Tot een maximum van 200.- per jaar Verhoging van de kinderbijslag en sociale uitkeringen nog in overleg 5 Verrassende luchtlanding in Korea Het standpunt van werkgevers- en werknemersorganisaties Het apostolaat van een film Gong, PARIJSE PRAAT HIELP NIET Ook de Franse regering loonsopslag voor Lichtpunt in de stakingschaos in Frankrijk stelt ss Nederlandse bevolking in 1950 r Regeringskip heeft toch nog deze week een Paaseitje gelegd Duizenden manschappen bij de Imjin neergelaten J Lieflinck: s greep Vrijdag 23 Maart 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v.. V erhoging der produc tiviteit Productie moet opwaartsterwijl loonsverhoging onvoldoende is Verbod tot verkoop beneden maximum prijzen Blinde telefonist zonder handen Productie en verbruik van vlees LAGEN Melkauto reed tegen boom Geen zitting wel een rijke lunch Christelijke en socialistische arbeiders 99springen in Franse Nationale Ver gadering aanvaardt nieuw kiesstelsel Cijfers over huwelijken en geboorten WEERBERICHT In aanmerking nemende de vermoedelijke prij.rtijging tot 1 Apnl, met inbegrip van do op deze daturn voorgenomen prijsverhoging van huisbrandkolen, heeft de regering besloten door het College van Rijksbemiddelaars een beschikking te doen uitvaardigen, waarbij met mgang van de loonweek van 19 tot 24 Maart 1951 (over de periode 19 Maart tot 31 Maart voor hen, die een maandloon ontvangen) een verhoging van 5 pet wordt voorgeschreven van de rechtens geldende in geld genoten lonen en salarissen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding is geregeld in een CAO of bindende loonregeling. Voor de mannelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben be reikt, zal daarbij een minimumverhoging van 4 cent per uur gelden, terwijl aan niemand krachtens deze beschikking een groter loonsverhoging mag worden toegestaan dan f 200. per jaar. oor wat betreft de mannelijke en.vrouwelijke werknemers beneden 23 jaar en niet gehuwd of kostwinner zijnde, zal dé mogelijkheid worden geopend om de lonen te verhogen volgens een nader te bepalen schaal. In aansluiting op liet voorgaande overweegt de regering tevens te bevor deren, dat op de kinderbijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens rijksregelingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsregeling) ook een verhoging wordt toegepast. Omtrent deze verboging is nog over leg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid gaande. Zo spoedig mogelijk zal ook daaromtrent een beslissing worden genomen. VKtfVTSDEM-NG VAN HET GEBRUIK doorberekening in de PRIJZEN MOGELIJKHEID VAN DISPENSATIE Een aanzienlijke hoeveelheid luchtlandingstroepen is neergelaten op een punt 32 km. ten Noorden van het front, in het gebied van de rivier de Imjin, zo meldt het hoofdkwartier van het 8ste leger heden morgen uit Tokio. Volgens waarnemers zijn duizenden manschappen, met jeeps en grote artilleriestukken neergelaten. De landing, die hedenochtend werd uitgevoerd, is volgens de eerste berichten op gering verzet gestuit. De operatie was een vol komen verrassing. De luchtlandingstroepen graven zich thans in. Generaal Ridgway, de commandant van het 8ste leger, vloog zelf laag boven het gebied, toen de operatie werd uitgevoerd. De soldaten namen onmiddellijk stellingen in om de Noordelijke troepen ten Zuiden van het gebied in te sluiten en de Amerikanen, die van Seoel uit in Noordwestelijke richting oprukken, af te wachten. Actie wordt voortgezet Teleurgesteld en bezorgd „De klokken van Nagasaki" luiden KINDERBIJSLAG VOOR ONVOLWAARDIGE KINDEREN Ook voor ouderen dan 21 jaar, meent de K.V.P. VOOR DE OVERGANG Een dode en een zwaar gewonde niet tevergeefs Wie de helft haalt, krijgt alles Vordering op „Spanjaard" van een millioen extra r De weersverwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Vanavond en vannacht op vele plaatsen enige regen, morgen overdag wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk tijde lijk afnemende, maar later weer krachtige of harde wind tussen Zuid-West en Noord-West. Kouder overdag. Zaterdag 24 Maart: Zon op 6.36 uur. onder 18.58 uur. Maan op 20.48 uur, onder 6.43 uur. t NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Verplichte 5 loonsverhoging In verband met deze beslissing acht de regering het dat na Pasen het overleg met de Stichting van ctg Arbeid wordt voortgezet, teneinde de ontwikke ling van de economische toestand van ons land nader in beschouwing te nemen. Onder leiding van de minister zonder portefeuille, PToi- Albregts, zal tevens worden nagegaan op welke wijze door samenwerking van ondernemers en arbei dende productiviteit verder kan worden verhoogd waarbij er tevens naar zal wor. den gestreefd de arbeiders in de resulta ten dezer productieverhoging te doen delen. De aanhef van het officiële communi qué. waarin het besluit inzake deze loons verhoging wóhdt meegedeeld, luidt als volgt 'a§ I-, uitvoerige besprekingen is tussen de revering en de Stichting van de Arbeid d/invloed van de stijging van de kosten van levensonderhoud onder ogen gezien. Algernon werd het tn.de regeringsver- 17 Maart ingenomen stand klaring van 17 Maan verl punt aanvaard, dat nei u» i van de betahng^alans h j Wieke volg is van de internal")1"» ontwikkeling en de dagrmit tot een gendc militaire inspanning..110 P ■beperking van het verbruik e.. ,/er. investeringen. Deze noodzaken.) -nnr mindering van het verbruik ls de regering gesteld op 5 pet. riieii j nog niet in aanmerking genomen, o*" het bijzonder de recente moeilijkheden het handelsverkeer met Duitsland 'urnl, dels opnieuw een ongunstiger situatie hebben doen ontstaan. overleg worden gepleegd, teneinde de uit de loonsverhoging voortvloeiende conse quenties voor de prijzen onder ogen te zien. De regering vertrouwt, dat de uit de loonsverhoging voortvloeiende kosten alleen bij strikte noodzaak zullen worden doorberekend. Zij heeft er dan ook met instemming kennis van genomen, dat van de zijde der werkgevers dit beroep vol ledig wordt ondersteund. Tweehonderd communisten, o.m. uit Frankrijk, Italië en de Sovjet-Unie, zul len geen gevolg kunnen geven aan hun voornemen om het congres van de Bel gische communistische partij te Brussel bij te wonen, daar de Belgische regering weigert hun toestemming te geven om net land binnen te komen Aan de grens, op de vliegvelden en in de havens zijn speciale maatregelen genomen. s Gisteren kwam te Rotterdam het Deense s.s. „Jessie Maersk" aan met een grote lading speelgoed voor kinderen in Europa, beschikbaar gesteld door Care, een orga nisatie van Amerikaanse kindervrienden \De consul der V.S., de heer Bartley P. Gordon, te midden van een aantal kinde ren uit Rotterdam, die met van blijd schap schitterende ogen een eerste keus mochten doen uit de vele tiendui zenden stuks, die voor Nederlandse kin deren bestemd zijn. de betrokken partijen, dispensatie wor den verleend. Verzoeken om dispensa'ie moeten uiterlijk 31 Maart a.s. bij het col lage van rijksbemid'dëlaars zijr, ingediend Gedurende de periode, dat het college nog geen uitspraak h eft gedaan, wordt de verplichting tot liet toekennen der loons verhoging opgeschort. Indien hot college het verzoek afwijst, moet de verhoging met terugwerkende kracht worden toege kend. Daarnaast zal door het college van rijksbemiddelaars een vergunning worden gegeven om eenzelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen, welke uiet bij C.A.O. of bindende be schikking zijn geregeld. De positie van het overheidspersoneel tenslotte zal door de regering afzonder lijk worden geregeld. Met de daarvoor in aanmerking komen de organisaties uit het bedrijfsleven zal Voor die bedrijfstakken, waarin de na leving dezer beschikking tot ernstige eco nomische moeilijkheden zou leiden, kan door het college van rijksbemiddelaars, gehoord de Stichting van de Arbeid en Zowel van de zijde der werkgevers als die der werknemers (tot nu toe alleen liet N.V.V.) is gisteravond nog gereageerd op de door de regering voorgeschreven maatregel tot verplichte uitbetaling van 5 procent loons verhoging. De gezamenlijke centrale werkgeversorganisaties spreken de koop uit, dat nu de regering de voorwaarde vau verhoogde productie niet aan de loonsverhoging heeft verbonden, het aangekondigde nieuwe overleg °P dit punt op korte termijn tot tastbare resultaten zal leiden. Het N.V.V. heeft de 5 pet. loonsverhoging als onvoldoende gekenmerkt; het wijst derhalve elke verantwoordelijkheid voor de hesli88ing met kracht van de hand. nVhfe' -?e resering zijn wij van oordeel. „„"„i?®. verklaring van de werkgevers- ie". da' zeer ongunstige positie lasten samtanLngsba,ans en de financ1g,e Tiiko mfrnïlf an*ende met de noodzake- MnS T'' lT're '"tanning tot een beper- nvesteTnJenan he' verbruik als van de investeringen moeten leiden De werk- regerings- geversorganisaties achten productiever- De derde lentedag 1951. hoging eerste voorwaard om" het hoofd te S? MS van Verkl^ringevane^^^ierSg"0Q^®^®kg^r^.g" verbonden werd bekend gemaakt is de Ned. ondernemerswereld bereid aan de noodzakelijke verhoging van dea|£on°f mische inspanning haar volle kracht te geven Zij is '0^,™,yei da, de lasten waarvoor ons landI zich zlet gesteld gelijkelijk door ,aiLi de bevol king worden gedragen. Tegenover loonsverhoging moet Pr0. ductie-verhoging stfan„nn li ."1^ ™aa*- reeelen op het terrein van de loonpolitiek tot he? beoogde doel ie,den. zo zeggen de werkgeversorganisaties. Het beroep van de regering ««MJ» b« strikte noodzaak de kost err welke alt de loonsverhoging voortvloeie berekenen, wordt van de zijde gevers volledig gesteund, De hoofdbesturen der b|j het 1,1 V aangesloten bonden, die gisteren m Utrecht bijeen waren, hebben naar aan leiding van de regeringsbeslissing het Verbondsbestuur opgedragen de actie voor een ruimere compensatie der prijs stijgingen en voor een rechtvaardige ver deling der lasten met inschakeling van de besturen der aangesloten organisaties on verminderd voort te zetten, zulks bij voor keur in samenwerking met K.A.B. en C.N.V. In het communiqué waaraan wij boven staande ontlenen, stelt de vergadering van hoofdbesturen voorts met teleurstelling en bezorgdheid vast. dat: a. de afschaffing, resp. vermindering van de levensmiddelensubsidies, welke tot een plotselinge en aanzienlijke stij ging der levensmiddelenprijzen leidden zonder enig overleg met het géorgan, seerde bedrijfsleven heeft plaats gevon den; b. speculanten en hamsteraars de rege ring wat de levensmiddelensubsidies be treft in een dwangpositie konden bren gen. aangezien van regeringswege is na gelaten tijdig maatregelen op grond van de prijsopdrijvings- en hamsterwet te ne men en het daartoe nodige ambtelijke apparaat op te bouwen; c. de thans reeds opgetreden en de nog te verwachten prijsstijgingen een toene ming van de kosten van het levensonder houd per 1 April 1951 met rond tien procent sedert 1 September 1950 doen verwachten; Waarnemers geloven, dat de luchtlan dingstroepen die thans voor de tweede maal in Korea opereren zijn neergelaten bij de 38ste breedtegraad. Het gebruik van de tehn „38ste breedte, graad" is thans verboden voor officieren van het Amerikaanse leger aldus ver klaarde een Amerikaans officier. Er werd geen reden opgegeven voor du verbod en in de desbetreffende order werd evenmin een alternatief genoemi Een Amerikaanse pantsercolonne zou Donderdagmiddag de 38ste breedtegraad tot op 6 km genaderd «ijn De colonne die van Tsjoeitsjon kwam. werd door een In de gemeentelijke gasfabriek te Apeldoorn wordt op 28 Maart een huistelefooncentraie in wer king gesteld, welke bediend kan worden door een blinde telefonist, die beide handen mist. Deze centrale is tot stand kun nen komen door samenwerking van de medische en de sociale dienst van het ministerie van Oor log, het rijksarbeidsbureau en de technische dienst van de P.T.T. en dank zij de welwillende medewer king van het gemeentebestuur van Apeldoorn. Het systeem, dat voor deze installatie is ontwikkeld, is geheel afwijkend van de reeds bestaande installaties in Engeland en in Amerika. grote krater in de weg opgehouden en kwam onder sterk vijandelijk vuur Na een kort vuurgevecht trok de colonne terug Na in de afgelopen nacht uit Tsioentsjon teruggetrokken te zijn drongen Donder dagmorgen dé geallieerde troepen de stad opnieuw binnen en hadden zij tegen de middag de stad weer vast Ir, handen Luchtverkenners melden bewegingen van vijandelijke troepen bij de 33ste breedtegraad doch er werden geen grote vijandelijke troepenverplaatsingen naar het Noorden noch naar het Zuiden, waar genomen. (Van onze correspondent). Tijdens een vergadering in Emmen be sprak de Katholieke Volkspartij in Dren the een rapport, dat uitgebracht werd door een spciaal ingestelde commissie, d'e de plaats van geestelijk en lichamelijk onvolwaardige personen in het gezin be- In dit rapport geeft de commissie als haar mening te kennen, dat de kinderoij- slag ook voor onvolwaardige kinderen ouder dan 21 jaar behoort te worden verstrekt. Verder wordt er op gewezen, dat deze kinderen ook als indirect verze kerd ingevolge het Ziekenfondsenbesiuit moeten worden beschouwd, indien zij kinderen zijn van verplicht verzekerden. De minister zonder Portefeuille, prof. dr A. H. M. Albregts, heeft aan de com missie-bedrijfsregelingen advies gevraagd omtrent de vraag, of een door in Fries land gevestigde groot- en detailhandelaren in vaste brandstoffen gesloten overeen komst, die onder meer de bepaling in houdt, dat aan verbruikers kolen niet be neden de van overheidswege vastgestelde maximumprijzen mogen worden verkocht, in strijd is met het algemeen belang. Volgens het C. B. S. wend hier te lande in 1950 aan vlees geproduceerd 411.7 mil lioen kg. tegen 268.6 millioen in 1949 en 350.9 millioen kg. in 1938. De productie van varkensvlees en spek was het grootst, n.l. 246.9 millioen kg., gevolgd door 139 millioen kg. rund- en kalfsvlees en 25.8 millioen kg. ander vlees. In 1938 waren deze cijfers resp. 213.5 mil lioen, 119.9 millioen en 17.5 millioen kg. In 1950 werd in totaal verbruikt 3851 millioen kg. tegen 285.1 millioen kg. <a 1949 en 334.7 millioen kg. in 1938. Het verbruik per hoofd der bevolking blijkt in 1950 slechts weinig lager te zijn geweest dan in 1938 n.l. 38.1 kg. vergele ken met 28-7 kg. in 1949 en 38.5 kg. in 1938. De lezerskring heeft met de recht uit het hart geschreven, bijdrage „Onder de loupe" in de krant van gisteravond medi tatie-stof meegekregen.^ Dat zij de leze ressen en lezers voordelig zij. We staan in een zrware tijd, een periode die serieuze mensen eist, geen genieters zonder meer, geen zelfzuchtigsn in het armoe-tijdsgewricht, geen kanke raars zo-nder opbouw, omdat ook 195J weer tegen zit. Inderdaad zal de vastentijd in zekers zin worden verlengd. Nieuwe weken van offers en offertjes wachten ons. Aan de beproevingen komt nog geen einde. Maar wij moeten bij dit alles toch ver der kunnen zien. Na de Goede Vrijdag kwam ook Pasen. Geloven we niet in Pasen, dan is on* geloof ijdel, zegt St. Paulus. En Pasen willen we toch allemaal mee maken. Dan moeten we ook ons stevig aangorden voor deze tijd. Derhalve niet verzuren, samen elkanders la-sten torsen, waar dat nodig is, elkander bemoedigen. Zo ooit, dan komt het nu aan op de daad. Daden van naastenliefde, daden van rechtvaardigheid, daden van moed en vertrouwen scheppen. Ouder en kind moeten in deze maan den van overgang en voorbijgaan een voorbeeld geven van Nederlandse onver saagdheid. Houd er de moed in. We zitten met het schip nou nog niet helemaal aan de grond. Hiernaast valt toch al weer een verblijdende tegemoetkoming te lezen, al blijft de financiële positie dan nog moeilijk genoeg. 't Wordt toch eens lente. En al gauw Pasen. Met voor alles de geestelijke her bewapening. Wat denkt U? Ge leunt me nog meer vertellen. Inderdaad. Maar de krant is klein vandaag. Daarom dienen wij ook kort te ^Nogmaals: tóch wordt het Pasent In directe zin: overmorgen en indirect mis schien ook vrij spoedig. Alles hangt af van onze houding nii. HENK VAN DER MAZE. Donderdagmorgen is een melkauto met aanhangwagen, komende uit de rich ting Putten, op de rijksweg Amersfoort —Zwolle tussen Hoef en Bijsteren tegen een boom gereden en totaal venTield. De chauffeur werd zwaar gewond, terwijl een mede-inzittende, de weduwe H. Kamphorst—Schuit uit Putten, werd ge dood. Zij laat vier kinderen achter. Over de oorzaak van het ongeval Is nog niets bekend. Het onderzoek door de rijkspoli tie uit Putten in samenwerking met de verkeerspolitie uit Apeldoorn is nog in I volle gang. De Japanse film „De Klokken van Nagasaki heeft niet alleen grote belangstelling gewekt in. Japan, maar is ook nog aanleiding geworden tot vele bekeringen. De film „De Klokken van Nagasa ki" geeft het leven weer van prof. Paulus Takashi Ns<"i Prof. Takashi Na ga'heeft zich lang bezig gehouden met de studie van de ziekteverschijnse len ten gevolge van radio activiteit. Bij zijn proef nemingen, reeds voor de oorlog werd hij zelf door een dergelijke ziekte ge troffen. Toen de atoom bom op Nagasaki viel, was prof. Takashi een van hen, die de ramp overleefden. 7.ijn vrouw stievf bij hei bombardement en van haar vond hij niets terug dan de ketting van haar rozenkrans. Prof. Takashi Nagai is een voorbeeldig Katholiek en houdt zich nu op zijn ziekbed bezig met het schrijven van geestelijke boeken. Hij heeft zijn Hjden beschik baar gesteld, niet alleen voor het onderzoek van atoomziekten, maar ook ais voorbeeld voor het Japanse volk om hen te brengen tot het Katholi cisme. Dit was ook de reden, waarom Takashi Nagai toestond, dat over zijn wel zeer dramatisch leven een film werd ge maakt. Toen de pastoor van Tamashima, pater Ignatius de la Perrière SJ,'hoor de, dat de film „De Klok ken van Nagasaki" in zijn stad zou worden vertoond, is hij naar de directeur van de bioscoop gegaan en heeft hij hem duidelijk gemaakt, dat de diepe zra van deze film door niet- Katholieke toeschouwers niet zou worden begrepen als daarbij geen uitleg werd gegeven. Hij kreeg van de directeur verlof om gedurende tien minu ten van de film een uit leg te geven. Dit initiatief heeft onverhoopte resulta ten gegeven. Reeds de eerste avond gaven meer dan 50 Japanners zich op om in het ware geloof te worden onderwezen, om dat zij de zin van dat ge loof hadden gehoord in de woorden van Pater De la Perrière en gezien in het heldhaftige lijden van Prof. Takashi Nagai (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De hoge raad voor de collectieve arbeidsovereenkomsten, waarin, behalve de officiële vertegenwoor igers, 15 leden van de patroonsorganisaties en 15 leden van de vakverenigingen zitting hebben, heeft met algemene stemmen, behalve die der zes communisten, uitgemaakt, dat de stijging der kosten van noodzakelijke levensbehoeften sedert 23 Augustus jJ. een verhoging van de loongroridslag met 12 /s pet. noodzakelijk maakt. De eisen der niet-communistische vakverenigingen zijn op een salarisverhoging van 15 pet. en meer gebaseerd. 0.f -mf hedenochtend betrad toen n.1. nog Een lichtpunt in de staking, waarin overigens voor het ogenblik weinig ver andering js gekomen, is, dat de socialis tische en christelijke vakverenigingen haar leden de raad hebben gegeven aan de personeelsvordering gevolg te geven. De eerste 4000 oproepen, die werden uit gezonden, hadden goede resultaten en de 40.000. die volgden, hadden ook reeds een goede uitwerking, zodat verwacht mag worden, dat algemeen aan de oproepen zal worden gehoor gegeven Daardoor krijgen de transportinstanties heden meer armslag voor het ..op gang" brengen van treinen, metro's, bussen enz., zodat een grote verbetering in het verkeer ver wacht mag worden. Dij zit echter nog zodanig in de war, dat het „op gang" brengen veel tijd zal vergen. De plaatsvervangers van „de grote vier" hebben gisteren geen officiële ver gadering gehouden „omdat deze onder de huidige omstandigheden toch niets zou uithalen", aldus heeft een Westelijke woordvoerder medegedeeld. Dit besluit werd genomen na een lunch, die op de Britse ambassade was gearrangeerd met de bedoeling aan een welvoorziene tafel een gunstiger sfeer te scheppen Omdat men hier niet geheel in slaagde, besloten de vier, pas Vrhdag weer in het Palals de Marbre Rose bijeen te komen. Deze zitting zal besloten zfln. Elke afgevaar digde zal van slechts één adviseur en een tolk vergezeld zijn. Het overslaan van een officiële zitting wordt door Westelijke waarnemers niet beschouwd als een aanwijzing dat de conferentie spoedig zal worden opge broken. Al hebben de gesprekken tijdens de lunch geen positief resultaat opge leverd. toch schijnen zij niet geheel en al vruchteloos te zijn geweest De vier plaatsvervangers zouden het er over eens zijn geworden, dat zij geen tijd meer moeten verdoen met het praten over de bekende propaganda-thema's maar ernstig zoeken moeten naar een mogelijkheid om de twee agenda-voorstellen met elkaar te verzoenen De Westelijke gedelegeerden zouden Gromyko te verstaan hebben gegeven, dat hij de hoop om een verandering af te dwingen in de twee hoofdpunten van de Westelijke agenda, gerust kan laten varen; doch tevens verzekerden zij hem dat zij alleszins bereid zijn hem zo ver dat maar enigszins mogelijk is tegemoet te komen met de formulering ervan. Gromyko stemde direct in met het voor stel, de zestiende zitting over te slaan Vermoedelijk heeft hij de avonduren ge bruikt om overleg te plegen met zijn regering De drie Westelijke plaatsvervan gers vergaderden Intussen, naar men ge looft om te overleggen hoe zij Gromyko een samensmelting van zfln agenda met die der Westelijken gemakkelijker kunnen maken. Na een rumoerige zitting heeft de Fran se nationale vergadering gisteren een nieuw kiesstelsel goedgekeurd, waarbij Iedere party, die de helft van de stemmen In een departement behaalt, alle zetels in dat departement krijgt toegewezen. Het aantal zetels In de departementen varieert van twee tot elf. Indien geen enkele partij 50 pet zou halen, moeten de zetels als tot dusver naar evenredigheid worden verdeeld. Daar geen der regeringspartijen ln enig departement de helft van het totaal aan tal uitgebrachte stemmen op zich kan ver enigen. is de mogelijkheid van lijstverbm- ding geschapen Zo zouden b.v. vier samen gaande partijen, die elk 13 pet van de uit gebrachte stemmen hebben behaald, alle zetels krijgen, terwijl een vijfde alleen staande party, die alle resterende stem men (48 pet) op zich verenigd heeft, geen enkele zetel zou krijgen. De bedoeling van het nieuwe stelsel Is, de voornaamste regerlngspartyen socia listen. radicalen, volksrepublikeinen, ra- dlcaal-gezinden en gematigden een meerderheid In het nieuwe parlement te terzekeren en zowel de communisten ais de Gaullisten uit te sluiten. ovex te beraadslagen - -- mmctpr" ging, maar zal heden wel het „monster doen geboren worden). De minister-presient verklaarde, dat de helft van het verkeer weer op gang was, wat nogal optimistisch werd ge- onden. Hij beklaagde er zich over, dat hp bij de stakende personeien der publieke diensten en genationaliseerde bedrijven niet het begrip vond, dat hij bij de nijn- werkers en in particuliere bedrijven had ontmoet. Dit slaat op het feit, dat giste ren overeenstemming is bereikt, over de loonregeling in de mijnen, in de Parijse metaal- en automobielnijverheid en met de banken, waarbij 'n loonsverhoging van 8 tot 70 pet is aanvaard. Dit is echter geschied met het voorbe houd van de zijde der werknemers, dat die cijfers bij een algemene verhoging van net salarispeil aangepast moetc worden (Je minister-president verzekerde nog, dat in de ministerraad van heden het percentage van verhoging van het loon- eJ- seval z0" worden vastgesteld wat de Kamer al wist en de indruk was dan ook, dat de verklaring niet veei nieuws bracht Men geloofde algemeen, dat de ministerraad hedenochtend zou be- s,u' i«Vefn verhoging van het loonpeil met 1U toe te staan. In dat geval blijven de onderhandelingen, die daarna moeter worden gevoerd, zeer moeilijk, temeer daar ook over de mobiele loonschaal zat moeten worden gesproken die in principe in verschillende takken van particuliere bedrijven reeds aanvaard is, doordat b.v in de metaalnijverheid beloofd is, dat de minima elke zes maanden opnieuw zullen worden bekeken. Het aantal inwoners van ons land was, volgens de voorlopige cyfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, op I Febr-ari van dit jaar 10.212.684. In 1950 werden in ons land 83.116 huwelijken ge sloten en werden 229.332 kinderen levend geboren, waarvan 3.369 onwettig. Er overleden 75.534 mensen. Voor de maanden Januari 1951 en Januari 1950 waren de cijfers per duizend inwoners per jaar: huwelijken 6.4 (Jan 1951) en 5.7 (Jan. 1950), levend geborenen 22.4 en 23, waarvan eerstgeborenen 58 en 5.8, overledenen 10.1 en 8.5. Voor de kwartalen van 1950 waren de cijfers per duizend inwoners per jaar: huwelijken le kwart. 6.3, 2e kw. 9.2, 3e kw. 9.1, 4e kw. 8.3, levendgeborenen 23,9, 23.3, 22.2 en 21.5, waarvan eerstgeborenen 6.2, 6.5, 6.1 en 5.6; overledenen 8.4, 7 5 6.3, 7.8. Het aantal onwettig geborenen per dui zend géborenen was in Jan. 1951 14.8, in Jan. 1950 15.1. In de vier kwartalen van 1950 resp. 15.9, 15.1, 14.3 en 13.5 Het aan tal op minder dan eenjarige leeftijd over. leden kinderen per duizend levendgebo renen per jaar was voor de maanden Jan 1951 en Jan. 1950 resp. 31 en 32.2; voor ie kwartalen van 1950 resp. 30.4, 24, 21.6 en 32.7. Het aantal overledenen aan tbc der ademhalingsorganen per tienduizend in woners per jaar was voor de maanden Januari 1951 en Januari-1950 resp. 1.7 en 1.6, voor de kwartalen van 1950 resp. 1.5x 1,5, 1.2 en 1,4. De directie van de N.V. Stoomspln- nerijen en Weverijen v.h. S. J Spanjaard, zou blijkens het verslag over 1950 tevre- oen zyn over de behaalde resultaten tn- dien niet belasting moest betaald worden over de schijnwinst, waardoor ruim f 1 millioen uit de normale bedrijfswinst over 1950 extra voor belastingen gereser veerd moet worden. Indien met het ministerie van finan ciën een andere regeling voor voorraad- waardering getroffen kan worden, zal voorgesteld worden genoemd bedrag toe te voegen aan de afschrijvingen op ma chines. welke in dit geval ongeveer ƒ2.250.000 belopen, zodat het machinepark aan nog voor pl.m. 500 000 te boek staat. Ook dit. jaar werd doorgegaan met le uitbreiding en vernieuwing Sinds 1945 werd ƒ11.253.000 geinvesteerd. Het saldo van de exploitatierekening bedraagt ƒ3 032.680 (1736.627), bijzondere baten en lasten ƒ664.229 (777.860). Af schrijvingen vorderen ƒ1.256.898 <1.0a8.151) en de reserve belastingen 1.7.SO.000 (830.781), zodat een saldo winst resteert van ƒ690.012 (645.555), waaruit voorge steld wordt een dividend van 9 pet. (onv.) uit te keren over het oude kapitaal en 1/12 deel van 9 pet. over het nieuwe kapitaal-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1