Nieuws uit STAD en OMTREK Donderdagavond eerste zitting van Kath. Beroepskeuzebureau Eerste-steenlegging voor nieuwe H. Hartkerk Gemaskerd Bal ïn de Stads schouwburg Bij „Comedia" is Vader Thuis vlaardTngen Opening tentoonstelling Gerard Héman Pater W. Keller S J. zeventig jaar W.-Duitslands bijdrage in het defensie programma WALDO ,1 Deken J. H. Niekel verrichtte plechtigheid in Oud-Mathenesse Zusters van Dongen jubileren Inflaticgevaar in de Ver. Staten Vietminh in de aanval De geschiedenis van een ongevaarlijke pseudo-despoot DINSDAG 27 MAART 1951 PAGINA 2 EEN VERHAALTJE MET EEN MORAAL ALBERDINGK THIJM BEHANDELDE BRANDEND PROBLEEM Hoera, wij hebben een huis! PAS OP DE DEUR! HET OFFICIëLE BEZOEK UIT WANDSWORTH AANKOOP PERCEEL DWARSSTRAAT THANS NIET MEER DUIDELIJK DE WAGENAAR GEEN RAADSLID MEER HINDERWET-KLACHTEN HERWONNEN LEVENSKRACHT K. A. V.-NAAICURSUS AAN DE DIJK GEZET BURGERLIJKE STAND OPENBARE SCHOOL IN KETHEL KOST 252.500— NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Benoemd tot officier Oranje- Nassau Voorname bron van dollar inkomsten AUTORIJSCHOOL Algemene Overste geridderd Zeer geslaagde Verdi-herdenking van de Nederlandse Opera Topprestatie van het seizoen SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG VEEMARKT TE ROTTERDAM Johnston roept op lot samen werking Het duurt nog even eer de kinderen van de kleuterscholen naar de eerste klas van de grote school zullen gaan. Als er nu in September duizend statistiek-kindertjes naar school gaan dat zijn gewone kin dertjes, maar dari gebruikt voor statis tische gegevens dan zullen aan het eind van de lagere schooltijd twee hon derd van die kindertjes een of meer malen een klas hebben moeten overdoen. Van diezelfde duizend kindertjes gaan er 70 naar een gymnasium, een H B S. of een Lyceum en van die 70 middelbare scho lieren krijgen aan het slot van hun school tijd 7 het einddiploma. Van de kinderen, die naar de U.L.O. gaan behalen op iedere 100 er slechts 30 het eindexamen. Al die andere kinderen, die op een ofzitting*plaats. ander ogenblik met hun studie moesten eindigen, omdat zij niet verder konden, hebben voor een groot deel het onderwijs genoten, dat voor hen niet het ideaalste was. Dat is voor die kindertjes niet leuk. maar het kost ons allemaal een hoop van die centen, waarom we toch sinds kort zo Dreesachtig verlegen zitten. De oud-minister dr Jos Gielen heeft er eens een becijferde slag naar gesiageji. Het verlies, dat ons volkshuishoudboekje ieder jaar vanwege deze mislukkertjes te dragen krijgt raamde hij op 138 millioen gulden, nl. 54 millioen overheidsgelden. 21 millioen gezinsuitgaven (schoolgelden, leermiddelen, vervoerskosten en andere door het gezin te betalen directe onder wijskosten. Omdat de overgang naar het produetie-proces vertraagd is. werd er 53 millioen aan looninkomsten gederfd.. Nu zijn alle kosten van „zitten"-blijven geen verlies, maar het zijn toch wel sprekende cijfers. het naar lichamelijke gesteldheid, naar geestelijke eigenschappen en naar karak ter het meest geschikt is. Dokter Plesman, de directeur van de K.L.M., die eens ge zegd heeft, dat hij tg niet van houdt om een vierkante bout in een rond gat te stoppen, heeft van de psychotechnische test een onderdeel van het onderzoek gezegd: ,,90 pet van de uitgebrachte adviezen was raak; 5 pet was ongunstiger en 5 pet was gunstiger". Dat zegt toch wel Iets. Binnenkort komt voor vele ouders de moeilijke beslissing: „Doorstuderen na de lagere school?". „Naar U.L.O., M.U.L.O. of Ambachts school?". Het zal tegen de zomermaanden druk worden met aanvragen om advies. Wie er dus nu snel bij Is. kan zichzelf tijd be sparen. Donderdag 29 Maart a.s. vindt de eerste Wij zagen eens een vader met zijn kroost wandelen. De man liep, alsof hij aan de eerste dag van de Vierdaagse bezig was. terwijl een kleine peuter huilend en wel met zijn korte beentjes in de verte achter de pater familias aansjokte zonder dat deze zich óok maar iets aan het jochie gelegen liet liggen. Die man marcheerde maar.... En het jochie huilde maar.... De mensen, die het zagen, spraken er met elkaar schande van; ze hielpen het strui kelende kereltje een paar keer overeind, maar konden ook niet meer doen dan dat. Hoeveel ouders zijn er, die hun kinde ren met korte geestelijke strompelpasjes In een vrolijk spel in drie bedrijven ridiculiseert de schrijver van „Hoera, wij hebben een huis!" de perikelen die het samenwonen met zich kan brengen. Hij doet het in een vrolijk spel en heeft dan ook voor de nodige verwikkelingen, zoals die in dergelijke stukken plegen te wor den gearrangeerd, gezorgd. Daarnaast was het happy-ending er een dat er zijn mocht. Maar liefst vier paren tegelijk. Ongetwijfeld hebben de ve4e bezoekers een genoegelijke avond gehad. Maar dit is dan ook het enige compliment, dat wij de R.K. Toneelvereniging „Alberdingk Thym", die dit stuk gisteravond in Musis Sacrum op de planken bracht, kunnen maken. „Alberdingk Thym" heeft '.tame lijk enkele grote tekorten. Daar is op de eerste plaats onze moedertaal, die er be kaaid afkomt. Het verdiende aanbeveling, dat de spelers ook op een juist uitspreken van hun tekst zouden letten. Daarnaast i9 er de gebrekkige toneelopbouw. Met name in het stuk van gisteravond zagen wij een scène, waarin door een verkeerd geplaatste stoel, de centrale figuur ge heel aan het oog van de zaal werd ont trokken. Het geheel heeft ons niet erg bekoord. Weliswaar viel het spel van mej. Wil van achter de ferme pas van voor hen te groot Slobbe op door natuurlijkheid, maar daar- onderwijs laten sjouwen? En wat een tegenover staat de zo nu^ en dan beslist ellende. Allereerst voor de kinderen en vervolgens voor de gekwetste oudertrots, Als dan de schooltijd en de martelgang van de achterhoede gedaan is, komt er geen einde aan de beproeving, want dan is het kind ergens gekomen, waar het eigenlijk wel niet thuis hoorde, maar waar het nu noodgedwongen wel weer verder moet meehobbelen. En het gehuil van de kinderjaren is nu de chagrijnige toon van eeuwige kankeraar geworden; van de man, die uit Rrofessie ontevreden is. om dat hij met zijn professie niet tevreden kan zijn. Die centen-verknoeierij en die lijdens weg zullen wel niet in alle gevallen uit te sluiten zijn. maar er is toch een kans, dat uw kind er niet de dupe van wordt. Er ia nl. een bureau in Schiedam voor Katho liek Paedagogische Beroepskeuze, die iedere Donderdagavond van 7 tot 8.30 zit ting houdt in het Wijkgebouw van het Wit-Gele Kruts op de Nieuwe Haven 121. U krijgt daar deskundige voorlichting. Men onderzoekt er uw kind en vertelt u aan de hand van dit onderz #1 waarvoor De deuren van de Buitansluis worden slecht. Nu liggen er nog een paar in de fttast, maar als dfe er over een paar maanden ln gaan, dan zit het fout met het oer-degelijke Hollandse rympje: „Twee in de plas Twee in de kast Een aan mijn b....". Daarfsji vragen B. en W. 15.000 voor het lapje hout, nagels, ijzers e.d. en 9000 arbeidsloon voor het maken van een nieuw stel en het verwisselen van het oude stel. En als ze dan toch bezig zijn, kunnen ze misschien meteen de brugklappen van de klappenbrug over de Westerhaven en de houten stukken waarmee zij op de landhoofden landen vernieuwen. want die zien er ook uit, dat geen pront Colle ge er mee gezien wil worden. Hier kost het lapje hout e.d. 4300 en het loonvan het inbrengen en maken 3.700. In de week van 2 tot 8 April zal het Ge meentebestuur van Wandsworth een be zoek brengen aan Schiedam. De officiële ontvangst door het Schiedamse College van B en W zal plaats hebben op Maandag avond om negen uur in het Raadhuis. Op Dinsdagmiddag is er een tocht per auto,bus door Schiedam, gevolgd door een bezoek aan Delft. Als het weer goed is, volgt er op Woens dag 4 April een tocht door de Schiedamse en Rotterdamse havens met daarna een ENSO-borreltje in de Kroon om 5 uur. Op Donderdag gaat het gezelschap al om 9 uur vanuit Schiedam om een bezoek te brengen aan de Keukenhof in Lisse en verder naar Amsterdam te trekken. Op Vrijdag wordt 's middags Wilton bezocht, terwijl 's avphds het grote concert van Orpheus en Caecilia in de Grote Kerk ge geven wordt. Na een vrije Zaterdag vertrekt het gezel schap op Zondag 8 April om 9 uur vanuit Schiedam naar Hoek van Holland. Het perceel Dwarsstraat 6 is door de eigenaar aan de Gemeente te koop aange boden voor 2700.Het ligt dicht bij da terreinen van de Gasfabriek en de Ge meente zou door aankoop het gemeentelijk bezit goed kunnen afronden, aldus B en W. Zij stellen aan de Raad voor het betrok ken pand te kopen. Ir Tillema, de directeur van Gemeente Werken te Rotterdam, heeft Zaterdag middag ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling van werken van Gerard Héman een inleiding gehouden, waarin hü allereerst de functie van de kunstenaar in het algemeen stelde. Wij allen, aldus spr., doen dagelijks 'n grote hoeveelheid indrukken op, die wjj De Goede Week Offeractie van Her wonnen Levenskia\Ht heeft opgebracht 1037,50. Het comité zegt allen hartelijk nw v„ 7 dank, die hoe dan ook, dit resultaat heb- verzamelen in ons geheugen. Alles wat ^en helpen bereiken. «irii Ironnan ia nrto van hllitpnaf tO620kO- onbeschaafde weergave, die mej. L. Meij er gaf van Ali, de lastige, kenau-achtige huisvrouw. In de mannen-rollen willen wij niet nalaten de heer J. van Slobbe te ver melden, die. hoewel hij ook achter in de zaal meer dan duidelijk verstaanbaar moet zijn geweest, een goede creatie te zien gaf. De vrouwen-rollen waren, met uitzondering dan van mej. Van Slobbe, slecht bezet. Het meest aannemelijk leek ons nog de figuur juffrouw Vrij, zoals die door B. Jonas werd weergegeven. Na afloop de Vasten is immers voor bij t- werd er door de bezoekers nog enige tijd gezellig gedanst. H.W. Toen de St Janrcchool aan de Lange Singelstraat 55 gebouwd werd, zou er ook een gymnastieklokaal bij gebouwd wor den. Maar toen waren er redenen, dat het niet zou gebeuren. Die redenen van toen zijn het ooilege het staat echt officieel in het raadsstuk „thans niet meer duidelijk". Bovendien is er nu nog een verzoek gekomen van de St Willi- brordusstichting om zo'n gymnastieklo kaal te bouwen. B. en W. stellen de raad voor nu mede werking te verlenen, mits er over bet gebruik, dat anderen ook van dit lokaal zullen mogen maken, eensgezindheid heerst. Op medisch advies heeft de heer P. de Wagenaar, die voor de CHU in de Schie damse Raad zitting had, moeten bedanken als lid van die Raad. Bij de Raad is een schrijven van de heef A. Struik binnengekomen met klachten over hinder van de Drukkerij Steens aan de Overgchiese Straat en de Singel. Zon der vergunning ingevolge de Hinderwet te hebben gevraagd zou dit bedrijf zich heb ben uitgebreid. Aangezien de Hinderwet een zaak van B en W is, vraagt het College deze zaak aan henzelve te willen overlaten. wij kennen is ons van buitenaf toegeko men De indrukken, welke wij van de verschillende objecten opdoen, is voor ieder van ons verschillend, naar gelang Onze geaardheid en onze instelling. Wij reageren ieder verschillend. Het is aan de schilder om van 'n veelheid van indruk ken de synthese te bepalen en ze te con centreren tot de eenheid van zijn schil derij, dat op zich een blijvende bron van ontroering zal zijn. Wat de schilder geeft is nooit de „werkelijkheid', maar wel is de werkelijkheid uitgangspunt .voor de hogere eenheid, die het kunstwerk i&. Voor de beschouwer heeft hij alleen resultaat in zijn scheppende arbeid als er tussen zijn visie en die van de beschou wer aanrakingspunten zijn. Er mag span ning bestaan tussen die twee viries, maar geen kortsluiting, Omdat de werkelijk heid sleehts uitgangspunt is, is de forma tie geenszins taboe, mits deze de expres- |ie dient, welke de kunstenaar nastreeft. Héman heeft zich er voor behoed de natuur te misbruiken tot een pelgrimage van de verbeeldingskracht deze voet reiziger op aarde door gebieden, die voor de goed-willende beschouwer on begaanbaar zijn. Niet in alle gevallen is er een gelukkige verhouding tussen in tentie en realisatie, maar naar de mening van ir Tillema, zal Héman. als hij door gaat op het smalle en moeilijke pad tus sen het té gewone en té alledaagse en de overspannen te ver doorgevoerde absirac tie ook als betrekkelijk geïsoleerde Ï;uur voor de Nederlandse schilderkunst ets kunnen betekenen. De conservator, de heer C. H. Schwa- germann. dankte de heer Tillema voor zijn inleiding en de heer Adri Slootma- ker voor de wijze, waarop hij een Scher zo van Chopin ten gehore had gebracht. Dinsdag 3 April begint er om 7.30 uur een nieuwe naaicursus in de Volksbond. Leden van de K.A.V. kunnen zich opge ven bij mevr. Waltman, v. Beverenstraat 12A mevr. Vierboom, Rozenburgsestraat 18c. Er ie 10.000 uit de gemeentekas nodig om zoveel zoden (c.q. zand) aan de dijk te zetten, dat de buitendijk om de stad overal minstens 4 M. 4- N.A.P. ligt. Op het ogenblik zijn delen van de Maasdijk, de Havendijk en e endeel van de West- frankelandse dijk bij de aansluiting op de Vlaardingerdijk onder 4 M. N.A.P. ge zakt. Van het jaar moeten die slapende dijken dus weer actief gemaakt worden. GEBOREN: JJohanes M. zoon van F. J. Steketee en L. A. Dons; Margaretha E. dochter van Th. C. van Heijningen en A. de Jager; Louis C. zoon van A. Ph. van Schaik en B. v. d. Poel; Aukje C. F. doch ter van J- C. H. Ebbens en C. C. Visser. OVERLEDEN; W. Romeijn, 81 jaar. De Openbare School in Kethel zal met 6 klassen moeten worden uitgebreid. De kosten hiervan zullen bedragen: 62.400 aankoop bouwgrond van het Grondbedrijf, zijnde 3200 m2 a 19.50 per m2. Voor de bouwkosten en de beplanting van hei schoolterrein 165.000, voor de meubile ring 25.000.—. INENTING TEGEN POKKEN Op Donderdag 29 Maart a.s. des n.m. 3.30 uur zal wederom gelegenheid worden gegeven voor kosteloze inenting tegen de pokken voor kinderen, die de leeftijd van twee jaar nog niet hebben bereikt, terwijl ouderen die vroeger reeds werden gevac cineerd, zich kunnen laten herinenten. Zij, die voor zich of voor hun kinderen, van de geboden gelegenheid gebruik wen sen te maken kunnen zich. zonder vooraf gaande aanmelding, op bovengenoemd tijdstip vervoegen in een lokaal van do B. L. O.-school aan de Zomerstraat al hier, met overlegging van het trouw boekje. De contrdlezitting wordt gehouden op Donderdag 12 April a.s. om 4.15 uur n.m. op dezelfde plaats. JEUGDCONCERTEN Op 2 April a.s. zal er wederom een tweetal jeugdconcerten gegeven worden in de zaal „Harmonie" aan de Schiedamse- weg alhier. Het eerste concert, dat aanvangt om 17 uur, is bestemd voor de leerlingen van de openbare en bijzondere u.l.o.-scholen en van het Groen van Prinstererlyceum. Daarna, om 20 uur, zal er voor jonge mensen van pl.m. 16 jaar en ouder, een herhaling van dit concert gegeven wor den. De uitvoering zal geschieden door „Het Kamerorkest" bestaande uit leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v de heer Piet van Mever. Uitgevoerd zullen worden werken van Jean Phil. Rameau, W. A. Mozart, Percy Grainger, Peter Tschaikowsky, Jean Si belius, Edvard Grieg en Dina Appeldoorn. GESLAAGD Mej. M. Ulrich alhier plaagde te Utrecht voor coupeuse. ast I Toren van de Koopmansbeurs deed de das om •««'to-",» 73ste Jaargang No. 21499 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in he gebouw R.K Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 66152' Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 91195 ten name van de N.V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonneineri'sprus f 4.95 per kwartaal 1 70 pel maand, f 0.40 per week. Adv«rt»nVie-pnis op gewone kolomorewjte I 11.15 pei millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t U.30 per millimeter noogte. Bu contract gelden Lagere tarieven, welke bi) de administratie bf 60 de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar ztJQ. Kampioenen (kleine advertentién) tot go woorden 50 ct. Etk woord dieet 3 ct. Maximum 50 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden geplaatst overeenkomstig de Regelen het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpera Hoof' redacteur: Leo J. M. Hazelzet Dit heeft niets met K.R.O.-propaganda te maken. Het is echt Schiedams, nl. de toren van de Koopmansbeurs. Die zag er uiterlijk nog heel presentabel uit, maar het was een Pharizeeër: uiterlijk vol schoonheid maar Innerlijk vol verrotting en bederf. Door de verwerpelijke houding heeft die toren de gemeente nu de das omgedaan. Er stond op de begroting voor de restauratie en verbouwing van de Koopmansbeurs 1500 voor enig timmer en veyfwerk opgenomen. Toen ging de make up van lood en verf eraf. Nee, een toestand. Mistinguette bij zonlicht was er Sneeuw witje bij. J L Nu kostte de restauratie van de hele Koopmansbeurs op 24 Juni 1949 nog volgens raming van Gemeente Werken I 375.000. Voor de eigenlijke schoonheids behandeling 195 000; de inrichting voor de Woningdienst 100.000 bh de overige inrichting 80.000. Van die 195.000 zou de minister van O.. K. en W. ambtshalve 40 pet voor zijn rekening nemen. Die onkostenbegreting van 195.000 dateert uit het jaar 1946, hetgeen een eeuw geleden schijnt, als men de diverse prijzen vergelijkt. Die begroting is dus bijna zo verouderd als de Beurs voor de restauratie. En die was verouderd, want de toestand bleak slechter dan mogelijkerwijs kon worden voorzien. Bovendien wilde het Rijksbureau voor Monumentenzorg nog 'n paar wijzigingen zien doorgevoerd. Op de 72.500, die bij het oorspronke lijke bedrag kwamen, kan ln de toekomst nog wel wat extraas komen, want nog meer verrassingen zijn niet uitgesloten. Aan de minister is gevraagd, of hij er nog niet wat bij wil doen. Maar aange zien op die aanvraag een deparlementaal antwoord, d.i. een antwoord als van een gebitdragende kauwgometende hakkelaar met spreekangst, t verwachten is. vreest men, dat de prijsstijging over enige tijd nog meer in de raming tekeer zal zijn ge gaan. Daarom vragen B. en W. aan de raad om die credietverhoging in elk geval maar toe te staan. Want er zijn dringend nieuwe lokalen voor de Woningdienst nodig en zeer olijk merken B. en W. op. dat zij geen kans zien die lokalen te maken in de Koopmansbeurs zonder die Beurs zelf te restaureren. Dat de kosten van inrichting mettertijd hoger zullen blijken dan 180.000 is te verwachten, maar nu weet men er nog niets van. Dat komt later wel. Voorlopig gaat het alleen maar om 71.000 ter supplering van de ln 1949 en 1950 toe gestane gedeelten van het oorspronkelijk geraamde crediet 72.500 voor de tegen valler en 90.000 als eerste som voor de inrichting van de ruimten te betrekken ~e Woningdienst Op de eerst? Paasdag werd pater W. Keller S.J., die 26 September van het vo rig jaar zijn gouden jubileum vierde als lid van de Sociëteit van Jezus, 70 jaar. Pater Keller, die jarenlang directeur was van de Stichting St. Claverbond te Nij megen, is sedert 1946 Directeur van het Centraal Indisch Missiebureau en be kleedt daarnaast nog andere functies in verschillende missie-organisaties. Paaszaterdagmiddag hield het bestuur der Indische Missievereniging op het Centraal Bureau een besloten receptie, waarbij behalve het bestuur en een aan tal familieleden en ordesgenoten, ver scheidene vrienden en medewerkers van pater Keiler aanwezig waren, terwijl ook enkele functionarissen van het Ministe rie van Uniezaken en Overzeese Rijksde len en van het Hoge Commissariaat der R.I. hun gelukwensen kwamen aanbie den. Minister Teulings die lid is van het hoofdbestuur der Indische Missievereni ging, overhandigde namens de regering en op speciaal verzoek van zijn ambtge noot minister Van Maarseveen, die we gens ziekte verhinderd was, aan pater Keiler de onderscheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij prees in pater Keiler de harde werker, die in de afgelopen jaren zoveel tot stand had gebracht voor de grootste belangen van Indonesië en de West en die in het bij zonder het Centraal Indische Missiebu- reau na de oorlog op alle gebied had op gewerkt. Vervolgens sprak lt.-gen. M. Bajetto, voorzitter der Indische Missievereniging, een woord van hartelijke gelukwens en dank, waarbij hij pater Keiler als feest geschenk een godslamp voor zijn huis kapel aanbood. Ook mgr H- van Hussen, Nationaal di recteur van de Pauselijke Missiegenoot schappen, eveneens lid van het hoofdbe stuur, feliciteerde pater Keiler en wenste hem toe, dat de nog komende jaren de kroon op zijn werk mogen zetten. Daar het meningsverschil tussen de Westduitse minister van financiën, Schaeffer, en de Westduitse minister van economische zaken, Erhard, over de te voeren economische politiek bijgelegd is, heeft de Amerikaanse hoge commissie in West Duitsland meer vertrouwen dat de Westduitse industrie in de verdediging van Europa zal kunnen bijdragen. In het begin van de vorige week zeide het hoofd van de Marshall-missie in West Duitsland reeds dat West-Duitsland zijn dollars na hot aflopen van de Marshall hulp zal moeten verdienen door aan de verdediging mee te werken. Daar de westelijke geallieerden Duits land echter verboden hebben wapens of munitie te fabriceren, wensen de Ver. Staten dat West-Duitsland artikelen zal produceren die zowel door militairen als door burgers gebruikt kunnen worden, zoals bjjv. kleding en fietsen. Verder zal West-Duitsland die artike len kunnen fabriceren, die in andere Westeuropese landen gebruinkt worden om defensie-orders uit te voeren. Hierbij heeft men o.a. 't oog op polyethilene, 'n chemisch product, dat bil de vervaardi ging van kabels wordt gebruikt, Ook zal West Duitsland schroot kunnen leveren. In verband met de drukke voorberei dingswerkzaamheden voor de a.s. Heilig domsvaart wordt de diocesane Katho liekendag van het Bisdom Aken, welke aanvankelijk in de maand Mei te Alsdorf zou plaats hebben, naar de herfst ver schoven. INSTRUCTEURS-DIPLOM* KN.A.C. Pasen 1951! Maar al ivas er dan nog zoveel sneeuw, onder de parapluie ivas het lente. Tijdens een indrukwekkende plechtig heid heelt deken J. H. Niekel gistermid dag de eerste steen gelegd voor de nieuwe H. Hartkerk, die in Oud-Mathe nesse wordt gebouwd. De pastoors van de moederparochies, pastoor L. J. A. Oorsprong OP. van de O.L. Vr. Rozen krans te Schiedam en pastoor P. J, A. Juffermans van de St Nicolaaskerk, te Rotterdam, verleenden hierbij assistentie. Overweldigend groot tuas de belang stelling en de mensen waren op alle mogelijke stellingen, muurtjes, heuveltjes en plankiers gekropen om niets van de plechtigheid te missen. Tot voor de ramen en-de balcons van de omliggende huizen stond men te kijken naar de zegening van de plaats van het altaar en funda menten en de eerstesteenlegging van de Hoekersingel. Op Goede Vrijdag om 12 uur 's mid dags heeft bouwpastoor C. Koning de kruisplanting verricht, op hetzelfde ogen blik, nu ongeveer 1920 jaar geleden, dat het kruis van Christus werd geplant op de eerste Calvarieberg. En wei op de voornaamste plaats in de kerk, namelijk daar, waar het altaar wordt gebouwd. Nadat de stoet van priesters en geno digden de fundamenten van het priester koor had bestegen, zegende de deken gisteren de plaats waar het kruis was geplant, terwijl het jongenskoor van de Sl Nicolaasparoehie onder leiding van kapelaan S. M. M. Steur de antiphoon „Signum salutis" zong. Daarna werd de eerste steen gezegend en vervolgens na het zingen van de Litanie.van Alle Hei ligen vond de steenlegging plaats. Tevens metselde deken Niekel een oorkonde in een loden koker in. Tenslotte werden de fundamenten gezegend. De eerste steen is 'n hoeksteen (zinne beeld van Christus) en is geplaatst aan de linkerhoek van de absis. Op de voor zijde van ,de steen staat gebeiteld: „Deze eerste steen van de H. Hart kerk werd gelegd door Kanunnik J. H. Niekel van Rotterdam 26-3-1951". Op de zijkant, gekeerd naar het altaar is de voorstelling van de Vis met de broodkorf, het symbool van Christus in het H. Sacrament des Altaars. De ingemetselde oorkonde bevat een Latijnse tekst over de zegening en de steenlegging. Kerk met Kerstmis klaar Na afloop van de plechtigheid ftield deken Niekel een korte toespraak, welke hij begon met een gelukwens aan alle aanwezigen met het begin van deze kerk, die 700 zitplaatsen krijgt. Vervolgens zette hij uiteen, waarom de zegening en de gebeden worden verricht. Zoals alle werken, moet immers ook deze bouw met God worden begonnen. Indien wij dit niet zouden doen, zouden wij niet staan op zuiver katholieke grondslag, aldus deken Niekel, Voorts verklaarde hij vernomen te hebben dat, indien alle omstandigheden goed zijn, eind Juni ongeveer de-vlag mededeling, dat mère Isabella <H. A Uit ruim twintig huizen van de congre gatie der Zusters Penitenten-Recollecti- nen waren Maandag in het pensionaat te Dongen zusters bijeen gekomen ter fees telijke viering van het 150-jarig bestaan dezer congregatie, de oudste onderwijs congregatie van ons land. Tot de herden king, die op 3 Juli meer officieel zal worden gevierd, was nu slechts uitgeno digd een tweetal paters Capucijnen, om dat deze orde aan de wieg van de jubi lerende congregatie heeft gestaan. Geheel buiten verwachting van de fees tende communiteit zijn ook geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit het diocees gisteren hun opwachtig komen maken. Zo bood de regent van het Klein-Semi- narie „Ypelaar", mgr P. Sweere, mede gelukwensen aan namens mgr Baeten en B. en W. van Dongen feliciteerden uit naam van de Dongense bevolking. Burgemeester Sweens deed daarbij de g# Frans Vroons en Gré Brouwensteijn in „Vn hallo in maschera" van Verdi waarvan de Ned. Opera Zondag avond de première gaf. In zekere zin is heel Verdi's dramatisch oeuvre één bal masqué. Achter de maskers van bloed, haat, kerkers, galgen en door zichtige misverstanden fonkelt, ademt, lééft zijn muziek, zo menselijk en intens en waarachtig, dat ze de nuchterste Noor derlingen in haar greep houdt, van de eerste noot tot de- laatste, onverschillig achter welke opera ze schuil gaat. Neem nu die „Balio in maschera" uit 1859. Hij geldt voor een weinig bekende opera, en de intrigue is zo mogelijk nog drakeriger dan die van de veel-gehoonde Troubadour. Maar wat bij het doorlezen van het libretto door het verstand met een lach is verworpen, wordt méér dan aan nemelijk zodra het in Verdi's klanken- idioom is ..vertaald": het wordt groots en aangrijpend, een uiting van 's mensen elementairste driften en deugden, die •preekt tot ons allemaal. Wat een parlandiWat een koren! Wat een fijnzinnige en aandoenlijke instrumen tatie I En wat een meeslepende, onver- valst-Verdiaanse melodiek in de aria's! Hier voltrekt zich het wonder van een werk dat al bijna een eeuw verouderd had moeten zijn, maar in plaats daarvan steeas levender. steeds jonger en lenige* schijnt te worden, Het was een goede gedachte van de Nederlandse Opera om de grootmeester der Italiaanse muziek-dramatiek juist met dit minder bekende „Gemaskerde Bal" te berdenken. En het was een nog betere gedachte om van die herdenking de top prestatie te maken waarop we het hele seizoen gewacht hebben en die het hele seizoen, goedmaakt. Haast alles was zoals het zijn moest, van het orkest af, dat onder de zeer compe tente leiding stond van Charles Bruck, tot de monumentale decors en costuums van Nicolaas Wijnberg toe, die bijna overal van de pittoreske scènemogelijkheden een stijlvol gebruik maakten. De regie van Joan Cross was redelijk, de koren zongen raak en spraken hun vreemde taal ditmaal eens bevredigen.! uit. En de rolbezetting was overal sterk, of het nu de kleine partijen betrof van Burcksen, Groot, Duiveman of Voogt, of de grotere; Vroons en Gré Brouwenstijn als Riccardo en Amelia, voortreffelijk ge disponeerd, goed van actie, met werkelijk Zuidelijke drarpaCek. Theo Baylé, die bij elke première gaver en beheerster te voorschijn komt, als een uitmuntende Renato. En dan de twee ver rassingen van de avond; Corry van Bea" kum als page en Anny Delorie als waa zegster. De eerste begiftigd met een kostelijke, lichte sopraan, beweegt zich ove toneel met een natuurlijk gemak. Z t niet helemaal de postuur voor fraves'"e, rollen, en het gewaad waarin e °nd moest lopen was meestal met pjurs het beste gequalificeerd- We haar liever nog eens terug als Serail of Aennchen-uit-de-Freischiltz Maar ook van page Oscar wist zij, dit In convenient ten spijt, een geestige en char mante creatie te maken en dat pleit des te sterker voor haar talent. Anny Delorie is eveneens een jonge kracht met grote mogelijkheden. Zij acteert nog wat conventioneel, en vooral in het borstregister kan ze aan kracht en souplesse belangrijk winnen. Maar wat een belofte is haar stem Hier groeit de dramatische mezzo, de Amneris, de Azu- cana, de Carmen zelfs, waar Amsterdam zo dringend om verlegen zit. We hopen dat ze de kans krijgt, zich zover te om wikkelen. Veel concurrentie heeft ze m geen geval te duehten. Het was gezellig in de Schouwburg, op deze Paasavond. Het bezadigde, critiscne première-publiek werd opgelost in een overvloed van geestdriftig klappende, stampende en schreeuwende Zondag-vier- ders, die na iedere aria ovaties brachten: aan de zangers van de Nederlandse Opera, maar bovenal aan de begenadigde Organi» sator van dit Gemaskerde Bal, hun onster felijke Verdi. H. N. op het bouwwerk zal kijnnen worden geplaatst, terwijl de kerk eind Novem ber, begin December in gebruik zal kun nen worden genomen. De pastoors van de beide moederparochies wenste hij even eens geluk, hoewel er eigenlijk aldus deken Niekel een „heilige roof" van parochianen heeft plaats gevonden. Met in het bijzonder aan bouwpastoor Koning zijn beste wensen aan te bieden, besloot hij zijn toespraak. Onder de vele belangstellenden bevon den zich verschillende geestelijke en wereldlijke autoriteiten, onder wie deken R. J. J. Reynen van Schiedam, enkele wethouders van Rotterdam en voorts de kerkbesturen van de betrokken parochies, aannemers en architecten. Na afloop werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld hun eigen steen te metselen. Gedurende de afgelopen week zijn in de Nieuwe Waterweg aangekomen 276* schepen met een inhoud van 491.276 netto reg ton tegen 240 schepen met 348.252 netto reg. ton in de overeenkomstige week van 1950. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam (niet inbegrip van Pernis en Vondelingen plaat) 226, Schiedam 5, Vlaardingen 16, Hoek van Holland 13, Maassluis 4, Dor drecht 5, Zwijndrecht 1, Capeile a. d. IJssel 2 en overige havens 4. Schepen Netto reg. tons 1951 3.233 5.165.663 1950 2.816 4-150.726 Nu 417 1.014.937 Hierbij is 1 bunkerboot inbegrepen. ROTTERDAM, 27 Maart. Ter veemarkt aangevoerd: vette koeien en ossen (naar schatting 525), gebruiksvee (naar schatting 1383), vette kalxeren 35, graskalveren T nuchtere kalveren 2469, varkens 734, 225, paarden 104, veulens 11, echapen dl meren 49, weide of zuig lammeren 3. DOK of geiten 24. Totaal 60S2 dieren. Prijs per kg., vette koeien le kW» fj 2.85, 2e kwal. 2.35—2.55, 3e kwal. J i vette kalveren resp. 2.60—3, j f 2.20—2.30, varkens (lev. gew.)r r«sP' ƒ1.62, ƒ1.70, slachtpaarden resp- j 1.05, 1.80. try/fil f -JTA Prijs per stuk: graskalveren uohteje\a/ 2e kwal. 230, 3e kwal. mggen resp? veren resp. 50, 45, f H 4, 35, 28, schapen res]P- f 1 «5, kalfkoeien resp. J 10M, vare' koeien fröQ, f 500, pinken re&P- 3, 400. 325. Vette koeien handel r dan vorige week Dinsdag, handel stroef, prijzen iets ho»ei" vette kalveren aanvoer matig, hVnde? vlotl, prUzen onveranderd; graskal veren aanvoer kalveren Pr«zen if»ta stiiver; nuonteie Kaïveren aanvoer iets minder, (^v few2?" aS°ed P"!®110"- dend; varkens iiev. gew.), aanvoer groter dan vorige week Maandag, handel willifg, prijzen Jtoger, Pr'm^as boven notering; slaohtpaarden hh^er iets kleiner, handel stug. Pr^hff h.nJ ."let 'agèr; schapen aanvoer matig, nandel stroef, prijzen vooral niet en melkkoeien aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen constant; vare koeien aanvoer als vorige week, handel °hveranderd; vaarzen en fis vorige wefk.k,Ieiner' handel lui' priJze" W. M. Laahe uit Steenbergen), die sinds Augustus 1929 is belast met het algemeen bestuur dezer congregatie, door de Ko ningin is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Een tweede verras sing wachtte de zusters hierna, toen de Dongense harmonie „Aurora" zich liet horen. Rector Franken celebreerde later een plechtig Danklof en des avonds werd de communiteit door een gezelschap uit Venlo een uitvoering aangeboden Vermeld zij nog, dat ook de Zusters- missionarissen op Borneo en Sumatra bij deze gelegenheid haar gelukwensen had den gezonden. Het feest voor de Zusters, dat door een triduum is vooraf gegaan, zal Woensdag worden besloten. Eric Johnston, de leider van de Econo mie Stabilisation Administration heeft tö Washington verklaard, dat de stijgende winsten, de stijgende prijzen van land bouwproducten en de stijgende lonen ge vaarlijke factoren zijn en een sterke in- flationistisehe invloed kunnen uitoefenen. Hij deed een beroep op het Amerikaanse volk tot samenwerking op alle fronten en noemde daarbij drie punten. In de eerste plaats Zbn de winstep van het bedrijfsleven in 1950 30 pet. hoger ge weest dan 'M 1949, ondanks de toegeno men belastingen. Het kan voigens Johns ton niet worden toegelaten dat de win sten alsmaar verder stijgen. Vervolgens wees hij er op, dat de prijzen van land- bouwproducten met 27 pet, gestegen zijn sinds Korea en hij hoopte, dat de arbei ders geen verdere loonsverhogingen zouden vragen boven de 10 pet., die thans riin toegestaan boVen het niveau van Januari 1951. Het is noodzakelijk, zo betoogde Johns ton, dat tegen de zomer de prijzen en lonen zijn gestabiliseerd, omdat op dat moment de militaire goederen in hoe veelheden de fabrieken zouden verlaten. De troepen der Vietminh hebben in Noord-Vietnam weer hun offensieve acti viteit opgevat, aldus een Frans communi qué. In de Tonkindelta werden verschei dene aanvallen op dorpen en versterkte posten ondernomen. Volgens het commu- niqué werd de tegenstander echter overal afgeslagen. Het garnizoen van een post ging tot de tegenaanval over. In andere sectoren voeren de Franse troepen actie ve patrouillemanoeuvres uit. De lucht macht heeft concentraties van de tegen stander ten Noorden van Vietri bestookt. Generaal de Lattre de Tassigny, de Franse hoge commissaris en opperbevel hebber in Indo-China, is uit.Parijs naar Saigon teruggekeerd. „Ik verheug mij terug te kunnen keren met het recht mijn soldaten te kunnen zeggen, dat zij de versterkingen zullen ont vangen, die ik voor hen kwam vragen", aldus de generaal. Wie het op autobiografische gegevens gebouwde blijspel „Vader Thuis van Clarence Day, voor het toneel bewerkt door Howard Lindsay en .Hussel Crouse, vergelijkt met O'Neill's .Ah. wilderness" zal tot de slotsom komen, dat de jaren zo rondom 1890 naast alle saaiheid van de verguisde negentiende eeuw toch een eigen humor bezitten, die ons nu nog kan amuseren Het familieleven was toen hechter en daardoor speeiden zich meer "ebeurtenissen in de huiselijke kring af, die typerend voor die tijd de fin de iècle-mens toonden zoals hij nu nog als representatief voor zt)n tijd voor ons ver schijnt. O'Neill heeft echter hoger gegrepen en ong in het familieblijspel van de Millers een brok psychologie van de puber gege ven en tevens de bon vivant Oom Sid als het grote enfant terrible getoond, iets dat van alle tijden is en aan geen tijd gebon den. In „Vader thuis" is het familieleven van de Days beschreven, maar daar is de puber Clarence (Onno Molenkamp) niet de centrale figuur en ontbreekt er een Oom Sid. Maar de vader ((Joan Rem- melts) zelf is er het enfant terrible. Hij heeft een domineecomplex en coquetteert met het feit dat hij nog niet gedoopt is, wat voor zijn vrouw (Rie Gilhuis) aanlei ding is om met een ware religieuze ver bolgenheid hem te dwingen om dit ver zuim alsnog in te halen. Dit is eigenlijk de kern van de fabel en drie bedrijven lang wordt het familie leven van de Days beheerst door het drij ven van mama en de weerstanden van oaDa met er tussendoor de gebruikelijke maar weinic orieinrie humor van de n;cht die komt logeren, de diverse d'enrimsag. den die don- dp vader die 'irb een r--e- sartvnr waant, maar die d. hand "n zijn vrouw eei worden uitsojouw/el 1 e ontluikend*, liefde van de oudste zoon met Mary (Manon Alving). De opvoering die Comedia onder regie van Joan Remmelts Zaterdag in de Haar lemse stadsschouwburg gaf van dit, als hoorspel reeds bekende stuk, was vlot. Dat de aandacht soms verflauwde, lag aan de gerekte dialogen van dit weinig in houdrijke stuk met een ietwat gevaarlijke satirische inslag. Bu.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2