Nieuws uit STAD en OMTREK Gelukkig het volk dat kan feesten Kleine Van der Kuil: het „enfant chéri" in goede V.S.V.-ploeg Pater de Koning had de recruten te pakken Jongeren K.V.P. in kring Dordt lp R.K. Bouwvakarbeiders zijn zo 'n volk WALDO Hermes liep 0—3 achterstand tot 2—3 in maar kreeg geen gelijkmaker meer Niet onvoorbereid de kazernes in Jo van Ammers-Kueller vrijgesproken ■ND 19 MAART 1951 PAGINA 26 Mei Stadion NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT TE SCHIELIJK BURGERLIJKE STAND DODELIJK VERKEERS ONGELUK BILJARTEN Om de Piet van Harmelenbeker SCHOORSTEENBRANDJE AUTORIJSCHOOL KUSTVAARDER TE WATER VEEMARKT TE ROTTERDAM GEVONDEN VOORWERPEN ALS VRIENDSCHAP VERKEERT MGR DR B. ERAS SLAVENBURG VERHOOGT DIVIDEND HANS BERKHOUT BEHANDELT GODSDIENST EN POLITIEK Katholieke verdraagzaamheid PROEFTOCHT M.S. „VALBELLA" WIL ZUID-AFRIKA UIT HET I.M.F. TREDEN? HET 3000ste SCHIP IN DE WATERWEG ..Marina". K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM De leden van de R. K. Bond van Bouwvakarbeiders St. Jozef hebben nu 24 jaar achtereen hun patroonsfeest met een gezamenlijk ontbijt gevierd en na de generale repetitie van gistermorgen mag men verwachten, dat de zilveren herdenking de kroon zal spannen. Het zal moeilijk zijn, het nog beter te doen, want door de goede leiding van het bestuur en de goede zorgen van de Veth en zijn schare diensters was het gistermorgen weer af. Wij zouden een fout maken, als wij niet op de voorgrond stelden de kerkelijke viering in de Kapel van Huize Liduina, waar Pater van Moorssel. de geestelijk adviseur, de H. Mis opdroeg. De vaste gezangen werden docr een koortje o.l.v. de heer Elgers meerstemmig gezongen. Er ontbraken maar zeer weinig leden op dit vroege° appèl. Vrijwel allen gingen ter H. Tafel. Er waren er zelfs meer dan andere jaren. Aan de nu inmiddels ook gegroeide traditie om de vrouwen en verloofden in de viering van het patroonsfeest te doen delen, was gelukkig vastgehouden. De heer C. Meijer, voorz. van de K.A.B. wees nog eens op de formulieren, waarin men zich opgaf voor de viering op Za terdag 26 Mei van de feestdag van de K.A.B. Toen hij het aantal binnengeko men formulieren noemde, ging er een schok door de zaal, maar dat moet een schok van zelfverwijt geweest zijn. De heer F. J. Schuurmans wees aan het slot van de zeer geslaagde morgen nog op de jaarvergadering, welke Woens dag a.s. zal worden gehouden. Hij be dankte allen, die aan de morgen hadden meegewerkt; in het bijzonder mej. Till Ripperda, die enkele humoristische stuk jes had voorgedragen. Een in samenwer king met Jan Gudde. Bijzonder ook dank te de voorzitter de pianist Frans Carré en de drummer-violist Ber Jansen, die met hun muziek voor de goede omlijsting gezorgd hadden, terwijl de dank aan de dames serveersters en de Veth niet uit mocht blijven. - Vandaar, dat aan de vijf tafels, die over de hele lengte van de grote zaal van de R.K. Volksbond waren opgesteld geen plaatsje meer vrij was, toen voorzitter F. J. Schuurmans het ontbijt opende. De eerste, die na hem een woordje sprak, was pater Van Moossel. Hij wees erop, hoe de leden van St. Jozef godsvertrou wen moeten hebben in navolging van hun grote patroonheilige, want vooral in deze tijd is dat bijzonder nodig. Vooral als zij, de bouwvakarbeiders willen bouwen, waar nog te weinig werk wordt verzet, n.l. in de gezinnen. God weet, dat het eerst nodige is, dat de gezinnen worden hersteld in de geest van het H. Huisgezin, waarin St. Jozef de leiding had. Wijzend op de grote ernst van de tijd, vroeg de geestelijk-adviseur om bezinning «n om verdieping, maar niets goeds werd geboren door alleen maar een zwart ge zicht te trekken. Wel staat er geschreven: ~Zalig het volk, dat feest kan vieren". Wij hebben bij alle moeilijkheden van de tijd reden ons te verblijden, want wij weten, dat na de Goede Vrijdag het Paas feest is gekomen. Na het ontbijt sprak de heer de Morche, de districtsbestuurder, een herdenkings toespraak uit van ongeveer drie kwartier over de vruchten van de encyclieken Re- rum Novarum en Quadragesimo Anno. Hoe vaak het ook gezegd werd; het mocht nogmaals geschetst worden, hoe de arbei der zestig jaar geleden minder was dan de slaaf in de Romeinse tijd. Want was de laatste nog een deel van het bezit van de heer, waarvoor hij zorg moest dragen om er geen geld bij in te schieten; de arbei der mocht zich zelfs in deze zorg niet verheugen. Als hij er niet meer was, dan waren er wel tien anderen. Spr. wees ook op de achteruitstelling bij de wet. Orga niseren was verboden en bij gerechtelijke geschillen moest de patroon op zijn woord geloofd worden. Kluistering aan eigen armoede-bestaan werd versterkt door de gedwongen win kelnering. Vervolgens ging spr. na, hoe juist de encycliek Rerum Novarum de katholieke voormannen de steun had ge geven om door te zetten. Zij wisten nu, dat hun zaak rechtvaardig was en waren gewapend tegen de verkettering in eigen kring. Zij wisten nu ook, dat zij tegen over de socialisten niet machteloos ston den want zij hadden hun eigen program. Zeker zo goed, omdat het leidde naar de Christelijke maatschappü-vorm. De lange lijst van sociale wetten in de itrijd verkregen, is ondenkbaar zonder het werk van de georganiseerde arbeiders zonder dat van de georganiseerde Katho- lieke arbeiders zich stellend op de basis van Rerum Novarum. Na deze tijd is de tijd gekomen van Quadragesimo Anno, waarin nog duide lijker de nieuwe maatschappen werd ge schetst. Uit deze encycliek is de steun naar voren gekomen om te werken voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie met georganiseerde médezeggenschap van de arbeiders. "Spr. vond toch voldoende reden in de respectabele lijst van verworvenheden om deze zomer met honderden naar Rome te gaan om de H. Vader te bedanken voor de zegeningen, dank zij de encyclieken bereikt. Hij meende, dat het spel in het Fijenoord Stadion, dat eveneens als dank gold, door duizenden bezocht zou moeten worden, want het was toch maar zo, dat nog maar enkele jaren geleden 3 dagen vrij voor de bouwvakarbeiders tot de illu sies behoorde. Zij hadden immers in de winter door vorst en regenverlet vrij ge noeg! Nu zijn er zes dagen vacantie en zes snipperdagen. Aan het. slot kwam spreker op de ver dediging van alles wat de arbeiders in Nederland hebben verwezenlijkt. Die ver dediging vraagt momenteel grote offers. Nederland heeft na de oorlog al op te grote voet geleefd, na de zware slagen van de bezetting, maar nü komt er bo vendien bij, dat de wereldsituatie zich anders heeft ontwikkeld, dan men had mogen verwachten. Hoge uitgaven voor militaire paraatheid zijn nodig, om dat gene te verdedigen wat ons dierbaar is geworden. Dat zal van allen offers vragen. Ook van de arbeiders. Maar het mag geen eenzijdig offer worden. Allereerst zal daar moeten worden bezuinigd, waar nog luxe heerst; waar men zonder gevaar aan het bestaansminimum te geraken nog belang rijk kan besparen op de uitgaven. Het raadplegen van de arbeidersverte genwoordiging in deze kwesties blijft ge boden en eenzijdige verhogingen van de prijzen van levensmiddelen zonder voor overleg dienen achterwege te blijven om de goede verstandhouding niet te versto ren. Spr. riep alle aanwezigen op. om bij de komende inspanning van het Neder landse volk vooral op eigen plaats op het werk de agitatie te keren en de onrust stokers geen kans te geven. Daar waar een man met goede argumenten en wel bespraakt rustig de communistische on dergravers van antwoord dient, hebben zij geen kans. Vervolgens ging de districtsbestuurder over tot het uitreiken van de diploma's en de zilveren insigne aan de volgende leden, welke 25 jaar hun steun aan de afdeling hebben gegeven: J. Landsbergen, W. Landsbergen, J. Scheffers, A. Tetteroo en B. Gottschalk. DACBtAD VOOR SCHItOAM (N OtBStReHSN 73ste Jaargang No. 21493 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in he' gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 66152: Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs f 1 7U per maand t 4.95 0.40 per per Kwartaal week. Advertentie-prijs °P gewone itoiomoreedte f is 15 oei millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele k nnnreedte f U.30 pel mllh -t noogte Co contract gelden lagere u -n. welke bil de administratie of oil erkenae jpvritei.tie-bureaux verkrUgbau un' npioenen Kleine advertentie,., tot IA II.Men «SO ct Elk woord meeT 3 ct Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bi: vooruitbetaling. A lie advertentie-orders worden -fif geplaatst overeenkomstig de Rege h -t Advertentie-wezen. Directeur: J Kuijpers iioof redacteur: Leo J. M. Hazelzet Zondagavond heeft een onbekend ge bleven chauffeur een verkeerszuiltje op de Gerrit Verboomstraat geramd. De chauffeur is doorgereden. Bij de oversteekplaats op het Koe marktplein ter hoogte van de tramhalte, moest de bestelauto van L. uit Rotter dam plotesling stoppen voor de over stekende voetgangers. J. had deze ma noeuvre niet zo snel in de gaten en hier- j door botste deze tegen de bumper van de i voor hem stilstaande bestelauto. Er was hieraan enige schade. De voorkant van de personenauto werd zwaar beschadigd. GEBOREN: Jan. J. M. zn van H. J Verbeek en A. M. Verhoef; Maria L. dr van J. C. Vos en C. M. M. Blonk; Leeu- dert zn van M. Faasse en G. van Schie, Bastiaantje dr van L. Kooij en J. M. Wii- lcmstein. OVERLEDEN: L. v. d. Linde 86 j., we duwe van Th. v. d. Straaten; J. v. Breda 54 j.; N. de Graaf 50 j., vr. v. A. de Rover. Vanmorgen is te Rotterdam een dode lijk ongeluk gebeurd. De 9-jarige Beüa S. uit de Jonker Fransstraat werd in de omgeving van de ouderlijke woning door een vrachtauto aangereden, toen zij de rijweg overstak. Het meisje werd op slag gedood. Toen het Palmzondag was en de storm lang genoeg geblazen had om een hele hemel van wolken schoon te vegen, was de Warande vol met vrolijke kindergezichten. Niet alleen, omdat de palmpasens zo mooi waren, maar nog meer, omdat zij die mochten brengen aan de zieken en al diegenen, die niet gezond van lijf en leden van het lenteweer konden genieten. Donderdagavond zijn de eerste wedstrij den gespeeld om de begeerde wisselbeker. M. de Ruiter moest hem verdedigen tegen 22 mededingers. De verliezer valt steeds af. W. Barvoets won de eerste parten van de uitlover van de beker. Een vrijwel verloren partij werd door J. Doejaaren toch nog in winst omgezet ten koste van N. v. d. Plas. In een gelijk opgaande strijd won A. v. Diggelen van F. v. d. Laar. M. Kooy speelde in topvorm zijn partij te gen H. de Jonge en W. Hendriks won van J. Bisschop. Vanavond worden de volgende partijen gespeeld: J. v. d. Water-N. Hartog G. Valkenst.eyn-J. den Brinker en v d. Steen-Schot. Morgen zijn H. Seger-H. Westbroek, P. v. d. Water-Vogelezang en Vrouwdeunt- Leiy aan de beurt. De gedetailleerde uitslagen zijn: W. Barvoets - P. v. Harmeien J. Doejaaren N. v.d. Plas A. v. Diggelen F. v. d. Laar W. Hendriks J. Bisschop 260 23 74 260 11 30 253 23 33 203 8.83 188 24 33 188 7.83 192 24 50 179 7.45 120 28 14 120 428 120 28 18 116 4.14 132 25 16 132 5.28 128 25 10 83 3.32 190 17 44 190 11.14 193 17 10 60 3.53 H. de Jonge Zaterdagmorgen om half 9 bemerkte men een Schoorsteenbrandje in het pak huis van K. aan de Willem Brouwer straat. Teneinde bij het vuur te kunnen komen moest bij de bovenburen de muur uitgehakt worden. De brandweer o.l.v brandmeester de; Jager heeft met de rammonneur het;.vuur verwijderd., De schade was betrekkelijk: gering. WSTRUCTEURS-01PLOKA K.N.A.C. Op de scheepswerf „Volharding", Gebr. Bodewes te Foxhol, werd Zaterdag mat goed gevolg te water gelaten de nieuwe motorkustv'aarder „Willy", welke een draagvermogen heeft van 650 ton. De afmetingen zijn: lengte 50,70 m., breedte 8.30 m. en holte 3.40/4.40 m. Het sohip zal worden uitgerust met een 375 p. k. „Brons"-motor. Opdrachtgevers zijn de heren H. Pattje en D. Vellinga te Gro ningen. Op de werf zal de kiel worden gelegd voor een schip van 660 ton voor rekening van de heer A. C. Hoff te Rotterdam. Frauderende penningmeester. De offi- vier van Justitie bij de rechtbank te Dordrecht eiste teigen de vertegenwoor diger B., die als penningmeester van de Dordtse voetbalclub Emma in totaal 850 verduisterde, een jaar gevangenis straf, waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en aftrek van 5 maanden voorarrest. ROTTERDAM, 19 Maart. Aanvoer in totaal 1362 dieren: 723 vette koeien en ossen, 639 varjeens. Vette koeien ie kwal. 2.482.69, 2e kwal. 2.20—2.48, 3e kwal. ƒ2—2.20; varkens (levend gewicht) resp. 1.80, 1.76 en 1.70, alles per kg. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel levendig, prijzen iets hoger. Varkens aanvoer iets kleiner, handel willig, prijzen hoger, prima exemplaren boven no tering. Snelheid en pittige balvaardigheid deden de kleine v. d. Kuil, ditmaal als rechtsbuiten bij V.S.V. opgesteld, al spoedig 't enfant chéri van deze wedstrijd zijn. Nog slechts enkele seconden was de partij oud," toen zijn vlug voetenwerk Osterliolt en v. Buitenen in verwarring bracht en z'n mes scherpe pass de toegelopen Michel dicht bij de linkerpaal een kans bood, die deze ijverig benutte (01). IJver, dat was het kenmerk van de Velsense ploeg, die er kennelijk op uit was de nog nodige punten in de wacht te slepen. IJver en ook een goede spelopvatting bij de hinderlijke wind. Laag werd de hal toegespeeld bij de veelal uitstekend lukkende combinaties. Dit in tegenstelling met de Schiedammers, die te veel het heftig bewogen lucht- ruim zochten met alle gevolgen van dien. afgeslagen aanvallen waren meest een veilige prooi voor de betere middenveld- bezetters Stijger en. Hazeveld, die op .hun beurt steeds hun balhongerige aanvallers het leer toeschoten. Daardoor was het een levendige partij in een veelal behoor lijk tempo. Gedeponeerd aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam: 1 bus, inh. vermoedelijk verf, grijs ge vlamde vulpen, groen kindertasje, bruin lederen actetas met inh., 1 paar heren handschoenen, sleutel, regenzeiltje van kinderwagen, wieldop van auto, zwart kaplaarsje. metalen afsluiter, autoped met luchtbanden, 24 lederen riempjes, stopmes, etui voor parapluie, bruin zeil doeken actetas, gekleurde muts, bruine alpinomuts, zwarte alpinomuts, muts. Eveneens aan het Hoofdbureau ge bracht een bruin lederen actetas, inh. boek betreffende textielwarenkennis, waarin schrift t.n.v. Th. Vink. Te bevragen bij de vinders: Lipssleutel, Rovers, Nic. Beetstraat 30b; herdershond,reu, bruin-grijs, Broer, Deensestraat 43a, Rotterdam; blauwe bret, Ligterman. Julianalaan 94a; paar blauwe en een paar grijze kinderwanten, Van Pels, Hoogstraat 165; rode hoofddoek, De Bie, Bommelsestraat 35; licht bruine al pino, Balijns, Ridderkerksestraat 10; blauwe alpino, Schaap, Vlaardingerstr. 148; bruin lederen herenhandschoen, Veldhoven, Aleidastraat 148; paar hand schoenen, Van Meurs, Brugmanstraat 26b; paar rode kinderwantjes, dc Rooij, Rem- brandtlaan 90b; rood-bruine ceintuur met gesp, Dekker, Pieter Verkadestraat 3; blauw wollen kinderwantje, Vorstenbos, Hoofdstraat 121; rood-bruine herenglacé' Schwagermann, Nieuwe Maasstraat 13; zwarte strik, v. d. Berg, Hofje van Be- lois 4; etui inh. 6 knoopjes, Holierhoek, R'damsedijk 182a; bruine actetas ins. boek over textielwaren, Van Leeuwen, Boer- havelaan 56; zilverbon ad i; Vorsten- bas, Hoofdstraat 212; zwarte ballpoint Ham, Fahrenheidstraat 5b, portem Springer, Parallelweg 246a; rood lederen damesportem. Swartjes, le Tujnsjngej 2g. rode portem., v, d- Burg, P.K.O.-iaan 110b; binnenband rijwiel, Jacobs, Nic. Beets- straat 34a; gummibal. Brunt, S'damse- weg 24; autoped, massive banden, v. d. Oosten, Bilderdijkstraat 45a; lederen 'bal| Uijtdewilligen, Vondellaan 38a; mond harmonica, Vierboom, Rozenburgsestraat 18c; lederen voetbal, Hap. Booker, Bere den Politie, Duivenvoordestraat .Rotter dam; gerepareerde damesschoen, v. d. Hoek, Boerhavenlaan 47e; speelgoed beertje, Heijster, Rubensplein 3; contact sleutel, Mulders, Wilheinnnastraat 6; lipssleuteltje, Sjoerdsma Overmaasse- steeg 5; lipssleutel 76316, mej. Kempen, Aleidastraat 140; jonge herdershond, Van Zanten, Warande 61; hond (soort herder), luistert naar de naam Sonja, Van Gogh, Hagastraat 74; zwart lederen herenhand schoen, Brokkeling, Westmolenstraat 7; zwart lederen motorhandschoen, Vorsten bos, Edisonstraat 14a blauw wollen kin dermuts, De Ruiter, Wattstraat 23 glacé handschoen, Spaak, L. Je Colygnysraat 10; donkerblauwe meisjesmuts, Blans, Tuinlaafl 66; wollen handschoen Rens- man, Vlaardingerdijk 17a; grijze'vulpen „Peerless Van Dongen, Bommelsestraat 19; lederen actetas inh. gymschoenen. De Vogel, Alb. Cuypstraat 8b; dubbeltjes armband, Kuhns. St. Liduinastraat 71a 1 paarlensnoer, Oome, Puttershoeksestrl 37; kinderporttvn. 2; Van Raalte, Wa rande 220a; schoudertasje inh. zakdoek en psalmboekje, Feijen, Padalielweg 232a; gouden damesring, v. d. Pas, Boterstraat 70; 1 rol stuivertjes, Den Held, Lange Nieuwstraat 7b; sigarenaansteker, Levens Rotterdamsedijk 72; laag zwart kinder^ schoentje, B. van Helden, Strijensestr. 1; 1 doos, inh. studieboeken en schriften' Schilt, S'damseweg 150; sriiokbreker van auto, C. Garen, Leliestraat 17; speelgoed popje, Plooyij, Gordonstraat 50a; wiel dop van auto (buick) chaulfeur RET bus 239; reservewiel van auto, Luc van Dam Nassau Dillenbrugstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het hoofdbureau van Politie, kunnen iedere werkdag tussen 2 en 4 uur aldaar wor den afgehaald. Na afhaling van voorwerpen bij de vinders gelieve men het hoofdbureau van Politie hiervan in kennis te stellen. Tel 69333. Gedurende de morgenuren kan niet worden getelefoneerd over gevon den voorwerpen. Wel kwam Hermes na deze vlotte Vel sense opening tot aanvallen, maar te in dividualistisch sipel van v. d. Tuyn en Rowel gaven Spaans, Kunst en v. Gelder steeds gelegeniheid tot inig.rijipen. Eenmaal kon de goede doelman v. d. Wint een felle kogel van v. d. Tuyn 'maar net weg schuiven. Gevaar kwam er pas voor de V.S.V.-veste toen v. d. Tuyn en Jacq. Heyster het in een vlugge combinatie zochten. De laatste gaf een messcherpe voorzet af uit moeilijke positie, die broer Joop in volle vaart net over sjaste. De Wij hebben ons laten Vertellen, dat het gistermorgen bij S.V.V.'s reserve elf tallen zo druk was als nooit tevoren, dat menige Schiedammer de terug keer van Jan Schrumpf bij de roodgroenen wilde meemaken en dat de wedstrijd S.V.V. 3-Feijenoord 3 toen niet doorging...! Overigens moest Schrumpf ter elfder ure meespelen in S.V.V.'s eerste elftal. Hier ziet men dan Schrumpf bij zijn rentree geheel rechts op het moment dat S.V.V. de 1-1 gelijkmaker tegen Haarlem gaat scoren. Je wordt niet. opgeroepen door de staat, de buitenstaander, de vreemde. Je wordt opgeroepen door je vader en je moeder, door je broers en je zusters, door je vrienden en je buurtgenoten, door allen die je dierbaar zijn. Je wordt niet in je uniform gestoken, om daarin zo wei nig mogelijk uit te voeren, want er is veel te doen. Alles wat je lief is: je kans om te zeggen wat je denkt; je vrij heid om naar de kerk te gaan; de vrij heid van de Katholieke Pers en van de Katholieke Radio; van de Katholieke Jeugdbeweging en van de Katholieke Sociale organisaties; het kruisbeeld aan de muur en de open deur van de kerk, waar je wilt binnengaan; dat alles vraagt aan jou om in het leger te werken voor de paraatheid van Nederland ter verde diging van dit alles tegen de dreigende overweldiger. Hoofd-aalmoezenier J. van Kroonen- burg kwam gisterenmiddag naar Schie dam om met een kernachtig woord voor de poort de recruten van de komende lichting een hart onder de riem te ste ken. HU gaf hun meer mee dan dit besef van de betekenis van hun dienstplicht. Hjj gaf ze een prachtig beeld van het apostolaat, dat te vervullen valt in het leger; van de unieke kans, die de Katholieke sol daat krijgt om de opdracht van Chris tus: „Gaat en onderwijst alle volkeren" in eigen land te verwezenlijken. Nooit meer krijg je de gelegenheid om Katholiek te zijn temidden van zoveel verschillend denkende jonge kerels Zij kijken naar je. Ze zullen misschien spot ten; ze zuilen je uit je tent trachten te lokken, maar ze kijken naar je, omdat ze je toetsen. Er ligt hier een kans, die de burgermaatschappij je nooit kan geven. Daarom sprak de hoofd-aalmoezenier over de hoofden van de jongens heen een woord tot de ouders, die wellicht be angst zijn voor datgene wat hun jongens te wachten staat. Is immer de dienst niet omhangen met het kleed van slechtheid? En toch hebben de meesten aan hun diensttijd de mooiste herinnering van hun leven. Die diensttijd kan een genade zijn, zoals hij ook voor spr. zelf een ge nade was geweest, omdat hij in diensttijd zjjn priesterroeping had gekregen. Hij kon wel zeggen door de dienst. Fel keerde spr. zich tegen de geest, welke velen bezielt, om zich overal zoveel mogelijk van te drukken. Dit was een van de grootste kwalen, waar aan het Nederlandse Leger nog leed. Men neemt het van lichting naar lichting over om zich vooral niet druk te maken, i Dat is fout en dat is funest. I Doe wat je kunt om daar tegenin te gaan. Begrijp, waarvoor je in dienst bent. Dat zal je helpen. De katholieke soldaat weet beter dan wie ook, waarom het gaat bij de komende militaire voor bereidingen. Hij weet wat hij heeft te verdedigen eri waarom hij het heeft te verdedigen. Maar dan zal hij ook moeten werken aan de vernieuwing van de geest onder zijn maats. Hij zal hun door zijn voorbeeld moeten tonen, dat er iets te verdedigen valt en dat het waard is, hiervoor het offer van de diensttiid te brengen. Twintig jarigen zijn gelijkgestemd Zij kankeren tegelijk en zij zijn tegelijk vro lijk; zjj zijn tegelijk onhandelbaar en zij zjjn tegelijk de voorbeeldigste sclda- ten. Juist die gelijkgerichtheid moeten de Katholieke soldaten gebruiken. De beke ring van Nederland is in hun handen ge legd. Niet hun felle betoog; niet hun bekeringsijver, maar hun stille voorbeeld kan wonderen doen. In Korea zijn door Aalmoezenier van de Vrande 5 militairen gedoopt. Dat kan alleen dank zij het stille voorbeeld. Of een andersdenkende voor de rest van zijn leven naar zijn eigen dorp of stad de indruk meedraagt: „Katholieken, dat zijn ook maar lippendienaars", of „Katholie ken, dat zijn kerels, die handelen naar wat zij geloven"; dat hangt van de Ka tholieke militairen af. Het recruten-weekeinde, dat door KaD. v. Dijk onder auspiciën van Katholiek Thuisfront werd georganiseerd, is een groot succes geworden, dank zij de goede geest, welke er heerste en de volkomen bij de geest van de jongens aangepaste in leidingen van de oud-Schiedammer Pater de Koning. Het is zeker, dat deze lich ting uit de Frankeland niet onvoorbereid de dienst ingaat. Na een half uur wilde Poulus, zwak in het wegwerken, een afgeslagen aanval ruimen in combinatie met Lex Janse Fel ingrijpen van Michel deed lit echte- mislukken en diens goede pass bereikte ditmaal v. d. Kuil in het middenveld. De toegeschoten Osterholt kreeg bij hem geen kans en langs de uitlopende Van Diest schoot de coming-man scherp in (02). Hermes antwoordde met 'n goede kopbal van Stol'k uit een voorzet van Jacq. Heyster, maar het gepeuter in de Hermes-voorlij,n nam zulke vormen aan, dat Lex Janse teneinde raad maar weer weer z'n vertrouwde miav7oorplaats op zocht en met Rowel wisselde, hetgeen echter vooralsnog geen succes opleverde. Bijna was het nog voor rust 30 gewor den, wanneer namelijk Hazeveld niet een makkelijke kans, hem geboden na fraai spel van v. d. Kuil, snodelijk vermoord had. Dat derde doelpunt kwam echter toch en wel vier min. na rust. Een verre trap van de V.S.V.-verdedigers, die nu de storm mee hadden bereikte Hazeveld in een soort niemandsland en gaf hem een vrije kans op v, Diest los te stormen. In wanhoop toog deze hem tegemoet en wist de rood hemdook te stoppen, maar maakte daarbij hands buiten zijn gebied, hetgeen de goed leidende heer K-rens niet over het hoofd zag. De felle kogel van v. d. Kuil stuitte op de haag blauwhem- den, maar onmiddellijk loste Michel een ver, met onhoudbaar schot op de hoven- hoek, waar v. Diest naast greep (0-3). Het ging er somber uitzien voor de Schie dammers. Maar de omzetting in de voor hoede met Rowel er. Lex Janse voor en Stolk in de half-lijn, deed deze linie in kracht toenemen, waarbij kwam, dat Van Buitenen z'n voedende taak beter gin* begrijpen. Een minuut later kwam dan ook het eerste Sohiedamse schaap over de dam toen Joop Heyster een goede pass van Rowel even goed benutte (1—3). Dat deed de geest vaardig worden over Hermes en de Velsenaren kwamen even onder hoge druk, waarbij v. d. Wint enige goede safes pleegde o.a. bij een kogel van Jacq Heyster. De tegenattacques van V.S.V bleven echter alle aandacht vra gen door het attractieve spel van v. d. Kuil en ook al door de zwakke bezetting van de reehtsbaokplaats door Koning, die de verhinderde v. d. Cloot verving. Na een half uur poogde Kunst Lex Janse te haken waarvoor de heer Krens een De buitengewone kamer van de Amster damse rechtbank, die veertien dagen gele den het proces behandelde tegen de 66-jarige Nederlandse schrijfster mevrouw Jo van Ammers—Küller, heeft vanmorgen het ten laste gelegde niet bewezen ver klaard en de verdachte vrijgesproken. Tot deze beslissing is de rechtbank ge komen door de overweging, dat onder uit oefening van beroep als schrijfster moet worden verstaan het schrijven van boeken e.d. tegen betaling. De rechtbank was van mening, dat niet bewezen was, dat ver dachte enige betaling heeft genoten ais vrucht van de uitgave van de roman „Dor stig Paradijs". Zij concludeerde dus, dat beroepsuitoefening in een periode, waarin zij door de centrale ereraad voor de kunst was uitgesloten, niet bewezen kon worden verklaard en sprak haar daarvan vrij. Tegen haar was veertien dagen geleden een geldboete van 1000 subs, vier maan den gevangenisstraf geëist. Aanklacht tegen Westerling De heer John Thiessen heeft door zijn advocaat mr A. Smink tegen de ex- kapitein R. Westerling en diens echtge note bjj de Haagse rechtbank een aan- klacht doen indienen wegens verklarin- gen, welke hij voor zich grievend en be ledigend acht. Daar de heer Westerling zich buitenslands bevindt, zal deze zaak pas over twee maanden voor de recht bank kunnen dienen. Het is de bedoeling van.de heer Thiessen een verkeerde voor- Stelling van zaken recht te zetten. Daar om eist hij slecht een formele schadever goeding van 1. Naar wij vernemen, was de toestand van mgr dr B. Eras, die verleden week in het Maria-paviljoen te Amsterdam werd opgenomen voor het ondergaan van operatie, hedenmorgen redelijk wel. penalty toewees, die Cook v. d. Tuyn be nutte (23). Wie toen dacht, dat de thuisclub nog wel verder zou inlopen, kwam bedrogen uit, want de Velsenaren hielden het hoofd koel, Stijger, die weer een nuttige partij speelde en v. Gelder ruimden met verre trappen, de eerste steeds naar een mede speler, de laatste vaak tót diep in Her mes' doelgebied, waar Tielrgoy eenmaal een fraaie kopbal nog afgaf uit een hoek schop van v. d. Kuil. Kort voor het einde dacht men Jacq. Heyster nog in een ge droomde soorimgspositie te zien komen, maar helaas voor hem kon hij de bal juist niet bereiken_ Naar wij vernemen zal de raad van commissarissen van de N. V. Slavenburg's ïosn aan aandeelhouders voorstellen ovei laau een dividend uit te keren van 7 pet. h VoriS jaar werd 6% pet uitgekeerd. e+ i Naar onzc Parijse correspondent ons telefoneert, is de voorzitter van da f ranse Kamer, de heer Herriot, op zijn ontslagneming als leider van de radicale part teruggekomen, nu de partij zich uit gesproken heeft tegen het gelijktijdig aan gesloten zijn bij de partij en bij de for matie van De Gaulle. Of er belangstelling bestaat voor een recruten-retraite in eigen stad. Dat moet U eens vragen aan kapelaan Van Dijk en pater De Koning, de eerste de organisator en de tweede de leider van deze inleiding op het soldaten leven. Geen wonder, dat aalmoezenier Van Kroonen burg persoonlijk het woord bij de poort kwam spreken. In het kader van' het jaarprogram 1950 —1951 kwam de Rijkskieskring Dordrecht van de Jongeren-organisatie in de Katho lieke Volkspartij Vrijdag te Rijswijk bijeen ter behandeling van het onder werp „Christendom in de politiek". Onder de aanwezigen bevond zich onder meer mej- G. Ph. Knoops, lid van het Nationaal bestuur van de Jongeren-organisatie. De heer Berkhout begon zijn inleiding met de constateren, dat het onderhavige onderwerp momenteel vooral onder de jongeren zeer actueel is. Maar al te vaak worden door christelijke partijen de christelijke naastenliefde en ie sociale rechtvaardigheid als partij-leuzen en -reclame gebruikt. Mede op Jfr°nd "ler- van hebben de jongeren besloten dit onderwerp te behandelen en zodoende te trachten een zuivere begrip-bepaling te verkrijgen. Spreker behandelde de taak van de jerk en die van de Staat. Al het eschapene is er ter ere Gods. De mens de gemeenschap der mensen, die uit a door God geschapen natuur der icnsen voortvloeit ze hebben als laatste ioel de eer van God Zou er dus geen I Kerk bestaan, dan zou de mens en° ge- meenschap, de Staat, ook als zodanig, de uiterlijke eredienst tot zijn taak hebben H4.ieZ' 7*U lchter heefl God door middel van Zijn Zoon de wijze, waarop Z1JÜ ere^ienst moet plaats hebben, ge openbaard en Christus heeft deze ere- dienst toevertrouwd aan Zijn Kerk. De nJ u» °°'t a*s onvervreemdbare °paracnt gekregen de regeling van de van individu en gemeenschap tot God, zodat de politieke gemeenschap der mensen nog slechts de ordening en leiding van het tijdelijke overblijft, echter steeds met de eer van God als laatste doel en 's mensen eeuwige bestemming als richtpunt. De Kerk heeft dus tot taak het leiden van de mens naar de eeuwige zaligheid, het bovennatuurlijke doel Daarnaast staat de Staat met het doel voor de mensen de mogelijkheid te scheppen om binnen en door de gemeenschap in volle vrijheid God te kunnen dienen, zoals zijn geweten dit voorschrijft. Uitgaande van de stelling van St. Paulus „dat alle gezag van God komt" zegt spreker, dat een eeuw democratische practijk reeds heeft bewezen, dat de toe passing van de stelling van Rousseau, dat de Staat zijn gezag aan het volk ont leent, slechts de dood van de democratie betekent; als voorbeeld noemt hij Frankrijk^ Pai"tijen, als delen van de 2b riin opeten zich derhalve baseren 2bw! fn 2 Sewilde ordening, neer- J1 Natuurwet. De politieke ?a ,heeft, dus als opdracht, vast te vnliBB ue de staat zijn taak moet ver vuilen, hoe dient te worden geregeerd een toestand te scheppen, die geacht Kan worden het algemeen welzijn te zijn. °e leiders van de Katholieke partij moeten dan ook hun verantwoordelijk heid bewust zijn; zij zijn niet alleen verantwoordelijk voor het Katholieke volksdeel, doch ook voor de gehele ge meenschap. Zij moeten de ontplooiing van de mens mogelijk maken. De wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie is een uitstekend voorbeeld van christe lijke politiek, door de K. V. P. bedreven. Komende op het terrein van de ver draagzaamheid, merkt spreker op, dat de K. V. P. er voor heeft te zorgdragen, dat alle mensen naar hnn geweten in staat zijn het doel te bereiken, waartoe zij op aarde zijn. Zij is verplicht ook aan de godsdienstige minderheid gelegenheid te geven hnn leer te nrnpaeprpn w„„r<nP die minderheid in gpwetPn vprn5i„j,t- is en mits zij zleh beperkt weet door de Natuurwet. Spreker vestigt, als besluit van zijn inleiding, ei de aandacht op, dat de K. V. P. haar politieke taak ten uitvoer legt op basis van de Natuurwet, zoals die door de Katholieke Kerk bewaard wordt en in de organisatie van de gemeenschap waarin het voor ieder een goed is te leven. De Jongerenkring Dordrecht mag met deze inleiding weer terugzien op een be- langrijke en interessante avond. ztsnuiiennyasziiheidiUlevenouwebvenaiWl Dezer dagen werd door de NV Scheepsbouwwerf v.h. de Groot en van liet te Slikkerveer, na een succesvolle proeftocht overgedragen het motorschip „Vaibella bestemd voor de onlangs op gerichte Rotterdamse rederij N V Inter- coast". Het heeft een waterverplaatsing van 1100 ton en werd gebouwd onder hoogste klasse Lloyd's Register voor onbeperkte vaart. Het is van het open shelterdek-type en uitgerust met zijtanks, die gebruikt worden als oliebunker en waterballast- ruimte. Het heeft een. groot ruim en is in het bijzonder geschikt voor het vervoer van stukgoed. De ruijminhoud bedraagt 45.200 cb.ft. (graan) en het heeft de volgende afme tingen: Lengte over alles 186', lengte tussen de loodlijnen 170' 7", breedte op span ten 29' holte tot .hoofddek 10' 8" holte tot. het shelterdek 16' li" diep gang (zomer) 10' 7'. De Bruto tonnage is 425 Register T.on. De. Netto tonnage bedraagt 133 Regis ter Ton. De voortstuwingsmachine is een direct omkeerbare tweetakt 8 cylinder Croo«- ley-motor. type H R. L. 8, die bij 300 omw. een vermogen van 500 PK, ont- Wikkelt, waardoor aan het schip een vaarsneliheid van 10 mijl wordt gegeven. V°!fens inlichtingen uit Britse finan- ciele kringen zou de Zuidafrikaanse re- germg de mogelijkheid overwegen om. uit het Internationale Monetaire Fonds te treden, wanneer haar voorstel tot ver^? hoging van de officiële- aankoopprijs van goud niet zou worden aanvaard. Het hedenmorgen binnengekomen Duit se motorschip „Maria Luise" is het 3000.-ue zeeschip, dat sedert 1 Januari van dit jvir de nieuwe Waterweg is binnengelopen. Aiui Van Sauda en is bestemd v j-,r Alblasserdam. Vprig jaar had dit plaats op "9 Maart en toen was het 't Finse s. Diamanten huwelijk, 't Schijnt dat het in Horst (L.) een gezonde streek is. Men wordt er oud: geregeld komen er gouden huwelijksfeesten voor. Op 13 April her denkt het echtpaar Fr. Swinkelsvan de Munnikhof de dag waarop het zelfs 60 jaar geleden in het huwelijk trad. De oudjes zijn nog goed gezond en rond 90 jaar oud. Ze hebben zelf 5 kinderen ge had, maar hebben intussen 45 kleinkin deren. soeelrt 'in id6A A,fdeling is maar weinig ge speeld, in 1 A hanhaafde Schlebroek zich in hb h- ten koste van USC, in 1 B werd de Dig match tussen de kampioenscandiaacen aaturnus en Nieuwenhoorn met de en:go goal gewonnen door Nieuwenhoorn dat nu voor de zoveelste maal een zeer fraaie goot naar de kampioenstitel doet (Nieuwenhoorn 23 uit 14, Saturnus 22 uit 15), stelde Hurri canes zich veilig ten koste van Pechvogels, en klom Activitas naar de vierde plaats door een zege over GLZ, in L D onbetekende overwin ningen van NHS en Rockanje op resp. steeds Hoger en RCR De uitslagen luiden: le klas A: Schlebroek—USC 3—1; B: GLZ— Activitas 1—2; Pchv—Hurris 1—3: Staturnus Nieuwenh. 0—1; T>: NHS—St. Hooger 2-1, RockanjeRCR 2—0, 2e klas A: SVDP—Oldt 3—0;C: 2e klas A: SVDP—-Oldi 3—0 3e klas A: HCF—Blijrtorp HCF n o.; B: Sportlfia—West End 2—2; C: Luno—Sportv. 0—1, Radio—PSB 5—0: D: DLBSVO 1—2. Kortenaer—Smeetsland 10—1. Res. le klas C:»DSV 3—Feijenoord 7 t—2, Leon. 2HOV 4 1—1, R. Hope 2Slikkerveer 3 2—1; E: Hermandad 2—RDM 2 5—1. Het Noorden 2—Exc. 20/3 2—5, Poortug 2—Slocl 2—3 O. p. v. Poortugaal; F: Dirksland 2— Belv. 2 1—2: G: DDC 3—Tediro 2 2—1: H: Schlebr. 2—HWD 2 0—1. Res, 2e klas E: NHS 2—Belv. 3 5—0, Nieu wenh. 2CEC 3 2—1: F: Ons Hu:» 2—W co 2 2—4. Peehv. 2—Rockanje 2 0—2; G: Voorw. 3 —SVDP 2 1—2. Res. 3 ke'as B: Slikkerv. 4FLljenoo~d 11 1—2; C: R. Hope 5—Bo nes 3 1—4: D: DDC 4 DRZ 3 1—5, Het Nöordcn 4—Floriss. 3 Flor. n. o., RDM 3—Flakkee 3 3—0, Siod 3—H'berz 3 1—3; E: VND 4—Dindua 4 2—1; G: ASB 2— WF 2 1—11. Res. 4e klas C: Slikkerv. 5—DCL 5 0—4- E' Leon. 7—Spart. 20/7 1—1; F: Siod 4—st Lod' 4 1—2, RDM 4—DHZ 9 0—2: G: Hion 4—Transv 4 3—6; I: Bolnes 5—VND 5 VND 5 n o K-' Rockanje 3—Bolnes 6 4—0, Hurricanes—Exc. 20/8 30, Pechv. 3GLZ 3 21 gest ONIT 3 -Wico 3 3-1; N: ONIT 4-Schiebr. 4 2-37 O: SVDP 3- SMV 5 3-1: P; Kortenaer 2- DOZ 2 12; T: SVDP 4—Kortenaer 3 111: W: Dindua 6LMQ 6 2—3.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2