeel beschouwt als een motorrijder, deze for maliteit dan plotseling omzet in harde werkelijkheid. En dit zal ook het geval blijven, wan neer de bromfiets straks de vurig ge- ^nste gelijkstelling met de gewone fiets verkregen. De gelijkstelling vinat n.l. slechts plaats ten aanzien van rtnvan het wegenverkeers- ZuZZl maaJ seldt niet voor de be palingen van de wegenverkeerswet. juist in deze wet is de aansDrakeliik- heid geregeld. Dientengevolge wordt de bromfietser als bestuurder van een motor! Zo stelt architect Oud zich het Vredenburg van de toekomst voor. Het plan van de Rotterdamse architect J J. P. Oud voor de bebouwing van het Vredenburg, het voornaamste stadsplein van Utrecht, is thans aan de openbaar heid prijs gegeven. Het geeft in hoofd lijnen een ontwerp voor de toekomstige gedaante van het Vredenburg, met inbe grip van de noodzakelijke uitbreiding der Jaarbeursgebouwen en een secretariaats gebouw van de Jaarbeurs, die sinds men senheugenis in een „houten keet" haar administratie heeft ondergebracht. De nieuwe uitbreiding is gedacht in een z.g. „Jaarbeurstoren" van ongeveer 50 m hoog. Op de Noord-Oosthoek van het Vreden burg (aan de kant van de Lange Vie- straat) is een vrij laag secretariaatsge bouw met twee verdiepingen en een souterrain geprojecteerd Een gebouw van deze hoogte aldus de hier Oud. za) zich n;et opdringen, maar toch gned afsluiten, terwijl het een stadsgezicht mogelijk maakt, dat verrijkt wordt door het pers pectief van de in c.e v rte hoger oprij zende „Jaarbeurstoren" Tegen het vrijwel gesloten muurvlak van 2% a 3 m hoogte van het secreta riaatsgebouw is ruimte voor de kraampjes en stalletjes van de markt, die hier steeds gehouden wordt. Voor de ingang is aan een enigszins plastische vormgeving ge dacht De architect heeft ernaar gestreefd de nieuwe uitbreiding van de Jaarbeursge bouwen in het aanwezige complex zoda nig op te nemen, dat men tot een afge ronde bouweenheid komt. Vandaar, dat hij de bestaande ingangspartij meer na druk wil geven en de onaanzienlijke toe- gangstreden voor de deuren vervangen door een plateau. Tot dit plateau zou men van het plein af toegang moeten krijgen door een heel flauw hellende weg. Deze weg ligt haaks op de Jaarbeurs gevel en dus enigszins scheef ten opzichte van de Noordelijke verkeersweg. Door deze ligging ontstaat gelegenheid om een lange groep (6 7 m lang) van fors figu- raal beeldhouwwerk aan te brengen. Ter hoogte van het plateau ligt zijwaarts het terras, dat reed? lang gewenst werd voor het Café van de Jaarbeurs. De heer Oud hoopt door een en ander te bereiken, dat het Vredenburg, in zijn tegenwoordige toestand een olein zondei uitgesproken vorm. orde en rust zal krij gen. Het verkrijgt een duidelijke recht hoekige vorm, die z.i. door een indeling in vakken op eenvoudige w'jze iets van het nuchtere van een „zakenplein" ver liezen kan. Een rij bomen langs het Jaar beursgebouw brengt nog wat kleur en le ven en verbindt de gebouwen In de hoek bij het Jaarbeurs-secretariaat is nog een beeld of fontein ter aankleding gedacht. rijtuig, evenals alle andere bestuurders van motorrijtuigen, zonder meer aanspra kelijk gesteld voor de uit een ongeval voor derden voortvloeiende schade, tenzij hij bewijzen kan, dat de andere partii schuld heeft of er overmacht in het spel is. De bewijslast wordt dus gelegd op de bromfietser, behalve natuurlijk, wanneer er bij het ongeval een ander motorrijtuig betrokken is, dan staan beide partijen weer gelijk. De A.N.W.B. acht het zowel juridisch als feitelijk onjuist om enerzijds de gedrags regels voor het rijwielverkeer toepasselijk te verklaren op de bromfiets, maar deze wat de aansprakelijkheid betreft te be schouwen als motorrijtuig. Teneinde deze inconsequentie, welke straks bij de gelijkstelling van de brom fiets met de fiets zal blijven bestaan, uit te schakelen, heeft de A.N.W.B. zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek stappen te on dernemen om tot de hiertoe benodigde wetswijziging te geraken. 75 „De Willem Barentsz heeft een gunstig seizoen gehad, met gunstige prijzen", zo zeide de heer A. Wanderink Vinke, direc teur van de Ned. Mjj. voor de Walvisvaart te Amsterdam voor hij met de lijnmachine van de K.L.M. naar Johannesburg vertrok om vandaar door te reizen naar Kaapstad „Het is de gewoonte" aldus de heer Vinke, „dat een der directeuren van deze maatschappij de walvisvaarder uitgeleide doet als de vangsttijd gaat beginnen en ~ff.er tevens iemand aanwezig is om het 5,'P "a afloop ervan weer te begroeten", ntf a WlIlem Barentsz is 11 October 1950 n" ?r"lste,x!am vertrokken teneinde op 22 wpIWp Z j vanSst te kunnen beginnen. K»in.» J iUrde tot 9 Maart van dit jaar. nii ^lwnar1SHee^obasis voor maatschap- ünn fnnï e )agers (schePen van 300 -400 ton) worden opgelegd en gerepa reerd. De walvismaatschappij heeft daar dan ook enige mensen gestationneerd In de lopp van de week zal de Barendtsz te Kaapstad binnenvaren. Half April wordt zij te Amsterdam verwacht. De totale productie van de Willem Barendsz in dit seizoen heeft bedragen 91.369 barrels (15228 ton) traan en 12.191 barrels (2.032 ton) spermolle, te gen 77.377 barrels (12.986 ton) traan en 4.957 barrels (826 ton) spermolle ge durende het seizoen 1949/50, den gelezen, doch slechts vier. De eerste, vierde, achtste en elfde profetie zullen worden gelezen of gezongen. Daarna wedt de Litanie van alle Heiligen gezon gen tot aan „Propitius Esto". Dan wordt het doopwater gezegend. In de eerste eeuwen van de Kerk wer den na de wijding van het doopwater de kinderen en catechumenen gedoopt. In plaats hiervan schrijft het decreet nu voor dat alle aanwezige gelovigen hun doopbe loften zullen hernieuwen. Deze hernieu wing van de doopbeloften wordt dan be schouwd als een afsluiting van de Vas tentijd, die een langdurige zuiverfngstljd is voor de ziel, een veertig dagen lange retraite, die de gelovigen beëindigen met duivel en zonde af te zweren en zo met de verrezen Christus een nieuw leven te beginnen. Na de hernieuwing van de doopbelof ten wordt de Litanie van alle Heiligen vooitgezet, waarna <de plechtige H. Mis van Paaszaterdag volgt. Als besluit van deze H. Mis zullen echter niet. zoals dit tot nu toe gewoonte was, de verkorte Ves pers worden gezongen, maar de H. Mis zal, zoals de gewone H. Mis op iedere dag, met het laatste Evangelie van de H. Joannes worden besloten a o s »- N V s V Zondag arriveerde de „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd met emigranten aan het einddoel van de lange reis. Het bekende Rotterdamse passagiersschip passeert de wereldberoemde Harbour-Bridge te Sidney. De Amerik. regering zal van Maandag J.l. af optreden als uitsluitend Importeur en verkoper van tin, aldus wordt uit Wash ington vernomen. De National Production Authority heeft tevens bepaald, dat alle Amerikaanse verbruikers van ruw tin geweesj js Overigens meent men. dat de Na 1 Juli zal het verbruik echter weer tot 80 pet. (de huidige beperking) vermin derd worden. In Britse kringen toonde men, gezien de beschuldigingen, die onlangs aan het adres van de tinproducenten werden ge richt, geen verrassing over deze Ameri kaanse stap. Men wijst er evenwel op, dat zowel deze beschuldigingen, als de maat regel van het centraliseren van de aan koop in overheidshanden, nu niet bepaald een gunstige sfeer kweken voor de tin- conferentie, die Woensdag 14 Maart a.s. te Washington zal worden geopend. Hoewel de Reconstruction Finance Cor poration is aangewezen als enige aanko per van tin, zal de aankoop toch door middel van makelaars plaats vinden. In Londen gelooft men dan ook. dat dit na enige tijd weer zal leiden tot een stijging der prijzen zodat de momentele terugslag misschien door deze actie onnodig scherp (pig tin) met Ingang van 1 Mei a.s. zullen worden onderworpen aan controle door middel van toewijzingen. Voor het ver pakken van aan bederf onderhevige ooist- producten is echter tijdelijk een groter verbruik toegestaan, nl. tot 95 pet van het gemiddelde verbruik in het eerste half jaar van 1950. Alle andere verb™'kers mogen in het tweede kwartaal va 1 dit jaar 90 pet van dit gemiddelde verbruiken. V. S. van de onderhavige actie weinig baat zullen hebben en men wijst op de ervaringen t.a.v. rubber. Ondanks de genoemde maatregelen In de V.S. steeg de tinprijs te Singapore vandaag met t 11 per pikol. hetgeen voor namelijk veroorzaakt werd door goede vraag van Europa en Zuid-Amerika. Van onze medische medewerker). Wanneer een zonnige voorjaarsdag tot wandelen lokt, hoort men daarna nogal eens klachten over vermoeidheid. Ten onrechte wordt dit door de betrokkenen soms aan ontwenning aan voldoende lichaamsbeweging in de winter toegeschreven. Thans weten we, dat gebrek aan aseorbinezuur, be kend als vitamine C, de oorzaak van deze z.g. voorjaarsvermoeidheid is. In de loop van het jaar schommelt het vitamine C-gehalte van het bloed tussen een maximum van ongeveer 13 mGr. per Liter in Sejitetnber en een minimum van 6V2 mGr. in Maart. Vitamine C wordt door liet lichaam met de urine uitgescheiden. Een tekort aan deze vitamine in het lichaam is gemakkelijk aan de afwezigheid van vitamine C in de urine vast te stellen. Te weinig gebruik van vers plantaardig voedsel leidt tot de reeds sinds eeuwen bekende ziekte „scheurbuik" (volgens velen een verbastering van het officiële scorbut). die met bloedingen in tand vlees, in huid, in gewrichten of in spieren een typisch beeld vertoont, dat men te genwoordig nog maar weinig in ons Onder de vele groeten, welke aan het Eucharistische Congres van Kumasi werden gezonden, was ook 'n brief uit Hollywood van Loretta Young Lewis, de filmster, die o.a. optrad in de films „Crusades" en „Come to the stable". Dit ontroe rende, van diep geloof getuigende schrijven, heeft ongetwijfeld ook de „beschaafder" mensen van het Westen iets te zeggen. BEVERLY HILLS, California. Zeereerwaarde Pater, Het was zeer voorkomend van U mij een uitnodiging te sturen om Uw Eucharistische Congres bij te wonen. Dat U aan mij heeft ge dacht, is mij een grote eer. Gebon den echter als ik ben aan mijn huisgezin en aan mijn carrière, een dubbele taak immers, is het mij onmogelijk de volgende maand bij U te zijn Indien ik met Uw gelovigen een woordje kon praten, dan zou ik hun zeggen, dat de enkele duizenden mijlen, die Zuid- Californië en West-Afrika van el kaar scheiden, niets voor katholie ken betekenen, die het waarachtig wezen van onze Kerk weten te waarderen. Niettegenstaande het feit, dat ik hier sta temidden van een geluidstoneei met zoemende camera's rondom de spelende figuren, is het mij toch mogelijk bij U te zijn op een wijze, waarvan de wereld zich geen denkbeeld kan vormen. Het is een van de mij meest geliefde leerstukken van ons Geloof, dat de Kerk een Persoon is het mystieke Lichaam van Christus. Wij zijn daarom vingers en handen van Christus en daarom zijn wij, ongeacht de mijlen, nooit ver van elkaar verwijderd. In denk hier aan de woorden van de H. Paulus waarin hij zegt: „Als een der ledematen lijdt, dan lijden alle lede maten wanneer een der ledematen zich verheugt, dan verheugen zich alle ledematen". Kunnen wij dan ook niet zeggen, dat, wanneer een der ledematen bij een Eucharis tisch Congres tegenwoordig is, ook wij allen tegenwoordig zijn? En hoe toepasselijk is het om juist ln deze tijd het feest van de Eucha ristie te vieren. Nooit was er in de geschiedenis van het mensdom zulk 'n algemene verwarring, zulk een totale onveiligheid, zulk een behoefte aan een leider van wereld formaat, zulk een behoefte aan Christus. Op de een of andere wijze doet deze tijd mij terugdenken aan die eenzame Donderdagavond. heel lang geleden, toen twaalf doodsbe nauwde, verbijsterde en hulpeloze mannen zich rondom de Zoon van God verzameld hadden. Hij houdt Zijn hand geheven boven een stuk brood en boven een kelk. Zijn Apostelen vragen zich af, wat er gebeuren gaat. Wij weten, wat er gebeurde; wij weten, dat Hij Zijn rode Mis is begonnen, die de vol gende dag om drie uur voltooid zal worden op Calvarie. Dat was het offer en vervolgens fluistert Hij de woorden, „Dit is Mijn Li chaam... dit is Mijn Bloed", en Hij voltooit het Sacrament, het Sacrament van de H. Eucharistie. Mijn gebed gedurende de week van Uw Congres zal ongeveer het vol gende zijn, dat de wereld van deze tweede helft van de twintigste eeuw Christus moge na volgen door van het Offer op te gaan naar het Sacrament. Wij moeten allen gedurende deze week bidden, dat de volkeren van 1951 hun Calvarie van het Communisme mogen overleven en mogen oprijzen tot een nieuw leven als doorstraald met de glorie van de Eucharistie, gelukkig en weer in vrede levend, omdat zij opnieuw Christus gevonden hebben en Hem weer Zijn plaats gegeven heb ben in het middelpunt van het leven. Het zal voor mij een groot voorrecht en een grote vreugde zijn om op deze wijze met U verenigd te zijn. En omdat ik nu eenmaal een verachtelijke bedelaarster van gebeden ben, mag ik U vragen de mijnen en mijzelf in Uw gebeden te gedenken? In Christus' Heilig Hart, Uw toegenegen, w.g. LORETTA YOUNG LEWIS land ziet. Oude mannen, die alleen op een kamertje wonen en voor zichzelf zorgen hetgeen nogal eens op ver waarlozing neerkomt vertonen soms ae uitgesproken symptomen van scheur buik. Zonder dat genoemde in «het oog lo pende verschijnselen optreden, beslaat de kans, dat wij in het voorjaar een groot gedeelte van onze vitaminevoor- raad gedurende de winter verbruikt heb ben en gaan lijden aan een tekort van dit noodzakelijke bestanddeel. Een van de symptomen van dit vitaminetekort 'g de vermoeidheid. Een ander de gerin gere weerstand tegen infectieziekten Het merkwaardigste is dat een kleine hoeveelheid vers fruit, b.v. één enkele citroen reeds wonderen verricht. Door de aardappel niet te lang geschild te bewaren en niet na het koken nog eens te verwerken in puré of te bakken krijgen we een redelijke hoeveelheid vi tamine C naar binnen. Toen een eeuw geleden de aardappel in deze streken inheems werd, kwam dit de volksge zondheid zeer ten goede. Voorjaarsgroen ten als veldsla, dunsel, radijs, ramenas, sterkers e. d, bevatten vitamine C. Veel meer nog citroenen en sinaasappelen Als men voldoende zorg besteedt aan de sa menstelling van het menu, behoeft een tekort aan vitamine C eigenlijk niet voor te komen. Het belang van goede eetge woonten, b.v. geregeld vers fruit gebrui ken, is duidelijk We hohhon hier o"l< een voorbeeld van het feit. dat gezondheids- zore een kwestie van op voed me js; vntI aanleren van bepaalde gewoonten De hygiëne of gezondheidsleer is het ter rein van alledaagse dingen. T— A I» Vi<»+ foTrer rriot eerst sinds een dertig jaar, genover zijn betrouwbare bondgenoot. ünnÜ01^ te zijn sinds 1923. is een Ita- l.aanse minister-president met zijn mi- cister van buitenlandse zaken, op uitno- niging van de Britse regering naar Lon ten gekomen om daar als gast dier rege ring vriendschappelijke besprekingen over de gemeenschappelijke internatio nale belangen en problemen te voeren Wel is de Gasperi In 1946 in Londen ge weest, maar hij verbleef er toen als de vertegenwoordiger van het overwonnen volk om over een vredesverdrag niet te onderhandelen, maar louter te worden gehoord Nu is hij er als de regerlngs. def van een bondgenootschappelijk land. er bovendien als de democratische lei der die niettegenstaande alle binnen lan-dse moeilijkheden, stevig in het zadel zit al is net misschien niet zo stevig weer als een laar geladen Echter, welke vVesteuropese regering kan in tijdsduur en hechtheh met de Italiaanse wedijve- -en? Misschiet alieen de Oostenrijkse. In het kritieke jaar 1939 togen de Britse staatsleden Chamberlain en Eden naar Rome. om te pogen met Mussolini tat een zodanig vergelijk te komen, dat deze van Hit;er losgemaakt kon worden Die poging mislukte, tengevolge van de iisen, welke het fascistische Italië aan Frankrijk stelde, en welke Engeland te- iooit zelfs in overweging kon nemen. Nu is juist de goede verstandhouding tus sen Parijs en Rome een voortreffelijke casis voor net BritsItaliaans gesprek, dat hedenmorgen begonnen is. Te Santa Margherita, in de Ligurl- tehe Rivièia, spraken de vorige maand de toenmalige Franse minister-president Hieven en diens minister van buiten, iandse zaken. Schuman, met hun Ita liaanse collegi 's de Gasperi en de grijze graaf Sforza. Misschien is de toen be reikte overeenstemming hier en daar vat. te hoog aangeslagen, maar de on- erSrond ervan een ernstige poging tot rauwer samengaan tussen de Gasperi. Schuman en Adenauer, had een grootse t-tekenis; an men mag wei aannemen, cat de LonJtnse invitatie aan de lta- 'eanse regei ing mede voortkomt uit een •oort Engelsi zorg of voorzorg om in de organisatie van de Europese samenwe-- >cing niet te, zijde te staan. De confer ;n tie van Santa Margherita had plaats op initiatie! van Parijs; voor ce besprekingen, welke heden te' Lon. den zijn begonnen, is de uitnodiging van Britse zijde uitgegaan. Het betekent, cat de twee Westeuropese groten om de band van Italië dingen. Dat bewijst ook. dat het prestige van Italië sterk is ge stegen. In dit verband Is het zeker niet van belang ontbloot, dat de „Messa- gero". welke nauwe relaties met de Gas peri onderhoudt, dezer dagen heeft ont huld, dat de Italiaanse regering twee "roegere uitnodigingen van Londen van de hand heer! gewezen, wijl men de tijd voor BritsItaliaanse besprekingen nog niet rijp achtte Anderzijds is tijdens de conferentie van Santa Margherita her haaldelijk met sterk accent verklaard, dat zij in geen enkel opzicht tegen En geland was gericht. Deze laatste opmerking was niet ge heel overboo.g. Want terwijl de Frans- Italiaanse betrekkingen na de tweede wereldoorlog zich onverwachts snel in be- 't-re banen -icwogen. bleef er tussen Londen en Rome steeds een opmerkelijke zoelheid bestaan; ae labour-regering heeft het eigenlijk nooit over zich kun nen verkrijgen een positieve Italië-poli- lek te voer» r, in elk geval was zij er i iet in geklaagd da' minimum aan 'riendschapee.ijke gevoelens in Italië aan te kw»ker. dat voor de Britse be hangen in 1c Middellandse Zee bevor derlijk of ze its nodig kon zijn. De laboui-iegering heeft tegenover Italië dezelfde catastrofale fout gemaakt als tegenover Duitslandhet hoopte bei dt gebieden tot steunpunten van een so cialistisch Europa te maken. In ideologi sche verblindheid heeft zij veel te lang gewed op de Italiaanse links-socialisten Nenni en Siione. in plaats van 'n loyale 'teun aan het democratische centrum -an de Demccrazia Christiana te geven ir enkele Engelse bladen troffen we de laatste jaren artikelen aan, welke kor! en bondig mei „no popery geen paus- tezindheid, zouden kunnen worden saam- gevat. Het bezoek aan Engeland vindt aan ook in ae Italiaanse pers bij lange met die blijde weerklank, welke het gesprek met de Franse staatslieden had '"erwekt. Engeland zal ten opzichte van ae vroegere Italiaanse koloniën in ■^aard-Afrika, maar vooral in zake Triest, wel heel duidelijk en positief moeten zijn, wil het wantrouwen, dat in italië ten opzichte van Engeland nog steeds bestaat, zó ver worden overwon, ren, dat de weg naar werkelijk vriend schappelijke relaties, zoals thans met Frankrijk, is gebaand Er ligt natuurlijk een reeks problemen ter bespreking voor de hand: naast iTiëst en de positie var, de Italianen in Libye en Erylhrea, de plaats van Italië r, het Noonatlantlschr pact en in een eventuele gemeenschappelijke verdedi ging van de Middellandse Zee. Voorts i? er het vr.iogstuk van de twee millioen werkloze Itaoanen: en dat van een eer- ijker en re .-htvaardlgei verdeling van de grondstofien Maar vooral zal ge nacht moeten worden een psychologisch aangenamer verstandhouding te bewer ken; dus terug te keren naar de goede betrekkingen, welke vóór het fascisme tussen Engeland en Italië steeds hebben bestaan. Er zijn in de huidige wereld te veel gemeenschappelijke levensbelangen om terwille van sentiment en ressenti ment alles op het spel te zetten. De dagelijkse hoeveelheid benodigde vitamine is voor elke mens verschillend. We weten, dat dit o.a. afhankelijk Is aa, va'n het werk. dat we ver richten. Intensieve spierarbeid heeft eei verbruik van vitamine C tengevolge, ben arbeider, die zwaar lichamelijk werk emcht behoeft derhalve meer vita mine dan een arbeider met lichte werk zaamheden. Men spreekt wel van vita- minerlng van personen en bedoelt daar- mee het gebruik van extra-boeveelheden vitaminen in de voeding of van ascor- binezuurtabletten om het vitamine C-ge halte in het lichaam op peil te houden. Het vitanin eren geeft een toeneming van het vitamine C-gehalte van 't bloed en in de urine, benevens een vermin dering van de pols- en ademfrequentie bij gelijkblijvende bloeddruk. Waar- sehijnlljk wordt dooT het vitanlmeren met vitamine C de vorming van glyco- geenvoorraden bevorderd Vandaar dat er in sommige opzichten eer. treffende „vereenkomsc bestaat tussen de effecten "an vitaminering met C en van train ing- ült allerlei onderzoekingen, ook Hol landse o.a. van Hoitins in het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Lel den, is gebleken, dat door het vitamine ren op een natuurlijke manier de vroeg tijdig optredende vermoeidheid kan be streden worden en het prestatievermo gen gunstig beïnvloed. Theorieën om deze gunstige werking te verklaren, zul. len we laten rusten, omdat daar nog geenszins overeenstemming over bestaat. Wel is het waarschijnlijk, dat de bynier- achors daar een belangrijke rol in speelt. En zo komen we op het gebied van de arbeidsphysioiogie. Dit is een tak van wetenschap, die zich ten doel stelt, om c;e beste arbeidspresraties te verkrijgen ty de minste slijtage er, ook om een na tuurlijk optimaal prestatie-vermogen zo- itng mogelijk te bewaren Door systema tische zorg te besteden aan het vitamine (.-gehalte van het lichaam, kunnen pres taties, vooiai de spierarbeid, zowel by -t snort als in het be1rl)t- voor onnodige vermindering behoed worden, n.i wan- i.eer het lichaam verzadigd bluft met ..'itamine C. Over de tnvioed van het vi tamineren op de psychische prestaties van de mens, weet men nog niet veel. Theoretisch is by de vitaminering een voldoende phosfaattoevoer nodig, het. geen bereikt kan worden door geregeld gebruik van voedingsmiddelen, welke rijk zyn aan phosforzuur zoals melk, Jta&f en eieren*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5