Ronde van Nederland zonder Wim van Est? Sehulte koos zijn eigen ploeg DRIE KWARTIER DA SILVA D WINTERSLAAP, NOG STEEDS EEN GEHEIM AUTO f VONDST in 'T ZOEKLICHT De Auriols nemen les (^pHjpitfcice&n De Zilveren ËTERNfl-MBTIC Klein Paas-voetbal- program Monaco's tennis-team Europese tournee van Sao Paolo omvat 20 wedstrijden in 60 dagen Kampioens- en aller wegen Paasliockev Oorzaak wordt gezocht in uiterlijke factoren Botwinnik-Bronstein EATERDAG 24 MAART 1951 PAGTNA t f DAMRUBRIEK SCHAAKRUBRIEK OPWINDING OP *0®ÖUG£Ss Door de constructie van een kogellagertje met 5 microscopisch kleine stalen kogel tjes, die een doorsnee hebben van 65 hon derdste millimeter (zij drijven op water), is het Eterna Matic dameshorloge, het kleinste automatische horloge ter wereld. Dit is een exclusiviteit van Het eerste automatische horloge met kogellager- probleemoplossingen. \o. 6726 J. Buchwald. 1. f2—g3: dreiging: 2. Ta4-d4:tt Na 1. M/er- Voor gezonde regelmaat \M Het ideale laxeermiddel OM DE JAN-YAN-DUN-BEKEK Door A. HRUSCHKA Alle correspondentie te richten aan: H. J. VAN DE BROEK, Nw Binnenw. 46 Rotterdam (C.) Vaar wij vernemen, hebben de organisatoren van de Ronde van Neder land zich onlangs in verbinding gesteld met de Franse Garin-fabriek, met het verzoek, een fabrieks-equipe (waartoe ook onze landgenoot Wim van Est behoort) naar de Ronde van Nederland te willen afvaardigen. De Garinfabriek heeft op dit verzoek nog altijd niet in gunstige zin geantwoord, waardoor de kans groot is, dat een der beste Nederlandse renners, Wim van Est, ditmaal niet in de Nederlandse Ronde aan de start zal gaan. Gerrit Sehulte kreeg dit jaar daarentegen wèl een contract toegezonden. Zoals men zich herinnert, startte de winnaar van de Ronde van Nederland- 1949 verleden jaar niet omdat hij met de organisatoren niet tot een accoord kon komen over de financiële voorwaarden van zijn contract. Men is er in geslaagd, deze moeilijkheden nu op te lossen. In overleg met de Bossenaar heeft de technische commissie van de Ronde van Nederland de equipe samen gesteld waarin hij straks rijden zal. Onder zijn ploeggenoten zal zich onder meer de Bossenaar Frans Vos bevinden. Het staat verder practisch reeds vast, dat ook de volgende Nederlandse renners aan de Ronde van Nederland zullen deelnemen: Dekkers (nu nog amateur), Wagtmans, De Ruyter, Bernard Francken, H. Smits, Faanhof, Jef Jansen, Vincken, Van Gelderen, Schoenmakers en Henk Lakeman, de winnaar van verleden jaar. Intussen heeft Kees Pellenaars, de nieuwe chef d'equipe van onze Tour de France-ploeg, er om tactische redenen (terecht) van afgezien, reeds in de Ronde van Nederland als ploegleider op te treden. Pellenaers, die nu reeds druk met de voorbereidingen van zijn Tour bezig is en die onder meer met een ploeg menners naar de Ronde van Luxemburg zal gaan (en mogelijk ook naar een grote Franse wegwedstrijd), heeft er de voorkeur aan gegeven, tijdens de Ronde van Nederland als wedstrijdcommissaris doende te zijn, waarbij hij gelegenheid te over krijgt, de candidaten voor de Tour-ploeg op hun rondtf»cht door Nederland rustig te observeren. Het ten nisteam van Monaco, dat in de eerste ronde van de Davis Cup op S, 4 en K Mei te Den Haag tegen Nederland uit- komt, zal bestaan uit de spelers Pasquier en Noghès; reserves zijn de gebroeders Medecin. Een inhaal-programma slechts!.... Ook Maandag ai- viert men in Eind hoven geen kampioensfeest, en dat de competitie-leiding bepaald vaart zet ach ter o'e afwerking van het programma, kan men niet zeggen. Intussen: er staan ons Paas-Maandag toch nog wel enige belangrijke wedstrij den te wachten De Amsterdamse derby tussen Ajax en DWS zal bijvoorbeeld vooral in Wageningen met grote belang stelling worden gevolgd. Het is zeker nie;t uitgesloten, dat Ajax zich in deze plaatselijke ontmoeting de meerdere e'er kampioens-candidaten zal tonen en zo kan morgen Wageningen, ook zonder spelen, mogelijk behoorlijk wat winst boeken. In C blijft Blauw Wit uitmaal buiten schot De wedstrijden welke men in deze afdeling speelt HaarlemKFC en DWVHermes met name zijn voor namelijk interessant in verband met de bezetting van ote beide laatste plaatsen op de competitie-ladder. Datzelfde geldt ook voor de wedstrijd BrabantiaS'ttardia, de enige die in afdelmg E op het programma staat. Interessant Is in D uiteraard' vooral de wedstrijd Willem IINAC. Hoewel oe Bredanaars practisch geen kansen meer hebben op de titel, behoren zij in deze afdeling nog steeds tot de gevaar lijkste tegenstanders. Willem II zal ech ter wel niet de fout maken, deze tegen, stander te onderschatten. De Tiiburgers hebben in hun race met BW nog schit terende kansen welke zij stellig in deze thuiswedstrijd tegen een outsider niet gaarne zullen verspillen. No. 745 (24 Maart 1951.) OPLOSSERSWEDSTRIJD (derde serie) PROBLEEM No. 2361. JAN KLOMP, Rotterdam. Ie Plaatsing De tot een traditie setoorden Amtter~ damse Sportweek wordt dit jaar, voor de vijfde maal, van 30 Juni tot en met 8 11 gehouden. ISchaakredacteur P. A. KOETSHEID) Huize St Bernardus. Sassenhelm (Zaterdag. 34 Maart 1951.) v No. 6733. J. HARTONG. Rotterdam. 1« Plaatsing. Mat In twee zetten. No. 6734. K. A. K. LARSEN, Hillerod. Denemarken le Plaatsing. Mat in drie zetten. Twintig wedstrijden in nog geen zestig dagen! Dat is het programma van de F, C. Sao Paolo, de Braziliaanse kampioens- ploeg, die op het ogenblik aan een grote tournee door Europa bezig is. En het is waarachtig geen kleinigheid. Op 15 Maart kwam de ploeg te Lissabon aan, op 10 Mei zullen zij ook weer vandaar vertrekken. In die tussentijd spelen zij dus om de drie dagen een wedstrijd en leggen bovendien per trein of vliegtuig grote afstanden af. van Sao Paolo en inaaikt als zodanig ook de Europese tournee mee. En, hoewel hij het geenszins meer nodig heeft, want hij is een der rijkste voetballers ter wereld en verdiende in zijn carrière een ver mogen, hij zal op die tournee ook méé- spelen. Zo zal dus ook Amsterdam deze befaam de neger-artist aan het werk zien. Hoe wel: Da Silva wéét dat hij 38 is en dat hij zich niet alles meer kan veroorloven. Daarom forceert hij zich niet en zal steeds maar één helft van de wedstrijden spelen. Maar ook aan die drie kwartier Da Silva zal men op 11 April in Amsterdam zijn hart genoeg kunnen ophalen..,. On het ogenblik zwerven de Braziliaanse voetbal-acrobaten, na in Portugal en Zwitserland te zijn opgetreden, ergens in Italië rond. Via Saarland en België komen zij dan naar Nederland, waar zij, zoals reeds gemeld, op 11 April in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd bij kunstlicht zullen spelen tegen een Nederlands Bonds-elftal. Én na Amsterdam volgen dan nog Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, nog eens Italië, vervolgens helemaal naar de Scan dinavische landen en tenslotte naar Spanje, vanwaar naar Portugal voor het vertrek. Tegen die tijd zullen zij wel last van voetbal-nachtmerries hebben De F. C. Sao Paolo werd in 1930 op gericht als voortzetting van de toen over leden F. C. Paolistano. De nieuwe club heeft steeds een grote rol gespeeld in de strijd om het Braziliaanse kampioenschap. De grootste helft van de Braziliaanse nationale voetbal-elftallen bestaat uat spelers van Sao Paolo, en ook bij de Wereldkampioenschappen in de zomer van 1950 te Rlo de Janeiro was dat zo. Het zijn kunstenaars, deze Brazi lianen, wier klassieke speelwijze berust op een fantastische hchaams- en bal- beheersing. Zij kunnen bij wijze van spreken alles met de bal doen, behalve hem pootjes laten geven. De grootste ar tist van het stel is wel Leonidas da Silva, die nog altijd de beroemdste van alle met zoveel eretitels behangen Zuidameriköan- competitie vóór medio Mei gereed te se voetbal-matadoren is en zelfs de ook komen, heeft de competitie-leider het tn Europa bekend geworden phenomener tocb nodig geoordeeld op Tweede Paasdag Zwart 2 schijven op: 20 en 36. Wit 2 schijven op: 28 en 29, dam op 13. Wit wint in 5 zetten. PROBLEEM No. 2362. JOH. d. BOOGAARD, Nuland (N.B.) le Plaatsing Zwart 10 schijven op: 3, 9, 10, 12, 14, 18, 20, 22 26/7. Wit 10 schijven op: 23, 29, 31, 34/5, 37, 40, 43. 47 8. PROBLEEM No. 2363. .T. W. KONINGS, Rotterdam, le Plaatsing Zwart 10 schijven op: 9, 13, 17/8, 20/1, 26 29 34 36 Wit' 10schijven op: 28, 32, 37/8, 41/5 en 46. PROBLEEM No. 2364. D. VUURBOOM. Glanerbrug (O.) le Plaatsing Zwart 11 schijven op: 5, 8, 10, 17/20, 22/3, 28 en 32. Wit 11 schijven op: 26, 29, 30, 34, 37, 39'41, 46 49, 50. Oplossingen van de eerste drie series in te zenden binnen vier weken. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2345 (D. Vuurboom) Zwart: 2. 3. 7, 11, 14, 17'8, 22, 27, 35/6. Wit: 18 28 33/4. 37'9, 42-3, 47 en 49. Wit: 34 -30 28—23 39—34, 33—28, 389, 47—41, 43-1, (zw. 40-45) 16:7, 49—44 (zw. 45—50 gedw.) 1—6, 65. Probleem No 2346 (D. Vuurboom) Zwart- 7, 10, 13, 17-8, 21. 23, 26/8 en 35. Wit: 24 29 34, 36 9, 41, 44, 46 en 48. Wit: 37—31, 41:32, 48—42, 44—40, 36—31, 31 2. 46—41 en 2:5. Probleem No. 2347 (D. Vuurboom) Zwart; 5, 7/9, 12, 14, 17/8, 20, 22 en 30. Wit: 25/6, 28, 31'4, 40'3 en 49. Wit: 42—37 (zw. 30:48), 49—43, 26—21, 28:17, 33—29 32—27, 37:10 (zw. 26:46), 25:1 en 1:5 Probleem No. 2348 (D. Vuurboom) Zwart- 5 74), 11. 14, 17, 19'22 en 27. Wit: 18, 25 28'30, 32/3, 37/8, 40/1 en 43. Wit: 18—12, 29—23, 33 2, 216, 1610 (zw. 49 46)25 ii en 35. OPLOSSERS. Van de problemen nos. 2345/8 zonden goede oplossingen in: C. v. d. Weide, Th, Romiouts, C. v d Linde, Th. A. Romeijn, J. W K.rungs en F C la R01, allen Rot terdam; S. Korpershoek, Vlaardingen: W A. Mol Pijnacker: M. W. Diels, Dreumel (min 2347): J. Pennings en H. M. Kip ping, be'aen Den Bosch; L. P. de Caluwe, Wateringen A. de Groot, Den Haag; Joh. M. Boon Delft. E AURIOLS ZIJN ONDERWEG. Eindelijk, na al dat geharrewar over een nieuw kabinet Monsieur et Madame Auriol brengen te langen leste hun officiële bezoek aan Mr en Mrs Truman. Al weken van te voren hadden ze zich op dit bezoek voorbereid Madame Michèle Auriol met het uitzoeken van mooie toiletten waarmede ze reclame gaat maken voor de Franse mode en.. de wereldoorlog werd doodgeschoten, was zijn grote voorbeeld als volksverte genwoordiger. En na diens dood bracht Vincent Aurtoi zijn loyaliteit over op Lèon Blum, me hij in de afgelopen oor log een veilige schuilplaats aanbood, wat. hem zelf danig in de narigheid heeft ge bracht. Het maakte evenwel zijn naam in Londen populair, zodat de Gaulle hem tegen het einde van 1943 met een vlieg tuig uit Frankrijk liet halen. Auriol werkte in ballingschap nauw met de haar eigen elegance. Deze grootmoeder auiie «amen en trad ook tot diens eer- zou nog heel soed als mannequin kun- regering toe maar spoedig daarop nen optreden Ze is trouwens een jonge kwam h« tot de overtuiging, dat de grootmoeder. Michele Acouturier trouw- Gaunas oovattmgen omtrent de verhou- de met Vincent toen ze zestien was. kort tusseu een "leider en zijn volgelin- vóór de eerste wereldoorlog. „en niet met de democratische idealen Behalve het uitzoeken van toiletten strookte, weshalve hij de autoritaire ze heeft het vorige jaar bij het staatsie- generaal groette. Hij werd daarna pre- bezoek aan Londen werkelijk furore ge- gjdent van de Kamer van Afgevaardig- maakt, vanwege de wijze, waarop ze den de nieuwste creaties van enkele mode- Toen de regering-Blum in 1947 voor kunstenaars droeg "ad ze tot taak, een taak stond de eerste president van de beetje Engels te leren. En ze bracht het vierde Republiek te doen kiezen, leek de hierbij verder dan haar main, die het veel gemoedelijkei zonnige Vincent Auriol de te druk had met de kabinetscrisis. Zijn 3anoewczen man. En Vincent werd pre- hoofd stond er met naar. Volgens zijn leraar bleef 't bij een keurig uitgesproken 5TOetu' o^dTboot6 wild?deypresident'^schade grote bevoegdheden als Harry S. Truman inhalen, wesnalve J?J?^?f_werd uitge- maar ^^^dtoXnen En'q^ ambas- Als zodanig beschikt hij niet over zulke nodigd, mee naar ^aS'nl.n®p0" sadeur van Frankrijk bezit hij ongetwij- Talen zijn, evenals bijde tneeste Fran- {el{J ongemene kwaliteiten, sen niet benscild Vincent Auriols fort. Hij had altijd meer belangstelling voor Hem is de nodige reclame yooruitge- economie en financiën. De bakkerszoon uit de Midi ontwikkelde zich in de loop der jaren, na voor advocaat te hebben gestudeerd, tot financieel expert en ver wierf als zodanig groot gezag in zijn parij. Hij ward minister van financiën, maar ook minister van justitie en be hield desondanks de zonnige gemoede lijkheid van de mensen in de Midi. Jean Jaurès, de grote socialistische voorman, die kort voor het uitbreken van gaan. De Amerikanen kermen hem thans vooral als de voortreffelijke grootvader van twee aardige kleinzoons en de echt genoot van een jeugdige grootmoeder, wier leeftijd we beleefdheidshalve in deze „close up" niet nader zullen belich ten. Grootvader had zijn kleinzoons graag meegenomen. Maar het protocol van een staatsiebezoek voorziet niet in daden van grootvadertrots. Als een verstandige moeder bewaart de natuur haar geheimen, die zelfs de slimste van haar kinderen, de mensen, maar moeilijk of in 't geheel niet kunnen ontsluieren. Zo'n typisch natuurgeheim is de winterslaap van de dieren en hierop valt altijd weer onze aandacht in dit deel van het jaar met zijn zachter wordende uiterlijke levensomstandigheden. Zonder twijfel is de winterslaap een doelmatige bescherming tegen voedselschaarste en koude, ook al kunnen sommige dieren op dit laatste gebied heel wat verdragen. ratuur. Bereikt deze de 18 gr., dan wordt het dier slaapdronken,^ bij^ 6 gr. geraakt ill C? J (Van onze hockey-medewerker). Het is geen gewoonte gedurende het Paasweek-end competitie-wedstrijden te spelen, doch teneinde met de kampionns- No. 6735. 3. WENDA. le Prijs Magazinet 1950. Mat in drie zetten Wit; Kf7, Dg2, Th7—h8, Rc8, Pf3; c5. Zwart: Ka8, Db8, Tfl—h3, Relhl, Pdlgl; a3, a7, d2, d4, e6, f6, g6, h4. DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Met Pasen vooral behoren we onze lezers wat goeds aan te bieden. Beide eerste publicaties kunnen o.i. de critiek glansrijk doorstaan. No. 6733 is, in alle opzichten, schitte rend geslaagd'. Inleidingszet is goed. Een rjjk variantenspel, waarbij een aantal keurige voortzettingen, terwijl de vlotte constructie het hare cr toe bijdraagt deze opgave zo aantrekkelijk te maken. No- 6734 zal verschillende oplossers verrassen door een paar aardige wen dingen. Wat wjj echter wel het meest waarderen is, dat we hier een e. pk kunnen aanbieden van een beroemd buitenlands componist. Nog kort geleden brachten we onder no. 6712 een eerste prijs van hem, zelfmat in drie zetten. Onze opmerking over no. 6735 kan kort zijn. De betekenis, wat waarde betreft, zit niet in de sleutelzet, doch in het middenspel. No. 673L Hier is een misverstand geweest. De zwarte pion h6 moet staan op h5. CORRESPONDENTIE. F. P. te M. Jammer, dat het boekje bij de verzending beschadigd is. Over uw vraag kunnen we u niet inlichten. Van het werkje hebben we heel vluchtig kennis genomen. H. TH- VAN G. te V. U geeft in ao. 6732 aan: 1 Dhl. Dit is onmogelijk. P te M. 1e3e2 is geen weer legging. daarin heeft u gelijk, wel 1 Rc5—b4. 1. SlBeïde problemen werden gocd opgelosl: door: H. Th. v. Goor, J. Landsdaal, Purmerend: E Pyis, maas irachl: N. G. Schaaps, Rijswijk en „I. G. L. v. Teeffelen, Rotterdam. No. 6727 door: A. Bergstein. Galeen. Ademir en Andrade overschaduwt. Leonidas da Silva, bijgenaamd de „Zwarte Diamant", trad in 1938 reeds in Europa op en wel met het Braziliaanse nationale elftal tijdens de Wereldkam pioenschappen in Frankrijk. In dit team van goochelaars en Jongleurs bezette hü de midvoorpiaat3, en hoewel de Brazi lianen er toen nog niet in waren geslaagd om met hun brillante solo-acties een slui tend en efficiënt ploegspel op te bouwen, was Da Silva toen door zijn persoonlijke snelheid en vechtlust, gepaard aan een fabelachtige techniek en grote physieke gaven, de beste speler van het hele tour- nooi. Da Silva is nu een jaartje ouder, 38 namelijk, maar hij heeft zieh nog steeds aan de top gehandhaafd en werd verleden jaar alléén op het leeftijdsverschil ten gunste van de jongere Ademir voor Rio gepasseerd. Hij is thans technisch leider in Enschedé de wedstrijd DKSVenlo te laten spelen. Bjj hockey zijn verrassingen altijd mogelijk doch de veronderstelling Is toch gerechtvaardigd, dat de grotere routine en de betere techniek der Zuide lijke kampioenen tot een overwinning met enkele doelpunten verschil voor hen zul len leiden. Toch nemen we aan dat Leef- tink en zjjn mannen voor een interessante strijd zuilen zorgen door enthousiast tegenspel. Voor de rest vraagt alleen „Paashockey" de aandacht. Dat bestaat uit een reeks internationale en nationale tournooien en vriendschappelijke wedstrijden in het ge hele land en in den vreemde, want ette lijke ploegen zijn er ook op uitgetrokken en nemen deel aan wedstrijden in Enge land. Frankrijk en België. Al dit Paashockey vindt zijn hoogte punt op Klein Zwitserland, waar de vier sterke Haagse eerste klasseclubs 'n merk- Zo bevroor Richet vissen en kikkers, resp. bij 15 en 28 gr. C., die na voor zichtige verwarming weer begonnen te zwemmen en te springen. Zelfs een week lang bij 40 gr. tot staafjes bevroren rupsen herleefden en hervonden hun ge renommeerde eetlust. De weerstand tegen koude van warmbloedige dieren wordt echter nadelig beïnvloed door onvol doende voedsel gebrek aan vitaminen en vermoeidheid. Een klassieke winterslaper is de Alpen marmot. Op het einde van de herfst wó.dt hij slaperig en gaat zich trainen voor de grote slaap Eerst twee dagen, dan wat langer en steeds daalt zijn Uchaamstempe- als de veranderingen van temperatuur en druk maar uiterst langzaam plaats hebben. De oorzaak van de winterslaap zoekt men tegenwoordig in de samenwerking van uiterltlke factoren, zoals de koude en hun inwerking op het slaapcentrum in de tussenherser.en. Ook harmonale af scheidingen in het lichaam hebben zeker invloed en mogelijk speelt ook het alge mene jaarlijkse rhythme van rust en acti viteit in de natuur nog een rol. Maar helemaal aan moeder Natuur ontfutseld is dit geheim zeker nog niet. waardig Internationaal Paastournooi heb ben georganiseerd. In het kader van dit tournooi wordt vandaag reeds een wedstrijd Nederlands elftalCambridge gespeeld. Hockey heeft zich na 1948 vooral zeer sterk ontwikkeld In Oxford en Cambridge, de ploegen van deze universiteiten zijn tot dusverre on weerstaanbaar in Engeland gebleken. Der halve wordt Cambridge vandaag een waardige trainingspartner van het op Loggere (die door Eschauzier van HDM vervangen wordt) na volledige Nederlands elftal zoals het de Belgen sloeg en zoals het morgen over een week in Dublin tegen de sterke Ieren aantreden zal. Dat wordt dus ndaag een goede ->pfp- -•? voor de Nederlandse ploeg en waarschijnlijk een zeer Interessante partij. Verder komen er gedurende het week end nog andere sterke Britse ploegen elftallen uit België, Frankrijk, Algiers, Finland. Oostenrijk en uiteraard uit Nederland, dat door de sterke Haagse ploegen en door een combinatie van De Batavieren zeker goed gerepresenteerd zal zijn. Ook de derde partij tussen Botwinnik en Bronstein is dus in remise geëindigd. Naar bekend was de partij bij de 41e zet afgebroken, waarbij Botwinnik een gering positioneel voordeel bezat. Bij de voort zetting wist Bostwinnik dit voordeel nog te vergroten, bezorgde zijn tegenstander bovendien enkele zeer kwetsbare plek ken in diens stelling maar moest zijn voordeel weer prijsgeven door het 'e vroeg ruilen van de torens. Na 63 zetten werd tot remise besloten. Botwinnik (wit) Bronstein (zwart) 41 Pd4c2, a6a5; 42 a2a4, Td7dB; 43 K&2—g3, Rg7—f6; 44 Pc2—d4, Kh7—g7; 45 Pd4b5, Kg7—f8: 46 Pb5—c7, dö—d4; 47 c3c4, Rf6e7; 48 Pc7—d5, Re7—c5; 49 Kf3e2, Td8—e7t; 50 Ke2—d3, b7—06; 5! g3g4, Kf8g7; 52 Tdl—hl, h5—h4: 53 g4g5, Te8e5; 54 Thl—gl, Kg7—g8; 55 f2—f3, Kf8g7; 56 f3—f4, Tea—e8; 57 Kd3d2, Te8e6; 58 Tgl—el. Te6xel; 59 Kd2xel, Kg7—f8; 60 Kei—e2, Kfii—eb; 61 Ke2d3, Ke8—d7; 62 Kd3—e4, Kd7—d6; 63 Pd5—f6, Rd6eO; remise. De RKHC „Aeolus" t. lot Jam orga nise'- t op Paas nsdng 27 Maart op '**t terrunencomplex Laag Zestienhoven we derom haar popu.airt en traditionele jongens-touniooi om de Jan-van-Dun- beker, waaraan dit jaar niet minder dan 22 verenigingen met in totaal 27 elftallen zullen deelnemen. Dit tournooi, dat uitge groeid is tot het belangrijkste jeugd-tour- nooi van ons land, neef. thans de vol gende ber ig: uit Den Haag: -JG, Togo, Kieviten, ±0C, oen Geel (drie teams), GHC en Push'29; uit Amsterdam: Hurley, HIC (3 teams) en Pir uit Haarlem- Alliance; uit Delft: Ring Pass; uit Hilvc -<m: Be Fr' (2 teams) en Gooi; uit Breda; Push; uit Utrecht: '(am- pon.. ui Rotterdam: Leonidas, Asvion, Victoria, MRHC, RBC en Aeolus '3 teams). het in lichte slaap om bij 3 gr. volkomen verstijfd een onderdeel te zijn geworden van de marmottenkluwen die zich in net goed dichtgestopte hol gevormd heeft uit de gehele familie. Er treden veranderingen op in de cellen van maag, lever en alvleesklier, de pols slagen dalen van 90 op 2 per minuut. In deze toestand zijn de dieren „autophaag", d.w.z. ze verteren zich zelf. hetgeen wel een zeer goedkope voeding is, maar kan uitlopen op een even goedkope begrafenis. Intussen waakt moeder Natuur, want als de dood door bevriezing gaat dreigen, worden de dieren door de scherpe koude- prikkel wakker. De beep is geen echte winterslaper. Volgens de bevenjager Kazeeff instal leert hij zich in een hol, eet niets en slaapt op ongeregelde tijden, maar is bjj gevaar direct bij de hand. Dit be- wjjst, dat hét vasten hem geen merk baar kwaad doet. Kazeeff heeft opge merkt, dat de beer zijn maag en darm zorgvuldig ledigt op een soort prop na in de endeldarm, die bestaat uit plant aardige delen en zand. In het voorjaar werpt hjj deze prop uit, die hem het vasten mogelijk schijnt te maken. Want Xfrffvt Mmgtm M ais hü in de winter gedwongen wordt zijn hol te verlaten behoudt hy mig- vuidig zijn prop, behalve als hy head moet lopen in geval, dat honden hem vervolgen. Al lopende slikt hy clan sneeuw in, waardoor de d®*"1 kins komt en de prop woidt uitgesto ten Nu kan hy niet langer vasten en vermagert sterk. Dat beren in hun hol met de prop in hun darm op hun vet teron is waarschijnlijk niot waar, want Kazeeff heeft magere beren gescho ten in de la.te herfst en vette in het vroege voorjaar. Hun vasten blijft nog een gpheim. In de laatste tijd heeft men kunstmatig ,1,. winterslaap opgewekt door dieren bloot te stellen aan lucht onder vermin derde druk en lagere temperatuur. De echte warmbloedige winterslapers de den het prachtig; ze vielen in slaap en de lethargische toestand hield aan met. alle Kenmerken van een echte winterslaap. Niet-win terslapers stierven, al beweert Lriaja dat ook deze kunnen blijven leven 39) Het aanstaande vertrek van het echt paar scheen dus geen fictie te zijn. Had mr Ullman misschien gelijk met zijn vermoeden, dat Andagola het thans, nu de dood van Wendland en Anna Mil- den zoveel stof deed opwarrelen, niet zou wagen, onmiddellijk zijn aanspraken te doen gelden en daarom eerst naar Zuid- Amertka zou terugkeren, om van daar uit te handelen, eventueel nogmaals de reis naar Europa te maken? Hempel had de Polizeirat gelijk moeten 2eVen toen zij het resultaat van zijn on derhoud met Andagola grondig bespra- k Na het voorgevallene zou Andagola door met zijn aanspraken voor de dag te komen onmiddellijk en rechtstreeks ver denking op zich laden. Aangezien de acte van afstand verdwenen was en hij moest aannemen, dat men Gottfried Kluge -> dood als zelfmoord beschouwde, en niet hij, maar Meller rechtstreeks betrokken scheen te zijn bij de dood van Wendland en Anna Milden, veronderstelde hij waar schijnlijk, dat men van de oorspronkelijke samenhang der dingen geen vermoeden had. Vandaar ook zijn onbeschroomde houding en beslist optreden. Ook het voorgenomen uitstapje naar Stiermarken kwam, terwijl men thee dronk en gezellig praatte, herhaaldelijk ter sprake. Andagola noemde de plaatsen, waar hij en zijn vrouw wilden stilhouden en het eindpunt van de reis. Sichelfeld werd niet genoemd en lag ook ver van de aangeduide weg. En Midden-Stiermarken, vooral Gras, de schone hoofdstad van hel; land, wilt u niet aandoen? vroeg Hempel. Och, provinciesteden bieden over t algemeen niet veel merkwaardigs vooral als men van Wenen komt. Maar het prachtige landschap, de reis door geheel Opper-Stiermarken. Interesseert mij niet bijzonder. Men kan toch niet alles zien en onze tijd is beperkt. Hempel was overtuigd, dat Andagola op dat ogenblik loog. Hij duidde waar schijnlijk een valse weg aan, om de echte geheim te houden, en dat wierp een nog meer verdacht licht op het voorgenomen uitstapje. De overtuiging van Hempel werd nog versterkt door de houding van het echtpaar. Gedurende het korte gesprek had na melijk Andagola als bij toeval het gezicht half gewend. Zijn gewoonlijk zo open ge zicht had plotseling een geheel andere uitdrukking aangenomen. De hoeken van de mond trilden zenuwachtig en een som ber vuur gloeide in de anders zo kalme, sympahtieke ogen. Ook zijn vrouw kon een zekere ner veuze opgewondenheid niet verbergen. Haar knap gezicht wan bleker dan ga- vinden. Dus moet ik u verzoeken, my te komen opzoeken, of nog deze ayond bij ons thuis we blijven op tot elf óf morgenvroeg, wanneer ik woonlijk. Haar handen beefden en steels- gewijzc wierp zij een bezorgde blik op haar man. Dit alles duurde slechts enige seconden maar Hemipel had duidelijk opgemerkt, dat Andagola loog. De Argentijn wilde feitelijk naar Speiber-Eck en zijn vrouw wist, met welk doel hij daarheen ging. Zou het leven van mevrouw Von Turn- wald nogmaals in gevaar verkeren? Hempel had geen tijd om zich langer Hernals te gaan' waar de met die gedachte bozig te houden, wantwiescr woonde. naar het kantoor ga; om half acht. Met de hartelijkste groeten. Poldi WIESER. Hempel keek op de klok. f. Was vijf minuien vóór elf. Dus te laat, om nog Andagola herstelde zich en wikkelde hero in een gesprek over de toebereidselen en aankopen voor de reis. Hij was weer even vriendelijk als tevoren en bood zelfs aan, dir Merkler te vergezellen bij zijn be/.oe aan enige speciale winkels, waar hij zich alle benodiigheden voor een reis in half- tropische landen kon aanschaffen, g- si- Die avond vond Hempel in zijn kamer een aan „Dr Hans Merkler" geadresseerde brief; die was, zei het kamermeisje, een paar uur geleden door- een besteller af gegeven aan het hotel. Het adres was blijkbaar van de onge oefende en onwillige hand van zyn huis houdster Kata maar de omslag bevatte een tweede enveloppe fet een klein briefjevan Poldi Wieser. Dat briefje luidde als volgt: Waarde Heer Hempel. Ik heb vandaag tweemaal vruchteloos bij u aangebeld, om iets mede te delen, dat u zeker interesseert. Uw huishoua- ster wil nsij niet zeggen, waar ik u kan Maar de volgende morgen stond hij om half acht voor de deur, en Poldi liet geen minuut op zich wachten. Zij ging al tijd te voet naar het kantoor en daar de afstand nogal groot was, had men tijd genoeg om te praten. Poldi kwam onmiddellijk tot de zaak: Het betreft weer de man met de krij sende stem. Verbeeld u: het toeval wilde, dat juist ik hem weer aansluiting moest geven, ditmaal met no 36551. En 't was een vrouwenstem, die naar hem vroeg. Naai' ik hoop toch weer geluisterd? Natuurlijk, om u plezier te doen. Ik dacht onmiddellijk, dat het u zou inte resseren. Werden er namen genoemd, of alleen maar de telefoonnummers? Namen én nummers. Eerst belde no 36551 de Centrale op en vroeg aansluiting met no 22600. Vandaar kwam eerst een vrouwenstem: „Ja hier Selma Kurz- reiter. Wie daar?" „Alma Lobing". Toen kwam omgeveer het volgend gesprek. „Kan ik uw huurder, de heer Bernstein, spreken? Die woont immers nog bij u?" „Jawel". „Is hij thuis? Ik moet hem persoonlijk spreken, dringend! Maar zeg hem niet, wie er aan de telefoon is. Zeg maar,^ dat iemand hem onverwijld wil spreken", „Hij is thuis, en iik zal hem roepen". Na verloop van hoogstens een minuut hoonde ik de krijsende stem. De vrou wenstem zei bedeesd: ,,Ik ben het Otto. je zuster Alma". Waarop de man met de krijsende stem antwoordde: „Wat! Jij waagt het weer, mij te komen lastig val len? En nog wel door de telefoon? Hoe weet jij, waar ik woon?'' „Ik ben je nageslopen onlangs, toen je mij zo bars afwees en zelfs niet wilde bekennen, dat je mijn broer bent. Ik heb toen geïnformeerd in t huis en verno men, dat je daar woont, reeds vier maan- Ongehoord. Ik heb je toch duidelijk genoeg gezegd, dat ik je niet ken en nooit 'n zuster heb gehad. Hoe kun je zo iets zeggen! Ik heb je goed herkend, al draag je nu een baard. Ook aan de moedervlek aan je hals heb ik je herkend. Trouwens, hoe zou ik mijn eigen broer, met wie ik opgegroeid ben, niet herkennen, ai heb ik hem sinds jaren niet gezien! Ik wist niet, dat je terug was uit Amerika Genoeg! Je bent gek. Ik ben nooit in Amerika geweest, en verbied je eens en voor altüd (Wordt vervolgd) ZONDAG 25 MAART HILVERSUM II (288 m.) 7.00 NCRV. 8.80 IKOR, 17.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 7,00 Paaszangdienst; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Vroegdienst; 9.30 Nieuws; 9.45 Koper kwartet; b.55 Plechtige Hoogmis; 11.30 Gram.; 11.40 Kamerorkest; (ongeveer om 12 uur Uit zending van de Pauselijke Zegen „Urbi et Orbi"); 12.15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 „Uit, hét Boek der Boeken"; 14,IS Bari ton en piano; 15.05 „Missie en wetenschap", (Vraaggesprek); 15.20 Pianoconcert; 15.45 Res. Orkest, koor en solisten', 18.10 „Kath. Thuis front overal"; 16.15 Pont Vespers; 17.00 Geref. kerkdienst; 18.30 Faasliederen; 19.00 Kamer koor; 19.15 „Pasen 1951" (causerie); 19.30 Nieuws, 19.45 Actual.; 19.52 Boekbespreking: 20.05 De gewone man; 20.12 Gevar. progr;: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM I (402 m.l 8.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.30 KOR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 17.30 VAKA, 20.00—24.00 AVRO. 7.00 Pausvroegdienst: 8.00 Paasklokken; 8.01 Nieuws; 8.18 paasgedichten; 8.40 Gram.; 8.55 Voor gerepatrieerde militairen; 9.20 Verzoek- progr.9.43 Caus.10.00 Paasdienstje voor do kinderen; 10.30 Prot. dienst; 12.00 Muzlek- etalage; 12.40 Voor de jeugd; 12.50 Gram: 13.00 Nieuws; 13.20 Musette-orkest en solist; 13.50 „Even afrekenen, Heren!"; 14.00 Gram.: 14.05 Kunst- cn Cultuur-rubriek; 14.30 Radio phllh. Orkest en solist: 15.40 FUmpraatje; 15.55 Koorconcert; 16.1S Dansmuz.; 18.45 Sportre- vue; 17.00 Studiodienst; 17.30 „Het Scheep- vaartverdrag" (hoorspel); 17.30 Gram., 18.15 Nieuws; 18.30 Noderl. liedjes; 19.00 ..Radlo- wyi"'*'' 19.30 Amusementsmuz.; 20.00 Nieuws 20.05 Actual.; 20.i:, Pop. concert; 21.00 „Tele- foon.". voor u'.. Gabaret21.55 „Tea for I wo" (muz. hoorspel); 23.00 Nieuws; 23.15 voordracht; 23,20—24.00 Gram. MAANDAG 26 MAART. HILVERSUM II (298 M.i 8.00 KRO. 9.30 NCRV 10.00 IKOR. 12.0024.00 NCRV 8.OU 'Nieuws. 8.15 Sloveense Paas. en Ma- rialiederen 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws 9.45 Gra,rri> i t open Deur" (caus.). 10 30 Oud-Kath. kerkdienst. 12.00 Gram 1215 Meisjeskoor. 13.0(1 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Voor de Jeugd 14.30 Zangklasse, koorverem- ging en declamatie 15.(KJ ..Het el en wij", en in Nederland 15.20 Strijk- t en piano. 16.00 Paasdlenst van het Leger des Heils. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 lustrum sextet. 17.45 Regeringsuitz.D. van der Meulen: „Qu-ran en Evangelie". 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Verzoekpr 18.45 Boek bespreking. 19.00 Nieuws. 19.15 Cabaret. 19.35 Hoerenliedjes. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroepork. 21.00 Voordracht. 21,30 Zangklassen. 22.00 Strijkorkest en solist. 22.45 Avondoverden king 23.00 Nieuws. 23.15 Paasdienst voor de Hongaren. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM I (402 M 8.00 AVRO 10 00 VPRO. 12.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Beiaardconcert. 8.30 Gram. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. 10.00 Kinderkoor 10.30 Prot. dienst. 12.00 Fan farecorps. 12.33 In 't spionnetje 12.38 Gram. 12.45 Piano en orgel. 13.00 Nieuws 13.20 Pop. concert, 14.00 Boekbespreking 14.20 Kamer- ork en soliste 15.20 Voordracht met harp 15.35 Disco-Causerie. 16.15 Dansmuz. 16.45 Sportrevue 17.15 Orkestconc. 17.45 Voor de padvinders 18.00 Nieuws. 18.15 Mil. commen taar. 18.30 Gevar. progr. 19 30 Muz caus 19.45 Actual. 20.00 Nieuws. 20.10 Gram. 21.15 „Uit het Vergeetboek" 21.55 Voordracht. 22.10 Operetteconcert. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. DINSDAG, 27 MAART. HILVERSUM II (298 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws.; 7.15 Ochtendgymn.7.30 Gram,; 7.45 Morgengebed, 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Idem; 9.35 „Lichtbaken"; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Promenade ork.; 10.55 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Strijkkwartet; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole Ork. en soliste; 12.55 Zonnewijzer: 13-00 Nws.; 13 20 Actual.: 13.25 Gram.; 14.00 Gevr. progr.; 14.53 Zang en orgel; 15.15 Gram.; 15.22 Vraaggesprek over het nieuwe fooienstelsel15.30 Kamermuziek; 18.00 Voor de zieken; 16.30 Zlekenlof; 17.00 Voor de ]eugd; 17.45 Regeringsuitz.: R. A. Ferrier; „Het bankwezen ln Suriname"; 18.(KI Gram.; met commentaar; 18.15 Amusements- ork.; 18.48 Sportpraatje, „Dit ls leven", Voor de jongeren; 19.00 Nws., 19.15 Actual.; 19.23 „Hier ls Europa; Denemaraken"; 19.52 Pari. overz. en buitenl. over.;., 20.00 Nws.; 20.05 De gewone man; 20.12 „Pelléas et Mélisande". (opera); 21.13 „13 jaren kampleven in Mongo lië", (caus.); 21.25 Planotrio; 22.00 Vervolg van „Pelléas et M'lisane"; 22.35 Gram.; 22.45 Avondgebed: 23.00 Nws.. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM I (408 M.) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO., 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws.; 7.15 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8J.8 Gram.; 9.00 Morgenwijding: 89.15 Gram.: 9.35 Pop concert: 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gram., 10.50 Voor de kleuters; 1.1.00 Orgel; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Theaterork. en solist; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Thèater ork. en solist; 13.00 Nws.; 13.20 Ftnanc. weekoverz.; 13.50 Dansmuz.: 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram.: 15.30 „Onze .Amerikaanse buren": 16.00 Gram.; 16 30 Voor de 'eugd; 16.50 Kinderfkoor; 17.18 Gram.; 17J30 Jazz Sociëteit; 18.00 Nws.; 18.15 Piano; 18.30 Strijk orkest; 19.00 „Paris vous parle'; 19.05 Fan- fare-oricest; 19.30 Orgel; 19.50 „Achter de schermen van dé luchtverdediging" (caus.); 20.00 Nws.: 20.05 Actual.; 20.15 Gevar. progr.; 21.15 De Antwoordman: 21:35 Operaconc.; 22.00 „Goede moed" (caus.); 22.15 Altviool en plano; 22.45 Buitenl. overz.; 23.00 Nws.; 29.12 «4.00 Gram,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 6