Nieuws uit STAD en OMTREK Zeshonderd uitvoerenden op de eerste bijeenkomst Stakingsstrijd in Frankrijk dreigt lang en feller te worden m De toekomst van de franc staat op het spel Het tegoed der schatkist sterk ingekrompen AUTO lil I;sj-- WMv SM? i. lyüi*5^ wm Emissie Albatros Superfosfaatfabr. NecL-Noorse atoomoven? De Zilveren De Encycliekenherdenking van de K.A.B. Brand in vlasfabriek te Rhoon HIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VLAARDINGEN Onbewaakte" eiste nog een dode Nederlandsche Bank DONDERDAG 29 MAART 1951 PAGINA KENNISMAKING MET DE LEIDING Géén noot, maar tóch geen nood FAMILIEGESCHIEDENIS VAN NOLET ZWEMWEDSTRIJDEN IN HET SPORTFONDSENBAD KLAVERJASSEN VOOR IRENEFONDS BURGERLIJKE STAND Schade op 65.000 geschat NED. VRACHTENMARKT VAN VOORBIJGAANDE AARD? VROEGE HARINGVISSERIJ - - Bas,. Telefonisch van onze Parijse correspondent) De door de regering aangegeven verhoging van het loonpeil schijnt niet voldoende ontspanning te verschaffen. De stakingsdreigingen nemen dan ook weer een bedenkelijke omvang aan en het ziet er niet naar uit, dat de regering een staking der staatsbeambten kan ontgaan. In de mijnen is de arbeidstoestand zeer verschillend. Wat het Parijse verkeersconflict echter betreft zijn de vooruitzichten voor een werkhervatting weinig gunstig. Onder de pressie van het publiek, dat vond, dat de regering niet straf genoeg optreedt, is de minister van publieke werken en verkeer thans overgegaan tot vordering van 300 man van het Metropersoneel, dat voor de veiligheidsdiensten moet zorgen. De communisten adviseren echter, aan deze vorderingen geen gehoor te geven, aangezien zij ze onwettig achten. Verschillende jpgeroepenen hebben hun oproepingsbevel naar hun syndicaat gezonden. f 4.133.500 GEWONE AANDELEN TEGEN 110 PCT. Amsterdamse Superfosfaat emitteren Bouw zou overwogen worden ULSTER NIET AAN EIRE Zwaar getroffen gezin GEEN ORDERS VOOR OPPORTUNISTISCHE ROERBARONNEN ZEEHAVEN EN KOLEN STATION SABANG VERRASSING IN DUITSE RIJNVAARTKRINGEN „Onduidelijke vrachtenpolitiek" van Nederland VIJF KOEIEN SLACHTOFFER VAN VERGIFTIGD VEEVOER NIEUWE ADERLATING DEVIEZENPOSITIE Door A. HRUSCHKA if Hoe maak je nu een décor voor een stadion? Hoelang moet de muziek duren, die de stormloop van we Filistijnen van de ene naar de andere kant van he' speelveld begeleidt? Hoe moeten al die dertienhonderd uitvoerenden aan de ge wenste kleding komen? En - het is nu eenmaal avond wanneer het spel, op 26 Mei tijdens de Encycltek-Herdenking in het Feyenoord-Stadion opgevoerd wordt - hoe krijg je dat allemaal te zien in het duister? Dat waren zo enkele vragen, die gisterenavond gesteld en gedeeltelijk be antwoord werden tijdens de eerste bij eenkomst in „Odeon" van de medewer kers aan het spel ..Golfslag der eeuwen", dat een der hoogtepunten op deze K.A.B.- manifestatie zal worden. Zeshonderd enthousiaste medewerkers mocht de voorzitter van de Rotterdamse afdeling van de K.A.B., de heer F. Kee- sen, gisteravond, begroeten. En vooral was het verheugend, dat zoveel mannen en vrouwen „van het vak", namelijk de katholieke Rotterdamse amateurtonelis ten aanwezig waren; zij gaan de kern vormen van al die honderden en honder den uitvoerenden. Want het moeten er dertienhonderd worden, zo verklapte de regisseur, Jten Muller tijdens een korte uiteenzetting. I>us liefhebbers zijn nog stee ar zeer -welkom. Ook de schrijver van het spel, Gabriël Smit, die zich waarachtig nog als een ge zellige conferencier ontpopte, wrtelde iets van zijn bedoeling met het spel: een eenvoudig, zeer scherp geconcentreerd overzicht van de wereldgeschiedenis, waarin het ideaal van de arbeid belicht wordt. Er staat nog geen noot op papier van de muziek, die het spel zal 'begeleiden, zo verklaarde de componist Jan Mul zon der blikken of blozen; maar hij stond er voor in, dat begin Mei met muziek ge repeteerd kan worden. Deze muziek zal Na gedurende twee jaar rv«im meer dan 500 bronnen onderzocht te hebben, heeft de heer L. A. Abma, ambtenaar aan het Gemeentearchief van Schiedam, een ge schiedenis samengesteld van de Sohie- damse familie Nolet. In zijn voorwoord vermeldt de schrijver, die reeds ee-der een beknoptere stamboom van de familie samenstelde, dat er nrog verscheidene bronnen onaangeboord bleven; vooral die in Frankrijk, waar, naar hij vermoedt, de oorsprong van het geslacht Nolet te vin den zou zijn. Aangezien deze familiegeschiedenis 's opgebouwd uit een groot aantal biogra fieën, komt zijdelinsg de geschiedenis van de stad Schiedam vaak ter sprake. Dat deze gesohiedto eschrljving echter geen doel was, blijkt daar, waar men meer over de beschreven gebeurtenissen zou willen weten, want de kwaliteiten van dit axchivarische werk, d. i- het voor de fa milie vastleggen van de daden van net voorgedacht, nelgen er soms naar lof dicht in plaats van zakelijke constatering te worden. Het boek zal in druk ongeveer 200 pagi na's bevatten en zeker een kostbaar familiebezit worden. Naast dit groto ;^r* heeft de heer Abma nog enikele kleinere levenstoeschrijvingen onder handen van enkele vooraanstaande leden der familie Nolet. Op Zaterdagavond 7 April a.s. worden fai het Sportfondsenbad zwemwedstrijden georganiseerd tussen vijf katholieke zwemverenigingen. Van SChiedamse zijde neemt Start aan deze wedstrijden deel. Als bijzondere attractie is een wedstrijd hindernis zwemmen ingelast, terwijl te vens een demonstratie wordt gegeven door twee waterpolo-teams. De wedstrijden beginnen om 8 uur. Voor degenen die de avond willen bij wonen zijn kaarten verkrijgbaar ad zes tig cent. 23 Aipril a.s. vindt in de Rivierahal een klaverjasconcours plaats onder auspi ciën van de Rotterdamse Bedrijfsklaver- Jasbond, waarvan de baten bestemd zijn voor het Irenefonds, Afd. Rotterdam. Op deze avond wordt ook een grote Tombola gehouden. W:e gratis of tegen een kleine vergoe ding prijzen voor deze tombola beschik baar wil stellen, gelieve hiervan kennis te geven aan Irenefonds, Afd. Rotterdam, Postbus 557, Rotterdam of de prijzen te doen bezorgen aan 't secretariaat: Hulk- straat 15b, Rotterdam. Zoals U ongetwij feld weet, is het doel van het Irenefonds Ontspanning en ontwikkeling te brengen aan t.b.c.-patiënten, langdurig zieken etc. GEBOREN: Johannes A. z v. A. H. van Asten en L. G. Schilperoort. Gerrit J. z. v. J Buitendijk en J. Donkersloot. Corne lia d. v. C. M. Hoogwerf en C. Nuijens. Giisbertus M. z. v. J. P. van Biezen en A. M. van Leeuwen. Hendrikus A. z. v. H. A. Meerhof en H. Assenberg. Levenl, kind van J. E. Tahelj en M. J. Baron. Levenl. kind van L. A. Beljaars en J. M. Hamakers. OVERLEDEN: G. F. J. Kuiters, 76 jaar worden uitgevoerd door een orkest van voornamelijk blaasinstrumenten, enige zangstemmen en lage strijkinstrumenten. Ze wordt opgenomen op gramofoonpla- ten en deze worden in het stadion ge draaid. Paul Bupperts dirigent va-n het U.S.O..' heeft de leiding bij de opnamen. De decorontwerper, Arnold Pijpers, staat ook voor niet geringe moeilijk heden. In een stadion heb je nu eenmaal niet zo'n gezellig „jjchter de coulissen". Daaiom zaj er een centraal punt op het middenterrein gemaakt worden, waar een groot achthoekig plateau wordt gemaakt. Daarboven wordt een bordes opgericht, waar een kleine speelruimte zal zijn voor enkele hoofdfiguren. En dan zal het jicht heel veel kun nen doen. Om te beginnen met een in drukwekkend getal: 110.000 watt zullen het speelveld in felle gloed zetten. Vier j lichtmasten worden aan de hoeken van het terrein geplaatst. Lampen van 2000 watt zullen uit deze torens hun stralen in het duister werpen; op de eretribune worden twee .lichtkanormen" geplant j van elk 5000 duizend watt. En onder deze unieke verlichting zal het spel dan een aanvang nemen. Maa- zover is het nog niet: de start voor de repctitietijd heeft plaats gehad. Nu komt het aan op volhouden. Maar de resultaten zullen de inspanningen zeker belonen. Een felle brand heeft gisterenmiddag te Rhoon (gem. Rotterdam) een grote roods van de vlasfabriek aan de Rijsdijk in de as geiegd. Enkele arbeiders van die fabriek er werken 16 man had den buitenwerk verricht, maar moesten voor het slechte weer naar binnen vJucnten. Daar begonnen ze aan andere werkzaamheden en drie hunner zetten op de zolder van de loods de daar staan de vlaszwengelmachine aan. Plotseling bemerkten zij, dat er vlam men uit c'e machine sloegen, vermoe delijk veroorzaakt otoor kortsluiting. De ••lammen deelden zich spoedig mede aan bet omringende houtwerk en 'n kleine voorraad vlas die daar opgeslagen lag. Aan blussen viel niet meer te denken en de werklieden moesten ijlings de vlucht nemen. Hoewel de branoWeer van Botterdam en van Rhoon, die met groot materiaal kwam aanrukken, spoedig met de blussing begonnen en acht stra len op de vuurhaard wierpen, konden zij i'iet voorkomen, dat de gehele schuur, die 19 M. lang is. afbrandde. Binnen een uur was het pleit beslecht. Er bleven slechts enkele kale muren over. die men. cm ongelukken te voorkomen, moest om trekken. Persoonlijke ongelukken Ueden zich niet voor. De waarde van de verbrande machines wordt op 40.000 geschat, die van het verloren gegane vlas op 25 000. Verze kering dekt de schade. Het werk zal ge deeltelijk in de nog resterende loods kunnen worden voortgezet. ROTTERDAM, 28 Maart 1951. ITO ton kolen Best; 250 ton id. Weurt; 600 ton ld Zwljndrecht; 198 ton id. den Bosch; 415 ton ld. Tilburg; 100 ton Jd. Slikkerveer; 280 ton id. Gorinchem; 212 ton veevoeder Leeuwarden; 110 ton id. Andel; 430 ton kali Meppel; 232 ton id. Doesburg; 425 ton gerst Dongen; 700 ton ld. Zutfen; 540 ton suiker Amsterdam; 425 ton id. Stampersgat; 400 ton id. l.-varen; 250 ton meel Amsterdam; 50 ton bloedmeel Maarssen; 330 ton vleesmeel l.-varen. 264 ton stukgoed Amsterdam; 10 vletreizen. DAGBIAO VOOR SCHIf DAM fN OMSTRfKtN 73ste Jaargang No. 21501 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in he' gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam. Telefoon Administratie 66152; Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs f 4.9b per kwartaal f l .0 per maand, f 0.40 per week. Adverten«e-pn,19 op gewone kolombreedte f e I5 oei millimeter noogte „„ronden Mededelingen op redactionele ,,m breedte f 0.30 per millimeter noogte. B-1 contract gelden lagere tarieven, welke hu de administratie of 011 de erkende artvertertie-bureaux verkrijgbaar zlln. oenen (kleine advertentién) tot 20 m ct Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertent.e-orders worden afgesloten» geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: 3. Kuijpers Hooft redacteur: Leo 3. M. Hazelze» De Schevenlngse trawlloggers Sch 36 van de rederij W. van der Toorn en J. C. Pronk en de Sch 250 van de rederij J J. van der Toorn worden gereed gemaakt voor do verse harinv-visserij met de drijf- vleet. Deze beide II \ers gaan in combi natie vissen met /.ik.Ve Katwijkse en IJmuidense loggers- De bedoeling is de gevangen haring te jagen, d.w.z. zo vers mogelijk aan de markt te brengen. De schepen gaan in het Hoge Noorden vis sen op ca 60 en 61 gr. NBr. Deze vroege haringvisserij is nieuw In de geschiede nis, daar de haring nog niet gezouten mag worden, dus alleen in verse toestand kan worden aangevoerd. Voorheen vertrokken ook al schepen ter vroege haringvisserij naar de Westkust van Engeland, doch dan werd de gevangen haring op zee gezou ten. De beide Schevenlngse loggers ver trekken a.s. Zaterdag uit Scheveningen. JUBILEA Dezer dagen vierde de heer T. W. van Dijk het feit, dat hij 25 jaar als machine- zetter werkzaam was bij de N.V. Dors man en Ode's Drukkerij. Zondag 1 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. P. van Willigen, in dien.«t trad bij de Standard Amer. Petr. Cie. N.V. I EERSTE PAAL VOOR NIEUWE STADSGEHOORZAAL Gisteren is in tegenwoordigheid van het voltallige gemeentebestuur de eer ste paal geslagen voor de te bouwen stadsgehoorzaal. Dank zU ook de steun van de plaat selijke grote bedrijven zal deze zaal van de gemeente geen grote financiële offers vragen. Burgemeester Heusdens hoopte, dat omstreeks begin 1952 dc gehoorzaal gereed zal zjjn. Ontsporing te Goor. De spoorlijn Zut- phenHengelo (O.) was gisterenmiddag tengevolge van een ontsporing van een goederenwagen tijdens het rangeren te Goor enige tijd versperd. De reizigers op dit baanvak werden gedurende de strem ming met bussen vervoerd. Voor het eerst is gistermorgen de Schiedamse Oud Papier Ophaaldienst komen bellen om oude kranten. De ophalers waren van gemeentewege in een goede regenjas, waterdichte laarzen en een broek, die er tegen kon, gestoken. De eerste vangst viel niet zo mee, want de hoogste vracht, die uit de acht wijken kwam was 75 kilo. Dé laagste 30. Zullen de groene wagentjes bij gebrek aan emplooi toch weer snel verdwijnen1 De jeugd schijnt de huizen flink te hebben leeggesleept. De Albatros Superfosfaatfabrieken N.V. te Utrecht gaat over tot de uitgifte van 4.113.500 gewone aandelen aan toonder in stukken van 250 en 1000, delende in de resultaten van het boek jaar 1 Mei 195130 April 1952 e.v. In schrijving staat uitsluitend open voor houders van gewone aandelen, in de ver houding van een nieuw aandeel voor drie oude, tot de koers van 110 pet. bij de Rotterdamsche Bank, De Twentsehe Bank en de Nederlandsche Handel-Mjj. Voor houders van 4,8 pet. cum. pref. beperkt winstdeiende aandelen bestaat tot uiterlijk 10 April 1951 gelegenheid hun stukken (ex dividend 1949/50) om te wisselen in een gelijk nominaal bedrag gewone aandelen, welke eveneens recht geven tot inschrijving op de onderhavige emissie. De voltooiing van het nieuwbouwpro- gramma en de aan dit programma toe gevoegde bouw van een zwavelzuurfa- briek, maken deze emissie noodzakelijk. In de eisen, die de voorraden grondstof fen en andere producten aan de midde len stellen, wil men onder meer voorzien door de uitgifte van een of meer onder handse kortlopende leningen. Sinds de bevrijding is de productie ge leidelijk gestegen tot boven het voor oorlogse peil. Er heerst op de buiten landse markt een nijpend gebrek aan superfosfaat; door gebrek aan zwavel zuur zal in de eerste jaren niet aan de vraag kunnen worden voldaan. Een nieuwe fabriek voor de fabricage van dubbelsuperfosfaat is nagenoeg voltooid en zal spoedig in bedrijf kunnen worden gesteld. De winst- en verliesrekening van 1 Mei 195031 Januari 1951 geeft een exploitatiesaldo aan van ƒ3.378.774 (van 1 Mei 1949—30 April 1850 5.227.701. Het winstsaldo per 31 Januari 1951 beloopt ƒ2.921,360 (per uit. April 1951 4.488.498, na afschrijvingen, belastingen en reser veringen, 816.379. Aangezien het hoofd seizoen in de maanden half Januari half April valt, geven de cijfers per 31 Januari 1951 geen juist beeld van de winst over het gehele boekjaar. Over 1949 50 wordt een onveranderd dividend van 9 pet. op de gewone aan delen en van 6 pet. op de preferente aan delen uitgekeerd.. Vertrouwd wordt, dat de resultaten van het lopende boekjaar die van 1949 50 minstens zullen evenaren De N.V. Amsteramsche Superfosfaat- fabriek te Utrecht zal voor 700.000 op de emissie van de Albatros Superfosfaat- fabrieken inschrijven. Ter verkrijging van de benodigde middelen gaat zij over tot de uitgifte van 700.000 aandelen, in stukken van nominaal 500 op na'am of aan toonder, delende in de resultaten van het boekjaar 1951152 e.v. Inschrijving staat uitsluitend open voor houders van gewone aandelen reeds uitstaande aan delen in de verhouding van een nieuw voor drie oude aandelen bij de Rotter damsche Bank, De Twentsehe Bank en de Nederlandsche Handel-Mij tot de koers van 110 pet. (Van onze Haagse redacteur). Sinds enkele jaren bestonden er reeds plannen om te komen tot de oprichting van een stichting teneinde de weten schappelijke onderzoekingen op atoom gebied in Noorwegen en Nederland tus sen beide landen nit te wisselen. Naar wij thans vernemen is men met de uit voering van deze plannen reeds in een vergevorderd stad'UD1 gekomen. De ver wezenlijking van deze plannen is moge lijk, daar Noorwegen in het bezit is van het voor dergelijke onderzoekingen be nodigde zware water, terwijl Nederland een kleine hoeveelheid uranium heeft. De berichten, dat beide landen gezamen lijk op Noors gebied een kleine atoom oven zouden bouwen, waaraan naast Noorse technici ook Nederlanders zou den medewerken, konden ons ten depar- temente nog niet bevestigd worden. Men achtte het echter zeer wel mogelijk. In Britse regeringskringen wordt de juistheid van berichten, volgens welke Engeland zou overwegen Ierland te ver enigen en de nieuwe staat o.p te nemen ir, het Britse gemenebest en voor te dragen als lid van het Noordatlantische verdrag, ontkend. Deze geruchten kwamen in om loop na de 14-d3agse reis van de Ierse mi nister Mac Bride naar de V. S., waarbij de hartelijke betrekkingen tussen de beide landen met nadruk werden vastgesteld. Bij het publiek wekt de situatie dermate ongerustheid, dat de belangstelling voor d^ rede van president Auriol in Amerika volkomen naar de achtergrond gedrongen wordt. Immers: wat op het spel staat, is de toekomst van de franc. Minister Petche wil niet aanblijven, als de weg van inflatie wordt ingeslagen. Hij wil, dat de weerslag der salarisverhogingen op de staatsuitgaven slechts door de staat ge dragen zal worden. Hij is ook niet te vinden voor het opvoeren van de subsidies voor bepaalde artikelen. Daar tot elke prijs voorkomen moet worden, dat de door de loonsverhogingen vermeerderde koopkracht door stijgende (Van onze correspondent). De onbewaakte overweg heeft gisteren behalve de drie slachtoffers bt) het onge val onder Waddinxveen, nog een dode geëist. Aan de Kilweg te Dubbeldam werd een man, die met zQn rijwiel aan de hand de onbewaakte overweg aldaar passeerde, gegrepen door de van de Moerdjjkbrug komende „Parijse" trein. Het slachtoffer werd op slag gedood. De trein had enige minuten vertraging. De namen van de slachtoffers van het ongeluk op de onbewaakte overweg bij Waddinxveen, waarover wij gisteren nog konden berichten, zijn inmiddels bekend geworden. De drie inzittenden van de vrachtauto, die werden gedood, zijp do 37-jarige Alblas uit Boskoop, zijn zwager de 39-jarige bestuurder van de wagen, de handelaar K. Koning, eveneens uit Bos koop en diens tweede zoontje van acht jaar. Het 12-jarige oudste zoontje van K. werd zeer ernstig gewond. Het gezin Koning had 7 kinderen. Het ongeval geschiedde omstreeks kwart voor twee. De Diesel kwam uit Gronin gen, zij werd licht beschadigd. De stoffe lijke overschotten van de slachtoffers wer den overgebracht naar het Van Iterson- ziekenhuis in Gouda. Het zwaar-gewonde jongetje werd naar het Diaconessenhuis, eveneens in Gouda, vervoerd. duurte wordt teniet gedaan, wil de M.R.P. een reguleringsfonds van 20 tot 50 milliard instellen om de prijzen te drukken. Het begrotingstekort van 200 milliard, waar voor in de onafgewerkte begroting nog geen dekking is gevonden, dreigt onder de invloed der verhogingen tot 300 milliard op te lopen. Dit maakt de toestand der staatsfinanciën hachelijk en de socialis tische ministers willen daarvoor dekking zoeken door een scherpe verhoging der belastingen op de weeldeartikelen, ver hoging der heffingen op de vennootschap pen en vermindering van de belasting aftrek, maatregelen, die door de radicalen niet worden aanvaard. Zoveel oplossings pogingen als er aan de hand worden ge daan, zoveel moeilijkheden zijn er in de boezem der regering zelf. President Auriol zal thans tijdens z(jn bezoek aan Amerika geheime besprekin gen met president Truman voeren. Men kent echter enige onderwerpen van het onderhoud. Daartoe behoort de vraag van Frankrflk naar krantenpapier, daar de papiernood een gevaar oplevert bil de a.s. verkiezingen. Ook het gezamenlijke be drag der bewapeningslasten zal worden besproken. Maar het is duidelijk, dat de onmiddellijke financiële moeilijkheden van Frankrijk zullen worden behandeld en dat de besprekingen, die de heer Pleven als minister-president in Amerika reeds heeft ondernomen, met name de pogingen voor het verkrijgen van een grote lening in Amerika, zullen worden hervat. De Westduitse bondsregering heeft besloten nog slelchts overheidsorders te verstrekken aan ondernemingen, die op geen enkele wijze steun verlenen aan „grondwet-vijandige" organisaties, noch in de vorm van bijdragen noch in de vorm van advertenties. Als „grondwet-vijandige" organisaties worden door de regering genoemd de communistische partij, de „sociaal-demo cratische actiegroep" die los staat van de socialistische partij, de „Vrije Duitse jeugd", de „vereniging voor Duits-Sovjet- russische vriendschap" en een aantal soortgelijke organisaties. Deze maatregel is genomen naar aan leiding van het feit, dat een aantal zwar* industrieën uit het Roergebied na het be gin van de strijd in Korea adverteerde in de communistische pers. Dergelijke oppurtunisten dienen van overheidsorders te worden verstoken Op de vergadering van aandeelhouder» der N.V. Zeehaven en Kolenstation Sa- ibang in liquidatie werden de jaarstuk ken over 1950 goedgekeurd- Er werd over 1950 een verlies geboekt van ƒ42.501 (v.j. winstsaldo ƒ153.252). Dit verlies wordt in mindering gebracht op het winstsaldo, dat per uit. Dec. 1950 op de balans parais- seert voor ƒ110.751. Uit de balans blijkt, dat op diezelfde datum een effectenbezit aanwezig was van ƒ896.198, gewaardeerd tegen beurskoers. Bankiers in Nederland beliepen ƒ32.325, terwijl het tegoed in Indonesië, o.a- bij bankiers. Rup. 645.238 beliep en het bezit aan R-I.S.-obligaties nom. ad Riwiah 756.272 gewaardeerd: wordt voor ƒ378.136 (d.l. 50 pet). In een nota, gericht aan de voorzitter van de financiële sector van de Ned. delegatie ter tweede ministersconferentie van de Nederlands-Indonesische Unie heeft het bestuur naar voren gebracht, dat het noodzakelijk is de moeilijkheden te be spreken, waarin vennootschappen als de Zeehaven en Kolenstation Sabang ver keren, die hun bedrijf in Indonesië heb ben moeten staken. Zij hebtoen geen mo gelijkheid de in Indonesië aanwezige mid delen rentegevend te maken en kunnen niet hun liquidatie beëindigen, zolang ze niet in Nederland over het equivalent dier middelen beschikken. Inmiddels is de mogelijkheid van transfer geen stap verder gekomen. Ook het in zeer beperkte mate toestaan van transfer van lopende inkomsten is uiter aard voor de vennootschap niet van be lang. In Duitse rijnvaartkringen te Duisburg zegt men verrast te zijn over het memo randum van Nederlandse werknemers in de Rijnvaart aan de Nederlandse regering waarin op maatregelen ter bescherming der Nederlandse rijnvaart wordt aange drongen. Van Duitse zijde wordt in verband hiermee verklaard, dat ontoe reikende vraohten in het verkeer op de Rijn over de Nederlandse grens in hoofd zaak zouden berusten op de „onduidelijke vrachtenpolitiek", welke door de Neder landse rijnsoheepvaart zou worden ge volgd. Wat het verkeer binnen Duitsland betreft wordt in Duisburg 'het standpunt ingenomen, dat voor de oorlog de Neder landse vlag slechts in zoverre - aan dit verkeer zou hebben deelgenomen als het Nederlandse rederijen betrof, die met zuiver Duits kapitaal waren gesticht. Nadat deze ondernemingen sedert 1945 in Nederlands bezit zijn overgegaan is, aldus de Duitse opvatting, de noodzaak om haar schepen in het binnenlandse Duitse verkeer te betrekken, niet meer aanwezig. Bovendien moet men, zo wordt In rederskringen te Duisburg verklaard, aan Nederlandse zijde rekening houden met de omstandigheden, dat ook de Duitse rijnvloot nog steeds niet volledig in emplooi is. Bij de veehouder H. te Beets (N. B.) zijn vijf koeien gestorven door het eten van ondeugdelijk veevoer. H. had met nog enige andere veehouders een partij krachtvoer gekocht, dat bij een auto ongeluk te water was geraakt tegelijk met zakken kunstmest. De kunstmest :s toen gedeeltelijk opgelost in het water en heeft blijkbaar het krachtvoer vergiftigd- Het is de laatste weken opgevallen, dat niettegenstaande er uit hoofde zowel van het plaatsen van 2% Belastingcertifiea- ten als vanwege het beleggen van Gul- dens-saldi voortvloeiende uit Betalings- accoorden in Ned. sehatkistpapier door buitenlandse circulatiebanken zo nu en dan aardige bedragen naar 's Rijkskas zijn gevloeid toch een duidelijke tendens tot aantasting van de liquiditeit van het Rijk, viel waar te nemen. Het zich nog voort durend manifesterende streven tot afsto ting van schatkistpapier door het bank wezen en wellicht ook door sommige insti tutionele beleggers w.o. spaarbanken ls voor ae vermindering van de liquiditelts- positie van het Rijk wel in eerste instan tie aansprakelijk. De omstandigheid, dat Vreemde Circu latiebanken op grotere schaal dan tot voor kort, tot belegging van een deel hunner guldenssaldi in schatkistpromessen zijn overgegaan, heeft de afstoting bij dit soort schatkistpapier tot dusverre nog voor een belangrijk deel gecamoufleerd. Daartegen over komt bij de schatkistbiljetten de in vloed van het laten vervallen en niet her- beleggcn. in sterke mate tot uiting. Zo zal de aflossing van Schatkistbiljetten ge durende de thans ten einde lopende maand vermoedelijk niet al te ver van de 100 mlllioen afblijven. De eisen die uit dien hoofde aan de schatkist worden ge steld hebben vooral de laatste weken blijkbaar in onvoldoende mate compen satie gevonden in de uit anderen hoofde binnenkomende bedragen Vooral in a afgelopen week is dit in sterkere mme t uiting gekomen, ofschoon het ulte™™ mogelijk blijft, dat behalve heyervanend schatkistpapier ook nog andere ïtgaven- factoren een rol hebben >?C'6P Nadat n.l. reeds gedurende de eerste beide weken van Maart het tegoed van de schatkist met f 70 mi" ™as Sedaald, is er In de afgelopen week nog een ver dere vemindering mgetreden van niet minder dan f 41-5 md'ioen. De daling zou bovendien nog groter zijn geweest ware het niet dat burtemandse circulatiebanken voor bijna f 27 mlllioen van hun guldens vorderingen in JNed. schatkistpapier had den belegd. Overigens heeft ook deze laatste factor niet kunnen verhinderen, dat de positie van de schatkist het laagste punt van dit ia1r Pui °verschreden Het saldo van de Schatkist staat nu op 81 7 (v.w. 123.2) mlllioen. 42) Ja, twee grote koffers. Die staan boven op zijn kamer. Hempel zuchtte. Goddank, onmiddel lijk gevaar scheen er niet te bestaan. Hij kende de twee nieuwe dure koffers. Die zou de schurk zeker niet in de steek laten. Ook kon hij niet vermoeden, dat men zijn spoor zo gauw teruggevonden had. Dank u. zei Hempel tot de waard. Ik zal hem dan liever te Graz g?an op zoeken, want de zaak, waarvoor ik kom, duldt geen vertraging. Vooruit, Barbier. De auto zette zich weer in beweging. Toen men zich op enige afstand van de „Bruine Beer" bevond, riep Hempel de chauffeur toe: Naar het politiebureau! Daar hield de auto vijf minuten stil. Silas Hempel was binnengesneld en had naar de dienstdoende beambte gevraagd Hij legimenteerde zich en verzocht de beambte, onverwijld twee agenten in bur ger naar de „Bruine Beer" te zenden. Zij moesten daar hun intrek nemen en kamer no. 5 scherp in het oog houden. Zodra de mam die als „Fred Tiller, bank directeur te wenen", de kamer had ge huurd, zich liet zien, moest hij onverwijld en trots alle verzet gevangen genomen en opgesloten worden. De waard en de waardin mochten er niets van weten; anders zouden zij zich door een woord of een blik l um.en ver raden, in welk geval de kerel onmiddel lijk de vlucht zou nemen. Men had met een buitengewoon sluw misdadiger te doen. En het arrestatiebevel? vroeg de be ambte, een nog jonge man. Ik heb er geen. maar bat komt er niet op aan. Ik ben voor alles verantwoor delijk en mijn naam zal u wel in zoverre bekend zijn, dat u er u op moogt ver laten. Trouwens, materiaal tegen de man is er in qvervloed Hij heeft talrijke in braken en drie moorden op zijn geweten Dat is voldoende dunkt mij. Goede avond Een minuut later zat Hempel weer in de auto. Naar Sperber-Eck. Marbler en haal uit de auto alles, wat zij geven kan Ik zal geen rust hebben vóórdat we thuis zijn. De auto vloog verder. Silias Hempel leunde uitgeput in een hoek en sloot de ogen. Maar hij kon niet slapen; al te zeer voelde hij dat de be slissing op handen was. En terwijl de auto van Sperber-Eck, die hem in de laatste dagen onschatbare diensten bewezen had. over de weg suis de. trokken al de gebeurtenissen en teleur stellingen der laatste week nog eens door. zijn geest. Na zijn onderhoud met Poldi Wieser was hij onmiddellijk in het Liberhartstal Alma Lobing gaan opzoeken. Een vrouw op jaren, zwak en schamel gekleed, kwam hem tegemoet. Nauwe lijks waren er een paar zinnen gewisseld, of Hempel was overtuigd, dat hij inder daad Meller's zuster, de enige overleven de van zijn vijf andere broers en zusters, voor zich had. Vrouw Lobing was niet zonder reden verbitterd np haar broer. Een paar vrien delijke woorden en de verzekering, dat het haar voortaan aan niets zou ontbre ken. waren voldoende om Alma Lobing tot oprechte, volledige verklaringen te brengen. Haar broer, zei ze. was altijd een boos aardig man geweest; zijn familie had hij niets dan zorg en teleurstelling berok kend. Na zekere fouten te hebben begaan die men hem om wille van zijn jeugdige leeftijd vergaf, kwam hij, twintig jaar oud, in ernstig conflict met de wet. Hij was toen beambte bij een bank, stal een groot bedrag uit de kas en wierp de schuld op de kassier Doch er werd een instructie tegen hem geopend en hij maakte zich uit de voeten Twee jaar later maakte hij zich in Duitsland medeplichtig aan verscheidene grote juwelendiefstallen en vluchtte toen met zijn buit naar Amerika. Enige jaren later kwam hij onder ee« valse naam weer opduiken in Wenen. Hij zocht toen zijn zuster Alma op, speelde de grote heer en gaf haar en haar man een schrijnwerker, herhaaldelijk geld. Waar hij dat vandaan haalde, en waaJ" van hij leefde, zei hij niet en hij wilde ook niet zeggen, waar hij woonde. Op ze kere avond de zwager was reeds- te bed kwam hij bleek en ontdaan J Alma aanlopen en smeekte haar, he verbergen: de politie zat hem op de - len. Alma had medelijden roet haar broer en verborg hem inderdaad ze lis voor haar man. De andere na(?J; hij, om, zoals hij Alma zei, la"£s w gen. weer naar Amerika te ga:sn. ^aar het fortuin hem vroeger gunstig was ge- WGGSt Hij 'had veel geld b^. zicjl'mtaarAraSht" te dit voor haar verborg'en te houden. Later vernam zij. dat b AA v" nt"* nationale inbrekersorgamsaUe had be- hoord, die op dat tijdstip^te Wenen vooral de banken exploiteer ei. Enige leden van de bende werden ge arresteerd. zij gaven de naam van Alma's broer op en verraadden tevens, dat de organisatie te Berlijn een eigen bureau had. dat zich uitsluitend met het maken van valse identiteitspapieren ten behoeve van de leden bezighield. Van toen af hoorde Alma Lobing niets meer van haar broer en zulks deed haar vermoeden, dat hij zich óf In Amerika bevond óf overleden was. Haar ouders, haar zusters en haar an dere broers waren dood. en twee 1aar ge leden had zij ook haar man verloren,, die haar niets dan schulden naliet. De we duwe had geen middelen van bestaan. In het begin verdiende zij nog een stuk brood met wassen, naaien enz, maar de ziekte, waaraan haar man gestorven was had ook haar aangetast en maakte haar al spoedig onbekwaam voor enig werk van betekenis. Nu had Alma een paar dagen geleden ia een voorbijganger haar broer herkend. van wie zij jaren niets meer had gehoord, met weinig verheugd en vol hoop, dat naar nood nu gelenigd zou worden, sprak zij hem aan. Maar hij beweerde, haar niet te ken nen, nooif een zuster gehad te hebben. Om althans te weten te komen, waar hij verbleef, volgde zij hem op enige af stand, zonder dat hij het bemerkte. Wel licht schaamde hij zich over haar, omdat zij als een bedelares was gekleed,en wil de hij haar daarom op straat niet ken nen.. De volgende dag ging zij hem opzoeken in de door hem gehuurde kamer. Weder om was hij zeer bars; hij verklaarde, zich niet met vreemd bedelvolk te willen op houden, en hij dreigde haar met de poli tie, voor het geval zij hem nog verder zou lastig vallen. Alma Lobing verstoutte zich niet Hfear bezoek te herhalen, maar tweemaal schreef zij haar broer en smeekte nederig om hulp De brieven kwamen terug als Geweigerd" Toen trachtte zij hem aan de telefoon te krijgen Haar 'aatste stui vers offerde zij er voor op, om in de herberg ,Dp Zwaan" het toestel te mogen gebruiken Ook ditmaal kon zij hem niet vermurwen. Silas Hempel verliet Alma Lobing na haar om te beginnen, wat geld te hebben gegeven, en met de belofte, haar spoedig een onderkomen in een sanatorium te zullen verschaffen. (Wordt vervolgd) Dank zij het onderbrengen door het Rijk van 300 mlllioen aan sehatkistpa pier rechtstreeks bij de Ned. Bank kon net hoofd worden geboden aan een aantal factoren die het Tegoed van het Rijk bij de jaarwisseling bedreigden. In hoeverre nu de komende weken maatregelen zullen worden genomen om de liquiditeitspositie weer wat op te vijzelen dient te worden afgewacht. Het is overigens wel opmerkelijk dat het monetaire effect van de Jongste ader lating van 's Rijks tegoed van beperkte afmeting is gebleven, te oordelen althans naar de uitzetting van de bankbiljetten- omloop welke tot ruim 29 millioen be perkt bleef. Dat het getdlnkrimpend effect weer in sterke mate werkzaam is geweest blijkt bovendien nog uit het feit. dat én het vervallen van schatkistpapier én de stij ging van de Voorschotten met f 13.5 mil lioen niet in staat zijn gebleken, om de geldvoorraad tot een dienovereenkomsti ge uitbreiding te forceren. Deze laatste factor n.l. de stijging van ae Voorschotten waardoor deze post weer boven de f 109 mlllioen is beland, toont nog eens duidelijk aan, hoe groot de hui dige behoefte aan liquide middelen wel is, ook al vormde ditmaal de komende maandwisseling hierbij een extra stimu lans. Dat blijkt trouwens ook uit de saldi der banken, die niettegenstaande het ver- vallen van schatkistpapier en het opne- Van Voorschotten toch slechts met f z.5 millioen zijn gestegen. ,.Pe dmyang van de interne additionele financieringslast welke voortvloeide uit de hoge importquote blijkt duidelijk uit de aderlating, welke de deviezenpositie Redurende de afgelopen week onderging. De saldi voortvloeiende uit Betalingsac- coorden, welke post de lopende schuld aan de E.B.U. representeert steeg weer, ditmaal met niet minder dan ruim 29 millioen. waartegenover slechts een frac- tionele stijging van onze vordering op de Betalingsunie stond van f 0.6 millioen. Doordat bovendien én de valutapost n.l. de Vorderingen en Geldswaardige Papie ren luidende In buitenlandse valuta" met bijna 8 millioen daalde én de bij de berekening van de deviezenpositie als schuld aan te merken belegging van bui tenlandse saldi in Ned. schatkistpapier, een stijging van bijna f 27 millioen on der- Bjng, beliep de uiteindelijke verminde ring van de deviezenpositie niet minder dan f 64.5 millioen. De nettopositie is daarmede op een nieuw laagtepunt gekomen van r 141.3 millioen tegenover de vorige week 205.8 millioen. Het gaat thans wel vrij hard bergafwaarts voor wat althans onze po sitie in de Betalingsunie betreft. Afge wacht dient te worden hoe groot ditmaal bij de nieuwe E.B.U. -afrekening de reële aantasting der deviezenreserves zal blij ken. 19 Mrt. 27 Mrt. (in 1000' 1.498 1.500.000 87.700 1.174.602 17.909 952.392 2.426 275.522 237.263 53 295 ACTIVA: Wissels ln disconto Schatkistpapier van de Staat overgenomen Voorschot in rek.-crt. Gouden munt en mat. Zilveren munt en mat. Vord. en papier in bul- tenl. geldsoorten Buitenl. betaalmidd. Vorder, ln guldens uit betalingsaccoorden Diverse rekeningen PASSIVA: Bankb'lletten (oude) Bankhlüetten (nieuwel 2 731 816 Rek ert saldi srha'klst 123 212 Rok -ert saldi sr-ha'kist bi.1»onde»-e rek»ning 1 335 307 Sa'di banken 'r Ned 30 699 Saldi voortvloeiende uit betalingsaccoorden 338.331 Andere saldi van niet ingezetenen 104.468 Andere saldi 231.691 Saldi in buitenl. geld 474.157 Diverse rekeningen 276.862 Circulatie muntbiljetten 134.300 Ned. schatk.pap. waar in guldens uit bet.-ae- coorden zijn belegd 1 498 1,500 000 101 174 1.174 602 18.014 944.515 2.466 276.116 234.866 52 684 2.761 246 81 741 1 335 506 33 226 367 387 104.631 228.541 475.452 263.910 135.638 107.600 134.400

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2