Rookgordijn rond Oude Wereldzee Amerika helpt West-Europa aan een nieuwe rol Atoomboog van Engeland I I tot in Afrika i Trainen bij 60 graden onder nul De verantwoordelijkheid van overheid en ondernemers Het WEER in het weekeinde Herinnering aan „d'n Fé Een componist schreef over een schrijver rn Zaterdagse mijmeringen Zacht en af en toe regen V) ZATERDAG 17 MAART 1951 PAGINA 3 Moord in PerziëStudentenopstootjes in Egypte, waar steeds sterker de eis gehoord wordt, dat Engeland de Suez-kanaalzöne moet prijsgeven, Nationalistische strevingen in Tunis en Algerië. Dreigende opstand in Marokko. Franco ontvangt weder een ambas sadeur van een land, dat indertijd de diplomatieke relaties niet hem verbrak (o.a. Nederland). Deze berichten en de feiten, waarop ze betrekking hebben, vormen eigenlijk een soort rookgordijn. ant ze bedekken in i-ustige boel is, waar de Westelijken de belangrijke mate, hoeveel belangrijker dingen er lang. de Oude Wereldzee plaats vinden. De Oude Wereldzee. Hier heeft zich de perste, tot wanhoop gedreven bevolking M 1 1 i le. Wort u 1 ,1e, met het bruutste geweld in toom te hou- beschavmg ontwikkeld, de W esterse, welke 111 onze tijd vrijwel ae den„ Ontwikkeling van Afrika wereld beheerst, al is het z.g. koloniale tijdperk dan voorhij. Men heeft van die Oude Wereldzee, de Middellandse Zee gezegd, dat haar rol was uitgespeeld. Rusland snoekt door onrust uit de omklemming te komen V. Observator Caisson als vervanger van de ,,hoge sferen De Surinaamse verkiezingen Haal de Snka spons er overl Harry Prikker „VOLKERAK" BU WIGHT IN NOOD OVERLEG MET BEDRIJFS LEVEN NOODZAKELIJK V-. .J Felix Timmermans5 laatste roman: Adriaan Brouwer ONOPGESMUKT RELAAS Geen held de morgen te wachten. Het werd zo eng', zonder enige opgewondenheid. „Adriaan Brouwer Brits verzet tegen Perzi sche nationalisatie Diplomatieke relaties met Duitsland die door hen geëxploiteerd worden. En in Marokko zal het hoofdkwartier van de Amerikaanse, strategische luchtvloot van enorme bommenwerpers gevestigd wor den. Men kan veilig de gevolgtrekking maken, dat waar onrust gezaaid wordt, de Sovjet-Russen alle reden hebben, om dit te doen. Het is voor het ogenblik hun enige mogelijk heid, om iets tegen- de atoomboog te ondernemen. Nu Eisenhower openlijk verklaard heeft dat de Verenigde Staten niet zullen mo gen aarzelen, bij een aanval der Sovjei- Russen op West-Europa zelfs al hun atoom bommen te gebruiken, heeft het Krem lin des te meer reden, om langs de Ouae Wereldzee tweedracht te zaaien. Zulks met de bedoeling, het eigen volk diets te maken, dat het daar toch maar een on- Een overzicht van de organisatie van de atoomboog toont aan. dat de Amerikanen en de Engelsen, bij hun verdediging van de Oude Wereldzee, zich wel g-ewachl hebben, gebruik te maken van vliegvel den en luchthavens in Italië, Joego-Slavië en Griekenland, hoe een gebruik daarvan ook voor de hand schijnt te ligger. Die zouden te gauw buiten gevecht kur- nen worden gesteld. Amerika heeft er de voorkeur aan gegeven, die landen en tok Turkije honderden millioenen voor bun bewapening ter band te stellen. Het is inmiddels Turkije, dat bij de verdediging van de oliebronnen van het Nabije Oos ten de belangrijkste factor vormt. Weiuu-, dit Turkije is in de laatste maanden steeds meer bij de Westerse organisatie betrok ken. Het beschouwt Sovjet-Rusland als erfvijand en het heeft een groot en goed geoefend leger. De Turkse bataljons heb ben in Korea voldoende bewezen, wat ze waard zijn. En de Turken zullen zich tot de laatste man tegen de „Mosk-ofs", zoals ze de Ru<ssen noemen (hun versie van Mos-koviet) verdedigen. De Middellandse Zee is de rechter flank van de landen van het Atlantische Pact. Wat daar gebeurt, is van vitaal be lang voor West-Europa en dus ook voor ons. En juist uit wat speciaal de Ameri kanen in de Oude Wereldzee doen, blijkt wel, dat ze van plan zijn, West-Europa niet zo maar onder d-e voet te laten lopen Want West-Eurapa is weer de linkerflank van de verdediging der Middellandse Zee, die behalve voor de oliebronnen van he'. Nabije Oosten, ook van het grootste be lang is voor de beveiliging van het we relddeel Afrika en tevens van een belang rijk deel van Azië. Wat nu Afrika betreft, dit is een con- De Westerse beschaving, zo pro feteerde o.a. Oswald Spengler, is bezig zicb te verplaatsen- Lu zelfs de Atlantische Oceaan moet thans de rol, die ze van de Oude Wereld zee heeft overgenomen, op zijn beurt weer overdragen aan de Stille Oceaan, waaromheen de landen van de toekomst in opkomst zijnde Verenigde Staten, China, een ontwa kend Indonesië. Intussen, wanneer men door het rook gordijn heenkijkt, ontwaart men al spoe dig, dat de rol van de Oude Wereldzee nog lang niet uitgespeeld is. En dat is toch wel een geruststelling voor hen, die reeds rotsvast in de juistheid van de voorspellingen ten aanzien van de onder gang van het Avondland (Europa) waren gaan geloven, dat de machtigste factor in de huidige Westerse beschaving (Ameri ka) er alles op zet, om dit oude Europa een nieuwe toekomst te verzekeren. En al is misschien de loop der geschiedenis niet tegen te houden en krijgen de pessi misten tóch gelijk, voorlopig ziet het er niet naar uit, dat Europa het vergeten hoekje zal worden, waar de nieuwe men sen in de Nieuwe Wereld met. enig mede lijden zullen kijken zo af en toe. Amerikaanse senatoren hebben onomwonden verklaard, dat Europa voor de Westeree beschaving behou den moet blijven. Eisenhower is er van overtuigd, dat de Verenigde Sta ten alleen kunnen verdedigd worden door van Europa een bolwerk te ma ken, welks kracht elke aanvaller zal afschrikken. Het is waar, hij deelde dezer dagen Bar, een senaatscommissie als zijn over- tuiging niede dat in geval van nood Bre- tagne met twintig «fcyisies verdedigd zou kunnen worden. En Jueruit zou men de conclusie kunnen trekken dat hij van plan is, eventueel de rest van West-Europa aan zijn lot tWe.r ,,m-iPrs' Maar de werkelijkheid is toch iets a^ers. In uiterste noodzaak zou Eisenb Bretagne als bruggenhoofd kunnen oe* houden, zelfs tegen heel de macht Sovjet-Rusland en zijn satellieten. echter zal hij het niet laten komen. E" vandaar, dat de premier van Perzië wordt vermoord, omdat hij de Engelsen de Pe troleumbronnen van zijn land laat ex ploiteren. Vandaar, dat er onrust is in Egypte en dit zwakke, slecht georgani seerde, doodarme land pretendeert de Suez-Kanaalzone te kunnen administreren en.,., verdedigen. Vandaar, dat het on rustig is in de door de Fransen bestuurde gebieden langs de Middellandse Zee, 5'urklje aarzelde, bang voor ^,?h"Rp*®\scthe represailles, om tot het Atlan practdae? te treden. Het heeft dit nu gedaan practlsch. Generaal Elsenhower, de man van de grote adviezen. Want er is een macht, die met lede ogen aanziet, hoe het Westen bezig is, een ver dedigingsgordel te organiseren, welke binnen afzienbare tijd nauwelijks meer te doorbreken zal zijn. Er is een macht, die graag de ontzaglijk rijke olievoorraden van het Nabije Oosten, waaraan het zulk een grote behoefte heeft, onder controle zou willen Krijgen en aan de Westelijke mogendheden zou willen ontfutselen. Dezelfde macht heeft geprobeerd, het Roergebied te neutraliseren, het grootste industriële apparaat ter wereld, na het Amerikaanse. En het is óók met het oog op dit Roergebied, dat Engelse en Ameri kaanse generaals door het Nabije Oosten en langs de Oudé Wereldzee reizen, plannen ontwerpend en uit werkend voor een verdedigingslinie mede voor West-Europa, waarvan het behoud een gebiedende eis is, willen de oliebronnen van het Nabije Oos ten niet in Sovjet-Russische handen vallen. We hebben kort geleden het een en ander medegédeejd over een verdedU gingshme, welke door de deskundigen lis de „atoomboog' beschreven '"nrdt en die van Engeiand over West-Europa na^r Tripoli loopt. Nadere berichten, o.a die over het vesH?f"„i*,a„Am|.l"ikaanse vloot- bases in de langs de Atlantische kust, omtrent het verlenen van faciliteiten aaIi-rankriiker^?nen in Franse havens in f rankrijk zelf en ln Noord Afrika Marokko inbegrepen en voorts de besprekingen met Franco, heb- ben bevestigd dat men met het leggen vin dfe 'atoomboog" een flink eind ge- V°Reeds rijn in de verschillende havens niet minder dan twintigduizend man aan Amerikaans grondpersoneel au(o- macht gestationneerd en door teiten wordt onomwonden toegegeven^dat er startplaatsen worden aang de grootste vliegtuigen, welke waarvan men veronderstelt, <jat ,itnnm_ schikt zijn voor het vervoer van jcmmen. ppr. Oe olie van het Nabije Oosten, van rei zië (Iran), Irak en Arabië is voor n land en de Verenigde Staten ev,en. lanerijk ais voor Sovjet-Rusland, olscn vooral de U.S.A. over een grote, eigen pi ductie beschikken. Voor Sovjet-Ruslan is het bovendien een groot nadeel, dat oe oliebronnen van de Ka-ukasus en van Roe menië binnen het directe bereik van de Westelijke luchtvloten liggen en in een oog gevaarlijker positie zullen komen, wanneer de grote, strategische luchtbasis van Tripoli georganiseerd is. Bij de stad Tripoli zelf komt een Amerikaanse lucht basis, terwijl de Engelsen luchtvloten zul len concentreren bij Benghazi en het be faamde Tobroek, aan het Suezkanaal, op Cyprus en in Transjordanië, te Gibraltar, te Sjabah aan de Perzische Golf, waar de Amerikanen een luchtbasis hebben aan gelegd op de olierijke Bahrein-eilanden, tinent in opkomst. En dan bedoelen we niet in de eerste plaats Marokko, dal sinds de oorlog een bijna Amerikaanse ontwikkeling heeft doorgemaakt en in Casablanca een havenstad bezit, die met de grote havensteden van West-Euroua gaat wedijveren. Evenmin hebben we he; oog op de pogingen van de Engelsen, om in Centraal Afrika enorme grondnoten- plantages aan te leggen, pogingen, weikc tot dusver niet datgene hebben opgele verd, wat men er van verwacht heeft. Er is zopas weer rumoer geweest om de mis lukking van een enorme kippenfokkerij, welke de Engelse regering in Wen- Afrika ter hand had genomen, teneince inzake de invoer van eieren minder van het buitenland afhankelijk te zijn. Hierop echter doelen we niet in de eerste plaats. Deze en dergelijke pogingen zijn tenslotte slechts episoden in het algemene streven, van Afrika een voorraadschuur te maken welke in aanzienlijke mate tegemoet zal komen aan de vraag naar levensmiddelen in de wereld. Alleen al Noord-Afrika was in de oua- heid de voorraadschuur van het Romeinse Rijk. Er heerste een cultuur, gelijkwaar. die aan die van de overzijde van de Mid dellandse Zee, waarvan de ruïnes van Carthago. Laptis Magna en talrijke an dere steden nog steeds getuigenis afleg gen. De vruchtbare bodem werd echter door al'er lei oorzaken onder het zand van de Sahara bedolven. Deze Sahara zelf. ofschoon een enorme woestijn, bevat inmiddels grote mogelijk heden tot kolonisatie, net als Tripoli, Tu nis, Algerië en Marokko, waar Italianen en'Fransen uitgestrekte, braak liggende landen tot vruchtbare gebieden hebben gemaakt. Terwijl tot voor kort de Sahara als een volkomen waardeloze uitge strektheid werd beschouwd, spreekt men er heden ten dage van als van een gebied met vele kolonisatie mogelijkheden, waardoor millioenen in landbouw en veeteelt en zelfs in een industrie een goed bestaan zou den kunnen vinden. En naar alge' meen wordt aangenomen, verberct de Sahara grote schatten aan delf stoffen in zijn schoot. De Fransen zijn pas kort geleden be gonnen, hiernaar een onderzoek in te stellen. Enorme gebieden werden tot dus ver nog slechts enkele malen doorkruist. Volgens betrouwbare mededelingen moet zich onder het zand, in de bodem van de Sahara, een zoetwatermeer uitstrekken, zo groot als Frankrijk. Met dit water zoo men een. geweldig irrigatiesysteem kun nen bouwen en grote gedeelten vrucnt- baar kunnen maken. Ook de strategische waarde van de Sahara is bijzonder groot. Het is ver moedelijk ten dele hierom, dat de Ame rikanen hun voornaamste bases juist aan de rand er van aanleggen, rekening hou dend met de mogelijkheid, die over ge weldige afstanden verder het land in te kunnen verplaatsen. Sftmma summarum: een atoomboog. een verdedigingsgordel van grote doelmatig heid wordt thans aangelegd van Enge- lands groene weiden tot Eet gele zand van de Sahara. En hoe meer berichten over onrust van rond de Oude Wereld zee komen, des te meer kan men er zeker van zijn, dat het bolwerk tegen 't Sovjet- russische imperialisme, hetwe'k onze Wes terse wereld bedreigt, in hechtheid toe neemt.... 1'. De atoomboog. zoals deze zich van Engeland tot Trtpolitanië uitstrekt. Enige dagen geleden is een grote cais son met een gewicht van 22 ton over de weg van Leiden naar Soesterberg ver voerd Het gevaarte heeft een diame ter van 3.3 meter en een totale lengte van 12.4 meter. De caisson dient voor het testen van piloten voor moderne straaljagers. De bedoeling is hen ver trouwd te maken met een ongeveer ge lijke toestand als bij het vliegen naar een hoogte van 20 km, bij valproevec, gebruik van zuurstofmaskers, verwarm de vliegerpakken, enz. de temparatuur bedraagt op 20 km hoogte ongèveer - 60 gr. C. In de caisson wordt deze lage tempe ratuur bereikt door middel van een spe ciale koelinstallatie. Het gevaarte is ont worpen door de fa. Lindeteves N.V. te Amsterdam en biedt plaats aan 15 vlie gers, die tegelijk hun training kunnen ontvangen. Het contact met het bedie nende personeel buiten -wordt onderhou- Franco, de maai, die men om bittere nood zakelijkheden tot goede buur poogt te maken Volgens de definitieve stembusuitslag bU de algemene verkiezingen rn Suriname heeft de Nationale PartU Suriname der tien zetels behaald, de verenigde Hin- dustaanse partij zes en de Kaum Tani Persatuan Indonesia twee zetels. Gouverneur Klaasesz heeit F Lamapo en D. Findlay aangezocht een kabinet te vormen, hetgeen zü hebben aangenomen. Grote schoonmaak den door middel van een telefooninstal latie. Op grote vlieghoogten worden te lefoon en microfoon vervangen door licht en belstgnalen. daar er te weinig lucht is om het geluid over te brengen Tijdens de proeven kunnen de vliegers door kijkglazen worden geobserveerd. De caisson is voorzien van een bij I zondere apparatuur, die het mogelijk maakt, onmiddellijk verse lucht in de ketel te voeren als een der „passagiers" onwel mocht worden. Door het sluiten van kleppen kan de temperatuur in de ruimte, waarin zij zich bevinden, in 15 tot 20 minuten door middel van de zich eveneens in de caisson bevindende lucht- verhitters van - 60 gr. op 20 gr. C ge bracht worden. Voor het vervoeren van dit enorme gevaarte waren bijzondere voorberei dingen nodig. De fa Zentveld, die het transport verzorgde, heeft het, aank zij deze voorbereidingen (opmetingen van weg obstakels, tunnelhoogten e.d.), zon der enig incident kunnen vervoeren. Het vervoer van de ketel van Leiden, waar zij door „Ei-ectrolasch" werd ver vaardigd, duurde 8% uur. Deze nieuwe caisson is de grootste die ooit in Nederlano werd vervaardigd en vervoerd. l>e vorige, die op het vlieg veld Soesterberg werd afgeleverd, weegt 12 ton. Tegenzin? Nfc i/j Och, waarom V,' TENGEVOLGE VAN meer hygiëne, het gebruik ran insectenpoeder en stofzuigers schijnt de positie van de vlooien min of meer wankel te worden. Op zich zal nie mand daartegen bezwaar maken. Maar vlooientheaters zijn ten ondergang ge doemd. Ik las tenminste een alarmerende klacht van een directeur over zijn insti tuut. De levensduur van een vlo is onge veer drie maandenmaar in gevangen schap vermenigvuldigen zij zich niet. Vlo- veteranen krijgen te spoedig te stijve ge wichten voor hun nummer. U ziet ook daarmee wordt getobd. MIN OF MEER tobben doen op 't ogen blik ambtenaren van de nationale park- dienst te Washington. Ze kijken me- be langstelling naar het uitkomen van lotus zaden. welke naar schatting 50.000 jaar oud zijn. Een archeologische expedir heeft de zaden verleden jaar meegebrac! uit Mantsjoerije. Zij zijn in een safe be waard tot verleden week. Toen zijn zkl gezaaid in vochtige aardenadat eerst de oppervlakte wat was afgeschaafd om ze beter toegankelijk te maken voor vocht. De zaden lopen al uit. Men heeft cc ouderdom geschat vaar de aardlagen waarin zij zijn gevonden. Ze kunnen dus ook een naar jaar ouder of jonger zijn. ANDERE AMERIKANEN zitten met hun handen in het haar over de UNO. Ze hebben wel belangstelling voor deze zaak, doch richten felle critiek tegen de kostbare huishouding en kostenverdeling. De Verenigde Staten hebben zich sinds het begin van het bestaan van de VNO verplicht 40 procent van de totale kosten te betalen. Het Sovjet-bloc. dat uit zes landen bestaat, betaalt slechts 10 procent aldus merken critici op. En daarnaast hebben zij ontdekt, dat de Amerikanen niet 40 maar 57 procent van de UNO- rekening betalen. De laatste vijf jaar zou de UNO een bedrag van 424 millioen dol lar hebben opgemaakt en het volgende jaar zullen de Amerikaanse belastingbe talers 120 millioen dollar moeten opbren- 9SEen staf van 9.790 personen is nodig om het administratieve apparaat van dc UNO in gang te houden. NIET GETOBD WORDT in Rusland en de satellietUmden. Alsmaar prijsvermin deringen en steeds meer levensmoed, wel vaart en successen. Ook voor de vrouwen Onlangs zag ik een plaatje met een vronu- op een tractor. Deze week „trof me weer een foto in „De Waarheid Onder de kiek stond o.a.: Jn de Roemeense volksrepu bliek genieten de vrouwen dezelfde rech ten als de mannen. Letitla Bar, een Roe meens meisje werkt als.... lasser aan een bouwconstructie in Boekarest. Wat een welvaart, wat een welvaart. DE LEIDERS tobben m het algemeen ook niet over het slagen van de ency- cliek-viering in het Feyenoord-stadion te Rotterdam. Doch voor alle zekerheid het toch maar het beste een toegangskaart in je zak te hebben. Wacht niet tot halt Mei, want nog déze maand is het Stadion "MORGEN" IS HET weer Zondag. Let op het affiche achter in de kerk het is reeds gereproduceerd in deze krant en breng uw offer voor de bouw van- nieuwe kerken. St Paulus levert met 'J bazuinstoot, om in ons dezelfde gezind heid te laten leven als die er was in Christus, uitvoerig stof voor een meai- tatie. Het evangelie brengt de jubel- ouverture van de intocht in Jeruzalem. Vreugde-Zondag met een Hosanna-ge- zicht. Volgens een radiobericht is het Neder landse motorschip „Volkerak" bij het eiland Wight aan de grond gelopen. Het schip vroëg öm 6.37 uur Nederlandse tijd telefonisch om directe hulp. De reddmg- ooot van Yarmouth voor onmiddellijk uit. Woensdag 14 Maart heeft te 's-Graven- hage een vergadering plaats gevonden van het pleno-bestuur van de Algemene Ka tholieke Werkgeversvereniging - federatie van de volledige besturen van de werkge versvakverenigingen, welke bij het R.K Verbond van Werkgeversvakverenigmgen zijn aangesloten. Deze vergadering stond in het tekén van de verantwoordelijkheid van de overheid en van de ondernemers. (Van onze weerkundige medewerker). Na het voorjaarsorkaantje van deze week heeft he» weer opnieuw grote ver anderingen te zien gegeven. Toen de stormdepressie was weggetrokken, orem- oe zich een rug van hoge druk over ons land uit, waarvan de as in de nacht van Donderdag cp Vrijdag passeerde. De wind nam dientengevolge af en tijdens de heldere nacht kwam het tot Vorst, waarbij dikke mistbanken ontstonden. Vrijdagochtend verdreef het voorjaars zonnetje de mist weer heel spoedig, z - dat de temperatuur in de loop van ua-g kon stijgen tot 13 5 15 graden. Dit leek dus schitterend voor t week einde. maar kort daarop kwam Pluvius weer eens een spaak in het meteorolcig - sche wiel steken. Óver Frankrijk nader de nog zachtere lucht, die bovendien vochtiger was. Het binnendringen ervan feing gisteravond en in de afgelopen nacht met vee] regen gepaard: ten Noor den van de grote rivieren viel overal meer dan 15 millimeter, op Terschelling was 't zelfs 1 9millimeter. Het centrum van de kleine storing, die mede verant woorde1 ijk is voor deze plensbuien, is "annaeht dan ook heel dicht langs Den Helder getrokken. Ook Zondag zal Nederland zich nog m de betrekkelijk warme, vochtige stro ming bevinden. De luchtdruk blijft hoog over Centraal-Europa, terwij] de storin gen zich aver de Golf van Biscaye en Engeland naar de Noordzee verplaatsen Onder dergelijke omstandigheden is niet zo bar veel fraais te verwachten: tijdens opklaringen zal de temperatuur die vannacht in het Zuiden niet beneden 11 graden kwam, hoog kunnen oplopen, maar deze opklaringen zullen niet zo heel lang kunnen duren, want over de Golf van Biscaye naderde vanmorgen 'n nieuwe storing, die er voor zal zorgen, dat er Zondag over het algemeen veel bewolking zal zijn. waarbij de kans op af en toe wat regen, groot blijft. Degrote Vlaamse componist Renaat Veremans heeft wat herinneringen aan zijn vriend Felix Timmermans opgetekend en deze tezamen met enkele bijdragen van anderen (o.w. Ernest Claes, Lode Baekelmans en Godfried Bomans) uitgegeven in een prachtig allium, dat verscheen bij de Uitg. P. Vink te ntv*erpen (voor Nederland: N. de Vries, Amsterdam). Behalve een reproductie van een mooi portret, geschilderd door O. van Rompay, bevat het boet een groot aantal zeer fraaie afdrukken uit het teken- en schilderwerk van mimermans, benevens enkele facsimile's van zijn handschrift- Veremans, een van de Lierse kunstenaarsvrienden, heeft de Fé van jongsaf gekend. ij ,.lee't het ontstaan van enkele van Timmermans' beste boeken van nabij meegemaakt en zelfs de hand gehad in het kiezen van de naam 1 al ïeter. ij was aan de zijde vau zijn vriend in diens dagen van roem en vooispoed, maar ook in de verdrietige jaren na de oorlog, toen Timmermans aan vriendschap en steun juist zo'n grote behoefte had. Heel eenvoudig en zonder pretentie ver telt Veremans enkele losse herinnerin gen. Hü doet dit prettig, vol bewonde ring en warmte, maar om by xyn eigen vak te blijven! zonder een valse toon aan te slaan. Hij vertelt hoe hy zijn jonge stadgenoot beter leerde ken nen, hoe zjj schier onafscheidelijke vrienden werden. De musicus speelde de schrijver muziek voor, aanvankelijk vooral van Wagner de schrijver las zijn vriend fragmenten uit zijn nieuwe boeken. De twee jonge mannen maakten een ietwat zonderling geestelijk proces door en deden aan spi ritisme. „Maar1', zegt Veremans: „aan geen mens kan ik zeggen wat een schrik ik heb uitgestaan. In alles zag ik geesten en spoken. Heel de nacht lag ik watoker. angstig en met een bezweet gezicht op dat ik mager werd als een graat". En met Timmermans was het niet veel beter ge steld! Troirwens, uit alles wat Veremans zo Ypj Pjèteit over zyn vriend vertelt blijk' duidelijk dat de Fé van nature allesbehalve een held was. Een controle in een trein was voldoende om hem de stuipen op het lijf te jagen. En 'n vriendelijk aangeboden zeiltocht was voor hem niet minder dan een ware marteling. Wat de oorlog eu bezetting voor hem geweest moeten zijn laat zich raden. Dat de bevrijding voor hem geen bevrijding was, maar dat toen de moeilijkheden pas goed begonnen, moet een geweldige slag zijn geweest voor de gevoelig® man. Ongetwijfeld heeft dit zijn einde verhaast. Ook over de laatste levensdagen van Timmermans schrijf: Veremans het een en ander, eerlijk en Het beeld, dat Veremans van zijn vriend oproept, is dat een een in-goede zachte mens. De vriendschappelijke re gels van Ernest Claes doen hetzelfde De herinneringen wisselen elkaar af een muziekavond bij kaarslicht, een sa men gemaakte reis, wandeling of bede vaart soins schijnen zij van weinig belang, maar zij zijn er even zovele oe- wijzen van, dat Veremans en Claes hun vriend goed hebben gezien en getekend. Jr.ist kleine belevenissen bewijzen im mers" zo dikwijls, of men iemands ka rakter juist heeft doorgrond. Dit boek is zeker niet hét definitieve werk over de grote Vlaamse schrijve.' maar het bevat er vele bouwstoffen voor Bovendien heeft het dit oip een studie voor, dat vrienden aan het woord zij i, zodat de toon niet koel-wetenschappelijk of zakelijk, maar warm en toch zuiver is. Wij zijn Veremans dankbaar, dat hü een gedeelte van zijn herinneringen te boek heeft gesteld. Wel hadden wij na zijn uitvoerige artikel graag enkele andere stukken gemist, waardoor de eenheid van het boek zeker gewonnen zou hebben Een stuk als „Hoe de Fé in de hemel kwam" valt lichtelijk uit de toon en en kele minder belangrijke persoonlijke her inneringen hebben naar onze mening eveneens weinig te betekenen. Met Cla. Veremans, Bomans, v. d. Voorde en Bae kelmans zouden we ruimschoots tevreden zijn geweest. Dat de uitgever een gTOOt aantal fraa'e reproducties uit het teken- en schilde- werk van Felix Timmermans heeft opge nomen, is echter een ware verrijking. Al met al is dit prachtig uitgegeven boek eer waardevol bezit voor ieder, die van „Boe renpsalm" en „Juffrouw Symforosa" houdt. En van „Adriaan Brouwer" (Uitg P. N. v. Kampen Zn. A'dam),'het laat ste boek dat Timmermans voltooide. Te gen het einde van zijn leven schreef hij voornamelijk verzen, die verzameld rijn in „Adagio", een bundeltje met ontroeren de getuigenissen van een gekwelde man. die de dood voelt naderen en zich ver zoend weet met- God. Wel was Timmer mans begonnen aan een roman over .de grote schilder Jan van Eyck en erake'e bladzijden van het handschrift staan af gedrukt in het boek van Veremans.-Maai van dit derde schildersboek (na „Piete- Breugel" en „Adriaan Brouwer") heef' -h ii slechts enkele hoofdstukken -klaar ge kregen. De grote schilder Adriaan Brouwer werd in 1605 geboren te Oudenaarden, een stadje in Oost-Vlaanderen, gelegen aan de Schelde. Na een zeer bewogen lever stierf hij op nauwelijks drie en dertig jarige leeftijd, een groot aantal schitteren de werken achterlatend, de meeste kle-n van formaat en veelal met als voorstelling herberg-scènes en verlopen typen. Timmermans laat in zijn boek de hoofd persoon zelf aan het woord. Hij stélt hei voor, alsof de schilder op zijn sterfbed „in het gasthuis, neergeslagen op het strooi van de arme" - zijn leven vertel Brouwer had een groot talent, hetwelk al jong ontdekt werd en zich snel ont plooide tot een meesterschap, dat zelfs werd erkend door zijn vijanden. (Dit zijn in de kuiist meéstal de afgunstïgen. iets waarover Timmermans kon meepraten!). Veel houvast in het leven had Brouwei niet. De waarde van het geld kende hy niet en matigheid was hem vreemd. ..Hot leven is een soep met vier troostende mergpijpen er in: de drank, de liefde, de toeba-k en de kunst", mijmert hij op zijn sterfbed. En hij voegt hieraan toe: „En daar heb ik-het mijne van genomen! Hc-o ik nu verkeerd geleefd? Dat zullen -vij God en de mulder laten beslissen". Brouwer was een zwakke, geen kwad- mens, dat getuigen bijvoorbeeld de praciu tige b'sdzijden over zijn moeder. Maar overigens was. er in zijn leven voldoende dat dit boek enkel geschikt maakt voor volwassenen. Dat dit schildersleven Tim mermans stof in overvloed gaf voor een kleurrijke, boeiende roman, laat zich var- staan. De algemene voorzitter, de beer L. A. J. M. van Heyst, hield een inleidende voor dracht, waarin hij o.m. wees op het belang van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Onderling vertrouwen en samen werking van de werkgevers onderling en van dezen met de overheid en met de werknemers zal het beeld moeten zijn dat de werkgevers in de komende periode voor ogen zal moeten staan, een periode waarin vele offers verlangd zullen worden. De verantwoordelijkheid van de ondernemer reikt namelijk vérder dan alleen zijn eigen onderneming. De ondernemer heeft de plicht zijn gehele persoon^ in dienst te stellen van de maatschappij. Hierna werd het woord gevoerd door Mr B. J. M. van Spaendonck, 1ste secre taris van de vereniging. Spreker gaf uit drukking aan de gedachte, dat de nieuwe regering ongetwijfeld volledig begrip heeft voor de betekenis der besproken vraagstukken. Met niet genoeg nadruk kan echter de noodzakelijkheid worden bepleit van het meest Intieme Overleg tussen de overheid en 1 bedrijfsleven in deze tyd, waarbij dc overheid het volste vertrouwen zal moe ten schenken aan de organisaties van het bedrijfsleven, uil voorkomen worden, dat we opnieuw vervallen in een onoverzien baar en kostbaar overheidsapparaat. Groot-Brittannië kan niet onverschil lig-blijven t.a.v. de aangelegenheden van de Brits-Iraanse oliemaatschappij, aldus verklaart de Britse regering in een aan Perzië gezonden nota, die Woensdag, kort voor de uitspraak van het Perzi sche parlement ten gunste van nationa lisatie, in Teheran werd overhandigd. De werkzaamheid van de Brits-Ir»anse oliemaatschappij in Perzië kan, volgens deze nota niet wettig beëindigd worden door „een daad zoals nationalisatie' De oliemaatschappij, aldus, wordt te kenneti gegeven is bereid onderhandelin gen te overwegen over een nieuwe jver- eenkomst op een basis van „fifty-tifty" vvinstverdeling met de Perzische rege- ring. Verder wordt er in de nota op gew< zen, dat volgens de overeenkomst tussei de maatschappij en de Perzische ring beide partijen zich onder bepairi' omstandigheden tot het internation»- gerechtshof kunnen wenden „wanni zich meningsverschillen zouden vpoi doen". Op 6 Maart j.I. heeft het hoofd der Nederlandse missies in Bonn dc Duitse bondsregering verwittigd van het voor nemen van de Nederlandse regering, di plomatieke betrekkingen met de Duitse bondsregering aan te knopen en een ambassade in Bonn te openen. Bondskanselier Adenauer heeft nn op 15 Maart in een brief aan het hoofd der Ned. missies de voldoening van de bonds regering over dit voornemen uitgespro ken en verklaard, dat de bondsregering voornemens is in Npderiand -eveneens een; ambassade te vestigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3