1 op het doornige pad der samenwerking HH Goederenvervoer door de lucht Lente in Keukenhof AUTO Wat voor weer met Pasen Tolk Sherry heeft het kwaad De Zilveren éiêClUÜf iSport-*SpatteHïi Als de parlementen nu maai* niet te lang zaniken DE KLERK eIN De waarde van de bloedproef met geweldige sprongen gestegen Houdt Uw adem fris! ,JDe hagel is voorbij Nederl. voetbaljeugd naar de Riviera Botwimük-Bronstein 9 ▼OENSDAG 21 MAART 1951 PAGINA 4 DE ZWIJGPLICHT VAN DE POLITIE APOSTOLAAT VAN DE WIEG MET PASEN EEN NIEUW KARPET? Is ze in strijd met de tvet? DE KOMST VAN MINISTER PETERS AUTO MET VIER KINDEREN TE WATER MUTATIES LEGERMACHT T" DE BLUDE INCOMSTE VAN HET BOLLENSEIZOEN Door A. HRUSCHKA Kleuterende hagel HOCKEY-ELFTAL TEGEN IERLAND ONGEWIJZIGD BELG ROSSEEL WINNAAR IN RONDE VAN NOORD-AFRIKA Big ONBEVREDIGENDE TEST-DRAW adlS »i^VTcU^?Ver. Neen, Dat wil zeggen; ik heb heel EXTRATREINEN MET PASEN Scliuman's eerste succes Ongetwijfeld was het voor de Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman een triomfantelijk ogenblik, toen Maandag jj. te Parijs de nes delega tieleiders hun paraaf zetten onder het ko len- en staaldocument van 105 gedactylo- grafeerde pagina's met ongeveer 20.000 woorden; ook al verschilt dit stuk aan merkelijk, in zekere zin zelfs principieel van de idee, welke de ontwerpers en onder dezen neemt Monnet een belang rijke plaats in de 9de Mei 1950 lanceer den. Vooral op het politieke vlak zijn wijzigingen doorgevoerd vooral wat „de hoge autoriteit" betreft; en van het aan vankelijke doel, dat toen geformuleerd werd: „de productie 'aan kolen en staal) zal do gehele wereld ten goede komen,, zonder onderscheid of uitsluiting, om aan de vooruitgang van de werken des vredes bij te dragen", is na Korea weinig over gebleven. Was er toen een zorgwekkende overvloed aan beide artikelen, thans eist de oorlogsindustrie de gehele productie op; en „de werken des vredes" zien zich een allerschamelste portie toebedeeld; als zij al iets krijgen. De parafering van Maandag is intus sen nog slechts een eerste étappe van %t lange weg, welke het Schuman-plan «Eeit af te leggen vóór het aan de prac- toe is. ïot dusverre hebben de besprekingen in hoofdzaak (niet uitsluitend) over de economische en financiële aspecten van het plan gelopen: politiek, d.w.z. voor al wat het vraagstuk van het hoge gezag aangaat, is nog te veel opengelaten om reeds nu al te uitgelaten juiehtkreten te doen horen. Straks, waarschijnlijk na de terugkeer van president Auriol en mi nister Schuman van hun bezoek aan de Verenigde Staten, zullen de minis ters van buitenlandse zaken van de bij de overeenkomst betrokken landen: Frankrijk, Duitsland, Italië. Nederland, België en Luxemburg, de nog met ge regelde politieke kwesties oplossen, ter wijl zij ook wijzigingen in het reeds ge parafeerde document kunnen wensen, wordt overeenstemming bereikt, dan wordt het verdrag ondertekend; cn komt dit voor de parlementen, waarvan er enkele de zaak grondig zullen wil len bezien. Ofschoon men momenteel op timistisch denkt over de uiteindelijke parlementaire aanvaarding van 't Schu- man-plan, verheelt men zich tochniet, dat bijv. in Bonn harde noten zullen worden gekraakt. Zelfs een aanneming met een kleine meerderheid met de onverbiddelijke oppositie van_ de grote socialistische partij, zou 'n minder aan genaam gevoel achterlaten. Al te enthousiaste juichkreten zijn dan SSSl Het Is so eenvoudig al» het el van Columbus. Even naar DE KLERK an U hebt een enorme keuze uit de grootste voorreed karpetten, zeer verschillend ven soort en dessin, maar alle bijsonder voordelig tn prijêl Zuiver wellen WILTON KARPETTEN Prachtige Perzische dessins 190 290 159.90 200 x 300 ,169.90 Extra zware kwaliteit 200 x 300 £13.50 Bijzonder sterke AXMINSTER KARPETTEN prima kwaliteit in grote verscheiden heid van dessins 200 x 300 476.50 Ons bekende IJzersterke HOLTAP KARPET bieden wij thens nog een legen de exceptioneel lege prijs ven 200 x 280 54.75 WALENBURGEP.WEG „WINKELST AO-BUJOORP" BEUERLANDSELAAN ook wij schreven het reeds voor barig. Het zou niet de eerste maal in de geschiedenis van de jongste halve eeuw zijn, dat de toon van de parlementaire debatten een domper zette op de opti mistische verwachtingen, welke over een initiatief, dat evident ten doel had de volken nader tot elkaar te brengen, bij de parafering werden gekoesterd en, weinig goeds voor de toekomst voorspel- de. We behoeven slechts even te denken aan Volkenbond, Locarno-verdrag en. Verenigde Naties, om over de vele regio nale pacten, welke in de tussen-oorlogse periode werden gesloten, nog maar te zwijgen En toch! Zelfs met alle bittere erva ringen van het verleden voor ogen, heeft men ditmaal het gevoel, dat er achter het Schuman-plan een dynamischer kracht schuil gaat, dan alleen een plato nisch ideaal. Want het Schuman-plan is verre van een louter woordenspel over toenadering en vrede. Het bezwaar, dat wij zovele jaren reeds geleden tegen het toen zo opgehemelde Locarno-pact in brachten, was, dat het wel de sympto men, maar niet de internationale kwaal zelf aantastte. Nu wordt zeer concreet doorgedrongen tot de haard der gevaren, welke meer dan een eeuw lang Europa hebben bedreigd: er wordt op econo misch terrein zij het op een beperkt, Mr S. J. Timmenga uit Amsterdam, heeft voor de Hoge Raad gepleit in een zaak, waarin de rechtbank te Amster dam een veroordeling heeft uitgesproken tegen A. van der B„ aldaar, op grond van het besturen van een motorrijtuig onder invloed van sterke drank. De rechtbank heeft by dit vonnis mede ge oordeeld op grond van de bekende bloed proef. Een der door mr Timmenga voorge dragen cassatiemiddelen klaagde erover, dat de rechtbank bij haai- beslissing feforuik heeft gemaakt van een dergelijk ewijsmiddel. Onze wet. aldus pleiter, omringt de verdachte tijdens het voor onderzoek met de nodige waarborgen, opdat niet tekort zal worden gedaan aan zijn menselijke rechten, zoals beschreven in de Grondwet. Een onderzoek bijvoor beeld aan de kleren is alleen mogelijk onder bepaalde voorwaarden, welke In de wet genoemd zijn. Bij de bloedproef gaat men echter verder: men onderzoekt dan in het lichaam en brengt de ver dachte wonden toe. Dit achtte pleiter in strijd met de wet. Men staat deze metho de toe. omdat zij een medische is. Is men echter die mening toegedaan, dan dient een arts deze bloedproef te verrichten. In casu blijkt hiervan uit het vonnis niet. De woorden van het vonnis duiden erop, dat de verbalisanten het bloed af tappen. Pleiter concludeerde dan ook tot vernietiging van het vonnis. De advocaat-generaal, jhr mr Van Ascn van Wijck, zal op 3 April concluderen. maar dan toch een uiterst gewichtig ter rein samenwerking gebracht, waar tot dusverre slechts concurrentie, tegen werking en ondermijning werden be oefend: de handen, welke tot nu toe te gen elkaar waren opgeheven, worden ineengelegd om gemeenschappelijk aan welvaart en vrede te werken. Er wordt veel over de bitter noodza kelijke integratie van West-Europa ge sproken. welke dan het best zou kunnen warden bereikt langs de weg van het functionele federalisme, d.w.z door mid del van sterk bindende overeenkomsten op belangrijke gebieden van het inter nationale leven. We hebben reeds, naast de Westerse Unie en de Benelux (nog steeds in wording), de Raad van Europa, het Atlantisch pact en de Europese Be talingsunie. Als straks het Schuman-plan werkelijkheid zal worden, schrijden we weer een stap voorwaarts; en een uiterst belangrijke. Zoals de Fransman Monnet Maandag jj. op een persconfe rentie zeide: „Wij willen de aandacht vestigen op drie essentiële punten, die de fundamentele omvorming kenmerken, welke het plan-Sohuman in' West-Europa wil verwezenlijken. Eerstens op het supra-nationale karakter van de Euro pese kolen- en staalgemeenschap; ver volgens op de totstandkoming van een markt van 150 millioen verbruikers en op de vergemeenschappelijking van de schatten aan kolen en staal; en tenslotte op de uitschakeling van de beperkende practijken van de kartels en van de ge weldige concentraties van economische macht". De Duitse delegatie-leider, Hallstein. voegde hieraan de hoopgevende woor den toe: „Wij hebben de grondslag ge legd van een Verenigd Europa, waarin de volken zullen kunnen leven. Nooit weer zal een oorlog ons moeten kunnen scheiden'. Als deze verwachtingen, welke nog in de toekomst, mogelijk echter in een na bije toekomst, liggen, verwezenlijkt wor den, zal men inderdaad ten volle mogen zeggen, dat het plan-Sohuman een dy namische kracht op de weg naar de een wording van West-Europa is geworden. n. B..J „ppf. si,teren uitsnraak Katholieke vrouwen van het aartsbis- De Hoge Raad heeft gisteren uitspraak Mün<;ih9ri hebben lich op initiatief gedaan in het beroep van de Haarlemse inspecteur van politie G. van S. tegen een arrest van het gerechtshof te Amster dam. Deze inspecteur was belast met bet onderzoek in de „Velser affaire" en werd ervan beschuldigd zijn zwijgplicht betref fende dit onderzoek te hebben geschon den door mededelingen te doen aan een zijner tipgevers. De Haarlemse rechtbank sprak hem vrij, welke vonnis echter vernietigd werd door het hof te Amsterdam, aat een maand gevangenisstraf oplegde. De Hoge Raad overwoog o.m., dat dooi de inhoud van de ambtseed mede wordt gestaafd, dat de aard van requirants ambt een zwijgplicht meebracht en aanzien van de Inhoud der processen-verbaal je gens eén tot kennisname onbevoegde. Het cassatie-beroep werd op deze en andere gronden verworpen. van Fraai dir Helene Stöcklo aaneengeslo ten om te trachten door het „Apostolaat van de wieg" het kinderleed in Duits land te verzachten en de jeugd in deze na-oorlogse jaren te steunen. Het aposto laat heeft zich tot taak gesteld overal te helpen, waar moederlijke liefde nodig is. Arme moeders, zonder onderscheid des geloofs, zullen door da leden worden bijgestaan. De nieuw benoemde minister van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen ir L. A. H. Peters, zal in de naoht van Vrijdag op Zaterdag 30 Maart per K.L.M. uit Curasao naar Nederland vertrekken. Gistermiddag nam de heer P. P. uit de Van Beverninkstraat te Den Haag vier nichtjes en neefjes, oud 9, 1, 6 en 4 jaar meè voor een autoritje. Op de Toussaint- kade kon hij zyn wagen niet starten wes halve hij de motor met de slinger wilde aanslaan. Dit lukte hem ook, joch zodra de motor draaide reed de wagen pardoes het water van de Toussaintkade in. Ver moed wordt, dat een van de neefjes, die voorin zat, op het ogenblik, dat zijn oom de motor aansloeg, de wagen in de eerste versnelling heeft gezet en op het gas pedaal heeft gedrukt. Met behulp van de heren J. van Iperen uit Haarlem en G. van der Kruk en C. M. Tuyt uit Den Haag, die ijlings toeschoten, lukte het P. spoedig het schuifdak van de auto te openen en de kinderen in veilig heid te brengen. Behalve dat de redders en de kinderen er door de modder van de Toussaintkade als morianen uitzagen, had het ongeval geen ernstige gevolgen. De brandweer heeft de wagen uit het water gehaald. Het vervoer van goederen door de lucht neemt nog steeds sterk toe. Welk een factor het luchtvrabhtvervoer ria de oorlog is geworden, moge blijken uit het feit, dat de vracht voor een maatschappij als de K.L.M. in 1950 n*im 16 pet. van baar inkomsten betekende. Insiders zijn van mening, dat de grote animo voor dit vervoer, die zdch vooral de laatste tijd sterk manifesteert en als gevolg daarvan elk beschikbaar plaatsje in de vliegtuigen met vrachtgoed wordt opgevuld, moet worden verklaard door het feit, dat de verzenders bereid zijn de hogere vrachtkosten te betalen om toch maar zo snel mogelijk de gelden en daar mede hun kapitaal terug te krijgen. De onzekere tijden maken de fabrikanten huiverig voor een lang transport, het geen altijd een langer wachten op de gelden met zich meebrengt, iets dat bij de huidige schaarste aan kapitaal dub bel drukt. Het grote aanbod van lucht vracht moet echter tevens gezien worden in het licht van het nog steeds bestaande tekort aan scheapsruimte. Voor de oorlog bestond nauwelijks een intensief goederentransport door de lucht. Het vraehtbedrijf van de K.L.M. b.v. werd toen door een handjevol em- ployé's verzorgd. Thans beschikt de K.L.M. over een apparaat van 450 men sen, die zich uitsluitend met het goede renverkeer bezig hoonden. In December '45, toen het vraehtbedrijf van de K.L M. weer begon te werken, bestond de vracht voor het grootste deel uit bloemen, aard beien en eendags-kudkens. Deze worden (hans natuurlijk ook nog vervoerd, doch By K. B. is de directeur materieel van het wapen der militaire luchtvaart, reser ve-kolonel prof. dr ir G. Otten bevorderd tot res. generaal-majoor van dat wapen Tot commandant in het 2e genipcom- mandement is benoemd de ko'onei J. L. Doornbos van het wapen der genie. Een paar Wybertjes zijn voldoende om de onaangename na smaak van sigaar o! cigaret te verdrijven. Wybert voorkomt ro* kerscatarrh. wrnnr Alléén in dozen 32, 45 en 70 cent Ook verkrijgbaar:Wybert met menthol. naar verhouding L> de „nieuwe lucht vracht", zoals machines, textiel, pharrr.a- ceutische artikelen en electrise',e appa raten, sneller uitgegroeid. Talrijke extra vracfatmachines worden ingezet om de stroom van goederen, die voor luchtver voer worden aangeboden, te verwerken. Alleen reeds in 1950 werd op de Noord- Atlantische route door door hie 'op vlie gende loxxhtv&artmaatseharppijeii 6.000 Ion vracht vervoerd. De K.L.M. nam hiervan 16 pet. voor haar rekening- De K.L.M. is thans begonnen met een voorlichting van de industrie voor de verpakking van door de lucht te verzen den goederen. De verpakking kan name lijk in vele gevallen aanzienlijk lichter zijn, gezien de korte reisduur en het af wezig zijn van gevaar voor waterschade. Maar voor de luchtvaartmaatsonapipyen rijst de vraag of zij op den duur niet zullen moeten overgaan tot het aanschaf fen van speciale vrachtmachines. HU IS AANWEZIG BU ALLE samen- b.v. óf Wisjinski zelf te horen of de man. komsten van de politieke groten lei die vertaalt, wat hij zegt aarde. Wanneer president Auriol Np. Is George Sherry iemand met vtr- van Frankrijk en president Truman van beeldingskracht en gevoel. En wanneer de Verenigde Staten straks te Washing- de felle Sovjet-Rus spreekt, in we.xe ton zullen confereren, zal aan hun zyde bijeenkomst van de Verenigde Ni des ook. een tolk staan. dan vertaalt hij niet machinaal en mono- c Op deze tolken nwt een aloud odium, toon, zoals het merendeel zijner collega's, omdat ze er niet altijd in slagen de be- maar hij volgt Wisjinski op de voet. wat doeling der woorden juist weer te geven, betreft diens stembuigingen en stemver- Onlangs vertaald* een tolk op een ver- hogingen. En als de Sovjet-Rus zich op- saderinr van een zeer achtenswaardig windt en onaangename dingen zegt, of internationaal instituut dat noodlijdende bijtend ironisch zyn tegenstanders of volleen van levensmiddelen voorziet, het derzelver voorstellen hekelt doet ooit woord vlees, door een dar aanwezigen in George Sherry dit. ziin eigen, weinig bekende landstaal ge- Het resultaat is, dat velen hem voor bezdfiri. met „flesh" inplaats van met een vurig communist versdyten cue zyn meat" Aldus wekte hij de indruk, dat best doet, om het woord van Moskou zo het om' mensenvlees ging effectief mogelijk weer te geven. Wis- GelukÜU stond deze tolk geen oom- jinski van zijn kant is heel tevreden over monistische spreker ter zijde. Andera zou hem en wil geen andere tolk En soms hij een tumult van Je welste ontketend nemen ze samen eerst een belangrijke hebben Want wie de redevoeringen van redevoering door. een communist vertaalt en aldus diens Vijf millioen mensen hebben to> dusver «i-rmseanda bevordert zo oordeelt het naar de beraadslagingen van de V. N. te nubliek althans heeft het hard te ver- Lake Success en Flushing Meadows ge- antwoorden. luisterd. En heel wat hebben zich zitten Vooral indien hij verbondon is aan de ergeren, als George Sherry optrad als His Veiligheidsraad en daar speciaal als tofk Masters Voice. Honende opmerkingen aan voor de Sovjet-Russen optreedt, hun ver- zijn adres waren het gevolg. En nog dachtmakin°en en beschuldigingen in het steeds komen ze los. In dreigbrieven, vertalend. wordt hem te verstaan gegeven dat men Zo'n tolk is de arme George Sherry, zyn „letterlijke" vertalingen allesbehalve Deze vlotte niet onsympathieke jonge- apprecieert. En telkens blijkt, hoe het pu- man met de'verlokkelijke naam heeft het bliek George Sherry met ri)» „master te enen male bii het Amerikaanse publiek vereenzelvigt en meent, dat hij eigenly verkorven Hii is een van de vele tolken, zelf aan het woord is, om vol enthousiaj- die terwijl de voornaamste afge.-aardig- me de stellingen van het Kremlin te ver- den smeken. direct hun redevoeringen kondigen. vertalen met. slechts een achterstand van Hij heeft kort geleden bekend laten drie of 'vier woorden. Tot de bezoekers maken, dat hij als student een anti-com- toe worden in staat gesteld, door middel munistisch blad geredigeerd heeft en van koptelefoons te luisteren en ze be- steeds op de republikeinen stemt. Hel hoeven die slechts wat te verstellen, om hielp niet. Op de vooravond van de lente heeft de „Keukenhof" In Lisse zijn poorten weer ontsloten. Het vorig jaar kon men bjj de opening nog spreken van een nieuwe lente een nieuw geluid. Thans la deze plechtigheid ai een oud en ver trouwd geluid geworden; de blijde in- conste van het bollenseizoen. Bij de opening van dit lentefeest kon de voorzitter, de heer T. H. van Waveren, in het paviljoen talrijke gasten welkom heten, onder wie zich bevonden: de minister van O.K. en W.. prof. dr F. J. Th. Rutten, de ambassadeur van de Ver. Staten mr Selden Chapin en diens echt genote, dr A. Plesman, de landbouw- attaché's van België en Canada cn enkeie burgemeesters uit de bollenstreek. In zijn openingswoord verklaarde as heer Van Waveren, dat de „Keukenhof niet alleen gezien moet worden als een blijvend middelpunt van de jaarlijkse bloeiperiode, maar dat deze bloementen toonstelling ook bedoeld is als een waar dige reclame voor de Nederlandse tuin bouw en het bloembollenbedryf in het bijzonder. Zonder twijfel aldus spr. zal deze tentoonstelling, die louter en alleen gedragen wordt door de liefheb berij van de inzendeis en het bestuur, een niet te onderschatten stimulans zijn voor de vergroting van de export. Ofschoon het bestuur nog steeds werkt met een Stichtingskapitaal van honderd gulden, slaagde het erin, deze tentoonstelling zonder enige subsidie renderend te maken. Het batig saldo vai: verleden jaar is aangewend, om de aanleg belangrijk te verbeteren en t« vergroten, en bovendien een waren- 36) Mr. Ullmann hield even op en keek Hempel vol verwachting aan. Hempel zweeg En Ullmann ging voort: De rest is nog al duidelijk, olricn von Turnwald is twintig jaar weg ge weest. Dus is hij niet op de hoogte met de omstandigheden op Sperber-Eck. Zyn vader is intuseen overleden. Welke testa mentaire regelingen heeft die getroffen? Op de eerste plaats moet dit vastgesteld worden. Dan komen de huidige toestan den op Sperber-Eck aan de beurt. De advocaat, die op dat tijdstip al de zaken der familie von Turnwald waarnam; de man, die indertijd ook de onderhandelin gen met de ontaarde zoon leidde, hem geld bezorgde en naar Zuid-Amerika af- scheepte, die man leeft nog. Hy, die van alles zo goed op de hoogte is, ook van het verstoten van de oudste zoon en van het met hem gesloten accoord, is als tegen stander het meest te duchten. Hy zal ai het mogelijk doen om Ulrich's aanspra ken te verijdelen. Heel zeker bezat mr. Wendland documenten, waarop hy zien kon beroepen. Hebt u in de map iets van dien aard gevonden? vroeg Hempel. Misschien een i acte van afstand? Neen. Maar 't is duidelijk, dat fett huis van 2000 vierk. meter op te richten. Tenslotte dankte de heer Van Wave- ren de instanties, die er aan medewer ken, dat de roem van „Keukenhof" tot ver over de grenzen uitgaat. Scheen de zon nog speels op het audi torium, toen de heer Van Waveren zijn openingsrede uitsprak; de Commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper, moest spoedig zyn stem verheffen, omdat de begeleiding van de kletterende hagel al te veel acoustische storing te weeg bracht. Namens het provinciaal bestuur gaf mr Kesper de verzekering, dat de over heid gaarne riet, hoe in „Keukenhof" de bloemetjes buiten gezet worden. Ver boven het gemeentelijke en provinciale belang zag de Commissaris de nationale betekenis van deze tentoonstelling. In de eerste plaats draagt „Keukenhof In be langrijke mate bii tot de vermaardheid van bollenstreek en bollenteelt, maar mr Kesper wilde dit fraaie buitengoed tevens zien als een niet onbelangrijk cul tuurelement. Nadat mr Kesper nogmaals gewezen had op het nationale belang van deze onderneming, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Toen de heer Van Waveren het ver lossende woord „de hagelbui is voor bij!" gesproken had, toog het gehele ge zelschap naar bulten, waar de bloem. hoofc/jes van de stoutmoedigste bolge wassen; juist van hun schrik bekomen waren. De hoge gasten waren de eer stelingen van de duizenden belangstel lenden, die, begeleid door de prille voor jaarszon, kunnen dwalen door dit lust hof van lentebloemen, loofbomen en wa terpartijen. Gistermorgen is de Nederlandse Jeugd- ploeg, die gaat deelnemen aan 't F.I.F A.- toumooi. onder leiding van de vice-voor- zitter van de K.N.V.B.. Ir H. F Hopster en vergezeld van trainer Kaufman en nog enige officials per trein naar de Franse Rivièra vertrokken. Hedenochtend zou men te Cannes aankomen en de spe lers met hun trainer worden daar onder gebracht in een schoolgebouw: het Lycée Cemot. Morgen (Donderdag) wordt te Monaco de eerste wedstrijd gespeeld en wel tegen Noord-Ierland waarvan de uit slag bepalend is voor eventuele volgende wedstrijden. Voor deze rets zijn de volgende spelers (1618 jaar) uitgenodigd: A. Brusselers (AGOVV), A. v. d. Hurk (Eindhoven) N v. d. Lee (HFC). J v. d. Stokker (PSV). J. v. d. Hoek (Feijenooid), A. v. d. Brink (RCH), M. van Woerden (Feijenoord). A Wagteveld (Enschedé). G van Lier (PSV). G Hol (Feijenoord). C. Blaauw (Heeren veen), J. de Wit (De Valk), J. Maltha (SVV), P. v. d. Kuil (VSV). A Rijnvis (BMT). De definitieve samenstelling van het elftal zal pas vóór de wedstrijd ge schieden. Voor wie daarvoor nog interesse mocht hebben, de spelers logeren dus ln het Lycée Cemot aan de Boulevard Carnot te Cannes (tel 90.136). de officials in het Hotel de Hollande aan de Avenue d'Oxford te Cannes (tel 92.612). Op de terugreis blijft het gezelschap nog een dag voor „sightseeing" in Parijs en het wordt Donderdagochtend thuis terug verwacht. HetNederlandse hockey-elftal, dat pn- dag J.l. een 30 zege op België behaalde, zal in dezelfde opstelling ln het veld ko men voor de wedstrijd tegen Ierland op 31 Maart a.s. te Dublin: Gouka (H.D.M.); Derckx (Venlo) en Drijver (Togo): Ancion (Kampong). Loggere aanv. (La ren) en Tiel (HHIJC); Van Heel (HHIJC), Boerstra (HHIJC). Kruize (HHIJC), Reyntjes (Venlo) en Esser (Togo). Het B-elftal der heren speelt op Twee de Paasdag in Den Haag tegen de Engelse ploeg van Cambridge en is als volgt sa mengesteld: Richter (Hilversum): Zwartendijk (Delft. Stud.) en Rahussen <BTcckenbroek (Togo), Eschaurier (H.D.M.) en Wagener (Hilversum); Tholen (Be Fair), Hooghiemstra (S.C.H.C.), Kodde (Victoria), Van der Valk (Delft. Stud.) en Wehry (HH.IJ.C.) Ook de tweede partij om het wereld kampioenschap schaken tussen de Russen Botwinnik (titelhouder) en Bronstein (uitdager) is, na voorzetting van de op de 41ste zet afgebroken stelling, in remise geëindigd. Botwinnik, specialist in de analyse als hij is. slaagde er in de juiste voortzetting van de tweede partij, die in zo'n moeilijke positie voor hem was afggebroken, te vinden. Hierdoor kwam plotseling Bron stein in het nauw en aanvankelijk was zijn verdediging tegenover enkele dreige menten van zwart vrij wankel en onze- ker.Door afruilen en een pion-offer heeft Bronstein ten slotte nog remise kunnen forceren. Wit Bronstein Zwart Botwinik. 41. D f5—g4; 42. c5—c6, e6g5 43 c6c7; T b4—c4. 4. T £3 x b3, e5c4. 45. D b2—f5; g5 x h4. 46. R g3— f4- T c4 x c7. 47. T d6 x R e6; Dg 4 x T e6. 48. R f4 x T c7; D e6 x T b3. 49. D 12— f5 schaak, remise. De stand was toen: Wit: K h2, D f5, R c7 en pion g2. Zwart: K h7, D b3, R g7 en pionnen e4, h4 en h6. De Belg Andre Rosseel heeft de Ronde van Noord-Afrika (welke van 6 tot 17 Maart duurde) met ruim 4 minuten voor- ondervond in de zware slag die hij moest voeren tegen de sterke Franse coalitie, welke gevormd werd door renners ais Fachleitner, Desbats, Vamajo, Quentin, Meunier en Menon. In de eindrangschikking werd Rosseel in 64 uur 4 min. 31 sec. op de drie naaste plaatsen gevolgd door Quentin, Varnajo en Fachleitner, terwijl Meunier en Menon resp. zevende en achtste werden en Cal- lensals negentiende eindigde. Advertentie De ploeg van de universiteit van Yale (Ver. St.) heeft met 3 min. 47$ sec. een nieuw wereldrecord 4 X 100 meter vrfie slag gevestigd (oud record 3.48,6), De Eygelshovensc voetbalclub Laura (3e klas K.N.V.B.) brengt op Paos-Maan' dag 26 Maart een bezoek aan Aken en ontmoet daar met het eerste en tweede elftal de V.f.B. Aachen '08. Daarmee is Laura de eerste Nederlandse voetbalver eniging die na de bevrijding een bezoek aan Duitsland brengt. Zoals wij al eerder zeiden: er komt voorlopig niets van een ontmoeting tus sen Randolph Turpin eit an Jan de Bruin, want Turpin bokst op 26 April tegen de Italiaan Tontini en op 7 Mei tegen ae Fransman Walzack. Te Heerlen is op 53-jarige leeftijd over leden de bekende oud-KNVB-scheids- rec.hter Jean Wevers. - De derde partij tussen Botwinnik en Bronstein is afgebroken met een klein maar volgens experts tè klein positioneel voordeel voor Botwinnik. Op de weg tussen Rome en Napels ver beterde de Italiaanse coureur-construc teur met een wagen van eigen fabrikaat twee, op naam van de Engelsman Gard ner staande wereldrecords in de klasse 1500—2000 c-c. De nieuwe records: 1 km. vliegende start 298.507 km.; 1 Mijl met vL start: 290.552 km. ft. Taruffi's wagen bevatte een Maserati-motor met compres sor. Op 30 en 31 Maart a.s. organiseert ce R..A.C. Noord opnieuw de. Noordelijke drie provinciën-rit. De wedstrijd bestaat uit een nacht-traject over 290 km. (gem. 36 km. u.) en een dagtraject van 300 km. (gem. 40 km. u.). Op de METS-banen te Scheveninyen wordt Zondag 22 April' a.s. een tennis wedstrijd NederlandDenemarken ge speeld, in het kader van- de voorberei dingen van onze ploeg voor de strijd om de Davis-Cup. I ,1 lijst franco thuis. De eerste testwedstrijd tussen Engeland np deelnemers en Nieuw-Zeeland eindigde heden te Christchurch in een draw. Nieuw-Zeelana scoorde 417/8 en 84/3, Engeland 550 Bailey bleef met 134 n.o. Een zeer onbevredlgen resultaat na vier dagen van ondernemen cricket. Het is ditmaal wel een zeer vroege Pasen en al hebben wij kans op eIns een zonnetje; er kan nog wel eens een Maartse bui tussen vallen. Maar in ieder geval «tt V ^feest vreugde verhogen door U-acteren op een heerüJ Ni^eijer; Paarsmerk-Koffw dag een feestdag! En Udseniet dan dubbel, want zonder kosten Lart U met Niemeij er s waardepunten "(ook op de pakjes Gala-Thee en Princess- •nfeè) het prachtige ,,Safira"-tafelbestek S elkaar. Voor een betrekkelijk gering aantal punten kunt u al een mooi stuk Safira krijsen. Een briefkaart aan Th. Niemeyer N.V„ afdelihS Geschenken, te Groningen en U ontvangt per omgaande de geschenken- st franco thuis. ne deelnemers aan de grote Nlemeijer prijsvraag, worden verzocht nog even geduld te hebben, daar wegens een ovèrstelpend aantal inzendingen de uit slag eerst na Pasen bekend kan worden gemaakt. dossier gestolen werd met geen ander doel, dan om zekere papieren, die Ul- rich von Turnwald last konden veroorza ken, te laten verdwijnen. In een afschrift, van het testament van de oude heer Von Turnwald wordt van de oudste zoon niet gerept By die uiterste wilsbeschikking wordt mevrouw Sihylle von Turnwald tot universeel erfgename, aangesteld: haar kinderen, Roland en Veronica krij gen hun wettig aandeei van het nagela ten vermogen. Maar 't lijdt geen twijfel, dat Wendland ook door mondelinge, eventueel onder ede afgelegde verkla ringen de aanspraken van clc uit Ame rika teruggekeerde Von Turnwald had kunnen vernietigen. Hij moest dus uit df» wc2 worden geruimd. Dit. was ook het geval me: Anna Milden, nadat zij de van haar gevraagde diensten bewezen had. Dan had Ulrich de handen vrij. Voor de wet was hij nog steeds de eerstgeboren zoon en in geval er geen verzet kwam de wettige erfgenaam. Zijn recht zou zelfs het testament ongeldig hebben ge maakt, omdat hij daarin niet genoemd wordt; hij had kunnen aanvoeren, dat het in zijn toenmalige vorm gemaakt was onder de valse veronderstelling van zijn Klugc gepleegde moord en de rol, door Andagola met zijn zilveren auto en zijn sprekende familiegelijkenis met de Von Turnwald's in heel de zaak gesipeeld? Nog steeds verzette zich iets in hem heftig ertegen de politie zijn laatste kaar ten bloot ie leggen. Doch moest hij ar niet toe besluiten, nu Ullmann toch reeds zoveel v/as te weten gekomen? Hoe zou den zij langs uiteenlopende wegen hun ■doel bereiken? Zonder het te weten zou den zij elkaar ieder ogenblik' moeilijk heden veroorzaken. Hij bleef voor Ullmann staan: Eerst nog een vraag, mijnheer: Hoe weet n dat eigenlijk allemaal? Zeker niet enkel uit Turnwald-documenten? O neeni Die zeggeneer niet veel van, want het voornaamste is er uit verwij derd. Uit die documenten ben ik alleen het bestaan van Ulrich von Turnwald te weten gekomen. Onder de kwitanties lig gen er enige van 't bestuur der gevange nis van Stein over geldzendingen van mr Wendland ten profijte van de gevangene Ulrich von Turnwald, wie zekere facili teiten waren toegestaan. Dit trok onmid zeg je van die verrassende wending in de zaak? XX. Silas Hempel zei eerst niets. Hij was opgestaan en Mep onrustig op en neer. Moest hij Ullmann in de waan laten, dat Meller inderdaad Ulrich von Turn wald was en voor eigen rekening had gewerkt? Of was au het ogenblik gekomen om hem aüe* t* zeggen? Ook de op Gottfried copie van een brief van Wendland aan ritmeester Sylvester von Turnwald, waar in wordt medegedeeld, dat met Ulrich alles Is geregeld volgens het verlangen van zijn vader, en dat de jonge man on middellijk na zijn ontslag uit de gevange ls naar Buenos Aires is getrokken, in we.- ke stad het grootste gedeelte van he. over eengekomen kapitaal te zijner beschik king werd gesteld. Eindelijk vond lk m de map nog een (brief vao Ulrich. von Turnwald zelf aan mr Wendland. In d - brief, afkomstig uit Montevideo en „cd. teerd uit hetzelfde jaar, dankt Uhicn ae 'bl—^mteScwoon hartelij k. Ui7 dezc ^chralè gegevens ontwikkelde zidi voor mij een familiedrama, waarin ,7 Wendland een rol had gespeeld. En, beste HennpeX 2ij herinnerden my ook onmiddellijk aan hetgeen je naar voren bracht, toen wij voor de eerste maal over de door Wendland nagelaten papieren spraken. Plotseling kwamen mij je ver moedens niet meer zo fantastisch voor, en ik besloot, de zaak eens grondig te on derzoeken. 't Scheen mij het eenvoudigst toe. om Stein rechtstreeks inlichtingen te vragen. Dat heb ik vanmorgen per tele foon gedaan, met aanduiding van de data der kwitanties er. van de naam Von Turn wald. In de gevangeis te Stein schijnt voorbeeldige orde te heersen, want heel spoedig was ik in t bezit van de gevraag de inlichtingen. En toen? Hebt u intussen de een of andere maatregel getroffen? O zeker! Ik heb mij onmiddellijk per telefoon in verbinding gesteld met de politie te Graz, en ook rechtstreeks met Roland von Turnwald gesproken. Zo ver nam ik alles met betrokking tot de dood van Anna Milden. U hebt toch, naar ik hoop, bij uw onderhoud met Graz niets van de geschie denis van Ulrich von Turnwald v.rra- den? vroeg Hempel driftig. wen, zo maar en passant gevraagd of men soms iets wiat over de lotgevallen en 't verblijf van de oudste zoon van wylen ritmeester Von Turnwald. Het antwoord luidde dat men niets wist aangaande het 'bestaan van een tweede zoon. Roland von Turnwald antwoordde, dat, zijn broer Ul rich' reeds twintig jaar dood was. Toen verzocht ik, met mevrouw Von Turnwald te mogen spreken, doch man antwoordde, dat zij aan een zenuwaandoening leed en dat de dokter iedere herinnering aan die zaak streng verbood. Daarmede moest ik mij voorlopig te vreden stellen. Verder heb ik een onzer bekwaamste beambten, Hirschfelder, die je kent, naar SicJiöIfsld mGt de oipdirs-cftrt, sl* les wat er op Speiber-Eck omgaat, zoveel mogelijk in het oog te houden, zonder dat men het bemerkt. Want aangezien thans voor Meller-Turnwald de baan vrij is, ge loof ik, dat hij nu wel spoedig zal trach ten, zijn eigenlijke doel op te treden als erfgenaam te bereiken. Ik geloof verder, dat hij het eerst zal proberen, door zich als terugkerende zoon aan zijn moeder voor te stellen. Hij vleit zich waarschijnlijk met de hoop, in de eerste ontroering van het wederzien zonder slag of stoot de beoogde positie te zullen her overen. Hirschfelder, die reeds naar Si- chelfeld is vertrokken, heeft een arres tatiebevel ten name van Ulricb von Turn wald bij zich, en wij mogen vertrouwen dat de misdadiger zrl worden aangehou den, zodra hij rich op Sperber-Eck ver toont. (Wondt vervolgd: I11 verband met de Paasdagen laten de Spoorwegen weer heel wat extra-treinen lopen tussen die van de gewone dienst- r®geiing door. Het begint al morgen, maar dan beperken zij zich evenals Vrij dag vrijwel geheel tot verbindingen naar en van het Noorden. Zaterdag echter en Maandag en Dinsdag lopen de voor- en volg treinen kris kras door heel het land en ook van en naar België. Aan de stations verstrekt men over hun loop nadere inlichtingen. mm DONDERDAG 22 MAART HILVERSUM II (298 M.). 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 825 Plechtigheden van Witte Donderdag. .4.40 Gram. 10.00 Idem. 10,15 Morgendienst. 10 13 Gram 1100 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.33 Gram 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Muziek voor blazers 13.50 Gram. 14.00 Pro- monade-ork. en solist 14.45 Voor de vrouw. 15 15 Gram 15.30 Tenor en piano. 16.00 Bijbel lezing 16 45 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 18 00 Lichte mui. 18,30 Causerie. 18 13 Gram. 10.00 Nieuws 19.15 „Levensvragen" 19 30 „In dienst van het vaderland". 13.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20 05 Wijdings avond voor Goede Vrijdag en Pasen. 21 13 Gram 2130 Kamerork. 22.15 Buitenl. overz. 22.35 Gram 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. 23,15—24.00 Gram. HILVERSUM X (402 M.). 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO, 7.00 Nieuws 7,15 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 915 Gram. 10.30 De Antwoordman. 10 15 tropole-ork. en solist. 13.00 Nieuws 13.20 Metropole-ork. en solist, 13.45 ,.U kunt net geloven of niet" 13.50 Gram. 14 00 Voor de vrouw 14 30 Sopraan en plano 15.00 Voor de zieken16.00 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Regeringsuitz.: jeugduitz.: Antonietti de Graaf- De godin van de zee'. 18.00 Nieuws 18 15 Practisehe wemten voor tennissers. 18 20 Sportproblemen 18.30 Musette-ork. 19.00 „Ge sprek met, de brandweerman". 10.10 Licnte muz 19 45 Voor burger en militair 20 00 Nieuws. 20.05 ,De groeten van Nuchteren" 20.20 Radio Phtlh. Orkest en solist 21.25 Voor. dracht. 21.55 Orkestconcert. 22.30 Gram. 23 00 Nieuws. 23.16 Sportactual. 23,30—34.00 Gram,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4