PAASGL4NS OVER ONS LEVEN mier Mevr. Eisenhower is weer eens Generaal Sitsen inspecteerde Korea-vrij willigers Hai HUNTER Moet Spanje deelnemen aan de Westerse defensie? H eerlijk! AUTO Wat de Kerk van W itte Donderdag tot Paaszondag viert Woningkeus van Ike afgeketst M De Zilveren Krachtig pleidooi van Connallv Duitsland nog geen volledig lid van Raad van Europa 35 jaar gehuwd en nog altijd dol op elkaar De Catalaanse onrust gezien door Amerikaanse bril SATERDAG 17 MAART 1951 PAGINA <5 voor versterking van West-Europa DE NIEUWE LOONREGE LING DER KELLNERS PER FIETS NAAR DE BOLLENSTREEK! MGR DR B. ERAS KUNSTHANDELAAR BUITEN VERVOLGING Neen hoor, zei mevrouw Eisen- hoiver, toen haar man het huis liet zien, waar ze te Parijs moest wonen, neen hoor, ik heb van mijn leven met jou in alle soorten huizen geivoond, maar in dit museum kruip ik niet Generaal Eisenhower had in Oeneraal Eisenhower toont zijn vrouw het ereztvaard, hem door koningin Versailles een huis gehuurd, Wilhelmina geschonken. waarin jarenlang een rijke Amerikaanse had gewoond, de beroemde goedVmaarTe<tere cn dan wei Lady Mendl, bijgenaamd de gastvrouwe van twee continenten. Deze „Mamie" Eisenhower is kiein, mager en Lady Mendl stond bekend om haar buitengewoon goede smaak. De haar telkens' weer. Ze doet al haar best, manier, waarop zij haar huis inrichtte, werd door velen in de ^ertig^wlfo^voeï Verenigde Staten nagevolgd. Ook de villa te Versailles gold als een ren- Tevergeefs.... Ze draagt altijd een voorbeeld van moderne en smaakvolle woninginrichting. mening is toegedaan, dat dit veel te hoog GOUVERNEUR PETERS NAAR NEDERLAND ZIEKENFONDSPREMIE OUDEN VAN DAGEN C. A. O. VOOR HET GRAFISCHE BEDRIJF TIJDENS „LIFT" TE VEEL LOSGELATEN TO DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Door A. IïRUSCHKA SLOT VAN KLEIN DRAMA Smoking voor 46 gulden KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD TAE voornaamste dagen ■-A van liet Kerkelijk Jaar, itte Donderdag, Goede "V rijdag en Paas zaterdag, gaan aan de rnassa van de eliristeti- beid voorbij, zonder dat /e intens meeleeft met f de Kerk op deze en viert. In onze •■ken voltrekken zich zinrijkste pleclitig- e.n voor een handje- vromen, vrouwen .wiiSs tui kinderen: en f - dan de Paaszondag aar is. dan zijn deze kerken lot in de hoeken vvtildde Paasplieht is hindend. Ihft is als liet ware een illustratie van het woord tan de Navolging: ..Allen verlangen om zieli met II ent te verheugen, niaar weinigen willen voor Hem iets lijden"'. Viel wil meö met Christus triomferen, doch men vergeet dat dit niet gaat zonder eerst met Hem de lijdenskelk gedronken te hebben. Wel wil men Pasen tieren, uitbundig en jubelend zelfs, doch en zullen wij, zoals Hij eens in het ver leden, glorievol opstaan: „Zo in U woont de Geest van Hem, die Jesus uit de do den heeft opgewekt, dan zal Hij, die Christus Jesus uit de doden heeft opge wekt, ook Uw sterfelijke lichamen ten leven verwekken door zijn Geest die in U woont" (Rom., VIII, 11). DOM AMBROSIUS VERHEUL O.S.B. Abdij Affligem (België) J Senator Tom Connally, heeft Vrijdag hei debat in de Senaat over het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa geopend. Hij was van mening, dat 50 tot 60 goeduitgeruste geallieerde divisies in Europa met steun van Ine.ht- en zee- strijdkrachten de Sovjet-Unie van een aanval zouden kunnen weerhouden. Er zou een „huivering door de vrije wereld gaan", indien het zenden van Ameri kaanse troepen zou worden tegengehou den. De troepen, zo betoogde Connally, worden gezonden in het belang van de V. S. zelf. omdat een verzwakt Europa een „voortdurende uitnodiging tot Rus sische agressie" zou zijn. Indien de ge allieerden hun verdediging thans, onder de bescherming van de Amerikaanse „atoomsupcrioriteit" zouden opbouwen. ..behoeven wij de dag niet te vrezen, dat de Sovjct-t'nic een voorraad atoombom men zal hebben, groot genoeg om de vrede te bedreigen". Bij guur weer en huishoudelijk werk voor Uw handen Het ministerscomité van de Raad van Europa dat gisteren onder voorzitter schap van minister Bech van Luxeni- burg voor de zevende zitting bijeen kwam op het Chateau de Ia Muette, heeft be- sloten, alhoewel het „sympathiek" staat tegenover de Westduitse aanvrage om een volledig lidmaatschap van de raad van Europa, de behandeling van dit vraagstuk uit te stellen, tot de perma nente commissie van de Raadgevende Vergadering er haar mening over heeft uitgesproken. De gevangenneming van Jesus. Schilderij van Dirck Buuts in de Pinacotheek te Miinclien. men geeft er zich geen rekenschap meer van dat het ware Pasen beide omvat, Kruis zowel al3 errijzenis. Want in de opvatting van de Kerk I is het Doopsel onze eerste Medeverriizenis beperkt Pasen zich met tot de Verrijzenis-j met Christus, de eerste voltrekking van pen ,?aar Zondag, Pasen is een geheel van dagen, het Paasmysterie aan onze persoon toch 1 gl>ed*ceur! het is het vieren van Christus' overgang is het nog niet de Ivledeverrijzenis ter van lijden en dood naar verrijzenis; en f i daarom, wil men Pasen volledig vieren in de geest van de Kerk, dan mag men zich niet tevreden stellen met een kerkbezoek op de stralende Verrijzeniszondag, doch moet men ook Kruispasen met de Kerk meevieren. Als we ooit in de week eens een paar dagen vrij moeten maken ont naar de kerk te gaan, dan zijn het wel de laatste drie dagen van de Goede Week. Wat viert dan de Kerk en wij als haar ledematen met haar op het Paas feest, dit is van Witte Donderdag tot Paaszondag? We zeiden het reeds: Chris tus' lijden, dood en verrijzenis, doch dan Tegen die tijd zouden atoombommen alleen niet voldoende zijn om de gealli eerde verdediging uit elkaar te slaan. Europa gaat voort met zijn defensieplan nen. Frankrijk doet naar verhouding meer dan de V. S. Engeland, België en Nederland presteerden bijna evenveel. a;dus verklaarde Connally. Hij voegde er aan toe, dat Engeland. Frankrijk en Nederland in 1950 naar verhouding een groter deel van hun bruto nationale pro duct aan militaire uitgaven hebben be steed dan de V. S. Connally verzette zich met kracht tegen de republikeinse po gingen om de president te beletten, troe pen naar het buitenland te zenden zonder ing van het congres. In een te 's Gravenhage gehouden persconferentie hebben vertegenwoordi gers van de Unie van bonden van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden me dedeling gedaan van hun bezwaren te gen de door de federatie van werkge versorganisaties in het horeca-bedrijf gegeven interpretatie van de nieuwe loonregeling. Het bezwaar richt zich tegen de door de federatie gedane mededeling, dat het wenselijk geacht wordt, dat het publiek zich bij het inwerkingtreden van de nieuwe loonregeling houdt aan het. door elk bedrijf vast te stellen en bekend te maken bedieningsgeld, dat een percen tage is van het bedrag, verschuldigd voor logies of vertering. Het hotelpersoneel is van mening, dat het publiek niet moet worden geadviseerd zich te houden aan het vastgestelde bedieningsgeld, maar dat het op dezelfde wijze voort moet blijven gaan met het geven van fooien, zoals het zulks tot nu toe deed. Het acht de vastgestelde garantie-bedragen voor het personeel, dat op bedieningsgeld is aangewezen, te laag Meegedeeld werd. dat het in de bedoe ling ligt in Den Haag een comité van actie te vormen voor het hotel-, café- en j restaurant-personeel. zo dat we, als we Christus lijden en j de zonde als werktuigen van ongerechtigd dood herdenken, toch Zijn veirijzems iheid. Maar stelt uzelf in de dienst van met uit het oog verliezen: en als we op God als herleefd uit de dood (Rom., VI. Verrtjzemspasen Christus Opstanding be- n\2). jubelen, we toch spontaan weer terug-1 Het Paasmysterie staat dus aan de denken aan wat de Overwinning Hem drempel van ons christelijk leven, het volle, want slechts ten dele zijn we ver lost, de kracht van Christus' Verrijzenis heeft zich nog niet uitgewerkt op ons li chaam, en daarom zuchten wij, en heel j de schepping met ons. naar de verlossing daarvan (Rom., VIII, 23). Aan ons de taak, die harmonie tussen I het lagere en hogere in ons door een j leven van zelfverloochening zoveel mo- j gelijk te herstellen. „Zo ook moet gij u j beschouwen als dood voor de zonde maar niet heersen, zodat gij zijn lasten opvolgt; i Jf- Roosendaal Vry.ag de Korea en stelt uw ledematen niet in dienst van vrijwilligers die Maandag me. de -Mac Rae van Rotterdam zouien vertrekken, doch wier afreis inmiddels tot het einde (Van onze correspondent). Op de binnenplaats van de F.ngelbrecht gekost heeft. Zo noemen wij b.v. gaarne de Goede Vrijdag de droevigste ddg van het Ker kelijke Jaar; en toch weerklinken op die dag de vreugdevolste overwinningsgezan- ren. Luister maar wat de Kerk haar ge lovigen laat zingen bij de Kruisverering: Paasmysterie moeten wij ascetisch en mo reel gedurende heel ons bestaan in ons zelf uitwerken, het Paasmysterie zal zich tenslotte ook eens tenvolle aan ons vol trekken, wanneer de Heer zetelend op de wolken zal wederkomen. Dan zal de heer lijkheid Christi, het nieuwe leven der M'w Kruis aanbidden wij, o Heerlen uw genade, dat tot dan toe slechts verborgen 1 'ons deel was, ook uitstralen over ons lichaam, het zal naar buiten uitbreken vreugde _m_de gehele wereld".door haar aards omhulsel, en ons lichaam zal dan worden als het onfeilbare levende teken van de Christi-heerlijkheid in ons. Dan zal Christus' Verrijzenis haar kracht ook over ons lichaam uitwerken ilige Verrijzenis loven en verheerlij- n wij: want zie. door het Kruishout •yrh n hel Kruis heeft Christus immers Sa- v -or ons overwonnen; Zijn lijden is liik een zegevierend lijden geweest Zijn Kruis is zo voor ons christenen "rot" Zegeteken. Daarom zingen wij St Paulus op Witte Donderdag: „Wij i moeten jubileren en groot gaan op Kruis van onze Heer Jesus Christus". On?,- Moeder de H. Kerk weet zo Ps>'- hclogisch fijn en juist de momenten voor haar feesten te kiezen. Pasen heeft ze gewild als haar lentefeest in de tijd dat de blijde zon weer over de velden straalt en het koude winterlandschap van voor een maand weer omgetoverd is in een weelderig spel van kleuren en klan ken. Pasen associëren wij zo gaarne met de tjilpende vogels die hun lentebood- schap galmen, met de geurige bloemen en bloesems die hun eerste lentegroet bren gen. De aarde was als dood door strenge winterkou, en ziet, heerlijk fris prijkt weer het nieuwe leven over velden en landouwen. Heel dit wonder van het heropleven van wat 'A'e doodwaanden is en beeld van de heilsfeiten die we met Pasen vieren. De lente is de tijd van het verjongde en frisse leven, dat na zware winterbeproevingen moedig en enthou siast de zomer tegemoet ziet. Ook Pasen is het feest van het nieuwe leren. O.o Góede Vrijdag vieren we de worsteling van Christus met de dood m cle Paasnacht, die vervroegd is helaas naar de Zaterdagmorgen, vieren we de Verrijzenis van Christus tot een nieuw verheerlijkt leven; vieren we tevens onze medeverrijzenis met Hem tot een nieuw genadeleven, waartoe Christus "s. die dood waren door de zonde, in het Doop sel heeft opgewekt. De lente is de tijd van de eerstelingen van bloem en vrucht, doch daarom ook is ze het beeld van de Kerkelijke Paaslente, waarin Christus als eersteling opstond, uit het graf en ons tot een nieuw genadeleven verwekte. Met Pasen (Kniis- en Verrijzenispasen) herdenken we dus niet alleen wat Chris tus eens deed voor onze verlossingwij herdenken ook onze eigen overgang van de dood der zonde naar de Verrijzenis van het nieuwe leven door het Doopsel. Pasen is altijd het grote Doopfeest ge weest der christenheid, en nog is het de dag bij uitstek voor de vernieuwing der doopbeloften, want door het Doopsel vol trok zich voor het eerst oxta ons het Paasmysterie. Over hee] het leven echter moet deze Paasglans uitgestrooid blijven, want dit Paasmysterie van dood aan de zonde en het aardse en leven voor God moeten wij uitwerken in ons aardse leven. Want wel D opheffing van de tramlijn Leiden— -letn schept op verschillende punten -lijkhsden het rij wiel verkeer te ver- ikkel ijken en veiliger langs de drukke door de bollenstreek te voeren. renteel is. zo bericht de A.N.W.B. i aanvang gemaakt met de aanleg van i tweede rijwielpad tussen de autosnel- Den Haag—Amsterdam en Sassen- i n. Van het Postviaduct in de rijksweg zal het rijwielverkeer uit Den Haag i Leiden, bestemd voor de bollenstreek, de trambaan volgen, eerst een gedeelte mgs de autosnelweg over de spoorbaan I.eiden—Haarlem heen en bij de aftakking naar Sassenheim onder de autosnelweg door Op dit punt zal het nieuwe pad op het reeds bestaande rijwielpad langs de autosnelweg naar Amsterdam aansluiten Het gehele rijwielpad, dat door de Rijks waterstaat wordt aangelegd, moe. tegen het bollenseizoen gereed zijn. Mgr dr B. Eras, rector van het Ned. Priestercollege te Rome, is ter observatie opgenomen in het Maria-paviljoen te Am sterdam. van deze maand is uitgesteld. De inspectie werd me ie afgenomen door de generaal adjudant B A. Sjoerd- sma van Staf Landmacht te Den Haag. Aanwezig warer, verder ondermeer bur gemeester Freijters en alle wethouders van Roosendaal. De commandant, majoor A C. v. der Meijden stelde het detachement voor Hartelijk sprak generaal S'tsen als com mandant van het derde militaire ge west, waaronder Roosendaal ressorteert, de vertrekkende manschappen toe. Naar het grote voorbeeld van prins Bernhard, aldus de generaal, zijt ook gij ambassa deurs voor ons land waarvoor in dit ge val Korea u roept. Het laatste Avondmaal. Schilderij van Dirck Bouts in de St. Pieterskerk te Leuven. In het Julianakamp te Kijkduin zijn gistermiddag' drie verpleegsters, die als res. 2e luitenant van het Vrouwen Hulp Korps eind Maart naar Ko'ea zullen ver trekken, beëdigd. Het zijn de dames M. Hoekveen uit Hoogeveen, K. Dekker uit Rotterdam en S Minnema uit Joure. Zij legden de eed af in handen van de commandante van het V H K„ res. ma joor mevr. C. E. Smit-Dyserinck. In Juli 1948 verschenen diverse publi caties volgens welke door de centrale vft- mogensopsporingsdienst grote fraudes zou den zijn ontdekt bij de stichting Neder lands Kunstbezit en dat in verband hier mede o.a. de antiquair B. Katz uit Dieren In arrest was gesteld. De heer Katz werd reeds een week later in vrijheid gesteld. Na een langdurig en omvangrijk onder zoek, waarbij talrijke getuigen zijn ge hoord, is aldus de verdediger van de heer Katz komen vast te staan, dat zijn cliënt zich aan geen enkele strafbare han deling heeft schuldig gemaakt. De officier van justitie te 's Gravenhage heeft hem thans onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld. i ij i i a lolc haar °P het voorhoofd, omdat ze de is. Maar Mary Geneva EisenhowerDoud altijd een gezellige boel, zo zelfs, dat het Evenals „Xke" is ze uit het Midden voelde er totaal niets voor. Lady Mendl de „Eisenhower Club" werd genoemd. Westen afkomstig en wel uit de prairie- is verleden jaar gestorven en de villa, die Mevrouw Eisenhower ontvangt graag en £taat lowa. Daar hadden haar ouders, een ten tijde van Lodewijk XIV gebouwd werd, is dol op feestjes. Maar haar grote grief voudige mensen, een conservenfabriekje. stond sindsdien zonder bewoners. Meube- is heden ten dage, dat ze nooit op haar In Hotel Trianon vond ze de verwar- len waren er echter genoeg, meer dan me- man kan rekenen. Vaak komt hij, als er ming totaal onvoldoende. Ze liet in alle vrouw Eisenhower lief was. Ze vond ze een feestje is, pas, wanneer de laatste gas- kamers electrische kachels zetten, hetgeen allemaal te mooi en veel te veel opge- ten afscheid nemen. Zijn werkzaamheden tot gevolg had, dat in het hotel telkens poetst en had geen lust overal „opgeprikt" halen hem telkens weer uit huis. Hij vindt de stoppen doorsloegen. „Laten die Fran- te zitten. Bij de villa stond inmiddels nog dit zelf jammer, want hij heeft een goede sen dan toch beter stoken", zuchtte ze, als een aardig, wit huis. Daarin woonde de stem en 'laat zich graag horen, terwijl zijn het weer gebeurde. eigenaar van de villa, een oude, Franse vrouw hem dan op de piano begeleidt. Voor het óverige vindt ze het heerlijk heer. Toen hij hoorde, dat mevrouw Eisen- „Mamie" Eisenhower bewondert haar in Parijs te wonen. Van de zomer gaat ze JPels voor -museum" voelde, man hogelijk. Ze knipt alles uit, wat over naar het kasteel Culzean in Schotland dat stelde hy het aardige, witte huis te harer hem geschreven wordt en plakt het in een door de Schotten aan generaal Eisenhower beschikking en trok zelf in de model- boek. Maar ze laat hem toch af en toe in de afgelopen oorlog geschonken is. Daar inrichting van wijlen Lady Mendl. voelen, dat hij ten slotte niets meer is hebben de Eisenhowers gelukkige tijden Mevrouw Eisenhower begon direct met dan haar wettige echtgenoot. Na de ge- doorgebracht, toen hun zoon nog thuis was. net maken var, plannen voor de inrichting slaagde landing in Normandië en de eer- De jonge Eisenhower eveneens Ike" is volgens haar eigen smaak van de nieuw ste overwinningen in Frankrijk schreef ze nu getrouwd. Hij heeft een zoontje 'dat verworven woning. En ondertussen woon- hem: Krijg het nu niet te hoog in je ook al weer „Ike" heet de ze tegen haar zin op de eerste verdie- hoofd. Houd er rekening mede, dat ik nog „Mamie" 's "beste vriendin is haar huis- ping van het hotel Trianon te Versailles, steeds geen dienstbode heb en je, als je houdster, Miss Rosie Ze was diep veront- Het zou nog weken duren, voordat het thuis komt, mee de vaat moet wassenwaardigd, toen de directie van Hotel Tria- aardige, witte huis volgens haar smaak Ze is nu drie en vijftig en vijf en dertig n0n haar „Rosie" een kamer op de vierde zou zijn ingericht. Ze heeft helemaal niets met „Ike" getrouwd en beweert, nog even verdieping had toegewezen, omdat ze im- tegen moderne meubelen en zo, maar wat graag naar hem te luisteren als toen ze mers tot bet personeel behoorde. Op haar die Lady Mendl gepresteerd had, neen, met hem Verloofd was. Hij weet altijd iets uitdrukkelijke wens werd voor .Rosie" daarm kon ze het geen uur uithouden. interessants te vertellen. Haar grote grief een kamer op de eerste verdieping inge- Deze verhuizing is de zoveelste. Mary is inmiddels, dat hij niet van vis en van ruimd, waar ze zelf ook woonde. Een van Eisenhower, bijgenaamd „Mamie", is de knolrapen houdt. Die wil hij absoluut Eisenhowers adjudanten moest hiertoe de tel kwijt. Ze heeft met haar man door heel niet eten. Van uien hield hu ook niet. kamer ontruimen, welke hem was a an ze - de wereld-gezworven en ook in Azië ge- Maar ze heeft net zolang aangedrongen» wezen.... woond. En in Parijs kwam ze niet voor de tot hij ze ging eten en nu consumeert hij Pas wanneer „Mamie" Eisenhower echt, eerste keer. In 1928 heeft Eisenhower lang ze zelfs op een sandwich, gebakken of in haar huis woont, zal ze tevreden ziin, m Frankrijk vertoefd. Toen woonde het rauw. Het is hem om het even. „Mamie" Het hotelleven bevalt haar helemaal niet echtpaar in de Rue d Auteuil, bij het Bois verdenkt hem er van, dat hij elke dag En ze hoopt, voorlopig niet meer te be- üe Boulogne. Het was m hun appartement uien wil hebben, om haar te straffen. Want hoeven te verhuizen Het vertrek naar Nederland van de gouverneur der Nederlandse Antillen, ir L. A. H. Peters, die is benoemd tot minis ter voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen, is voorlopig vastgesteld op 29 Maart, zo wordt uit Willemstad gemeld. Hel stokpaardje van de verstokte roker Bij de huidige ouderdomsuitkering wordt het niet mogelijk geacht, dat de betrokkenen de verhoogde premieheffing voor de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring van 0,63 op 0,80 c.q. 1,26 op 1,60 kunnen opvangen. Aangezien hij het waarborgen van de nodige geneeskundige behandeling voor deze categorie een abso lute eis acht, heeft de minister van sociale zaken gemeend de kosten, welke uit be doelde verhoging voortvloeien, ten laste van het Rijk te moeten nemen. In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van sociale zaken voor 1950 is hiertoe een verhoging van de post „Kos ten noodvoorziening ouden van dagen" met 1.300.000 voorgesteld. De Staatscourant van Vrijdag bevat; een bijvoegsel, waarin is opgenomen een beschikking van het college van rijksbemiddelaars over het algemeen verbindend verklaren van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het grafische bedrijf in Nederland. „Het Nederlandse schip „Houtman" waarvan wij gisteren berichtten, dat het in nood verkeerde ten Westen van Hanst. holm (Noord Jutland), zou vermoedelijk gisteravond door een Deense sleepboot in Thyboroen (aan de Westelijke toegang tot de Lumfjord, Jutland) worden bin nengebracht. Zekere S. uit Wormerveer stak nabij Udenhout rijn duim omhoog naar voorbij- snorrende auto's voor een lift. Een vrien delijke chauffeur nam hem mee. Onder weg vertelde de lifter, dat hij kans gezien had een auto te stelen, die hij in de steek had moeten laten wegens benzinegebrek. Aanvankelijk geloofde de chauffeur na tuurlijk weinig van dit verhaal, maar in Breda, waar de lifter de wagen verliet, nam de eerste het zekere voor het on zekere en vertelde zijn belevenissen mei de lifter aan de politie aldaar. Deze toog op onderzoek uit en vond de man in het W:lhelminapark. Hij werd gearresteerd en bij navraag klopte zijn verhaal. Te voren had de autodief een aanrijding met de gestolen wagen gehad. Het stokpaardje 'A van de verstokte roker (Van een speciale correspondent) WASHINGTON, 15 Maart. De ongeregeldheden in Barcelona, ver oorzaakt door de uiterst hoge kosten van levensonderhoud en aangewakkerd door buitenlandse agitators, hebben in Washington sterk de aandacht getrokken. De stakingen, zo meent men hier, wer pen een duidelijk licht op de sociaal- economische toestand van Spanje. In de loop der afgelopen jaren is deze sociaal-economische situatie een der be langrijkste argumenten geweest van de genen, die zich verzetten tegen de deel neming van Spanje aan het plan- Marshall en het Atlantische Pact. De ge beurtenissen in Barcelona kunnen, gezien van Washington uit, deze argumentering weer in de herinnering terugroepen, op een ogen'blik dat de normale diplomatieke betrekkingen tussen de V. S. en Spanje hervat worden, voorafgegaan door een Amerikaanse lening van 625 millioen dol lar. Men herinnert zich, dat president Truman zich lange tijd tegen de uitvoe ring van deze door het Congres gevo teerde lening heeft verzet. Op een ander gebied zullen de Cata laanse gebeurtenissen zonder twijfel door hoge Amerikaanse functionarissen en door de pers benut worden, om duidelijk te maken, dat Spanje weliswaar een anti communistisch regime heeft, maar dat het voor het prestige van deze regering goed is, dat deze zich rekenschap geeft van bepaalde binnenlandse sociaal-econo- Op zijn baancontróle is gistermiddag de 24-jarige spoorwegwerker J. van P. te Vught aan de Bosscheweg aldaar door een goederentrein komende uit Den Bosch gegrepen en op slag gedood. Hij laat vrouw en een kind achter. Het stokpaardje van de verstokte roker 33) Hij sprak over het weer te Innsbruck, over de slechte treinverbindingen in Oos tenrijk, over de slechte gang van zaken, en informeerde vervolgens naar de staat van juffrouw Mayer's gezondheid gedu rende zijn afwezigheid. Was die akelige hoofdpijn niet teruggekomen? 'n Beetje meer eetlust? Keek de oude werkvrouw nog altijd zo onverdragelijk op de klok. om te zien, of rij niet een minuut te lang bleef? Ook tót Silas Hempel richtte hij her haaldelijk het woord, altijd beleefd, maar terughoudend, met gekunstelde vriende lijkheid Hempel was te slim om door vragen Meller's wantrouwen te prikkelen, en hield zich alsof hij van niemand ter we reld kwaad vermoedde. Maar heel even repte hij van hetgeen juffrouw Mayer al wist: dat hij gekomen was om de heer Meller een zaakje met betrekking tot tex- tielwaren aan de hand te doen. Maar nu ze toch in hetzelfde huis tvoonden, was er geen haast bij die affaire. Zij zouden later wel eens op hun gemak over die aangelegenheden spreken. Maar, vroeg Meller, hoe kent u mij? Hoe bent u te weten gekomen, dat ik hier woon? Door een toeval. Ik kocht hier in de buurt bij een schoenmaker een paar schoenen. Wij •geraakten in gesprek en terloops zei ik. dat onze firma een groot efzetgebied zocht en daarvoor een be. kwaam en actief reiziger voor buiten Wenen nodig had. De schoenmaker zei, dat die zaak misschien een kolfje naar uw hand zou zijn, en gaf mij uw adres. Maar de naam wist hij niet. Het verwondert mij, dat hij wist, waar ik woonde. Ik herinner mij niet, bet hem gezegd te hebben. Mijn kennis met de schoenmaker Weiss want die bedoelt u zeker bepaalt zich ertoe, dat ik maanden geleden een paar schoe pen bij hem kocht en een ander paar liet repareren. Hempel haalde zonder een zweem van verlegenheid de schouders op: Ik kan u. natuurlijk niet zeggen, hoe hij het wist. Maar uk kan 't u onmiddellijk zeg gen, mijnheer Meller, verklaarde juf frouw Mayer, blakend van ijver. De vrouw van de schoenmaker Weiss ik ken haar en haar man zeer goed werkt hier in huis bij mevrouw Brink- mann, U weet wel de Brinkmann's wonen op de derde verdieping, waar ik eens met de dochters hevige woorden heb gehad, omdat ze mij altijd zo spot achtig groetten; welnu, zo heeft waar schijnlijk vrouw Weiss u hier zieu in- en uitgaan. De vrouwen van ambachtsmen sen letten altijd goed op de klanten van haar mannen, vrouw Weiss 'heeft u waarschijnlijk eens in de winkel gezien en u onmiddellijk herkend, toen zij u hier ontmoette. Meller had een ogenblik nog al donker gekeken, maar nu glimlachte hij weer en zei eenvoudig: Ja, zó moet 't zijn. Hij dronk zijn thee uit, stond op en verzocht hem te willen verontsphiAiigen. omdat hij moe van de lange reis was. Jammer dat hij niet langer wilde blijven. Zo'n sympathiek menszuchtte juffrouw Mayer, toen Meller met een vriendelijke groet de kamer verlaten had. Jammerzuchtte ook Silas Hempel. Hij was er nu zeker van, in Meller de handlanger van Anda-gola te hebben ont. moét; en hij Meller had met een paar woorden al de raadsels kunnen op lossen, die hem Silas de hersens kwelden. Vooral met betrekking tot die moor den, op mr Wendlan den Anna Milden gepleegd, moest Meller goed op de hoog te zijn. Misschien zelfs was hij bij die twee misdaden de uitvoerende hand ge weest. Jammer, dat hij hem niet langer had kunnen gadeslaanen uithoren! Maar van de andere kant zou dat misschien ge vaar hebben opgeleverd. Eerst moest hij de zaak enigermate voorbereiden, getui gen en bewijzen verzamelen, Meller s wan trouwen in slaap wiegen. Silas Hempel sloot eerst tegen de mor gen de ogen. Toen hij om Hen uur de keuken binnentrad, om er zijn ontbijt te vragen, zag hij juffrouw Mayer met be- schreid gezicht bij de kachel zitten. Zij sprong op, en haar tranen begonnen weer te stromen: Wat een ongeluk, mynheer Hahne mann, wat een slag.... hij is weg! Weg voor goed.... Hij wilde het mij gister avond nog niet zeggen, om mij een slape loze nacht te besparen. Maar zijn besluit was sinds lang genomen, en alle toebereid selen waren reeds getroffenEn ik, waar vind ik nu weer zo een huurder, een huurder, die zo stipt betaalt als hij? Waarover hebt u het? vroeg Hempel snel. Mijnheer Meller! snikte juffrouw Mayer. En zij begon met haar gewone breed voerigheid te vertellen. Die morgen, terwijl zij koffie zette, was Meller in de keuken verschenen en had haar medegedeeld, dat hij tot zijn leed wezen zijn kamer moest opzeggen, daar hij van plan was, naar Zuid-Amerika te rug te keren. Reeds vier weken geleden had hij daartoe besloten, bij zijn toeval lige ontmoeting met een oud vrien, die óók terug wilde naar Argentinië. In Europa gingen de zaken over het algemeen bitter slecht, en sinds de oorlog was Oos tenrijk de oude Heimat niet meerNu hadden hij en zijn vriend besloten, hunj spaarduitjes bijeen te leggen cn het samen nog eens te gaan proberen aan de over- kant van de grote plas. Innsbruck was Meller's laatste reis in dienst van zijn firma geweest. Zijn vriend had intussen voor alles gezorgd, en ook reeds passage genomen. Over een uur verlieten zij We nen en overmorgen zouden zij aan boord van de „Orion" uit Genua vertrokken Meller had zijn koffers reeds door een besteller naar het station laten brengen. Ook omdat hij zich zelf het verdriet van een afscheid wilde besparen, had 'hij tot het laatste ogenblik gewacht om juf frouw Mayer alles te zeggen. Want 't viel hem zwaar, zijn moederlijke vriendin te moeten verlaten Hij nam natuurlijk de vrijheid n maand huur vooruit te betalen opdat juffdouw Mayer niet te veel nadeel zou lijden ten gevolge van zijn plotseling vertrek juffrouw Mayer weende dan ook hart verscheurend van dankbare aandoening; vr osei ijk onder de indruk. ,f.fl Hsmpel die stond daar als had hij een klap in het gezicht gekre- ge.n - Weg!.... Ontsnapt!.... en aanzien van het relaas van de oude name was hij zSer sceptisch gestemd. esi, Msller had geen toebereidselen voor een vertrek naar Zuid-Amerika ge maakt en hij was voor het ogenblik ook niet van plan, daarheen te gaan. (Wordt vervolgd) mische eisen, alvorens door de Westerse democratieën in haar midden te worden opgenomen. Dit is ook voor de V. S. zelf van politiek .belang. Het debat in de Senaatscommissies voor de buitenlandse betrekkingen en voor de strijdkrachten over het zenden van Amerikaanse troe pen naar Europa was voor talrijke Con gresleden een gelegenheid om ds deel neming van Spanje aan de Atlantische gemeenschap te bepleiten. Als men de officieuze informaties mag geloven, zou Spanje te kennen hebben gegeven op bet ogenblik het terbeschik- kingsteuen van Spaanse troepen aan de Atlantische organisatie niet te overwe gen- Maar zelfs voor de Amerikaanse herauten van een Spaanse deelneming, in welke vorm dan ook, zou de taal van de gebeurtenissen in Barcelona het feit duidelijk kunnen maken, dat de controle door een normaliter voldoende politie in sen land ontoereikend is, wanneer de levensomstandigheden zodanig zijn, dat zij tot actieve ontevredenheid voeren. Dat bij de recente gebeurtenissen bui tenlandse invloeden werkzaam zijn, zal hier zeker niet vergeter, worden, maai de voedingsbodem van de ongeregeld heden, n.l. de algemene armoede, even min. Slot van een klein drama: verkoop van de bagage van een reiziger; a contant en zonder verhoging van opgeld. Het Palace-hotel in Scheveningen ver kocht gisteren het reisgoed van Michael Rowson alias Howard, die, zich uitgeven de als manager ener filmmaatschappij, verleden jaar veel van zich deed spreken in Nederland. Toen deze gast niet bonafide bleek, en de Politie voor hem belangstelling toon de, had de directie van het Palace-hotel om een. waarborg te hebben voor de door nem gemaakte verteringen en logieskosten beslag op zijn bagage laten leggen. Voor de verkoop daarvan, die gisteren plaats vond, bestond slechts een kleine belangstelling. De catalogus vermeldde in totaal 28 stuks. De ene leren handkoffer van Howard bracht 50.— op en de an dere 34.Zijn smoking ging voor 46. Zijn colbertcostuums brachten successie velijk 42.—, 28.—, 62.—, 80.—. 30.en 64.op. Een paar dames schoentjes ging voor 6.en een avond japonnetje met bolero verwisselde van eigenares voor de somma van 15. Een vossebontje haalde eveneens het be drag van 15.en een dameshoedje werd voor 19.gelaten. Een witte sportjapon bracht het niet hoger dan 13.— en twe® paar dameshandschoenen gingen voor tientje. Het hoogste bedrag werd gebo den voor een kiein draagbaar radiotoe stelletje, dat 100.— opbracht. Voor Ho wards sokken en zakdoeken betaalden ze niet meer dan 15.en zijn dassen gin gen voor 12.van de hand. Gisteravond is een driejarig zoontj# van dë familie W. te Gorssel op de rijks, weg aldaar,' plotseling de rijweg opgelo pen en onder een geladen trailer met op legger geraakt. De chauffeur trachtte nog te stoppen, maar kon niet verhinderen dat de kleine onder een der wielen kwam. Het kind was op slag dood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 6