Parade vormde machtig slot van operatie „Crescendo" Koninklijk echtpaar sloeg défilé! Twee bussen botsten op Lensderhei gade m Mr Oud, voorzitter V.V.D., ziet vijf winstpunten vr ""i'T't m^ssss Van KIPPENEI tot advocaat Gevecht om de vrijheid Engeland maakt atoombom r Ontmoeting met tikkersruikers en rozenolie m Op een zolder lag voor een ton V* tegen elkaar -.J Radio Programma gedagvaard ZATERDAG 17 MAART 1951 PAGINA S Honderd tanks aan het slot „EVERTSEN" IN JUNI IN ONS LAND Vijftien gewonden, één zeer ernstig „VERWORPEN MOTIE HAD TOCH SUCCES" PATER DE MEULEMEESTER BEDIEND De kabinetsformatie DESTAF Verwar men en afkoelen TWEE NED. MISSIONARIS. SEN VERLATEN CHINA DJUANDA GEEN HOGE COMMISSARIS IN ONS LAND M" - A ,f i Het doet niet meer ter zake of men het nieuwe kabinet, dat hedenmiddag voor het eerst is opgetreden, parlemen tair wil noemen of extra-parlementan, zoals het in 1948 gevormde kabinet Van SchaikDrees. Dit heeft ongetwijfeld een stérkere binding met het parlement dan het voorgaande. De beide midden partijen, die er deel van uitmaken, z jn er meer of minder versterkt in terug gekeerd, maar sinds het uitspreken van de regeringsverklaring hedenmiddag door minister-president dr Drees is i niet van belang meer. Van belang is alleen nog maar het feit, dat er zeer zware lasten op ons volk zullen wor den gelegd; van belang is alleen nog maar, of dit kabinet deze lasten zo rechtvaardig mogelijk zal kunnen ver delen en de noodzakelijkheid ervan voor het Nederlandse volk aanvaard baar zal weten te maken. Het staatsstuk spreekt alleen over de toekomst. Zou het ook het verleden in zijn beschou wingen hebben betrokken, dan had men zich wel moeten afvragen of wij na de oorlog niet boven onze stand hebben geleefd enwelke lessen wij hieruit hebben te trekken. De erisis, welke zeven lange weken duurde heeft het vertrouwen van ons volk in haar vertegenwoordiging geen goed gedaan. De regeringsverklaring, welke dr Drees heden in de Kamer heeft afgelegd, spreekt ook van een teleurstelling, die het slepende karak- ter van de crisis ongetwijfeld in ons volk heeft gewekt en zij voegt daaraan toe, dat het daarom van te meer belang wag, dat de Nederlandse parlementaire democratie ïich weer krachtig, doel» bewust en besluitvaardig zou tonen. Wie ele eindeloze debatten kont. welke de Kamer pleegt te houden bij de be handeling der diversè begrotingen, zal na de lezing van dit zeer ernstige staatsstuk begrijpen, dat wij ons de weelde niet meer ktinnen en ook niet mogen permitteren dagenlang te spre ken over op zich zelf missehien be langrijke onderwerpen, maar in een eindeloze herhaling al naar gelang van de politieke kleur van de afgevaardig de. niet alleen om de tijd, welke hier mede gemoeid is, maar nog veel meer om de indruk, die dit wekt naar buiten, In een tijd, welke van het volk de grootste offers gaat vragen men leze er de regeringsverklaring maar eens op na mag de hoge en zware ernst van die tijd niet meer verdrinken in een stroom van woorden. Het staatsstuk handelt zo goed als geheel over het defensie-probleem, het sluitend maken van het staatsbudget en het in evenwicht brengen van de be talingsbalans, alle financieel-economi- sche vraagstukken- Maar de te nemen maatregelen zul len diep ingrijpen in de huishouding van ieder van ons. Het tij» lasten als verzwaring van de diensttijd tot 18 maanden, het mobiel maken van vijf divisies in bet kader van het Atlan tische pact 'in plaats van drie, de ver hoging van de vennootschapsbelasting, van de inkomstenbelasting naar de maatstaf van de winst, van de omzet belasting op minder noodzakelijke arti kelen, van de omzetbelasting bij de groothandel en van de rootorrij uigen- belasting, waarbij mogelijk ook nog za komen een overwinstbelasting. En me te vergeten de zwaarste last, welke op het gehele volk zal komen te drukken de hogere prijzen als gevolg van het wegvallen der subsidies. Positief zal een deel der grote lasten moeten worden opgevangen door pro ductieverhoging en het stemt tot vreug de, dat er een minister is gekomen, die speciaal met dit onderdeel zal worden belast. Er wordt echter geen verlenging van de arbeidstijd overwogen. Hiermede zijn wjj het eens voorzover dit een ge dwongen verlenging van de arbeidstijd zou betekenen. Maar er is altijd nog de mogelijkheid van een vrijwillige verlenging van de arbeidstijd, welke gestimuleerd zou kunnen worden door de belastingvrije overuren. In menig arbeidersgezin ear dan nemen we het begrip arbeider zeer ruim 2al de prijsverhoging, welke reeds voor verschillende noodzakelijke levensmid delen dezer dagen zal ingaan, grote zor gen veroorzaken. Daarover behoeft geen twijfel te bestaan. Dezo last der prijsverhogingen drukt in tegenstelling met de aangekondigde belastingver hogingen wel op het gehele volk, maar toch het zwaarst op de arbeidersgezin- nen. Indien men nu mede om de productie te verhogen belastingvrije overuren mogelijk zou maken, zou dan menige ernstige arbeider, die het wél meent met zijn gezin, deze gelegenheid niet aangrijpen om de nieuwe lasten, welke op zijn gezin zijn t>e °P deze wijze te verlichten, zoals dat ook in Duitsland geschiedt? Het lijkt nu het aangewezen ogenblik dit wel zeer ernstig te overwegen. Er komt, zoals de regeringsverklaring zegt, een zware materiële druk op ons volk' te rusten Deze is nodig voor onze collectieve veiligheid, voor onze kans op behoud van vrede en vrijheid, maar dan mag er ook geen enkele gelegen heid worden voorbijgegaan om Ias" ten niet alleen zo billijk mogelijk te verdelen, maar ook om deze voor het werkende volk zo licht mogelijk te houden. De toekomst baart ook zonder Nieuw- Guinaa al zorg genoeg. En het is te hopen, dat ons ganse volk zal begrijpen, dat alle maatregelen, die genomen gaan worden en die het leven niet lichter zullen maken, alleen worden genomen om ons aller vrede en vrijheid, voor de vrijheid van onze gezinnen, van onze godsdienst en van ons gehele e er- landse geestesleven. Een volk, dat daar voor geen offers zou willen brengen, legt daarmee getuigenis af, dat het deze grote goederen niet waard la H (Van onze speciale verslaggever). Met een inOrukwokkencl défilé voor M. de Koningin en E. K- H. Prins bernharcl op de I.eusderheide bjj Amers foort is gistermiddag de kroon op het werk gezet van do grote manoeuvres, die zedikrende drie dagen op de Yeluwe zijp gehouden. De talrijke hoge autoriteiten cn andere toeschouwers hebben gedurende onge- eer 80 minuten met klimmend enthou siasme de ruim 8 K M. lange stoet gade geslagen, die een uitstekend en impone rend beeld van de uitrusting van ons leger gaf en vooral dc meer dan hon derd tanks aan het slot leverden een machtig gezicht. in keurigs formatie trokken de ver schillende eenheden langs en velen zijn ongetwijfeld icrbaasd geweest over het vete en moderne materieel, dat ons leger oezit. Wet weer verleende deze dag een prima medewerking cn hielp goed mee om de mannen, die zulke vermoeiende dagen achter de rug hadden, monter te houden. Zodra de Koningin arriveerde, begaf Zij zich naar de tegenover het podium opgestelde zes vuurmonden» die ons land "an Canada cadeau heeft gekregen, om deze te bezichtigen en H- hl- onderhield ïicth enige tijd met de Canadese ambas. adeur, de heer Dupuy. Re Koningin droeg een bontjas over een groene jurk en een toque van de zelfde kleur, terwijl de Prins als inspec teur-generaal van de Kon. Landmacht in generaals-wHfnrm was. Vele hoge autoriteiten aanwezig Bh het Koninklijk gezelschap hadden zich gevoegd minister-president dr W. Drees en onze nieuwe minister van Oorlog, ir Slsf- wiens hoge hoed een grappige tegenstelling met de militaire uitmonstering van zo velen vormde. Ook de oud-minister van Oorlog, mr i/f F. Schokktng, was aanwezig in zijn kwaliteit van Staatsraad, met „collega" n,r dr L. N- Deckers. Vrijwel het gehele nieuwe kabinet gaf cte de présence en voorts waren er o.a. de ambassadeurs van Gropt-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk, de gezanten van Portugal en Denemarken, ee chef van ce Generale Staf. luit.-gene- ïaal B. Hasseïman, die we voor 't eerst in deze dagen van de manoeuvres zagen; vqje militaire attaché's, generaal-majoor M. R- de Bruyne. commandant van het Korps mariniers; generaal-majoor A. T- C Opsomer. commandant strijdkrachten te velde en generaal-majoor W. J. K. Baay; staatssecretarissen en leden van de Defensie-commissie uit de Tweede Kamer, waarvan ook de voorzitter, dr L. Kortenhorst, tegenwoordig was. Zodra de parade-commandant, gene raal-majoor C. D. Toet, zich bij de Landsvrouwe gemeld had. volgde de martiale figuur van kolonel A. den Boer. commandant van de 44e regimentsge- vechtsgroep met zijn staf, verkeerspelo. ton en stafcompagnie, waarna de Kon- Militaire Kapel in kleurrijke uitdossing met blinkende instrumenten kwam aan- rnarcheren om zich tegenover het po dium te plaatsen en het zeer spectacu laire schouwspel met muziek op te luisteren. Het enerverende dreunen van de kolos sale Sherman-tanks, die, in tegenstelling met de andere eenheden, door het veld vlak voor de tribune gingen en daar diepe voren trokken, nadat de Chaffee-tanks hun reeds waren voorgegaan, deed abso luut elke klank van de kapel verloren gaan. Een macabere muziek plantte zich toen over de heide voort, waarop de ai. gantische monsters na het défilé met een grote bocht eon -heenkomen zochten. De fier® kerels van de Commando-troe pen, die ook tijdens de manoeuvres zulke kranige prestaties leverden en in hun si nister camouflage-jack onmiddellijk de aandacht trokken, kregen een applausje. Met de vier bataljons infanterie werd het gedeelte te voet besloten en toen da verden 101 vliegtuigen door de lucht. Harvards. Spitfires en Glosters, die van verschillende bases gestart waren en bier elkaar in een formatie vonden. H.M. de Koningin verliet het podium om dit goed te kunnen zien. Dit parade-vliegen, dat van een auto radio-station nabij het defileerpunt werd geleld en onder commando stond van lui tenant-kolonel-waarnemer W. den Toom, was een prachtig stuk organisatie. Een gedeelte van de Harvards werd ge vlogen door personeel van de Marine- luchtvaartdienst. Dan zette de parade te land zich weer voort met gemotoriseerde eenheden: een compagnie zware mitrailleurs, een afde ling artillerie, een compagnie pioniers en een geneeskundige compagnie. Tenslotte de cavalerie onder bevel van kolonel C. F, Pahud de Mortanges, be staande uit het regiment Huzaren van Bareel en het regiment Huzaren Prins Alexander met de formidabele tanks. Na de aflossing door Hr Ms „Van Galen" vertrekt Hr M's torpedoboetjager „Kvertsen", die Wen maanden lang deel uitmaakte van de zeestrijdkrachten der Verenigde Naties, in de laatste week van April naar Nederland, waar het schip In de eerste helft van Junj wordt verwacht. In de kom van bet dorp Vogelenzang zjjn vanmorgen twee volbezette bussen van de N.Z.H., rijdende op de dienst Haar lemNoord wijk v.v. met elkaar in bot sing gekomen, doordat een van de bus sen, bij het passeren van een wagen, aan de linkerkant van de weg belandde. De beide autobussen werden zeer ernstig be schadigd en vijftien van dc inzittenden liepen verwondingen op, onder wie de beide bestuurders. De gewonden werden ter plaatse behandeld, waarbij bleek, dat een van hen levensgevaarlijk letsel had opgelopen. Het verkeer ter plaatse moest worden omgelegd, doordat do twee wrakken de rijweg blokkeerden. Gisteravond om half zeven is aan de Abr. van Stattetveg een personenauto, waarin twee dames en een 4-jarig jonget je zaten, in de S< hie geraakt. Slechts de bestuurster overleefde het ongelukIS adat dc wagen door de brandweer was opgehaald met behulp van een staaldractd, bleek, dut het ventje en zijn moeder reeds tear en overleden. „Ten aanzien van de samenstelling van het nieuwe kabinet zie ik viif winst punten", aldus verklaarde mr 1*. »I. Oud, voorzitter van de V.V.D. gisteren in zijn openingsrede ter gelegenheid van 't tweedaagse congres van de V.V.D., dat Vrijdag en Zaterdag te Utrecht gehouden is. Deze vijf winstpunten zjjn; 1). In het vorige kabinet zaten naast slechts een man der derde macht drie partijlozen. Thans is de verhouding pre- cies omgekeerd. Naast drie aangesloten besloten eJreeft tit "et maken van een atoombom over te gaan, en we /om >~r rechtstreekse hulp van de e a.n. De bom zal misschien reeds m - ,l e toekomst gereed komen. Kruisheer Jos. de Meulemeester. kape laan der Kruisvindingparochie te f2, dam, die enige tijd geleden in het ot z ciscus-gasthuis werd opgenomen enkele dagen terug naar de St Liara- Stichting is overgebracht, is gisterimaaag uit voorzorg van de laatste H.H. Sacra menten voorzien. De Sherman-tanks in de grote parade Vrijdagmiddag op de Leusderhcide. leden van de derde macht partijen is er maar een partijloze, die nog bovendien zijn sympathie voor de derde macht niet onder stoelen of banken steekt. 2). De partijloze heer s' Jacob is aan Marine en Oorlog vervangen door de C.H. heer Staf. 3). Tot dusver was de minister van Economische Zaken, de heer Van Den Brink, in feite de enige grote tegenspe ler tegenover de socialistische minister van Financiën. Thans krijgt hij onge twijfeld in zijn nieuwe collega Aibregts een niet te versmaden bondgenoot. Door de wijziging in de positie van de lieer Teulings, zal deze bewindsman veel meer gelegenheid krijgen zich met de econo mische en financiële problemen bezig te houden. Hot kan wel niet anders of de samenwerking van deze drie katholieke bewindslieden zal aan het kabinet op economisch-financieel gebied een gans andere inslag geven. 4). Van niet minder gToot gewicht is de wijziging der bezetting van het minis terie van Uniezaken en Overzeese Rijks delen. Eindelijk gaat de heer Van Maar- seveen vandaar heen. Dat wil zeggen, dat de in Mei 1950 door onze fractie in gediende motie, die ten doel had de heer Van Maarseveen van dat departement te verwijderen, thans feitelijk wordt uitge voerd. Zo heeft ten slotte deze verwor pen motie nog een groot succes. 5). Het vijfde winstpunt betreft Nieuw-Guiena. Nu een nieuw keninet is opgetreden, bestaat aan het gedane aanbod om de souvereiniteit op te dra gen aan de N.I.-Unie zelfs geen morele gebondenheid meer. De gehele kwestie zal nu wel in de ijskast gaan. En mocht zij er onder het bewind van het nieuwe kabinet toch nog uit moeten komen, dan zal zij zeker niet worden beslist, zonder dat de Kamer in de gelegenheid zal wor den gesteld daarover haar oordeel te kennen te geven. Wederom in feite de erkenning van de juistheid van een an dere, door ons ingediende verworpen motie. Na uitvoerig ingegaan te zijn op de problemen rond de souvereiniteitsover- dracht, besprak mr Oud vervolgens de kabinetsformatie. Een kabinet moet zun sterkte er in de eerste plaats aan ontle nen, dat het wortelt in de volksvertegen woordiging. Er moeten in deze tijd zeer, ernstige maatregelen worden genomen. Als het mogelijk is, dat dit geschiedt met medewerking der socialisten, is het beter dan dat het geschiedt zonder hen. Maar het moet mogelijk zijn. En het is niet mogelijk, als de socialisten zodanige eisen stellen, dat het welslagen van Het sane- ringswerk, dat moet worden verricht, er door in gevaar kemt. In een regering met socialisten behoort daarom een behoorlijk tegenwicht aanwe zig te zijn. De K.V.P. alleen kan dit zeker niet in voldoende mate leveren. Ik zou rnjj zeer gelukkig hebben ge prezen, indien deze formatie op de basis 2 A.R., 1 C.H. cn 1 V.V.D. geslaagd was. Dat de A.R. er, ondanks hun instemming met het program, niet toe hebben kunnen medewerken, betreur ik zeer. Ik geloof, dat zij hier een fout hebben gemaakt en ik heb allerminst de indruk, dat de be slissing der leiding in hun kring algemeen wordt gewaardeerd. Het juiste begrip van de betekenis der derde macht zal bjj hen nog wat moeten groeien. De hoop op een gunstige ontwikkeling heb ik hier voor de toekomst nog allerminst verloren. Zjj die geloven haasten niet. Daar de P. v .d. A. geen tweede V.V.D.-er in het kabinet wenste, kwam prof. Romme er toe, voor zjjn vierde plaats een buiten staander te vragen. Moesten wij nu bij voorbaat zeggen: Op deze basis doen wij beslist niet. mede? Het ware een onwijze politiek geweest. Het was immers van het grootste belang te weten, hoe het kabinet in zijn geheel er uiteindelijk uitzien. Ook al zou dit kabinet niet in alle opzichten voldoen aan onze wensen, het zou toch wel eens kun nen blijken, dat het een heel wat ster kere combinatie zou zijn dan zijn voor ganger. Mr s'Jacob. tot voor enkele dagen Minister van Oorlog en Marineheeft als militaire autoriteit generaal Kruisdoor hem ontslagen, niet lang kunnen overle ven. Velen menen, dat hij met dit ontslag een goede krul onder zijn werk. gezet heeft; anderen oordelen, dat hij hierdoor op militair terrein als een krullejongen gehandeld heeft. Enfin, verschil van me ning komt meer voor, bijzonder wanneer het deskundigen betreft. Maar in elk geval meende de informa teur-formateur, dat s'Jacob toch niet de ware Jacob was voor het militaire depar tement, hetzij om zijn bekwaamheid, het zij om'zijn politieke kleur. Het kav best, dat. de informaties goed waren, doch dan paste hij waarschijnlijk niet in de for maties. Nu staat ir Staf aan het hoofd van het ministerie van Oorlog en Marine. Wij weten niet zo heel veel van deze func.,j- naris behalve dat hij op landbouwgebied zijn weetje wel weet, maar hoever zijn militaire deskundigheid gaat, kent hij b.v. het verschil tussen een majoor en een kolonel is nog een open vraag. En mede, hoe hij zijn autoriteit zal kunnen doen gelden op de militaire Staven. Want hij heet wel Staf, doch daardoor alleen is hij nog niet de Staf. Dit klemt te meerdaar Minister Staf toch wel over het een en ander de staf zal dienen te breken, desnoods met het breken van een Staf, als n.l. deze Staf niet naar Staf's staf zal willen staven. Want Staf's staf uan medewerkers in de verschillende staven zullen uiteraard nu en dan waar schijnlijk met de ministeriële Staf van mening verschillen en een andere maat staf aanleggen. En verder zal Staf ook izgenover de Generale Staf „de" Stal dienen te blijven. Men hoort wel eens beweren, dat er te veel Staven zijn en nu is er aan Oorlog en Marine weer een Staf bijgekomen. Moge deze laatste Staf inderdaadeen excellente Staf blijken te zijn, waaronder het, al is hij geen Kromstaf, goed leven r Jammer alleen, dat de informateur formateur alleen deze Staf heeft gevon den en niet bovendien nog een stelletje goudstavenDie zouden voor het leger en de vloot van Staf goed te pas komen ANALYST. „Een ei is geen ei. Twee eieren is een half ei. Drie eieren is een paasei". Dit. stukje volkswijsheid wordt binnenkort iveer actueel en toen wij bezig waren onze oudste soon dit philosophisch staaltje eiconomische rekenkunde te onderwijzen, vroeg hij prompt: „Papa, hoeveel eieren is een glaasje advocaat?" U moet weten, dat hij een aangeboren hang heeft naar deze drank. De eerste tekenen van Schiedamse afkomst teerden door onze stam houder gegeven, toen hij nog in de box zat. Hij annexeerde ongemerkt bet glaasje advocaat van een visite-afstekende tante, spreidde het op zijn molton uit, om het met welbehagen en zonder moeite te kunnen oplikken. H ij zijn er beroepshalve de mensen niet tiaar, om kwellende vragen van ons leergierig kroost op te sturen naar de Antwoordman, zodat u:ij zelf binnendrongen in een bedrijf, waar men momenteel midden in de advocaatmakerij zit. Wo,'dt het hele jaar door veel eieren er in een glaasje advocaat hHmaiP tesen Pasen is de vraag gaan, maar wel, dat jaarlijks één mil- Taniiari vs eroot, terwij] vooral de lioen zeven honderd vijftig duizend ebruari- en Maart-eieren het eieren in dit ene bedrijf hun weg naar puikst zijn voor het maken van advocaat, de flessen vinden, wil zi1n ar r,w u. hadden gedacht, dat het U wel zou v»u ze oi met achtergekomen, hoe- interesseren, hoe uw vloeibaar gearoma tiseerd paasei op brandewijn bereid wordt. Het geeft immers in ieder geval een voorsmaakje voor de bar-vroege, dus nog hyper-huiselijke, Pasen van dit jaar. Nu moet U vooral niet denken, dat die advocaat-makerij voor U niet inter- ressant. is, omdat U zelf thuis een goede eierekopper, wat stokjes vanille en een fles goede brandewijn heeft staan, ter wijl de suiker van 91 cent een kilo voor dit geval bijzonder billijk hikt. Want er komt nog heel wat meer voor kijken. Laten we er dus mee beginnen. Het ei van Columbus I Of de kip er het eerst was of het ei, doet er ift dit geval niet toe. Ais die kip i de eieren nu maar legL dan komon zij te enigor tijd, liefst binnen de week, hooguit veertien dagen, in de tikkcrij terecht. Het voornaamste Immers van 't Ieiwit is de bindkracht. Naarmate een ei langer ligt. wordt, die aangetast door de zwavel in het eigeel. Vandaar dat oen oud ei wateriger is. Vandaar ook, dat. kalkeieren voor het maken van advocaat onbruikbaar zijn. In de tikkerjj wordt de dooier van het wit gescheiden. Het is een hele uilzoeko- ru geweest, om dat viug en toch veilig te doen geschieden. Mechanisch zal het nooit gaan, omdat een machine nog niet in staat is een stink-ei van een goed te onderscheiden. Door een eigen vinding, het ei van Columbus kan nu hoogstens één kroesje eieren tegelijk verloren zijn, omdat er een stink-ei tussen zit. De tik kers en ruikers zijn oude mensen, omdat honderden liters advocaat bedorven zou den kunnen zijn, als door nonchalance een stink-ei in de grote massa terecht kwam. Direct na hat schelden wan wtt e» a*el Het ei van Columbus: de apparaten, waarmee dooier en wit gescheiden worden. Niet meer dan een kroesje tegelijk kan door een stink ei bedorven ttffn. (Nag zonde genoog, worden de eierdooiers met brandewijn koud geroerd. De massa is hierdoor reeds enigszins gehomogeniseerd en als daar na dit eerste roersel door de zeef gelo pen is, zijn alle ongerechtigheden, zoals hagelsnoeren, stukjes kalk e.d. verdwe nen en kan de voorraad opgeslagen wor den in de reservoirs, in afwachting van de definitieve verwerking. Immers ais de eieren eenmaal op alcohol staan loopt de kwaliteit niet verder terug. Er is momenteel geen schaarste nneer in eieren; alleen de prijs varieert sterk en het is dus in economisch opzicht .aan trekkelijk, dat. men de eieren kan inko pen en opslaan op het tpdstip, dat de markt het gunstigst ligt om ze later te kunnen verwerken. Uw eierklopper is ettelijke tientallen keren groter en electrisch aangedreven in de fabriek terug te vinden. Tussen de twee wanden staat water op leiding- temperatuur en als de eieren en de bran dewijn in de molen gegooid zijn, wordt er stoom toegevoerd, waardoor do tempe ratuur langzaam oploopt tot bi) 58 gra den de juiste dikte is bereikt. Hoe hoger de temperatuur hoe vaster de advocaat wordt. De kans op het carameliseren van de suiker, die reeds tevoren in de brandewijn is opgelost, is bij hogere tem peraturen niet uitgesloten, waardoor de kleur bruiner en de smaak hitter zou worden. Of de dikte goed is, wordt op het. oog bekeken. Nu wordt langzaam koud water tussen de wanden gelaten, zodat de advocaat geleidelijk afkoelt, maar de eenmaal bereikte dikte behoudt. Het opvoeren en terugbrengen van de temperatuur moet zeer geleidelijk ge beuren, wil men niet met een voorraad geschifte advocaat blijven zitten. 'Lr is niemand in de distilleerderij, die nog zin heeft om pannetjes leeg te likken.) Dan blijft het geheel een nacht overstaan om te besterven en de luchtbelletjes ernjt te laten trekken. De volgende dag woiat de vliesachtig geworden bovenlaag hebt U er met puddingmaken ook altijd zo'n last van dames? nogmaals door het geheel geslagen en via een zeer ffjne zilverzeef met rubberborstels wordt de nu biina klare advocaat ontdaan van alle klontjes en dikkigheidjes. Dan is alles klaar om gebotteld te worden. De hof van Eden Toen wij zover waren, dachten wij, dat wii alles wisten en dat wij volgende keer niet ,,ohne doppelte Botem und ohne Sehwindel" advocaat zouden maken, maar toen nam men ons nog „even mee" een bescheiden trap op. Hele toneel- en bioscoopavonden kunnen ons vergald worden dopr de juffrouw go- huld in een wolk van een renegaat-soort Houbigant of Coty, maar hier schenen kar wei en venkel, saffraan en perzikpitten, laurier en cacaodoppen, cassis- en jenever bes, kruizemunt en muskaat, foelie en ro zenolie ons te prikkelen tot een zwelgen in dit feest van aroma's, zo geraffineerd gemend door het toeval van hun samen zijn, dat de zuiverheid van de prille Mei ochtend zich verdroeg met een zwoelheid van de zware zomermiddag en de rijpheid van een kleurdronken herfstavond. Wij moeten er iets van gevoeld hebben, dat dit vleugje natuurgenot in buis niet kosteloos binnenwoei: op die zolder lag voor een kapitaal van zeker een ton. We vonden dat erg veel, omdat, wij voor onze spirituele arbeid (nog) niet in die mate betaald worden, maar wij werden helemaal het slachtoffer van een minder waardigheidscomplex, toen men ons een blik saffraan voorhield. Ons jaarsalaris kan er twee keer rechtop instaan. U zult begrijpen, dat wij geslagen wa ren, toen er bovendien een flesje inkt pardon rozenolie te voorschijn kwam, waarvan de arbeid met 800.per ons betaald wordt. En die arbeid bestaat dan alleen en uitsluitend uk rieken. Gebonden frivoliteit Al de aroma's, welke op de zolder para deerden, moeten op een of andere manier gebonden worden, om niet naar eigen in zicht, maar naar het uwe hun frivoliteit tot uw genoegen uit te vieren. Dat gebeurt door het overhalen, d.w.z. door het stoken van alcohol, waarin de kruiden, alleen of in gemeenschap zijn ge mengd. Door de warmte komen de vluch tige stoffen vrij en met de alcoholdamp ontwijken zij om na afkoeling met de druppeltjes alcohol in, het verzamelvat terecht te komen. Dit sterke destillaat van alcohol en kruidenaroma's noemt men es prit, een Frans woord voor „geest". (Denkt u maar aan geestrijke dranken.) Esprits van sommige kruiden en vruchten worden niet verkregen door destillatie maar door het laten trekken van de vruchten op al cohol. F,r zijn likeuren, waarin achttien verschillende esprits hun verlokkingen te zamen brengen. Wij komen nu weer terug bij de advo caat. De brandewijn, waarin deze gemaakt is, wordt ook gearomatiseerd met enkele van deze esprits, waarvan de vanille het belangrijkste is. Vanillestokjes het is altijd leuk om te weten zijn eigenlijk de stampers van grote orchideeën. (Saf fraan wij blijven opvoedkundig zijn de meeldraden van crocussen; de Neder landse soort levert ze niet.) Aan het slot van onze Paas-melk-repor- tage zij ten gerieve van alle mannen, tot. troost van alle mannen, die momenteel nu ja, we begrijpen elkaarTot hun troost zij gezegd, dat ook deze fa briek zeer grondig moet worden schoon gemaakt en dan niet alleen tegen Pasen, maar iedere week. Als er ooit 'n bacterie- besmetting kans zou krjjgen zich te ont wikkelen, zou men het pand wel kunnen afbreken, want dan zou er geen advocaat meer gemaakt kunnen worden. Al lust u, heren, liever iets uit een ander grondvat, die schoonmaaktroost is op zieh toch weer versterkend. Prosit! De stichting Radioprogramma (nanw verbonden aan de Vereniging van radio luisteraars) is gedagvaard op Dinsdag 27 Maart te 10 uur. vertegenwoordigd door een procurenr, te verschenen ter terecht zitting van de rechtbank te Amsterdam, als gedaagde. Eiseressen zijn de vier om roepverenigingen AVRO, KRO, VARA en NCRV. Voor de stichting treedt als procureur op mr J. W. F. Donath uit Arnhem. Voor de omroepverenigingen mr dr P. J. Witte- man uit Amsterdam. Vandaag is het tweede nummer van ge noemd „Radioprogramma" verschenen. Mgr Herrijgers van ziekte hersteld Naar 't K.N.P. uit Hongkong verneemt, zijn aldaar uit Tientsin in communistisch China aangekomen de Nederlandse paters B. Steenstra en S. Jos. van Dongen, bei den van de Congregatie der Lazaristen. Pater van Dongen zal naar Nederland terugkeren voor herstel van gezondheid. De reden, waarom pater Steenstra, die was belast met de leiding van de katho lieke scholen in Tientsin, China heeft verlaten, is niet duidelijk. Hij zal zieh nu elders in het Verre Oosten vestigen om daar het missiewerk onder de uit geweken Chinezen voort te zetten. De komst van deze twee Nederlandse missionarissen uit China houdt niet in. dat de toestand zodanig zou zijn, dat alle missionarissen genoodzaakt zouden zijn hun posten te verlaten. Mgr J. Herrijgers C.M., de Apostolische administrator van het bisdom Yungping- fu, is pas van een zware ziekte hersteld en heeft zijn werkzaamheden hervat. Mgr Herrijgers werkt in dit bisdom met een bevolking van 4 millioen inwoners, waar van ruim 35.000 katholiek, met nog slechts twee andere Nederlandse priesters en een tiental Chinese seculiere geestelijken. Geruchten in de Indonesische pers, dat een benoeming van de huidige minister van Verkeer, ir Djuanda, tot Hoge Com missaris in Nederland te verwachten is, werd door deze minister tegenover Aneta tegengesproken. Ook het Indonesische ministerie van Bupitenlandse Zaken heeft deze berichten tegengesproken, Njiat om te drinken, maar am da dikt* ta bapalon. wordt de mok geschmdr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5