C.N.V. vraagt doeltreffende prijsbeheer sing Luxe uitgaven moeten worden beperkt r Gedeprimeerde Duitse wereld reizigers op Schiphol BRAND OP NED. COASTER „BONAIRE" Nationale chaos dreigt in Frankrijk SSSfe-siaiftrii Verbondenen naderen de 38ste breedtegraad Toekenning van buitengewoon pensioen Behalve Paasbokken worden deze week ook zondebokken gezocht Prijsverhoging voor zeep Parijse leven grotendeels reeds verlamd i Het Plan-Schuman brengt principiële verandering voor West-Europa Dinsdag 20 Maart 1951. VL DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Regering wilde geen uitstel K.L.M.-vliegtuig had pech Uitgestippelde tocht verliep niet volgens schematijden Spoedvergadering van de R. K. Middenstand Bemanning kon worden gered Tsjoentsjon bedreigd Een lijk liep rond in Genua Thans een vrije markt voor 150 millioen mensen Behalve aan verzetsstrijders nu ook aan politieke gevangenen WEEKBERICHT K.. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft gisteren, toen het de loonconsequenties van de afgekondigde prijs verhogingen besprak, als zijn mening uitgesproken, dat de te vragen loonsverhoging afhankelijk moet zijn van de vraag of de regering bereid is doeltreffende maatregelen te nemen: 1. op het gebied van de prijsbeheersing; 2. ten aanzien van de beperking van luxe. Dit verklaarde gisteravond de heer Ruppert, voorzitter van het C. N. V. in een radiop aatje over de loon- en prijspolitiek. „Deze week oplossing Ongewisse factoren Toch nog een poging Een vicieuze cirkel Minder roken, drinken en snoepen BEJAARDENZORG EN DE LOONCOMPENS4TIES Sa e». 1» »~1 DRIEMAAL RAAK! PRODUCTIEF De weersverwachting, geldig van heden- twt n^orgenavond, luidt: Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden, vooral In het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht vooral in het Noorden van het land zware nachtvorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag 21 Maart: Zon op 6.43 uur. onder 18.53 uur. Maan op 16.37 uur, onder 6.10 uur. j NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HF-i- Schip van staat in de branding loonoorrecties tot stand te brengen, aldus de heer Ruppert/ De regering heeft als haar oordeel uitgesproken, dat dit on mogelijk was en wel omdat de speculatie van de zijde van de handel en het ham- In de loop van de vorige week en met name op Vrijdag en Zaterdag hebben de Vakcentralen reeds al het mogelijke ge daan om de prijsverhogingen b. v. een week uit te stellen, opdat er mogelijk heid zou zijn tot overleg en het treffen van maatregelen om de noodzakelijke De president-directeur van de Kon- Z- H. Mij. tot Redding van Drenke lingen, de heer M. Leis, reikte gisteren aan boord van het Neder landse weerschip „Cumulus" in Rotterdam, onderscheidingen uit arui de kapitein en zes leden van bemanning voor hun moedig gedrag bij de redding op 21 Februari van acht koppen van het in nood ver kerende Noorse s.s. „Marga". Tweede van rechts de kapitein van de „Cumulus", de heer J. P, Groen, van ae j "et nam steren door bepaalde delen van het pu bliek, die onder inv :d van lopende ge ruchten over komende prijsverhogingen waren ontstaan, de voedselvoorziening in gevaar brachten. Het uiterste uitstel, da, de regering wilde toestaan was. dat het tijdstip van publicatie werd verschoven van Zaterdagavond tot Maandagmorgen „Het feit van de afkondiging op zo'n ko i™ a'dus de beer Ruppert „maakt het noodzakelijk om ook op zeer korte termijn een oplossing te vinden voor de moeilijkheden welke in het bijzonder voor de arbeidersgezinnen, die van een laag inkomen moeten leven, uit de prijs verhogingen zullen voortvloeien. Wordt daarvoor nog niet deze week een oplos- sing gevonden, die in het raam van de huidige ontwikkeling past, dan zou de prijsverhoging een directe en ernstige aantasting van onze gezinnen betekenen". Deze prijsverhoging raaikt immers de eerste levensbehoeften, brood, margarine. Twee ietwat gedeprimeerde Duitse we reldreizigers, de journalisten Hans Betram en Benno Wundshammer, stapten gister- middag uit het KLM-toestel, dat hen, van Montreal naar Amsterdam, op één na de laatste etappe van hun wereldvlucht, had gebracht. Het toestel was echter vele uren te Iaat en daarom werd de aansluiting naar Frankfort gemist. „Uitgerekend op deze laatste afstand moet onze opzet mis lukken" zelden ze mis®oe<1,S op de Amserdamse luchthaven- Het doel van hun reis was o.m. ge weest de betrouwbaarheid te testen van <ie dienstregelingen der luchtvaartmaa' schappijen door per vliegtuig een toehf rond de wereld te maken, die vooraf van minuut tot minuut was uitgestip peld volgens de schematijden dei vlieg tuigen. De lezers van hun blad zouden aldus kunnen controleren of ,een wereld vlucht" op de minuut af" mogelijk is. t00r dit doel vlogen zij over continen ten en oceanen, bezochten ze 45 steden in 33 tanden en legden ze in de lucht een totaa'afstand van 71.755 km. af. Ze hadden uitgerekend, dat hun wereldvlucht waar voor in Duitsland grote belangstelling bestaat, op de kop af 37 dagen, 7 uur en 45 minuten zou duren. Maar de Duitse wereldreizigers hadden wel'swaar de schematijden der vliegtui gen van buiten geleerd ze hadden ech er geen rekening gehouden met ongewiss- factoren, zoals motorstoring ,n te,gen. wind, die uiteraard niet op de dienstrege lingen zijn aangegeven, maar van tijd tot tijd elke maatschappij partij _pe]en Dd[ merkten ze op het liaatste deel van hun reis. De KLM-machine was over tijd door verschillende tegenslagen en m het inten sieve moderne ?e?1LVaaH «pn rnicspn vflO de aansrüiutlg betekenen. Dit was dan ook ditmaal het geval, te meerTomda? de machine liefst 7 uur over tjjd binnenkwam- Toen de Duitse wereldreizigers op Schiphol uit de Constellation itapteth wisten ze dan ook, dat ze de reis me. binnen de gestelde tijd konden voltooi en. „Dit ergert ons buitengewoon", zei den ze en ze ergerden zicth voorts, om dat ze hun paspoorten ergens 111 Curasao hadden laten liggen Maai ondanks dit feit zaten ze een kwartier na aankomst alweer in een vliegtuig om te trachten via Brussel met het kortst mogelijke tijdverlies naar Duits land te komen. vet, suiker. Wie ook aan de hand van de officiële statistieken nagaat, wat deze pos ten voor de huishoudrekenlng van een arbeidersgezin betekenen, weet, dat de Prijsverhogingen, die vorige week cn Maandagochtend werden afgekondigd, een grote invloed hebben, en het blijft daartoe niet beperkt. Andere producten, zoals jam, stroop, papkost e. d. zullen direct volgen: omdat de prijs daarvan met de eerder genoemde artikelen nauw verbana houdt. Er is echter meer, aldus de heer Rup pert. Berekend kan worden, dat reeds in November 1950 een achteruitgang van het reële loon met drie en een halve procer.t genoteerd moet worden. Ongetwijfeld heeft de verslechtering zich sindsdien voortgezet De Christelijke vakbeweging erkent, dat wij als volk niet jaar in jaar uit kunnen voortgaan met meer te consumeren dan te produceren. Maar als thans een bepe- king van het verbruik moet plaats heb ben, mag deze niet tot stand gebracht worden door een systeem van practisch onbeperkte prijsstijgingen, een systeem dat wel zeer onsociaal werkt Het gevolg hiervan zou kunnen zijn, dat we steeua verder kwamen op de fatale weg' van el kander steeds sneller opvolgende loonron- den. Dat zou, zo zeide de heer Ruppert. naar mijn stellige overtuiging ons volk en in het bijzonder het arbeidende volk naar de afgrond voeren. Het bestuur van het C.N.V. meent daar om, dat naast de direct noodzakelijke maatregelen met betrekking tot de lonen de regering thans eindelijk de kracht moet tonen om in de eerste plaats werkelijk doeltreffend op te treden oip het gebied van de prijsvorming en de prijsbeheersing en in de tweede plaats de noodzakelijke beperkingen tot stand te brengen, met alleen op het gebied van de elementaiie levensbehoeften, maar vooral ten aanz'.en van het in ons land nog steeds aanwezige luxe gebruik, dat zowel in de sector van de consumptie als in die van de investe ring grote bedragen vraagt. Om een paar voorbeelden te noemen, aldus spr., wil ik in dit verband wijzen op het onnodige verbruik van deviezen voor vacantiereizen, voor het onnodig autorijden, speciaal op Zondag en op het hoge drankverbruik, op het veel vuldig kopen van snoep en van luxe rookartikelen. Tot deze en dergelijke luxe uitgaven zal de 'beperking van he. verbruik in de eerste plaats gezocht moeten worden. Door de beperking van de import en door het treffen van be lastingmaatregelen is dat ongetwijfe'd bereikbaar. Het C. N. V.-bestuur weet dat ook in deze weg het volk offers zal moeten bren gen. Maar het meent, dat deze offers door het gehele volk gebracht moeten worden en niet alleen door de loon- en salaris- trekkenden voor wie door de voorzienin gen de eerste levensbehoefte in gevaar komt als een onbeheerste prijsverhoging zal losbreken. De Ned. Vereniging van zeepfabrikanten deelf ons mede, dat de stijging van de prijzen van oliën en vetten In de maand Februari verder heeft doorgewerkt en de heffingen op deze grondstoffen dienten gevolge aanmerkelijk zjjn verhoogd. De fabrikanten van toiletzeep, huishond- zeep, zeeppoeder en zelfwerkende was middelen hebben zlcb dan ook genood zaakt gezien de prijzen van deze produc ten te verhogen. In verband met de regeringsverklaring en de daaruit voor het midden- en klein, bedrijf voortvloeiende gevolgen heeft de Ned. Katholieke Middenstandsbond de uitgebreide vakraad, waarin de besturen zitting hebben van de 41 ondernemers- vakbonden, die bi) deze vakcentrale zijn aangesloten, voor morgen ln Utrecht in een spoedvergadering bijeengeroepen. De Katholieke Stichting Bejaarden zorg tt Utrecht, heeft gisteren het vol gende telegram gezonden aan de voor zitter van de Tweede Kamer-fractie der K.V.P., prof. Romme. „Attenderen dringend op onhoudbare positie van het overgrote cieel der be jaarden in en buiten inrichtingen. Het is onwaarachtig compensaties te beper ken tot Drees-bejaarden. Vragen u ge legenheid tot overleg". ir I De posterijen in Berlijn hebben bij wijze van proef een „scooter" in gebruik genomen. Deze moderne voertuigjes worden in Berlijn gebouwd en kosten ongeveer 2000 Mark. Grote ontsteltenis ontstond er gister-vrachtvaarder „Ellen M." poogde, daarbij middag onder de acht koppen tellende be- geassisteerd door de reeds genoemde red- manning van de Nederlandse kustvaarderdingboot, de brandende kustvaarder op •Bonaire", die ledig op weg was van Londen naar Bayonne aan de Frans- Spaanse knstgrens, toen zij ontdekte dat er in de machinekamer brand ontstaan was, welke zich spoedig over een groot deel van het schip uitbreidde. Onmiddellijk werden noodseinen uitgezonden en om half vijf verlieten de opvarenden het schip, dat toen ter hoogte van Start Point aan de Engelse Zuidkust in het Kanaal voer. Van alle zijden werd aan de oproep tot hulp gehoor gegeven, doch het was de Noor „K. J. Knudsen", die er als eerste van de bijna tien schepen in slaagde zes van de acht schepelingen van de „Bonaire" ongedeerd aan boord te nemen. Nadat zij nog enige tyd in de buurt van het brandende schip vertoefd had zette de „Knudsen" tegen het einde van de avond koers naar Rotterdam. De twee andere leden van de bemanning werden opgepikt door een Franse trawler- De „Bonaire" een in 1950 gebouwde 500 sleeptouw te nemen, doch dit mislukte Later in de avond slaagde de Franse traw ler „Tarana" er in de boot vast te maken. De „Tarana" kon door de zware zee de „Bonaire" echter niet houden en moest haar sleeptros losmaken. Een sleepboot van de Engelse marine, de „Freebooter" r. m de reddingspogingen daarna over en haar bemanningsleden slaagden er in het vuur enigermate te doven. De vlammen waren soms zo hevig, dat de bemanning van het Engelse schip, die het vuur met schuimblussers bestreed, een afstand van wel 50 meter van de „Bonaire" moest bewaren, wilde zij niet door de vuurzee overvallen worden. Daarna zette de „Freebooter" met het zware rookwolken uitstotende Neder landse schip koers naar Brixham Devon aan de Engelse Zuidkust, waar men na middernacht aankwam. Kustwachten deelden mede, dat men op een gegeven bruto ton metende motorcoaster van de ogenblik de rook van de brand op 30 K.M. reder J. Westers te Groningen, was Zater- afstand van het schip had kunnen waar dag van Londen vertrokken en Zondag nemen. Op de ree van Brixham Devon Dungeness gepasseerd. Radio Landsendsteeg nog steeds rook opruit het achter- ving ook het noodsein van het schip op. gedeelte van de „Bonaire en op de wal- kant zag men de vlammen weer op- waarna de reddingboot van Salcombe on middellijk uitvoer. Toen de bemanning de boot verliet stonden de machinekamer en de hutten reeds ln lichter laaie. De Britse (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De stakingsbeweging in Frankrijk neemt een steeds ernstiger omvang aan. De staking in het Parijse personenvervoer, die het economische leven van de hoofdstad reeds in schrikbarende mate verlamt, werd gisterochtend plotseling uitgebreid van Metro en buslijnen tot het spoorwegverkeer met de Parijse voorsteden en veroorzaakte in het verkeer op de grote lijnen ernstige vertraging. Deze staking, die plotseling werd afgekondigd, zonder dat de vak centrales daartoe bevel hadden gegeven, moest vooral er toe dienen, de schijn te wekken, dat de vakverenigingsbesturen de toestand niet meer meester zijn en dat de stakingen van onderaf opkomen. Dit is de voorstelling, die de communisten willen geven. Door deze uit breiding van het stop zetten van het personenvervoer werden een ö»illioen in de omgeving van Parijs wonende arbeiders van vervoers middelen beroofd. statfnC staking was voor de voornaamste stronk? onmiddellijk algemeen, daar de loon etdnS werd afgesneden. In de der gro? de ochtend hebben ook de taxis goede maatschappijen. ondanks de gezocht die ze ®aken. de garages op- stuurder nog alleen ta?i?" ten in de tï gen wagen. Verder staak- stuurdenf der vrJïl de ,dag °ok de beI het zeer roerig ^h*a"to s Intu.ssen, w!rd jrüven terwili al van nationale be- beweging ook SÏÏ"- T*,P'„rl|S industrie, waarin de stak",! ae «netaai- van uitbreken staat. in de het punt van gister- De verbonden legers komen steeds dichter bij de 38ste breedtegraad. Gisteren werd voor het eerst sinds lange tjjd deze grens weer in de commu nique's vermeld. De Westelijke vleugel van de legers der V. N. heeft Dinsdag de aanval op de ten Noorden van Seoel ingegraven tegen stander hernieuwd. Generaal MacArthur verklaarde, dat de communisten alleen in het gebied van de rivier de Poechan en van Hongtsjon zich iets van de noordwaarts gerichte opmars der ver bonden legers schijnen aan te trekken, terwijl het aan beide flanken van het front betrekkelijk rustig blijft. De verbonden troepen naderen in het centrum Tsjoengtsjon, liet voornaamste noordelijke bevoorradingscentrum, on geveer 12 Km. ten Zuiden van de grens. Volgens waarnemers zullen de Noorde lijken zich op een verdedigingslinie on geveer 5 K.m. ten Noorden van de breedtegraad terug moeten trekken, aJa zü deze plaats opgeven. De nieuwe linie zou dan komen te liggen op een plaats, waar het dal tussen de heuvels zich ver nauwt. De Noordelijken, aldus deze waar nemers, zouden op vlak terrein niet stand kunnen houden met het oog op de grote vuurkracht der verbonden troe pen. Bij de aanval op Tsjoengtsjon speelden de Zuidkoreanen gisteren een grote ro Zij wisten daarbij een Chinees bataljon bij verrassing uit te schakelen dat in de grootste verwarring werd gebracht en veel manschappen verloor. De luchtmacht blijft zeer actief, terwijl de vloot de Oost- en Westkust van Ko^ca blijft bestoken. De „Missouri" die 'iet gebied van Tsjongtsjon bij de 42e breedte- gfaad heeft bewerkt, heeft rich een 320 kilometer meer zuidwaarts begeven naa>' de belangrijke haven Wonsan aan de oost- kust en bruggen, troepenconcentraties en ksaoaneeretellingéss umgavtltaa. avond besloten de gas- en electriciteits- bedrijven, na haafctig eisen te hebben op gesteld, tot een staking met ongelimi teerde duur, ingaande te middernacht In de loop van de nacht bleek reeds, dat, voor wat de gasbedrijven betreft, in de grote gasfabrieken de staking algemeen werd gevolgd, zodat de gasitoevoer zeer verminderd moest worden. In de loop van de nacht werden de bin nenkomende berichten steeds ongunstiger. De bouwvakarbeiders besloten de staking morgenmidddag te 3 uur te doen ingaan. Uit verschillende centra van de metaal nijverheid vernam men, dat daar reeds stakingen zijn uitgebroken. De mijnwer kers eisen voor heden een antwoord van de regering inzake nieuws loonsverhogin gen. In de reinigingsdienst van Parijs krijgt de stakingslust weer de overhand. Het is duidelijk, dat de communisten van de algemeen erkende noodtoestand, door de sterke prijsverhogingen veroorzaakt, ge bruik willen maken om tot algemene sta king te komen. Maar ze willen de com munistische C.G.T. niet de verantwoorde. Ujkheid laten dragen en laten daarom de cellen werken om z.g. de stakingen van onderop te doen opkomen. De ontevreden heid is immers zo groot, dat ook de socia listische en christelijke werknemers ge makkelijk tot volgzaamheid zjjn te brengen en hun vakcentrales hebben dan ook haar houding zeer verscherpt. De vertegenwoordigers van de christe- sehf ï?kfederatie en die van de socialisti- °<-ue r orpe ouvriere hebben met de mi- dit h!"i£esident een onderhoud gehad en voor ri er,foe geIeid' dat dc grote raad ston t c°yectieve arbeidsovereenkom- ne fprw! 27 Maart bijeen eroepen is. onmtod^fu!eSK®isen echter> (,at die raad onmiddellijk bijeenkomt om nog binnen ae z* uur een algemene loonsverhoging noodzakelijk te verklaren. regering hoopt nog door het in uit- o1 x r» een loonsverhoging van 8 a 10 de werknemers tot geduld te bewegen en bovendien door maatregelen om de prijsstijging te bezweren, dooi middel van subsidies bijvoorbeeld, de storm te bezweren. Hetgeen echter het begrotingsevenwicht weer zou verstoren. Maar van de kant- van de werknemers blijft men «taan. op de «i» van onmiddel lijke toekenning van een duurteschade- loosstelling van frs. 5000 a frs. 6000 per maand en een algehele herziening der loonschalen De ministers zjjn gisteravond, tegen middernacht nog in kabinetsraad bijeen geweest, terwjjl ze hedenochtend weder om ministerraad houden, aangezien de president van de republiek hedenavond j naar Amerika moet vertrekken. Maar tot ergernis van het publiek zet de Ka mer het gepraat over de kieswetherzie ning voort. Om de verkeersmoeilijkheden te ver minderen zijn de nodige maatregelen zeer uitgebreid. Het aantal militaire wa gens is thans op 800 gebracht en de tou- ristencars en autobussen van Citroen op 400. Echter dreigen ook de bestuurders van deze laatste te staken. Ondanks het als billijk erkennen der looneisen is de staking allerminst populair. Daarvoor wekt zij te grote ongerustheid. Parijs was gisteravond kennelijk een dode stad en dat juist op het ogenblik, dat het grote Paastouristenverkeer moest aanvangen. Bewusteloos, tengevolge van rook vergiftiging, was een 36-jarige Ierse zeeman naar het hospitaal gebracht. Men scheen de zaak nogal donker in gezien te hebben en zelfs zó erg, dat de zeeman in de lijkenkamer terecht kwam. Hij kwam daar namelijk bij en zag tot zijn ontzetting, dat men hem reeds als stoffelijk overschot be schouwde. Hij bracht op zijn beurt het halve ziekenhuis in beroering door als lijk, met doodshemd aan, te gaan rondwandelen. Het bleek een vergis sing geweest te zijn en de zeeman was nog juist op tijd aan boord van zijn schip terug, om St. Patrickdag, de grote feestdag van de Ieren, uitbundig te vieren. laaien. Door de hoge golven kon men nog niet op de coaster komen. Verwacht werd dat de douane-autoriteiten in de loop van de morgen zouden trachten het schip te betreden. De Nederlandse schepen „Bantam" en „Prins Willem II" waren ook naar de plaats van de ramp gevaren, terwijl de Britse admiraliteit aan de „Dalrymple". die op thuisreis was na een tocht door de Middellandse zee, opdracht gaf even eens naar het brandende schip te stevenen. Van de reder van de „Bonaire" verne men wö, dat de brand ontstaan moet zijn door het breken van het „dagtingglaasje". een onderdeel van de oliestookinrichting, dat met gasolie gevold was. In een kort telefoongesprek, dat kapitein H. Tuil uit Delfzijl aan boord van de „Knudsen" mei de reder heeft gevoerd, sprak de kapiten als zijn vermoeden uit, dat er in de ma chinekamer gerookt Is. Volgens een Reuter-bericht van heden morgen is de .Bonaire" vandaag de haven van Plymouth binnengesleept door een Britse sleepboot. De brand Zou gedurende de nacht geblust zijn, maai het schip zou zware schade nebben op gelopen. Morgen is het 21 Maart en dan moet officieel de lente beginnen. O, heb geen vrees, dat wij op het veel bezongen thema een loflied zullen zingen. Wij zijn hele maal niet in een stemming om te zingen; zie hieronder! Bovendien, uit onze stu dententijd herinneren wij ons levendig, dat in de klas der Poësis velen van onze klas genoten de lente als „lijdend" voorwerp namen van hun eerste z.g. gedicht. Wij hebben dit nooit gedaan om de eenvou dige reden, dat wij niets over de lente wisten te dichten, wat niet reeds gedicht was en zulks deed voor onze lente-inspi raties de deur dicht. Waarover wij dan wel hebben gedicht? Heus, wij zouden het echt niet weten. Alleen weten wij, dat ons geweten bijkans bezwaard is met een moord op de Muze, want het was knudde Nou, het is met de eerste vespers van. de lente ook knude. Terwijl wij dit schrijven, aan de vooravond van de voor avond van de lente wij werken wat voor om bij te zijn is de zon reeds met Paasverlof, valt er een druilige regen en sijpelt het water mistroostig in het straatje om de hoek over de verstopte goten. Wat een lente-inspiratie! En waar blijft het nieuwe geluid? Ja, dat nieuwe geluid horen t-ij toch wel. Wij hebben ook een licht gevoel over ons. De centen dansen van louter lente-stemming uit onze portemonnaie en in onze achterzak weegt het helemaal niet zwaar, of beter, ongewoon licht; men merkt niet eens, dat men nog wat op zak heeft. Die minister Mansholt heeft even op de voetbal-Zondag drie gaten geschoten in het net van ons huishoudelijk budget. Eerst het brood; dat was raak. Toen de margarine; een voltreffer. Tenslotte het vet: precies in de kwetsbare hoek. En daar staat excellentie Lieftinek nog met een paar ballen klaar, welke ook wel niet houdbaar zullen zijn. Het is triest en wat zullen wij ervan zeggen? Soms moet men verlies nemen en vol houden om straks weer op winst te kun nen spelen. Dat zal ook hier wel dienen te geschieden, maar een leuk spelletje is het op die manier, zeker voor de grote gezinnen, geenszins. Hopelijk maakt men het niet zo erg, dat u j, nog voor het einde, het veld af gedragen moeten worden. ANALYST. Vandaag is het bloemenpark „De Keukenhof' te Lisse geopend- Gisteren legde men de laatste hand aan de tentoonstelling. De vijvertjes worden gevuld. Ter gelegenheid van de ratificatie van het plan-Schuman te Parijs, door ver tegenwoordigers van Nederland, Frank rijk. België, Italië, Luxemburg en Duits land, heeft de leider van de Franse delegatie, Monnet, een verklaring afge legd, waarin hij o.a. de aandacht vestigt op het belang, dat de delegaties het accoord zonder voorbehoud hebben ge parafeerd. Vervolgens wees hij op de drie voorname punten,die de principiële ver andering karakteriseren welke het plan- Schuman voor West-Europa zal brengen: In de Europese steenkool- en staalpoool wordt allereerst geen tijdelijk compromis nagestreefd tussen nationale belangen. In een beperkte gezags-overdracht komt het supernationale karakter tot uiting. Blijkens het voorlopig verslag der Twee de Kamer inzake het wetsontwerp Wijzi ging van de wet buitengewoon pensioen 19401945 achtten vele leden het een grote leemte, dat in de wet is opgenomen he' vereiste van een oorzakelijk verband tus sen verzetsdaad en een eventuele verwon ding. verminking, ziekte, gebrek of zelfs overlijden van de deelnemer aan het ver zet en dat dit vereiste door de organen, met de uitvoering der wet belast, zeer strikt wordt toegepast. Terwijl dit verband niet geheel kan worden gemist, is evenwel in de loop der jaren gebleken, dat de hui dige formulering van dit verband niet gelukkig is en in vele gevallen slachtoffers va® elk pensioen, verstoken houdt, die menselijk gesproken, daarop recht moe ten hebben- Zij stellen vóór in artikel 1 der wet een. derde definitie op te nemen. wel dta van politiekegevangenen: „Onder politieke gevangen worden m deze wet verstaan de personen, die geen krijgsgevangenen, gedurende de vijande lijke bezetting van het rijk in Europa wer den gevangen gezet, geïnterneerd of ge gijzeld door toedoen van de vijand of van personen, die zijn politiek of oogmerken dienden, voorzover zij aan een der drie volgende voorwaarden beantwoorden: 1. Een opsluiting van ten minste dertig I achtereenvolgende dagen hebben onder gaan. 2. Het slachtoffer zijn geweest van mis handelingen. 3. Overleden zijn, ter dood werden ver oordeeld of gebracht door toedoen van de vijand. Overal, waar in de wet wordt gesproken van „deelnemer aan het verzet", zou hier aan móeten worden toegevoegd „of poli tiek gevangene". Een tweede principiële verandering is de samenvoeging van de steenkool- en staalprodnctie door het instellen van een gemeenschappelijke markt voor het gehele gebied der zes landen, waarbinnen alle producenten een gelijke en vrije toegang tot de afzetmarkten zullen verkrijgen en alle verbruikers tot de voorziening. In het bijzonder znlien in perioden van schaarste de totale beschikbare voorraden, zonder aanzien van herkomst, worden verdeeld tussen alle landen naar hun behoeften. Aldus zal ten bate van allen, voor ieder der producenten van deze landen een markt van 150 millioen inwoners worden geopend, dat wil zeggen even belangrijk als de markt der Ver. Staten. Tenslotte ligt aan de voorgestelde orga nisatie vrijheid en initiatief ten grondslag, zo zeide Monnet De ondernemingen zul len volle verantwoordelijkheid dragen voor hun beheer. Het vrije initiatief zal worden hersteld door uitschakeling van de beperkende praktijken der kartels. De verbruikers zullen worden beschermd tegen de buitensporige concentraties van economische macht. De hoge autoriteit, het uitvoerend or gaan van de „pool", is verantwoording verschuldigd aan een gemeenschappelijke vergadering als collectieve uiting der parlementen en aldus van de volken der deelnemende landen. De rechtszekerheid zal worden gegarandeerd door het hof van justitie. Elke overheersing zal worden ver meden en de onmisbare schakel tussen de werkzaamheid van de supernationale autoriteit en de algemene politiek der nationale regeringen zal door 'n minister raad worden verzekerd. Bij de landbouwer J. J. Hofstede, Bovendijk Kwintsheul, heeft een schaap visr lammeren geworpen. Hoewel dit op zich reeds bijzonder is, mag wel als buitengewone bijzonderheid worden ver meld, dat in 5 jaar tjjd, hetzelfde schaap thans in totaal 18 lammeren ter wereld heeft gebracht. De eerste twee jaren wierp het dier telkens 3 lammeren, de laatste drie jaar achtereen telkenmale vier lammeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1