Een Vlaamse schrij ver vertelt over zijn kinderjaren Ontroerende liefde voor Moeder bereidt Auriol triomfale ontvangst mston Topsalarissen-kwestie van de baan Kamer niet op stoel der regering Sterk gezin eerste Kamp tegen ontwrichting blijve verwoed noodzaak voorlopig Bij welke standsorganisatie behoort de onderwijzer? Sneeuw en koude o Frankrijk en de V.S. één in strijd voor de vrede Bedachten bij Jeugd'* van Ernest Claes n ft U' kinderziel Die slopende Rbeumatiek maakt U humeurig en ziek Genua en Marseille gaai i samenwerken SeleCtie bij emigratie naar Australië Nu beslissen als U geld wilt verdienen Volksgezondheid en particulier initiatief Moge Bossche congres reveil zijn Nieuwe import-regeling in Indonesië Jaarvergadering Kath. Onderwijzersverbond DONDERDAG 29 MAART 1951 PAGINA S Het verleden herleeft Hoe dat mogelijk is? Omdat beide schrijvers zonder versiersels of inte- reasantmakerij, dus zonder te roman- liseren simpelweg hebben opg®" schreven wat de eeuwige roerselen in de kinderziel zijn. Zij hebben die met fijn begrip ontleed zonder ze wat de moderne literatuur zo graag 'loet I daarbij te verminken of te doden. Integendeel, zij hebben het leven teruggegeven aan een voorbije lijd, aan herinneringen....» Humor een deel van het leven In al deze boeken blijkt ^e schrijver behalve over een fijne opmerkingsg een zuiver gevoel ook te beschlkke een gul en rijk gevoel voor humor. Dat overbekend wie heeft niet harteUjK gelachen met „De Witte"? Maar de "dixxor van Ernest Claes is wel eens te veel ge* zien als goedlachsheid-zonder-meer. Er echter veeleer sprake van geest dan van geestigheid, als men dit laatste tenminste wil verstaan als: grapjes maken. Vertellingen aan de haard „Daar is van haar niets te verbloemen COR VAN DER LUGT MELSERT De verantwoordelijkheid der Kamer WILLY ZAHLER ONBEKEND IS PREMIE VRIJWILLIGE ZIEKENFONDS. - VERZEKERING IN 1951 I Advertentie E<>n vorig artikel hebben wij gewijd aan ,Jvkiderjaren*' van de" grote Kti--i-<-ln- schrijver Tolstoi, een juweel van een hoekje over een gevoelig jongetje. Onwillekeurig vraagt men zich af, of ook de eigen literatuur een of meer boeken kent. waarin met dezelfde simpele middelen eeü kinderleven even ontroerend en zuiver uitgeheeld is. Wij danken aan verscheidene Nederlandse en V laamse schrijvers verhalen over kinderen, maar in bijna elk ervan voelt men iets opzettelijks: de jongens en meisjes poseren eigenlijk als kleine roman beidjes. Er zijn echter uitzonderingen en aan een van de voornaamste daarvan willen wij deze bespreking wijden, n.l. aan „Jeugd van de bekende Vlaamse verteller Ernest Claes. eoliu Il/n rOtT^ibll 111 'bet volledigst. Al zijn facetten komert hier IJL Lt IIVV IÜ.C lUClv.1 U II III ite schitterell in een mooi> beeldenrijS proza. Hij schreef deze jeugdherinnerin gen toen hij tegen de zestig ging; hoe diep moet alles in zijn hart gegrift hebben ge staan. om uit kleine voorvallen hot beeld op te kunnen bouwen van zijn vroegge- storven vader en zijn dappere moeder een beeld, dat de lezer bijblijft: wij ken nen deze eenvoudige zielen, want wij vin den iets van hen terug in onze eigen ouders, ook al waren die uiterlijk heel anders en al verkeerden zij in andere om standigheden. We lezen hoe de arme mensen in de buurt van Zichem en Averbode leefden; hoe rotsvast ze waren in het geloof aan God en.aan geesten en spoken! (Dat de schrijver zo nu en dan een kostelijke herinnering niet vergeet, laat zich begrij pen). Aan de haard werden griezelige ge schiedenissen opgedist en hier heeft de schrijver naar hij verzekert, voor het eerst geleerd wat vertellen is. Ook de wonderlijke kennismaking met de boeken van Hendrik Conscience wordt uitvoerig verteld, met een weldoende dankbaarheid jegens de grote Vlaming die zijn volk leerde lezen". eenvoudige getuigenis toch in feite is: „er is .van haar niets te verbloemen". Van hoeveel mensen kan dat naar waarheid gezegd worden? Dit eenvoudige maar levende boek heeft ons bij herlezing weer sterk aange sproken en wij hernieuwen gaarne onze dank aan Ernest Claes, niet alleen omdat hij er ons met „Jeugd" een mooi litterair werk schonk, maar vooral ook omdat hij er ons innerlijk mee verrijkt heeft. Alle genoemde boeken zijn uitgegeven bij de Wereld Bibliotheek te Amsterdam. In een volgend artikel hopen wij enkele andere romans van dezelfde schrijver te bespre ken. Het kan niet anders, of bij het herlezen van dit hoek vlak na Tolstoi s „Kinder, jaren" dringen zich vergelijkingen tussen de Bus en de Vlaming op. Welk een Wereld scheidt hen! De ziel van de Rus heet niet te doorgronden, terwijl die van de Vlaming kristalhelder is. En toch.... in deze twee boeken hebben zij méér gemeen dan men voor mogelijk zou hou den. Bij beiden een volkomene eenvoud, een liefdevol schouwen en begrijpen van de kinderziel bij beiden ook een grote, ontroerende liefde voor de moeder. Het boek van Tolstoi is hoewel in de ik"-vorm geschreven met geheel auto biografisch, dat van Claes wel. Het Rusri- iche jongetje leefde in een arist°cratische omgeving van meer dan een eeuw gele den, maar omdat het een echt, heel ge- Woon kind was. blijkt het ons volkomen Vertrouwd. He Vlaamse jongetje was een van de vele kinderen van een eenvoudige boer en een dappere vrouw, die samen leden en streden en baden en daarbij tevreden waren. Wederom: werelden scheiden deze kinderen, maar toch zijn ze aan elkaar verwant; we vinden zelfs trekjes van het ene jongetje terug in het andere. Dat „simpelweg opschrijven" ls wel ge makkelijk gezegd, maar het is een van de moeilijkste beperkingen, die een schrij ve izelfs: elke kunstenaar zich kan opleggen. Goethe zei al, dat de beperking de meester doet herkennen. Ernest Claes heeft verschillende boeken ixver kinderen geschreven. In de eerste plaats denken wij aan zijn grote succes, De Witte", dat heerlijke, verkwikkende boek over een Vlaamse rakker. Dan is er Kiki" het charmante verhaal van de crille belevenissen van en met het zoontje van de schrijver. Ook in „Kobeke" zijn vele bladzijden gewijd aan de opgroeien de zoon van vader Broos en de dochter van Kalle Lies. Bij Ernest Claes is de humor een deel van het leven zelf, het soms triestige maar toch wel goede leven. Zijn humor misvormt daarom het leven niet, verfraait het evenmin, maardoet het recht aan. Het zelfde geldt het verdriet, de wee moed. Ook die kent Emest Claes, niet minder dan het vreugdevolle. Wie al zijn boeken gelezen heeft, weet dat hij even goed een passage kan schrijven, die door de ziel snijdt, als een die doet schokken van het lachen. Hij beeldt het leven uit zoals hij het ziet. Dat is: met een hartelijke levens liefde, met een sterke verbondenheid aan land en volk. En hij doet dit met grote eenvoud en natuurlijkheid. In „Jeugd" ziet men, naar onze over tuiging, de mens en schrijver Emest Claes (Van onze weerkundige medewerker). De winter zal velen zo langzamerhand wel heel erg gaan vervelen. Het tempo, waarin wij ons naar de zomer be wegen, heelt veel weg van dat van een slak, terwijl het er alle schijn van heeft, dat die slak nu nog op een teerton is gaan zitten ook. Als wil zo doorgaan, mogen wij misschien tegen Sint Juttemis de zomer tegemoet zien. In de afgelopen nacht vroor het buna overal, behalve aan de kust en m Gro ningen daalde het kwik zelfs tot 4 gra den onder nuL Daardoor kon de sneeuw, die vannacht vooral in het minden van het land en in Brabant viel, blijven lig gen, zodat Moeder Natuur zich vanmor gen met het smetteloos witte bruidstoilet had getooid. Zo'n late Kerstidylle duurt in deze tijd van het jaar echter nooit lang en wij zullen dan ook maar hopen dat deze ijle vlinders spoedig door de echte zullen worden gevolgd, ofschoon wij daarover niet optimistisch kunnen zijn. De atmosfeer is tot op grote hoogte zeer koud top ruim 5 Km. vroor het vannacht zelfs 38 graden); de zon behoeft Jan maar even door te breken, of de buienwolken steken hun koppen weer fier in de lucht om Nederland met een nieuwe portie nattgheid te bedenken. Boven Ierland nadert een nieuwe depressie, die van- morgen de indruk wekte over te zullen trekken zodat de grootste hoeveel heden neerslag naar alle waarschijnlijk heid naast ons land zullen vallen ofschoon het niet uitgesloten is dat wij toch een veeg uit de sneeuwpan zullen krijgen. Maar ook zonder dat die depressie zich laat gevoelen, zullen wij op buien moe ten rekenen. Och, of wij nu door de hond of* de kat gebeten worden.--- koud blijit het in ieder geval en ook in de komenue nacht is er weer kans op Wlfc Gezond dat was het geslacht, waaruit de schrijver voortkwam cfoor en door gezond is ook zijn boek. Hij mijmert zon der te vermooien. Bij de herinneringen aan rijn moeder, zegt hij: .Alen is licht geneigd over zijn moeder, eenmaal dat zij er niet meer is, alleen nog met ontroering en met piëteitsvolle woorden te spreken, zich van haar niets te her inneren dan de mooie kanten. Maar ik kan dat niet. Want aan mijn moeder was geen poëzie. Daar is van haar niets te verbloemen of mooier te maken dan het was, haar leven was het harde bestaan van een moeder, die vroeg weduwe bleef met een hoop lastige kinderen." Realiseert u zich eens, hoe groots deze Advertentie. maar bovendien raakt Uw hele gestel van ondersteboven. Ga toch zó niet verdek drijf die slopende pijnen uit Uw leden Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld, h?°ra doen. Met Kruschen voert ge de Qtoedaulvercnde organen precies datgene toe. G®* nodig hebben om weer met jeugdige 'e kunnen funetioimeren. Het bloed £r krachtig stromen en de onzuiver- "orzaak zffh van Uw tergende - règeteSlg1tS8randfcïïlriUke W°S a±'gevoerd Frontvorming tegen Rotterdam en Antwerpen De twee grote Middellandse-zeehavens Genua en Marseille hebben besloten hun onderlinge wedijver te beëindigen, en een verenigd front te vormen tegen de concurrentie van Antwerpen en Rotter dam en de dreiging van een nieuwe Duitse koopvaardijvloot. Dit besluit is genomen door een commissie van ver tegenwoordigers van de havens van Genua, Savona en Marseille. De vertegen woordigers dezer havens zullen naar vernomen wordt hun respectieve rege ringen verzoeken middelen te verstrekken om de wederopbouw van de havens sneller uit ie kunnen voeren. Voorts werd besloten toi een aantal maatregelen, die in de drie havens tegelijkertijd zullen worden toegepast, en die beogen verkeer te onttrekken aan de Noordeuropese transitohavens. Naar verluidt heeft men besloten zich te concentreren op bespoe diging van het Iaden en lossen in de havens, normalisatie van de werktijden, vereenvoudiging van de valutaprocedures en normalisatie van de classificatie der goederen- De commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, deelde gisteren bij het vertrek van het emigrantenschip „Johan van Oldenbamevelt" mede, dat zeer bin nenkort in Australië onderhandelingen zullen aanvangen over de selectie-nor men, welke bij de inwerkingtreding op 1 April van het nieuwe verdrag zullen gelden. De huisvestingsmo-eilijkheden doen de voorkeur der Australische regering uit gaan naar ongehuwden en zeer kleine ge zinnen, terwijl de Nederlandse bevol- kingsstructuur het noodzakelijk maakt dat ook gezinnen van grotere omvang een open deur blijven vinden, wil het overeengekomen quotum van 25.000 emi granten per jaar enigermate benaderd worden. Overwogen zal worden prioriteit te ver lenen aan de emigranten die zich" terdege op hun toekomst, ook wat de taal be treft, voorbereid hebben. Aan de Australische regering is ver- zodht in. de maanden April en Mei nog vertr.ek van emigranten geselecteerd vol gens oude normen toe te staan. Cor van der Lugt Melsert, die enige tijd geleden een galblaas-operatie in het Rode- Kruis-ziekenhuis te 'sGravenhage heeft ondergaan, is thans uit het ziekenhuis ontslagen. De patient maakt het heel goed, doch zal nog enige tijd rust moeten hou- Iden. hoeft niet zomaar ge- noegeti te nemen met de nieuwe mar gar in epr ijs. U kunt toch immers óók gaan profiteren dan 10 procent korting op De Gruyter's margarine. Dat Wordt nu, méér nog dan vroeger, een voordeel, dat U stukken scheelt. U bent dan ook van alle kwalitcits - onzekerheid af, want De Gruyter heeft alleen de allerbeste volledig gevitaminiseerde margarine MET HET IVA PEN van 54 cent per pakje. Door 10 procent korting nog goedkobp bovendien I taire parade, die nu ging beginnen. Daar- aan werd deelgenomen door tanks, ge- vechtswagens en enkele compagnieën ia- fanterie. Captain Truman Burgemeester van Jisp gaat heen. Bij K. B. is aan de heer W. Voster, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1951, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Jisp. *>1 De „He de France", met de president vlaggcnzee en langs de bijna twee kilo- van Frankrijk en mevrouw Auriol aan meter lange route die de beide presiden- I ,s gist"en New Y0rh aa"fe" i building aaflegdenf°"to^ar r«end!k ""'een komen. De schepen in de haven begroetten met Amerikaanse en Franse vlaggetjes de hoge gasten met fluitsignalen en ge-1 zwaaiende menigte opgesteld, die presi- toetcr. Alvorens aan land ta gaan zeide de president tot de verzamelde journalisten, dat zijn land „vast besloten is iedere mogelijke agressie het hoofd te bieden". Over zijn bezoek aan Amerika zeide hij nog. dat hij in grote lijnen de problemen waar de V.S. en Frankrijk bij betrokken zijn met president Truman hoopte te be spreken, maar dat hij een gedetailleerde behandeling daarvan overliet aan minister Schuman. De president en zijn gevolg begaven zich onmiddellqk in een galatrein naar Washington, waar het gezelschap op het perron werd opgewacht door president Truman en het bijna voltallige Ameri kaanse kabinet. Na de eerste begroetingen begon een tocht door de stad. Bij het verlaten van het station vuur den de kanonnen een-en-twintig saluut schoten af. Het moet gezegd worden, dat Washington de Franse gasten 'n triomfale ontvangst bereid heeft. De stad was écn dent Auriol ovationeel toejuichte. Sinds het bezoek van het Britse konings paar in 1939 heeft de Amerikaanse hoofd stad een dergelijk schouwspel niet meer gekend. Gouden sleutel van de stad In het Districts-building Washington's gemeentehuis had vervolgens een gala receptie plaats, tijdens welke de Franse president vereerd werd met de „Gouden Sleutel" van de stad. Na afloop van de receptie, zeide president Auriol in een korte toespraak, welke hij afstak op het plein vóór het stadhuis tot president Truman, dat Frankrijk schouder aan schouder staat met het volk der Verenig de Staten in de strijd voor vrede en vrijheid. Terwijl de Franse president deze plechtige verzekering aan zijn gastheer gaf, raasden Amerikaanse straaljagers in strakke formaties boven de hoofden van de aanwezigen, als voorboden van de mili- Des avonds boden president en mevrouw Truman hun gasten een gala-diner aan, waarbij van weerszijden toasten werden uitgebracht. President Truman bracht een heilwens uit op „la France" en president Auriol op de „United States". Herinnerend aan Truman's aandeel in de strjjd in wereldoorlog I, noemde Auriol zijn gastheer „captain Truman", hem aan duidend met de rang, die hp destijds be zat. Hij verklaarde, dat Frankrijk niet in staat is tot ondankbaarheid of vergeet achtigheid ten aanzien van de V.S., die aan het land zulk een onschatbare hulp hadden verleend. Frankrijk, vervolgde president Auriol, aanvaardt elk offer voor j zjjn defensie en het schenkt zijn loyale c:i totale medewerking aan al degenen, die I zich wijden aan het behoud van de vrec'e. S Niets kan de V.S. en Frankrijk bij deze taak scheiden. 's-GRAVENHAGE, 28 Maart 1951. Er kon geen Paasreces meer op over schieten. Na zeven weken kabinets crisis was er zoveel achterstand gekomen, dat de Kamer onverwijld aan het werk moest om deze in te halen. De leden hadden trouwens zeven weken lang reces gehad en konden nu wel weer eens poot aan spelen. De strop was alleen voor de journalisten. Feitelijk was er nog geen enkele begroting afgedaan. Er waren er wel heel wat behandeld, maar geen enkele had men geheel kunnen afdoen, omdat daar nog altijd de kwestie der topsalarissen lag. Topsalarissen Dat zat zo. In het najaar 1949 had de Kamer bezwaar gemaakt tegen het sys teem van persoonlijke, ambts- en andere toelagen, welke de topfunctionarissen bij bijzondere prestaties werden verleend Deze dienden in het salaris te worden op genomen. zei de Kamer toen. En zo kwam de minister van Binnenlandse Zaken een Jaar later met een wijziging van het Be zoldigingsbesluit, het beroemde K. 408. waarbij zo meende de Kamer ten on rechte de topsalarissen met 25 pet. werden verhoogd Dit stak volgens haar te schril af tegen de 5 pet., welke toen voor de andere salarissen werd verleend. Zo lag de zaak echter niet. Het besluit K. 408 had de instemming gekregen van het georganiseerd overleg (de salariscom missie ad hoe) en de minister meende hiermee aan de wens der Kamer tege moet te zijn gekomen. Bij dit besluit was het salaris der secretarissen-generaal, dat voor deze regeling als uitgangspunt dien de. gekomen van 12.840 op 16.200. Maar in feite betekende dit veel minder dan een verhoging van 25 pet. Voor de P. v. d. A. vooral golden voor Wij vermoeden niet ver mis te tasten als wij veronderstellen, tot de «™stige zorg, die bij vele ouders op het ogenblik wordt gevoeld over de t0®^r farforln kinderen., wordt beheerst vooral van buitenaf. Er bestaan on- zekerheid en twijfel omtrent dehuid,c internationale politieke eonsteilatic waarin men terecht ol ten orneui weinig vertrouwen heeft. Men vieesi, dat alle offers, alle inspanning tever geefs zullen blijken to zijn, nu ae wereldsituatie zich naar veler mening aldus heeft ontwikkeld, dat van een opvoeding in vrede en vrijheid nauwe lijks sprake meer kan zijn. Hoe gaarne geeft men zich met over aan retro spectieve beschouwingen en vlucht men in overpeinzingen omtrent het verleden, toen het niet zo moeilijk scheen kinde ren groot te brengen onder het perspec tief van welslagen en met het gerust stellende vooruitzicht zeker te zijn van een voor hen vrijwel onbezorgde toe komst. In onze dagen toch is dit anders Wie immers is er van overtuigd, dat de tot nu toe gehanteerde opvoedingsregelen ook in deze tijd met succes kunnen worden bekroond? Onzekerheid en een niet geringe mate van angstige bezorgd heid beheersen huwelijk en gezinsleven; zijn er menigmaal de oorzaak van, dat men te veel aandacht besteedt aan het huidige met veronachtzaming van het latere, het toekomstige. Zoals wij boven reeds opmerkten betreft het hier voor namelijk exogene, dikwijls zelfs zuiver materiële factoren. Maar er is meer Naast deze van buiten komende be ïnvloeding en aantasting bestaat er de alom geconstateerde inwendige bedrei ging van 't christelijke huisgezin, waar het hoogwaardig Nederlands Episcopaat in zijn jongste vastenmandement zo sterk en magistraal de aandacht op vestigde. In deze vastenbrief werd, zoals men zich zal herinneren, het wezen van het gezin gekarakteriseerd volgens een drieledige definitie, t.w.: de bron, waaruit de mens het leven ont vangt, de eerste school, waarin de mens leert denken en de eerste tempel, waar de mens leert bidden. Nadat de bis schoppen aldus plaats en taak van het katholieke gezin hadden omschreven, richtten zij vervolgens hun aandacht op en spraken zij hun bezorgdheid uit over de moderne gevaren, dip het gezinsleven_J| bedreigen als daar zijn. de sUtttX» op- Zondag te 's-Hertogenbosdh in samen- voeding, de wereldse sfeer en de aan tasting van trouw en eenheid. Het zijn o.i. juist deze onheilen, die de opbouw en het behoud van het ideale christelijke gezin het sterkst ondermijnen, die dit stukje Godsrijk op aarde langzaam maar zeker aantasten en die, uitingen als ze zijn van een groeiend gebrek aan godsdienstig besef en religieuze beleving, de geest van onerzin en oprecht geluk in de weg Er wordt in onze dagen veel over het geschreven en gesproken; er be staan tal van hoogst nuttige instellin gen, s lichtingen en verenigingen, die het zich tot taak hebben gerekend het bedreig e gezin moreel en materieel bij te staan en wij zouden niet gaarne be weren, dat deze instituten geen heil zaam en noodzakelijk werk verrichten. Wij behoeven b.v. slechts te wijzen op de voortreffelijke resultaten die \vor- den bereikt dooi de stichtingen voor gezinszorg en gezmsnulp en op de be langrijke invloed, welke het Wit-Gele Kruis in al zijn geledingen uitoefent. Nochtans zal in eerste instantie de her vorming van de geestesgesteldheid ten aanzien van gezin en gezinsleven bij het overgrote deel der massa met uit het oog mogen worden verloren. Reeds meer dan dertig jaar nu heeft in Nederland een organisatie gewerkt aan de bevordering van het gezins herstel in christelijke geest, aan de ver dieping van het inzicht xn de waarden van huwelijks- en gezinsleven. Aj heeft getracht de mentaliteit xn ons land ten opzichte van het gezin om te vormen, doch voltooid is dit werk geenszins. Andersgerichte stromingen zijn nog machtig en invloedrijk. Deze organisatie, de katholieke Bond „Voor het Gezin", wil vooral de ouders steunen bij het vervullen van hun voor naamste taak: de opvoeding der kinde ren en wij zijn van mening, dat zulks op het ogenblik meer dan urgent is, al is het een bedenkelijk symptoom van decadentie, aat het in onze maat schappij noodzakelijk moest worden ge acht te komen tot de oprichting yan een instituut, hetwelk zich speciaal bezighoudt met de behartiging van de belangen van het gezin en van het grote gezin in het bijzonder. Deze katholieke Bond „Voor het Gezin" organiseert a.s. Zaterdag en werking met zijn Vlaamse zuster-orga- nisatie een Nederlands-Vlaams gezins congres, waarop het herstel van het huwelijks- en gezinsleven in Vlaande ren en Nederland door deskundigen van vele zijden zal worden belicht en prac- tische wegen zullen worden aangegeven naar de verwezenlijking van het ideaal. Wij vertrouwen, dat deze publieke manifestade er niet een worde van louter rhetorisch effect, maar dat ge dachten ter tafel zullen worden ge bracht, die er toe kunnen leiden, het gezinsverval, dat in steeds wijdere kring om zich heen grijpt, te stuiten en zo mogelijk te verminderen. Naast deze ideële vorm van activiteit valt nog veet ander nuttig werk in het belang van het gezin te verrichten. Wij denken b.v. aan de afschaffing van het vermenigvuldigingscijfer 2 voor het gewoon en voortgezet lager onder wijs, als bedoeld in het „Tijdelijk Be sluit Schoolgeld Lager Onderwijs 1945", een erfenis uit de bezettingstijd, waar bij de gemeenten het recht werd ver leend het tarief van het te betalen schoolgeld met 2 te vermenigvuldigen, hetgeen een grove onbillijkheid vormt ten aanzien van dat deel der burgerij, dat meer schoolgaande kinderen heeft; aan het streven naar een versmalling van de brede kloof, welke momenteel bepaaldelijk bij de grote gezinnen be staat tussen het inkomen en de onrustbarend gestegen prijzen der meest noodzakelijke levensbehoeften; aan de invoering van een federatief samen gestelde nationale Gezinsraad, ter be studering van de vraagstukken, die betrekking hebben op het gezin en de maatregelen, die door de overheid op grond van de gevolgtrekkingen van dit beraad dienen te worden genomen; aan de woningbouw voor grotere ge zinnen, ook onder de huidige om standigheden; aan de bescherming van de jeugd tegen immorele maatschappe lijke toestanden en gevaren; aan grotere invloed der ouders tenslotte op het ter rein van het onderwijs door mede zeggenschap in het beleid der school- oesturen, waar zij immers als de van nature aangewezen opvoeders mede verantwoordelijkheid voor dienen te dragen. Wij beseffen, dat de moeilijke econo mische omstandigheden van het ogen blik, gevolg van onze militaire inspan ning, soberheid vereisen en dat niet alle desiderata onverwijld kunnen worden verwezenlijkt. Aan het Vlaams-Nederlands Gezins congres de taak, de bestaande verlan gens aan te passen aan de mogelijk heden van een verarmd land, ten bate van de wasdom en het behoud van het gave gezhx, voor deze vergissing, waarmee het inci dent voor gesloten werd verklaard. Hierna werd een hele rist begrotingen, die nog lagen te wachten, goedgekeurd. Alle z.h.st. en met aantekening van de communisten, dat zij tegen waren. Het waren de begrotingen van Buitenlandse Zaken, Justitie, Wederopbouw. Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken en Landbouw. Voorts de begrotingen van het Zuiderzeefonds, van het Scheepvaartfonds van de P.T.T. en van het Staatsvissers- havenbedrijf te IJmuiden alsmede een wetsontwerp tot wijziging van de begro ting van de Staatsmijnen in Limburg. Volksgezondheid Vlak voor het Kerstreces moest de be groting van Sociale Zaken worden onder broken voor een motie-Gerbrandy, zodat een deel, de Volksgezondheid, moest blij ven wachten. Het werd een wachten tot na het Paasreces, indien men tenminste van zulk een reces mag spreken. Bij de nog beschikbare spreektijd voor dit on derwerp kregen de verschillende partijen er van een gulle voorzitter nog tien mi nuten bij, Dr Mol (K.V.P.) de eerste spreker her innerde aan wat dr Drees had gezegd bij de behandeling van de regeringsverkla ring, namelijk dat bij het versoberen ftie- mand moest beginnen met zijn eigen standje uit te zonderen. En toch, zo zeide dr Mol terecht, moet ik hierbij een uit zondering maken voor de volksgezond heid, daar deze in één vlak moet worden gezien met de economie en de defensie; en zelfs eerste voorwaarde is voer deze beide andere. Hij bepleitte het inschake len van het particuliere initiatief in het geneeskundig schooltoezicht. De school- artsendienst was een sector, welke was gelicht uit het werk van het particuliere initiatief en een onaanvaardbaar dwang systeem uit de bezettingstijd, dat zo spoe dig mogelijk diende te vervallen. Voorts bepleitte hij uitbreiding van de medische opvoedkundige bureaux en de asthmacen- tra. Voor de laatste vroeg hij echter des kundige mededelingen van de regering over de resultaten en bij uitbreiding con fessionele differentiatie. Ook hield hij een pleidooi voor de hulp aan blinden en opheffing van de discrimi natie van deze mensen ten opzichte van de sociale wetten, die wel golden voor sommige gevangenen en hier werkende buitenlanders, maar niet voor de blinden. Bij het begin van de vergadering vroeg hiertegen opnieuw amok I de heer Nederhorst (P.v.d.A.) verlof de regering vragen te mogen stellen over de gevolgen van de laatste loonronde, de stij ging van de grondstoffenprijzen en over de maatregelen, welke de regering denkt te nemen ten einde de prijzen en investe ringen te beheersen en een ontwikkeling in inflationistische richting te voorkomen. Morgen Donderdag zou, zoals ge bruikelijk, op dit verzoek worden beslist. Het is nog niet zeker of dit debat reeds Vrijdag zal plaats vinden, het is mogelijk, dat het debat op deze vragen eerst Dins dag aan de orde zal zijn. Maar wanneer ook, eerst dan za] eigenlijk pas het debat plaats bebhen over de regeringsverkla ring, nu dat verleden week Maandag en Dinsdag geheel in de politieke sfeer bleef. F. S. deze verhoging psychologische bezwaren: die zogenaamde 25 pet. tegenover de 5 pet. voor de rest, wat moesten de arbeiders daarvan denken? En dus diende de heer Tuin (P. v. d. A.) toen een amendement in op artikel 2 van de begroting van Bin nenlandse Zaken, dat moest dienen om het besluit K 408 te doen intrekken. Dat lukte. De P. v. d. A. stemde vóór dat amendement mèt de A.R. de C.H. C.P N. en S.G.P.; alleen de K.V.P. en V.V.D. en de heer Weiter (K.N.P.) stonden aan de andere kant. Daarmee kwamen echter alle begro tingsposten betreffende de salarissen der topfunctionarissen op losse schroeven te staan en geen enkele begroting kon toen in haar geheel worden aangenomen. Eerst moesten de topsalarissen, die alle depar tementen op haar begroting hadden in orde zijn. Daar moest minister Teulings dus wat op vinden. En hij vond er dit op, dat de post toelagen voor bijzondere pres taties van ambtenaren met 50.000 werd verhoogd. Zodat men daarmee terugkeerde tot het door de Kamer verworpen systeem van bijzondere toelagen. En nu sputterde de Kamer niet meer tegen. Tenminste niet meer tegen het systeem als zodanig De minister had dit systeem nodig om bij zonder knappe ambtenaren aan te trek ken of vast te houden en de Kamer kon nu moeilijk maken. Nu kwam zij echter met andere moei lijkheden. Moest de voordracht van top ambtenaren door de Raad van ministers geschieden of door de betrokken minister en die van Binnenlandse Zaken? Moest er in de desbetreffende begroting niet een gespecificeerd overzicht worden opgeno men van de toegekende toelagen? Of ten derde: kon dit als een verzamelpost op de begroting worden vermeld? Deze opgeworpen moeilijkheden bewe zen reeds, dat de Kamer tegen het sys teem als zodanig geen bezwaren meer in het midden bracht. Dat betekende echter niet, dat ze nu opeens niet meer beston den. Want o.a. de heer Schouten (A R.) drong cr bij minister Teulings op aan het hierbij niet te laten maar voor de toe komst een ander systeem dan dat der toe lagen te bedenken. Toen daar door de heren Beemink (C.H.), Tuin (PvdA). Dassen (KVP), Ritmeester (VVD) vol doende over was gesproken, bleef er eigenlijk alleen maar het probleem van de verantwoordelijkheid der Kamer over. De heer Beernink vond, dat deze toe lagen zorgvuldig in de begroting dienden te worden opgenomen. Dat gaat niet, vond minister Teulings, dio nu als minister van Binnenlandse Zaken a.i. deze topsalarissen verdedig de, zo zou de Kamer zich op de stoel der regering zetten. De regering alleen had te beoordelen of en in hoeverre deze toe lagen dienden te worden uitgekeerd. Dat ging andere leden echter toch te ver zelfs de heer Tuin, de indiener van het reeds besproken amendement, die daar mee deze impasse had geschapen. Die vond het voldoende als in de begroting alleen de functie werd genoemd. De heer Schouten, die de zaken altijd gaarne heel precies stelt, vond het nodig te vragen: „Wil de minister dat toezeg gen of niet? Zo neen, dan vraag ik stem ming over deze post" De minister zegde hot toe. maar zo, dat het als een verza melpost voor een bepaalde functie op de begroting zou komen. Hij wilde en te recht in ieder geval voorkomen dat bij deze posten particuliere personen in het geding kwamen. En daarmee was de kous tenslotte af, de toelagen voor de top functionarissen werden aanvaard. Toen konden de begroting van Binnen landse Zaken en alle andere begrotingen, die reeds waren afgehandeld, worden aan genomen. Eerst was er nog een vermakelijk in cident. Bij de begroting van Binnen landse Zaken was volgens de voorzittei. nog een drietal moties hangende van de afgevaardigde Gortzak (C.P.N.), één be treffende een vacantietoeslag, één be treffende een Kerstgratificatie en één betreffende een toeslag van 10 Daar over kreeg nu de heer Gortzak het woord. Deze klom prompt op de kathe der mét de wetenschap dat deze drie moties reeds behandeld én verworpen warea Hij trok rustig zijn tweede motie als zijnde niet meer actueel in en handhaafde de beide andere. Toen kreeg voorzitter Kortenhorst xn de gaten wat er aan de hand was enhij schorste de vergadering voor enkele minuten Na d» hervatting maakte bij rijn excuses Historische belangen bij de invoer wor- nen bij de reorganisatie van de import procedure, welke op 1 April ingaat, ge. heel afgeschaft, aldus wordt gezegd in een communiqué van het Indonesische mi- mslerie van economische zaken. Bijzondere aandacht wordt bij deze reorganisatie gewijd aan een versterking der positie van de economisch zwakkere importeurs. Te dien einde is besloten, het aandeel van de z.g. „Benteng-importeurs" in de totale import uit te breiden en wel door het platond van de ..Benteng-goede- ren te verhogen, zodat deze goederen een groter aandeel van het voorgenomen mvoer-contmgent zullen gaan vormen Ie de bekendmaking wordt er voorts aan herinnerd, dat de „Benteng-importeurs" behalve in de speciaal voor hen gereser veerde groepen van goederen, ook kun nen deelnemen aan de „free fight" bij de import van de z.g. „free-list"-artikelen. De groep z.g. „Benteng-importeurs' wordt gevormd door een groot aantal In donesische importeurs, die door de Indo nesische regering wordt gesteund door middel van een overheids-credietinstelling met credieten en hulp bij de financiering der import-certificaten. De import van bepaalde artikelen is uitsluitend aan hen toegestaan. Een woordvoerder van de Ned. mili taire missie in Berlijn heeft, naar Reuter meldt, gisteren verklaard dat de missie nooit had gehoord van een Nederlandse onderdaan, die Willy Zahier heet en van wie naar wij gisteren berichtten wordt gezegd, dat hij in Torgau in een Russische gevangenis zou verblijven. Vol gens die berichten ook werd hij een voor malige tolk van de Ned. missie genoemd, zodat men hem daar zexer zou moeten kennen. Naar aanleiding van een bericht over de indiening van een wetsontwerp tot wij ziging van de begroting van Sociale Za ken voor 1950, waarbij een verhoging van de post „kosten noodvoorziening ouden van dagen" met 1.300.000 is voorgesteld, omdat de betrokkenen de verhoogde pre mieheffing voor de vrijwillige zieken fondsverzekering van 0.63 op 0.80 c.q. f 1.26 op 1.60 niet kunnen dragen, wordt er van de zijde van de Ziekenfondsraad de aandacht op gevestigd, dat dit wets ontwerp uitsluitend de toestand der vrij willige ziekenfondsverzekering in het jaar 1950 betreft. Personen, in het genot van een uitke ring krachtens, de Noodwet Ouderdoms voorziening, zijn als gevolg van de wet tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsbesluit met ingang van 1 Ja nuari 1951 onder de verplichte zieken fondsverzekering gebracht. Van genoemde uitkering wordt in verband daarmede een bedrag van 1.50 per maand ingehouden (dit bedrag ook voor man en vrouw samen). Zoals destijds is medegedeeld, heeft da regering zich bereid verklaard, onder be paalde voorwaarden het verlenen van een subsidie uit 's rijks kas ten behoeve van de vrijwillige verzekering voor het jaar 1951 te bevorderen. Als gevolg van de desbetreffende regeling zijn de premiën der vrijwillige ziekenfondsverzekering niet langer vastgesteld op de uniforme bedragen, welke in 1950 in het gehele land golden, maar verschillen zij thans in de onderscheidene gedeelten des lands en zijn zij nu over het algemeen hoger dan in 1950. De premiën variëren op dit ogenblik tussen 0.80 en 1.25 c.q. 1.60- en 2.50 per week. Aan de orde kwamen vervolgens ver schillende afdelings-voorstellen over de „ontknikking" (Almelo en Bergen op Zoom) en do afschaffing van de classifi catie (Magen en Raalte). Het spreekt van zelf, daé op de verga dering van een centrale organisatie vaak dezelfde punten aan de orde komen als op de bijeenkomsten van de samenstellende delen. Aldus gezien behoeft het geen ver wondering te wekken, dat op de Woensdag te Utrecht gehouden vergadering van het Kath. Onderwijzers Verbond programma punten voorkwamen, die de vorige dag gediend hebben op de vergaderingen van de diocesane Kath. Onderwijzersverenigin gen. Zo b.v. de noodtoestand van de ge- pensionneerde onderwijzers de „ontknik king", de progrêssieve kinderbijslag en de afschaffing van de classificatie. Het eerste punt werd aangesneden door de Verbondsvoorzitter de heer Wiltschut. in zijn openingsrede, waarin hu met na druk wees op de ernstige moeilijkheden, waarin de gepensionneerden verkeren tengevolge van de huidige prijsstijgingen. Met instemming vernam de vergadering, dat door het bestuur bij Regering en Sta- ten-Generaal stappen zullen worden ge daan om in deze noodtoestand te voorzien. Later zouden er ook nog uit de vergade ring stemmen opgaan om de gepension neerden van de organisatie direct hulp te bieden, b.v. door het afstaan van èen percent van het door de leden genoten salaris. Verder wees de Verbondsvoorzit ter op de ivoldoende salarisregeling voor het onderwijzende personeel, welke ce spot drijft met de sterk gestegen prijzen van de laatste tijd en betoogde hij de wen selijkheid van medezeggenschap der orga nisaties op het gebied van loon- en prijs politiek. Ten slotte verklaarde de heer Wiltschut dat hij de tijd gekomen achtte het voorzit terschap van de Centrale Kath. Onderwij zersorganisaties, dat hij sinds 1934 heeft vervuld, neer te leggen. Hij zal worden opgevolgd door de heer Joh. Derksen uit Amsterdam, die op 1 September as ais gesalarieerd, voorzitter in functie treedt Deze laatste mededeling gaf aanleiding tot een vrij uitvoerige discussie, waarbij de vergadering het niet eens bleek met de door het bestuur voorgestelde combinatie van voorzitterschap en redacteurschap van hot „Katholiek Schoolblad". In verband met deze voorstellen werd op voorstel van de afd. Den Haag beslo ten de A.N.O.F. uit te nodigen op korte termijn een congres te beleggen met als onderwerp „De nood van de gepensiou- neerden, de ontknikking en de classi ficatie". Met slechts geringe meerderheid van stemmen (8980) werd verworpen hj( voorstel van de afd. Maas en Waal om een commissie van niet-hoofdbestuursleden te benoemen teneinde de toekomstige organi satievorm van de Kath. Onderwijzersorga nisatie in Nederland te onderzoeken. Een uitvoerige discussie ontspon zich naar aanleiding van het voorstel-Breda om het KOV zich te doen uitspreken over de kwestie tot welke standsorganisatic do onderwijzers behoren. Ten slotte werd he voorstel op initiatief van de voorzitter in dier voege gewijzigd, dat het bestuur var het K.O.V. opdracht kreeg ernstig te on- aerzoeken tot welke standsorganisatie c katholieke onderwijzers eigenlijk dienen te behoren. "Mus gewijzigde voorstel wordt zonder stemming aangenomen, nadat de Verbondsadviseur, rector B. J. de Bot. had medegedeeld, dat de vraag bij welke standsorganisatie de resp. organisaties van hoofd- en handarbeiders dienen te zijn aangesloten, mede in verband met R B O., op bet ogenblik in behande ling ls bij het Episcopaat, dat daarvoor een stndiecommissie beeft aangewezen. Aan het slot van de door ruim 170 afdelingsvertegenwoordigers bijgewoonde vergadering sprak de heer B. Willemse uit Rotterdam namens de aanwezigen eer. dankwoord aan het adres van de scheiden de voorzitter voor al hetgeen deze in de loop van vele jaren voor de katholieke onderwijzers, het; katholiek onderwijs en voor de katholieke zaak in ons land hee£t gedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3